ترکیه بخش اعظم الباب را تحت کنترل درآورده ایم

به نقل از خبرگزاریها در مورد ترکیه بخش اعظم الباب را تحت کنترل درآورده ایم : شهر مهم بزاعه در شرق الباب توسط نیروهای تحت حمایت ترکیه تصرف شد .
الباب از سه طرف محاصره شده و اکنون سقوط قباسین و عقب نشینی از الباب محتمل است. مشخصا برای نجات الباب ضد حملات بیشتری را ترتیب خواهد داد .


خبرگزاری فارس: «الباب» تا چند روز دیگر آزاد می شود/ ترکیه و بازندگان بزرگ جنگ عضو پارلمان با تاکید بر اینکه تا چند روز دیگر الباب را کاملاً تحت کنترل خواهد گرفت، گفت: الباب به معنای ش ت ترکیه و در ایجاد منطقه بی طرف در شمال و برگ برنده جدید دمشق در هر مذاکره است. ترکیه نزدیک به دو ماه است پشت دروازه های شهر الباب زمین گیر شده و هنوز راهی به داخل این شهر باز نکرده است. یکی از فرماندهان عملیات ترکیه در شمال ، موسوم به «سپر فرات»، به ضرب گلوله چند فرد ناشناس در شهر الباب حلب کشته شد. خبرگزاری فارس: «الباب» تا چند روز دیگر آزاد می شود/ ترکیه و بازندگان بزرگ جنگ عضو پارلمان با تاکید بر اینکه تا چند روز دیگر الباب را کاملاً تحت کنترل خواهد گرفت، گفت: الباب به معنای ش ت ترکیه و در ایجاد منطقه بی طرف در شمال و برگ برنده جدید دمشق در هر مذاکره است. در پست های قبلی به طور مفصل به مسائل الباب پرداخته شد.

نیروهای ترکیه و درع الفرات در حال پیشروی در غرب و جنوب شهر هستند. و هم در حال حمله به تادف در جنوب الباب.

درگیری پیش آمده در مناطق حاشیه ای الباب ( الغوز ) بین و نیروهای #درع_الفرات معنایش رقابت نظامی برای تصرف الباب نیست.
چنین درگیری هایی در خارج از شهر که بر اثر افزایش خطو. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، نیروهای توانستند شهرک استراتژیک تادف در جنوب شهر الباب را در عملیاتی با حمایت هوایی روسیه تحت کنترل بگیرند. برای اجتناب از هرگونه درگیری توافق شده دو طرف و نیروهای " آزاد" یک مرز مشخص داشته باشند. حمله گروه تروریستی به مواضع ترکیه در شهر الباب، واقع در شمال ، دستکم 6 کشته و زخمی برجای گذاشت. گروه های معارض تحت حمایت ترکیه که در عملیات موسوم به سپر فرات شرکت داشتند ادعا د که شهر «الباب» را کرده اند. معاون نخست ترکیه بدون توجه به حضور بدون مجوز نظامیان این کشور در خاک گفت: ما عملیات «سپر فرات» را انجام نداده ایم تا شهر «الباب» را به بازگردانیم! گرو های مسلح مستقر در شهر الباب واقع در شمال با یکدیگر بر سر انبارهای گندم که قبل از عقب‏ نشینی از الباب این محصول را رها کرده بود، درگیر شدند. ترکیه تجهیزات نظامی جدیدی وارد پایگاه های نظامی خود در اطراف شهر الباب کرد. مع ن سوری ادعا کرده اند که پس از هفته ها درگیری مرگبار و خونین توانسته اند کنترل شهر الباب را به طور کامل در اختیار بگیرند. در حالی به شهر الباب مرکز در شمال رسیده است که برخی منابع خبری ترکیه اعلام د قصد دارد به ادلب مقر «القاعده» حمله کند. دفاع ترکیه خبر ورود نیرو های تحت حمایت آنکارا به مرکز شهر «الباب» را تایید کرد. مسئولان ترکیه ای تحویل شهر الباب به مسئولان ای پس از آزادسازی این شهر را تکذیب د. دیده بان روز دوشنبه اعلام کرد: 11 غیر نظامی از جمله سه کودک در حملات روزدوشنبه ترکیه به شهر الباب کشته شده اند. خبرگزاری تی ترکیه از تشدید جنگ خیابانی میان عناصر گروه تروریستی و نیروهای تحت حمایت این کشور در شهر الباب گزارش داد.
خبرگزاری فارس: «الباب» تا چند روز دیگر آزاد می شود/ ترکیه و بازندگان بزرگ جنگ عضو پارلمان با تاکید بر اینکه تا چند روز دیگر الباب را کاملاً تحت کنترل خواهد گرفت، گفت: الباب به معنای ش ت ترکیه و در ایجاد منطقه بی طرف در شمال و برگ برنده جدید دمشق در هر مذاکره است. تلاش ترکیه و مع ن برای تصرف الباب از دست موجب آوارگی 40 هزار نفر شد. مسئولان ترکیه ای تحویل شهر الباب به مسئولان ای پس از آزادسازی این شهر را تکذیب د. یک رو مه ترکیه ای مدعی شد که عقب نشینی از شهر الباب در شمال شرق استان حلب را که هفته هاست ترکیه نتوانسته با شبه نظامیان وابسته به خود واردش شود، آغاز کرده است. گروه تروریستی پیش از عقب نشینی از الباب در شمال ، مرکز نیروهای ترکیه را در این شهر بمب گذاری کرد. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای و مقاومت جاده «الباب-الرقه» را به طور کامل تحت کنترل خود درآوردند. حملات زمینی و هوایی نیروهای ترکیه به شهر الباب در حلب ، موجب جان باختن ۲۴ غیرنظامی شد. منابع سوری از محاصره شدن تروریست های ی در شهر «الباب» و همچنین قوت گرفتن احتمال درگیری نظامی میان و ترکیه در این منطقه خبر می دهند. پس از آزادسازی تل حواره و معزوله موفق شد روستای بیرة الباب واقع در جنوب الباب را آزاد کند . با پیشروی صورت گرفته فاصله با شهر الباب به کمتر از 5 کیلومتر رسید . در ساعات آینده باید منتظر شماویه ،طومان و دیرقاق باشیم . گروه های مسلح در شهر الباب، برای تخلیه این شهر تحت نظر ترکیه، به توافق رسیدند. شهر الباب پس از 75 روز نبرد بین و نیروهای تحت امر ترکیه به دست این نیروها شد. هر چند عملیات ترکیه با چراغ سبز روسیه از متحدان و حامیان اصلی دمشق انجام شد اما به نظر می رسد ت و دیگر هم پیمانش ایران با بدبینی به این دخ نظامی بدون مجوز ت مرکزی می نگرند. بخشی از تحلیلگران دخ ترکیه را بیشتر معامله دو طرف می دانند که هر دو طرف سود و زیان معامله را همزمان پذیرفته اند.
به نظر می رسد دلایلی مانند نگرانی ت مرکزی از قدرت گیری بیش از حد کردها و اتصال کانتون های کردی، تعهد ترکیه به جداسازی و مسلحین برای تحت کنترل آوردن لااقل بخشی از آنها، اجرای آتش بس متز ل، کاهش درگیری ها و هل دادن وضعیت به سمت گفتگوهای انگیزه هایی برای این توافق غیرعلنی بوده.
در هر صورت ترکیه با در دست داشتن برگهایی که با مداخله نظامی به دست آورده، یعنی کنترل مساحت وسیعی از شمال حلب و غرب فرات و شهر الباب علاوه بر اینکه در چانه زنی بر سر آینده موقعیت بهتری پیدا می کند، بلندپروازانه تر می تواند به گزینه های نظامی فراتر از این نیز بین د. هر چند به نظر می رسد با روند مناسب پیشروی در شرق کوبرس به احتمال زیاد بتواند راه نیروهای ائتلاف ترکیه را به سمت مرکز و الرقه سد کند اما تحرکات و نظامی ترکیه برای ورود به مناطق دیگری از از جمله شمال حسکه (کانتون جزیره) به طور مثال از طریق تل ض با رایزنی هایی که با دیگر احزاب کرد مخالف با پ ی د در عراق و انجام می دهند ادامه دارد.

اطلاعاتی از منطقه و شهر الباب:
منطقه الباب پیش از بحران بیش از 300 هزار نفر جمعیت را در خود جای داده بود که شهر الباب در 30 کیلومتری شرق حلب با حدود 85 هزار نفر پرجمعیت ترین کانون جمعیتی این منطقه به شمار می آید. روستاهای شمال الباب عمدتا کرد نشین و ترکمن نشین و روستاهای جنوب الباب عمدتا عرب نشین می باشند. شهر الباب اولین شهر در استان حلب بود که در آوریل سال 2011 بر ضد ت در آن تظاهرات گسترده برگزار شد، 2012 به دست آزاد و 2014 به دست افتاد.
منطقه الباب شامل سه ناحیه الراعی، تادف و دیرحافر و 157 روستا به مساحت 920 کیلومتر مربع است. مساحت شهر الباب حدود 18 کیلومتر مربع (تقریبا یک دهم مساحت شهر حلب) است. مقایسه تطبیقی بین مساحت شهر الباب و شهر حلب را در تصویر مشاهده می کنید که مساحت این شهر اندکی از محله شیخ مقصود حلب بزرگتر است.
الباب اولین صادر کننده لبنیات و پنیر به مناطق دیگر است و کشاورزی شغل غالب مردم این منطقه می باشد.
در عملیات نظامی ائتلاف ترکی بنابر منابع مختلف بین 385 تا 444* (منبع: مرصد سوری) غیرنظامی بر اثر حملات هوایی، توپخانه ای و برخورد با مین های زمینی جان خود را از دست دادند. احمد بدرالدین حسون مفتی اعظم در مصاحبه با شبکه المیادین اعلام کرد 18 نفر از بستگانش در جریان حمله به الباب جانشان را از دست داده اند.
ادعا می کند بیش از 400 نیروی ترکیه را کشته است اما در آمارهای رسمی وزارت دفاع ترکیه حدود 80-90 سرباز ترکیه از ابتدای عملیات جان خود را از دست داده اند. شبکه العربیه از کشته و زخمی شدن سربازان ترکیه در حملات هوایی روسیه در شهر الباب خبر داد. مهر نوشت: دفاع ترکیه از «تسلط نسبی» معارضین که تحت حمایت کامل این کشور قرار دارند بر «الباب» خبر داد. ژنرال خلوصی آکار، فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه، اعلام کرده که به زودی شهر الباب به طور کامل از کنترل خارج خواهد شد و این شهر مهم و استراتژیک در اختیار آزاد و نظامیان ترکیه قرار خواهد گرفت. نیروهای در شهر الباب توسط نیروهای تی از جنوب و شورشیان تحت حمایت ترکیه از شمال محاصره شده اند. در حمله توپخانه ای ترکیه به شهر الباب در شمال ، دست کم 11 غیرنظامی کشته شدند. عضو پارلمان ، مشارکت ترکیه و روسیه در عملیات هوایی ضد در الباب را در راستای تلاش اردوغان برای اصلاح چهره آنکارا به عنوان حامی تروریسم و فرصتی از سوی مقامات مسکو برای راستی آزمایی وی توصیف کرد. ترکیه اعلام کرد تسلط بر شهر «الباب» در کامل شده است. "فیلق الشام، تیپ حمزه و تیپ سلطان مراد" و از طرف دیگر "احرارالشام و تیپ یکم ساحلی" مدام به مناطق همدیگر حمله کرده و سعی در کنترل شهر دارند.
خبرها حاکی از کشته شدن حداقل 35 نفر طی سه روز گذشته در الباب است.
همچون ادلب، شمال حلب نیز به عرصه کشمکش های داخلی گروه های مسلح تبدیل شده است. گروه های مسلح در شهر الباب، برای تخلیه این شهر تحت نظر ترکیه، به توافق رسیدند. روستای طومان در جنوب شهر الباب بدست آزاد شد .
از سوی دیگر نیروهای ترکیه از غرب الباب به این شهر نفوذ کرده اند و درگیریهای سنگین ادامه دارد .
خبرهای تکمیلی در پست های بعدی .. معاون نخست ترکیه با ادعای واگذاری مناطق آزاد شده در شمال به مردم همان بخش ها، احتمال بازپس دادن شهر «الباب» به ت را رد کرد. رئیس جمهور ترکیه گفت عملیات م انه این کشور در شمال ادامه پیدا خواهد کرد و با تسلط بر شهر الباب پایان نخواهد یافت. منابع خبری دقایقی پیش از وقوع درگیری های شدید بین نیروهای و گروه های مسلح مورد حمایت ترکیه موسوم به «درع الفرات» (سپر فرات) پیرامون شهر راهبردی «الباب»، در ریف شمالی استان حلب خبر دادند. شب گذشته ( ) عملیاتی بی نظیر را محور ریف شرقی حلب انجام دادکه نتایج آن تنها به زمین گیر شدن ترکیه در الباب یا به خاک سپردن رویاهای اردوغان در محدود نمی شود، بلکه معادلات بزرگی را وارد میدان خواهد کرد. رسانه های ترکی از ورود تروریست های جیش الحر به «الباب شرقی» در شمال خبر می دهند. دو شب پیش، تنها چند ساعت از ارسال پست قبلی گذشته بود که تحولات جدیدی در محور الباب صورت گرفت.
و تقریبا همه تحولات حاکی از وقوع همان مواردی داشت که اشاره شده بود.

محتملترین سناریو یی که عنوان شد پیشروی تا محاصره کامل الباب از جنوب و بلافاصله حمله ترکیه برای تصرف الباب بود.
همچنان به پا ازی مناطق، تا حد فاصل مواضع نیروهای #درع_الفرات ادامه داده و احتمالا در نهایت تادف را آزاد کرده و ترکیه هم به حملات خود برای تصرف شهر الباب ادامه می دهد.
همچنین مسئولان ترکیه اعلام د که با هماهنگی روس ها از وقوع برخورد با جلوگیری خواهند کرد.
طبق اخبار موجود ترکیه 1500 افسر نیرومخصوص خود را به الباب فرستاده و گروه های مختلف درع الفرات هم نیروهای جدیدی را برای تصرف شهر اعزام کرده اند.

آنچه که تاکنون به دست ترکیه افتاده، همان تپه شیخ عقیل و بیمارستان ملی الباب است که پیش تر چندین بار دست به دست شده و آنرا مجددا پس گرفته بود.
بنابراین هنوز نبرد الباب وارد جنگ شهری خاصی نشده است.
جهاد_رضا

نمایی کلی از آ ین وضعیت شمال استان حلب : http://www.mediafire.com/convkey/f32c/31gdppri1hg81b1zg.jpg دیده بان از ورود نیروهای ترکیه و شورشیان سوری تحت حمایت آنکارا به شهر الباب در شمال خبر دادند. رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به عملیات "شاخه زیتون" گفت: تاکنون ۸۵۰ کیلومتر را تحت کنترل درآورده ایم. هدفمان این است که 2000 کیلومتر را تحت کنترل درآوریم. تصرف شهر الباب توسط ترکیه، عاملی بود تا از توسعه طلبی های آنکارا در شمال بردارد؛ با این تفاوت که منبج با الباب تفاوت های بسیار دارد و باید دید اردوغان گره منبج را چگونه باز خواهد کرد. به گفته منابع محلی در شهر الباب، در اثر انفجار مین هایی که در داخل و اطراف این شهر کار گذاشته در 24 ساعت گذشته دست کم 20 تن کشته و ده ها تن دیگر زخمی شده اند. رؤسای جمهور و ترکیه درباره همکاری در دو شهر رقه و الباب توافق د.