آداب سفر به روایت علامه مجلسى

به نقل از خبرگزاریها در مورد آداب سفر به روایت علامه مجلسى : علامه مجلسى(ره) فرموده بهترین اعمال در این شب ها طلب آمرزش و دعا از براى مطالب دنیا و آ ت خود و پدر و مادر و خویشان خود و برادران مؤمن زنده و مرده ایشان است و اذکار و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) آنچه مقدور شود. مرحوم علامه آیت الله حاج سیدمحمدحسین حسینی طهرانی در کتاب نفیس «مهر تابان» (یادنامه علامه طباطبایی) به نکات جالبی درباره اهمیت صحیفه سجادیه از نگاه هانری کوربن اشاره کرده است. علامه مجلسى(ره) فرموده بهترین اعمال در این شب ها طلب آمرزش و دعا از براى مطالب دنیا و آ ت خود و پدر و مادر و خویشان خود و برادران مؤمن زنده و مرده ایشان است و اذکار و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) آنچه مقدور شود. نه سلامى و نه علیکى، آمد و یک گوشه نشست و تکیه داد، سکوت کرد، بعد گفت: یک سؤال، مرحوم مجلسى خیلى آرام فرمود: بپرسید، گفت: شما ها در این دنیا چه مىگویید؟
علامه به آن لات گفت: شما چه مىگویید؟ گفت: ما اصل و فرع حرفمان این است که در این دنیا صفا داشته باش.
فرمودند: من معنى صفا داشته باش را نمىفهمم،صفا داشته باش یعنى چه؟
گفت: یعنى نمک ى . دبیر کمیته فرهنگ شهروندی شهرداری اصفهان گفت: همزمان با فرا رسیدن سال جدید تابلوهای شهروندی به موضوع " آداب مهمانی و آداب میزبانی" پرداخته می شود. ورزش تنیس مجموعه قوانین و آداب خاص خود را دارد که برای درک این مسابقات، باید تا حدودی به این مقررات و آداب آشنایی داشت. به مناسب برگزاری گرند اسلم اپن استرالیا، این قوانین و آداب اولیه تنیس را با در «تابناک» مرور کنید آداب سیر و سلوک علامه حسن زاده آملی:
اول : قرآن
دوم : دائم الوضو بودن
سوم : پرهیز از پرخورى
چهارم : اجتناب از پرحرفى
پنجم : محاسبه
ششم : مراقبه
هفتم : ادب مع الله
هشتم : عزلت
نهم : شب
دهم : تفکر
یازدهم : یاد خدا
دوازدهم : ریاضت و تهذیب
سیزدهم : همت
چهاردهم : توبه منبع: صراط سلوک آداب عید نوروز-عید نوروز چون اعیاد ی، از آداب و رسومی خاص ی برخوردار است و علاوه بر آن، برخی آداب و رسوم نیکو نیز در ایام نوروز در میان مردم ایران زمین، دیده می شود، در ادامه به برخی از این آداب و رسوم اشاره می کنیم: انقلاب درباره علامه جعفری فرمودند:در آقای جعفری (رحمةالله علیه) خصوصیات برجسته ای بود که به نظر من همه ی اینها برای نسل جوان و پژوهنده و اهل علم و تحقیق الگوست. گفتگو با عبدالحسین طالعی در خصوص شخصیت علمی و دینی علامه امینی به مناسبت برگداشت علامه امینی را در اینجا بخوانید.
آداب عید نوروز-عید نوروز چون اعیاد ی، از آداب و رسومی خاص ی برخوردار است و علاوه بر آن، برخی آداب و رسوم نیکو نیز در ایام نوروز در میان مردم ایران زمین، دیده می شود، در ادامه به برخی از این آداب و رسوم اشاره می کنیم:
گروه فرهنگی: پدر نقد ادبی ایران اعتقاد دارد که فرهنگ، خلاقیت است و نه آداب و رسوم؛ آداب و رسوم در همه جا هست، اما زمانی که ما ارثیه های گذشته را به محک نقد زده و انتخاب می کنیم که متناسب با نسل جوان باشد، فرهنگ نام دارد. ادامه: فرهنگ، خلاقیت است نه آداب و رسوم م. -  نویسنده : علامه ملا محمد باقر مجلسی  - چاپ ششم  قم - نشر پیام علمدار  - ۱۳۹۲ ش -  ۱۸۰۰۰ ت قیمت روی جلد - ۵۰۴ ص - ی - سیفون -  شب نوزدهم:این شب با عظمت آغاز شبهاى قدر است،و شب قدر آن شبى است که در طول سال،شبى به خوبى‏ و فضلیت آن یافت نمى‏شود،و عمل در این شب از عمل در طول هزار ماه بهتر است،و تقدیر امور سال در این شب صورت‏ مى‏گیرد،و فرشتگان و روح که اعظم فرشتگان الهى است،در این شب به اذن پروردگار به زمین فرود مى‏آیند،و به محضر زمان(عج) مى‏رسند و آنچه را که ب. در ای مختلف ایران هم آداب و رسوم گوناگونی در این ماه برگزار شده است و از آنجا که این آداب و رسوم ریشه دینی دارد توجه همگان را به خود جلب کرده است. ویژگی های رفتاری و اخلاقی مرحوم امینی به روایت آیت الله صافی اصفهانی که در کودکی علامه را درک کرده به دنبال حقیقت نیمی از کره زمین را جست و جو کرد allameh.amini * آیت الله علی صافی فرزند آیت الله حاج شیخ حسن صافی اصفهانی از منتقدین حوزه عرفان و فلسفه است که به واسطه پدر و البته پدربزرگش حاج شیخ نصرالله در کتابخانه المومنین(علیه السلام) بارها و بارها مرحوم علامه را از نزدیک دیده و به اقتضای سن و سال آن سال ها که نوجوانی 13،14 ساله بوده خاطراتی از حالات و رفتار علامه امینی در ذهنش باقی مانده. هنوز یادش نرفته که چطور مرحوم علامه سفارش پدربزرگش را به او می کرد و می گفت او را تنها نگذار و خیلی نسبت به او احترام کن. این دو صفحه روایاتی است از آیت الله حاج شیخ علی صافی اصفهانی از ویژگی های رفتاری مردی به بزرگی علامه امینی؛ ویژگی های چون علم، معنویت، اخلاص، از خودگذشتگی، محبت، عاطفه، و شجاعت که به اعتقاد آیت الله صافی از ویژگی های بارز و برجسته مرحوم علامه امینی بود. در تالار علامه امینی کتابخانه مرکزی تهران این روزها جشنواره غذای ملل تهران ب است. در این جشنواره دانشجویانی با ملیت های مختلف، غذاها و آداب و رسوم و فرهنگ های متفاوت خود را به یکدیگر معرفی می کنند. فلسفه و از شاگردان علامه طباطبائی با تأکید بر تحلیل آثار این علامه گفت: المیزان جامع بسیاری از مباحث عرفانی علامه طباطبایی است. انقلاب درباره علامه جعفری فرمودند: در آقای جعفری خصوصیات برجسته ای بود که به نظر من همه اینها برای نسل جوان و پژوهنده و اهل علم و تحقیق الگوست، ایشان آن وقتی که کارهای تحقیقی خودشان را شروع د، خیلی جوان بودند. آداب افطاری در ماه مبارک رمضانآداب افطاری در ماه مبارک رمضان , همزمان با ماه مبارک رمضان، طبق گردآوری های شیخ عباس قمی در کتاب مفاتیح الجنان، در این گزارش بخش هایی از آداب و دعاهای ماه رمضان را به هنگام افطار بخوانید.هر مهمانی و سفر، م مات و آداب خاص به خود را دارد،همچنین با توجه به دعا و روایات سفارش شده ای که به مناسبت ماه مبارک رم. سیر مطالعاتی بر مبنای آثار مرحوم علامه عسکری و دیگر علمای شیعه رحمهم الله تعالی 1. بخش شیعیان اهل البیت مندرج در کتاب بر گستره کتاب و سنت علامه عسکری اصل الشیعه و اصولها مرحوم علامه کاشف الغطا (این است آیین ما ترجمه آیت الله مکارم ) شیعیان علی از نگاه در کتب اهل سنت محمد حسن زمانی
2. مابقی مندرجات کتاب بر گستره کتاب و سنت
راه و رو. دبیرعلمی همایش ملی علامه جعفری گفت: با همت هنر ی تبریز، این همایش همزمان با سالروز رحلت علامه ، ۲۵ آبان امسال برگزار می شود. آداب ناشی از رسم است و غرض از رسم عملی است که در گذشته بخاطر دستی به منافعی و یا حفظ مصلحتی پدید آمده وهم اکنون نیز به همان خاطر و گاهی هم بر حسب عادت در جامعه وجود دارد. آ داب در چنین صورتی عبارت از رسمی است که برای خوشامد دیگران انجام می گیرد . مثل گرفتن جلوی دهان در حین عطسه و سرفه آنهم در میان جمع . واخلاق ضابطه ای است که بر اجرای آدا. ایلنا نوشت: رییس علامه طباطبایی با بیان اینکه در ناآرامی های اخیر حدود ۱۵ دانشجوی علامه بازداشت شدند، گفت: از میان ۱۵ نفر، ۳ نفر که ۲ آقا و یک خانم هستند، همچنان در بازداشت به سر می برند. امیدواریم که در چند روز آینده این سه نفر نیز آزاد شوند، اما درباره آنها مطمئن نیستیم. رییس علامه طباطبایی از 15 دانشجوی این که در پی وقایع اخیر بازداشت شده بودند، خبر داد. آیت الله احدی:
علامه حسن زاده آملی در جوانی به تهران رفت و به دانشجوی ژئوفیزیک گفت: چند روز دیگر وف می شود، آنها گفتند: برو شیخ ، هیچ آثاری از خورشید گرفتگی نیست، برای یان غیب بود ولی علامه گفت: دوربین بگذارید من به شما این بار کمک می کنم این وف را بررسی کنید، آنها گفتند برو اصلا این حرف ها نیست، دو روز بعد وف شروع شد علامه با همان دستگاه مختصری که داشت شروع کرد به رصد وف آنها هم کم کم آمدند و از این تشخیص علامه متعجب شدند. در خبر است که چون شب قدر مى شود منادى از آسمان هفتم ندا مى کند از بُطنان عرش که حق تعالى آمرزیده هر که را که به زیارت قبر حسین(ع) آمده است.

شب نوزدهم اولین شب شب از شبهاى قدر است و شب قدر همان شبى است که در تمام سال شبى به خوبى و فضیلت آن نمى رسد و عمل در آن بهتر است از عمل در هزار ماه و در آن شب تقدیر امور سال مى شود و ملائکه و روح که اع. بسم الله الرحمن الرحیمإحرام محرّم، قسمت اول ( آداب حضور در ماه محرم و عزاداری در سیرۀ علامه طهرانی)منبع: سلسله مقالات، تالیف حجة ال حاج شیخ محمد شاهرخ همدانی من چه بگویم به جهان هر چه هست سر به تکاپوی حسین است و بساز صادق علیه السلام روایت است که : خدا صلی الله علیه و آله و سلم نگاهی به حضرت سیدال علیه السلام د و بعد از اینکه حضرت را در دامن خود نشاندند فرمودند: برای شهادت فرزندم حسین حرارت و عشقی در دل های مومنان است که هیچگاه سرد و خاموش نخواهد شد بعد صادق علیه السلام به دنبال این مطلب فرمودند: جدم حسین کشته اشک چشم هاست! سوال شد یا بن رسول الله منظورتان از این کلام چیست؟ فرمودند:اینکه هر ی که یاد و نام ابا عبد الله الحسین را می شنود، گریه می کند)بقیه در ادامه مطلب... آداب سلام دادن از کشوری به کشور دیگر متفاوت است که به نوعی نشان دهنده احترام به دیگران است. کمی درباره آداب و رسوم فرهنگ های دیگر بدانید تا بدانید هنگام سفر به کشورهای دیگر چگونه رفتار کنید. شب نوزدهم اوّل شبهاى قدر است و شب قدر همان شبى است که در تمام سال شبى به خوبى و فضیلت آن نمى رسد و عمل در آن بهتر است از عمل در هزار ماه و در آن شب تقدیر امور سال مى شود و ملائکه و روح که اعظم ملائکه است در آن شب به اذن پروردگار به زمین نازل مى شوند و به خدمت زمان علیه السلام مشرّف مى شوند و آنچه براى هر مقدّر شده است بر زمان علیه السلام ع. آداب معا برای خانم ها خیلی هم پیچیده نیست، و رعایت آن شما را جذاب تر و دلنشین تر نشان می دهد. کافی است امتحانی کنید و آنها را در فهرستی بنویسید. هر ی می تواند این آداب را یاد بگیرند. با سایت چطور همراه باشید تا تمام موارد ضروری در آداب معا برای خانم ها در جامعه را […] نوشته آداب معا برای خانم ها؛ چند نکته موثر که شما را دوست داشتنی تر . مرحوم «علاّمه مجلسى» در فصل آ از اعمال ماه رمضان در کتاب «زادالمعاد»، شب هاى ماه رمضان را چنین بیان مى کند: (و با توجّه به این که بهترین اعمال، در ماه مبارک، و قرآن است و این ها در بردارنده بسیارى از سوره هاى قرآن است، هر هر چند شب را بخواند غنیمت است).

مردم مازندران با انجام آداب و رسومی کهن همراه با بازی های بومی و محلی به استقبال بهار می روند. علی علیه السلام: امر به معروف و نهى از منکر را ترک مکنید که رشته کار از دست شما بیرون شود، آنگاه هر چه دعا کنید و از خداوند دفع شر خواهید، پذیرفته نشود و به اجابت نرسد. وصیتنامه المومنین حضرت على علیه السلام را در کتاب هاى حدیث به اجمال و تفصیل و به طور گوناگون نقل کرده ‏اند که یکى را ابوالفرج نقل کرده و در اصول کافى مرحوم کلینى هم نظ. طبق سیره اکرم (ص) و ائمه طاهرین (ع)، میهمانی رفتن هم مناسکی دارد که باید به آن ها توجه کرد. وقتی از مجلسى‏ بر مى خیزید، برای میزبان آمرزش بطلبید دید و بازدید از رسوم اصلی ایرانیان در ایام نوروز است و در روایات بسیاری بر صله ارحام تاکید شده و حتی ائمه هدی بارها نوروز را به سبب این رسم نیکو ستوده اند. اما میهمانی رفتن هم مناسکی دارد که باید به آن ها توجه کرد و م وماتش را بجا آورد.  

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] معاون آموزشی علوم و معارف قرآن کریم بر وم ایجاد و تجمیع و هم افزایی فعالان قرآنی با محوریت بیت علامه طباطبایی تاکید کرد. ماجرای ازدواج آمنه بیگم دختر مجلسی اول ====================
دانشمند بزرگوار مرحوم سید محمّد حسن زنوزى که از شاگردان مشهور کل وحید بهبهانى است در کتاب بزرگ «ریاض الجنة» ضمن شرح حال مرحوم علامه مجلسى اول می نویسد: از آقا محمد باقر بن محمّد اکمل، وحید بهبهانى شنیدم که می فرمود: آمنه بیگم دختر مجلسى زنى صالحه عابده زاهده و فاضله عالمه . آداب تعلیم تعلیم نیز همانند تحصیل علم، آداب خاص خود را دارد که رعایت آن برای تعلیم دهنده ضروری است و موجب ارزشمندتر شدن کار او می شود. با توجه به آغاز سال تحصیلی جدید احادیثی در باب آداب تعلیم، از معصومین (علیهماالسلام) را جهت یادآوری و تذکر برای خودم و شما بزرگواران به حضور ارسال می کنم. امیدوارم که مورد توجه و عنایت شما گرامیان قر. وصیتنامه المومنین حضرت على علیه السلام را در کتاب هاى حدیث به اجمال و تفصیل و به طور گوناگون نقل کرده ‏اند که یکى را ابوالفرج نقل کرده و در اصول کافى مرحوم کلینى هم نظیر همین وصیت را که ابوالفرج روایت کرده، نقل مى ‏کند.

به گزارش مشرق، در نهج البلاغه نیز در نامه شماره 47 اجمالى از این وصیت آمده و خلاصه ‏اى از آن در کشف الغمه و رو. هر کشور و یا هر قومیتی در جهان آداب و رسوم خاص خود را دارند که به وسیله ی آن از سایرین متمایز می شوند. وقتی درباره آداب و رسوم ازدواج سخن می گوییم آن را در میان اقوام مختلف متفاوت می ی م. بعضی از آن ها عجیب، برخی زیبا و برخی دیگر حیرت انگیزند. زیارت حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام همچون تمام سنن ی دیگر آداب و احکامی دارد که هدف از بیان این آداب تعمیق و اثرگذاری بیشتر این سنت بر روح و جسم زائر است. در ادامه برخی از این آداب که از منابع ی است اج شده است را آورده ایم: مراسم معنوی اعتکاف علامه با حضور آیت الله صدیقی و حجت السلام پناهیان برگزار می شود. بزرگداشت ریاضی دان بزرگ جهرمی علامه خفری در خفر و جهرم برگزار می شود. 1 – کلیات آداب تشریفات و توصیه های تشریفاتی آداب معا و مهارت های رفتار اجتماعی، ارتباطات غیرکلامی و تشریفات، روابط عمومی و مردم داری، آداب مشتری مداری و محورهای جذب آن، حضور در مجامع و اماکن عمومی، دعوت نامه و موارد تماس تلفنی. 2 – آداب استقبال و حمل و نقل نحوه معرفی و آشنائی، میهمانی ها، سلام و احوال پرسی، دست دادن، لباس پوشیدن، شیوه سخن گفتن، انتخاب مسیر و همراهان، انتخاب وسیله نقلیه و آداب رانندگی 3 – آداب اسکان و پذیرایی نشستن برای میز غذا، نمان تشخیص جلسه، رنگ ها و محیط، نوع رنگ ها و نوع مکان، آداب مهمان نوازی، انواع مهمانی و پذیرایی، آداب غذا خوردن. 4 – آداب بدرقه هدیه دادن، اهداء گل و ویژگی های مناسب آن، هدیه به مهمانان خارجی لطفا برای دریافت خدمات آموزشی در این زمینه و ب اطلاعات بیشتر به شماره های: 09124794610 66944102 تماس بگیرند و یا به ایمیل: [email protected] درخواست خود را اعلام دارند. «علامه حلی» شب ‏ای به زیارت سیدال ء(ع) می‏رفت؛ تنها بود و بر الاغی سوار شده و تازیانه‏ای در دست داشت.در بین راه، شخص عربی پیاده به همراه علامه راه افتاده و با هم به صحبت مشغول شدند. چون مقداری راه رفتند، علامه متوجه شد که این شخص مرد فاضلی است. پس برخی مسایل علمی مطرح کرد و بیشتر متوجه ‏شد که همسفرش مردی متبحر و صاحب علم و فضیلت است. . علی علیه السلام: امر به معروف و نهى از منکر را ترک مکنید که رشته کار از دست شما بیرون شود، آنگاه هر چه دعا کنید و از خداوند دفع شر خواهید، پذیرفته نشود و به اجابت نرسد. وصیتنامه المومنین حضرت على علیه السلام را در کتاب هاى حدیث به اجمال و تفصیل و به طور گوناگون نقل کرده ‏اند که یکى را ابوالفرج نقل کرده و در اصول کافى مرحوم کلینى هم نظ. آداب ایمیلما در این مطلب از مجموعه مطالب آموزش ایمیل مارکتینگ و فروش به اصلی ترین آداب ایمیل اشاره می کنیم که تحت هر شرایطی باید آنها را رعایت کنید نخستین جشنواره بومی و محلی آداب و سنن مازندران به همت دانش آموزان و بانوان بخش گلباد گلوگاه برگزار شد. بی شک آداب و رسوم مختلف بخش مهمی از هویت جوامع انسانی را تشکیل می دهد و همواره دستاویز ارزشمندی برای تقویت یکدلی میان مردم بوده است. در میان همه آداب و رسوم زیبای ایرانی مراسم «چهارشنبه سوری» از جایگاه بی نظیری برخوردار است؛ مراسمی که در دل تاریخ با روایت های مختلفی مطرح شده و چند سالی هست با به تحریف کشیده شدن، خسارت های سنگینی بر . تاریخ حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم
توتیای دیدگان (زندگانی خاتم ان (ص)) مولف : ثقةالمحدثین حاج شیخ عباس قمی سیاهترین هفته تاریخ تاکتیکهاى جنگى رسول خدا(ص ) نویسنده : على اصغر فیض پور چکیده تاریخ مولف : محمد ابراهیم آیتى از هجرت تا رحلت اثر : سید على اکبر قرشى ت رسول خدا صلى الله علیه و آله(( نویسنده : صالح احمد العلى )) تاریخ صلى ا.