ب ه ش ی ء خطبه ف لا ف لا ش ی ء

به نقل از خبرگزاریها در مورد ب ه ش ی ء خطبه ف لا ف لا ش ی ء : همشهری آنلاین: عضو مجلس خبرگان ی با بیان اینکه خطبه شقشقیه یکی از مهمترین و معروف ترین و از یک نظر استثنایی ترین سخنان حضرت علی علیه السلام است، به تشریح زمینه و زمانه صدور این خطبه و مهمترین مفاد و محتوای آن پرداخت. این نوشتار، به موضوع سید حسنی در خطبة البیان می پردازد که در دو محور سندی و متنی سامان یافته است. در محور اول، سند خطبه، بررسی شده و بدین منظور، نظرات مخالفان و موافقان بیان شده است. نظرات مخالفان در سه بخش بیان شده است؛ بخش اول: ضعف رجال حدیث که در این بخش، جد طوق و عبدالله بن مسعود ارزی می شوند؛ بخش دوم: ارسال حدیث و بخش سوم: عدم نقل ح. خطبه بدون نقطه معروف به مونقه (شگفت آور در گفتار)، از خطبه های علی(ع) است. این خطبه (که مانند خطبه بدون الف، معجزه ادبی آن حضرت است) از مراتب علمی و فکری مولای متقیان حکایت دارد که بدون درنگ و تأمّل، پس از صحبت اصحاب به ایراد آن پرداخته است. نقل شده است جمعی از اصحاب (ص) مشغول بحث درباره حروف و کلمات بودند و در این میان پرکاربردترین حرف ر. رئیس مجلس شورای ی پیش از خطبه های عبادی و تهران در روز جهانی قدس سخنرانی می کند. در ۴ آذر، بیشتر مخاطبان می خواستند بدانند چرا انقلاب دیگر در خطبه نمی خوانند. به نام خدا سیری در خطبه شعبانیه اکرم (ص) خطبه شعبانیه حضرت رسول اکرم(ص) درباره ماه مبارک رمضان است و این خطبه با مناجات شعبانیه فرق می کند. مناجات شعبانیه مناجاتی است از حضرت المؤمنین(ع) که یک مناجات زنده و پرمغز و پرمعناست که بایستی در آن تأمل کرد. درخواست های بسیار والایی را حضرت علی (ع) از خداوند متعال می خواهند. اما خطبه شعبانیه، خط. در ۵ تیر، پربازدیدترین و مهمترین اخبار به فرمایشات معظم انقلاب در خطبه های عید سعید فطر اختصاص داشت. حجت ال حسن ابوتر ‎فرد که اخیرا از سوی ی به عنوان خطیب موقت تهران منصوب شد، روز گذشته برای نخستین بار در این جایگاه قرار گرفته و خطبه خواند. اسناد و مدارک خطبه این خطبه از خطبه هاى مشهورى است که علماى بزرگ شیعه و اهل سنّت با سلسله سندهاى بسیار آن را نقل کرده اند، و برخلاف آنچه بعضى خیال مى کنند، هرگز خبر واحد نیست، و از جمله منابعى که این خطبه در آن آمده است منابع زیر است:
1ـ ابن ابى الحدید معتزلى دانشمند معروف اهل سنّت در «شرح نهج البلاغه» در شرح نامه «عثمان بن حنیف» در فصل اوّل تصریح مى کند: اسنادى را که من براى این خطبه در این جا آورده ام از هیچ یک از کتب شیعه نگرفته ام!
2ـ على بن عیسى اربلى در کتاب «کشف الغمه» آن را از کتاب «سقیفه» ابوبکر احمد بن عبدالعزیز آورده است.
3ـ مسعودى در «مروج الذهب» اشاره اجمالى به خطبه مزبور دارد.
4ـ سیّد مرتضى عالم بزرگ شیعه در کتاب «شافى» این خطبه را از عایشه همسر (صلى الله علیه وآله) نقل کرده است.
5ـ محدّث معروف مرحوم صدوق بعضى از فرازهاى آن را در کتاب «علل الشرایع» ذکر نموده است.
6ـ فقیه و محدّث بنام مرحوم شیخ مفید نیز بخشى از خطبه را روایت کرده است.
7ـ سیّد ابن طاووس در کتاب «طرائف» قسمتى از آن را از کتاب «المناقب» احمد بن موسى بن مردویه اصفهانى که از معاریف اهل سنّت است از عایشه نقل مى کند. ( به نقل از سایت www.hadana.if ) متن کامل خطبه فدکیه حضرت زهرا و گواهى می دهم که معبودى جز خداوند نیست و شریکى ندارد، که این امر بزرگى است که اخلاص را تأویل آن و قلوب را متضمّن وصل آن ساخت، و در پیشگاه تفکر و شه شناخت آن را آسان نمود، خداوندى که چشم‏ها از دیدنش بازمانده، و زبانها از وصفش ناتوان، و اوهام و خیالات از درک او عاجز می باشند. در خطبه های این هفته زواره حاج آقا عسکری در خطبه اول با توجه به ارتحال نبی مکرم افزود ایشان همه برخوردها و اخلاقیات با قرآن همراه بود در خطبه دوم پیرامون روز دانشجو و نقش تعیین کننده آن در اداره کشور ، هفته وقف که به عنوان احسان ماندگار و صدقه جاریه تا روز قیامت از آنان یاد می شود در ادامه روز تصویب اعلامیه جهانی که پنجاه ت به عناوین . به مناسبت سالروز شهادت بی بی دوعالم حضرت فاطمه (س) مراسم خطبه خوانی فدکیه در سومین حرم اهل بیت (ع) برگزار شد. رو مه یکی از خطبه های مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در باره حضرت علی(ع)را منتشر کرده است. حاج آقا عسکری در خطبه هخای این هفته زواره در ادامه خطبه اول بحث پرهیز از عیب جویی اظهار داشت اهانت ، تحقیر و عیب جویی در مورد دیگران موجب بوجود آمدن بهتان در شخص می شود در خطبه دوم درباره سالروز شهادت آیت الله قدوسی و سرتیپ شهید وحید دستجردی و روز سیاه ( هفدهم شهریور ) و نقش در هویت انقلاب و روز زیارت مخصوصه رضا علیه السلام و روز دحو ا. رئیس سازمان بسیج مستضعفین سخنران پیش از خطبه های این هفته تهران خواهد بود. دراین گزارش خطبه المومنین علی(ع)را در روز عید فطر میخوانید. به نشر (انتشارات آستان قدس رضوی) کتاب «خطبه های آتشین» را در ایام پس از تاسوعا و عاشورای حسینی به شیفتگان اباعبدالله الحسین (ع) معرفی و پیشنهاد می کند. خطبه البیان خطبه مشهورى است که به علی(ع) نسبت داده مى‏شود. این خطبه به پیش گویى هایى درباره آینده و معرفى المؤمنین(ع) به نقل از خود آن حضرت و همچنین تبیین آ ا مان و نشانه هاى ظهور حضرت مهدى(ع) می پردازد. این خطبه در مصادر حدیثى اصلی ذکر نشده و دسترس ترین منبع آن، کتاب ا ام الناصب، می باشد.با توجه به سند و منبع ضعیف خطبه البیان و اشکالات . معظم انقلاب ی در آغاز خطبه های عید فطر ضمن تبریک این روز بزرگ به مسلمانان ایران و سایر کشورهای جهان به حضور چشمگیر مسلمین و بخصوص جوانان در مراسم ماه مبارک رمضان اشاره د....
آ ین خطبه عقد آیت الله هاشمی در مراسم عقد لیلی، دختر یاسر هاشمی دو روز قبل از وفات کاروان اسیران کربلا پس از واقعه عاشورا، به کوفه برده شدند که در این مطلب، خطبه سجاد (ع) در دروازه کوفه، آورده شده است. خطبه های حضرت زینب (س) در مجلس یزید باعث رسوایی دشمنان اهل بیت (ع) شد. در موردخطبه بی الف وبی نقطه حضرت علی(ع) اطلاعات می خواستم. حضرت علی علیه السلام از نظر بیان وسخنوری در اوج بلاغت وفصاحت کلام بودند واز جمله بیانات ویِِژه وناب این حضرت دوخطبه بدون الف وبدون نقطه می باشد. خطبه بدون نقطه المومنین علی (ع)عبارت است از: قاضی القضات اردن بعد از خطبه شدید اللحن خود در که از کشورهای عرب خلیج فارس انتقاد کرده بود، از تمامی مناصب خود استعفا داد. آیت الله جوادی آملی با بیان این که فاطمیه نباید فقط به اشک و گریه بگذرد،گفت:خطبه فدکیه در حوزه ها تدریس شود. با هنرنمایی پنجاه بانوی خوشنویس فوق ممتاز شهر تهران، خطبه فدکیه در فرهنگسرای مهر کتابت می شود. آئین سنتی خطبه‏ خوانی شب شهادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) با حضور خدام آستان قدس رضوی برای نخستین بار در شهرستان همدان اجرا شد. خلاصه خطبه های ششتمد ۹۳/۴/۲۰
موضوعات خطبه اول: تقوا ، فرهنگ موضوعات خطبه دوم: قیام خونین مسجد گوهرشاد ، حجاب و ،آغاز به کار شورای نگهبان ،دیدار کارگزاران نظام با ی ،ولادت کریم اهل بیت(ع) ، آغاز به کار خبرگان ی قم - یکی از مراجع تقلید شیعیان با بیان اینکه دین با واقعه غدیر تکمیل شد، گفت: جامعه باید به خطبه غدیریه توجه بیشتری داشته باشد.  

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] حضرت زینب (س) پس از واقعه عاشورا در خطبه ای مردم کوفه را بخاطر یاری ن حسین (ع) گنا ار خواندند. آیت الله جوادی آملی با تبیین قسمتی از خطبه فدکیه گفت: خطبه فدک آبرویی برای سقیفه و حکومت آنها نگذاشت و کاملاً اینها را استیضاح کرد. خطبه غدیر خطبه غدیر حمد و ثنای الهی ستایش خداوندی را که در یگانگی، والا و در بیهمتایی، نزدیک و در اقتدار شکوهمند، و در ارکان خود بسی بزرگ است. دانشش بر همه چیز احاطه دارد و حال آنکه او در مقام خوش است و آفریدگان، همگی مقهور قدرت اویند. بزرگی که پیوسته بوده و ستودهای که همیشه خواهد بود. پدید آورنده آسمانهای بلند و گستراننده گستره شده. خطبه های این هفته توسط حجت ال ایروانی بخش میان جلگه ایراد گردید ایشان در خطبه اول بعد از توصیه همگان به رعایت تقوا به روایتی از محمد باقر (ع) اشاره که فرمودندشیعیان ما سه گروهند گروهی نام شیعه را یدک میکشند عده ای مانند شیشه ضعیف و شکننده هستند اما عده ای مانند طلای سرخند که هر چه بیشتر حرارت و اتش میبینند خالص تر و مقاوم تر میشوند و . همشهری آنلاین: ابوبکر البغدادی، سرکرده گروه تروریستی در سخنانی با عنوان خطبه وداع، به ش ت ت ادعایی خود اعتراف کرد و از عناصر خواست به مناطق کوهستانی پناه ببرند.
•...خطبه سَلونی قَبلَ اَن تَفقِدونی نه جزء سخنرانی ، نه جزء نامه و نه جزء کلمات قصار است ، لذا سید رضی اصلا این خطبه سلونی را در نهج البلاغه نیاورد .شارحان نهج البلاغه مثل ابن الحدید ، مثل آیت الله جوادی آملی ، مثل علی دوانی ، اینها بخشهایی از این خطبه سلونی را در کتاب هایشان آوردند . این مجموعه ی سوال و جواب ها که معلوم می شود چندی. مراسم خطبه خوانی شب شهادت حسین(ع) امشب در صحن انقلاب حرم رضوی برگزار شد. خطبه 51 از خطبه ‏های آن حضرت است (چون یان معاویه در نبرد صفیّن شریعه فرات را گرفتند)
و یاران علی را از برداشتن آب بازداشتند. از شما خواستند تا دست به جنگ بگشایید. پس یا به خواری برجای بپایید و از رتبه‏ای که دارید فروتر آیید، یا شمشیرها را از خون تر کنید، و آب را از کف آنان به در کنید. خوار گشتن و زنده ماندنتان مردن است، و کشته گشتن و پ. همزمان با شب دهم محرم الحرام و سالگرد واقعه خونین عاشورا، آیین سنتی خطبه‎خوانی امشب در حرم مطهر حضرت رضا(ع) برگزار شد. مفتی اعظم وه عربستان سعودی تبدیل خطبه های به سخنان ، مطبوعاتی و انتقادی را حرام دانست.

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] همزمان با آ ین شب ماه مبارک رمضان مصادف با سالروز رحلت حضرت محمد هلال بن علی(ع) مراسم سنتی خطبه خوانی و شمع گردانی در حرم این زاده با حضور پرشور مردم برگزار شد. مراسم خطبه خوانی شب شهادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در صحن انقلاب ی بارگاه منور رضوی برگزار خواهد شد. فاطمه مقدم تبریزی به مناسبت هفته سلامت به عنوان سخنران پیش از خطبه های این شهرستان، پیرامون هفته سلامت و شعار «پوشش همگانی سلامت برای همه، در همه جا»، به تبیین مهمترین دستاوردهای ت تدبیر و امید در حوزه سلامت جامعه و تحول نظام سلامت پرداخت. خطبه فدکیه یکی از زیباترین و با ارزش ترین اسناد و مدارکی که بعد از وفات اکرم(صلی الله علیه و اله) ماهیت و واقعیت جامعه عربی را به تصویر کشدیده، خطبه فدکیه است. در این خطبه ارزشمند، حضرت زهرا(سلام الله علیها) از واقعیت هایی برداشت است که عامل اصلی گمراهی و شقاوت مردم آن زمان بود. با توجه به گستردگی... ادامه مطلب
آ ین خطبه عقد آیت الله هاشمی در مراسم عقد لیلی، دختر یاسر هاشمی دو روز قبل از وفات آیت الله. (دوستان به نوشته های قبلی نگاه بیاندازند.) تشکیل جهاد سازندگی: در تاریخ 27 داد برای خدمت و سازندگی اعلام جهاد کرد که ابتدا یک هیأت اجرایی مرکب از 10 نفر تشکیل شد. * روز پنجم مرداد اولین در تهران برگزار شد که بیش از یک میلیون نفر در این مراسم شرکت د که آیت الله طالقانی این وظیفه را بر عهده گرفت. در مراسم ی که خطبه ها را می خواند،اسلحه ای به . و مدرس حوزه علمیه گفت: خطبه فدکیه حضرت فاطمه سلام الله علی ها دعوا بر سر یک قطعه زمین در صدر نیست بلکه اثبات آن حضرت در معرفی حکومت مدعی دیانت، کتاب و مسند نبوی است که برخلاف نص صریح قرآن می کند. حجت ال و المسلمین حسین انصاری محترم شهرستان تالش در خطبه اول این هفته تالش به اخلاص عمل و آثار اخلاص در عمل و با قرائت احادیثی و همچنین مهم شمردن این عمل در زندگی و آ ت به خطبه اول پرداختند. ایشان در خطبه دوم فرمودند:در د ده جهانی امروز سرعت انتقال اطلاعات مثل قبل نیست در جهان امروز مغزهای آماده و پویا که به دنبال جواب هستند به سرعت مطالب و اطلاعات را می یابند و می فهمند و نمی توان مانعی را برای انتقال اطلاعات در نظر گرفت. ایشان در ادامه به پیام مهم انقلاب به جوانان اروپا و ی شمالی اشاره ای نمودند که چه زیبا فرموده اند: