ب ود ای ن ام ام خمینى ح وزه خمینى خمین ى ح وزه علمیه آی ه ال ل ه آی ه ال ل ه ب روجردى

به نقل از خبرگزاریها در مورد ب ود ای ن ام ام خمینى ح وزه خمینى خمین ى ح وزه علمیه آی ه ال ل ه آی ه ال ل ه ب روجردى : مراسم بزرگداشت بیست و هشتمین سالگرد ارتحال حضرت خمینى (ره) روز میثاق با و بیعت با ولایت از ساعت 18 عصر امروز در حرم مطهر ایشان آغاز شد. داستانک خمینى و بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ

یکى از پزشکان قم چنین نقل مى کند:
((هنگامى که خمینى - قدّس سرّه - دچار ناراحتى قلبى شدند، خود را به بالین ایشان رسانده فشار خونشان را گرفتم . فشار ایشان عدد ((5)) را نشان مى داد که از نظر طبى بسیار خطرناک بود. کارهاى اولیه را انجام دادم . پس از دو ساعت که قدرى وضع بهتر شده بود . خمینى و میراث حکمت عرفانى در سال 1968 پنج‏سال پس از ا اج آیت‏الله روح‏الله خمینى از ایران، ساواک، پلیس امنیتى شاه، به خانه او در قم یورش برد و اوراق و نوشته‏هاى وى، از جمله شروح و تفاسیرى را که در دهه 1930 در باب عرفان نوشته بود، ضبط و توقیف کرد.
پانزده سال بعد، در سال 1983، ‏اى از آثار مفقود خمینى را یکى از طلاب در همدان پیدا کرد.
او، که نامش هرگز در گزارشهاى بعدى این واقعه ذکر نمى‏شود، دو کتاب از فروشنده‏اى دوره‏گرد ید که، چون نتوانسته بود در بازار شهر یدارى بیابد، به یکى از مدارس دینى آمده بود تا آنها را به مبلغ پنجاه تومان بفروشد.
یکى از این دو کتاب، چاپ سنگى‏اى از شرح شرف‏الدین محمود قیصرى
(متوفاى 751/1350) بر فصوص الحکم ابن‏عربى بود که در قرن نوزدهم در مصر انتشار یافته بود; و خود این قیصرى، هم متفکر عرفانى استثنایى و هم از شارحان پرآوازه مکتب ابن‏عربى است.
در حواشى کتاب، این طلبه ،تعلیقات دست‏نوشته بسیارى دید که، بر طبق سنت دی اى دستنویسى مسلمانان، در عین حال، هم شرح‏الشرحى بود بر متن اصلى فصوص‏الحکم و هم شرحى بر کتاب قیصرى.
طلبه مذکور، با کمال تعجب، پى برد که تعلیقات حاشیه، که به زبان عربى نوشته شده بود، امضاى سید روح‏الله نیز را در پاى خود داشت.
مقدمه
خاستگاه و تحصیلات
آثار و تاثی ذیریها
ترکیب و تلفیق
روش و طریقت خمینى
خاتمه
پى‏نوشت:
19 صفحه

دریافت فایل

ادامه مطلب آیت الله اشرفى اصفهانى در سال 1281 ش در خمینى شهر (سده) اصفهان در خانواده اى روحانى متولد شد. شهید اشرفى تحصیلات ابتدایى مقدماتى را در خمینى شهر گذرانده و در سن 12 سالگى جهت ادامه تحصیل راهى اصفهان شد و طى حدود ده سال از محضر علمایى چون آیت الله سید مهدى درچه اى، آیت الله سید محمد نجف آبادى، مرحوم فشارکى و مرحوم مدرس استفاده د.
ایشان دوران طلبگى خود را با نهایت عسرت و مشقت اقتصادى گذراند و در مدتى که در حوزه اصفهان بودند هر هفته فاصله میان اصفهان تا خمینى شهر را که دوازده کیلومتر بود طى مى د، خود مى فرمود: دوشنبه خوراکم تمام مى شد، دو ریال پولم را ج مى ، چهارشنبه که آ ین روز تحصیل بود بدون پول و غذا مى گذراندم. اشرفی اصفهانی اختصاصی از یاری فایل خمینى و احیاى نگرش سیاسى به عاشورا و تشکل بخشى به شیعه با و پر سرعت .
 خمینى و احیاى نگرش سیاسى به عاشورا و تشکل بخشى به شیعه
 خمینى و احیاى نگرش سیاسى به عاشورا و تشکل بخشى به شیعه مقالات علوم  با فرمت           doc           صفحات  26             ‏خمینى که فرهنگ عاشورا را گنجینه عظیم سیاسى دینى و پشتوانه فرهنگ غنى و انسان ساز مى‏دانست با بهره‏گیرى از آموزه‏هاى عاشورایى، حماسه حسینى را اساس قیام و مبارزه خویش قرار داده به احیاى دین پرداخت. نویسنده در این مقاله با نگاه به نهضت ‏خمینى از دریچه الهام‏گیرى از نهضت حسینى، احیاى روح سیاسى نهضت عاشورایى توسط حضرت را تحلیل کرده است و گامهاى عملى ایشان در این راستا را بر مى‏شمارد. وى تربیت شاگردان، طرح تئورى حکومت ى و ، بهره‏بردارى صحیح از مناسبت‏هاى ى در جهت هدایت و به کارگیرى مردم و الگودهى منطبق بر آموزه‏هاى قیام حسینى را به عنوان اقدامات عملى حضرت در تشکّل بخشى شیعه، مورد بررسى قرار مى‏دهد. وى در همین بستر تشکیل نظام جمهورى ى را برخاسته از متن مکتب حسینى و استمرار آن را آمادگى براى ظهور ولىّ مطلق الهى قلمداد مى‏کند.
با
خمینى و احیاى نگرش سیاسى به عاشورا و تشکل بخشى به شیعه
‎بِسْم الله ‎در یکى از کانال هاى برادران عد خواه مطلبى گذاشته شد که هرچه خواستم نقدش را بنویسم بدهم دست بقیه دوستان و فکر ، به این نتیجه رسیدم که احتمالا ى قبول نمیکند مطلب را منتشر کند و در عوض مرا هم مس ه میکنند احتمالا. گفتم بگذارم همینجا که روزى ١٧-١٨ تا بازدید دارد تا حداقل سکوت نکرده باشم. اول نوشته برادر عزیز را بخوانید:( هشتگ . حضور پیمان معادى و سید احمد خمینى (فرزند سیدحسن ) براى تماشاى "بمب یک عاشقانه" در پردیس سینمایى مگامال دستیار و مشاور عالی ی گفت: وقتى خمینى (ره) را دیدم، ح ى به من دست داد که در طول زندگى و عمرم آن لحظه را هرگز فراموش نمی کنم. در میان دین باوران کفر ستیز، چهره محبوب قرن، فقیه تیزبین سیاست مدار، فیلسوف، عارف ژرف نگر، عالم متخلق و و بنیان گذار جمهورى ى، حضرت خمینى رضوان الله علیه، از موقعیتى والا و ویژه برخودار است، زیرا روزها و ساعت‏ها و لحظه‏هاى عمر او، با مراقبه و محاسبه سپرى شد و صدها آیه قرآن را مجسم ساخت و عینیت ‏بخشید. در این مبحث به سیره عملی می پردازیم تا ره توشه ای برای عاشقان ماه رمضان باشد . حضرت (ره) توجه ویژه‏اى نسبت ‏به ماه رمضان داشته و بدین جهت، ملاقات‏هاى خودشان را در ماه رمضان تعطیل مى‏ د و به دعا و تلاوت قرآن و... مى‏پرداختند. و خودشان مى‏گفتند: «خود ماه مبارک رمضان، کارى است‏» (1) . یکى از یاران ، در این باره گفته است : در این ماه، ایشان شعر نمى‏خواندند و نمى‏سرودند و گوش به شعر هم نمى‏دانند . خلاصه، دگر گونى خاصى متناسب با این ماه در زندگى خود ایجاد مى‏ د، به گونه‏اى که این ماه را، سراسر، به تلاوت قرآن مجید و دعا و انجام دادن مستحبات مربوط به ماه رمضان سپرى مى‏ د. (2) ایشان، به هنگام سحر وافطار، بسیار کم مى‏خوردند، به گونه‏اى که خادم‏شان فکر مى‏ د که ، چیزى نخورده است! (3) حضرت رحمة الله علیه درباره رمضان چنین مى‏سرایند: ماه رمضان شد، مى و میخانه بر افتاد عشق و طرب و باده، به وقت ‏سحر افتاد افــــطار به مـــــى کرد برم پیـــر ابات گفتم که تو را روزه، به برگ و ثمر افتاد با باده، وضو گیر که در مذهب رندان در حضرت حق این عملت ‏بارور افتاد (4) پى‏نوشت‏ها 1- پا به پاى آفتاب، ج 1، ص 286 . 2- برداشت‏هایى از سیره‏ خمینى( ره) ، ج 3 ، ص 90 . 3- همان، ص 89 . 4- رو مه‏ جمهورى ى، مورخ 8/1/69 . برهمه ما لازم است به متصدیان کمک کنیم و برای همیشه نگذاریم ها به انحراف کشیده شود و هرجا انحرافی به چشم خورد با اقدام سریع به رفع آن کوشیم. در تاریخ 1368.03.15 یک روز پس از ارتحال حضرت خمینى(ره)، متن وصیتنامه، حسب الامر ایشان به وسیله معظم انقلاب ى حضرت آیت الله خامنه‏ اى در مجلس خبرگان براى نخستین بار مفتوح و قرائت گردید.
گزارش کامل ا. http://www.aviny.com/imamkhomeini/vasiyatnameh/imam2.jpg خمینى از ولادت تا رحلت در روز بیستم جمادى الثانى 1320 هجرى قمرى مطابق با 30 شهریـور 1281 هجرى شمسى ( 21 سپتامپر 1902 میلادى) در شهرستان خمین از توابع استان مرکزى ایران در خانواده اى اهل علـم و هجرت و جهاد و در خـانـدانـى از سلاله زهـراى اطـهـر سلام الله علیها، روح الـلـه المـوسـوى الخمینـى پـاى بـر خـاکدان طبیعت نهاد. صفحه اینستاگرامی مرحوم حجت ال و المسلمین حاج سیداحمد «ع تاریخى و منتشر نشده از سخنرانى آیت الله هاشمى در حرم خمینى و در جمع مدیران کاروان ها و مسئولان سازمان حج» را منتشر کرد. مردم خمین در مجلس از بهره برداری پتروشیمی شهرستان خمین در اوا سال ۹۷ خبر داد. رییس ستاد تشییع ى آتش نشان در حادثه پلاسکو گفت: مراسم تشییع در روز دوشنبه مورخ ١٣٩٥/١١/١١ از ساعت٨:٣٠ صبح در محل مصلاى حضرت خمینى(ره) تهران برگزار خواهد شد. اولین پیام حضرت خمینى( ره ) به مناسبت روز پاسدار
حضرت خمینى ره در سوم شعبان سال 1399 برابر با هفتم تیر ماه 1358 پیامى به مناسبت ولادت حسین (ع ) فرستادند و در این پیام سوم شعبان را روز پاسدار نامیدند.


بسم الله الرحمن الرحیم

روز مبارک سوم شعبان المعظم را که روز طلیعه پاسدار و پاسدارى از مکتب مترقى است به عموم هم میهنان و بخصوص پاسداران انقلاب ى تبریک عرض و بحق باید این روز معظم را روز پاسدار بنامیم روز ولادت با سعادت بزرگ پاسدار قرآن کریم و عزیز است، پاسدارى که هرچه داشت، در راه هدف اهدا کرد و عزیز را از پرتگاه انحراف رژیم طاغوت بنى امیه نجات داد... اگر فداکارى پاسداران عظیم الشان و شهادت جوانمردانه پاسداران و اصحاب فداکار او نبود، در خفقان رژیم بنى امیه و رژیم ظالمانه آن وارونه معرفى مى شد و زحمات نبى اکرم (ص) و اصحاب فداکارش به هدر مى رفت...همه پاسدار و حکومت حق باشید. در اینجا پاسدارى این است که این حکومت، حکومت عدل باشد و پاسدارى از عد باشد.پاسدارى از عد این است که پاسدار خودش موصوف به عد باشد تا بتواند پاسدارى از عد کند... سیدحسن ، نوه رحمه الله علیه در اینستاگرام خود از حادثه دل اش آتش سوزی ساختمان پلاسکو و جان باختن بعضی از هموطنانمان ابراز تاسف کرد. سیدحسن ، نوه رحمه الله علیه در اینستاگرام خود حادثه دل اش آتش سوزی ساختمان پلاسکو را به خانواده جانباختگان این حادثه تسلیت گفت. ارطغرول ساغلام که شب گذشته وارد تبریز شد روز در تبریز حضور یافت و همراه با مصطفى آجورلو در مصلاى خمینى(ره) تبریز با استقبال و واکنش گذاران همراه بود. گفته شده که این حضور به درخواست خود این مربی بوده است.
خمینى که در عصر حاضر از هر نظر الگوى مى باشند در مورد رعایت حجاب در خانواده نیز بسیار دقیق و مراقب بودند، دختر گرامى ایشان این دقت و مراقب را چنین بیان کرده اند:

ایشان ( خمینى ) در مقابل بیرونى و نامحرم خیلى سخت گیرند، اَلان پسرهاى من و احمد آقا 15 و 16 ساله اند و ما یک روز اگر منزل آقا براى ناهار دعوت شویم پسرها حق آمدن ندارند یا اگر هم بیایند ما خانه خانم (همسر حضرت ) مى نشینیم و سفره مى اندازیم و آنها منزل احمد آقا، آن هم براى اینکه پسرها و دخترهاى اهل فامیل و خانه با هم غذا نخورند، نه فقط سر سفره بلکه حتى سلام هم به هم نکنند چون واجب نیست.

من خودم پانزده ساله بودم که آقاى اشراقى با خواهرم ازدواج کرد، و داماد ما شده بود.

یک روز ما دعوت داشتیم منزل ایشان همینجور که من و آقا با هم وارد شدیم ، دیدم آقاى اشراقى دارند به استقال مى آیند، در یک باغچه اى بود که ما داشتیم جلو مى رفتیم ، من گفتم : سلام م؟ گفتند: واجب نیست ، من هم رویم نشد که سلام نکنم ، زدم و از تو باغچه رد شدم که با آقاى اشراقى روبرو نشوم.(1)

پی نوشت:
1- فلسفه حجاب، ص 114 .


ولادت حسین (ع)،روز پاسدار 03 شعبان سالروز تولد حسین (ع) پاسدار حرمت و انسانیت و روز پاسدار گرامى باد اولین پیام حضرت خمینى( ره ) به مناسبت روز پاسدار
حضرت خمینى ره در سوم شعبان سال 1399 برابر با هفتم تیر ماه 1358 پیامى به مناسبت ولادت حسین (ع ) فرستادند و در این پیام سوم شعبان را روز پاسدار نامیدند.


بسم الله الرحمن الرحیم

روز مبارک سوم شعبان المعظم را که روز طلیعه پاسدار و پاسدارى از مکتب مترقى است به عموم هم میهنان و بخصوص پاسداران انقلاب ى تبریک عرض و بحق باید این روز معظم را روز پاسدار بنامیم روز ولادت با سعادت بزرگ پاسدار قرآن کریم و عزیز است، پاسدارى که هرچه داشت، در راه هدف اهدا کرد و عزیز را از پرتگاه انحراف رژیم طاغوت بنى امیه نجات داد... اگر فداکارى پاسداران عظیم الشان و شهادت جوانمردانه پاسداران و اصحاب فداکار او نبود، در خفقان رژیم بنى امیه و رژیم ظالمانه آن وارونه معرفى مى شد و زحمات نبى اکرم (ص) و اصحاب فداکارش به هدر مى رفت...همه پاسدار و حکومت حق باشید. در اینجا پاسدارى این است که این حکومت، حکومت عدل باشد و پاسدارى از عد باشد.پاسدارى از عد این است که پاسدار خودش موصوف به عد باشد تا بتواند پاسدارى از عد کند... خمینى(ره) نه تنها ى بزرگ براى ایران بود، بلکه ى براى تمامى نهضت هاى بخش جهان به شمار مى رفت. خمین - ایرنا - مسئول بهبود تولیدات باغی جهاد کشاورزی خمین گفت: 36 میلیون گل شاخه بریده در این شهرستان برداشت و روانه بازار فروش شد. خمین - ایرنا - رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری خمین گفت:هفت هزار و 17 رأس دام غیرمجاز از عرصه های مراتع این شهرستان در سال جاری خارج شد. اوایل انقلاب مردم با خداى خود معامله مى د. اگر خمینى را دوست مى داشتند، به خاطر محبّت خدا بود. شاه میان مرم و خدا مانع شده بود و کلاه سرشان مى گذاشت. به آنها مى گفت: «به دروازه هاى بزرگ تمدن نزدیک شده اید» و منظورش این بود که به اروپا و نزدیک شده اند. مى گفت: «اگر مى خواهید متمدن شوید، سراپایتان باید اروپایى شود». او مردم را مشغول این چی. اختصاصی از رزفایل رهیافت‏هاى تاریخى در شه خمینى با و پر سرعت .
 فرمت فایل:  ورد ( قابلیت ویرایش و آماده چاپ )    قسمتی از محتوای متن      تعداد صفحات : 25 صفحهرهیافت‏هاى تاریخى در شه خمینى(ره) اشاره : در این مقاله، رویکرد خمینى‏رض‏ به تاریخ و عنصر عبرت تاریخى، بررسى شده که‏چگونه ایشان همواره چشمى به تاریخ ، تاریخ ایران قبل و پس از و نیز تاریخ‏مبارزات معاصر ایران از تنباکو، مشروطیت، کودتاى رضاخان و نهضت نفت داشته‏اند.
مى‏توان گفت که علم تاریخ را تاریخى طولانى است.
زیرا این پرسش که گذشته و بخصوص گذشته بشرى‏چگونه بوده است؟
همواره بعنوان یک سؤال بزرگ فرا روى انسان هر عصرى قرار داشته است.
حاکمى که‏مى‏کوشید با پدید آوردن یک سنگنوشته بر دامنه کوهى یا تهیه لوحى زرین و یا نگارش ختم نامه‏اى، خاطره‏خویش را جاودانه سازد، شبیه آنچه انى چون آریا مانند و آرشام یا داریوش و اردشیر و شاهپور در تاریخ‏ایران باستان کرده‏اند، گامى در اینجهت مى‏نهاد.
همچنین مورخ و نویسنده‏اى که هر چند خود در پیدایش‏حوادث عصرش نقش چندانى نداشت، اما با ثبت اخبار آن حوادث، در جهت جاودانگى آن مى‏کوشید (1).
ن.
آ.
یروفه‏یف ظهور علم تاریخ را در حدود سده‏هاى هفتم و هشتم پیش از میلاد در یونان مى‏داند (2) هرودوت )425 - 484 ق.
م) که بعنوان پدر علم تاریخ شناخته شده است‏به همان عصر طلایى یونان باستان‏تعلق دارد.
که کتاب او نیز خوشبختانه باقى است (3).
گزنفون مورخ برجسته یونان باستان و صاحب آثارى چون‏آناباسیس‏ و کوروپدى‏ از شاگردان سقراط بود و در کنار انى چون افلاطون در محضر آن بزرگ‏فلسفه یونان تلمذ مى‏کرد و به همین جهت در کنار آثار فلسفى و تاریخى خویش کتاب خاطرات سقراطى‏ رانیز به پاس حرمت خویش نگاشت (4).
علاوه بر تمدن یونان، در تمدنهاى روم ایران باستان، مصر، چین،هند و غیره نیز علم تاریخ همواره شکوفا بوده و بزرگانى را بر سر سفره خود داشته است (5).
مخالفت‏با تاریخ معذلک انى حتى با علم تاریخ مخالفت کرده‏اند.
ابن اثیر در آغاز کتاب الکامل فى اریخ‏ مى‏گوید: من انى را دیده‏ام که خود را دانا و هوشیار مى‏دانند و در دانش فرهیخته، اما با این وجود، تاریخ را موردتحقیر و تمس قرار مى‏دهند و از خواندن آن دورى مى‏کنند و آن را لغو مى‏شمارند و تصور مى‏کنند که‏تنها سود تاریخ در اختیار گذاردن مقدارى قصه و خبر است و آگاه شدن به حدیث‏ها و افسانه‏ها، حد نهایى‏آشنایى با تاریخ است (6) .<
با
رهیافت‏هاى تاریخى در شه خمینى
عبادت و تهجد از جمله برنامه‏هاى ویژه‏ حضرت (ره) در ماه مبارک رمضان ، عبادت و تهجد بود. عبادت را ابزار رسیدن به عشق الهى مى‏دانستند و به صراحت ‏بیان مى‏ د که در وادى عشق، نباید به عبادت به چشم وسیله‏اى براى رسیدن به بهشت نگاه کرد (۱) . اکثر آشنایان نقل مى‏کنند که ایشان از سن جوانى، شب و تهجد، جزء برنامه‏هایشان بود. بعضى از نزدیکان ایشان مى‏گفتند که وقتى در ظلمت و تاریکى نیمه‏ شب، آهسته وارد اتاق مى‏شدم، معاشقه را با ایزد احساس مى‏ و مى‏دیدم که با خضوع و خشوعى خاص، مى‏خواندند و قیام و رکوع و سجود را بجا مى‏آوردند که حقا وصف ناپذیر بود. با خودم فکر مى‏ که شب ، حقیقتا، لیلة القدر است (۲) . یکى از اعضاى دفتر ایشان، دراین باره مى‏گوید: پنجاه سال است که شب ، ترک نشده است. در بیمارى و در صحت و در زندان و در خلاصى و در تبعید، حتى بر روى تخت ‏بیمارستان قلب هم شب خواندند (۳) . توجه خاصى به نوافل داشتند و هرگز، نوافل را ترک نمى‏ د. نقل شده است که ، در نجف اشرف، با آن گرماى شدید، ماه مبارک رمضان را روزه مى‏گرفت و با این که در سنین پیرى بودند و ضعف بسیار داشتند، تا مغرب و عشاء را به همراه نوافل به‏جاى نمى‏آوردند، افطار نمى‏ د! و شب‏ها تا صبح، و دعا مى‏خواندند و بعد از صبح، مقدارى استراحت مى‏ د و صبح زود، براى کارهایشان آماده مى‏شدند (۴) . خانم زهرا مصطفوى مى‏گوید: راز و نیاز و گریه‏ها و ناله‏هاى نیمه شب ایشان، چنان شدید بود که انسان را بى اختیار، به گریه مى‏انداخت (۵) . یکى از اساتید قم نقل مى‏کرد: شبى میهمان حاج آقا مصطفى بودم. ایشان، خانه‏ جداگانه‏اى نداشتند و در منزل زندگى مى‏ د. نصف شب از خواب بیدار شدم و صداى آه و ناله‏اى شنیدم، نگران شدم که مگر اتفاقى افتاده است، حاج آقا مصطفى را بیدار و گفتم: «ببین چه خبر است!» . ایشان نشست و گوش داد و گفت: «صداى است که مشغول تهجد و عبادت است‏» (۶) . در ماه مبارک رمضان، این شب زنده دارى و تهجد، وضعیت دیگرى داشت. یکى از محافظان بیت مى‏گوید در یکى از شب‏هاى ماه مبارک رمضان، نیمه شب، براى انجام کارى مجبور شدم از جلوى اتاق گذر کنم. حین عبور، متوجه شدم که ، زار زار گریه مى‏ د! هق هق گریه‏ که در فضا پیچیده بود، واقعا مرا تحت تاثیر قرار داد که چگونه ، در آن موقع از شب، با خداى خویش راز و نیاز مى‏کند. (۷) آ ین ماه مبارک رمضان دوران حیات ، به گفته‏ نان بیت، از ماه مبارک رمضان‏هاى دیگر متفاوت بود! به این صورت که همیشه، براى خشک اشک چشم‏شان دستمالى را همراه داشتند، ولى در آن ماه مبارک رمضان، حوله‏اى را نیز همراه برمى‏داشتند تا به هنگام هاى نیمه شب‏شان، از آن استفاده کنند! (۸) منابع۱- رو مه جمهورى ى، 20 / 11 / 64 . ۲- در سنگر ، ص 83 / هزار و یک نکته، حسین دیلمى، نکته 129 . ۳- هزار و یک نکته، حسین دیلمى، حبیب و محبوب، ص 53 / سیماى فرزانگان، ص 180 . ۴- سیماى فرزانگان، ص 159 / برداشت‏هایى از سیره‏ خمینى( ره) ، ج 3 ، ص 99 . ۵- برداشت‏هایى از سیره‏ خمینى (ره) ، ج 3 ، ص 132 . ۶- همان، ص 286 . ۷- هزار و یک نکته، حسین دیلمى، نکته 104 / جلوه‏اى از خورشید ، ص 90 . ۸- برداشت‏هایى از سیره‏ خمینى ، ج 3 ، ص 126 . پایگاه خبری رویداد های لارستان بزرگ:مدیر مدرسه علمیه علی ابن طالب(ع) لارستان گفت: تاکنون هزار طلبه علوم دینی از این مدرسه فارغ حصیل شدند. http://media.mehrnews.com/d/2014/11/20/4/705954.jpg

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت ال سید علی اکبر مدیر مدرسه علمیه علی ابن طالب (ع) لارستان به تشریح مهم ترین اقدامات این حوزه پرداخت و گفت: توسعه مدرسه علمیه برادران و خواهران در این شهرستان و فارغ حصیل شدن بیش از هزار طلبه در این مدرسه از مهم ترین فعالیت های این حوزه است. وی افزود: بسیاری از فارغ حصیلان سطح 2 و 3 مدرسه علمیه علی ابن طالب (ع) لارستان در حال حاضر مشغول به فعالیت های مختلف علمی و فرهنگی در عناوین مختلفی همچون ائمه جماعات، و مدیر مدارس علمیه، سازمان تبلیغات ی، قضاوت، وک و... در سراسر کشور هستند. پیام خمینى (ره) به مناسبت شهادت آیت الله مدنى(شهید محراب) بسم الله الرحمن الرحیم، انالله و اناالیه راجعون با شهید نمودن یک تن دیگر از ذریه رسول الله و اولاد روحانى و جسمانى شهید بزرگ المؤمنین (ع)سند جنایت منحرفان و منافقان به ثبت رسید. سید بزرگوار و عالم عادل عالى قدر و معلم اخلاق و معنویات، حجت ال و المسلمین شهید عظیم الشان مرحوم حا. خمین- بیت تاریخی (ره) در شهر خمین، هر ساله همزمان با سالروز رحلت کبیر انقلاب جلوه ای دیگر می گیرد و میزبان دوستداران آن حضرت و میهمانان داخلی و خارجی می شود. biog hy of imam khomeini ra خلاصه ای از زندگینامه سیّد روح الله مصطفوی (مشهور به خمینى) در روز 30 شهریـور 1281 خورشیدی، برابر با 21 سپتامپر 1902 میلادى و مصادف با 20 جمادى الثانى 1320 هجرى قمرى در شهرستان خمین از توابع استان مرکزى ایران در خانواده اى اهل علـم و هجرت و جهاد و در خـانـدانـى از سلاله زهـراى اطـهـر سلام الله علیها, روح الـلـه المـوسـوى الخمینـى پـاى بـر خـاکدان طبیعت نهاد. خمین- هم زمان با سالروز ورود تاریخی حضرت (ره) به میهن ی، زنگ انقلاب در بیت تاریخی راحل در خمین نواخته شد. عرصه ‏ کشمکش هسته ‏اى ایران یکى از برجسته ‏ترین عرصه ‏هاى رویارویى انقلاب ى با مجموعه عظیم استکبار جهانى در دوران پس از رحلت حضرت خمینى(ره) بود که هم تجربیات عبرت‏ آموزِ قبل و پس از دستاوردهاى بزرگى داشت و هم ظرفیت مدیریت نظام در بزنگاه ‏ها و بحران‏ ها را در وت هدایت داهیانه ى نظام و به طور خاص در این پرونده به نمایش گذاشت. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، متن این پیام در پی می آید: بسمه تعالى
با کمال تأسف خبر درگذشت بانوى مبارز و انقلابى فداکار سرکار خانم طاهره دباغ را دریافت کردیم. آن مرحومه که از جمله ارادتمندان بى نظیر خمینى بود، عمر خود را در مسیر تلاش براى اعتلاى و تقویت شه سپرى کرد؛ زندان هاى سخت و شکنجه هاى طاقت فرسا را به جان ید و در همه ناملایمات در کنار و بیت باقى ماند. از خداى سبحان علو درجات ایشان را مسألت دارم و براى بازماندگانشان صبر و اجر خواهانم. سید حسن خمینى خمین - ایرنا - فرماندار خمین گفت: با مشارکت و همراهی ت تدبیر و امید سرمایه گذاری صنعتی در زادگاه معمار کبیر انقلاب در چهار سال گذشته 100 درصد افزایش یافته است. اختصاصی از فایلکو تحقیق درباره خمینى و میراث حکمت عرفانى با و پر سرعت .
تحقیق درباره خمینى و میراث حکمت عرفانى
تحقیق درباره خمینى و میراث حکمت عرفانى دسته بندی : کتاب ، جزوه  _ مشاهیر ، بیوگرافی ، تحقیق
فرمت فایل:  image result for word ( قابلیت ویرایش و آماده چاپ ) حجم فایل:  (در قسمت پایین صفحه درج شده )فروشگاه کتاب : مرجع فایل   قسمتی از محتوای متن ... خمینى و میراث حکمت عرفانى آفتاب - فرهنگ و شه: باید تاکید کرد که علاقه خمینى به فلسفه عرفانى ى در مراحل اولیه دوران تحصیلش، نه چیزى بدیع است و نه امرى احساسى. با این‏که منابع مربوط در دسترسند، پیش از این، هیچ محققى به تحلیل منظم نظرات عرفانى و مابعدالطبیعى خمینى نپرداخته است. آنچه در پى مى‏آید کوششى است در جهت اداى حق این جنبه از میراث خمینى . مقدمه در سال 1968 پنج‏سال پس از ا اج آیت‏الله روح‏الله خمینى از ایران، ساواک، پلیس امنیتى شاه، به خانه او در قم یورش برد و اوراق و نوشته‏هاى وى، از جمله شروح و تفاسیرى را که در دهه 1930 در باب عرفان نوشته بود، ضبط و توقیف کرد. پانزده سال بعد، در سال 1983، ‏اى از آثار مفقود خمینى را یکى از طلاب در همدان پیدا کرد. او، که نامش هرگز در گزارشهاى بعدى این واقعه ذکر نمى‏شود، دو کتاب از فروشنده‏اى دوره‏گرد ید که، چون نتوانسته بود در بازار شهر یدارى بیابد، به یکى از مدارس دینى آمده بود تا آنها را به مبلغ پنجاه تومان بفروشد. یکى از این دو کتاب، چاپ سنگى‏اى از شرح شرف‏الدین محمود قیصرى (متوفاى 751/1350) بر فصوص الحکم ابن‏عربى بود که در قرن نوزدهم در مصر انتشار یافته بود; و خود این قیصرى، هم متفکر عرفانى استثنایى و هم از شارحان پرآوازه مکتب ابن‏عربى است. در حواشى کتاب، این طلبه ،تعلیقات دست‏نوشته بسیارى دید که، بر طبق سنت دی اى دستنویسى مسلمانان، در عین حال، هم شرح‏الشرحى بود بر متن اصلى فصوص‏الحکم و هم شرحى بر کتاب قیصرى. طلبه مذکور، با کمال تعجب، پى برد که تعلیقات حاشیه، که به زبان عربى نوشته شده بود، امضاى  سید روح‏الله نیز را در پاى خود داشت. او، که آنچه را دیده بود باور نمى‏کرد، کتاب‏ها را به سرعت نزد آیت‏الله حسین‏نورى، ‏ همدان برد، و او بى‏درنگ خط [ ] خمینى را در حواشى تشخیص داد. و اما کتاب دیگر، معلوم شد که رساله‏اى همراه با شرح و تفسیر است در باب کلام شیعى، که پسر ارشد آیت الله  خمینى، سید مصطفى، بر آن تعلیقاتى نوشته بود. چندین محقق مسلمان، به سرعت دست‏به کار انتشار این آثار به‏تازگى کشف شده گشتند. این محققان آثار مذکور را متعلق به موضوعات و مطالب عرفانى قلمداد د. ظاهرا متن شرح‏الشرح آیت الله  خمینى، به خودى خود، به چشم گردآورنده و ویراستار به اندازه کافى با ابهت جلوه نکرد. چراکه وى تصمیم گرفت که آن را با شرح‏الشرح دیگرى که آیت الله خمینى در حواشى مصباح الانس نوشته بود تکمیل کند، و این مصباح الانس شرحى است که محمد بن حمزه فنارى (متوفاى 834/1431)، عالم مشهور عثمانى، بر مفتاح الغیب صدرالدین قونى (متوفاى 673/74-1273) نگاشته است. این دو شرح‏الشرح کاملا باهم سازگارند و تصورى از دیدگاه عرفانى و فلسفى احتمالا بزرگ‏ترین، یا دست‏کم بانفوذترین، سیاسى مسلمان در قرن بیستم به ما مى‏دهند. با توجه به جایگاه نویسنده، گردآورنده و ویراستار ،پیش‏نوتعداد صفحات : 19 صفحه  متن کامل را می توانید بعد از پرداخت آنلاین ، آنی نمائید، چون فقط تکه هایی از متن به صورت نمونه در این صفحه درج شده است.پس از پرداخت، لینک را دریافت می کنید و ۱ لینک هم برای ایمیل شما به صورت اتوماتیک ارسال خواهد شد. « پشتیبانی فروشگاه مرجع فایل این امکان را برای شما فراهم میکند تا فایل خود را با خیال راحت و آسوده  نمایید »/images/spilit.png 
با
تحقیق درباره خمینى و میراث حکمت عرفانى
دوستان خوبم درود 10 روز رست بودم ... روزهای خوش و بسیار شیرینی بود آن هم بعد از 34 روز حضور مداوم و فشرده با فشار کاری بسیار بالا در منطقه... دیروز دوباره به جم بازگشتم ... طی 10 روز گذشته از جم به عسلویه آمدم از عسلویه به تهران ، از تهران به خمین ، از خمین به م آباد ، از م آباد به خمین ، از خمین به تهران ، از تهران به زنجان ، از رنجان به تهران ، . خمین - ایرنا - خمین گفت: اصل اقتصاد مقاومتی با مدیریت جهادی محقق می شود و همه باید تلاش مضاعف از شعار زدگی در این زمینه خودداری کرد. خمین - ایرنا - مدیر شرکت آب و فاضلاب خمین گفت: تکمیل و بهره برداری شبکه فاضلاب خمین به صورت کامل به 70 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد. خمینى مى‏ نویسد: فرموده ائمه(علیهم السلام) که: «عبادت ما عبادت احرار است که فقط براى حب خداست، نه طمع به بهشت‏ یا ترس ‏از جهنم است‏» از مقامات معمولى و اول درجه ولایت است. از براى آنها در عبادات حالاتى است که‏ به فهم ما و شما نمى‏ گنجد. و در جاى دیگر مى‏ فرماید: شما خیال مى‏ کنید گریه‏ هاى ‏ائمه طاهرین(علیهم السلام) و ... براى تعلیم. مراسم معنوی شبی با در جوار پیکر مطهر ی گمنام دفاع مقدس در مصلای (ره) خمین برگزار شد. قل نیروی انتظامی درشهرستان خمین در کمند ان قانون گیر افتاد. خمین – ایرنا – رئیس شبکه دامپزشکی خمین گفت: خیران نیکوکار این شهرستان یک محموله داروهای دامی به مناطق ز له زده استان کرمانشاه ارسال د. خمین - ایرنا - فرماندار خمین گفت: 30 شعبه اخذ رای شهری و روستایی این شهرستان با کمبود تعرفه اخذ رای مواجه شدند.
سخن خمینى درباره دعا
تمام عبادات وسیله است . تمام ادعیه وسیله است . همه وسیله ها براى این است که انسان لبابش ظاهر بشود آنکه بالقوه است و لب انسان است به فعلیت برسد، و انسان بشود؛ انسان بالقوه ، انسان بالفعل ، انسان طبیعى ، انسان الهى بشود، به طورى که همه چیزش الهى شود؛ هر چه مى بیند، حق ببیند. انبیا هم براى همین آمده اند.
مردم را . اختصاصی از هایدی مقاله ى شدن ها در نگاه خمینى با و پر سرعت .
مقاله ى شدن ها در نگاه خمینى
مقاله ى شدن ها در نگاه خمینى لینک پرداخت و *پایین مطلب*   فرمت فایل:word (قابل ویرایش و آماده پرینت)   تعدادصفحه:34یکى از مهمترین عوامل ى شدن ها تدوین صحیح علوم انسانى بر اساس علوم ى، هماهنگ با آ ین پیشرفتهاى علوم انسانى در مغرب زمین مى‏باشد. اما در اینجا باید نکاتى را در تحقق این امر بنیادین و سرنوشت‏ساز در عرصه ها و مراکز آموزشى مورد توجه جدى قرار داد و آن اینکه در بعد از تاریخ صدر آن با عدم فعلیت تاریخى و سیاسى نظام ولایت در زمان حیات ائمه خصوصا بعد از شهادت حسن (ع) تا ظهور انقلاب ى ایران، جنبه سیاسى و اجتماعى که در عرصه حکومت در انحصار خلفاى بنى‏امیه و بنى‏عباس و بعدا سلاطین مستبد قرار گرفت، از جنبه فکرى، اعتقادى و معنوى آن جدا گشت و در نتیجه با وجود رشد علوم الهى و حتى طبیعى و ریاضى در تاریخ و تمدن ى، علوم انسانى از جامعه شناسى تا علم سیاست و اقتصاد به علت عدم وجود هاى سیاسى به انحطاط کامل گرایید تا بعد از نهضت مشروطه، با روى کار آمدن حکومت وابسته پهلوى، با وجود طرفدارى این رژیم در غربى جامعه ى مجددا به علت فقدان استقلال و هاى ملى و سیاسى، علوم اجتماعى و انسانى علیرغم تاثی ذیرى سطحى و صورى از تفکر و تمدن غرب مجال رشد و نضج کافى نیافت. تا با ظهور انقلاب ى و تشکیل نظام مقدس مبتنى بر ولایت و ى حضرت ‏خمینى (ره)، مسائل معنوى و علوم دینى با جنبه‏هاى سیاسى، اجتماعى و مادى، پیوندى مستحکم یافت که بعدا مى‏بایست در انقلابى فرهنگى با تبیین و تفسیر علمى این پیوند مقدس به صورتى علمى و ى در عرصه تدوین علوم انسانى بر اساس مبانى اصیل ى که بعد از شهادت حسن مجتبى (ع) تا ظهور انقلاب ى ایران به علت ظهور و حاکمیت‏حکومتهاى غیر دینى و مستبد مسکوت ماند، صورت مى‏پذیرفت. اما متاسفانه عدم تحقق این امر اساسى بعد از وقوع انقلاب ى بتدریج موجب ازدیاد فقر فرهنگى در زمینه علوم انسانى و تجربى جدید و در نتیجه باعث تشدید وابستگى فکرى برخى از اساتید ى ایران به غرب گردید و این امر نیز تاکنون موجب ظهور برخى بحرانهاى فکرى، سیاسى و ى در این سرزمین گردیده است و امروز بعد از تحقق نظام ولایت در این کشور با تهاجم و شبیخون فرهنگى غرب، هاى ایران عرصه تاخت و تاز شه‏هاى ضد ى و ضد ولائى گشته است تا به حدى که برخى از مراکز پژوهشى علمى و فکرى کشور نیز متاسفانه تحت تاثیر این امواج سهمگین غیر ى قرار گرفته‏اند. تا به آنجا که ى درباره این امر خطیر و حساس با صراحت هشدار داده و مکررا فرموده‏اند "آینده نظام وابسته به ى ها مى‏باشد" زیرا مى‏دانیم که همه مسوولین نظام بدون استثناء درآینده همانند گذشته با تحصیل رسمى در ها و یا در خارج از آن تحت تاثیر وضعیت فکرى و اجتماعى آن مى‏باشند. آنچه در این مورد ذکر آن بسیار سرنوشت‏ساز مى‏باشد این است که از آنجا که بزرگترین پیام فرهنگى حضرت خمینى (ره) در ارتباط با نحوه تدوین علوم انسانى ها بر اساس حقایق و تعالیم معنوى ى در این فرموده موجز اما بسیار عمیق ایشان خلاصه مى‏شود که "تمام علوم چه علوم طبیعى باشد و چه علوم غیرطبیعى باشد، آنکه مى‏خواهد، آن مقصدى که دارد این است که تمام اینها مهار بشود به علوم الهى و به توحید بازگردد" (1) . شمندان و اساتید متفکر و متعهد ى و حوزوى مى‏بایست‏با نوعى وحدت فکرى و با نوعى همفکرى علمى به تدوین علوم انسانى جدید با استفاده از برخى دستاوردهاى علوم جدید در غرب براساس مبانى فکرى و علمى علوم ى و حقایق مکتب بزرگ مبادرت ورزند تا قادر به ایجاد تحول و تحقق انقلاب فرهنگى مورد نیاز کشورمان گردند تا به این وسیله هم برخى معضلات عمیق فرهنگى کشورمان مرتفع گردد و هم رس جهانى و فرهنگى عمیق انقلاب بزرگ ى در سطح جهان بحران زده معاصر محقق گردد.
با
مقاله ى شدن ها در نگاه خمینى
تصاویر، خانه (ره) و قلعه سالار محتشم، هردو از دوره قاجار و کبوتر خانه روستای رازان شهرستان خمین در استان مرکزی را نشان می دهند. اختصاصی از یاری فایل خمینى از ولادت تا رحلت با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 31  خمینى از ولادت تا رحلت در روز بیستم جمادى الثانى 1320 هجرى قمرى مطابق با 30 شهریـور 1281 هجرى شمسى ( 21 سپتامپر 1902 میلادى) در شهرستان خمین   از توابع استان مرکزى ایران در خانواده اى اهل علـم و هج. حرفه ای که از مغازه های خمین سرقت می کرد دستگیر شد. بنام خدا

 خمینى و مبانى فکرى حکومت ى

اکنون با گذشت بیش از بیست و پنج سال از عمر پیروزى انقلاب و استقرار حکومت ى در ایران و ورود به دهه سوم تحلیل ها, و تبیین هاى متفاوتى نسبت به مبانى و اه انقلاب دینى و به ویژه انقلاب ى و شه اى که ى انقلاب براساس آن, پرچم مبارزه را برافراشت و سپس نظام ى را پدید آورد, در جریان است. آیا تئورى حضرت خمینى از دین, معطوف به چه اه بوده است؟ و در موضوع انتظار از دین, حضرت چه نگرشى داشته تا بر اساس آن به قیام دست زده و حکومت تشکیل داده است؟ ظلم ستیزى و عزّت طلبى براى مسلمانان یا اه دموکراتیک و آزادى, یا توسعه اقتصادى و بهبود وضع معیشتى جامعه آیا کدام یک از این امور مدّ نظر بوده است؟ آیا وماً براى ب ایى یک حکومت دینى, باید تنها و تنها اه دنیوى را مورد لحاظ قرار داد و نمى توان بدون نگرش دنیاگرایانه به دین حکومت دینى آفرید؟ آیا یک حکومت دینى نمى تواند معطوف به اه دنیوى وا وى هر دو باشد و تغییر برون و درون جامعه را به عنوان آرمان خود در نظر گیرد؟ آیا دیدگاه حضرت نسبت به انقلاب و نظام سیاسى چگونه بوده است؟ آیا ایشان انقلاب و حکومت ى را تنها مع طوف به دنیا مى دیده و انقلاب ا وى را که در قلمرو درون آدمیان است, از دسترس انقلاب به دور مى دیده است؟ و براى ب ایى حکومت ى ایران, تنها تغییر وضع مسلمانان را مورد نظر داشت و آنچه از دین انتظار مى کشید آن بود که مسلمانان در دنیا عزیز باشند و تو سرى خور دیگران نباشند؟ یا آنکه حضرت اه بلندترى را دنبال مى کرد و نگرش او به دین نگرشى بود که معتقد بود: انقلاب دینى, اه دنیوى و ا وى, هر دو را مدّنظر دارد و در تغییر وضع دنیا هم, مقوله عزّت طلبى براى مسلمانان تنها مى تواند یکى از اه انقلاب قرار گیرد و در کنار آن اه ى چون آزادى, استقلال, توسعه همه جانبه و مبارزه با ظلم و ستم براى همه جهانیان (نه تنها مسلمانان) مى تواند مورد توجه یک انقلاب و نظام دینى باشد؟ آیا حضرت , بیش از هر چیز و پیش از هر چیز, چه هدفى را دنبال مى کرد و نگرش اساسى و اولیه او به دین بر چه پایه اى استوار بود؟ ادامه مطلب اختصاصی از ژیکو تحقیق خمینى از ولادت تا رحلت 27ص با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 31  خمینى از ولادت تا رحلت در روز بیستم جمادى الثانى 1320 هجرى قمرى مطابق با 30 شهریـور 1281 هجرى شمسى ( 21 سپتامپر 1902 میلادى) در شهرستان خمین   از توابع استان مرکزى ایران در خانواده اى اهل علـم و هجرت و جهاد و در خـانـدانـى از سلاله زهـراى اطـهـر سلام الله علیها، روح الـلـه المـوسـوى الخمینـى پـاى بـر خـاکدان طبیعت نهاداو وارث سجایاى آباء و اجدادى بـود که نسل در نسل در کار هـدایـت  مردم و ب مـعارف الهى کـوشیـده انـد. پـدر بزرگـوار خمینـى  مرحوم آیه الـله سید مصطفى مـوسـوى از معاصریـن مرحـوم آیه الـلـه  العظمـى میرزاى شیـرازى (رض)، پـس از آنکه سالیانـى چنـد در نجف  اشـرف علـوم و معارف ـى را فـرا گرفته و به درجه اجتهـاد نایل  آمـده بـود بـه ایـران بازگشت و در خمیـن ملجاء مردم و هادى آنان  در امـور دینـى بـود. در حـالیکه بیـش از 5 مـاه ولادت روح الـلـه  نمى گذشت، طاغوتیان و خوانین تحت حمایت عمال حکومت وقت نداى حق طلبـى پـدر را که در برابر زورگـوئیهایشان بـه مقاومت بـر خاسته بـود، با گلـوله پاسـخ گفـتـنـد و در مـسیر خمیـن به اراک وى را بـه شهادت رسانـدنـد. بستگان شهیـد بـراى اجراى حکـم الهى قصاص به  .تهران (دار الحکـومه وقت) رهـسـپار شـدند و بر اجراى عـد اصـرار ورزیدند تا قاتل قصاص گردید بدیـن ترتبیب خـمیـنى از اوان کـودکى با رنج یـتیـمىآشـنا و با مفهوم شهادت روبرو گردید. وى دوران کـودکـى و نـوجـوانى را تحت  س رستى مادر مـومـنـه اش (بانـو هاجر) که خـود از خاندان علـم و تقـوا و از نـوادگان مـرحـوم آیـه الـلـه خـوانسـارى ( صاحب زبـده  صانیف ) بوده است. همچنیـن نزد مـکـرمه اش ( صاحبـه خانم ) که بانـویى شجاع و حقجـو بـود سپرى کرد اما در سـن 15 سالگى از  نعمت وجـود آن دو عزیز نیز محـروم گـردید.هجرت به قـم، تحصیل دروس تکمیلى وتدریس علوم ىاندکـى پـس از هجرت آیه الله العظمـى حاج شیخ عبد الکریـم حایرى یزدى ـ رحـمه الله علیه ـ  ( نـوروز 1300 هـجـرى شمسـى، مـطابق بـا رجب المـرجب 1340 هجـرى قمـرى ) خمینى نیز رهـسپار حـوزه  علمیه قـم گردید و به سرعت مراحل تحصیلات تکمیلى علوم حـوزوى را نزد اسـاتید حـوزه قـم طـى کرد. که مـى تـوان از فرا گرفتـن تـتـمـه  مباحث کـتاب مطـول ( در علـم معانى و بیان ) نزد مرحوم آقا میـرزا محمـد علـى ادیب تهرانـى و تکمیل دروس سطح نزد مرحـوم آیه الـله  سید محمد تقـى خـوانسارى، و بیشتر نزد مرحـوم آیه الـله سیـد عـلى  یثربى کاشانى و دروس فـقـه و اصـول نزد زعیـم حـوزه قـم آیـه الـله  العظمى حاج شیخ عبدالکریـم حایرى یزدى ـ رضـوان الـلـه علیهـم نام  برد .پـس از رحلت آیه الله العظمـى حـایـرى یزدى تلاش امـام خمینـى به همراه جمعى دیگر از مجتهدیـن حـوزه علمیه قـم به نـتیچـه رسیـد و آیه الله العظمـى(رض) به عنـوان زعیـم حـوزه عـلمیـه عازم قـــم  گـردیـد. در این زمان، خمینـى به عـنـوان یـکـى از مـدرسیـن و مجتهدیـن صـاحب راءى در فـقـه و اصـول و فلسفه و عرفــان و اخلاق  شناخته مى شد . حضرت طى سالهاى طولانى در حوزه علمیه قـم به  تدریـس چندیـن دوره فقه، اصـول، فلسفه و عرفان و اخـلاق اسـلامى در فیضیه، مسجـد اعظم، مسجـد  محمـدیه، مـدرسه حـاج ملاصـادق، مسجد سلماسى، و ... همت گماشت و در حـوزه علمیه نجف نیز قریب 14 سال  در مسجـد شیخ اعطـم انصــــارى (ره) معارف اهل بیت و فـقـه را در عالیترین سطـوح تدریـس نمود و در نجف بـود که بـراى نخـستیـن بار .مبانـى نظرى حکـومت ـى را در سلسله درسهاى ولایت فـقیه بازگـو نمود.امـام خمینـى در سنگـر مبـارزه و قیــامروحیه مبارزه و جهاد در راه خـدا ریـشـه در بینـش اعـتـقـادى و تربیت و محیط خانـوادگى و شرایط سیـاسى و اجـتماعى طـول دوران زندگى آن حضرت داشـتـه است. مـبارزات ایـشان از آغاز نـوجـوانـى آغـاز و سیـر تکاملى آن به مـوازات تکـامـل ابـعاد روحى و عـلمى ایـشان از یکـسـو و اوضاع و احـوال سیاسـى و اجتماعى ایـران و جـوامع اسـلامـى از سـوى دیگـر در اشکـال مخـتـلف ادامـه یـافـته است و در ســـال 1340 و 41 ماجراى انجمـنهاى ایالـتى و ولایـتى فرصـتـى پـدیـد آورد تا ایـشان در رهبـریت قیام و روحـانیـت ایـفاى نقـش کنـد و بـدیـن تـرتیـب قیـام سراسرى ت و ملت ایـران در 15 خـرداد سال 1342 با دو ویـژگـى برجستـه یعنى رهـبرى واحد خمیـنى و ـى بـودن انگیـزه ها، و شعارها و هدفهـاى قیام، سرآغـازى شـد بر فـصـل نـویـن مـبارزات مـلـت ایران که بـعد ها تحت نام انقلاب ى در جهان شناخـتـه و معرفـى شـد خمیـنـى خاطـره خـویـش از جنـگ بیـن المـلل اول را در حالیکه نـوجـوانى 12 ساله بـوده چنین یاد مـى کند : مـن هـر دو جـنـگ بیـن المللـى را یادم هست ... مـن کـوچـک بـودم لکـن مـدرسـه مى رفـتـم و سربازهاى شـوروى را در هـمان مرکزى که ما داشـتیـم در خـمیـن، مـن آنجا آنهـا را مى دیـدم و ما مـورد تاخت و تاز واقع مى شـدیـم در جـنـگ بیـن المـلـل اول. حضـرت در جایى دیگر با یاد آورى اسامى بـرخى از خوانیـن واشـرار سـتمگر که در پناه حکـومت مـرکـزى
با
تحقیق خمینى از ولادت تا رحلت 27ص