برخی واژه های قرآن ظرفند

به نقل از خبرگزاریها در مورد برخی واژه های قرآن ظرفند : تعداد کلمه «ساعت» :
در قرآن واژه ساعه یا همان ساعت 24 مرتبه آمده است. این تعداد برابر با تعداد ساعات در یک شبانه روز می باشد. تعداد کلمه «یوم» به معنای روز:
کلمه یوم به معنای روز (به صورت مفرد) 365 بار و به تعداد روزهای سال شمسی در قرآن بکار رفته است. همچنین این کلمه به صورت جمع و اشاره به دو روز به تعداد روزهای ماه در قرآن قابل شمارش اس. غسل در قرآن.. 47 چیزهایی که برای آنها باید غسل کرد در قرآن.. 50 شرایط و واجبات غسل در قرآن.. 52 غسل حیض در قرآن.. 57 احکام حیض در قرآن.. 62 غسلهای واجب دیگر در قرآن.. 65 غسل استحاضه. 65 غسل نفاس.... 67 غسل میت... 69 تکفین میت... 72 بر میت و دفن میت در قرآن.. 74 دفن میت... 77 غسل مس میت... 79 غسل های مستحب... 81
وفاء از ریشه «وفی» و به معنای چیزی را به تمام و کمال رساندن است. حفظ و نگهداری پی د ی از چیزی را نیز، عهد گویند. در نتیجه، وفای به عهد بدین معناست که عهد بدون کم و کاست و مطابق وعده انجام شود. (المفردات فی غریب القرآن، حسین بن محمد راغب اصفهانی، ص 878، 591؛ قاموس قرآن، علی اکبر قرشی، ج8، ص230) وفای به عهد در قرآن واژه «عهد» در قرآن به سه م. حداد عادل گفت: در فرهنگستان ۵.۳ میلیارد برای واژه گزینی اختصاص داده اند و واژه های مصوب ۲۷۶ واژه ذکر شده، در حالی که تعداد واژه های بررسی شده چندین هزار واژه است که ۳۰۰۰ واژه به تصویب نهایی می رسد و این آمار غلطی است که برای هر واژه ۱۲ میلیون تومان ذکر می شود. این سؤالی است که همیشه ذهن شیعه را به خود مشغول نموده است. چرا که از طرفی، مخالفین ت بلافصل آن حضرت، به عنوان یک اشکال چنین مطرح می کنند که اگر مقام حضرت علی (علیه السلام) آن گونه است که شما می گویید، چرا نام آن حضرت در قرآن نیامده است؟ از طرفی دیگر، ضرورت ذکر نام آن حضرت در قرآن برای برخی از شیعیان آن قدر مسلم بوده که نبودن نام، باعث ش. 1.قرآن دارای 114 سوره است. 2. قرآن دارای 6236 آیه است. 3. قرآن 114 "بِسمِ اللهِ الرَحمنِ الرَحیم" دارد. 4. قرآن دارای 120 حزب است. 5. قرآن 30 جزء دارد. 6. 70 بار نام " قرآن " در قرآن بکار رفته است. 7. بهترین نوشیدنی که در قرآن به آن اشاره شده، " شیر " است. 8. بهترین خوردنی که در قرآن ذکر شده ، " عسل " می باشد. منابع مهم قرآنی 1- ترجمه 1،ترجمه قرآن،آیتی عبدالمحمد 2،ترجمه قرآن،خواجوی محمد 3،ترجمه قرآن،گرمارودی سید علی 4،ترجمه قرآن،مجد امید 5،ترجمه قرآن،مشکینی علی 6،ترجمه قرآن،مصباح زاده عباس 7،ترجمه قرآن،معزی محمد کاظم 8،ترجمه قرآن،مکارم ناصر 9،ترجمه قرآن، ولی حسین 10،ترجمه قرآن،الهی قمشه ای مهدی 11،ترجمه قرآن، ی ابوالقاسم 12،ترجمه قرآن،. جن (در فارسی و عربی به این صورت به کار ر می رود، در فارسی به اشتباه به صورت اَجنّه جمع بسته می شود) نام دسته ای از موجودات فراطبیعی است، اعتقاد بر این است که وجودش از آتش بدون دود است(قرآن ۵۵:۱۴; الرحمن،1، «و جنیّان را از رخشنده شعله آتش خلق کرد.») که هم به صورت آشکار و هم به صورت ناپیدا زندگی می کنند. در قسمتهای مختلفی از قرآن از آن یاد شده، هفتاد و دومین سوره قرآن به نام آن (الجن) نامگذاری شده است. محققان فرهنگ عرب ریشه این واژه را از کلمه جنا می دانند، اما ممکن است ریشه خارجی داشته باشد. منابع قدیمی فارسی واژه فارسی پری و کلمه عربی جن را به طور هم معنی به کار می بردند. قرآن دارای 114 سوره است
قرآن دارای 6236 ایه استتست
قرآن 114 بسم الله الرحمن الرحیم دارد
قرآن دارای 120 حزب می باشد
قرآن 30 جز دارد
قرآن 115 بسم الله دارد
70بار نام قرآن در قرآن بکار رفته است
بزرگترین سوره قرآن بقره است
بهترین نوشیدنی که در قرآن به آن اشاره شده است شیر می باشد
کوچکترین سوره قرآن کوثر می باشد

علوم قرآن کدامند؟
بعضی از علوم هستند که برای بعضی دیگر از علوم جنبه مقدمه ای دارند به این معنی که برای فهم آن یا علم دیگر باید این مقدمه را طی کرد تا بتوان آن علم را طی کرد، از جمله علوم مقدمی علوم قرآن است که برای درک و فهم قرآن مجید آموختن آن ضروری و لازم است.
پس بنابراین علوم قرآن عبارت است از مجموعه علومی که برای فهمیدن و شناخت. در قرآن کریم آمده است که در قیامت موقف های گوناگونی است که توقف برخی از گنه کاران در هر یک از آن ها به مقدار هزار سال دنیوی خواهد بود، در این نوشتار می خواهیم ببینیم مقصود از آن چیست؟ قبل از هر چیز یادآور می شویم که متکلمان ی از مواقف قیامت گاهی به «قنطره»ها و «عقبه»ها تعبیرمی آورند ولی قبل از آنان دو واژه «قنطره» و «عقبه» در آیات قرآ. شب قدر» واژه ای قرآنی است. این شب در قرآن، در سوره قدر، با صفت «مبارکه» یاد شده و بهتر از هزار ماه دانسته شده است. «انا انزلنه فی لیله مبارکه، لیله القدر خیر من الف شهر»: ما قرآن را در شب مبارک فرو فرستادیم. شب قدر از هزار ماه برتر است. شب نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم قدراست. به این مناسبت در ادامه به برخی از ویژگی های این عزیز اشاره می شود.  آن چنان که برگ ها به نور زنده اند و ماهیان به آب؛ زندگی من به عشق عشق من به تو !   2) مثل یک جریان موسیقی مثل یک باران پاییزی ناگهانی بودنت عشق است!   3) اعتمادی به واژه اصلاً نیست واژه گاهی دچار تردید است واژه گاهی کلید، گاهی قفل واژه گاهی شدید، گاهی کـُـند ... واژه، می‌آید و نمی‌دانی که ازین واژه‌ها چه می‌خواهی. من به احس. عنوان کتاب : کهن واژه های گویش دزفولی در زبان عربی . مؤلف : احمد لطیف پور . سال چاپ : 1380 . انتشارات : دارالمؤمنین . تیراژ : 1500 نسخه . تعداد صفحات : 125 صفحه . قیمت : 12000 ریال چکیده : این کتاب که در دو فصل به شرح زیر توسط مؤلف کتاب تدوین شده ، از کتب تخصصی و مرجع زبان و ادبیات فارسی و ادبیات عرب است . پیشگفتار ، زبان و منشأ آن ، زبان فارسی ، خط فارسی ، گویش دزفولی و تاریخچة آن ، فرایند وام گیری [ در واژه ها ] ، علل و انگیزه های تبادل فرهنگ ها، نفوذ زبان فارسی در عربی ، واژه های معرّب ، تاریخ ورود واژه های فارسی در زبان عربی ، چگونگی شکل گیری واژه های معرّب ، راه شناخت واژه های اصیل عربی ، تغییرات در حروف صامت معرّبات ، واژه های فارسی در قرآن مجید ، تأثیر فرهنگ فارسی در نظم و نثر عربی ، پیشگامان این راه . فصل دوم : در این فصل گزیده ای از واژه های گویش دزفولی که در فرهنگ های معتبر عربی و فارسی کاربرد بیشتری دارند با توضیحات و شواهد کافی مناسب درج شده است . عید قربان در قرآن و روایات ماده «قرب» که واژه قربان ریشه در آن دارد، بسیار در قرآن آمده است، اما کلمه «قربان» در قرآن، دو بار آمده است. واژه «عید» در قرآن تنها یک بار به کار رفته است: عیسی بن مریم (ع) به خداوند سبحان عرض کرد: «خداوندا! پروردگارا! از آسمان مائده‏ای بر ما بفرست! تا برای اول و آ ما، عیدی باشد، و نشانه‏ای از تو، و به ما روزی. چکیده مقالة حاضر درصدد تبیین جایگاه معنایی واژة کانونی «صلوة» به شیوة معناشناسی تاریخی و توصیفی با الهام از روش ایزوتسو است. در معناشناسی تاریخی به معنای اصلی ماده‌ صلوة با استناد به اشعار عصر جاهلی، کتب تاریخی و تفسیری توجه شده است. در معناشناسی توصیفی نیز ارتباط معنایی واژه‌ صلوة با واژه‌های هم‌نشین و جانشین در ق. آیا قرآن کریم به یکباره در شب قدر نازل شده است و یا به صورت تدریجی و در طول بیست و سه سال ؟
پاسخ:

در این باره که آیا قرآن یکباره نازل شده یا به تدریج ، آیات قرآن متفاوت است . برخی آیات بر نزول دفعی قرآن در یک شب و در یک زمان خاص دل دارد و برخی دیگر از تدریجی بودن نزول قرآن حکایت می کند.

از جمله آیاتی که بر دفعی بودن نزول قرآن دل می کند این آیات است :

- انّا انزلناه فی لیله القدر؛(1) ما قرآن را در شب قدر... شست واژه ها خیلی زودتر از خودتان از اتفاق خبردار می شود؛ درست همان وقت هایی که خودتان هیچ حواس تان نبوده، واژه ها آن قدر بین تان رفت وآمد کرده اند و صیقل خورده اند که بی سروصدا یکی شده اند. یکی از ی که بی خواب شده اید و بیدار نشسته اید به حرف زدن، واژه ی منحصربه فرد خودتان را از دهانش می شنوید، کمی مکث و چند ثانیه سکوت می کنید، بعد یک دف. لطفا چند دقیقه وقت بذارید و بخونید ... سپاس آیا میدانستید در قرآن کریم واژه هایی با ریشه ی پارسی وجود دارند ؟ 0line_21149139282366326559.jpg برخی از این واژه ها : فردوس : عربی شده ی پردیس فیل : عربی شده ی پیل استبرق : عربی شده ی اِستَبرگ یا سِتَبرَگ :ابریشم ضخیم سِجّیل : عربی شده ی سَنگ گِل مقالید : جمع مقلاد , که از ریشه ی کلید است اباریق : جمع اِبریق که عربی شده ی آبریز به معنی پارچ است تنّور جهنم : (77 مرتبه در قرآن آمده است) عربی شده ی گهنام است دینار زنجبیل جُناح : ( 25 بار در قرآن رفته است ) عربی شده ی گناه است الاریکة : عربی شده ی اورنگ برزخ : عربی شده ی پرزک زور زمهریر : واژه ی زم به معنى سرما در ترکیبات فارسى بسیار آمده است . از جـمـلـه در لفظ : زمستان و سمیرم و سمیران ( نام کوهى بوده در شمال بندر سیراف قدیم ) و شمیران و دیگرها دیده مى شود. زرابى : فرشهاى با شکوه . عربی شده ی زرآب زبانیة : عربی شده ی زبان . ( از واژه پهلوى زبان به معنى زبان گرفته شده است ) رزق : عربی شده ی روچیک به معنی روزى جُند: [ 21 بار به صورت مفرد و جمع ( جنود ) در قرآن به کار رفته است. از جمله : یس , 38 ]. عربی شده ی [ گند در زبان پهلوى ] تنور کلماتى که به گفته ی جلال الدین سیوطى در اتقان فارسی هستند عبارت است از : «أباریق » ، «بِیَع » ، «تَنُّور» ، «جهنّم » ، «دینار» ، «الرَّس » ، «زَنْجَبیل » ، «سجّیل» ، «سُرادِق » ، «سندس » ، «قُفل» ، «کافور» ، «کنز» ، «مِسک » ، «مَقَالید» ، «یاقوت » . برخی با استناد به یکی از آیات قرآن کریم , وجود واژه های غیر عربی را در قرآن انکار کرده اند , اما باید توجه داشت که این کلمات معرب ( عربی شده ) هستند ! یعنی با وجود ریشه ی غیر عربی به صورت عربی در قرآن بکار رفته اند که با نص قرآن در تضاد نیست . منابع : (ادی شیر) «الالفاظ الفارسیة المعرب» ( محمد ونجی)«معجم المعربات الفارسیه» (آرتور جفری) «واژه های معرب در قرآن» (موهوب بن احمد) «المعرب» (ثعالبى) «فقه اللغة» بهشت اقامتگاه ابدی مؤمنان و صالحان رستگار در جهان آ ت است و بهشتیان انی هستند که به تصریح قرآن، در ترازوی اعمال، کفه ی کارهای نیک شان از کفه ی بدی هاشان سنگین تر است. در قرآن مجید، بهشتیان به نام ها و صفت هایی همچون اصحاب الیمین و اصحاب الجنه خوانده می شوند.
بهشت معادل واژه «الجنّة» است و در قرآن مجید با این اسامی و اوصاف به کار رف. اسماعیل امینی، شاعر آیینی در برنامه راه نشان گفت: مستشرقین برای درک شعرهای حافظ و مولانا چاره ای جز آشنایی با قرآن ندارند. هر آن چه از فرهنگ و هنر در دست داریم زیر سایه قرآن است. آگاه باشید، که شفاعت قرآن پذیرفته شده، و سخنش تصدیق می گردد، آن که در قیامت، قرآن شفاعتش کند بخشوده می شود، و آن که قرآن از او شکایت کند محکوم است. جایگاه قرآن و عترت آیات قرآن متکفل هدایت بشر و ضامن سعادت و سیادت همیشگی انسان است . افراد بشر را در تمام شئون زندگی و در همه قرن ها و زمان ها ی می کند. بهترین شکل معرفی قرآن و بیان عظمت آن در ترکیب دو آیه قرآن مجید نهفته است. آیه اول: «ان هذا القرآن یهدی للتی هی اقوم»؛ (اسراء، آیه ۹) این قرآن به بهترین و مهم‏ترین راه هدایت می‏کند. اینکه. یکی از صورت های عبادت و پرستش است که در برخی از دین ها وضع شده است. واژهٔ واژه ای پارسیست که ایرانیان برای واژهٔ «صلاة» عربی به کار بردند. این واژه به معنای خم شدن و سرفرودآوری برای ستایش و احترام است. واژهٔ نام واژه ای از فعل نمیدن فارسی به معنی تعظیم است. برخی حدس زده اند که این واژه از واژهٔ «ناماسته» در زبان سانسکریت گرفته شده باش. در مورد واژه «اطلاعات» به صورت جمع به عنوان برابرنهاده واژه «اینفورمیشن»، نکته ای قابل ذکر است. واژه «انفورماسیون» در زبان فرانسه در ح جمع، علامت جمع «اس» می گیرد. واژه «اطلاع» در زبان فارسی قدمت زیادی دارد؛ اما اینکه چرا علامت جمع عربی «ات» گرفته است، شاید به تبع جمع فرانسه آن باشد چون قاجارها به فرانسه بسیار سفر می د و برخی رو مه . مقاله مشترک با دانشجویان محترم حمیده شفیعی و سعیده آقایی چکیده شمندان و مفسران در بررسی قرآن کریم به ویژه در مطالعه آیاتی که با موضوعات علوم تجربی نسبتی دارند، رویکردهای متفاوتی برگزیده اند، برخی بر این باورند که هر علمی از علوم بشری را می توان در قرآن جستجو کرد، از سوی دیگر برخی مخالفان معتقدند قرآن هیچگونه رس ی در حوزه ی علوم تج. کتاب به سوی فهم قرآن(با محوریت سوره صف)
کتاب به سوی فهم قرآن (منبع اصلی)
ید کتاب به سوی فهم قرآن
کتاب به سوی فهم قرآن قرائتی
به سوی فهم قرآن
خلاصه کتاب به سوی فهم قران
pdfکتاب به سوی فهم قرآن با محوریت سوره صف
کتاب به سوی فهم قرآن word ادامه مطلب قرآن معجزه ابدی

قرآن معجزه ابدی وخالده خداوند است. مهمترین جنبه اعجازی قرآن پیشگوئی های آن است. اخبار قرآن کریم از غیبیات ، شگفت آور ترین بعد کتاب کریم الهی است. آورنده قرآن فرمود: «فیه خبرکم وخبرماقبلکم و خبر مابعدکم» برخی از خبرهای غیبی قرآن مربوط به قبل از است که قرآن به جرئیات آن پرداخته است.
برخی نیز مربوط به بعد از ظه. قرآن کریم، از هنگام نزول تا هم اکنون، سرچشمه پیدایش و سرمایه پرورش بزرگترین و پاکترین روح ها، بلندترین همت ها، استوارترین اراده ها، عمیق ترین افکار، عالیترین معارف، نغزترین ادبیات و دل انگیزترین هنرها در عرصه های گسترده و حوزه های گوناگون حیات فکری و فرهنگی و علمی و اجتماعی و ادبی و هنری مسلمانان در همه اکناف عالم و در پهنه تاریخ . برخی سوره های قرآن کریم اساساً در شأن اکرم (ص) است و این غیر از سوره هایی است که به وجود مبارک آن حضرت تأویل شده است. یس که قلب قرآن کریم است وسرچشمه هایی از معرفت و حکمت از آن جاری است، به اکرم (ص) منسوب است. سوره 47 قرآن کریم به نام نامی آن بزرگوار نام نهاده شده است: "محمد" (ص)، علاوه براین سوره فتح، سوره حجرات، سوره نجم، سوره مجادله، سور. هشتگ یک واژه ابداعی است که چند وقتی است بین کاربران شبکه های مجازی باب شده. واژه جدیدی که هنوز غریب هست. اما به نظر می رسد که غریبی این واژه فقط محدود به ما ایرانی هاست. ریشه ی برخی از واژه های رایج ... ۱ - میزبان : میز ( مهمان ) + بان ( پسوند دارندگی)۱ = ی که دارای مهمان است. ۲- : گو ( جانور اهلی ) + سپند ( مقدس، پاک ) = جانور اهلی پاک *جز اول ( گو ) در واژه های گوساله و نیز به کار رفته است. ۳ - میرزا : میر ( مخفف ) + زا ( مخفف زاده) = زاده * این واژه ظاهراً از زمان تیموریان رواج یافته است در عهد قاجار هرگاه پیش از نام افراد . قرآن سفره ی رنگین الهی است که از زمان نزول تا پایان عالم برای انسان های حق طلب گسترده شده وهر به اندازه شایستگی وظرفیت وجودی خویش ازآن بهره مند می شود.این کتاب آسمانی اوصافی و ویژگی هایی دارد که تبیین آن ها ، چندین مقاله می طلبد. این اوصاف عظمت وموقعیت قرآن را به نمایش می گذارد که فهرست وار به برخی از آنها اشاره می شود: ۱- قرآن معجزه ج. از این میان می توان به تأثیر زبان های فارسی، عبری، اکدی و رومی بر آن اشاره کرد، حتی در نوشتار قرآن چنین واژه هایی یافت می شوند هر چند که زبان عربی بنا بر ویژگی نهادین خود که واژه ها در آن گردانِش (صرف) می شوند چهره وام واژه ها را چنان دگرگون می نماید که شناسایی ریشه آن بسیار دشوار می گردد. برای نمونه واژه عربی «جلاب» بر وزن «فعال» برگر. چرا «الرحمن» عروس قرآن است؟! (صلی الله علیه و آ له) فرمود: «لکل شی ء عروس و عروس القرآن سوره الرحمن؛ برای هر چیزی عروسی است و عروس قرآن سوره الرحمن است.» الرحمن قابل توجه است واژه عروس گر چه در زبان فارسی به زن تازه شوهر کرده می گویند، ولی در فرهنگ عرب به مرد و زن هر دو مادام که در مراسم عروسی هستند اطلاق می گردد و از آن جا که مرد و زن در چنین مراسمی در بهترین و زیباترین حالات و کامل ترین احترامات قرار دارند این واژه به موجودات بسیار زیبا و گرامی اطلاق می شود. (تفسیر نمونه، ج 23، ص 92.) شبیه ترین سوره به عروس سوره الرحمن با کنایه و استعاره و ایهام بیشتری نازل شده است و همین باعث می شود که این سوره زیباتر از سوره های دیگر باشد و شباهتش به عروس بیشتر شود؛ زیرا که حسن و زیبایی عروس در این است که در زیر تور و باشد: «حور مقصورات فی الخیام» درود بر شما دوستان، چندی پیش یکی از دوستان از من در مورد راهنمای برخی نکات در خواندن آوانوشت های اوستایی و گاتها پرسش کرد که فکر می کنم دوستان دیگری نیز با این مشکل مواجه هستند. به همین جهت شایسته دونستم که آن را با شما در میاد بگذارم. - اوْ مانند آوای "او" در واژه "اورامان". - وُ مانند آوای "او" در واژه "کو" ( = کجاست ). - ه در پایان واژه بدین . توجه: بسیاری از این موضوعات، برای پژوهش باید ریزتر و جزئیتر شوند .1 آداب سؤال از نظر قرآن .2 ادراکات انسان در عالم قیامت از نگاه قرآن و روایات .3 ارائه راحلهایی برای جلوگیری از انحرافات، از دیدگاه قران .4 از خودبیگانگی از دیدگاه قرآن .5 استفاده عصری از قرآن مدیر کل کانون پرورش فکری ک ن و نوجوانان آذربایجان شرقی، از اجرای طرح سراسری «واژه واژه با کتاب» در استان، همزمان با سراسر کشور خبر داد. واژه انقل و انقل گری نیز همانند واژه های و حزب الله و دیگر واژه هایی که بار ارزشی دارند، به ویژه پس از پیروزی انقلاب ی مورد هجوم و تحریف دشمنان قرار گرفته است. دیکشنری آ فورد امسال بر خلاف سنت همه ساله خود یک واژه قدیمی و نه تازه ابداع شده را به عنوان واژه سال انتخاب کرده است. دومین شرط وقت است... 91 وقت در قرآن.. 91 سومین شرط قبله. 96 قبله در قرآن.. 96 چهارمین شرط پوشش لباس است... 99 لباس در قرآن.. 99 در لباس گزار چند شرط است... 100 پنجمین شرط مکان است... 103 مکان در قرآن.. 103 اذان و اقامه در قرآن.. 108 جوانان و قرآن یکی از عواملی که می‏تواند جوانان را از انحرافات گوناگون حفظ نماید ارتباط و انس با قرآن است. صادق علیه‏السلام در این باره فرمود: «مَن قَرَءَ القُرآن و هُو شابٌ مؤمن اِخْتَلَطَ القرآن بِلَحْمِهِ و دَمِه»[1] ؛ جوان مؤمنی که به قرائت قرآن بپردازد قرآن با گوشت و خونش در می‏آمیزد.

پی نوشت ها:
[1] وسایل الشیعه، ج 3،. گناه شناسی » واژه‏هاى گناه در قرآن‏ در زبان قرآن و صلى الله علیه وآله و ان علیهم السلام با واژه‏هاى مختلف، از گناه یاد شده است، که هر کدام گویى از بخشى از آثار شوم گناه بر مى‏دارد و بیانگر گوناگون بودن گناه است.
واژه‏هایى که در قرآن در مورد گناه آمده، عبارتند از:
1- ذنب 2- معصیت 3- اثم 4- سیئه 5- جرم 6- حرام 7- خطیئه‏
8- فسق 9- فسا. آب در قرآن کریم آب در قرآن کریم
قرآن کریم، از هنگام نزول تا هم اکنون، سرچشمه پیدایش و سرمایه پرورش بزرگترین و پاکترین روح ها، بلندترین همت ها، استوارترین اراده ها، عمیق ترین افکار، عالیترین معارف، نغزترین ادبیات و دل انگیزترین هنرها در عرصه های گسترده و حوزه های گوناگون حیات فکری و فرهنگی و علمی و اجتماعی و ادبی و هنری مسلمانان در همه اکناف عالم و در پهنه تاریخ پر افتخار فرهنگ و تمدن ی بوده است.
قرآن کریم برخلاف روشها و شه های کلامی و فقهی و فلسفی، که بیش از هزار سال است در جامعه ی رایج و شایع شده اند، توجه و عنایت فوق العاده ای به طبیعت و عناصر طبیعت دارد (در این میان، آب از عمده ترین عناصر طبیعت به شمار می آید)، به طوری که در میان ادیان الهی هیچکدام به اندازه دین مبین ، به ویژه قرآن کریم، به موضوع «آب» نپرداخته اند؛ تنوع موضوعی، تفصیل مباحث آب و تاکیدات قرآن به ارزش و اهمیت آب، بیانگر این حقیقت است که توجه قرآن به طبیعت و بالاخص آب همه سویه بوده است.
واژه «ماء» اصل عبری آن «مُی- میم» و سریانی آن «میا» است که در عربی تغییر شکل داد و «ماء» شد. این لغت در اصل به معنی «هر مایع غیر جامد» است چه آب مطلق باشد یا آبهای مضاف، ولی وقتی به صورت «ماء» مطلق استفاده می شود منسوب به آب خالص است.
واژه «ماء» در قرآن کریم 59 بار به مفرد و 4 بار با متصل شدن به ضمائر به کار رفته است. ماء به مفرد در موضوعات گوناگون کاربرد داشته است: ادامه مطلب راازدست ندهید چکیده انگیزه ایجاد همسویی مسلمانان بر محور خدا(ص) و ائمه(ع) از یک سو، و بیان گوشه ای هرچند اندک ازعظمت آن حضرت نزد مسلمانان از سوی دیگر، این نوشته را بر آن داشت تا پس از مفهوم شناسی واژه «صلوات»، نخست نظر قرآن را در مورد صلوات جویا شود و آن گاه تجلی گاه فرمان قرآن را به طور جزئی تر، از دیدگاه مذاهب ی، پژوهش کند. نتیجه این تأمل آن است که:.
قرآن نسبت به تنبلی افراد در مواردی چون جهاد و و برخی از اعمال عبادی دیگر توجه داشته است. به نظر قرآن ریشه تنبلی در اموری چون جهاد و اعمال و تکالیف سخت و دشوار را می بایست در شک و تردیدی دید که آنان نسبت به خدا و دین دارند.
فقدان ایمان کامل موجب می شود تا شخص نسبت به تکالیف سخت و دشوار واکنش مثبتی نشان ندهد و با برخورد سرد خود آن ر. در بیشتر آیات و روایات ، تقوی با واژه مقدس الله همراه است و بیانگر آنست که در واقع تقوی در رابطه با خدا و ایمان به عالم غیب معنا پیدا می کند و باید گفت واژه صد در صد دینی ی است. قرآن مجید نیز در موارد متعددی تقوی را مشروط بر ایمان به خدا کرده و می فرماید:... و اتقوا الله ان کنتم مومنین[1]
[1] - مائده : 57.
قرآن,آیا می دانید,دانستنیهای قرآنی دانستنی هایی جذاب از قرآن کریم- سری دومدانستنی هایی جذاب از قرآن کریم- سری اول - آیا می دانید که … وسط قرآن مجید، یعنی آن جا که درست به نصف تقسیم می گردد، کلمه «ولیتلطّف» (سوره کهف، 19) است.
- آیا می دانید که … در قرآن کریم از 25 تن از انبیای عظام الهی نام برده شده است و شرح مفصل یا کوتاه دعوت آنان از قوم خود، به توحید و نیکوکاری آمده است.
- آیا می دانید که … واژه دنیا در قرآن کریم 115 بار به کار رفته است، و واژه آ ت هم همین تعداد.
- آیا می دانید که … کلمه یوم به معنای روز (به صورت مفرد) 365 بار به تعداد روزهای سال شمسی در قرآن بکار رفته است.____________________________- آیا می دانید که … کلمه شهر در زبان عربی به معنای ماه است. در قرآن این واژه 12 مرتبه به تعداد ماه های سال آمده است.
- آیا می دانید که … کلمه جلاله (اللَّه) در قرآن کریم 2699 بار به کار رفته است.
- آیا می دانید که … در قرآن واژه ساعه یا همان ساعت 24 مرتبه آمده است. این تعداد برابر با تعداد ساعات در یک شبانه روز می باشد.
- آیا می دانید که … شیاطین 68 مرتبه، ملائکه هم همین تعداد.
- آیا می دانید که … حیات 71 بار، موت هم همین تعداد.____________________________
- آیا می دانید که … علم و معرفت و مشتقات آن ها 811 بار، ایمان و مشتقات آن هم همین تعداد.
- آیا می دانید که … واژه «سجد» و مشتقات مربوط به آن 34 مرتبه در قرآن کریم بکار رفته است که این تعداد برابر با مجموع سجده های 17 رکعت در شبانه روز می باشد. در هر رکعت، 2 سجده انجام می شود که در مجموع شامل 34 سجده است.
- آیا می دانید که … واژه ابلیس 11 مرتبه و پناه بردن به خدا از دست او نیز 11 بار در قرآن آمده است.
- آیا می دانید که … سماوات السبع یا سبع سماوات، هفت بار به کار رفته است.____________________________
- آیا می دانید که … لفظ صلاة و قیام و اقیموا و مشتقات آن، 51 بار به کار رفته است که برابر با هفده رکعت واجب و 34 رکعت مستحب شبانه روزی است.
- آیا می دانید که … مشتقات وصی و توصیه، به تعداد اوصیای الهی، دوازده بار به کار رفته است.
- آیا می دانید که … لفظ شیعه و مشتقاتش، دوازده بار در قرآن به کار رفته است.
- آیا می دانید که … مشتقات فرقه، 72 بار به کار رفته است و این به تعداد 72 فرقه ی است.____________________________
- آیا می دانید که … بلندترین سوره قرآن، سوره بقره است. کوتاه ترین سوره، سوره کوثر است که طول آن فقط یک سطر و نیم است.
- آیا می دانید که … حروف مقطّعه به حروفی مانند الم [الف، لام، میم]، طسم [طا، سین، میم]، کهیعص ]کاف، هاء، یاء، عین، صاد] گفته می شود که گسسته از همند و متشکل از 29 حرف یا مجموعه حروف هستند که در آغاز 28 سوره قرآن (که همگی مکی هستند جز بقره و آل عمران) آمده است.- آیا می دانید که … تعداد آیات قرآن بر طبق روایات 6236 فقره است. تعداد کلمات قرآن 77807 فقره است.
- آیا می دانید که … مفصل ترین ترجیع بند قرآن در سوره الرحمن است. در این سوره، 31 بار آیه «فبای الاء ربکما تکذبان» به معنای «پس کدامین نعمت پروردگارتان را انکار می کنید؟» تکرار شده است. محفل انس با قرآن، قرائت قرآن، زیارت ادعیه و مناجات خوانی، قرآن سر گذاشتن، صد رکعتی، دعای جوشن کبیر در شب ۲۳ رمضان در ارومیه برگزار شد. قرآن در نزد مسلمانان بزرگترین معجزه محمد، است. در سدهء اخیر، ادعای گونه دیگری از اعجاز قرآن با عنوان «اعجاز عددی و نظم ریاضی در قرآن» مطرح شد. کشف رابطه ریاضی در قرآن، موجب شد برخی از پژوهشگران مسلمان برای کشف اسرار و رموز بیشتری از قرآن به آمارگیری از تعداد حروف و واژه های قرآن بپردازند. - مثلاً کلمه ی 5 دفعه آمده است. درست به تعداد های واجب روزانه اصلاً می دانید که کلمه ی چند مرتبه در قرآن تکرار شده؟ بله 12 مرتبه! به تعداد 12 علیه السلام. - کلمه ی شهر هم که به معنی ماه است 12 مرتبه آمده است به تعداد 12 ماه سال. - کلمه ی یوم که به معنی روز است 30 بار به شکل مثنی و جمع در قران آمده. بعضی کلمات هم که معانی متضادی دارند به تعدا مساوی استفاده شده اند. کلمات دنیا و آ ت هر کدام 115 بار ملائک و هم 88 دفعه استفاده شده است. دو کلمه ی متضاد مرگ و زندگی، هر کدام 145 دفعه، سود 50 بار و زیان 50 بار امید 8 بار و ترس هم 8 دفعه، دو کلمه سختی و صبر هم 114 دفعه، کلمه ی حزب الله و حزب ال هر دو 3 بار، کلمه ی رجل به معنای مرد مساوی کلمه ی امراه به معنای زن هر کدام 24 بار آمده است. کلمه ی الحسنات به معنای خوبی ها و کلمه ی سیئات به معنای گناهان هر کدام 2180 بار تکرار شده است. کلمه ی صدقه 73 مرتبه و کلمه ی رضایت هم 73 مرتبه، چه نتیجه ای می گیرید؟ " صدقه موجب رضایت خداست." کلمه ی مصیبت 75 بار در قرآن آمده و کلمه ی شکر هم 75 بار! یعنی؛ در مصیبت ها هم باید شاکر خداوند باشیم. چون زکات باعث برکت مال می شود، کلمه ی زکات و برکت هم هر کدام 32 مرتبه در قرآن آمده است. و این مثال ها تنها گوشه ای از تحقیقات و معجزات قرآن بود.