تحقیق عیوب فسخ نکاح

به نقل از خبرگزاریها در مورد تحقیق عیوب فسخ نکاح : نظریه شماره ۱۷۸۳/۷ مورخ ۲۲/۳/۱۳۸۶
«وک ضمن عقد نکاح، تا زمانی که عقد نکاح یا وک به طرق قانونی منحل نشده معتبر است.» سؤال: در صورتی که پس از وقوع طلاق رجعی در ایام عده زوج رجوع نماید، آیا وک ی که ضمن عقد ازدواج به زوجه داده شده معتبر است و زوجه می تواند از آن استفاده کند؟ ادامه مطلب این سازمان در یک توئیت و همزمان در وب سایت خود نوشته است:" گرایان افراطی و جنگجویان در وبسایت انگلیسی زبان نکاح ی فعال هستند.  

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] قانونگذار برای جلوگیری از ضرر و زیان همسری که در معرض عیوب موجب فسخ نکاح قرار می‌گیرد، موارد فسخ را معین کرده است که تفاوت هایی با طلاق دارد.نگاهی حقوقی به تفاوت‌های طلاق و فسخ نکاحنکاتی که باید در  مورد تفاوت های بین فسخ نکاح و طلاق بدانیم عبارتند از:  ١- هر گاه طلاق قبل از واقع شود زن، مستحق نصف مهریه است، در حالیکه در فسخ نکاح هر گاه عقد قبل از فسخ شود،زن مستحق مهریه نیست؛ مگر در زمانی که نکاح به دلیل عنن(بیماری که بر اثر آن، مرد قادر به با همسرش نیست) فسخ شده باشد که در آن صورت، زن مستحق نصف مهریه است. ٢- در زمان طلاق زن باید در طهر(پاکیزگی - طهارت) غیر مواقعه باشد؛ درحالیکه در فسخ نکاح این شرط وجود ندارد. توضیح اینکه طهر غیر مواقعه طهری است که در ایام آن، ی صورت نگرفته باشد. در مقابل آن، طهر مواقعه قرار داد که عبارت است از طهری که در ایّام آن مرد با همسرش کرده است. ٣- طلاق در حقوق ایران به وسیله مرد انجام می‌شود در حالیکه فسخ نکاح، یا از طرف زوج یا زوجه انجام می‌شود. ۴- فسخ نکاح هیچ گونه حرمتی بین زن و مرد ایجاد نمی‌کند در حالیکه در طلاق بعد از 3 بار حرمت ایجاد می‌شود. ۵- عدم ثبت طلاق در دفترخانه رسمی جرم شناخته شده است؛ برع ، عدم ثبت فسخ ازدواج در دفترخانه جرم شناخته نمی‌شود. ۶- طلاق در ازدواج دائم است اما فسخ نکاح هم در ازدواج دائم و هم در است. ٧- در فسخ نکاح تحت هیچ شرایطی حق رجوع برای مرد وجود ندارد؛ در حالیکه در طلاق رجعی، برای مرد تا زمانی که زن در عده است، حق رجوع وجود ندارد. انتهای پیام / منبع : باشگاه خبرنگاران جوان  انتشار دهنده : رحمت گلستانی  شروط ضمن عقد نکاح عقد نکاح با سازمان حقوقی ویژه ی خود نگاه خاصی از قانون گذاری را به خود اختصاص داده است. زوج و زوجه طرفین عقد نکاح هستند که مجاز به تعیین هر شرطی در ضمن آن نیستند. توافقی که با هدف تغییر آثار […] نوشته شروط ضمن عقد نکاح چیست؟ اولین بار در چطور پدیدار شد. اطلاعیه: به اطلاع کلیه ی پذیرفته شدگان سردفتری ازدواج استان های اسان رضوی، شمالی و جنوبی می رساند اختبار سردفتری ازدواج این استان ها به اداره کل ثبت اسناد و املاک اسان رضوی واگذار شده است. موضوعات مورد اختبار عبارت است از: روخوانی قرآن کریم، بحث نکاح و طلاق تحریرالوسیله، بخش نکاح و طلاق قانون مدنی، آئین نامه و مقررات مربوط به ثبت ن. مهریه ای است که مقدار آن هنگام عقد ازدواج معین شده و از آن نام برده شده است. به عبارت دیگر اگر مهر، هنگام عقد نکاح(ازدواج) یا بعد از آن به تراضی(رضایت) طرفین معین شود یا مالی به عنوان مهر در عقد نکاح ذکر گردد و مورد توافق زوجین(زن و شوهر) قرار گیرد مهر المسمی گفته می شود. ممتازنیوز: چند روزی است که گرو تروریستی موسوم به ت ی عراق و شام ( ) همراه با بعثی ها وارد عراق شده اند و اقدام تروریستی علیه ت و مردم عراق می کنند.
خبرهای رسیده حاکی از آن است که تروریست ها بر سر دختران و ن «جهاد نکاح» به اختلاف افتاده اند و در برخی نقاط به درگیری فیزیکی میان آنان منجر شده است.
گفته می شود علت اختلاف بعثی ها و ی ها بر سر تعداد دختران و ن جهاد نکاح است. داستان از این قرار است که حدود ۸۰۰ دختر و زن «جهاد نکاح» از مرز به عراق وارد شدند. در تقسیم آنها ۶۰۰ تن از آنان در اختیار و حدود ۲۰۰ نفر در اختیار بعثی ها قرار گرفت. دعوای شدید با بعثی ها بر سر دختران «جهاد نکاح»!دعوای شدید با بعثی ها بر سر دختران «جهاد نکاح»! از همین رو درگیری و اختلاف میان بعثی ها و ی ها بر سر بالا گرفت. در همین حال منابع خبری از عراق گزارش داده که درگیری مسلحانه میان بعثی ها و ی ها رو به افزایش است. دختران موصل هدف گروه برای جهاد نکاح(((( نظر فرهنگ))) این چنین گروهای فاسد ووحشی ابری همه را برده خدا ریشه شان را ناز روی زمین برداره،
بغداد/ایرنا/1سرطان باختر
گروه موسوم به ت ی عراق و شام ( ) سوابق مدارس موصل را برای یافتن دختران مجرد به منظور استفاده از آنان در جهاد نکاح بر رسی د.
به گزارش آژانس باختربه نقل از منابع خارجی، در ا.
خواهان : ………
خوانده : ………
خواسته : تقاضای صدور حکم
مبنی بر فسخ نکاح
احتراماً با توجه به عقدنامه مورخه ……… فی م ن اینجانب و
خوانده متأسفانه (بعد از ازدواج/قبل از ازدواج) متوجه جنون (ادواری/اطباقی ، مستمر)
خوانده شده ام و نظر به فتوکپی مصدق گواهی پزشکی (پزشک معالج / پزشکی قانونی) و عدم
امکان ادامه زندگی مشترک با م. اخبار رسیده از انگلستان حاکی از آن است که یک دختر انگلیسی هندی الاصل در یک اقدامی عجیب بدلیل ترس از جهاد نکاح و پیوستن به گرو تروریستی اقدام به کاشتن ریش در صورت خود کرده است و در گفتگو با برخی از خبرگزاری ها مدعی شد که از جهاد نکاح می ترسد و به همین خاطر اقدام به این کار کرده است.
وی گفته است که: "مجاهدان به دنبال ن هستند ولی من با تغییر قیافه در صدد آن هستم که از چنگ آنان رها شده و با دشمنان بجنگم و آنها را نابود سازم."
  نمونه رای(درخواست فسخ نکاح به دلیل افسردگی یا ضریب هوشی پایین) استناد به افسردگی یا ضریب هوشی پایین، نه از مصادیق عیوب موجب فسخ نکاح بوده و نه پنهان نمودن آن از مصادیق تدلیس موجب فسخ نکاح است زیرا اولاً ضریب پایین هوشی دلیل بر سفاهت یا جنون نیست و افسردگی نیز به دلیل شیوع، نوسانی بودن درجات آن و قابلیت درمان نمی تواند موجب فس. اگر یکی از زوجین اعم از زن یا شوهر مرتد شود یعنی از دین خارج شود طبق نظر فقها زوجیت منفسخ می شود و اگر مرتد زوج باشد ولایت وی بر فرزند مشترک ساقط میگردد. مع الوصف برای فسخ نکاح ابتدا باید ارتداد زوج یا زوجه در مرجع صالح قضایی(دادگاههای کیفری) احراز و اثبات شود در غیراینصورت دعوی فسخ نکاح به نتیجه نخواهد رسید. براین اساس، شعبه 265 دادگا. اختصاصی از ژیکو تحقیق آماده با موضوع اجازه ولی در عقد نکاح با و پر سرعت .
تحقیق آماده با موضوع اجازه ولی در عقد نکاح در 28 صفحه با فرمت ورد مقدمه: ماده 1043 قانون مدنی اصلاحی سال 1370 مقرر می دارد: نکاح دختر اگر چه به سن بلوغ رسیده باشد موقوف به اجازه پدر یا جد پدری اوست. براساس این ماده, دختری که به سن بلوغ رسیده و قاعدتاً از تحت ولایت خا. به گزارش شیعه آنلاین، پایگاه اطلاع رسانی بین الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) به نقل از شبکه خبری مترو تی وی اندونزی نوشت: در روزهای اخیر علاوه بر انتشار ویدئوی اعضای اندونزیایی گروه درخصوص دعوت از مردم اندونزی برای پیوستن به این گروه، انتشار تبلیغات "جهاد نکاح" در این کشور خبرساز شده است.
✅تعداد 5 نظریه م ی مهم درخصوص افزایش مهریه پس از عقد نکاح
1️⃣شماره نظریه414/7 تاریخ نظریه1387/02/02
1- افزایش مهریه پس از وقوع عقد عنوان مهریه را ندارد و در واقع تقبل دین توسط زوج محسوب میشود. 2- دعوی ناشی از مهریه قابل طرح در دادگاه عمومی می باشد و در صورتیکه در دادگاه خانواده هم طرح شود قابل رسیدگی است. ادامه مطلب ضمانت اجرای عدم ثبت نکاح و طلاق ثبت نکاح این مزیت را دارد که طرفین می توانند حقوق متقابلشان را از هم مطالبه نمایند. نهاد خانواده دارای اهمیت بسیار زیادی است و استحکام آن و بهبود ساختار آن همیشه مدنظر قانونگذاران بوده است. یکی از وظایف مرتبط با این نهاد و تشکیل خانواده، ا ام طرفین به ثبت این عمل حقوقی است. مهمترین اثر ثبت نکاح، آسان شدن اثبات نکاح است، علاوه بر این ثبت نکاح، میزان تقید افراد به پیمانشان را بیشتر نموده و جلوی ازدواج های بعدی و فریب در ازدواج را می گیرد، زیرا این ثبت در شناسنامه افراد صورت می گیرد. ثبت نکاح این مزیت را دارد که طرفین می توانند حقوق متقابلشان را از هم مطالبه نمایند، حقوق فرزندان ناشی از این ازدواج نیز بیشتر تامین می گردد. زیرا زمانی که ازدواج ثبت نشده باشد، هرکدام از طرفین می توانند از انجام تکلیف خود سرباز زده و حتی منکر وجود رابطه زوجیت یا ابوت گردند و این نشان می دهد که ثبت ازدواج در اثبات وجود رابطه زوجیت بسیار موثر خواهد بود. پایان نامه و تحقیق در مورد حقوق زن -نکاح - طلاق -فرمت wordورد باقابلیت ویرایش - تعداد صفحات 113پایان نامه و تحقیق در مورد حقوق زن -نکاح - طلاق -فرمت wordورد باقابلیت ویرایش - تعداد صفحات 113فرمت فایل :word و با قابلیت ویرایش و اماده پرینت تعداد صفحات :113 . خلاصه بی zwnj;شک یافته zwnj;های علمی دانش فراوانی از چگونگی تحولات زندگی انسان zwnj;ها از گذشته دور را تاکنون عرضه داشته zwnj;اند. کاوش zwnj;های علمی و تاریخی و مدارک و مستندات به دست آمده، جملگی نمایانگر آنند که انسان zwnj;ها ...دریافت فایل


موارد ارجاع به شورا و داوری

1⃣اختلاف در اصل نکاح،اصل طلاق،فسخ نکاح و نسب:قابل ارجاع به داوری و شورا نیست(اما رجوع قابل ارجاع به داوری است ولی قابل ارجاع به شورا نیست)
ادامه مطلب ضمانت اجرای تخلف از شروط ضمن عقد ازدواج نکاح به معنای ایجاد علقه زوجیت بین زن و مردی است که قصد اتحاد به منظور تشکیل خانواده و زندگی مشترک را دارند. این عقد از جمله عقود رضایی است و زن و مرد با بیان صریح اراده خویش و با توافق یکدیگر آن را به وجود می آورند.
البته مقنن به منظور حفظ نظم عمومی و سهولت اثبات عقد نکاح که آثار مهمی در جامعه. موارد ارجاع به شورا و داوری
1⃣اختلاف در اصل نکاح،اصل طلاق،فسخ نکاح و نسب:قابل ارجاع به داوری و شورا نیست(اما رجوع قابل ارجاع به داوری است ولی قابل ارجاع به شورا نیست) ادامه مطلب دختر ۱۵ ساله عربستانی قهرمان جهاد نکاح معرفی شد

به گزارش ممتازنیوز، این دختر عربستانی که سه ماه پیش به سفر کرده بود، پس از بازگشت به عربستان و اعطای عنوان قهرمانی جهاد نکاح توسط مفتی های عربستان گفت که ب این موفقیت را مدیون انرژی بالا و زحمات شبانه روزی و تلاش و همت والای رزمندگان است عایشه می گوید من برای تقرّب به خداوند، این جهاد را انجام دادم و از خداوند می خواهم که این جهاد را از من قبول بفرماید.

عایشه می گوید من دختری بودم اما به محض ورود به جهاد نکاح توسط چندین نفر دوشیزگی خودم را فدای و در این مدت مشکل رزمندگان زیادی را حل و اکثر مجاهدانی که با من جهاد داشتند از الجزایر، اتیوپی، چچن و مغرب بودند، هم اکنون هم حامله هستم و من می دانم که این فرزند در آینده یکی از مجاهدان بزرگ راه خواهد شد. پرونده دختران دبیرستانی، زیر دست تروریست های گروه تروریستی موسوم به ت ی عراق و شام ( ) پرونده های مدارس موصل را برای یافتن دختران مجرد به منظور استفاده از آنان در جهاد نکاح زیر و رو کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، منابع آگاه در استان نینوا گفتند سازمان تروریستی در اکثر دبیرستان های دخترانه موصل، پرونده های دانش آموزان را برای یافتن دختران مجرد بررسی کرده است تا بتواند از آنان برای عمل جهاد نکاح اعضای خود استفاده کند.

این منابع افزودند: پیش از این ، اعلامیه هایی را پخش کرده و از اهالی موصل خواسته بود دخترانی را برای جهاد نکاح به این گروه معرفی کنند.

همچنین اعضای این گروه تروریستی تعدادی از دختران را ناچار به تن دادن به بدعت جهاد نکاح کرده بودند که منجر به خودکشی برخی از آنها شده است. #filesell_pps_div1{margin:5px auto;padding:5px;min-width:300px;max-width:500px;border:1px solid #a9a9a9 !important;background-color:#ffffff !important;color:#000000 !important;font-family:tahoma !important;font-size:13px !important;line-height:140% !important;border-radius:5px;} تحقیق در مورد نکاح با غیر مسلمان لینک پرداخت و *پایین مطلب * فرمت فایل :word ( قابل ویرایش و آماده پرینت ) تعداد صفحه32   مقدمه   همواره به نکاح اهمیت و توجه بسیاری داشته است. از اقسام نکاح قابل تصور، ازدواج با غیر مسلمانان     می باشد و ما در این تحقیق برآنیم از نظر پیرامون نکاح با غیر مسلمانان سخن بگوییم. معیار حرمت ازدواج با بیگانگان در ، مسائل نژادى وافـتـخـارات مـلى وگروهى نیست، بلکه علت این ممنوعیت، جلوگیرى از نفوذ انحرافات عـقیدتى در مسلمانان است که این تحریم نیز در مورد پیروان ادیانى که در اصل توحیدى بوده اند، هـر چـنـد که در حال حاضر موحد نیز نباشند استثنا شده است. دلیل فقها در حکم به حرمت ازدواج با بیگانگان ، در درجه اول قرآن کریم است که در آیات متعددى ازدواج با گروهى از بیگانگان را منع فرموده است ودر مواردى ظاهر آیات، حاکى از منع ازدواج با هـر فرد غیر مسلمان است، چه این که از ازدواج با کفار نهى شده و واژه کافر حتى اهل کتاب را نیز شـامـل مى شود، بر خلاف واژه مشرک که در شمول آن نسبت به اهل کتاب در میان فقها اختلاف نظر وجود دارد. مجموع آیاتى که در قرآ ...
دریافت فایل


[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] اختصاصی از اینو دیدی تعریف و ماهیت طلاق با و پر سرعت .
تعریف و ماهیت طلاق
تعریف و ماهیت طلاق «طلاق» در لغت یک کلمه عربی، مصدر و از ریشه «ط.ل.ق» است که به جداشدن، گشودن گره، رها و همچنین آزادشدن زن از مرد استعمال شده به عبارتی رهاشدن از قید نکاح یا شویی. این کلمه معادل کلمه divort یا repudiation در حقوق رومی - ژرمنی است.الف: طلاق بائن : طلاقی که مرد در آن حق رجوع به زن را ندارد، مگر به تجدید عقد نکاح مانند طلاق خلع و مبارات، طلاق یائسه، طلاق سوم بعد از سه وصلت، طلاق او زوجه غیر م ه و طلاق صغیره هر چند واقع شود.ب : طلاق رجعی : در فقه و حقوق کنونی نوعی از طلاق است که شوهر میتواند در ایام عده و بدون نکاح مجدد با زن خود به سر ببرد.  طلاق رجعی رابطه نکاح را از بین نمی برد زیرا زوال این رابطه به دو عامل بستگی دارد : 1- طلاق 2- انقضای عده. بنابراین با رجوع مرد ایام عده همان رابطه نکاح قبلی به حال سابق باقی می ماند.  به عبارتی طلاق یک عمل حقوقی است که این عمل بوسیله رجوع که خود یک ایقاع است از بین می رود. این ایقاع باعث می شود که طلاق که یکی از اسباب انحلال نکاح بود برطرف شود و همان رابطه سابق باقی بماند.ماده 1120 قانون م فسخ ، انفساخ ، طلاق و بذل مدت را از علل انحلال نکاح معرفی می کند، اما باید توجه داشت که فوت و همچنین انقضاء مدت در نیز از موارد انحلال نکاح است. به هر حال هرگاه طلاق با شرایط خاص خود بوجود آمد، نکاحی را که بواسطه یک عقد با توافق زن و شوهر از قبل بوجود آمده بود منحل می کند
     - جعفری لنگرودی، محمدجعفر، ترمینولوژی حقوق، تهران، گنج دانش، 1383 ، ص 430، ش 3432    - ماده 1145 قانون مدنی    - فرجی، حمید، شرح تحریرالروضه(نکاح و طلاق) تهران، انتشارات بهنامی 1382 ص 25  - العاملی زین الدین، همان، ج 2 ص 134 -  مثل ارتداد و لعان
با
تعریف و ماهیت طلاق
اختصاصی از فایلکو تحقیق و بررسی در مورد عیوب فسخ نکاح با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 14 مقدمهماهیت و شرایط وقوع فسخ نکاحمبنا و پیشینه ی بحث فسخ نکاحطرح مطلبآثار فسخ نکا ایط وجود حق فسخ نکاحفلسفه فسخ برای عیوب نام برده در نکاحضرورت وجود عیوب موجب فسخ نکاح در قانون مدنیموجبات فسخ نکاح در قانون مدنی و تفاوتهای موجو بین زن و مردعدم وجوب درمان فرد معیوبمدت زمان درمانادله مخالفان فسخ نکاح به واسطه عیوب جدید و دلایل آنهاادله موافقان فسخ نکاح به علت عیوب جدید و دلایل آنهارا ار13- نتیجه گیری14 منابعمقدمهخانواده یکی از مهمترین ارکان اساسی جامعه و جزء کهن ترین گروههای انسانی است که نقش مهمی در حفظ سنن ملی و اخلاقی و عاطفی اجتماعی برعهده داردخانواده در جوامع و مخصوصا در جوامع ی جایگاه والایی دارد و در آیات و روایات مختلف بر وم حفظ آن تاکید شده استهدف از تشکیل خانواده ایجاد بقای نسل و تداوم آن است خانواده نقش مهمی در پیشرفت جوامع صنعتی ؟ علمی و اقتصادی دارد از این رو تضعیف خانواده ها حیات و موجودیت جامعه را هم ضعیف می کنددر قانون مدنی و دیگر قوانین کشور ما تعریفی از خانوداه اورده نشده و برای حفظ آن قوانین تدوین شده که وظایف و تکالیفی را بر عهده ی زوجین و افراد تشکیل دهنده ی خانواده می گذارداز جمله مواردی که باعث می شود این و ظایف و تکالیف نسبت به یکدیگر قابلیت اجرا پیدا نکند عیوب مطرح شده در قانون است و را اری را که قانون مطرح کرده است فسخ نکاح استبا پیشرفت علوم از جمله علو م پزشکی این عیوب مطرح شده در قانون کافی به نظر نمی رسد امروزه در دنیا بیماری های تشخیص داده شده که خطرناک مسری و لاعلاج هستند و تمامی اوصاف مطرح شده برای عیوب قانون را دارنددر این تحقیق تلاش من این بوده که بتوانم را اری برای تصری عیوب مطرح در قانون به عیوب جدید بدهم و با توجه به ابتلاع جوامع امروزی به این مشکلات سعی در ارائه ی را ار قانونی برای استفاده از این حق (فسخ نکاح) در صورت ابتلاع طرفین را دارم.ماهیت و شرایط وقوع فسخ نکاحفسخ نکاح یک عمل حفوقی یکجانبه است و به عبارت دیگر است که تنها احتیاج به اراده ی انشاعی ایقاع کننده دارد بودن این که نیازی به قبول طرف مقابل داشته باشد فسخ ازواج دارای قواعد ویژه ای است که با احکام خیارات در قرادادهای مالی ی ان نیست در حقوق ایران فسخ نکاح تشریفات خاص ندارد یعنی نیاز به رجوع به دادگاه نیست و با اراده ی صاحب حق واقع می شود. ولی باید توجه داشت که اراده ون باطنی تا زمانی که اعلام نشده است هیچ اثری در انحال نکاح ندارد لذا ماده 449 ق. م در این زمینه مقرر می دارد «فسخ به هر لفظ با فعل که دل بر آن نماید حاصل می شود» . باید توجه داشت اجازه در صورتی موثرا ست که ؟ به رد نباشد و الا اثری ندارد بنا بر ماده 250 ق م فسخ قابل رجوع و برگشت نیست از طرفی جنبه ی دیگری که در فسخ نکاح قابل تامل است جنبه ی مالی و حقوق متقابل در این عمل حقوقی می باشد در فسخ نکاح با وجود شرایط بعضی از تعهدات مال در صورت بروز اختلاف ممکن طرف ذی حق در دادگاه اقامه ی دعوی کند و حق خود را در این باب به استناد وجود یکی از موجبات فسخ اثبات کند حکم دادگاه در این مورد تنها جنبه ی اعلامی دارد و فقط نشان می دهد که موضوع مورد ادعا درست بوده است یا نه و از چه تاریخی واقع شده استمبنا و پیشینه ی ؟ فسخ نکاح(حسین مهر پور فصلنامه ی مفید شماره 205 ص 50 در آیات قران کریم از فسخ نکاح سخنی به میان نیامده است بحث فسخ نکاح تنها در روایات اهل بیت مورد اشاره قرار گرفته است. بسیار ی از این روایت در مقام پاسخ گویی ائمه به سوال اشخاص بوده است در ضمن برخی از این روایات تنها در موارد خاصی از عیوب نکاح را بر شمرده استبه نظر می رسد که مشهور فقها با توجه به اصل وم عقد و وضعیت خاص تکلم که آن از دیگر عقود متمایز می کند و حت الامکان باید پایدار باشد جواز فسخ و برهم زن نکاح را موکول به وجود نص و روایت صریح شارع می دانند و جایگاهی برای توجیهات عقلی و ملاحظات اجتماعی و انسانی و استدلالهای مبتنی بر مصلحت قیاس و استحصان قایل نیستند و لذا برای قایل شدن حق فسخ نکاح برای زن یا مرد در جستجوی وجود نص روائی هستندطرح مطلب 1امراض خطرناک جدید و اثر آنها بر حق فسخ نکاح: امروزه امراض جدید پیدا شده است که به مراتب خطرناک ترا ز عبوبی مانند برص و جذام هستند مانند ایدز که این بیماری العلاج بوده و مسری می باشد و حتی از طریق خون به فرزندان نیز سرایت می کنند حال آیا می توان این امراض را از عیوب نکاح دانست آیا در مورد ابتلا طرف مقابل حق فسخ نکاح را داد این امر از دیدگاه ن اهمیت زیادی دارد زیرا که مردان در اینگونه موارد حق طلاق دارند اما زن اختیاری در طلاق ندارد و مسأله فسخ نکاح برای او اهمیت بیشتری پیدا می کنددر این زمینه استفتائاتی از برخی از فقهای معاصر صورت گرفته است و اکثر این فقها امراضی مانند ایدز و دیگر امراض خطرناک را از عیوب موجب فسخ نکاح نمی دانند و بر انند که در اینگونه موارد زن می تواند از لحظ جسمانی از شوهر خود جدا باشد و این امر مسقط حق نفقه نخواهد بود در نهایت اگر ادامه وضع موجود برای زن موجب عسر و حرج باشد زن می تواند از حاکم تقاضای طلاق کند چرا که حصری بودن عیوب نکاح مورد اجماع است تقاضای عصر و حرج از حاکم اگرچه این راه حلی برای این مشکل به حساب می آید ولی راهی بسیار سخت و دشوار است و شاید برای طلاق مدت مدیدی بگذرد , بر خلاف فسخ نکاح که زن در آن می تواند خانه را ترک و اعلام فسخ نکاح کندو اگر هم به دادگاه مراجعه شود حکم دادگاه اعلامی خواهد بود نه تأسیس البته قانون گذار در ماده 1130 ق.م قبل از اصلاحیه از سال 60تا 70 امرض مسری صعب العلاج را مجوز طلاق دانسته بود که زن به استناد آن می توانست تقاضای طلاق کند اما با اصلاح مزبور قانون گذار به ذکر عنوان عصر و حرج اکتفاء کرد , و مصادیق عسر و مرج را بیان نکرده بود تا اینکه به موجب تبصره الحاقی به ماده 1130 مصوب 1380 منج مورد باری عسر و ر=حرج به عنوان تمثیل ذکر شد که از جمله آنها ابتلائ زوج به بیماری صعب العلاج روانی یا ساری یا هر عارصه صعب العلاج دیگری است که زندگی مشترک را مختل نماید برخی صاحب نظارن اعتقاد دراندکه در اینگونه موارد به احتمال زیاد اعتقاد به دادن حق فسخ به زن داشته اند.1 با توجه به عنوان انتخاب شده برای این تحقیق یعنی (برسی امکان تصری مواد راجع به فسخ نکاح نسبت به بیماری های صعب العلاج دیگر) هدف اصلی در این تحقیق جواب به سوالاتی از این قبیل می باشد.با توجه به پیدایش بیماری های صعب العلاج امروز ی از قبیل (ایدز و هپاتیت و تالاسی و بسیار از بیماری هایی که از طریق وراثت انتقال می یابند) و یکی از راههای انتقال بلاشک آنها چه برای فرزندان و چه برای همسر روابط است. آیا می توان این بیماری ها را نیز از موجبات فسخ نکاح دانست؟
با
تحقیق و بررسی در مورد عیوب فسخ نکاح
فسخ نکاح شماره پرونده :945ـ 83

موضوع پرونده : فسخ نکاح

دادگاه رسیدگی کننده: دادگاه عمومی بخش انزل خواهان : پیمان

خوانده : شیوا

دلایل و منضمات دادخواست : فتوکپی عقد نامه – محتویات پرونده کلاسه 589-84 خواسته دعوی غیر مالی است
شرح دادخواست:

با سلام احتراماً اینجانب فرزین شاه محمدی به وک از طرف خواهان به ا. به گزارش عصرامروز، به نقل از پایگاه خبری حرف نو، به تازگی تصویری تحت عنوان اتاق جهاد نکاح در شبکه های مختلف اینترنتی در حال دست به دست شدن است. در تصویر مذکور "عبارت لا اله الا الله محمد رسول الله" که شعار پرچم جبهه النصره است بر روی تشک و بالشت قرار گرفته شده است، منتشر کنندگان این تصویر مدعی شده اند واقعی است !

اگر چه شاید ساختگی بودن این تصویر در نگاه اول بر بیننده مشخص می شود اما موضوع این است که زمانی عده ای حیوان صفت به نام دین و به هر عمل زشت و ناپسندی دست می زنند، عملا بهانه به دست ستیزان می دهند، تعدادی از کاربران اینترنتی انتشار این تصویر را اهانتی بزرگ به و (صلی الله علیه و آله) دانسته اند. قانون مهریه ماده ۱۰۷۸ هر چیزی را که مالیت داشته و قابل تملک نیز باشد می توان مهر قرار داد. ماده ۱۰۷۹ مهر باید بین طرفین تا حدی که رفع جه آن ها بشود معلوم باشد. ماده ۱۰۸۰ تعیین مقدار مهر منوط به تراضی طرفین است. ماده ۱۰۸۱ اگر در عقد نکاح شرط شود که در صورت عدم تأدیه مهر در مدت معین نکاح باطل خواهد بود نکاح و مهر صحیح ولی شرط باطل است. ماد. دختر ۱۵ساله قهرمان جهادنکاح شد!+ع جریده النهار چاپ لبنان نوشت: عایشه پانزده ساله، قهرمان جهاد نکاح در شد.!!
این دختر عربستانی که سه ماه پیش به سفر کرده بود، پس از بازگشت به عربستان و اعطای عنوان قهرمانی جهاد نکاح توسط مفتی های عربستان گفت که ب این موفقیت را مدیون انرژی بالا و زحمات شبانه روزی و تلاش و همت والای رزمندگان است عایشه می گوید من برای تقرّب به خداوند، این جهاد را انجام دادم و از خداوند می خواهم که این جهاد را از من قبول بفرماید.!!!!!

عایشه می گوید من دختری بودم اما به محض ورود به جهاد نکاح توسط چندین نفر دوشیزگی خودم را فدای و در این مدت مشکل رزمندگان زیادی را حل و اکثر مجاهدانی که با من جهاد داشتند از الجزایر، اتیوپی، چچن و مغرب بودند، هم اکنون هم حامله هستم و من می دانم که این فرزند در آینده یکی از مجاهدان بزرگ راه خواهد شد.!!!!! ازدواج مسیار
ازدواج مسیار نوعی ازدواج در فقه ی است که در آن زن و شوهر با قراردادن شروطی در عقد نکاح از برخی حقوق و تکالیف خود مانند نفقه، زندگی مشترک، تعیین مسکن توسط شوهر و حق قسم (حق مساوی در هم بستری در هنگام چندزنی) صرف ِنظر می کنند. در نکاح مسیار معمولاً زن و شوهر جدا از یکدیگر زندگی می کنند. این نوع از ازدواج بیشتر در میان اعرا. به گزارش «شیعه نیوز»، «محمد العریفی» از مفتی های سرشناس وه ت عربستان، در آ ین اظهارات خود مدعی شد که معاویه بن سفیان، مؤسس سنت حسنه ی جهاد نکاح است.محمد العریفیاین مفتی وه گفت: «در جنگ صفین، مشاور عمربن عاص، این پیشنهاد را به ما معاویه داد، ما شخصاً دستور داد که ن شوهردار و بلکه تمامی ن، برای جهاد به صفین بیایند، تا که بتوانند به سربازان کمک کنند.»

«محمد العریفی» که فتوای جنجالی جهاد نکاح را صادر کرده است بعد از اینکه فتوای او در محافل عربی و ی جنجال به پا کرد، حرفش را پس گرفت و در چندین تریبون، به صورت رسمی مدعی شد که وی چنین فتوایی را صادر نکرده است.

در حالی که العریفی پس از جنجال به پا شده فتوای خود را پس گرفته، انی که این فتوا موجب سندی آنان شده و به آن عمل می کنند، به حرام شدن آن متقاعد نشدند و هنوز هم برخی از مفتی های کینه توز همچون «شیخ خباب مروان الحمد» و «ناصر العمر» افکار سلفی و وه خود را به تروریست های القا می کنند.

منبع: ادیان نیوز

از اول هم گفتم اعلام نخواهم کرد به چه ی رای خواهم داد ولی از اول هم معلوم که چه ی از نظر ما صالح است ولی در کل هر رئیس جمهور شد بداند باید مشاغل اطراف ا ایجاد کند داخل شهر ایجاد شغل گران و بدون صرفه است اما شهرکهای صنعتی اطراف ا قابل ایجاد شغل است رئیس جمهور بعد هم بداند دیگر مبنا فضای مجازی نخواهد بود بنده که هر طرح و نظری بخواهم ارائه. دلال "جهاد نکاح" عضو گروه تروریستی در ، در استان حلب کشته شد. به گزارش العالم، دو تن از عناصر عربستانیِ به نام های "عبدالرحمان الغازی الشمری" (25 ساله) ملقب به "ابو لطفی الشمری" و "ابوسفیان الحربی" در استان حلب بر اثر سانحه تصادف به هلاکت رسیدند. رو مه فرامنطقه ای "الحیات" به نقل از یکی از آشنایان الشمری، نوشت: الشمری چندین ماه پیش به عضوی. ماده ۱۰۷۸
هر چیزی را که مالیت داشته و قابل تملک نیز باشد می توان مهر قرار داد.
ماده ۱۰۷۹
مهر باید بین طرفین تا حدی که رفع جه آن ها بشود معلوم باشد.
ماده ۱۰۸۰
تعیین مقدار مهر منوط به تراضی طرفین است.
ماده ۱۰۸۱
اگر در عقد نکاح شرط شود که در صورت عدم تأدیه مهر در مدت معین نکاح باطل خواهد بود نکاح و مهر
به ادامه مط. مرد به هنگام اجرای نکاح، چیزی را به همسرش تقدیم می کند که در اصطلاح «مهریه» یا صداق نامیده می شود. کتاب الوصایا:وصیت سفارش انسان درمورد اموال یافرزندان دسال بعد از وفات اوست.اگرموصی نحوه خاصی ازتصرفات مالی رابعد ازوفاتش معین کند،مثلآ بگوید:ازاموال به جای مانده ازمن مسجدی بسازید،این وصیت درصورتی نافذ است که ثلث اموال میت برای عمل به وصیت وافی باشد.امّا استفاده ازبیش ازثلث،منوط به رضایت ورثه است.البته وصیت میت نسبت به حقوق واج. دوشیزگی خودم را فدای !دختر 15 ساله سعودی قهرمان جهاد نکاح !!! / ع
عایشه می گوید من دختری بودم اما به محض ورود به جهاد نکاح توسط چندین نفر دوشیزگی خودم را فدای ! و در این مدت مشکل رزمندگان زیادی را حل و اکثر مجاهدانی که با من جهاد داشتند از الجزایر، اتیوپی، چچن و مغرب بودند، هم اکنون هم حامله هستم ...این دختر عربستانی که سه ماه پیش به سفر کرده بود، پس از بازگشت به عربستان و اعطای عنوان قهرمانی جهاد نکاح توسط مفتی های عربستان گفت که ب این موفقیت را مدیون انرژی بالا و زحمات شبانه روزی و تلاش و همت والای رزمندگان است عایشه می گوید من برای تقرّب به خداوند، این جهاد را انجام دادم و از خداوند می خواهم که این جهاد را از من قبول بفرماید.عایشه می گوید من دختری بودم اما به محض ورود به جهاد نکاح توسط چندین نفر دوشیزگی خودم را فدای ! و در این مدت مشکل رزمندگان زیادی را حل و اکثر مجاهدانی که با من جهاد داشتند از الجزایر، اتیوپی، چچن و مغرب بودند، هم اکنون هم حامله هستم و من می دانم که این فرزند در آینده یکی از مجاهدان بزرگ راه خواهد شد!عایشهعایشه
بسم الله الرحمن الرحیم
قال رسول (ص) انحاح سنتی فمن رغب عن سنتی فلیس منی
بزن وشوهری وازدواج داعمی،ابدی،همیشگی،اثنا عشری،درآورم موکله خودم سرکار خانم...........رابرای موکل خودم جناب آقای ............به صداق وشرایط معلوم که ذکر شد.
قبول وک میکنم یا برای موکل خودم جناب آقای.............. به صداق وشرایط معلوم که ذکر شد.
بسم الله الرحمن الر. با سلام یه دختر 37 ساله هستم. قبلا تو عقد جدا شدم. بخاطر کارم مهاجرت به یه شهر بزرگ و تنها زندگی میکنم. همه چیز تا حدی خوبه خدا رو شکر. خودم، کارم، زندگیم. فقط یه مشکل عذابم میده و اون مجرد بودنم هست و گناهانی که به خاطر نیاز گاهی مرتکب میشم.
تلاش میکنم که ازدواج کنم اما دیگه هیچ موقعیت ازدواجی ندارم. اشخاص متعدد مذهبی و غیر مذهبی پیشن.  عقد ازدواج هم مانند هر قرارداد حقوقی دیگری باید محصول قصد و رضایت طرفین باشد و هر موضوعی که باعث شود این قصد و رضایت با خدشه روبرو شود، می‌تواند برای طرف مقابل حق فسخ نکاح را ایجاد کند؛ یکی از این موارد، تدلیس به معنای پوشاندن و مخفی‌ عیوب در هنگام ازدواج است.  یک حقوقدان در گفت‌وگو با «حمایت» بررسی کرد
حق فسخ ن. ر ابتدای موضوع و طرح مسئله به بیان تعاریف مهریه در لغت و قانون می پردازیم : ۱- مهر در لغت : مهر یا صداق پول یا چیز دیگری است که بعد از نکاح و بلافاصله بر ذمه ( عهده) مرد قرار می گیرد. ۲- مهر در قانون: به موجب ماده ۱۰۷۸ قانون مدنی هرچیزی را که مالیت داشته و قابل تملک نیز باشد می توان مهر قرار داد. درعقد نکاح زن به مجرد عقد مالک مهر می شود و می . اختصاصی از فایلکو تحقیق بررسی احکام فقهی و حقوقی مهر با و پر سرعت .
 تحقیق بررسی احکام فقهی و حقوقی مهر
 تحقیق بررسی احکام فقهی و حقوقی مهر مشخصات فایل
عنوان: بررسی احکام فقهی و حقوقی مهر
فرمت فایل : word( قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 53
شما در این تحقیق با مطالب مفید و ارزشمندی در مورد بررسی احکام فقهی و حقوقی مهر آشنا خواهید شد.
 بخشی از تحقیق بررسی احکام فقهی و حقوقی مهر را در ادامه مشاهده خواهید نمود: پیشگفتار یکی از حقوق مالی زن ازنقد نکاح در نظام حقوقی مهر می باشد. مهر از اختصاصات حقوقی است که در صورت تعیین مهریه به محض انشاء عقد زن مالک مهر می شود و می تواند هرگونه تصرف مالکانه در آن بنماید و مرد نیز م م به پرداخت آن به همسرش می شود.مهراز ارکان دائم محسوب می شود و عدم تعیین آن نیز خللی به صحت عقد وارد نمی کن و زن در این مورد درصورت وقوع مستحق مهرالمثل خواهد شد...ادله وجوب مهر از آیات و روایات اگرچه زمانی مهر با نکاح، در نکاح دائم شرط نیست و اگرچه زن می تواند مثل هر مالک دیگری مالکیت خود یعنی مهر را ببخشد ولی نکاح بی مهر قال تصور نیست این حقیقت درکتاب خداوند متعال و سنت رسول(ص) می باشد...فلسفه حقوقی مهر پدید آمدن مهر نتیجه تدبیر ماهرانه ای است که در متن خلقت و آفرینش برای تعدیل روابط زن و مرد و پیوند آنها به یکدیگر بکار رفته است. ممکن است ی اصل تشریع مهر را زیر سئوال برده و بگوید: زن و مرد از لحاظ به یکدیگر نیاز دارند و از همین طریق بسوی همدیگر جذب می شوند و ازدواج می کنند مهر دیگر چه معنا دارد؟ با تشریع مهر، زن تحقیر شده و تا سرحد یک کالای مورد معامله تنزیل یافته است مرد بوسیله مهر، زن را مانند یک برده در تملک خود درمی آورد...مالکیت زن بر مهر به مجرد انشاء عقد نکاح، زوجه مالک تمامی مهر می  باشد.اگر مهر، عین معین باشد به مجرد تحقق نکاح، آن عین به مالکیت زن در می آید و او حق هرگونه انتفاع و تصرف مالکانه همچون فروش و اجاره آن را خواهد داشت. اگر مهر عین کلی باشد مانند مقداری پول یا طلا به محض وقوع عقد شوهر موظف به ادای آن خواهد بود و زن می تواند آنرا مطالبه کند. مگر اینکه مدت زمان خاص یا اقساطی جهت تأئیدیه آن منظور شده باشد...مقایسه احکام مهریه در نکاح دائم و نکاح موقت مهریه هم در ازدواج دائم است و هم در . با این تفاوت که در عدم ذکر مهر موجب بطلان عقد است و در ازدواج دائم عقد باطل نیست مهرالمثل تعیین می شود. قانون مدنی بموجب ماده 1075 خود نکاح منتقطع یا موقت را به رسمیت می شناسد. در نکاح موقت طلاق مفهومی ندارد با توجه به تعیین مدت در عقد نکاح زوج حق دارد در اثنای مدت از بقیه زمان تعیین شده صرفنظر نماید که اصطلاحاً« بذل مدت» نامیده می شود...  فهرست مطالب تحقیق بررسی احکام فقهی و حقوقی مهر
گفتار 1: تبیین مفهوم مهرمعنای لغوی مهرمعنای اصطلاحی مهرمهر در آیات و روایاتکتابسنتتاریخچه مهرفلسفه حقیقی مهراهمیت مهر از نظر آثار روانی مهرچه چیزهایی را می توان مهر قرار داد؟گفتار 2: اقسام مهرمهرالمسمی و شرایط آنمهرالسنه و مقدار آن به قیمت  روزمهرالمثلمهرالمثله و مقایسه مهریه درنکاح دائم و نکاح منقط ریه سنگین و نکوهش نتیجه 
با
تحقیق بررسی احکام فقهی و حقوقی مهر
مهریه ای است که مقدار آن هنگام عقد ازدواج معین شده و از آن نام برده شده است. به عبارت دیگر اگر مهر، هنگام عقد نکاح(ازدواج) یا بعد از آن به تراضی(رضایت) طرفین معین شود یا مالی به عنوان مهر در عقد نکاح ذکر گردد و مورد توافق زوجین(زن و شوهر) قرار گیرد مهر المسمی گفته می شود. موارد جواز فسخ عقد نکاح توسط زوج و زوجه زوج : هرگاه مرد بعد از عقد بفهمد که همسرش یکى از هفت عیب زیر را دارد مى تواند عقد را فسخ کند: 1. دیوانگى 2. بیمارى خوره 3. بیمارى برص 4. کور بودن 5. شَل بودن، به طورى که آشکار باشد 6. افضا شدن (یعنى راه بول و حیض او، یا راه حیض و غائطش یکى شده باشد، و به طور کلّى پارگى طورى باشد که قابل استفاده براى جنسى نباشد) 7. گوشت یا استخوان یا غدّه اى در او باشد که مانع نزدیکى شود. و چنانچه مرد به سبب یکى از این عیوب عقد را به هم بزند نیاز به طلاق نیست، همان فسخ کافى است زوجه : زن در چند صورت مى تواند عقد را به هم زند: 1. دیوانه بودن شوهر 2. نداشتن مردى 3. ناتوانى از نزدیکى جنسى 4. در صورتى که بیضه هاى او را کشیده باشند. و چنانچه زن به خاطر یکى از عیوب بالا عقد را بر هم زند نیازى به طلاق نیست، و همان فسخ کافى است رساله آیت الله مکارم تصاویر زیباسازی www.roozgozar.com تصاویر زیباسازی به گزارش مشرق، چچن در ضلع جنوبی "روسیه" در منطقه "قفقاز" واقع شده است، این منطقه از جنوب به کشور "گرجستان" متصل است و در غرب آن جمهوری‏ های خود مختار دیگر روسیه نظیر "اوستیا" قرار دارند. همچنین در شرق و شمال آن جمهوری "داغستان" قرار گرفته است.

جهاد نکاح چشم آبی های تک تیرانداز در حمص

اکثر نان چچن را مسلمان تشکیل می دهند؛ این منطقه که در سال 1991 از روسیه اعلام استقلال کرد، دو بار در سال های 1994 و 1999 مورد تعرض روسیه قرار گرفت.
این دو جنگ باهدف سیطره مجدد روسیه بر منطقه چچن انجام گرفت، و نتیجه آن ها کشته شدن قریب به 100 هزار شهروند غیر نظامی بود، همچنین بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی منابع روسی در این دو جنگ حدود ده هزار سرباز روسی نیز کشته شدند. از موسس جهاد نکاح رونمایی شد! .«محمد العریفی» که فتوای جنجالی جهاد نکاح را صادر کرده است بعد از اینکه فتوای او در محافل عربی و ی جنجال به پا کرد، حرفش را پس گرفت و در چندین تریبون، به صورت رسمی مدعی شد که وی چنین فتوایی را صادر نکرده است. به گزارش ادیان نیوز، «محمد العریفی» از مفتی های سرشناس وه ت عربستان، در آ ین اظهارات خود مدعی شد که معاویه بن سفیان، مؤسس سنت حسنه ی جهاد نکاح است. محمد العریفیاین مفتی وه گفت: «در جنگ صفین، مشاور عمربن عاص، این پیشنهاد را به ما معاویه داد، ما شخصاً دستور داد که ن شوهردار و بلکه تمامی ن، برای جهاد به صفین بیایند، تا که بتوانند به سربازان کمک کنند.» «محمد العریفی» که فتوای جنجالی جهاد نکاح را صادر کرده است بعد از اینکه فتوای او در محافل عربی و ی جنجال به پا کرد، حرفش را پس گرفت و در چندین تریبون، به صورت رسمی مدعی شد که وی چنین فتوایی را صادر نکرده است. در حالی که العریفی پس از جنجال به پا شده فتوای خود را پس گرفته، انی که این فتوا موجب سندی آنان شده و به آن عمل می کنند، به حرام شدن آن متقاعد نشدند و هنوز هم برخی از مفتی های کینه توز همچون «شیخ خباب مروان الحمد» و «ناصر العمر» افکار سلفی و وه خود را به تروریست های القا می کن ممکن است دختری خواهان ازدواج با شخصی باشد اما پدر او به هر علت اجازه ازدواج را به وی ندهد. در این موارد دختر می تواند با مراجعه به دادگاه اجازه ازدواج خود با دیگری را تحت شرایطی اخذ کند. طبق قانون مدنی ایران: «نکاح دختر ، اگرچه به سن بلوغ رسیده باشد، موقوف به اجازه پدر یا جد پدری او است و هر گاه پدر یا جد پدری بدون علت موجه از دادن اجاز. کدگذاری عیوب جوش

یکی از موارد مهم در گزارش بازرسی اعلام دقیق عیوب مشاهده شده میباشد. این موضوع در مورد بازرسی جوش با توجه به تعدد و تنوع عیوب و وجود عیوب نسبتا مشابه با ریشه ها و علل ایجاد متفاوت کار نسبتا وقت گیری است و برای تعیین دقیق عیب باید از توضیحات طولانی استفاده کرد مانند: «ترک انجمادی طولی در ف جوش» همانطور که مشاهده. اختصاصی از هایدی تحقیق درمورد فسخ نکاح با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 83 مقدمهتعریف خانواده :1«- ازنظر حقوقی محض ، خانواده عبارت است ازمجموع اشخاصی که به واسطه قرابت بهم بستگی دارندواین خویشاوندی رابطه ای است که از نسب یانکاح یا رضاع حاصل می شود وخود نکاح ، عقدی است که به واسطه آن زن و مرد به قصد مشارکت در زندگی وتعاون بایکدیگر قانوناً متحد شده اند واین تعریفی است که حقوقدانان ما تقریبا به طور هم آهنگ از نکاح نموده اند »«خانواده به معنای عام ، یاخانواده گسترده عبارت ازگروهی است مرکب ازشخص وخویشان نسبی همسر او ، گروهی که ازیکدیگر ارث می برندمواد 862، 1032 قانون مدنی طبقات اقرباء نسبی را بیان می کند »« ماده 1032 : قرابت نسبی به ترتیب طبقات ذیل است .طبقه اول : پدر ومادر واولاد واولاد اولاد .طبقه دوم : اجداد وبرادر وخواهر واولاد آنهاطبقه سوم : اعمام وعمات واخوال وخالات واولاد آنها» .«ضابطه این خانواده ، همان ارث بردن است البته نکاح با بعضی ازاقرباء سببی قانوناً ممنوع است.»« ماده 1047 قانون مدنی بیان میدارد : « نکاح بین اشخاص ذیل به واسطه مصاهره ممنوع است :بین مردومادر وجدات زن اوازهر درجه که باشد اعم از نسبی ورضاعی .بین مردوزنی که سابقاً زن پدر ویایکی ازاجداد زن پسر یازن یکی ازحفاد او بوده است هرچند قرابت رضاعی باشد .بین مرد بااناث ازاولاد زن از هر درجه که باشد ولو رضاعی مشروط بر اینکه بین زن وشوهر شویی واقع شده باشد . »«حتی اجرای احکام نمی تواند متصدی اجرای حکم نسبت به اشخاصی که با آنها قرابت سببی تا درجه معینی دارد ( ماده 28 قانون اجرای احکام مدنی ) به هر حال ،خانواده به معنای گسترده درقدیم اهمیت بیشتری داشته ولی درعصر جدید اهمیت خود را تاحد زیادی از دست داده است. خانواده به فضای خاص ، عبارت از زن وشوهر وفرزندان تحت س رستی آنها ست که معمولا باهم زندگی می کنند وتحت ریاست شوهر وپدر هستند . معیار ضابطه تشکیل این خانواده همان ریاست یک شخص براعضای آن است ماده 1105 ق .م می گوید : درروابط زوجین ریاست خانواده با شوهر است . » اهمیت خانوادهخانواده ، از قدیمی ترین ومهم ترین گروه است که از آغاز بشر وجود داشته است. خانواده ، اولین جمعی است که انسان در آن وارد می شود وآداب ورسوم اخلاقی را از آن می آموزد .« خانواده ، درحفظ وگسترش قدرت ملی نقش موثری را ایفا می کند به بیان دیگر ، رابطه ای نزدیک بین قدرت ملی وخانواده وجود دارد وسستی وتباهی خانواده ها انحطاط ملت را به دنبال می آورد ونیزتاریخ از سستی خانواده دردورهای انحطاط خبر می دهد . خانواده ا زنظر اقتصادی نیز نقش مهمی را در طول تاریخ ایفا کرده است، مخصوصاً در کشور ماهنوز اکثر واحدهای کشاورزی باهمکاری وخود یاری اعضای خانواده اداره می شوند. خانواده، از جهت دیگر نیز دراقتصاد کشور موثر است ، ی که دارای خانواده است به زندگی وفعالیت های اقتصادی علاقه بیشتری نشان می دهد بیشتر کار می کند ودرآمد بیشتری به دست می آورد . »خانواده از لحاظ اجتماعی :« خانواده، اولین مکتب شایسته ای است که انسان آنرا اجتماعی بار می آورد ودر آنجا حس از خود گذشتگی ومفهوم تعاون را فرا می گیرد وبرای شرکت درگروه های بزرگتر آماده می شود. همبستگی اخلاقی ، اجتماعی در خانواده سبب میشود که درروابط زوجین علاوه بر تمایلات ،روابط آمیخته با اخلاقیات وعواطف وتعاون یگانگی به منظور تحکیم مبانی انسانی ایجاد شده وکانون مقدسی به منظور تامین سعادت افراد خانواده و نتیجتاً پیشرفت اجتماع به وجود آید » . تعریف ازدواج :« نکاح یا ازدواج درقانون مدنی ایران وبسیاری از کشورها تعریف نشده است نکاح درلغت به معنی صم ( پیوستن ) است ودر اصطلاح حقوقی می توان آن راچنین تعریف کرد : « نکاح قرار دادی است که به موجب آن زن ومرددر زندگی با یکدیگر شریک ومتحد شده ، خانواده ای تشکیل می دهند...»بعضی از ان حقوق درتعریف نکاح گفته اند :« نکاح عبارت از ، رابطه حقوقی است که به وسیله عقد بین مرد وزن حاصل می گردد وبه آنها حق می دهد که تمتع ازیکدیگر ببرند » .البته تمتع جسمی ازمهمترین اغراض نکاح است وشاید مهم ترین هدفی است که اشخاص را به عقد نکاح وا می دارد ولی اغراض دیگری مانند توالد وتناسل وهمکاری درزندگی نیز در نکاح وجود دارد .بعضی ازحقوقدانان ی نکاح را چنین تعریف کرده اند: « نکاح، عقدی است که به هر یک از زوجین حق استمتاع ازدیگری را به وجه مشروع می دهد »
با
تحقیق درمورد فسخ نکاح