آهیانه

به نقل از خبرگزاریها در مورد آهیانه : 10 تفاوت عمده بین مغز ن و مردان!
پس بار دیگر که همسر، دوست یا پدر و مادرتان به شما تذکر دادند که چطور باید کاری را انجام می دادید، در این صورت به این ده فرق اساسی بین زن و مرد رجوع کنید. 1- روابط انسانی ن تمایل دارند به نحو کارآمدتری با دیگران ارتباط برقرار کنند و توجه خویش را به یافتن راه حل مفید گروهی، حل و فصل مسایل و کاربرد نشانه ه. اختصاصی از سورنا فایل پاو وینت واژه شناسی معماری سنتی ایران با و پر سرعت .
 نوع فایل:  ppt _ pptx ( پاو وینت ) ( قابلیت ویرایش )  قسمتی از اسلاید :  تعداد اسلاید : 97 صفحهواژه شناسی معماری سنتی ایران بسمه تعالی آبساب: آجر تراش داده شده ای که با آجر دیگر در آب ساییده شده باشد. آژند: ملات خمیری است که فاصله میان مصالح را پر کرده، قطعات مختلف را به هم می چسباند.(گلی باشد که بر روی خشت پهن کنند.) آجر پیشبر: آجری که قبل از پخت به صورت دلخواه شکل داده می شود. آجر آبخوار : آجر سیراب شده.
برای از بین بردن گرد آجر از روی آجر و پیوند خوردن بهتر آن به ملات، آن را در آب قرار می دهند تا آب بکشد. آسمانه: سقفآجر جوش : آجر بسیار پخته و ناصاف و تیره رنگ که از ته کوره به دست آمده و بیشتر در پی ساختمان به کار می رود. آجر مهری: آجر کوچک منقوش آجر سه قدی: سه چهارم آجر آهيانه: در معماری به پوشش درونی گنبدهای دو پوسته (( آهيانه )) یا کُدُمبه گویند.
چفدهائی که برای آهيانه در نظر می گیرند اکثراً بیضی شکل هستند .
چه این نوع پوسته در مقایسه با نیم گرد یا نیم دایره از قدرت فوق العاده خوب در مقابل تحمل بارهای وارد بر آن برخوردار است . آوگون و آوگونه: یکی از دو روشی که خود در گنبدهای گسسته روی گریو قرار میگیرد به این صورت است که دنباله خود از پاکار به طرف داخل متمایل و بعد سوار گریو می شود که آن را آوگون نامند به این شکل خود نیز آوگونه گویند .
مثل مسجد اصفهان با مدرسه چهارباغ اصفهان که آوگون روی گریو است .
از نمونه های گنبد آوگون دار روی اربانه ، گنبد سلطان بخت آغا در اصفهان است .
اندرونی: بخشی از خانه که مخصوص ن ، فرزندان ، خدمتگزاران و سایر اهل خانه بوده است ازج ،ازغ ،سغ: در معماری پوشش منحنی را گویند. ا یا افزیر: در آذربایجان و یزد اصطلاح بسیار کهن ا به جای قالب استفاده میشود.
استخوان بندی بنا. افراز و خیز قطر گنبد را دهانه و ارتفاع آن را افراز و نسبت افراز ، به دهانه را "خیز" می گوند .
اِسپر: دیوار جدا کننده- دیوارهایی که میان دو پایه باربر می سازند.بخشی از نمای ساختمان که در و پنجره نداشته باشد. اشکوب: طبقه، سقف، هر مرتبه از پوشش خانه طبقه آمود: آرایشی که پس از پایانکار ساختمان بر آن بیفزایند.تزئین الحاقی، نماسازی سنگی، آجری، کاشیکاری و گچ بری. ازاره ها:   از سطح زمین به فاصله یک متر و کمی بیشتر، کتیبه ای از سنگ یا کاشی تقریباً تمامی بناهای ی و مساجد را به ویژه در محوطه ایوان و شبستان پوشانده است که به آن «ازاره» می گویند.
ازاره های مسجد (مسجد شاه سابق) و مدرسه چهارباغ اصفهان و مسجد جامع اصفهان از مرمرهای مرغوب هستند.
گاه لبه های بالایی ازاره ها را مختصری تزیین می د.
  اربانه: در حد فاصل بین خـود و آهـیانه در گنبدهای گسسته یک گردن قـرار می گـیرد در ح ی که دو پوشش به هم نزدیک باشند این گردن به صورت یک دیسک درمی آید که به آن اربانه گویند .
اربانه یک گریو کوتاه است.
بهترین نمونه در اوج کمال و زیبائی برای گنبدهای دارای اربانه ، گنبد شیخ لطف اله است این گنبد بر خلاف سایر گنبدها آهيانه روی اَربانه سوار است و در گرداگرد اَربانه پنجره های مشبکی دیده می شود که کار نور رسانی را انجام می دهد .
ارسی: پنجره بزرگ چوبی که یک جبهه اتاق را به طور کامل می پوشاند و دارای بازشوهای کشویی بالارونده و شیشه های رنگین است ایوان :  متن بالا فقط قسمتی از محتوی متن پاو وینت میباشد،شما بعد از پرداخت آنلاین ، فایل را فورا نمایید    لطفا به نکات زیر در هنگام ید  پاو وینت:  ................... توجه فرمایید !در این مطلب، متن اسلاید های اولیه قرار داده شده است.به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاو وینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از ید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرماییدپس از پرداخت هزینه ،ارسال آنی پاو وینت ید شده ، به ادرس ایمیل شما و لینک فایل برای شما نمایش داده خواهد شددر صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون بالا ،دلیل آن کپی این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاو وینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارددر صورتی که اسلاید ها داری ج و یا ع باشند در متون پاو وینت قرار نخواهند گرفت.
هدف فروشگاه جهت کمک به سیستم آموزشی برای دانشجویان و دانش آموزان میباشد .
 
 « پرداخت آنلاین »
با
پاو وینت واژه شناسی معماری سنتی ایران
دلیل هوش بالای آلبرت انیشتین نتایج مطالعات جدید نشان می دهد قشر پیریفرونتال مغز "آلبرت اینشتین" برخلاف اغلب افراد، شگفت انگیز و غیرعادی بوده است که همین تفاوت می تواند دلیل هوش و نخبگی این فیزیکدان بوده باشد.
به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس تحقیقات تی فلوریدا بخش هایی از مغز انیشتین با اغلب افراد متفاوت بوده است و همین می تواند . اکرم(صلى الله علیه وآله) مى فرماید: «خوشا به حال ى که لذت آماده اى را وا نهد براى موعودى که ندیده ».[1]در تعالیم دین به صورت مکرر بر این نکته تاکید شده که به نقد دنیا نچسبیم به بهای از دست دادن نسیه آ ت . گرچه در واقع، آ یت نسیه نیست بلکه الان قیامت ما ب است اما به قول پناهیان یک سری از خواستنی ها هستند که آشکار و سطحی هستند و یک سری از خواستنی ها عمیق و سنگین . ما باید از خواستنی ها سطحی عبور کنیم و به عمیق برسیم . اخیرا[2] دانشمندان قسمتی از مغز به نام tpj [3]«اتصال گیجگاهی آهيانه ای (تی.پی.جِی)» را پیدا کرده اند که مسئول خویشتن داری و به تأخیرانداختن خشنودی در انسان است . آنها با تحریک این ناحیه و اختلال در آن، مشاهده د افراد کمتر می توانند شرایط را از دیدگاه خودشان در آینده یا از دیدگاه دیگری ببینند. مثلا نتیجه این می شود که آن ها تمایل کمتری برای تقسیم پول با دیگران خواهند داشت و همین طور پول نقد حاضر و آماده را، به پول بیشترِ نیسه، ترجیح می دهند. وقتی این خبر را شنیدم یاد بخشی از پروتکل دانشوران صهیون افتادم که می گفت : اگر در رابطه هایمان دست روی حساس ترین عصب ذهن آدمیان بگذاریم ، خیلی زود به پیروزی خواهیم رسید و این اعصاب حساس ذهن آدمی ، عبارتند از زراندوزی ، مال پرسی و تنوع طلبی در ء نیاز های مادی . هر یک از این خواسته ها به تنهایی می تواند آدمی را تسلیم ما د . [4] قسمت tpj مغز انسان که عملکرد آن اخیرا کشف شده است
[1] تحف العقول، حکمت 119; بحارالانوار، ج 74، ص 153. [2] http://tarjomaan.com/vdch.-n6t23nivftd2 [3] temporoparietal junction [4] http://dr-abbasi.ir/2587/پروتکلهای-یهود loveمن کجا هستی تا باز هم شرح حالم را بگیری و بنگری که present illness ام همچون past history ام دردناک و جانگداز است. ای کاش بودی تا ecg قلب مرا میگرفتی و می فهمیدی از کدام pain بزرگ رنج می برم!!!! ای کاش بودی تا می دیدی عضلات پاپیلاری دریچه ی میترال و تری پید قلبم آنقدر از برایت منقبض شدند که سرانجام دچار failour گشت!!! بنگر که چگونه قلبم را با انفوزین د تروز ۵ ٪ زنده نگه داشته ام!!ای کاش زودتر بیایی و این cvp line فراق را از قلبم dis کنی!!! (...) جان از آن روزی که عدسی چشمانم به سمت عنبیه ی چشمان تو تحدب یافت تا به امروز که این نامه را برایت order می کنم،لحظه ای خواب به چشمانم راه نیافته است. (...) بیا و بنگر که حتی لحظه ای غدد لاکریمال پلک فوقانی ام از فعالیت باز نایستاده اند و در فراقت چشمانم دچار lacrimation شده اند!!! هر گاه به یاد روز های زیبایی که با هم بودیم می افتم،قلبم دچار تاکی کاردی و نفسهایم دچار تاکی پنه میشود. love من به یاد آر ی را که برای قلب خسته ام آنکال بودی و با order تلفنی ات cpr اش می نمودی!!! بیا و بار دیگر مرا بروفن و ناپرو ن باش!!! بیا که در فراقت محتاج سیتالوپرام و ssri ها شده ام!!!!! از همان روز اول که رگ چشمانم به رگ چشمانت آناستوموز یافت،از آن روز به بعد بود که خودم را در بیمارستان تخصصی قلب یافتم که در انتظار عمل پیوند قلب تو در بخش (عاشقان۱) بستری شده ام........ love من ای کاش می دانستم که در کدام بخش این جهان پذیرش شده ای تا به فوریت با آمبولانس به آنجا می شتافتم و برگه ی ترخیصت را امضا می نمودم!!!! اما افسوس که عضلات چهار سر رانم از بس به دنب منقبض منبسط شدند از رمق افتادند و یون کلسیم موجود در شبکه سارکوپلاسمیشان دگر آزاد نمی شود!!! (...) جان نمی دانم که آیا تو هنوز به یاد من هستی یا خیر!؟! اما این را بدان که من همچنان آن ع رادیولوژی یی را که با هم انداختیم زیر نور فلوروسنت نگاه میکنم و به یادت اشک می ریزم!! هر لحظه که آهيانه مغزم (ga (general appearance ی تو را به یادم می آورد غدد فوق کلیه ام به ترشح واداشته می شوند و وجودم سراسر آدرنالین میشود!!!!. سخن کوتاه کنم و سرت را بیش از این دچار میگرن نکنم،(...) جان قسم به آنژیوکت و هر آنچه کاتتر می شود، قسم به نیدل تیزی که از وسط قلب عاشقم گذشته است، و قسم به استیجر و انترن و ا ترن و اینترنی که در آرزوی رزیدنتی ست.... که در تمام عمرم،. heart rate قلب کوچکم تنها از برای تو ((سمع)) میشود و ریه های خسته ام از برای تو ((دق)) می شوند و گونه های سردم تنها با دستان گرم تو ((لمس)) می شوند!!!. پس بیا و هر چه سریعتر v/s ام را بگیر که عن قریب است در فراق عشق تو expire شوم ..


love من کجا هستی تا باز هم شرح حالم را بگیری و بنگری که present illness ام همچون past history ام دردناک و جانگداز است. ای کاش بودی تا ecg قلب مرا میگرفتی و می فهمیدی از کدام pain بزرگ رنج می برم!!!! ای کاش بودی تا می دیدی عضلات پاپیلاری دریچه ی میترال و تری پید قلبم آنقدر از برایت منقبض شدند که سرانجام دچار failour گشت!!! بنگر که چگونه قلبم را با انفوزین د تروز . اختصاصی از یاری فایل گزارش کارآموزی 5 با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 186 کلاسه پرونده : 83/ ج/ 2009دادسرای ناحیه 6 (خارک)، شعبه 7شاکی: مهدیمشتکی عنه : یوسفموضوع شکایت : قتل غیر عمدگردش کاربرگ بازجویی از متهم ضمیمه پرونده است: ساعت 25/11 از مسیر غرب به شرق زیر پل سیدخندان در حرکت بودم. اختصاصی از یاری فایل تحقیق و بررسی در مورد گزارش کارآموزی 5 با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 186 کلاسه پرونده : 83/ ج/ 2009دادسرای ناحیه 6 (خارک)، شعبه 7شاکی: مهدیمشتکی عنه : یوسفموضوع شکایت : قتل غیر عمدگردش کاربرگ بازجویی از متهم ضمیمه پرونده است: ساعت 25/11 از مسیر غرب به شرق زیر پل سیدخندان در حرکت بودم ناگهان عابر پیاده جلوی خودرومن ظاهر پس از ترمز خودرو نامبرده به زمین افتاد سرعت خودرو بسیار کم بود بعد از تصادف خودم شخص مصدوم را به بیمارستان بنی هاشم رساندم.یکی از مأمورین جهت بازجویی از مصدوم به بیمارستان اعزام شدند برابر گزارش وی مصدوم که سرباز ناجا بوده قادر به بازجویی نبوده فقط دفترچه مرخصی سرباز وظیفه را به همراه داشته نام وی مهدی است از دایره تصادفات راهنمایی و رانندگی درخواست شد تا احدی از افسران کاردان فنی علت تامه تصادف و مقصر حادثه را تعیین نمایند و چون مصدوم قادر به بازجوئی نبوده خلاصه پرونده بالینی مصدوم نیز از بیمارستان قمر بنی هاشم درخواست تا به پزشکی قانونی ارسال گردد. مجدداً مأموری به بیمارستان اعزام شده تا اگر مصدوم قادر به تکلم است از او تحقیق شود و متهم با ضامن معتبر می تواند آزاد باشد. نظریه افسر کاردان فنی این است که بی احتیاطی از سوی سواری پژو بوده. به علت عدم توجه به جلو و نقض ماده 159 آئین نامه این اتفاق افتاده است پاسخ ارائه شده از سوی دادگستری این است که بیمار به علت ضربه مغزی وارد بیمارستان شده و تحت عمل برای مغز قرار گرفته است.در حال حاضر در کمای کامل بوده و از دستگاه تنفس استفاده می نماید. پرونده جهت ب دستور با توجه به اینکه مصدوم در کما است جهت ب تکلیف به نظر دادیار رسیده است و دادیار اظهار نظر نموده است که به محض اینکه مصدوم از ح کما خارج شود یا ارسال تصویر پرونده بالینی وی به پزشکی قانونی نظر به پزشکی قانونی در مورد وی اخذ و پرونده به اتفاق راننده مقصر ارسال شود و از والدین مصدوم چنانچه شناسائی شده اند تحقیق شوند در برگ تحقیق از شاکی از پدر بازجوئی شده است. ضارب جوان 18 ساله ای است که خود را با مشخصات پدرش معرفی نموده است.در این میان مضروب فوت کرده است جسد به پزشکی قانونی ارسال شده از اولیای دم در اوراق جداگانه تحقیق به عمل آمد. دادیار به کلانتری دستور داده است با قید فوریت امر گزارش معاینه متوفی از پزشکی قانونی اخذ و ضمیمه پرونده شود و متهم همین امشب به طریقی که به وی دسترسی باشد می تواند آزاد باشد. از متهم بازجوئی شده است ولی اظهار می دارد که خودم پشت فرمان بودم نه پسرم. درحالی که انتظامات بیمارستان اعلام کرده بود که پسری 18 ساله مصدوم را به بیمارستان آورده است.مجدداً در بازجوئی که از انتظامات بیمارستان انجام شد خلاف این اظهارات را بیان نموده است. دادسرا به استفاده مواد 714 و 294 و 302 و 297 قانون مجازات ی کیفرخواست صادر شدهپاسخ پزشکی قانونی به کلانتری آمده و علت فوت را ضربه مغزی در اثر اصابت جسم به سر می داند که آنها به دادسرا اعلام نموده اند در کالبد گشایی پوست سر باز شد در زیر پوست خون مردگی وسیع در ناحیه آهيانه و گیجگاه راست و ناحیه پس سری مشهود بود و قسمتی از ناحیه آهيانه ای و گیجگاهی سمت راست فاقد جمجمه بود.نسج مغز خارج شده بود. سند مالکیت برای آزاد بودن متهم گذاشته شده است. برای متهم قرار وثیقه صادر شده است که مبلغ آن دویست میلیون ریال است. برای متهم برگ بازداشت برای زندان قصر صادر شده است کپی سند ضمیمه است نامه بازداشت ملک برای سازمان ثبت اسناد و املاک ضمیمه است قرار قبولی وثیقه صادر شده است و برگ متهم برای زندان قصر صادر شده است. برای متهم و اولیای دم متوفی برگ احضاریه در پرونده وجود دارد که در دادگاه حاضر شوند در جلسه دادگاه پدر مادر مقتول حضور دارند متهم نیز حاضر است. اولیای دم اظهار می دارند که از ضارب شکایت داریم و خواستار دیه شرعی هستیم دادستان حضور دارند و آ ین دفاع اخذ شده است.ولی اتهام را قبول دارم رأی دادگاه ضمیمه است با توجه به گزارش مأمورین انتظامی و نظریه کارشناس رسمی دادگستری به شرح منضم پرونده و نیز صورتجلسه معاینه جسد که در مورخ 3/5/82 توسط پزشکی قانونی تنظیم و طی آن علت مرگ متوفی فوت ضربه مغزی ناشی از اصابت جسمی سخت اعلام شده است و نیز با توجه به شکایت بعدی اولیای دم و اقاریر صریح در مراحل مختلف رسیدگی از جمله به شرح صورت جلسه دادگاه و سایر مندرجات پرونده بزه انتس به متهم موصوف به نظر محرز بوده و مورد منطبق است با ماده 297 ق. م. ا و رعایت ماده 714 همان قانون دادگاه متهم را به تحمل شش ماه حبس تعزیری و پرداخت یک فقره دیه کامل مرد مسلمان در حق اولیای دم محکوم می نماید این رأی حضوری و ظرف بیست
با
تحقیق و بررسی در مورد گزارش کارآموزی 5
اختصاصی از نیک فایل تحقیق و بررسی در مورد گزارش کارآموزی 5 با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 186 کلاسه پرونده : 83/ ج/ 2009دادسرای ناحیه 6 (خارک)، شعبه 7شاکی: مهدیمشتکی عنه : یوسفموضوع شکایت : قتل غیر عمدگردش کاربرگ بازجویی از متهم ضمیمه پرونده است: ساعت 25/11 از مسیر غرب به شرق زیر پل سیدخندان در حرکت بودم ناگهان عابر پیاده جلوی خودرومن ظاهر پس از ترمز خودرو نامبرده به زمین افتاد سرعت خودرو بسیار کم بود بعد از تصادف خودم شخص مصدوم را به بیمارستان بنی هاشم رساندم.یکی از مأمورین جهت بازجویی از مصدوم به بیمارستان اعزام شدند برابر گزارش وی مصدوم که سرباز ناجا بوده قادر به بازجویی نبوده فقط دفترچه مرخصی سرباز وظیفه را به همراه داشته نام وی مهدی است از دایره تصادفات راهنمایی و رانندگی درخواست شد تا احدی از افسران کاردان فنی علت تامه تصادف و مقصر حادثه را تعیین نمایند و چون مصدوم قادر به بازجوئی نبوده خلاصه پرونده بالینی مصدوم نیز از بیمارستان قمر بنی هاشم درخواست تا به پزشکی قانونی ارسال گردد. مجدداً مأموری به بیمارستان اعزام شده تا اگر مصدوم قادر به تکلم است از او تحقیق شود و متهم با ضامن معتبر می تواند آزاد باشد. نظریه افسر کاردان فنی این است که بی احتیاطی از سوی سواری پژو بوده. به علت عدم توجه به جلو و نقض ماده 159 آئین نامه این اتفاق افتاده است پاسخ ارائه شده از سوی دادگستری این است که بیمار به علت ضربه مغزی وارد بیمارستان شده و تحت عمل برای مغز قرار گرفته است.در حال حاضر در کمای کامل بوده و از دستگاه تنفس استفاده می نماید. پرونده جهت ب دستور با توجه به اینکه مصدوم در کما است جهت ب تکلیف به نظر دادیار رسیده است و دادیار اظهار نظر نموده است که به محض اینکه مصدوم از ح کما خارج شود یا ارسال تصویر پرونده بالینی وی به پزشکی قانونی نظر به پزشکی قانونی در مورد وی اخذ و پرونده به اتفاق راننده مقصر ارسال شود و از والدین مصدوم چنانچه شناسائی شده اند تحقیق شوند در برگ تحقیق از شاکی از پدر بازجوئی شده است. ضارب جوان 18 ساله ای است که خود را با مشخصات پدرش معرفی نموده است.در این میان مضروب فوت کرده است جسد به پزشکی قانونی ارسال شده از اولیای دم در اوراق جداگانه تحقیق به عمل آمد. دادیار به کلانتری دستور داده است با قید فوریت امر گزارش معاینه متوفی از پزشکی قانونی اخذ و ضمیمه پرونده شود و متهم همین امشب به طریقی که به وی دسترسی باشد می تواند آزاد باشد. از متهم بازجوئی شده است ولی اظهار می دارد که خودم پشت فرمان بودم نه پسرم. درحالی که انتظامات بیمارستان اعلام کرده بود که پسری 18 ساله مصدوم را به بیمارستان آورده است.مجدداً در بازجوئی که از انتظامات بیمارستان انجام شد خلاف این اظهارات را بیان نموده است. دادسرا به استفاده مواد 714 و 294 و 302 و 297 قانون مجازات ی کیفرخواست صادر شدهپاسخ پزشکی قانونی به کلانتری آمده و علت فوت را ضربه مغزی در اثر اصابت جسم به سر می داند که آنها به دادسرا اعلام نموده اند در کالبد گشایی پوست سر باز شد در زیر پوست خون مردگی وسیع در ناحیه آهيانه و گیجگاه راست و ناحیه پس سری مشهود بود و قسمتی از ناحیه آهيانه ای و گیجگاهی سمت راست فاقد جمجمه بود.نسج مغز خارج شده بود. سند مالکیت برای آزاد بودن متهم گذاشته شده است. برای متهم قرار وثیقه صادر شده است که مبلغ آن دویست میلیون ریال است. برای متهم برگ بازداشت برای زندان قصر صادر شده است کپی سند ضمیمه است نامه بازداشت ملک برای سازمان ثبت اسناد و املاک ضمیمه است قرار قبولی وثیقه صادر شده است و برگ متهم برای زندان قصر صادر شده است. برای متهم و اولیای دم متوفی برگ احضاریه در پرونده وجود دارد که در دادگاه حاضر شوند در جلسه دادگاه پدر مادر مقتول حضور دارند متهم نیز حاضر است. اولیای دم اظهار می دارند که از ضارب شکایت داریم و خواستار دیه شرعی هستیم دادستان حضور دارند و آ ین دفاع اخذ شده است.ولی اتهام را قبول دارم رأی دادگاه ضمیمه است با توجه به گزارش مأمورین انتظامی و نظریه کارشناس رسمی دادگستری به شرح منضم پرونده و نیز صورتجلسه معاینه جسد که در مورخ 3/5/82 توسط پزشکی قانونی تنظیم و طی آن علت مرگ متوفی فوت ضربه مغزی ناشی از اصابت جسمی سخت اعلام شده است و نیز با توجه به شکایت بعدی اولیای دم و اقاریر صریح در مراحل مختلف رسیدگی از جمله به شرح صورت جلسه دادگاه و سایر مندرجات پرونده بزه انتس به متهم موصوف به نظر محرز بوده و مورد منطبق است با ماده 297 ق. م. ا و رعایت ماده 714 همان قانون دادگاه متهم را به تحمل شش ماه حبس تعزیری و پرداخت یک فقره دیه کامل مرد مسلمان در حق اولیای دم محکوم می نماید این رأی حضوری و ظرف بیست
با
تحقیق و بررسی در مورد گزارش کارآموزی 5
عضو پایداری در مجلس با توزیع نامه ت یبی علیه رئیس جمهور مدرک تحصیلی و بورسیه تحصیلی وی را به باد انتقاد گرفت.
مردم اردبیل در مجلس شورای ی از پخش نامه ای علیه در جلسه علنی (یکشنبه) مجلس خبر داد.
کمال الدین پیرموذن در حاشیه جلسه علنی مجلس در جمع خبرنگاران ظهار کرد: با کمال تأسف شاهد بودیم که در روز روشن علیه رئیس جمهور نامه ت یبی . اختصاصی از یاری فایل پروژه طراحی گنبد کامپرزیتی برای مساجد با توجه به معماری ایرانی – ی. doc با و پر سرعت .
پروژه طراحی گنبد کامپرزیتی برای مساجد با توجه به معماری ایرانی – ی. doc
پروژه طراحی گنبد کامپرزیتی برای مساجد با توجه به معماری ایرانی – ی. doc       نوع فایل: wordقابل ویرایش 90 صفحه مقدمه: در طول تاریخ – تمدنهای سنتی به چادر، مقبره و محراب به عنوان سمبومی از عالم کائنات می نگریستند ایدة «خانه کیهانی» از ارتباط دادن ساختمانها با آسمانها توسعه یافت. از آنجا که شکل کرومی معنایی ژرف برای انسان سنتی داشت. طبیعی بود که این معنارا ازشکل مشابه دیگری منتقل کند. اصطلاحات «چادر کیهانی» «چتر الهی» «بیضعه کیهانی» و «جام آسمانی» نشانگر عقاید سنتی و معانی باطنی دربارة گنبد هستند. در فرهنگ ی گنبد دارای تجلی زنده ای از جهان شناسی ی است. به وسیلة معانی سمبرلیکی مفاهیم مرکز، دایره و کره نهفته در گنبد به تمامیت به واقعیت می پیوندند. یک ارتباط اساسی در این مورد که تأکید زیادی روی آن است. ایدة روح می باشد که همزمان همه موجودات را فرا می گیرد، همان گونه که گنبد فضای محدود به خود را در بردارد و طاق آسمان که همة آفرینش را احاطه می کند. عبور این «روح» از نوک گنبد سمبول و حرکت است. این عبور را می توان به طرف پایین و دارای انبساط به سمت کثرت یا به طرف بالا و دارای انقباض به سمت وحدت دانست. گنبد یک شکل از صورت زنده است. ایده ای است که در امکانات مادی تجلی می کند. در پیشینة صحرانشینی، گنبد شبیه به ساختمانهای گنبدی است که از اسکلتها گرد چوبی ساخته می شدند و روی آنها با پارچه یا پوست پوشیده می شد. پس از گسترش گنبدهای چربی به توسط انسانهای شهرنشین – معماری آجر و سنگ به عنوان ادامة آن آغاز شد و شکلهای قابل احترامی با مواد و مصالح دائمی و سنگین ساخته شد. مهارت و ی معماران باعث سبکتر شدن وزن گنبد شد. زیرا معیار بارز زیبایی در گنبد همان سبکی آشکار آنها بود، چه از نظر مواد سازنده آن و چه از نظر دیدگاه چشم. زیرا تقلید «سنگین» تنها هنگامی کامل می شود که با سبکی از لی «چادر کیهانی» که از آن منشأ می گیرد، همساز شود. الگوها و رنگها، هم داخلی و هم خارجی می تواند در این سبکی نقشی داشته باشند. چرخهای کیهانی یا مندلها، مانند شکوفه های ایجاد شده به توسط هندسة دایره روی سطوح گنبدی نمایان می شود. رنگها، ملایم و آرام – تصور عقل را ایجاد کرده و به شور و هیجان نفس اشارت دارند. این رنگهای سفید، سبز، آبی – فیروزه ای. طلایی یا حاصل آجر کاری و گچبری یا ترکیبی از آنها هستند. گنبد در همة تجلیاتش محل «عرش الهی» پذیرای عقل و آزاد از زمان در شکل است. اکرم (ص) در معراج خود، گنبد بسیار بزرگی از مروارید مفید را تشریع می کنند که روی چهار ستون کناری قرار داشت و روی آنها چهار قسمت «بسم الله الرحمن الرحیم » نوشته شده بود و از آن چهار چشمه آب، شیر، عسل و جاری بود. این تمثیل مدل هر بنای گنبدی را توضیح می دهد. مروارید سفید سمبل «الروح» است که گنبد آن همة خلقت را احاطه می کند. روح کلی که قبل از دیگر مخلوقات خلق شده است. عرش الهی نیز که همه چیز در برمی گیرد (العرش المحیط) سمبول عرش، فضای نامرئی فراسوی آسمان پرستاره است. از دیدگاه جسمانی، که برای انسان طبیعی است ستارگان در کره های متحدالمرکز حول زمین حرکت می کنند و به وسیلة فضای بی انتها احاطه شده اند و خود این فضا به توسط روح کلی که به عنوان «محل» متافیزیکی ادراک و معرفت در نظر گرفته می شود، در بر گرفته می شود. مقطع یک گنبد شبیه به تیر (نیزه) و کمان «محمد» (ص) (کلمه) تیر «حقیقت محمدی» (روح) و نشانه و هدف آن «روح کلی» (الروح) است. پرواز این تیر پرواز و وج از تاریکی به سوی «نور مطلق» می باشد. گنبد نشانة خدا شدن «کلمه» انسان است. فهرست مطالب:مقدمهفرآیند برنامه ریزی و سیاستهای طرحتعیین استراتژی و اه کلان پروژهروشهای پژوهش و تفسیر مشکلبررسی نیازهای قشر استفاده گرتعیین هویت و موقعیت استفاده گرتعیین قدرت اقتصادیبررسی نیازها در تولید و محصولتاریخچه محصولروش ساخت و امکانات تکنولوژیپیشینه ساختتعریف هندسی گنبدگنبد خانه یعنی زمینهبشنچپیرهترمیم پتگینترمبه پتکانهشکنجطاق بندی یا طاق بستکاربندی یا کاربستگنبدهای دو پوسته میان تهیگنبدهای دو پوسته کاملاً از هم گسسته یا گسیختهآهيانهانواع پوسته های آهيانهپوشش چیله- چیلو – سیلوپوشش بستو (بستو – کوزه)پوشش سبوئیطرز چیدن مصالح گنبدطرز ساختن گنبدطرز ساختن گنبدهای ترکینروشهای ساختتعریف کامپوزیت و مختصری در مورد آنتعریف کامپوزیتتقسیم بندی مواد کامپوزیتنقاط قوت کامپوزیتهامهمترین موارد کاربرد کامپوزیتمصرف سرانه مواد کامپوزیتی در کشورروشهای تولید کامپوزیت۱- روش لایه گذاری دستی۲- روش قالب گیری فشاری۳- روش دستگاه خلاء (وکیوم)مواد مصرفیآشنایی با برخی از مهمترین الیاف و کامپوزیت هاالیاف کربنالیاف آرامیدکامپوزیت frpتعمیر و نگهداری۱- تعمیر و تقویت خارجی سازه ها۲- ساخت سازه های تمام کامپوزیت۳- تعمیر و تقویت داخلی سازه هابررسی عوامل و نیازهای محیط زیستبررسی شرایط اقلیمی محیطبررسی شرایط فرهنگیبررسی عوامل و نیازهای حاکم بر بازار
با
پروژه طراحی گنبد کامپرزیتی برای مساجد با توجه به معماری ایرانی – ی. doc
اختصاصی از هایدی بیماری های ارثی استخوانها با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 8 بیماری های ارثی استخوانهاعلم ژنیک قلب زیست شناسی می باشد و مهمترین رشته حیاتی را تشکیل می دهد که پیشرفت فوق العاده و غیر قابل تصوری در سالهای اخیر نموده است .امروزه قریب به 1150بیماری ارثی شناخته ش. هشت موضوع شگفت انگیز از زندگی آلبرت انیشتن، که شما هیچ گاه آنان را نمی دانستید. بله، همگی ما می دانیم که انیشتن این فرمول [e=mc2] را کشف کرد. اما واقعیت آن است که چیز های کمی در مورد زندگی خصوصی اش می دانیم، خودتان را با این هشت مورد،شگفت زده کنید! 1- او با سری بزرگ متولد شد وقتی انیشتن به دنیا آمد او خیلی چاق بود و سرش خیلی بزرگ تا آنجایی . اختصاصی از هایدی پاو وینت مسجد جامع ورامین با و پر سرعت .
 پاو وینت مسجد جامع ورامین
 پاو وینت مسجد جامع ورامین تعریف مسجد و نقش آن در جامعه یمعنای لغوی مسجد برگرفته از سجود است به معنای محل سجده و در اصطلاح به مکانی اطلاق میشود که جایگاه عبادت است در برابر حقمسجد بایستی در مکانی باشد که زمینش از هر گونه نا پاکی و پلیدی مصون باشد و محلی هم برای عبادت است و هم برای یکپارچگی امتآشنایی با مسجد جامع ورامینمسجد جامع ورامین در تهران و در شهرستان ورامین قرار دارد و یکی از قدیمی ترین ساختمان های شهر ورامین است. ساختن مسجد در دوره سلطان محمد خدابنده آغاز و در دوره پسرش به پایان رسیده است. گچبری های این بنا از زیباترین نمونه های گچ بری ایرانی هستند.ویژگی های بناتهرنگ بنا میانسرای چهار ایواانی است. نیارش ساختمان دقیق است و آمودهای پایداری دارد. گنبد آن دو پوسته بوده که خود آن ریخته و آهيانه مانده است که گنبد ناری است. شبستان آن با تاق های آهنگ و جهاربخش پوشیده شده است. در ایوان جلوی گنبد خانه، گونه ای تّرّمیه پَتکانه بسیار زیبا کار شده است. مدخل مسجد دروازه اى ورودى است که تشکیل ایوان را مى دهد که سرتاسر ضلع شمالى مسجد است و صحن مسجد حیاطى مستطیل شکل است وسط آن حوضى است که شبیه حوض هاى وسط قلعه هاى مس ى و رباط ها است. ایوان شبستان بلند و زیباى مسجد جامع داراى کتیبه هایى ارزشمند است کتیبه هاى سوره در متن و در حاشیه کتیبه هاى کوفى آن از نمونه هاى خوب کتیبه هاى گچبرى این عصر است. انواع طرح هاى اسلیمى و خط هاى عربى، کوفى و فارسى را دارا است. در قسمت سر در اصل مسجد، در زیر قوس اصلى سر در مسجد، همچنین دو ستون تزیینى که از دو طرف قوس تا بالا و راس آن ادامه پیدا کرده و در سر در حرم نیز زیر قوس نیم گنبد کاشیکارى از پایه قوس تا راس آن از دو طرف به طور کامل و همانند سردر اصلى مسجد وجود دارد. بالاى محراب، تا گوشوارها هیچ کاشیکارى وجود ندارد. در قسمت پایین حرم در کتیبه 3 در ورودى به شبستان هاى شرقى و غربى که قبلا در مورد آنها صحبت کردیم نیز کاشیکارى زیبایى خودنمایى مى کند.ساختمان مسجد جامع ورامین در دوران حکومت سلطان محمد خدابنده الجایتوکه یکی از معروف ترین ایلخانان مغول است آغاز شد. دوران الجایتو دوران نسبتا آرامی بود. الجایتو برخلاف مغولان چنگیزی فکر آبادانی ایران بود. او مسلمان شد و فرهنگ مردم ایران را رعایت کرد.در ساختمان آن از آجر استفاده شده این آجرها در قسمت های مختلف به شکل های مختلف  کنار هم قرار گرفته اند و جنبة تزئینی دارند. سبک معماری مسجد، ایلخانی است که در حقیقت ادامة سبک سلجوقی بوده است.مسجد جامع ورامین یک بنای چهار ایوانی است. ضلع شمالی که ورودی مسجد است از طریق ایوان های شرقی و غربی به ضلع جنوبی که خانه در آن قرار گرفته، می رسد. ضلع شرقی هم نقش ورودی - وجیِ فرعی را داشته. امروز اطراف مسجد خالی است و  معلوم نیست در گذشته، معماری اطراف آن چگونه بوده است.ساخت مسجد در سال726 تمام شده. در آن سال الجایتو زنده نبود. دوران، دورانِ حکومت  ایلخانی دیگر، به نام ابوسعید بهادر بود. اگرچه این ابوسعید بهادرخان از جوانانِ نیک روزگار نبود، اما به هرحال در کتیبة مسجد نام او را ثبت د. البته آن کتیبه حالا دیگر وجود ندارد.مسجد جامع ورامین یک بار در سال815 هجری به دستور شاهرخ تیموری مرمت شد اما شدت ت یب در آن بسیار بالا بوده است. امروز این مسجد پر از داربست است اما به نظر نمی رسد مراقبت های خاصی در کار باشد. اگر خواستید از حال و روزش بیشتر با خبر باشید، در فهرست بناهای تاریخیِ ثبت شدة ایران سراغِ شمارة 176 را بگیرید.کتیبه های شاهرخ، کتیبة آیاتِ سورة ، انواع نمونه های آجرکاری و کاشی کاری، خانه و گنبد همه در این ضلع قرار گرفته اند. این جا نمای عمومی ایوان جنوبی است.شامل 19 اسلاید powerpoint
با
پاو وینت مسجد جامع ورامین
فهرست مطالب: گنبد در معماری ایرانی پاو وینت تاریخ ایجاد 30/04/2017 12:00:00 ق.ظ تعدادبرگ: 35 قیمت: 5800 تومان تعدادمشاهده 13


پاو وینت
گنبد در
معماری
ایرانی
مطالب مرتبط دراین زمینه :
گنبد (به پهلوی: گومبت)[۱] سازه ای است معمارانه شبیه نیم کره ای توخالی. تاریخ ساخت گنبد با مواد گوناگون به پیش از تاریخ می رسد. گنبدهای پیش کرده، پیش رونده (به انگلیسی: corbel) در خاور میانه ی باستان در ساختمان ها و مقبره ها یافت می شود. ساخت اولین گنبدهای فنی پیشرفته در اروپا در انقلاب معماری رومی آغاز شد، هنگامی که رومی ها فضاهای بزرگ داخلی معابد و ساختمان های عمومی، مانند پانتئون را می ساختند.[۲]
فهرست مطالب :
این پاو وینت در 35 اسلاید تدوین شده است. در ذیل فهرست مطالب و همچنین پیشنمایشی از آن آورده شده است.

تقسیم بندی نوع گنبدها
گنبد کمبیزه
گنبد اورچین (پلکانی یا مضرس)
تحلیل اثر نیرو بر روی گنبد
گنبدهای یک پوسته، گنبدهای دو پوسته پیوسته و گنبدهای دو پوسته گسسته
نحوه ساخت گنبد
کاربرد شاهنگ و هنجار در ساخت گنبد
گنبد ترکین
طریقه ساخت قالب نی و گچ
انواع پوسته های آهيانه
انواع پوسته های خود
ساختار گنبد
اسکنج
فیلپوش
ترمبه پتکین
ترمبه پتکانه
شکنج طاقبندی و کاربندی
کلمات کلیدی مرتبط:
, پاو وینت , گنبد در , معماری ,ایرانی ,مطالب مرتبط دراین زمینه : ,گنبد (به پهلوی: گومبت)[۱] سازه ای است معمارانه شبیه نیم کره ای توخالی. تاریخ ساخت گنبد با مواد گوناگون به پیش از تاریخ می رسد. گنبدهای پیش کرده، پیش رونده (به انگلیسی: corbel) در خاور میانه ی باستان در ساختمان ها و مقبره ها , مقالات مرتبط در این دسته آنالیز نمونه موردی موزه ( موزه یهود برلین ) ,پاو وینت تحلیل ,فرهنگسرا خاوران(جوان) - پاو وینت تحلیل بنای , فرهنگسرای فرشچیان - پاو وینت ضوابط و استانداردهای ,طراحی فرهنگسر ا - پاو وینت , پاو وینت,بررسی مرکز هنرهای بصری کا نتر و بنیاد هنری پولیتزر .pptx استانداردهای لازم برای ,طراحی فرهنگسرا - فایل ورد تحلیل, فرهنگسرای نیاوران -پاو وینت بررسی , فرهنگسرای نگارستان - پاو وینت آنالیز برنامه فیزیکی و طراحی فرهنگسرا ,پاو وینت آنالیز نمونه موردی داخلی فرهنگسرا ( فرهنگسرای نیاوران ),پاو وینت آنالیز فرهنگسرای بوعلی سینای همدان,پاو وینت بررسی فرم چند ,موزه برتر جهان بر اساس عملکرد - پاو وینت بررسی و تحلیل گرافیکی ,موزه گوگنهایم بیلبائو- موزه هنر میلواکی - پاو وینت اصول ، ضوابط و , استانداردهای طراحی موزه - پاو وینت مدرسه ,دارالفنون و بررسی اجمالی معماری آن - پاو وینت معماری ,فرهنگسرا- پاو وینت پاو وینت مطالعات پایه فرهنگ/هنر/موسیقی انواع , موزه و ویژگیهای طراحی - پاو وینت بررسی , موزه فرش ایران - پاو وینت نقد پروژه ی الحاقی ,موزه برلین با نام, موزه ی یهود - پاو وینت -اوبا سر بزرگ متولد شد
وقتی انیشتن به دنیا آمد او خیلی چاق بود و سرش خیلی بزرگ تا آنجایی که مادر وی تصور می کرد، فرزندش ناقص است،اما او بعد از چند ماه سر و بدن او به اندازه های طبیعی بازگشت. ۲-حافظه اش به خوبی آنچه تصور می شود، نبود
مطمئنا انیشتن می توانسته کتابهای مملو از فرمول و قوانین را حفظ کند،اما برای به یاد آوری چیز های مع.


این کلمات را انتخاب نکنید/ هورمون استرس را افزایش می‌دهند

خیلی مراقب باشید! خیلی زیاد... چون کلمه بعدی که شما به زبان می‌آورید می‌تواند تعیین کننده بقیه روز شما باشد.
 
به گزارش لایف ، پزشکان در توماس جفرسون بر این باورند لغاتی که افراد انتخاب می‌کنند می‌تواند بیش از آن چیزی که ما فکر می‌کنیم بر روی زند. زندگی نامه آلبرت اینشتین قسمت اول
اغلب شما آلبرت اینشتین را می شناسید. او ی بود که تئوری نسبیت را به ما ارائه داد. عده زیادی از بزرگان علم او را به عنوان نابغه ای بی همتا و بزرگترین دانشمند جهان می خوانند. بسیاری از نظریات و تحقیقات اینشتین باعث ایجاد تغییرات اساسی در روند پیشرفت علم در جهان شده و تاثیرات پایداری به ارمغان داشت. خ. اختصاصی از رزفایل تحقیق درمورد گوش2 با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 19 آناتومی کاربردیapplied anatomyاز نظر ساختمان و عمل گوش به سه قسمت: گوش خارجی. میانی و داخلی تقسیم می شود:گوش خارجی external ear :گوش خارجی خود شامل سه قسمت(1)لله گوش (2) کانال یا مجرای شنوایی خارجی و (3) صماخ است.لاله گوش auricle (pinna) :ساختمان لاله گوش غضروفی است(به جز نرمه گوش) و در حوالی هفته نهم جنینی توسط 6 تکمه یا برجستگی در دو طرف اولین شیار حلقی در بین اولین و دومین ثوس تشکیل می شود و در حوای ماه چهارم جنینی شکل واقعی خود را به دست می اورد.پوست لاله گوش نسبتاً نازک و دارای غدد سبابه بوده و در سطح اقدامی(خارجی) به سختی به پری کندریوم چسبیده است که به همین دلیل کوفتگی های لاله گوش با تشکیل هماتوم در این سطح همراه خواهد بود.کانال یا مجرای شنوایی خارجی external auditory canal (meatus):کانال شنوایی خارجی (eam) از قسمت شیار حلقی به وجود آمده. در بالغین طول آن حدود 25 تا 30 میلیمتر است. یک سوم خارجی آن غضروفی و مابقی آن استخوانی است(در شیر خواران تماماً غضروفی است) قسمت غضروفی(خارجی) آن دارای انحنایی به خلف و بالا و قسمت استخوانی(داخلی) آن انحنایی به قدام و پایین دارد. لذا در بالغین جهت مشاهده کامل کانال شنوایی و سماخ و بوسیله اتوسکوپ لاله گوش به سمت عقب و کمی بالا کشیده می شود. اما در اطفال (کمتر از 3 سال) انحنای آن کمتر و تا حدی بر ع بالغین است و بایستی در مواقع معاینه لاله گوش به عقب و حتی کمی پایین کشیده شود.پوست لاله گوش به داخل مجرا نیز امتداد یافته و بتدریج از ضخامت ان کم می شود بطوری که در روی صماخ به نازکترین حد خود می رسد و فقط اپیدرم باقی می ماند. بر خلاف قسمت استخوانی پوست ناحیه غضروفی حاوی واحدهای پیلوسباسه و غدد سرومنو مجموع ترشحات آنها موم یا وا گوش را تشکیل می دهند.(نکته: مجرای گوش دو تنگه دارد یکی در مرز بین قسمت غضروفی و استخوانی و دیگری در 5 میلیمتری صماخ. اجسام خارجی معمولاً در این دو ناحیه به دام افتاده و گیر می کنند.موم یا سرومن (ear cerumen) :موم یا سرومن گوش مجموع ترشحات غدد سباسه و سرومن بوده. حاوی انواعی از تاسیدهای آمینه و اسیدهای چرب لیزوزیم و ایمونوگلوبولین است و بر اساس فنوتیپ ژنتیکی شخص ممکن است نرم و زرد تیره(فنوتیپ غالب) یا جامد. سفت و شکننده به رنگ زرد مایل به خا تری باشد(فنوتیپ مغلوب).غدد سرومن در واقع غدد عرق آ ین تغییر شکل یافته پوست بوده و ترشحات ان تحت تأثیر تحریکات آدرنرژیک حالات هیجانی تحریک فیزیکی مجرای گوش و مصرف داروهای آدرنرژیک مختصری افزایش می یابد.(نکته: قسمت غضروفی کانال گوش یکپارچه و مستحکم نبوده و دارای دو شکاف عرضی موسوم به شکافهای سارتورینی است و از این طریق عفونتهای شدید گوش خارجی می توانند به فضای بنا گوش تحت آهيانه ای و قاعده جمجمه انتشار یابد که نمونه مشخص ان اوتیت خارجی برخیم است. صماخ (tympanic membrane) : صماخ صفحه ای بیضی شکل و کمی مایل با تحدب به گوش قسمت میانی با قطرهای 8.10 میلیمتر و ضخامتی حدود 130 میکرون بوده. از سه لایه(لایه اپیدرم در خارج. لایه فیبروزی در وسط و لایه مخاطی در داخل) تشکیل شده است.(شکل 1-1) صماخ به دو قسمت به نامهای ناحیه سخت وناحیه شل تقسیم می شود. برآمدگی طولی دسته استخوانچکشی(مهمترین علامت راهنما) است که در وسط از ناحیهفوقانی قدامی به طرف ناحیه تحتانی خلفی امتداد دارد. به رأسیا نوک آن ناف یا قوز گفته می شود. علامت راهنمای دیگرمخلوط یا مثلث نورانی است که به صورت یک ناحیه مثلثی ودرخسان در ربع قدامی تحتانی صماخ دیده می شود وعلت درخشان بودن آن انعکاس نور ثانویه به انحنای خاص این ناحیه است.گوش میانی middle ear :گوش میانی محفظه ای حاوی هوا به ابعاد تقریبی ارتفاع 15 میلیمتر(فوقانی تحتانی) طول 15 میلیمتر (قدامی خلفی) و عمق حدود 2 میلیمتر در قسمت تحتانی و 6 میلیمتر در قسمت فوقانی در داخل استخوان گیجگاهی بوده و شامل حفره یا فضای صماخی استخوانچه های شنوایی شیپوراستاش. حجره ماستوئید. سیستم پنوماتیک استخوان گیجگاهی و عصب کورداتیمپانیک است.فضای صماخی (tympanic cavity):فضای صماخی خود به ه قسمت به نام های epitympanic reccess یا (attic) mesotympanum و hypotympanic recces تقسیم می شود(شکل 2-1).بین دو ناحیه اپی و مزوتیمپانوم یک تنگی آناتومیکوجود دارد و این مسأله می تواند منجر به احتباسو لوکالیزه شدن ترشحات ه در ناحیه آتیک ودر نتیجه صدمات بیشتر عناصر این ناحیه شود.حجره ماستوئید (mastoid antrum) :حجره ای کوچک در قسمت فوقانی خلفی خارجی حفره صماخی بوده و از یک طرف با واسطه یک منفذ کوچک با آتیک و از بقیه جهات با سلولهای هوایی استخوان گیجگاهی در ارتباط است.سیستم پنوماتیک گیجگاهی (temporal paneumatic system) :در داخل تنه استخوان گیجگاهی و زائه ماستوئید حفرات ریز هوایی همانند کندوی عسل وجود دارد. این حفرا با فضای تیمپاتیک در ارتباط بوده و به عنوان یک منبع ذخیره هوایی فضای تیمپاتیک عمل کرده و از تغیرات فشار داخل آن تا حدود زیادی جلوگیری میکند.
با
تحقیق درمورد گوش2
اختصاصی از یارا فایل مقاله کامل درباره خزندگان با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 6 خزندگانمقدمهاجداد خزندگان دوزیستان محسوب می شوند. خزندگان اولین جانورانی هستند که توانسته اند از زندگی در خشکی را بطور کامل تحمل نمایند. سطح بدنشان از پوست خشک و شاخی پوشیده شده است. بدن پوشیده از پولک ، اسکیوت و یا قطعات و صفحات استخوانی متنوع است. اسکلت خزندگان کاملا استخوانی است. قلبشان چهار حفره ای است.دهلیزها کامل و در بطنها دیواره م ن آنها کاملا نیست. جنین از چهار آمنیون ، کوریون ، کیسه زرده و آلانتوئیس پوشیده می شود. مارها ، مارمولکها ، تمساح و آلیگاتور ، لاک پشتها و تمام دایناسورها منقرض شده جزء رده خزندگان است. طبقه بندی خزندگان بر اساس حفره (فرورفتگی) یا سوراخ ناحیه گیجگاهی است شکل و تعداد این حفره apsid نام دارد.  زیر رده anapsidaدر جمجمه سوراخ یا فرورفتگی گیجگاهی وجود ندارد. استخوان مربعی شکل یا کوادرات ثابت و غیر متحرک است. از این رده فقط لاک پشتها باقی مانده اند. لاک پشتها دارای یک صفحه پشتی به نام کاراپاس و یک صفحه شکمی به نام پلاسترون هستند. صفحات در واقع همان لاک ها هستند. بطور کلی در خزندگان پوست دارای ترتیب زیر است. اپیدرم که شامل دو بخش خارجی که خود شامل 5 لایه است.بخش درونی اپیدرم که حاوی 4 لایه است و آ ین بخش این لایه زاینده لایه germina trium stratum تشکیل می دهد. و بعد از اپیدرم لایه درم است که بسیار باریک می باشد و فاقد غدد مخاطی است. ولی در خزندگان گوناگون دارای غدد تولید کننده رایحه هستند که در برقراری ارتباط بین افراد بکار می رود. اپیدرم سازنده پولکهای خزندگان است.لاک پشت زینیدارای قطعات یا صفحات بزرگی است که نوعی پولک محسوب می شود. این پولکهای پهن و بزرگ در سطح خارجی خود صفحات سخت کراتینی به نام اسکیوت هستند. در پوست اندازی این صفحات سخت نمی ریزد و تعویض نمی شود بلکه با ادامه رشد بدن مواد جدید کراتینی به تمام سطح اسکیوت اضافه می شود تاجبران فرسایش آن باشد.لاک پشت چرمیبزرگترین لاک پشت جهان از خانواده dermochelidae لاک پشت چرمی است. حدود 2.5 متر طول لاک آن و حدود 700 کیلوگرم وزن دارد. لاک این لاک پشت از پوست صاف و چرم مانندی پوشیده شده است. فاقد چنگال است دست و پایش پارو مانند است. در اطراف جزیره لارک دیده شده است و بیشتر از دیگر لاک پشتها به مراقبت نیاز دارد زیرا جمعیتش کم شده و در خطر انقراض است.لاک پشتهای سه چنگالی trionychidaeاز دیگر لاک پشتهای آبزی است که در رودخانه ها و آبهای شیرین می کند و به نام لاک پشت فراتی دیده می شود. کاسه پشتی حدود 30 سانتیمتر است و فاقد صفحات سخت است به جای آن دارای پوست چرمی شکل می باشد که روی لاک را می پوشاند. سطح گلو از زواید و چین خوردگیهای رگهای فراوان پوشیده شده است و می توان گفت که وقتی حلق از آب پر می شود شبیه آبشش عمل می کند در نتیجه جانور می تواند تا چند ساعت زیر آب باقی بماند. زیررده pa sida euryapsidaکه خزندگان آبزی منقرض شده ای که یک جفت سوراخ گیجگاهی داشتند مانند ایکتیوسوروس یا خزنده ماهی مانند.زیر رده lepidosauriaدو جفت سوراخ گیجگاهی دارند و سه راسته از آنها عبارتند از:راسته eosuchia که منقرض شده اند.راسته rhynchocephalia که به جز فسیل زنده تواتارا بقیه منقرض شده اند.راسته squamata اسکواماتا که خود به سع زیر راسته مارمولکها ، مارها و آمفیسبانیا تقسیم می شوند.تواتاراتواتارا هنوز بسیاری از خصوصیات خزندگان ابت را از خود نشان می دهد علیرغم اینکه حدود 170 میلیون سال از تکاملشان می گذرد بدن مارمولک مانند دارد. دارای چشم سومی است که در آهيانه قرار می گیرد. این چشم دارای عدسی ، شبکیه و اعصاب است به نظر می رسد که فاقد نقش قابل توجهی در زندگی جانور باشد. شبها فعالیت می کند زندگی نیم آبزی دارد. تخمهایش را درون گودالی می گذارد. انکوباسیون حدود 13 ماه است. این خزنده به نامها تواتارا یا اسفنودون فقط در یک یا دو جزیره نیوزیلند یافت می شود. حداکثر حدود 90 سانتیمتر رشد کرده و تا 28 سال طول عمر آن گزارش شده است.آمفیسبانیاشبیه مار و کرم خاکی است. اکثرشان فاقد دست و پا هستند دم آنها بسیار کوتاه است و به همین دلیل می توانند در دو جهت حرکت کنند. لذا نام آمفیسباتیا که به معنی در دو جهت یا دو راه است به آنها داده شده است.مارمولکهازیر راسته مارمولکها تنوع بسیار جالبی دارند. بسیاری از مارمولکها فاقد دست و پا هستند اندام جاکبون که زوج است و در کام دهان قرار می گیرد عضو جالبی است که توسط آن خزندگان در ردی ط و دریافت جفت از آن استفاده می کنند. این اندام به عصب بویایی مرتبط بوده و دارای بشره حسی است و در ارتباط نزدیک با کانال غده اشکی بوده و احتمالا از ترشحات آن استفاده می برد. ذرات رایحه دار و معطره یا بوهای بخصوص را شناسایی نموده و بدین وسیله راهنمای جانور در ط ی و جفت در زمان جفتگیری خواهد بود. مارهاحرکت آرواره مارها بسیار خیره کننده است. استخوان کوادرات آزاد بوده و انعطاف پذیری قابل ملاحظه ای را امکان پذیر می سازد. بدین
با
مقاله کامل درباره خزندگان
9 موضوع شگفت انگیز از زندگی آلبرت انیشتن، که شما هیچ گاه آنان را نمی دانستید.همگی ما می دانیم که انیشتن این فرمول[e=mc2] را کشف کرد. اما واقعیت آن است که چیز های کمی در مورد زندگی خصوصی اش می دانیم . او با سر بزرگ متولد شد : وقتی انیشتن به دنیا آمد او خیلی چاق بود و سرش خیلی بزرگ تا آنجایی که مادر وی تصور می کرد، فرزندش ناقص است،اما بعد از چ. درد به عنوان یک پدیده پیچیده و چند بعدی-قسمت چهارم درد یک پدیده پیچیده است (4) pain is a complex phenomenon نویسنده: فیزیوتراپیست ابراهیم برزکار تصویربرداری عصبی (neuroimaging) و پدیده درد (pain phenomenon) واژه پدیده (phenomenon) یا پدیدار عبارت است از هر چیز یا رویدادی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم قابل مشاهده باشد. فناوری ها می توانند در درک بهتر پدیده ها به انسان ها کمک نمایند. دانش راجع به اینکه چطور درد در سیستم عصبی مرکزی (cns) انسان ها درک می شود در حال رشد و ترقی است. تصویربرداری عصبی به دانشمندان و محققانی که به مطالعه درد می پردازند امکان می دهد که بصورت دیداری و غیرتهاجمی نشان دهند که چطور مغز افراد یک تجربه دردناک را پردازش می کند. این تکنیک ها به خصوص در موارد مراحل درد مزمن (chronic pain) جهت بررسی مناطقی از سیستم عصبی مرکزی که در تجربه درد درگیر می شوند و همچنین تغییرات آن بکار می روند. مطالعات تصویربرداری عصبی وجود یک ماتری درد یا نوروماتری درد (pain matrix, or pain neuromatrix ) را پیشنهاد داده اند مبنی بر اینکه نواحی بسیار متفاوتی از مغز در ارتباط با پدیده درد نقش دارند (همانند استفاده از fmri ، pet و غیروه). اصطلاح نوروماتری درد به طور گسترده ای جهت توصیف مجموعه ای از نواحی مغز انسان که در پردازش نوسیسپتیو نقش دارند بکار می رود. نوروماتری درد (neuromatrix of pain) یا ماتری درد (pain matrix) شامل یک شبکه نورونی (neural network) یا شبکه مرکزی است که از طریق ورودی نوسیسپتورها و پیام های حسی فعال می شود. درد یک تجربه آگاهانه و تفسیر ورودی نوسیسپتور است که از طریق عوامل پاتولوژیک، ژنتیک (genetic)، شناختی (cognitive)، عواطف و حافظه ها (خاطرات) تحت تاثیر قرار می گیرد و ترکیبی از این عوامل منجر به ایجاد یک تجربه درد وابسته به فرد می گردد. بنابراین، این ویژگی های خاص در پدیده درد سبب می شود که بررسی و تحقیق، ارزی ، مدیریت و درمان آن مشکل تر گردد. روش های تصویربرداری عصبی (neuroimaging) انواع روش های تصویربرداری عصبی عبارتند از: توموگرافی نشر پوزیترون (positron emission tomog hy, or pet imaging or pet scan) تصویربرداری تشدید مغناطیسی یا ام آر آی (mri) که شامل تصویر برداری تشدید مغناطیسی ساختاری (smri) و عملکردی (fmri) است الکتروانسفالوگرافی (electroencephalog hy, or eeg) مگنتوانسفالوگرافی (magnetoencephalog hy, or meg) توموگرافی کامپیوتری نشر فوتون منفرد (single-p on-emission computed tomog hy, or spect/ct) اسپکتروسکوپی مادون قرمز نزدیک (near-infrared spectroscopy, or nirs) به طور خاص، تصویربرداری عصبی می تواند برای مطالعه نواحی مختلفی از مغز، ساقه مغز و طناب نخاعی استفاده شود جایی که حساس شدن مرکزی (central sensitization) و تعدیل درد (pain modulation) اتفاق می افتد و در تجربه مداوم درد مزمن و علایم مرتبط نقش دارند. برخی از موارد درد مزمن که از طریق روش های تصویربرداری عصبی مورد مطالعه قرار می گیرند عبارتند از: کمردرد مزمن فیبرومیالژیا آرتروز سندرم درد ناحیه ای پیچیده یا crps (کازالژیا و دیستروفی رفل ی سمپاتیک) میگرن مزمن درد لگنی مزمن درد فانتوم اندام نوروپاتی محیطی مطالعات نوروفیزیولوژی و تصویربرداری عصبی نشان دادند که محرک های دردناک منجر به پاسخ هایی در یک شبکه قشری گسترده از جمله نواحی سوماتوسنسوری (حسی-پیکری)، فرونتال، پاریتال، سینگولیت و اینسولا می گردند. همچنین مطالعات اخیر نشان می دهند که در شرایط درد مزمن (chronic pain)، ساختار و عملکرد سیستم عصبی مرکزی (cns) در شبکه نورونی درد به علت نوروپلاستیسیتی (neuroplasticity, or brain plasticity) تغییر می یابد. شواهد بالینی و تجربی نشان می دهند که محرک های مضر می توانند ساختار و عملکرد نورون های مرکزی را که در ادراک درد (pain perception) درگیر می شوند حساس کنند یا تغییر دهند. همچنین تصویربرداری عصبی (neuroimaging) به روشن ساختن بسیاری از ارتباطات عصبی در موضوع عواملی چون توجه، پیش بینی، همدلی، دارونما (پلاسبو)، ترس-اضطراب و پاداش که به خوبی در تغییرات تجربه درد شناخته شده اند کمک کرده است. مناطق درد در سیستم عصبی مرکزی (cns) نواحی اصلی سیستم عصبی مرکزی که در پاسخ به تحریک نوسیسپتیو حاد یا تجربه های دردناک فعال می شوند عبارتند از: کورت پیش پیشانی (prefrontal cortex) کورت حسی اولیه (primary sensory cortex) کورت حسی ثانویه (secondary sensory cortex) کورت جلویی سینگولیت (anterior cingulate cortex) کورت اینسولار یا اینسولا (insular cortex) تالاموس (thalamus) طناب نخاعی (spinal cord) نواحی دیگر سیستم عصبی مرکزی در پاسخ به تجربه دردناک شامل: آمیگدال (amygdala) هیپوکامپ (hippo pus) کورت پشتی آهيانه ای (posterior parietal cortex) کورت تمپورال (temporal cortex) ساقه مغز (brainstem) عقده های قاعده ای (basal ganglia) کورت مخچه ای (cerebellar cortex) تغییرات مغز در پدیده درد تغییرات در ساختار و عملکرد سیستم عصبی مرکزی در چندین سندرم درد مزمن نشان داده شده است. همچنین در بسیاری از مطالعات اخیر مشخص گردید که تغییرات در سیستم نزولی تعدیلی درد (descending pain modulatory system) در موارد درد مزمن باعث سیستم مهاری نزولی ناکارآمد یا سیستم تسهیلی نزولی افزایش یافته در سیستم عصبی می گردند. تغییرات ساختاری (structural) مغز افزایش و کاهش منطقه ای در ضخامت کورت مغز و تراکم ماده خا تری در انواع متفاوتی از درد مزمن از جمله مراحل سندرم درد منطقه ای پیچیده (crps)، فیبرومیالژیا، میگرن، اختلالات گیجگاهی-فکی (temporomandibular disorders)، کمردرد مزمن و درد احشایی همانند سندرم روده تحریک پذیر (ibs) مشاهده شده است. یک مطالعه به طور همزمان تغییرات در ساختار سیستم عصبی مرکزی را در سندرم های درد مزمن مختلف از جمله سندرم درد منطقه ای پیچیده، آرتروز زانو و کمردرد مزمن نشان دادند. این مطالعات نشان می دهد که نواحی اصلی تغییر ماده خا تری مغز عبارتند از: ناحیه اینسولا ناحیه حسی-پیکری کورت های حرکتی و ارتباطی تالاموس عقده های قاعده ای کورت آهيانه ای کورت پیش پیشانی ساختارهای مرتبط با حافظه و تنظیم هیجان مانند هیپوکامپ و آمیگدال چندین مطالعه و تحقیق درد مزمن ترکیبی از افزایش و کاهش تراکم ماده خا تری (gray matter) و همچنین برگشت تغییرات ماده خا تری را به دنبال درمان موثر نشان دادند. تصویربرداری تنسور انتشاری (diffusion tensor imaging, or dti) ممکن است جهت بررسی تغییرات ساختار ماده سفید (white matter) در سیستم عصبی مرکزی در مراحل مختلف دردهای مزمن بکار گرفته شود. تغییرات عملکردی (functional) مغز بسیاری از روش های تصویربرداری عصبی همانند pet و fmri جهت بررسی تغییرات عملکردی مغز طی مراحل درد مزمن کاربرد دارند. وقتی که محرک های مضر به بیماران مبتلا به کمردرد مزمن، فیبرومیالژیا، درد لگنی مزمن و سندرم درد ناحیه ای پیچیده اعمال می شود، فعالیت متغیر در بخش هایی از سیستم عصبی مرکزی همانند کورت حسی-پیکری اولیه (primary somatosensory cortex) و کورت اینسولار پشتی (posterior insular cortex) مشاهده می گردد. همچنین کورت حسی-پیکری ثانویه (secondary somatosensory cortex) که در پردازش و یکپارچگی حسی نقش دارد نیز دچار تغییرات ساختاری و عملکردی می گردد. مناطق کورت حرکتی اولیه (primary motor cortex)، کورت پیش حرکتی (premotor cortex) و ناحیه حرکتی تکمیلی (supplementary motor area) در درد مزمن نقش دارند و تغییرات در این نواحی حرکتی ممکن است در ارتباط با تغییراتی باشد که در مخچه (cerebellum) دیده می شود. بعضی از محققین ارتباط بین فرآیندهای شناختی (cognitive processes) و درد مزمن را بررسی د. این مطالعات به طور عمده تغییرات عملکردی را در کورت پیش پیشانی (prefrontal cortex, or pfc) از جمله کورت پیش پیشانی جلویی-داخلی (ventromedial pfc)، کورت پیش پیشانی پشتی-جانبی (dorsolateral pfc) و کورت پیش پیشانی اربیتوفرونتال (orbitofrontal pfc) تعیین می کنند. مناطق دیگری که تغییرات عملکردی را در این ارتباط در افراد با درد مزمن نشان می دهند شامل کورت آهيانه ای، اتصال گیجگاهی-آهيانه ای (temporo-parietal junction) و کورت سینگولیت پشتی (posterior cingulate cortex) است. نواحی تغییرات عملکردی مغز در ارتباط با جنبه های عاطفی (affective) و هیجانی (emotional) پردازش درد عبارتند از: کورت اینسولار جلویی یا اینسولای جلویی (anterior insular cortex) کورت سینگولیت جلویی (anterior cingulate cortex) آمیگدال (amygdala) عملکرد نواحی زیر قشری (subcortical) که ممکن است در مراحل درد مزمن تغییر کنند شامل: تالاموس عقده های قاعده ای مخچه ساقه مغز ماده خا تری دور قناتی (periaqueductal gray matter, or pag) اثرات عوامل شناختی چون توجه بر تجربه درد بررسی های تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی (fmri) و نوروفیزیولوژیکی، اثرات وابسته به توجه-حواس پرتی (attention and distraction) را در قسمت های زیادی از ماتری درد نشان دادند. بر اساس این مطالعات، مناطقی که طی تعدیل درد توجه ای بیشتر ظاهر شدند شامل سیستم نزولی تعدیلی درد (descending pain modulatory system) و عناصر کلیدی از ماتری درد بودند. valet و همکاران نشان دادند که به هنگام حواس پرتی، کورت سینگولوفرونتال (cingulofrontal cortex) اثرات نزولی (top-down influences) روی ماده خا تری دور قناتی (periaqueductal gray matter, or pag) و تالاموس پشتی جهت تعدیل درد دریچه ای اعمال می کند. این مطالعات و بررسی های دیگر شواهد واضحی برای دخ ساختارهای ساقه مغز در تعدیل ادراک درد مرتبط با توجه فراهم می کنند و کار با استفاده از تراکتوگرافی انتشاری (از طریق تصویربرداری تنسور انتشاری یا dti) اخیر تایید می کنند که ارتباطات آناتومیکی ماده سفید (white matter) بین مناطق کورت و ساقه مغز در مغز انسان وجود دارند و درنتیجه چنین اثرات نزولی را امکان پذیر می کنند. اثرات پلاسبو (دارونما) در تجربه درد اثرات نزولی از دیانسفالون، هیپوتالاموس، آمیگدال، کورت سینگولیت جلویی (anterior cingulate cortex, or acc)، اینسولا (کورت اینسولار) و کورت پیش پیشانی (prefrontal cortex, or pfc) که باعث مهار یا تسهیل انتقال نوسیسپتیو از طریق ساختارهای ساقه مغز می گردند استدلالی هستند که طی بی دردی پلاسبو (placebo analgesia) اتفاق می افتند. فعالیت قوی تر ناحیه پیش پیشانی (پره فرونتال) مشخص شد که در ارتباط با کاهش درد بیشتر ناشی از پلاسبو و کاهش فعالیت عصبی در نواحی درد است. همچنین کورت پیش پیشانی طی اثر پلاسبو از طریق آزاد سازی اپیات در ساقه مغز، سیستم نزولی تعدیلی درد (descending pain modulatory system) را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث کاهش ادراک درد می گردد. اثرات عوامل هیجانی و خلق و خو بر تجربه درد مطالعات نشان می دهند که خلق و خو و ح عاطفی بیمار در دردهای حاد و مزمن اثر مشخص و قابل توجهی بر ادراک درد و توانایی جهت مقابله با درد دارند. در مشاهدات بالینی و تجربی بسیار شایع است که پیش بینی و اضطراب در ارتباط با درد می تواند منجر به تشدید درد گردد. به عنوان مثال پیش بینی درد در بیماران با درد مزمن می تواند به ترس از حرکت، اضطراب، افسردگی و رفتار اجتن منجر گردد. همچنین عواملی چون فاجعه سازی درد (مجموعه ای از فرآیندهای شناختی و هیجانی منفی) و افسردگی باعث تشدید درد می گردند. مطالعاتی که با استفاده از روش های تصویربرداری و طرح الگوی جدید انجام می شوند در درک این موضوع که چطور پیش بینی و اضطراب باعث تجربه درد بیشتر می گردند را ارزی می کنند. نواحی اصلی در سیستم عصبی مرکزی (cns) که در بزرگی یا تشدید تجربه درد درگیر می شوند شامل مجموعه انتورهینال (entorhinal complex)، آمیگدال، اینسولای جلویی (anterior insula) و کورت پیش پیشانی (prefrontal cortex) است. نقش ناحیه پیش پیشانی (prefrontal cortex) در پدیده درد بسیاری از مطالعات و تحقیقات نشان می دهند که ناحیه پیش پیشانی در شرایط درد بالینی صرف نظر از پاتولوژی زمینه ای نقش دارد. فعالیت کورت پیش پیشانی داخلی (medial pfc) به میزان زیادی در ارتباط با شدت درد مزمن پشت می باشد. ناحیه پیش پیشانی به خصوص کورت پیش پیشانی پشتی جانبی (dorsolateral prefrontal cortex, or dlpfc) یک منطقه عمده ت یب عصبی و مرگ بالقوه سلولی در بیماران با درد مزمن (chronic pain) است. نکته پایانی مقاله تصویربرداری عصبی به ما نشان داده است که مرکز درد خاصی در مغز وجود ندارد و تلاش برای یافتن این مرکز درد منفرد ادراکی برای درد مزمن ممکن است به پایان رسیده باشد. امروزه فهم ما از پدیده درد بسیار افزایش یافته است. در گذشته درد صرفا به عنوان یک تجربه حسی در نظر گرفته می شد ولی اخیرا با پیشرفت فناوری ها، درد به عنوان یک فرآیند پیچیده و چندگانه مشاهده می شود که عامل تغییرات در طناب نخاعی و بسیاری از مراکز بالاتر سیستم عصبی است. درد مزمن یک بیماری چندگانه بوده که شامل تغییرات حسی، اتونوم، عاطفی-هیجانی و شناختی است. مغز بیمارانی که از درد مزمن رنج می برند به محرک ها به طور متفاوتی نسبت به مغز افراد طبیعی پاسخ می دهد. نویسنده: فیزیوتراپیست ابراهیم برزکار *استفاده از مطالب فقط درصورت ذکر منبع وبلاگ و نام نویسنده مجاز است. رویکردی جدید در فیزیوتراپی (a new approach in physiothe y) درد (pain) به عنوان یک پدیده پیچیده (complex phenomenon)-قسمت اول درد (pain) به عنوان یک پدیده پیچیده (complex phenomenon)-قسمت دوم درد (pain) به عنوان یک پدیده پیچیده (complex phenomenon)-قسمت سوم لیست وبلاگ های رسمی من فیزیوتراپی فیزیوتراپی شناختی (cognitive physiothe y) دستگاه عصبی عضلانی اسکلتی شانه و اختلالات آن ستون فقرات و اختلالات آن زانو و اختلالات آن سیستم عصبی و اختلالات آن ویدیوها در آپارات ویدیوهای آموزشی منابع (references) http://bja.oxfordjournals.org/content/101/1/32.full http://www.discoverymedicine.com/david-borsook/2011/03/09/biomarkers-for-chronic-pain-and-analgesia-part-1-the-need-reality-challenges-and-solutions/ http://www.discoverymedicine.com/david-borsook/2011/03/09/biomarkers-for-chronic-pain-and-analgesia-part-2-how-where-and-what-to-look-for-using-functional-imaging/ http://www.medscape.com/viewarticle/836163 http://www.thejournalofheadacheandpain.com/content/15/1/66 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8740608 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/ /articles/ 3584052/ http://www.thejournalofheadacheandpain.com/content/14/1/64 http://www.medmerits.com/index.php/article/headache_disorders_functional_neuroimaging/p1 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8848153 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11780656 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12000018 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10491980 http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1526-4610.2007.00841.x/abstract http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21041960 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12909433 http://www.practicalpainmana ent.com/pain/acute/history-pain-nature-pain http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18556697 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/ /articles/ 3198614/ http://www.instituteforchronicpain.org/understanding-chronic-pain/what-is-chronic-pain/central-sensitization http://www.jneurosci.org/content/21/24/9896.full http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1691874 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23337291 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17873596 http://www.humanneurophysiology.com/receptors http://www.instituteforchronicpain.org/understanding-chronic-pain/what-is-chronic-pain/neuromatrix-of-pain https://faculty.washington.edu/chudler/pain http://www.medscape.org/viewarticle/553961_4 http://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/depression_and_pain http://emedicine.medscape.com/article/325107-overview#showall http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17678852 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12033999 http://jn.physiology.org/content/109/1/5 http://bja.oxfordjournals.org/content/87/1/3.full http://www.ncbi.nlm.nih.gov/ /articles/ 3268359/ http://physrev.physiology.org/content/89/2/707 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/ /articles/ 3938343/ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/ /articles/ 3438523/ http://science.howstuffworks.com/life/remember-pain http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24846747 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26054810 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25142459 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/ /articles/ 3690498/ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16214069 http://emedicine.medscape.com/article/1145318-overview#showall http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18778570 http://www.medscape.org/viewarticle/460306 http://www.medscape.org/viewarticle/460306_2 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11834781 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/ /articles/ 2964993/ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16120776 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25602361 http://projects.hsl.wisc.edu/gme/painmana ent/session2.1 http://www.acnr.co.uk/pdfs/volume3issue2/v3i2reviewart1.pdf http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20650402 http://www.nimh.nih.gov/health/publications/depression-and-chronic-pain/index.s http://www.instituteforchronicpain.org/understanding-chronic-pain/what-is-chronic-pain/neuromatrix-of-pain http://www.instituteforchronicpain.org/understanding-chronic-pain/what-is-chronic-pain http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19655103 http://thebrain.mcgill.ca/flash/a/a_03/a_03_cl/a_03_cl_dou/a_03_cl_dou http://thebrain.mcgill.ca/flash/d/d_03/d_03_p/d_03_p_dou/d_03_p_dou #2 https://www.mja.com.au/open/2012/1/4/depression-and-chronic-pain http://www.ncbi.nlm.nih.gov/ /articles/ 1395797 http://www.aans.org/patient%20information/conditions%20and%20treatments/spasticity.aspx http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17531847 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23250765 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12893114 http://www.instituteforchronicpain.org/understanding-chronic-pain/complications/anxiety http://emedicine.medscape.com/article/1146199-overview http://www.adaa.org/understanding-anxiety/related-illnesses/other-related-conditions/chronic-pain http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16079044 http://www.medscape.com/viewarticle/718613_1 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22656442 http://emedicine.medscape.com/article/2207448-treatment#showall http://www.jneurosci.org/content/21/24/9896.full http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17873596 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/ /articles/ 3034682/ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21040755 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24021862 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19878862 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23548483 http://emedicine.medscape.com/article/310834-overview#showall http://www.ncbi.nlm.nih.gov/ /articles/ 2696024/ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/depression/basics/definition/con-20032977 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12909433 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22854119 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23337291 اختصاصی از فایل هلپ مقاله کامل درباره خزندگان با و پر سرعت .
 مقاله کامل درباره خزندگان
 مقاله کامل درباره خزندگان       لینک پرداخت و *پایین مطلب*فرمت فایل: word (قابل ویرایش و آماده پرینت)تعداد صفحه :18 بخشی از متن مقالهمقدمهاجداد خزندگان دوزیستان محسوب می شوند. خزندگان اولین جانورانی هستند که توانسته اند از زندگی در خشکی را بطور کامل تحمل نمایند. سطح بدنشان از پوست خشک و شاخی پوشیده شده است. بدن پوشیده از پولک ، اسکیوت و یا قطعات و صفحات استخوانی متنوع است. اسکلت خزندگان کاملا استخوانی است. قلبشان چهار حفره ای است.  
دهلیزها کامل و در بطنها دیواره م ن آنها کاملا نیست. جنین از چهار آمنیون ، کوریون ، کیسه زرده و آلانتوئیس پوشیده می شود. مارها ، مارمولکها ، تمساح و آلیگاتور ، لاک پشتها و تمام دایناسورها منقرض شده جزء رده خزندگان است. طبقه بندی خزندگان بر اساس حفره (فرورفتگی) یا سوراخ ناحیه گیجگاهی است شکل و تعداد این حفره apsid نام دارد.


زیر رده anapsida در جمجمه سوراخ یا فرورفتگی گیجگاهی وجود ندارد. استخوان مربعی شکل یا کوادرات ثابت و غیر متحرک است. از این رده فقط لاک پشتها باقی مانده اند. لاک پشتها دارای یک صفحه پشتی به نام کاراپاس و یک صفحه شکمی به نام پلاسترون هستند. صفحات در واقع همان لاک ها هستند. بطور کلی در خزندگان پوست دارای ترتیب زیر است. اپیدرم که شامل دو بخش خارجی که خود شامل 5 لایه است.
بخش درونی اپیدرم که حاوی 4 لایه است و آ ین بخش این لایه زاینده لایه germina trium stratum تشکیل می دهد. و بعد از اپیدرم لایه درم است که بسیار باریک می باشد و فاقد غدد مخاطی است. ولی در خزندگان گوناگون دارای غدد تولید کننده رایحه هستند که در برقراری ارتباط بین افراد بکار می رود. اپیدرم سازنده پولکهای خزندگان است. لاک پشت زینیدارای قطعات یا صفحات بزرگی است که نوعی پولک محسوب می شود. این پولکهای پهن و بزرگ در سطح خارجی خود صفحات سخت کراتینی به نام اسکیوت هستند. در پوست اندازی این صفحات سخت نمی ریزد و تعویض نمی شود بلکه با ادامه رشد بدن مواد جدید کراتینی به تمام سطح اسکیوت اضافه می شود تاجبران فرسایش آن باشد.   لاک پشت چرمیبزرگترین لاک پشت جهان از خانواده dermochelidae لاک پشت چرمی است. حدود 2.5 متر طول لاک آن و حدود 700 کیلوگرم وزن دارد. لاک این لاک پشت از پوست صاف و چرم مانندی پوشیده شده است. فاقد چنگال است دست و پایش پارو مانند است. در اطراف جزیره لارک دیده شده است و بیشتر از دیگر لاک پشتها به مراقبت نیاز دارد زیرا جمعیتش کم شده و در خطر انقراض است. لاک پشتهای سه چنگالی trionychidae از دیگر لاک پشتهای آبزی است که در رودخانه ها و آبهای شیرین می کند و به نام لاک پشت فراتی دیده می شود. کاسه پشتی حدود 30 سانتیمتر است و فاقد صفحات سخت است به جای آن دارای پوست چرمی شکل می باشد که روی لاک را می پوشاند. سطح گلو از زواید و چین خوردگیهای رگهای فراوان پوشیده شده است و می توان گفت که وقتی حلق از آب پر می شود شبیه آبشش عمل می کند در نتیجه جانور می تواند تا چند ساعت زیر آب باقی بماند.  زیررده pa sida euryapsida که خزندگان آبزی منقرض شده ای که یک جفت سوراخ گیجگاهی داشتند مانند ایکتیوسوروس یا خزنده ماهی مانند. زیر رده lepidosauria دو جفت سوراخ گیجگاهی دارند و سه راسته از آنها عبارتند از: راسته eosuchia که منقرض شده اند. راسته rhynchocephalia که به جز فسیل زنده تواتارا بقیه منقرض شده اند. راسته squamata اسکواماتا که خود به سع زیر راسته مارمولکها ، مارها و آمفیسبانیا تقسیم می شوند. تواتاراتواتارا هنوز بسیاری از خصوصیات خزندگان ابت را از خود نشان می دهد علیرغم اینکه حدود 170 میلیون سال از تکاملشان می گذرد بدن مارمولک مانند دارد. دارای چشم سومی است که در آهيانه قرار می گیرد. این چشم دارای عدسی ، شبکیه و اعصاب است به نظر می رسد که فاقد نقش قابل توجهی در زندگی جانور باشد. شبها فعالیت می کند زندگی نیم آبزی دارد. تخمهایش را درون گودالی می گذارد. انکوباسیون حدود 13 ماه است. این خزنده به نامها تواتارا یا اسفنودون فقط در یک یا دو جزیره نیوزیلند یافت می شود. حداکثر حدود 90 سانتیمتر رشد کرده و تا 28 سال طول عمر آن گزارش شده است. آمفیسبانیاشبیه مار و کرم خاکی است. اکثرشان فاقد دست و پا هستند دم آنها بسیار کوتاه است و به همین دلیل می توانند در دو جهت حرکت کنند. لذا نام آمفیسباتیا که به معنی در دو جهت یا دو راه است به آنها داده شده است. *** متن کامل را می توانید بعد از پرداخت آنلاین ، آنی نمائید، چون فقط تکه هایی از متن به صورت نمونه در این صفحه درج شده است ***
با
مقاله کامل درباره خزندگان
مبانی نظری و پیشینه پژوهش فراخنای توجه مبانی نظری و پیشینه پژوهش فراخنای توجه
توضیحات


لطفا پیش از حتما به این نکات توجه نمایید (کلیک کنید) برای ارتباط با پشتیبانی از راههای زیر اقدام کنید و در کمترین زمان ممکن پاسخ بگیرید: [email protected] [email protected] [email protected] فرم تماس با ما
مبانی نظری و پیشینه پژوهش فراخنای توجه در 38 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت docx توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش) همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه apa جهت استفاده فصل دو پایان نامه توضیحات نظری کامل در مورد متغیر پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب منبع : انگلیسی و فارسی دارد (به شیوه apa) نوع فایل: word و قابل ویرایش با فرمت docx قسمتی از متن مبانی نظری و پیشینه فراخنای توجه توجه به معنای پردازش اطلاعات تعریف می شود که این پردازش یا داخلی (حافظه و دانش) یا خارجی (حوادث و مناظر بینایی) عنوان می گردد (وان دی[1]، هِسکِز[2]، گیلِن[3]، 1997). پاشلر[4] (1998) فراخنای توجه را چنین تعریف می کند که: فراخنای توجه یک واقعیت است که از طریق آن برخی محرک های دریافتی را بیش از سایرین پردازش می کنیم (قابلیت انتخاب) این کار را به صورت خود به خودی یا آگاهانه انتخاب کرده و به تلاش برای پردازش این محرک ها یا فعالیت های خاص ادامه می دهیم(اسکول، 2001). وود (2000) توجه را به صورت توانایی فرد برای پردازش محرک های روانی مثل تفکر و حافظه و محرک های خارجی مثل صدا و نور تعریف می کند. مکانیسم توجه مسئول انتخاب بهترین محرک برای پردازش و پردازش بهتر و تلاش مداوم برای انجام موفقیت آمیز آن است (زیمورا[5] و اِنکا[6]،1998). توانایی فرد برای توجه و سازماندهی آن یک فرآیند تکامل مرکزی است ( دایل[7]، 1999)، که نقش اساسی در دستی به انجام موفقیت آمیز امور دارد. فیزیولوژی توجه انسان در طول روز اطلاعات گوناگونی را دریافت می کند؛ اعم از اطلاعات حسی که شامل اطلاعات (درون داد[8]های) حسی- لمسی، بینایی، شنوایی و غیره است اما نکته مهم در این زمینه این است که 99 درصد این اطلاعات می شود و تنها یک درصد از این درون دادها وارد ساختمان مغز می گردد (اسمیت، 2001 ). درون دادهایی که وارد مغز می شود اگر با انگیزه[9] و هیجان توأم باشد، ماندگار می گردد. تالاموس در مغز سیستمی است که این اطلاعات را انتخاب و ثبت می کند. برای مثال شما در طول روز از کنار افراد مختلفی گذر می کنید، آنها را می بینید ولی هنگامی که شخص زیبایی که عطر خوشبویی زده از کنار شما می گذرد، ناگهان توجه شما را به خود جلب می کند و تا مدت ها در یاد شما می ماند (هیجان مثبت).مثال دیگر؛ هنگام گذار از خیابان با انبوهی از ماشینها مواجه می شوید که برای شما بی اهمیت هستند ولی ناگهان یک ماشین با سرعت بسیار زیاد نزدیک است که با شما برخورد کند، وحشت می کنید و او بوق می زند. این ماشین، با بسیاری از خصوصیاتش در یاد شما می ماند زیرا سیستم هیجانی شما را تحت تأثیر قرار می دهد (هیجان منفی). پس قانون اول مغز این است که ابتدا می بایست سیستم های حسی فرد بتواند ورودی (درونداد) های متنوع و گسترده ای داشته باشد. دوم آنکه بتواند 99 درصد اطلاعات را مهار کند و سوم اینکه یک درصد از آن اطلاعات را به سیستم های بالاتر مخابره کند. برای این 1 درصد از اطلاعات که به سطوح بالاتر مغز مخابره می شود، یادگیری امر بسیار مهمی محسوب می شود. یادگیری که با هیجان مثبت همراه شود، بسیار مؤثر است. [1]. van de, l.p. [2]. heskes, t. [3]. gielen, s. [4]. pashler, s. [5]. szymura. b. [6]. ncka, e. [7]. daeyeol, l. [8]. input [9]. motivation ... 2-2-2 عوامل موثر در توجه از مهمترین عوامل توجه و تمرکز، هشیاری است. هشیاری توسط بخش زیر قشری[1] حفظ می گردد. سطح هشیاری توسط هسته عصب 5 و 7 در ساقه مغزی کنترل می شود. وقتی به صورت آب می زنیم هشیاری ما بالا می رود. یعنی عصب 5 و 7 را در مغز تحریک می کنیم. گاهی شنیدن یک خبر تأثیر زیادی در هشیاری دارد حتی بیشتر از زمانی که به صورت آب می زنیم. در اینجا سطح هشیاری توسط کرت بالا می رود. از دیگر عوامل مؤثر در توجه و تمرکز انگیزش است. ما همیشه با کمبود توجه مواجه نیستیم، گاهی بیش توجهی وجود دارد. مثل آسپرگر که این بیش توجهی در صحبت ، دیدن، شنیدن و غیره آنها وجود دارد. یعنی وجود یک توجه که خود نوعی بیش توجهی است(پرد و گریدانوز، 2007). در تمرکز و تظاهر توجه، بینایی و رفل خیره شدن مؤثر است اما پارامترهای دیگری نیز در آن مؤثر است از جمله حس شنوایی، لامسه و حس عمقی. فرد به محرک خیره می شود (بینایی)، ثابت می نشیند (حس عمقی) و با دستش بازی می کند (حس لمسی). افراد ن نا نیز توجه بسیار بالایی دارند اگرچه بروز بینایی ندارند (اسمیت، 2001). سیستم های مغزی مؤثر در توجه سه بخش از جمله بخش خلفی لوب آهيانه[2]، برجستگی های فوقانی[3] و هسته پولوینار[4] در تالاموس است. در صورتیکه هسته پولوینار در تالاموس آسیب ببیند، فرد هدف را گم می کند و نمی تواند توجه نهایی یا مؤثر داشته باشد (چرمن[5]، 2003). نیمکره راست به طور کلی در توجه غالب است، اگر چه شروع و انجام آن با نیمکره چپ است. نیمکره راست برآیند نهایی را از عملکرد نیمکره چپ می گیرد یا عملکرد نهایی را از بین می برد. نیمکره راست کل نگر و برآیند نگر است اما نیمکره چپ جزء نگر است. برای همین نیمکره چپ اکثراً غالب است. تفکر، تفحص، جستجوگری و نتیجه گیری محصول نیمکره راست است. محصول نهایی توجه خلاقیت است که کار نیمکره راست محسوب می گردد(پرد و گریدانوز، 2007). [1]. sub cortex [2]. parietal lobe [3]. colliculisuperiores [4]. polvinar [5]charman, t. ...
 ید برچسب ها : مبانی نظری و پیشینه پژوهش فراخنای توجه , مبانی نظری و پیشینه پژوهش فراخنای توجه پاو وینت بررسی معماری شیوه رازی پاو وینت بررسی معماری شیوه رازی در 54 اسلاید قابل ویرایش با فرمت pptx دسته بندی معماری بازدید ها 4 فرمت فایل pptx حجم فایل 2248 کیلو بایت تعداد صفحات فایل 54  پاو وینت بررسی معماری شیوه رازی گزارش تخلف برای پاو وینت بررسی معماری شیوه رازی پاو وینت بررسی معماری شیوه رازی فروشنده فایل کد کاربری 7466 تمام فایل ها کاربر پاو وینت بررسی معماری شیوه رازی در 54 اسلاید قابل ویرایش با فرمت pptx
مقدمه
چهارمین شیوه معماری ایران که همه ویژگی های خوب شیوه های پیشین را به بهترین گونه دارا می باشد، سبک رازی است که از زمان آل زیاد شروع شد. در زمان سلجوقیان به اوج رسید و تا روزگار مغول ادامه یافت. آغاز کار این شیوه هرچند از شمال ایران بود، اما در شهر ری پا گرفت و بهترین ساختمان ها در آن شهر ساخته شد. اگرچه در پی غارت شهر به دست محمود غزنوی از میان رفته اند. البته توضیح این نکته ضروری است که در اوا شیوه اسانی بناهایی داریم که بیشتر به سبک رازی می خورد. بنای مقبره ی اسماعیل سامانی، مزار ارسلان جاذب و منار ایاز با وجود اشتراک زمانی با شیوه اسانی از بناهای اولیه شیوه رازی می باشند.
مقبره اسماعیل سامانی
ساختمان این بنا در بخارا است که در زمان شیوه اسانی ساخته شده، ولی همه ویژگی های شیوه رازی را دارا می باشد. همچنین در آن بکارگیری درخشان آجرنمایان است که به عنوان عنصر اصلی ساخت بنا توان چشمگیر نقش اندازه های سطوح تزئینی را به نمایش می گذارد. ردیف عمود و افق باریکه های آجر تونشستگی و بیرون آمدگی آجرچینی ها بافت زیبای سایه روشن را ایجاد می کند که یادآور بافت های درهم رفته ی حصیر و سبدبافی است. در شیوه رازی آجر به عنوان مصالح تزئینی خالق انواع بی شمار نقش های ش ته و راست خط در سطوح گوناگون بناست. چهارگوشه بیرون نما چهار پیلک دارد و در آن برخلاف شیوه اسانی، وسواس کوتاه گرفتن ساختمان چندان جدی گرفته نشده است و بلندای آن کم نیست. در گذشته این گنبد دو پوش بود ه که در حال حاضر پوسته زیرین آن باقی مانده است.
آرامگاه ارسلان جاذب
ارسلان جاذب، سپهسالار اسان در زمان محمود غزنوی بوده است. آرامگاه وی گنبدخانه ای دو اشکوبه است در کم وش گنبد روزن هایی ساخته شده است. گنبد دو پوسته بوده که تنها پوسته زیرین برجای مانده است و این امر از بخش ویران شده آن پیداست. در چپیرسازی آن پس از گوشه سازی، هشت پهلو را ژغر یا ژغز به دایره تبدیل کرده اند. اینگونه پیشرفته ای از [چپرسازی] است و نشان می دهد که این فن در گام های نخست خود نبوده است. آجرکاری زیر گنبد به گونه زیبایی ه راسته کار شده است، در نماسازی آجری آن نیز به گونه کله راسته، گل انداز زیبایی پدید آورده شده است.
شیوه رازی در زمان سلجوقیان دچار دگرگونی ها و پیشرفت های مهمی در مساجد شده که بیشتر بر ترکیب گنبد و ردیف ستون ها و ایجاد ایوانی بزرگ در چهار وجه یک حیات تاکید داشت. ایوان اول در قسمت ورودی و ایوان دوم و سوم در مرکز دو طرف واقع می شدند، در حالی که ایران چهارم که نسبتاً ساده بود، در مقابل ورودی که ناگزیر به اتاق گنبد باز می شد، قرار می گرفت. این اتاق در محراب قرار داشت. از نمونه های مساجد در این دوره که به شیوه رازی ساخته شده اند، مسجد جامع اردستان، قزوین و اصفهان است.
مسجد جامع اردستان
بخش هایی از این مسجد در شبوه اسانی ساخته شد و در شیوه رازی به یک ایوانه تبدیل شد. این بنا آجرکاری دقیقی دارد. بلندای شبستان آن بسیار زیاد است و با طاق های گوناگون آزاد پوشانده اند. گنبد آن دو پوسته پیوسته است که به دو روش متفاوت ساخته شده اند. ستون های شبستان از نخست چهارگوش بوده، سپس هشت گوش شده و پاکار طاق ها روی پیش آمدگی ستون کار گذاشته اند. دارای چهار ایوان است که تاریخ چهار ایوان به این صورت است: ایوان جنوبی، شمالی، شرقی و غربی که قسمت جنوبی آن در زمان سلجوقیان بیشتر از سایر قسمت ها دچار دگرگونی کامل شده در این دوره تنها یک ایوان بزرگ در جبهه جنوبی داشته و بقیه شبستان ها و نماهای جبهه ها با کمی دخل و تصرف در این دوره شکل اصلی خود را که شبستان های ستوندار بوده حفظ نموده و بیش از یک قرن و نیم طول کشیده تا ساختمان چهار ایوان مسجد به اتمام برسد و مسجد به صورت یک مسجد چهارایوانی تجلی یابد. به این ترتیب معماری ی ـ ایرانی در قالب مساجد، کاخ ها و مدارس علوم قرآنی گسترش یافت. مساجد اولیه ایرانی تنها یک ایوان داشتند که تقریباً تنها ویژگی نمونه ایرانی بودند، ولی کاخ ها و بعدها مدارس دینی، صحنی چهارگوش در مرکز، همراه با یک ایوان در هر یک از چهاروجه داخلی داشتند. این طرح پلیپایی که ریشه های معماری ی ایران را در خود دارد، نخستین بار در سده پنجم در زمان حکومت ملک شاه از پادشاهان سلجوقی ظاهر شد.
مسجد جامع قزوین
بخش هایی از مسجد جامع قزوین مانند گنبد آن در شیوه رازی به دستور خمرتاش ساخته شد. در شیوه های پس از آن هم به ساختمان افزوده شد. ایوان جلوی گنبد خانه در زمان صفویان ساخته شد. گنبد آن یک پوسته است. شنگه روی تیره آن برای ساخت پوسته رویی بوده که بعدها روی همان آهيانه کاشیکاری می شود. گوشه سازی از نوع سکنج است و شاپرک های زیر گنبد دارای گره سازی است. دیوارهای زیر گنبد با نگاره های برگ کنگری که از نگاره های ساسانیان است، آذین شده است. با وجود ز له خیز بودن قزوین، ساختمان مسجد استوار بر جای مانده است که ایتن نشان دهنده دقت در نیارس آن است. پاو وینت بررسی معماری شیوه رازیپاو وینت بررسی معماری شیوه رازیبررسی معماری شیوه رازیمعماری شیوه رازیسبک معماری رازی پاو وینت سبک معماری رازیپاو وینت معماری رازیبررسی سبک رازی
پاو وینت بررسی معماری شیوه رازی پاو وینت بررسی معماری شیوه رازی در 54 اسلاید قابل ویرایش با فرمت pptx دسته بندی معماری فرمت فایل pptx حجم فایل 2248 کیلو بایت تعداد صفحات فایل 54 دریافت فایل پاو وینت بررسی معماری شیوه رازی فروشنده فایل کد کاربری 7466 تمام فایل ها پاو وینت بررسی معماری شیوه رازی در 54 اسلاید قابل ویرایش با فرمت pptx
مقدمه
چهارمین شیوه معماری ایران که همه ویژگی های خوب شیوه های پیشین را به بهترین گونه دارا می باشد، سبک رازی است که از زمان آل زیاد شروع شد. در زمان سلجوقیان به اوج رسید و تا روزگار مغول ادامه یافت. آغاز کار این شیوه هرچند از شمال ایران بود، اما در شهر ری پا گرفت و بهترین ساختمان ها در آن شهر ساخته شد. اگرچه در پی غارت شهر به دست محمود غزنوی از میان رفته اند. البته توضیح این نکته ضروری است که در اوا شیوه اسانی بناهایی داریم که بیشتر به سبک رازی می خورد. بنای مقبره ی اسماعیل سامانی، مزار ارسلان جاذب و منار ایاز با وجود اشتراک زمانی با شیوه اسانی از بناهای اولیه شیوه رازی می باشند.
مقبره اسماعیل سامانی
ساختمان این بنا در بخارا است که در زمان شیوه اسانی ساخته شده، ولی همه ویژگی های شیوه رازی را دارا می باشد. همچنین در آن بکارگیری درخشان آجرنمایان است که به عنوان عنصر اصلی ساخت بنا توان چشمگیر نقش اندازه های سطوح تزئینی را به نمایش می گذارد. ردیف عمود و افق باریکه های آجر تونشستگی و بیرون آمدگی آجرچینی ها بافت زیبای سایه روشن را ایجاد می کند که یادآور بافت های درهم رفته ی حصیر و سبدبافی است. در شیوه رازی آجر به عنوان مصالح تزئینی خالق انواع بی شمار نقش های ش ته و راست خط در سطوح گوناگون بناست. چهارگوشه بیرون نما چهار پیلک دارد و در آن برخلاف شیوه اسانی، وسواس کوتاه گرفتن ساختمان چندان جدی گرفته نشده است و بلندای آن کم نیست. در گذشته این گنبد دو پوش بود ه که در حال حاضر پوسته زیرین آن باقی مانده است.
آرامگاه ارسلان جاذب
ارسلان جاذب، سپهسالار اسان در زمان محمود غزنوی بوده است. آرامگاه وی گنبدخانه ای دو اشکوبه است در کم وش گنبد روزن هایی ساخته شده است. گنبد دو پوسته بوده که تنها پوسته زیرین برجای مانده است و این امر از بخش ویران شده آن پیداست. در چپیرسازی آن پس از گوشه سازی، هشت پهلو را ژغر یا ژغز به دایره تبدیل کرده اند. اینگونه پیشرفته ای از [چپرسازی] است و نشان می دهد که این فن در گام های نخست خود نبوده است. آجرکاری زیر گنبد به گونه زیبایی ه راسته کار شده است، در نماسازی آجری آن نیز به گونه کله راسته، گل انداز زیبایی پدید آورده شده است.
شیوه رازی در زمان سلجوقیان دچار دگرگونی ها و پیشرفت های مهمی در مساجد شده که بیشتر بر ترکیب گنبد و ردیف ستون ها و ایجاد ایوانی بزرگ در چهار وجه یک حیات تاکید داشت. ایوان اول در قسمت ورودی و ایوان دوم و سوم در مرکز دو طرف واقع می شدند، در حالی که ایران چهارم که نسبتاً ساده بود، در مقابل ورودی که ناگزیر به اتاق گنبد باز می شد، قرار می گرفت. این اتاق در محراب قرار داشت. از نمونه های مساجد در این دوره که به شیوه رازی ساخته شده اند، مسجد جامع اردستان، قزوین و اصفهان است.
مسجد جامع اردستان
بخش هایی از این مسجد در شبوه اسانی ساخته شد و در شیوه رازی به یک ایوانه تبدیل شد. این بنا آجرکاری دقیقی دارد. بلندای شبستان آن بسیار زیاد است و با طاق های گوناگون آزاد پوشانده اند. گنبد آن دو پوسته پیوسته است که به دو روش متفاوت ساخته شده اند. ستون های شبستان از نخست چهارگوش بوده، سپس هشت گوش شده و پاکار طاق ها روی پیش آمدگی ستون کار گذاشته اند. دارای چهار ایوان است که تاریخ چهار ایوان به این صورت است: ایوان جنوبی، شمالی، شرقی و غربی که قسمت جنوبی آن در زمان سلجوقیان بیشتر از سایر قسمت ها دچار دگرگونی کامل شده در این دوره تنها یک ایوان بزرگ در جبهه جنوبی داشته و بقیه شبستان ها و نماهای جبهه ها با کمی دخل و تصرف در این دوره شکل اصلی خود را که شبستان های ستوندار بوده حفظ نموده و بیش از یک قرن و نیم طول کشیده تا ساختمان چهار ایوان مسجد به اتمام برسد و مسجد به صورت یک مسجد چهارایوانی تجلی یابد. به این ترتیب معماری ی ـ ایرانی در قالب مساجد، کاخ ها و مدارس علوم قرآنی گسترش یافت. مساجد اولیه ایرانی تنها یک ایوان داشتند که تقریباً تنها ویژگی نمونه ایرانی بودند، ولی کاخ ها و بعدها مدارس دینی، صحنی چهارگوش در مرکز، همراه با یک ایوان در هر یک از چهاروجه داخلی داشتند. این طرح پلیپایی که ریشه های معماری ی ایران را در خود دارد، نخستین بار در سده پنجم در زمان حکومت ملک شاه از پادشاهان سلجوقی ظاهر شد.
مسجد جامع قزوین
بخش هایی از مسجد جامع قزوین مانند گنبد آن در شیوه رازی به دستور خمرتاش ساخته شد. در شیوه های پس از آن هم به ساختمان افزوده شد. ایوان جلوی گنبد خانه در زمان صفویان ساخته شد. گنبد آن یک پوسته است. شنگه روی تیره آن برای ساخت پوسته رویی بوده که بعدها روی همان آهيانه کاشیکاری می شود. گوشه سازی از نوع سکنج است و شاپرک های زیر گنبد دارای گره سازی است. دیوارهای زیر گنبد با نگاره های برگ کنگری که از نگاره های ساسانیان است، آذین شده است. با وجود ز له خیز بودن قزوین، ساختمان مسجد استوار بر جای مانده است که ایتن نشان دهنده دقت در نیارس آن است. پاو وینت بررسی معماری شیوه رازیپاو وینت بررسی معماری شیوه رازیبررسی معماری شیوه رازیمعماری شیوه رازیسبک معماری رازی پاو وینت سبک معماری رازیپاو وینت معماری رازیبررسی سبک رازی
اختصاصی از ژیکو پاو وینت کامل و جامع با عنوان استخوان بندی و اسکلت بدن انسان در 108 اسلاید با و پر سرعت .
پاو وینت کامل و جامع با عنوان استخوان بندی و اسکلت بدن انسان در 108 اسلاید
پاو وینت کامل و جامع با عنوان استخوان بندی و اسکلت بدن انسان در 108 اسلاید        مقدمهانجام حرکات بدن در یک جانور پرسلولی فقط بر عهده ماهیچه ها نیست و جانوری که تنها از ماهیچه های خود برای حرکت استفاده کند، حرکاتش بسیار کند خواهد بود. در عوض جانورانی که برای ماهیچه های خود تکیه گاهی دارند حرکتشان هم به نسبت سریع است این تکیه گاه را اسکلت می نامند. جانوران دارای اسکلت خارجی معمولا جثه های کوچکی دارند. در عوض امروزه بزرگترین جانوران کره زمین مانند فیل دارای اسکلت داخلی هستند جنس اسکلت داخلی از استخوان یا غضروف و یا هر دو باهم است.تصویر نقش اسکلت آدمیدر انسان هم مانند جانوران دیگر ، وظیفه اسکلت عبارتست از: حفاظت اندامهایی مانند مغز ، قلب ، ششها و حرکت. چون اسکلت تکیه گاه عضلات قرار می گیرد. در عین حال مغز استخوان مرکز گلبول سازی است. همچنین استخوان را باید منبع مهم ذخیره مواد معدنی بخصوص کلسیم شمرد که وجود آنها در فعالیتهای حیاتی بدن ضرورت دارد.

اسکلت آدمی برای سهولت مطالعه به سه بخش سر ، تنه ، دست و پا تقسیم می شود. استخوانهای سراستخوانهای سر عموما از نوع استخوانهای پهن هستند اسکلت سر شامل دو بخش جمجمه و چهره است. استخوانهای جمجمه 88 تا است و عبارتند از: یک پیشانی در جلو ، یک استخوان پس سری که در پشت و زیر جمجمه قرار دارد این استخوان سوراخی بیضوی دارد که از آن راه ، مغز با نخاع مربوط می شود. دو استخوان آهيانه در طرف بالای جمجمه ، دو استخوان گیجگاه در دو پهلوی جمجمه ، یک استخوان پروانه که کف جمجمه را تشکیل می دهد. یک استخوان غربالی در پشت و بالای حفره های بینی. استخوانهای چهره 14 قطعه است. 13 قطعه چسبیده به جمجمه و بی حرکت است و یک قطعه آرواره تحتانی متحرک است. استخوانهای تنهستون فقراتستون فقرات از 29 قطعه استخوان ساخته شده است به هر یک از قطعات ستون مهره یک مهره می گویند. مهره های پشت به قسمی روی هم قرار گرفته اند که جسم آنها روی هم و سوراخ آنها در امتداد یکدیگر و در نتیجه لوله درازی بوجود می آید محل استقرار نخاع است. میان جسم هر دو مهره یک تیغه غضروفی قرار گرفته است. مهره های ستون مهره ها را از نظر شکل و محل به پنج بخش تقسیم می کنند. مهره های گردن که تعداد آنها 7 تا است. مهر های پشت که تعداد آنها 12 تا است و به دو زایده پهلویی و مهره پشت دو دنده متصل است. مهره های کمر که تعداد آن 55 تا است. استخوان یکپارچه دنبالچه که از اتصال که از اتصال 4 یا 5 مهره جنینی بوجود آمده است. قفسه دنده ها ، دوازده جفت کمان استخوانی هستند که از عقب به زایده پهلویی مهره های پشت متصلند و از جلو به جز دو جفت آ با واسطه غضروف به جناغ مربوطند. جناغ ، استخوان پهن است شبیه خنجر که غضروف دنده ها به آن متصل می شوند. از 12 جفت دنده و ستون مهره ها و جناغ فضای محدودی بوجود می آید که دیافراگم ، آن را از پاینی مسدود می کند. این فضا که شش و قلب را در خود جای می دهد، قفسه نام دارد.
استخوانهای دست و پادست و پا هر یک بوسیله چند استخوان به تنه متصل می شوند. استخوانهای رابط دسته را به تنه ، شانه و استخوانهای رابط پا را به تنه ، نیم لگن می گویند. استخوان شانهدو استخوان است. یکی ترقوه در جلو که از یک طرف به جناغ و از طرف دیگر به کتف مربوط است دیگری کتف در پشت شانه کتف استخوان پهن و نازکی است که شکل مثلث دارد سر استخوان بازو ، در گودی استخوان کتف فرو می رود و در آن می چرخد. استخوان نیم لگناستخوان منفردی است که از چسبیدن سه استخوان جنینی به نام استخوانهای تهی گاهی ، شرم گاهی ونشیمن گاهی بوجود آمده است. از مجموع دو نیم لگن و استخوان خاجی فضایی بوجود می آید که به آن لگن خاصره می گویند. استخوان دستدست شامل این استخوانها است. استخوان بازو استخوانی است دراز و از بالا در سوراخ کتف مفصل می شود و از پایین با استخوانهای ساعد ارتباط دارد. استخوانهای ساعد که شامل زند زبرین و زند زیرین است زند زیرین ، زایده ای به نام آرنج دارد که با استخوان بازو مفصل می شود ولی زند زبرین از پایین به مچ مفصل می شود. مچ دست ، هشت استخوان کوتاه دارد که در دو ردیف قرار دارد. کف دست ، پنج استخوان نسبتا دراز دارد که از یک طرف با مچ مفصل می شود و از طرف دیگر با انگشتان. انگشتان دست که هر یک سه بند دارد، جز شست که دارای دو بند است. استخوان پااستخوان ران که درازترین استخوان بدن است. سر برجسته آن در گودی نیم لگن فرو می رود و در آن می چرخد، سر دیگر آن دو برجستگی و یک شیار دارد. در مقابل شیار ، استخوان کوچک پهنی به نام کشکک جای دارد. استخوانهای ساق ، شامل درشت نی و نازک نی است. درشت نی از بالا با ران و از پایین با استخوانهای مچ پا مفصل می شود. قوزک داخلی پا ، سر درشت نی است. نازک نی از بالا به درشت نی تکیه می کند و از پایین ، قوزک خاجی پا را می سازد.

مچ پا ، 7 استخوان دارد که بزرگترین آنها پاشنه را بوجود می آورد. کف پا ، شامل پنج استخوان است. استخوانهای مچ به جز پاشنه و استخوانهای کف به صورت قوسی قرار گرفته اند و کاملا به زمین تکیه نمی کنند. انگشتان پا که هر یک شامل سه بند است. به جز شست که دو بند دارد. استخوانهای انگشتان پا کوچکتر از استخوانهای انگشتان دست هستند و تحرک مختصری دارند. رشد و نمو استخوانهمه استخوانها در دوره جنینی در ابتدا به صورت بافت پیوندی ظاهر می شوند اما تبدیل شدن آنها به استخوان به یک طریق صورت نمی گیرد. استخوانهای پهن از ح پیوندی مستقیما به استخوان تبدیل می شوند. اما استخوانهای دراز ابتدا از ح پیوندی به غضروف تبدیل شده و سپس غضروف استخوانی می شود.  فهرست مطالب:مقدمهسیستم اسکاتیاصطلاحات تخصصیانواع اسکلتنقش اسکلت بدن انسانتقسیم بندی استخوان ها از نظر شکلانواع استخوانعلایم و مشخصات مشترک استخوانیساختمان استخواناثر گزما و اسید بر استخوانقسمت های مختلف استخوانرشد استخوانتقسیم بندی اسکلت بدن انساناستخوان بندی محوریاستخوان های سراستخوان های تنهستون مهره هادنده هاجناغاستخوان های دستاستخوان شانهاستخوان پااستخوان نیم لگنتعداد استخوان های بدن انسانانواع استخوان های پامفصلانواع مفصلانواع مفصل متحرکانواع ماهیچهو...
با
پاو وینت کامل و جامع با عنوان استخوان بندی و اسکلت بدن انسان در 108 اسلاید
مبانی نظری و پیشینه پژوهش نا رسا خوانی در ک ن (فصل دوم)
برچسب ها : مبانی نظری و پیشینه پژوهش نا رسا خوانی در ک ن (فصل دوم) , مبانی نظری و پیشینه پژوهش نا رسا خوانی در ک ن (فصل دوم) , مبانی نظری و پیشینه پژوهش نا رسا خوانی در ک ن (فصل دوم) , مبانی نظری و پیشینه پژوهش نا رسا خوانی در ک ن (فصل دوم) مبانی نظری و پیشینه پژوهش نا رسا خوانی در ک ن (فصل دوم)
توضیحات

در 56 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت docx توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش) همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه apa جهت استفاده فصل دو پایان نامه توضیحات نظری کامل در مورد متغیر پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه apa) نوع فایل: word و قابل ویرایش با فرمت docx قسمتی از متن مبانی نظری و پیشینه نارساخوانی تاریخچه نارساخوانی اولین اشاره به اصطلاح نارساخوانی توسط یک پزشک آلمانی به نام "برلین[1]"(1872) صورت گرفت. وی این اصطلاح را برای توصیف یک فرد بزرگسال مبتلا به نارساخوانی اکتس به کار برد که در این مورد فرد به دنبال آسیب مغزی[2]، توانایی خواندن خود را از دست داده بود. برلین همچنین بیان کرد: "اگر نقص در خواندن حروف چاپی شدید باشد، آن اختلال نارساخوانی است.در واقع نارساخوانی عضوی از خانواده بزرگ اختلال های زبانی یا "آفازیا[3]" است که با مشکلاتی مانند اختلال در درک یا تولید زبان بیانی[4] یا هر دو مشخص می شود". مدت کوتاهی پس از کشف برلین، در سال ۱۸۷۷، اصطلاح "کوری کلمات" توسط یک پزشک دیگر به نام کاسمل[5] در توصیف یک بیمار بزرگسال آفازیک[6] که توانایی خواندنش را از دست داده بود، به کار برده شد. کاسمل همچنین معتقد بود که نشانه های فوق مربوط به نقص در ناحیه شکنج زاویه ای[7] چپ مغز می باشد (گاردیولا[8] و ۲۰۰۱؛ شیویتز[9]، ۲۰۰۳). شاید نخستین گزارش درباره بیماران مبتلا به کوری کلمات به سال ۱۶۷۶ باز گردد، زمانی که جان اسمیت[10] پزشک آلمانی، افرادی را مشاهده کرد که پس از ضربه[11]، تومور[12] یا صدمه مغزی، توانایی خواندن خود را از دست می دادند، در حالی که پیش از بروز آسیب مغزی چنین توانایی را داشتند؛ چیزی که بعدها به عنوان "ناخوانی اکتس [13]" از آن نام بردند (به نقل از شیویتز، ۲۰۰۳). بدین ترتیب شارکوت[14] (۱۸۸۷)، اصطلاح ال یا را به عنوان فقدان کامل توانایی خواندن تعریف کرد. سرانجام بت من[15] (۱۸۹۰)، ال یا یا دیسل یا را به عنوان شکلی از یا ودگی کلامی[16] نام برد که در آن فرد مبتلا، حافظه مربوط به معنای قراردادی[17] نمادهای ترسیمی[18] را از دست می دهد. کار دجرین[19] (1892) در زمینه نارساخوانی بسیار ابتکاری بود. وی علت مشکلات خواندن را مربوط به آسیب در لب آهيانه ای و بخش های میانی و پیشین لب پس سری چپ می دانست. به طور کلی در این زمان به نارساخوانی به طور اساسی به عنوان یک ناتوانی با منشا عصب شناختی نگاه می د که از راه یک آسیب مغزی ایجاد می شد، آنچه امروزه به طور معمول به عنوان نارساخوانی اکتس نامیده می شد؛ در حالی که نارساخوانی می تواند در طول رشد کودک نیز گسترش یابد؛ بنابراین به منظور کشف نارساخوانی تحولی، وجود پزشکان یا معلمانی که به تحول شناختی ک ن و نوجوانان توجه خاصی داشتند، ضروری به نظر می رسد (به نقل از گاردیولا، 2001). [1]berlin [2]brain lesion [3]aphasia [4] expressive language [5]kausmal [6]aphasic [7]angular gyrus [8]guardiola [9]shaywitz [10]schmidt [11]stroke [12]tumor [13]alexia [14]charcot [15]bateman [16]verbal amnesia [17]conventional meaning [18] g hic symbols [19]dejerin ... تعریف و توصیف نارساخوانی نارساخوانی یکی از بحث انگیزترین، مهمترین و ناشناخته ترین مسایل خواندن می باشد، بنابراین از سوی محققان تعاریف گوناگونی از آن ارایه شده که در اینجا به مهمترین این تعاریف اشاره می گردد؛ تعریفی که از طرف فدراسیون جهانی عصب شناسی[1] به طور گسترده ای در گذشته مورد استفاده قرار گرفت و سکویی برای شکل گیری تعاریف اخیر شد به این ترتیب بود: "نارساخوانی اختلالی هست که به واسطه دشواری در یادگیری خواندن علی رغم آموزش متعارف، هوش کافی و دسترسی اجتماعی-فرهنگی مشخص می گردد. این اختلال به ناتوانایی های شناختی اصولی که بسیاری از اوقات مرتبط با منشا فطری یا ذاتی هست، در ارتباط است" (به نقل از ریدریک[2]، 2010). یکی از اشکالاتی که به این تعریف شده است، این موضوع است که ک ن محروم اجتماعی یا کوکان با ناتوانی یادگیری ملایم در زمره تعریف نارساخوانی قرار نمی گیرند. هر چند که ما شواهد زیادی داریم از این موضوع که آسیب های شناختی ناشی از نارساخوانی به طور برابری در جامعه گسترده است و در نتیجه احتمالا در این گروه ها نیز مانند گروه های دیگر رخ می دهد (ریدریک، 2010). تعریف دیگری از سوی انجمن نارساخوانی در بریتانیا[3] (2009) ارایه شده است: "نارساخوانی یک دشواری یادگیری خاص هست که به طور عمده بر تحول و رشد خواندن و نوشتن و مهارت های مرتبط با زبان تاثیرگذار است و این احتمالا از زمان تولد وجود دارد و تمام طول زندگی از آن متاثر می گردد. این اختلال با مشکلاتی در پردازش آواشناسی، سرعت نامیدن، حافظه فعال، سرعت پردازش و رشد خ ر مهارت هایی که ممکن نیست با توانایی های افراد دیگر برابر شوند، مشخص می گردد. این در برابر سبک های آموزشی رایج مقاومت می کند اما تاثیراتش می تواند با مداخله خاص مناسب، شامل اعمال فنون اطلاعات و مشاوره های پشتیبان کاهش پیدا کند". امتیازی که این تعریف دارد، این است که به وضوح می گوید که نارساخوانی به عنوان یک موضوع پیچیده با افراد متفاوتی که ترکیب ها یا تبیین های متفاوتی از این مشکلات را دارند، بایستی در نظر گرفته شود، همانند اختلال اوتیسم که اغلب "اختلال طیف اوتیسم" به کار برده می شود، ما نیز در آینده باید درباره یک طیف نارساخوانی صحبت کنیم (ریدریک، 2010). در ، انجمن بین المللی نارساخوانی[4] (2007)، نارساخوانی را این گونه تعریف می کند: "که با دشواری هایی در دقت و یا روانی تشخیص کلمه و توانایی های هجی و رمزگذاری ضعیف مشخص می گردد، این دشواری ها به طور معمول نتیجه یک نارسایی در عنصر آواشناسی زبان است که بیشتر به طور غیرمنتظره نسبت به توانایی های شناختی دیگر و تدارک تاثیر دستورالعمل کلاس درس می باشد". ایلورد (2003) نارساخوانی را "پیشرفت در خواندن تعریف کرده اند که با توجه به سن و هوش کودک زیر حد انتظار می باشد که با نقایص توانایی برای شناخت واژه ها، خواندن کند و نادرست و فهم ضعیف در غیاب هوش پایین و یا نقص حسی قابل ملاحظه مشخص می شود" (به نقل از جناآبادی، 1386). [1]world federation of neurology [2]riddick [3]british dyslexia ociation (bda) [4]international dyslexia ociation (ida) ...
 ید
لطفا پیش از اقدام به ید نکات زیر را به دقت بخوانید: 1) تمامی فایل های سیستم داخل فایلهای فشرده rar و یا zip قرار دارند. برای باز فایل ها باید حتما نرم افزار winrar در سیستم شما نصب باشد (برای وین رار می توانید از سایتهای اینترنتی که این نرم افزار را بصورت رایگان ارائه می دهند استفاده کنید.) 2) پیش از ید، تمامی توضیحات را به دقت بخوانید ، فایل ی شما طبق توضیحات ارائه شده در بالا می باشد ( نه کمتر و نه بیشتر ) 3) قبل از از انتخاب خود مطمئن شوید ، عودت مبلغ فایل ممکن نیست. 4) پس از ید به هیچ عنوان اقدام به ید مجدد نکنید مگر آنکه ید شما با خطا روبرو شده باشد ، در صورت ید مجدد امکان عودت وجه میسر نمی باشد. 5) لینک بلافاصله پس از پرداخت قابل مشاهده خواهد بود درصورتی که در نا موفق بودید از طریق ایمیل خود اقدام کنید ( لینک به ایمیلتان نیز ارسال میشود). 6) اگر ایمیل فرستاده شده در پوشه اسپم قرار داشت آنرا به اینبا ایمیلتان انتقال دهید تا لینک فعال شود. برای ارتباط با پشتیبانی از راههای زیر اقدام کنید: [email protected] [email protected] [email protected] فرم تماس با ما شماره تماس : 09010318948 (ارسال پیامک) عنوان فایل و آدرس ایمیل خود بصورت پیامک ارسال کنید. تلگرام: https://telegram.me/poshtibani_cero زندگی آلبرت اینشتین اغلب شما آلبرت اینشتین را می شناسید. او ی بود که تئوری نسبیت را به ما ارائه داد. عده زیادی از بزرگان علم او را به عنوان نابغه ای بی همتا و بزرگترین دانشمند جهان می خوانند. بسیاری از نظریات و تحقیقات اینشتین باعث ایجاد تغییرات اساسی در روند پیشرفت علم در جهان شده و تاثیرات پایداری به ارمغان داشت. خدمات او در راستای علم قابل ستایش است. اما بر خلاف همیشه اینبار قصد داریم از جنبه ای دیگر به اینشتین بنگریم. زندگی او! حقایق مخفی درباره زندگی باهوش ترین نابغه دنیا . او چگونه بود؟ در زندگی و برخورد بادیگران چطور بود؟ آیا می دانید که اینشتین با یک سر بزرگ به دنیا آمده! طوری که مادرش تصور می کرد وی ناقص است؟! و یا اینکه قبل از ازدواج فرزندی داشته؟- اینشتین بدنی چاق و سری بزرگ داشت: زمانی که مادر آلبرت، پائولین اینشتین (pauline einstein)، او را به دنیا آورد متوجه شد سر اینشتین بسیار بزر گ است و تصور می کرد که او ناقص به دنیا آمده. قسمت عقب سر بسیار بزرگ به نظر می رسید و خانواده وی بلافاصله متوجه این چیز عجیب و غیر طبیعی شدند. در هر صورت پزشک آنها را آرام نمود. هنگامی که مادر بزرگ آلبرت برای اولین بار او را دید مرتباً زیر لب تکرار می کرد: "خیلی چاق است، خیلی چاق است"- اینشتین در دوران کودکی در تکلم خود دچار مشکل بود: اینشتین در دوران کودکی به ندرت سخن می گفت و زمانی هم که حرف می زد بسیار با آهستگی صحبت می کرد. در عوض تمام جملات را در سرش بیان می نمود و یا قبل از اینکه بلند بیان کند از صحیح بودن آنها اطینان حاصل می کرد و یا چند بار به صورت زیر زبانی آنرا تکرار می کرد. بر طبق گزارشات اینشتین تا 9 سالگی به همین منوال رفتار می کرد. والدینش از اینکه فرزندشان عقب افتاده باشد نگران بودند که البته این نگرانی کاملا بی اساس بود. یک تاریخ نویس علوم به نام otto neugebauer چنین بیان می کند: " در آن زمان که بسیار دیر زبان به سخن باز کرده بود و به ندرت حرف می زد یک شب موقع شام سکوت را ش ت و گفت: "این سوپ خیلی داغ است". والدینش خیالشان راحت شد و از او پرسیدند چرا تاکنون حتی یک کلمه سخن نمی گفت؟ وی پاسخ داد: " برای اینکه تا کنون همه چیز بر طبق روال خود بوده". thomas sowell در کتابش به این نکته اشاره کرده که علاوه بر اینشتین بسیاری از نوابغ دیگر نیز در زمان کودکی سخن گفتن را نستاً دیر آغاز نموده اند. او این وضعیت را «سندرم اینشتین» (einstein syndrome) نامید. اینشتین در سن 5 سالگی در بستری مریضی خو ده بود، پدرش چیزی به او داد که باعث شد در ذهنش اولین جرقه علاقمندی به علوم به وجود آید: یک قطب نمای ساده جیبی. آنچه باعث جلب توجه اینشتین گردید این بود که آنرا به هر طرف که می چرخاند سوزن قطب نما همواره یک جهت را نشان می داد. با خودش فکر کرد باید نیروهایی بر قطب نما اعمال شده باشد که چنین عمل می کند. این اتفاق بارها در گزارشات و شرح حال زندگی وی ذکر شده است. 4- اینشتین در امتحان ورودی رد شد: اینشتین در سال 1895 و در سن 17 سالگی برای ورود به مدرسه پلی تکنیک فدرال سوئیس eth یا (eidgenössische technische hochschule) اقدام کرد. سوالات مربوط به ریاضی و علوم آزمون ورودی را با موفقیت پشت سر گذاشت اما در مابقی دروس (تاریخ، زبان، جغرافی و غیره) موفق نشد و مجبور شد قبل از برگزاری مجدد آزمون به یک مدرسه حرفه ای (trade school) برود و سرانجام یک سال بعد در eth پذیرفته شد. 5- اینشتین یک فرزند نامشروع داشت: در دهه 1980 نامه های خصوصی اینشتین چیزهای جدیدی را درباره این نابغه آشکار ساخت: او یک دختر نامشروع از میلوا ماریک (mileva marić) داشت. ( ی که بعدها با وی ازدواج کرد.) در 1902 و یک سال قبل از ازدواج آنها، میلوا دختری به نام لیزرل به دنیا آورد که اینشتین هرگز او را ندید و سرنوشت او نامعلوم باقی ماند. تولد لیزرل درست دورانی اتفاق افتاد که اینشتین در beme حضور داشت. از محتوای نامه ها چنین استنباط می شود که زایمان سختی بوده. مابقی زندگی لیزرل هنوز به طور کامل مشخص نیست. michele zackheim در کتاب خود به نام "دختر اینشتین" نوشته است که او در اثر ابتلا به تب مخملک در سپتامبر 1903 درگذشت. آلبرت اینشتین, آلبرت انیشتین, زندگینامه آلبرت انیشتین نام لیزرل برای آ ین بار در نامه ای که در 19 سپتامبر 1903 از اینشتین به میلوا نوشته شده بود ذکر گردید. 6- اینشتین از همسر اول خود دلسرد شد و با وی یک قرارداد عجیب منعقد کرد: پس از ازدواج اینشتین و میلوا آنها صاحب دو پسر به نام های "هنس آلبرت" و "ادوارد" شدند. با گذشت زمان، موقعیت های آکادمیک و مسافرت های جهانی اینشتین باعث شد تا اینشتین از همسر خود فاصله گرفته و دلسرد شود. هر دو زوج در صدد حل مشکلشان برآمدند. حتی اینشتین یک قرارداد عجیب تهیه نمود: در این قرارداد آنها تحت شرایط ویژه ای باهم زندگی می د. سر فصل آن چنین بود: "شرایط" الف: مسئولیت تو این است که: 1. لباسهای من همیشه مرتب باشند. 2. سه وعده غذایی خود را به طور مرتب و در اتاقم صرف کنم. 3. اتاق خواب و اتاق مطالعه من همیشه مرتب و تمیز باشد و میز کارم فقط مخصوص استفاده خودم باشد. ب: باید تمام روابط مرا نادیده بگیری؛ وماً همه روابط من بنابر دلایل اجتماعی نیست... شرایط دیگری نیز بود از جمله "زمانی که از تو خواستم دیگر نباید با من صحبت کنی" . میلوا شرایط را پذیرفت. اینشتین برای اینکه اطمینان حاصل کند میلوا تمام شرایط را فهمیده چنین نوشت: "جنبه های شخصی باید کاملا کاهش پیدا کند" و خود نیز عهد کرد که "در مقابل تمام زنها مثل غریبه رفتار کنم". 7- اینشتین رابطه خوبی با پسر بزرگش نداشت: پس از طلاق رابطه اینشتین با پسر بزرگش هنس آلبرت، تیره و تار گشت. هنس آلبرت پدرش را مسئول ترک و تنهایی ملیوا می دانست. رابطه بین پدر و پسر زمانی سخت تر شد که اینشتین شدیداً با ازداوج هنس آلبرت و frieda knecht مخالفت نمود. در 1927 هنس در سن 23 سالگی عاشق یک زن بزرگتر از خود شد که به نظر اینشتین اصلا جذاب نبود. اینشتین به این وصلت راضی نبود و معتقد بود عروس هنس برای به دست آوردن پسر او نقشه کشیده است. وقتی تمام حرفها و تلاش های او بی اثر ماند از پسرش خواست تا بچه دار نشود چرا که تنها باعث می شود طلاق و ج آنهارا سخت تر کند. آلبرت اینشتین, آلبرت انیشتین, زندگینامه آلبرت انیشتین پس از آن هنس آلبرت به ایالات متحده مهاجرت کرد و در آنجا پروفسور ی هیدرولیک در uc berkley شد. حتی در این کشور جدید هم پدر و پسر از یکدیگر دلگیر بودند. وقتی اینشتین مرد میراث اندکی برای هنس آلبرت به جا گذاشت. 8- اینشتین یک مرد خوش گذران بود: آلبرت اینشتین, آلبرت انیشتین, زندگینامه آلبرت انیشتین تصویر: اینشتین به همراه همسر دومش، دختر عمویش، elsa. اینشتین پس از ج از میلوا (خیانت اینشتین یکی از دلایل طلاق آنها بود) خیلی زود با دخترعمویش السا لوونتال ((elsa lowenthal ازدواج کرد. البته قبل از ازدواج با السا از دختر او ilse که 18 سال جوانتر بود خواستگاری کرد. برخلاف میلوا بیشترین توجه السا به مراقبت از همسر مشهورش معطوف بود. بدون شک او درباره خیانت ها و عشق بازی های اینشتین می دانست. 9- اینشتین fdr را برای ساخت بمب اتم متقاعد کرد: آلبرت اینشتین, آلبرت انیشتین, زندگینامه آلبرت انیشتین تصویر: بازسازی امضای نامه مشهور اینشتین و زیلارد (szilárd) به fdr (رئیس جمهور فرانکلین روزولت) در 1939. در 1939 پس از به وجود آمدن آلمان نازی لئو زیلارد (leó szilárd) ،فیزیکدان، اینشتین را برای نوشتن نامه ای به fdr (رئیس جمهور فرانکلین روزولت) (franklin delano roosevelt)متقاعد کرد. مضمون نامه در برگیرنده این بود که احتمالاً آلمان نازی درصدد پیشبرد تحقیقات خود به سوی ساخت بمب اتم است و ایالات متحده را نیز به همکاری در این کار ترغیب می کند. ذکر شده که نامه اینشتین و زیلارد یکی از دلایلی بود که باعث شد زیلارد پروژه مخفی منهتن (manhattan project) را برای ساخت بمب اتم شروع کند. هرچند اینشتین یک فیزیکدان با استعداد بود ولی با درنظر گرفتن خطرات امنیتی برای اینشتین از او برای شرکت در پروژه دعوت نکرد. آلبرت اینشتین, آلبرت انیشتین, زندگینامه آلبرت انیشتین 10- سرگذشت مغز اینشتین: 43 سال دردون یک شیشه و مسافرت در طول کشور با یک بیوک: پس از مرگ اینشتین در 1955 مغز او برداشته شد – و البته بدون اجازه از خانواده اش- این کار توسط توماس استو هاروی ( thomas stolz harvey ) پاتولوژیست بیمارستان پرینستون انجام گرفت. هاروی جمجمه را برداشت و در یک ظرف شیشه ای قرار داد. به علت سهل انگاری در مراقبت از این عضو مهم از کار ا اج شد. سالها بعد با ب اجازه از هنس آلبرت به مطالعه مغز اینشتین پرداخت و اسلایدهایی از آن تهیه نمود و برای دانشمندان در سراسر دنیا فرستاد. یکی از این دانشمندان ماریان دایموند از uc berkeley بود که کشف کرد در مقایسه با یک فرد عادی به طور قابل توجه ای در نواحی از مغز که مسئول تولید اطلاعات است دارای تعداد سلول های گلیال (glial cells) بیشتری می باشد. در مطالعه دیگری که توسط سندرا ویتلسون (sandra witelson) از mc master انجام گرفت مشخص شد که مغز اینشتین فاقد یک چروک خاص به نام شیار سیلویان (sylvian fissure) است. به نظر ویلتسون این آناتومی خاص باعث شده تا نرون های مغز اینشتین اتصال بهتری با یکدیگر برقرار کنند. در مطالعه دیگری بیان شده که در مقایسه با مغز انسان های معمولی مغز اینشتین متراکم تر بوده و لوب آهيانه پایینی که مرتبط با توانایی عملیات ریاضی است بزرگتر می باشد. سرگذشت مغز اینشتین جالب است: در اوایل دهه 1990 هاروی به همراه یک نویسنده بیطرف و جدا از هرگروه و حزب خاص به نام میشل پترنیتی (michael paterniti) به کالیفرنیا رفت تا نوه اینشتین را ملاقات کند. آنها همراه با مغز اینشتین در حالی که دورن یک ظرف شیشه ای تکان می خورد از نیو ی خارج شدند. مسافرت آنها با هاروی انجام گرفت. آلبرت اینشتین, آلبرت انیشتین, زندگینامه آلبرت انیشتین بعداً پترنیتی در کت بنام «سواری آقای البرت: مسافرت در طول همراه با مغز اینشتین» این تجربه خود را نوشت. در 1998 هاروی 85 ساله مغز اینشتین را به الیوت کراس (dr.elliot krauss) پاتولوژی پرینستون سپرد. هاروی پس از چندیدن دهه حفاظت کامل از مغز اینشتین، درست مثل یک جسم مقدس آن را به سلامت و با آرامش به بخش پاتولوژی پزشکی پرینستون داد. شهری که اینشتین دو دهه آ عمرش را در آن گذراند. منبع : noojum.com wwwbeytoote.com. اختصاصی از یارا فایل تحقیق و بررسی در مورد آ ایمر 15 ص با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 16 به نظر می رسد که بیماری آ ایمر در اثر فاسد شدن سلولهای منطقه هیپوکامپ که معمولا مقدار زیادی استیل کولین تولید می کنند به وجود می آیند . سلولهای مغزی یا نورونهایی که آسیب دیده اند . پلاکهایی جمع می کنند و به تعداد زیادی می میرند . منطقه آسیب دیده مغز و استیل کولین در تشکیل خاطرات جدید وارد عمل می شوند به همین دلیل یکی از نشانه های اصلی بیماری آ ایمر عدم توانایی در تحکیم یک یادگیری تازه ( مثل یادآوری آدرس تازه ) و دشواری در جهت ی است . اما خاطرات رویداهای دور معمولا کمتر آسیب می بیند .آ ایمر چیست ؟ این سوالی است که شاید برای بسیاری از مبتلایان و نزدیکانشان ناراحت کننده باشد . آ اییمر ، یک بیماری مغزی است که سبب از میان رفتن یاخته های عصبی مغز می شود و به بروز مشکلاتی در حافظه ، شه ، احساس و زندگی روزمره می انجامد ، گاهی اوقات این بیماری ، افراد بین 69-65 سال یا حتی کمتر را هم اسیر می کند ، اما احتمال ابتلای اشخاص بیش از 60 سال بدان بیشتر است . از آنجا که طول عمر انسان به نسبت گذشته افزایش یافته است شمار افراد مبتلا به این بیماری نیز در حال افزایش است .کمتر بیماری به اندازه آ ایمر ترسناک است . انتظار می رود تعداد مبتلایان آ ایمر ، که می توان اظهار داشت چهارمین علت مرگ در افراد بالغ پس از بیماری های قلبی ، سرطان و سکته مغزی است ، تا اواسط قرن آینده به بیش از سه برابر تعداد فعلی برسد . آ ایمر بیماری سات که به آهستگی حافظه و شخصیت افراد مسن را به یغما می برد و در نهایت ، بیماری توانانیی مراقبت از خود را از دست می دهد . افراد مسن مبتلا به آ ایمر اجبارا برای زندگی به فامیل خود یا مراقبان بهداشتی حرفه ای وابسته می شوند . این بیماری پیش رونده ، متغیر و ناتوان کننده است و تقریبا نیمی از اختلالات مغزی افراد بزرگسال و پیر را تشکیل میدهد . این بیماری ابتدا به عنوان یک اختلال پیر مغزی ( زوال عقلانی ) پیشرس و نسبتا نادر تلقی می شد ولی امروز آمار آن را به اختلال مغزی ( زوال عقلی ) تیپ آ ایمر که پس از 65 سالگی ممکن است عارض شود می افزایند و به همین سبب شمار این بیماران فزونی یافته است « آ ایمر » معمولا بین 50 تا 60 سالگی آغاز می شود . گرچه در موارد نادری نیز دیده شده که بیمار جوان تر باشد . ت یب فعالیتهای ذهنی در این بیماری گسترده تر و عمیق تر از انواع دیگر زوال عقلانی است در اختلال مغزی تیپ آ ایمر این ت یب کلی تر و مدت آن طولانی تر است . علاوه بر این علایم بیماری آ ایمر و سرعت پیشرفت آن در افراد گوناگون به شدت متفاوت است و هر بیماری به گونه ای خاص این بیماری را تجربه می کند با اینحال بعضی نشانه ها آنقدر در تمام موارد دیده شده است که می توان آنها را نشانه های مشخص این بیماری نام برد . « آ ایمر » نتیجه یک اختلال آرام و پیشرونده مغزی و بدنی است که نشانه آن در آغاز به اندازه ای نامحسوس است که خود بیماری و اطرافیان تا مدت ها متوجه هیچ امر غیر طبیعی نمی شوند در احل که بیماری در حال پیشرفت است تا وقتی که اختلالات به تدریج مشخص شوند و بالا ه در مرحله ای از پیشرفت ، حافظه را در بر گیرد . در این زمان است کهدرک زمان و مکان ، تکلم ، استدلال و قضاوت نیز مختل می شود به هراه آنها اختلالات حرکتی پرخاشگری ، بی اختیاری مدفوع و ادرار بیمار را به از دست دادن کامل استقلال ، وابستگی به دیگران می کشاند . این بیماری در بین اعضای خانواده مبتلا مشاهده می شود که این نشانگر ارثی بودن آن است .متخصص مغز واعصاب مرکز آموزشی درمانی بوعلی سینای قزوین کفت : خلاقیت و استفاده از مغز موجب جلوگیری از بروز بیماری آ ایمر می شود .متخصص مغز و اعصاب مرکز آموزشی درمانی بوعلی سینای قزوین گفت : خلاقیت و استفاده از مغز موجب جلوگیری از بروز بیماری آ ایمر می شود . مظفر حسین نژاد افزود : افرادی که در مشاغل ساده تر فعالیت می کنند و خلاقیت و تفکر ندارند ، بیشتر از از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری آ ایمر هستند . وی اظهار داتش : تحقیقات نشان می دهد ، افرادی که کمتر از هفت سال تحصیلات دارند بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به آ ایمر می باشند . حسین نژاد گفت : آ ایمر یک بیمار پیشرونده مغزی است که در سن بالای 60 سال شیوع بیشتری دارد و در برخی موارد در افرادی که زمینه ارثی دارند در سن های پاییین تر نیز بروز می کند .این متخصص خاطر نشان کرد : 10 درصد جمعیت بالای 60 سال و 50 درصد جمعیت بالای 80 سال کشور به آ ایمر مبتلا هستند و شیوع یان بیماری در ایران با کشورهای دیگر تفاوت ندارد و تا کنون مطالعات دقیق در این زمینه در کشور انجام نشده است . وی با اشاره به اینکه فقط 10 درصد عوامل ژنتیکی در بروز بیماری آ ایمر دخ دارد . افزود : عوامل محیطی نظیر تغذیه نامناسب ، فعالیت های کم فکر ، نداشتن خلاقیت ، استفاده ن از قوای ذهنی و محدود بودن تعامل اجتماعی منجر به ابتلا به بیماری آ ایمر می شود . این متخصص مغز واعصاب بیان داشت : آ ایمر توانایی شناختی مغز را در جنبه های مختلف کم می کند و در شناخت افراد ، تجسم فضایی ، قضاوت و تکلم بیماران تاثیر می گذارد به گفته وی ، آ ایمر ممکن است با نشانه هایی همچون بیماری های عصبی ، بدبینی و ح های تهاجمی ، اضطراب ، بی قراری و افسردگی ، خود را نشان دهد وی یادآور شد : بیماران آ ایمری مستعد به عفونت هستند و از آنان باید بیشتر مراقبت شود ، بنابراین از این بیماران نباید توقع انجام کارهای پیچیده و دشوار داشت .علت بیماریعلت واقعی این بیماری هنوز معلوم نیست هیچ دقیقا نمی داند از چه رو بعضی از اشخاص دچارش می شوند و ای جان سالم به در می برند . تقریبا 10 درصد افراد بالای 60 سال ، زوال عقل دارند و حدود نیمی عقل دارند از آنها مبتلا به آ ایمر می باشند . آ ایمر نوعی بیماری ناهمگن از نظر ژنتیکی است که در تمام نژادها دیده می شود . 5 درصد بیماران دچار بیماری خانوادگی با تظاهر زود هنگام ، 15-20 دصد دچار بیماری خانوادگی با تظاهر دیررس ، 75 درصد مبتلا به بیماری تک گیر می باشند . 10 درصد موارد آ ایمر خانوادگی ، توارث اتوزومی غالب و بقیه چند عاملی را نشان می دهند .مهمترین یافته های شناختی بیماری آ ایمر ، رسوب دو پروتئین رشته ای پپتید بتا آمیلویید تاو در مغز می باشد . پپتید بتا آمیلویید که از پروتئین رمز گردانی شده توسط یکی از ژنهای مستعد کننده به بیماری آ ایمر خانوادگی بوجود می آید ، در پلاکهای آمیلویید یا پیری در فضای خارج سلولی مخ مبتلایان به آ ایمر یافت می شود . پلاکهای آمیلویید ، حاوی پروتئینهای دیگر علاوه بر بتا آمیلویید می باشند . از جمله آپولیپو پروتئین e که این هم توسط نوعی ژن مستعد کننده به آ ایمر ) apoe ( رمز گردانی می شود .اشکال هیپر فسفریله پروتئین تاو ) tau ( ، کلافهای نوروفیبریلاری را تشکیل می دهند که بر خلاف پلاکهای آمیلویید در داخل نورونهای آ ایمر یافت می شوند . تاو یک پروتئین مرتبط با میکرو توبولهاست که بطور وافری در نورونهای مغز بروز می یابد . این پروتئین ، و پایداری میکروتوبولها را که بر اثر فسفوریلاسیون کاهش می یابد ، تقویت می کند . تشکیل کلافه های و نورو فیبریلازی تاو ظاهرا یکی از علل استحاله نورونی در بیماری آ ایمر است .( به طور کلی علت بیماری آ ایمر آسیب برگشت ناپذیر یا از دست رفتن سلولهای مغز به علل ناشناخته است )مغز زنگ می زندبرخی دانشمندان معتقدند این که « علت آ ایمر چیست » اهمیتی ندارد چرا که در نهایت این آسیب ا یداتیو است که بر اثر مروز زمان مغز را مبتلا می کند و در ایجاد این بیماری نقش دارد . وقتی بدن برای تولید انرژی ا یژن را می سوزاند این فرآیند ملکول های ناپایداری تولید می کند که به نام رادیکال های آزاد معرفند . این ملکولهای ناپایدار الکترونها را از ملکولهای سالم بدن می ند ، تا خودشان را متعادل کنند و به این صورت به تمام سلولهای بدن از جلمه سلول های مغزی صدمه می زنند . آلودگی هوا ، دود سیگار ، مصرف الکل و … از عواملی هستند که سبب ایجاد رادیکال های آزاد می شوند .تشخیص بیماری :تشخیص بیماری آ ایمر از دیگر اختلالات مغزی . به روش حذفی انجام می گیرد ( زیرا بعضی از این اختلالات قابل درمان هستند ) بنابراین نخست پزشک می کوشد نوع اختلال را مشخص کند و تمام عوامل دیگر را ممکن است علایم بیماری آ ایمر را ایجاد کند ، حذف می کند : از جلمه بیماری افسردگی ، اثر ثانوی بعد از داروها در تداخل با داروهای دیگر ، کمبود ویتامین ها ، اختلالات هورمونی و متابولیکی ، بیماری های ناشی از الکلی بودن ؛ نیز بیماری هایی که مرکز دستگاه عصبی را فرا می گیرد . مثل عفونت ناشی از سیفلیس ، بیماری پارکینسون ، هانتینگون ، غده های مغزی و زیاد شدن آب جمجمه با آب طبیعی .هر یک از این بیماری ها علائمی دارند که ممکن پزشک را در تشخیص به اشتباه بیندازد . وقتی پزشک مطمئن شده که اختلال مغزی بیماری اش ناشی از هیچ یک از بیماریهای فوق نیست ، دستور یک معاینه کامل بدنی را می دهد .این کار شامل الکتروکاردیوگارم ، شمارش خون ، اندازه گیری الکترولیت ها ، تست های کبدی و تیروئیدی ، جستجو برای یافتن احتمالی عفونت سیفلیس ، احتساب سرعت رسوبی خون تئین ، غلظت داروهای مصرفی و خون بیمار است . ضمنا پزشک دستور گرفتن الکتروآنسفالوگرام ، یک سی تی اسکن و ع برداری از ریه ها و m.r.i برای کشف احتمال نارسایی عروق می دهد . اگر پس از این بررسی دقیق پزشک به وجود بیماری آ ایمر مشکوک شد بیمار را برای یک بررسی روان پزشکی ، معاینه عصبی و انجام تستهای روانی عصبی وآزمونهای بررسی روانی می فرستد . با همه این احوال ، در حال حاضر هیچ آزمایشی برای تشخیص بیماری آ ایمر وجود ندارد و به خود پزشک مربوط است که بتواند نشانه های این بیماری را کشف کند . تشخیص افتراقی بیماری آ ایمر ، به ویژه از طریق بررسی تمام آزمونهای روانی برای آشکار کاهش اعمال عالیه مغز انجام می شود ؛ ولی این آزمون ها هنگامی به راستی ارزشمندند که بیمار در اوایل بیماری باشد . گاه چشم پوشی بسیار زیاد اطرافیان بیمار از بعضی رفتارهای او سبب می شود که خیلی دیر متوجه بیماری و هنگامی به پزشک مراجعه کنند ، که دیگر دیر شده است و بیماری پیشرفت زیادی کرده است . با توجه به این که علت ، نحوه پیدایش و روال پیدایش ضایعات مغزی در بیماری آ ایمر علی رغم پیشرفت پژوهش های علمی همچنان ناشناخته باقی مانده است ، هم اکنون هیچ گونه داروی خاصی برای معالجه این بیماری و یا توقف اختلالات مغزی ناشی از آن وجود ندارد . با این حال ، می توان برخی علائم این بیماری مثل بی خو ، بی قراری ، پرخاشگری ، عصبیت ، افسردگی و اضطراب را با تلقین با دارو معالجه کرد .مراحل اولیه :فراموشی وقایع اخیرا اتفاق افتادهدشواری فزاینده در انجام کارهای نیازمند قوه عقلانی مثل وظایف شغلی ، رسیدگی به امور مالیاتی یا مدیریت خانهتغییرات شخصیتی ، از جمله ناتوانی در کنترل هیجانات و اختلال در قضاوت مراحل بعدیمشکل در انجام کارهای ساده مثل انتخاب لباس ، یا انجام محاسبات ساده ریاضیناتوانی در شناسایی افراد آشن علاقگی به بهداشت شخصی یا ظاهر فردمشکل در غذا خوردنگرفتن ح تهاجمی و انکار اینکه اصلا مشکل وجود دارداز دست دادن خودداری گم شدن در خیاباناضطراب و بی خو مراحل پیشگیریاز دست دادن کامل حافظه ، کلام و عملکرد عضلانی ( از جمله کنترل ادار و مدفوع ) در این ح فرد نیاز به مراقبت و نظارت کامل دارد .ح تهاجمی شدیدنشان دادند هیجانهای ک نه از خودبرنیامدن از عهده نظافت شخصی و لباس و پوشیدنپیشگیری مقدم بر درمانسالمندانی که از بیماری آ ایمر یا از اختلالهای حافظه ای سبک رنج می برند ، می توانند عادات خود را انطباق دهند . همه ما ، پیر و جوان می توانیم یک دفترچه یادداشت و یک مداد در جیب خود یا در کنار تلفن داشته باشیم و پیامهای خود را خیلی راحت در آن بنویسیم . ماحتی می توانیم یک تقویم به همراه داشته باشیم و رویدادهای پیش بینی شده ، حتی کارهای روزمره را در آن بنویسیم . اشخاصی که از افت حافظه رنج می برند ، می تانند روی روزهایی که سپری می شود خط بکشند . می توانند از داروهایی استفاده که مقدار آنها برای هر روز از هفته و ماه مشخص شده است .برقراری نظم روزانه و کمک گرفتن از وسایل کمک حافظه بسیاری از سالمندانی را که توانایی تشکیل خاطرات تازه را ندارند از دشواریهای حاد نجات می دهد .درماناگر یکی از اعضای خانواده دچار این بیماری است ،ح خصومت آنها را به خود نگیرید . محیط خانه را طوری تغییر دهید که فرد بیمار دچار آسیب بدنی نشود .ارگ مراقبت از ییک از اعضای خانواده که دچار این بیماری است را به عهده دارید ، از دیگران درخواست کمک کنید تا بتوانید به خود استراحت دهید . از اینکه نیاز به استراحت و فراغت دارید احساس گناه نکنید حتی اگر بیمار از این مساله احساس رضایت نداشته باشد .اگر گروه حمایتی برای خانواده بیماران آ ایمر وجود دارد به آن بپیوندید و اگر وجود ندارد به ایجاد آن اهتمام ورزید .افراد مراقبت کننده از بیمار می توانند برخی از مشکلات بیمار را با اجرای بعضی کارها کاهش دهند . مانند تکرار ، برای بیمارانی که مشکلی در حافظه دارند شاید یادآوری مکرر کمک کننده باشد . و اطمینان دهی که یک گفتگوی صمیمانه مختصر و در عین حال قوی می تواند بیمار مضطرب یا آشفته را آرام کند . و منحرف ذهن بیمار ، که قدم زدن با بیمار می تواند در این زمینه کمک کننده باشد .باید از تمام منابع احتمالی آلومینیوم شامل مواد غذایی ، داروهای ضد اسید معده ، برخی از انواع آسپرین و نیز بعضی داروهای ضد اسهال اجتناب شود . موادی که اسفتاده از آنها توصیه می شود عبارت اند از :« ویتامین c » روزانه 1000 میلی گرم ، « ویتامین e » روزانه 400 واحد ، « بتاکاروتن » روزانه 10000 واحد ، « سلنیوم » روزانه 50 میکروگرم ، « ویتامین 12b ) ، روزانه 1000 میکروگرم ، « کولین » روزانه 650 میلی گرم ، « روی » روزانه 50 میلی گرم .« ویتامین c » روزانه 1000 میلی گرم ، « ویتامین e » روزانه 400 واحد ، « بتاکاروتن » روزانه 10000 واحد ، « سلنیوم » روزانه 50 میکروگرم ، « ویتامین 12b » روزانه 1000 میکرو گرم ، « کولین » 650 میلی گرم ، « روی » روزانه 50 میلی گرم .در بعضی خانواده های بزرگ که در آنها ازدواجهای فامیلی زیاد بوده چند مورد مشابه از بیماری های آ ایمر دیده شده که البته بسیار نادر است . این بیماری مسری نیست و نتیجه طبیعی پیر شدن اشخاص نیز نیست . مرد و زن به یک نسبت به این بیماری دچار می شوند اما چون مردها زودتر از ن می میرند ، سه چهارم بیماران را ن تشکیل میدهند .بیماری آ ایمر ویژه نژاد ، حرفه ، و طبقه اجتماعی یا اقتصادی خاصی نیست و به سطح هوشی افراد نیز ربطی ندارد ، عامل مشخصه این بیماری عبارت است از اختلال در مفهوم کاربرد اشیا ، اختلال در عملکرد و حرکات ، و نیز اختلال در تکلم ، تحقیقات نشان می دهند که این بیماری نه ناشی از تورم شرائین مغزی است و نه خستگی مفرط ، نه فعالیت بیش از حد مغز یا عدم فعالیت آن . ضمنا ضربه های عاطفی و روحی مثل مرگ همسر یا فرزند ، بازنشستگی ، بیکاری ، تغییر محل زندگی طلاق و یا غم های شدید عامل ایجاد این بیماری نیستند ولی هر یک از این ضربه ها ممکن است وجود این بیماری را در شخص بارزتر کند و ظهور آن را سرعت بخشد .با این همه درباره علت وجود این بیماری چندین فرضیه وجود دارد ، ولی مهمترین آنها فرضیه ژنتیکی یا چند ژنتیکی است که از دیگر فرضیه ها جدی تر به نظر می آید . تا چندی پیش ، مکانیسم های بیوشیمیایی تقریبا تمام بیماری های استحاله ای عصبی با شروع در سنین بزرگسالی کاملا ناشناخته بودند ، یکی از شایع ترین این اختلالات همان آ ایمر است که حدودا 74 درصد افراد را در کشورهای پیشرفته مبتلا می کند . آ ایمر عموما در دهه های هفتم تا نهم عمر ( 70 تا 90 سالگی ) تظاهر می کند ، اما برخی از اشکال آن اغلب زودتر و گاهی حتی در دهه سوم علامت دار می شوند . مراحل بالینی این بیماری متغیر است ، اما شامل زوال پیشرونده حافظه و اعمال شناختی عالی تر مانند قدرت استدلال ، به علاوه تغییرات رفتاری است . این اختلالات نمایانگر استحاله و نابودی سلولهای عصبی در نواحی خاصی از قشر مخ ، خصوصا قشر گیجگاهی ، آهيانه و هیپوکامپ هستند .درمان آ ایمر با آنتی بادی شتر لامادانشمندان علوم پزشکی اعلام د می توان از نوعی آنتی بادی که در بدن شترهای لاما تولید می شود برای درمان بیماری آ ایمر استفاده کند . در بدن شترهای لاما نوعی آنتی بادی تولید می شود که برای مبارزه با آ ایمر مناسب بوده و در عین
با
تحقیق و بررسی در مورد آ ایمر 15 ص
مبانی نظری و پیشینه تحقیق ناتوانایی های یادگیری، نارساخوانی و حافظه فعال مبانی نظری و پیشینه تحقیق ناتوانایی های یادگیری، نارساخوانی و حافظه فعال دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی فرمت فایل docx حجم فایل 150 کیلو بایت تعداد صفحات فایل 59 دریافت فایل  مبانی نظری و پیشینه تحقیق ناتوانایی های یادگیری، نارساخوانی و حافظه فعال فروشنده فایل کد کاربری 4558 تمام فایل ها گستره نظری ناتوانایی های یادگیری در ۶ آوریل، ۱۹۶۳ اصطلاح ناتوانایی های یادگیری توسط پروفسور ساموئل کرک و همکاران در جلسه ای با حضور والدین و متخصصین در شیکاگو مطرح شد (گیولینی و پیرنالو[1]، ۲۰۰۸)؛ در واقع یکی از مشهورترین افراد در ناتوانایی های یادگیری ساموئل کرک است. کِرک[2] (1963) این اختلال را به عنوان ناتوانی یادگیری نامگذاری می کند و ضمن توصیف مشکلات ک ن، بین ک ن عقب مانده ذهنی و ک ن عقب مانده در یادگیری تمایز قایل می شود (کلب، 1996؛ به نقل از خداپناهی، 1392)، وی بعدها در فعالیت کاری خود به ناتوانایی های زبانی ک ن علاقمند شد و اصطلاح ناتوانی را در طول سخنرانی خود برای گروهی از والدین در اولین کنفرانس انجمن ک ن با ناتوانایی های یادگیری در سال ۱۹۶۳ به کار برد. کرک در این سخنرانی پیشنهاد کرد که ناتوانی یادگیری اصطلاحی است برای اشاره به ک نی که دارای مشکلاتی در مدرسه هستند، اما نمی توان آنها را به عنوان افراد دارای اختلال هیجانی یا کم توان ذهنی در نظر گرفت؛ کرک (1963) بیان کرد: «اصطلاح (ناتوانی یادگیری) را برای توصیف گروهی از ک نی که اختلال هایی در رشد زبان، گفتار و خواندن دارند، به کار برده ام. در این گروه، ک نی با معلولیت های حسی همچون ن نایی یا ناشنوایی را نگنجانده ام، زیرا ما روش های مدیریت و آموزش ناشنوا و ن نا را داریم، همچنین ک نی که عقب ماندگی ذهنی دارند را در این گروه قرار نداده ام» (به نقل از هالاهان و همکاران، ۲۰۰۵، ترجمه علیزاده و همکاران، ۱۳۹۰). مفهوم ناتوانی یادگیری از حیطه های مختلفی چون پزشکی، روانشناسی و آموزش و پرورش تاثیر گرفته است. بر این اساس تعریف و تبیین علل آن نیز از مبانی نظری مختلف متاثر شده است، در نتیجه تا کنون تعاریف متفاوتی ارایه شده اند. علی رغم تفاوت هایی که میان تعاریف جاری وجود دارد اغلب آنها در مواردی که در پی می آیند مشترک هستند: 1- وجود تفاوت معنادار بین سطح پیشرفت واقعی و مورد انتظار 2- وجود مشکل در انجام تکالیف تحصیلی و یادگیری 3- وجود اختلال در فرایندهای روان شناختی پایه 4- شواهدی مبنی بر وجود الگوی متغیر رشد 5- اختلال کارکردی سیستم اعصاب مرکزی مشکلات یادگیری از کم توانی ذهنی، اختلال های هیجانی، فقر محیطی، معلولیت های حسی یا ناتوانایی های جسمانی ناشی نمی شوند (میین[3]، ۱۹۶۶، به نقل از شکوهی و پرند، ۱۳۸۵). یکی از تعاریف رایج درباره ناتوانایی های یادگیری، تعریفی است که در سال ۱۹۹۷ ارایه شد و توسط ت فدرال در سال ۱۹۹۷ با تغییرات اندک پذیرفته شد و در سال ۲۰۰۴ دوباره تصویب شد (هالاهان و کافمن[4]، ۲۰۰۹، به نقل از حسین خانزاده، ۱۳۹۲): «اصطلاح ناتوانی یادگیری خاص عبارت است از وجود اختلال در یک یا بیشتر از یک فرایند روانشناختی پایه که در درک یا استفاده از زبان شفاهی یا نوشتاری نقش دارند. این اختلال ممکن است در توانایی ناکامل افراد در گوش دادن، فکر ، صحبت ، خواندن، نوشتن، هجی ، یا انجام محاسبات ریاضی ظاهر گردد». به این تعریف چهار انتقاد اساسی وارد شده است: اول اینکه چگونگی وجود نقص در توانایی های گوش دادن، تفکر، خواندن، نوشتن، هجی و محاسبات ریاضی مشخص نیست؛ دوم اینکه مفهوم فرایندهای روانشناختی پایه تعریف نشده است؛ سوم اینکه این تعریف جامع نیست زیرا ک نی را که ناتوانی یادگیری آنها منتج از کم توانی ذهنی، اختلال های هیجانی، معلولیت های حسی، فقر محیطی یا ناتوانایی های جسمانی است مستثنی می کند، در حالی که این تمایز از پشتوانه پژوهشی کافی برخوردار نیست؛ چهارم و شاید مهمترین انتقاد به این تعریف این است که راهبردهای عملی اندکی برای شناسایی افراد با ناتوانی یادگیری پیشنهاد شده است (شکوهی و پرند، ۱۳۸۵). کمیته ملی مشترک ناتوانایی های یادگیری[5] (۱۹۸۸) نیز این تعریف را برای ناتوانایی های یادگیری ارایه داده است (به نقل از حسین خانزاده، ۱۳۹۲): «ناتوانی یادگیری یک اصطلاح کلی است که به گروهی ناهمگن از اختلال ها اشاره دارد که به صورت مشکلات معنادار در اکتساب و استفاده از گوش دادن، صحبت ، خواندن، نوشتن، استدلال یا ناتوانایی های ریاضی بروز می کند. این اختلال ها درونی بوده و فرض بر این است که ناشی از نار نش وری در سیستم اعصاب مرکزی هستند و ممکن است در تمام طول زندگی رخ دهند». برخی از مؤلفین چهار نشانگان مرکب نارساخوانی-نارساگویی، حسی-حرکتی، کندی تکامل زبان و فزون کنشی را برای اختلال یادگیری در نظر می گیرند (به نقل از خداپناهی، 1392). سبب شناسی ناتوانایی های یادگیری علت ناتوانایی های یادگیری در اغلب موارد مشخص نیست، با وجود این علل متعددی برای آن مطرح شده است (هالاهان، کافمن و لیوید، 1999). پژوهش های متفاوتی در زمینه علل بروز ناتوانایی های یادگیری در حیطه های مختلف صورت گرفته است، البته باید به خاطر داشت عللی که مطرح می شوند فرضیه هایی بیش نیستند. عوامل موثر را می توان در دو طبقه قرار داد: عوامل درونی مانند عوامل ژنتیک، بیولوژیک و عوامل بیرونی که اغلب با عنوان عوامل محیطی از آن یاد می شود. سطوح مختلف ناتوانایی های یادگیری، شدت آنها، مشکلات همراه با آن، عوامل موثر بر آن و آسیب پذیری افراد از فردی به فرد دیگر متفاوت است. علت ناتوانی یادگیری در یک کودک ممکن است به طور کامل محیطی، در کودک دیگر درونی و در برخی ک ن حاصل تعامل هر دو باشد (هرینگ، مک کورمیک و هرینگ[6]، 1994؛ به نقل از شکوهی و پرند، 1385). عوامل درونی اولین مطالعات در زمینه ناتوانی یادگیری در حیطه پزشکی صورت گرفته است. در این دیدگاه بر نقش اعصاب و ویژگی های جسمانی فرد در بروز رفتار تاکید می گردد؛ بر این اساس، روش مداخله های پیشنهادی نیز مواردی مانند دارودرمانی، تغذیه و سایر مداخله های پزشکی را شامل می شود. یادگیری و سیستم عصبی یادگیری یکی از کارکردهای سلول عصبی است. سیستم اعصاب مرکزی شامل مغز و نخاع است و وظیفه حمل اطلاعات را از طریق "تکانه های شیمیایی" به عهده دارد. نورون ها مهمترین نقش را در انتقال اطلاعات بر عهده دارند، دندریت ها و آ ون ها بخش های مختلف نورون یا سلول عصبی محسوب می شوند. آشنایی با این نظام ما را در شناخت درمان های دارویی ناتوانایی های یادگیری یاری می دهد (به نقل از شکوهی و پرند، 1385). ژنتیک شواهدی وجود دارد که شاید با توجه به آنها بتوان علت برخی از ناتوانایی های یادگیری را به عوامل ژنتیک نسبت داد. هالگرن[7] (1950) 276 کودک و خانواده های آنان را از نظر مشکلات خواندن و زبان مطالعه کرد. یافته های او تایید کننده وجود رابطه میان عوامل ژنتیکی و مشکلات خواندن بود. کرک، گالاگر و آناستازیو (2000) نیز وجود رابطه میان عوامل ژنتیکی و مشکلات زبان را تایید کرده اند. در مطالعه دیگری، دکر و دفریس[8] (1980، 1981) 125 کودک با ناتوانی یادگیری و خانواده های آنها را مطالعه د. نتایج بررسی های آنها نشان داد که احتمال موروثی بودن ناتوانایی های یادگیری وجود دارد. مطالعاتی که در مورد دوقلوهای و دوقلوهای نا صورت گرفته اند، نشان داده است که احتمال وقوع ناتوانایی های یادگیری در دوقلوهای بیش از دو قلوهای نا است (هرمن[9]، 1959)؛ همچنین خطر ابتلا به ناتوانی خواندن در میان ک نی که هر دو والد آنها این مشکل را دارند بیشتر است ( راس کایند[10]، 2001؛ به نقل از شکوهی و پرند، 1385). عوامل بیرونی عوامل محیطی در بروز ناتوانی یادگیری نقش به سزایی دارند. چگونگی تعامل میان دانش آموز و محیط، محیط های یادگیری نامناسب، روابط خانوادگی بی ثبات، سوء استفاده از ک ن و کاربرد روش ها و مواد آموزشی نامناسب در بروز و تداوم ناتوانایی های یادگیری نقش دارند. آشفتگی هیجانی، فقدان انگیزه، سوء مصرف مواد، فعالیت در گروه های ضد اجتماعی و وقوع مرگ در خانواده ممکن است به ایجاد "مشکلات یادگیری" بیانجامد. بر این اساس، به نظر می رسد "آموزش سیستماتیک مستقیم[11]" تاثیرات منفی محیط های آموزشی و مشکلات اجتماعی دانش آموزان را کاهش دهد ( کالاتا، تامپکینس و ورتس ، 2003 و هانت و مارشال،2002). سیستم های اجتماعی، خانواده، مدرسه، رابطه معلم-دانش آموز، نگرش معلم، زبان معلم، برنامه ها و مواد درسی از جمله عوامل محیطی در سبب شناسی ناتوانایی هایی یادگیری هستند (به نقل از شکوهی و پرند، 1385). علاوه بر این، برخی از محققین چهار دلیل عمده احتمالی آسیب ساختاری، برتری جانبی نابهنجار مغزی، تاخیر رشد داخلی و محرومیت حسی ناشی از محیط را برای اختلال های یادگیری ذکر می کنند. از آنجا که اختلال کنش مغزی در سنین بزرگسالی همانند اختلال یادگیری دوره کودکی است و در پس این اختلال می تواند آسیب تشریحی مشابهی وجود داشته باشد که احتمالا از ضربه هنگام تولد، هاب مغزی، بی ا یژنی، حوادث دوره کودکی و از این قبیل ناشی می شود. اگر چه ممکن است اختلال یادگیری ای از ک ن به آسیب ساختاری بستگی داشته باشد ولی این امر درباره بیشتر مبتلایان درست نیست، چرا که بسیاری از نشانگان عصب شناختی که در ارتباط با اختلال یادگیری بزرگسالان مشاهده شده است در ک ن تظاهر پیدا نمی کند (به نقل از خداپناهی، 1392). بر اساس تعبیر و تفسیر مبتنی بر فرضیه نار نش وری مغزی، نار نشی از نقص مکانیزم فعالیت ناشی می شود. نتایج بررسی داگلاس[12] (1976) نشان می دهد که ک ن دچار اختلال یادگیری از عهده آزمون مراقبت[13] که در آن بایستی از دیگر محرک ها چشم پوشی کنند و به محرک های معینی واکنش نشان دهند، بخوبی بر نمی آیند؛ همچنین نتایج اندازه گیری زمان واکنش مبین آن است که این ک ن در مقایسه با افراد سالم نسبت به محرک ها کندتر واکنش نشان می دهند. در آزمون جستجوی دیداری با این که کودک برانگیخته می شود از کودک خواسته می شود که از بین مجموعه تصاویر، تصویری مشابه با الگو را انتخاب کند و سریع عمل می کند ولی تعداد خطای وی از فرد سالم بیشتر است. ای از داروهای تحریک کننده مغز که فعالیت مغزی را افزایش می دهند مانند آمفتامین و کافئین می توانند در بهبود توانایی افراد مبتلا به اختلال یادگیری مؤثر واقع شوند (به نقل از خداپناهی، 1392). به موجب تعبیر دیگری، نار نشی از فرآیند نابهنجار متابولیسم سرچشمه می گیرد. نتایج بررسی پیل و پارکز[14] (1977) در زمینه تحلیل بیوشیمیایی ترکیبات موی افراد مبتلا به اختلال یادگیری نشان می دهند که تفاوت بین میزان ترکیبات سدیم ، کادمیوم، کب ، سرب و لیتیم 98 درصد گروه نمونه و گواه معنادار است (به نقل از خداپناهی، 1392). بر اساس فرضیه گشویند و گالابوردا (1985) اختلال می تواند مربوط به تغییر مغز در دوره تحول باشد. مبنای این فرضیه این است که سطح گیجگاهی نامتقارن است و در افراد راست برتر نیمه چپ بزرگتر از راست است. این نامتقارنی مبین نامتقارنی عصبی است که از آن نقش برتر نیمکره چپ برای زبان آشکار می شود. از آنجا که این نامتقارنی در مردان بیشتر مشخص شده است، احتمال دارد که تستوسترون در این فرآیند نقش داشته باشد. به هنگام دوره تحول جنینی، بیضه فوتوس تستوسترون با غلظت زیاد تولید می کند که قبل از تولد سطح آن کاهش و پس از تولد دوباره سطح غلظت افزایش می یابد و پس از مدتی دوباره کاهش یافته، در زمان بلوغ دوباره سطح آن افزایش پیدا می کند. در این نظریه فرض می شود که مقدار تستوسترون جنین، تحول نیمکره چپ را به تعویض می اندازد و در نتیجه امکان فضایی و زمانی برای برتری تحول نیمکره راست فراهم می گردد و به همین جهت در مردان مناطق نیمکره راست در مقایسه با نیمکره چپ توسعه یافته است. چنانچه سطح غلظت تستوسترون عامل این نامتقارنی باشد، در این صورت ممکن است توانایی زودرس در زمینه منطق ریاضی ناشی از این امر باشد. بنابراین احتمال دارد که آثار منفی تستوسترون به صورت تغییر مغز و اختلال یادگیری تظاهر پیدا کند. افزون بر این در مردان و بویژه مردان استثنایی فزونی بیماریهای خودایمنی از قبیل میگرن، آلرژی، اختلال غده تیروئید و هاب دیواره معده بیشتر پدید می آید که مبین نقش تستوسترون در تحول نظام ایمنی بدن است (به نقل از خداپناهی، 1392). طبقه بندی ناتوانایی های یادگیری با وجود اینکه ناتوانایی های یادگیری، مجموعه ای از رفتارها و شرایط پیچیده را شامل می شوند، طبقه بندی آنها با مشکل صورت می گیرد. مهم ترین ملاک در طبقه بندی ک ن با ناتوانی یادگیری، تفاوت معنادار بین ظرفیت های افراد و پیشرفت تحصیلی آنها است. تفاوت شدید بین پیشرفت تحصیلی و توانایی های ذهنی فرد در یک یا چند سطح شامل بیان شفاهی، درک مطلب شنیداری،درک مطلب خواندن، محاسبات ریاضی یا استدلال ریاضی، مهم ترین ملاک در تعیین ناتوانایی های یادگیری به شمار می آید. البته باید توجه داشت که بر سر روش های اندازه گیری و مقدار تفاوت شدید، توافق وجود ندارد و معلوم نیست چه میزانی از تفاوت شدید تلقی می شود (هالاهان و کافمن، ۲۰۰۳). به طور کلی ک ن دارای مشکلات یادگیری را به طور معمول به چهار دسته تقسیم می کنند: الف) ک ن دارای مشکلات زبان گفتاری ب) ک ن دارای مشکلات خواندن ج) ک ن دارای مشکل در نوشتن د) ک ن دارای مشکلات در محاسبه (هالاهان و همکاران، ۲۰۰۵؛ ترجمه علیزاده و همکاران، ۱۳۹۰). به دلیل این که موضوع پژوهش درباره نارساخوانی است ابتدا به افراد مهم در تاریخ نارساخوانی پرداخته می شود و سپس به ذکر ویژگی های افراد نارساخوان و همین طور سایر متغیرها پرداخته می شود. بخش دوم: گستره نظری نارساخوانی تاریخچه نارساخوانی اولین اشاره به اصطلاح نارساخوانی توسط یک پزشک آلمانی به نام "برلین[15]"(1872) صورت گرفت. وی این اصطلاح را برای توصیف یک فرد بزرگسال مبتلا به نارساخوانی اکتس به کار برد که در این مورد فرد به دنبال آسیب مغزی[16]، توانایی خواندن خود را از دست داده بود. برلین همچنین بیان کرد: "اگر نقص در خواندن حروف چاپی شدید باشد، آن اختلال نارساخوانی است. در واقع نارساخوانی عضوی از خانواده بزرگ اختلال های زبانی یا "آفازیا[17]" است که با مشکلاتی مانند اختلال در درک یا تولید زبان بیانی[18] یا هر دو مشخص می شود". مدت کوتاهی پس از کشف برلین، در سال ۱۸۷۷، اصطلاح "کوری کلمات" توسط یک پزشک دیگر به نام کاسمل[19] در توصیف یک بیمار بزرگسال آفازیک[20] که توانایی خواندنش را از دست داده بود، به کار برده شد. کاسمل همچنین معتقد بود که نشانه های فوق مربوط به نقص در ناحیه شکنج زاویه ای[21] چپ مغز می باشد (گاردیولا[22] و ۲۰۰۱؛ شیویتز[23]، ۲۰۰۳). شاید نخستین گزارش درباره بیماران مبتلا به کوری کلمات به سال ۱۶۷۶ باز گردد، زمانی که جان اسمیت[24] پزشک آلمانی، افرادی را مشاهده کرد که پس از ضربه[25]، تومور[26] یا صدمه مغزی، توانایی خواندن خود را از دست می دادند، در حالی که پیش از بروز آسیب مغزی چنین توانایی را داشتند؛ چیزی که بعدها به عنوان "ناخوانی اکتس [27]" از آن نام بردند (به نقل از شیویتز، ۲۰۰۳). بدین ترتیب شارکوت[28] (۱۸۸۷)، اصطلاح ال یا را به عنوان فقدان کامل توانایی خواندن تعریف کرد. سرانجام بت من[29] (۱۸۹۰)، ال یا یا دیسل یا را به عنوان شکلی از یا ودگی کلامی[30] نام برد که در آن فرد مبتلا، حافظه مربوط به معنای قراردادی[31] نمادهای ترسیمی[32] را از دست می دهد. کار دجرین[33] (1892) در زمینه نارساخوانی بسیار ابتکاری بود. وی علت مشکلات خواندن را مربوط به آسیب در لب آهيانه ای و بخش های میانی و پیشین لب پس سری چپ می دانست. به طور کلی در این زمان به نارساخوانی به طور اساسی به عنوان یک ناتوانی با منشا عصب شناختی نگاه می د که از راه یک آسیب مغزی ایجاد می شد، آنچه امروزه به طور معمول به عنوان نارساخوانی اکتس نامیده می شد؛ در حالی که نارساخوانی می تواند در طول رشد کودک نیز گسترش یابد؛ بنابراین به منظور کشف نارساخوانی تحولی، وجود پزشکان یا معلمانی که به تحول شناختی ک ن و نوجوانان توجه خاصی داشتند، ضروری به نظر می رسد (به نقل از گاردیولا، 2001). شروع توجه به نارساخوانی تحولی بیش از یک صد سال قبل در انگلستان رخ داد. در پایان قرن نوزدهم جو علمی در انگلستان که از راه فرهنگ پیشرفته ی، کنجکاوی هوشمندانه محققان و منابع غنی انسانی، اقتصادی و حرفه ای بزرگ تغذیه می شد، در این زمینه بسیار تحریک کننده بود. نارساخوانی تحولی برای اولین بار در یکی از مجلات تخصصی و در میان بیشتر متخصصان به خصوص چشم پزشکان مطرح شد. به این دلیل در طول مراحل اولیه مطالعه نارساخوانی تحولی، این اختلال همواره به عنوان یک اختلال مربوط به سیستم بینایی توصیف می شد. در بیست و یکم دسامبر 1895، یک جراح بینایی اسکاتلندی به نام جیمز هنشل وود[34] مقاله ای درباره حافظه دیداری و کوری کلمات منتشر کرد. این مقاله الهام بخش پرینگل مورگان[35]، پزشک، برای توصیف موردی یک پسر 14 ساله باهوشی بود که نمی توانست خواندن را یاد بگیرد. مورگان این پسر نوجوان را این گونه توصیف کرد: "او همیشه یک پسر باهوش و چابک بود که در هیچ زمینه ای مشکل نداشت به جز این که به رغم تلاش بسیار معلمان در مدرسه و حتی در خانه، فقط می توانست کلمات تک هجایی[36] را بخواند. او در خواندن اشکال و در محاسبات ریاضی عملکرد خوبی داشت. معلمان معتقد بودند که در صورت دریافت آموزش مناسب، او می تواند به یک دانش آموز بسیار موفق در مدرسه تبدیل شود. مورگان بیان کرد: "کوری کلمات" که پیش از این توسط محققان به کار می رفت، در واقع نوعی اختلال تحولی می باشد که ممکن است در ک نی که از دیگر جهات سالم هستند، نیز بروز کند. مطالعه اختصاصی مورگان در این زمینه آغازگر مرحله تشخیص افراد نارساخوان بود که توسط گروه دیگری از متخصصان چشم پزشک مانند توماس و فیشر[37] (1950) و کالینز و استیفنسون[38] (1907) نیز پیگیری شد. بدین ترتیب بعدها از مورگان به عنوان پدر نارساخوانی یاد شد (به نقل از خسروجاوید، 1387). هر چند که مورگان به عنوان پدر نارساخوانی تحولی شناخته شد ولی بنیانگذار مطالعه نارساخوانی "هنشل وود" بود که بین سال های 1896 تا 1911 به انتشار مجموعه مقالات و گزارش هایی در توصیف موارد بالینی نارساخوانی پرداخت و احتمال ارثی بودن آن را پیشنهاد داد؛ همچنین وی زمینه آگاهی اجتماعی و بالینی لازم برای بررسی دقیق تر و گسترده تر این اختلال را فراهم نمود. از نظر هنشل وود، "کوری کلمات مادرزادی[39]"، به دنبال نارسایی در اکتساب و ذخیره سازی[40] اشکال دیداری حروف و کلمات در مغز به وجود می آید و در طول دوره های مختلف، پایدار می ماند. این نارسایی، ارثی اما قابل درمان است و اغلب در پسران دیده می شود (به نقل از گاردیولا، 2001). از جنبه عصب-زیست شناختی، تفاوت بین دو شکل کوری کلمات اکتس و مادرزادی مربوط به نحوه قرارگیری آسیب در سیستم های عصبی است. در شکل مادرزادی این اختلال، نقص در سیم کشی مغزی[41] در دوران رشد جنینی[42] وجود دارد و این نقص به یک سیستم عصبی خاص که برای خواندن به کار می رود، محدود می شود. در حالی که در نوع اکتس اختلال، یک آسیب به مغز، کار سیستم عصبی را مسدود می سازد و ممکن است این آسیب به دیگر مناطق مغزی نیز گسترش یابد (به نقل از شیویتز، 2003). بعدها هنشل وود، سه طبقه از نارساخوانی را معرفی نمود: طبقه اول، ال یا برای مواردی از عقب ماندگی یا کندی ذهنی که با توانایی خواندن نیز همراه می شود؛ طبقه دوم، نارساخوانی که برای موارد مشابهی از تاخیرهای جزئی و کوچک در یادگیری خواندن؛ و طبقه سوم، کوری کلمات که برای توصیف موارد شدیدتر ناتوانایی ویژه خواندن به کار می رود (به نقل از گاردیولا، 2001). یکی دیگر از مهمترین شخصیت های اثرگذار تاریخچه نارساخوانی، "ساموئل توری ارتون" بود که سیر تکاملی نارساخوانی را پی ریزی کرد. وی ابتدا به مطالعات مشکلات زبان در بیماران کم توان ذهنی پرداخت و سپس در موسسه عصب شناختی نیویورک و کلمبیا، بررسی های خود را با تمرکز بر مطالعه ناتوانایی های زبان در ک ن و بزرگسالان ادامه داد. اورتون برای اولین بار متوجه ارتباط میان تاخیر در یادگیری خواندن و سایر عوامل نظیر برتری دست چپ[43] و حتی برتری چشم چپ[44] گردید و همچنین متوجه شد، تعداد زیادی از دو سو توان ها[45] نیز در میان افراد مبتلا به تاخیرهای زبانی وجود دارند. اورتون همچنین معتقد بود مقدار زیادی از خطاهای خواندن و نوشتن با وارونه سازی[46] حروف مجزا یا حروف در کلمات ارتباط دارند. اورتون بر اساس این مشاهدات، اصطلاح "وارونه بینی چپ و راست[47]" یا "نمادهای تحریف شده[48]" را پیشنهاد داد که بیانگر وجود خطاهای واژگون سازی در خواندن و نوشتن بود. از نظر اورتون این نارسایی یک ماهیت ژنتیکی داشت؛ وی پیشنهاد داد که افراد نارساخوان در ادراک دیداری حروف نقص دارند که احتمالا مربوط به نارسایی کارکردی مغز به خصوص در نیمکره چپ مغز و در ناحیه پس سری می باشد. هر چند امروزه این نظریه ها از سوی داده های تجربی اخیر رد می شوند، با وجود این، نظریه اورتون درباره "برتری جانبی مغز[49]" منجر به توجه محققان به ارتباط میان نیمکره های مغز و فرایند شناختی به عنوان یک عامل اثرگذار در مشکلات خواندن گردید (به نقل از گاردیولا، 2001). مدتی پس از مرگ اورتون در سال 1948 در ایالات متحده ، "جامعه اورتون" که بعدها به "جامعه نارساخوانی اورتون" تغییر نام یافت، با هدف پیشبرد مطالعه مشکلات کارکردی افراد نارساخوان تاسیس شد. این جامعه در و اروپا تاثیرگذار بود و از طریق توجه خاص مراکز یادگیری افراد نارساخوان و حتی مجادله درباره اصلاح قوانین مربوط به حقوق این افراد، به بهبود دانش درباره نارساخوانی و کیفیت زندگی افراد نارساخوان بسیار کمک نمود. این جامعه در حال حاضر به عنوان "انجمن بین المللی نارساخوانی" و در قالب ارایه سمینارهای سالیانه و انتشار مجله ای تحت عنوان "گزارش سالیانه نارساخوانی"، به فعالیت های خود ادامه می دهد (به نقل از گاردیولا، 2001). در همین دوران مطالعه نارساخوانی در کشورهای اروپایی به صورت پراکنده ادامه یافت. برای مثال هالجرن (1950) بررسی های مربوط به ارثی بودن نارساخوانی را سازماندهی کرد. همچنین یک عصب شناس در هاسپیتال به نام "کاند هرمن"، مشکلات بیماران نارساخوان در طول دهه های 1940 تا 1960 را با جزییات بیشتری بررسی کرد و یک تعریف سنتی از نارساخوانی ارایه داد که عبارت بود از: "نارساخوانی مشکلی است که با عوامل ارثی ارتباط دارد و اغلب علاوه بر مشکلاتی در زمینه خواندن با معضلاتی در دیگر حیطه های یادگیری (مانند یادگیری اعداد، موسیقی و غیره) نیز همراه می شود. این مشکلات در غیاب نارسایی های شناختی یا حسی دیگر و همچنین تاثیرات عوامل بازدارنده و عوامل محیطی درونی یا بیرونی در گذشته یا حال ظاهر می شوند" (به نقل از گاردیولا، 2001). تعریف و توصیف نارساخوانی نارساخوانی یکی از بحث انگیزترین، مهمترین و ناشناخته ترین مسایل خواندن می باشد، بنابراین از سوی محققان تعاریف گوناگونی از آن ارایه شده که در اینجا به مهمترین این تعاریف اشاره می گردد؛ تعریفی که از طرف فدراسیون جهانی عصب شناسی[50] به طور گسترده ای در گذشته مورد استفاده قرار گرفت و سکویی برای شکل گیری تعاریف اخیر شد به این ترتیب بود: "نارساخوانی اختلالی هست که به واسطه دشواری در یادگیری خواندن علی رغم آموزش متعارف، هوش کافی و دسترسی اجتماعی-فرهنگی مشخص می گردد. این اختلال به ناتوانایی های شناختی اصولی که بسیاری از اوقات مرتبط با منشا فطری یا ذاتی هست، در ارتباط است" (به نقل از ریدریک[51]، 2010). یکی از اشکالاتی که به این تعریف شده است، این موضوع است که ک ن محروم اجتماعی یا کوکان با ناتوانی یادگیری ملایم در زمره تعریف نارساخوانی قرار نمی گیرند. هر چند که ما شواهد زیادی داریم از این موضوع که آسیب های شناختی ناشی از نارساخوانی به طور برابری در جامعه گسترده است و در نتیجه احتمالا در این گروه ها نیز مانند گروه های دیگر رخ می دهد (ریدریک، 2010). تعریف دیگری از سوی انجمن نارساخوانی در بریتانیا[52] (2009) ارایه شده است: "نارساخوانی یک دشواری یادگیری خاص هست که به طور عمده بر تحول و رشد خواندن و نوشتن و مهارت های مرتبط با زبان تاثیرگذار است و این احتمالا از زمان تولد وجود دارد و تمام طول زندگی از آن متاثر می گردد. این اختلال با مشکلاتی در پردازش آواشناسی، سرعت نامیدن، حافظه فعال، سرعت پردازش و رشد خ ر مهارت هایی که ممکن نیست با توانایی های افراد دیگر برابر شوند، مشخص می گردد. این در برابر سبک های آموزشی رایج مقاومت می کند اما تاثیراتش می تواند با مداخله خاص مناسب، شامل اعمال فنون اطلاعات و مشاوره های پشتیبان کاهش پیدا کند". امتیازی که این تعریف دارد، این است که به وضوح می گوید که نارساخوانی به عنوان یک موضوع پیچیده با افراد متفاوتی که ترکیب ها یا تبیین های متفاوتی از این مشکلات را دارند، بایستی در نظر گرفته شود، همانند اختلال اوتیسم که اغلب "اختلال طیف اوتیسم" به کار برده می شود، ما نیز در آینده باید درباره یک طیف نارساخوانی صحبت کنیم (ریدریک، 2010). در ، انجمن بین المللی نارساخوانی[53] (2007)، نارساخوانی را این گونه تعریف می کند: "که با دشواری هایی در دقت و یا روانی تشخیص کلمه و توانایی های هجی و رمزگذاری ضعیف مشخص می گردد، این دشواری ها به طور معمول نتیجه یک نارسایی در عنصر آواشناسی زبان است که بیشتر به طور غیرمنتظره نسبت به توانایی های شناختی دیگر و تدارک تاثیر دستورالعمل کلاس درس می باشد". ایلورد (2003) نارساخوانی را "پیشرفت در خواندن تعریف کرده اند که با توجه به سن و هوش کودک زیر حد انتظار می باشد که با نقایص توانایی برای شناخت واژه ها، خواندن کند و نادرست و فهم ضعیف در غیاب هوش پایین و یا نقص حسی قابل ملاحظه مشخص می شود" (به نقل از جناآبادی، 1386). بر اساس چهارمین متن تجدید نظر شده راهنمای تشخیصی و آماری اختلال های روانی، ملاک های تشخیصی برای نارساخوانی به شرح زیر است: الف) پیشرفت در زمینه خواندن بر مبنای آزمون استاندارد شده انفرادی (با در نظر گرفتن سن تقویمی، هوش سنجیده شد و آزمون متناسب با سن) به طور قابل توجهی پایین تر از سطح مورد انتظار است. ب) اختلال موجود در ملاک الف به میزان چشمگیری با پیشرفت تحصیلی یا فعالیت های روزانه مست م مهارت های خواندن تداخل می کند. پ) اگر نقص حسی وجود داشته باشد، مشکلات خواندن فراتر از حدی است که به طور معمول با آن نقص همراه است. نکته کدگذاری: اگر یک اختلال طبی عمومی (نظیر اختلالات عصبی) یا نقص حسی وجود دارد آن را روی محور سوم کدگذاری کنید. مای و مای [54] (1999) از پیشگامان اولیه این دیدگاه، شاخص های احتمالی در سنین اولیه ک ن را به این ترتیب اشاره کرد: 1-گیج شدن در تشخیص چپ از راست 2- دشواری در گفتن کلمات طولانی 3- دشواری در کم 4- دشواری در گفتن ماه های سال 5- دشواری در تشخیص b و d برای مدتی طولانی تر از بیشتر ک ن 6- دشواری در یادآوری اعداد 7- تاریخچه خانوادگی و مشکلات مشابه مای و مای تاکید می کنند لازم نیست همه این مشکلات در کودک نارساخوان باشد و همین طور ممکن است کودک بدون مشکل خواندن[55] نیز در برخی از اینها مشکلاتی داشته باشد (ریدریک، 2010). اﻧﺠﻤﻦ ﻣوﺳﺴﻪ ﺳﻼﻣﺖ و رشد ﮐﻮدک (2007) در ﺗﻌﺮﯾﻒ ﻧﺎرﺳﺎﺧﻮاﻧﯽ ﺑﺮ ﻣﺸﮑﻼﺗﯽ در زﻣﯿﻨﻪ ﺷﻨﺎﺧﺖواژهﻫﺎ، ﻫﺠﯽ ، دﺳت خط، و ادراک ﺧﻮاﻧﺪن ﺗاﮐﯿﺪ ﮐﺮده اﺳﺖ. ﻣﺸﮑﻼت ﺧﻮاﻧﺪن ﺷﺎﻣﻞ ﺣﻮزهﻫﺎی ﺑﺴﯿﺎری از ﻗﺒﯿﻞ ﺑﺎزﺷﻨﺎﺳﯽ واژهﻫﺎ، درک ﻣﻄﻠﺐ و ﺗﻮاﻧﺎﯾﯽ ﺧﻮاﻧﺪن در ﻫﺮ ﯾﮏ از حوزهﻫﺎی بالا مست م ﻣﻬﺎرتﻫﺎی ﻣﺘﻌﺪد اﺳﺖ (به نقل از ﻣﺠﯿﺪی و اران، 1389). ﻧﺎرﺳﺎﺧﻮاﻧﻲ اﺻﻄﻼﺣﻲ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺮای ﻛﻮدﻛﺎﻧﻲ ﺑﻪ ﻛﺎر ﻣﻲ رود ﻛﻪ ﻋﻠﻲ رﻏﻢ ﺑﻬﺮه ﻫﻮﺷﻲ ﻃﺒﻴﻌﻲ و آﻣﻮزش ﻛﺎﻓﻲ، ﻗﺎدر ﺑﻪ ﺧﻮاﻧﺪن درست ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻧﻴﺴﺘﻨﺪ (گنجی، زاهدی، معینی کیا، ۱۳۹۱). اﻳﻦ ﻛﻮدﻛﺎن ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ ﻛﻠﻤﻪ ﻫﺎی ﺑﺴﻴﺎری را ﺑﺪاﻧﻨﺪ و در ﺗﻜﻠﻢ ﺧﻮد اﺳﺘﻔﺎده ﻛﻨﻨﺪ اﻣﺎ از درک و ﺷﻨﺎﺳﺎﻳﻲ ﻋﻼﻳﻢ ﻧﻮﺷﺘﺎری ﻋﺎﺟﺰﻧﺪ (ﺷﻴﻮﻳﺘﺰ و ﺷﻴﻮﻳﺘﺰ، 2005 و 2008). ﺑﻪ ﻃﻮر ﺧﺎص ﻧﺎرﺳﺎﺧﻮاﻧﻲ ﻧﻮﻋﻲ اﺧﺘﻼل در اﺷﺘﺒﺎه ﻛﺮدن ﻛﻠﻤﺎت ﺷﺒﻴﻪ ﺑﻪ ﻫﻢ، ﺣﺪس زدن ﻛﻠﻤﺎت ﺑﺎ در ﻧﻈﺮ ﮔﺮﻓﺘﻦ ﺣﺮوف اﺑﺘﺪا و اﻧﺘﻬﺎی ﻛﻠﻤﺎت، آﻳﻴﻨﻪ ﺧﻮاﻧﻲ ﻳﺎ واروﻧﻪ ﺧﻮاﻧﻲ ﻛﻠﻤﺎت، ﻣﺸﻜﻼت ﺷﺪﻳﺪ در ﻫﺠﻲ ﻛﺮدن ﻛﻠﻤﺎت، ﺑﻲ ﻣﻴﻠﻲ و اﻧﺰﺟﺎر از ﻳﺎدﮔﻴﺮی ﺧﻮاﻧﺪن و دﺷﻮاری در ﺗﺸﺨﻴﺺ ﺟﺰء از ﻛﻞ میﺑﺎﺷﺪ (برو و همکاران[56]، ۲۰۱۱). طبقه بندی اختلال های خواندن طبقه بندی های مختلفی از اختلال خواندن می توان ارایه کرد. در طبقه بندی با رویکرد پزشکی که کمتر مورد استفاده آموزگران و درمانگران اختلال یادگیری قرار می گیرد، انواع نارساخوانی به نارساخوانی تحولی، اکتس ، فنولوژیک، سطحی و عمیق تقسیم می شود و به طور عمده برای درمان به درمان های ارگانیک روی می آورند (تبریزی، ۱۳۸۶). مایکل باست افرادی را که دچار اختلال خواندن هستند را به سه دسته تقسیم می کند: اول گروهی که اختلال آوایی دارند و این افراد مجموعه لغات به نسبت زیاد و قابل توجهی را در ذهنشان ذخیره کرده اند اما هجی آنها ضعیف است. گروه دوم افرادی هستند که اختلال خواندن ایده ای دارند. این گروه می خوانند، هجی می کنند اما در ساختار بینایی لغات با اشکال مواجه اند و گروه سوم افرادی هستند که مشکل هر دو گروه را دارند.
[1] guiliani & pierangelo [2] kirk [3] meyen [4] hallahan & kauffman [5] national joint committee for learning disabilities [6] haring, mccormick & haring [7] hallgren [8] decker & defries [9] hermann [10] raskind [11] direct systematic instruction [12] douglas [13] vigilencetest [14] pihl, parkes [15] berlin [16] brain lesion [17] aphasia [18] expressive language [19] kausmal [20] aphasic [21] angular gyrus [22] guardiola [23] shaywitz [24] schmidt [25] stroke [26] tumor [27] alexia [28] charcot [29] bateman [30] verbal amnesia [31] conventional meaning [32] g hic symbols [33] dejerin [34] hinshelwood [35] morgan [36] monosyllabic [37] thomas & fisher [38] collins & stephenson [39] congenital [40] storage [41] wiring [42] embryonic development [43] left-handedness [44] left–eyedness [45] ambidextrous [46] inventions [47] strephosymbolia [48] twisted symbols [49] hemispheric dominance theory [50] world federation of neurology [51] riddick [52] british dyslexia ociation (bda) [53] international dyslexia ociation (ida) [54] miles & miles [55] non-dyslexic [56] brooks مبانی نظری ناتوانایی های یادگیری مبانی نظری نارساخوانی مبانی نظری حافظه فعال
مبانی نظری و پیشینه تحقیق ناتوانایی های یادگیری، نارساخوانی و حافظه فعال مبانی نظری و پیشینه تحقیق ناتوانایی های یادگیری، نارساخوانی و حافظه فعال دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی فرمت فایل docx حجم فایل 150 کیلو بایت تعداد صفحات فایل 59 دریافت فایل  مبانی نظری و پیشینه تحقیق ناتوانایی های یادگیری، نارساخوانی و حافظه فعال فروشنده فایل کد کاربری 4558 تمام فایل ها گستره نظری ناتوانایی های یادگیری در ۶ آوریل، ۱۹۶۳ اصطلاح ناتوانایی های یادگیری توسط پروفسور ساموئل کرک و همکاران در جلسه ای با حضور والدین و متخصصین در شیکاگو مطرح شد (گیولینی و پیرنالو[1]، ۲۰۰۸)؛ در واقع یکی از مشهورترین افراد در ناتوانایی های یادگیری ساموئل کرک است. کِرک[2] (1963) این اختلال را به عنوان ناتوانی یادگیری نامگذاری می کند و ضمن توصیف مشکلات ک ن، بین ک ن عقب مانده ذهنی و ک ن عقب مانده در یادگیری تمایز قایل می شود (کلب، 1996؛ به نقل از خداپناهی، 1392)، وی بعدها در فعالیت کاری خود به ناتوانایی های زبانی ک ن علاقمند شد و اصطلاح ناتوانی را در طول سخنرانی خود برای گروهی از والدین در اولین کنفرانس انجمن ک ن با ناتوانایی های یادگیری در سال ۱۹۶۳ به کار برد. کرک در این سخنرانی پیشنهاد کرد که ناتوانی یادگیری اصطلاحی است برای اشاره به ک نی که دارای مشکلاتی در مدرسه هستند، اما نمی توان آنها را به عنوان افراد دارای اختلال هیجانی یا کم توان ذهنی در نظر گرفت؛ کرک (1963) بیان کرد: «اصطلاح (ناتوانی یادگیری) را برای توصیف گروهی از ک نی که اختلال هایی در رشد زبان، گفتار و خواندن دارند، به کار برده ام. در این گروه، ک نی با معلولیت های حسی همچون ن نایی یا ناشنوایی را نگنجانده ام، زیرا ما روش های مدیریت و آموزش ناشنوا و ن نا را داریم، همچنین ک نی که عقب ماندگی ذهنی دارند را در این گروه قرار نداده ام» (به نقل از هالاهان و همکاران، ۲۰۰۵، ترجمه علیزاده و همکاران، ۱۳۹۰). مفهوم ناتوانی یادگیری از حیطه های مختلفی چون پزشکی، روانشناسی و آموزش و پرورش تاثیر گرفته است. بر این اساس تعریف و تبیین علل آن نیز از مبانی نظری مختلف متاثر شده است، در نتیجه تا کنون تعاریف متفاوتی ارایه شده اند. علی رغم تفاوت هایی که میان تعاریف جاری وجود دارد اغلب آنها در مواردی که در پی می آیند مشترک هستند: 1- وجود تفاوت معنادار بین سطح پیشرفت واقعی و مورد انتظار 2- وجود مشکل در انجام تکالیف تحصیلی و یادگیری 3- وجود اختلال در فرایندهای روان شناختی پایه 4- شواهدی مبنی بر وجود الگوی متغیر رشد 5- اختلال کارکردی سیستم اعصاب مرکزی مشکلات یادگیری از کم توانی ذهنی، اختلال های هیجانی، فقر محیطی، معلولیت های حسی یا ناتوانایی های جسمانی ناشی نمی شوند (میین[3]، ۱۹۶۶، به نقل از شکوهی و پرند، ۱۳۸۵). یکی از تعاریف رایج درباره ناتوانایی های یادگیری، تعریفی است که در سال ۱۹۹۷ ارایه شد و توسط ت فدرال در سال ۱۹۹۷ با تغییرات اندک پذیرفته شد و در سال ۲۰۰۴ دوباره تصویب شد (هالاهان و کافمن[4]، ۲۰۰۹، به نقل از حسین خانزاده، ۱۳۹۲): «اصطلاح ناتوانی یادگیری خاص عبارت است از وجود اختلال در یک یا بیشتر از یک فرایند روانشناختی پایه که در درک یا استفاده از زبان شفاهی یا نوشتاری نقش دارند. این اختلال ممکن است در توانایی ناکامل افراد در گوش دادن، فکر ، صحبت ، خواندن، نوشتن، هجی ، یا انجام محاسبات ریاضی ظاهر گردد». به این تعریف چهار انتقاد اساسی وارد شده است: اول اینکه چگونگی وجود نقص در توانایی های گوش دادن، تفکر، خواندن، نوشتن، هجی و محاسبات ریاضی مشخص نیست؛ دوم اینکه مفهوم فرایندهای روانشناختی پایه تعریف نشده است؛ سوم اینکه این تعریف جامع نیست زیرا ک نی را که ناتوانی یادگیری آنها منتج از کم توانی ذهنی، اختلال های هیجانی، معلولیت های حسی، فقر محیطی یا ناتوانایی های جسمانی است مستثنی می کند، در حالی که این تمایز از پشتوانه پژوهشی کافی برخوردار نیست؛ چهارم و شاید مهمترین انتقاد به این تعریف این است که راهبردهای عملی اندکی برای شناسایی افراد با ناتوانی یادگیری پیشنهاد شده است (شکوهی و پرند، ۱۳۸۵). کمیته ملی مشترک ناتوانایی های یادگیری[5] (۱۹۸۸) نیز این تعریف را برای ناتوانایی های یادگیری ارایه داده است (به نقل از حسین خانزاده، ۱۳۹۲): «ناتوانی یادگیری یک اصطلاح کلی است که به گروهی ناهمگن از اختلال ها اشاره دارد که به صورت مشکلات معنادار در اکتساب و استفاده از گوش دادن، صحبت ، خواندن، نوشتن، استدلال یا ناتوانایی های ریاضی بروز می کند. این اختلال ها درونی بوده و فرض بر این است که ناشی از نار نش وری در سیستم اعصاب مرکزی هستند و ممکن است در تمام طول زندگی رخ دهند». برخی از مؤلفین چهار نشانگان مرکب نارساخوانی-نارساگویی، حسی-حرکتی، کندی تکامل زبان و فزون کنشی را برای اختلال یادگیری در نظر می گیرند (به نقل از خداپناهی، 1392). سبب شناسی ناتوانایی های یادگیری علت ناتوانایی های یادگیری در اغلب موارد مشخص نیست، با وجود این علل متعددی برای آن مطرح شده است (هالاهان، کافمن و لیوید، 1999). پژوهش های متفاوتی در زمینه علل بروز ناتوانایی های یادگیری در حیطه های مختلف صورت گرفته است، البته باید به خاطر داشت عللی که مطرح می شوند فرضیه هایی بیش نیستند. عوامل موثر را می توان در دو طبقه قرار داد: عوامل درونی مانند عوامل ژنتیک، بیولوژیک و عوامل بیرونی که اغلب با عنوان عوامل محیطی از آن یاد می شود. سطوح مختلف ناتوانایی های یادگیری، شدت آنها، مشکلات همراه با آن، عوامل موثر بر آن و آسیب پذیری افراد از فردی به فرد دیگر متفاوت است. علت ناتوانی یادگیری در یک کودک ممکن است به طور کامل محیطی، در کودک دیگر درونی و در برخی ک ن حاصل تعامل هر دو باشد (هرینگ، مک کورمیک و هرینگ[6]، 1994؛ به نقل از شکوهی و پرند، 1385). عوامل درونی اولین مطالعات در زمینه ناتوانی یادگیری در حیطه پزشکی صورت گرفته است. در این دیدگاه بر نقش اعصاب و ویژگی های جسمانی فرد در بروز رفتار تاکید می گردد؛ بر این اساس، روش مداخله های پیشنهادی نیز مواردی مانند دارودرمانی، تغذیه و سایر مداخله های پزشکی را شامل می شود. یادگیری و سیستم عصبی یادگیری یکی از کارکردهای سلول عصبی است. سیستم اعصاب مرکزی شامل مغز و نخاع است و وظیفه حمل اطلاعات را از طریق "تکانه های شیمیایی" به عهده دارد. نورون ها مهمترین نقش را در انتقال اطلاعات بر عهده دارند، دندریت ها و آ ون ها بخش های مختلف نورون یا سلول عصبی محسوب می شوند. آشنایی با این نظام ما را در شناخت درمان های دارویی ناتوانایی های یادگیری یاری می دهد (به نقل از شکوهی و پرند، 1385). ژنتیک شواهدی وجود دارد که شاید با توجه به آنها بتوان علت برخی از ناتوانایی های یادگیری را به عوامل ژنتیک نسبت داد. هالگرن[7] (1950) 276 کودک و خانواده های آنان را از نظر مشکلات خواندن و زبان مطالعه کرد. یافته های او تایید کننده وجود رابطه میان عوامل ژنتیکی و مشکلات خواندن بود. کرک، گالاگر و آناستازیو (2000) نیز وجود رابطه میان عوامل ژنتیکی و مشکلات زبان را تایید کرده اند. در مطالعه دیگری، دکر و دفریس[8] (1980، 1981) 125 کودک با ناتوانی یادگیری و خانواده های آنها را مطالعه د. نتایج بررسی های آنها نشان داد که احتمال موروثی بودن ناتوانایی های یادگیری وجود دارد. مطالعاتی که در مورد دوقلوهای و دوقلوهای نا صورت گرفته اند، نشان داده است که احتمال وقوع ناتوانایی های یادگیری در دوقلوهای بیش از دو قلوهای نا است (هرمن[9]، 1959)؛ همچنین خطر ابتلا به ناتوانی خواندن در میان ک نی که هر دو والد آنها این مشکل را دارند بیشتر است ( راس کایند[10]، 2001؛ به نقل از شکوهی و پرند، 1385). عوامل بیرونی عوامل محیطی در بروز ناتوانی یادگیری نقش به سزایی دارند. چگونگی تعامل میان دانش آموز و محیط، محیط های یادگیری نامناسب، روابط خانوادگی بی ثبات، سوء استفاده از ک ن و کاربرد روش ها و مواد آموزشی نامناسب در بروز و تداوم ناتوانایی های یادگیری نقش دارند. آشفتگی هیجانی، فقدان انگیزه، سوء مصرف مواد، فعالیت در گروه های ضد اجتماعی و وقوع مرگ در خانواده ممکن است به ایجاد "مشکلات یادگیری" بیانجامد. بر این اساس، به نظر می رسد "آموزش سیستماتیک مستقیم[11]" تاثیرات منفی محیط های آموزشی و مشکلات اجتماعی دانش آموزان را کاهش دهد ( کالاتا، تامپکینس و ورتس ، 2003 و هانت و مارشال،2002). سیستم های اجتماعی، خانواده، مدرسه، رابطه معلم-دانش آموز، نگرش معلم، زبان معلم، برنامه ها و مواد درسی از جمله عوامل محیطی در سبب شناسی ناتوانایی هایی یادگیری هستند (به نقل از شکوهی و پرند، 1385). علاوه بر این، برخی از محققین چهار دلیل عمده احتمالی آسیب ساختاری، برتری جانبی نابهنجار مغزی، تاخیر رشد داخلی و محرومیت حسی ناشی از محیط را برای اختلال های یادگیری ذکر می کنند. از آنجا که اختلال کنش مغزی در سنین بزرگسالی همانند اختلال یادگیری دوره کودکی است و در پس این اختلال می تواند آسیب تشریحی مشابهی وجود داشته باشد که احتمالا از ضربه هنگام تولد، هاب مغزی، بی ا یژنی، حوادث دوره کودکی و از این قبیل ناشی می شود. اگر چه ممکن است اختلال یادگیری ای از ک ن به آسیب ساختاری بستگی داشته باشد ولی این امر درباره بیشتر مبتلایان درست نیست، چرا که بسیاری از نشانگان عصب شناختی که در ارتباط با اختلال یادگیری بزرگسالان مشاهده شده است در ک ن تظاهر پیدا نمی کند (به نقل از خداپناهی، 1392). بر اساس تعبیر و تفسیر مبتنی بر فرضیه نار نش وری مغزی، نار نشی از نقص مکانیزم فعالیت ناشی می شود. نتایج بررسی داگلاس[12] (1976) نشان می دهد که ک ن دچار اختلال یادگیری از عهده آزمون مراقبت[13] که در آن بایستی از دیگر محرک ها چشم پوشی کنند و به محرک های معینی واکنش نشان دهند، بخوبی بر نمی آیند؛ همچنین نتایج اندازه گیری زمان واکنش مبین آن است که این ک ن در مقایسه با افراد سالم نسبت به محرک ها کندتر واکنش نشان می دهند. در آزمون جستجوی دیداری با این که کودک برانگیخته می شود از کودک خواسته می شود که از بین مجموعه تصاویر، تصویری مشابه با الگو را انتخاب کند و سریع عمل می کند ولی تعداد خطای وی از فرد سالم بیشتر است. ای از داروهای تحریک کننده مغز که فعالیت مغزی را افزایش می دهند مانند آمفتامین و کافئین می توانند در بهبود توانایی افراد مبتلا به اختلال یادگیری مؤثر واقع شوند (به نقل از خداپناهی، 1392). به موجب تعبیر دیگری، نار نشی از فرآیند نابهنجار متابولیسم سرچشمه می گیرد. نتایج بررسی پیل و پارکز[14] (1977) در زمینه تحلیل بیوشیمیایی ترکیبات موی افراد مبتلا به اختلال یادگیری نشان می دهند که تفاوت بین میزان ترکیبات سدیم ، کادمیوم، کب ، سرب و لیتیم 98 درصد گروه نمونه و گواه معنادار است (به نقل از خداپناهی، 1392). بر اساس فرضیه گشویند و گالابوردا (1985) اختلال می تواند مربوط به تغییر مغز در دوره تحول باشد. مبنای این فرضیه این است که سطح گیجگاهی نامتقارن است و در افراد راست برتر نیمه چپ بزرگتر از راست است. این نامتقارنی مبین نامتقارنی عصبی است که از آن نقش برتر نیمکره چپ برای زبان آشکار می شود. از آنجا که این نامتقارنی در مردان بیشتر مشخص شده است، احتمال دارد که تستوسترون در این فرآیند نقش داشته باشد. به هنگام دوره تحول جنینی، بیضه فوتوس تستوسترون با غلظت زیاد تولید می کند که قبل از تولد سطح آن کاهش و پس از تولد دوباره سطح غلظت افزایش می یابد و پس از مدتی دوباره کاهش یافته، در زمان بلوغ دوباره سطح آن افزایش پیدا می کند. در این نظریه فرض می شود که مقدار تستوسترون جنین، تحول نیمکره چپ را به تعویض می اندازد و در نتیجه امکان فضایی و زمانی برای برتری تحول نیمکره راست فراهم می گردد و به همین جهت در مردان مناطق نیمکره راست در مقایسه با نیمکره چپ توسعه یافته است. چنانچه سطح غلظت تستوسترون عامل این نامتقارنی باشد، در این صورت ممکن است توانایی زودرس در زمینه منطق ریاضی ناشی از این امر باشد. بنابراین احتمال دارد که آثار منفی تستوسترون به صورت تغییر مغز و اختلال یادگیری تظاهر پیدا کند. افزون بر این در مردان و بویژه مردان استثنایی فزونی بیماریهای خودایمنی از قبیل میگرن، آلرژی، اختلال غده تیروئید و هاب دیواره معده بیشتر پدید می آید که مبین نقش تستوسترون در تحول نظام ایمنی بدن است (به نقل از خداپناهی، 1392). طبقه بندی ناتوانایی های یادگیری با وجود اینکه ناتوانایی های یادگیری، مجموعه ای از رفتارها و شرایط پیچیده را شامل می شوند، طبقه بندی آنها با مشکل صورت می گیرد. مهم ترین ملاک در طبقه بندی ک ن با ناتوانی یادگیری، تفاوت معنادار بین ظرفیت های افراد و پیشرفت تحصیلی آنها است. تفاوت شدید بین پیشرفت تحصیلی و توانایی های ذهنی فرد در یک یا چند سطح شامل بیان شفاهی، درک مطلب شنیداری،درک مطلب خواندن، محاسبات ریاضی یا استدلال ریاضی، مهم ترین ملاک در تعیین ناتوانایی های یادگیری به شمار می آید. البته باید توجه داشت که بر سر روش های اندازه گیری و مقدار تفاوت شدید، توافق وجود ندارد و معلوم نیست چه میزانی از تفاوت شدید تلقی می شود (هالاهان و کافمن، ۲۰۰۳). به طور کلی ک ن دارای مشکلات یادگیری را به طور معمول به چهار دسته تقسیم می کنند: الف) ک ن دارای مشکلات زبان گفتاری ب) ک ن دارای مشکلات خواندن ج) ک ن دارای مشکل در نوشتن د) ک ن دارای مشکلات در محاسبه (هالاهان و همکاران، ۲۰۰۵؛ ترجمه علیزاده و همکاران، ۱۳۹۰). به دلیل این که موضوع پژوهش درباره نارساخوانی است ابتدا به افراد مهم در تاریخ نارساخوانی پرداخته می شود و سپس به ذکر ویژگی های افراد نارساخوان و همین طور سایر متغیرها پرداخته می شود. بخش دوم: گستره نظری نارساخوانی تاریخچه نارساخوانی اولین اشاره به اصطلاح نارساخوانی توسط یک پزشک آلمانی به نام "برلین[15]"(1872) صورت گرفت. وی این اصطلاح را برای توصیف یک فرد بزرگسال مبتلا به نارساخوانی اکتس به کار برد که در این مورد فرد به دنبال آسیب مغزی[16]، توانایی خواندن خود را از دست داده بود. برلین همچنین بیان کرد: "اگر نقص در خواندن حروف چاپی شدید باشد، آن اختلال نارساخوانی است. در واقع نارساخوانی عضوی از خانواده بزرگ اختلال های زبانی یا "آفازیا[17]" است که با مشکلاتی مانند اختلال در درک یا تولید زبان بیانی[18] یا هر دو مشخص می شود". مدت کوتاهی پس از کشف برلین، در سال ۱۸۷۷، اصطلاح "کوری کلمات" توسط یک پزشک دیگر به نام کاسمل[19] در توصیف یک بیمار بزرگسال آفازیک[20] که توانایی خواندنش را از دست داده بود، به کار برده شد. کاسمل همچنین معتقد بود که نشانه های فوق مربوط به نقص در ناحیه شکنج زاویه ای[21] چپ مغز می باشد (گاردیولا[22] و ۲۰۰۱؛ شیویتز[23]، ۲۰۰۳). شاید نخستین گزارش درباره بیماران مبتلا به کوری کلمات به سال ۱۶۷۶ باز گردد، زمانی که جان اسمیت[24] پزشک آلمانی، افرادی را مشاهده کرد که پس از ضربه[25]، تومور[26] یا صدمه مغزی، توانایی خواندن خود را از دست می دادند، در حالی که پیش از بروز آسیب مغزی چنین توانایی را داشتند؛ چیزی که بعدها به عنوان "ناخوانی اکتس [27]" از آن نام بردند (به نقل از شیویتز، ۲۰۰۳). بدین ترتیب شارکوت[28] (۱۸۸۷)، اصطلاح ال یا را به عنوان فقدان کامل توانایی خواندن تعریف کرد. سرانجام بت من[29] (۱۸۹۰)، ال یا یا دیسل یا را به عنوان شکلی از یا ودگی کلامی[30] نام برد که در آن فرد مبتلا، حافظه مربوط به معنای قراردادی[31] نمادهای ترسیمی[32] را از دست می دهد. کار دجرین[33] (1892) در زمینه نارساخوانی بسیار ابتکاری بود. وی علت مشکلات خواندن را مربوط به آسیب در لب آهيانه ای و بخش های میانی و پیشین لب پس سری چپ می دانست. به طور کلی در این زمان به نارساخوانی به طور اساسی به عنوان یک ناتوانی با منشا عصب شناختی نگاه می د که از راه یک آسیب مغزی ایجاد می شد، آنچه امروزه به طور معمول به عنوان نارساخوانی اکتس نامیده می شد؛ در حالی که نارساخوانی می تواند در طول رشد کودک نیز گسترش یابد؛ بنابراین به منظور کشف نارساخوانی تحولی، وجود پزشکان یا معلمانی که به تحول شناختی ک ن و نوجوانان توجه خاصی داشتند، ضروری به نظر می رسد (به نقل از گاردیولا، 2001). شروع توجه به نارساخوانی تحولی بیش از یک صد سال قبل در انگلستان رخ داد. در پایان قرن نوزدهم جو علمی در انگلستان که از راه فرهنگ پیشرفته ی، کنجکاوی هوشمندانه محققان و منابع غنی انسانی، اقتصادی و حرفه ای بزرگ تغذیه می شد، در این زمینه بسیار تحریک کننده بود. نارساخوانی تحولی برای اولین بار در یکی از مجلات تخصصی و در میان بیشتر متخصصان به خصوص چشم پزشکان مطرح شد. به این دلیل در طول مراحل اولیه مطالعه نارساخوانی تحولی، این اختلال همواره به عنوان یک اختلال مربوط به سیستم بینایی توصیف می شد. در بیست و یکم دسامبر 1895، یک جراح بینایی اسکاتلندی به نام جیمز هنشل وود[34] مقاله ای درباره حافظه دیداری و کوری کلمات منتشر کرد. این مقاله الهام بخش پرینگل مورگان[35]، پزشک، برای توصیف موردی یک پسر 14 ساله باهوشی بود که نمی توانست خواندن را یاد بگیرد. مورگان این پسر نوجوان را این گونه توصیف کرد: "او همیشه یک پسر باهوش و چابک بود که در هیچ زمینه ای مشکل نداشت به جز این که به رغم تلاش بسیار معلمان در مدرسه و حتی در خانه، فقط می توانست کلمات تک هجایی[36] را بخواند. او در خواندن اشکال و در محاسبات ریاضی عملکرد خوبی داشت. معلمان معتقد بودند که در صورت دریافت آموزش مناسب، او می تواند به یک دانش آموز بسیار موفق در مدرسه تبدیل شود. مورگان بیان کرد: "کوری کلمات" که پیش از این توسط محققان به کار می رفت، در واقع نوعی اختلال تحولی می باشد که ممکن است در ک نی که از دیگر جهات سالم هستند، نیز بروز کند. مطالعه اختصاصی مورگان در این زمینه آغازگر مرحله تشخیص افراد نارساخوان بود که توسط گروه دیگری از متخصصان چشم پزشک مانند توماس و فیشر[37] (1950) و کالینز و استیفنسون[38] (1907) نیز پیگیری شد. بدین ترتیب بعدها از مورگان به عنوان پدر نارساخوانی یاد شد (به نقل از خسروجاوید، 1387). هر چند که مورگان به عنوان پدر نارساخوانی تحولی شناخته شد ولی بنیانگذار مطالعه نارساخوانی "هنشل وود" بود که بین سال های 1896 تا 1911 به انتشار مجموعه مقالات و گزارش هایی در توصیف موارد بالینی نارساخوانی پرداخت و احتمال ارثی بودن آن را پیشنهاد داد؛ همچنین وی زمینه آگاهی اجتماعی و بالینی لازم برای بررسی دقیق تر و گسترده تر این اختلال را فراهم نمود. از نظر هنشل وود، "کوری کلمات مادرزادی[39]"، به دنبال نارسایی در اکتساب و ذخیره سازی[40] اشکال دیداری حروف و کلمات در مغز به وجود می آید و در طول دوره های مختلف، پایدار می ماند. این نارسایی، ارثی اما قابل درمان است و اغلب در پسران دیده می شود (به نقل از گاردیولا، 2001). از جنبه عصب-زیست شناختی، تفاوت بین دو شکل کوری کلمات اکتس و مادرزادی مربوط به نحوه قرارگیری آسیب در سیستم های عصبی است. در شکل مادرزادی این اختلال، نقص در سیم کشی مغزی[41] در دوران رشد جنینی[42] وجود دارد و این نقص به یک سیستم عصبی خاص که برای خواندن به کار می رود، محدود می شود. در حالی که در نوع اکتس اختلال، یک آسیب به مغز، کار سیستم عصبی را مسدود می سازد و ممکن است این آسیب به دیگر مناطق مغزی نیز گسترش یابد (به نقل از شیویتز، 2003). بعدها هنشل وود، سه طبقه از نارساخوانی را معرفی نمود: طبقه اول، ال یا برای مواردی از عقب ماندگی یا کندی ذهنی که با توانایی خواندن نیز همراه می شود؛ طبقه دوم، نارساخوانی که برای موارد مشابهی از تاخیرهای جزئی و کوچک در یادگیری خواندن؛ و طبقه سوم، کوری کلمات که برای توصیف موارد شدیدتر ناتوانایی ویژه خواندن به کار می رود (به نقل از گاردیولا، 2001). یکی دیگر از مهمترین شخصیت های اثرگذار تاریخچه نارساخوانی، "ساموئل توری ارتون" بود که سیر تکاملی نارساخوانی را پی ریزی کرد. وی ابتدا به مطالعات مشکلات زبان در بیماران کم توان ذهنی پرداخت و سپس در موسسه عصب شناختی نیویورک و کلمبیا، بررسی های خود را با تمرکز بر مطالعه ناتوانایی های زبان در ک ن و بزرگسالان ادامه داد. اورتون برای اولین بار متوجه ارتباط میان تاخیر در یادگیری خواندن و سایر عوامل نظیر برتری دست چپ[43] و حتی برتری چشم چپ[44] گردید و همچنین متوجه شد، تعداد زیادی از دو سو توان ها[45] نیز در میان افراد مبتلا به تاخیرهای زبانی وجود دارند. اورتون همچنین معتقد بود مقدار زیادی از خطاهای خواندن و نوشتن با وارونه سازی[46] حروف مجزا یا حروف در کلمات ارتباط دارند. اورتون بر اساس این مشاهدات، اصطلاح "وارونه بینی چپ و راست[47]" یا "نمادهای تحریف شده[48]" را پیشنهاد داد که بیانگر وجود خطاهای واژگون سازی در خواندن و نوشتن بود. از نظر اورتون این نارسایی یک ماهیت ژنتیکی داشت؛ وی پیشنهاد داد که افراد نارساخوان در ادراک دیداری حروف نقص دارند که احتمالا مربوط به نارسایی کارکردی مغز به خصوص در نیمکره چپ مغز و در ناحیه پس سری می باشد. هر چند امروزه این نظریه ها از سوی داده های تجربی اخیر رد می شوند، با وجود این، نظریه اورتون درباره "برتری جانبی مغز[49]" منجر به توجه محققان به ارتباط میان نیمکره های مغز و فرایند شناختی به عنوان یک عامل اثرگذار در مشکلات خواندن گردید (به نقل از گاردیولا، 2001). مدتی پس از مرگ اورتون در سال 1948 در ایالات متحده ، "جامعه اورتون" که بعدها به "جامعه نارساخوانی اورتون" تغییر نام یافت، با هدف پیشبرد مطالعه مشکلات کارکردی افراد نارساخوان تاسیس شد. این جامعه در و اروپا تاثیرگذار بود و از طریق توجه خاص مراکز یادگیری افراد نارساخوان و حتی مجادله درباره اصلاح قوانین مربوط به حقوق این افراد، به بهبود دانش درباره نارساخوانی و کیفیت زندگی افراد نارساخوان بسیار کمک نمود. این جامعه در حال حاضر به عنوان "انجمن بین المللی نارساخوانی" و در قالب ارایه سمینارهای سالیانه و انتشار مجله ای تحت عنوان "گزارش سالیانه نارساخوانی"، به فعالیت های خود ادامه می دهد (به نقل از گاردیولا، 2001). در همین دوران مطالعه نارساخوانی در کشورهای اروپایی به صورت پراکنده ادامه یافت. برای مثال هالجرن (1950) بررسی های مربوط به ارثی بودن نارساخوانی را سازماندهی کرد. همچنین یک عصب شناس در هاسپیتال به نام "کاند هرمن"، مشکلات بیماران نارساخوان در طول دهه های 1940 تا 1960 را با جزییات بیشتری بررسی کرد و یک تعریف سنتی از نارساخوانی ارایه داد که عبارت بود از: "نارساخوانی مشکلی است که با عوامل ارثی ارتباط دارد و اغلب علاوه بر مشکلاتی در زمینه خواندن با معضلاتی در دیگر حیطه های یادگیری (مانند یادگیری اعداد، موسیقی و غیره) نیز همراه می شود. این مشکلات در غیاب نارسایی های شناختی یا حسی دیگر و همچنین تاثیرات عوامل بازدارنده و عوامل محیطی درونی یا بیرونی در گذشته یا حال ظاهر می شوند" (به نقل از گاردیولا، 2001). تعریف و توصیف نارساخوانی نارساخوانی یکی از بحث انگیزترین، مهمترین و ناشناخته ترین مسایل خواندن می باشد، بنابراین از سوی محققان تعاریف گوناگونی از آن ارایه شده که در اینجا به مهمترین این تعاریف اشاره می گردد؛ تعریفی که از طرف فدراسیون جهانی عصب شناسی[50] به طور گسترده ای در گذشته مورد استفاده قرار گرفت و سکویی برای شکل گیری تعاریف اخیر شد به این ترتیب بود: "نارساخوانی اختلالی هست که به واسطه دشواری در یادگیری خواندن علی رغم آموزش متعارف، هوش کافی و دسترسی اجتماعی-فرهنگی مشخص می گردد. این اختلال به ناتوانایی های شناختی اصولی که بسیاری از اوقات مرتبط با منشا فطری یا ذاتی هست، در ارتباط است" (به نقل از ریدریک[51]، 2010). یکی از اشکالاتی که به این تعریف شده است، این موضوع است که ک ن محروم اجتماعی یا کوکان با ناتوانی یادگیری ملایم در زمره تعریف نارساخوانی قرار نمی گیرند. هر چند که ما شواهد زیادی داریم از این موضوع که آسیب های شناختی ناشی از نارساخوانی به طور برابری در جامعه گسترده است و در نتیجه احتمالا در این گروه ها نیز مانند گروه های دیگر رخ می دهد (ریدریک، 2010). تعریف دیگری از سوی انجمن نارساخوانی در بریتانیا[52] (2009) ارایه شده است: "نارساخوانی یک دشواری یادگیری خاص هست که به طور عمده بر تحول و رشد خواندن و نوشتن و مهارت های مرتبط با زبان تاثیرگذار است و این احتمالا از زمان تولد وجود دارد و تمام طول زندگی از آن متاثر می گردد. این اختلال با مشکلاتی در پردازش آواشناسی، سرعت نامیدن، حافظه فعال، سرعت پردازش و رشد خ ر مهارت هایی که ممکن نیست با توانایی های افراد دیگر برابر شوند، مشخص می گردد. این در برابر سبک های آموزشی رایج مقاومت می کند اما تاثیراتش می تواند با مداخله خاص مناسب، شامل اعمال فنون اطلاعات و مشاوره های پشتیبان کاهش پیدا کند". امتیازی که این تعریف دارد، این است که به وضوح می گوید که نارساخوانی به عنوان یک موضوع پیچیده با افراد متفاوتی که ترکیب ها یا تبیین های متفاوتی از این مشکلات را دارند، بایستی در نظر گرفته شود، همانند اختلال اوتیسم که اغلب "اختلال طیف اوتیسم" به کار برده می شود، ما نیز در آینده باید درباره یک طیف نارساخوانی صحبت کنیم (ریدریک، 2010). در ، انجمن بین المللی نارساخوانی[53] (2007)، نارساخوانی را این گونه تعریف می کند: "که با دشواری هایی در دقت و یا روانی تشخیص کلمه و توانایی های هجی و رمزگذاری ضعیف مشخص می گردد، این دشواری ها به طور معمول نتیجه یک نارسایی در عنصر آواشناسی زبان است که بیشتر به طور غیرمنتظره نسبت به توانایی های شناختی دیگر و تدارک تاثیر دستورالعمل کلاس درس می باشد". ایلورد (2003) نارساخوانی را "پیشرفت در خواندن تعریف کرده اند که با توجه به سن و هوش کودک زیر حد انتظار می باشد که با نقایص توانایی برای شناخت واژه ها، خواندن کند و نادرست و فهم ضعیف در غیاب هوش پایین و یا نقص حسی قابل ملاحظه مشخص می شود" (به نقل از جناآبادی، 1386). بر اساس چهارمین متن تجدید نظر شده راهنمای تشخیصی و آماری اختلال های روانی، ملاک های تشخیصی برای نارساخوانی به شرح زیر است: الف) پیشرفت در زمینه خواندن بر مبنای آزمون استاندارد شده انفرادی (با در نظر گرفتن سن تقویمی، هوش سنجیده شد و آزمون متناسب با سن) به طور قابل توجهی پایین تر از سطح مورد انتظار است. ب) اختلال موجود در ملاک الف به میزان چشمگیری با پیشرفت تحصیلی یا فعالیت های روزانه مست م مهارت های خواندن تداخل می کند. پ) اگر نقص حسی وجود داشته باشد، مشکلات خواندن فراتر از حدی است که به طور معمول با آن نقص همراه است. نکته کدگذاری: اگر یک اختلال طبی عمومی (نظیر اختلالات عصبی) یا نقص حسی وجود دارد آن را روی محور سوم کدگذاری کنید. مای و مای [54] (1999) از پیشگامان اولیه این دیدگاه، شاخص های احتمالی در سنین اولیه ک ن را به این ترتیب اشاره کرد: 1-گیج شدن در تشخیص چپ از راست 2- دشواری در گفتن کلمات طولانی 3- دشواری در کم 4- دشواری در گفتن ماه های سال 5- دشواری در تشخیص b و d برای مدتی طولانی تر از بیشتر ک ن 6- دشواری در یادآوری اعداد 7- تاریخچه خانوادگی و مشکلات مشابه مای و مای تاکید می کنند لازم نیست همه این مشکلات در کودک نارساخوان باشد و همین طور ممکن است کودک بدون مشکل خواندن[55] نیز در برخی از اینها مشکلاتی داشته باشد (ریدریک، 2010). اﻧﺠﻤﻦ ﻣوﺳﺴﻪ ﺳﻼﻣﺖ و رشد ﮐﻮدک (2007) در ﺗﻌﺮﯾﻒ ﻧﺎرﺳﺎﺧﻮاﻧﯽ ﺑﺮ ﻣﺸﮑﻼﺗﯽ در زﻣﯿﻨﻪ ﺷﻨﺎﺧﺖواژهﻫﺎ، ﻫﺠﯽ ، دﺳت خط، و ادراک ﺧﻮاﻧﺪن ﺗاﮐﯿﺪ ﮐﺮده اﺳﺖ. ﻣﺸﮑﻼت ﺧﻮاﻧﺪن ﺷﺎﻣﻞ ﺣﻮزهﻫﺎی ﺑﺴﯿﺎری از ﻗﺒﯿﻞ ﺑﺎزﺷﻨﺎﺳﯽ واژهﻫﺎ، درک ﻣﻄﻠﺐ و ﺗﻮاﻧﺎﯾﯽ ﺧﻮاﻧﺪن در ﻫﺮ ﯾﮏ از حوزهﻫﺎی بالا مست م ﻣﻬﺎرتﻫﺎی ﻣﺘﻌﺪد اﺳﺖ (به نقل از ﻣﺠﯿﺪی و اران، 1389). ﻧﺎرﺳﺎﺧﻮاﻧﻲ اﺻﻄﻼﺣﻲ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺮای ﻛﻮدﻛﺎﻧﻲ ﺑﻪ ﻛﺎر ﻣﻲ رود ﻛﻪ ﻋﻠﻲ رﻏﻢ ﺑﻬﺮه ﻫﻮﺷﻲ ﻃﺒﻴﻌﻲ و آﻣﻮزش ﻛﺎﻓﻲ، ﻗﺎدر ﺑﻪ ﺧﻮاﻧﺪن درست ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻧﻴﺴﺘﻨﺪ (گنجی، زاهدی، معینی کیا، ۱۳۹۱). اﻳﻦ ﻛﻮدﻛﺎن ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ ﻛﻠﻤﻪ ﻫﺎی ﺑﺴﻴﺎری را ﺑﺪاﻧﻨﺪ و در ﺗﻜﻠﻢ ﺧﻮد اﺳﺘﻔﺎده ﻛﻨﻨﺪ اﻣﺎ از درک و ﺷﻨﺎﺳﺎﻳﻲ ﻋﻼﻳﻢ ﻧﻮﺷﺘﺎری ﻋﺎﺟﺰﻧﺪ (ﺷﻴﻮﻳﺘﺰ و ﺷﻴﻮﻳﺘﺰ، 2005 و 2008). ﺑﻪ ﻃﻮر ﺧﺎص ﻧﺎرﺳﺎﺧﻮاﻧﻲ ﻧﻮﻋﻲ اﺧﺘﻼل در اﺷﺘﺒﺎه ﻛﺮدن ﻛﻠﻤﺎت ﺷﺒﻴﻪ ﺑﻪ ﻫﻢ، ﺣﺪس زدن ﻛﻠﻤﺎت ﺑﺎ در ﻧﻈﺮ ﮔﺮﻓﺘﻦ ﺣﺮوف اﺑﺘﺪا و اﻧﺘﻬﺎی ﻛﻠﻤﺎت، آﻳﻴﻨﻪ ﺧﻮاﻧﻲ ﻳﺎ واروﻧﻪ ﺧﻮاﻧﻲ ﻛﻠﻤﺎت، ﻣﺸﻜﻼت ﺷﺪﻳﺪ در ﻫﺠﻲ ﻛﺮدن ﻛﻠﻤﺎت، ﺑﻲ ﻣﻴﻠﻲ و اﻧﺰﺟﺎر از ﻳﺎدﮔﻴﺮی ﺧﻮاﻧﺪن و دﺷﻮاری در ﺗﺸﺨﻴﺺ ﺟﺰء از ﻛﻞ میﺑﺎﺷﺪ (برو و همکاران[56]، ۲۰۱۱). طبقه بندی اختلال های خواندن طبقه بندی های مختلفی از اختلال خواندن می توان ارایه کرد. در طبقه بندی با رویکرد پزشکی که کمتر مورد استفاده آموزگران و درمانگران اختلال یادگیری قرار می گیرد، انواع نارساخوانی به نارساخوانی تحولی، اکتس ، فنولوژیک، سطحی و عمیق تقسیم می شود و به طور عمده برای درمان به درمان های ارگانیک روی می آورند (تبریزی، ۱۳۸۶). مایکل باست افرادی را که دچار اختلال خواندن هستند را به سه دسته تقسیم می کند: اول گروهی که اختلال آوایی دارند و این افراد مجموعه لغات به نسبت زیاد و قابل توجهی را در ذهنشان ذخیره کرده اند اما هجی آنها ضعیف است. گروه دوم افرادی هستند که اختلال خواندن ایده ای دارند. این گروه می خوانند، هجی می کنند اما در ساختار بینایی لغات با اشکال مواجه اند و گروه سوم افرادی هستند که مشکل هر دو گروه را دارند.
[1] guiliani & pierangelo [2] kirk [3] meyen [4] hallahan & kauffman [5] national joint committee for learning disabilities [6] haring, mccormick & haring [7] hallgren [8] decker & defries [9] hermann [10] raskind [11] direct systematic instruction [12] douglas [13] vigilencetest [14] pihl, parkes [15] berlin [16] brain lesion [17] aphasia [18] expressive language [19] kausmal [20] aphasic [21] angular gyrus [22] guardiola [23] shaywitz [24] schmidt [25] stroke [26] tumor [27] alexia [28] charcot [29] bateman [30] verbal amnesia [31] conventional meaning [32] g hic symbols [33] dejerin [34] hinshelwood [35] morgan [36] monosyllabic [37] thomas & fisher [38] collins & stephenson [39] congenital [40] storage [41] wiring [42] embryonic development [43] left-handedness [44] left–eyedness [45] ambidextrous [46] inventions [47] strephosymbolia [48] twisted symbols [49] hemispheric dominance theory [50] world federation of neurology [51] riddick [52] british dyslexia ociation (bda) [53] international dyslexia ociation (ida) [54] miles & miles [55] non-dyslexic [56] brooks مبانی نظری ناتوانایی های یادگیری مبانی نظری نارساخوانی مبانی نظری حافظه فعال
** توجه: شما دوستان میتوانید از اینجا وارد فروشگاه بزرگ الماس شده و دیگر محصولات و پروژه های مشابه را جست جو نمایید... هدف ما رضایت شماست موسیقی و اختلال یادگیری ریاضی   کاوه مقدم/ کارشناس کاردرمانی و کارشناس ارشد روانشناسی و آموزش ک ن استثنایی مهناز استکی / یار دانشکده روانشناسی و علوم اجتماعی آزاد ی واحد تهران مرکزی   چکیده دانشآموزان دارای حساب نارسایی دچار مشکلات گوناگونی چون مشکلات ادراک بینایی و شنیداری و نیز جهتی فضایی مـیباشـند و مطالعـات عصـبی روان-ش.