ب ه الس لام ع ل ى الل ه م أ س أ ل ک أ س أ ل ک ب ح ق الس ل ام إ ل ا إ ن ی أ س أ ل ک الل ه م إ ن ی علیه الس لا

به نقل از خبرگزاریها در مورد ب ه الس لام ع ل ى الل ه م أ س أ ل ک أ س أ ل ک ب ح ق الس ل ام إ ل ا إ ن ی أ س أ ل ک الل ه م إ ن ی علیه الس لا :
اگر ى از گناهان مى ترسد و نمى داند که آیا توبه اش پذیرفته شده است یا خیر؟ رسول خدا (صلّی الله علیه وآله) وعده فرموده است که زوّار قبر حسین علیه السلام و عزادارانش را تنها نگذارد، در وحشتها و ظلمتها از آنان فریاد رسى بفرماید.
در صحراى م که هر سر گرم خودش مى باشد عدّه اى در جوار حسین علیه السلام زیر سایه عرش رحمتند، به قدرى از مجالست با حسین علیه السلام مأ نوسند و لذّت میبرند که وقتى حوریان از بهشت برایشان پیغام مى فرستند که ما منتظر شمائیم ، چرا نمى آئید پاسخ مى دهند ما لذّت مجلس حسین علیه السلام را به مصاحبت با شما ترجیح میدهیم .
راستى که جاى امیدوارى است بقول شیخ شوشترى اگر مقام ما به حدّى نرسیده باشد که در اوّل م نزد حسین (علیه السلام) زیر سایه عرش باشیم امیدواریم که در چاله و ظلمت کده جهنّم هم نباشیم پیغمبر ما نجات دهد.
علی علیه السلام : هواى نفس، دشمن د است. علی علیه السلام : عملت را دوستِ خود، و آرزویت را دشمن خود قرار ده. علی علیه السلام : هر لغزش خود را ببیند، لغزش دیگران در نظر او کوچک جلوه خواهد کرد. علی علیه السلام : کم خورى، کرامت انسان را بیشتر و تندرستى‏ اش را طولانى ‏تر مى‏ سازد. علی علیه السلام : خودپسندى و غرور، مانع پیشرفت و کمال است. علی علیه السلام : بخیل‏ترین مردم ى است که مال خویش را از خود دریغ دارد و براى وارثانش بگذارد. علی علیه السلام : بخشش کارگزاران از اموال مسلمانان، ظلم و خیانت است. علی علیه السلام : به پدران خود خوبى کنید، تا پسرانتان هم به شما خوبى کنند. علی علیه السلام : آن که به چیزى عشق ورزد، آن عشق، چشم او را کور و قلبش را بیمار مى کند. چنین فردى با چشم ناسالم مى نگرد و با گوش ناشنوا مى شنود. علی علیه ‏السلام : قوام شریعت، « امر به معروف و نهى از منکر » است. علی علیه ‏السلام : بدترین تلاش، جدایى انداختن میان دو دوست است. علی علیه ‏السلام : آن که تقوا پیشه کند، سختى ها از او دورى گزیند. علی علیه ‏السلام : اجـر مـجاهد شهید در راه خدا بیشتر از ى نیست که قدرت بر گناه دارد اما خویشتندارى مى کند. گویى که انسان پاکدامن، فرشته اى است از فرشتگان! علی علیه السلام : هواى نفس، دشمن د است. علی علیه السلام : عملت را دوستِ خود، و آرزویت را دشمن خود قرار ده. علی علیه السلام : هر لغزش خود را ببیند، لغزش دیگران در نظر او کوچک جلوه خواهد کرد. علی علیه السلام : کم خورى، کرامت انسان را بیشتر و تندرستى‏ اش را طولانى ‏تر مى‏ سازد. علی علیه السلام : خودپسندى و غرور، مانع پیشرفت و کمال است. علی علیه السلام : بخیل‏ترین مردم ى است که مال خویش را از خود دریغ دارد و براى وارثانش بگذارد. علی علیه السلام : بخشش کارگزاران از اموال مسلمانان، ظلم و خیانت است. علی علیه السلام : به پدران خود خوبى کنید، تا پسرانتان هم به شما خوبى کنند. علی علیه السلام : آن که به چیزى عشق ورزد، آن عشق، چشم او را کور و قلبش را بیمار مى کند. چنین فردى با چشم ناسالم مى نگرد و با گوش ناشنوا مى شنود. علی علیه ‏السلام : قوام شریعت، « امر به معروف و نهى از منکر » است. علی علیه ‏السلام : بدترین تلاش، جدایى انداختن میان دو دوست است. علی علیه ‏السلام : آن که تقوا پیشه کند، سختى ها از او دورى گزیند. علی علیه ‏السلام : اجـر مـجاهد شهید در راه خدا بیشتر از ى نیست که قدرت بر گناه دارد اما خویشتندارى مى کند. گویى که انسان پاکدامن، فرشته اى است از فرشتگان! حسین سلام الله علیه: :

سَمِعتُ رَسولَ اللّه ِ صلى الله علیه و آله یَقولُ : َّوحیدُ ثَمَنُ الجَنَّةِ ، وَالحَمدُ للّه ِِ وَفاءُ شُکرِ کُلِّ نِعمَةٍ ، وخَشیَةُ اللّه ِ مِفتاحُ کُلِّ حِکمَةٍ ، وَالإِخلاصُ مِلاکُ کُلِّ طاعَةٍ

شنیدم که خدا صلى الله علیه و آله مى فرماید : «توحید ، بهاى بهشت است و الحمد للّه ، شکر کامل هر نعمت . جهان پس ازحاکمیت حسین (علیه السلام) در عصر رجعت

این سؤال مهم در پیش روی ماست که پس از حکومت طولانی حسین (علیه السلام)، جهان در چه وضعیتی قرار خواهد گرفت؟ شش احتمال ذیل می تواند مطرح باشد:
1- حاکمیت رسول خدا (صلی الله علیه و آله).
2- حاکمیت المؤمنین (علیه السلام).
3- حاکمیت ائمه (علیه السلام).
4- حکومت حضرت مهدی (علیه السلام).
5- بازگشت به وضعیت پیش از ظهور.
6- ب ایی قیامت. روزى ابو حنیفه - یکى از پیشوایان و ان اهل سنّت - به همراه عدّه اى از دوستانش به مجلس جعفر صادق علیه السلام وارد شد و اظهار داشت :

یابن رسول اللّه ! فرزندت ، موسى کاظم علیه السلام را دیدم که مشغول بود و مردم از جلوى او رفت و آمد مى د؛ و او آن ها را نهى نمى کرد، با این که رفت و
آمدها مانع معنویّت مى باشد؟!

صادق علیه السلام فرز. بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ
وقتى على (علیه السلام ) از رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم راجع به فاطمه (علیه السلام ) خواستگارى کرد. صلى الله علیه و آله و سلم مسرور و شادمان تبسم نموده و فرمود: آیا براى این امر چیزى دارى ؟
على (علیه السلام ) عرض کرد پدر و مادرم فداى شما یا رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم ، من چیزى را از ش. چرا حسن ـ علیه السلام ـ تکلیف به صلح داشتند ولی حسین ـ علیه السلام ـ تکلیف به شهادت؟ ما که شیعه هستیم می دانیم که کار معصوم ـ علیه السلام ـ بدون دلیل نیست ولی در جواب افراد مذاهب دیگر چه باید گفت؟ صلح حسن و قیام حسین علیهماالسلام، دو روی یک سکه: نام ها و القاب آقا زمان (علیه السلام)

نام ها و الق که ابتدای آن با حرف «آ - ا» شروع می شود:
1 - آمر: فرمانده2 - ابوالقاسم: کنیه ای برای حضرت مهدی علیه السلام3 - ابوصالح: کنیه ای برای حضرت مهدی علیه السلام، که در هنگام فریاد خواهی بکار می رود4 - ابوعبدالله: کنیه ای برای حضرت مهدی علیه السلام5 - احسان: نیکی6 - احمد: ستوده تر7 - اصل: بنیان8 -. اى صلوات قدسیان صحبت و ذکر خیر تو
دو گشوار عرش حق ، شبر تو شبیر تو
ى که دلبرش توئى ، دل ندهد به غیر تو
خدا کند یکى شود سلوک ما و سیر تو
که بگذریم از فنا ببویه بقا على علیه السلام
سزد خدا به عشق تو خلقت اب و گل کند
جرم و خطاى خلق را ببخشد و بهل کند
جز تو ندیده ام ى به چاره درد دل کند
دشمن جان خویش را به لطف خود خجل کند
هماى رح. گریه بر سیدال ... صادق علیه السّلام نقل می فرماید که روزی المؤمنین علیه السّلام نگاهى به حسین علیه السّلام نموده و فرمودند:
«اى گریه ی هر مؤمن» ؛ سیدال علیه السّلام عرضه داشت: «اى پدر، مرا مى گوئى؟» مؤمنان علیه السّلام فرمود: «بله، اى پسرک من» . و در روایت دیگر مولای متقیان علیه السلام فرمود: «همانا به یقین حسین علیه السّلام (مظلومانه) کشته مى شود و من مى شناسم آن خاکى را که بر آن کشته مى گردد، همان جایی که نزدیک دو نهر است». در اینجا شایسته است به حدیثی در همین باب -اشک بر حسین علیه السلام- اشاره نماییم: سجاد علیه السّلام فرمود: «هر مؤمنى که چشمهایش براى کشته شدن حسین بن على علیهما السّلام اشکى بریزد به گونه اى که بر رخسارش روان شود، خداوند به واسطه این اشک مدتهاى طولانى او را در غرفه هاى بهشت جاى دهد، و هر مؤمنى که چشمهاى او به خاطر ستمى که از دشمن ما در دنیا به ما رسیده است، گریان شود و اشک او بر گونه اش روان شود، خداوند او را در جایگاه صدق در بهشت جاى دهد، و هر مؤمنى که به خاطر ما صدمه اى ببیند و چشمهایش اشک آلود شود و اشکش بخاطر تلخى اذیتى که براى ما متحمل مى شود بر گونه اش روان شود، خداوند در روز قیامت صدمات را از او برطرف می کند و او را از خشم خود و آتش جهنم در امان خواهد داشت» . -------------------------- منبع: کتاب پیشگوییهای المومنین علیه السلام نوشته: سید محمد یزدی زندگینامه اجمالی ام البنین سلام الله علیها ازدواج المؤمنین على علیه السلام با ام البنین سلام الله علیها پس از آنکه المؤ منین على بن ابى طالب علیه السلام به سوگ تن و ریحانه رسول خدا محمد بن عبد الله صلى الله علیه و آله یعنى سرور ن عالمیان حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیه شهیده راه ولایت و ت نشست ، برادرش عقیل بن ابى طالب علیه السلام را . ولادت هادی علیه السلام تبریک و تهنیت باد . هادی علیه السلام به مردی از اهالی ری که به زیارت حسین علیه السلام رفته بود فرمودند : اگر قبر عبدالعظیم را در شهر خود زیارت کنی ، چنان است که گویی حسین علیه السلام را زیارت کرده ای . نوبت را رعایت کنید روزى صلى الله علیه و آله در حال استراحت بود، فرزندشان حسن علیه السلام آب خواست ، حضرت نیز قدرى شیر دوشید و کاسه شیر را به دست وى داد، در این حال ، حسین علیه السلام از جاى خود بلند شد تا شیر را بگیرد، اما رسول خدا صلى الله علیه و آله شیر را به حسن علیه السلام داد.
حضرت فاطمه علیهاالسلام که این منظره را تماشا مى کرد . حسین علیه السّلام فرمودند: فى القائم منا سنن من الانبیاء... فاما من نوح فطول العمر و اءما من ابراهیم فخفاء الولادة و اعتزال الناس و اما من موسى فالخوف و الغیبة و اءما من عیسى فاختلاف الناس فیه و اءما من ایوب فالفرج بعد البلوى و اءما من محمد فال وج بالسیف. در قائم ما سنتها و ویژگیهایى از ان وجود دارد: از نوح علیه السلام عمر طولانى، از ابراهیم علیه السلام مخفى بودن و ولادت و دورى گزینى از مردم، از موسى علیه السلام ترس و غیبت، از عیسى علیه السلام اختلاف مردم درباره او، از ایوب علیه السلام گشایش پس از گرفتاریها، و از محمد علیه السلام قیام با شمشیر. کشف الغمة، ج 3، ص 329. دروغ 1- خیر دنیا و آ ت
صلى الله علیه و آله:
إِنَّ رَجُلاً أَتى سَیِّدَنا رَسولَ اللّه صلى الله علیه و آله فَقالَ: یا رَسولَ اللّه عَلِّمنى خُلقا یَجمَعُ لى خَیرَ الدُّنیا وَالخِرَةِ فَقالَ صلى الله علیه و آله : لاتَکذِب؛
مردى به رسول خدا صلى الله علیه و آله عرض کرد: به من اخلاقى بیاموزید که خیر دنیا و آ ت در آن جمع باشد، حضرت . جرج جرداق( نویسنده مشهور ی) در کتاب"صوت العداله الانسانیه" اینطور مینویسد : " چه می شد بر تو ای دنیا، اگر نیروهای خود را جمع می کردی و در هر زمانی یک علی می آوردی با عقلش و قلبش و با زبان و ذوالفقارش. جرج جرداق ی در بحث « بردگی » نظر علی ( علیه السلام ) و عمر بن خطاب را مقایسه نموده ، می گوید :
« عمر گفت : مردم را چرا به بندگی گرفتید ؟ و در . وقتى که حضرت فاطمه علیهاالسلام حسن (علیه السلام ) را به دنیا آورد، به حضرت على (علیه السلام ) فرمود: نام او را انتخاب کن . مؤ منان (علیه السلام ) فرمود: من بر صلى الله علیه و آله و سلم سبقت نمى گیرم . سپس او را نزد رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم بردند. صلى الله علیه و آله و سلم او را بوسید و فرمود: چه نامى برایش انتخاب کردید؟ حضرت على (علی. سالروز شهادت مولای متقیان حضرت علی (ع) تسلیت باد چگونگی و محل دفن المومنین(ع) این هم یکی از مظلومیت های ویژه حضرت علی (علیه السلام) است. حضرت علی (علیه السلام) خلیفه و مسلمین است، ولی جنازه او را شبانه بردند و دفن د. باقر(علیه السلام) فرمود: عن أبی جعفر علیه السلام أنه کان فی وصیة أمیر المؤمنین أن أ جونی إلى الظهر، فإذا تصوبت أقدامکم و ا. کمپین یادآوری نقی ع به شیعیان،کمپین یادآوری نقی ع به شیعیان،کمپین یادآوری نقی ع به شیعیان، "کمپین یادآوری نقی ع به شیعیان" رسول اکرم محمد مطصفی (صلی الله علیه و آله) یاد کنید در مجالس و صحبت های خود فضایل علی ابن طالب (علیه السلام) را زیرا یاد از علی بن طالب (علیه السلام) یاد از من است و یاد من یاد از خداست. عین الحیوة صفحه 548 قالَ الاْمامُ الْحُسَیْن - علیه السلام - : سَبْعَةُ أشْیاء لَمْ تُخْلَقْ فی رَحِم: فَأوّلُها آدَمُ( - علیه السلام - )، ثُمَّ حَوّاء، وَ الْغُرابُ، وَ کَبْشُ إبْراهیم( - علیه السلام - )، وَ ناقَةُ اللهِ، وَ عَصا مُوسی (- علیه السلام -)، وَ الطَّیْرُالَّذی خَلَقَهُ عیسیبْنُ مَرْیَم (علیهما السلام).«بحارالأنوار، ج 10، ص 137، ح 4» حسین - علیه ا. رضا علیه السلام وارد عمومی شد، شخصی در بود که علیه السلام را نمی شناخت به او گفت: بدن مرا کیسه بکش. علیه السلام شروع کرد بدن وی را کیسه می زد که مردم او را شناختند و آن مرد از کاری که کرده بود شرمنده گردید و از آن حضرت معذرت خواهی می کرد. اما علیه السلام او را دلداری می داد و به کار خود ادامه می داد رضا علیه السلام وارد عمومی شد، شخصی در بود که علیه السلام را نمی شناخت به او گفت: بدن مرا کیسه بکش. علیه السلام شروع کرد بدن وی را کیسه می زد که مردم او را شناختند و آن مرد از کاری که کرده بود شرمنده گردید و از آن حضرت معذرت خواهی می کرد. اما علیه السلام او را دلداری می داد و به کار خود ادامه می داد علیه السلام : ألا و إنَّ الإجابَةَ تَحتَ قُبَّتِهِ والشِّفاءَ فی تُربَتِهِ ؛
علیه السلام :بدانید که اجابت دعا در زیر گنبد حرم او و شفا در تربت او است .
مسیر این حدیث در کتابخانه: آینه یادها > حدیث شماره : 200507

صلی الله علیه و آله : إنَّ أحَبَّ النّاسِ إلَى اللّه ِ یَومَ القِیامَةِ أطوَعُهُم لَهُ ؛
صلی الله علیه و آله :محبوب ترین آدمیان نزد خداوند در روز قیامت فرمان بردارترینِ آنها از او است .
مسیر این حدیث در کتابخانه: آینه یادها > حدیث شماره : 200544

صلی الله علیه و آله : أعظَمُ النّاسِ قَدرا مَن تَرَکَ مالا یَعنیهِ ؛
صلی الله علیه و آله :ارجمندترین مردم ى است که آنچه را که برایش سودى ندارد رها کند .
مسیر این حدیث در کتابخانه: آینه یادها > حدیث شماره : 200545

صلی الله علیه و آله : أتقَى النّاسِ مَن قالَ الحَقَّ فیما لَهُ و عَلَیهِ ؛
صلی الله علیه و آله :پرهیزگارترین مردم ى است که حق بگوید ، چه به سودش باشد چه به زیانش .
مسیر این حدیث در کتابخانه: آینه یادها > حدیث شماره : 200546

صلی الله علیه و آله : لا یَقبَلُ اللّه ُ صَلاةَ عَبدٍ لایَحضُرُ قَلبُهُ مَعَ بَدنِهِ ؛
صلی الله علیه و آله :خداوند بنده اى را که [در ] دلش با بدنش همراه نیست نمى پذیرد .
مسیر این حدیث در کتابخانه: آینه یادها > حدیث شماره : 200547

صلی الله علیه و آله : أفضَلُ الجِهادِ مَن أصبَحَ لایَهُمُّ بِظُلمِ أحَدٍ ؛
صلی الله علیه و آله :برترین جهاد آن است که آدمى صبح کند و در شه ستم به ى نباشد .
مسیر این حدیث در کتابخانه: آینه یادها > حدیث شماره : 200548

صلی الله علیه و آله : مَن عَرَضَ لأِخیهِ المُسلِمِ المُتَکَلِّمِ فی حَدیثِهِ فَکَأنَّما خَدَشَ وَجهَهُ ؛
صلی الله علیه و آله :هر که در میان سخن برادر مسلمانش بدود ، چنان است که چهره او را ب اشد .
مسیر این حدیث در کتابخانه: آینه یادها > حدیث شماره : 200549

صلی الله علیه و آله : إنَّ شِیعَتَنا مَن شَیَّعَنا وَاتَّبَعَ آثارَنا وَ اقتَدى بِأعمالِنا ؛
صلی الله علیه و آله :شیعه ما ى است که از ما پیروى کند و پا جاى پاى ما بگذارد و به کردار ما اقتدا کند .
مسیر این حدیث در کتابخانه: آینه یادها > حدیث شماره : 200550

صلی الله علیه و آله : إفشاءُ سِرِّ أخیکَ خِیانَةٌ فَاجتَنِبْ ذلِکَ ؛
صلی الله علیه و آله :فاش راز برادرت خیانت است ؛ پس از این کار دورى کن .
مسیر این حدیث در کتابخانه: آینه یادها > حدیث شماره : 200551

صلی الله علیه و آله : لاتَعمَل شَیئا مِنَ الخَیرِ رِیاءً و لاتَدَعْهُ حَیاءً ؛
صلی الله علیه و آله :هیچ کار خیرى را ریاکارانه انجام نده و آن را از روى حیا ترک مکن .
مسیر این حدیث در کتابخانه: آینه یادها > حدیث شماره : 200552

عبادت فرمود حضرت باقر(علیه السلام):بود رسول خدا صلی الله علیه واله پیش عایشه در شب او پس گفت:ای رسول خدا چرا خودت را به زحمت می اندازی جان خود را وحال انکه امرزیده است خداوند برای تو انچه پیش بوده است از گناه تو وانچه پس از این اید؟ فرمود: ای عایشه ایا نباشم بنده ی سپاسگزار؟فرمود حضرت باقر(علیه السلام):وبود رسول خدا صلی الله علیه واله که می ایستاد بر سر انگشتهای دو پای خود پس فرو فرستاد خدا سبحانه وتعالی:طه ما انزلنا علیک القران لتشقی.(یعنی محمد یا ای طالب حق هادی ما فرو نفرستادیم بر تو قران را تابه مشقت افتی). در حدیثی است که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) از هیچ مجلسی بیرون تشریف نمی برد مگر انکه بیست وپنج مرتبه استغفار می کرد. سنت دوم رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) که عبارت است از سه روز روزه در هر ماه پس اخبار کثیره که بالغ بر چهل حدیث می شود در فضل ان وارد است و در کیفیت ان بین علمای اعلام خلاف است. انچه مشهور بین انها و موافق با اخبار کثیره است و عمل رسول خدا(صلی الله علیه و آله) در ا عمر و ائمه ی هدی بر ان بوده ان است که سه روز پنجشنبه ی اول که روز عرض اعمال است و چهارشنبه ی اول دهه ی دوم که روز نحس مستمر وروز نزول عذاب است و پنجشنبه ی ا از دهه ی ا که نیز روزه عرض اعمال است میباشد ودر روایتی وارد است که در سابق هر وقت عذ نازل می شد در یکی از این ایام نازل می شد. پس رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) در این ایام مخوفه روزه می گرفت. صلوا علی النبی و آله الاطهار شخصی بنام ابن نجران نقل می کند :حسین پسر قیاما ،از سران فرقه واقفیه ، به حضرت رضا علیه السلام گفت:« آیا تو هستی؟» حضرت فرمود:« آری.» او گفت: « به خدا قسم که تو نیستی.» حضرت رضا علیه السلام مدتی سر را پایین انداخت، سپس سر بلند کرد و فرمود: « چرا فکر می کنی که من نیستم؟» او پاسخ داد:« از صادق علیه السلام برای ما روایت شده که ، عقیم ( بدون نسل. چرا اعظم صلی الله علیه وآله برای سعد،آرزوی فقر کرد؟! در زمان رسول خدا صلى الله علیه و آله مؤ منى از اهل صفه (1) سخت فقیر و مستمند بود. وى تمام ها را پشت سر صلى الله علیه و آله مى خواند. رسول خدا صلى الله علیه و آله بر او ترحم مى کرد و به نیازمندى و غریبى او توجه داشت و مى فرمود: اى سعد! اگر چیزى به دستم برسد تو را بى نیاز مى سازم . مدتى گذشت چیزى به دست پیغمبر نیامد. حضرت به حال سعد بیشتر اندوهگین شد. خداوند سبحان به اندوه صلى الله علیه و آله نسبت به سعد توجه فرمود. جبرئیل را با دو درهم خدمت رسول خدا صلى الله علیه و آله فرستاد. جبرئیل به حضرت عرض کرد: اى محمد! خدا از اندوه تو براى سعد آگاه است . آیا دوست دارى او را بى نیاز سازى ؟ صلى الله علیه و آله : آرى ! جبرئیل : این دو درهم را به او مرحمت کن و دستور بده با آن تجارت کند. صلى الله علیه و آله در درهم را گرفت . وقتى که براى ظهر از منزل خارج شد سعد را دید که در خانه ایستاده و منتظر . . . ولادت پرخیر وبرکت اولین نواده صلی الله علیه وآله واولین میوه گلستان علوی وفاطمی حسن مجتبی علیه السلام برهمگان مبارک چرا به حسن ـ علیه السلام ـ کریم اهل گفته می شود؟ وقتی از خود پرسیدند، چرا هرگز سائلی را ناامید برنمی گردانید؟ فرمودند: من هم به درگاه خدا سائلی هستم و می خواهم که خدا محروم نسازد و شرم دارم که با چنین امیدی سائلان را ناامید کنم. خداوندی که عنایتش را به من ارزانی می دارد، می خواهد که من هم به مردم کمک لذا به خاطر این بخشندگی ها و کارهای نیکویی که از حسن ـ علیه السّلام ـ در مسیر خیر، احسان و کمک به طبقات درمانده و نیازمند انجام می گرفت و آنچه را که داشت به آن ها می بخشید باعث شده که به ایشان کریم اهل بیت گفته شود. درادامه بیشتر بدانید خدا صلى الله علیه و آله : انى که زیاد لعن (نفرین) مى کنند ، در روز قیامت نه حق گواهى دادن دارند و نه حق شفاعت . خدا صلى الله علیه و آله : زمانى که به مقام ستوده برسم ، براى مرتکبان گناهان کبیره امت خود شفاعت مى کنم و خداوند شفاعت من درباره آنها را مى پذیرد , به خدا سوگند براى انى که فرزندان مرا بیازارند شفاعت نخواهم کرد . خدا صلى الله علیه . منبع: تذکرة الخواصّ، سبط ابن جوزی: ص ٢٥٧

قالَ هِشامُ بنُ مُحَمَّدٍ : لَمّا وُضِعَ الرَّأسُ بَینَ یَدَیِ ابنِ زِیادٍ ، قالَ لَهُ کاهِنُهُ (٣) : قُم فَضَع قَدَمَکَ عَلى فَمِ عَدُوِّکَ . فَقامَ فَوَضَعَ قَدَمَهُ عَلى فیهِ ، ثُمَّ قالَ لِزَیدِ بنِ أرقَمَ : کَیفَ تَرى ؟ فَقالَ : وَاللّه ِ لَقَد رَأَیتُ رَسولَ اللّه ِ صلى الله علی. چرا فقط برای حسین علیه السلام روز اربعین تعیین شده است؟ 1. فداکارى‏هاى حسین علیه ‏السلام، دین را زنده کرد و نقش او در زنده نگه داشتن دین ، ویژه و حائز اهمیت است. این فداکارى‏ها را باید زنده نگه داشت؛ چون زنده نگه داشتن دین است. گرامى‏داشت روز عاشورا و اربعین، در حقیقت زنده نگه داشتن دین و مبارزه با دشمنان دین است. 2. مصیبت حضرت حسین علیه‏ السلام، براى هیچ و ى پیش نیامده است. مصیبت حسین علیه‏ السلام، از همه مصیبت‏ها بزرگ‏تر و سخت‏تر بود. اگر عامل دیگرى هم در کار نبود، همین عامل کافى است که نشان بدهد چرا براى حسین علیه ‏السلام بیش از ان دیگر و حتى بیش از ‏ صلى‏ اللَّه‏ علیه ‏وآله عزادارى مى‏کنیم و مراسم متعددى ب ا مى‏کنیم. 3. در ماه محرم سال 61ق. حسین علیه ‏السلام، فرزندان، خویشان و یاران آن حضرت را کشتند و اسیران کربلا را به کوفه و شام بردند و همین اسیران داغدیده، روز اربعین شهادت حسین علیه‏السلام و یارانش، به کربلا رسیدند و همه مصائب روز عاشورا در آن روز تجدید شد و آن روز، روز سختى براى خاندان بود. 4. دشمنان با به شهادت رساندن حسین علیه‏ السلام، قصد نابود دین را داشتند. دشمنان حسین علیه ‏السلام تلاش د تا حادثه کربلا، به کلى فراموش شود و حتى انى را که براى زیارت حسین علیه ‏السلام مى‏ آمدند، شکنجه مى‏ د و مى‏کشتند. در زمان متوکل عباسى، همه قبرهاى کربلا را شخم زدند؛ مزرعه د و مردم را از آمدن براى زیارت قبر حسین علیه ‏السلام، منع د. شیعیان هم براى مقابله با اینها، از هر مناسبتى استفاده مى‏ د که یکى از این مناسبت‏ها، حادثه روز اربعین است. 5. یکى از نشانه‏ هاى مؤمن، زیارت حسین علیه‏ السلام در روز اربعین است. از حضرت حسن عسکرى علیه ‏السلام روایت شده است که علامت‏هاى مؤمن پنج چیز است؛ پنجاه و یک رکعت فریضه و نافله در شبانه‏ روز، زیارت اربعین، انگشتر به دست راست ، پیشانى بر خاک نهادن در سجده و بسم الله را بلند گفتن‏ و یکى از وظایف شیعیان را اهتمام به زیارت اربعین بر شمرده ‏اند. روز اول محرم : مسلم ابن عقیل علیه السلام
روز دوم محرم : ورود کاروان به کربلا ( ورودیه )
روز سوم محرم : حضرت رقیه علیها السلام
روز چهارم محرم : حضرت حر و اصحاب علیهم السلام - طفلان زینب علیهما السلام
روز پنجم محرم : اصحاب و عبدالله ابن الحسن علیهم السلام
روز ششم محرم : حضرت قاسم ابن الحسن علیه السلام
روز هفتم محرم : روضه عط. حرکت رضا علیه السلام از مدینه به سوی مرو حرکت رضا علیه السلام از مدینه به سوی مرو در این روز در سال 200 هجری حضرت رضا علیه السلام به اجبار مأمون عباسی از مدینه به سوی مرو حرکت د. حضرت بااکراه و با چشمی گریان با مرقد مطهر صلی الله علیه و آله و با خانواده برای همیشه وداع فرمودند. سخن معروف رسول الله (ص) درباره المومنین علی (ع) اشک شوق از چشمان صلى الله علیه و آله سرازیر گشت ، و در اینجا بود که آن سخن معروف را به على علیه السلام فرمود: اگر نمى ترسیدم که گروهى از امتم ، مطلبى را که یان درباره حضرت علیه السلام گفته اند، درباره تو بگویند، در حق تو سخنى مى گفتم که از هر کجا عبور کنى خاک زیر پاى تو را براى تبرک برگیرند!....... جعفر صادق (علیه السلام) مى فرماید:
روزى رسول الله (صلى الله علیه و آله و سلم) در بقیع تشریف داشتند. در این حال المؤمنین على (علیه السلام) به خدمت شان شرفیاب شده و سلام نمود.
حضرت رسول (صلى الله علیه و آله و سلم) فرمود: بنشین.
حضرت على (علیه السلام) اطاعت امر نموده و سمت راست (صلى الله علیه و آله و سلم) نشست، چند لحظه بعد جعفر بن ابى . اول - حضرت على علیه السلام : اگر ى غسل را ترک کند، او در هم و غم است تا دیگر. دوم - حضرت على علیه السلام : غسل واجب است بر هر مسلمان . سوم - حضرت صادق علیه السلام : غسل پاک کننده و کفاره گناهان است میان دو چهارم - حضرت رسول اکرم صلى اللّه علیه و آله : هر غسل کند گناهانش آمرزیده مى شود تماما و به هر قدمى بر مى دارد از براى غسل بیست حسنه برایش نو. چرا براى اولیای الهی خصوصا حسین علیه السلام گریه مى‏کنیم؟ بعضی ها می گویند که گریه برای حسین علیه السلام بدعت است لکین در کتب متعددی دلایل عقلی و نقلی و همچنین در روایات و سنت صل الله علیه وآله وسلم آمده است پس چرا می گویند بدعت است؟ در کتاب هایی فلسفه گریه بر حسین علیه السلام مطرحشده است که از جمله در کتاب شیعه شناسی و پاسخ به شبها. بسم الله الرحمن الرحیم پند و اندرزهاى حسین علیه السلام درباره: علم، تجربه، شرافت، قناعت، دوستى، تدبیر و مظلوم‏ منبع: کتاب لمعات الحسین علیه السلام تالیف علامه طهرانی رحمة الله علیه و نیز از کتاب «اعلام الدّین» روایتست که‏: قَالَ علیه السلام:دِرَاسَة الْعِلْمِ لِقَاحُ الْمَعْرِفَةِ. وَ طُولُ َّجَارِبِ زِیَادَه فِى الْعَقْلِ.وَ. زیارت حرم حضرت عبدالعظیم علیه السلام حضرت عبدالعظیم حسنی فرزند عبدا... بن علی بن الحسن بن زید بن حسن بن علی بن طالب علیهم السلام است که با نسب او با 4 واسطه به مجتبی علیه السلام می رسد . او از بزرگان علما وزاهدین وعابدین است . او مردی بزرگوار ومتقی از اصحاب رضا(علیه السلام)، جواد (علیه السلام)و هادی علیه السلام است . هادی به شخصی ازاهالی ری که به خدمت ایشان رسیده بود فرمود؟ از کجا می آیی گفت از زیارت حسین علیه السلام حضرت فرمود :بدان اگر قبر عبدالعظیم را (که نزد شماست) زیارت می کردی مانند ی بودی که حسین علیه السلام رازیارت کرده است . شکلک های محدثه دراعمال روز سوم شعبان ، دعایی نقل شده که خداوند را در آن به حق سیدال ء علیه السلام قسم می دهیم از جمله اوصافی که در ابتدای دعا درباره ی ایشان آمده چنین است :80.jpg ... أن الائمه من نسله و الشفاء فی تربته و الفوز معه فی اوبته و الأوصیاء من عترته بعد فائمهم و غیبته حتی یدرکوالاوتار و یثاروا الثار و یرضواالجبار ...(1) ... که ائمه از نسل اویند و تربت او شفاست و سعادت با اوست در هنگام رجعتش پس از غیبت قائم ] ائمه [ تا اینکه تقاص ها را بخواهند و خون ها را طلب کنندو خدا را راضی نمایند . در این دعا از عصر علیه السلام و یارانشان با عنوان انی نام برده شده که به انتقام سید ال ء علیه السلام می خیزند ، خون او را طلب می کنند و با گرفتن تقاص آن خداوند را خشنود می سازند آن گونه که شام نیمه ی شعبان به زیارت سید ال ء علیه السلام باید رفت ، روز سوم شعبان در معرض وزش نسیم میلاد حسین علیه السلام ، نام از مهدی علیه السلام برده می شود . گویی این دو همه جا باهم اند . هر لحظه که نام حسین علیه السلام برده شود ، یاد مهدی علیه السلام زنده می گردد. على علیه السلام هنگام بعثت
سبقتکم الى ال طفلا صغیرا ما بلغت اوان حلمى

(على علیه السلام)

پیش از شروع این فصل لازم است شمه‏اى به بعثت نبى اکرم صلى الله علیه و آله و سلم اشاره گردد تا دنباله کلام بزندگانى على علیه السلام که در این امر مهم سهم قابل ملاحظه‏اى دارد کشیده شود.
در روایتی از صادق علیه السلام بنا به نقل شیخ مفید، آمده است: لا ی ج القائم الا فی وتر من السنین سنه احدی او ثلاث او خمس او سبع او تسع: قائم (علیه السلام) وج نمی کند مگر در سالهای فرد: سال اول، یا سوم، یا پنجم، یاهفتم، یا نهم. و از محمد باقر علیه السلام روایت است: یقوم القائم فی وتر من اسنین: تسع، واحده، ثلاث، خمس: قائم علیه السلام در سالهای فرد قیام می کند: نه، یک، سه ‏و پنج. برگرفته از : پایگاه اطلاع رسانی مهدی(ع) بسم الله الرحمن الرحیم سالروز ولادت حسن عسکری علیه السلام سالروز ولادت با سعادت یازدهم حضرت حسن عسکرى (علیه السلام) را به تمامى شیعیان جهان تبریک عرض نموده، امیدواریم خداوند متعال توفیق پیروى آن همام را به همه ما عنایت فرموده ودر فرج فرزند بزرگوارش حضرت مهدى (علیه السلام) تعجیل فرماید مفضّل بن عمر، از صادق علیه السّلام روایت کرده است که محمد باقر علیه السّلام فرمود: خداوند مؤمنان على علیه السّلام را در میان خود و آفریدگان خود نشانه قرار داد، و میان آنها و او (حضرت حق) نشانه‏اى جز او (على علیه السّلام) نیست، پس ى که از او پیروى کند، مؤمن؛ و ى که از پیرویش سر باز زند کافر است؛ و ى که در (حقّانیت و ت و ولایت) او تردید کند، مشرک مى‏باشد. منبع: ابن بابویه، محمد بن على، پاداش نیکیها و کیفر گناهان / ترجمه ثواب الأعمال ؛ ص527 به دنبال امتناع على‏علیه السلام از بیعت با ابوبکر، میان آن حضرت و ابوبکر بحث و گفتگویى درگرفت. ابوبکر با تمسک به حدیثى از رسول‏خدا درصدد توجیه کار خویش بود و در مقابل على‏علیه السلام با او احتجاج مى‏کرد و از او در مورد شایستگیهاى خود اعتراف مى‏گرفت و شبیه همین احتجاج را آن حضرت با اصحاب شورى بعد از مرگ عمر نیز داشت. برای خواندن اعمال کامل سه شب قدر به ادامه مطلب مراجعه کنید اما ثواب سلام دادن به حسین علیه السلام در شب قدر : .الإقبال ( ـ به نقل از عبد العظیم حسنى ، از جواد علیه ا ) : هر در شب بیست و سوم ماه رمضان ، حسین علیه السلام را زیارت کند ، یعنى همان شبى که امید مى رود شب قدر باشد و هر امر حکیمانه اى در آن مقدّر مى شود ، روح بیست و چهار هزار فرشته و که اجازه زیارت حسین علیه السلام را در آن شب از خدا خواسته اند [ و فرود آمده اند ] ، با او مصافحه مى کنند . .الإقبال ( ـ به نقل از ابو مُفضَّل شیبانى ، به سندش ، از کتا ) : به صادق علیه السلام گفته شد : چه مى بینى در ى که شب نیمه ماه رمضان ، نزد قبر حسین علیه السلام حضور مى یابد ؟ فرمود : «به به! هر شب نیمه ماه رمضان ، نزد قبر او ، پس از عشا ، ده رکعت ، افزون بر شب بخواند و در هر رکعت ، ده مرتبه «حمد» و «قُلْ هُوَ اللَّهُ» را بخواند و از آتش [دوزخ] ، به خدا پناه ببرد ، خداوند ، او را رهیده از آتش مى نویسد و نمى میرد تا فرشتگانى را که او را به بهشت ، بشارت مى دهند و فرشتگانى را که او را از آتش ، ایمن مى دارند ، در رؤیایش ببیند . ۳۲۹۹.کامل ا یارات ( ـ به نقل از محمّد بن فضیل ـ ) : شنیدم که صادق علیه السلام مى فرماید : «هر قبر حسین علیه السلام را در ماه رمضان زیارت کند و در راه [ برگشت ] بمیرد ، اع عرضه و محاسبه نمى شود و به او گفته مى شود : ایمن ، وارد بهشت شو » . ۳۳۰۰.تهذیب الأحکام ( ـ به نقل از ابو صباح کِنانى ، از صادق علیه ا ) : هنگامى که شب قدر مى شود که در آن ، هر امر حکیمانه اى از هم جدا [ و مقدّر ] مى شود ، منادى اى در آن شب ، از دلِ عرش ، فریاد بر مى آورد : «خداوند متعال ، ى را که در این شب نزد قبر حسین بیاید ، مى آمرزد» . اما آیا منظور از زیارت حسین علیه السلام فقط حضور فیزیکی در کربلاست؟ درکتاب کشف الغمه (۳/۲۳۰)درباره سیره اخلاقی هادی علیه السلام آمده است: محمّد بن‏ طلحه‏ گفت‏: ‏ على‏ النقى‏ علیه‏ السّلام‏ روزى‏ براى‏ کار مهمى‏ از سامرا بجانب‏ دهى‏ رهسپار شد. مرد عربى‏ بجستجوى‏ آن‏ جناب‏ آمد. باو گفتند بفلان‏ محل‏ تشریف‏ برده‏، مرد عرب‏ بجانب‏ ‏ علیه‏ السّلام‏ رفت‏ و ایشان‏ را ملاقات‏ کرد.

نام شریفش جعفر، کنیه اش ابوعبدالله و ابواسماعیل و لقبهایش فاضل، قائم، طاهر، کافل، منجى و مشهورترین آنها صادق بود. درروز هفدهم ربیع الاول سال 83 هجرى قمرى هنگام طلوع فجر درمدینه چشم به جهان گشود و در بیست و پنجم شوال سال 148 هجرى قمرى در سن شصت و پنج سالگى در مدینه چشم از جهان فرو بست ودر کنار پدر و جد ( باقر و سجاد(علیه السلام) و عموى جدش ( جسن مجتبى (ع » در قبرستان بقیع به خاک س شد. پدرش 26ساله بود که او زاده شد. دوازده سال از عمر شریفش را در کنارجدش سجاد(علیه السلام) و نوزده سال را در کنار پدرش باقر(علیه السلام)گذراند. مدت ت آن گرامى 34 سال بود که حدود هجده سال آن(132-114ه ) همزمان با حکومت امویان بود و شانزده سال آن(148-132 ه ) همزمان با حکومت عباسیان.
آن حضرت با پنج تن از خلفاى بنى امیه هشام بن عبدالملک(125-105 ه )، ولید بن یزید (126-125ه)، یزید بن ولید(1267ه)، ابراهیم بن ولید (127ه) و مروان بن محمد ملقب به حمار (132-127ه) و دو تن از خلفاى بنى عباس ابوالعباس سفاح(132-136) و ابو جعفر منصور (158-136ه) معاصر بود.
در مدت ت آن حضرت در قلمرو حوادث مهمى روى داد. تنى چند از علویان علیه حکومت وقت قیام د. زید بن على بن الحسین پسر سجاد(علیه السلام) در سال 121 هجرى علیه هشام بن عبدالملک اموى در کوفه قیام کرد و به شهادت رسید. یحیى پسرزید نیز چند سال بعد در اسان قیام کرد و کشته شد. محمد بن عبدالله معروف به نفس زکیه نوه حسن مجتبى(علیه السلام) نیز در سال 145 هجرى علیه حکومت عباسى علیه منصور دوانیقى در مدینه قیام کرد ولى کارش به جایى نرسید و کشته شد. برادر این محمد،ابراهیم بن عبدالله هم در همان سال در بصره علیه منصور قیام کرد و کشته شد. از جمله مهمترین حوادث سیاسى اجتماعى دوران ت صادق(علیه السلام) انتقال حکومت از امویان به عباسیان بود. مسئله جانشینی رضا ـ علیه السّلام ـ ، اصحاب و شیعیان حضرت را متأثر کرده بود. این اندوه زمانی به زیاد شد که فرقه واقفیه - بنا به دلائل مادی و تصرف سهم و عدم بازگرداندن آن به حضرت رضا ـ علیه السّلام ـ قائل به غیبت کاظم ـ علیه السّلام ـ شده بودند - در تبلیغات خویش نداشتن فرزند پسر از سوی رضا ـ علیه السّلام ـ را دلیل بر ادعای موهم خود می دانس. صلی الله علیه و آله شخصاً بیشتر مراسم شرعی تولد مولود مبارکش را به جای آورد و این اعمال را انجام دادند: اذان و اقامه صلی الله علیه و آله مولود بزرگوارش را در آغوش گرفت و در گوش راستش اذان گفت و در گوش چپ او اقامه راخواند (1) و در خبر آمده است که: «این عمل، نگهدارنده نوزاد از رجیم است» (2) .
نخستین ص که به گوش حسین علیه السلام رسید، صدای ج.