توافق نهایی برای تأمین مالی ید 77 فروند هواپیما

به نقل از خبرگزاریها در مورد توافق نهایی برای تأمین مالی ید 77 فروند هواپیما : هفته گذشته ۲ شرکت هواپیمایی ایرانی تفاهمنامه ید ۷۳ فروند هواپیمای مسافربری جدید را با شرکت ایرباس امضا د و یک ایرلاین دیگر نیز خبر نهایی شدن قریب الوقوع توافق ید ۱۰ فروند هواپیما از بوئینگ را رسانه ای کرد. ایسنا نوشت:شرکت هواپیما ساز ایرباس فرانسه که پیش از این فروش 100 فروند هواپیمای خود به ایران ایر را نهایی کرده بود، در جریان مذاکراتی جدید به امضای توافق نامه ای با شرکت هواپیمایی ایران ایرتور دست یافت… در حالی هواپیمایی آسمان از امضای تفاهمنامه ید ۶۰ فروند هواپیمای م ۷۳۷ با بوئینگ خبر داده که این شرکت اعلام کرد برای فروش ۳۰ فروند هواپیما با شرکت آسمان moa (توافق نامه اصولی)امضا کرده است. در جریان دیدار هیات های تجاری چین و در پکن، طرفین امروز توافق نامه هایی را امضا د که براساس آن چین از شرکت هواپیمایی بویینگ 300 فروند هواپیما به ارزش 37 میلیارد دلار یداری می کند. ایسنا نوشت:شرکت هواپیما ساز ایرباس فرانسه که پیش از این فروش 100 فروند هواپیمای خود به ایران ایر را نهایی کرده بود، در جریان مذاکراتی جدید به امضای توافق نامه ای با شرکت هواپیمایی ایران ایرتور دست یافت تا در چارچوب آن 45 هواپیمای دیگر به ایران بفروشد.  ید ۴۵ فروند هواپیما از ایرباس
ایرباس، شرکت هواپیماسازی فرانسوی، قرارداد فروش ۴۵ فروند هواپیما با شرکت هواپیمایی ایران ایرتور بسته است. یک نشریه آلمانی نوشت که دفاع این کشور قصد دارد در جریان دیدار با همتای یی خود قرارداد ید 5 فروند هواپیمای ترابری را نهایی کند. ال اندر نوواک گفت ایران علاقه مندی خود را به ید 100 فروند هواپیمای مسافربری سوخو جت 100 (ssj100) ابراز کرده است. توافق ایران و روسیه برای ید 12 هواپیمای مسافربری به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، ال اندر نوواک، -- انرژی روسیه -- روز شنبه گفت ایران علاقه مندی خود را به ید 100 فروند هواپیمای مسافربری سوخو جت 100 (ssj100) ابراز کرده است اما فعلا بر سر ید 12 فروند از این نوع هواپیما توافق حاصل شده است. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] با عبور از سال های سخت تحریم، صنعت هوایی ایران توانست با به سرانجام رساندن مذاکراتی طولانی، شرایط را برای ید حدود 200 فروند هواپیما فراهم کند. هواپیماهایی که 100 فروند آن را ایرباس تحویل خواهد داد، 80 فروند را بوئینگ به ایران ایر می دهد و به احتمال زیاد 20 هواپیما نیز از شرکت هواپیماسازی atr ایتالیا یداری می شود. ی با بیان اینکه در حوزه هوایی نیاز به ۵۰۰ فروند هواپیما داریم، گفت: ۲۰۰ فروند از این تعداد با میانگین سنی بیش از ۲۰ سال،فرسوده است. دو فروند هواپیما از نوع atr متعلق به شرکت هواپیمایی ایران صبح امروز درفرودگاه مهرآباد به زمین نشست. مسکو - ایرنا - ال اندر نوواک انرژی روسیه گفت: همکاران ما اعلام کرده اند، برای 12 فروند هواپیمای سوخو جت با طرف های ایرانی توافق معین شده است و در آینده نزدیک هم امکان تحویل 30 هواپیما را بررسی… دنیای اقتصاد: حدود سه هفته بعد از ورود دسته جمعی ۴ فروند از هواپیماهای مدرن 72 atr، فرهاد پرورش، مدیرعامل هما با اشاره به سفر سه فروند از این هواپیما، طی روزهای گذشته خبر داد که با برنامه‌ریزی مقتضی… همشهری آنلاین: شرکت هواپیمایی ایران قرارداد ید ۲۰ فروند هواپیما از شرکت هواپیماساز ایتالیایی atr را نهایی کرد که چهار فروند آن تا یک ماه آینده وارد کشور خواهد شد. در قرارداد atr با ایران ایر قید شده که در صورت توافق دو طرف امکان آن وجود خواهد داشت که این توافق به ید ۲۰ فروند هواپیمای دیگر نیز بینجامد. مدیرعامل هواپیمایی ایران"هما" با بیان اینکه ورود این هواپیمای ملخی و راه اندازی مسیرهای پروازی از دستاوردهای است، تصریح کرد: قرارداد ید شش فروند دیگر از این هواپیماها نهایی شده و قرار است قرارداد ۲۰ فروند دیگر نیز تنظیم شود. شرح رویداد :
در تاریخ 12 جولای 2013(21 تیر1392) یک فروند هواپیمای بویینگ 8-787 متعلق به شرکت هواپیمایی اتیوپی پس از بازگشت از آدیس آبابا در فرودگاه هیترو [1]لندن ، بدون هیچ گونه حادثه ای به زمین نشست و ساعت 0545 در stand 326 پارک شد. پس از وج تمامی مسافران ، هواپیما توسط تجهیزات و نیروهای زمینی به stand 592 منتقل گردید و پرواز بازرسی های نهایی را انجام. در ایران، دو شرکت هواپیمایی "ایران ایر" و "آسمان" کاربر این نوع هواپیما می باشند. ایران ایر به تازگی تعداد ۲۰ فروند از این هواپیمای توربوپراپ را یداری کرده که تاکنون هشت فروند آن وارد کشور شده و آسمان، از مدت ها پیشتر کاربر این نوع پرنده است و شش فروند آی تی آر در اختیار داشت که با حادثه دردناک امروز، به پنج فروند کاهش یافت. نخستین هواپیما از ۸۰ فروند هواپیمایی که ایران ایر با بوئینگ بر سر ید آنها به توافق رسیده، تا یک ماه آینده به ایران می آید؛ این هواپیما، مرجوعی ترکیش ایر است. پس از ماه ها گمانه زنی سرانجام دو ایرلاین ایرانی توافق د که ۴۰ فروند هواپیمای مسافربری روسی را وارد ناوگان خود کنند. به گزارش ایسنا، براساس اطلاعات ارائه شده از سوی دو شرکت هواپیمایی آسمان و ایران ایرتور قراردادی اخیرا میان نمایندگان این دو ایرلاین ایرانی و الگو بوت بندارت معاون صنعت، معدن و تجارت روسیه در نمایشگاه هوایی اورآسیا . در پی توافق و پس از فرو ریختن دیوار #حریم هوانوردی کشورمان، تفاهم نامه ید 20 فروند به علاوه حق گزینش 20 فروند هواپیمای atr72 سری 600 بین هواپیمایی ایران هما و شرکت ایتالیایی - فرانسوی atr به امضا رسید . ایرنا نوشت: قائم مقام راه و شهرسازی در امور بین الملل با اشاره به قرارداد شرکت هواپیمایی ایران با کمپانی (ای.تی.آر) atr گفت: در سال 2017 ای تی آر 9 فروند هواپیما به ایران ایر تحویل می دهد که 4 فروند آن این هفته وارد کشور می شود. در حادثه سقوط یک فروند هواپیما در ای دیترویت ۲ نفر کشته و ۱ نفر نیز زخمی شد. نخستین هواپیما از 80 فروند هواپیمایی که ایران ایر با بوئینگ بر سر ید آنها به توافق رسیده، تا یک ماه آینده به ایران می آید. قرارداد ۲۰ فروند هواپیما از شرکت هواپیمایی ای.تی.آر با هواپیمایی هما در ساختمان شرکت هواپیمایی ایران و دریافت چهار فروند آن تا یک ماه آینده  امضا شد. ف یه کاشان از رفع مشکل ید هواپیماهای ای تی آر خبر داد و گفت: بر اساس این قرارداد، 20 فروند از این هواپیما یداری شده است. یک فروند هواپیمای ایران ایرتور به دلیل نقص فنی در پرواز تهران مشهد به فرودگاه مهرآباد بازگشت. ساری - مدیرعامل شرکت هواپیمایی ایران از عقد قرارداد برای ید ۲۰ فروند هواپیمای ای تی آر خبر داد و گفت: تاکنون هشت فروند آن تحویل کشور شده است. امارات اکنون 6 فروند هواپیما و تایلند 26 فروند هواپیمای بارورسازی ابرها را در اختیار دارند اما ما بعد از گذشت 20 سال از تاسیس مرکز تحقیقات بارورسازی ابرها در ایران، فقط 2 فروند هواپیمای استیجاری آنتونوف مستهلک در اختیار داریم؛ حال آنکه کشور ما تنها کشور مجهز به این فناوری در منطقه است. معاون مدیرعامل شرکت atr گفت: برای اولین بار توانستیم چهار فروند هواپیما را در یک روز به یک ایرلاین تحویل دهیم. ورود ۳۲ هواپیما به کشور در ۲۰ ماه آیندهناوگان هوایی ایران که در طول چند دهه گذشته به دلیل تحریم های دوجانبه ای که علیه کشور اعمال شده بود عملا توان ید هواپیماهای نوساز را از دست داده و نسبت به انجام مذاکرات نیز ناتوان شده بود حالا و در طول کمتر از ۲۰ ماه آینده می تواند با انقل جدید روبه رو شود.
به گزارش ایسنا، پس از اجرایی شدن و قرارگرفتن بند لغو تحریم های هوایی ایران در این توافق بزرگ عملا شرایط برای ایرلاین های ایرانی فراهم شد تا بتواند به طور مستقیم با هواپیماسازان بزرگ جهان مذاکره کند.
پس از چند ماه مذاکره مداوم سرانجام ایران ایر به عنوان نخستین ایرلاین ایرانی توانست مذاکرات خود را با سه شرکت ایرباس، بوئینگ و atr به پایان برساند تا روند تحویل هواپیماهای جدید به کشور پس از مدت ها توقف از سرگرفته شود.
پس از نهایی شدن مذاکرات با ایرباس ابتدا این شرکت سه فروند هواپیمای ۳۲۱ و ۳۳۰ به ایران تحویل داد و پس از آن شرکت atr نیز با نهایی مذاکرات ۱۵ ماهه خود در یک روز چهار هواپیما به ناوگان کشور اضافه کرد.
البته این موضوع براساس گفته های مدیرعامل ایران ایر صرفا آغاز روندی طولانی است که در طول ۲۰ ماه آینده یعنی ماه های باقی مانده از سال ۲۰۱۷ و ۱۲ ماه سال ۲۰۱۸ ادامه پیدا خواهد کرد. در طول این ۲۰ ماه ایران انتظار دارد حدودا ۳۲ فروند هواپیما از این سه شرکت بزرگ هواپیماساز جهان تحویل بگیرد.
طبق برآوردهای صورت گرفته در سال ۲۰۱۷ به ایران ایر ۹ هواپیمای جدید تحویل خواهد شد. شرکت atr، پنج فروند هواپیمای دیگر را با هدف توسعه و تجهیز ناوگان برد کوتاه ایران به ایران ایر تحویل می دهد و ایرباس نیز تحویل چهار فروند هواپیما از خانواده ۳۲۰ را در دستور کار خود قرار خواهد داد.
در سال ۲۰۱۸ تعداد هواپیماهای تحویلی به ایران به عدد ۲۳ خواهد رسید. در این سال طبق توافقات صورت گرفته ایرباس به ایران پنج فروند هواپیمای ۳۲۱ و چهار فروند هواپیمای ۳۳۰ تحویل خواهد داد.
همچنین براساس قرارداد نهایی با شرکت atr این هواپیماساز ایتالیایی – فرانسوی تا پایان سال ۲۰۱۸ باید قرارداد خود را به طور کامل اجرایی کند. از این رو ۱۱ هواپیمای باقی مانده در سال آینده میلادی تحویل خواهد شد.
در کنار اینها از آوریل سال آینده شرکت بوئینگ نیز نخستین هواپیمای خود را از خانواده ۷۷۷ به ایران ایر تحویل می دهد و تا پایان سال ۲۰۱۸ تعداد هواپیمای تحویل شده به ایران را به سه فروند خواهد رساند.
پس از آنکه ایران ایر به مدت ۲۰ سال امکان ید حتی یک فروند هواپیمای نو را پیدا نکرده بود، موفق شدیم در طول ماه های گذشته هفت فروند هواپیمای نو تحویل بگیرد و انتظار داشته باشید که در ۲۰ ماه آینده ۳۲ هواپیمای نو دیگر نیز وارد ناوگان اش شود. این اتفاق بزرگ که می تواند سن ناوگان ایران را به شکل قابل توجهی کاهش دهد زیر سایه اجرای توافق هسته ای اتفاق افتاده که البته می تواند در آینده نزدیک با همراهی دیگر ایرلاین ها به انقل بزرگ در صنعت هوایی ایران منجر شود.منبع: ایسنا شرکت بوئینگ پیشرفت مستمری برای تکمیل شرایط فروش ۸۰ فروند هواپیما به ایران ایر داشته و انتظار می رود نخستین فروند از این هواپیماها در سال آینده تحویل داده شود که نخستین صادرات هواپیما از سوی به ایران از زمان انقلاب ی خواهد بود. ایسنا نوشت:شرکت بوئینگ پیشرفت مستمری برای تکمیل شرایط فروش ۸۰ فروند هواپیما به ایران ایر داشته و انتظار می رود نخستین فروند از این هواپیماها در سال آینده تحویل داده شود که نخستین صادرات هواپیما از سوی به ایران از زمان انقلاب ی خواهد بود. چگونه می شود به انی که منتظر ارزانی و لغو تمام تحریم ها بوده اند توضیح داد که قرار است با یک فروند یا اصلا با هزار فروند هواپیما در زندگی آنها معجزه ای رخ بدهد؟! رئیس جمهور فرانسه از نهایی شدن فروش ۱۸۴ فروند هواپیمای مدل a۳۲۰s ایرباس به چین طی هفته های آینده خبر داد. تحلیل گران معتقدند لغو مجوز فروش هواپیما به ایران، تولید هواپیمای َa330 ایرباس را زمین گیر می کند و رئیس بخش بازرگانی ایرباس اعلام کرد: عجله ای برای بر هم زدن توافق فروش 100 فروند به ایران نداریم. یک فروند هواپیمای خصوصی پنجشنبه شب هنگام فرود در باند فرودگاه آتاتورک شهر استانبول سقوط کرد. مدیرعامل شرکت هواپیمایی ایران گفت: ایران ایر تا ۲۰ روز آینده، ۴ فروند هواپیما ای.تی.آر سفارشی خود را تحویل می گیرد. یک مقام مسئول شرکت هواپیمایی آسمان با بیان اینکه تفاهم نامه بوئینگ با آسمان ایر برای ۶۰ فروند هواپیما در قالب دو قرارداد ۳۰ فروندی اجرا می شود، گفت: در صورت تأمین زیرساخت های لازم شرکت آسمان، ۳۰ فروند دیگر تحویل می شود. مدیر شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه اسان جنوبی گفت: سال گذشته 953 فروند هواپیما در فرودگاه های استان واقع در بیرجند و طبس سوختگیری کرده اند. شرکت هواپیمایی قشم برای ید ۱۰ فروند بوئینگ قرارداد امضا می کند
شرکت هواپیمایی قشم تا اواسط مردادماه امسال، قرارداد ید ۱۰ فروند هواپیما بوئینگ را با این کمپانی امضا می‌کند. حادثه برخورد یک فروند هواپیما و یک فروند بالگرد امدادی در یک نیروگاه هسته ای در آلمان دست کم ۴ کشته د ی داشت. مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی گفت: در یک برنامه ۱۰ ساله ۲۰۰ فروند هواپیما پیشرفته به ناوگان هوایی کشور افزوده می شود. یک فروند هواپیما مسافربری به دلیل باز نشدن چرخ های هواپیما در فرودگاه مشهد دچار سانحه شد. در حادثه سقوط یک فروند هواپیما در آفریقای جنوبی دست کم ۱۹ نفر زخمی شدند. تنها یک روز پس از نهایی شدن فروش ۷۳ فروند هواپیمای مسافرتی جدید از سوی ایرباس به ایرلاین های ایرانی، امروز یکی از شرکت های ایرانی خبر از نهایی شدن توافق خود با بویینگ برای ید هواپیماهای جدید داد. تنها یک روز پس از نهایی شدن فروش ۷۳ فروند هواپیمای مسافرتی جدید از سوی ایرباس به ایرلاین های ایرانی، امروز یکی از شرکت های ایرانی خبر از نهایی شدن توافق خود با بویینگ برای ید هواپیماهای جدید داد. هواپیما همابر اساس اعلام خبر هما هم اینک ۴ فروند هواپیمای atr۷۲-۶۰۰ آماده تحویل هستند و به زودی وارد کشورمان می شوند. ایسنا نوشت: سه فروند هواپیمای بویینگ و ایرباس به ناوگان هوایی شرکت هواپیمایی امارات اضافه شد. شرکت هواپیمایی ایران قرارداد ید ۲۰ فروند هواپیما از شرکت هواپیماساز ایتالیایی atr را نهایی کرد که چهار فروندآن تا یک ماه آینده وارد کشور خواهد شد.