آیین های سوگواری اربعین حسینی

به نقل از خبرگزاریها در مورد آیین های سوگواری اربعین حسینی : معاون عمرانی استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: نام نویسی از متقاضیان شرکت در آیین پیاده روی اربعین حسینی در استان تا ۲ روز قبل از آیین اربعین حسینی (۱۶ آبان) ادامه دارد. خوش کرده بود دشمن تو دل به یک سراب برد آبروی او ، خُطَب دخت بوتراب (1) سردرگمند مردم ازین عمق جور و غم یک اربعین گذشت که صافی شد این یک اربعین گذشت و جهاد مداومش رسوا نمود دشمن و انداختش نقاب یک اربعین داغ تو بر دل، ولی ، ندید از دشمنان، ی به رخش نقش اضطراب یک اربعین صبر و متانت صلابتش یک اربعین شب دائم الحجاب یک اربعین گذشت ولی قامتش خم. مراسم عزاداری اربعین حسینی با مداحی مداح اهل بیت عصمت و طهارت و نوحه خوانی ، زنی برگزار خواهد شد. زمان : شب 21/09/93 ساعت 6الی9 شب مکان : مسجد جامع شیرین کند ((((خانه قرآن نور و ستاد اقامه جماعت و مراسمات مذهبی شیرین کند)))) عزاداران حسینی از ب در سالن اجتماعات در غم جانسوز سالار شهیدان بر سر و زدند. اجتماع بزرگ و مراسم سوگواری عزاداران حسینی به مناسبت اربعین حسینی در تبریز برگزار می شود. صادق(ع):آسمان چهل روز در عزای حسین(ع) گریست...اربعین حسینی برشما و خانواده ی محترمتان تسلیت...!!!
♦.♦.♦.♦.♦.♦.♦اس ام اس اربعین♦.♦.♦.♦.♦.♦.♦.♦
تمام یاس هایت را به شام از کربلا بردم/چو برگشتم برایت یک چمن نیلوفر آوردم/مسافر از برای یار سوغات آورد اما/من از شام بلا داغ سه ساله دختر آوردم...اربعین حسینی تسلیت باد...!!!
♦.♦.♦.♦.♦.♦.♦ا. اربعین ،میعادگاه عصر(عج) در هنگام ظهور / تدبیر الهی اربعین، زمینه ساز پیروزی امدادهای الهی در هنگام ظهور ، نقش ویژه ای در پیروزی جبهه حق خواهد داشت ، برخی از این امدادها بصورت آنی در کوران تحولات ظهور نازل می گردد اما برخی از آنها قرنهاست که در طول زمان جریان داشته و در آستانه ظهور تشدید خواهد شد ، حضور میلیونی عزاداران حسینی در اربعین سالار شهیدان را می توان از نصرتهای الهی برشمرد که فراگیر شدن خیره کننده آن در طی سالهای جاری بشارت بزرگ ظهور را در خود دارد. کربلا در میانه راه کعبه و بیت المقدس است و این یعنی از عاشورای ظهور تا اربعین حسینی و از اربعین تا عشق در قدس شریف فاصله ای نیست. زیارت حسین(ع) و زیارت اربعین از اعمال چهلمین روز شهادت حسین(ع) عنوان شده است. اعمال شب و روز اربعین حسینی + متن زیارت اربعینبه گزارش تکیه حسینی باشگاه خبرنگاران جوان؛ روز بیستم صفر، روز اربعین و به قول شَیخَین روز رُجُوع حرم حسین علیه السلام است از شام به مدینه و روز وُرُود جابربن عبدالله انصارى است به کربلا بجهت زیارت حسین علیه السلام و او اوّل زائر آن حضرت است و زیارت آن حضرت در این روز مستحب است.


زیارت حسین(ع) و زیارت اربعین از اعمال چهلمین روز شهادت حسین(ع) عنوان شده است، زیارت اربعین بر دشمن شناسی و شناسی تأکید دارد.

در روایتى که «شیخ طوسى» از حسین(ع) نقل کرده چنین آمده است: نشانه هاى مؤمن پنج چیز است:

بجاى آوردن پنجاه و یک رکعت (17 رکعت واجب و 34 رکعت نافله)، زیارت اربعین ( حسین)، انگشتر به دست راست نهادن، پیشانى را به هنگام سجده بر خاک گذاردن و بسم اللّه الرّحمن الرّحیم را در بلند گفتن.

زیارت حسین(ع) و زیارت اربعین از اعمال حسنه اربعین حسینی عنوان شده اند. هنگامی که از روز کمی گذشت، زیارت اربعین خوانده شود. پس از آن مومنان برای برآورده شدن نیات و حاجات دو رکعت خوانده و دعا کنند.

متن کامل زیارت اربعین:

اَلسَّلامُ عَلى وَلِىِّ اللَّهِ وَ حَبیبِهِ

سلام بر ولى خدا و دوست او * از کجا تا کجا باید پیاده برویم؟ زائران ایرانی معمولاً از نجف تا کربلا را پیاده طی می کنند اما برخی از هیئات مسیر بغداد تا کربلا را طی می کنند. این درحالی است که تمامی ورودی های شهر کربلا میزبان زائرین اربعین حسینی است. زائران ایرانی معمولاً از نجف تا کربلا را پیاده طی می کنند اما برخی از هیئات مسیر بغداد تا کربلا را طی می کنند. این درحالی است که تمامی ورودی های شهر کربلا میزبان زائرین اربعین حسینی است. رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی با تاکید بر وم اعزام کاروانی زائران اربعین حسینی در سال آینده گفت: شورای راهبردی اربعین حسینی تشکیل شد. دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی آمار مربوط به تردد زائران اربعین حسینی از مرزهای کشور را تشریح کرد. برج میلاد تهران در نظر دارد به مناسبت اربعین حسینی در هفتمین سوگواره خیمه ها و نجواها ویژه برنامه سوگ چامه ها را که مروری بر آیین عزاداری و عاشورایی استانهاست برای بازدید علاقمندان برگزار کند. تصاویری از حضور زائران اربعین حسینی در حرم شریفین کاظمین در آستانه اربعین حسینی را مشاهده می کنید. اربعین حسینی تسلیت باد
فرا رسیدن اربعین شهادت پنجمین اهل اء، سید ال ، حضرت حسین بن علی ( علیهما السلام )، و یاران با وفایش را به تمامی مسلمین جهان تسلیت عرض می نماییم

اربعین حسینی، تکرار یاد و خاطره حماسه سازان کربلاست ، سلام بر حسین و اربعینش، سلام بر اربعین و زائرانش! و سلام بر اندوه های دل آنان که به سوغات بر مزار کشتگان،. برج میلاد تهران در نظر دارد به مناسبت اربعین حسینی در هفتمین سوگواره خیمه ها و نجواها ویژه برنامه سوگ چامه ها را که مروری بر آیین عزاداری و عاشورایی استانهاست برای بازدید علاقمندان برگزار کند. دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی از امضای تفاهم نامه همکاری ایران با عراق توسط ان کشور دو طرف به منظور تسهیل در تردد زائرین اربعین حسینی، تا چند روز آینده خبر داد. آیین بدرقه کاروان درمانی این بیمارستان جهت ارایه خدمات سلامت به زائرین اربعین حسینی به کربلای معلی برگزار گردید. یکی از مراجع تقلید با اشاره به ابعاد گسترده اربعین حسینی گفت: در اربعین حسینی شکوه و قدرت به جهانیان نشان داده می شود. دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی از تصویب اکثر بندهای پیش نویس تفاهم نامه همکاری ایران و عراق برای برگزاری مراسم پیاده روی اربعین حسینی خبر داد. اربعین حسینی تسلیت باد
فرا رسیدن اربعین شهادت پنجمین اهل اء، سید ال ، حضرت حسین بن علی ( علیهما السلام )، و یاران با وفایش را به تمامی مسلمین جهان تسلیت عرض می نماییم
اربعین حسینی، تکرار یاد و خاطره حماسه سازان کربلاست ، سلام بر حسین و اربعینش، سلام بر اربعین و زائرانش! و سلام بر اندوه های دل آنان که به سوغات بر مزار کشتگان، عش. تیم پزشکان که از روزهای پیش از اربعین حسینی، به مراکز درمانی کشور عراق اعزام شده اند، در شب اربعین حسینی، نوزاد دختر یک مادر عراقی را از مرگ نجات دادند. در آستانه آیین با شکوه پیاده روی اربعین حسینی، «خانه داستانی» تولید محصولات متنوع و متعددی را در دستور کار خود قرار داده است. پرچم عزای حسینی در دزفول افراشته شد به گزارش ایرنا عاشقان و دل سوختگان حسینی در دزفول در نخستین شب از ماه محرم با اجتماع در بقعه علی مالک پس از قرائت زیارت عاشورا به سوگواری و مرثیه سرایی پرداخته و سپس پرچم عزای حسینی توسط پیر غلامان در جایگاه مخصوص قرار گرفت.
در این آیین و در اقدامی نمادین از سوی هیات لبیک گویان حسینی شهرستان دز. کشور با اشاره به آماده سازی طرحی برای ساماندهی و تمرکز کمک های مردمی در زمینه مراسم اربعین حسینی(ع) گفت: مراسم اربعین حسینی نباید تی شود. جمع آوری موکب های حسینی در کربلا موکب های عزای اباعبدالله الحسین (ع) که برای پذیرایی از زائران آن حضرت در ایام اربعین و در کربلای معلی ب ا شده بودند، در حال جمع آوری است.به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی حج از کربلای معلی، امسال مراسم اربعین حسینی همچون سالهای گذشته و بلکه بهتر و باشکوه تر با حضور میلیونها زائر شیفته و دلداده اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در شهر مقدس کربلا برگزار شد.

آنچه از همه بیشتر در این مراسم باشکوه به چشم می آمد، ب ایی موکب های عزای حسینی بود که از زائران اباعبدالله الحسین (ع) با تمام تلاش و در بهترین شرایط و با فراهم آوردن بهترین امکاناتی که داشتند، پذیرایی می د.

مردم کشور عراق اعتقاد خاصی نسبت به پذیرایی از زائران حسین (ع) در ایام مختلف سال دارند که این خدمتگزاری بیشتر در ایام اربعین بروز و ظهور پیدا می کند و آن هم به سبب اهمیت ویژه این ایام و ازدحام زائران در کربلا است.

اما دو روز از اربعین اباعبدالله الحسین (ع) گذشته است و بیشتر موکب ها جمع آوری شده اند و برخی هم در حال جمع آوری هستند تا از حسین (ع) و حضرت ابوالفضل العباس (ع) مدد بگیرند و خود را برای سالی دیگر آماده کنند.

تصاویر زیر مربوط به روز گذشته است. رئیس مجلس شورای ی با بیان اینکه پذیرایی از زائران اربعین حسینی اقدام ارزشمند و خوبی است، گفت: باید خصوصیات مردمی بودن برگزاری مراسم اربعین حسینی حفظ شود. درسهایی از قرآن قرائتی در اربعین سال 1388 عزیزانی که پای تلویزیون هستند، زمانی بحث را گوش می دهند که شب اربعین حسینعلیه السلام است. اربعین سال 1388. من امروز یک نگاهی به بحث هایم . 24 سال پیش یکطور گفتم. ده سال بعدش، پنج سال بعدش، به هر اربعینی رسیدم، یک چیزی گفتم. فکر حرف ها تکراری نباشد، گفتم امشب چهل تا حدیث بخوانم. چون 28 دقیقه وقت داریم.. اربعین حسینی، تکرار یاد و خاطره حماسه سازان کربلاست ، سلام بر حسین و اربعینش، سلام بر اربعین و زائرانش! و سلام بر اندوه های دل آنان که به سوغات بر مزار کشتگان، عشق بردند و به مویه نشستند. به شوق زیارت صحن و سرای جان فزایت، اربعین شهادتت را به سوگ می نشینیم،

و اربعین از رازهای هستی است و اربعین حسین (ع) روز بسط لطف اوست بر پیروان و دوستدارانش. و در مقام حسین (ع) همین بس که در زیارت اربعینش خطاب به جدشان محمد مصطفی (ص) و پدر بزرگوارشان حضرت علی (ع) و مادر گرامیشان فاطمه (س) میگوییم که خداوند عزاداری شما را در رثاء حسین (ع) فبول فرماید. فرا رسیدن اربعین شهادت پنجمین اهل اء، سید ال ، حضرت حسین بن علی (ع) و یاران با وفایش را به تمامی مسلمین جهان تسلیت عرض می نمایم معاون کشور عراق در دیدار دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی بر تسهیل سفر زائران اربعین حسینی تاکید د. سخنگوی ستاد مرکزی اربعین اعلام کرد تاکنون 850 هزار روادید برای زائران اربعین حسینی که در روزهای آینده به عراق عزیمت خواهند کرد، صادر شده است. هیئت عزاداران بالا محله شوبکلا در روز شهادت رسول اکرم (ص) و حسن مجتبی(ع) کریم اهل بیت اقدام به پخت و توزیع حلیم در بین مردم کرده اند. انشالله خداوند اجر عظیم به همه دست اندرکاران و برگزار کننده گانعنایت نماید.و از بانیان خیر به شایستگی قبول نماید. 2- در شب شهادت رسول اکرم (ص)و حسن مجتبی(ع) مجلس معظمی در مسجدپایین محله روستای شوبکلا با شر. علاءالدین بروجردی برای حضور در مراسم اربعین از نجف اشرف به راهپیمایان اربعین حسینی پیوست. دبیر ستاد مرکزی اربعین گفت: ۲ میلیون ویزای اربعین حسینی تا کنون صادر شده است و روند صدور ویزاهای اربعین حسینی نیز با جدیت ادامه دارد. سلام بر حسین و اربعینش، سلام بر اربعین و زائرانش! و سلام بر اندوه دلهای آنان که به سوغات بر مزار کشتگان، عشق بردند و به مویه نشستند. به شوق زیارت صحن و سرای جان فزایت، اربعین شهادتت را به سوگ می نشینیم، یا حسین! و اربعین از رازهای هستی است و اربعین حسین (ع) روز بسط لطف اوست بر پیروان و دوستدارانش. و در مقام حسین (ع) همین بس که در زیارت اربعینش خطاب به جدشان محمد مصطفی (ص) و پدر بزرگوارشان علی (ع) و مادر گرامیشان فاطمه (س) میگوییم که خداوند عزاداری شما را در رثاء حسین (ع) قبول فرماید. اربعین حسینی برعموم مسلمین بخصوص وانشانی های عزیز تسلیت باد یکی از شاعران کشورمان قطعه شعری را در آستانه اربعین حسینی(ع) سروده است. ولی فقیه در آذربایجان غربی گفت: آیین پیاده روی عظیم و میلیونی اربعین حسینی یک معجزه الهی محسوب می شود. آبدانان گفت: بمناسبت اربعین حسینی (ع) 500 نفر از مردم این شهرستان در مرز مهران از زائران اربعین حسینی پذیرایی می کنند. بمناسبت اربعین حسینی مراسم تعزیه بازار شام روز شنبه تاریخ93/9/22 در محل هیئت ابوالفضلی روستای زیرجان برگزارمی باشد.ضمنا به صرف ناهار از عزیزان پذیرائی بعمل می آید. د ایان لازم به ذکر است از هر نظر سازنده ای در جهت پیشبرد هر چه بهتر مراسمات استقبال میگردد در ضمن هریک از همشهریانی که قادربه خدمت به عزاداران حسینی در این روز هستند میتوانند با مراجعه به آقای ی اعلام همکاری نمایند.
محرم و آیین های سوگواری در شهرستان قصرشیرین قصرشیرین - همچون اقصی نقاط کشور، محرم در قصرشیرین نیز از چند روز مانده به شروع این ماه با سیاه پوش شدن معابر، خیابان ها و سردرب ادارات و مغازه ها و نصب پرچم ها و بیرق های سیاه در جای جای شهر آغاز می شود. به گزارش خبرنگار ایرنا، آیین های سوگواری نیز همزمان با اولین شب ماه حزن و اندوه محرم در هیات های مذهبی بر پا می شود ضمن اینکه هیات ها از چند روز قبل خود را برای میزبانی عزاداران سرور و سالار شهیدان و برگزاری مجالس عزا و سوگواری در دهه اول محرم آماده می کنند.


عبور زائران اربعین حسینی از مرز شلمچه به 600 هزار نفر رسید دبیرستاد مردمی اربعین حسینی سیستان و بلوچستان گفت:: تا کنون ۱۹۰ کودک زائر اربعین حسینی از طریق مرز میرجاوه وارد استان شدند. صادق(ع):آسمان چهل روز در عزای حسین(ع) گریست...اربعین حسینی برشما و خانواده ی محترمتان تسلیت...!!! ♦.♦.♦.♦.♦.♦.♦اس ام اس اربعین♦.♦.♦.♦.♦.♦.♦.♦
تمام یاس هایت را به شام از کربلا بردم/چو برگشتم برایت یک چمن نیلوفر آوردم/مسافر از برای یار سوغات آورد اما/من از شام بلا داغ سه ساله دختر آوردم...اربعین حسینی تسلیت باد...!!!
♦.♦.♦.♦.♦.♦.♦. ب   پیشاپیش اربعین حسینی را به همه مسلمانان ومخصوصا به همه شیعیان جهان تسلیت عرض میکنم . آیین های سوگواری و عزاداری سالروز شهادت حضرت علی (ع) در استان چهارمحال و بختیاری برگزار شد. - آیت الله العظمی سید محمد سعیدحکیم (مد ظله) در میلیونی زیارت اربعین حسینی بین نجف اشرف و کربلای معلی شرکت د http://www.alhakeem.com/persian/pages/news.php?nid=227 - آیت الله العظمی حکیم : مدرسه اربعین حسین علیه السلام نباید به همین چند روز خلاصه شود http://shafaqna.com/persian/elected/item/97709 - بررسی جایگاه پیاده روی اربعین در گفتگو با آیت الله العظمی شبیری زنجانی : پیاده روی اربعین حسینی نشانه عظمت تشیع است http://zanjani.net/articles/64449/.aspx - جلسه سوگواری اربعین برای شصتمین سال پیاپی در دفتر آیت الله العظمی شبیری زنجانی برگزار می شود http://zanjani.net/articles/64382/.aspx - ویژه نامه پایگاه همکاریهای خبری شیعه (شفقنا) : http://shafaqna.com/persian/other-services/events/arbaein یکی از اساتید برجسته حوزه گفت: فردی که در اربعین حسینی پیاده به سمت کربلا حرکت می کند باید ادب را مورد توجه قرار دهد و آنقدر مؤدب باشد که بتواند در رفتار دیگران تأثیر بگذارد. به منظور برنامه ریزی برای اربعین حسینی در کمیجان ستاد هماهنگی اربعین حسینی این شهرستان تشکیل جلسه داد. در گزارش زیر تصاویری از بازگشت زائران اربعین حسینی از مرز مهران را مشاهده می کنید. گزارش ها از مرزهای غربی کشور حاکی است که با بازگشت موج زائران اربعین حسینی ترافیک سنگینی در مسیر منتهی به مهران به وجود آمده است. روز بیستم ماه صفر، روز اربعین و به قول شیخین - شیخ مفید و شیخ طوسی- بازگشت اهل حرم حسین علیه السلام از شام به مدینه، و روز ورود اولین زائر آن حضرت جابربن عبدالله انصاری به کربلا، جهت زیارت حسین علیه السلام است . زیارت آن حضرت در این روز مستحب است. که به فرموده حسن عسکری علیه السلام از نشانه های مؤمن است.
قال العسکری علیه السلام: "علامات المؤمنین خمس : صلاةُ الاحدی و الخمسین و زیارةُ الاربعین و ـَختم فی الیَمین و تـَعفیرُ الجـَبین و الجَهر ببسم الله الرحمن الرحیم."(1)
از حضرت حسن عسکری علیه السلام روایت شده که فرمودند: اربعین,ویژه نامه اربعین,اربعین حسینی, حسین,ویژه نامه,مومن,زیارت نامه اربعین,زیارت,کربلا,زیارت اربعینعلامات مؤمن پنج چیز است: 1- اقامه پنجاه و یک رکعت فریضه و نافله در شبانه روز.
2- زیارت اربعین.
3- انگشتر به دست راست .
4- جبین را در سجده بر خاک گذاشتن.
5- در بسم الله الرحمن الرحیم را بلند گفتن. ..... حضرت ایت الله جزایری ولی فقیه در استان و اهواز روز گذشته به همراه سیاحی معاون عمرانی استاندار ، حویزاوی مدیر کل حج و زیارت ، دهقانی مدیر کل راه وشهرسازی و مدیر کل پایانه های حما و نقل استان خوزستان که به منظور بررسی وضعیت و اقدامات صورت گرفته در پایانه مرزی چذابه جهت رفاه حل زوار اربعین حسینی به گرد سفر کرده است از پایانه مرزی چذابه به ویژه محل اسکان زوار اربعین حسینی بازدید و از تلاشها و اهتمام مسئولان استان و دشت آزدگان در خصوص فراهم تمهیدات لازم برای رفاه حال زوار اربعین حسینی قدردانی کرد ایت الله جزایر با اشاره به اینکه مشکلات اعزام زوار اربعین حسینی در سال گذشته امسال به حمد الله اقدامات خوبی صورت گرفته است در این بازدید همچنین سیاحی معاون عمرانی استانداری خوزستان ضمن اشاره به اهمیت پایانه مرزی چذابه در کشور و استان از مسئولان خواست برای رفع واقص و مشکلات زوار اربعین حسینی اقدام کنند همچنین دهقانی مدیر کل راه و شهرسازی با اشاره وضعیت کنونی جاده گرد بستان و بستان چذابه که در حال بهسازی می باشد گفت 280 ملیارد ریال برای بهسازی این جاده که تا پایان داد 94 به اتمام خواهد رسید در نظر گرفته شده است