انجمن شاعران مرده

به نقل از خبرگزاریها در مورد انجمن شاعران مرده : سلام جلسه انجمن شعر و ادب که به خاطر شهادت رضا (ع) در هفته گذشته تشکیل نشد پس از یک هفته وقفه در این هفته تاریخ 9/10/1393 طبق معمول تشکیل شد در این جلسه نیز شاعران اشعار خود را قرائت د و جلسه کارگاه آموزشی از ساعت پنج و سی دقیقه تا 6 عصر توسط خانم رستاد با موضوع قالب شعر نیمایی تشکیل شد در این جلسه جناب آقای نعمت اللهی مسئول محترم اداره ارشاد ی که به تازگی به این سمت منصوب شده است نیز شرکت داشت که در پایان جلسه بعضی از شاعران درد دل ها و بعضی از مشکلات را با وی در میان گذاشتند و آقای نعمت اللهی نیز با شاعران به گفتگو ی صمیمانه پرداخت بقیه ع ها در ادامه مطلب گروه ادب: مدیر انجمن شاعران ایران با اشاره به برنامه های این انجمن، اظهار کرد: «خلوت انس» از جمله این برنامه هاست که در آن به ادبیات عرفانی و اخلاقی پرداخته می شود. راکعی خبر داد: ب ایی جلسات «خلوت انس» با حضور الهی قمشه ای/ اعلام برنامه های انجمن شاعران گروه ادب: مدیر انجمن شاعران ایران با اشاره به برنامه های این انجمن، اظهار کرد: «خلوت انس» از جمله این برنامه هاست که در آن به ادبیات عرفانی و اخلاقی پرداخته می شود. فاطمه راکعی، مدیر انجمن شاعران ایران در گفت وگو با خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)، درباره فعالیت هایی که در سال جاری توسط این انجمن برگزار می شود، گفت: طی روزهای سه­شنبه و پنجشنبه هر هفته، جلساتی با عنوان حلقه مهر با مدیریت ساعد باقری برگزار می شود.
وی افزود: کانون شعر و موسیقی تهران نیز از دیگر فعالیت های انجمن شاعران است که با مسئولیت سهیل محمودی در روزهای دوشنبه برگزار می شود و به همراه حلقه مهر از پرطرفدارترین جلسات هفتگی انجمن شاعران است.
به گفته راکعی، کلاس هایی نیز با عنوان «خلوت انس» در روزهای دوشنبه برگزار می شود که این کلاس ها مهدیه الهی قمشه ای است. در این جلسات بیشتر به ادبیات عرفانی و اخلاقی و مسائل مربوط به امور ن و خانواده پرداخته می شود.
مدیر انجمن شاعران ایران همچنین از ب ایی دو جلسه دیگر یاد کرد که یکی از آنها جلسات آموزش شعر در روزهای یکشنبه است و اسماعیل امینی مسئولیت ب ایی آن را برعهده دارد.
وی همچنین از جلسات آموزش شعر کودک یاد کرد که به کوشش مصطفی رحماندوست در روزهای شنبه برگزار می شود. در روزهای چهارشنبه جلسات شعر و خوشنویسی ب ا می شود، این جلسات توسط میرفندرسکی تشکیل می شوند.
راکعی با اشاره به برنامه هایی که پیش از این توسط انجمن برگزار شد اشاره کرد و گفت: همایشی بر سر مزار سیدحسن حسینی با حضور خانواده و شاعرانی که ارادت فکری و فرهنگی به وی دارند ب ا شد.
وی از برگزاری مراسم بزرگداشت برای شاعران درگذشته و برنامه ای با عنوان عصر شعر طبیعت یاد کرد و افزود: شب شعر مشترک ایران و کره نیز با حضور شاعران برجسته کره برگزار شد و اکنون کتابچه ای به زبان فارسی و کره ای از اشعار برگزیده این شب شعر منتشر شده است. عصر ای دیگر شاعران عضو انجمن شعر و ادب جهرم گرد هم جمع شدند تا ضمن تبادل نظر و تجربیات ادبی و هنری خود شنونده اشعار تازه ی همدیگر باشند جلسه ی دیگر انجمن شعر و ادب جهرم طبق روال هفته های گذشته در اداره ارشاد ی جهرم برگزار شد که تصاویر این جلسه در ادامه مطلب به نظر مراجعان می رسد انجمن ادبی جامی با هدف اشائه و معرفی آثار ادبی شاعران ایران ی و شاعران دیگر کشورهای جهان اعم از متقدمین و متا ین از سال 1395 فعالیت خود را آغاز نموده است. این انجمن برآن است تا با دعوت از چهره های شاخص  زبان و ادبیات فارسینسبت به اصلاح دانسته های تجربی و درس و تذکر پیرامون احوال شاعران، سبک های مختلف شعر فارسی، نقد آثار معاصر، تدریس علم عروض و قافیه اقدام نماید. لذا:ما بدان مقصد عالی نتوانیم رسید                       هم مگر پیش نهد لطف شما گامی چند
راحت بخواب ای شهر ! آن دیوانه مرده ست در پیله ابریشمش پروانه مرده ست در تنگ، دیگر شور دریا غوطه ور نیست آن ماهی دلتنگ، خوشبختانه مرده ست یک عمر زیر پا لگد د او را اکنون که میگیرند روی شانه، مرده ست گنجشک ها! از شانه هایم بر نخیزید روزی درختی زیر این ویرانه مرده ست دیگر نخواهد شد ی مهمان آتش آن شمع را خاموش کن! پروانه مرده ست ... فاضل.ن شاعران آیینی کشور با حضور در دورهمی شاعران «بهار حرم»، میهمان کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی شدند. %d8%a8%d8%a7%d8%b2%d8%a7%d8%b1+%d8%a2%d8%b4%d9%81%d8%aa%d9%87+%d8%b4%d8%b9%d8%b1+%d8%b4%d8%a7%d8%b9%d8%b1%d8%a7%d9%86+%d8%ac%d9%88%d8%a7%d9%86آنچه درباره آثار شاعران جوان می توان به قطع و یقین گفت این است که عموم آثار ضعیف هستند. ادامه: بازار آشفته شعر شاعران جوان/ عموم آثار شاعران جوان ضعیف است جمعی از شاعران با حضور در حوزه هنری برای عزیمت به حسینیه گرد هم آمدند. طبق وعده و سنت هر ساله، شاعران افطار را امشب مهمان انقلاب هستند. به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی گناباد با هماهنگی مسئول کتابخانه عمومی شهید مطهری و با همکاری انجمن شعر پروین گنابادی و اداره ارشاد ی جلسه شب شعری با موضوع محرم و با نام قیام عاشقانه در محل کتابخانه برگزار گردید. در این مراسم که راس ساعت 18:30 برگزار شد شاعران برتر شهرستان به خواندن آ ین سروده های خود با موضوع محرم پرداختند. در پایان این مراسم مسئول کتابخانه ضمن تشکر از حضور شاعران خواستار تعامل و همکاری بیشتر آنها شد که با استقبال خوب شاعران روبرو گردید. گفتنی است تمام شاعران به عضویت کتابخانه درآمدند انجمن شعر و داستان صفی آباد اعلام کرد امشب ( شب ) دومین ” شب شعر مناجاتی” در شهر صفی اباد برگزار می گردد . این شب شعر مناجاتی با موضوع” مدح و منقبت اهلبیت (ع) ، مناجات حق و اندوه فلسطین ” ساعت ۲۲ مورخه ۲۷ ماه مبارک رمضان برابر با سوم مرداد ماه ۱۳۹۳ در مسجد حسین (ع) شهر صفی آباد با حضور شاعران این انجمن و مردم متدین این شهربرگزار می گردد . شاعران هر سال همزمان با نیمه ماه مبارک رمضان به دیدار انقلاب رفته و به شعرخوانی می پردازند. در سال های گذشته نیز احمد عزیزی یکی از این شاعران بود که در محضر معظم له شعری درباره قمر منیر بنی هاشم خواند. راحت بخواب ای شهر ، آن دیوانه مرده است در پیله ی ابریشم اش پروانه مرده ست در تُنگ ، دیگر شور ِ دریا غوطه ور نیست آن ماهی دلتنگ ، خوشبختانه مرده ست یک عمر زیر پا ، لگد د او را اکنون که میگیرند روی شانه مرده ست گنجشک ها ! از شانه هایم برنخیزید روزی درختی زیر این ویرانه مرده ست دیگر نخواهد شد ی مهمان آتش آن شمع را خاموش کن ، پروانه مرده ست.... شاعر افغانستانی گفت: شعر شاعران افغانستان دچار تحولات قابل توجهی در عرصه شعر کلاسیک و مدرن شده و بخش قابل توجهی از این تاثیرات، حاصل آشنایی و قرابت شاعران افغان با شعر شاعران ایرانی بوده است. در حال حاضر 9 انجمن ادبی و هنری شامل انجمن خوشنویسی، انجمن نمایشی، انجمن هنرهای تجسمی و انجمن تعزیه خوانی در شهرستان مشغول به فعالیت هستند. این خبر یرای یه هفته پیش هست ولی چون احتمال دادم بعضی ها درباره اش نشنیده باشن گذاشتمش.مراسم نشست مشترک انجمن شاعران کره جنوبی و انجمن شاعران ایران در محل خانه شاعران برگزار شد.
‎ ‎در ابتدای این مراسم جانگ هوسو معاون انجمن شاعران کره ضمن تشکر از استقبال ایرانیان از آنها گفت: حس می کنم که از الآن با هم برادر شده ایم و خون شاعران دو کشور با هم ترکیب شده و انتظار داریم از این لحظه به بعد رابطه صمیمی تر و دوستانه تر شود و ادامه پیدا کند.
فاطمه راکعی نیز از تلاش های سفیر کره در ایران برای برگزاری این برنامه تشکر کرد و گفت: این مراودات راهی است برای رساندن پیام صلح شاعران ایرانی به کره جنوبی و همانطور که شاعران کره جنوبی گفت خون شعر در رگ های شاعران سراسر دنیا جاریست و شاعران وارثان نور و عشق و مهربانی هستند.
در ادامه برنامه تفاهمنامه ای مشترک امضاء شد. بعد از امضای تفاهمنامه سون ونگ یه سفیر کره جنوبی در ایران، گفت: مراسم امروز مراسم شعر و فوتبال همزمان است وقتی درباره نقاط مشترک فوتبال و شعر فکر می به نظرم رسید که هر دو هم هنر هستند و هم ساده هستند و هم طرفداران بسیاری بین مردم دو کشور دارند و هم اینکه مردم کره جنوبی و ایران هر دو عاشق شعر و فوتبال هستند.
سفیر کره جنوبی در ایران اظهار داشت: برای برگزاری این مراسم وزارت امور خارجه و انجمن ایران شناسی کره زحمات بسیاری کشیده اند و امروز را روز مناسبی تشخیص دادیم چون رابطه بین شعر و فوتبال قوی تر است و هم ما و هم ایرانیان به طور مشترک تیم ملی ایران را در بازی پشتیبانی می کنیم.
وی همچنین در ادامه سخنانش خبر از ترجمه شدن شعر شاعران ایرانی به زبان کره جنوبی و انتشار کتاب آن در آن کشور و بالع خبر داد و گفت: بر اساس تفاهمنامه امضاء شده قرار است روابط بین شاعران ایران و کره جنوبی گسترش پیدا کند.
همچنین هیأت شاعران کره ای از تهران، اصفهان و شیراز دیدار می کنند.
سفیر کره جنوبی گفت: اخیراً تیم فوتبال ایران و کره جنوبی با هم دیدار فوتبال داشتند و متأسفانه تنش هایی به وجود آمد اما مردم ایران و کره هر دو باهوش و صمیمی هستند و در نهایت هر دو از فوتبال ایران در بازی حمایت می کنند و امیدوارم با بازی فوتبال مشترک بین شاعران ایرانی و شاعران کره جنوبی سوءتفاهم ها برطرف شود.
مشفق کاشانی رئیس هیأت مدیره انجمن شاعران نیز در سخنان بسیار کوتاهی ابراز امیدواری کرد که ارتباط فرهنگی بین دو کشور گسترش پیدا کند. در ادامه باز هم جانگ هوسو معاون انجمن شاعران کره جنوبی از احساس خیلی خوشایندش از زمان حضور در ایران گفت و اظهار داشت: به کشوری آمده ام که شعر و شاعران را خیلی دوست دارد و می دانم که ایران کشور شعر و شاعران است. کره هم کشور شعر و شاعری است و شاعران به خداوند نزدیک ترند و امیدوارم به وسیله شعر بین ایران و کره جنوبی راه ابریشم جدیدی راه بیندازیم.
فاطمه راکعی نیز بار دیگر در سخنانی گفت: از مسئولان همه کشورها انتظار می رود که به گسترش صلح و آسایش کمک کند. شعر در ایران قدمت زیادی دارد و از روحیه محبت آمیز ایرانی ها نشأت می گیرند و خیلی خوشحالم که شاعران کره جنوبی در کشور ما احساس آرامش می کنند و شاعران در روزگاری که منطقه دچار خشونت است می توانند قدم ها بزرگی برای صلح بردارند.
در ادامه برنامه نوبت به پرسش و پاسخ خبرنگاران رسید و معاون انجمن شعر کره جنوبی در پاسخ به سؤال خبرنگاری که از او پرسید مردم کره جنوبی چه شاعرانی از ایران را می شناسند، گفت: صادقانه بگویم من ۴۰ سال است شعر می گویم اما تا کنون درباره شعر ایران چیزی نشنیده بودم و فکر می کنم این اتفاق دو دلیل دارد یکی تنبلی خودم و دیگری روابط کم بین ایران و کره جنوبی و دلیل این تفاهمنامه هم این بود که از امروز شعر و شاعران دو کشور ارتباط بیشتری برقرار کنند.
در ادامه این نشست برنامه شعرخوانی شاعران ایران و کره جنوبی برگزار شد.‏منبع : http://www.ettelaat.com مصطفی محدثی متولد 1340 تایباد توفیقی دست داد تا شب گذشته به اتفاق شاعران انجمن شعر مولانای تایباد در جشنواره شعر فجر خدمت یکی از مفا و خادمین شعر معاصر فارسی مصطفی محدثی اسانی برسیم آنچه بیش از شعر برجسته و افتخارات شعری و تالیفات گرانقدر ایشان مجذوبمان کرد برخورد بزرگوارانه و توام با فروتنی ایشان با شاعران و مردم بود که همگان را ب. در شام میلاد کریم اهل بیت حضرت حسن مجتبی (علیه السلام)، جمعی از اهالی فرهنگ، ان شعر و ادب فارسی و شاعران جوان و پیش وت کشور و تعدادی از شاعران از کشورهای هندوستان، افغانستان و ترکیه با حضرت… کوبار، همزمان با فرا رسیدن روز جهانی قدس، مراسم شب شعر فلسطین ساعت 18 عصر روز گذشته( دوشنبه 15 تیرماه) در پلاتو اداره فرهنگ و ارشاد ی لنگرود به همت انجمن ادبی حافظ این شهر برگزار شد. به گزارش اختصاصی کوبار، این مراسم با حضور سهراب مقدسی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد ی لنگرود، اسماعیل یکتایی مسئول انجمن ادبی حافظ، جمعی از شاعران پیش وت و جمعی از شاعران و اهل ادب شهرستان بمناسبت فرا رسیدن روز جهانی قدس، مراسم شب شعر فلسطین در پلاتو اداره فرهنگ و ارشاد ی لنگرود به همت انجمن ادبی حافظ این شهر برگزار شد. اسماعیل یکتایی رئیس انجمن ادبی حافظ لنگرود در ابتدای این مراسم گفت: موضوع فلسطین از موضوعات بسیار گسترده ای است که تمام شاعران جهان به ویژه جهان اهمیت ویژهای برای آن قایل هستند و شاعران لنگرودی نیز به این موضوع توجه نشان می دهند. وی در ادامه آ ین سروده خود را در مورد فلسطین برای حاضرین قرائت نمود.

در ادامه این مراسم که با اجرای خوب نقدی یکی از شاعران لنگرودی همراه بوده تنی چند از اعضای انجمن از جمله آقایان ایوب جوان، جوادی، محمد جواد رمضانی، عادل شمسی پور، سید احمد سید صالحی، صادق عابدینی، شمسائی و خانم شیرین جلالی، پس از قرائت اشعار به مناسبت روز جهانی قدس و موضوع آزاد ادامه یافت. همچنین در این مراسم، فرامرز محمدی پور محقق و کارشناس ادبیات نیز درخصوص ادبیات پایداری و مقاومت با موضوع درنگی بر شعر مقاومت فلسطین و لبنان با نگاهی به شعر شاعران گیلان که بهترین آثار را با توجه به فضای ادبیات پایداری و مقاومت به آفرینش نشستند با شاهد مثال های متفاوت از شعر شاعران گیلان به این نتیجه اشاره کرد که شاعران سرزمین گیل و دیلم در راستای اشعار آیینی توجه خاصی نیز به مقاومت ملل جهان بخصوص فلسطین و لبنان داشته و دارند. انسان بی امید انسانی مرده است. و من مرده ام انسان بی سپر انسانی مرده است. و من مرده ام انسان بی رویا انسانی مرده است. و من مرده ام انسان بی تلاطم انسانی مرده است. و من مرده ام انسان بی آرمان انسانی مرده است. و من مرده ام...
انتهای راهرو، اتاق ۱۳، روی تخت سوم درود بر هنرمندانی که پس از ماه ها تلاش و پیگیری بالا ه تشکیل انجمن عکاسان شهرستان اهر را تحقق بخشیدند. مشارکت مردمی در عرصه های مختلف با شکل گیری تشکل ها و انجمن ها نهادینه می شود. راه همین است. ما در شهرستان و منطقه مان نیاز به تشکل های متعدد در عرصه های مختلف داریم. در این موضوع بسیار کم کاری شده است. امروز تکاپویی در جامعه شاعران شهرستان نیز شکل گرفته است. انجمن شعر متصل به اداره فرهنگ و ارشاد ی سال هاست که تعطیل است و بهتر است شاعران عزیز برای تشکیل انجمن شعر مستقلاً تلاش کنند. مدیرکل فرهنگ و ارشاد ی بالا ه به شهر ز له دیده اهر می آید و بهتر است پس از جلسه با مسئولان و شنیدن اوضاع گل و بلبل فضای فرهنگی و هنری، جلسه ای با اهالی فرهنگ و هنر نیز داشته باشد و سخنان آنها را نیز بشنود. او می تواند در چنین جمعی دلیل تعطیلی انجمن شعر اهر را بگوید. دلیل بی اعتنایی به ساختمان ت یب شده فرهنگ و ارشاد ی اهر را نیز. دلیل سوق ندادن سفر معاونان فرهنگ و ارشاد ی به این شهرستان را هم. دلیل س رستی 13 ساله فرهنگ و ارشاد ی اهر را، دلیل فقدان حتی یک سالن نمایش برای تئاتر این شهر را، دلیل بی اعتنایی به تعطیلی درازمدت سینمای اهر را نیز و.... برگردم به صحبت اول. تشکیل انجمن عکاسان. جمع آمدن عکاسان و انجام انتخابات. این راهی است که باید گسترش یابد. تصویر این انتخابات و تابلوی انتخابات نقشه راه است. این تابلو بوی امید می دهد. شاعران کشورمان در پی پرتاب موشک از سوی پاسداران به مواضع در رباعی هایی سروده اند. گم شده ام هر چه میگردم پیدا نمیشوم مثل خواب هاى بچگی با وحشت از خواب میپرم همه چیز سر جایش است من مرده ام اما رفتن تو تمام قوانین زیستى را به هم زده است مرده ام نفس میکشم میخندم افسرده میشوم و امید وار اما مرده ام از وسط طوفان جنازه اى بیرون امده، باد ها تکانش میدهد، می اندش اما مرده است تو صبح روشن سپیدى  لازم به توضیح است جناب آقای نصیری منتخبی از شعر های شاعران معاصر و شاعران متا را در حافظه دارند که مهمانان و حضار را به شنیدن غزل هایی زیبا و ارزشمند خشنود ساختند.
در این گزارش نگاهی به دیدارهای شاعران با انقلاب در شب میلاد حسن (ع) که هرسال در نیمه ماه رمضان اتفاق می افتد، داشتیم. مجموعه شعر "سوءطن" اثر مهران شفیعی، در انجمن ادبی اشراق زنجان مورد نقد و بررسی قرار گرفت. پایگاه خبری رویداد لارستان بزرگ: امور فرهنگی مرکز آموزش عالی لار به مناسبت عید سعید غدیر خم و روز حافظ مراسم جشنی همراه با شب شعر، برگزارنمود.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزش عالی لار، این جشن با حضور ریاست، معاونت ، کارکنان و دانشجویان ، معاونت محترم فرمانداری ویژه لارستان جناب آقای مقیمی و شاعران انجمن شعر آفتاب لارستان یکشنبه 20 مهرماه ساعت 19 در فرهنگسرای مرتضوی برگزار گردید که پس از تلاوت قرآن، اشعاری در مدح علی(ع) توسط مرشد زورخانه قرائت شد و در ادامه برنامه های متنوعی از قبیل مولودی خوانی ، شعر خوانی توسط شاعران انجمن آفتاب، مسابقه مشاعره دانشجویی ، صندلی داغ و تجلیل و تکریم از سادات دانشجو اجرا گردید. داغ اخیر ز له غرب کشور، هفت روزه می شود؛ هفته ای که با تسلّای منظوم شاعران و حمایت همه جانبه مردم همراه بود. این انجمن در راستای رشد و تعالی هنر شعر و ترغیب شاعران درنظردارد مجموعه ای از آثار شاعران ارجمند جزیره قشم را با چاپ کت شایسته به انتشار برساند شـــــــــــرایط : * شرکت برای کلیه شاعران جزیره آزاد است * قالب اشعارآزاد است * اشعار انتخ ، با ذکر نام و ع هر شاعر و به ترتیب حروف الفبا منتشر می شوند. * هر شاعر می تواند به تعداد 10شعر ارایه ک. باسمه تعالی

برداشتهایی از اشعار مولانا

انسان زنده و مرده

جسم انسان تا زمانی که روح از بدن خارج نشده است و به حیات دنیوی ادامه می دهد ، گویند که او زنده است.اما زنده واقعی ی است،که روح و روان او مرده نباشد.نقل است که فردی از حضرت عیسی خواست ، که چه می گویید که مردگان زنده می شود. حضرت به ایشان گفت چگونه مرده می تواند مرده . شب گذشته در شب میلاد حسن (ع) جمعی از شاعران کشور بنا به سنت هر ساله به دیدار ی رفتند. رئیس اداره تبلیغات ی بروجرد از ساماندهی ۶۲۲ نفر از مداحان و شاعران اهل بیت (ع) در این شهرستان خبرداد. جناب آقای محمد تقی حرآبادی، جناب یاور همدانی ، جناب آقای نصیری (کارآفرین نیکوکار و حمایت کننده هنرمندان و شاعران)، عضو هیات مدیره انجمن ادبی جامی جناب آهی (نامی ماندگار در تاریخ ادبیات معاصر کشور ی مان و عضو هیات مدیره انجمن ادبی جامی)
در دیدار شب گذشته ی با شاعران 27 شاعر در موضعات آیینی، م عان حرم، طنز و ...به شعرخوانی پرداختند. نامگذاری شبها و روزهای دهه نخست ماه محرم الحرام به نام ی حماسه کربلا و اشعار شاعران و مادحان اهل بیت (ع) بر این اساس، از دیرباز در شعر شاعران آئینی نمود داشته و دارد. %d8%a2%d8%ba%d8%a7%d8%b2%d8%a8%da%a9%d8%a7%d8%b1+%d8%ac%d8%b4%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b1%d9%87+%d8%a8%db%8c%d9%86+%d8%a7%d9%84%d9%85%d9%84%d9%84%dbیازدهمین آیین افتتاحیه جشنواره بین المللی شعر فجر با محفل شعرخوانی شاعران برجسته کشور در خانه تاریخی عامری های کاشان برگزارشد. ادامه: آغازبکار جشنواره بین المللی شعر فجر با شعرخوانی شاعران در کاشان اختصاصی از اینو دیدی بنر نقشه شاعران ایران زمین، فتوشاپ لایه باز با و پر سرعت .
بنر نقشه شاعران ایران زمین، فتوشاپ لایه باز
بنر نقشه شاعران ایران زمین، فتوشاپ لایه باز بنر نقشه شاعران ایران زمین فایل فتوشاپ لایه باز ابعاد 200x140 سانتیمتر فایل psd بنر نقشه شاعران ایران زمین به تفکیک شاعران هر استان
با
بنر نقشه شاعران ایران زمین، فتوشاپ لایه باز
ایسنا نوشت: شب گذشته در شب میلاد حسن (ع) جمعی از شاعران کشور بنا به سنت هر ساله به دیدار ی رفتند. جلسه ی انجمن شعر و ادب جهرم با حضور جمعی از شاعران در تاریخ 25 شهریور ماه راس ساعت 6 عصر در اداره ارشاد برگزار شد . در این جلسه ابتدا جمعی از شاعران اشعار خود را قرائت د که مورد نقد و بررسی دیگر شاعران قرار گرفت در ادامه جلسه نیز کارگاه آموزشی شعر تحت عنوان شناخت قالب های شعر توسط خانم رستاد به روال چند جلسه ی گذشته برگزار شد . لازم به ذکر است که این کارگاه مدت 3 هفته است که توسط رستاد برگزار می گردد. بقیه تصاویر را در ادامه مطلب مشاهده فرمایید نمایشگاهی فرهنگی و ادبی از آثار شاعران نامی ایران فردوسی، حافظ، سعدی ، سلمان ساوجی، خیالی و جامی و کتابهای چاپی شاعران معاصر اسانی در محل کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شده است. قابل توجه شاعران و ادب دوستان انجمن ادبی کتابخانه عمومی شهید پولاد شهر ریگ به مناسبت فرا رسیدن سال جدید با حضور شاعران و ادب دوستان و مسولین محلی و اداری شهر ریگ شب شعر به استقبال بهار برگزار می کند،لذا از علاقه مندان جهت شرکت در این برنامه دعوت به عمل می آید.زمان :26 اسفند 1392مکان : کتابخانه عمومی شهید پولاد ریگ مهدی محقق مدیر عامل سابق انجمن آثار و مفا فرهنگی و حسن بلخاری به عنوان مدیرعامل جدید این انجمن طی مراسمی در محل انجمن تودیع و معارفه شدند. تعدادی از شاعران دهمین جشنواره بین المللی شعر فجر با سفر به هرمزگان در ششمین محفل شعرخوانی این جشنواره شرکت د. جبریل رسید و ذکر اقرا آورد/ بر مردم مرده ناگهان جان بارید خبرگزاری فارس: جبریل رسید و ذکر اقرا آورد/ بر مردم مرده ناگهان جان بارید سیدحبیب حبیب پور از شاعران کشورمان به مناسبت فرا رسیدن مبعث اکرم (ص) چند رباعی سروده است. این رباعی ها به شرح زیر است:

در غار حرا بود که باران بارید

برقی آمد - و نور ایمان بارید

جبریل رسید و ذکر اقرا آورد

بر مردم مرده ناگهان جان بارید... علیرضا قزوه با بیان اینکه در دوران ی حضرت آیت الله نخستین گروهی که با ایشان بیعت د شاعران بودند از بررسی 6 هزار شعر برای ارائه در این نشست سالانه خبر داد. امروز اعضای محترم انجمن :جناب آقای صالحان رئیس انجمن وخانم های محترمه :نوروزی،بیکیان،طهماسبی،مریم محمدی با شیرینی وگلدان گل در مدرسه حضور یافتند وبه آموزگاران آموزشگاه روز معلم را تبریک گفتند از انجمن اولیاء کمال تشکرراداریم. نامگذاری شب ها و روزهای دهه نخست ماه محرم الحرام به نام ی حماسه کربلا و اشعار شاعران و مادحان اهل بیت (ع) بر این اساس، از دیرباز در شعر شاعران آئینی نمود داشته و دارد. نام «فروغ فرخزاد» از کتاب شاعران ایران و جهان حذف شد دبیر همایش شاعران ایران و جهان در پاسخ به پرسشی درباره حذف نام “فروغ فرخزاد” از کتاب شعر شاعران ایران و جهان گفت: ما یک دیپلماسی فرهنگی داریم و یک دیپلماسی تی، به همین دلیل نام “فروغ فرخزاد” گرچه در میان مخاطبان شعر شناخته شده اما به دلایل مختلفی در این کتاب نیامده است.

امیدی در نشستی خبری افزود: این کتاب که نخستین کتاب شاعران ایران و جهان است پس از مطالعه و تحقیق های لازم نوشته شده و نظر کارشناسان شعر و مقررات کشور در خصوص آن لحاظ شده است.

وی اضافه کرد: حتی نام شاعران خارجی با هماهنگی ت های متبوع آن کشورها در این کتاب آمده و کشور ما هم بر همین روال عمل کرده است.

کتاب شاعران ایران و جهان همزمان با نخستین همایش شاعران در تهران، اصفهان و شیراز منتشر شد. احمد پوری در نشست «شاعران آزاد» گفت: بعد از جنگ جهانی دوم، قشرهای مختلف روشنفکری شکل گرفت که یانیس ریتسوس، پابلو نرودا، و ناظم حکمت از دل آن بیرون آمدند. این سه از جمعی بیشتر از فردی دفاع… به همت انجمن اهل قلم و با همکاری انجمن نوای دشتستانی برگزار شد؛
اتحاد خبر- محمد شفیعی: آئین نکوداشت محمد غلامی شاعر محلی سرای دشتستانی به همت انجمن اهل قلم اداره ی فرهنگ و ارشاد ی شهرستان دشتستان و با همکاری انجمن نوای دشتستانی در تالار فرهنگ برازجان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار اتحاد خبر؛ آئین نکوداشت " محمد غلامی " شاعر محلی سرا. به مناسبت هفته هنر انقلاب ی، نشست های صمیمی شاعران و نویسندگان استانهای همدان و اراک برگزار خواهد شد.