برد هواو ج

به نقل از خبرگزاریها در مورد برد هواو ج : تساوی نمایندگان مازندران مقابل حریفان... نساجی در گرمای هواو در پرتماشاگرترین دیدار هفته قدر موقعیتها را خوب ندانست شمال اسپرت:هفته چهارم رقابت های لیگ دسته یک فوتبال باشگاه های کشور عصر روز 6 شهریور در ای مختلف کشور برگزار شد و در این روز دو از استان مازندران در برابر حریفانشان قرار گرفتند. در این هفته از رقابت ها تیم فوتبال نساجی مازندران در خانه و در یوم شهید وطنی قائمشهر...مشروح ادامه مطلب
دردسرهایمان از ان جا شروع شد که قرار شد: بین شناسه ((-َم)) و ((-َت)) بین اول شخص مفرد و دوم شخص مفرد . بین دل و دین بین هواو عقل . بین دنیا و عقبی بین ظاهر وباطن . می باید انتخاب کنیم. ______ شاید هم دردسر از انجا باشد که میخواهیم ((جمع بین اضداد)) کنیم هم من باشم و خواست دل هم تو باشی و اوامر الهیت . قبول کنیم :گاهی تنها خودمان را گول میزنیم به عبارتی عجیب ابکاری میکنیم!
اختصاصی از یاری فایل آموزش دستگاه پکیج یونیت هوایی با و پر سرعت .
آموزش دستگاه پکیج یونیت هوایی
آموزش دستگاه پکیج یونیت هوایی        نام فایل : آموزش دستگاه پکیج یونیت هواییفرمت : pdfتعداد صفحه : 30توضیحاتتعریف پکیج یونیت
پکیج یونیت دستگاهی است که بااستفاده ازیک سیال خنک کننده درسیکل تبرید، هوارابرای مصارف صنعتی
یاتهویه مطبوع خنک میکند . هوای سردتولیدشده ازطریق کانال کشی برای تهویه مطبوع مورداستفاده
قرارمیگیرد .
-1 تعریف پکیج یونیت هوائی
به پکیج یونیتی گفته میشودکه مبردداخل کندانسورآن بوسیله هواخنک میشود . این نوع عمل به کمک تعدادی
فن که هوارا ازروی کویلهای کندانسورعبورمی دهند، انجام می پذیردوباعث خنک شدن مبردمیشود .سیستم
های هوایی محدودیتهای سیستم آبی راندارد ، چون انتخاب کندانسورهوایی فقط به اختلاف دمای خشک هواو
دمای تقطیرمبرد ارتباط دارد و هرچه این اختلاف بزرگترباشد ، میتوان کندانسور هوایی کوچکتری انتخاب کرد .
بنابراین درهرجائی می توان ازسیستم هوائی استفاده کرد ولی چون درسیستم های آبی فشارودمای تقطیر
پائینتر ازنوع هوائی است ، بنابراین راند مان وطول عمرسیستم های آبی ، بالاترازنوع هوائی است
ودرمحلهاییکه امکان استفاده ازسیستم آبی وجود دارد ، بهتراست ازسیستم های آبی مانند پکیج یونیت آبی
استفاده کرد...
با
آموزش دستگاه پکیج یونیت هوایی
اختصاصی از رزفایل نگهداری اتومبیل با و پر سرعت .
نگهداری اتومبیل
نگهداری اتومبیل مقالات مکانیک  با فرمت           doc           صفحات  9 استفاده بهینه از هر وسیله ای مست م سرویس و نگهداری به موقع آن دستگاه است که به عبارتی می توان این روش را بازبینی پیشگیرانه نامید، زیرا عمل به دستورات وضع شده از سوی تولیدکننده و همچنین رعایت استانداردهای موجود نه تنها موجب افزایش عمر و ایجاد قابلیت بکارگیری در هر زمان با بالاترین درجه ایمنی واطمینان می گردد بلکه از اتلاف بی مورد وقت و پول نیز جلوگیری می کند. بر همین اساس اتومبیل نیز که بعنوان مجموعه ای از سیستمها و دستگاههای مختلف شناخته می شود، برای قرارداشتن در بهترین موقعیت بازدهی و همینطور برخورداری از شرایط ایده آل از نظر ایمنی، کارآیی، عملکرد و حتی زیبایی و... نیازمند سرویس و نگهداری مداوم وانجام دقیق دستورالعمل های ارائه شده توسط کمپانی خودروساز است. در این مقاله سعی شده با جمع آوری و ارائه معتبرترین توصیه ها و زمانبندی ها برای سرویس قسمتها و اجزای مختلف اتومبیل، شما را درنگهداری هرچه بهتر و کاملتر اتومبیلتان یاری دهیم. البته بیان این نکته نیز ضروری به نظرمی رسد که در صورت استفاده از خودرو در شرایط سخت و همچنین رانندگی در محیطهای آلوده وپرگردوخاک، تعویض روغن موتور، های هواو روغن، شمعها و حذف دیگر بخشهایی که تحت تأثیر چنین شرایط و محیطهای نامساعد قرارمی گیرند باید در فواصلی کوتاهتر از آنچه تعیین شده، صورت گیرد که برای تعیین فاصله زمانی این نوع بازدیدها توصیه می شود با سرویس کارهای مجرب و مطمئن و یا تعمیرگاههای مجاز م نمایید.با
نگهداری اتومبیل
اختصاصی از سورنا فایل برج میلاد با و پر سرعت .
برج میلاد
برج میلاد مقالات  عمران  با فرمت           doc           صفحات  15 مشخصات فنی برج میلاد     فناوری ساخت برجهای بلند در دنیا عمر زیادی ندارد برجهای بلند از این جهت اهمیت زیادی دارند که برای چندین منظور مورد استفاده قرار می گیرند ، از طرفی برای انجام یک طرح بزرگ چند منظوره طبعاً باید توان فنی و ی در زمینه های مختلف در کشور موجود باشد . همچنین باید شرایطی فراهم کرد که همه بتوانند در کنار هم و با برنامه ریزی کار کنند . وقتی کشوری فناوری موشکی دارد یعنی که ی های مکانیک ، هواو فضا ، شیمی ، متالوژی ، کامپیوتر وبرق ومخابرات پیشرفته ای دارد و مهمتر اینکه میتوانداین فناوری هارا در کنار هم قراردهد و محصول نهایی تولید کند . برج هم چنین چیزی است . برای ساختن یک برج ، باید توان ی عمران و سازه ، ی معماری ، ی مکانیک ، برق ، مخابرات و همچنین قدرت تولید و کنترل ساخت قطعات ، تاسیسات و …وجود داشته باشد و البته شرایطی که این فناوری ها بتواند کنار هم کارکنند . ایده ساختن یک برج مخابراتی ـ تلویزیونی در تهران حدود 8 سال پیش مطرح شد . سپس مطالعات دقیق برای برسی امکان و چگونگی ساخت آن انجام شد تاینکه طرح در سال 75 رسماً شروع به کار کرد طرح به طور کلی تشکیل شده است از برج و ساختمان راس آن ، مرکز جشنواره ها و همایش های بین الملل، مجموعه تجارت جهانی ، هتل پنج شتاره و پارک ای تی .  
با
برج میلاد
آیا میدانید تورهای مالدیو یکی از پرطرفدار ترین تورهای گردشگری هستند؟ تا به حال به ع های خیره کننده از این سرزمین زیبا توجه کرده اید؟ در ادامه ی مطلب با ما همراه شوید تا درباره ی مالدیو کمی بیشتر بدانید.
درباره ی مالدیو بیشتر بدانیم
کم مساحت ترین و کم جمعیت ترین کشور قاره آسیا که به طور میانگین 5/1 متر از سطح دریا ارتفاع دارد، مجمع الجزایر مالدیو با 1200 جزیره بر روی اقیانوس هند است. فقط 202 جزیره از این مجمع الجزایر زیبا قابل س ت میباشد.
سفر به این مجمع الجزیره ی فوق العاده هزینه بر است،به گونه ای که اغلب ثروتمندان قادر به ید بلیط هواپیما خارجی به مقصد این کشور زیبا هستند. حتی ید تور به مقصد مالدیو نیز بسیار گران است، یعنی کمترین قیمت تور مالدیو از مبلغی تقریبی معادل 6 میلیون تومان آغاز می شود. تور مالدیو مالدیواما اگر میخواهید تجربه ی جدیدی از سفر داشته باشید و میتوانید از پس هزینه ی سفر برآیید، تور مالدیو را انتخاب کنید و از سواحل زیبای مرجانی به همراه ماهی های گوناگون، مرداب های صاف و درختان نارگیل لذت ببرید. در بسیاری از این جزایر قابل س ت هتل هایی وجود دارد که پذیرای توریست ها هستند. اگر به غواصی علاقه مندین، مالدیو را میتوان ایستگاه غواصی تعریف کرد، همچنین گردشگران سوار بر قایق هایی که میان این جزایر تردد میکنند از دیدن ماهی هایی که از سطح آب پیدا هستند لذت میبرند. به دلیل گرم شدن هواو کم ارتفاع بودن این مجمع الجزایر خطر غرق شدن این بهشت زمینی وجود دارد . تور مالدیو مالدیو

تور مالدیو مالدیو

تور مالدیو مالدیوبه دلیل تمام این زیبایی ها و تفریحات منحصر به فرد، سالانه افراد زیادی راهی این منطقه ی زیبا میشوند و از مدتها قبل اقدام به رزرو هتل در مالدیو میکنند. البته ناگفته پیداست برای اقامت در هتلهای مالدیو باید هزینه ی زیادی پرداخت کرد. برای مثال قیمت تور مالدیو برای مدت 7 شب از 6 میلیون تومان آغاز میشود.
اختصاصی از یارا فایل تحقیق در مورد مدیریت کیفیت جامع با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 34 مدیریت کیفیت جامعمقدمه :اغلب موسسات آموزش بطور روزانه بدون طرح توسعه شرکت می کنند تعداد زیادی که ارزی تلاشهای پیشرفته که معمولا تماس هایی قسمت به قسمتی هستند . مدیریت کیفیت جامع (tqm) برای طرح های طولانی مدت ترغیب می شوند که هم پویا هست sihe طرح موضوعی برای بازدید و اصلاح مداوم است . برای تضمین قبول و درونی ساختن محتوای tqm و ساختارهای تئوریکی آن مهم است . ضروری نیست که مردم دوره tqm آرا بکار گیرند که ممکن است مثل سخن نامفهوم کهنه در بطری جدید هواو هوس مدیریت دیگر » و غیره تماس مشا به با tqm پیشرفت تحقیقی مداوم یا cqi نامیده می شود (فرازیر 1997 ) ، ارزی کیفیت یا roq (ولر 1996 ) . و مدیریت کیفیت اضافی یا qmp (کافمن و زاهان 1993 ) . چه چیز مهمی است که روح حرکت – مفهوم کیفیت را در آموزش و پرورش تکنیک ها و استراتژی های مدیریتی اش در یک پایه پیوسته تحلیل می کند .تغییر دادن مدیر یک منطقه تحقیق شده گسترده ، در هر دو در هند و خارج از آن است . (مو خو پادها یا ، 1981 ،1989 ، روجرز و شو میکر 1971 هاولوک 1973). چندین بعد و مجادلات ابتدائی کمی در مدیریت تغییر پذیری وجود دارد . ابتدا ، تغییر، وظیفه قبول موفقیت و توسعه ابتکار ی است . ابتکارات در میان چندین مراحل در طول قبول آن از آن می گذرد .مدیریت تغییر مقداری برای اداره ابتکار در میان مراحل مختلف تا یک ابتکار موسسه ای است . اعضای یک سازمان همان ابتکار را بطور مختلف دوباره انجام می دهند . چندین نمایندگی و مراحل در قبول ابتکار با هم شرکت می کنند.آن هم مهم است که مقاومت تشخیص داده شده شرکت طبیعی ابتکار است . در اینصورت ، tqm ابتکار – یک تماس و استراتژی جدیدی برای مدیریت کیفیت و همینطور مدیریت کیفیت هستند . هر کایزن یک ابتکار است . آن برای امتحان اینکه چطور ابتکارات که در سازمان قبول شده اند مفید خواهند بود . ص 181قبول ابتکار :قبول ابتکار در میان پنج مرحله اتفاق می افتد (روجوز 1962 ) . 1- استقرار دل بر اولین استقرار عقیده در فکر یک قبول کننده نهایی شخص یا یک پذیرنده سازمانی دارد .2- امتحان دل بر تمرین مغزی که امکان داشتن را ارزی می کند ، طراحی ابتکار و همینطور ارزی ، اهمیت مخالف دارد .3- قبول ترجمه واقعی عقیده در سطوح نگه داشته شده است : یا همه مقیاس ها4- ارزی ‏ ، تشخیص مراحل موثر قبول و برخورد ابتکار است ارزی در این علت مجموعه نیست . تصور ابت اصلاح کننده ای برای قبول نهایی می باشد.
با
تحقیق در مورد مدیریت کیفیت جامع
ابتدا خواستیم درهمون ابتدای بازی با نیجریه وضعیت تیم ملی را به نقد بکشیم گفتیم شاید به انگ عدم طرفداری و ی ونگری متهم بشیم پس گذاشتیم آبها که از آسیاب افتاد دست به قلم بشیم شاید ذهنها هم آمادگی لازم را داشته باشند. راستش وبی تعارف با این همه هزینه ای که بابت تیم ملی کردیم و با توجه به نوع بازیها باید گفت اصلا خوب بازی نکردیم و انتظار. اختصاصی از فایل هلپ پاو وینت بررسی انتقال حرارت و جرم در مبدل های حرارتی غیر همسو.ppt با و پر سرعت .
 پاو وینت بررسی انتقال حرارت و جرم در مبدل های حرارتی غیر همسو.ppt
 پاو وینت بررسی انتقال حرارت و جرم در مبدل های حرارتی غیر همسو.ppt  دسته بندی : پاو وینت نوع فایل:  ppt _ pptx ( قابلیت ویرایش )  قسمتی از محتوی متن پاو وینت :  تعداد اسلاید : 18 صفحهبررسی انتقال حرارت و جرم در مبدل های حرارتی غیر همسو مبدل های حرارتی وسایلی هستند که تبادل حرارت بین دو سیال در دمای متفاوت را آسان می کنند بیشتر مبدل ها را می توان با توجه به آرایش شارش شاره در درون مبدل دسته بندی کرد که دو نوع متداول در شکل زیر نمایش داده شده است برج های خنک کن نیز نوعی مبدل حرارتی می باشند برج های خنک کن به دو دسته خشک و تر تقسیم می شوند در برج های خنک کن تر آب حاوی گرما در معرض تماس مستقیم جریان هوا قرار می گیرد با در تماس قرار گرفتن آب و هوا به دو دلیل آب شروع به کاهش دما می نماید اول اختلاف دمای آب و هواو دوم تبخیر بخشی از آب .
به منظور افزایش سطح تماس هوا و آب در داخل برج از شبکه هایی به نام پرکن (پکینگ) استفاده می شود برج های خنک کن مکانیکی: به دو دسته مکنده (این ) که فن در بالای برج قرار دارد و دمنده (فورث) که فن در پایین برج قرار دارد تقسیم می شود عمدتا برج های خنک کن را در دو طرح برج با جریان عرضی و برج با جریان متقابل مانند شکل زیر بنا می کنند برج با جریان عرضی برج با جریان متقابل عملیات انتقال جرم به وسیله انتقال یک ماده به داخل ماده دیگر در مقیاس مولکولی مشخص می شوند قانون نفوذ فیک: دو گاز که توسط یک دیواره نازک از یکدیگر جدا شده اند را در نظر بگیرید وقتی دیواره برداشته شود دو گاز تا رسیدن به تعادل به درون یکدیگر نفوذ می کنند معادلات اندازه حرکت، انرژی و غلظت به صورت زیر می باشد: α/ν =pr ν/d = sc α/d =le وقتی انتقال حرارت و جرم به طور همزمان روی دهد بین ضریب انتقال جرم و حرارت رابطه زیر بر قرار است موازنه جرم و انرژی در برج های خنک کن تر: می توان یک میانگین لگاریتمی دما چنین تعریف کرد: روش دوم با استفاده از روش عددی techebycheff مقدار(hs-ha)دردمایtw1+0.1(tw2-tw1) : مقدار(hs-ha)دردمای tw1+0.4(tw2-tw1): مقدار(hs-ha)دردمایtw2+0.4(tw2-tw1) : مقدار(hs-ha)دردمایtw2+0.1(tw2-tw1) : جمع آوری تحقیقات اخیر در مورد انتقال جرم بر حسب عدد رینولدز، که نشان می دهد با افزایش عدد رینولدز، ضریب انتقال جرم افزایش می یابد گشایشی و میسندن بر روی 7نوع پرکن مختلف آزمایش انجام دادند که نتایج زیر بدست آمد لمواری و همکاران برای دو نوع جریان و در 3 دمای مختلف مشخصه برج را بر حسب دبی آب به هوا بدست آوردند: :bdr :bdr pr: با تشکر از توجه شما پایان .  متن بالا فقط قسمتی از محتوی متن پاو وینت میباشد،شما بعد از پرداخت آنلاین ، فایل را فورا نمایید    لطفا به نکات زیر در هنگام ید  پاو وینت:  توجه فرمایید.در این مطلب، متن اسلاید های اولیه قرار داده شده است.به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاو وینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از ید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرماییدپس از پرداخت هزینه ،ارسال آنی پاو وینت ید شده ، به ادرس ایمیل شما و لینک فایل برای شما نمایش داده خواهد شددر صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون بالا ،دلیل آن کپی این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاو وینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارددر صورتی که اسلاید ها داری ج و یا ع باشند در متون پاو وینت قرار نخواهند گرفت.
هدف فروشگاه ایران پاو وینت کمک به سیستم آموزشی و رفاه دانشجویان و علم آموزان میهن عزیزمان میباشد. 

  فایل  پرداخت آنلاین 

با
پاو وینت بررسی انتقال حرارت و جرم در مبدل های حرارتی غیر همسو.ppt
اختصاصی از ژیکو پاو وینت بررسی انتقال حرارت و جرم در مبدل های حرارتی غیر همسو.ppt با و پر سرعت .
 نوع فایل:  ppt _ pptx ( پاو وینت ) ( قابلیت ویرایش )  قسمتی از اسلاید :  تعداد اسلاید : 18 صفحهبررسی انتقال حرارت و جرم در مبدل های حرارتی غیر همسو مبدل های حرارتی وسایلی هستند که تبادل حرارت بین دو سیال در دمای متفاوت را آسان می کنند بیشتر مبدل ها را می توان با توجه به آرایش شارش شاره در درون مبدل دسته بندی کرد که دو نوع متداول در شکل زیر نمایش داده شده است برج های خنک کن نیز نوعی مبدل حرارتی می باشند برج های خنک کن به دو دسته خشک و تر تقسیم می شوند در برج های خنک کن تر آب حاوی گرما در معرض تماس مستقیم جریان هوا قرار می گیرد با در تماس قرار گرفتن آب و هوا به دو دلیل آب شروع به کاهش دما می نماید اول اختلاف دمای آب و هواو دوم تبخیر بخشی از آب .
به منظور افزایش سطح تماس هوا و آب در داخل برج از شبکه هایی به نام پرکن (پکینگ) استفاده می شود برج های خنک کن مکانیکی: به دو دسته مکنده (این ) که فن در بالای برج قرار دارد و دمنده (فورث) که فن در پایین برج قرار دارد تقسیم می شود عمدتا برج های خنک کن را در دو طرح برج با جریان عرضی و برج با جریان متقابل مانند شکل زیر بنا می کنند برج با جریان عرضی برج با جریان متقابل عملیات انتقال جرم به وسیله انتقال یک ماده به داخل ماده دیگر در مقیاس مولکولی مشخص می شوند قانون نفوذ فیک: دو گاز که توسط یک دیواره نازک از یکدیگر جدا شده اند را در نظر بگیرید وقتی دیواره برداشته شود دو گاز تا رسیدن به تعادل به درون یکدیگر نفوذ می کنند معادلات اندازه حرکت، انرژی و غلظت به صورت زیر می باشد: α/ν =pr ν/d = sc α/d =le وقتی انتقال حرارت و جرم به طور همزمان روی دهد بین ضریب انتقال جرم و حرارت رابطه زیر بر قرار است موازنه جرم و انرژی در برج های خنک کن تر: می توان یک میانگین لگاریتمی دما چنین تعریف کرد: روش دوم با استفاده از روش عددی techebycheff مقدار(hs-ha)دردمایtw1+0.1(tw2-tw1) : مقدار(hs-ha)دردمای tw1+0.4(tw2-tw1): مقدار(hs-ha)دردمایtw2+0.4(tw2-tw1) : مقدار(hs-ha)دردمایtw2+0.1(tw2-tw1) : جمع آوری تحقیقات اخیر در مورد انتقال جرم بر حسب عدد رینولدز، که نشان می دهد با افزایش عدد رینولدز، ضریب انتقال جرم افزایش می یابد گشایشی و میسندن بر روی 7نوع پرکن مختلف آزمایش انجام دادند که نتایج زیر بدست آمد لمواری و همکاران برای دو نوع جریان و در 3 دمای مختلف مشخصه برج را بر حسب دبی آب به هوا بدست آوردند: :bdr :bdr pr: با تشکر از توجه شما پایان .  متن بالا فقط قسمتی از محتوی متن پاو وینت میباشد،شما بعد از پرداخت آنلاین ، فایل را فورا نمایید    لطفا به نکات زیر در هنگام ید  پاو وینت:  ................... توجه فرمایید !در این مطلب، متن اسلاید های اولیه قرار داده شده است.به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاو وینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از ید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرماییدپس از پرداخت هزینه ،ارسال آنی پاو وینت ید شده ، به ادرس ایمیل شما و لینک فایل برای شما نمایش داده خواهد شددر صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون بالا ،دلیل آن کپی این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاو وینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارددر صورتی که اسلاید ها داری ج و یا ع باشند در متون پاو وینت قرار نخواهند گرفت.
هدف فروشگاه جهت کمک به سیستم آموزشی برای دانشجویان و دانش آموزان میباشد .
 
 « پرداخت آنلاین »
با
پاو وینت بررسی انتقال حرارت و جرم در مبدل های حرارتی غیر همسو.ppt
به نام خدا سلام برشما عزیزان من امیدوارم که خوب باشید مطالب وسوالات مهم فصل ششم درس علوم تجربی هفتم تقدیم به همه ی دانش آموزان گلم به نام خدا دانش آموزان عزیز،همت وتلاش کنید، تا به یاری خدا همیشه موفق باشید:این آرزوی من است *جزوه ی بخش زمین شناسی درس علوم تجربی *فصل:ششم ....فصل سفر آب روی زمین پایه ی هفتم متوسطه ی دوره ی اول سال تحصیلی:9. اختصاصی از هایدی مقاله درباره مدیریت کیفیت جامع با و پر سرعت .
مقاله درباره مدیریت کیفیت جامع
مقاله درباره مدیریت کیفیت جامع لینک پرداخت و در "پایین مطلب" فرمت فایل: word (قابل ویرایش و آماده پرینت) تعداد صفحات:34  مقدمه :         اغلب موسسات آموزش بطور روزانه بدون طرح توسعه شرکت می کنند تعداد زیادی که ارزی تلاشهای پیشرفته که معمولا تماس هایی قسمت به قسمتی هستند . مدیریت کیفیت جامع (tqm)   برای طرح های طولانی مدت ترغیب می شوند که هم پویا هست sihe  طرح موضوعی برای بازدید و اصلاح مداوم است . برای تضمین قبول و درونی ساختن محتوای tqm و ساختارهای تئوریکی آن مهم است . ضروری نیست که مردم دوره tqm آرا بکار گیرند که ممکن است مثل سخن نامفهوم کهنه در بطری جدید هواو هوس مدیریت دیگر » و غیره تماس مشا به با tqm پیشرفت تحقیقی مداوم یا cqi نامیده می شود (فرازیر 1997 ) ، ارزی   کیفیت یا roq  (ولر 1996 ) . و مدیریت کیفیت اضافی یا qmp  (کافمن و زاهان 1993 ) . چه چیز مهمی است که روح حرکت – مفهوم کیفیت را در آموزش و پرورش تکنیک ها و استراتژی های مدیریتی اش در یک پایه پیوسته تحلیل می کند .         تغییر دادن مدیر یک منطقه تحقیق شده گسترده ، در هر دو در هند و خارج از آن است . (مو خو پادها یا ، 1981 ،1989 ، روجرز و شو میکر 1971 هاولوک 1973). چندین بعد و مجادلات ابتدائی کمی در مدیریت تغییر پذیری وجود دارد . ابتدا ، تغییر،
وظیفه قبول موفقیت و توسعه ابتکار ی است . ابتکارات در میان چندین مراحل در طول قبول آن از  آن  می گذرد .مدیریت تغییر مقداری برای اداره ابتکار در میان مراحل مختلف
تا یک ابتکار موسسه ای است . اعضای یک سازمان همان ابتکار را بطور مختلف دوباره انجام می دهند . چندین نمایندگی و مراحل در قبول ابتکار با هم شرکت می کنند.        آن هم مهم است که مقاومت تشخیص داده شده شرکت طبیعی ابتکار است .
 در  اینصورت ، tqm  ابتکار – یک تماس و استراتژی جدیدی برای مدیریت کیفیت و همینطور مدیریت کیفیت هستند . هر کایزن یک ابتکار است . آن برای امتحان اینکه چطور ابتکارات که در سازمان قبول شده اند مفید خواهند بود . ص 181قبول ابتکار :         قبول ابتکار در میان پنج مرحله اتفاق می افتد (روجوز 1962 ) . 1- استقرار دل بر اولین استقرار عقیده در فکر یک قبول کننده نهایی شخص یا یک پذیرنده سازمانی دارد . 2- امتحان دل   بر تمرین  مغزی  که  امکان  داشتن  را  ارزی می کند ، طراحی ابتکار و همینطور ارزی ، اهمیت مخالف دارد .3- قبول ترجمه واقعی عقیده  در سطوح  نگه  داشته  شده  است : یا همه مقیاس ها 4- ارزی ‏ ، تشخیص مراحل موثر قبول و برخورد ابتکار است ارزی
در این علت مجموعه نیست . تصور ابت اصلاح کننده ای برای قبول نهایی می باشد.5- درونی ساختن ، مکانیزمی از رده بندی یک ابتکار درون سیستم ، تعبیر آن خارج از منطقه ابتکار است.        از این رو tqm مثل یک فلسفه جدید و استراتژی ابتکاری برای پیشرفت
 کیفیت در سراسر این پنج مرحله خواهد رفت . به هر حال ، مقدس نیست ،
هر یک واقعا ً به چندین مرحله کوچکتر را شامل می شود .      بزودی یک ابتکار درون سیستم پراکنده شده است ، آن ع العمل های
 مختلفی را در میان قبول کننده پتاسیلی تولید می کند . تعدادی عقایدی
که قبول نشدند یکجا در زمینه ای که نمی تواند تکمیل شوند
یا ضروری نیستند .        تعدادی سرگرمی با عقاید برای دورانی دارند و سپس بزودی  چالشی
 از عقیده تکمیل شده می دهند که فهمانده می شود یا تعداد دیگری که
در راهها و معانی قبول آن پیدا می شود هستند وواقعاً عقیده جدید ی را
تکمیل می کنند . در طبقه بندی دیگر پذیرفتگان درون متبکران طبقه بندی
 می شود ، مبتکران قدیمی مبتکران ، مبتکران جدید و تنبلان ما می توانید
طبقه بند ی مردم را طبق ع العمل ابتکاری هایشان با آنچه که می تواند
 انجام دهند یا انجام خواهند داد در نوع شناسی که قبلاً در این کتاب ارائه شده است (شکل 1-11 ) به هم ربط  دهیم . اینها انی که با کفایت و خواهان هستند
نه فقط مبتکرانند بلکه پذیرفتگان اولیه نیز هستند . صلاحیت اما بدون
خواستن اند به همان خوبی عدم صلاحیت و خواستن تنبلان هستند.اشخاص خواهان اما عدم صلاحیت تا درجه زیادی متعلق به طبقات پذیرفتگان و پذیرفتگان اخیر هستند خواستن برای معرفی عامل می آید هیمن طور که tqm دریک مدرسه یا دانشکده معرفی می شود ، معلمان و کارمندان غیر فرهنگی متفاوت از هم عمل می کنند . اصول ادراکی می تواند مبتکران ، پذیرفته گان قدیمی ، پذیرفته گان جدید و تنبلان را باهم یکی کند . جنبه های ساختاری معینی از قبول ابتکار وجود دارد . ابتدا ، این جا باید منابع معینی از آنجایی که عقاید جدید آموزش کیفیتی و مدیریت کیفیتی می تواند درون پذیرش مدرسه یا دانشکده جاری شود باشد . از این رو احتیاج مهم اتصال شدن به منابع عقاید است . تعدادی از منابع ممکن است خواهر موسسات ، اشخاص حرفه ای ، علوم حرفه ای ، موسسات منبع و غیره باشند . دومین ساختار صادر شده ارتباط ابتکار روش ها ، تکنیکها و قدرت ارتباطی ،
اعتبار پیام دهنده و غیره است . عامل سوم نشان های ویژه خود ابتکار است.       ابتکاراتی که مرکب هستند ، نسبتاً مختصر هستند یا برای زمان طولانی برای گرفتن نتایجشان با احتمال مقاومت و نپذیرفتن هستند . کایزان بهتر کار می کند . مدیریت مقاومت ضامن سبقت گرفتن و طراحی برای شفا فیتش است.
با
مقاله درباره مدیریت کیفیت جامع
مطالعات طراحی یوم فوتبال   تاریخ ایجاد 31/12/2013 12:00:00 ق.ظ    تعدادبرگ: 168   قیمت: 30000 تومان   حجم فایل: 17097 kb  تعدادمشاهده  56  
بخش اول
فصل اول : معرفی طرح
1-1-    تعریف یوم                                        1
1-2-    تاریخچه ساخت یوم                                    1
1-3-    تاریخچه ساخت یوم                                    1
1-2-1- یوم                                        1
1- 2 - 2- دسته بندیهای تاریخی                                    2
-3-1نسل یومها طبق نظر رود شر، رئیس ارشد ورزشگاه(اچ . او . کی)                3
1-3-1- یوم های نسل اول                                    4     
1-3-2- یوم های نسل دوم: تأثیر تلویزیون                            4
1-3-3- یوم های نسل سوم: یوم های خانوادگی                        5
1-3-4 - یوم های نسل چهارم: تعهد جمعی و رسانه ها                    5
1-3-5- یوم های نسل پنجم:  بازسازی شهری                        5
 
1-2- فصل دوم : بررسی محیط پیرامون
1-2-1- مقدمه                                            8
1-2-2- چکیده                                            9
1-2-3-  واژه های کلیدی                                    9
1-2-4-  شناخت ویژگیهای منطقه                                10
1-2-4-1-  موقعیت استان همدان [حوزه کلان ]                             10
1-2-4-2-  موقعیت شهرستان ملایر                                 11
1-2-5-  بررسی و تعیین ویژگی های اقلیمی منطقه                         11
1-2-5-1-  آب و هواو عوامل مؤثر بر آن در شهر ملایر                         11
1-2-6-  عناصر اقلیمی                                         12
 
1-3- فصل سوم : بررسی ضوابط و مقررات                         
1-3-1- مشخصات کالبدی                                    16
1-3-1-1-  ابعاد و اندازهها                                    16
1-3-1-2- روش ترسیم خطوط زمین فوتبال                            17
1-3-1-3-تعیین جهت قرارگیری زمین                                18
1-3-1-3- تجهیزات مورد نیاز مسابقات فوتبال                            18
1-3- 1- 4 - امکانات زمین بازی جهت مسابقات دو میدانی                    19
1-3-1- 5 - ایمنی زمین بازی                                     20
1-3-1- 6 - اندازه نیمکتها                                     31
1-3-1- 7 -  محلهای ایستادن                                    31
1-3-1- 7 – 1- ابعاد جایگاه تماشاگران ایستاده                            32
1-3-1- 7 – 2- انواع جایگاه های ایستادن                            32
1-3-1- 7 – 3-آرایش جایگاه تماشاگران ایستاده                             32
1-3-1- 8 -  آسایش تماشاگران                                     32
1-3-1- 9 -   جایگاه معلولین                                     33
1-3-2- دسترسی ها                                        35
1-3-3- تجهیزات                                        35
1-3-4- نقشه (پلان) زمین یوم                                36
1-3-5- فضای بازیکنان و اتاق رختکن                                37
1-3-5- 1- فضای بازیکنان                                    38
1-3-5- 2- اتاق تعویض تیم ها                                     38
1-3-5- 3- حوضچه های مخصوص استراحت و تمدد اعصاب                     39
1-3-5- 4- اتاق مخصوص ماساژ                                39
1-3-5- 5- اتاق تعویض مربیان تیم                                 39
1-3-5- 6- اتاق داوران  برحسب قوانین فیـفا                            40
1-3-5- 7- فضای آزمایش                                 41
1-3-5- 8- مراقبت های پزشکی                                    42
1-3-5- 9-  فضـای گـرم کـردن                                    42
1-3-5- 10-  نیمکت بازیکنان                                     43
1-3-5- 11- فضای تعویض نمایندگان رسمی                             44
1-3-6-  فضاهای مربوط به اشخاص مهم و سرشناس و پذیرایی از مهمانان سازمانها            45
1-3-6-  1-  استراحتگاههای متعلق به اشخاص مهم                        45
1-3-6-  2-  فضای پذیرایی                                    45
1-3-6- 3- سالن استراحت                                    46
1-3-6- 4- کرسی های اجرایی                                    46
1-3-6- 5-  لژ و فضاهای ویژه مخصوص اشخاص مهم                         47
1-3 - 7-   ارتفاعها                                         48
1-3-8-  تسهیلات رسانه ها (امکانات و فضاهای کاری رسانه ها و مطبوعات)            49
1-3- 8 - 1-  فضاهای مربوط به عملکرد رسانه ها                            49
1-3- 8 - 2-  موقعیت فضاهای مربوط به رسانه ها                        50
1-3- 8 - 3-  موقـعیتهـای مفسرین                                 51
1-3- 8 - 4-  مکان و تجهیزات                                    51
1-3- 8 - 5-  فضـای کنترل مفسرین                                52
1-3- 8 - 6-  نیمکتهای گزارشگران تلویزیون                            53
1-3- 8 - 7-   عکاسان                                        53
1-3- 8 - 8-  رو مه نگاران                                    54
1-3- 8 - 9-  منطقه مختلط                                     55
1-3- 8 - 10-  فضای مذاکرات و انجمن مطبوعاتی                        56
1-3- 8 - 11-  موقعیت دوربین                                    57
1-3- 8 - 12-  فضای مورد نیاز بردار                                57
1-3- 8 - 13-   حداقل فضای مورد نیاز دوربین ها                        57
 
1-4- فصل چهارم : بررسی استانداردها
1-4-1- استاندارد درهای ورودی                                    58
1-4- 2- فضاهای وجی                                    58
1-4-3- مسیرهای وج اضطراری                                58
1-4- 4- محاسبات زمان برای وج جمعیت                            59
1-4- 5- تعداد ردیفها                                        60
1-4- 6- پله ها                                            60
1-4- 7-  گذرگاهها و سطوح شیبدار                                61
1-4- 8- بالابرها و پله برقی                                    61
1-4- 9- ورودیها                                        62
1-4- 10- گردش افقی                                        63
1-4- 11-  درهای داخلی                                     63
1-4- 12-  گردش عمودی                                     64
1-4- 13-  تعیین بلوک ها جهت استقرار نیمکت ها                        64
1-4- 14- بررسی تعیین بلوکها                                    65
1-4- 15- فضـاهای ارتباطی                                     65
1-4- 16- سهم فضاهای ارتباطی                                    66
1-4- 17- اندازه گیری ظرفیت اولیه                                 67
1-4- 18- ارتباطات مخابراتی از راه دور                                68
1-4- 19-  فضاهای پشتیبانی                                    68
1-4- 19- 1- پارکینگ                                        69
1-4- 19- 2- انبار                                        70
1-4- 19- 3- تدارکات یوم                                    71
1-4- 19- 3- 1-  سالن میهمانان ویژه                                72
1-4- 19- 3- 2-  فضای رستوران                                71
1-4- 19- 3- 3-  آشپرخانه مرکزی                                72
1-4- 19- 4- کیوسکها و یا فروشگاهها                                 73
1-4- 19- 5- محل کمک های اولیه                                73
1-4- 19- 6- فضاهای کلی سرویس بهداشتی                            74
1-4- 19- 7- فضاهای اداری و عمومی                                75
1-4- 20-  محدوده مخصوص بازیکنان                                76
1-4- 20- 1- رختکن بازیکنان                                    77
1-4- 20- 2- شرایط رختکن بازیکنان                                78
1-4- 20- 3- امکانات رختکن ها                                 78
1-4- 21- دفتر مربیان                                         78
1-4- 21- 1- امکانات دفتر مربیان                                 79
1-4- 22- اتاق داوران                                        79
1-4- 22- 1- امکانات اتاق داوران                                79
1-4- 23- علائم در محوطه رختکن ها                                 80
1-4- 24- بخش های عملکردی رسانه ها                             81
1-4- 24- 1- محل قرار گیری گزارشگران                            82
1-4- 24- 2- محل قرارگیری عکاسان                                83
 1-4- 24- 3- اتاق کنترل تصاویر و گزارش تلویزیونی                        84
1-4- 24- 4- بخش خبرنگاران مطبوعات                                85
1-4- 24- 5-  فضای مشترک                                    87
1-4- 24- 6- جایگاه مصاحبه فوری                                87
1-4- 24- 7- اتاق کنفرانس مطبوعاتی                                88
1-4- 24- 8- مرکز رسانه ها در یوم                             89
1-4- 24- 9- پخش تلویزیونی                                    90
1-4- 24- 10-  دوربین های اصلی پخش اختصاصی                        92
1-4- 24- 11-  طراحی فضای مورد نیاز برای دوربین ها                        95
1-4- 24- 12-  دوربین های ضبط تصاویر آهسته                            96
1-4- 25- سالن های پذیرایی                                    97
1-4- 26- ل و پذیرش                                    98
1-4- 27- سالن                                            98
1-4- 28- سکوهای تماشای مسابقه (جایگاه vip)                         99
1-4- 29- ظرفیت سکو های مهمانان                                100
1-4- 30- اتاق های مهمانان                                    100
1-4- 30- 1- ایده های طراحی                                     101
1-4- 30- 2- قرارگیری اتاق ها بین سکو های یوم                         101
 
بخش دوم
2-1- فصل اول : مبانی نظری طرح
2-1-1-(high-tech)                                         115
2-1-2- منابع                                             118
2-2- فصل دوم : تحلیل سایت                                    119                     
2-3- فصل سوم : طراحی                                    120
2-4- فصل چهارم : سازه                                    121
2-4-2- سیستم های باربری ساختمانی                                123
2-4-2- 1-  سیستم های سازه با عملکرد شکلی                            123
2-4-2- 2- سیستم های سازه با عملکرد برداری                            123
2-4-2- 3- سیستم های سازه با عملکرد مقطعی                             123
2-4-2- 5-  سیستم های سازه با عملکرد ارتفاعی                            125
2-4-3- سیستم های سازه ای مناسب برای پوشش دهانه های بزرگ                    125
2-4-3- 1-  سیستم های خطی                                    125
2-4-3- 2- سازه های فضاکار                                    127
2-4-3- 4- لایه بندی                                        128
2-4-3- 5- اتصالات                                        129
2-4-3- 6-  گنبدهای مشبک                                    130
2-4-3- 7- سازه کش بستی                                    131
2-4-3- 8- سیستم سقف چرخ دوچرخه                                131
2-4-3- 9-  سازه ورق های تاشده                                132
2-4-3- 10- سازههای پارچه ای                                133
2-4-3- 10-1- دسته بندی سازههای پارچهای به لحاظ عملکرد                    134
2-4-3- 10-2- فرم و رفتار سازه های پارچه ای                            138
2-4-3- 11- بالشتکهای بادی                                    141
2-4-3- 11- 1- ابعاد بالشتک ها                                144
2-4-3- 11- 2- پوشش های etfe با پیش تنیدگی مکانیکی                    144
2-4-3- 11- 3- نصب و ب ایی                                    145
2-4-3- 11- 4- تولید و فرآوری محصول etfe                         147
2-4-3- 11- 5- باد بالشتکها                                 147
2-4-3- 11- 6- نگهداری                                    148
2-4-3- 11- 8- رطوبت گیرها                                    149
2-4-3- 11-9- حریق                                        149
2-4-3- 11-10- ا تیک                                    149
2-4-3- 11- 11- انتقال حرارت                                 149
2-4-3- 12- طراحی سازه های پارچه ای                                150
2-4-3- 12- 1- شکل سطح ـ پوشش                                 151
2-4-3- 12- 2- پیشتنیدگی                                    151
2-4-3- 12- 3- انعطافپذیری و تغییر شکل                            152
2-4-3- 12- 4- آب و هوای داخل پوسته                            152
 
2-5- فصل پنجم : تاسیسات                                    154
2-5-1- تاسیسات برقی                                        154
2-5- 2- نو ردازی                                         154
2-5- 2- 1- نیاز استفاده کنندگان                                 154
2-5- 2- 2- رده های نو ردازی                                    155
2-5- 2-3- معیارهای نو ردازی                                 156
2-5- 2- 4- یکنواختی نور                                    156
2-5- 2- 5- طراحی روشنایی                                     157
2-5- 2- 7- نو ردازی یوم فوتبال                                 158
2-5- 2- 8- گرمای رنگ نور                                    160
2-5- 2- 9- گرمای رنگ لامپ ها                                 160
2-5- 2- 10- نصب چراغها                                    162
2-5- 2- 12- روشنایی اضطراری                                 162
2-5- 2- 13- آ تیک                                        163
2-5-3- تاسیسات مکانیکی                                     166
2-5-3- 1- تامین دمای مناسب                                     166
2-5-3- 2-  تامین هوای تازه                                     167
2-5-4-  ملاحظات اقلیمی                                    167
2-5-4- 1- آسایش گرمایی در زمین های روباز                            168
2-5-5-  ضوابط اقلیمی طر احی زمینهای ورزشی                         168
2-5-6- بررسی نحوه مدیریت اقتصادی یوم ها (موثر بر معماری)                169     
 
کلمات کلیدی مرتبط:
رساله یوم , نقشه یوم , نقشه معماری , نقشه های معماری , نقشه کدی ,رساله یوم و مطالعات معماری یوم ، پروژه یوم فوتبال، مطالعات، رساله ، یوم فوتبال ، رساله یوم فوتبال ، پایان نامه یوم فوتبال ، برنامه فیزیکی ، سرانه ،اصول و ضو, مقالات مرتبط در این دسته رساله کامل طراحی یوم فوتبال و مجموعه های خدماتی وابسته اختصاصی از ژیکو تحقیق درباره نگهداری اتومبیل با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 9 ***نگهداری اتومبیل***استفاده بهینه از هر وسیله ای مست م سرویس و نگهداری به موقع آن دستگاه است که به عبارتی می توان این روش را بازبینی پیشگیرانه نامید، زیرا عمل به دستورات وضع شده از سوی تولیدکننده و همچنین رعایت استانداردهای موجود نه تنها موجب افزایش عمر و ایجاد قابلیت بکارگیری در هر زمان با بالاترین درجه ایمنی واطمینان می گردد بلکه از اتلاف بی مورد وقت و پول نیز جلوگیری می کند. بر همین اساس اتومبیل نیز که بعنوان مجموعه ای از سیستمها و دستگاههای مختلف شناخته می شود، برای قرارداشتن در بهترین موقعیت بازدهی و همینطور برخورداری از شرایط ایده آل از نظر ایمنی، کارآیی، عملکرد و حتی زیبایی و... نیازمند سرویس و نگهداری مداوم وانجام دقیق دستورالعمل های ارائه شده توسط کمپانی خودروساز است. در این مقاله سعی شده با جمع آوری و ارائه معتبرترین توصیه ها و زمانبندی ها برای سرویس قسمتها و اجزای مختلف اتومبیل، شما را درنگهداری هرچه بهتر و کاملتر اتومبیلتان یاری دهیم. البته بیان این نکته نیز ضروری به نظرمی رسد که در صورت استفاده از خودرو در شرایط سخت و همچنین رانندگی در محیطهای آلوده وپرگردوخاک، تعویض روغن موتور، های هواو روغن، شمعها و حذف دیگر بخشهایی که تحت تأثیر چنین شرایط و محیطهای نامساعد قرارمی گیرند باید در فواصلی کوتاهتر از آنچه تعیین شده، صورت گیرد که برای تعیین فاصله زمانی این نوع بازدیدها توصیه می شود با سرویس کارهای مجرب و مطمئن و یا تعمیرگاههای مجاز م نمایید.**** مهمترین بخش و یا به عبارتی قلب تپنده در اتومبیل موتور آن است و همانطور که میدانید سلامت و کارکردصحیح این قسمت برای داشتن اتومبیلی به دردخور بسیارضروری است. بنابراین ما هم از موتور شروع کرده و شرایط بازدید و سرویس آن را بررسی می کنیم: 1) وجود روغن کافی و با چسبندگی مناسب چه در گرماو چه در سرما از مواردی است که در طول عمر موتور نقش بسزایی دارد. با چک و بازرسی روغن در فواصل800 تا 1000 کیلومتر از کافی بودن آن در موتور مطمئن شوید، روغن موتور مناسب را با توجه به دفترچه راهنمای خودرو انتخاب کرده و تعویض آنرا با در نظر گرفتن قابلیت های روغن و توصیه های شرکت خودروساز انجام دهید. اگرچه درحال حاضر روغن هایی با پایایی و حفظ قابلیت تا 40 هزارکیلومتر نیز در بازار یافت می شوند اما بخاطر داشته باشیدکه هر پیشرانه ای قابلیت استفاده از این روانسازها را ندارد.توصیه می گردد روغنهای عادی را بین 3500 تا 4500کیلومتر کارکرد خودرو تعویض نمایید. 2) گرمای بیش از حد براحتی موتور را دچار صدمه وآسیب می نماید. بنابراین همواره از وجود آب کافی درسیستم خنک کننده پیشرانه (رادیاتور) اطمینان حاصل کرده و در صورت عدم وجود نشتی در کل مجموعه پس ازپیمودن هر 1000 تا 1200 کیلومتر اقدام به بازدید آن نمایید. در همین رابطه توصیه می شود بین هر 8000 تا10000 کیلومتر تسمه پروانه و یا موتور پروانه رادیاتوربازرسی گردد تا تسمه سالم بوده و لقی آن در حد استانداردباشد و یا موتور پروانه بخوبی عمل کرده و با رسیدن به دمای مشخص شده شروع بکار کند. 3) به یاد داشته باشید که وجود ضدیخ حتی در فصل تابستان نیز مفید است زیرا همانطور که در زمستان ازانجماد مایع درون رادیاتور جلوگیری می نماید، در فصل گرما هم دمای جوشش آنرا بالا می برد، به هر حال مایع درون رادیاتور را می بایست هر دو سال یکبار بطور کامل تعویض نموده و اقدام به تمیز و رسوب ز رادیاتور کرد. 4) تمیز و سالم بودن های هوا و روغن باعث کاهش مصرف سوخت و کارکرد بهتر موتور خودرو میگردد. بنابراین با هر بار تعویض روغن هوا را هم عوض کنید و هر دو بار یکبار اقدام به تعویض روغن نمایید. 5) عملکرد صحیح و کامل سیستم جرقه زنی متضمن اشتعال کامل و یکی از فاکتورهای کارآیی مناسب موتوراست. اگرچه به تازگی شمع های جدید و پیشرفتهای وارد بازار کشور شده اند اما بدلیل قیمت بالا هنوز چندان کاربردی ندارند، بنابراین برای ایجاد بهترین جرقه، شمعهای کارکرده را بین 23000 تا 25000 کیلومتر با شمعهای نو عوض کنید، ضمنا پس از پیمودن هر 8000 کیلومتر لازم است تاکلیه شمعها بازدید و تمیز شوند. 6) در همین بخش توصیه می شود که پس از هر 8000کیلومتر کارکرد، دلکو مجددا بررسی و احتمالا تنظیم گردد ودر دلکوهای پلاتینی بین هر 8000 تا 10000 کیلومتر،پلاتین فرسوده تعویض گردد. با این عمل علاوه بر راحتترروشن شدن موتور، به احتراق کامل و کاستن از مصرف سوخت نیز کمک می کنید.7) برای اینکه همواره سوخت کافی به موتور برسد، جا دارد تا هر 4000 تا 5000 کیلومتر، پمپ بنزین خودرو ازنظر سلامت بازدید شده و صافی آن تمیز شود. سوخت را هر 12000 کیلومتر تعویض نموده و اتصالات و شیلنگ های سوخت را بازرسی کنید، در صورت بروز نشتی و یا هرگونه خوردگی در آنها بدون درنگ و با سرعت مبادرت به تعویض آنها با انواع مرغوب نمایید چرا که هرگونه آسیب و کاستی دراین قسمت می تواند خسارات جبران ناپذیری را بهمراه داشته باشد.8 )چنانچه نمی خواهید بدلیل تخلیه یا دشارژ شدن باتری دچار مشکل شوید، پس از طی هر 5000 کیلومترمیزان آب اسید باتری را چک کرده و در صورت کمبود فقط آب مقطر به آن اضافه نمایید. توجه داشته باشید که آب اسید باتری بدلیل برخورداری از اسید سولفوریک ، قابلیت خورندگی شدیدی دارد. بنابراین از تماس آن با پوست ، لاس و حتی بدنه خودرو جلوگیری کرده و در صورت بروز چنین موردی ، بلافاصله سطح تماس را با آب سرد شستشو دهید.به یاد داشته باشید که گاز متصاعدشونده از خانه های باتری ،هیدروژن است که میل انفجاری شدیدی دارد. بنابراین ازمجاورت هرگونه جرقه و یا شعله با آن اکیدا اجتناب کنید. **** پس از موتور نوبت به سیستم انتقال نیرو شامل جعبه دنده و در صورت وجود چرخهای متحرک در عقب ،دیفرانسیل و میله گاردان می رسد. در این بخش اهم وظایف مالک خودرو عبارتند از: 1) روانساز مورد استفاده در جعبه دنده و دیفرانسیل ازنوعی است که اصطلاحا به آن واسکازین گفته می شود.واسکازین ها انواع مختلفی دارند که در مورد هر خودرو بایدبه دفترچه راهنمای آن مراجعه کرد، در هر حال پس از طی هر 40000 تا 45000 کیلومتر لازم است تا میزان این روانساز بازدید شود و در فاصله 80000 تا 90000 کیلومترکاملا تعویض گردد. 2) میل گاردان بعنوان انتقال دهنده نیروی موتور از وجی جعبه دنده به ورودی دیفرانسیل عمل می کند،مهمترین اجزاء میل گاردان اتصالات یونیورسال یا به اصطلاح چهارشاخ ها هستند که با بازدید آنها در هر 24000تا 25000 کیلومتر، می توان از خطر جداشدن احتمالی این قطعه و بروز صدمات جبران ناپذیر حاصله جلوگیری کرد.
با
تحقیق درباره نگهداری اتومبیل
رساله هتل ۴ ستاره   تاریخ ایجاد 18/10/2013 12:00:00 ق.ظ    تعدادبرگ: 140   قیمت: 15000 تومان   حجم فایل: 12383 kb  تعدادمشاهده  14  
بخشی از مطالب:

چکیده:

یکی از منابع اصلی درآمد درکشورهای توسعه یافته وحتی کشورهای جهان سوم صنعت توریسم است. ت ها با ایجاد زیرساخت های مناسب و با صرف هزینه های و بهره برداری مناسب از توانمندی های خود در این زمینه اقدام به ب درآمد، ایجاد اشتغال و از همه مهمتر بهره برداری فرهنگی، تاریخی و اجتماعی می نمایند.

کشور ما نیز در این میان با توجه به قابلیت ها و توانمندی های فراوان می تواند سهم مناسبی در این عرصه داشته باشد. اما لازمه آن ایجاد زیرساخت ها، سرمایه گذاری و توسعه همه جانبه می باشد.

یکی از زیرساخت های بسیار مهم در این بین اسکان و اقامت گردشگران می باشد که در تولید و جذب سفر و گردشگر حائز اهمیت بسیاری است.

سواحل زیبای دریای خزر در استان مازندران و نیز سلسله جبال البرز با قله شکوهمند دماوند ، جنگلهای سر سبز، مردابها ، چشمه و آبهای معدنی ، دره های زیبا و سر سبز وجاذبه های فرهنگی این خطه را به صورت یکی از مهمترین کانون های گردشگری و خصوصا طبیعت گردی ( اکوتوریسم) کشور در آورده است.

داشتن توانمندیهای فوق و از طرفی محدودیتها و کمبودهای منطقه در زمینه داشتن فضاهای اقامتی و پذیرایی  بهانه خوبی است , که گامی در جهت طراحی یک مجتمع توریستی و اقامتی در  گوشه ای از این استان ( شهر بابلسر) برداریم.

 این شروع گامی در جهت شناخت جهانگردی و طبیعت گردی و در ادامه فراهم آوردن زمینه توریستی طراحی و معماری یک مجتمع اقامتی در سایت انتخاب شده است ؛ که در پنج فصل تدوین گشته است .

فصل اول به شناخت موضوع طرح (جهانگردی) اعم از تاریخ ، انواع  مزایا ، معایب و عوامل مؤثر بر آن می پردازد.

فصل دوم به شناخت مبانی نظری طرح (مازندران) و ارائه نمونه های موردی داخلی و خارجی می پردازد.

فصل سوم به ابعاد ؛ فضاها و برنامه فیزیکی ختم می شود.

فصل چهارم به معرفی طرح تفصیلی و تحلیل سایت می پردازد.

فصل پنجم به معرفی ایده های طراحی اختصاص دارد

فصل ششم به سیستم های سازه؛ تاسیسات وگرمایشی ودر نهایت به ارائه طرح پرداخته می شود.

 ۲- ۱-۲- مبانی نظری طرح

آنچه که بیشتر در این طراحی و جهت گیری بنا مد نظر می باشد، توجه به اقلیم شهر و منطقه بوده است از جمله جهت باد، شیب زمین، شکل زمین، نورگیری و دید و …

از آنجایی که مفهوم سفرالقاء کننده حرکت و س می باشد سعی شده است که به این اصل نیز پرداخته شود و از احجام صلب و سیال که القاء کننده مفهوم حرکت و س است هم در پلان و هم در نما و حجم استفاده شود. فرم های موجدار سمبل حرکت و فرم های دایره سمبل راحتی و آرامش و حرکت می باشند.

ایجاد یک حیاط داخلی (ل ) در قسمت ورودی که بیشتر تعریف کننده محل ورودی می باشد و باعث ایجاد کشش بصری برای مسافرین و رهگذرین و ایجاد مکث در دید آنها می شود.

کل این رساله در قالب ۱۴۰ صفحه میباشد
فهرست مطالب         
فصل اول: مطالعات
بخش اول: مطالعات عمومی (شهر)………………………….. ۱
۱-۱-۱- چگونگی توسعه شهر بابلسر……………………….. ۱
۱-۱-۲- کلیاتی در خصوص شهر بابلسر……………………… ۱
۱-۱-۳- اوضاع جغرافیایی شهر بابلسر…………………….. ۲
۱-۱-۴- سازمان شهری………………………………….. ۳
۱-۱-۵- بافت………………………………………… ۴
۱-۱-۶- مسائل کمی و کیفی مربوط به وضع مسکن در شهر……….. ۶
۱-۱-۲- مطالعات عمومی(سایت)…………………………… ۶
۱-۱-۲-۱- مطالعات جمعیت دمو گرافیکی…………………….. ۶
۱-۱-۲-۱-۱- افزایش جمعیت و نرخ رشد آن…………………… ۷
۱-۱-۲-۱-۲- نسبت جمعیت……………………………. ۷
۱-۱-۲-۱-۳- بعد خانوار……………………………….. ۸
۱-۱-۲-۱-۴- جمعیت و مهاجرت…………………………….. ۸
۱-۱-۲-۲- مطالعات اقلیم ……………………………… ۹
۱-۱-۲-۲-۱- آب و هواو رژیم جوی………………………… ۹
۱-۱-۲-۲-۲- درجه حرارت……………………………….. ۹
۱-۱-۲-۲-۳- باد غالب شهر……………………………… ۱۱
۱-۱-۲-۲-۴- ز له……………………………………. ۱۱
۱-۱-۲-۲-۵- ویژگی طبیعی………………………………. ۱۲
۱-۱-۲-۳- مطالعات اقتصادی…………………………….. ۳۰
۱-۱-۲-۴- پیشینه تاریخی و وجه تسمیه شهری……………….. ۳۵
۱-۱-۲-۴-۱- وضع بناها و محوطه های تاریخی………………… ۳۶
۱-۱-۲-۵-نتیجه گیری………………………………….. ۳۸
بخش دوم: مطالعات پایه………………………………… ۳۸
۱-۲-۱-تعریف هتل…………………………………….. ۳۸
۱-۲-۲-تاریخچه هتل…………………………………… ۳۹
۱-۲-۳-انواع هتل و گونه های آن………………………… ۴۱
۱-۲-۴-انواع هتل برحسب ستاره و تفاوت های آن…………….. ۴۷
فصل دوم:مبانی نظری طرح
بخش اول: مبانی نظری طرح………………………………. ۵۰
۲-۱-۱-مبانی نظری معماری طرح………………………….. ۵۰
۲-۱-۲-مبانی نظری طرح………………………………… ۵۱
بخش دوم: نمونه های موجود………………………………. ۵۲
۲-۲-۱- هتل پارسیان استقلال(نمونه داخلی)…………………. ۵۲
۲-۲-۲- هتل برج العرب (نمونه خارجی)…………………….. ۶۱
فصل سوم:برنامه کالبدی طرح                              
بخش اول :ابعاد و استاندارد و سرانه و تناسبات……………. ۶۵
۳-۱-۱- اتاق خواب……………………………………. ۶۵
۳-۱-۱-۱- اتاقها…………………………………….. ۶۵
۳-۱-۱-۲- شخص استفاده کننده از فضا…………………….. ۶۵
۳-۱-۱-۳- شرایط ایمنی………………………………… ۶۷
۳-۱-۱-۴- مبلمان فضا…………………………………. ۶۸
۳-۱-۱-۵- ابعاد……………………………………… ۶۹
۳-۱-۱-۶- ارتباط بین عملکرد…………………………… ۷۰
۳-۱-۱-۷- جنبه فضایی…………………………………. ۷۱
۳-۱-۱-۸- بافت جداره ها………………………………. ۷۳
۳-۱-۱-۹- تناسبات……………………………………. ۷۳
۳-۱-۱-۱۰- نور و صوت…………………………………. ۷۴
۳-۱-۱-۱۱- دیدو منظر…………………………………. ۷۴
۳-۱-۱-۱۲- ارتباط فضاها………………………………. ۷۴
۳-۱-۱-۱۳- بررسی ساختارها…………………………….. ۷۵
۳-۱-۱-۱۴- سوئیتها…………………………………… ۷۶
۳-۱-۲-فضاهای عمومی………………………………….. ۷۷
۳-۱-۲-۱-  ل عمومی…………………………………. ۷۷
۳-۱-۲-۲- دربهای ورودی و دسترسی از خارج به هتل……………. ۷۹
۳-۱-۲-۳- موارد عملکردی فضاها…………………………. ۸۰
۳-۱-۲-۴- فضاهای عرصه غذا و نوشیدنی……………………. ۸۲
۳-۱-۳- بخش اداری…………………………………….. ۸۸
۳-۱-۳-۱- تقسیم بندی اداری……………………………. ۸۸
۳-۱-۳-۲- ساعت کاری………………………………….. ۹۲
۳-۱-۴- بخش تفریحی.ورزشی و تجاری………………………… ۹۳
۳-۱-۴-۱- فعالیت…………………………………….. ۹۳
۳-۱-۴-۲- ساعات استفاده………………………………. ۹۴
۳-۱-۵- ویزگی فضایی و ساختاری…………………………. ۹۵
۳-۱-۵-۱- نور……………………………………….. ۹۵
۳-۱-۵-۲- صوت……………………………………….. ۹۵
۳-۱-۵-۳- اشخاص استفاده کننده…………………………. ۹۶
۳-۱-۵-۴- امنیت(جانی و مالی)………………………….. ۹۷
۳-۱-۵-۵- دیدو منظر………………………………….. ۹۸
۳-۱-۶- تاسیسات……………………………………… ۹۹
۳-۱-۷- ارتباط بین عملکردها…………………………… ۹۹
۳-۱-۸- فرم کلی در فضا……………………………….. ۱۰۰
۳-۱-۹- سازه………………………………………… ۱۰۰
۳-۱-۱۰- دید از بیرون به داخل…………………………. ۱۰۱
۳-۱-۱۱- تاسیسات…………………………………….. ۱۰۷
بخش دوم: برنامه فیزیکی طرح……………………………. ۱۱۳
قصل چهارم:اصول و بستر طراحی
بخش اول: طرح تفصیلی و جامع……………………………. ۱۱۵
بخش دوم: استفاده از نتایج و مطالعات عمومی و پایه………… ۱۱۸
بخش سوم: تحلیل سایت…………………………………… ۱۲۱
۴-۳-۱- دیدومنظر…………………………………….. ۱۲۱
۴-۳-۲- آلودگی صوت…………………………………… ۱۲۲
۴-۳-۳- جهت نور مطلوب………………………………… ۱۲۳
۴-۳-۴- نتیجه گیری کلی بنا در سایت…………………….. ۱۲۴
فصل پنجم: نتیجه گیری ایده های طراحی                 
۵-۱-۱- ایده های طراحی……………………………….. ۱۲۵
۵-۲-۱- جمع بندی و نتیجه گیری………………………….. ۱۲۷
فصل ششم: توضیحات مختصری در مورد سیستم سازه.سیستم تاسیسات و سیستم گرمایشی
۶-۱-۱- سیستم سازه   ………………………………… ۱۲۸
۶-۲-۱- سیستم تاسیسات………………………………… ۱۲۸
۶-۳-۱- سیستم گرمایشی………………………………… ۱۲۸
فصل هفتم: طرح پیشنهادی (نقشه ها وx (3dma……………. 129
فصل هشتم: منابع و مآخذ…………………………….. ۱۳۹
 
کلمات کلیدی مرتبط:
استانداردهای طراحی هتل, اسکیس از هتل, نقشه طراحی هتل, نقشه های هتل, نقشه هتل, نقشه هتل 4 ستاره, رساله هتل ۴ ستاره ، هتل 4 ستاره, پایان نامه های هتل, پایاننامه هتل, رساله هتل, رساله هتل بابلسر, طراحی هتل, طرح اجرایی هتل, طرح نهائی هتل, طرح هتل, , مقالات مرتبط در این دسته رساله طراحی هتل 4 ستاره توریستی مطالعات طراحی مرکز اقامتی تفریحی با رویکرد باز آفرینی هویت سنتی معماری ایران رساله طراحی هتل 5 ستاره ساحلی اقامتگاه زائرین در شهر قم, مطالعات- معماری pdf مطالعات طراحی هتل توریستی مطالعات طراحی مجتمع تفریحی آب درمانی – مجموعه تفریحی درمانی تحقیق پروژه کامل هتل/word تحقیق تجزیه و تحلیل هتل هیلتون بانکوک-(پاو وینت) رساله طراحی خوابگاه دانشجویی هتل , مطالعات- معماری مطالعات طراحی هتل مطالعات طراحی هتل در ساحل دریای خزر ساری مطالعات طراحی هتل پنج ستاره ساحلی رساله معماری مجتمع اقامتی تفریحی تحقیق معماری طراحی مفاهیم پایه و اصول طراحی هتلها مطالعات طراحی هتل 4 ستاره 91 ص فایل ورد مطالعات طراحی هتل ٣ ستاره در شهر مشهد رساله کامل طرح کتابخانه -مطالعات کامل کتابخانه
تاریخ ایجاد 08/06/2016 12:00:00 ق.ظ تعدادبرگ: 174 صفحه pdf + اشانتیون ورد قیمت: 8800 تومان حجم فایل: 5466 kb تعدادمشاهده 10

تعداد صفحات : 174 صفحه

این محصول شامل رساله کامل رساله طراحی کتابخانه عمومی(مطالعات کامل کتابخانه)می باشد که قابل استفاده دانشجویان محترم رشته های معماری و ... می باشد و با فهرست مطالب ذیل در اختیار شما قرار داده می شود:

فهرست مطالب :

مقدمه

بیان ضرورت های طراحی

بیان اه طراحی

مبانی طراحی و معماری پروژه

فصل اول: مطالعات پایه

کتابخانه و فرآیند ارتباط

کتابخانه نهادی اجتماعی

نقش کتابخانه در سوادآموزی

فرهنگ و اجزای فرهنگ یک جامعه و کتابخانه

تاریخچه کتابخانه

پیدایش خط و چگونگی سیر تحول آن

ابزارهای ضبط و انتقال دانش تا قبل از اختراع چاپ

سنگ نبشته

لوح ف ی

لوح گلین

لوح چوبین

طومار پاپیروس

طومارچرمین

کتاب پوستی

کد

کتاب کاغذی

ابزارهای ضبط و انتقال دانش از اختراع چاپ تا کنون

مواد چاپی

موادغیرچاپی

جزوه

گزارش

صورتجلسات همایش ها و گردهمایی ها

آگاهی نامه ها یا خبرها

بریده جراید

اسناد و مدارک منتشر شده

استانداردها و پروانه ثبت اختراع

پایان نامه های ی

تعریف کتابداری

فلسفه کتابداری

تاریخچه کتابخانه

کتابخانه مصریان

کتابخانه یونان

کتابخانه روم

کتابخانه چین باستان

دوره تحول تعلیم و تربیت و ایجاد ها

دوره رنسانس

دوره پس ار اختراع چاپ

کتابخانه های دوران معاصر

سیر تحول کتابخانه های ایران

کتابخانه های دوره سنتی یا عصر قدیم

کتابخانه های سلاطین و ملوک

کتابخانه های وزرا و رجال مملکتی

کتابخانه های خصوصی و اختصاصی

کتابخانه های ایران باستان

کتابخانه های ی

کتابخانه های مساجد

کتابخانه های مقابر مقدس

کتابخانه های خانقاهها زوایه ها و رباطها

کتابخانه های بیمارستان ها

کتابخانه های مدارس علمی و دینی

کتابخانه های پادشاهان وزرا و ان

کتابخانه های ابوالوفا ابن سلمه در همدان

کتابخانه عضدال ه دیلمی در شیراز

کتابخانه رامهرمز

مطالعات زمینه

بررسی آماری کتابخانه های عمومی

اهمیت توسعه کتابخانه های عمومی

تعریف کتابخانه

اه و معیارهای تفکیک انواع کتابخانه ها

کتابخانه ملی

کتابخانه ملی ایران

اه کتابخانه ملی ایران

کتابخانه ی

اه کتابخانه ی

ارائه خدمات اطلاع رسانی مناسب در سطح و خارج از آن

مجموعه منابع کتابخانه های ی

کتابخانه عمومی

اه کتابخانه عمومی

استفاده کننده

نیروی انسانی

مجموعه کتابخانه عمومی

سایر اطلاعات

کتابخانه تخصصی

کتابخانه آموزشگاهی

اه کتابخانه آموزشگاهی

انواع خدمات کتابخانه

خدمات فنی

خدمات عمومی

اهمیت و کاربرد

نگاهی به روابط عمومی و ارتباطات

مدیریت کتابخانه

شناساندن کتابخانه

شناخت کتابخانه های عمومی

بررسی چند نمونه از خدمات عمومی کتابخانه ها

انواع مواد دیداری شنیداری و رایانه ای در کتابخانه ها

کتابدار

کتابدار در کتابخانه های عمومی

ساختار کتابخانه

معماری ساختمان کتابخانه

وظیفه و طرح

پیشرفت های تاریخی

قرون هفدهم و هجدهم

دوره جدید

مطالعات تطبیقی

کتابخانه عمومی یوسرا،مادرید

فضاها و پلانها و اجزا

کتابخانه مرکزی سیاتل

دفتر معماری رم کولهاوس همراه تصاویر و ...

راهنما و نقشه و پلان ها

اجزا

نتایج

کتابخانه ملی ایران طرح ان مشاور

کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی

بخش های زیر مجموعه ای این مجموعه

تالارهاهای مطالعه

بخش گردش و امانت

بخش مخزنی کتاب

تالار محققان

تالار مرجع

تالار قرآن ها و نفایس

کتابخانه تخصصی هنر

تالار تخصصی جغرافیا

تالار مطالعه و گردش کتاب جوانان

تالار مطالعه و گردش کتاب نوجوانان

تالارهای سمعی بصری

مرکز اطلاع رسانی

اداره اسناد و مطبوعات

اداره امور عمومی

اداره خدمات کتابداری

اداره موزه ها

اصول و طراحی و معماری کتابخانه

طراحی داخلی ساختمان وفضاها

مباحث کمی طراحی

طراحی و جانمایی و رابطه میان بخش ها

طبقات اندازه و تعداد و ورود بار و ...

فضاهای عملیاتی و فضاهای توازن یا تخصیص نیافتنی

ویژگیهای عناصر ساختمان

پنجره

دیوار

کف

ستون

درها و ورودیها

پله ها

حیاطهای داخلی یا باز

زیرزمین

فضاهای کتابخانه و عملکردهای آنها در طراحی

فضای اداری

ج فضای اداری

فضاهای فنی و کارگاهی

کارگاه تعمیر و صحافی

کارگاه مرمت

آتلیه عکاسی

چاپخانه

بخش انتخاب و سفارش

بخش فهرست نویسی و رده بندی

بخش آماده سازی فیزیکی

فضاهای عمومی کتابخانه

جداول فضاها

مخزن نگهداری کتاب

فضای مطالعه

فضای امانت گیف و وسایل مراجعین

بخش امانت

بخش مرجع

بخش نشریات ادواری و رو مه ها

بخش تکثیر

دستشوییها

کتابخانه ک ن

سالن اجتماعات و اتاقهای گردهمایی

بخش سمعی و بصری

فضاهای پشتیبانی

فروشگاه کتاب انبار کتاب

پارکینگ

محل بارگیری

ضوابط پلکان

ضوابط آسانسور

ظوابط آتش نشانی

ضوابط و مقررات ز له

ظوبط و مقررات خاص

تجزیه و تحلیل ضوابط و پیشنهاد ضابطه

سرانه ها و استانداردهای کتابخانه

سرانه فضاهای اداری

ج تخصیص فضاهای فنی و کارگاهی

سرانه فضاهای پشتیبانی

سرانه فضاهای عمومی

سرانه فضاهای گردشی

سیرکولسیون

ظرفیت و مساحت فضاهای عمومی

ظرفیت و مساحت فضاهای پشتیبانی

ظرفیت و مساحت فضاهای فنی و کارگاهی

مساحت اتاق های اداری

ابعاد و اندازه و ارتفاعات و قفسه بندی و فاصله بین مبلمان

ارتفاع سقف و ناحیه های کف

نو زداری

گردش هواو تهویه مطبوع

آ تیک

آتش سوزی

محل احداث کتابخانه

معلولان

جمع بندی و تحلیل نهایی اطلاعات

جمع بندی مطالعات پایه

جمع بندی مطالعات زمینه

جمع بندی مطالعات تکمیلی

جمع بندی مطالعات تطبیقی

مطالعات بستر

موقعیت جغرافیایی

مطالعات اقلیمی

وضعیت باد

فرم ساختمان

نتیجه

مطاعلات جمعیتی جمعیت و متوسط رشد سالانه

مطالعات فرهنگی

و ....

شایان ذکر است این رساله بی نظیر با تعداد صفحات 174 صفحه
کلمات کلیدی مرتبط:
,رساله , کامل ,کتابخانه ,مطالعات ,کامل کتابخانه ,معماری ,تعریف کتابداری ,فلسفه کتابداری ,تاریخچه کتابخانه ,کتابخانه مصریان ,کتابخانه یونان ,کتابانه روم ,کتابخانه چین باستان ,دوره تحول تعلیم و , تربیت و ایجاد ها , ,دوره رنسانس , ,دوره پس ار اختراع چاپ , ,کتابخانه های دورا, مقالات مرتبط در این دسته رساله طراحی پژوهشکده و موزه علوم طبیعی با رویکرد ارتباط مطلوب میان طبیعت و معماری مطالعات پژوهشکده علوم گیاهی با تاکید بر معماری هوشمند مطالعات کانون فرهنگی و پژوهشی و همایش جوانان با رویکرد معماری سنتی ایران مطالعات مجموعه پژوهشی یادمانی ملاصدرا با رویکرد معماری سنتی ایران رساله پژوهشکده معماری و شهرسازی با رویکرد طراحی شهری پایدار پروژه کامل طراحی مدرسه فوتبال پروژه کامل مرکز تکنولوژی اطلاعات تهران پروژه کامل مرکز پژوهشی ادیان الهی پروژه کامل مرکز همایش ها و تحقیقات نانو تکنولوژی مطالعات طراحی کتابخانه دیجیتال با رویکرد فناوری اطلاعات مطالعات طراحی کافه کتاب با رویکرد ایجاد تعاملات اجتماعی در محیط مطالعات پژوهش سرای دانش آموزی،رساله طراحی مرکز علمی پژوهشی ک ن مطالعات طراحی کتابخانه ک ن، رساله معماری کتابخانه ک ن رساله طراحی نمایشگاه و فروشگاه شهر کتاب ، مطالعات معماری مطالعات طراحی موزه صنایع دستی ، رساله موزه صنایع دستی مطالعه معماری و طراحی کتابخانه عمومی، بهمراه یک پروژه اتوکد طراحی کتابخانه طرح معماری کتابخانه , مطالعات- معماری مطالعات طراحی موزه و پژوهشکده شناسی با رویکرد معماری ایرانی+نقشه های اتوکدی و تصاویر سه بعدی مطالعات طراحی مرکز تحقیقات هواشناسی به همراه نقشه های اتوکدی مطالعات طراحی خانه ی کتاب ک ن و نوجوانان 160 ص فایل ورد رساله کامل طرح کتابخانه -مطالعات کامل کتابخانه   تاریخ ایجاد 08/06/2016 12:00:00 ق.ظ    تعدادبرگ: 174 صفحه pdf + اشانتیون ورد   قیمت: 8800 تومان   حجم فایل: 5466 kb  تعدادمشاهده  10  
تعداد صفحات : 174 صفحه
 
این محصول شامل رساله کامل رساله طراحی کتابخانه عمومی(مطالعات کامل کتابخانه)می باشد که قابل استفاده دانشجویان محترم رشته های معماری و ... می باشد و با فهرست مطالب ذیل در اختیار شما قرار داده می شود:
 
فهرست مطالب :
 
مقدمه
 
بیان ضرورت های طراحی
 
بیان اه طراحی
 
مبانی طراحی و معماری پروژه
 
فصل اول: مطالعات پایه
 
کتابخانه و فرآیند ارتباط
 
کتابخانه نهادی اجتماعی
 
نقش کتابخانه در سوادآموزی
 
فرهنگ و اجزای فرهنگ یک جامعه و کتابخانه
 
تاریخچه کتابخانه
 
پیدایش خط و چگونگی سیر تحول آن
 
ابزارهای ضبط و انتقال دانش تا قبل از اختراع چاپ
 
سنگ نبشته
 
لوح ف ی
 
لوح گلین
 
لوح چوبین
 
طومار پاپیروس
 
طومارچرمین
 
کتاب پوستی
 
کد
 
کتاب کاغذی
 
ابزارهای ضبط و انتقال دانش از اختراع چاپ تا کنون
 
مواد چاپی
 
موادغیرچاپی
 
جزوه
 
گزارش
 
صورتجلسات همایش ها و گردهمایی ها
 
آگاهی نامه ها یا خبرها
 
بریده جراید
 
اسناد و مدارک منتشر شده
 
استانداردها و پروانه ثبت اختراع
 
پایان نامه های ی
 
تعریف کتابداری
 
فلسفه کتابداری
 
تاریخچه کتابخانه
 
کتابخانه مصریان
 
کتابخانه یونان
 
کتابخانه روم
 
کتابخانه چین باستان
 
دوره تحول تعلیم و تربیت و ایجاد ها
 
دوره رنسانس
 
دوره پس ار اختراع چاپ
 
کتابخانه های دوران معاصر
 
سیر تحول کتابخانه های ایران
 
کتابخانه های دوره سنتی یا عصر قدیم
 
کتابخانه های سلاطین و ملوک
 
کتابخانه های وزرا و رجال مملکتی
 
کتابخانه های خصوصی و اختصاصی
 
کتابخانه های ایران باستان
 
کتابخانه های ی
 
کتابخانه های مساجد
 
کتابخانه های مقابر مقدس
 
کتابخانه های خانقاهها زوایه ها و رباطها
 
کتابخانه های بیمارستان ها
 
کتابخانه های مدارس علمی و دینی
 
کتابخانه های پادشاهان وزرا و ان
 
کتابخانه های ابوالوفا ابن سلمه در همدان
 
کتابخانه عضدال ه دیلمی در شیراز
 
کتابخانه رامهرمز
 
مطالعات زمینه
 
بررسی آماری کتابخانه های عمومی
 
اهمیت توسعه کتابخانه های عمومی
 
تعریف کتابخانه
 
اه و معیارهای تفکیک انواع کتابخانه ها
 
کتابخانه ملی
 
کتابخانه ملی ایران
 
اه کتابخانه ملی ایران
 
کتابخانه ی
 
اه کتابخانه ی
 
ارائه خدمات اطلاع رسانی مناسب در سطح و خارج از آن
 
مجموعه منابع کتابخانه های ی
 
کتابخانه عمومی
 
اه کتابخانه عمومی
 
استفاده کننده
 
نیروی انسانی
 
مجموعه کتابخانه عمومی
 
سایر اطلاعات
 
کتابخانه تخصصی
 
کتابخانه آموزشگاهی
 
اه کتابخانه آموزشگاهی
 
انواع خدمات کتابخانه
 
خدمات فنی
 
خدمات عمومی
 
اهمیت و کاربرد
 
نگاهی به روابط عمومی و ارتباطات
 
مدیریت کتابخانه
 
شناساندن کتابخانه
 
شناخت کتابخانه های عمومی
 
بررسی چند نمونه از خدمات عمومی کتابخانه ها
 
انواع مواد دیداری شنیداری و رایانه ای در کتابخانه ها
 
کتابدار
 
کتابدار در کتابخانه های عمومی
 
ساختار کتابخانه
 
معماری ساختمان کتابخانه
 
وظیفه و طرح
 
پیشرفت های تاریخی
 
قرون هفدهم و هجدهم
 
دوره جدید
 
مطالعات تطبیقی
 
کتابخانه عمومی یوسرا،مادرید
 
فضاها و پلانها و اجزا
 
کتابخانه مرکزی سیاتل
 
دفتر معماری رم کولهاوس همراه تصاویر و ...
 
راهنما و نقشه و پلان ها
 
اجزا
 
نتایج
 
کتابخانه ملی ایران طرح ان مشاور
 
کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی
 
بخش های زیر مجموعه ای این مجموعه
 
تالارهاهای مطالعه
 
بخش گردش و امانت
 
بخش مخزنی کتاب
 
تالار محققان
 
تالار مرجع
 
تالار قرآن ها و نفایس
 
کتابخانه تخصصی هنر
 
تالار تخصصی جغرافیا
 
تالار مطالعه و گردش کتاب جوانان
 
تالار مطالعه و گردش کتاب نوجوانان
 
تالارهای سمعی بصری
 
مرکز اطلاع رسانی
 
اداره اسناد و مطبوعات
 
اداره امور عمومی
 
اداره خدمات کتابداری
 
اداره موزه ها
 
اصول و طراحی و معماری کتابخانه
 
طراحی داخلی ساختمان وفضاها
 
مباحث کمی طراحی
 
طراحی و جانمایی و رابطه میان بخش ها
 
طبقات اندازه و تعداد و ورود بار و ...
 
فضاهای عملیاتی و فضاهای توازن یا تخصیص نیافتنی
 
ویژگیهای عناصر ساختمان
 
پنجره
 
دیوار
 
کف
 
ستون
 
درها و ورودیها
 
پله ها
 
حیاطهای داخلی یا باز
 
زیرزمین
 
فضاهای کتابخانه و عملکردهای آنها در طراحی
 
فضای اداری
 
ج فضای اداری
 
فضاهای فنی و کارگاهی
 
کارگاه تعمیر و صحافی
 
کارگاه مرمت
 
آتلیه عکاسی
 
چاپخانه
 
بخش انتخاب و سفارش
 
بخش فهرست نویسی و رده بندی
 
بخش آماده سازی فیزیکی
 
فضاهای عمومی کتابخانه
 
جداول فضاها
 
مخزن نگهداری کتاب
 
فضای مطالعه
 
فضای امانت گیف و وسایل مراجعین
 
بخش امانت
 
بخش مرجع
 
بخش نشریات ادواری و رو مه ها
 
بخش تکثیر
 
دستشوییها
 
کتابخانه ک ن
 
سالن اجتماعات و اتاقهای گردهمایی
 
بخش سمعی و بصری
 
فضاهای پشتیبانی
 
فروشگاه کتاب انبار کتاب
 
پارکینگ
 
محل بارگیری
 
ضوابط پلکان
 
ضوابط آسانسور
 
ظوابط آتش نشانی
 
ضوابط و مقررات ز له
 
ظوبط و مقررات خاص
 
تجزیه و تحلیل ضوابط و پیشنهاد ضابطه
 
سرانه ها و استانداردهای کتابخانه
 
سرانه فضاهای اداری
 
ج تخصیص فضاهای فنی و کارگاهی
 
سرانه فضاهای پشتیبانی
 
سرانه فضاهای عمومی
 
سرانه فضاهای گردشی
 
سیرکولسیون
 
ظرفیت و مساحت فضاهای عمومی
 
ظرفیت و مساحت فضاهای پشتیبانی
 
ظرفیت و مساحت فضاهای فنی و کارگاهی
 
مساحت اتاق های اداری
 
ابعاد و اندازه و ارتفاعات و قفسه بندی و فاصله بین مبلمان
 
ارتفاع سقف و ناحیه های کف
 
نو زداری
 
گردش هواو تهویه مطبوع
 
آ تیک
 
آتش سوزی
 
محل احداث کتابخانه
 
معلولان
 
جمع بندی و تحلیل نهایی اطلاعات
 
جمع بندی مطالعات پایه
 
جمع بندی مطالعات زمینه
 
جمع بندی مطالعات تکمیلی
 
جمع بندی مطالعات تطبیقی
 
مطالعات بستر
 
موقعیت جغرافیایی
 
مطالعات اقلیمی
 
وضعیت باد
 
فرم ساختمان
 
نتیجه
 
مطاعلات جمعیتی جمعیت و متوسط رشد سالانه
 
مطالعات فرهنگی
 
و ....
 
شایان ذکر است این رساله بی نظیر با تعداد صفحات 174 صفحه
کلمات کلیدی مرتبط:
,رساله , کامل ,کتابخانه ,مطالعات ,کامل کتابخانه ,معماری ,تعریف کتابداری ,فلسفه کتابداری ,تاریخچه کتابخانه ,کتابخانه مصریان ,کتابخانه یونان ,کتابانه روم ,کتابخانه چین باستان ,دوره تحول تعلیم و , تربیت و ایجاد ها , ,دوره رنسانس , ,دوره پس ار اختراع چاپ , ,کتابخانه های دورا, مقالات مرتبط در این دسته رساله طراحی پژوهشکده و موزه علوم طبیعی با رویکرد ارتباط مطلوب میان طبیعت و معماری مطالعات پژوهشکده علوم گیاهی با تاکید بر معماری هوشمند مطالعات کانون فرهنگی و پژوهشی و همایش جوانان با رویکرد معماری سنتی ایران مطالعات مجموعه پژوهشی یادمانی ملاصدرا با رویکرد معماری سنتی ایران رساله پژوهشکده معماری و شهرسازی با رویکرد طراحی شهری پایدار پروژه کامل طراحی مدرسه فوتبال پروژه کامل مرکز تکنولوژی اطلاعات تهران پروژه کامل مرکز پژوهشی ادیان الهی پروژه کامل مرکز همایش ها و تحقیقات نانو تکنولوژی مطالعات طراحی کتابخانه دیجیتال با رویکرد فناوری اطلاعات مطالعات طراحی کافه کتاب با رویکرد ایجاد تعاملات اجتماعی در محیط مطالعات پژوهش سرای دانش آموزی،رساله طراحی مرکز علمی پژوهشی ک ن مطالعات طراحی کتابخانه ک ن، رساله معماری کتابخانه ک ن رساله طراحی نمایشگاه و فروشگاه شهر کتاب ، مطالعات معماری مطالعات طراحی موزه صنایع دستی ، رساله موزه صنایع دستی مطالعه معماری و طراحی کتابخانه عمومی، بهمراه یک پروژه اتوکد طراحی کتابخانه طرح معماری کتابخانه , مطالعات- معماری مطالعات طراحی موزه و پژوهشکده شناسی با رویکرد معماری ایرانی+نقشه های اتوکدی و تصاویر سه بعدی مطالعات طراحی مرکز تحقیقات هواشناسی به همراه نقشه های اتوکدی مطالعات طراحی خانه ی کتاب ک ن و نوجوانان 160 ص فایل ورد
نکاتی پیرامون نوشتن کتاب
کتاب ابزاری عالی برای نگه داشتن و انتقال اطلاعات و دانش و علوم برای دیگران و نسل های آینده است. اما سخنرانی و انتقال دانش به صورت شفاهی محدودیت زمانی و مکانی دارد. به حضور افراد وابسته است و انتقال حجم بسیار دانش و اطلاعات غیر ممکن است.
اما انتقال دانش به صورت کتبی آن هم کتاب محدود به زمان و مکان نیس. رساله یوم فوتبال ۳۱۰۰۰ نفره ۱۷۰ صفحه – طرح نهائی یوم فوتبال ۳۱۰۰۰ نفره
تاریخ ایجاد 11/01/2016 12:00:00 ق.ظ تعدادبرگ: 170 برگ ورد قیمت: 18000 تومان حجم فایل: 17111 kb تعدادمشاهده 28

فصل اول : معرفی طرح
۱-۱- تعریف یوم
باید توجه داشت که یوم از زمانهای دور با تمام مشکلات تکنولوژیک که ب ایی این ساختمانهای عظیم نظیر یوم المپیک در یونان و کلوزئوم در شهر رم ایتالیا در آن دوره با آن روبرو بودهاند به عنوان مهمترین کار عظیم ساخت بشر مورد توجه قرار داشتهاند.
در قرن گذشته هم جامعه بشری چنین نیازی را حتی در زمان جنگ جهانی دوم انکار نکرد. در زمان جنگ جهانی دوم و در جریان فاجعهای که هم در اروپا با آن درگیر بود، بازسازی یوم برلین از طرف مردم آلمان و جهان مورد استقبال قرار گرفت. به علت همین احساس نیاز، تها در طول تاریخ هزینه سنگین ساخت چنین یومهایی را پذیرفتهاند هرچند امروزه بازگشت سرمایه و سود آن روندی چندین ساله دارد اما چون ب ایی یومها جزئی از ا امات فرهنگی جامعه است متخصصان برای این مشکل نیز راهحلهای مفیدی یافتهاند که اگر بازگشت سرمایه صددرصد نباشد لااقل مقدار مناسبی از آن جبران گردد (nixdorf,stefan,2007).۱-۲- تاریخچه ساخت یوم
۱-۲-۱- یوم
کلمه « یوم» از کلمه یونانی «stadion» مشتق شده که پیش از هر چیز به واحد قدیمی طول اشاره داشت که بر حسب شرایطِ محلی بین ۱۷۷ و ۱۹۲ متر متغیر بود. مفهوم این اصطلاح تا زمین بازی کلی مسابقات نیز بسط یافت، یعنی زمین مسابقه همراه با ردیف های تماشاچیان در اطراف آن. در آن زمان یونانیان اصطلاح «stadion» را به تمام زمینهای ورزشی که به شکل مربع مستطیلهای کشیده با امتدادهای نیم دایره بودند اطلاق کرده و بعدها از این واژه برای اشاره به زمین بازی سایر انواع وقایع ورزشی استفاده می د(یک واحد طول = یک ) stadion) (nixdorf,stefan,2007)).

برای و توضیحات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمائید…

بخشی از مطالب:
زمین بازی
واژه زمین بازی (معادل واژه انگلیسی arena که از واژهای لاتین به معنای «شن» مشتق شده) در اصل به «محل نبرد پوشیده شده از شن در آمفی تئاتر، زمین ورزشی یا یوم» اطلاق می شود.
این فضا محل برگزاری رقابتهای ورزشی و رویدادهای فرهنگی است. امروزه این واژه نه تنها به محل انجام آن فعالیت بلکه به کل ساختار معماری اطراف آن اشاره دارد.

۱- ۲ – ۲- دسته بندیهای تاریخی
در طول هزاران سال به دنبال پیدایش زمین بازی، کار ساخت مکانهای گردهمایی و انگیزه انجام این کار آغاز شد.
در کشور یونان باستان، یومها در ابتدا فضای برگزاری نبردهای نظامی فرقهای و بعدها محل انجام رقابت های ورزشی بودند که نشاندهنده گرایشهای میهن پرستانه و مهمتر از همه نشاندهنده اعتبار اغنیای حاکم بود. ظرفیت نشیمن این یوم ها اغلب مطابق با جمعیت کل یک شهر خاص بود. «بازیهای المپیک» با فاصله های زمانی ۴ سال بین سالهای ۷۷۶ پیش از میلاد و ۳۹۳ پس از میلاد در یوم قدیمی «اولمپیا » در شبه جزیره پلوپوتیسوس و به اصطلاح در تنها یوم «اصلی» المپیک برگزار شدند.
این یوم امکان تماشای بازی را برای تقریباً ۳۰٫۰۰۰ تماشاچی فراهم می آورد. با این حال تماشاچیان امکان نشستن نداشتند. برای اینکه تماشاچیان دید بهتری داشته باشند در اطراف زمین مسابقه دیوارهای خاکی ساخته شد. در سراشیبی جنوبی، سکوها یا تریبونهای سنگی کوچکی فقط برای استفاده داوران و یک سکو هم برای والاترین کاهنه معبد((هِرا)) در محر در سراشیبی شمالی تعبیه شد.
یوم شهر دِلف که به قرن پنجم پیش از میلاد می رسد یکی از بهترین نمونههای حفظ شده از یونان باستان است. طول این ساختمان تقریباً ۱۷۷ متر می باشد که از توپوگرافی شیب دار در ساخت دیوار خاکی سکوی آن استفاده شده است. در اینجا هم برای افراد سرشناسی که در مراسم حضور داشتند سازه های پلکانی به شکل ردیف- نیمکتهای سنگی ساخته می شد. این نیمکتها امکان تماشای بلامانع زمین مسابقه را فراهم می آوردند.

تصویر شماره ۱-۱ : یوم آنتیگوی دلفی، یونان
پهنه ورزشی تقریباً در طی دوره آغازین امپراطوری روم در حدود سال ۵۰۰ پیش از میلاد ساخته شد. این زمین ورزشی، بزرگترین زمین ورزشی رم باستان بود که عموماً صحنه مسابقات ارابه های جنگی و به دفعات کمتر، محل برگزاری نبرد گلادیاتورها یا شکار حیوانات بود.
تماشاگران در ابتدا بر روی سراشیبی های دو طرف دره و بعداً بر روی سکوهای چوبی ساده میشستند. اینجا هم فقط برای سناتورها نیمکتهای سنگی ساخته شده بود. این ساختار تا قرن ۴ پس از میلاد به مناسبتهای مختلف وسعت یافت و در شکل نهایی خود به طول ۵/۳ یا (۶۳۵ متر) و عرض ۱۱۰ متر رسید.
این زمین ورزشیِ وسعت یافته، خود دارای طول ۵۹۰ متر بود و از یک بیضی کشیده تشکیل شده بود که در قسمت وسط با دیواری به نام «اسپینا» جدا می شد. ظرفیت نشیمن پهنه ورزشی «سیر ما یموس» بیش از ۳۰۰٫۰۰۰ نفر تخمین زده می شود. اگرچه در طول دوره امپراطوری روم هم، یومهایی ساخته شده است اما در ایتالیا به رقابتهای ورزشی از نوع یونانی کمتر اهمیت داده میشد.
تصویر شماره۱- ۲
۱-۳- نسل یومها طبق نظر رود شر، رئیس ارشد ورزشگاه(اچ . او . کی)
۱-۳-۱- یوم های نسل اول
تاریخچه یوم های امروزی به ساماندهی ورزش در نیمه قرن نوزدهم برمی گردد.در نسل اول یوم ها، تأکید بر جای دادن تعداد زیادی تماشاچی بود و به کیفیت امکانات یا آسایش این تماشاچیان توجه کمی می شد.

۱-۳-۲- یوم های نسل دوم: تأثیر تلویزیون
با تحول تلویزیون در ۱۹۳۰، پخش رویدادهای ورزشی آغاز شد. نسل دوم یوم ها متقابلاً تأکید بیشتری بر آسایش تماشاچیان و بهبود امکانات حمایتی ورزشگاهها داشت. با این حال، هنوز هم اکثر این یوم ها از زمین گودی متشکل از شن و ماسه بودند و تعداد زیادی از ورزشگاههای دنیا به عنوان یوم های نسل دوم باقی مانده اند.

۱-۳-۳- یوم های نسل سوم: یوم های خانوادگی
نسل سوم یوم ها در اوایل دهه ۱۹۹۰ بوجود آمدند که به منظور جلب کل خانواده، امکانات کارب سندتری را فراهم آورده بودند. ورزشگاه، مرکز فعالیت بود اما تنها مرکز توجه نبود و منبع اصلی بودجه باشگاههای ورزشی از دریافتهای دوره ای از بازاریاب ها و تلویزیون بود.در زمین های ورزشی، استاندارد جدیدی برای کیفیت امکاناتِ مختص تماشاگران، ارائه شده بود که تعداد زیادی رستوران، محل عرضه خوراکی و فروشگاههایی برای هواداران را شامل می شد.

۱-۳-۴ – یوم های نسل چهارم: تعهد جمعی و رسانه ها
مشخص شد که اگر طرح، تأمین بودجه و مدیریت یومها نظاممند شوند یوم ها میتوانند درآمدزا باشند. نباید گمان کرد که یوم ها منابع مالی کشور را صرف می کنند.دوره جدیدی در حال ظهور بود که یوم جدید «تلسترا دوم» در ملبورن، نمونهای برجسته از آن است. این یوم سقف روباز، ردیف نشیمنهای متحرک و یک پارکینگ خودرو در زیر زمین بازی دارد. و یک طرح کلی برای ا در آینده محسوب می شود.

۱-۳-۵- یوم های نسل پنجم: بازسازی شهری
یومها به بلوغ رسیدهاند و به ساختمانهایی بدل شدهاند که میتوان از آنها برای پیشرفت برنامه ریزی شده و تدبیرانه ای قرن ۲۱ بهره برد. یوم ها نمادهای پرتوان فرهنگ ما، آرمانهای ما و گاه ش تهای ما شده اند. باید بیاموزیم که چگونه از آنها استفاده دمندانه کنیم.((nixdorf,stefan,2007

۱-۴- یوم از لحاظ معماری
• ایده آل
یوم های ورزشی مکان های وسیع تفریحی هستند که همانند سالن های سینما و تئاتر از شاخصه های معماری شهر و یا سرزمین محسوب می گردند. در نهایت طراحی در یوم هنگامی به دست می آید که سازه و سایر مسائل ساختمان در تمامی ابعاد اعم از کل تا جزئی ترین جزئیات که هر یوم در رابطه با زمان و مکان و محیط با آن روبرو است به دقت در نظر گرفته شود.
• مشکلات
از آنجایی که یوم های ورزشی در ارتباطی نزدیک با بایستی های عملکردی ( نظیر خطوط دید واضح، سیرکولاسیون و…. هستند) از جمله ساختمان هایی محسوب می شوند که در بیشتر مواقع فرم در تبعیت مستقیم از عملکرد قرارداد.
• شکل درون گرا
یوم به شکل طبیعی رو به فعالیت های ورزشی و پشت به پیرامون آن است و پیرامون آن معمولاً با حصار و سایر موانع امنیتی مجهز می گردد.
• پارکینگ خودرو
فضای پارک خودرو تماشاگرانی و توقفگاه های وسایل نقلیه عمومی در یوم، اغلب نه تنها به خودی خود غیر جذاب است بلکه باعث قطع ارتباط یوم با پیرامون آن می گردد.
• مقیاس غول آسا
در حالی که مقیاس فیزیکی عظیم یک یوم مسئله خاصی در فضاهای برون شهری است جای دادن آن در داخل شهر امری بغرنج است تطبیق اندازه یوم با محیط پیرامون آن سعیی عظیم را ایجاب می کند.
• عناصر غیر انعطاف پذیر
یوم ترکیبی از عناصر مختلف (نظیر ردیف های صندلی، راه پله ها و گذرگاه ها، ورودی سقف و…) است که بسیار غیر انعطاف بوده و گاهی حتی تطبیق آنها با شکل های سنتی ساختمانی نیز شکل است. به طوری که حتی قوانین سنتی کمپوزسیون نیز چشم پوشی شده و فرم های معماری در پی یافتن عوامل ممکنی هستند که علاوه بر ایستایی و مقاومت و استفاده زیبا و هارمونیک نمایانگر معماری خوب نیز باشند. یوم ها معمولاً روزهای زیادی از سال را بدون هیچ گونه فعالیتی می گذرانند. در نتیجه برای استفاده در یک دوره کوتاه مدت فضای مفید بسیاری را می نمایند. این الگوی استفاده در میان انواع ساختمان ها بی نظیر است و بدترین تأثیر را هم در ح استفاده بیش از حد و هم در ح استفاده کمتر از حد بر محیط اطراف خود بر جای می گذارند. بنابراین زنده نگه داشتن فضای یوم و ایجاد کاربری برای فضا در زمان غیر از انجام مسابقات، علاوه بر ایجاد درآمدزایی راه حل مناسبی برای رفع این نواقص می باشد.

-۴- فصل چهارم : بررسی استانداردها

۱-۴-۱- استاندارد درهای ورودی
از یک عرض واحد در هر دقیقه از ۱۰ تا ۳۰ نفر رد می شوند که اگر بخواهیم با توجه با استاندارد مذکور ورزشگاه در یک ساعت پر شود به ۶۶ متر عرض ورودی نیاز داریم. در هر دقیقه ۴۰ نفر (در سطح صاف و رامپ) ۱۰۰ متر را طی میکنند که در نتیجه ورزشگاه با ۵۰۰ متر عرض وجی در یک دقیقه تخلیه میشود. در صورت قبول استاندارد معمول (۸ دقیقه) و تخمین ۲۰۰ متر طی طریق، عرض وجی برای ۶ دقیقه پیش بینی شده است.

۱-۴- ۲- فضاهای وجی
برای وج عادی از یوم می توان از الگوی درختی پیروی کرد. دراین روش مسیرهای کوتاهتر به مسیرهای بزرگتر و در نهایت به یک مسیر اصلی می رسند. علائم نشان دهنده وجی ها باید کاملاً واضح و قابل رؤیت باشند و درصورت امکان نو ردازی شوند. برای رعایت هرچه بیشتر ایمنی بهتر است که این علائم به صورت بینالمللی و مشترک بین همه کشورها در نظر گرفته شوند.

۱-۴-۳- مسیرهای وج اضطراری
تابلوهای راهنما به سمت نزدیکترین وجی، بایستی ثابت و کاملاً قابل رویت باشد. مسیرهای وج بایستی کاملاً رنگی باشند تا بوضوح به چشم آیند. براساس استانداردهای فیفا /dfb وdin، گذرگاههای محوری توسط علائم رنگی علامت گذاری می شوند. درتمامی فضاهای جمعی، مسیرهای وج اضطراری، در تاریکی باید کاملاً قابل تشخیص بوده و حتی بدون چراغ ایمنی نمایان باشد. در یوم های ورزشی دارای روشنایی اضطراری، استفاده از چراغ اضافی دیگر در ردیفها ا امی نیست.

۱-۴- ۴- محاسبات زمان برای وج جمعیت
معمولاً مدت زمان وج تماشاچیان در کشورهای مختلف منطبق با شرایط و ضوابط داخلی آن کشور که تابع موقعیت سیستمهای آتش نشانی، نیروهای امداد و نجات، فرهنگ ملت ها و… میباشد، تعیین میگردد. اما در هر صورت حداقل زمان وج، موفقیت طرح و مدیریت پروژه می باشد. حداقل زمان (مطلوب ترین زمان) در انگلستان ۸ دقیقه و در ایتالیا ۵ دقیقه تعیین گردیده است. زمان حرکت از محل نشستن تا دهانه وجی در این محاسبات در نظر گرفته نمیشود.

نحوه محاسبه
• دهانه وجی که در بدترین موقعیت قرار دارد ملاک عمل قرار گیرد.
• مسافت این دهانه تا منطقه ۳ محاسبه شود.
• سرعت هر تماشاچی در رامپ و سطح صاف، ۱۰۰ متر در دقیقه در نظر گرفته می شود و همین سرعت برای پله ۳۰ متر در دقیقه می باشد که در یک عرض واحد از دهانه یا در رد می شوند (عرض واحد ۶۰ سانتی متر می باشد).
• زمان فوق را با زمان عبور از منطقه ۳ جمع نمود.
• زمان به دست آمده باید با ۸ دقیقه مقایسه شود.
• در نظر گرفتن عرض واحد (۶۰ سانتی متر برای هر نقر) در مقایسه با عرض درها و معابر، زمان رد شدن از درهای وجی را مشخص می کند.
• محاسبه فوق (عرض دهانه و درها و مسافت ها) را مجددا برای تمام تغییرات مورد بررسی قرار داده تا هیچ قسمتی نادیده انگاشته نشود.

۱-۴- ۵- تعداد ردیفها
برحسب ظرفیت، ساختار جایگاه به ردیفهایی تقسیم بندی میشوند. تعداد ردیفهای متوالی بستگی به ظرفیت مورد نیاز و بهره برداریهای طراحی شده نسبت به فضاهای اضافی در زیر جایگاه دارد.
برای جلوگیری از آشفتگی، جایگاهها بایستی توسط جدا سازیهای بصری واضح مشخص شود مـانند لـژها. جهت رسیدن به نیمکتها، تماشاگران ۲ جهت حرکتی را دنبال میکنند: عمودی و افقی.
یک استـادیـوم بیـش از یـک طبقه بایستی ازدحام تماشاگران را به شکل عمودی به سمت گذرگاهها و محل های جانبی راهنمائی نماید. بطور کلی هدایت مسیرها در پشت و جلو ی ان است.. سیستمهای عمودی ذیل در نظر گرفته میشود.

۱-۴- ۶- پله ها
پله ها فضاهای خطرناکی هستند و باید به گونهای طراحی شوند تا انی که استفاده از سطوح شیبدار برایشان مشکل است بتوانند از آنها استفاده نمایند.
پیشانی پله باید یکپارچه و محکم باشد و نباید از ۱۵ سانتیمتر کند. حداقل عرض کف پله نیز ۲۸ سانتیمتر است.
اختلاف سطح بین دوپاگرد پله نباید از ۲/۱ متر بیشتر باشد، حداقل عرض پاگرد نیز از ۲/۱ متر کمتر نیست. برای ایمنی هرچه بیشتر بهتر است پله ها با دستگیره هایی در اطراف احاطه شوند.
سطح پاگرد پشت درهای خارجی باید حداقل ابعادی برابر ۸/۱ × ۸/۱ متر داشته باشد و لازم است به گونهای طراحی شود که تا ۲/۱ متر از عرض پاگرد عاری از هرگونه بازشو و چرخش در به سمت خارج باشد.

۱-۴- ۷- گذرگاهها و سطوح شیبدار
مسیرهای حرکتی حداقل ۲/۱ متر عرض دارند و در صورتی که برای صندلی چرخدار طراحی شده باشند عرض آنها به ۲ متر می رسد.
برای کوتاه و هموار راهها می توان از سطوح شیبدار استفاده کرد. نقطه اتصال سطوح باید هموار باشد و حداکثر شیب سطوح شیبدار ۶% است. دربین دو پاگرد به عرض ۵/۱ متر حداکثر طول شیب نباید بیش از ۱۰ متر باشد.
شیب هیچ رمپی نباید از ۸% بیشتر و فاصله رمپ بین دو پاگرد نیز از ۵ متر بیشتر باشد.
رمپهایی که شیب آنها بیش از ۵% باشد باید دارای دستگیرههایی با ارتفاع ۱ متر در بالای پاگردها و ۹۰ سانتیمتر بالای رمپها باشد. رمپهایی بیشتر از ۵% باید با پله هایی تجهیز شوند.
اختلاف سطح بین سطح شیبدار و زمین مجاور آن باید با میلهها یا جداولی به ارتفاع ۱۰ سانتیمتر ایمن شود. جنس سطوح شیبدار باید غیر صیقلی بوده و در هر شرایط آب و هوایی از خطرهای ممکنه پیشگیری نماید.

۱-۴- ۸- بالابرها و پله برقی
مسافران و بالابرهای مخصوص لوازم برای تقریباً تمامی مسابقات و زمینهای ورزشی بزرگ طراحی میشود. بالابرها، فضاهای انبار طبقه پائینی را به آشپزخانه ها و فروشگاه ها در طبقات بالاتر متصل میکند. قفسه های عمودی در واحدهای خدماتی تدارکاتی مانند تولیدات آشپزخانه، امکانات ظرفشویی و یا فضاهای انبار، حداقل یک سیستم بالابر ا امی است. بالابرهای مسافرین در فضاهای مهمانان ویژه دسترسی مناسب را تسهیل میکند و اغلب در سطوح بالاتر از لژها در جداسازی بین ردیف پائین و بالا قرار میگیرد. تعداد و تجهیزات آن بستگی به نیازهای یوم داشته و یا به تعداد افرادی که تمایل دارند در هر ساعت از بالا یا پائین انتقال یابند، بستگی دارد.

۱-۴- ۹- ورودیها
ورودی اصلی باید به گونهای باشد تا همه استفاده کنندگان قادر باشند از آن عبور کنند. محل ورودیها باید درطول مسیرهای ارتباطی تعریف شوند و شکل آنها به گونهای باشد که در نمای اصلی قابل تشخیص باشد. فواصل ورودیها در تمامی یوم های جام جهانی آلمان، بصورت متفاوت استقرار مییابند.(از m5/13 تا m 0/37 ) و بستگی به شبکه ارتباطی و ساختاری آن دارد.درهای ورودی باید برای تمام انی که دارای مشکلات حرکتی هستندیا مجبور به استفاده از صندلیهای چرخدارند قابل دسترس باشد.
بازشوهایی که با کنترل از راه دور کار می کنند در ایجاد امنیت بیشتر موثرند. درهای متحرک و تاشو مناسبتر از درهای چرخشی و مفصلی هستند.
عرض مناسب بازشو برای یک در یا لنگه اصلی از یک در باید حداقل ۸۰ سانتیمتر و ترجیحاً ۸۵ سانتیمتر باشد.
برای کمک به افرادی که از صنـدلی چـرخـدار استفاده میکنند یا انی که توسط عصا یا دیگر ابزارهای کمکی حرکت می کنند، باید برای مواقع اضطراری فضاهایی بدور از مانع در کنار درها پیشبینی شود.
شیشه کاری درها باید حداکثر ۹۰ سانتیمتر ارتفاع داشته باشد تا دید مناسبی ایجاد کند ولی به لحاظ ایمنی باید مورد توجه قرارگیرد. داشتن دید مناسب از داخل ساختمان و قبل از ورود به آن در ایجاد ایمنی موثر است. دستگیره های در باید از چهار چوب آن قابل تشخیص باشند و استفاده از آنها سهل و راحت باشد. چنانچه دستگیره در عمودی باشد در ارتفاع ۸۰ تا ۱۴۰ سانتیمتر نصب می شود و اگر به صورت افقی باشد در فاصله ۸۰ تا ۱۰۰ سانتیمتری از سطح زمین قرارمی گیرد.
راهروی م ن درهای داخلی و خارجی حتی الامکان حذف می شود و در مواقعی که وجود راهرو بین دو درب ضروری است طول آن باید به اندازهای باشد تا ی که روی صندلی چرخدار نشسته قبل از رسیدن به درب دوم از درب اول عبور نماید ( ین مشاور نوی، ۱۳۸۵).

۱-۴- ۱۰- گردش افقی
حداقل عرض مسیر حرکتی برای عبور مستقیم و محدود ۲/۱ متر است. این اندازه در نزدیک درها به ۵/۱ متر و برای عبور صندلیهای چرخدار به ۲ متر می رسد.
سکوهای نشمین باید برای افراد معلول هم قابل استفاده باشد، در طراحی جایگاه تماشاچیان، فضایی نیز برای استقرار صندلیهای چرخدار (به ازای هر صندلی ۱۴۰ × ۹۰ سانتیمتر) باید در نظر گرفته شود. طراحی فضای منطقی بین ردیفها یا پیش بینی دسته برای صندلیهای مورد استفاده معلولین ضروری است.
بازشوهای بزرگ، حرکت آسانتر صندلی چرخدار و عبور بهتر انی که با عصا حرکت میکنند را موجب میشود ( ین مشاور نوی، ۱۳۸۵).

۱-۴- ۱۱- درهای داخلی
درهای داخلی در عمل برای افراد معلول مانع محسوب می شوند و در صورت امکان بایستی حذف شوند. درهایی که در مـواقع آتش سـوزی مـورد استـفاده قـرارمی گیرند باید به تاسیسات ضد حریق متصل باشند. این درها در مواقع عادی باز می شوند ولی در مواقع ضروری به خودی خود بسته می شوند.
حداقل عرض درهای یک لنگه، یا لنگه اصلی درهای نگه ۸۰ سانتیمتر است. برای مسیرهای زاویه دار، عرض بازشوها به ۹۰ سانتیمتر می رسد. درها باید تا ارتفاع حداکثر ۹۰ سانتیمترشیشه کاری شوند. شیشه کاری در، دید واضحی از آن طرف در به معلول ارائه می کند.

۱-۴- ۱۲- گردش عمودی
فضاهای گردش عمودی ساختمان برای کلیه استفاده کنندگان باید مطلوب و مناسب بوده و شرایط زیر برای ایمنی هر چه بیشتر مهیا گردد:
بین کف پله و پا گرد تفاوت واضح بوده و لبه پله قابل تشخیص باشد. اندازه ارتفاع پیشانی پله ۱۷ سانتیمتر و حداقل عرض کف پله ۲۵ سانتیمتر است. حداکثر ارتفاع طی شده بین دو پاگرد متوالی ۸/۱ متر پیشنهاد میشود.
برای حرکت عمودی در ساختمان، وجود آسانسور ضروری است تا افرادی که قادر به استفاده از پله نیستند بتوانند جابه جا شوند. حداقل اندازه داخلی یک آسانسور با ظرفیت ۸ نفر ۴/۱ × ۱/۱ متر است. ( ین مشاور نوی، ۱۳۸۵)

۱-۴- ۱۳- تعیین بلوک ها جهت استقرار نیمکت ها

تعیین بلوکها در قوانین آلمان بدین صورت مطرح میشود: چیدمان نیمکتها بایستی به گونه ای باشد که در حداکثر ۳۰ ردیف جای گیرد. در قسمت پشت و م ن بلوکها از مسیرهای حداقل ۲۰/۱ متری استفاده شود تا در کوتاهترین فاصله تماشاگران به نزدیکترین وجی هدایت شوند. در قوانین گذشته، م ن دو راهرو تا ۳۲ نفر (۱۶×۲) مجاز به نشستن در ردیفهای بدون شیب بودند. در ردیفهای شیبدار این مقـدار به ۲۴ نفر (۱۲ ×۲) کاهش یافته و در صورتی که ورودی پله ها حداقل ۵۰/۱ متر عرض داشته باشد در هر چهار ردیف ۵۰ نفر اسکان مییابند.

۱-۴- ۱۴- بررسی تعیین بلوکها
حداکثر اندازه بلوک نیمکت ها شامل ۱۲۰۰ نفر می باشد. حداکثر طول مسیرهای وج اضطراری نباید بیش از این باشد. نفر ۱۲۰۰ = نفر ۴۰ ×ردیف ۳۰ ، نفر ۱۲۰۰ = نفر۳۰ ×ردیف ۴۰
بلوک ها به دوشیوه تعریف می شوند: برحسب ابعاد بلوکهای تماشاگران، دیوار بلوک ها به سمت مرکز و یا زمین بازی تعبیه می گردد.
a : بلوک های تماشاگران: مانند جایگاه نشسته و ایستاده بین دو مسیر
b : بلوک آگهی: مانند تعیین و محاسبه نیمکت های منفرد، بطورکلی اجرا همراه با سیستم ارتباطی است. واژه بلوک برای راهروها و نیمکت های مجاور آن به سمت چپ و راست بکار می رود. از اینرو تنها تماشاگران بر مبنای این راهروها محاسبه می شوند (nixdorf,stefan,2007).

۱-۴- ۱۵- فضـاهای ارتباطی
بـه دلیـل حداقـل عـرض مسیـرها (m 20/1) بین بلوک تماشاگران و مسیر وجی m 20/1واقـع در پشـت هر بلـوک، ارتبـاط میان سطوح مورد نیاز و فضای خدماتی برحسب نقشه تغییر می کند.در ذیل سه عرض راهرو جهت فضای وجی معرفی می گردد.
سهم فضاهای ارتباطی با ترکیب ۴۰ ×۳۰ و ۳۰ ×۴۰ حدوداً ۲ % افزایش می یابد. در نتیجه بهره برداری از سطح مـورد نظـر از ۱۲/۲ به ۰۹/۲ نیمـکت در هـر متـرمربع کاهش می یابد. افراد بیشتری در یک بلوک جای می گیرند و تناسبات مورد نظر متعادل تر گشته ظرفیت های بیشتری سازماندهی می شوند. برمبنای عرض وجی m60/0، سه گروه اصلی راهروها پدید می آیند (nixdorf,stefan,2007).
فضای خارجی : m40/2 برای ۱۲۰۰ نفر فضای داخلی : m 60/3 برای ۶۰۰ نفر
m 80/1 برای ۹۰۰ نفر m40/2 برای ۴۰۰ نفر
m 20/1 برای ۶۰۰ نفر m80/1 برای ۳۰۰ نفر
m20/ 1برای ۲۰۰ نفر

۱-۴- ۱۶- سهم فضاهای ارتباطی
تصمیم گیری جهت اندازه بلوک ها و عرض مشابه راهروها مطابق شبکه ساختاری یوم ها می باشد. در مورد مسیر ورودی، موقعیت دسترسی جایگاه شبیه به یک پلکان روباز است.
شکل تکمیل شده، به صورت بخش های کوتاه چند ضلعی از قسمتهای پیش ساخته است. شبکه کوچکتر و نیز تیرهای حائل کوتاهتر موجب تراکم بیشتر تقسیمات ورودیها و ابعاد کوچکتر بلوک های تماشاگران خواهد شد. بلوک استاندارد ۱۲۰۰ نفر/ m40/2 درحداکثر یک مسیر ارتباطی ۱۵% در۱۲/۲ نیمکت در هر متر مربع درنظر گرفته می شود. بدون یک راهروی جانبی اضافه در جایگاه، فاصله محوری ورودی m40/22 است. در یک بلوک ۶۰۰ با عرض راهروی m20/1، شبکه داخلی نصف می گردد. بنابراین سهم مسیرهای ارتباطی به ۲۳% افزایش یافته و تنها ۹۲/۱ نیمکت در هر متر مربع نصب می گردد (nixdorf,stefan,2007).

۱-۴- ۱۷- اندازه گیری ظرفیت اولیه
ظرفیت کلی مطابق قانون برابراست با دونفر در هر مترمربع، یا در ۱۹۹۳ از میزان۲ m /نیمکت ۵/۲ آغاز میکند. در حقیقت اندازه گیری اولیه به اماکن خصوصی بدون در نظر گرفتن سطح راهروی مورد نیاز انتقال مییابد، به علت عوامل موثر در مجموعه های ورزشی ظرفیت دقیق و اولیه تعیین شده به ندرت اعمال شده و یا اغلب بطور ت در برنامه ریزی ها برآورد می شود. ظرفیت واقعی تحت تاثیر سیستم های ارتباطی، بلوک ها و تعداد ردیف های جایگاه قرارمی گیرد. ظرفیت های جزئی مانند نیمکت های رسانه ها، مفسرین و یا برداران و تعداد مناسب نیمکت های ویژه نیز نقش مثبتی را ارائه می نمایند. اندازه گذاری های اولیه جهت میانگین ها به منظور قرارگرفتن درحداقل ظرفیت مورد نیاز در مرحله برنامه ریزی نهایی می باشد. دونوع ظرفیت بطورکلی لحاظ می گردد:
۱) ویژه نیمکت ها ۲ ) ویژه بلوک ها.
در یوم های روباز عرض راهرو m20/1با حداکثر ۶۰۰ نفر ظرفیت، و یا ۲۰۰ نفر برای فضای داخلی در حداکثر عرض یک بلوک (۳۰ ردیف)، تعداد نیمکت ها همراه با تجهیزات:
(متر پلکان نیمکت) ۱۰= (نفر در هر طرف راهرو ۱۰= نفر ۲۰ = ردیف ۳۰/۶۰۰)
تعداد ردیف ها برحسب حداکثر محدوده ردیف نیمکت ها تقسیم می شوند (۳۰ ردیف داخل هر بلوک). هرگاه بلوکی به این تعداد ردیف دست یابد بایستی ردیف دیگری در مجاورت آن جهت متعادل ساختن قرارگیرد.
با افزایش ظرفیت، ردیف نیمکت ها روی یکدیگر قرارمی گیرند در نتیجه یک ردیف دوبل ایجاد می شود. در سطوح پله دار یک ردیف بالاتر همواره بزرگتر از ردیف پائینی است ( ین مشاور نوی، ۱۳۸۵).

۱-۴- ۱۸- ارتباطات مخابراتی از راه دور
فیفا در دستورالعمل های تکنیکی خود به وضوح، به نیازمندیهای موجود به منظور استفاده از تسهیلات ارتباطی در یوم های ورزشی مدرن به این موارد اشاره نموده است، خطوط ارتباطی مخابراتی سازماندهی شده و قابل تمدید (تکنولوژی فیبر نوری) بایستی کاملاً در دسترس باشد. عملکرد بسیار پیشرفته موجود که بایستی توسط یک سازمان شبکه ای حمایت کننده، پشتیبانی شوند و مرکز اطلاعات و فضاهای مناسب در محل های ورودی استقراریابند. سیستم کابل ها بایستی دارای حداقل استانداردها بوده (lan-cats) و معماری شبکه باید براساس lan (شبکه ارتباطی محلی) باشد.
ارتباط رادیویی : طبق نظر dfb باید یک شبکه تلفنی داخلی(همچنین موبایل) به منظور اه ارتباطی مخابراتی در داخل یوم را جایگزین ارتباط رادیوئی محلی قبلی گردد. سیستم های دوگانه همچنان به منظور کنترل محل ها، پست فرماندهی، ایستگاه پلیس، بازداشتگاه ها، تیم ها و داوران و نیز اداره مرکزی توصیه می شود (nixdorf,stefan,2007).

و….
فهرست مطالب:

بخش اول
فصل اول : معرفی طرح
۱-۱- تعریف یوم ۱
۱-۲- تاریخچه ساخت یوم ۱
۱-۳- تاریخچه ساخت یوم ۱
۱-۲-۱- یوم ۱
۱- ۲ – ۲- دسته بندیهای تاریخی ۲
-۳-۱نسل یومها طبق نظر رود شر، رئیس ارشد ورزشگاه(اچ . او . کی) ۳
۱-۳-۱- یوم های نسل اول ۴
۱-۳-۲- یوم های نسل دوم: تأثیر تلویزیون ۴
۱-۳-۳- یوم های نسل سوم: یوم های خانوادگی ۵
۱-۳-۴ – یوم های نسل چهارم: تعهد جمعی و رسانه ها ۵
۱-۳-۵- یوم های نسل پنجم: بازسازی شهری ۵

۱-۲- فصل دوم : بررسی محیط پیرامون
۱-۲-۱- مقدمه ۸
۱-۲-۲- چکیده ۹
۱-۲-۳- واژه های کلیدی ۹
۱-۲-۴- شناخت ویژگیهای منطقه ۱۰
۱-۲-۴-۱- موقعیت استان همدان [حوزه کلان ] ۱۰
۱-۲-۴-۲- موقعیت شهرستان ملایر ۱۱
۱-۲-۵- بررسی و تعیین ویژگی های اقلیمی منطقه ۱۱
۱-۲-۵-۱- آب و هواو عوامل مؤثر بر آن در شهر ملایر ۱۱
۱-۲-۶- عناصر اقلیمی ۱۲

۱-۳- فصل سوم : بررسی ضوابط و مقررات
۱-۳-۱- مشخصات کالبدی ۱۶
۱-۳-۱-۱- ابعاد و اندازهها ۱۶
۱-۳-۱-۲- روش ترسیم خطوط زمین فوتبال ۱۷
۱-۳-۱-۳-تعیین جهت قرارگیری زمین ۱۸
۱-۳-۱-۳- تجهیزات مورد نیاز مسابقات فوتبال ۱۸
۱-۳- ۱- ۴ – امکانات زمین بازی جهت مسابقات دو میدانی ۱۹
۱-۳-۱- ۵ – ایمنی زمین بازی ۲۰
۱-۳-۱- ۶ – اندازه نیمکتها ۳۱
۱-۳-۱- ۷ – محلهای ایستادن ۳۱
۱-۳-۱- ۷ – ۱- ابعاد جایگاه تماشاگران ایستاده ۳۲
۱-۳-۱- ۷ – ۲- انواع جایگاه های ایستادن ۳۲
۱-۳-۱- ۷ – ۳-آرایش جایگاه تماشاگران ایستاده ۳۲
۱-۳-۱- ۸ – آسایش تماشاگران ۳۲
۱-۳-۱- ۹ – جایگاه معلولین ۳۳
۱-۳-۲- دسترسی ها ۳۵
۱-۳-۳- تجهیزات ۳۵
۱-۳-۴- نقشه (پلان) زمین یوم ۳۶
۱-۳-۵- فضای بازیکنان و اتاق رختکن ۳۷
۱-۳-۵- ۱- فضای بازیکنان ۳۸
۱-۳-۵- ۲- اتاق تعویض تیم ها ۳۸
۱-۳-۵- ۳- حوضچه های مخصوص استراحت و تمدد اعصاب ۳۹
۱-۳-۵- ۴- اتاق مخصوص ماساژ ۳۹
۱-۳-۵- ۵- اتاق تعویض مربیان تیم ۳۹
۱-۳-۵- ۶- اتاق داوران برحسب قوانین فیـفا ۴۰
۱-۳-۵- ۷- فضای آزمایش ۴۱
۱-۳-۵- ۸- مراقبت های پزشکی ۴۲
۱-۳-۵- ۹- فضـای گـرم کـردن ۴۲
۱-۳-۵- ۱۰- نیمکت بازیکنان ۴۳
۱-۳-۵- ۱۱- فضای تعویض نمایندگان رسمی ۴۴
۱-۳-۶- فضاهای مربوط به اشخاص مهم و سرشناس و پذیرایی از مهمانان سازمانها ۴۵
۱-۳-۶- ۱- استراحتگاههای متعلق به اشخاص مهم ۴۵
۱-۳-۶- ۲- فضای پذیرایی ۴۵
۱-۳-۶- ۳- سالن استراحت ۴۶
۱-۳-۶- ۴- کرسی های اجرایی ۴۶
۱-۳-۶- ۵- لژ و فضاهای ویژه مخصوص اشخاص مهم ۴۷
۱-۳ – ۷- ارتفاعها ۴۸
۱-۳-۸- تسهیلات رسانه ها (امکانات و فضاهای کاری رسانه ها و مطبوعات) ۴۹
۱-۳- ۸ – ۱- فضاهای مربوط به عملکرد رسانه ها ۴۹
۱-۳- ۸ – ۲- موقعیت فضاهای مربوط به رسانه ها ۵۰
۱-۳- ۸ – ۳- موقـعیتهـای مفسرین ۵۱
۱-۳- ۸ – ۴- مکان و تجهیزات ۵۱
۱-۳- ۸ – ۵- فضـای کنترل مفسرین ۵۲
۱-۳- ۸ – ۶- نیمکتهای گزارشگران تلویزیون ۵۳
۱-۳- ۸ – ۷- عکاسان ۵۳
۱-۳- ۸ – ۸- رو مه نگاران ۵۴
۱-۳- ۸ – ۹- منطقه مختلط ۵۵
۱-۳- ۸ – ۱۰- فضای مذاکرات و انجمن مطبوعاتی ۵۶
۱-۳- ۸ – ۱۱- موقعیت دوربین ۵۷
۱-۳- ۸ – ۱۲- فضای مورد نیاز بردار ۵۷
۱-۳- ۸ – ۱۳- حداقل فضای مورد نیاز دوربین ها ۵۷

۱-۴- فصل چهارم : بررسی استانداردها
۱-۴-۱- استاندارد درهای ورودی ۵۸
۱-۴- ۲- فضاهای وجی ۵۸
۱-۴-۳- مسیرهای وج اضطراری ۵۸
۱-۴- ۴- محاسبات زمان برای وج جمعیت ۵۹
۱-۴- ۵- تعداد ردیفها ۶۰
۱-۴- ۶- پله ها ۶۰
۱-۴- ۷- گذرگاهها و سطوح شیبدار ۶۱
۱-۴- ۸- بالابرها و پله برقی ۶۱
۱-۴- ۹- ورودیها ۶۲
۱-۴- ۱۰- گردش افقی ۶۳
۱-۴- ۱۱- درهای داخلی ۶۳
۱-۴- ۱۲- گردش عمودی ۶۴
۱-۴- ۱۳- تعیین بلوک ها جهت استقرار نیمکت ها ۶۴
۱-۴- ۱۴- بررسی تعیین بلوکها ۶۵
۱-۴- ۱۵- فضـاهای ارتباطی ۶۵
۱-۴- ۱۶- سهم فضاهای ارتباطی ۶۶
۱-۴- ۱۷- اندازه گیری ظرفیت اولیه ۶۷
۱-۴- ۱۸- ارتباطات مخابراتی از راه دور ۶۸
۱-۴- ۱۹- فضاهای پشتیبانی ۶۸
۱-۴- ۱۹- ۱- پارکینگ ۶۹
۱-۴- ۱۹- ۲- انبار ۷۰
۱-۴- ۱۹- ۳- تدارکات یوم ۷۱
۱-۴- ۱۹- ۳- ۱- سالن میهمانان ویژه ۷۲
۱-۴- ۱۹- ۳- ۲- فضای رستوران ۷۱
۱-۴- ۱۹- ۳- ۳- آشپرخانه مرکزی ۷۲
۱-۴- ۱۹- ۴- کیوسکها و یا فروشگاهها ۷۳
۱-۴- ۱۹- ۵- محل کمک های اولیه ۷۳
۱-۴- ۱۹- ۶- فضاهای کلی سرویس بهداشتی ۷۴
۱-۴- ۱۹- ۷- فضاهای اداری و عمومی ۷۵
۱-۴- ۲۰- محدوده مخصوص بازیکنان ۷۶
۱-۴- ۲۰- ۱- رختکن بازیکنان ۷۷
۱-۴- ۲۰- ۲- شرایط رختکن بازیکنان ۷۸
۱-۴- ۲۰- ۳- امکانات رختکن ها ۷۸
۱-۴- ۲۱- دفتر مربیان ۷۸
۱-۴- ۲۱- ۱- امکانات دفتر مربیان ۷۹
۱-۴- ۲۲- اتاق داوران ۷۹
۱-۴- ۲۲- ۱- امکانات اتاق داوران ۷۹
۱-۴- ۲۳- علائم در محوطه رختکن ها ۸۰
۱-۴- ۲۴- بخش های عملکردی رسانه ها ۸۱
۱-۴- ۲۴- ۱- محل قرار گیری گزارشگران ۸۲
۱-۴- ۲۴- ۲- محل قرارگیری عکاسان ۸۳
۱-۴- ۲۴- ۳- اتاق کنترل تصاویر و گزارش تلویزیونی ۸۴
۱-۴- ۲۴- ۴- بخش خبرنگاران مطبوعات ۸۵
۱-۴- ۲۴- ۵- فضای مشترک ۸۷
۱-۴- ۲۴- ۶- جایگاه مصاحبه فوری ۸۷
۱-۴- ۲۴- ۷- اتاق کنفرانس مطبوعاتی ۸۸
۱-۴- ۲۴- ۸- مرکز رسانه ها در یوم ۸۹
۱-۴- ۲۴- ۹- پخش تلویزیونی ۹۰
۱-۴- ۲۴- ۱۰- دوربین های اصلی پخش اختصاصی ۹۲
۱-۴- ۲۴- ۱۱- طراحی فضای مورد نیاز برای دوربین ها ۹۵
۱-۴- ۲۴- ۱۲- دوربین های ضبط تصاویر آهسته ۹۶
۱-۴- ۲۵- سالن های پذیرایی ۹۷
۱-۴- ۲۶- ل و پذیرش ۹۸
۱-۴- ۲۷- سالن ۹۸
۱-۴- ۲۸- سکوهای تماشای مسابقه (جایگاه vip) 99
۱-۴- ۲۹- ظرفیت سکو های مهمانان ۱۰۰
۱-۴- ۳۰- اتاق های مهمانان ۱۰۰
۱-۴- ۳۰- ۱- ایده های طراحی ۱۰۱
۱-۴- ۳۰- ۲- قرارگیری اتاق ها بین سکو های یوم ۱۰۱

بخش دوم
۲-۱- فصل اول : مبانی نظری طرح
۲-۱-۱-(high-tech) 115
۲-۱-۲- منابع ۱۱۸
۲-۲- فصل دوم : تحلیل سایت ۱۱۹
۲-۳- فصل سوم : طراحی ۱۲۰
۲-۴- فصل چهارم : سازه ۱۲۱
۲-۴-۲- سیستم های باربری ساختمانی ۱۲۳
۲-۴-۲- ۱- سیستم های سازه با عملکرد شکلی ۱۲۳
۲-۴-۲- ۲- سیستم های سازه با عملکرد برداری ۱۲۳
۲-۴-۲- ۳- سیستم های سازه با عملکرد مقطعی ۱۲۳
۲-۴-۲- ۵- سیستم های سازه با عملکرد ارتفاعی ۱۲۵
۲-۴-۳- سیستم های سازه ای مناسب برای پوشش دهانه های بزرگ ۱۲۵
۲-۴-۳- ۱- سیستم های خطی ۱۲۵
۲-۴-۳- ۲- سازه های فضاکار ۱۲۷
۲-۴-۳- ۴- لایه بندی ۱۲۸
۲-۴-۳- ۵- اتصالات ۱۲۹
۲-۴-۳- ۶- گنبدهای مشبک ۱۳۰
۲-۴-۳- ۷- سازه کش بستی ۱۳۱
۲-۴-۳- ۸- سیستم سقف چرخ دوچرخه ۱۳۱
۲-۴-۳- ۹- سازه ورق های تاشده ۱۳۲
۲-۴-۳- ۱۰- سازههای پارچه ای ۱۳۳
۲-۴-۳- ۱۰-۱- دسته بندی سازههای پارچهای به لحاظ عملکرد ۱۳۴
۲-۴-۳- ۱۰-۲- فرم و رفتار سازه های پارچه ای ۱۳۸
۲-۴-۳- ۱۱- بالشتکهای بادی ۱۴۱
۲-۴-۳- ۱۱- ۱- ابعاد بالشتک ها ۱۴۴
۲-۴-۳- ۱۱- ۲- پوشش های etfe با پیش تنیدگی مکانیکی ۱۴۴
۲-۴-۳- ۱۱- ۳- نصب و ب ایی ۱۴۵
۲-۴-۳- ۱۱- ۴- تولید و فرآوری محصول etfe 147
۲-۴-۳- ۱۱- ۵- باد بالشتکها ۱۴۷
۲-۴-۳- ۱۱- ۶- نگهداری ۱۴۸
۲-۴-۳- ۱۱- ۸- رطوبت گیرها ۱۴۹
۲-۴-۳- ۱۱-۹- حریق ۱۴۹
۲-۴-۳- ۱۱-۱۰- ا تیک ۱۴۹
۲-۴-۳- ۱۱- ۱۱- انتقال حرارت ۱۴۹
۲-۴-۳- ۱۲- طراحی سازه های پارچه ای ۱۵۰
۲-۴-۳- ۱۲- ۱- شکل سطح ـ پوشش ۱۵۱
۲-۴-۳- ۱۲- ۲- پیشتنیدگی ۱۵۱
۲-۴-۳- ۱۲- ۳- انعطافپذیری و تغییر شکل ۱۵۲
۲-۴-۳- ۱۲- ۴- آب و هوای داخل پوسته ۱۵۲

۲-۵- فصل پنجم : تاسیسات ۱۵۴
۲-۵-۱- تاسیسات برقی ۱۵۴
۲-۵- ۲- نو ردازی ۱۵۴
۲-۵- ۲- ۱- نیاز استفاده کنندگان ۱۵۴
۲-۵- ۲- ۲- رده های نو ردازی ۱۵۵
۲-۵- ۲-۳- معیارهای نو ردازی ۱۵۶
۲-۵- ۲- ۴- یکنواختی نور ۱۵۶
۲-۵- ۲- ۵- طراحی روشنایی ۱۵۷
۲-۵- ۲- ۷- نو ردازی یوم فوتبال ۱۵۸
۲-۵- ۲- ۸- گرمای رنگ نور ۱۶۰
۲-۵- ۲- ۹- گرمای رنگ لامپ ها ۱۶۰
۲-۵- ۲- ۱۰- نصب چراغها ۱۶۲
۲-۵- ۲- ۱۲- روشنایی اضطراری ۱۶۲
۲-۵- ۲- ۱۳- آ تیک ۱۶۳
۲-۵-۳- تاسیسات مکانیکی ۱۶۶
۲-۵-۳- ۱- تامین دمای مناسب ۱۶۶
۲-۵-۳- ۲- تامین هوای تازه ۱۶۷
۲-۵-۴- ملاحظات اقلیمی ۱۶۷
۲-۵-۴- ۱- آسایش گرمایی در زمین های روباز ۱۶۸
۲-۵-۵- ضوابط اقلیمی طر احی زمینهای ورزشی ۱۶۸
۲-۵-۶- بررسی نحوه مدیریت اقتصادی یوم ها (موثر بر معماری) ۱۶۹بخش اول
تصویر شماره ۱-۱ : یوم آنتیگوی دلفی، یونان ۳
تصویر شماره۱- ۲: سیر ما یموس، روم ۴
تصویر شماره ۱-۳-۱: اندازه زمین فوتبال ۱۷
تصویر شماره ۱-۳- ۲: جهت گیری بهینه زمین فوتبال ۱۸
تصویر شماره ۱-۳-۳: دروازه و ابعاد آن ۱۹
تصویر شماره ۱-۳-۳: نمونه هایی از حفاظ های دور زمین ۲۲
تصویر شماره ۱-۳-۴: دسترسیهای متفاوت به جایگاه تماشاچیان ۲۴
تصویر شماره ۱-۳-۵ : فواصل دید تماشاچیان ۲۵
تصویر شماره ۲-۱۰: مقادیر موثر در تعیین ارتفاع پله ۲۷
تصویر شماره ۲-۱۱: انواع صندلیهای جایگاه تماشاچیان ۲۸
تصویر شماره ۲-۱۲: روشهای مختلف ساخت جایگاههای پیش ساخته ۲۹
تصویر شماره ۲-۱۳: ابعاد جایگاه تماشاچیان ۳۰
تصویر شماره ۲-۱۴: ابعاد جایگاه معلولین ۳۴
تصویر شماره۲-۱۵: دیاگرام سیرکولاسیون فضای بازیکنان ۳۷
تصویر شماره ۲-۱۶: مشخصات اتاق داوران ۴۱
تصویر شماره ۲-۱۸: موقعیت نیمکت بازیکنان نسبت به زمین بازی ۴۴
تصویر شماره ۲-۱۹: مشخصات جایگاه مفسرین ۵۲
تصویر شماره ۲-۲۰: دیاگرام فضایی بخش رسانه ها و مطبوعات ۵۶
تصویر شماره ۲-۱۷: ابعاد نیمکت بازیکنان ۴۴
بخش دوم
تصویر شماره ۲-۴- ۱: اتصالات گوی مرو ۱۲۹
تصویر شماره ۲-۴-۲ : یوم تنیس روتنبام شهر هامبورگ ۱۳۲
تصویر شماره ۲-۴-۳ : ترمینال بین المللی یوکوهاما ژاپن ۱۳۳
تصویر شماره ۲-۴-۴ : دسته بندی سازه های پارچه ای به لحاظ عملکرد ۱۳۵
تصویر شماره ۲-۴-۵ : گنبد اقیانوس هوا نمایشگاه ا پو ۱۹۹۸ ۱۳۵
تصویر شماره ۲-۴-۶ : گنبد آکیتا کاوابه کویگو ۱۳۶
تصویر شماره ۲-۴-۷ : مرکز تحقیقات شیمی ونفارو ۱۳۶
تصویر شماره ۲-۴-۸ : فضای داخلی مرکز تحقیقات شیمی ونفارو ۱۳۷
تصویر شماره ۲-۴-۹ : یوم آلیانز آرنا مونیخ ۱۴۲
تصویر شماره ۲-۴-۹ : یوم آلیانز آرنا مونیخ ۱۴۵
تصویر شماره ۲-۴-۱۱ : مراحل نصب بالشتک های یوم آلیانز آرنا مونیخ ۱۴۶
تصویر شماره ۲-۴-۱۲ : مرکز گیاه شناسی ادن ۱۵۰
تصویر شماره ۲-۴-۱۳ : جزیره حاره ای بر ۱۵۳
پ
ج ۱-۲ : روزهای یخبندان ۱۳
ج ۱-۲ : میانگین سالانه تعداد بادها در ایستگاه ملایر ۱۵
ج شماره ۱-۳-۱: مشخصات کالبدی فعالیت های ورزشی فوتبال ۱۶
ج شماره ۲-۲ ابعاد نیمکت های جایگاه تماشاچیان ۳۱
ج شماره ۲-۳: تجهیزات رختکن بازیکنان ۳۸
ج شماره ۲-۴ تجهیزات رختکن مربیان و داوران ۴۰
۱-۵- فصل پنجم : بررسی نمونه مشابه ۱۰۳
۱-۵-۱- معرفی مصادیق ۱۰۳

کلمات کلیدی مرتبط:
استانداردهای طراحی یوم فوتبال, برنامه فیزیکی یوم فوتبال, رساله معماری یوم فوتبال, طرح نهائی معماری یوم فوتبال, مطالعات معماری یوم فوتبال, پایان نامه یوم فوتبال, رساله آماده یوم فوتبال, رساله یوم فوتبال 31000 نفره, رساله معماری, رسا, مقالات مرتبط در این دسته پروژه کامل طراحی د ده ورزشی پروژه کامل طراحی مجتمع ورزشی جانبازان و معلولین رساله مجتمع ورزشی تفریحی ، مطالعات طراحی مرکز ورزشی تفریحی رساله طراحی مرکز ورزش های آبی ،مطالعات معماری مجتمع ورزش های آبی مطالعات طراحی سالن ورزشی چند منظوره مطالعات طراحی زورخانه - رساله زورخانه تحقیق معماری مرکز تفریحی- ورزشی- رفاهی رساله طراحی و معماری باشگاه و مدرسه سوارکاری پروژه طراحی مجموعه ورزشی تفریحی بانوان پروژه مجموعه ورزشی جوانان رساله طراحی مجتمع ورزشی چند منظوره با رویکرد معماری پایدار رساله طراحی مجموعه اختصاصی ورزش های آبی رساله مجموعه اختصاصی ورزش های آبی -مجتمع ورزشهای آبی مطالعات طراحی د ده ورزشی مطالعات مجموعه ورزشی رساله طراحی باشگاه و مدرسه سوارکاری-مطالعات معماری رساله یوم فوتبال ۳۱۰۰۰ نفره ۱۷۰ صفحه – طرح نهائی یوم فوتبال ۳۱۰۰۰ نفره رساله و مطالعات طراحی باشگاه پرواز های تفریحی - معماری باشگاه هوانوردی رساله کامل مجموعه موزه مردم شناسی رساله یوم فوتبال ۳۱۰۰۰ نفره ۱۷۰ صفحه – طرح نهائی یوم فوتبال ۳۱۰۰۰ نفره   تاریخ ایجاد 11/01/2016 12:00:00 ق.ظ    تعدادبرگ: 170 برگ ورد   قیمت: 18000 تومان   حجم فایل: 17111 kb  تعدادمشاهده  28  
فصل اول : معرفی طرح
۱-۱- تعریف یوم
باید توجه داشت که یوم از زمانهای دور با تمام مشکلات تکنولوژیک که ب ایی این ساختمانهای عظیم نظیر یوم المپیک در یونان و کلوزئوم در شهر رم ایتالیا در آن دوره با آن روبرو بودهاند به عنوان مهمترین کار عظیم ساخت بشر مورد توجه قرار داشتهاند.
در قرن گذشته هم جامعه بشری چنین نیازی را حتی در زمان جنگ جهانی دوم انکار نکرد. در زمان جنگ جهانی دوم و در جریان فاجعهای که هم در اروپا با آن درگیر بود، بازسازی یوم برلین از طرف مردم آلمان و جهان مورد استقبال قرار گرفت. به علت همین احساس نیاز، تها در طول تاریخ هزینه سنگین ساخت چنین یومهایی را پذیرفتهاند هرچند امروزه بازگشت سرمایه و سود آن روندی چندین ساله دارد اما چون ب ایی یومها جزئی از ا امات فرهنگی جامعه است متخصصان برای این مشکل نیز راهحلهای مفیدی یافتهاند که اگر بازگشت سرمایه صددرصد نباشد لااقل مقدار مناسبی از آن جبران گردد (nixdorf,stefan,2007).
 

 
۱-۲- تاریخچه ساخت یوم
۱-۲-۱- یوم
کلمه « یوم» از کلمه یونانی «stadion» مشتق شده که پیش از هر چیز به واحد قدیمی طول اشاره داشت که بر حسب شرایطِ محلی بین ۱۷۷ و ۱۹۲ متر متغیر بود. مفهوم این اصطلاح تا زمین بازی کلی مسابقات نیز بسط یافت، یعنی زمین مسابقه همراه با ردیف های تماشاچیان در اطراف آن. در آن زمان یونانیان اصطلاح «stadion» را به تمام زمینهای ورزشی که به شکل مربع مستطیلهای کشیده با امتدادهای نیم دایره بودند اطلاق کرده و بعدها از این واژه برای اشاره به زمین بازی سایر انواع وقایع ورزشی استفاده می د(یک واحد طول = یک ) stadion) (nixdorf,stefan,2007)).
 
برای و توضیحات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمائید…
 
بخشی از مطالب:
زمین بازی
واژه زمین بازی (معادل واژه انگلیسی arena که از واژهای لاتین به معنای «شن» مشتق شده) در اصل به «محل نبرد پوشیده شده از شن در آمفی تئاتر، زمین ورزشی یا یوم» اطلاق می شود.
این فضا محل برگزاری رقابتهای ورزشی و رویدادهای فرهنگی است. امروزه این واژه نه تنها به محل انجام آن فعالیت بلکه به کل ساختار معماری اطراف آن اشاره دارد.
 
۱- ۲ – ۲- دسته بندیهای تاریخی
در طول هزاران سال به دنبال پیدایش زمین بازی، کار ساخت مکانهای گردهمایی و انگیزه انجام این کار آغاز شد.
در کشور یونان باستان، یومها در ابتدا فضای برگزاری نبردهای نظامی فرقهای و بعدها محل انجام رقابت های ورزشی بودند که نشاندهنده گرایشهای میهن پرستانه و مهمتر از همه نشاندهنده اعتبار اغنیای حاکم بود. ظرفیت نشیمن این یوم ها اغلب مطابق با جمعیت کل یک شهر خاص بود. «بازیهای المپیک» با فاصله های زمانی ۴ سال بین سالهای ۷۷۶ پیش از میلاد و ۳۹۳ پس از میلاد در یوم قدیمی «اولمپیا » در شبه جزیره پلوپوتیسوس و به اصطلاح در تنها یوم «اصلی» المپیک برگزار شدند.
این یوم امکان تماشای بازی را برای تقریباً ۳۰٫۰۰۰ تماشاچی فراهم می آورد. با این حال تماشاچیان امکان نشستن نداشتند. برای اینکه تماشاچیان دید بهتری داشته باشند در اطراف زمین مسابقه دیوارهای خاکی ساخته شد. در سراشیبی جنوبی، سکوها یا تریبونهای سنگی کوچکی فقط برای استفاده داوران و یک سکو هم برای والاترین کاهنه معبد((هِرا)) در محر در سراشیبی شمالی تعبیه شد.
یوم شهر دِلف که به قرن پنجم پیش از میلاد می رسد یکی از بهترین نمونههای حفظ شده از یونان باستان است. طول این ساختمان تقریباً ۱۷۷ متر می باشد که از توپوگرافی شیب دار در ساخت دیوار خاکی سکوی آن استفاده شده است. در اینجا هم برای افراد سرشناسی که در مراسم حضور داشتند سازه های پلکانی به شکل ردیف- نیمکتهای سنگی ساخته می شد. این نیمکتها امکان تماشای بلامانع زمین مسابقه را فراهم می آوردند.
 
تصویر شماره ۱-۱ : یوم آنتیگوی دلفی، یونان
پهنه ورزشی  تقریباً در طی دوره آغازین امپراطوری روم در حدود سال ۵۰۰ پیش از میلاد ساخته شد. این زمین ورزشی، بزرگترین زمین ورزشی رم باستان بود که عموماً صحنه مسابقات ارابه های جنگی و به دفعات کمتر، محل برگزاری نبرد گلادیاتورها یا شکار حیوانات بود.
تماشاگران در ابتدا بر روی سراشیبی های دو طرف دره و بعداً بر روی سکوهای چوبی ساده میشستند. اینجا هم فقط برای سناتورها نیمکتهای سنگی ساخته شده بود. این ساختار تا قرن ۴ پس از میلاد به مناسبتهای مختلف وسعت یافت و در شکل نهایی خود به طول ۵/۳ یا (۶۳۵ متر) و عرض ۱۱۰ متر رسید.
این زمین ورزشیِ وسعت یافته، خود دارای طول ۵۹۰ متر بود و از یک بیضی کشیده تشکیل شده بود که در قسمت وسط با دیواری به نام «اسپینا» جدا می شد. ظرفیت نشیمن پهنه ورزشی «سیر ما یموس» بیش از ۳۰۰٫۰۰۰ نفر تخمین زده می شود. اگرچه در طول دوره امپراطوری روم هم، یومهایی ساخته شده است اما در ایتالیا به رقابتهای ورزشی از نوع یونانی کمتر اهمیت داده میشد.
تصویر شماره۱- ۲
۱-۳- نسل یومها طبق نظر رود شر، رئیس ارشد ورزشگاه(اچ . او . کی)
۱-۳-۱- یوم های نسل اول
تاریخچه یوم های امروزی به ساماندهی ورزش در نیمه قرن نوزدهم برمی گردد.در نسل اول یوم ها، تأکید بر جای دادن تعداد زیادی تماشاچی بود و به کیفیت امکانات یا آسایش این تماشاچیان توجه کمی می شد.
 
۱-۳-۲- یوم های نسل دوم: تأثیر تلویزیون
با تحول تلویزیون در ۱۹۳۰، پخش رویدادهای ورزشی آغاز شد. نسل دوم یوم ها متقابلاً تأکید بیشتری بر آسایش تماشاچیان و بهبود امکانات حمایتی ورزشگاهها داشت. با این حال، هنوز هم اکثر این یوم ها از زمین گودی متشکل از شن و ماسه بودند و تعداد زیادی از ورزشگاههای دنیا به عنوان یوم های نسل دوم باقی مانده اند.
 
۱-۳-۳- یوم های نسل سوم: یوم های خانوادگی
نسل سوم یوم ها در اوایل دهه ۱۹۹۰ بوجود آمدند که به منظور جلب کل خانواده، امکانات کارب سندتری را فراهم آورده بودند. ورزشگاه، مرکز فعالیت بود اما تنها مرکز توجه نبود و منبع اصلی بودجه باشگاههای ورزشی از دریافتهای دوره ای از بازاریاب ها و تلویزیون بود.در زمین های ورزشی، استاندارد جدیدی برای کیفیت امکاناتِ مختص تماشاگران، ارائه شده بود که تعداد زیادی رستوران، محل عرضه خوراکی و فروشگاههایی برای هواداران را شامل می شد.
 
۱-۳-۴ – یوم های نسل چهارم: تعهد جمعی و رسانه ها
مشخص شد که اگر طرح، تأمین بودجه و مدیریت یومها نظاممند شوند یوم ها میتوانند درآمدزا باشند. نباید گمان کرد که یوم ها منابع مالی کشور را صرف می کنند.دوره جدیدی در حال ظهور بود که یوم جدید «تلسترا دوم» در ملبورن، نمونهای برجسته از آن است. این یوم سقف روباز، ردیف نشیمنهای متحرک و یک پارکینگ خودرو در زیر زمین بازی دارد. و یک طرح کلی برای ا در آینده محسوب می شود.
 
۱-۳-۵- یوم های نسل پنجم: بازسازی شهری
یومها به بلوغ رسیدهاند و به ساختمانهایی بدل شدهاند که میتوان از آنها برای پیشرفت برنامه ریزی شده و تدبیرانه ای قرن ۲۱ بهره برد. یوم ها نمادهای پرتوان فرهنگ ما، آرمانهای ما و گاه ش تهای ما شده اند. باید بیاموزیم که چگونه از آنها استفاده دمندانه کنیم.((nixdorf,stefan,2007
 
۱-۴- یوم از لحاظ معماری
• ایده‌آل
یوم‌های ورزشی مکان‌های وسیع تفریحی هستند که همانند سالن‌های سینما و تئاتر از شاخصه‌های معماری شهر و یا سرزمین محسوب می‌گردند. در نهایت طراحی در یوم هنگامی به دست می‌آید که سازه و سایر مسائل ساختمان در تمامی ابعاد اعم از کل تا جزئی‌ترین جزئیات که هر یوم در رابطه با زمان و مکان و محیط با آن روبرو است به دقت در نظر گرفته شود.
• مشکلات
از آنجایی که یوم‌های ورزشی در ارتباطی نزدیک با بایستی‌های عملکردی ( نظیر خطوط دید واضح، سیرکولاسیون و…. هستند) از جمله ساختمان‌هایی محسوب می‌شوند که در بیشتر مواقع فرم در تبعیت مستقیم از عملکرد قرارداد.
• شکل درون‌گرا
یوم به شکل طبیعی رو به فعالیت‌های ورزشی و پشت به پیرامون آن است و پیرامون آن معمولاً با حصار و سایر موانع امنیتی مجهز می‌گردد.
• پارکینگ خودرو
فضای پارک خودرو تماشاگرانی و توقفگاه‌های وسایل نقلیه عمومی در یوم، اغلب نه تنها به خودی خود غیر جذاب است بلکه باعث قطع ارتباط یوم با پیرامون آن می‌گردد.
• مقیاس غول‌آسا
در حالی که مقیاس فیزیکی عظیم یک یوم مسئله خاصی در فضاهای برون شهری است جای دادن آن در داخل شهر امری بغرنج است تطبیق اندازه یوم با محیط پیرامون آن سعیی عظیم را ایجاب می‌کند.
• عناصر غیر انعطاف‌پذیر
یوم ترکیبی از عناصر مختلف (نظیر ردیف‌های صندلی، راه‌پله‌ها و گذرگاه‌ها، ورودی سقف و…) است که بسیار غیر انعطاف بوده و گاهی حتی تطبیق آنها با شکل‌های سنتی ساختمانی نیز شکل است. به‌طوری که حتی قوانین سنتی کمپوزسیون نیز چشم‌پوشی شده و فرم‌های معماری در پی یافتن عوامل ممکنی هستند که علاوه بر ایستایی و مقاومت و استفاده زیبا و هارمونیک نمایانگر معماری خوب نیز باشند. یوم‌ها معمولاً روزهای زیادی از سال را بدون هیچ‌گونه فعالیتی می‌گذرانند. در نتیجه برای استفاده در یک دوره کوتاه‌مدت فضای مفید بسیاری را می‌نمایند. این الگوی استفاده در میان انواع ساختمان‌ها بی‌نظیر است و بدترین تأثیر را هم در ح استفاده بیش از حد و هم در ح استفاده کمتر از حد بر محیط اطراف خود بر جای می‌گذارند. بنابراین زنده نگه داشتن فضای یوم و ایجاد کاربری برای فضا در زمان غیر از انجام مسابقات، علاوه بر ایجاد درآمدزایی راه حل مناسبی برای رفع این نواقص می باشد.
 
-۴- فصل چهارم : بررسی استانداردها
 
۱-۴-۱- استاندارد درهای ورودی
از یک عرض واحد در هر دقیقه از ۱۰ تا ۳۰ نفر رد می شوند که اگر بخواهیم با توجه با استاندارد مذکور ورزشگاه در یک ساعت پر شود به ۶۶ متر عرض ورودی نیاز داریم. در هر دقیقه ۴۰ نفر (در سطح صاف و رامپ) ۱۰۰ متر را طی میکنند که در نتیجه ورزشگاه با ۵۰۰ متر عرض وجی در یک دقیقه تخلیه میشود. در صورت قبول استاندارد معمول (۸ دقیقه) و تخمین ۲۰۰ متر طی طریق، عرض وجی برای ۶ دقیقه پیش بینی شده است.
 
۱-۴- ۲- فضاهای وجی
برای وج عادی از یوم می توان از الگوی درختی پیروی کرد. دراین روش مسیرهای کوتاهتر به مسیرهای بزرگتر و در نهایت به یک مسیر اصلی می رسند. علائم نشان دهنده وجی ها باید کاملاً واضح و قابل رؤیت باشند و درصورت امکان نو ردازی شوند. برای رعایت هرچه بیشتر ایمنی بهتر است که این علائم به صورت بینالمللی و مشترک بین همه کشورها در نظر گرفته شوند.
 
۱-۴-۳- مسیرهای وج اضطراری
تابلوهای راهنما به سمت نزدیکترین وجی، بایستی ثابت و کاملاً قابل رویت باشد. مسیرهای وج بایستی کاملاً رنگی باشند تا بوضوح به چشم آیند. براساس استانداردهای فیفا /dfb وdin، گذرگاههای محوری توسط علائم رنگی علامت گذاری می شوند. درتمامی فضاهای جمعی، مسیرهای وج اضطراری، در تاریکی باید کاملاً قابل تشخیص بوده و حتی بدون چراغ ایمنی نمایان باشد. در یوم های ورزشی دارای روشنایی اضطراری، استفاده از چراغ اضافی دیگر در ردیفها ا امی نیست.
 
۱-۴- ۴- محاسبات زمان برای وج جمعیت
معمولاً مدت زمان وج تماشاچیان در کشورهای مختلف منطبق با شرایط و ضوابط داخلی آن کشور که تابع موقعیت سیستمهای آتش نشانی، نیروهای امداد و نجات، فرهنگ ملت ها و… میباشد، تعیین میگردد. اما در هر صورت حداقل زمان وج، موفقیت طرح و مدیریت پروژه می باشد. حداقل زمان (مطلوب ترین زمان) در انگلستان ۸ دقیقه و در ایتالیا ۵ دقیقه تعیین گردیده است. زمان حرکت از محل نشستن تا دهانه وجی در این محاسبات در نظر گرفته نمیشود.
 
نحوه محاسبه
• دهانه وجی که در بدترین موقعیت قرار دارد ملاک عمل قرار گیرد.
• مسافت این دهانه تا منطقه ۳ محاسبه شود.
• سرعت هر تماشاچی در رامپ و سطح صاف، ۱۰۰ متر در دقیقه در نظر گرفته می شود و همین سرعت برای پله ۳۰ متر در دقیقه می باشد که در یک عرض واحد از دهانه یا در رد می شوند (عرض واحد ۶۰ سانتی متر می باشد).
• زمان فوق را با زمان عبور از منطقه ۳ جمع نمود.
• زمان به دست آمده باید با ۸ دقیقه مقایسه شود.
• در نظر گرفتن عرض واحد (۶۰ سانتی متر برای هر نقر) در مقایسه با عرض درها و معابر، زمان رد شدن از درهای وجی را مشخص می کند.
• محاسبه فوق (عرض دهانه و درها و مسافت ها) را مجددا برای تمام تغییرات مورد بررسی قرار داده تا هیچ قسمتی نادیده انگاشته نشود.
 
۱-۴- ۵- تعداد ردیفها
برحسب ظرفیت، ساختار جایگاه به ردیفهایی تقسیم بندی میشوند. تعداد ردیفهای متوالی بستگی به ظرفیت مورد نیاز و بهره برداریهای طراحی شده نسبت به فضاهای اضافی در زیر جایگاه دارد.
برای جلوگیری از آشفتگی، جایگاهها بایستی توسط جدا سازیهای بصری واضح مشخص شود مـانند لـژها. جهت رسیدن به نیمکتها، تماشاگران ۲ جهت حرکتی را دنبال میکنند: عمودی و افقی.
یک استـادیـوم بیـش از یـک طبقه بایستی ازدحام تماشاگران را به شکل عمودی به سمت گذرگاهها و محل های جانبی راهنمائی نماید. بطور کلی هدایت مسیرها در پشت و جلو ی ان است.. سیستمهای عمودی ذیل در نظر گرفته میشود.
 
۱-۴- ۶- پله ها
پله ها فضاهای خطرناکی هستند و باید به گونهای طراحی شوند تا انی که استفاده از سطوح شیبدار برایشان مشکل است بتوانند از آنها استفاده نمایند.
پیشانی پله باید یکپارچه و محکم باشد و نباید از ۱۵ سانتیمتر کند. حداقل عرض کف پله نیز ۲۸ سانتیمتر است.
اختلاف سطح بین دوپاگرد پله نباید از ۲/۱ متر بیشتر باشد، حداقل عرض پاگرد نیز از ۲/۱ متر کمتر نیست. برای ایمنی هرچه بیشتر بهتر است پله ها با دستگیره هایی در اطراف احاطه شوند.
سطح پاگرد پشت درهای خارجی باید حداقل ابعادی برابر ۸/۱ × ۸/۱ متر داشته باشد و لازم است به گونهای طراحی شود که تا ۲/۱ متر از عرض پاگرد عاری از هرگونه بازشو و چرخش در به سمت خارج باشد.
 
۱-۴- ۷- گذرگاهها و سطوح شیبدار
مسیرهای حرکتی حداقل ۲/۱ متر عرض دارند و در صورتی که برای صندلی چرخدار طراحی شده باشند عرض آنها به ۲ متر می رسد.
برای کوتاه و هموار راهها می توان از سطوح شیبدار استفاده کرد. نقطه اتصال سطوح باید هموار باشد و حداکثر شیب سطوح شیبدار ۶% است. دربین دو پاگرد به عرض ۵/۱ متر حداکثر طول شیب نباید بیش از ۱۰ متر باشد.
شیب هیچ رمپی نباید از ۸% بیشتر و فاصله رمپ بین دو پاگرد نیز از ۵ متر بیشتر باشد.
رمپهایی که شیب آنها بیش از ۵% باشد باید دارای دستگیرههایی با ارتفاع ۱ متر در بالای پاگردها و ۹۰ سانتیمتر بالای رمپها باشد. رمپهایی بیشتر از ۵% باید با پله هایی تجهیز شوند.
اختلاف سطح بین سطح شیبدار و زمین مجاور آن باید با میلهها یا جداولی به ارتفاع ۱۰ سانتیمتر ایمن شود. جنس سطوح شیبدار باید غیر صیقلی بوده و در هر شرایط آب و هوایی از خطرهای ممکنه پیشگیری نماید.
 
۱-۴- ۸- بالابرها و پله برقی
مسافران و بالابرهای مخصوص لوازم برای تقریباً تمامی مسابقات و زمینهای ورزشی بزرگ طراحی میشود. بالابرها، فضاهای انبار طبقه پائینی را به آشپزخانه ها و فروشگاه ها در طبقات بالاتر متصل میکند. قفسه های عمودی در واحدهای خدماتی تدارکاتی مانند تولیدات آشپزخانه، امکانات ظرفشویی و یا فضاهای انبار، حداقل یک سیستم بالابر ا امی است. بالابرهای مسافرین در فضاهای مهمانان ویژه دسترسی مناسب را تسهیل میکند و اغلب در سطوح بالاتر از لژها در جداسازی بین ردیف پائین و بالا قرار میگیرد. تعداد و تجهیزات آن بستگی به نیازهای یوم داشته و یا به تعداد افرادی که تمایل دارند در هر ساعت از بالا یا پائین انتقال یابند، بستگی دارد.
 
۱-۴- ۹- ورودیها
ورودی اصلی باید به گونهای باشد تا همه استفاده کنندگان قادر باشند از آن عبور کنند. محل ورودیها باید درطول مسیرهای ارتباطی تعریف شوند و شکل آنها به گونهای باشد که در نمای اصلی قابل تشخیص باشد. فواصل ورودیها در تمامی یوم های جام جهانی آلمان، بصورت متفاوت استقرار مییابند.(از m5/13 تا m 0/37 ) و بستگی به شبکه ارتباطی و ساختاری آن دارد.درهای ورودی باید برای تمام انی که دارای مشکلات حرکتی هستندیا مجبور به استفاده از صندلیهای چرخدارند قابل دسترس باشد.
بازشوهایی که با کنترل از راه دور کار می کنند در ایجاد امنیت بیشتر موثرند. درهای متحرک و تاشو مناسبتر از درهای چرخشی و مفصلی هستند.
عرض مناسب بازشو برای یک در یا لنگه اصلی از یک در باید حداقل ۸۰ سانتیمتر و ترجیحاً ۸۵ سانتیمتر باشد.
برای کمک به افرادی که از صنـدلی چـرخـدار استفاده میکنند یا انی که توسط عصا یا دیگر ابزارهای کمکی حرکت می کنند، باید برای مواقع اضطراری فضاهایی بدور از مانع در کنار درها پیشبینی شود.
شیشه کاری درها باید حداکثر ۹۰ سانتیمتر ارتفاع داشته باشد تا دید مناسبی ایجاد کند ولی به لحاظ ایمنی باید مورد توجه قرارگیرد. داشتن دید مناسب از داخل ساختمان و قبل از ورود به آن در ایجاد ایمنی موثر است. دستگیره های در باید از چهار چوب آن قابل تشخیص باشند و استفاده از آنها سهل و راحت باشد. چنانچه دستگیره در عمودی باشد در ارتفاع ۸۰ تا ۱۴۰ سانتیمتر نصب می شود و اگر به صورت افقی باشد در فاصله ۸۰ تا ۱۰۰ سانتیمتری از سطح زمین قرارمی گیرد.
راهروی م ن درهای داخلی و خارجی حتی الامکان حذف می شود و در مواقعی که وجود راهرو بین دو درب ضروری است طول آن باید به اندازهای باشد تا ی که روی صندلی چرخدار نشسته قبل از رسیدن به درب دوم از درب اول عبور نماید ( ین مشاور نوی، ۱۳۸۵).
 
۱-۴- ۱۰- گردش افقی
حداقل عرض مسیر حرکتی برای عبور مستقیم و محدود ۲/۱ متر است. این اندازه در نزدیک درها به ۵/۱ متر و برای عبور صندلیهای چرخدار به ۲ متر می رسد.
سکوهای نشمین باید برای افراد معلول هم قابل استفاده باشد، در طراحی جایگاه تماشاچیان، فضایی نیز برای استقرار صندلیهای چرخدار (به ازای هر صندلی ۱۴۰ × ۹۰ سانتیمتر) باید در نظر گرفته شود. طراحی فضای منطقی بین ردیفها یا پیش بینی دسته برای صندلیهای مورد استفاده معلولین ضروری است.
بازشوهای بزرگ، حرکت آسانتر صندلی چرخدار و عبور بهتر انی که با عصا حرکت میکنند را موجب میشود ( ین مشاور نوی، ۱۳۸۵).
 
۱-۴- ۱۱- درهای داخلی
درهای داخلی در عمل برای افراد معلول مانع محسوب می شوند و در صورت امکان بایستی حذف شوند. درهایی که در مـواقع آتش سـوزی مـورد استـفاده قـرارمی گیرند باید به تاسیسات ضد حریق متصل باشند. این درها در مواقع عادی باز می شوند ولی در مواقع ضروری به خودی خود بسته می شوند.
حداقل عرض درهای یک لنگه، یا لنگه اصلی درهای نگه ۸۰ سانتیمتر است. برای مسیرهای زاویه دار، عرض بازشوها به ۹۰ سانتیمتر می رسد. درها باید تا ارتفاع حداکثر ۹۰ سانتیمترشیشه کاری شوند. شیشه کاری در، دید واضحی از آن طرف در به معلول ارائه می کند.
 
۱-۴- ۱۲- گردش عمودی
فضاهای گردش عمودی ساختمان برای کلیه استفاده کنندگان باید مطلوب و مناسب بوده و شرایط زیر برای ایمنی هر چه بیشتر مهیا گردد:
بین کف پله و پا گرد تفاوت واضح بوده و لبه پله قابل تشخیص باشد. اندازه ارتفاع پیشانی پله ۱۷ سانتیمتر و حداقل عرض کف پله ۲۵ سانتیمتر است. حداکثر ارتفاع طی شده بین دو پاگرد متوالی ۸/۱ متر پیشنهاد میشود.
برای حرکت عمودی در ساختمان، وجود آسانسور ضروری است تا افرادی که قادر به استفاده از پله نیستند بتوانند جابه جا شوند. حداقل اندازه داخلی یک آسانسور با ظرفیت ۸ نفر ۴/۱ × ۱/۱ متر است. ( ین مشاور نوی، ۱۳۸۵)
 
۱-۴- ۱۳- تعیین بلوک ها جهت استقرار نیمکت ها
 
تعیین بلوکها در قوانین آلمان بدین صورت مطرح میشود: چیدمان نیمکتها بایستی به گونه ای باشد که در حداکثر ۳۰ ردیف جای گیرد. در قسمت پشت و م ن بلوکها از مسیرهای حداقل ۲۰/۱ متری استفاده شود تا در کوتاهترین فاصله تماشاگران به نزدیکترین وجی هدایت شوند. در قوانین گذشته، م ن دو راهرو تا ۳۲ نفر (۱۶×۲) مجاز به نشستن در ردیفهای بدون شیب بودند. در ردیفهای شیبدار این مقـدار به ۲۴ نفر (۱۲ ×۲) کاهش یافته و در صورتی که ورودی پله ها حداقل ۵۰/۱ متر عرض داشته باشد در هر چهار ردیف ۵۰ نفر اسکان مییابند.
 
۱-۴- ۱۴- بررسی تعیین بلوکها
حداکثر اندازه بلوک نیمکت ها شامل ۱۲۰۰ نفر می باشد. حداکثر طول مسیرهای وج اضطراری نباید بیش از این باشد. نفر ۱۲۰۰ = نفر ۴۰ ×ردیف ۳۰ ، نفر ۱۲۰۰ = نفر۳۰ ×ردیف ۴۰
بلوک ها به دوشیوه تعریف می شوند: برحسب ابعاد بلوکهای تماشاگران، دیوار بلوک ها به سمت مرکز و یا زمین بازی تعبیه می گردد.
a : بلوک های تماشاگران: مانند جایگاه نشسته و ایستاده بین دو مسیر
b : بلوک آگهی: مانند تعیین و محاسبه نیمکت های منفرد، بطورکلی اجرا همراه با سیستم ارتباطی است. واژه بلوک برای راهروها و نیمکت های مجاور آن به سمت چپ و راست بکار می رود. از اینرو تنها تماشاگران بر مبنای این راهروها محاسبه می شوند (nixdorf,stefan,2007).
 
۱-۴- ۱۵- فضـاهای ارتباطی
بـه دلیـل حداقـل عـرض مسیـرها (m 20/1) بین بلوک تماشاگران و مسیر وجی m 20/1واقـع در پشـت هر بلـوک، ارتبـاط میان سطوح مورد نیاز و فضای خدماتی برحسب نقشه تغییر می کند.در ذیل سه عرض راهرو جهت فضای وجی معرفی می گردد.
سهم فضاهای ارتباطی با ترکیب ۴۰ ×۳۰ و ۳۰ ×۴۰ حدوداً ۲ % افزایش می یابد. در نتیجه بهره برداری از سطح مـورد نظـر از ۱۲/۲ به ۰۹/۲ نیمـکت در هـر متـرمربع کاهش می یابد. افراد بیشتری در یک بلوک جای می گیرند و تناسبات مورد نظر متعادل تر گشته ظرفیت های بیشتری سازماندهی می شوند. برمبنای عرض وجی m60/0، سه گروه اصلی راهروها پدید می آیند (nixdorf,stefan,2007).
فضای خارجی : m40/2 برای ۱۲۰۰ نفر فضای داخلی : m 60/3 برای ۶۰۰ نفر
m 80/1 برای ۹۰۰ نفر m40/2 برای ۴۰۰ نفر
m 20/1 برای ۶۰۰ نفر m80/1 برای ۳۰۰ نفر
m20/ 1برای ۲۰۰ نفر
 
۱-۴- ۱۶- سهم فضاهای ارتباطی
تصمیم گیری جهت اندازه بلوک ها و عرض مشابه راهروها مطابق شبکه ساختاری یوم ها می باشد. در مورد مسیر ورودی، موقعیت دسترسی جایگاه شبیه به یک پلکان روباز است.
شکل تکمیل شده، به صورت بخش های کوتاه چند ضلعی از قسمتهای پیش ساخته است. شبکه کوچکتر و نیز تیرهای حائل کوتاهتر موجب تراکم بیشتر تقسیمات ورودیها و ابعاد کوچکتر بلوک های تماشاگران خواهد شد. بلوک استاندارد ۱۲۰۰ نفر/ m40/2 درحداکثر یک مسیر ارتباطی ۱۵% در۱۲/۲ نیمکت در هر متر مربع درنظر گرفته می شود. بدون یک راهروی جانبی اضافه در جایگاه، فاصله محوری ورودی m40/22 است. در یک بلوک ۶۰۰ با عرض راهروی m20/1، شبکه داخلی نصف می گردد. بنابراین سهم مسیرهای ارتباطی به ۲۳% افزایش یافته و تنها ۹۲/۱ نیمکت در هر متر مربع نصب می گردد (nixdorf,stefan,2007).
 
۱-۴- ۱۷- اندازه گیری ظرفیت اولیه
ظرفیت کلی مطابق قانون برابراست با دونفر در هر مترمربع، یا در ۱۹۹۳ از میزان۲ m /نیمکت ۵/۲ آغاز میکند. در حقیقت اندازه گیری اولیه به اماکن خصوصی بدون در نظر گرفتن سطح راهروی مورد نیاز انتقال مییابد، به علت عوامل موثر در مجموعه های ورزشی ظرفیت دقیق و اولیه تعیین شده به ندرت اعمال شده و یا اغلب بطور ت در برنامه ریزی ها برآورد می شود. ظرفیت واقعی تحت تاثیر سیستم های ارتباطی، بلوک ها و تعداد ردیف های جایگاه قرارمی گیرد. ظرفیت های جزئی مانند نیمکت های رسانه ها، مفسرین و یا برداران و تعداد مناسب نیمکت های ویژه نیز نقش مثبتی را ارائه می نمایند. اندازه گذاری های اولیه جهت میانگین ها به منظور قرارگرفتن درحداقل ظرفیت مورد نیاز در مرحله برنامه ریزی نهایی می باشد. دونوع ظرفیت بطورکلی لحاظ می گردد:
۱) ویژه نیمکت ها ۲ ) ویژه بلوک ها.
در یوم های روباز عرض راهرو m20/1با حداکثر ۶۰۰ نفر ظرفیت، و یا ۲۰۰ نفر برای فضای داخلی در حداکثر عرض یک بلوک (۳۰ ردیف)، تعداد نیمکت ها همراه با تجهیزات:
(متر پلکان نیمکت) ۱۰= (نفر در هر طرف راهرو ۱۰= نفر ۲۰ = ردیف ۳۰/۶۰۰)
تعداد ردیف ها برحسب حداکثر محدوده ردیف نیمکت ها تقسیم می شوند (۳۰ ردیف داخل هر بلوک). هرگاه بلوکی به این تعداد ردیف دست یابد بایستی ردیف دیگری در مجاورت آن جهت متعادل ساختن قرارگیرد.
با افزایش ظرفیت، ردیف نیمکت ها روی یکدیگر قرارمی گیرند در نتیجه یک ردیف دوبل ایجاد می شود. در سطوح پله دار یک ردیف بالاتر همواره بزرگتر از ردیف پائینی است ( ین مشاور نوی، ۱۳۸۵).
 
۱-۴- ۱۸- ارتباطات مخابراتی از راه دور
فیفا در دستورالعمل های تکنیکی خود به وضوح، به نیازمندیهای موجود به منظور استفاده از تسهیلات ارتباطی در یوم های ورزشی مدرن به این موارد اشاره نموده است، خطوط ارتباطی مخابراتی سازماندهی شده و قابل تمدید (تکنولوژی فیبر نوری) بایستی کاملاً در دسترس باشد. عملکرد بسیار پیشرفته موجود که بایستی توسط یک سازمان شبکه ای حمایت کننده، پشتیبانی شوند و مرکز اطلاعات و فضاهای مناسب در محل های ورودی استقراریابند. سیستم کابل ها بایستی دارای حداقل استانداردها بوده (lan-cats) و معماری شبکه باید براساس lan (شبکه ارتباطی محلی) باشد.
ارتباط رادیویی : طبق نظر dfb باید یک شبکه تلفنی داخلی(همچنین موبایل) به منظور اه ارتباطی مخابراتی در داخل یوم را جایگزین ارتباط رادیوئی محلی قبلی گردد. سیستم های دوگانه همچنان به منظور کنترل محل ها، پست فرماندهی، ایستگاه پلیس، بازداشتگاه ها، تیم ها و داوران و نیز اداره مرکزی توصیه می شود (nixdorf,stefan,2007).
 
 
 
 
 
و….
 
 
 
 
 
 
 
 
فهرست مطالب:
 
بخش اول
فصل اول : معرفی طرح
۱-۱- تعریف یوم ۱
۱-۲- تاریخچه ساخت یوم ۱
۱-۳- تاریخچه ساخت یوم ۱
۱-۲-۱- یوم ۱
۱- ۲ – ۲- دسته بندیهای تاریخی ۲
-۳-۱نسل یومها طبق نظر رود شر، رئیس ارشد ورزشگاه(اچ . او . کی) ۳
۱-۳-۱- یوم های نسل اول ۴
۱-۳-۲- یوم های نسل دوم: تأثیر تلویزیون ۴
۱-۳-۳- یوم های نسل سوم: یوم های خانوادگی ۵
۱-۳-۴ – یوم های نسل چهارم: تعهد جمعی و رسانه ها ۵
۱-۳-۵- یوم های نسل پنجم: بازسازی شهری ۵
 
۱-۲- فصل دوم : بررسی محیط پیرامون
۱-۲-۱- مقدمه ۸
۱-۲-۲- چکیده ۹
۱-۲-۳- واژه های کلیدی ۹
۱-۲-۴- شناخت ویژگیهای منطقه ۱۰
۱-۲-۴-۱- موقعیت استان همدان [حوزه کلان ] ۱۰
۱-۲-۴-۲- موقعیت شهرستان ملایر ۱۱
۱-۲-۵- بررسی و تعیین ویژگی های اقلیمی منطقه ۱۱
۱-۲-۵-۱- آب و هواو عوامل مؤثر بر آن در شهر ملایر ۱۱
۱-۲-۶- عناصر اقلیمی ۱۲
 
۱-۳- فصل سوم : بررسی ضوابط و مقررات
۱-۳-۱- مشخصات کالبدی ۱۶
۱-۳-۱-۱- ابعاد و اندازهها ۱۶
۱-۳-۱-۲- روش ترسیم خطوط زمین فوتبال ۱۷
۱-۳-۱-۳-تعیین جهت قرارگیری زمین ۱۸
۱-۳-۱-۳- تجهیزات مورد نیاز مسابقات فوتبال ۱۸
۱-۳- ۱- ۴ – امکانات زمین بازی جهت مسابقات دو میدانی ۱۹
۱-۳-۱- ۵ – ایمنی زمین بازی ۲۰
۱-۳-۱- ۶ – اندازه نیمکتها ۳۱
۱-۳-۱- ۷ – محلهای ایستادن ۳۱
۱-۳-۱- ۷ – ۱- ابعاد جایگاه تماشاگران ایستاده ۳۲
۱-۳-۱- ۷ – ۲- انواع جایگاه های ایستادن ۳۲
۱-۳-۱- ۷ – ۳-آرایش جایگاه تماشاگران ایستاده ۳۲
۱-۳-۱- ۸ – آسایش تماشاگران ۳۲
۱-۳-۱- ۹ – جایگاه معلولین ۳۳
۱-۳-۲- دسترسی ها ۳۵
۱-۳-۳- تجهیزات ۳۵
۱-۳-۴- نقشه (پلان) زمین یوم ۳۶
۱-۳-۵- فضای بازیکنان و اتاق رختکن ۳۷
۱-۳-۵- ۱- فضای بازیکنان ۳۸
۱-۳-۵- ۲- اتاق تعویض تیم ها ۳۸
۱-۳-۵- ۳- حوضچه های مخصوص استراحت و تمدد اعصاب ۳۹
۱-۳-۵- ۴- اتاق مخصوص ماساژ ۳۹
۱-۳-۵- ۵- اتاق تعویض مربیان تیم ۳۹
۱-۳-۵- ۶- اتاق داوران برحسب قوانین فیـفا ۴۰
۱-۳-۵- ۷- فضای آزمایش ۴۱
۱-۳-۵- ۸- مراقبت های پزشکی ۴۲
۱-۳-۵- ۹- فضـای گـرم کـردن ۴۲
۱-۳-۵- ۱۰- نیمکت بازیکنان ۴۳
۱-۳-۵- ۱۱- فضای تعویض نمایندگان رسمی ۴۴
۱-۳-۶- فضاهای مربوط به اشخاص مهم و سرشناس و پذیرایی از مهمانان سازمانها ۴۵
۱-۳-۶- ۱- استراحتگاههای متعلق به اشخاص مهم ۴۵
۱-۳-۶- ۲- فضای پذیرایی ۴۵
۱-۳-۶- ۳- سالن استراحت ۴۶
۱-۳-۶- ۴- کرسی های اجرایی ۴۶
۱-۳-۶- ۵- لژ و فضاهای ویژه مخصوص اشخاص مهم ۴۷
۱-۳ – ۷- ارتفاعها ۴۸
۱-۳-۸- تسهیلات رسانه ها (امکانات و فضاهای کاری رسانه ها و مطبوعات) ۴۹
۱-۳- ۸ – ۱- فضاهای مربوط به عملکرد رسانه ها ۴۹
۱-۳- ۸ – ۲- موقعیت فضاهای مربوط به رسانه ها ۵۰
۱-۳- ۸ – ۳- موقـعیتهـای مفسرین ۵۱
۱-۳- ۸ – ۴- مکان و تجهیزات ۵۱
۱-۳- ۸ – ۵- فضـای کنترل مفسرین ۵۲
۱-۳- ۸ – ۶- نیمکتهای گزارشگران تلویزیون ۵۳
۱-۳- ۸ – ۷- عکاسان ۵۳
۱-۳- ۸ – ۸- رو مه نگاران ۵۴
۱-۳- ۸ – ۹- منطقه مختلط ۵۵
۱-۳- ۸ – ۱۰- فضای مذاکرات و انجمن مطبوعاتی ۵۶
۱-۳- ۸ – ۱۱- موقعیت دوربین ۵۷
۱-۳- ۸ – ۱۲- فضای مورد نیاز بردار ۵۷
۱-۳- ۸ – ۱۳- حداقل فضای مورد نیاز دوربین ها ۵۷
 
۱-۴- فصل چهارم : بررسی استانداردها
۱-۴-۱- استاندارد درهای ورودی ۵۸
۱-۴- ۲- فضاهای وجی ۵۸
۱-۴-۳- مسیرهای وج اضطراری ۵۸
۱-۴- ۴- محاسبات زمان برای وج جمعیت ۵۹
۱-۴- ۵- تعداد ردیفها ۶۰
۱-۴- ۶- پله ها ۶۰
۱-۴- ۷- گذرگاهها و سطوح شیبدار ۶۱
۱-۴- ۸- بالابرها و پله برقی ۶۱
۱-۴- ۹- ورودیها ۶۲
۱-۴- ۱۰- گردش افقی ۶۳
۱-۴- ۱۱- درهای داخلی ۶۳
۱-۴- ۱۲- گردش عمودی ۶۴
۱-۴- ۱۳- تعیین بلوک ها جهت استقرار نیمکت ها ۶۴
۱-۴- ۱۴- بررسی تعیین بلوکها ۶۵
۱-۴- ۱۵- فضـاهای ارتباطی ۶۵
۱-۴- ۱۶- سهم فضاهای ارتباطی ۶۶
۱-۴- ۱۷- اندازه گیری ظرفیت اولیه ۶۷
۱-۴- ۱۸- ارتباطات مخابراتی از راه دور ۶۸
۱-۴- ۱۹- فضاهای پشتیبانی ۶۸
۱-۴- ۱۹- ۱- پارکینگ ۶۹
۱-۴- ۱۹- ۲- انبار ۷۰
۱-۴- ۱۹- ۳- تدارکات یوم ۷۱
۱-۴- ۱۹- ۳- ۱- سالن میهمانان ویژه ۷۲
۱-۴- ۱۹- ۳- ۲- فضای رستوران ۷۱
۱-۴- ۱۹- ۳- ۳- آشپرخانه مرکزی ۷۲
۱-۴- ۱۹- ۴- کیوسکها و یا فروشگاهها ۷۳
۱-۴- ۱۹- ۵- محل کمک های اولیه ۷۳
۱-۴- ۱۹- ۶- فضاهای کلی سرویس بهداشتی ۷۴
۱-۴- ۱۹- ۷- فضاهای اداری و عمومی ۷۵
۱-۴- ۲۰- محدوده مخصوص بازیکنان ۷۶
۱-۴- ۲۰- ۱- رختکن بازیکنان ۷۷
۱-۴- ۲۰- ۲- شرایط رختکن بازیکنان ۷۸
۱-۴- ۲۰- ۳- امکانات رختکن ها ۷۸
۱-۴- ۲۱- دفتر مربیان ۷۸
۱-۴- ۲۱- ۱- امکانات دفتر مربیان ۷۹
۱-۴- ۲۲- اتاق داوران ۷۹
۱-۴- ۲۲- ۱- امکانات اتاق داوران ۷۹
۱-۴- ۲۳- علائم در محوطه رختکن ها ۸۰
۱-۴- ۲۴- بخش های عملکردی رسانه ها ۸۱
۱-۴- ۲۴- ۱- محل قرار گیری گزارشگران ۸۲
۱-۴- ۲۴- ۲- محل قرارگیری عکاسان ۸۳
۱-۴- ۲۴- ۳- اتاق کنترل تصاویر و گزارش تلویزیونی ۸۴
۱-۴- ۲۴- ۴- بخش خبرنگاران مطبوعات ۸۵
۱-۴- ۲۴- ۵- فضای مشترک ۸۷
۱-۴- ۲۴- ۶- جایگاه مصاحبه فوری ۸۷
۱-۴- ۲۴- ۷- اتاق کنفرانس مطبوعاتی ۸۸
۱-۴- ۲۴- ۸- مرکز رسانه ها در یوم ۸۹
۱-۴- ۲۴- ۹- پخش تلویزیونی ۹۰
۱-۴- ۲۴- ۱۰- دوربین های اصلی پخش اختصاصی ۹۲
۱-۴- ۲۴- ۱۱- طراحی فضای مورد نیاز برای دوربین ها ۹۵
۱-۴- ۲۴- ۱۲- دوربین های ضبط تصاویر آهسته ۹۶
۱-۴- ۲۵- سالن های پذیرایی ۹۷
۱-۴- ۲۶- ل و پذیرش ۹۸
۱-۴- ۲۷- سالن ۹۸
۱-۴- ۲۸- سکوهای تماشای مسابقه (جایگاه vip) 99
۱-۴- ۲۹- ظرفیت سکو های مهمانان ۱۰۰
۱-۴- ۳۰- اتاق های مهمانان ۱۰۰
۱-۴- ۳۰- ۱- ایده های طراحی ۱۰۱
۱-۴- ۳۰- ۲- قرارگیری اتاق ها بین سکو های یوم ۱۰۱
 
بخش دوم
۲-۱- فصل اول : مبانی نظری طرح
۲-۱-۱-(high-tech) 115
۲-۱-۲- منابع ۱۱۸
۲-۲- فصل دوم : تحلیل سایت ۱۱۹
۲-۳- فصل سوم : طراحی ۱۲۰
۲-۴- فصل چهارم : سازه ۱۲۱
۲-۴-۲- سیستم های باربری ساختمانی ۱۲۳
۲-۴-۲- ۱- سیستم های سازه با عملکرد شکلی ۱۲۳
۲-۴-۲- ۲- سیستم های سازه با عملکرد برداری ۱۲۳
۲-۴-۲- ۳- سیستم های سازه با عملکرد مقطعی ۱۲۳
۲-۴-۲- ۵- سیستم های سازه با عملکرد ارتفاعی ۱۲۵
۲-۴-۳- سیستم های سازه ای مناسب برای پوشش دهانه های بزرگ ۱۲۵
۲-۴-۳- ۱- سیستم های خطی ۱۲۵
۲-۴-۳- ۲- سازه های فضاکار ۱۲۷
۲-۴-۳- ۴- لایه بندی ۱۲۸
۲-۴-۳- ۵- اتصالات ۱۲۹
۲-۴-۳- ۶- گنبدهای مشبک ۱۳۰
۲-۴-۳- ۷- سازه کش بستی ۱۳۱
۲-۴-۳- ۸- سیستم سقف چرخ دوچرخه ۱۳۱
۲-۴-۳- ۹- سازه ورق های تاشده ۱۳۲
۲-۴-۳- ۱۰- سازههای پارچه ای ۱۳۳
۲-۴-۳- ۱۰-۱- دسته بندی سازههای پارچهای به لحاظ عملکرد ۱۳۴
۲-۴-۳- ۱۰-۲- فرم و رفتار سازه های پارچه ای ۱۳۸
۲-۴-۳- ۱۱- بالشتکهای بادی ۱۴۱
۲-۴-۳- ۱۱- ۱- ابعاد بالشتک ها ۱۴۴
۲-۴-۳- ۱۱- ۲- پوشش های etfe با پیش تنیدگی مکانیکی ۱۴۴
۲-۴-۳- ۱۱- ۳- نصب و ب ایی ۱۴۵
۲-۴-۳- ۱۱- ۴- تولید و فرآوری محصول etfe 147
۲-۴-۳- ۱۱- ۵- باد بالشتکها ۱۴۷
۲-۴-۳- ۱۱- ۶- نگهداری ۱۴۸
۲-۴-۳- ۱۱- ۸- رطوبت گیرها ۱۴۹
۲-۴-۳- ۱۱-۹- حریق ۱۴۹
۲-۴-۳- ۱۱-۱۰- ا تیک ۱۴۹
۲-۴-۳- ۱۱- ۱۱- انتقال حرارت ۱۴۹
۲-۴-۳- ۱۲- طراحی سازه های پارچه ای ۱۵۰
۲-۴-۳- ۱۲- ۱- شکل سطح ـ پوشش ۱۵۱
۲-۴-۳- ۱۲- ۲- پیشتنیدگی ۱۵۱
۲-۴-۳- ۱۲- ۳- انعطافپذیری و تغییر شکل ۱۵۲
۲-۴-۳- ۱۲- ۴- آب و هوای داخل پوسته ۱۵۲
 
۲-۵- فصل پنجم : تاسیسات ۱۵۴
۲-۵-۱- تاسیسات برقی ۱۵۴
۲-۵- ۲- نو ردازی ۱۵۴
۲-۵- ۲- ۱- نیاز استفاده کنندگان ۱۵۴
۲-۵- ۲- ۲- رده های نو ردازی ۱۵۵
۲-۵- ۲-۳- معیارهای نو ردازی ۱۵۶
۲-۵- ۲- ۴- یکنواختی نور ۱۵۶
۲-۵- ۲- ۵- طراحی روشنایی ۱۵۷
۲-۵- ۲- ۷- نو ردازی یوم فوتبال ۱۵۸
۲-۵- ۲- ۸- گرمای رنگ نور ۱۶۰
۲-۵- ۲- ۹- گرمای رنگ لامپ ها ۱۶۰
۲-۵- ۲- ۱۰- نصب چراغها ۱۶۲
۲-۵- ۲- ۱۲- روشنایی اضطراری ۱۶۲
۲-۵- ۲- ۱۳- آ تیک ۱۶۳
۲-۵-۳- تاسیسات مکانیکی ۱۶۶
۲-۵-۳- ۱- تامین دمای مناسب ۱۶۶
۲-۵-۳- ۲- تامین هوای تازه ۱۶۷
۲-۵-۴- ملاحظات اقلیمی ۱۶۷
۲-۵-۴- ۱- آسایش گرمایی در زمین های روباز ۱۶۸
۲-۵-۵- ضوابط اقلیمی طر احی زمینهای ورزشی ۱۶۸
۲-۵-۶- بررسی نحوه مدیریت اقتصادی یوم ها (موثر بر معماری) ۱۶۹
 
 
 
بخش اول
تصویر شماره ۱-۱ : یوم آنتیگوی دلفی، یونان ۳
تصویر شماره۱- ۲: سیر ما یموس، روم ۴
تصویر شماره ۱-۳-۱: اندازه زمین فوتبال ۱۷
تصویر شماره ۱-۳- ۲: جهت گیری بهینه زمین فوتبال ۱۸
تصویر شماره ۱-۳-۳: دروازه و ابعاد آن ۱۹
تصویر شماره ۱-۳-۳: نمونه هایی از حفاظ های دور زمین ۲۲
تصویر شماره ۱-۳-۴: دسترسیهای متفاوت به جایگاه تماشاچیان ۲۴
تصویر شماره ۱-۳-۵ : فواصل دید تماشاچیان ۲۵
تصویر شماره ۲-۱۰: مقادیر موثر در تعیین ارتفاع پله ۲۷
تصویر شماره ۲-۱۱: انواع صندلیهای جایگاه تماشاچیان ۲۸
تصویر شماره ۲-۱۲: روشهای مختلف ساخت جایگاههای پیش ساخته ۲۹
تصویر شماره ۲-۱۳: ابعاد جایگاه تماشاچیان ۳۰
تصویر شماره ۲-۱۴: ابعاد جایگاه معلولین ۳۴
تصویر شماره۲-۱۵: دیاگرام سیرکولاسیون فضای بازیکنان ۳۷
تصویر شماره ۲-۱۶: مشخصات اتاق داوران ۴۱
تصویر شماره ۲-۱۸: موقعیت نیمکت بازیکنان نسبت به زمین بازی ۴۴
تصویر شماره ۲-۱۹: مشخصات جایگاه مفسرین ۵۲
تصویر شماره ۲-۲۰: دیاگرام فضایی بخش رسانه ها و مطبوعات ۵۶
تصویر شماره ۲-۱۷: ابعاد نیمکت بازیکنان ۴۴
بخش دوم
تصویر شماره ۲-۴- ۱: اتصالات گوی مرو ۱۲۹
تصویر شماره ۲-۴-۲ : یوم تنیس روتنبام شهر هامبورگ ۱۳۲
تصویر شماره ۲-۴-۳ : ترمینال بین المللی یوکوهاما ژاپن ۱۳۳
تصویر شماره ۲-۴-۴ : دسته بندی سازه های پارچه ای به لحاظ عملکرد ۱۳۵
تصویر شماره ۲-۴-۵ : گنبد اقیانوس هوا نمایشگاه ا پو ۱۹۹۸ ۱۳۵
تصویر شماره ۲-۴-۶ : گنبد آکیتا کاوابه کویگو ۱۳۶
تصویر شماره ۲-۴-۷ : مرکز تحقیقات شیمی ونفارو ۱۳۶
تصویر شماره ۲-۴-۸ : فضای داخلی مرکز تحقیقات شیمی ونفارو ۱۳۷
تصویر شماره ۲-۴-۹ : یوم آلیانز آرنا مونیخ ۱۴۲
تصویر شماره ۲-۴-۹ : یوم آلیانز آرنا مونیخ ۱۴۵
تصویر شماره ۲-۴-۱۱ : مراحل نصب بالشتک های یوم آلیانز آرنا مونیخ ۱۴۶
تصویر شماره ۲-۴-۱۲ : مرکز گیاه شناسی ادن ۱۵۰
تصویر شماره ۲-۴-۱۳ : جزیره حاره ای بر ۱۵۳
پ
ج ۱-۲ : روزهای یخبندان ۱۳
ج ۱-۲ : میانگین سالانه تعداد بادها در ایستگاه ملایر ۱۵
ج شماره ۱-۳-۱: مشخصات کالبدی فعالیت‌های ورزشی فوتبال ۱۶
ج شماره ۲-۲ ابعاد نیمکت های جایگاه تماشاچیان ۳۱
ج شماره ۲-۳: تجهیزات رختکن بازیکنان ۳۸
ج شماره ۲-۴ تجهیزات رختکن مربیان و داوران ۴۰
۱-۵- فصل پنجم : بررسی نمونه مشابه ۱۰۳
۱-۵-۱- معرفی مصادیق ۱۰۳
 
کلمات کلیدی مرتبط:
استانداردهای طراحی یوم فوتبال, برنامه فیزیکی یوم فوتبال, رساله معماری یوم فوتبال, طرح نهائی معماری یوم فوتبال, مطالعات معماری یوم فوتبال, پایان نامه یوم فوتبال, رساله آماده یوم فوتبال, رساله یوم فوتبال 31000 نفره, رساله معماری, رسا, مقالات مرتبط در این دسته پروژه کامل طراحی د ده ورزشی پروژه کامل طراحی مجتمع ورزشی جانبازان و معلولین رساله مجتمع ورزشی تفریحی ، مطالعات طراحی مرکز ورزشی تفریحی رساله طراحی مرکز ورزش های آبی ،مطالعات معماری مجتمع ورزش های آبی مطالعات طراحی سالن‌ ورزشی چند منظوره مطالعات طراحی زورخانه - رساله زورخانه تحقیق معماری مرکز تفریحی- ورزشی- رفاهی رساله طراحی و معماری باشگاه و مدرسه سوارکاری پروژه طراحی مجموعه ورزشی تفریحی بانوان پروژه مجموعه ورزشی جوانان رساله طراحی مجتمع ورزشی چند منظوره با رویکرد معماری پایدار رساله طراحی مجموعه اختصاصی ورزش های آبی رساله مجموعه اختصاصی ورزش های آبی -مجتمع ورزشهای آبی مطالعات طراحی د ده ورزشی مطالعات مجموعه ورزشی رساله طراحی باشگاه و مدرسه سوارکاری-مطالعات معماری رساله یوم فوتبال ۳۱۰۰۰ نفره ۱۷۰ صفحه – طرح نهائی یوم فوتبال ۳۱۰۰۰ نفره رساله و مطالعات طراحی باشگاه پرواز های تفریحی - معماری باشگاه هوانوردی رساله کامل مجموعه موزه مردم شناسی