ب س م الل ه الر ح م ن الر ح یم سورة الروم

به نقل از خبرگزاریها در مورد ب س م الل ه الر ح م ن الر ح یم سورة الروم : پس از صبح، ده مرتبه هر آیه را قرائت نماید و سپس از خداوند جل جلاله درخواست مهر و محبت بیشتر و بهبود روابط میان خود و همسرش را نماید. آیات شریفه ذیل را قرائت نماید:


(یُحِبُّونَهُمْ کَحُبِّ اللَّهِ وَالَّذِینَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِلَّهِ) سورة البقرة آیه (165) (قُلْ إِن کُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْکُ. صادق علیه السلام ضمن بیان این معنی، حضرت را صاحب «نفس مطمئنه» معرفی کرده و می فرمایند: «اقرؤوا سورة الفجر فی فرائضکم و نوافلکم فانها سورة الحسین بن علی علیه السلام وارغبوا فیها رحمکم الله تعالی تلاوت مجلسی آیات 17- 35 سوره الروم توسط محمد صدیق منشاوی قابل دریافت است. فَمَن شَاءَ اتَّخَذَ إِلَىٰ رَبِّهِ مَآبًا ! سورة النبأ آیة 39 ·· ·· ·· ·· ·· · · هر بخواهد راهی به سوی پروردگارش برمی گزیند ! سورة النبأ آیة 39 ·· ·· ·· ·· ·· · · هەرکەس بیەوێ رێ ێک بەرەو خوای خۆی هەڵەبژێرێ ! سورة النبأ آیة 39 أَوَلَمْ یَرَ الْإِنسَانُ أَنَّا خَلَقْنَاهُ مِن نُّطْفَةٍ فَإِذَا هُوَ خَصِیمٌ مُّبِینٌ سورة یس آیة 77 آیا انسان نمی داند که ما او را از نطفه ای بی ارزش آفریدیم؟! و او (چنان صاحب قدرت و شعور و نطق شد که) به مخاصمه آشکار (با ما) برخاست! سورة یس آیة 77 ئایا مرۆڤ نازانێ ئێمه ئەومان له تۆماوێکی بێ کەڵک بەدی هێنا ؟! و ئەو دەستی کرد به دژایەتی ئاشکرا ؟! سورة یس آیة 77

مقاطع قرانیه رائعه لعاشق المدرسه الشحاتیه الاستاذ مهدى ت:

•••••

مقطع 1: سورة البقره

مقطع 2: سورة فاطر

مقطع 3: سورة فاطر

مقطع 4: سورة سبأ

مقطع 5: سورة لقمان

مقطع 6: سورة ا ف

مقطع 7: سورة حریم

مقطع 8: سورة الشمس

_______________________________

* خالص الشکر للاستاذ مهدى ت على الاهتمام وارساله المقاطع الصوتیه الاکثر من رائعه. آیات ذیل را قرائت نماید: وَقَالَ الْمَلِکُ ائْتُونِی بِهِ أَسْتَخْلِصْهُ لِنَفْسِی ۖ فَلَمَّا کَلَّمَهُ قَالَ إِنَّکَ الْیَوْمَ لَدَیْنَا مَکِینٌ أَمِینٌ) سورة یوسف آیه (54) (یُحِبُّونَهُمْ کَحُبِّ اللَّهِ وَالَّذِینَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِلَّهِ) سورة البقرة آیه (165) (قُلْ إِن کُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْب. درادامه معرفی قاریان نسبتا گمنام مصر اکنون چندتلاوت را ازقاری معاصر الشیخ قاسم الدشناوی میشنویم.او متولد 1952 دشنا است وازجمله قاریان ن نای مصری محسوب میشود که حلاوت صوت داشت.ازشش سالگی درمکتب خانه قرآن آموخت وازنوجوانی یه قرائت درمحافل پرداخت.ازنکات جالب درباره این قاری مصری این است که مانند اعظم منشاوی ازتلاوت دررادیو سرباز زد و مانند اعظم منشاوی در سن 49 سالگی ازدنیا رفت.اکنون چندتلاوت ازایشان را گوش بدهید:آ سورة الإسراء والکهف 1.mp3
آ سورة الإسراء والکهف 2.mp3
الاحزاب.mp3
البقرة.mp3
الحاقة وقصار.mp3
الحج.mp3
الروم.mp3
ا لة.mp3
الفاتحة.mp3
المزمل والانفطار والانشقاق.mp3
المزمل
چرا سورة بقره، بزرگترین سورة قرآن شده است؟


با توجه به این که هر سوره، هدف مشخص و معینی را دنبال می کند و آیات آن، همچون زنجیره ای به هم پیوسته است و سلسله وار در راستای همان هدف کلی نقش ایفا می کند، این مطلب به دست می آید که ممکن است دلیل کوچکی یا بزرگی سوره ها از جمله سورة بقره، اتمام سریع بیان و القای هدف در سوره های کوچک و نیازمندی به کلام و گفتار مفصل و وسیع برای رسیدن به هدف و مقصود در سوره های طولانی و بزرگ تر باشد. البته می توان فواید دیگری را برای کوچکی و یا بزرگی سوره ها بر شمرد مثل تنوع و تسریع یادگیری سوره های کوچک به ویژه در ابتدای بعثت که اغلب مردم خواندن و نوشتن نمی دانستند به راحتی سور کوچک را می آموختند و حفظ می د.
بنابراین، از آن جا که سوره های طولانی مثل بقره، آل عمران و... در اوا بعثت نازل شده اند، نسبت به سوره هایی که در ابتدای بعثت نازل شده اند، طولانی تر و مفصل تر هستند.

پی نوشت:
[1] . طباطبایی، سید محمد حسین، قرآن در ، مشهد، انتشارات طلوع، بی تا، ص 183، 186. "بسمه تعالی" فرهیخته آقای رائفی پور مدعی شدند که المومنین علی(ع) می فرمایند: انا ژوپیتر فی الروم اولا حروف ژ،پ از کی تا حالا در ادبیات عرب سر در آورده. ما نه در کلام معصومین و نه در هیچ کجای قرآن یک بار هم استفاده از حرف ژ را نخواهیم دید. این دو تلاوت زیبا را از مرحوم الشیخ شحات محمد انور را با مراجعه به ادامه مطلب دریافت نمائید. صلواتی جهت تعجیل در ظهور آقا زمان مهدی موعود (عج)
ادامه مطلب اختصاصی از ژیکو مقاله چکیده ای در مورد سورة شوری با و پر سرعت .
مقاله چکیده ای در مورد سورة شوری
مقاله چکیده ای در مورد سورة شوری لینک پرداخت و در "پایین مطلب"فرمت فایل: word (قابل ویرایش و آماده پرینت) تعداد صفحات 29این سوره پیرامون مسئلة وحی سخن می گوید که خود نوعی تکلم از ناحیة خدای سبحان با انبیاء و رسل او است. همچنان که می بینیم در آغاز می فرماید «کَذالِکَ یُوحی اِلَیْکَ وَ اِلیَ الَّذینَ مِنْ قَبْلِکَ اللهُ ...» و در آ هم می فرماید «وَ ما کانَ لِبَشَرٍ اَنْ یُکَلَّمَهُ اللهُ اِلاّ وَحْیاَ»ـ تا آ سوره و نیز در بین سوره هم چند نوبت سخن از وحی می آورد؛ یکجا می فرماید: «وَ کَذالِکَ اَوْحَیْنا اِلَیْکَ قُرْآناً عَرَبِیاً ...» جایی دیگر می فرماید: «شَرَعَ لَکُمْ مِنَ الّینِ ما وَصّی بِهِ نُوحاً ...» و نیز می فرماید «اَللهُ الَّذی أَنْزَلَ الْکِتابَ بِلْحَقَّ وَ الْمیزانَ ...» و همچنین چند نوبت در سوره سخن از رزق به میان آورده چون وحی خود رزقی است برای انبیاء.بنابراین مسئلة وحی موضوعی است که در این سوره محور کلام قرار گرفته. و اما مطالب دیگر از قبیل آیات توحید و صفات مؤمنین و کفار، و سرانجامی که هر یک از این دو فریق دارند، و بازگشتشان به خدای سبحان در روز قیامت، از باب «الکلام یجّر الکلام= حرف، حرف می آورد» می باشد، و منظور اولی سوره نیست.
با
مقاله چکیده ای در مورد سورة شوری
خداوند متعال در چهارمین آیة سورة مبارکة قدر می فرماید:
تنزّل الملائکة و الرّوح فیها بإذن ربهّم من کلّ أمر.
فرشتگان و روح، در آن شب به دستور پروردگارشان با هر فرمانی (برای تقدیر هرکاری) فرود آیند.
فعل مضارع «تنّزل» دل بر تکرار و بقاء «لیلةالقدر» دارد، و در آیات سوم و چهارم سورة دخان نیز:
فیها یفرَق کلّ أمر حکیم.۱
در آن شب، هر فرمانی، برحسب حکمت صادر می شود
بقیه در ادامه مطلب.....
ادامه مطلب

فضیلت سورة (ص، فتح، ق، نجم، واقعه، ملک، مرسلات) فضیلت سورة (ص) 1- عَنْ أبی سعید (رضی الله عنه) قال: «رَأَیْتُ فِیمَا یَرَى النَّائِمُ کَأَنِّی تَحْتَ شَجَرَةٍ، وَکَأَنَّ الشَّجَرَةَ تَقْرَأُ (ص)، فَلَمَّا أَتَتْ عَلَى السَّجْدَةِ سَجَدَتْ، فَقَالَتْ فِی سُجُودِهَا: اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِی بِهَا، اللَّهُمَّ حُطَّ عَنِّی بِهَا وِز. بسم الله الرحمن الرحیم ونراه قریبا تفسیر تربوی لسورة المعارج محرم سنة 1438هـ ت عنوان الدرس تاریخ الدرس رابط حمیل 1 تفسیر سورة المعارج : الدرس الأول 2محرم 1438هـ اضغط هنا 2 تفسیر سورة المعارج : الدرس الثانی 3 محرم 1438هـ اضغط هنا 3 تفسیر سورة المعارج : الدرس الثالث 4 محرم 1438هـ اضغط هنا 4 تفسیر سورة المعارج : الدرس الرابع 5 محرم 1438هـ اضغط هنا 5 ت. اگر مقصود شما از علت نزول سورة قدر، علت اصلی و هدف از نزول آن باشد، باید گفت نزول این سوره مانند هدف از نزول کل قرآن مجید، هدایت انسان‌هاست در نتیجه یکی از اه و علت‌های نزول، مهمترین هدف از سوره قدر نیز می‌تواند هدایت انسان‌ها، به سوی تعالی و تکامل باشد.
و اگر منظور شأن نزول یعنی زمینه و بستر نزول این سوره باشد، روایاتی در . سوره الروم،ایه بیست و چهارو از نشانه‏هاى او [اینکه] برق را براى شما بیم ‏آور و امیدبخش مینمایاند و از آسمان به تدریج آبى فرو میفرستد که به وسیله آن زمین را پس از مرگش زنده می‏گرداند در این [امر هم] براى مردمى که تعقل می‏کنند قطعا نشانه‏ هایى است. ﴿ سورة القدر - سورة 97 - تعداد آیات 5 ﴾ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ ﴿١﴾ وَمَا أَدْرَاکَ مَا لَیْلَةُ الْقَدْرِ ﴿٢﴾ لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ ﴿٣﴾ تَنَزَّلُ الْمَلائِکَةُ وَالرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ ﴿٤﴾ سَلامٌ هِیَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ ﴿٥﴾ http://s4.picofile.com/file/7870277632/aksgif_ir_shahadateh_hazrateh_ali_gif_%d9%85%d8%aa%d8%ad%d8%b1%da%a9_%d8%b4%d9%87%d8%a7%d8%af%d8%aa_%d8%ad%d8%b6%d8%b1%d8%aa_%d8%b9%d9%84%db%8c_%d8%b9.gif http://s4.picofile.com/file/7868182575/aksgif_ir_shahadateh_hazrateh_ali_gif_%d9%85%d8%aa%d8%ad%d8%b1%da%a9_%d8%b4%d9%87%d8%a7%d8%af%d8%aa_%d8%ad%d8%b6%d8%b1%d8%aa_%d8%b9%d9%84%db%8c_%d8%b9815.gif در قرآن به بعضی از رنگها اشاره شده است مثلاً در توصیف بهشت و آرامش و آسایش بهشتیان می فرماید: «متّکین علی رفرف خضر و عبقریّ حسان»، (بهشتیان بر بالشهای سبز رنگ تکیه می کنند و بر فرشهای منقّش و زیبا می نشینند)، (رحمان، 76) یا در سورة انسان می فرماید: «عالیهم ثبات سندس خضر و استبرق و حُلّوا اساور من فضّة و سقاهم ربهم ا طهوراً»، (بر تن آنان . . کدام آیه است که دریک سوره 31 مرتبه تکرار شده است؟
2. «آیة الکرسی» درکدام سورة قرآن قرار دارد؟
3. آیه معروف «وَ إِنْ یَکادُ الَّذِینَ کَفَرُوا لَیُزْلِقُونَکَ بِأَبْصارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّکْرَ وَ یَقُولُونَ إِنَّهُ لََمجْنُونٌ...» در کدام سورة قرآن قرار دارد؟
4. دو آیه درقرآن کریم است که تمام بیست و هشت حرف قرآن در . روز های خدا برابر 1000 سال است یا 50000 سال؟ و یک روز نزد پروردگارت، همانند هزار سال از سالهایى است که شما مىشمرید! (47)سورة محمد امور این جهان را از آسمان به سوى زمین تدبیر مى‏کند; سپس در روزى که مقدار آن هزار سال از سالهایى است که شما مى‏شمرید بسوى او بالا مى‏رود. (5) سورة السجدة فرشتگان و روح ( فرشته مقرب خداوند) بسوى او عروج مى‏کنند در آن روزى که مقدارش پنجاه هزار سال است! (4)سورة المعارج بالا ه کدام درست است؟ روز خدا معادل 1000 سال زمینی است یا 50000 سال؟ ممکن است ادعا شود که این " روزها" فقط ارزش استعاری دارند و نه حس و تاریخی. البته این بهانه ی خوبی برای گریز ازاین تناقض گویی نیست. اگر الله تبارک و تعالی می خواست به استعاره رو بیاورد، نیازی نبود با ذکر اعداد مختلف برای طول یک روزخدا ضد و نقیض گویی کند. توجیه بهتری که برای این تضاد اقوال باری تعالی می توان یافت این است که خاتم انبیای این موجود موهومی دارای حافظه ی ضعیفی در جعل دروغ بوده است اختصاصی از رزفایل تحقیق در مورد سورة نور آیه 58 15 ص با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 18 سورة نور آیه 58یا ایها الذین ءامنوالیستذنکم الذین ملکت والذین لم یلغوا الخلم منکم ثلث صرت من قبل صلوه الفجر و حین تضعون ثیابکم من الظهیره و من بعد صلوه العشاء ثلث لکم لیس علیکم و لا علهم جناح بعد من طوفون علیکم بعضکم علی بعض کذالک یبین الله لکم الایت و الله علیم حکیمترجمه صاحب محدث دهلویای مسلمانان باید که دستوری طلبند از شما آنانکه مالک ایشان شده است دست هایی شما و آنانکه نه رسیده اند بحد احتلام از شما سه نوبت پیش از فجر وقتیکه فرو می نهید جامه های خود را نیم روز و پس از عشاء این سه ساعت خلوتست برای شما نیست بر شما و نه برایشان هیچ بزه بعد از اینها در آیندگانند بر شما بعض دیگر همچنین بیان میکند خدا برای شما آیات را و خدا داننده با حکمت است .ترجمه سید رضا سراجای انی که ایمان آورده اید باید اجازه بخواهند از شما بندگان شما و ک نی که نرسیده اند به حد بلوغ از شما سه نوبت : پیش از بامداد و هنگامی که می نهید جامه های خود را به نیم روز و پس از ن سه هاست شما را نیست بر شما و بر ایشان بزهی بعد از این سه وقت بس در آیندگانند بر شما در می آیند بعضی از شما بر بعضی بدینسان بیان می کنند برای شما آیه ها را و خدا دانا و درست کردار است .ترجمه فیض ال ای مومنین و انی که به خدا و رسول گرویده اید باید آنانکه دستهای راست شما مالک و دارا شده و باید آن انی از شما که به حد و اندازه بلوغ و مردی نرسیده اند سه بار از شما اذن و فرمان بگیرند . پیش از بامداد ( که در آن هنگام جامه شب تبدیل به جامه روز میشود ) و هنگام ظهر و نیم روز که ( در آنهنگام هوا گرم و وقت قیلوله و خواب در نیم روز است ) جامه خود را بیرون می کنید و پس از ن ( است که در آن هنگام جامه روز تبدیل به جامه شب می شود ) این سه وقت ( بنابر عادت و روش مردم ) هنگام ظاهر و آشکار شدن ها است که پس از این سه وقت گناهی بر شما و بر ایشان نیست ( که اذن و اجازه نگیرند . زیرا ) برخی از شما بر برخی بسیار طواف کننده و دور زننده اند این چنین خدا برای
با
تحقیق در مورد سورة نور آیه 58 15 ص
هشتاد و نهمین سوره قرآن، سوره مبارکه فجر است. فجر در زبان عربی به معنای "سپیده دم" است. در آیه اول این سوره، خداوند، به فجر قسم خورده است. به این انفجار نور در خیمه ظلمت‏ شب. جالب است که بدانیم سوره «فجر» بعد از سوره «لیل‏» نازل شده است همچنانکه در طبیعت هم سپیده دم فجر، پس از «شب‏»، فرا مى‏ رسد. این سوره را، در روایات، سوره حسین بن على دانسته‏ اند و به خواندن آن توصیه کرده ‏اند. صادق‏«ع‏»: اقرؤا سورة الفجر فى فرائضکم و نوافلکم فانها سورة الحسین بن على(ع)؛ سوره فجر را در های واجب و مستحبیتان قرائت کنید چرا که آن سوره حسین بن علی(ع) است. (تفسیر برهان ج 4 ص 457.)
اینهم جالب است. چرا که قیام کربلاى حسین علیه السلام؛ خود انفجار فجرى از ایمان و جهاد بود در ظلمت‏ شب جور و شرک بنى امیه. و همچنانکه با فجر و آغاز روز، حرکت و حیات مردم، شروع مى‏ شود، با خون حسین و یارانش در عاشورا، جانى تازه گرفت و حیاتى مجدد یافت. در مفهوم «فجر»، در تفاسیر، مصداق هاى گوناگونى ذکر شده است.
در این سوره، از وابستگى به دنیا که در نتیجه طغیان و کفران نعمت پدید مى ‏آید نکوهش شده و وعده عذاب شدید در دنیا و آ ت داده شده است و در پایان، باز هم گریزى به معاد و تاکیدى روى رجعت انسان به سوى پروردگار، آمده است.
چهلمین سوره ‏اى است که در سال دوم یا سوم بعثت در مکه نازل شده و 30 آیه دارد. به نام خداوند بخشنده مهربان
بگو: خداوند، یکتا و یگانه است؛ (1)
خداوندى است که همه نیازمندان قصد او مى‏کنند؛ (2)
(هرگز) نزاد، و زاده نشد، (3)
و براى او هیچگاه شبیه و مانندى نبوده است! (4)
برای بر آمدن حاجت این ختم را انجام دهید: شنبه:سوره فتح را 14 بار بخوانید و هر بار آن را هدیه به معصومی کنید. یک شنبه:سوره یس را 14 بار بخوانید و هر بار آن را هدیه به معصومی کنید. دو شنبه:سوره واقعه را 14 بار بخوانید و هر بار آن را هدیه به معصومی کنید. :سوره الرحمن را 14 بار بخوانید و هر بار آن را هدیه به معصومی کنید. چهارشنبه:سوره قل اوحی (جن) ر. ظَهَرَ الْفَسَادُ فىِ الْبرَِّ وَ الْبَحْرِ بِمَا کَسَبَتْ أَیْدِى النَّاسِ لِیُذِیقَهُم بَعْضَ الَّذِى عَمِلُواْ لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُون( سوره الروم / 41) در خشکى و دریا به سبب اعمال زشتى که مردم به دست خود مرتکب شدند، فساد و تباهى نمودار شده است تا [خدا کیفر] برخى از آنچه را انجام داده‏اند به آنان بچشاند، باشد که [از گناه و طغیان. یَاأَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اذْکُرُوا اللَّهَ ذِکْرًا کَثِیرًا(41) وَسَبِّحُوهُ بُکْرَةً وَأَصِیلًا(42) هُوَ الَّذِی یُصَلِّی عَلَیْکُمْ وَمَلَائِکَتُهُ لِیُخْرِجَکُمْ مِنْ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَکَانَ بِالْمُؤْمِنِینَ رَحِیمًا(43) ( سورة الأحزاب ) :) 1381: پرسپولیس قهرمان و استقلال دوم شد. رضا عنایتی با 16 گل از ابومسلم آقای گل شد . 1382: ان قهرمان و قرمز ها 3 شدند . ادموند بزیک از ان با 13 گل اول شد . 1383: پاس قهرمان و پرسپولیس 5 شد . علی با 16 گل از پرسپولیس اول شد . 1384:فولاد اول و پرسپولیس 4 شد . رضا عنایتی با 20 گل اول شد . 1385: استقلال اول و پرسپولیس 9 شد . رضا عنایتی با 21 گل اول شد . 1386: سایپا قهرمان و. اختصاصی از اینو دیدی مقاله سورة الفاتحة مکی با و پر سرعت .
مقاله سورة الفاتحة مکی
مقاله سورة الفاتحة مکی لینک پرداخت و در "پایین مطلب"فرمت فایل: word (قابل ویرایش و آماده پرینت)تعداد صفحات:22فاتحه [گشاینده] چون قرآن با این سوره شروع می‏شود و این سوره آغازگر قرآن است، «فاتحه‏» نامیده می‏شود. بخاطر حمد و ستایشی که در این سوره از خداوند بعمل آمده نام دیگرش سوره «حمد» است. و نیز بنام «شکر» و «وافیه‏» و «نور» هم از آن یاد می‏شود. نام دیگرش «سبع المثانی‏» است و نیز «ام الکتاب‏». صادق(ع) فرموده است: سوره‏ای که اولش ستایش، وسطش اخلاص و آ ش نیایش است[1]. این سوره 7 آیه دارد و در سال سوم بعثت آمده و چهل و سومین سوره است که در مکه نازل شده است. بعضی هم این سوره را اولین سوره دانسته‏اند. بیان معنى فاتحه الکتاب .فـاتـحـه الـکتاب , یعنى گشاینده کتاب ربانى , زیرا که کتاب ربانى را, مبدا و مفتتح و محل شروع جزوى نیست و افتتاح مصاحف بدوست  و آغاز تعلیم نورسیدگان مکتب تعلم از او.در افتتاح قرائت ازو کنند و اول مکتوب در لوح محفوظ او بود و در اول وحى نازل شد و بـعـضـى فرموده اند که چون بدین سوره باب فتوح مناجات آن بر حضرت سید موجودات ـ علیه وعلى آله افضل الصلوات واکمل حیات ـ مفتوح شد, او را بدین جهت فاتحه خوانند.و به حقیقت این سوره , گشاینده ابواب رحمت است بر وجوه احوال عباد, هم در تحصیل معاش و هم در ب معارف معاد.بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ﴿ 1 ﴾       به نام خداوند رحمتگر مهربان [2]اَلْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعالَمِینَ   ﴿ 2 ﴾     ستایش خدایى را که پروردگار جهانیان است[3]، الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ﴿ 3 ﴾            رحمتگر مهربان ،[4]. مالِکِ یَوْمِ الدِّینِ  ﴿ 4 ﴾         [و ]خداوند روز جزاست.[5]إِیِّاکَ نَعْبُدُ وَإِیَّاکَ نَسْتَعِینُ ﴿ 5 ﴾    [بار الها ]تنها تو را مى پرستیم ، و تنها از تو یارى مى جوییم.[6]. اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِیمَ  ﴿ 6 ﴾        ما را به راه راست هدایت فرما، [7]صِرَاطَ الَّذِینَ أَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ غَیْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَیْهِمْ وَلاَ الضَّآلِّینَ   ﴿ 7 ﴾        راه آنان که گرامى شان داشته اى ، نه[ راه ]مغضوبان ، و نه[ راه ]گمراهان. [8]
[1] . (تفسیر برهان ج 1 ص 42.)[2] . in the name of allah, the beneficent, the merciful[3] . praise be to allah, lord of the worlds,[4] . the beneficent, the merciful[5] . owner of the day of judgment[6] . thee (alone) we worship; thee alone we ask for help[7] . show us the straight path,[8] . the path of those whom thou hast favored; not (the path) of those who earn thine anger nor of those who astray
با
مقاله سورة الفاتحة مکی
اختصاصی از اینو دیدی مقاله سورة الفاتحة مکی با و پر سرعت .
مقاله سورة الفاتحة مکی
مقاله سورة الفاتحة مکی لینک پرداخت و در "پایین مطلب" فرمت فایل: word (قابل ویرایش و آماده پرینت)
تعداد صفحات 22فاتحه [گشاینده] چون قرآن با این سوره شروع می‏شود و این سوره آغازگر قرآن است، «فاتحه‏» نامیده می‏شود. بخاطر حمد و ستایشی که در این سوره از خداوند بعمل آمده نام دیگرش سوره «حمد» است. و نیز بنام «شکر» و «وافیه‏» و «نور» هم از آن یاد می‏شود. نام دیگرش «سبع المثانی‏» است و نیز «ام الکتاب‏». صادق(ع) فرموده است: سوره‏ای که اولش ستایش، وسطش اخلاص و آ ش نیایش است[1]. این سوره 7 آیه دارد و در سال سوم بعثت آمده و چهل و سومین سوره است که در مکه نازل شده است. بعضی هم این سوره را اولین سوره دانسته‏اند. بیان معنى فاتحه الکتاب .فـاتـحـه الـکتاب , یعنى گشاینده کتاب ربانى , زیرا که کتاب ربانى را, مبدا و مفتتح و محل شروع جزوى نیست و افتتاح مصاحف بدوست  و آغاز تعلیم نورسیدگان مکتب تعلم از او.در افتتاح قرائت ازو کنند و اول مکتوب در لوح محفوظ او بود و در اول وحى نازل شد و بـعـضـى فرموده اند که چون بدین سوره باب فتوح مناجات آن بر حضرت سید موجودات ـ علیه وعلى آله افضل الصلوات واکمل حیات ـ مفتوح شد, او را بدین جهت فاتحه خوانند.و به حقیقت این سوره , گشاینده ابواب رحمت است بر وجوه احوال عباد, هم در تحصیل معاش و هم در ب معارف معاد.بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ﴿ 1 ﴾       به نام خداوند رحمتگر مهربان [2]اَلْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعالَمِینَ   ﴿ 2 ﴾     ستایش خدایى را که پروردگار جهانیان است[3]، الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ﴿ 3 ﴾            رحمتگر مهربان ،[4]. مالِکِ یَوْمِ الدِّینِ  ﴿ 4 ﴾         [و ]خداوند روز جزاست.[5]إِیِّاکَ نَعْبُدُ وَإِیَّاکَ نَسْتَعِینُ ﴿ 5 ﴾    [بار الها ]تنها تو را مى پرستیم ، و تنها از تو یارى مى جوییم.[6]. اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِیمَ  ﴿ 6 ﴾        ما را به راه راست هدایت فرما، [7]صِرَاطَ الَّذِینَ أَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ غَیْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَیْهِمْ وَلاَ الضَّآلِّینَ   ﴿ 7 ﴾        راه آنان که گرامى شان داشته اى ، نه[ راه ]مغضوبان ، و نه[ راه ]گمراهان. [8]
[1] . (تفسیر برهان ج 1 ص 42.)[2] . in the name of allah, the beneficent, the merciful[3] . praise be to allah, lord of the worlds,[4] . the beneficent, the merciful[5] . owner of the day of judgment[6] . thee (alone) we worship; thee alone we ask for help[7] . show us the straight path,[8] . the path of those whom thou hast favored; not (the path) of those who earn thine anger nor of those who astray
با
مقاله سورة الفاتحة مکی
جهت دریافت به ادامه مطلب مراجعه نمائید.

ادامه مطلب اختصاصی از فایل هلپ تحقیق و مقاله درباره قرآن 288 ص با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 288 سورة الفاتحةسورة البقرةسورة آل عمرانسورة النساءسورة المائدةسورة الأنعامسورة الأعرافسورة الأنفالسورة وبةسورة یونسسورة هودسورة یوسفسورة الرعدسورة الح ورة النحلسورة الإسراءسورة الکهفسورة مریمسورة طهسورة الأنبیاءسورة الحجسورة المؤمنونسورة النورسورة الفرقانسورة الشعراءسورة النملسورة القصصسورة العنکبوتسورة الرومسورة لقمانسورة السجدةسورة الأحزابسورة سبأسورة فاطرسورة یسسورة الصافاتسورة صسورة ا مرسورة غافرسورة فصلتسورة الشورىسورة ا فسورة الدخانسورة الجاثیةسورة الأحقافسورة محمدسورة الفتحسورة الحجراتسورة قسورة الذاریاتسورة الطورسورة النجمسورة القمرسورة الرحمنسورة الواقعةسورة الحدیدسورة المجادلةسورة ال سورة الممتحنةسورة الصفسورة الجمعةسورة المنافقونسورة غابنسورة الطلاقسورة حریمسورة المل ورة القلمسورة الحاقةسورة المعارجسورة نوحسورة الجنسورة المزملسورة المدثرسورة القیامةسورة الإنسانسورة المرسلاتسورة النبأسورة النازعاتسورة عبسسورة کویرسورة الإنفطارسورة المطففینسورة الإنشقاقسورة البروجسورة الطارقسورة الأعلىسورة الغاشیةسورة الف ورة البلدسورة الشمسسورة اللیلسورة الضحىسورة الشرحسورة ینسورة العلقسورة القدرسورة البینةسورة ا لةسورة العادیاتسورة القارعةسورة کاثرسورة العصرسورة الهمزةسورة الفیلسورة قریشسورة الماعونسورة الکوثرسورة الکافرونسورة النصرسورة المسدسورة الإخلاصسورة الفلقسورة الناس سورة الفاتحةبِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ (1)الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ (2) الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ (3) مَالِکِ یَوْمِ الدِّینِ (4) إِیَّاکَ نَعْبُدُ وَإِیَّاکَ نَسْتَعِینُ (5) اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِیمَ (6) صِرَاطَ الَّذِینَ أَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ غَیْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَیْهِمْ وَلَا الضَّالِّینَ (7)سورة البقرةبِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِالم (1) ذَلِکَ الْکِتَابُ لَا رَیْبَ فِیهِ هُدًى لِلْمُتَّقِینَ (2) الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْبِ وَیُقِیمُونَ الصَّلَاةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنْفِقُونَ (3) وَالَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِمَا أُنْزِلَ إِلَیْکَ وَمَا أُنْزِلَ مِنْ قَبْلِکَ وَبِالْآَخِرَةِ هُمْ یُوقِنُونَ (4) أُولَئِکَ عَلَى هُدًى مِنْ رَبِّهِمْ وَأُولَئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ (5) إِنَّ الَّذِینَ کَفَرُوا سَوَاءٌ عَلَیْهِمْ أَأَنْذَرْتَهُمْ أَمْ لَمْ تُنْذِرْهُمْ لَا یُؤْمِنُونَ (6) خَتَمَ اللَّهُ عَلَى قُلُوبِهِمْ وَعَلَى سَمْعِهِمْ وَعَلَى أَبْصَارِهِمْ غِشَاوَةٌ وَلَهُمْ عَذَابٌ عَظِیمٌ (7) وَمِنَ النَّاسِ مَنْ یَقُولُ آَمَنَّا بِاللَّهِ وَبِالْیَوْمِ الْآَخِرِ وَمَا هُمْ بِمُؤْمِنِینَ (8) یُخَادِعُونَ اللَّهَ وَالَّذِینَ آَمَنُوا وَمَا یَخْدَعُونَ إِلَّا أَنْفُسَهُمْ وَمَا یَشْعُرُونَ (9) فِی قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ فَزَادَهُمُ اللَّهُ مَرَضًا وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ بِمَا کَانُوا یَکْذِبُونَ (10) وَإِذَا قِیلَ لَهُمْ لَا تُفْسِدُوا فِی الْأَرْضِ قَالُوا إِنَّمَا نَحْنُ مُصْلِحُونَ (11) أَلَا إِنَّهُمْ هُمُ الْمُفْسِدُونَ وَلَکِنْ لَا یَشْعُرُونَ (12) وَإِذَا قِیلَ لَهُمْ آَمِنُوا کَمَا آَمَنَ النَّاسُ قَالُوا أَنُؤْمِنُ کَمَا آَمَنَ السُّفَهَاءُ أَلَا إِنَّهُمْ هُمُ السُّفَهَاءُ وَلَکِنْ لَا یَعْلَمُونَ (13) وَإِذَا لَقُوا الَّذِینَ آَمَنُوا قَالُوا آَمَنَّا وَإِذَا خَلَوْا إِلَى شَیَاطِینِهِمْ قَالُوا إِنَّا مَعَکُمْ إِنَّمَا نَحْنُ مُسْتَهْزِئُونَ (14) اللَّهُ یَسْتَهْزِئُ بِهِمْ وَیَمُدُّهُمْ فِی طُغْیَانِهِمْ یَعْمَهُونَ (15) أُولَئِکَ الَّذِینَ اشْتَرَوُا الضَّلَالَةَ بِالْهُدَى فَمَا رَبِحَتْ تِجَارَتُهُمْ وَمَا کَانُوا مُهْتَدِینَ (16) مَثَلُهُمْ کَمَثَلِ الَّذِی اسْتَوْقَدَ نَارًا فَلَمَّا أَضَاءَتْ مَا حَوْلَهُ ذَهَبَ اللَّهُ بِنُورِهِمْ وَتَرَکَهُمْ فِی ظُلُمَاتٍ لَا یُبْصِرُونَ (17) صُمٌّ بُکْمٌ عُمْیٌ فَهُمْ لَا یَرْجِعُونَ (18) أَوْ کَصَیِّبٍ مِنَ السَّمَاءِ فِیهِ ظُلُمَاتٌ وَرَعْدٌ وَبَرْقٌ یَجْعَلُونَ أَصَابِعَهُمْ فِی آَذَانِهِمْ مِنَ الصَّوَاعِقِ حَذَرَ الْمَوْتِ وَاللَّهُ مُحِیطٌ بِالْکَافِرِینَ (19) یَکَادُ الْبَرْقُ یَخْطَفُ أَبْصَارَهُمْ کُلَّمَا أَضَاءَ لَهُمْ مَشَوْا فِیهِ وَإِذَا أَظْلَمَ عَلَیْهِمْ قَامُوا وَلَوْ شَاءَ اللَّهُ لَذَهَبَ بِسَمْعِهِمْ وَأَبْصَارِهِمْ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (20) یَا أَیُّهَا النَّاسُ اعْبُدُوا رَبَّکُمُ الَّذِی خَلَقَکُمْ وَالَّذِینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ (21) الَّذِی جَعَلَ لَکُمُ الْأَرْضَ فِرَاشًا وَالسَّمَاءَ بِنَاءً وَأَنْزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَرَاتِ رِزْقًا لَکُمْ فَلَا تَجْعَلُوا لِلَّهِ أَنْدَادًا وَأَنْتُمْ تَعْلَمُونَ (22) وَإِنْ کُنْتُمْ فِی رَیْبٍ مِمَّا نَزَّلْنَا عَلَى عَبْدِنَا فَأْتُوا بِسُورَةٍ مِنْ مِثْلِهِ وَادْعُوا شُهَدَاءَکُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ إِنْ کُنْتُمْ صَادِقِینَ (23) فَإِنْ لَمْ تَفْعَلُوا وَلَنْ تَفْعَلُوا فَاتَّقُوا النَّارَ الَّتِی وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ أُعِدَّتْ لِلْکَافِرِینَ (24) وَبَشِّرِ الَّذِینَ آَمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ کُلَّمَا رُزِقُوا مِنْهَا مِنْ ثَمَرَةٍ رِزْقًا قَالُوا هَذَا الَّذِی رُزِقْنَا مِنْ قَبْلُ وَأُتُوا بِهِ مُتَشَابِهًا وَلَهُمْ فِیهَا أَزْوَاجٌ مُطَهَّرَةٌ وَهُمْ فِیهَا خَالِدُونَ (25) إِنَّ اللَّهَ لَا یَسْتَحْیِی أَنْ یَضْرِبَ مَثَلًا مَا بَعُوضَةً فَمَا فَوْقَهَا فَأَمَّا الَّذِینَ آَمَنُوا فَیَعْلَمُونَ أَنَّهُ الْحَقُّ مِنْ رَبِّهِمْ وَأَمَّا الَّذِینَ کَفَرُوا فَیَقُولُونَ مَاذَا أَرَادَ اللَّهُ بِهَذَا مَثَلًا یُضِلُّ بِهِ کَثِیرًا وَیَهْدِی بِهِ کَثِیرًا وَمَا یُضِلُّ بِهِ إِلَّا الْفَاسِقِینَ (26) الَّذِینَ یَنْقُضُونَ عَهْدَ اللَّهِ مِنْ بَعْدِ مِیثَاقِهِ وَیَقْطَعُونَ مَا أَمَرَ اللَّهُ بِهِ أَنْ یُوصَلَ وَیُفْسِدُونَ فِی الْأَرْضِ أُولَئِکَ هُمُ الْخَاسِرُونَ (27) کَیْفَ تَکْفُرُونَ بِاللَّهِ وَکُنْتُمْ أَمْوَاتًا فَأَحْیَاکُمْ ثُمَّ یُمِیتُکُمْ ثُمَّ یُحْیِیکُمْ ثُمَّ إِلَیْهِ تُرْجَعُونَ (28) هُوَ الَّذِی خَلَقَ لَکُمْ مَا فِی الْأَرْضِ جَمِیعًا ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاءِ فَسَوَّاهُنَّ سَبْعَ سَمَوَاتٍ وَهُوَ بِکُلِّ شَیْءٍ عَلِیمٌ (29) وَإِذْ قَالَ رَبُّکَ لِلْمَلَائِکَةِ إِنِّی جَاعِلٌ فِی الْأَرْضِ خَلِیفَةً قَالُوا أَتَجْعَلُ فِیهَا مَنْ یُفْسِدُ فِیهَا وَیَسْفِکُ الدِّمَاءَ وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِکَ وَنُقَدِّسُ لَکَ قَالَ إِنِّی أَعْلَمُ مَا لَا تَعْلَمُونَ (30) وَعَلَّمَ آَدَمَ الْأَسْمَاءَ کُلَّهَا ثُمَّ عَرَضَهُمْ عَلَى الْمَلَائِکَةِ فَقَالَ أَنْبِئُونِی بِأَسْمَاءِ هَؤُلَاءِ إِنْ کُنْتُمْ صَادِقِینَ (31) قَالُوا سُبْحَانَکَ لَا عِلْمَ لَنَا إِلَّا مَا عَلَّمْتَنَا إِنَّکَ أَنْتَ الْعَلِیمُ الْحَکِیمُ (32) قَالَ یَا آَدَمُ أَنْبِئْهُمْ بِأَسْمَائِهِمْ فَلَمَّا أَنْبَأَهُمْ بِأَسْمَائِهِمْ قَالَ أَلَمْ أَقُلْ لَکُمْ إِنِّی أَعْلَمُ غَیْبَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَأَعْلَمُ مَا تُبْدُونَ وَمَا کُنْتُمْ تَکْتُمُونَ (33) وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلَائِکَةِ اسْجُدُوا لِآَدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِیسَ أَبَى وَاسْتَکْبَرَ وَکَانَ مِنَ الْکَافِرِینَ (34) وَقُلْنَا یَا آَدَمُ اسْکُنْ أَنْتَ وَزَوْجُکَ الْجَنَّةَ وَکُلَا مِنْهَا رَغَدًا حَیْثُ شِئْتُمَا وَلَا تَقْرَبَا هَذِهِ الشَّجَرَةَ فَتَکُونَا مِنَ الظَّالِمِینَ (35) فَأَزَلَّهُمَا الشَّیْطَانُ عَنْهَا فَأَخْرَجَهُمَا مِمَّا کَانَا فِیهِ وَقُلْنَا اهْبِطُوا بَعْضُکُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ وَلَکُمْ فِی الْأَرْضِ مُسْتَقَرٌّ وَمَتَاعٌ إِلَى حِینٍ (36) فَتَلَقَّى آَدَمُ مِنْ رَبِّهِ کَلِمَاتٍ فَتَابَ عَلَیْهِ إِنَّهُ هُوَ َّوَّابُ الرَّحِیمُ (37) قُلْنَا اهْبِطُوا مِنْهَا جَمِیعًا فَإِمَّا یَأْتِیَنَّکُمْ مِنِّی هُدًى فَمَنْ تَبِعَ هُدَایَ فَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ (38) وَالَّذِینَ کَفَرُوا وَکَذَّبُوا بِآَیَاتِنَا أُولَئِکَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ (39) یَا بَنِی إِسْرَائِیلَ اذْکُرُوا نِعْمَتِیَ الَّتِی أَنْعَمْتُ عَلَیْکُمْ وَأَوْفُوا بِعَهْدِی أُوفِ بِعَهْدِکُمْ وَإِیَّایَ فَارْهَبُونِ (40) وَآَمِنُوا بِمَا أَنْزَلْتُ مُصَدِّقًا لِمَا مَعَکُمْ وَلَا تَکُونُوا أَوَّلَ کَافِرٍ بِهِ وَلَا تَشْتَرُوا بِآَیَاتِی ثَمَنًا قَلِیلًا وَإِیَّایَ فَاتَّقُونِ (41) وَلَا تَلْبِسُوا الْحَقَّ بِالْبَاطِلِ وَتَکْتُمُوا الْحَقَّ وَأَنْتُمْ تَعْلَمُونَ (42) وَأَقِیمُوا الصَّلَاةَ وَآَتُوا ا َّکَاةَ وَارْکَعُوا مَعَ الرَّاکِعِینَ (43) أَتَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَتَنْسَوْنَ أَنْفُسَکُمْ وَأَنْتُمْ تَتْلُونَ الْکِتَابَ أَفَلَا تَعْقِلُونَ (44) وَاسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاةِ وَإِنَّهَا لَکَبِیرَةٌ إِلَّا عَلَى الْخَاشِعِینَ (45) الَّذِینَ یَظُنُّونَ أَنَّهُمْ مُلَاقُو رَبِّهِمْ وَأَنَّهُمْ إِلَیْهِ رَاجِعُونَ (46) یَا بَنِی إِسْرَائِیلَ اذْکُرُوا نِعْمَتِیَ الَّتِی أَنْعَمْتُ عَلَیْکُمْ وَأَنِّی فَضَّلْتُکُمْ عَلَى الْعَالَمِینَ (47) وَاتَّقُوا یَوْمًا لَا تَجْزِی نَفْسٌ عَنْ نَفْسٍ شَیْئًا وَلَا یُقْبَلُ مِنْهَا شَفَاعَةٌ وَلَا یُؤْخَذُ مِنْهَا عَدْلٌ وَلَا هُمْ یُنْصَرُونَ (48) وَإِذْ نَجَّیْنَاکُمْ مِنْ آَلِ فِرْعَوْنَ یَسُومُونَکُمْ سُوءَ الْعَذَابِ یُذَبِّحُونَ أَبْنَاءَکُمْ وَیَسْتَحْیُونَ نِسَاءَکُمْ وَفِی ذَلِکُمْ بَلَاءٌ مِنْ رَبِّکُمْ عَظِیمٌ (49) وَإِذْ فَرَقْنَا بِکُمُ الْبَحْرَ فَأَنْجَیْنَاکُمْ وَأَغْرَقْنَا آَلَ فِرْعَوْنَ وَأَنْتُمْ تَنْظُرُونَ (50) وَإِذْ وَاعَدْنَا مُوسَى أَرْبَعِینَ لَیْلَةً ثُمَّ اتَّخَذْتُمُ الْعِجْلَ مِنْ بَعْدِهِ وَأَنْتُمْ ظَالِمُونَ (51) ثُمَّ عَفَوْنَا عَنْکُمْ مِنْ بَعْدِ ذَلِکَ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ (52) وَإِذْ آَتَیْنَا مُوسَى الْکِتَابَ وَالْفُرْقَانَ لَعَلَّکُمْ تَهْتَدُونَ (53) وَإِذْ قَالَ مُوسَى لِقَوْمِهِ یَا قَوْمِ إِنَّکُمْ ظَلَمْتُمْ أَنْفُسَکُمْ بِاتِّخَاذِکُمُ الْعِجْلَ فَتُوبُوا إِلَى بَارِئِکُمْ
با
تحقیق و مقاله درباره قرآن 288 ص
ظهور حضرت حجت(عج) از اموری است که در نسبت به آنها به شدت تأکید شده و در حتمی بودن آن ذره ای شک و شبهه وجود ندارد. پیش از این گفتیم که در آیاتی نظیر آیة 55 سورة نور، خداوند متعال به مؤمنان وعده داده است که فرمانروای زمین گردند و بر آن فرمانروایی کنند... وتەی نۆھەم بسم الله الرحـمن الرحیم (فسبحانَ الله حین تُمسون وحین تُصبحون * وله الحمدُ فی السمواتِ والاَرضِ وعشیّاً وحین تُظهِرون) (الروم:17=18). ئەی برای بەڕێزم! پرسیبووت کە: "حیکمەت" لە دەست‏نیشان‏ ی ئەو پێنج کاتە دیاریکراوانەی نوێژدا چییە؟ ئێمەش ئاماژە بۆ تەنھا حیکمەتێک دەکەین لە نێوان ئەو حیکمەتە زۆرانەی کە لە دیاری ی ئەو پێنج کا. وتەی نۆھەم بسم الله الرحـمن الرحیم (فسبحانَ الله حین تُمسون وحین تُصبحون * وله الحمدُ فی السمواتِ والاَرضِ وعشیّاً وحین تُظهِرون) (الروم:17=18). ئەی برای بەڕێزم! پرسیبووت کە: "حیکمەت" لە دەست‏نیشان‏ ی ئەو پێنج کاتە دیاریکراوانەی نوێژدا چییە؟ ئێمەش ئاماژە بۆ تەنھا حیکمەتێک دەکەین لە نێوان ئەو حیکمەتە زۆرانەی کە لە دیاری ی ئەو پێنج کا. این تلاوت را می توانید از ادامه مطلب دریافت نمائید.
ادامه مطلب آیت الله وحید اسانی : برای پیشرفت معنویات موارد زیر مناسب هستند: های واجب خود را اول وقت بخوانید . بعد از صبح دعای عهد بخوانید. در شبانه روز لااقل یک مرتبه سورة یس را خوانده و به حضرت زهراء (س) هدیه نمایید. هرچه می توانید قرآن بخوانید و به حضرت حجّت (ع) هدیه نمایید.

قالَتْ سلام الله علیها: یا أبَا الحَسَن، إنّى لأسْتَحى مِنْ إلهى أنْ أکَلِّفَ نَفْسَکَ ما لا تَقْدِرُ عَلَیْهِ. یا أبا الحسن إنّی‏ لأستحی‏ من‏ إلهی‏ أن‏ تکلّف نفسک ما لا تقدر علیه.


حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها به شریک حیات خود المؤمنین على علیه السلام خطاب د: من از معبود خود شرم دارم که از شما چیزی بخواهم که شم. رابطه شب قدر با حجت زمان و عصر(عج) awt image خداوند متعال در چهارمین آیة سورة مبارکة قدر می فرماید: تنزّل الملائکة و الرّوح فیها بإذن ربهّم من کلّ أمر. فرشتگان و روح، در آن شب به دستور پروردگارشان با هر فرمانی (برای تقدیر هرکاری) فرود آیند. فعل مضارع «تنّزل» دل بر تکرار و بقاء «لیلةالقدر» دارد، و در آیات سوم و چهارم سورة دخان نیز: فیها یفرَق کلّ أمر حکیم.1 در آن شب، هر فرمانی، برحسب حکمت صادر می شود دل بر تجدد و دوام دارد. زیرا هیأت نحوی باب «تفعّل» اگر دل بر پذیرش یا تکلف یا هر دو می نماید. ظاهر این فعل ها، خبر از تفریق و تنزل امر در لیلةالقدرهای آینده می دهد. این امر که در زمان رسول خدا(ص) به آن حضرت نازل می شده است، در هر شب قدر، باید بر ی نازل و تبیین و تحکیم یا کشف شود که به افق نبوت نزدیک و پیوسته باشد. قبول اصل وصایت رسول اکرم(ص) و ت، ناشی از این معنی و مبتنی بر همین اساس است. هنگامی که ی قرآن را به عنوان کلام خدا پذیرفت به این معنی که همة سوره ها و آیات آن را پذیرفته است و یک مسلمان واقعی هم ی است که تسلیم همة آیات قرآن........ در ادامه مطلب بخوانید. این تلاوت زیبا و دلنشین را می توانید از ادامه مطلب دریافت نمائید. (همیشه با تأمل در آیات با مراجعه به معانی و تفاسیر گوش فرا دهیم.) انشاء الله ادامه مطلب پست 5065: اُنس با قرآن. کَذَلِکَ یَطْبَعُ اللَّهُ عَلَى قُلُوبِ الَّذِینَ لَا یَعْلَمُونَ. بدین‏سان خداوند بر دلهاى انى که [حق را] در نمى ‏یابند مُهر مى ‏زند. (سوره ۳۰: الروم - جزء ۲۱ - آیۀ 59، ترجمۀ بهاءالدین مشاهی) دعای سفره ذیل ساخته و پرداخته خودم است (البته برخی جزئیاتش از متون روایی انتخاب شده) که به شرط ذکر منبع (به دلیل این که منسوب به اهل بیت- علیهم السلام - نشود) می توانید نقل کنید: الحمد لله الذی یَرزُقُ و لا یُرزَق و یُطعِمُ و لا یُطعَم، زاد اللهُ النّعم، دَفَع اللهُ النقم بحق سید العرب و العجم، هنیئاً للآکلین و صحةً للجالسین و شفاء لمر. اختصاصی از ژیکو سورة نور آیه 58 با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 18 سورة نور آیه 58یا ایها الذین ءامنوالیستذنکم الذین ملکت والذین لم یلغوا الخلم منکم ثلث صرت من قبل صلوه الفجر و حین تضعون ثیابکم من الظهیره و من بعد صلوه العشاء ثلث لکم لیس علیکم و لا علهم جناح بعد من طوفون علیکم بعضکم علی بعض کذالک یبین الله لکم الایت و الله علیم حکیمترجمه صاحب محدث دهلویای مسلمانان باید که دستوری طلبند از شما آنانکه مالک ایشان شده است دست هایی شما و آنانکه نه رسیده اند بحد احتلام از شما سه نوبت پیش از فجر وقتیکه فرو می نهید جامه های خود را نیم روز و پس از عشاء این سه ساعت خلوتست برای شما نیست بر شما و نه برایشان هیچ بزه بعد از اینها در آیندگانند بر شما بعض دیگر همچنین بیان میکند خدا برای شما آیات را و خدا داننده با حکمت است .ترجمه سید رضا سراجای انی که ایمان آورده اید باید اجازه بخواهند از شما بندگان شما و ک نی که نرسیده اند به حد بلوغ از شما سه نوبت : پیش از بامداد و هنگامی که می نهید جامه های خود را به نیم روز و پس از ن سه هاست شما را نیست بر شما و بر ایشان بزهی بعد از این سه وقت بس در آیندگانند بر شما در می آیند بعضی از شما بر بعضی بدینسان بیان می کنند برای شما آیه ها را و خدا دانا و درست کردار است .ترجمه فیض ال ای مومنین و انی که به خدا و رسول گرویده اید باید آنانکه دستهای راست شما مالک و دارا شده و باید آن انی از شما که به حد و اندازه بلوغ و مردی نرسیده اند سه بار از شما اذن و فرمان بگیرند . پیش از بامداد ( که در آن هنگام جامه شب تبدیل به جامه روز میشود ) و هنگام ظهر و نیم روز که ( در آنهنگام هوا گرم و وقت قیلوله و خواب در نیم روز است ) جامه خود را بیرون می کنید و پس از ن ( است که در آن هنگام جامه روز تبدیل به جامه شب می شود ) این سه وقت ( بنابر عادت و روش مردم ) هنگام ظاهر و آشکار شدن ها است که پس از این سه وقت گناهی بر شما و بر ایشان نیست ( که اذن و اجازه نگیرند . زیرا ) برخی از شما بر برخی بسیار طواف کننده و دور زننده اند این چنین خدا برای شما آیات و احکام را بیان می فرماید و خدا دانای درستکار است .ترجمه محمد خواجویشما که مومنید انی را که مالک آنهائید و انی از خودتان که به بلوغ نرسیده اند ، باید سه وقت از شما اجازه بگیرند : پیش از صبح و هنگام نیمروز که جامه های خودتان را بر می نهید و بعد از عشاء سه پوشش است برای شما و پس از آن بر شما و بر آنان گناهی نیست بر شما درآیند بعضی شما بر بعض دیگر ـ خداوند آیات را برای شما این گونه بیان میکند ، که خدای دانا و حکیم است .ترجمه احمد کاویانپورای انی که ایمان آورده اید ، خدمتکاران و پیشخدمتان شما و آنها که هنوز به سن بلوغ نرسیده اند ( ولی قادر به تشخیص هستند ) هنگامیکه بخواهند پیش شما ( اطاق شما ) بیایند باید سه مرتبه از شما اجازه ورود بگیرند پیش از صبج و بعد از ظهر که لباستان را در می آورید و پس از ن . این سه وقت هنگام استراحت شماست . غیر از این مواقع برای شما و برای آنها گناهی نیست که نزد هم رفت و آمد کنید . بدینسان خدا آیات و احکام خود را برای شما بیان می دارد و خدا دانای با حکمت است .ترجمه جلال الدین فارسیهان ای انی که ایمان آوردند . باید انی که در قبضه شمایند و انی از شما که به حد احتلام نرسیده اند پیش از صبح و هنگام نیمروز که جامه از تن فرو می نهید و پس از عشاء سه بار از شما اجازه ورود بگیرند . سه هنگام شرم است برای شما که از آنها گذشته گناهی نه بر شماست و نه برایشان که به گرد شما بگردند و به گرد هم بگردید . بدینسان خدا آیات را برای شما بیان می کند و خدا دانایی حکیم است .ترجمه جلال الدین مجتبویای انی که ایمان آورده اید ، باید انی که مالکشان شده اید و انی از شما که به حد بلوغ نرسیده اند در سه هنگام اجازه خواهند : پیش از بامداد و هنگام نیمروز که جامه های خویش فرو می نهید و پس از ن . اینها سه وقت خلوت شماست و
با
سورة نور آیه 58
بالاترین مرتبة کمال انسانیت، مقام عصمت است که رضا و غضب انسان در همة امور، بر مدار رضا و غضب خدا باشد.اگر عصمت کبری به آن است که انسان کامل به جایی برسد که در همة امور، به رضای خدا راضی شود و به غضب خدا، غضب کند؛ فاطمة زهرا ی است که خداوند متعال به رضای او راضی می شود و به غضب او غضب می کند، و این مقامی است که منشأ حیرت انسان های کامل است.

*اوست که در مکاشفات یوحنا، علامتی است عظیم که در آسمان ظاهر شده؛ زنی که آفتاب را در بر دارد و ماه را زیر پایش، و بر سر تاجی از دوازده ستاره دارد.
(مکاشفات یوحنای رسول، باب 12)
- اوست که همسر و مادر دوازده رئیس از اولاد اسماعیل است که خداوند در سفر تکوین تورات، به حضرت ابراهیم خبر داد.(باب17، در سفر تکوین تورات)

- او در سورة «دخان»، تأویل «شب مبارکه ای » است که در آن هر امر استواری فیصله می یابد.(انا انزلنا فی لیه المبارک انا کنا منذرین فیها یفرق کل امر حکیم)(سورة مبارکة دخان؛ آیه 3-4)

- او در زمانه یگانه زنی است که خداوند متعال دعای او را در روز مباهله همطراز دعای اکرم و المومنین (ع) قرار داده است.

- اوست که در شب معراج رسول خدا دید که بر در بهشت نوشته شده است: «فاطمه خیره الله» «فاطمه برگزیده خداست». (تاریخ بغداد، ج1، ص274)

- در شخصیت او همین بس که اول شخص وارد شونده بر بساط قرب الهی، او است؛ چرا که رسول خدا فرمود:«فاطمه نخستین ی است که به بهشت وارد می شود.»{میزان الاعتدال،ج2،ص131}

او یگانه گوهری است که خداوند به بعثت پیغمبر خاتم بر مومنین منت نهاد.(آل عمران، آیة 64)
و به وجود آن گوهر، بر آن سرور منت نهاد و فرمود: «ما به تو کوثر دادیم، پس بر پروردگارت درود بفرست و قربانی کن»{کوثر؛ آیة1-2}

حضرت آیت الله العظمی وحید اسانی اختصاصی از سورنا فایل مقاله کامل درباره چکیده ای در مورد سورة شوری با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 29 چکیده ای در مورد سورة شوری:این سوره پیرامون مسئلة وحی سخن می گوید که خود نوعی تکلم از ناحیة خدای سبحان با انبیاء و رسل او است. همچنان که می بینیم در آغاز می فرماید «کَذالِکَ یُوحی اِلَیْکَ وَ اِلیَ الَّذینَ مِنْ قَبْلِکَ اللهُ ...» و در آ هم می فرماید «وَ ما کانَ لِبَشَرٍ اَنْ یُکَلَّمَهُ اللهُ اِلاّ وَحْیاَ»ـ تا آ سوره و نیز در بین سوره هم چند نوبت سخن از وحی می آورد؛ یکجا می فرماید: «وَ کَذالِکَ اَوْحَیْنا اِلَیْکَ قُرْآناً عَرَبِیاً ...» جایی دیگر می فرماید: «شَرَعَ لَکُمْ مِنَ الّینِ ما وَصّی بِهِ نُوحاً ...» و نیز می فرماید «اَللهُ الَّذی أَنْزَلَ الْکِتابَ بِلْحَقَّ وَ الْمیزانَ ...» و همچنین چند نوبت در سوره سخن از رزق به میان آورده چون وحی خود رزقی است برای انبیاء.بنابراین مسئلة وحی موضوعی است که در این سوره محور کلام قرار گرفته. و اما مطالب دیگر از قبیل آیات توحید و صفات مؤمنین و کفار، و سرانجامی که هر یک از این دو فریق دارند، و بازگشتشان به خدای سبحان در روز قیامت، از باب «الکلام یجّر الکلام= حرف، حرف می آورد» می باشد، و منظور اولی سوره نیست.این سوره در مکه نازل شده ـ مگر چند آیة آن که استثناء شده است، و آیة «وَالَّذینَ استَجابَوا لِرَبِّهمْ» تا آ سه آیه، و یکی هم آیة «قُلْ لا أسْألُکُمْ عَلَیْهِ أجْراً اِلاَّ الْمَوَدَّهَ فی الْقُرْبی» تا آ چهار آیه است«حم عسق»این پنج حرف از حروف مقطعه است که در اوائل چند سوره از سوره های قرآن آمده، و این از مختصات قرآن کریم است و در هیچ کتاب آسمانی دیگر دیده نمی شود.مفسرین ـ قدماء و متأ ین ـ در تفسیر آنها اختلاف کرده اند، و صاحب مجمع البیان، مرحوم طبرسی در تفسیر خود یازده قول از آنها در معنای آن نقل کرده.1ـ این حروف از متشابهات قرآن است که خدای سبحان علم به آن را به خود اختصاص داده، و در ذیل آیة هفتم از سورة آل عمران فرموده «تأویل متشابهات را جز خدا ی نمی داند».2ـ هر یک از این حروف مقطعه نام سوره ای است که در آغازش قرار دارد.3ـ این حروف اسمائی هستند برای مجموع قرآن.4ـ مراد از این حروف این است که بر اسماء خدای تعالی دل کنند. پس معنای «الم» «أنا الله اعلم»؛ و معنای «المر» «أنا الله اعلم و أری»؛ و معنای «المص» «أنا الله اعلم و افضل» می باشد. و در حروف «کیعص» کاف از «کافی» و هاء از «هادی» و یاء از «حکیم» و عین از «علیم» و صاد از «صادق» گرفته شده ـ این مطلب از ابن عباس روایت شده است.و حروفی که از اسماء خدا گرفته شده طرز گرفته شدنش مختلف است، بعضی از حروف از اول نام خدا گرفته شده ـ مانند کاف که از «کافی» است ـ و بعضی از وسط گرفته شده ـ مانند یاء که از «حکیم» است ـ و بعضی از آ گرفته شده ـ مانند میم که از «اعلم» گرفته شده.5ـ این حروف اسمائی از خداست اما مقطعه و بریده که اگر از مردم ی بتواند آنها را آنطور که باید ترکیب کند به اسم اعظم خدا دست یافته، همانطور که از ترکیب «الر» و «حم» و «ن» «الرحمان» درست می شود، و همچنین سایر حروف. چیزی که هست ما انسانها قادر بر ترکیب آن نیستیم. این معنا از سعیدبن جبیر روایت شده.6ـ این حروف سوگندهایی است که خدای تعالی خورده، و مثل اینکه خداوند به این حروف سوگند می خورده بر اینکه قرآن کلام او است. و اصولاً حروف الفباء دارای شرافتی هستند، چون با همین حروف است که کتب آسمانی و اسماء حسنای خدا و صفات علیای او، و ریشة لغت های امت های مختلف درست می شود.
با
مقاله کامل درباره چکیده ای در مورد سورة شوری
اختصاصی از یاری فایل تحقیق در مورد حمزه بن عبدالمطلب با و پر سرعت .
تحقیق در مورد حمزه بن عبدالمطلب
تحقیق در مورد حمزه بن عبدالمطلب لینک پرداخت و در "پایین مطلب"فرمت فایل: word (قابل ویرایش و آماده پرینت)تعداد صفحات: 22 فهرستفصل اول: حمزه (ع) و کِتمان ایمانمؤمنینی که ایمانشان را کِتمان می دفصل دوم: حمزه(ع) قبل از بعثتدر مراسم خواستگاری محمد (ص) از خدیجه (ع)بشارت به ولادت علی(ع)فصل سوم: حمزه (ع) از آغاز بعثت تا غزوة بدر آوردن حمزه (ع)پیش از هجرت؛ در مکهپیش از هجرت؛ در مدینهحدیثِ «سدِّ ابواب»اهلیّتِ عبودیّتفصل چهارم: حمزه(ع) و غزوة بَدرروایت تاریخحقیقت از یاد رفته (بَیْعَهُ الرّضا)دینِ کامل و نعمتِ تماممعرفت علی(ع) به نورانیّتنکته ای دربارة حدیث «بیعه الرّضا»فصل پنجم: حمزه(ع) و غزوة اُحُدروایت تاریخشهادت حمزه (ع)آن که گفت آریحدیثِ «عَرضِ دین»اظهار نظر یک عالِم شیعیفصل ششم: حمزه (ع) به روایت قرآنهمسویی قرآن و احادیث معصومین (ع)1-سورة نساء، آیه 69: (وَ مَن یُطِعِ اللهَ و الرَّسُولَ…»2-سورة توبه، آیه 19:(اَجَعَلْتُمْ سَقایَهَ الْحاجِّ)3-سورة حجّ، آیه 24:«وَ هُدُو اِلَی الطَّیَّبِ مِنَ الْقَوْلِ)4-سورة حجّ، آیه40:«اَلَّذِینَ اُخْرِجُوا مِنْ دِیارِهِمْ)5-سورة احزاب، آیه23:«مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجالٌ)فصل هفتم:حمزه به روایت و ائمة معصومین (ع)فراتر از شهحمزه در احادیث (ع)حمزه (ع) در احادیث ائمة معصومین (ع)فصل هشتم: نام و یاد حمزه (ع) در احتجابات، مناشدات و نامه هااقرار به حقّاحتجاباتمناشداتنامه هافصل نهم: نشان های سربلندیحمزه و معجزة موسی (ع)حمزه (ع) سوار بر ناقة عَضباء در صحرای م حمزه (ع) بردارندة پرچم «الله اکبر» در قیامتگواهی بر رس نوح (ع)شفاعت حمزه (ع) از دوستانش در قیامتفصل دهم: زیارت حضرت حمزه (ع)گریزی بر حکمت زیارتدر اهمیت زیارت حمزه (ع)زیارتنامة حضرت حمزه (ع)کتابنامه حمزه (ع) به روایت تاریخحمزه عموی (ع) و فرزند عبدالمطّلب؛ مردی جنگجو، نیرومند و پر صلابت بود. بیشتر روزها را به شکار می پرداخت و غالباً پس از بازگشت ابتدا کعبه را طواف کرده و سپس به خانه اش می رفت.یک روز پس از بازگشت از شکار، به او می گویند که ابوجهل، را بسیار آزرده است. حمزه ای از این کار خشمگین شده و در پیِ ابوجهل بر می آید، تا این که او را در مکانی یافته و با کمانش چنان بر سر او می کوید که فرقش شکافته می شود.
با
تحقیق در مورد حمزه بن عبدالمطلب
همة گروه های ی بر این قول متفق اند که در آ ا مان, مردی ظهور می کند که دنیا را پر از عدل و داد می کند و ت حق را ب ا می سازد, تی که تمام جهان را فرا می گیرد. این دیدگاه به استناد آیات کریمة قرآن از جمله: 105 سورة انبیا, 5 قصص, 32 و 33 توبه و ... است. اهل سنّت با شیعیان اتفاق نظر دارند بر این که مهدی از خلفای دوازده گانه ای است که رسول اکرم(ص) به آن ها در. اصلاح نیّت در تمامی هفت آیة 48 تا 54 سورة برائت از صفحة 195، به صفات منافقان و نشانه های آنها اشاره شده که ما از میان این آیات، بنا داریم به آیة ششم این صفحه بپردازیم که به نتیجه و سرانجام کار منافقان اشاره می کند. آیة 53 می فرماید: ای ، به آنها «بگو: شما منافقان که جانی پشت به خدا دارید و از مسیر ایمان و تقوا منحرف گشته و در وادی گناه افتاده. اختصاصی از یاری فایل حکایت معراج با و پر سرعت .
حکایت معراج
حکایت معراج حکایت معراج فرمت فایل: وردتعداد صفحات: 9     (ص) فرمود: من در مکه بودم که جبرییل نزد من آمد و گفت: «ای محمد! برخیز». برخاستم و کنار در رفتم. ناگاه جبرئیل و میکائیل و اسرافیل را در آنجا دیدم. جبرئیل، مرکبی به نام «براق» نزد من آورد و به من گفت: «سوار شو». بر براق سوار شدم و از مکه بیرون رفتم. به بیت المقدس رسیدم. هنگامی که به بیت المقدس رسیدم، فرشتگان از آسمان نزد من به زمین فرود آمدند و مرا به داشتن مقام و منزلت ارجمند در پیشگاه خداوند مژده دادند. آنگاه در بیت المقدس خواندم...یکی از معجزات علمی و عملی اعظم(ص) که به تصریح قرآن کریم در سایه عبودیت آن حضرت رخ داده، «معراج» است که در اولین آیه سورة اسرا و آیات هشتم تا هجدهم سورة نجم می توان اشاراتی را دربارة آن مشاهده کرد. آغاز ماجرا در سورة اسرا چنین آمده است:...معراج در یک نگاهروشنایی روز از صحنه گیتی رخت بر بسته و تاریکی شب، همه جا را فرا گرفته بود. مردم از کار و تلاش روزانه، دست کشیده و در خانه خود آرمیده بودند. نیز می خواست پس از ادای فریضه، برای رفع خستگی در بستر آرام بگیرد. ناگهان صدای آشنای جبرئیل امین را شنید: «ای محمد! برخیز! با ما همسفر شو؛ زیرا سفری دور و دراز در پیش داریم
با
حکایت معراج
اختصاصی از فایل هلپ تحقیق درمورد تفسیر سورة شعرا با و پر سرعت .
تحقیق درمورد تفسیر سورة شعرا
تحقیق درمورد تفسیر سورة شعرا فرمت فایل:  ورد ( قابلیت ویرایش ) قسمتی از محتوی متن ... تعداد صفحات : 34 صفحهتفسیر سوره ( شعرا )بخش اول اجمالی از سوره شعرا : - نام این سوره از چند آیه آ آن که پیرامون شعرای بی هدف سخن می گوید گرفته شده است.
- این سوره 227 آیه دارد، تمام این آیات ( به جز چهار آیه آ آن ) در مکه نازل شده است.
لحن این آیات مانند دیگر سوره های مکی بیشتر روی اصول اعتقادی، توحید، معاد و دعوت ان خدا و اهمیت قرآن تاکید شده است.
در حدیثی از (ص) در اهمیت تلاوت این سوره چنین می خوانیم: ی که سوره شعرا را بخواند، به عدد هر ی که نوح را تصدیق و یا تکذیب کرده است، ده حسنه برای او خواهد بود، و همچنین هود، شعیب و صالح، ابراهیم و به عدد تمام انی که تکذیب عیسی و تصدیق محمد(ص) کرده اند.
ناگفته روشن است که این همه اجر و پاداش تنها برای تلاوت منهای شه و عمل نیست، بلکه قرائن متعددی در روایات فضائل سوره ها است که نشان می دهد، منظور تلاوتی است که مقدمه تفکر و سپس اراده و عمل باشد. محتوای سوره: در حقیقت می توان محتوای این سوره را در چند بخش خلاصه کرد: بخش اول: طلیعه سوره است که از حروف مقطعه و سپس عظمت مقام قرآن و تسلی خاطر در برابر پافشاری و خیره سری مشرکان و اشاره ای به بعضی از نشانه های توحید و صفات خدا سخن می گوید.
بخش دوم: فرازهایی از سرگذشت هفت بزرگ و مبارزات آنها را با قومشان ولجاجتها و خیره سری های آنان را در برابر این ان بازگو می کند، که بعضی مانند داستان موسی و فرعون مشروحتر و بعضی دیگر مانند سرگذشت ابراهیم و نوح و هود و صالح و لوط و شعیب کوتاهتر است.
بخش سوم: که در حقیقت جنبه نتیجه گیری از بخشهای گذشته دارد، پیرامون پامبر (ص)و عظمت قرآن و تکذیب مشرکان و دستوراتی به آن حضرت در زمینه روش دعوت و چگونگی برخورد با مومنان سخن می گوید و سوره را با بشارت به مومنان صالح و تمدید شدید ستمگران پایان می دهد.
بخش دوم : بررسی آیات سوره مبارکه شعراء ( از نظر مباحث تربیتی ) بسم الله الرحمن الرحیم 1- طلسم: طا – سین - میم روایات متعددی از اکرم (ص) یا بعضی از صحابه در تفسیر "طسم" نقل شده که همه نشان می دهد، این حروف علامتهای اختصاری از نامهای خدا، یا نامهای قرآن، و یا مکانهای مقدس و یا بعضی از درختان بهشتی و مانند آن است.
(تفسیر نمونه – مکارم ). 2- تلک آیات الکتاب المبین ( این آیات کتاب مبین است.) اصل تعقل. نکته تربیتی: توصیف قرآن به مبین که در اصل از ماده بیان است اشاره به آشکار بود عظمت و اعجاز آن می باشد که هر چه انسان در محتوای آن بیشتر دقت کند به معجزه بودنش آشناتر می شود.
از این گذشته قرآن بیان کننده "حق" از "باطل" و آشکار کننده راه سعادت و پیروزی و نجات از گمراهی است.
4- ان نشا تنزل علیهم من السماء آیه فظلت اعنا قهم لما خاضعین. ( اگر ما اراده کنیم از آسمان بر آنها آیه ای نازل می کنیم که گردنهایشان در برابر آن خاضع گردد.) اصل عدل – روش انذار نکته تربیتی: اشاره به اینکه ما این قدرت را داریم که معجزه خیره کننده، یا عذاب شدید و وحشتناکی بر آنها فرو بفرستیم که همگی بی اختیار سرتعظیم در برابر آن فرود آورند و تسلیم شوند.
ولی این ایمان اجباری ارزشی ندارد، مهم آنست که آنها از روی اراده و تصمیم و درک و شه در برابر حق خاضع گردند.
5متن بالا فقط تکه هایی از متن به صورت نمونه در این صفحه درج شده است.شما بعد از پرداخت آنلاین فایل را فورا نماییدبعد از پرداخت ، لینک را دریافت می کنید و ۱ لینک هم برای ایمیل شما به صورت اتوماتیک ارسال خواهد شد.
با
تحقیق درمورد تفسیر سورة شعرا