ب عد اطاعت

به نقل از خبرگزاریها در مورد ب عد اطاعت : در یــکــی از مــنـاطق عملیاتی والفجر 3 به دلایلی خاص نظامی فرمان عقب نـشـیـنـی بــه رزمــنــدگــان داده شد شهید عباس وقتی این دستور را ازفـرمـانده شنید با حـالـت غـمـگـینانه توام با اطاعت ... جانشین تیپ ۸۲ صاحب الامر(عج) استان قزوین گفت: از ویژگی های اساسی و شاخص فرماندهان و رزمندگان در جنگ علیه صدام می توان به اطاعت از و پیروی از فرامین الهی اشاره کرد. رئیس شورای ی شهر کرج اظهار داشت: مبعث عید بزرگی بندگی و اطاعت است. آیت الله مصباح یزدی در کنار تمام طرفداری هایش از یکبار اطاعت از را اطاعت از خدا دانست. خطیب موقت تهران گفت: مسئولان برخی کشور ها وقتی از بزرگ اطاعت می کنند به سمت ذلت می روند. حر بعد از طلب عفو از حسین (ع) به سوی خیمه حضرت زینب(س) میشتابد تا از ایشان نیز طلب بخشش کندبنا به نقلی او اولین ی بوده که باعث اشک های حضرت زینب (س) در کربلا شده استبه خیمه میرسد و از بانو زینب کبری(س) طلب عفو میکند(نقل به مضمون)حضرت زینب (س) به او میفرمایند از برادرم طلب عفو نمودید؟ آیا او عفو فرمودند؟حر می گوید آری ایشان عفو فرمودندبانو(. محمدتقی شاه چراغی در آمل گفت: نماد اطاعت از ی هستند که ی امروز مظهر دین و نماد ناب محمدی است. موقت تهران گفت: در انتخابات آتی باید ببینیم قرآن چه می گوید و از چه افرادی نباید اطاعت کنیم و از چه افرادی باید اطاعت شود و بر اساس همان تصمیم بگیریم. مدیر ارشد اجرایی شرکت توتال گفت با توجه به برنامه های ت ترامپ، اگر تغییری در قرارداد گازی ما با ایران به وجود آید، ما مجبور به اطاعت هستیم اما تاکنون ما به جلو حرکت کرده ایم. امور خارجه آلمان درباره اطاعت کورکورانه از در مسئله افزایش بودجه دفاعی کشورهای عضو ناتو هشدار داد. ت مراقب باشد فتنه گران در داخل ت وارد نشوند و دشمنان انقلاب به اه و منویات خود نائل نشوند. جوان تمتع از جوانی یعنی جوانی را در اطاعت خدا گذراندن.... در عرصه ى وسیع زندگى، مصداق هاى زیادى براى اطاعت خدا هست؛ که یکى از مهمترین آنها ترک گناه است، آلوده ن دامن است. درس هم که شما میخوانید، اطاعت خداست؛ ابتکار هم که می ورزید، اطاعت خداست؛ همین کارهائى که این جوان هاى عزیز اینجا گفتند - در زمینه ى مسائل شیمى، انرژى، علوم انسانى، پزشکى و غیره - تلاش در این راه ها، همه اطاعت خداست کلام صادق علیه السلام

خدا نعمت های بی شماری به ما بخشیده و از ما خواسته است در قبال این نعمت ها، شکرگزارش باشیم و او را اطاعت کنیم. از منظر صادق علیه السلام هیچ اطاعت و فرمانبرداری بهتر از اقامه نیست. ایشان می فرماید: «فرمانبرداری خدا، خدمت او در زمین است و هیچ خدمتی برابر با نیست. از این روست که فرشتگان، زکریا را در حالی ندا دادن. اطاعت از علی علیه السلام اطاعت از خداوند اصبغ بن نباته می گوید:
المؤمنین علی علیه السلام در ضمن سخنانی، خود را این گونه معرفی فرمود:
من مردم و وصی بهترین مخلوق خدا ( محمد صلی الله علیه و آله ) هستم؛ همسر سرور ن این امت ( فاطمه علیه ) و پدر عترت پاک (خاندان ) و ان هدایت کننده. من برادر رسول خدا و وصی او، ولی و و همراه و ه نش و برگزیده و دوست و محبوب او هستم.
من المؤمنین، پیشوای سپیدچهرگان زیباروی، و سرور جانشینان ان هستم. جنگ با من جنگ با خداست و دوستی با من دوستی با خداست. اطاعت از من اطاعت از خدا و ولایت من ولایت خداست. شیعیان من اولیاء الهی اند و یاوران من یاوران خدایند.»

منابع:

بحارالانوار، ج 39، ص 336، حدیث 4 -------- امالی صدوق[+] شهید عباس پورطاهریان – اطاعت از فرمانده اطاعت از در یــکــی از مــنـاطق عملیاتی والفجر 3 به دلایلی خاص نظامی فرمان عقب نـشـیـنـی بــه رزمــنــدگــان داده شد شهید عباس وقتی این دستور را ازفـرمـانده شنید با حـالـت غـمـگـینانه توام با اطاعت رو به فرمانده کرد و گـفـت : اگر اطاعت از فـرمـانـدهـی دستور عزیز نمی بود هرگز حاضرنبودم باین دستور تو عمل کنم . همشهری آنلاین: عضو مجلس خبرگان ی با برشمردن تفاوت «اطاعت» و «عبادت»، گفت: در روایات برخی کارها را به عنوان عبادت و حتی افضل العبادات نامیده اند که اصلا در ذهن نوع بشر به عنوان عبادت شناخته نمی شود که از جمله آنها می توان به «نگاه فرزند به چهره پدر و مادر»، «نگاه به چهره عالمان ربانی»، «یکرنگی و یکدلی با مسلمانان»، «فکر » و... اشاره کر. دبیر شورای نگهبان گفت: مردم همیشه پای انقلاب خود ایستاده اند و ضمن تحمل سختی ها، در حفظ نظام، انقلاب و اطاعت از ولی فقیه، وحدت کلمه دارند. اگر اطاعت از امری طبیعی حاصل نشده باشد ل بنا به تعریف از انتخاب منتج شده است. منطقن میتوان گفت این انتخاب از سوی ِ انی انجام می گیرد که در زمره ی ِ اطاعت کنندگان نیستند. به عبارت دیگر این حق از کجا به نسل های ِ قبل داده شده است که در مورد سرنوشت نسل های بعدی تصمیم بگیرند و آنها را م م به اطاعت از ت و حاکمیت بنمایند. روسو انرژی فراوانی صر. ابوبکر البغدادی: اگر از خدا اطاعت می کنید، از من هم اطاعت کنید/ما فرمان یافته ایم برای ب ایی دین، با دشمنان خدا بجنگیم ابوبکر بغدادی که خود را خلیفه عراق و شام می خواند، با انتشار یک پیام ویدئویی از چهره خود رونمایی کرد و ظاهری متفاوت تر از ایمن الظواهری، القاعده ارائه داد. پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (entekhab.ir) : ابوبکر بغدادی که خود را خلیفه عراق و شام می خواند، با انتشار یک پیام ویدئویی از چهره خود رونمایی کرد و ظاهری متفاوت تر از ایمن الظواهری، القاعده ارائه داد.
ابوبکر بغدادی که سابقۀ طولانی در تروریسم دارد در ویدئوی جدید با اشاره به "امانت بزرگی که به وی واگذارشده" گفت: اگر از خدا اطاعت می کنید، از من هم اطاعت کنید.
وی که ردا و دستار سیاهی پوشیده بود افزود: من ولی امر شما هستم؛ هر چند بهترین شما نیستم اما اگر مرا برحق می دانید به من یاری دهید.
این خطبه به مناسبت اولین ماه رمضان ایراد شده است.
بغدادی در بخش دیگری می گوید: اگر مرا برحق نمی دانید به راه حق برگردانید و تا زمانی که من تابع پرودگار هستم، از من پیروی کنید.
وی افزود: ما فرمان یافته ایم برای ب ایی دین، با دشمنان خدا بجنگیم... و این کار جز با نیرو و قدرت محقق نمی شود.
چرا خداوند با آن که قادر بود، همه مخلوقات را مطیع و موحّد نگردانید؟ اگر خداوند همه خلق را مطیع مى نمود هرگز ثواب و پاداش براى خلایق معنا نداشت ؛ زیرا هر که اطاعت نکند، مستحق ثواب و بهشت هم نمى گردد و هر مرتکب معصیت نشود، وارد جهنم هم نمى شود.
وقتى خداوند مخلوقات را آفرید، آنها را به اطاعت ، امر و از معصیت ، نهى نمود و با ارسال رس.
المؤ منین (علیه السلام ) فرمود: رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم ضمن وصیت خود به من فرمود: یا على هر که همسر خود را اطاعت کند خداوند او را به رو در آتش افکند. على (علیه السلام ) عرض کرد: این اطاعت در چه مواردى است ؟ رسول اکرم صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: ى که به همسر خود اجازه دهد به هاى بیرون از خانه و یا مجالس عروسى و مجالس نوحه سر. توی جبهه اطاعت مهم بود و عبادتی مقبول خدا بود که از روی اطاعت و بندگی باشه و اگر خدا قبول کنه در جبهه تکلیف ما روزه خوری بود.چون از خود اختیاری نداشتیم و آماده بودیم برای انجام یت..خصوصا ما بچه های ت یب که یک لحظه هم بیکار نبودیم.نیروهای ستادی و بعضی از راننده ها فراغتی داشتند برای روزه گرفتن .... صدا زد ای خدای جهانیان جواب شنبد:بله
صدازد ای خدای نیکوکاران جواب شنید:بله
صدازد ای خدای اطاعت کنندگان جواب شنید:بله
این بار صدازد ای خدای گن اران جواب شنید:بله بله بله با تعجب گفت:خدایا تورا خدای جهانیان خدای نیکوکاران وخدای اطاعت کنندگان خواندم یکبار فرمودی بله ولی تورا خدای گن اران خواندم سه بار گفتی بله
حکمتش چی. شارب خمر: حاج آقا سالهاست شرب خمر میکنم... بهش اعتیاد دارم... دلم نمیخواد ادامه بدم اما از طرفی هم نمی تونم ترکش کنم... چند ساله که میخوام بذارمش کنار اما نمیشه... هر بار اراده میکنم به چند روز نمیکشه دوباره برمیگردم سمتش...
حاج آقا: یه راه خیلی راحت بهت پیشنهاد میدم اگر بتونی انجامش بدی برای همیشه ترکش میکنی... خیلی راحته... شارب خمر: چیه. حضرت موسی (ع) در مناجات خود با خدا در کوه طــــور فرمود:

یا اله العالمین (ای معبود جهانیان ):

جواب شـــنید: لبیک (یعنی ندای تو را پذیرفتم )

سپـــس فرمود:

یا اله المحســــنین (ای خدای نیکوکاران ) همان جواب را شنید

سپس عرض کرد:

یا اله المطیعین:(ای خدای اطاعت کنندگان) بازهمان پاســـخ راشنید

و در آ گفت: یا اله العاصین ( ای خدای گن اران )

سه بار در پاسخ شنید: لبیک ، لبیک لبیک

موسی (ع) عرض کرد:

خدایا چرا، در دفعه چهارم ، سه بار پاسخم دادی ؟!

خداوند به او خطاب کرد:

عـــارفان به معرفــت خود،

و نیکوکاران و اطاعت کنندگان به نیکی و اطاعت خود، اعتــماد دارند!

ولی گنهــکاران جز به فضــل من ، پناهـــی ندارند،

اگر از درگاه من ناامـید گردند،به درگاه چه ــی پناهــنده شوند؟!... افسران - ای خدای آداب


معنا و مفهوم
نـمـاز در لـغت به معناى پرستش, نیاز, سجود, بندگى و اطاعت, خم شـدن بـراى اظـهـار بـندگى و اطاعت و یکى از فرایض دین و عبادت مـخصوصى است که مسلمانان پنج بار در شبانه روز به جا مى آورند. نـماز یعنى خدمت و بندگى, فرمان بردارى, سر فرود آوردن و تعظیم به نشانه احترام. , داروى نسیان و وسیله ذکر خداوند است. نـمـاز, ر. شارب خمر: حاج آقا سالهاست شرب خمر میکنم... بهش اعتیاد دارم... دلم نمیخواد ادامه بدم اما از طرفی هم نمی تونم ترکش کنم... چند ساله که میخوام بذارمش کنار اما نمیشه... هر بار اراده میکنم به چند روز نمیکشه دوباره برمیگردم سمتش...
حاج آقا: یه راه خیلی راحت بهت پیشنهاد میدم اگر بتونی انجامش بدی برای همیشه ترکش میکنی... خیلی راحته... شارب خمر: چیه. داشتم به ذکر صلوات فکر می ، یاد مطلبی از قرآن افتادم که مضمونش این هست که بهشتیان سلام و درود میگن و سلام و درود میشنون. ذکر صلوات، هم اسم خدا و هم اسم (ص) و ائمه علیهم السلام رو داراست. اینطور برداشت میکنم که اطاعت از این بزرگواران در راستای اطاعت از خداست. این ذکر نشون میده که اکرام (ص) و ائمه، سبب رشد انسان هست. همین طور بیانگر این هست. جابر جعفی می گوید : من در خدمت محمد باقر (ع) بودم که مردی به حضور ایشان شرفیاب شد و عرض کرد: خداوند شما را رحمت کند! این پانصد درهم را که زکات مال من است بگیرید و به مصرف برسانید.
حضرت فرمود : خود آن را بردار و به همسایگانت و ایتام و م ین و برادران مسلمانت بده که ( وجوب و سپردن زکات به ) که هنگامی است که قاءم ما قیام کند.
و به مساوات تقس. أعوذ بالله من ال الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا إِنْ تُطیعُوا فَریقًا مِنَ الَّذینَ أُوتُوا الْکِتابَ یَرُدُّوکُمْ بَعْدَ إیمانِکُمْ کافِرینَ(100) وَ کَیْفَ تَکْفُرُونَ وَ أَنْتُمْ تُتْلى‏ عَلَیْکُمْ آیاتُ اللّهِ وَ فیکُمْ رَسُولُهُ وَ مَنْ یَعْتَصِمْ بِاللّهِ فَقَدْ هُدِیَ إِلى‏ صِراطٍ مُسْتَق. آیا می دانی چرا خداوند را از درگاه خود راند و برای همیشه او را طرد کرد؟ -چون فرمان خدا برای سجده ی بر انسان را اطاعت نکرد. اما بی وفایی برخی آدمیان را بنگر که در برابر خدا سجده نمی کنند و حلقه ی بندگی به گردن می آویزند! رسول خدا (ص) می فرمایند: خداوند به چنین انسان هایی خطاب می کند : من به خاطر تو را طرد ، اما تو او را دوست خود گرفتی و به اط. آیا می دانی چرا خداوند را از درگاه خود راند و برای همیشه او را طرد کرد؟ -چون فرمان خدا برای سجده ی بر انسان را اطاعت نکرد. اما بی وفایی برخی آدمیان را بنگر که در برابر خدا سجده نمی کنند و حلقه ی بندگی به گردن می آویزند! رسول خدا (ص) می فرمایند: خداوند به چنین انسان هایی خطاب می کند : من به خاطر تو را طرد ، اما تو او را دوست خود گرفتی و به اط. صدا زد ای خدای جهانیان جواب شنید: بله صدازد ای خدای نیکوکاران جواب شنید:بله صدازد ای خدای اطاعت کنندگان جواب شنید:بله این بار صدازد ای خدای گن اران جواب شنید: بله بله بله با تعجب گفت: خدایا تو را خدای جهانیان خدای نیکوکاران و خدای اطاعت کنندگان خواندم یک بار فرمودی بله ولی تورا خدای گن اران خواندم سه بار گفتی بله حکمتش چیست؟جواب آمد: مطیعان به اطاعت خود نیکوکاران به نیکوکاری خود و عارفان به معرفت خود اعتماد دارند گن اران که جز به فضل من پناهی ندارند اگر از درگاه من نا امید گردند به درگاه چه ی پناهنده شوند؟؟؟ صادق علیه السلام فرمودند : مردی از انصار در زمان رسول خدا صلی الله علیه و آله برای رفع حوائجش به مسافرت رفت و به همسرش گفت: تا ازمسافرت بر نگشته ام، نباید از خانه بیرون بروی.


پدر زن مریض شد و او شخصی را نزد رسول خدا فرستاد تا اجازه دهد به عیادت پدرش برود.
پیغمبر صلی الله علیه و آله فرمود: در خانه ات بنشین و از شوهرت اطاعت کن!
سپس مرض پدرش شدت یافت ، بار دوم خدمت صلی الله علیه و آله پیغامی فرستاد که یا رسول الله ! اجازه می فرمایید به عیادت پدر بروم؟
حضرت فرمود: نه! در خانه ات بنشین و از شوهرت اطاعت نما!
پس از مدتی شنید پدرش فوت کرد. بار سوم ی را فرستاد و پیغام داد که پدرم از دنیا رفته ، اجازه فرمایید بروم در مراسم عزاداریش شرکت کنم ، برایش بخوانم؟
صلی الله علیه و آله این دفعه هم اجازه نداد و فرمود: در خانه ات بنشین و از همسرت اطاعت کن!
پدرش را دفن د. پس از آن پیغمبر صلی الله علیه و آله ی را به سوی آن زن فرستاد و فرمود: به او بگویید به خاطر اطاعت تو از همسرت ، خداوند گناهان تو و پدرت را بخشید. منبع :
اصول کافی ج 5 ص513
بحار الانوار ج 22 ص 145 عید فطر؛ جشن اطاعت عید فطر روز جشن موفقیت روزه دارانی است که اطاعت امر خدا و (ص) د و بر پایه کتاب و سنت روزه گرفتند، یک ماه تمام را به عبادت پرداختند، همه سختی های روزه را چون مجاهدان تحمل د و به جنگ هواهای نفسانی رفته و تقوا پیشه نمودند. نویسنده در مطلب پیش رو حقیقت روزه و جشن گرفتن پایان آن را تبیین کرده است. یکی از معروف ترین آزمایش های روانشناسی در مورد فرمانبرداری توسط یکی از روانشناس های ییل به نام استنلی میلگریم انجام شد. تمرکز آزمایش میلگریم روی تضاد بین فرمانبرداری و وجدان شخصی بود. اینکه آیا وجدان شخصی مردم در اطاعت آن ها از یک مرجع قانونی و مجاز تاثیر می گذارد یا خیر؟میلگریم توجیهات متهمین دادگاه جنایات جنگی نورنبرگ را که محک. مناظره شاگردان صادق (ع )؛ با دانشمند شامى یکى از دانشمندان شام (در مکه ) به حضور صادق (ع ) رسید و خود را چنین معرفى کرد:

من به علم کلام و فقه و فرائض ؛ آگاه هستم و براى بحث و مناظره با اصحاب و شاگردان شما به اینجا آمده ام .

- سخن تو از گفتار (ص ) گرفته شده ؛ یا از خودت مى باشد؟ هم از گفتار (ص ) است و هم از خودم مى باشد(آمیخته اى از س. چهل حدیث نبوی در مناقب و فضائل المؤمنین از منابع اهل سنت ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمود: خداوند اطاعت از من را بر شما واجب و از نافرمانی من بازداشته است و نیز بر شما اطاعت از علی را بعد از من واجب کرده و از نافرمانی او بازداشته است. علی وصیّ و وارث من است. او از من و من از اویم. دوستی با او ایمان و دشمنی با او کفر است. کدام سوره شناسنامه خداوند است؟ 1 qoran www.kamyab.ir کدام سوره شناسنامه خداوند است؟ توحید، مرز میان ایمان و کفر است و ورود به قلعه ایمان بدون اقرار به توحید ممکن نیست. اولین سخن کلمه توحید بود: «قولوا لا اله الا اللّه تفلحوا». شعار توحیدی «لا اله الا اللّه» از سه حرف (الف، لام و ها) ترکیب شده و ذکری است که در گفتنش حتی لب تکان نمی خورد ولی عملش تا اطاعت از ی معصوم و جانشینان آنان ادامه دارد؛ زیرا شرط توحید طبق فرمایش رضا علیه السلام ایمان به معصوم علیه السلام و اطاعت از اوست. رابطه اجتماعی یک فرد بافرد دیگر، ممکن است ارتباط اجتماعی بین دو رفیق و یایک نفر از یک رتبه و شان اجتماعی، یا ارتباطی برمبنای اقتدار و اراده ی یکی از آن دو نفر باشد (پیاژه، 1965).مورد اول به خوبی با ایده خود مختاری و مورد دوم، تطابق بیشتری با ایده ی دیگ یروی دارد. پیاژه (1965)علاوه بر تصویر سازی این دو نوع روابط اجتماعی، همیشه استدلالش بر ا. بیش از 7 سال نداشتم که نزدیک غروب آفتابِ یکی از روزهای ماه رمضان به اتفاق پدرم به خدمت حاجی محمدصادق تخت فولادی مشرف شدم. در این اثناء ی نباتی برای تبرک به دست حاجی داد. نبات را تبرک و به صاحبش رد فرمود و مقداری ده نبات که کف دستش مانده بود به من داد و فرمود بخور، من بی درنگ خوردم. پدر عرض کرد: حسنعلی روزه بود! حاجی به من فرمود: پس چرا خور. صدا زد ای خدای جهانیان جواب شنبد:بله
صدازد ای خدای نیکوکاران جواب شنید:بله
صدازد ای خدای اطاعت کنندگان جواب شنید:بله
این بار صدازد ای خدای گن اران جواب شنید:بله بله بله با تعجب گفت:خدایا تورا خدای جهانیان خدای نیکوکاران وخدای اطاعت کنندگان خواندم یکبار فرمودی بله ولی تورا خدای گن اران خواندم سه بار گفتی بله
حکمتش چیست؟
جواب آمد:مطیعان به اطاعت خود
نیکوکاران به نیکوکاری خود
وعارفان به معرفت خود اعتماد دارند
گن اران که جز به فضل من پناهی ندارند
اگر از درگاه من نا امید گردند
به درگاه چه ی پناهنده شوند «عن أبی ذر رضی الله عنه قال قال رسول الله (صلی الله علیه) من أطاعنی فقد أطاع الله ومن عصانی فقد عصى الله ومن أطاع علیا فقد أطاعنی ومن عصى علیا فقد عصانی» .
هر مرا اطاعت کندپس هر آینه خدا را اطاعت کرده، و هر مرا معصیت کند پس هر آینه خدا را معصیت کرده، وهر علی را اطاعت کند پس هر آینه مرا اطاعت کرده، و هر علی را معصیت کند پس هرآینه مرا مع. اطاعت مردم از رسول لطف پروردگار است والا هیچ فردی بعد از گذشت چهارده قرن مطیع فرامین شخص دیگری نمی شود. مدیریت، مسئولیت پذیری، ولایت مداری، اطاعت و فرمانبرداری، احترام و روحیه م از خصوصیات بارز او بود. امروز اولین روز خادمی واسه جماعت ظهر الحمدلله... خدایا شکرت... الحمدلله.... امروز یه خانمه اومد گفت ازدواج کردید؟ گفتم نه. گفت ازدواج می کنید؟ خندیدم. یادم اومده بود مامان گفته بود که اونجا به ی شماره نده..... گفتم نه. یکم صبر کرد و بعد رفت. بعدش حالم بد شد. اذیت شدم.... خیلی... ولی نمی دونستم چی بگم... الانشم گریه م می گیره یکم. سر مزار شهید عزی. علی (علیه السلام) فرمودند: لاَ طَاعَةَ لِمَخْلُوق فِی مَعْصِیَةِ الْخَالِقِ.اطاعت مخلوق در معصیت خالق روا نیست. مروری بر دلایل شرعی اطاعت از ولی فقیه؛ وقتی اطاعت از معصوم(علیهم السلام) واجب شد، اطاعت از ی که او می گوید، از وی اطاعت کنید هم، واجب می شود ایمان انسان زمانی کامل می شود که وی توحید در خالقیت، ربوبیت تکوینی و ربوبیت تشریعی را باور کند. نقص در هر کدام از این سه موضوع، ایمان انسان را ناقص می کند. 1. توحید در خالقیت؛ یعنی معتقد باشیم که جهان هستی، آفریده یک آفریدگار است و او پروردگار و تدبیرکننده جهان می باشد و دیگری نمی تواند در مخلوقات خداوند کم ترین تصرفی را بی اذن او انجام دهد. 2. ربوبیت تکوینی؛ یعنی تدبیر و اداره جهان و تصرف در موجودات از آن خداوند متعال است و همه موجودات، تحت اراده و قدرت او قرار دارند و هیچ پدیده ای خارج از حوزه ربوبیت خداوند وجود ندارد. موجودات هم اگر تصرفی دارند، در سایه اذن تکوینی الهی و نیرویی است که خداوندگار به ایشان داده است. معجزات و کرامات انبیا و اولیای الهی از آثار ربوبیت تکوینی است. 3. ربوبیت تشریعی؛ یعنی علاوه بر این که پروردگار جهان مبادی اراده و اختیار و اسباب و . . . از وجود اقدس شمس الهدی
می شود عالم پر از نور و صفا
قدسیان بهر اطاعت در صفش
جان به قربانت،تویی نور خدا


ب و صلواتحقهر بنده ای حقی در نزد معبودش دارد.حق زیستن، حق حیات و حق بندگی!قتل در تمام ادیان حرام بوده و طبق همان دین خونخواهی و ادای حق درخواست میشود.اما آیا با دادن آن حق، باز حق داده شده؟ آیا با پول و حتی کشتن افراد حق ادا شده؟خداوند فرموده : یا محمد ص اگر بخواطر فاطمه س نبود تو و علی ع را خلق نمی .برتری مادر نسبت به زن و دختران بخواطر .