ب رای ای ن دیگ ر اس ت ب ودن ب رای روزه ای

به نقل از خبرگزاریها در مورد ب رای ای ن دیگ ر اس ت ب ودن ب رای روزه ای : سلام به روزه داران و روزه خوران:))))))) از روز اول با مخالفت تمام اعضاء خانواده برای روزه داری من روزه هام را گرفتم اما .... شب پنج شنبه از مهمونی اومدم خیلی ببخشید گلاب به روتون یبوست شدید فشار روده ها به دیسک کمرم ودرررررررررررررررد کمر کم و درد مفاصل و اذیت شدن روده هام و گررررررررررریه و گریه .......قرص ارام بخش و خواب اور.......سحر بیدار ن. روزه از جمله اعمال عبادی است که خداوند به آن امر فرموده است و در آن انسان در طول مدت معین و ساعات خاصی از شبانه روز به قصد قربت، از خوردن و آشامیدن و ... دست می کشد.
روزه در گام اول عبارت است از حفظ شکم از خوردن و آشامیدن و رعایت آداب ظاهری روزه و در گام بعد حفظ زبان، گوش، چشم، دست، پا و سایر اعضاء و جوارح از گناهان را در برمی گیرد که در صورت عدم رعایت آنها، روزه باطل می گردد. اما همه ی اینها بهانه ای است تا انسان بیشتر به نفس خود توجه پیدا کند زیرا هدف نهایی روزه این است که انسان به تقوا برسد. در این رابطه حضرت علی علیه السلام می فرمایند: «روزه دل با ارزش تر از روزه ی زبان و روزه ی زبان، با ارزش تر از روزه ی شکم است». از فرصت ماه رمضان استفاده کنید ؛ روزه را خوب بگیرید ؛ جوانها روزه که میگیرند ، منتها خوب روزه بگیرید . خوب روزه گرفتن به این است که در حالی که دهان شما از لحاظ خوردنی و آشامیدنی روزه است ، دلتان را هم در زمینه ی هوس ها، چشم خودتان را هم در زمینه ی آنچه که با چشم از هوس ها دنبال میشود و بقیه ی اعضا و جوارح را روزه نگه دارید . احساس کنید که . رکنا: محمدعلی ندائی- روزه گرفتن مریض و انی که روزه برای شان ضرر دارد یا خوف ضرر دارند، جایز نیست و نباید روزه بگیرند اما این که مقدار ضرر چه اندازه باشد یا خوف و ترس از ضرر در چه حدی باشد، مسائلی است… «خوب است بدانیم که...» علی مسعودی چرا روزه را واجب کرده است؟ اثر روحی روزه آن است که سبب تقوا و پرهیزگاری در انسان روزه‏دار می‏شود. باید دانست که روزه تأثیر بزرگی در صحت بدن انسان دارد، چرا که روزه برای استراحت دستگاه گوارش خصوصا معده و روده‏ها و منظم ترشحات معده و ترتیب دادن به اعمال هضم، بسیار مفید می‏باشد و دانشمندان حیوان‏شنا. معظم انقلاب به چند استفتاء با موضوع روزه ی زن باردار، تزریق آمپول در حال روزه و کفاره باطل روزه با کار حرام پاسخ گفته اند. دستیار تخصصی طب سنتی ایران با بیان اینکه باز روزه با «آب سرد» از عادات غلط روزه داران است، گفت: مصرف نوشیدنی های سرد هنگام افطار باعث کمترشدن خون رسانی و به دنبال آن ضعف هاضمه و سنگین شدن معده و درد… سؤال متداول روزه‎داران مؤمن حکم استفاده از عطر در هنگام روزه گرفتن است. مداومت به روزه داری تا شهادتش ادامه داشت. در طول این سی سال به جز ایام خاص که روزه داری حرام بود مابقی روزها را حاج حمید روزه بود. روزه گرفتن به معنی خودداری از خوردن و آشامیدن و دیگر کارهایی است که روزه را باطل می کند. روزه گرفتن به معنی خودداری از خوردن و آشامیدن و دیگر کارهایی است که روزه را باطل می کند و همچنین تمرینی برای افزایش قدرت فیزیکی و روحی انسان است. اما چگونه می توانیم با توجه به شرایط خود روزه بگیریم؟ دوستی داشتیم در ماه رمضان هر وقت به چیزی میل داشت خیلی راحت نوش جان می کرد و با لحن عاجزانه ای می گفت: «من گرسنم میشه نمی تونم روزه بگیرم» وا عجبا که آن هایی که روزه می گیرند اصلا معده ندارند که گرسنه هم بشوند. مورد هم داشته ایم که روزه داران را دیوانه خطاب کرده و روزه را کار دیوانگان می دانند


کتاب حاضر حاصل سخنرانی اصغر طاهرزاده در جمع دانشجویان تربیت معلم است. خصوصیت این بحث در توجه به روزه است در رابطه با نقشی که روزه در ابعاد باطنی و قلبی انسان ایفاء می کند. سعی دارد دست روزه دار را بگیرد و به کمک نیّتِ ن که در روزه داری اش اراده می کند، او را به لایه های باطنیِ روح و روان و قلبش سیر دهد و راه های ظریف خودشناسی را که انسانِ روزه دار می تواند طی کند، مقابل او قرار دهد. می گوید: ای انسان! به اندازه ای که در روزه داری عزم بلند داشته باشی، روزه برای تو ثمره به همراه خواهد آورد و لذا سعی دارد آن نوع از عزم های بلندی را که انسان روزه دار می تواند اراده کند، به او متذکر شود.
توجه به روایات و سخنان عرفا در مورد روزه موجب تقویت اراده در روزه داری می گردد، لذا با مطالعة روایات مورد بحث، انسان احساس می کند با روزه داری خود راه های گمشده اش را می تواند بیابد. رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران تورهای نیم روزه و یک روزه گردشگری در نوروز سال 97 را اعلام کرد. انواع روزه: روزه به عبارات مختلف، تقسیمات مختلفی را به خود اختصاص می دهد .
تقسیمات روزه در فقه عبارت است از:
1 - روزه واجب، 2 - روزه حرام، 3 - روزه مستحب، 4 - روزه مکروه .
روزه های واجب عبارتند از:
1 - روزه ماه رمضان، 2 - روزه قضاء ماه رمضان، 3 - روزه کفاره، 4 - روزه قضای پدر [یا مادر] بر پسر بزرگتر، 5 - روزه های نذر و عهد، 6 - روزه های استی. حرام بودن روزه در عید سعید فطر نشان از به نمایش گذاشتن عظمت ماه مبارک رمضان و مرز و ج بین روزه واجب و مستحب است. بسم الله الرحمن الرحیم پاسخ به یک سؤال:چرا باید روزه بگیریم؟ رمضان هنگامه ی طلب و نیاز به درگاه خداوند بی نیاز است.در این ماه پر برکت درهای آسمان به روی روزه داران گشوده می شود ،باید از ثانیه ثانیه های آن به خوبی بهره برد. اما گاه با آمدن صدای قدم های ماه رمضان ، ی این سؤال که روزه گرفتن چه ثمره ایی دارد؟،چرا باید روزه بگیریم ؟.... بسیاری روزه گرفتن را تنها یک فریضه دینی می دانند. در واقعا چنین نیست، این روزها علم ثابت کرده که روزه فواید فراوانی دارد. برای مثال بسیاری از رژیم های شناخته شده در خود قسمتی مانند زمان روزه داری دارند. بازیگر سریال یوسف گفت: در زمان تولید سریال یوسف ، ما تمامی روزه هایمان را می گرفتیم. آقای سلحشور برنامه ای ریخته بودند که در این ایام برداری شب باشد و همه بتوانند به راحتی روزه بگیرند. روزه گرفتن به معنی خودداری از خوردن و آشامیدن و دیگر کارهایی است که روزه را باطل می کند. قال الصادق(ع): صیام یوم غدیر خم یعدل صیام عمر الدنیا لو عاش انسان ثم صام ما عمرت الدنیا لکان له ثواب ذلک. وسائل الشیعه ۷: ۳۲۴، ح ۴٫
صادق(ع) فرمود: روزه روز غدیر خم با روزه تمام عمر جهان برابر است. یعنى اگر انسانى همیشه زنده باشد و همه عمر را روزه بگیرد، ثواب او به اندازه ثواب روزه عید غدیر است. روزه طبیعی: تاثیر بزرگی که روزه در صحت بدن دارد موضوعی ساده و واضح است چرا که روزه امر طبیعی است که برای استراحت دستگاه گوارش مخصوصا معده و روده ها, منظم ترشحات معدی و ترتیب دادن به اعمال هضم انجام میگیرد و برای پی بردن به حقیقت این امر کافیست که کمی به زندگی حیوانات توجه کنیم: روزه داران در مشاغل مختلف و سخت در ماه مبارک رمضان با وجود گرما مانند ماه های دیگر سال دست از کار نکشیده اند و برای ب روزی حلال، با زبان روزه در هر جایگاهی مشغول کار و تلاش هستند. «امروز رو هم که روزه بگیرم میشه 10 روز». «زهرا» خیلی خوشحال است. دخترک 8 ساله مان، امسال اولین دهه عمرش را روزه گرفته. یک تجربه شیرین هم برای خودش و هم برای ما. برای خودش که یاد گرفت معنی روزه داری فقط نخوردن و نیاشامیدن نیست. یاد گرفت که آدم روزه دار در اوج گرسنگی و تشنگی اش روزه داری برای برخی افراد و بیماران مناسب نیست و این اشخاص در ماه رمضان نباید روزه بگیرند. انی که نباید در ماه رمضان روزه بگیرند سید ضیاء الدین مظهری متخصص تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به محدودیت روزه داری برای برخی افراد اظهار کرد: افرادی که دچار بیماری های خاصی هستند در ایام ماه مبارک رمضان […] نوشته انی که نباید در ماه رمضان رو. حضرت محمد مصطفی ختم رسل فرموده اند: «روزه نصف صبر است. صبر هم نصف ایمان است » و حضرت على (ع) تأکید داشته اند: «روزه عبادتى است بین بنده و آفریدگارش که غیر از خدا ى از آن آگاهى ندارد ». نایب رئیس هیئت بدنسازی و پروش اندام شمال شرق استان تهران گفت: با توجه به ترشح هورمون رشد در زمان روزه داری، نه تنها روزه گرفتن با انجام دادن تمرینات ورزشی مغایرتی ندارد بلکه در پیشرفت ورزشکاران نیز موثر… این سال ها ماه رمضان مصادف شده با بلندترین روزهای سال و زمانی که باید بیش از ۱۶ ساعت از نوشیدن آب و خوردن غذا اجتناب کرد. طول بلند روز باعث می شود که روزه داری بر بسیاری سخت آید. دین از مسلمانان می خواهد روزه بگیرند ولی اگر روزه داری خطری برای سلامتی بدن آن ها داشته باشد می توانند از انجام این فریضه ی الهی مستثنی شوند. - امسال روزه میگیری؟ - اره اگه خدا بخواد - اما من مطمئن نیستم. اخه چرا باید روزه بگیریم فایدش چیه؟ - خدا روزه رو واسه سلامتی خودمون گفته. تو نمیدونی روزه چه فایده هایی واسه بدن داره. - اخه کدوم پزشکی این همه سختی رو واسه بدن تایید میکنه؟ - همونی که وقتی همه ا جوابت میکنن واست معجزه میکنه ... این شعر در پشت جلد یک نسخه خطی مذهبی از یکی از کدکنی ها مربوط به دوره قاجار نوشته شده است ای فسق و فجور کار هر روزه ما وی پر ز حرام کاسه و کوزه ما می خندد روزگار و می گرید چرخ بر طاعت و بر و بر روزه ما البته این شعر از سعید سرمد کاشانی است و به این صورت: پرشد ز گناه کاسه و کوزه ما شد فسق و فجور کار هر روزه ما می خندد روزگار و می گرید عمر بر . آقای دوباره گفته برنامه ی صد روزه دارم!
جناب رئیس جمهور! شما تا تحویل ت خود (12 مرداد) بیش از صد روز زمان دارید. می توانید طرح صد روزه خود را در همین ت به کار گیرید و اصلا نیازی به دوره دوم نخواهید داشت! روزه ی متناوب نوعی الگوی غذاخوردن است که در آن به طور منظم روزهایی به روزه داری اختصاص دارد. البته منظور ما از روزه شکل رایج آن نیست، بلکه کاهش کالری در آن روزها مطرح است. رژیم ۵:۲ که تحت عنوان رژیم روزه داری متناوب نیز شناخته می شود، معروف ترین رژیم لاغری برمبنای روزه ی متناوب است. این رژیم توسط […] نوشته رژیم ۵:۲ یا رژیم روزه داری . روزه بر چه انی واجب نیستروزه بر چه انی واجب نیست , احکام مربوط به انی که روزه بر آنها واجب نیست. ى که به واسطه پیرى نمی تواند روزه بگیرد، یا براى او مشقت دارد، روزه بر او واجب نیست ولى در صورت دوم باید براى هر روز یک مد که تقریبا ده سیر است گندم یا جو و مانند اینها به فقیر بدهد. ى که به واسطه پیرى روزه نگرفته، اگر بعد از ماه رمضان بتواند . دیروز وقتی یاسین بیدار شد باباش بهش گفت ما سحر بلند شدیم سحری خوردیم , من صدات بلند نشدی همچین بغض گلشو گرفت و لب برچید و اشک تو چ جمع شد .. گفت منم می خواسم بیدار شم سحری بخورم .. روز قبلش در مورد اینکه رمضان و روزه و سحری و افطاری چیه براش توضیح داده بودم دوست دارم از الان عادت کنه به سحری خوردن و روزه کله گنجشکی البته روزه کله گنجشکی اون مختص خودشه امروز برای سحری بلند شد و تا موقع صبحانه روزه بود الانم روزه است تا وقت ناهار ینی فداش بشم من :)))))) اصلا ی وضعی شده طرف راست راست تو خیابون راه میره و روزه خواری میکند.عوض اینکه اون خج بکشه از خج سرخ شدم .تا بهش بگی چرا روزه نگرفتی میگه ما میریم سرکار ،روزه گرفتن خیلی سخته... خیلی جوابش قانع کننده بود،ن؟؟؟؟؟ یکی به من بگه خدا کجای قرآن گفته : بنده عزیز هروقت حس کردی سخته و دوست نداشتی روزه نگیر و بدتر از اون برو تو ملا عام روزه خواری ؟. فرو بردن سر در آب برای روزه دار از نظر فقها به شرح زیر است. فرو بردن سر در آب برای روزه دار چه حکمی دارد؟اگر روزه دار عمداً تمام سر را در آب فرو ببرد، بنابر احتیاط واجب روزه اش باطل است و باید روزه ی آن روز را قضا کند. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] ایا استفاده از شامپو،کرم ویتامینه و رژلب در ماه رمضان روزه را باطل میکند ؟ همه مراجع:هیچ یک از موارد ذکر شده روزه را باطل نمیکند مگر انکه رژلب ،وارد دهان شده و فرو داده شود. شستن سر زیر شیر آب در حال روزه چه حکمی دارد ؟ انچه روزه را باطل میکند فرو بردن سر زیر آب است به طوری که یک مرتبه آب همه سر را فرا گیرد ، اما شستن سر زیر دوش زیر شیر . سۆال: پدرم قریب 30 سال بیماری معده داشته است و نمی توانسته روزه بگیرد. کفاره روزه ایشان به چه صورت است و همین طور مسئله روزه هائی که نگرفته است به چه ترتیب است؟ جواب: اگر در طول سال قادر به گرفتن روزه نبوده است قضای روزه ایشان لازم نیست. اگر کفاره آن را قبلا نپرداخته اند برای هر روز یک مد طعام (750 گرم گندم و...) به فقیر غیر سیّد بدهید و اگر. باید تفسیر معقولی از شب قدر ارائه دهیم و در عین حال نباید از چارچوب متناسب با معنای قرآنی و ی خارج شویم... روزه آن چیزی است که سرنوشت آدمی را مقدر می کند و روزه در دهه آ ماه رمضان و یا در هفته آ … مسأله ابطال یا عدم ابطال روزه ماه مبارک رمضان برای افراد سیگاری موضوعی است که همواره مورد پرسش مقلدان از مراجع عظام تقلید بوده است. سیگارکشیدن روزه‎دار از نظر هشت مرجع تقلید برخی احکام فقهی مراجع درباره سیگار کشیدن روزه‎دار را بر اساس استفتاء های مراجع می خوانید: حکم ی پرسش: من معتاد […] نوشته سیگارکشیدن روزه‎دار از نظر هشت مر. ماه روزه داری و عبادت مست م رژیم غذایی سالم و مناسب است، در غیر این صورت روزه گرفتن در روزهای دراز و گرم سختی فراوانی به همراه دارد. ماه روزه مبارک باد آمد ماه روزه / رهت‏ خوش باد ای همراه روزه/ شدم بر بام تا مه را ببینم/ که بودم من به جان دلخواه روزه/ نظر کلاه از سر بیفتاد / سرم را مست کرد آن ماه روزه/ مسلمانان سرم مست است از آن روز/ زهی اقبال و بخت و جاه روزه (برگرفته از کلیات دیوان شمس تبریزی) رضا (ع) در خواص روزه داری می فرمایند :همانا (مردم) به روزه شدند تا بشناسند درد و ناگواری هاى گرسنگى و تشنگى را، و آنگاه استدلال کنند بر سختی هاى گرسنگى و تشنگى و فقر آ ت . جواد رضویان با انتشار متنی در اینستاگرام نوشت: «در ماه رمضان روزه پرهیز بگیریم، انسان هایی بوده اند که بسیار گرسنگی کشیده اند ولی هرگز روزه نبوده اند.» حسین بن منصور حلاج را در ظهر ماه صیام گذر به کوی جذامیان افتاد، جذامیان به نهار مشغول بودند و به حلاج تعارف د،حلاج بر سر سفره نشست و چند لقمه به دهان برد، جذامیان گفتند؛ دیگران بر سر سفره ما نمی نشینند و از ما می ترسند ! حلاج گفت؛ آنها روزه اند و برخاست ! غروب هنگام افطار، حلاج گفت؛ خدایا روزه مرا قبول بفرما...! شاگردان گفتند؛ ما دیدیم . درسته که ما روزه نمیگیریم ولی دیگه اینقدر هم کافر نیستیم سحری و افطاری رو دیگه اگه خدا قبول کنه میخوریم . ‏*‏*****‏*****‏*****‏*****‏***** میگم تااونجایی که مادیدیم و شنیدیم قدیما هرکی روزه نداشت باید می رفت یه گوشه ای یه چیزی میخورد اما الانا هرکی روزه داره باید بره یه گوشه تامزاحم غذا خوردن بقیه نشه درسته نه؟ شاید شنیده باشید برخی افراد می گویند با روزه گرفتن، احساس می کنند توان ذهنی آنها بیشتر می شود. روزه گرفتن به افزایش توان مغزی کمک می کند اما آیا روزه گرفتن و تجربه گرسنگی می تواند به افزایش توان مغز بینجامد؟ نتایج پژوهشی جدید نشان می دهد یکی از هورمون های دستگاه هاضمه که سبب ایجاد حس گرسنگی و اشتها می شود […] نوشته روزه گرفتن به اف. از دیروز، یک دوره چهل روزه رو شروع ، امیدوارم بتونم این چهل روز رو با موفقیت پشت سر بذارم. دیروز که اصلا خوب نبود.... روز چهلم 25 مرداد ماه خواهد بود. ببینم عوض میشم یا نه. فقط باید هر روز به خودم یادآوری کنم که امروز یک روز از اون چهل روزه. روزه تشریع و اختراع بزرگ خداوند است و قدمت طولانی دارد . از تورات و انجیل فعلی برمی آید که روزه، در میان یهود ونصاری و ملل دیگر مرسوم و معمول بوده است .
خود حضرت موسی (ع) چهل روز روزه داشته است . همچنین از انجیل برمی آید که خود حضرت هم چهل روز روزه داشته است . پس روزه و رمضان، دو برادر کلانسال هستند در میان بشریت و از آوازه بلندی برخور. همشهری دو - تارا رستم زاد: در روزهای بلند ماه مبارک رمضان و ساعت های طولانی روزه داری، داشتن تغذیه ای سالم، مهم ترین شرط سلامتی است و اگر حواستان به خورد و خوراکتان نباشد ممکن است توفیق روزه داری را به سادگی از دست بدهید.