تحقیق برهان فطرت

به نقل از خبرگزاریها در مورد تحقیق برهان فطرت : فصل دوم (بخش دوم) برهان صدیقین برهان صدّیقین، برهانی است که درباره اثبات ذات واجب تعالی و در بعضی از تقاریرش بر یکتایی و صفات ذاتیه او، اقامه می شود. این برهان در بین سایر براهین و ادلّه اثبات واجب تعالی، اشرف و اوثق براهین خوانده شده است. و در واقع اوج براهین فلسفی در این باب قلمداد می شود، چرا که حدّ وسط در این برهان، «نفس وجود» می ب. علی (ع):برهان گنا اران نادرست ترین برهان ها است و عذرش از توجیه هر فریب خورده ای بی اساس تر و خوشحالی او از نداشتن آگاهی است.
دین شیعه با برهان عقلی بنا شده نه افات! دقت کنید؛ دلایل اثبات خدا : ۱_ برهان علیت ۵_برهان وجوب و امکان ۲_ برهان دور ۶_برهان نظم ۳_برهان تسلسل ۷_ برهان صدیقین ۴_برهان حدوث ۸_ برهان وجودی دلایل اثبات معاد: ۱_ برهان عد ۲_برهان حکمت و غایت ۳_برهان لطف الهی و رحمت دلایل اثبات ان معصوم علیهم السلام: ۱_برهان امکان اشرف ۲_برهان امکان مظهر جامع ۳_ برهان لطف ۴_برهان علت غایی دلایل اثبات عدل الهی : ۱_برهان وجوب بالذات ۲_ برهان عنایت
بنابراین : دین شیعه بر اساس براهین عقلی و فلسفی بنا شده است نه افات و خزعبلات پای منقل و ..... براهین اثبات وجود خدا و برهان فطرت مقدمه بی تردید مهم ترین قسمت از مباحث کلام، اعتقادات است و از میان اعتقادات نیز مسألة اثبات وجود خدا دارای اهمیت بالا و منحصر به فردی است. در این قسمت اشاره ای کوتاه به امکان اثبات وجود خدا و نیز انواع براهینی که برای این مهم ارائه گردیده است می نماییم. نخستین موضوعی که معمولاً در مباحث کلام ی مطرح . فطر بازگشت انسان به فطرت خویش است و فطر، برای ی فطر است که خداوند روزه او را قبول و های شب او را پذیرفته باشد. شرکت برهان مبین مدعی شد با شکایت از باشگاه پرسپولیس به دنبال احقاق حقوق شرکت متبوع خود است. اشکال بر برهان نظم یکی از ساده ترین براهین اثبات خداوند متعال، برهان نظم است که در عین اتقان، بهترین تبیین را بر وجود ماوراء الطبیعه و یک ناظم دارای شعور، ارائه می دهد. البته هر یک از دانشمندان غربی و ی تقریرهای مختلف و متعددی از این برهان ارائه کرده اند. بزرگترین شمند معاصر ی، حضرت آیت الله سبحانی،...ادامه مطلب و عمده تنفر از موت از باب این است که در قلب محجوبین، ایمان به عوالم بعد الموت وحیات و بقاى ابدى وارد نشده و موت را فنا گمان میکنند و چون فطرت از فنا منزجر و متنفر است و به بقا عاشق است، تنفر از موت در محجبان پیدا شده.با آن که فطرت اصلیه که عاشق بقاى ابدى است، همین عشق پیوستگى به معاد و عالم ما بعد الموت است، زیرا که حیات دنیاوى ممکن نیس.

اشکال بر برهان نظم


یکی از ساده‌ترین براهین اثبات خداوند متعال، برهان نظم است که در عین اتقان، بهترین تبیین را بر وجود ماوراء الطبیعه و یک ناظم دارای شعور، ارائه می‌دهد. البته هر یک از دانشمندان غربی و ی تقریرهای مختلف و متعددی از این برهان ارائه کرده‌اند. بزرگترین شمند معاصر ی، حضرت آیت الله سبحانی،...
ادامه مطلب


قاسم برهان سنگربان باتجربه لخویا در 10 دقیقه پایانی بازی دو بار دروازه تیمش را نجات داد. رییس مجلس شورای ی در پیامی درگذشت حجت ال والمسلمین شیخ علی برهان شهرستان مهریز را تسلیت گفت. مزرع سبز فلک دیدم و داس مه نو / یادم از کشته خویش آمد و هنگام درو عید فطر، روزی است که فطرت آدمی به واسطه سی روز اخلاص، شکوفا شده و به معطر فضای زندگی انسان می پردازد. به راستی که فطرت، چه عطر دل انگیز و روح افزایی دارد و زندگی در پرتوی فطرت چه زیباست! عیدفطر، عید زیبایی های معنوی است. عید فطر، عید بشارت و عید سعادت است. این عید سعید، بر تمامی فطرت های بیدار مبارک باد. عید فطر؛ ماه پیروزى برطاغوت نفس فلسفه اعیاد ی مسئله عید و فطرت در قرآن انواع فطرت واژه «عید» از ریشه عود گرفته شده ‏و به معناى بازگشت است، و واژه «فطر» از فطرت‏ گرفته شده و به معناى سرشت است. بنابراین عید فطر؛ یعنى بازگشت‏ به فطرت و سرشت. سلطان احمد برهان الدین تورکی دیوانی قاضی برهان­ الدین، آذربایجان ادبیاتی­نین گؤرکملی ­ لریندن بیری­دیر کی بؤیوک بیر سلطان اولاراق، بیر قاضی و فقیه، عینی حالدا بیر بؤیوک شاعر ده اولموش، هم تاریخده د یرلی بیر رول اوینامیش و هم ادبیات ساحه­سینده ایلک غزللر دیوانینی یاراتماقلا گؤستردیگی خدمتلره گؤره قالارقی سیمالارین بیری اولموش. اتفاق عجیب و غریبی بود، دوباره اشتباهی از برهان مبین برای دقایقی یک رویای شیرین را برای خانم های علاقمند به فوتبال ایجاد کرد و بحرانی برای فوتبال ایران ساخت! حضرت آیت الله با صدور پیام های جداگانه درگذشت حجج ال آقای حاج سیّد مهدی ابن الرضا و حاج شیخ علی برهان را تسلیت گفتند. اختصاصی از سورنا فایل برهان فطرت با و پر سرعت .
فرمت فایل:  ورد ( قابلیت ویرایش و آماده چاپ )   قسمتی از محتوای متن
 تعداد صفحات : 6 صفحهبرهان فطرت فطرت چیست علاقه مادر نسبت به فرزندش ، جستجو از علت هر حادثه پس از بروز آن ؛ علاقه هر حیوان به خفظ نفس و بقاء زندگی ، عاطفه ی و به غقیده ی بعضی میل انسا ن به زندگی اجتماعی و نظائر آنها ، از جمله اموری هستند که ریشه آنها در درون انسان یا حیوان وجود دارد و نیازی نیست که از خارج فرا گرفته شوند .
اینگونه امور را « فطری » گویند .
فطرت خداشناسی یک از مسائل فطری کنجکاوی انسان از علت وجود خود و دیگر موجودات است ، و نیز میل به شکر گزاری از یکه به آدمی نعمت داده و نیکی کرده است و خمچنین توجه به موجود کامل و پناه خواستن از او در هنگام یأس از اسباب و عوامل ظاهری است .
از اینگونه تمایلات به « فطرت خداشناسی » تعبیر می شود .
غفلت از تمایلات فطری می دانیم که علاقه به حفظ سلامت و استفاده از نعمت زندگی در نهاد همه هست و هر حیوان جانداری خود را دوست دارد و برای باقی ماندن تلاش می کند ، با این وجود ، تا دستور های بهداشتی رعایت نشود و هنگام بروز بیماری برای درمان آن اقدام نگردد ، این خواسته ی فطرت انسان یعنی حفظ سلامتی و بقای حیات ، خود به خود به دست نمی آید .
و نیز گاهی انسان تحت تاثیر محیط اجتماعی ، یا طبیعی ، به چیزی عادت پیدا می کند بر خلاف اصول بهداشتی است ، و باصطلاح برای شخص «طبیعت دوم » محسوب می شود .
بهمین ترتیب ، در مورد فطرت خداشناسی نیز ، اگر برای حفظ آن اقدام مناسب به عمل نیاید و مراقبت در تقویت آن نشود ، چه بسا ، در آن انحرافاتی پیدا شود و های غفلت مانع بروز آثار این نیروی باطنی گردد .
اما با وجود این ، وقتی انسان از امور محسوس و مانوس و وسایل ظاهری که موجب سرگرمی و غفلت از آن نیروی موثر است ، مایوس و ناامید گردید ، توجه به محبوب واقعی آشکار می گردد .
بنابراین ، می توان گفت : تمام افراد آدمی ، خواه ناخواه ، دارای فطرت خداشناسی هستند ، منتهی در برخی موارد موانعی در برابر این فطرت پیدا می شود و در شرایط خاصی ناگهان ها عقب می رود و این خواسته درونی جلوه می کند .
5- علت پیدایش انحراف از فطرت خداشناسی انی که امروز گرفتار اعتیادهای خطرناک شده اند ، در ابتدا با مقاومت شدید مزاجی خود روبه رو بوده اند ، تا سرانجام در اثر تکرار خود را گرفتار طبیعت دوم یعنی عادت کرده اند از آنجا که انس و معا ظاهری آدمی با امور مادی و محسوس است وقتی از صاحب نعمت خود جویا می شود به امور ظاهری می پردازد و هنگامی که از وجود دهنده و آفریدگار خود جستجو می کند در علل و عوامل نزدیک و محسوس متوقف می شود و به مبدا اصلی توجهی پیدا نمی کند .
اما در هر حال فطرت آدمی به موجودی کامی گرایش دارد که قدرتش فوق قدرتهاست و اگر گاهی بطور سطحی آنرا انکار می کند علل و جهاتی عارضی دارد که برخی از آنها عبارتند از: غلبه خواسته های نفسانی ، نگرانی از وضع زندگی و اخلاق و رفتار برخی از معتقدان به خدا که دچار غرور و غفلت شده اند ، اشتباهاتی که از مدعیان خدا پرستی ملاحظه می شود و سوء استفاده هایی که در زمینه های مختلف اخلاقی و اجتماعی به عنوان خدا و دین شده است نتایج غلطی که از اعتقاد ناقص به خدا گریبانگیر جمعی شده است بدانگونه که بدنبال علل و عوامل حوادث نمی روند و ی ره آن را معلول اراده مستقیم و بلافاصله خدا می دانند بی خبر از این که در هر حال خواست خدا این است که حوادث مادی علل مادی داشته باشد و کارها با اسباب متناسبی که خدا در طرح خلقت برای آنها تعیین کرده است سرانجام گیرند.
مشاهده این احوال باعث بدبینی ها و انحرافاتی در این زمینه شده است .
با
برهان فطرت
علی (ع):برهان گنا اران نادرست ترین برهان ها است و عذرش از توجیه هر فریب خورده ای بی اساس تر و خوشحالی او از نداشتن آگاهی است. مولای متقیان، علی (ع)در بخشی از خطبه 223 کتاب شریف نهج البلاغه و به هنگام تلاوت آیه 6 سوره انفال-که این آیه به انسان در مورد مغرور بودن در برابر پروردگار هشدار می دهد-می فرماید: برهان  گنا اران نادرسترین برهان ها است و عذرش از توجیه هر فریب خورنده ای بی اساس تر و خوشحالی آنها از نداشتن آگاهی است. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] ششمین سالگرد شهادت «برهان الدین ربانی»، رئیس جمهور اسبق افغانستان در خیمه لویه جرگه با حضور شخصیت های و فرهنگی افغانستان برگزار شد. سلطان احمد برهان الدین تورکی دیوانی قاضی برهان­الدین، آذربایجان ادبیاتی­نین گؤرکملی ­لریندن بیری­دیر کی بؤیوک بیر سلطان اولاراق، بیر قاضی و فقیه، عینی حالدا بیر بؤیوک شاعر ده اولموش، هم تاریخده ده­یرلی بیر رول اوینامیش و هم ادبیات ساحه­سینده ایلک غزللر دیوانینی یاراتماقلا گؤستردیگی خدمتلره گؤره قالارقی سیمالارین بیری اولمو. اختصاصی از ژیکو تحقیق نظریه فطرت در قرآن با و پر سرعت .
 تحقیق نظریه فطرت در قرآن
 تحقیق نظریه فطرت در قرآن لینک پرداخت و *پایین مطلب*فرمت فایل:word (قابل ویرایش و آماده پرینت) تعداد صفحه45 بخشی از فهرست مطالبنظریه فطرت در قرآن   معنی لغوی فطرتطبیعت وغریزه و فطرتآیات دسته اولایات دسته دومارزی نهایی   منابع یکى از مباحثى که در قرآن و سنت‏با اهمیت ویژه‏اى مطرح گردیده بحث فطرت است. فطرتمندى انسان، فطرى بودن دین، فطرت پسندى، حسن عدل و قبح ظلم، معلوم بودن فجور و تقوا به الهام فطرى، اعتراف رسمى انسان به ربوبیت الهى در عالم ذر و عهد و پیمان خداوند با او در عدم تبعیت از ، از جمله مسائلى است که آیات قرآن و روایات ائمه معصومین‏علیهم‏السلام بر آن دل صریح دارند.  اما مهم آن است که اگر چه در ‏اى آیات، انسان فطرتمند معرفى شده و بحث از الهام فطرى فجور و تقوا به انسان به میان آمده است ولى در بعضى آیات دیگر، خلقت طبیعى انسان به عنوان موجودى ظلوم، جهول، هلوع، کفار و طغیانگر مطرح شده است.  اگر در ‏اى از آیات، دین امرى فطرى معرفى گردیده و یا اقامه عدل هدف رس ان بیان شده است (که به دنبال فطرى بودن دین، عد خواهى و اقامه قسط و عدل نیز فطرى خواهد بود) اما در ‏اى دیگر از آیات، سبب تشریع دین، بروز اختلاف اولیه بین انسانها و نیاز اضطرارى آنها به دین و قوانین لازم براى رفع اختلافات بیان گردیده  
با
تحقیق نظریه فطرت در قرآن
برهان هدایت یکی از براهینی می باشد که به موازات برهان نظم مطرح شده است. به تصریح مرتضی مطهری، برهان نظم مربوط به ساختمان موجودات است؛ یعنی وضع ساختمان موجودات حکایت می کند که سازنده آنها یا خود عاقل و مدبر بوده، یا تحت تدبیر و تسخیر یک اراده ای بوده است.مسئله هدایت از این مهم تر است، زیرا مربوط به کارکرد موجودات است؛ اعم از جمادات، . سوالهای امتحانی شه ی 1 1- دلیل انکار نبوت اکرم (ص) از طرف علمای اهل کتاب ،کدامیک از عوامل زیر بود؟ الف-جهل آنان به نبوت او ب- عدم ارائه معجزه ازطرف او ج-پرهیز از مباهله با علمای نجران د-هواهای نفسانی آنها 2- دلیل مهاجرت اقوام یهود به اطراف مدینه فعلی قبل از ظهور چه بود؟ الف –خوش آب و هوا بودن مدینه ب-دعوت نین قبلی ج-درک ظهور خاتم د-پرهیز . تهران - ایرنا - معظم انقلاب ی در پیامی درگذشت عالم مجاهد مرحوم حجت ال آقای حاج شیخ علی برهان را تسلیت گفتند. تاج خواسته است که سرخ ها غرامت شکایت احتمالی شرکت برهان مبین در مورد فسخ قراردادی که این شرکت با فدراسیون در مورد بلیت فروشی دارد را بر عهده بگیرند! معظم انقلاب ی در پیامی درگذشت عالم مجاهد مرحوم حجة ال آقای حاج شیخ علی برهان را تسلیت گفتند. متن پیام حضرت آیت الله به این شرح است: بسم الله الرحمن الرحیم ... قاضی برهان الدینین شعر دونیاسی شاعر آنادیلیمیزین بوتون اینجه لیکلرینه دریندن تانیش اولموش و اونون گلیشمه­ یاردیمچی اولموشدور. دیوانی­نین یازیلماسینا نظارت ائده­ن شاعر، اونون دوزگون یازیلماسینا، سؤزجوکلرین دوز و دوغرو یازیلماسی، هابئله صرف و نحوینه دقت یئتیرمه­لی­دیر. اختصاصی از یارا فایل تحقیق آماده نظریه فطرت در قرآن کریم با و پر سرعت .
بررسی نظریه فطرت در قرآن کریم با فرمت ورد در 42 صفحه فهرست مطالب: معنی لغوی فطرت طبیعت وغریزه و فطرت آیات دسته اول ایات دسته دوم ارزی نهایی بخشی از مقدمه:  یکى از مباحثى که در قرآن و سنت‏با اهمیت ویژه‏اى مطرح گردیده بحث فطرت است. فطرتمندى انسان، فطرى بودن دی. «برهان» جدیدترین جنگنده ایرانی جنگنده برهان یک هواپیما رزمی ساب سونیک تک موتوره است که توان سامانه پیشرانه آن ۱۵kn و سرعت آن ۰/۶۵ ماخ می باشد. وزن خالی این جنگنده ۲۸۰۰ کیلوگرم بوده و توان حمل ۱۲۰۰ کیلوگرم محموله را نیز دارد. برد نهایی این جنگنده نیز ۱۸۰۰ کیلومتر می باشد. “برهان” توان مانور منفی ۳ تا مثبت ۸ جی را دارا می باشد. معظم انقلاب ی در پیامی درگذشت عالم مجاهد مرحوم حجة ال آقای حاج شیخ علی برهان را تسلیت گفتند. معظم انقلاب ی در پیامی درگذشت عالم مجاهد مرحوم حجت ال آقای حاج شیخ علی برهان را تسلیت گفتند. رئیس ستاد اقامه کشور گفت: تخصص نباید منجر شود که انسان فطرت خود را زیر پا بگذارد، در عین حال باید از علم دیگران استفاده کرد حضرت آیت الله با صدور پیام های جداگانه درگذشت حجج ال آقای حاج سیّد مهدی ابن الرضا و حاج شیخ علی برهان را تسلیت گفتند.  

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] معاون آموزشی ستاد غرب تهران با اشاره به اینکه هدف شب قدر بیداری فطرت است، از وم تلاش انسان برای اتصال به حق در قدر سخن گفت. رئیس مجمع نمایندگان استان یزد با صدور پیامی درگذشت حجت ال حاج شیخ علی برهان فقید شهرستان مهریز را تسلیت گفت. عید فطر روز پیروزى بر طاغوت نفس عید فطر روز پیروزى بر طاغوت نفس واژه «عید» از ریشه عود گرفته شده ‏و به معناى بازگشت است، و واژه « فطر» از فطرت‏ گرفته شده و به معناى سرشت است. بنابراین عید فطر ؛ یعنى بازگشت‏ به فطرت و سرشت.بازگشت از این نظر که آیا رابطه ما با فطرت پاک انسانى به طور صحیح برقرار است‏ یا نه؟ برگرفته از سایت:montazer.ir میوه های فطرت رمضان، دعوتی است به بازیافتن «خود گمشده»، ن است برای توجه به خدای فراموش شده، ضیافتی است برای تناول از مائده تقوا و پایان این مهمانیِ خ ، عید فطر است؛ عید توفیق بر طاعت و اطاعت، عید توبه و تهذیب نفس، عید ذکر و یاد محرومان و گرسنگان. فطر، چیدن میوه هایی است که از فطرت می جوشد. فطر، سپاس نعمتی است که در رمضان نازل شده است. پیروزی بر خصم درون، جشنی دارد به نام عید فطر که میثاق بستن با فطرت را از سوی روزه داران مجاهده گر اعلام می دارد. عید فطر، پاداش افطارهای خالصانه و به حاست، مُهر قبولی انفاق های با قصد قربت و پایان نامه دوره ایثار و گذشت در مسایل مالی است. فطر، عید خداجویی و خداترسی و خداپرستی است. ?عید احیای دین و معرفت عید فطر عید فطرت است و فطرت الهی ترین نهاد درون انسان است آدمی دربعد معرفت وشناخت حقیقت حداقل چهار بعد مهم دارد احساس ،عقل ،قلب ،و فطرت ودرمیان این ابعاد فطرت دارای امتیازات ویژه است ??شناسنده بی نهایت اولین ومهم ترین خصوصیت فطرت آن است که بی نهایت شناس است درحالی که عقل واحساس وقلب در شناخت محدودیت دارند و مح.
توجه دوستان گرامی را به جمله ای که به صورت نقل قول مستقیم از کتاب « زندگی نامه من » اثر یونگ جلب می کنم: « روان به طور خود جوش خالق انگاره یا ایماژهایی با محتوای مذهبی است یا به عبارت دیگر روان طبیعتاً و بر حسب سرشت دارای یک جوهره مذهبی است » من متوجه شده ام که علت بروز بسیاری از روان نژندی ها به ویژه در سنین نیمه دوم حیات آدمی در عد.  پروژه فطری بودن فطرت پروژه فطری بودن فطرت دسته : فقه و حقوق ی فرمت/ورد تعداد صفحات 105 قیمت : 5000 تومان [توضیحات بیشتر ] پروژه فطری بودن فطرت گلستان فطرت در میان موجودات عالَم تنها انسان است که می تواند راه کمال بپیماید و صفت حضرت حق را در خود متجلّی سازد. نه ملائک را چنین استعدادی است و نه موجود دیگری می تواند به چنین مقامی برسد. سرّ این عظمت روحی در این است که در فطرت آدمی بذرهای رشد و اعتلا نهاده شده و او را مستعدّ تقرب به حق تعالی کرده است. اگر فضای زندگی سالم باشد و عطر .

 پروژه فطری بودن فطرت

پروژه فطری بودن فطرت
دسته :
فقه و حقوق ی
فرمت/ورد تعداد صفحات 105

قیمت : 5000 تومان
[توضیحات بیشتر ]

پروژه فطری بودن فطرت


مقاله نظریه فطرت در قرآن بررسی روابط فرهنگی کشورهای ایران و ترکیه بررسی-روابط-فرهنگی-کشورهای-ایران-و-ترکیهدو کشور هم مرز ایران و ترکیه به رغم همسایگی و اشتراکات فراوان تاریخی، فرهنگی و دینی، به علت عدم شناخت دقیق و واقعی از یکدیگر، از گذشته های دور تا کنون امکان برقراری ارتباط نزدیک و در حد انتظار را بدست نیاورده و همیشه بعنوان رقیب به هم نگریسته اند. در این میان کشورهای ثالث نیز در جهت حفظ منافع خویش، فایل shx?img=فطرت.jpg&w=150&h=150&path=~/content/productpic/" alt="مقاله-نظریه-فطرت-در-قرآن">یکى از مباحثى که در قرآن و سنت‏با اهمیت ویژه‏اى مطرح گردیده بحث فطرت است. فطرتمندى انسان، فطرى بودن دین، فطرت پسندى، حسن عدل و قبح ظلم، معلوم بودن فجور و تقوا به الهام فطرى، اعتراف رسمى انسان به ربوبیت الهى در عالم ذر و عهد و پیمان خداوند با او در عدم تبعیت از ، از جمله مسائلى است که آیات قرآن  فایل بر معانی اعتباری حد و برهان اقامه نمی شود. و من هنا یظهر أن هذه المعانی الاعتباریة- لا حد لها و لا برهان علیها-. أما أنها لا حد لها فلأنها لا ماهیة لها- داخلة فی شی‏ء من المقولات- فلا جنس لها فلا فصل لها فلا حد لها- نعم لها حدود مستعارة من الحقائق- ی یستعار لها مفاهیمها-. و أما أنها لا برهان علیها فلأن- من الواجب فی البرهان أن ت - مقدماتها. اختصاصی از اینو دیدی برهان نظم با و پر سرعت .
برهان نظم
 برهان نظم برهان نظم: برهان نظم (به انگلیسی: teleological argument) یکی از مهم ترین، رایج ترین و آشناترین برهان های اثبات وجود خدا است، و در کنار برهان های مبتنی بر علیت، دو رکن مهم از باور استدلالی به خدا را تشکیل می دهند. خلاصه برهان معمولاً منظور از نظم در برهان نظم، نظم غایی است و به همین خاطر به آن برهان غایی (teleological) نیز گفته می شود. از دیدگاه م عین این برهان، مجموعه ای منظم است که هدفمند باشد و اعضای آن مجموعه به گونه ای در کنار یکدیگر قرار گرفته باشند که آن مجموعه در مسیر نیل به آن هدف رفتار کند. از نظر م عین این برهان، جهان یک مجموعه منظم است که نمی تواند اتفاقی به وجود آمده باشد و باید ناظم باشعوری داشته باشد. جهان ما نشان دهندهٔ وجود نوعی انتخاب است، نه اتفاقی کور. این انتخاب کننده خداست. با آن که در کلام ی به آن توجه چندانی نمی شود و بیشتر به یت تعلق دارد، مفسرین بسیاری از آیات قرآن را بیان کنندهٔ این برهان می دانند. برهان ساده است، و برای همین عمومیت زیادی دارد: در جهان شکل های مختلفی از نظم وجود دارد، و می دانیم که نظم بدون ناظم ممکن نیست، و یک مجموعهٔ منظم نمی تواند اتفاقی شکل گرفته باشد، پس جهان ناظمی دارد. بدون شک مثال های زیادی در این مورد وجود دارد. مثلاً می گویند، ساعت به آن کوچکی طوری است که نمی توان قبول کرد سازنده ای نداشته باشد، حال چطور می توانیم قبول کنیم که کل جهان با عظمتی بسیار بیشتر از آن بتواند سازنده ای نداشته باشد؟ برهان نظم از منظر شهید مطهری برهان نظم از منظر شهید مطهری: مقدمه: عمومی ترین و ساده ترین طریقت در اثبات وجود خداوند برهانی است که از آن به برهان نظم یا غایت شناختی یاد می کنند. معمول ترین ادله بر وجود خداوند در تمامی ادیان و مذاهب الهی در طول تاریخ همواره برهان نظم بوده است. از این رو چه در تفکر ی و چه در تفکر غربی مناظرات و جدلهای فراوانی حول این برهان شده است. بسیاری بر این اعتقادند که برهان نظم اساسا یک برهان فلسفی نیست بلکه ریشه و پایه ی تجربی دارد. زیرا اساس شکل گیری برهان نظم را روش تمثیل می دانند. از اینرو ادله ی نظم را دارای استحکام کمتری نسبت به سایر براهین خداشناختی می دانند. ویلیام پالی معاون اسقف کارلیسل و فیلسوف برجسته ی قرن هجدهم برهان نظم را در کتاب " الاهیات طبیعی " اینگونه تقریر کرده است: " فرض کنید در حال عبور از صحرایی پای من به سنگی برخورد کند و با این سوال رو برو شوم که چگونه این سنگ در آنجا قرار گرفته است. ممکن است پاسخ دهم که تا آنجا که من می دانم، این سنگ همواره اینجا بوده است. احتمالا اثبات نامعقول بودن این پاسخ چندان آسان نخواهد بود. اما فرض کنید که بر روی زمین ساعتی یافته ام و باید بررسی شود که بودن ساعت در آن مکان چگونه اتفاق افتاده است. بسیار بعید است که پاسخ قبلی به ذهن من خطور کند. یعنی اینکه تا آنجا که می دانم این ساعت همواره اینجا بوده است. اما چرا این جواب نباید تعداد صفحات : 45 صفحه
با
برهان نظم
قالَ الاْمامُ علىّ بن أبى طالِب، أمیرُ الْمُؤْمِنینَ صَلَواتُ اللّهِ وَسَلامُهُ عَلَیْهِ: فى تَقَلُّبِ الاْ حْوالِ عُلِمَ جَواهِرُ الرِّجالِ. در تغییر و دگرگونى حالات و حوادث ، فطرت و حقیقت اشخاص شناخته مى شود. شرح نهج البلاغه فیض الا سلام : ص 1183. در شرایط انسان ها تغییر می کنند ولی انسان با فطرت پاکی که دارد در نهایت به سوی خدا بر . فرق فطرت انسان با غریزه چیست؟ عقل این وسط چکاره است!؟ فطرت سرشت و ساختار تکوینی و خلقتی روح انسان است که زمینه رشد و هدایت را در او فراهم می کند. به عبارت دیگر« فطرت عبارت است از نوعى هدایت تکوینى انسان در دو قلمرو شناخت و احساس‏»، فطریات مربوط به ادراک و شناخت، اصول تفکر بشر بشمار مى‏روند، و فطریات مربوط به تمایل و احساس پایه هاى ت. خداوند انسان ها را بر شاکله اصلی فطرت آفریده است. در این مرتبه از خلقت هیچ انسانی از ح تسویه و اعتدال بیرون نیست.(شمس، آیه 7) این فطرتی که خداوند انسان را بر اساس آن آفریده هیچ کم و ری ندارد و نقص و عیب در آن را نیافته است. از این روست که این فطرت به طور طبیعی به خیر گرایش و از شرّ گریزش دارد و به عنوان دین فطرت بر اساس آن شاکله و شخصیت اله. اختصاصی از ژیکو تحقیق برهان نظم با و پر سرعت .
 تحقیق برهان نظم
 تحقیق برهان نظم فرمت فایل:  ورد ( قابلیت ویرایش ) قسمتی از محتوی متن ... تعداد صفحات : 16 صفحهموضوع تحقیق:اشکالات وارده بر برهان نظم بررسی برهان نظم خوب ایندفعه می خواهم یکی از عمومی ترین برهان ها را بررسی کنم ! برهانی به نام برهان نظم که به علت ساده بودنش در کنار برهان علیت از جمله برهان هایی است که معمولا باعث معتقد شدن افراد به خدا می شود ! این برهان از قدیم در کتابهای دینی دبستان و راهنمایی و دبیرستان و احتمالا وجود داشته و دارد و احتمالا خواهد داشت ( بستگی به اوضاع زمان دارد ) خوب بریم سر تعریف برهان (اول از همه بگویم که این مطلب طولانی است ، لازم نیست که همه آن را یکجا مطالعه کنید ! وقت به اندازه کافی دارید ! در ضمن این مطلب هم با تغیراتی از سایت افشا برداشته شده است) این برهان میگوید: در جهان شکل های مختلفی از نظم وجود دارد، و می دانیم که نظم بدون ناظم ممکن نیست، و یک مجموعه ی منظم نمی تواند اتفاقی شکل گرفته باشد، پس جهان ناظمی دارد.
و البته پس از مطرح شدن آن معمولا مطرح کننده ( دبیر دینی و قران) مواردی مثل ساعت و درخت و چشم و .
.
را مثال می زنند  (حالا دبیر یکی از دانش آموزان مذهبی کلاس را صدا می زند و از او می پرسد فلانی این ساعت منظم است یا نه ؟
جواب بله منظم است ! معلم :این ساعت کوچولو که منظم است آیا میتوانیم قبول کنیم که این نظم خود به خودی است و به وجود آورنده ای ندارد ؟
جواب : نه آقا ! نمیشه که بدون پدید آورنده باشد ، معلم : خوب آقای فلانی۲ ایا این جهان منظم است ؟
بله آقا منظم است !!!!! خوب حالا ما چه طوری میتونیم قبول که این جهان با عظمتی بسار بسیار بیشتر از یک ساعت سازنده ای نداشته باشد ؟
) بررسی برهان : همین اول ۲ تا ایراد از این برهان بگیرم که معمولا اگه مدرسه رفته باشیم با این نوع شیوه بیان آن آشنا هستیم ۱-این برهان شهودی است ۲- برهانی استقرایی است برهان شهودی برهانی است که نیاز به شهادت (دیدن یا حس ) دارد، شما باید یک اصل را با شهادت قبول کنید، و آن اصل وجود نظم در دنیا است.
برهان های شهودی یک درجه پائینتر از برهانهای منطقی (که نیاز به هیچگونه احساس و شهادتی ندارند) به شمار میروند.
استقرا در علم استفاده میشود اما استفاده از آن در فلسفه غلط و باطل است! استقرا یعنی بسط دادن یک مفهوم با نشان دادن وجود آن مفهوم در چند مثال، بعنوان مثال در علوم تجربی اگر ی استدلال کند که، کلاغ تخم میگذارد، عقاب تخم میگذارد، پس پرندگان تخم میگذارند، میتوان برای چنین استدلالی اعتبار قائل شد اما اگر ی استدلال کند، علی تهرانی است و پولدار است، رضا تهرانی است و پولدار است، پس هر تهرانی است پولدار است، این استدلال غلط خواهد بود! البته فرم منطقی این استدلال استقرائی نیست، اما معمولا خداپرستان غیر حرفه ای، این برهان را بصورت استقرائی بیان میکنند، یعنی مثلا چند چیز منظم نشان میدهند، بعد نتیجه میگیرند تمام دنیا که شامل تمام هستی است نیز منظم است، و این استدلال فاقد اعتبار است.
این برهان همچنین برهانی قیاسی است که در آن دو فرض وجود دارد.
1.
هرجموعه منظمی خالقی دارد.
2.
دنیا(هستی کائنات و .
.
.
) مجموعه منظمی است.
حکم برهان:.
دنیا ناظمی دارد و آن ناظم خداست الگوی این مقایسه و منطق را در اصطلاح منطقی barbaraمتن بالا فقط تکه هایی از متن به صورت نمونه در این صفحه درج شده است.شما بعد از پرداخت آنلاین فایل را فورا نماییدبعد از پرداخت ، لینک را دریافت می کنید و ۱ لینک هم برای ایمیل شما به صورت اتوماتیک ارسال خواهد شد.
با
تحقیق برهان نظم
قرآن جهان شمول است و دارای دو ویژگی است، یکی این که قرآن جهانی است و به زبان جهان سخن می گوید و یکی اینکه زبان فطرت است مانند آب که آب برای همه لازم است. مطالعه قرآن برای همه لازم است چون برای همه بشراست و باید زبان فطرت داشته باشد. قرآن برای همه ( للناس ) نازل شده است، ولی تنها متقین از آن استفاده می کنند ( للمتقین ).