تخنیک هرات

به نقل از خبرگزاریها در مورد تخنیک هرات : رئیس جمهور افغانستان در نشست شورای عالی توسعه شهری گفت: با راه اندازی پروژه های تاپی و خط آهن هرات ـ مزار شریف، هرات به مرکز ثقل تجارت و ترانزیت منطقه ای تبدیل می شود. ساعتی پیش ز له ای به بزرگی ۳/۴ ریشتر هرات در استان یزد را لرزاند. م ع ۲۳ ساله اهل هرات نتوانست با پیوستن به ان دومین بازیکن افغان تاریخ لیگ برتر لقب بگیرد. رقابت های فوتبال جام سبز هرات با ش ت ایران مقابل صرافان هرات آغاز شد. در جلسه شورای نامگذاری شهر هرات که با حضور مسئولین شهرستان برگزار شد در مورد شناسنامه دار میادین و معابر هرات بحث و تبادل نظر شد . جلسه شورای نامگذاری شهر هرات با حضور زاده رحمانی، فرماندار شهرستان خاتم، حجت ال والمسلمین محمد رضایی هرات، رییس شورای ی رات و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد ی در محل دفتر شورای ی شهر هرات برگزار شد . در این جلسه 140 مورد خیابان، میدان و کوچه شهر هرات پس از بحث و تبادل نظر و هم شی اعضای با هدف شناسنامه دار معابر و خدمت به شهروندان نامگذاری شد . لازم به ذکر است میدان وجی هرات به سمت دهستان چا به نام دروازه شیراز و خیابان حد فاصل میدان دادگستری تا پمپ بنزین دهقان به نام خیابان بابکان نامگذاری شد. سه سفرنامه هرات، مرو، مشهدسه سفرنامه هرات، مرو، مشهدقدرت الله روشنی زعفرانلو ... تفاهمنامه همکاری تجاری صنفی بین 20 اتحادیه صنفی در هرات و 20 اتحادیه صنفی در مشهد طی نشستی با حضور مسئولان صنفی و اقتصادی اسان رضوی و ولایت هرات به امضا رسید. رئیس تربیت بدنی استان هرات افغانستان اعلام کرد: رقابت های ورزشی به صورت رفت و برگشت بین تیم های دو استان همجوار هرات و اسان رضوی برگزار خواهد شد. مراسم روز جهانی قدس امروز همزمان با بسیاری از ای سراسر جهان در هرات افغانستان نیز برگزار شد. طی ۱۰ روز گذشته 20 نفر از ین مسلح توسط فرماندهی پلیس ولایت هرات از سطح شهر و ولسوالی گذره بازداشت شدند. با وجود افزایش تهدیدات امنیتی علیه مراسم های عزاداری در افغانستان، اما شور و حال بسیار زیادی در همه ولایات کشور بخصوص در شهر هرات برقرار است. سخنگوی والی هرات توقف کار ریل گذاری این پروژه را تأیید کرد. مخالفان مسلح که قصد ربودن دو تاجر را در مسیر هرات قلعه داشتند، با کمین پلیس سرحدی مواجه شدند. مقام های امنیتی هرات می گویند که یک فرد پدرش را در این ولایت به قتل رسانده است. نخستین نمایشگاه چهره پردازی از بیست وچهار بانوی فعال و نخبه ولایت هرات با حضور مقامات تی در تالار مطبوعات ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات گشایش یافت. نخستین کنفرانس راهبردی توریسم، برنامه ریزی شهری و مدیریت میراث های فرهنگی امروز در شهر هرات برگزار شد. منابع خبری در افغانستان گزارش دادند که انفجار در نزدیک مسجد جامع هرات دست کم ۱۰ کشته و ۱۸ زخمی برجا گذاشت. جاری شدن سیل در هرات افغانستان به کشته شدن دست کم دو نفر انجامید. مقامات ولایت هرات از بازداشت یک مهاجم انتحاری که قصد حمله به مساجد و اماکن مقدس در هرات داشت خبر دادند.
معاون پالیسی و پلان اداره مستقل هوانوردی ملکی میگوید میدان هوایی بین المللی هرات با معیارهای پنج گانه بین المللی " ایکاو" ساخته خواهد شد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، داکتر قاسم وفائی زاده که بایک هیئت به خاطر بررسی این هدف ازمیدان هوایی بین المللی هرات دیدن میکرد گفت ، با استفاده از کمک پنج ملیون دالری دراز مدت کشور ایتالیا، میدان هوایی بین المللی هرات به معیارهای پنج گانه سازمان ایکاوساخته شود.
او گفت میدان هوایی بین المللی هرات ازنظر اقتصادی اهمیت منطقه ای دارد و با توسعه این میدان، افغانستان صاحب فرصت های ترانزیتی و اقتصادی خواهد شد.
وی اضافه کرد که توسعه میدان هوائی هرات مطابق ماستر پلان به شش صد متر مربع زمین نیازدارد.
به گفته وی، با توسعه این میدان فرصت های شغلی و اقتصادی برای شهروندان هرات فراهم خواهد شد.
او اضافه کرد که درسال های بیشرو مردم افغانستان شاهد پیشرفت های دیگر دربخش هوانوردی خواهند بود. پوهنتون پولی تخنیک بعد از تکمیل بنا های مورد نیاز آن در سال 1348 منحیث یک مؤسسه مستقل تحصیلات عالی بنام انستیتوت پولی تخنیک کابل بوجود آمد. پروژه تاسیس آن بعد از منظوری در سال 1342 ابتدا به پوهنتون کابل س شد و در سال 1343 تهداب گذاری گردید. پوهنتون پولیتخنیک کابل دارای سه پو هنحی بوده و در پوهنحی های سه گانه خویش مجموعا 2690 نفر محصل دارد که . مسئولین محلی در استان هرات در غرب افغانستان می گویند : یک محموله بزرگ را ضبط کرده اند .
عبدالاحد ولی زاده سخنگوی پلیس هرات ضمن تایید این رویدادمی گوید :پلیس شاهراه هرات – قلعه با همکاری پلیس مبارزه با ، شام روز یک شنبه این مقدار موادمخدر از نوع را که در دو خود رو جابجا گردیده بود از منطقه شبش از توابع شهرستان غوریان استان هرات بدست آورده اند .
منبع افزود خودرو ها متعلق به قاچاقبران بوده است ، اما در پیوند به این حادثه ی دستگیر نشده است .
هرات در غرب افغانستان وهم مرز با ایران است که مناطق مرزی این استان گاه و بیگاه شاهد قاچاق به این کشور می باشد .

رئیس اتحادیه قالیبافان هرات می گوید که صادرات نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد کاهش یافته است. کار ریل گذاری قطعه سوم خط آهن هرات – خواف در ولسوالی غوریان افغانستان، مجددا از سوی ایران از سر گرفته می شود. منابع خبری در افغانستان گزارش د که انفجار امروز ( ) در نزدیک مسجد جامع هرات دست کم 10 کشته و 18 زخمی برجا گذاشت.... مسجد جامع از مسجدهای کهن و باارزش هرات است که به دلیل معماری شگفت انگیز آن شهرتی جهانی دارد. رئیس اداره مبارزه با حوادث طبیعی در هرات از ناامنی به عنوان عمده ترین چالش پیش روی امدادرسانی یاد کرد . بیش از 7 هزار ویزای ایران به زائران اربعین در ولایت هرات صادر شده است. نمایشگاهی تحت نام" دام در دام" برای نخستین بار در ولایت هرات در غرب کشور گشایش یافت. منابع خبری در افغانستان گزارش د که انفجار امروز ( ) در نزدیک مسجد جامع هرات دست کم ۱۰ کشته و ۱۸ زخمی برجا گذاشت. فعالیت افراد غیرمسلکی و ک ن در دواخانه های شهر هرات باعث نگرانی شهروندان و مسوولان اداره صحت عامه این ولایت شده است. وقوع طوفان های شدید عصردیروز در ولایت هرات باعث جان باختن 3 عضو یک خانواده گردید. مقام های امنیتی در هرات می گویند که ۸۷ کیلوگرام و ۸ لیتر ات الکی در ۱۵ روز گذشته از سوی پلیس این ولایت کشف و ضبط شده است. افخمی گفت: به زودی کمیته اقتصادی بین هرات و اسان رضوی در هرات تشکیل خواهد شد . محفل انس با قرآن با حضور قاریان ایرانی در استان هرات افغانستان برگزار خواهد شد. در جریان برگزاری مراسم عاشورا در هرات، دو فرد مسلح از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شده اند. اداره امنیت ملی هرات از فروش سیزده هزار و پانصد عدد مرغ تلف شده در این ولایت جلوگیری کرد. مهدی حدید با انتقاد از رفت وآمد هلی کوپترهای ناشناس در هرات گفت: این گونه اتفاقات ناشی از فعالیت های در افغانستان است که با وارد ارتباط مستقیم شده است. مقامات افغانستان و ازب تان برای آغاز کار ساخت خط آهن بلخ ـ هرات اعلام آمادگی د. مقام های می گویند که کمیته ولایتی اضطرار هرات برای صدها خانواده ای که در چند روز اخیر بر اثر باران شدید و جاری شدن سیلاب خسارت دیده اند، کمک خواهد کرد. نظامیان یی با حمله به مسجدی در شهر هرات افغانستان، طلاب در این مسجد را مورد آزار قرار دادند و شیشه های مسجد را نیز ش تند. مسئولان اتاق تجارت و صنایع هرات ادعا د که زندانیانی در زندان مرکزی این ولایت وجود دارند که با ان مسلح همدست هستند. والی هرات به حمایت از فعالیت آزاد و ارائه به وقت اطلاعات اداره ها به خبرنگاران و رسانه ها تاکید کرده است. تیم فوتبال سرخ پوشان با برتری یک بر صفر در مقابل کابل، حریف صرافان در فینال نخستین دوره رقابت های جام سبز هرات شد. ساخت اپلیکیشن و نرم افزارهای کاربردی توسط دانش آموزان در برخی از مکتب مدرسه های هرات رونق گرفته است. مراسم اختتامیه مسابقه کتاب خوانی "اخوت ی" از سوی مجتمع قرآن و عترت ولایت هرات برگزار شد. محمدعسکر انوری، عضو پیشین شورای ولایتی هرات همراه با چهار تن دیگر صبح امروز در زندان پل چرخی شدند. روز گذشته ریاست اجراییه کشور به خانواده های قربانیان حادثۀ تروریستی اخیر در مسجد جامع بزرگ هرات مساعدت مالی کرد. پولیس هرات در هفته گذشته ۱۴ تن را به اتهام فروش بازداشت کرده است. شهردار وشورا شهر هرات به مناسبت روز پرستار با پرستاران بیمارستان آیت اله خاتمی هرات دیدار د.