ب اب خداوند توبه ع ن ه علیه ی غ ل ق ی غ ل ق ع ن ه ع ن ه ب اب این طور نیست ع ب د ب اب ع لی ع ب د ی غ ل ق ع ن ه ب اب ع

به نقل از خبرگزاریها در مورد ب اب خداوند توبه ع ن ه علیه ی غ ل ق ی غ ل ق ع ن ه ع ن ه ب اب این طور نیست ع ب د ب اب ع لی ع ب د ی غ ل ق ع ن ه ب اب ع : خداوند در آیه 3 سوره غافر می فرماید: غَافِرِ الذَّنْبِ وَقَابِلِ َّوْبِ شَدِیدِ الْعِقَابِ ذِی الطَّوْلِ ؛ آمرزشگر گناه و پذیرنده توبه سخت مجازات کننده صاحب طول و نعمت. از این آیه به دست می آید خداوند حتی پیش از آن که شخص توبه کند از گناهش می گذرد و آن را می بخشد، پس اگر توبه ای هم در کار باشد، به طریق اولویت گناه را می بخشد و از گنا ا. b مردى از اهل حبشه نزد رسول خدا صلوات الله علیه و آله آمد وگفت : یا رسول الله ! گناهان من بسیار است. آیا در توبه به روى من نیز باز است ؟ (ص) فرمود : آرى ، راه توبه بر همگان ، هموار است. تو نیز از آن محروم نیستى. مرد حبشى از نزد (ص) رفت. مدتى نگذشت که بازگشت و گفت : یا رسول الله ! آن هنگام که معصیت مى ‏ ، خداوند ، مرا مى ‏دید ؟ (ص) فرمود : آرى ، مى ‏. خدا صلى الله علیه و آله : انى که زیاد لعن (نفرین) مى کنند ، در روز قیامت نه حق گواهى دادن دارند و نه حق شفاعت . خدا صلى الله علیه و آله : زمانى که به مقام ستوده برسم ، براى مرتکبان گناهان کبیره امت خود شفاعت مى کنم و خداوند شفاعت من درباره آنها را مى پذیرد , به خدا سوگند براى انى که فرزندان مرا بیازارند شفاعت نخواهم کرد . خدا صلى الله علیه . باقر(ع): به محمدبن مسلم فرمودند: ای محمّد گناهان مومن که از آن توبه کرده، آمرزیده شده است و باید برای آینده اش پس از توبه کار نیک کند. من گفتم اگر پس از توبه و استغفار از گناهان باز گناه کرد و باز توبه نمود؟ در پاسخ فرمودند: ای محمدبن مسلم تو پنداری که بنده مومن از گناه خویش پشیمان گردد و از آن آمرزش خواهد و توبه کند. سپس خدا توبه اش را ن. خدا صلى الله علیه و آله : انى که زیاد لعن (نفرین) مى کنند ، در روز قیامت نه حق گواهى دادن دارند و نه حق شفاعت . خدا صلى الله علیه و آله : زمانى که به مقام ستوده برسم ، براى مرتکبان گناهان کبیره امت خود شفاعت مى کنم و خداوند شفاعت من درباره آنها را مى پذیرد , به خدا سوگند براى انى که فرزندان مرا بیازارند شفاعت نخواهم کرد . خدا صلى الله علیه . آیت الله میرعظیمی گفت: ماه مبارک رمضان بهترین فرصت برای توبه بندگان به سوی خداوند متعال بود، اما این راه بسته نیست، بلکه خداوند با روزی به نام عید فطر فرصتی مجدد به مؤمنان برای جلب توبه و مغفرت الهی فراهم… توبه بر هر مسلمان واجب است؛ چنانکه خداوند جل جلاله فرموده است: وَتُوبُواْ إِلَى ﭐللَّهِ جَمِیعاً أَیُّهَا ﭐلْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ و همچنان فرموده است: یَا أَیُّهَا ﭐلَّذِینَ ءَامَنُواْ تُوبُواْ إِلَى ﭐللَّهِ تَوْبَةً نَّصُوحاً معنی نصوح همان توبه ای است که در قلب مستقر می گردد و صاحب توبه را به سوی تغییر در ر. اتفاقات دوره ی ظهور به قدری سنگین و شدید است که مردم تا به خودشان بیایند دیگر فرصت توبه نخواهند داشت. اصلا فرصت نیست تا های قضا شده، کوتاهی ها، قصورها، حق الناس ها و غیره را جبران کنند. ممکن است در خانه را باز کند و ناگهان با ی مواجه شود که می خواهد سرش را از تن جدا کند و هیچ فرصتی به او نمی دهد که ع العملی از خود نشان بدهد چه برسد به این.
آیا توبه هم آداب خاص دارد؟


مناسب است ی که می‏خواهد توبه کند، دعاهای توبه‏ای را که از ائمه معصومین وارد شده‏ است، به ویژه دعاهای صحیفه سجادیه، مخصوصاً دعای 31 و یا مناجات خمسْ عشر، به‏ خصوص مناجات تائبین را بخواند.
صادق (علیه السلام) می‏فرماید: «هر بنده‏ای که گناهی کرد، پس برخیزد و طهارت کند (وضو بگیرد) و دو رکعت بخواند و از خداوند طلب آمرزش نماید، بر خدا است که توبه‏اش را بپذیرد، چون خود فرموده ‏است: هر کار زشتی کند یا به خودش ستم نماید، پس استغفار کند، خدا را آمرزنده و مهربان می‏یابد

حقیقت توبه، پشیمانی قلبی است؛ پشیمانی که در عمل خود را نشان می‏دهد که مهم‏ترین نمُود آن انجام واجبات و تدارک و قضای آن چه عمل نشده و ترک محرّمات است. با همین مقدار توبه تحقق پیدا می‏کند. توبه آداب خاصی دارد که باید آن را از مستحبات توبه دانست که عبارتند از:

1- سه روز روزه گرفتن
صادق(علیه السلام ) می‏فرماید: توبه نصوح که خداوند به آن امر فرموده، روزه گرفتن روز چهارشنبه و پنج‏شنبه و است. (1) ادامه مطلب هرزمان توبه کنیم و بازگردیم ، ما را راه میدهند.پیغمبراکرم (ص) سوگندی یادکرده است که این سوگند در منطقه اسم اعظم است؛هرموقع عبارت "الله لا اله الا هو" آمد، یعنی منطقه ی اسم اعظم است، اگر مطلب به این سادگی بود که حضرت قسم به این بزرگی نمیخوردند!
اکرم(ص) فرمودند:" ولله الذی لا اله الا هو، هربنده ای که گمانش را به خدا نیکو کند، خداوند طب. اکرم (ص): هیچ چیز محبوب تر در نزد خداوند متعال از جوان توبه کننده وجود ندارد و هیچ چیز مبغوض تر در نزد خداوند متعال از پیری که مشغول گناه است نیست. اکرم (ص) فرمودند: هیچ چیز محبوب تر در نزد خداوند متعال از جوان توبه کننده وجود ندارد و هیچ چیز مبغوض تر در نزد خداوند متعال از پیری که مشغول گناه است نیست. ابن بابویه از جابر بن عبدالله انصاری روایت کرده گفت روزی جندل بن جناده بن جبر یهودی نزد پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم رفته و گفت ای رسول خدا خبر بده بمن از چیزی که نیست برای خدا و از چیزی که نیست نزد او و از آن چیزی که خداوند به بندگانش یاد نداده پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود چیزیکه برای خدا نیست شری ت و آنچه خداون. در موانع و شرائط استجابت دعا . آنچه اساس اجابت دعاست عبارت از توبه، ردّ مظالم و رو آوردن به خدا با اراده قوى است زیرا این مهم‏ترین سبب اجابت است، روایت شده که گفته است: در زمان موسى علیه السلام قحطى سختى مردم را فرا گرفت. موسى علیه السلام به همراه بنى بیرون آمد و براى آنها طلب باران کرد؛ لیکن باران نبارید و سه بار این کار را تکرار کرد همچنان باران نیامد. خداوند به موسى علیه السلام وحى فرمود که من دعاى شما و آنهایى را که با تو هستند اجابت نمى ‏کنم، زیرا در میان شما سخن چینى است، موسى علیه السلام عرض کرد: پروردگارا او کیست تا وى را از میان جمع خود بیرون کنیم، خداوند وحى فرمود: اى موسى! من شما را از سخن‏چینى منع مى‏ کنم و خودم سخن‏چین باشم؟ موسى علیه السلام به بنى گفت: شما همگى از سخن‏چینى توبه کنید و آنها نیز توبه د و پس از آن خداوند باران براى آنها نازل فرمود. بر اساس روایاتی از معصومین توبه کننده واقعی ی است که دوستان بد خود را تغییر دهد و با انی که او را در راه دین و اطاعت خدا کمک و تشویق کند دوستی کند، مجالس و محافل خود را تغییر دهد و در مجالس گناه حاضر نشود حتی اگر خودش در این مجالس حضور یابد و مرتکب گناه نکند. تأثیر انکارناپذیر تغییر فضای گناه در پذیرش توبه همچنان که اگر ی سمی خورده باش. حضرت محمد (ص) : هرکه مرد یا زن مسلمانی را غیبت کند ، خداوند تعالی چهل روز و شب و روزه او را قبول نکند ، مگر اینکه ی که غیبتش را نموده از وی در گذرد. جامع الاخبار صفحه ۱۰۹
----------------------------------------
صادق (ع) : غیبت ،حسنات ( خوبی ها و نیکی ها ) را از بین می برد همانطور که آتش هیزم را از بین می برد. خداوند بزرگ به موسی وحی می فرمود : غیبت کننده . پذیرش توبه توسط خداوند در قرآن : وَهُوَ الَّذِى یَقْبَلُ َّوْبَةَ عَنْ عِبَادِهِ وَیَعْفُواْ عَنِ السَّیِّئَاتِ وَیَعْلَمُ مَا تَفْعَلُونَ‏ (شوری /25)
ترجمه :
و اوست که توبه را از بندگانش مى‏ پذیرد و از گناهان در مى ‏گذرد و هر چه را انجام مى ‏دهید مى‏ داند. برخی از پیام های این آیه : 1- پذیرش توبه گنا اران و عفو آنان تنها در اخ. به طور کلی؛ هر گاه بنده اى در دنیا مرتکب گناهى شود از باب مکافات در دنیا، خداوند او را به یکى از دو شکل عقوبت می کند:
الف. مجازات تأدیبى:
اگر شخص، مؤمن باشد و خداوند خیر او را بخواهد او را دچار گرفتارى می نماید تا به خود آمده و از اشتباه خود دست بردارد و توبه کند.
چنان که صادق(علیه السلام) می فرماید:
«همانا خداوند هرگاه خیر بنده اى را بخواهد به هنگامى که گناهى انجام می دهد او را گوشمالى می دهد تا به یاد توبه و طلب آمرزش بیفتد( الکافی جلد 2 صفحه 452) ».
ب. مجازات استدراجى:
چنانچه انسانى به جهت گناهان زیاد توفیق عنایت و توجه خداوند را از دست بدهد، خداوند او را رها می سازد، نعمت خود را بر او ارزانى می دارد تا سرگرم دنیا شود و توبه و استغفار را فراموش نماید و روز بروز در گناه و گمراهى خود بیشتر فرو رود.
چنان که صادق علیه السلام می فرماید:
«و هنگامى که خداوند شرّ بنده اى را [بر اثر اع ] بخواهد موقعى که گناهى می کند نعمتى به او می بخشد تا استغفار را فراموش نماید و به آن ادامه دهد، همان طور که قرآن کریم در این باره می فرماید:《و آنها که آیات ما را تکذیب د، به تدریج از جایى که نمی دانند، گرفتار مجازاتشان خواهیم کرد. (سوره اعراف آیه 182) 》( الکافی جلد 2 صفحه 452)

توبه

متاسفانه برخی از جوانان ما وقتی یه گناه رو انجام میدند زود از درگاه خدا نا امید میشن و پیش خودشون فکر میکنن که ما یه گناهی انجام دادیم دیگه خدا مارو نمیبخشه پس دیگه ومی نداره توبه کنیم و دوباره دست از گناه بکشیم !!

یعنی اینجوری پیش خودمون فکر میکنیم که آب از سرمون گذشته در حالی که از علی (ع) روایت داریم بزرگترین گناه ، نزد خداوند گناهی است که مرتکبش بر آن اصرار ورزد .!! اما من این مطلب میخوام خدمت دوستان عرض کنم درهای پروردگار همیشه به روی ما باز است تا حدی که احادیث و روایات مکرر و متعدد در مورد توبه و بازگشت به سوی خداوند متعال است و به فرموده خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :خداوند متعال جوان توبه ‏کار را دوست میدارد .

در پایان داستانی زیبا را برای شما دوستان عزیز گذاشتم امیدوارم این داستان مورد توجه همه ما قرار بگیره .

آورده اند که در زمان حضرت رسول اکرم (صلى الله علیه و آله ) شخصى به خدمت آن حضرت آمد و گفت یا رسول الله گناهى کرده ام ، اگر توبه کنم خداى تعالى مرا مى آمرزد؟ حضرت فرمود: بلى ، چرا که خداوند عالمان ستار العیوب است و غفار الذنوب .

آن مرد گفت : یا رسول الله مشکل است این گناه که از من صادر شده خداى تعالى ببخشد.

حضرت فرمود: قتل کرده اى

گفت : نه

حضرت فرمود: پس گناه خود را به من بگو!

آن مرد گفت : یا رسول الله من مردى مى باشم (( بناش )) یعنى کفن ى مى کنم ، از جمله روزى دخترى از بزرگان فوت شده بود، دانستم که او را کفن خوش قماش خواهند کرد، شب رفتم کفن او را باز کنم ، مرا فریب داد، یا رسول الله ، هم کفن او را بیرون آوردم و هم با او جمع شدم و مهر او را بردم و در همان ساعت صدائى به گوشم خورد که اى فاسق فاجر من پاک بودم مرا پلید ساختى ، خداى تعالى جوابت بدهد!

حضرت چون این سخن را از آن مرد شنید گفت : دور شو ملعون !

آن مرد از شهر بیرون شد و روى به صحرا نهاد و چهل شبانه روز گریه و زارى مى کرد و از خداوند طلب عفو و بخشش مى کرد و مى گفت : خدوندا، همه به درگاه تو پناه مى آورد و رسول تو مرا از درگاهت راند .

بعد از چهل شبانه روز جبرئیل (علیه السلام ) به آن حضرت نازل شد و گفت : خداوند تو را سلام مى رساند و مى فرماید که ما تو را وسیله آمرزش عاصیان قرار دادیم ، چرا این مرد را از درگاه ما ناامید کرده اى ؟ او را دریاب که توبه او قبول شد، و همچنین هر به قصد توبه به درگاه ما روى آورد، البته گناه او را مى آمرزیم

لطفا برای اینجا کلیک کنید
یکی از مراجع تقلید گفت: تمام گناهان عالم قابل بخشش است در صورتی که فرد توبه کند؛ هیچ گناهی نیست که با توبه بخشیده نشود زیرا بخشش گناهان در سایه توبه است. انسان، هر لحظه به توبه است و فرمان توبوا، «توبه کنید» او را به تعجیل در توبه دعوت مى نماید، بنابراین تاخیر در توبه تاخیر در انجام فرمان الهى است و چنین ى در هر لحظه به عنوان ترک کننده فرمان خدا به حساب مى آید. انسان هر چه کمتر گناه کرده باشد , توبه برایش راحت تر است . همچون درختی که تازه در زمین کاشته شده و ریشه های آن قوی نگشته است ؛ چه بسا این نهال تازه کاشته شده , با فشار دو انگشت و با کمترین زحمت از زمین کنده شود . اما درختی که سالها در دل خاک کاشته شده , پس از چند سال به این راحتی ها کنده نمی شود ؛ چرا که بدنه ی آن تنومند گشته و باغبان نیز از قوت و نیروی جوانی برخوردار نیست !
دل جوان , نسبت به ی که میانسال و پیر است و آلوده ی به گناه گشته و با آن خو گرفته است , از رقت قلب و لطافت بیشتری برخوردار بوده , تیرگی گناه , سراسر وجود او را نپوشانده است . به تعبیری دیگر جوان , به ملکوت عالم نزدیکتر است و توبه برای او سهل تر و آسان تر می باشد . جواد علیه السلام مى فرماید: تاخیر توبه نوعى غرور و بى خبرى و طولانى نمودن آن نوعى حیرت و سرگردانى است. مردى از مؤمنان على علیه السلام درخواست موعظه کرد، آن حضرت به او فرمود: از انى مباش که بدون عمل، امید سعادت آ ت را دارند، و توبه را با آرزوهاى دراز به تاخیر مى اندازند. همچنین فرمودند: آن که توبه را به آینده موکول مى کند، دین ندارد. روزی فردی امدخدمت صادق(ع ) و به ایشان عرض کرد:اگر روزی یکی از دوستان شما گناهی کند, عاقبتش چگونه خواهد بود؟ در پاسخ به وی فرمودند: خداوند به او یک بیماری عطا مینماید تا سختی های ان بیماری کفاره گناهانش شود, ان مرد دو مرتبه پرسید: اگه مریض نشد چه؟ مجدد فرمودند:خداوند به او همسایه ای بد میدهد تا او را اذیت نماید واین اذیت وازار همسایه کف. بسم الله الرحمن الرحیم الإمامُ الصّادقُ علیه ‏السلام: أوحى اللّه‏ُ عز و جل إلى داودَ النَّبیِّ على نبیّنا وآلهِ وعلَیهِ السّلامُ : یا داودُ ، إنّ عَبدیَ المؤمنَ إذا أذْنَبَ ذَنبا ثُمّ رَجعَ وتابَ مِن ذلکَ الذَّنبِ واسْتَحیى مِنّی عندَ ذِکْرِهِ غَفَرْتُ لَهُ ، وأنسَیْتُهُ الحَفَظَةَ وأبْدَلْتُهُ الحسَنَةَ ، ولا اُبالی وأنا أر. صادق علیه السلام : بر شما باد به دعا بعد از ها چه اینکه چنین دعاهایى مستجاب است .
باقر علیه السلام : همین که شب فرا رسد خداوند عزوجل مى فرماید: آیا دعا کننده اى هست که جوابش دهم . آیا درخواست کننده اى هست که عطا کنم او را. آیا استغفار کننده اى هست که بیامرزم او را. آیا توبه کننده اى هست که توبه اش را بپذیرم .
اکرم صلى الله علیه و آله : ب. توبه پشیمانی از فعل و انابه ترک گناهان و شاهد آن قول سجاد(علیه السلام)است: «اللهم ان یکن الندم توبةً إلیک فأنا أندم النادمین و ان یکن رک لمعصیتک انابةً فأنا أوّل المنیبین / خدایا، اگر پشیمانی توبه است پس من پشیمان ترین پشیمانان هستم و اگر ترک معصیت انابه است پس من اولین انابه کنندگانم». بسم الله الرحمن الرحیم عارف کامل و عالم ربانی حضرت علامه طهرانی رحمة الله علیه می فرمودند: شرک سر منشأ و رأس همه دردهای باطنی است، ولی هر دردی حتّی شرک دوا دارد و با توبه دوا می شود. و توبۀ شرک هم اینست که انسان موحّد بشود. همین شهادتین، توبه شرک است. اینکه گفته اند برای مُشرک توبه قبول نیست، بدین معناست که با وجود شرک توبه اش قبول نی. یکی از مراحل عبودیت ،مراقبت از نفس و اعضا وجوارح است حضرت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در خصوص مراقبت از چشم فرمود:«هر به نامحرم نگاه کند، خداوند چشم او را روز قیامت از آتش پر می کند؛ مگر اینکه در دنیا توبه کند.» و نیز فرمود:«همه چشم ها در روز قیامت گریانند مگر چشمی که در دنیا از ترس خدا بگرید و چشمی که به نامحرمان نگاه نکند و چشمی که در راه خدا شب را تا به صبح بیدار باشد.» و نیز فرمود:«نگاه نامحرمان تیری است مسموم از تیرهای ابلیس. هر از ترس خداوند چشم خود را از نگاه حرام باز دارد، خداوند ایمانی به او عطا فرماید که شیرینی آن را در قلبش حس کند.» و نیز فرمود:« برای همه اعضای انسان وجود دارد: ی چشم، نگاه به نامحرمان است، ی زبان، سخن گفتن با نامحرمان به قصد لذت طلبی، ی گوش، شنیدن سخن نامحرمان و ی دست، لمس بدن نامحرمان است.» و نیز فرمود:«خداوند بر زنی که شوهر دارد و به نامحرمان نگاه می کند خشم می گیرد.» صادق علیه السلام فرمود:«هر نامحرمی را دید و چشم خود را به طرف آسمان بلند کرد یا بست، خداوند در بهشت، حورالعین بهشتی را به عقدش درمی آورد.»
وَعَلَی الثَّلَثَةِ الَّذِینَ خُلِّفُواْ حَتَّی إِذَا ضَاقَتْ عَلَیْهِمُ الاْرْضُ بِمَا رَحُبَتْ وَضَاقَتْ عَلَیْهِمْ اءَنفُسُهُمْ وَظَنُّوَّاْ أن لا مَلْجَاءَ مِنَ اللّهِ إِلاَّ إِلَیْهِ ثُمَّ تَابَ عَلَیْهِمْ لِیَتُوبُوَّاْ إِنَّ اللّهَ هُوَ َّوَّابُ الرَّحِیمُ توبه/۱۱۸
و نیز بر سه نفری که (از شرکت در جبهه ی تبوک به . مؤمنان حضرت على علیه‏السلام که همواره همراه و همراز صلى الله علیه و آله و سلم بود و از هر گونه فداکارى در راه پیشبُرد اه عالیه و بزرگداشت صداى وحى که از زبان محمد صلى الله علیه و آله و سلم بر مى‏خاست، دریغ نداشت، مى‏گوید: با رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم در یکى از راه‏هاى مدینه در حرکت بودیم، ناگاه با پیرمرد بلندقامت چهارشانه . جالب است بخوانید یک روز، مرحوم آیت الله میرزا احمد مجتهدی تهرانی با حالی خاص به بیان یک روایتی پرداختند که احساس جگرم جلا و صفا پیدا کرد .ایشان فرمودند :روزی فردی آمد خدمت معصوم و به ایشان عرض کرد : اگر روزی یکی از دوستان شما گناهی کند ، عاقبتش چگونه خواهد بود ؟ در پاسخ به وی فرمودند : خداوند به او یک بیماری عطا می نماید تا سختی های آن . حضرت یونس علیه السلام مدت ها در میان قومش به ارشاد مردم پرداخت ولی در مدت سی و سه سال فقط دو نفر به او ایمان آوردند او هم قوم خود را نفرین کرد و خداوند به او وعده داد که در فلان تاریخ عذاب خود را بر آنان خواهد فرستاد یونس از شهر خارج شد اما یکی از دوستانش در شهر ماند و مردم را از عذاب خدا ترساند و از آنها خواست توبه کنند و آنها که نشانه ه. انسان مختار است، مى‏ تواند ایمان آورد و یا کفر ورزد. مى ‏تواند بر ایمان خود پایدار و یا در کفر خود پافشارى کند. مى ‏تواند توبه کند یا بر گناه اصرار بورزد.

إِنَّ الَّذِینَ کَفَرُواْ بَعْدَ إِیمَانِهِمْ ثُمَّ ازْدَادُواْ کُفْرًا لَّن تُقْبَلَ تَوْبَتُهُمْ وَأُوْلَئِکَ هُمُ الضَّآلُّونَ (آل عمران ـ 90)
انى که پس از ایمان خ. نشانه های پذیرش توبه چیست؟ «خداوند در آیات فراوانی به گنا اران و انى که به نفس خود ستم کرده اند و آن را در معرض معصیت قرار داده اند، توصیه می کند که، توبه کرده و رابطه بین خود و خدا را اصلاح کنند و خداوند همه گناهان ایشان را می بخشد، قرآن مجید مى فرماید: انى که توبه د و به اصلاح کارهاى فاسد خود پرداختند و آن چه را کتمان کرده بودند بیان . استغفار، توقف در مسیر گناه و شستشوی خویشتن است و توبه بازگشت به سوی اوست که وجودی است بی انتها. استغفار به معنای شستشو است و توبه به معنای ب کمالات است. سوال فرق توبه و استغفار را توضیح دهید و انواع توبه را نام ببرید؟ پاسخ گروهی معتقدند که فرقی میان استغفار و توبه نیست. برای آنکه استغفار و توبه یکی است و توبه تاکید استغفار است. ولی گروهی دیگر میان آن دو فرق گذارده اند، به آن جهت که استغفار مقدم بر توبه است و تقدم استغفار بر توبه به این معناست که انسان باید خود را از گناهان پاک سازد و سپس خود را به اوصاف الهی بیاراید. در واقع استغفار، توقف در مسیر گناه و شستشوی خویشتن است و توبه بازگشت به سوی اوست که وجودی است بی انتها. استغفار به معنای شستشو است و توبه به معنای ب کمالات است، مانند شخص آلوده که باید اول لباس چرکین را از تن بیرون بیاورد و خود را شستشو بدهد و بعد لباس پاکیزه به تن کند. یا باید ابتدا جاروب کند، سپس زمین را فرش کند.[1] ادامه مطلب
چه کنیم که بعد از توبه مجددا آلوده نشویم؟مراقبت کنید.مراقبت یعنیمراقب خود بودن .رقیب از رقیه به معنی گردن گرفتهشده است. ی که در امتحانات سر می کشد تاببیند دیگران تقلب نکنند به او می گویند رقیب. گفته اند رقیب خود باشید ،همیشه گردن بکشید ببینید چه ی سراغ شما آمده است،چه ی می خواهد به جای شما بنشیند ، آمده است یا فرشته ،اگر خدای ناکرده انسان لغزید این طور نیست که برای همیشه محروم شود.خداوند توبه او را قبول می کند ومی پذیرد. اللَّهُمَّ وَفِّرْ فِیهِ حَظِّی مِنْ بَرَکَاتِهِ ای خدا در این روز بهره مرا از برکاتش وافر گردان وَ سَهِّلْ سَبِیلِی إِلَی خَیْرَاتِهِ و به سوی خیراتش، مسیرم را سهل و آسان ساز وَ لاَ تَحْرِمْنِی قَبُولَ حَسَنَاتِهِ و از حسنات مقبول آن، مرا محروم مساز، یَا هَادِیاً إِلَی الْحَقِّ الْمُبِین ای راهنمای به سوی دین حق آشکار . دعا با . اللَّهُمَّ وَفِّرْ فِیهِ حَظِّی مِنْ بَرَکَاتِهِ ای خدا در این روز بهره مرا از برکاتش وافر گردان وَ سَهِّلْ سَبِیلِی إِلَی خَیْرَاتِهِ و به سوی خیراتش، مسیرم را سهل و آسان ساز وَ لاَ تَحْرِمْنِی قَبُولَ حَسَنَاتِهِ و از حسنات مقبول آن، مرا محروم مساز، یَا هَادِیاً إِلَی الْحَقِّ الْمُبِین ای راهنمای به سوی دین حق آشکار . دعا با . مردی به محضر اکرم (ص) آمد وگفت : ای رسول خدا هیچ کار زشتی نیست مگر این که انجام داده ام ,آیا توبه ی من قبول می شود ؟! اکرم (ص) به او فرمودند:آیا پدرت ومادرت زنده هستند ؟او گفت :پدرم زنده است. حضرت فرمودند : برو به پدرت نیکی کن , که همین نیکی به پدر موجب پذیرفتن توبه ی تو خواهد شد. وقتی او رفت (ص) آهسته به گونه ای که نفهمد وناراحت نشود,به حاضران. سلام بر مولایم...مولایم امید وارم احوال ت در غیبت خوب باشد....احوال من در زمین بدون تو خوب نیست...تو خود بهتر ازمن احوال مرا می دانی..گفتن احوالم بیشتر تو را ناراحت می کند تا خوشحال.....ولی مولایم مرا که می شناسی..به من می گویند خادم المهدی ..ولی من این را باور ندارم..من همانم که هستم..خادم المهدی نشده ام.. ولی مرا به این نام می خوانند...می خواهم باشم ولی نمی توانم....اشتباه نوشتم نتواستن نداریم...نمی خواهم..اگر می خواستم می رسیدیم...ولی آقایم... می خواهم و می توانم به تو برسم..پس از این به بعد تلاش می کنم که به تو برسم..و خادم المهدی شوماگر تو مرا قابل بدانی و مرا پذیرا باشی....پس توبه می کنم به درگاه ایزد منان و توانا توبه می کنم در محضر خدای مهدی...که مرا ببخشد و توبه مرا قبول کن....که آن توبه ای پایدار و استوار به نام مهدی باشد... در حدیثی صادق(علیه السلام) فرمود: ماه رمضان ماه خداوند است و این ماهی است که خداوند خوبی ها را مضاعف می کند و بدی ها را محو و این ماه ماه برکت و بازگشت و توبه و مغفرت و ماه از آتش و رسیدن به بهشت می باشد، پس آگاه باشید در این ماه از هر حرامی اجتناب کنید و تلاوت قرآن بسیار کنید و حوائج خود را ازخداوند بخواهید و مشغول به یاد خداوند باشید و . خداوند متعال می‌فرماید: «مسلّماً خداوند رحمت خود را شامل حال و مهاجران و انصار، که در زمان عسرت و شدّت از او پیروی د، نمود؛ بعد از آنکه نزدیک بود دلهای گروهی از آنها از حقّ منحرف شود سپس خدا توبه آنها را پذیرفت، که او نسبت به آنان مهربان و رحیم است.» برخی این آیه را دل ی برای عد صحابه می‌دانند. ادامه مطلب
کمیل یکی از یاران مخلص المؤ منین است میگوید:

از المؤمنین علیه السلام پرسیدم انسان گاهی گرفتار گناه می شود و به دنبال آن از خدا آمرزش می خواهد حد آمرزش خواستن چیست ؟

فرمود:

حد آن توبه است .

کمیل : همین مقدار؟

علیه السلام : نه .

کمیل : پس چگونه است ؟

: هرگاه بنده گناه کرد با حرکت دادن بگوید استغفر.

یکی از آفت های امروز و فردا برای آدم شدن در این روایت بسیار زیبا آمده:
صادق علیه السلام می فرمایند:
فتدارک ما بقی من عمرک و لا تقل غداً أو بعد غد، فإنّما هلک من کان قبلک بإقامتهم علی الأمانی و سویف حتی أتاهم أمرالله بغته و هم غافلون؛ پس ما بقی عمر خویش را دریاب و مگو فردا یا پس فردا؛
زیرا انی که قبل از تو می زیستند، به سبب . باقر علیه السلام می فرماید :
خداوند متعال، هر شبِ ، از آغاز شب تا پایان آن، از فراز عرش خویش ندا مى‏ دهد:
«آیا بنده مؤمنى نیست که تا پیش از سپیده‏ دَم، مرا براى آ ت و دنیایش بخواند و من، پاسخش دهم؟ آیا بنده مؤمنى نیست که تا پیش از سپیده‏ دَم از گناهانش به درگاه من، توبه کند و من هم به سوى او بازگردم [و توبه‏ اش را بپذیرم] ؟
. رو به تو سجده می کنم دری به کعبه باز نیست بس که طواف ت مرا به حج نیاز نیست! به هر طرف نظر کنم؛ ِ من، نیست! مرا به بند می کشی؛ از این رها ترم کنی! زخم نمی زنی به من که مبتلا ترم کنی! از همه توبه می کنم بلکه تو باورم کنی. قلبِ من از صدای تو، چه عاشقانه کوک شد! تمام پرسه های من، کنار تو سلوک شد. عذاب می کشم ولی عذابِ من گناه نیست! وقتی شکنجه گر تو. گروه معارف: مدرس حوزه و و مفسر قرآن در ادامه تفسیر سوره لقمان به بیان تفاوت توبه و انابه در قرآن پرداخت. ادامه: تفاوت توبه و انابه در قرآن
شرح دعای روز نوزدهم ماه رمضان


اللَّهُمَّ وَفِّرْ فِیهِ حَظِّی مِنْ بَرَکَاتِهِ ای خدا در این روز بهره مرا از برکاتش وافر گردان وَ سَهِّلْ سَبِیلِی إِلَی خَیْرَاتِهِ و به سوی خیراتش، مسیرم را سهل و آسان ساز وَ لاَ تَحْرِمْنِی قَبُولَ حَسَنَاتِهِ و از حسنات مقبول آن، مرا محروم مساز، یَا هَادِیاً إِلَی الْحَقِّ الْمُبِین ای راهنمای به سوی دین حق آشکار . دعا با صدای رضا عرب یکی از برکاتی که در این روز می توان از آن بهره مند شد، توبه به درگاه خداوند است آن هم توبه نصوح که دیگر بازگشت به گناه وجود نداشته باشد. چرا که خداوند توبه کنندگان را دوست دارد اللَّهُمَّ وَفِّرْ فِیهِ حَظِّی مِنْ بَرَکَاتِهِ « وفّر » به معنی « زیاد کن » خدایا روزی من کن تا از برکات ماه مبارک رمضان حظ و بهره فراوان ببرم، و برکات ماه رمضان همان قرآن خواندن و دعای ابو حمزه خواندن است و گریه بر سختی مرگ و آنچه پس از مرگ در پیش رو داریم. نمونه ای از حظ و بهره ای که از برکات این روز می تواند باشد : توبه نمودن و پذیرفته شدن آن یکی از برکاتی که در این روز می توان از آن بهره مند شد، توبه به درگاه خداوند است آن هم توبه نصوح که دیگر بازگشت به گناه وجود نداشته باشد. چرا که خداوند توبه کنندگان را دوست دارد : ”إِنَّ اللّهَ یُحِبُّ َّوَّابِینَ وَیُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِینَ ” (بقره ،222) یعنی ”خداوند توبه کنندگان و پاکان را دوست دارد” و توبه آنان را در صورت اصرار نورزیدن بر گناه می آمرزد... یتیم نوازی مؤمنان حضرت علی علیه السلام یکی از اسوه های بزرگ در یتیم نوازی و رسیدگی به امور آنان بود چنانچه در حدیثی فرمودند: ”من افضل البر برالایتام" ؛ ”از برترین نیکی ها، نیکی به یتیمان است” ... ادامه مطلب حکایاتی از رحمت خداوند

رسول خدا صلی الله علیه و اله فرمودند: زمانی که خداوند ابراهیم را به آسمان برد، چشمش را تقویت کرد تا آنچه در زمین است ببیند.

مرد و زنی را بر ا دید، پس به هلاکت شان نفرین کرد تا هر دو هلاک شدند.

دو نفر دیگر را دید، خواست نفرین شان کند که خدا به او وحی کرد: ای ابراهیم! نفرینت را از بندگان و کنیزانم ب. بنام خدا عذاب و جدان قبل از توبه خوب است ولی عذاب وجدان بسیار زیاد پس از توبه رجیم را خوشحال می کند چون هم باعث میشود که تمرکزت روی حال و اعمال صالحی که گذشته را جبران میکند از دست بدهی و هم نمی گذارد که طعم غفوریت خداوند را بچشی. چون دشمن مبین انسان است و به این نیت است که با انصراف ما از پذیرش رحمت خداوند مهربان جلوی غفوریت خداوند در . آیه شماره 6 از سوره مبارکه شوری
قرآن۳۵ آیه:وَالَّذِینَ اتَّخَذُوا مِن دُونِهِ أَولِیَاء اللَّهُ حَفِیظٌ عَلَیْهِمْ وَمَا أَنتَ عَلَیْهِم بِوَکِیلٍ
ترجمه:و انى که به جاى او دوستانى براى خود گرفته‏اند خدا بر ایشان نگهبان است و تو بر آنان گمارده نیستى
تفسیر:پذیرش توبه گنا اران و عفو آنان تنها در اختیار خداوند است. «و هو الّذى.