ب ه علیه الس لام حضرت روایت علیه الس لام الس اع ة الس اع ة ع ن ک ل ب ه ع ن ی ع ن ی ک ل محم د علیهم الس لام الس ا

به نقل از خبرگزاریها در مورد ب ه علیه الس لام حضرت روایت علیه الس لام الس اع ة الس اع ة ع ن ک ل ب ه ع ن ی ع ن ی ک ل محم د علیهم الس لام الس ا : حضرت داوود علیه‏السلام‏
یکى از ان بزرگى که علاوه بر قدرت معنوى و نبوت، داراى حکومت ظاهرى وسیع نیز بود، حضرت داوود علیه‏السلام است که نام مبارکش شانزده بار در قرآن آمده است.
حضرت داوود علیه‏السلام در سرزمینى بین مصر و شام دیده به جهان گشود، او از نواده‏هاى‏
حضرت یعقوب است و به نُه واسطه به یکى از فررزندان حضرت یعقوب مى‏. مقدمه از جمله مواردی که بسیار در روایات بر آن تاکیده شده است، زیارت حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام می باشد، در این باره، اهل بیت علیهم السلام به سفارش و تشویق مردم به صورت زبانی اکتفا ننموده و خود نیز هر وقت فرصت را مهیا دیده اند به زیارت آن حضرت رفته و به صورت عملی نیز اهمیت زیارت حضرت اباعبدالله علیه السلام را برای مردم بیان . حضرت محمّد باقر(علیه السلام)
اوّل ماه رجب، یا سوم صفر سال 57 هجرى قمرى
در مدینه متولّد گردید.
پدر بزرگوارش، حضرت على بن الحسین ، زین العابدین(علیه السلام)،
و مادر مکرّمه اش ، فاطمه معروف به «امّ عبدالله» دختر حسن مجتبى مىباشد.
از این رو، آن حضرت از ناحیه پدر و مادر به بنى هاشم منسوب است. حضرت ام البنین(سلام الله علیها) (محدث، متوفى سال 70 ه) (فاطمه کل ه)، دختر حزام، از ن مؤمن، شجاع و فداکار بود.روایت است که المؤمنین علیه السلام پس از شهادت حضرت زهرا علیه السلام به برادرش عقیل که انساب عرب را خوب می ‏دانست و از احوال خانوادگى آنها آگاه بود فرمود : مى خواهم زنى برایم خواستگارى نمایى که از خاندان شجاعت باشد تا فرزند شجاعى برایم به دنیا آورد.عقیل، فاطمه کل ه (ام البنین) را به ایشان معرفى نمود و گفت: در بین عرب خاندانى شجاعتر از خانواده وى سراغ ندارم.این مادر پسرانش عباس، جعفر، عبد الله و عثمان را چنان تربیت کرد که همه شیفته برادر بزرگوارشان حضرت حسین علیه السلام بودند و در رکاب آن حضرت شهید شدند. از حضرت عسکرى علیه السّلام روایت است از قول جابر عبد اللَّه انصارى نقل فرموده که عبد اللَّه بن صوریا- برده‏اى یهودى و کوژچشم که بنا به عقیده آنان در تورات و دانش انبیا متخصّص بود- از رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله سؤالات بسیارى نمود تا آن حضرت را به مشکل اندازد، و آن حضرت در مقام پاسخ به آنها به گونه‏اى عمل نمود که هیچ راه گریزى برا. روزهای محرم شیعیان در بزرگداشت ی کربلا، هر روز از دهه اول ماه محرم را مختص به یکی از بزرگان این نهضت جاویدان می دانند.
روز اول محرم : مسلم ابن عقیل علیه السلام روز دوم محرم : ورود کاروان به کربلا ( ورودیه ) روز سوم محرم : حضرت رقیه علیها السلام روز چهارم محرم : حضرت حر و اصحاب علیهم السلام - طفلان زینب علیهما السلام روز پنجم محرم : اصحا. در کتاب‏ بشارة المصطفى‏ ص137 به‏ سند معتبر از حضرت‏ صادق‏ علیه‏ السّلام‏ روایت‏ کرده‏ است‏ که‏ روزى‏ حضرت‏ رس ‏ صلّى‏ اللّه‏ علیه‏ و آله‏ و سلّم‏ عصر را ادا کرد، چون‏ از فارغ‏ شد در محراب‏ نشست‏ و مردم‏ بر دور آن‏ حضرت‏ نشسته‏ بودند، ناگاه‏ مرد پیرى‏ پیدا شد از مهاجران‏ عرب‏ و جامه‏هاى‏ کهنه‏ پوشیده‏ بود، از نهای. یازدهم شیعیان حضرت حسن عسکری علیه السّلام در ربیع الاول سال 232 ق، در شهر مدینه متولد شدند. (1) آن حضرت با چند تن از خلفای عباسی از جمله مهتدی و معتمد عباسی معاصر بودند. (2) هر چند برخی از نویسندگان نام چند فرزند برای حسن عسکری علیه السّلام ذکر کرده اند اما قول مشهور و صحیح این است که از ایشان تنها یک فرزند، هم نام و هم کُنیه با رسول خدا ص. روایت شده که در شب بیست و یکم حمّاد بن عثمان بر حضرت صادق علیه السلام وارد شد حضرت سؤال کرد که غسل کرده اى عرض کرد بلى فدایت شوم پس حضرت حصیرى طلبید و حمّاد را نزدیک خود طلبید و مشغول شد و پیوسته آن حضرت خواند و حمّاد نیز خود را به آن حضرت چسبانیده بود و مى خواند تا از هاى خویش فارغ شدند پس آن حضرت دعا کرد و حمّاد آمین گفت تا صبح طلوع کر. ماه مبارک رمضان ماه پر خاطره اى است . روزهاى 1،3،4،6،10،12،13،14،15،16،17،19،20،21،23،24 یاد آور لحظاتى حساس از تاریخ است . هم یادمانهاى خوش و هم روزهاى حزن انگیز در این ماه به چشم مى خورد.
ولادت حسن مجتبى (علیه السلام ) و معراج (صلى الله علیه و آله ) دو خبر سرور آفرین در این ماه است . مرگ ابولهب ، ابن ملجم ، عایشه مروان ، زیاد بن ه ، حجاج ثقفى نیز روزهاى نابودى دشمنان اهل بیت (علیهم السلام ) است . از سوى دیگر شهادت حضرت زهرا (علیها السلام ) بنابر قولى ، ضربت خوردن و شهادت المؤ منین (علیه السلام )، وفات حضرت خدیجه (علیها السلام ) و حضرت نفسیه (علیها السلام ) و شهادت مختار روزهاى حزن آل محمد (علیهم السلام ) است .
جنگ بدر، طائف ، تبوک و فتح مکه روزهاى تاریخ ساز است . عروج حضرت عیسى (علیه السلام ) به آسمان ، نزول قرآن ، مراسم عقد اخوت ، دعاى باران توسط (صلى الله علیه و آله ) نیز وقایع مهم تاریخى هستند.
بدعت تراویح توسط عمر، ورود محمد بن ابى بکر به مصر، بیعت با مجتبى (علیه السلام )، آمدن نامه هاى اهل کوفه براى حسین (علیه السلام )، حرکت حضرت مسلم به سمت کوفه ، ولایتعهدى رضا (علیه السلام ) و ضرب سکه به نام آن حضرت ، هر یک یاد آور فرازهایى از برگهاى اند. چهارم . آثار صلوات فرشتگان بر محمد و آل محمد صلی الله علیه واله وسلم روایت های معصومان علیهم السلام بیان می دارد که آفرینش فرشتگان از انوار خمسه ی طیبه علیهم السلام است ؛ بر این پایه آنان نیز پدیده های نوری هستند و چون نور مقول به تشکیک و دارای مراتب شدت و ضعف هستند، صلوات فرشتگان بر محمد و آلش علیه السلام باعث ازدیاد مراتب نوری و ار. اول - حضرت على علیه السلام : اگر ى غسل را ترک کند، او در هم و غم است تا دیگر. دوم - حضرت على علیه السلام : غسل واجب است بر هر مسلمان . سوم - حضرت صادق علیه السلام : غسل پاک کننده و کفاره گناهان است میان دو چهارم - حضرت رسول اکرم صلى اللّه علیه و آله : هر غسل کند گناهانش آمرزیده مى شود تماما و به هر قدمى بر مى دارد از براى غسل بیست حسنه برایش نو. ششمین نور از پدران گرانمایه اش(علیهم السلام) آورده است که گرامی(صلی الله علیه و اله وسلم) فرمود: «یکی از فرزندان گرانقدرم در سرزمین اسان به خاک س می شود، هر انسان باایمانی، خالصانه وآگاهانه او را زیارت کند خداوند بهشت را بر او مقرّر و پیکرش را بر آتش دوزخ حرام خواهد ساخت.»
در روایت دیگری از حضرت صادق(علیه السلام) آمده: «یکی از فرز. متنی که لینک آن در ذیل قرار داده شده است ، از کتاب "اخبار و آثار حضرت رضا علیه السلام " نوشته مرحوم عزیز الله عطاردى اقتباس شده که شامل 52 حدیث و روایت از وجود مقدس حضرت علی بن موسی الرضا می باشد .(برخی از آنها روایاتی است که حضرت از اجداد طاهرینشان نقل فرموده اند ) و در انتهای آن نیز 15سؤال از متن مطرح گردیده است . مراکز فرهنگی ، مذهبی می . زیارت حرم حضرت عبدالعظیم علیه السلام حضرت عبدالعظیم حسنی فرزند عبدا... بن علی بن الحسن بن زید بن حسن بن علی بن طالب علیهم السلام است که با نسب او با 4 واسطه به مجتبی علیه السلام می رسد . او از بزرگان علما وزاهدین وعابدین است . او مردی بزرگوار ومتقی از اصحاب رضا(علیه السلام)، جواد (علیه السلام)و هادی علیه السلام است . هادی به شخصی ازاهالی ری که به خدمت ایشان رسیده بود فرمود؟ از کجا می آیی گفت از زیارت حسین علیه السلام حضرت فرمود :بدان اگر قبر عبدالعظیم را (که نزد شماست) زیارت می کردی مانند ی بودی که حسین علیه السلام رازیارت کرده است . شکلک های محدثه از جمله خصائص و ویژگیهای حضرت قائم (عج) در هنگام ظهور این است که «عصای حضرت موسی علیه السّلام» همراه آن حضرت می باشد. در «الغیبة» نعمانی روایتی است از حضرت صادق علیه السّلام که فرمودند: «عصای حضرت موسی از شاخه درخت آس بود که در بهشت کاشته شده بود و هنگامی که به سمت مدین رفت، جبرئیل آن را برای او آورد و آن عصا و تابوت حضرت آدم علیه السّ. به گزارش «شیعه نیوز»، سوال بنده این است که بعد از ،افرادی 3 سلام می دهند یک بر حسین 2 رضا 3 زمان عج. اولا آیا این از روی عادت است یا روایت داریم. ثانیا:چرا فقط به این سه بزرگوار سلام میدهند پاسخ: خدمت شما عرض کنم که سلام هایى که پس از پایان مى خوانند نخست رو به طرف قبله به حضرت سیدال سلام داده مى شود «السلام علیک یا ابا عبدالله، السلام عل. سالروز شهادت مولای متقیان حضرت علی (ع) تسلیت باد چگونگی و محل دفن المومنین(ع) این هم یکی از مظلومیت های ویژه حضرت علی (علیه السلام) است. حضرت علی (علیه السلام) خلیفه و مسلمین است، ولی جنازه او را شبانه بردند و دفن د. باقر(علیه السلام) فرمود: عن أبی جعفر علیه السلام أنه کان فی وصیة أمیر المؤمنین أن أ جونی إلى الظهر، فإذا تصوبت أقدامکم و ا. قالَ الاْمامُ الْحُسَیْن - علیه السلام - : سَبْعَةُ أشْیاء لَمْ تُخْلَقْ فی رَحِم: فَأوّلُها آدَمُ( - علیه السلام - )، ثُمَّ حَوّاء، وَ الْغُرابُ، وَ کَبْشُ إبْراهیم( - علیه السلام - )، وَ ناقَةُ اللهِ، وَ عَصا مُوسی (- علیه السلام -)، وَ الطَّیْرُالَّذی خَلَقَهُ عیسیبْنُ مَرْیَم (علیهما السلام).«بحارالأنوار، ج 10، ص 137، ح 4» حسین - علیه ا. یکصد و ده درس زندگی از سیره عملی حضرت علی علیه السلام بخشش و ایثار علی علیه السلام
اذا جادت الدنیا علیک فجد بها على الناس طرا انها تتقلب فلا الجود یفنیها اذا هى اقبلت و لا البخل یبقیها اذا هى تذهب (على علیه السلام) سخاوت از طبع کریم خیزد و محبت و جاذبه را میان افراد اجتماع برقرار میسازد،شخص سخى هر عیبى داشته باشد در انظار عموم مور. از معمر بن راشد روایت شده است که گفت: شنیدم صادق علیه السلام فرمود:

یک یهودى خدمت اکرم صلى الله علیه و آله رسید و در مقابل ایشان ایستاد و در حضرت خیره شد؛

حضرت رسول صلى الله علیه و آله فرمود: اى یهودى! حاجت تو چیست؟

آن یهودى گفت: تو افضل هستى یا موسى بن عمران؟ آن ى که خداى‏ متعال با او سخن گفت و بر او تورات را نازل کرد . سوال : چرا ت و معصومین از نسل حسین علیه السلام است و از نسل حسن علیه السلام نیست؟ پاسخ : - البته اینکه ان(ع) از نسل حسین(علیه السلام) هستند جای هیچ گونه شکی نیست اما این سخن بدان معنا نیست که ت اصلا در نسل حسن(علیه السلام) قرار داده نشده است بلکه باید گفت که: مادر حضرت باقر(علیه السلام) دختر حسن مجتبى(علیه السلام) است؛ بدین جهت باقر(علیه ا. *امتحانِ درجه تسلیم در برابر اراده خدا* صادق (علیه السلام) فرمودند: (إنّ وجه الحکمة فى ذلک لاینکشف اِلاّ بعد ظهوره، کما لا ینکشف وجه الحکمة لما اتاه الخضر من ق السفینة، وقتل الغلام واقامة الجدار لموسى (علیه السلام) اِلاّ وقت افتراقهما). (وجه حکمتى که در غیبت حضرت مهدى (علیه السلام) هست جز بعد از ظهورش، معلوم نمى گردد. چنانکه وجه حکمتى که در افعال حضرت خضر بود نسبت به سوراخ کشتى وکشتن پسرک وب ا داشتن دیوار نیمه اب، براى حضرت موسى (علیه السلام) جز در وقت جدا شدن آن دو ظاهر نگشت). ((کمال الدین، ج 2، باب 44، ح 11، ص 482)) ذکر جریان ملاقات حضرت خضر (علیه السلام) وحضرت موسى (علیه السلام) در کلام صادق(علیه السلام)، اشاره به این نکته دارد که مأموریت حضرت موسى(علیه السلام) از جانب خدا، براى درک حضور وهمراهىِ حضرت خضر(علیه السلام)، به منظور آزمایش میزان تحمّل او در برابر امور ناشناخته ودرجه تسلیم او در مقابل حکمت هاى پوشیده هستى، صورت گرفت. غیبت حضرت مهدى(علیه السلام) نیز مى تواند صدها حکمت پنهان داشته باشد که جز در موقع ظهور آن حضرت روشن نمى شوند. آنچه مطلوب است تسلیم در برابر اراده الهى است که این غیبت را تقدیر فرموده است. ((مهدى در قرآن وکلام ائمة اطهار علیهم السلام نویسنده: واحد تحقیقات مسجد مقدس جمکران)) از روایات رسیده از جانب معصومین(علیهم السلام) چنین استفاده می شود که اوّلین ی که با حضرت مهدی(عج) بیعت کرده و به دست مبارک آن جناب بوسه می زند، حضرت جبرئیل امین فرشته مقرّب الهی است. مفضّل بن عمر از صادق(علیه السلام) روایت کرده که فرمود: آنگاه که خداوند به حضرت قائم اجازه وج دهد، آن حضرت به منبر رود، پس مردم را به سوی خویش دعوت کند و به . مسئله جانشینی رضا ـ علیه السّلام ـ ، اصحاب و شیعیان حضرت را متأثر کرده بود. این اندوه زمانی به زیاد شد که فرقه واقفیه - بنا به دلائل مادی و تصرف سهم و عدم بازگرداندن آن به حضرت رضا ـ علیه السّلام ـ قائل به غیبت کاظم ـ علیه السّلام ـ شده بودند - در تبلیغات خویش نداشتن فرزند پسر از سوی رضا ـ علیه السّلام ـ را دلیل بر ادعای موهم خود می دانس. بسم الله الرحمن الرحیم سالروز ولادت حسن عسکری علیه السلام سالروز ولادت با سعادت یازدهم حضرت حسن عسکرى (علیه السلام) را به تمامى شیعیان جهان تبریک عرض نموده، امیدواریم خداوند متعال توفیق پیروى آن همام را به همه ما عنایت فرموده ودر فرج فرزند بزرگوارش حضرت مهدى (علیه السلام) تعجیل فرماید

حضرت حسن عسکرى (علیه السلام) در سال 232 هجرى قمرى در روز هشتم ماه ربیع الثانى در شهر مدینه به دنیا آمد، پدر آن حضرت بزرگوار حضرت هادى، ومادرش خانمى به نام حدیثه بود. نام ایشان حسن، وکنیه آن بزرگوار ابو محمّد واز القاب ایشان زکى و عسکرى است.
آنچه از صفات بزرگ وفضائل که لازمه ت است در آن حضرت جمع بود، یعنى: در علم، وزهد، کامل بودن در عقل و د، عصمت، شجاعت، کرم وبزرگوارى از تمام مردم زمان خود برتر بود، وعلاوه بر نصوص که از (صلى الله علیه وآله) و ان گذشته در باره ت آن حضرت وارد شده بود، حضرت هادى (علیه السلام) یعنى پدر بزرگوارشان نیز تصریح به ت آن جناب فرمودند، ودر روایتى که مرحوم شیخ مفید (رحمه الله) در کتاب گرانقدر ارشاد نقل کرده است، حضرت هادى (علیه السلام) چهار ماه قبل از شهادت عسکرى (علیه السلام) را وصىّ خود قرارداد، وبه ت آن حضرت تصریح کرده وگروهى از دوستان و شیعیان را بر این امر گواه گرفت. ماه محرّم الحرام ؛ { اهمّیت / فضیلت . آداب و اعمال . وقایع } اهمّیت / فضیلت :
بدان که این ماه، ماه حزن اهل بیت (علیهم السّلام) و شیعیان ایشان است ( مفاتیح الجنان . فصل هفتم . در اعمال ماه محرّم ) . از حضرت رضا علیه السّلام روایت است که چون ماه محرّم داخل می شد، پدرم را ی خندان نمی دید و اندوه و حزن، پیوسته بر او غالب می شد تا روز دهم چون روز عاشورا می شد، آن روز، روز مصیبت و حزن و گریه ی او بود و می فرمود : امروز روزی است که حسین علیه السّلام شهید شده. در جنگ جمل ، حضرت علی علیه السلام فرزندش محمد حنفیه را طلبید و نیزه خود را به او داد و فرمود:- با این نیزه به دشمن حمله کن !محمد حنیفه نیزه را گرفت و به دشمن حمله کرد، گروهی از دشمن جلوی او را گرفتند، او نتوانست پیش روی کند، به عقب برگشت و به خدمت پدر رسید. در این هنگام ، حسن علیه السلام نیزه را گرفت و به سوی دشمن شتافت . پس از مدتی ، با نی. شیخ صدوق به سند معتبر، از حضرت رضا علیه السّلام از پدران بزرگوارش، از حضرت المؤمنین علیه السّلام روایت کرده که: روزى رسول خدا صلّى اللّه و علیه و آله براى ما خطب ه اى خواند و در آن خطبه فرمود: اى مردم ماه خدا با برکت و رحمت و آمرزش به سوى شما روى آورده، ماهى که نزد خدا بهترین ماه ها، و روزهایش بهترین روزها، و ش بهترین شب ها و ساعاتش بهت. در روایتی از صادق علیه السلام بنا به نقل شیخ مفید، آمده است: لا ی ج القائم الا فی وتر من السنین سنه احدی او ثلاث او خمس او سبع او تسع: قائم (علیه السلام) وج نمی کند مگر در سالهای فرد: سال اول، یا سوم، یا پنجم، یاهفتم، یا نهم. و از محمد باقر علیه السلام روایت است: یقوم القائم فی وتر من اسنین: تسع، واحده، ثلاث، خمس: قائم علیه السلام در سالهای فرد قیام می کند: نه، یک، سه ‏و پنج. برگرفته از : پایگاه اطلاع رسانی مهدی(ع) ابوالفرج مى گوید: سالى که حضرت صادق (علیه السلام) به مکه به قصد حج تشریف آورد بود، ایشان را دیدم که زیر ناودان کعبه ایستاده و مشغول دعا بود، و سه تن از فرزندان ((حسن بن حسن بن على)) یعنى ((عبدالله بن حسن)) و ((حسن بن حسن)) و ((جعفربن حسن)) به ترتیب سمت چپ و راست و پشت سر حضرت (علیه السلام) ایستاده بودند. در این حال عباد بن کثیر بصرى - که از عباد . بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ
هنگامى که على (علیه السلام ) به سن حدود شش سالگى رسید، قحطى و کمبود سراسر مکه و اطراف آن را فرا گرفت ، ابوطالب پدر على (علیه السلام ) که مرد آبرومند و عیالوار بود در مضیقه سختى قرار گرفت ، خویشان ابوطالب تصمیم گرفتند س رستى بعضى از فرزندان او را به عهده بگیرند رسول اکرم صلى الله علیه و آله و سلم . طرح شبهه: آیا شهادت محسن با این سخن که خطاب به فاطمه زهرا (س) فرمود: تو نخستین از اهل بیتم هستى که به من ملحق مى شوی، در تعارض نیست؟ طبق روایت هاى متواتر سنى وشیعه، فاطمه رضى الله عنها نخستین فرد از اهل بیت بود که پس از رحلت رسول خدا (ص) به آن حضرت ملحق شد. از طرف دیگر طبق ادعاى شیعه، محسن شهید، برادر حسن وحسین وپسر حضرت فاطمه علیهم السلا. یش از عرب، جنگ در این ماه را حرام می دانست و ترک مخاصمه می کرد؛ لذا از آن زمان این ماه بدین اسم نامگذاری شد.(1) و روز اول محرم را اول سال قمری قرار دادند.(2) در توضیح این که چرا ماه های دیگر که جنگ در آنها حرام است، محرم نامیده نمی شود می توان گفت: چون ترک جنگ از این ماه شروع می شد به آن محرم گفتند.این ماه در مکتب تشیع یادآور نهضت حضرت سیدال . در کتاب شریف المشاهد شیخ شبستری (ره)روایت کرده که چون حضرت نوح علیه السلام کشتی را بنا نمود و صد هزار مسمار به کشتی زد تا اینکه پنج مسمار ماند حضرت نوح علیه السلام یکی از آن پنج مسمار را برداشت.فاَ شرَقَ بِیَدِهِ وَ اَضاءَ کَما یَضئ الکَواکِبَ الدُّریه فی اُفُق السَّماء. علاّمه مجلسى در حدیثى به نقل از صادق آل محمّد صلوات اللّه علیهم ، آورده است :
روزى الهى در منزل خویش نشسته بود؛ که خواهر رضاعى آن حضرت بر ایشان وارد شد.
چون حضرت رسول صلّى اللّه علیه و آله ، نگاهش به وى افتاد از دیدار او شادمان گشت و رو انداز خود را براى او پهن کرد تا خواهرش بر روى آن بنشیند.
پس از آن ، رسول خدا صلوات اللّه علیه . زندگینامه حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)زندگینامه حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) را در ادامه ببینید :   زندگینامه حضرت عبدالعظیم حسنی زندگینامه حضرت عبدالعظیم حسنی   زندگینامه حضرت عبدالعظیم حسنیعبدالعظیم علیه السّلام فرزند عبدالله بن علی، از نوادگان حضرت حسن مجتبی علیه السّلام استو نسبش با چهار واسطه به آن حضرت می رسد . پدر. شب هیجدهم ذی الحجه :شب عید غدیر و شب بسیار با شرافتى است،سیّد ابن طاووس در کتاب»اقبال«دوازده رکعت با یک سلام به کیفیتى مخصوص براى این شب همراه با دعاهایى روایت کرده است. روز هیجدهم:روز عید غدیر،و»عید اللّه اکبر«،و عید آل محمّد علیهم السّلام و عظیم‏ترین عید است،و حق تعالى هیچ ى را مبعوث‏ نفرموده جز آنکه این روز را عید کرده و حرمت آ. جعفر صادق (علیه السلام) مى فرماید:
روزى رسول الله (صلى الله علیه و آله و سلم) در بقیع تشریف داشتند. در این حال المؤمنین على (علیه السلام) به خدمت شان شرفیاب شده و سلام نمود.
حضرت رسول (صلى الله علیه و آله و سلم) فرمود: بنشین.
حضرت على (علیه السلام) اطاعت امر نموده و سمت راست (صلى الله علیه و آله و سلم) نشست، چند لحظه بعد جعفر بن ابى . به دنبال امتناع على‏علیه السلام از بیعت با ابوبکر، میان آن حضرت و ابوبکر بحث و گفتگویى درگرفت. ابوبکر با تمسک به حدیثى از رسول‏خدا درصدد توجیه کار خویش بود و در مقابل على‏علیه السلام با او احتجاج مى‏کرد و از او در مورد شایستگیهاى خود اعتراف مى‏گرفت و شبیه همین احتجاج را آن حضرت با اصحاب شورى بعد از مرگ عمر نیز داشت. درحالات حضرت زکریا علیه‏ السلام وارد است که از خداوند تعالی خواست که اسماء پنجگانه را به او بیاموزد، خداوند متعال حضرت جبرئیل علیه ‏السلام را به سوی او فرستاد تا اسماء پنجگانه را به او یاد دهد. وقتی حضرت زکریا علیه ‏السلام نام مبارک رسول خدا صلی الله علیه وآله و علی و فاطمه و حسن علیهم‏السلام را بر زبان آورد، غم و اندوه از او برداشته شد، در این هنگام وقتی نام حسین علیه ‏السلام گفته شد، بغض گلویش را گرفت و بسیار تعجب کرد و خطاب به خداوند عرض کرد: پروردگارا! چرا هنگامی که نام چهار تن از آن‏ها را بر زبان آوردم از غم و اندوه خویش خلاص شدم و آرامش خاصی به من دست داد، اما وقتی نام مبارک حسین علیه ‏السلام را بردم اشک از دیدگانم سرازیر شد و غم من بیشتر شد؟ سپس خداوند متعال او را از حوادث عظیم و غم و اندوهی که بعد از او رخ می‏ دهد باخبر کرد و فرمود: «کهیعص»؛ «کاف» نام کربلا است، «ها» به شهادت و اسارت خاندان رسول خدا صلی الله علیه و آله اشاره دارد، «یا» اشاره به یزید ملعون است، «عین» اشاره به عطش حسین علیه‏ السلام است و «صاد» به صبر در راه حقیقت اشاره دارد. هنگامی که حضرت زکریا این واقعه بزرگ را شنید، سه روز مسجد را ترک نکرد و از ورود مردم جلوگیری کرد و برای حسین علیه‏ السلام گریه و ناله کرد و برای او عزاداری کرد و فرمود: چگونه غم و اندوه این مصیبت سخت را بر او فرو می‏فرستی؟ آیا بر علی و فاطمه علیهماالسلام لباس عزا می‏ پوشانی؟ سپس گفت: خداوندا! به من پسری عطا کن تا او در زمان پیری، عصای دست من باشد و مرا به او علاقه‏ مند ساز. سپس خداوند حضرت یحیی علیه السلام را به او عطا کرد و در مصیبت و شهادت فرزندش گرفتار کرد. پی نوشت: بحارالانوار، ج 44، ص شهادت مولای متقیان،علی علیه السلام بر تمامی پیروان آن حضرت تسلیت باد علیعلیه السلام می فرمایند:
اَلحَقُّ طَریقُ الجَنَّةِ وَ الباطِلُ طَریقُ النّارِ وَ عَلی کُلِّ طَریقٍ داع حق، راه بهشت است و باطل، راه جهنم و بر سر هر راهی دعوت کننده ‏ای است نهج السعادة، ج 3، ص 291 شهادت مولای متقیان حضرت المؤمنین علیعلیه السلام را به محضر حضرت ولی عصرعجل الله تعالی فرجه الشریف، یمدظله العالی، و به تمامی شیعیان جهان تسلیت عرض می نمائیم. حضرت ابوجعفر، باقرالعلوم صلوات اللّه و سلامه علیه حکایت فرماید بر این که جدّ بزرگوارش ، حسین علیه السّلام پس از آن که به صحراى کربلا وارد شد، در جمع اصحاب و یاران خود چنین اظهار داشت : روزى در حضور جدّم ، رسول اللّه صلّى اللّه علیه و آله بودم که فرمود: اى فرزندم ! بعد از من ، تو را به سوى عراق سوق مى دهند، به سرزمینى که ان الهى و جانشین. اعمال روز اوّل ماه رجب:روز شریفى است و در آن چند عمل است:اوّل:روزه گرفتن،روایت شده:حضرت نوح علیه السّلام در این روز سوار کشتى شد،و به انى که با او بودند امر فرمود روزه بدارند.و هرکه در این روز روزه بدارد،آتش دوزخ به فاصله یک سال راه‏ از او دور مى‏شود.دوّم:غسل .سوّم:زیارت حسین علیه السّلام،شیخ از بشیر دهّان از صادق علیه السّلام روای. اعمال روز عرفه روایت شده که حضرت زین العابدین ـ علیه السلام ـ شنید در روز عرفه صدای سائلی را که از مردم سؤال می نمود. فرمود: وای بر تو. آیا از غیر خدا سؤال می کنی در این روز و حال آن که امید می رود در این روز برای بچّه های در شکم آن که فضل خدا شامل آنها شود و سعید شوند و از برای این روز اعمال چند است: اول: غسل دوّم: زیارت حسین ـ علیه السلام . عمیر بن مأمون (که دخترش همسر حسن علیه‏السلام بود) از آن حضرت روایت کرده است که علیه‏السلام فرمود: قال علیه‏السلام: تحفة الصائم أن یدهن لحیته و یجمر ثوبه ، و تحفة المرأة الصائمة أن تمشط رأسها وتجمر ثوبها . حسن علیه‏السلام فرمود: (ارمغان روزه‏داری برای مرد روزه‏دار آن است که ریش خود روغن بمالد و لباس خود را بیاراید و عطر بزند و ارمغ. زیارت نیابتی روزى رسول خداصلى الله علیه وآله در خانه فاطمه علیها السلام بود و على و حسن و حسین علیهم السلام نیز نزد آن حضرت بودند و جمعى سراسر شادى و خوشحالى داشتند. در این هنگام جبرئیل امین فرود آمد و گفت: «اى محمد، خداوند سلامت مى رساند و مى گوید آیا از اینکه در دنیا، با اهل بیت خود گرد آمده اى، خوشحالى؟»
گفت: آرى، و خدا را بر این اجتماع سپاس مى گزارم.
جبرئیل گفت: خداى تعالى مى فرماید اینان کشته مى شوند و قبرهاشان متفرق و پراکنده مى گردد.
صلى الله علیه وآله گریست و على علیه السلام به آن حضرت گفت: چرا مى گریید، اى رسول خدا؟
فرمود: اى على، این جبرئیل است که از آینده شما به من خبر مى دهد که کشته مى شوید و قبرهاتان پراکنده مى گردد.
على علیه السلام گفت: ستایش خداى را به خاطر مصیبت هایى که به ما اختصاص داده است. اى رسول خدا، ثواب ى که ما را در مدت زندگى یا پس از مرگمان زیارت کند، چیست؟
فرمود: هر که من یا تو، یا فاطمه، یا حسن، یا حسین را در مدت زندگى یا پس از مرگمان زیارت کند، کانَ کَمَنْ زَارَ اللَّهَ فِى عَرْشِهِ وَ کَتَبَ اللهُ لَهُ ثَوابَ المُجاهِدینَ فِى سَبیلِ اللَّهِ؛ عوالى اللالى، ج 4، ص 83.؛ همچون ى است که خدا را در عرش او زیارت کرده و خداوند ثواب جهاد گران در راه خدا را برایش خواهد نوشت». تنها با چند کلیک یک زیارت به نیابت از شما یا هر که تمایل داشته باشید توسط خدام مشاهد مشرفه انجام شده و به وسیله ی ایمیل به شما اطلاع داده می شود . زیارت نیابتی المومنین علیه السلام زیارت نیابتی حسین علیه السلام زیارت نیابتی ائمه بقیع علیهم السلام زیارت نیابتی کاظمین علیهما السلام زیارت نیابتی رضا علیه السلام
زیارت نیابتی عسکریین علیهما السلام زیارت نیابتی حضرت عباس علیه السلام زیارت نیابتی حضرت مسلم علیه السلام منبع: ایستگاه دوازده چرا فقط برای حسین علیه السلام روز اربعین تعیین شده است؟ 1. فداکارى‏هاى حسین علیه ‏السلام، دین را زنده کرد و نقش او در زنده نگه داشتن دین ، ویژه و حائز اهمیت است. این فداکارى‏ها را باید زنده نگه داشت؛ چون زنده نگه داشتن دین است. گرامى‏داشت روز عاشورا و اربعین، در حقیقت زنده نگه داشتن دین و مبارزه با دشمنان دین است. 2. مصیبت حضرت حسین علیه‏ السلام، براى هیچ و ى پیش نیامده است. مصیبت حسین علیه‏ السلام، از همه مصیبت‏ها بزرگ‏تر و سخت‏تر بود. اگر عامل دیگرى هم در کار نبود، همین عامل کافى است که نشان بدهد چرا براى حسین علیه ‏السلام بیش از ان دیگر و حتى بیش از ‏ صلى‏ اللَّه‏ علیه ‏وآله عزادارى مى‏کنیم و مراسم متعددى ب ا مى‏کنیم. 3. در ماه محرم سال 61ق. حسین علیه ‏السلام، فرزندان، خویشان و یاران آن حضرت را کشتند و اسیران کربلا را به کوفه و شام بردند و همین اسیران داغدیده، روز اربعین شهادت حسین علیه‏السلام و یارانش، به کربلا رسیدند و همه مصائب روز عاشورا در آن روز تجدید شد و آن روز، روز سختى براى خاندان بود. 4. دشمنان با به شهادت رساندن حسین علیه‏ السلام، قصد نابود دین را داشتند. دشمنان حسین علیه ‏السلام تلاش د تا حادثه کربلا، به کلى فراموش شود و حتى انى را که براى زیارت حسین علیه ‏السلام مى‏ آمدند، شکنجه مى‏ د و مى‏کشتند. در زمان متوکل عباسى، همه قبرهاى کربلا را شخم زدند؛ مزرعه د و مردم را از آمدن براى زیارت قبر حسین علیه ‏السلام، منع د. شیعیان هم براى مقابله با اینها، از هر مناسبتى استفاده مى‏ د که یکى از این مناسبت‏ها، حادثه روز اربعین است. 5. یکى از نشانه‏ هاى مؤمن، زیارت حسین علیه‏ السلام در روز اربعین است. از حضرت حسن عسکرى علیه ‏السلام روایت شده است که علامت‏هاى مؤمن پنج چیز است؛ پنجاه و یک رکعت فریضه و نافله در شبانه‏ روز، زیارت اربعین، انگشتر به دست راست ، پیشانى بر خاک نهادن در سجده و بسم الله را بلند گفتن‏ و یکى از وظایف شیعیان را اهتمام به زیارت اربعین بر شمرده ‏اند. همزمان با سالروز شهادت مظلومانه مولی الموحدین حضرت علی ابن طالب علیه السلام مراسم سوگواری و عزاداری آن حضرت با حضور قشرهای مختلف مردم و معظم انقلاب ی در حسینیه (ره) برگزار شد.
در این مراسم، بعد از ظهر شرکت کنندگان در عزای شهادت جانکاه و مظلومانه مولای متقیان حضرت علی علیه السلام به سوگواری پرداختند.

حضرت خضر (ع) و ماجرای زندگی او
حضرت خضر (ع) / حضرت خضر (ع) و ماجرای زندگی او
در قرآن مجید به صراحت نامی از حضرت خضر - علیه السلام - نیامده، ولی طبق روایات متعدد، منظور از آیه 65 سوره کهف (که مربوط به داستان موسی و مرد عالم است و قبلاً در زندگی موسی - علیه السلام - ذکر شد) حضرت خضر - علیه السلام - است، که خداوند او را در آیه مذکور چنین توصیف.