جن های باغ علیمراد

به نقل از خبرگزاریها در مورد جن های باغ علیمراد : شرم ی به کارگردانی کیومرث پوراحمد و در ادامه سریال داستان های مجید و محصول سال 1370 است. مجید هزینه حمل یک فرش را به خانه یک فرش فروش می دهد و اکنون شرم دارد که هزینه را از فرش فروش طلب کند. مهدی باقربیگی، جهانبخش سلطانی، پروین دخت یزدانیان، علیمراد کیوانداریان، عطا یزدانی در این سینمایی مقابل دوربین فریدون مسروری نقش آفرینی د. سکانس . سوده عزتی ورزشکار ارزنده جوانرودی ، به عنوان مربی برتر ووشوی کشور انتخاب شد. سوده عزتی ورزشکار ارزنده جوانرودی و استان کرمانشاه در بررسی های انجام شده فدراسیون ووشوی ایران جزء برترین مربیان رده های مختلف سنی در رشته ساندا و در میان برترین مربیان سال 92 کشور در این رشته قرار گرفت. سوده عزتی ووشو کار ارزنده جوانرودیسال گذشته در وزن 56. کمتر خطه ای وجود دارد که به نسبت جمعیتی که دارد این تعداد شهید داده باشد روستای وحدت که در زمان جنگ بیش از 200 نفر جمعیت نداشت 6شهید تقدیم به و انقلاب نموده است. شهید علی مدد ایوانی ،شهید اسکندر بساطی ،برادران شهید پاشا و مرتضی بساطی وشهید علیمراد بساطی وجانباز شهید رضا بساطی که جا دارد مسؤلین ، مخصوصا فرماندار محترم جناب آقای محمدی توجه ویژه ای به این روستا داشته باشند. که هم اکنون حتی از آب آشامیدنی سالم نیز برخوردار نیست پرستوهای باغ گل عذاران خوش اُمُیت و دیار اشترینان خوش اُمُیت قیمتو دِ مینه چشیام رفیق روزیا تنگِ براریام خوش اُمُیت سفیریا عشق و ایمو خوش اُمُیت هوم قطارون شهیدُ خَور دارید زِ جبهه حاج عمران زِ دشت عباس و عینی خوش و مهران زِ کویا پر زِ برف تا رود اروند زِ شویا حمله و بستنه سربند خَور دارید شما زِ جمع یارو زِ او شیر پیایا اشترینو زِ ا.
در میان کل کل های احمد و عبدالله ، دوباره همه سوار نیسان می شویم . این بار مهدی ، آرام می خزد پشت نیسان و عبدالله می رود جلوی نیسان جای او می نشیند . ایرج هم که حاضر نیست کنار عبدالله بنشیند ، آرام می آید عقب نیسان و می نشیند کنار من . - تخته رو بیار یه نبردی بزنیم . - ح خوبه ایرج جان ؟ اینجا ؟ پشت نیسان ؟- بیار بابا ! بذار قبل از ا. بسمه تعالی مسابقات فوتبال جام نوروز جام زنده یاد جلال منصوری با شرکت تیم های مختلف در روستاهای آینه شهرستان س لذهاب برگزار شد.
به گزارش سرویس ورزشی بازی دراز مسابقات فوتبال جام نوروز روستای آئینه که باشرکت ۱۳تیم درزمین خاکی آئینه برگزارگردید که در پایان تیمهای پست بانک و ی آئینه به فینال راه یافتندکه تیم پست بانک توانست باگلهای فرزاد سیمایی 2 گل قدرت راستین ومیلادبراتی بانتیجه ۴بر۱ ازسد تیم ی آئینه بگذرد وقهرمان مسابقات جام نوروز ۹۴ آینه شود د ایان این مسابقات با حضور جمعی از مسئولین جوائزی به تیمهای برتر اهدا شدلازم به ذکر است که جا داشت باورودی که از تیمها گرفته شده بود لوایح تقدیر وکاپ به تیمهای برتر اهدا می شدimg-20150416-wa0102
اسامی تیم پست بانک:فرزاد سیمایی،یوسف بابایی،رضا یان ،فرامرزبابایی،احمدراستین،قدرت راستین،محسن محمودی مجیدعزیزی ،مهردادنادری،میلادسیمایی،سیروس سیمایی،میثم قلعه شاهینی،عابدین ابراهیمی،فرزادمحمدیان،میلادبراتی،محسن صدرزاده،محمدحیدری،هیواصیادی،علیرضا سلیمانی، پرنو،
مسئول تیم پست بانک علیمراد عالی پوربا تشکر حیدری اینه در آنتولوژی شعرِ شاعران اقلیمی با عنوان «بافتار و ساختارِ ادبیات قوم بختیاری»سه محور «زبان، تاریخ، فرهنگ» مد نظر بوده است. «زبان» میراث قوم بختیاری است، «تاریخ» تنها مقوله‎ای‎ست که به خود معنا و مفهوم می‎بخشد و احتیاج به واسطه ندارد و «فرهنگ» اص و اِلمان‎های هر عصری را در بطن خود نهفته دارد. در بخش شعر شاعران اقلیمی مدرن به شعر هوشنگ چالنگی، مجیدفروتن، قدرت الله کیانی، حیاتقلی فرخ منش ، محمدمراد یوسفی نژاد، غلام رضوی، آریا آریاپور، بهادری، یارمحمد اسدپور، ،سیروس رادمنش، منصور ململی، علی مقیمی، رستم اله مرادی، علیمراد موری ...حفیظ الله ممبینی، لهراسب زنگنه، پژمان کیماسی، شاهرضا بابادی، ماشاالله براتی، اکبر بهداروند، احمد علی پور، باران پور،میرقاید، صالحی، مرادی ... و در بخش شاعران کلاسیک اقلیمیبه شعر ملا زلفعلی کُرانی، داراب افسر بختیاری،مهراب افسر بختیاری، حسین پژمان بختیاری،میرزای بختیاری،واهب مالمیری، قهرمان محمدی، آرمان راکیان ،عبدالعلی خسروی ، داراب رئیسی، روشن سلیمانی... مرید محمدی،بیژن حسینی ،علی بهرامی،.. و در بخش شاعران اقلیمی نئو کلاسیکبه شعر علی بداغی قیصر امین پور، محمد قنبری مرداسی..... به همراه معرفی چند تن دیگر از شاعران اقلیم بختیاری می باشد. در بخش پیشانی نویس آنتولوژی شعرِ شاعران اقلیمی آمده است که : شاعران در مرکز جهان ایستاده اند و تنها شعر می تواند عظمت یک جامعه را باز گرداند!

علیمراد اکبری معاون آب و خاک جهاد کشاورزی؛ در خصوص وضعیت آب وخاک در برنامه ششم توسعه گفت: یکی از مهمترین مصوبات کلیات برنامه ششم توسعه که در کمیسیون تلفیق به تصویب رسید اجرای600 هزار تارسیستم نوین آبیاری و عملیات آب و خاک سازه ای و غیر سازه ای بود.

وی افزود: اجرای بندفوق در مدیریت مصرف و استفاده بهینه از منابع آب موثر است.

به. در آنتولوژی شعرِ شاعران اقلیمی با عنوان «بافتار و ساختارِ ادبیات قوم بختیاری»سه محور «زبان، تاریخ، فرهنگ» مد نظر بوده است. «زبان» میراث قوم بختیاری است، «تاریخ» تنها مقوله‎ای‎ست که به خود معنا و مفهوم می‎بخشد و احتیاج به واسطه ندارد و «فرهنگ» اص و اِلمان‎های هر عصری را در بطن خود نهفته دارد. در بخش شعر شاعران اقلیمی مدرن به شعر هوشنگ چالنگی، مجیدفروتن، قدرت الله کیانی، حیاتقلی فرخ منش ، محمدمراد یوسفی نژاد، غلام رضوی، آریا آریاپور، بهادری، یارمحمد اسدپور، هرمز علیپور،سیروس رادمنش، منصور ململی، علی مقیمی، رستم اله مرادی، علیمراد موری ...حفیظ الله ممبینی، لهراسب زنگنه، پژمان کیماسی، شاهرضا بابادی، ماشاالله براتی، اکبر بهداروند، احمد علی پور، باران پور،میرقاید، صالحی، مرادی ... و در بخش شاعران کلاسیک اقلیمیبه شعر ملا زلفعلی کُرانی، داراب افسر بختیاری،مهراب افسر بختیاری، حسین پژمان بختیاری،میرزای بختیاری،واهب مالمیری، قهرمان محمدی، آرمان راکیان ،عبدالعلی خسروی ، داراب رئیسی، روشن سلیمانی... آرمان موری،;" alt="" /> مرید محمدی،بیژن حسینی ،علی بهرامی،.. و در بخش شاعران اقلیمی نئو کلاسیکبه شعر علی بداغی قیصر امین پور، م سعیدی، محمد قنبری مرداسی..... به همراه معرفی چند تن دیگر از شاعران اقلیم بختیاری می باشد. در بخش پیشانی نویس آنتولوژی شعرِ شاعران اقلیمی آمده است که : شاعران در مرکز جهان ایستاده اند و تنها شعر می تواند عظمت یک جامعه را بازگرداند. پخش کتاب« بافتار و ساختار ادبیات قوم بختیاری» پخش کاکتوس:66901572- 021 پخش نشر تَمتِی: 09123352768 نمایشگاه بین المللی کتاب سالن 2،غرفه 19،راهرو4 09123352768 به گزارش مطاف 24- نزدیک به 150 نفر از کنندگان ساعت 10 صبح امروز در مقابل این اداره حضور یافته و با در دست داشتن پلاکادر های با مضمون "معلم از تبعیض بیزار است"، "حقوق عادلانه معلمان کجاست"، "آقای با تدبیرتان به فرهنگیان امید دهید"، "هم از فقر می نالیم، هم از فرق بیزاریم" و... اعتراض خود را به وضعیت حقوق و مزایای شان اعلام د. در این ، معلمان طی بیانیه ای شان را صنفی اعلام کرده و خواستار آن شدند که ت تدبیر و امید برای بهبود وضعیت معیشتی معلمان چاره شی کرده و رییس جمهور برای رفع این مشکلات پیگیری نماید.
این با فراخوان فرهنگیان به صورت سراسری برگزار شده بود و خبر می رسد در برخی شهرستان ها و مناطق آموزش و پرورش استان، مشابه بوشهر معلمان مقابل ادارات آموزش و پرورش صنفی برگزار د. س رست آموزش و پرورش استان: مشکلات فرهنگیان در فضای آرام پیگیری شود 30 دقیقه پس از این ، علیمراد کرمی س رست آموزش و پرورش استان به همراه رییس آموزش و پرورش شهرستان بوشهر در میان آنها حضور یافت.
کرمی با بیان اینکه امروز با فراخوان سراسری و با موضوع صنفی است، گفت: ما نیز معتقدیم حق و حقوق معلم داده شود، اما مطالبات در فضایی آرام پیگیری شود تا کلاس های درس تعطیل نشوند.
وی ادامه داد: طرح رتبه بندی معلمان که اکنون در انتظار تصمیم گیری مجلس است، می تواند بخشی از دغدغه های معیشتی معلمان را مرتفع کند، از این رو با نمایندگان برای تسریع در تصویب آن باید پیگیری شود. پس از آن، یکی از فرهنگیان اعلام کرد: نظام رتبه بندی تنها به افزایش حقوق بخشی از معلمان منجر می شود، درحالی که ما خواستار آن هستیم که پایه حقوقی معلمان بهبود یابد.
یک فرهنگی دیگر نیز خواسته اصلی این قشر را اعمال نظام هماهنگ پرداخت به منظور بهبود وضعیت معیشتی این قشر دانست و گفت: در این شرایط که با کاهش قیمت نفت، مشکلات بودجه ای کشور بیشتر شده، انتظار شق القمر از ت نداریم، بلکه تنها می خواهیم حقوق فرهنگیان متناسب با مشاغل دیگر دیده شود. مهمترین خواسته های فرهنگیان در این که به صورت نطق یا بیانیه اعلام شد، شامل رفع تفاوت شغلی فرهنگیان با کارکنان سایر وزارتخانه ها، اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری، تسهیلات ارزان قیمت برای خانه دار شدن این قشر و اعتباربخشی به بیمه طلایی فرهنگیان بود. این گزارش می افزاید: نهایتا در ساعت 11 با درخواست س رست آموزش و پرورش استان مبنی بر حضور کنندگان در دفتر وی برای مکتوب خواسته آنها و ارسال به وزارتخانه، این پایان یافت.  ع های دوستانی که الان از آنها خبری ندارمردیف بالا سمت راست بهمن صادقی هم دوره درخدمت از آبادان- که البته ن تهران بود خیابان خوش - جهار راه مرتضوی - کوچه نجم آبادیردیف بالا ع وسطی از این یکی راستش بیخبر نیستم ایشان مرحوم اسد همکلاس بسیار صمیمی ام - هم تختی ام در کلاس نهم بود که بعد از اینکه هر دیپلم گرفت و هر نفر و هر همکلاسی به دنبال بقیه زندگی خود رفت متاسفانه اسد هم به دنبال زندگی خود و نون در آوری دوید اما در یک سانحه به رحمت ایزدی پیوستند اهل روستای گلوان بود .ردیف بالا سمت چپ اقای محمد مربی که دوره سربازی اش کلات نادری بود و بعد ها در علم و صنعت به نظرم تحصیل می کرد در رشته متالوژی یا ذوب . اهل تهران و سکن چهار صد دستگاه بود ولی واقعا گمش . با ایشان در ساری هم دوره بودیمردیف پایین سمت راست محمود مرادی ولاشانی از حوزه 21 اصفهان هم دوره در خدمت درساریردیف پایین وسط علی محمد حسینی از یزد روبروی کارخانه اقبال هم دوره درساریردیف پایین سمت چپ علیمراد شعله به نظرم از شهر کرد هم دوره در خدمت درساریبه این امید که انها را پیدا کنم.-----------------------------------------اما بقیه ماجرا:خواننده محترم تا امروز کمی با هم آشنا شدیم و سمج بودن مرا که می دانید و می دانید که ماجرا جویی حقیر پایانی ندارد .دوستان : امید وارم که تلاشهای شما هم نتیجه بدهد . هنوز 24 ساعت از این ع ها و فکر تلاش های خودم برایم اتفاقی افتاد .می دانستم که یک یزدی دیگر هم هم دوره ام بود (البته خیلی ها بودند من فراموش کرده ام ) و این یزدی عزیز می دانستم که در یزد یک کار و باری دارد این را همان دوره خدمت دریافته بودم و فکر می که این یکی در گذر روزگار و دنبال نون دویدن و نون در آوردن گم نشده است و روزگار نمی توانست او را از صحنه بدر کند و این فکر در من تقویت شد که کمی دنبالش بگردم و اتفاقا صحبت های ما اینجوری پیش رفت :-آقا شما ک- ز هستید؟-بلی کارتان چیست ؟-آقا من دنبال یک کاری هستم که می ترسم خنده تان بگیرد یا تعجب کنید .- نه نمی خندم و اتفاقی نمی افتد .- آقا شما قد بلند و عینک هم داشتید ؟- بلی .-اقا شما ساری بوده اید یا در عمرتان به آنجا سفر کرده اید ؟- بلی خدمت 6 ماه آنجا بودم .آنوقت اسم فرمانده گروهان چی بود ؟_ سروان ح - آ و پشت سرش هم اسم معاون او را هم گفت : م . پس خوب یادش مانده بود.ممنون متوجه شدم که همان ی هستید که من نظرم بود .کجا زندگی می کنی ؟ و چه کار می کنی ؟-تبریز-تابستان آنجا آمدم خوش گذشت.-بابا اگر زودتر پیدات می مهمان من می شدی .- اقا فکر نکن که من یزد نیامدم . بنده هم مدتی در یزد و عقدا و اردکان کار ( در پروژه آبرسانی یزد که از سیسنگان اصفهان شروع شده بود. ) اما آن موقع خل، خمار و یا خواب بودم و یا اب و خلاصه یکی از این ح هایی را دارا بودم که با حرف "خ "شروع می شد . اما قطاب یزد را که خوردم بعد از مدتی که الان باشد حالم بهتر شد هر چند که دیر اثر د و آن هم عیب از خودم بود نه از قطاب های شما . هرچند که دیر شد اما به هر حال حالم بهتر شد و خودم را دیگر سرزنش نکنم .- آقا اختیار دارید نه قطاب ها بد بودند و نه شما خل بودید . روزگار است که آدم ها را از هم جدا می کند .چه بگویم شاید هم حق با شما باشد .-چند بچه داری ؟ چه کار می کنی ؟ و چه داشتی ؟ چه داری؟ و چه نداری و چه ... های دیگر هم پرسیده شد . و هردو به این نتیجه رسیدیم که هرچیز هم نداشته باشیم یک نفسی می رود و می آید که دو نعمت در آن هست و شکر هایی بر آن واجب .و خلاصه با کمی کارآگاهی در طول همین مکالمه کوتاه از زندگی هم خیلی با خبر شدیم یعنی به اندازه سی سال با خبر شدیم .- خداحافظ حتما همدیگر را پیدا می کنیم .- آقا قضیه از آنجا شروع شد که دیروز چه شد که یک دفعه به سراغ ع های قدیمی رفتم مربی - علیمراد شعله - مرادی - بهمن صادقی و اقا علی محمد حسینی هم همشهری شما بود و لحجه شیرین یزدی اش هنوز از یادم نرفته بود که ع ش را ب به قصد پیدا ش در وب گذاشتم یعنی تا پیداش کنم. یعنی چیزی که به نظرم می امد این بود که چون ع اش دستم بود او را زودتر پیدا می و آنوقت از او سراغ تو را و دیگران را هم می گرفتم و این فرضیه من بود . - نه آقا فرضیه ات درست در نیامد اتفاقا او در بانک خون یزد کار می کرد و خبرش را دارم پس توسط من او را پیدا کردی . الان هم خودش یک موسسه ای دارد. ---------------------------------------------------------و حال شما خواننده عزیز باور می کنید این بازی سرنوشت را یا نه نمی دانم ؟ ------------------------------------------------------ و این سئوال یکی از دوستان است یک چیز یادم رفت از شما بپرسم. راستی بنده هم می خواهم بعد از 26 سال دوستان و هم دوره ای های خودم را در دوران تحصیل در یکی از های ایران پیدا کنم و لااقل از طریق دنیای مجازی ارتباط داشته باشیم . البته یکی دو نفر از آنها را از طریق گوگل پیدا کرده ام اما از بقیه خبری ندارم. راه پیشنهادی شما چیست؟ جواب وب : برادر عزیز نمی دانم اول باید یک دفعه شیرت سر بکشد ( سوتون داشا) . مثل بنده بعد از این مدت یک دفعه فیل مان یاد هندوستان کرد البته نه اینکه به ذهنم نمی آمد بچه های دوران سربازی را پیدا کنم نه گاها به فکر می افتادم اما منی که از سختی زندگی و یا تنبلی خودم را هم گاهی فراموش می کنم چطور به این کاری دست بزنم که سخت است وقت می خواهد . برادر شاید وضعیت شما فرق کند و راحتتر بتوانید دوستانتان را پیدا کنید و حال نمی دانم برای من که این دوری اتفاق افتاده که به دلیل شهر های جدا - مسیر های جدا بوده برای شما چطور این مسئله روی داده است ؟ آن موقع موبایل نبود تلفن نبود فقط با یک آدرس پستی می شد نامه فرستاد . سخن آ بسته به اراده افراد و کمی هم شانس است . من در گذشته تا مدتی از طریق نامه بایک هم خدمتی ارتباط داشتم تا اینکه آن دوست محل کار و خانه اش را تغییر داد و و یک نامه من بعد از 6 ماه به دستش می رسد و طریقه رسیدن نامه چنین بوده که پدر ایشان از آن محل که کوچ کرده بودند یک روز به مسجد آن محل می رود و یکی از همسایه های قبلی ایشان را می بیند و می گوید به محمد شما بعد از رفتن شما یک نامه رسیده است . و بیا نامه را بدهم ببرید حال ایجه چند موضوع است : اگر پدر محمد که دوست من باشد برای مراسم به آنجا نمی رفت آیا باز نامه به دست محمد می رسید؟ آیا اگر همسایه همان موقع نامه را دور می انداخت ( به خیال اینکه دیگرهمسایه قبلی را احتمال دیدن کم است یا اصلا نیست حال اگر پدر محمد می گفت همسایه بعدا می آیم نامه را می برم فعلا حوصله ندارم یا وقت ندارم چه می شد خلاصه نامه دست محمد می رسد و او یک نامه به من می نویسد و حواب ه دادم بعد محمد آدرسش را تغییر می دهد و دیگر میل نداشته با من مکاتبه کند عوض اینکه به من نامه بنویسد شاید سر اضافه کار می رود و شاید دوست دارد با بچه هایش باشد و هزار شاید دیگر . و خلاصه محمد را ما باز گم کردیم من که آدرسم ثابت بود ولی او که جابجا می شد باید به من خبر می داد . خوب وقتی خبر نمی دهد چکار می شود کرد . شاید از نظر بعضی انسانها ارتباط باید روزمره باشد و کاری باشد یعنی مثلا من زمانی با شما دوستم که با هم در یک آسایشگاه می ماندم بعد که با هم روابطی نداریم وقتی ی که دنبال کارهای جدی زندگی از قبیل تشکیل خانوده و شغل می رود شاید دیگر انرژی اضافه ندارد که برود دوستش را پیدا کند من نمی توانم بگویم که او آدم بدی بوده است . خلاصه اینکه شاید دوستان کم ارادت باشند و هزاران عذر هم داشته باشند و شاید ما گرفتار شدیم آنها را فراموش کردیم . آنقدر محدودیت ها ست که مثلا : دوستی می گفت امکانات من فقط برای بجه هایم بود و با یک دوست قدیمی ام قطع ارتباط چون او نیاز داشت و من هم دستم کوتاه بود حتی کار به جایی رسید که به خاطر یک کادو بردن که نداشتم قطع ارتباط . امید است که دوستانت را پیدا کنی . باید بری جایی که حدس می زنی آنجا باشند اداره ای - کارگاهی فکر می کنم دست خالی بر نگردی شاید به یکی دست بی و از طریق او به یکی دیگر .... تازه های داد ماه سال ۹۳ به رنگ شب طیاری اعظم شادان 70 قصه ی قد و نیم قد برای ک ن کلهر فریبا قدیانی کتاب های بنفشه احکام نگاه، حجاب، نکاح فلاح زاده محمدحسین دلیل ما از این همه جا ,,, حمزه لو تکین روشا اطلس جغرافی جهان برای دانش آموز وبر ، بلیندا، : افق بازی ها جورواجورند قاسم نیا، شکوه، پیدایش بدن انسان (مصور) دیویدسن ، سو تیمورزاده : طبیب. . کی خسرو جاودان ( کلانتر ایل دشمن زیاری) حاج اسفندیار جمشیدنژاد شادروان حاج اسفندیار جمشیدی دشمن زیاری(ره) بزرگمرد و کلانتر ایل بزرگ دشمن زیاری از چهره های سرشناس و بزرگان ایلات جنوبی ایران می باشند. وی در منطقه دشمن زیاری (کهگیلویه) تولد یافتندتحصیلات دوران ابتدائی خود را در قلعه رئیسی مرکز بخش چاروسا در ایل طیبی و نزد اش بی بی نازی همسر علیمراد خان فتحی (بزرگ خان ایل طیبی) سپری نمودو به لحاظ نبوغ و استعدادی که داشت دوران راهنمایی را نیز خیلی سریع فراگرفت. ایشان به همراه خسرو خان بویراحمدی (فرزند شکرالله خان ضرغام ال ه) جزو تنها بزرگانی بودند که به علم و دانش و آگاهی اهمیت می دادند. پدر حاج اسفندیار جمشیدی دشمن زیاری قلی خان دشمن زیاری ُ مردی شجاع و متهور و در عین حال آگاه و دانشمند بود که سابقه درخشانی در مبارزه با استبداد رضاخان داشتند . وی توان و امان را از یان رضاخان و نیروهای انگلیسی گرفته بود. قلی خان دشمن زیاری اولین خان استان کهگیلویه و بویراحمد بود که به خاطر دفاع از حیثیت و کشورش با انگلیسیها در جنوب ایران قیام کرد. ایشان به مدت ۵ سال در داراب (از ای استان فارس) و درقلعه یان رضاخان حبس شدندسپس به شیراز انتقال یافتند و در زندان کریم خان شدند. پیکر این بزرگمرد را در مکان نامعلومی خا پاری دو در حالی که ایشان بی بی شهناز همسر خان قشقایی و دختر خداکرم خان بویراحمدی حاضرشد تمام اموال و دارایی های خود را به یان انگلیس و ایران تحویل دهد اما آنها جسد را تحویل ندادند.( قلی فرزند نصیر خان دشمن زیاری وبی بی کتا ضرغامپور دختر خداکرم خان ضرغام ال ه می باشند) درحالی که فشارها و بحرانهای و نظامی ایل دشمن زیاری را تا مرز نابودی کشانده بود مردان و ن ایل با ارسال طومار و در نهایت با زور و اجبار و اصرار فراوان اسفندیار خان دشمن زیاری را که در شهر بهبهان در حال تحصیل در مقطع دبیرستان بود ُبه منطقه دشمن زیاری آوردند و او را به ی خود برگزیدند. حاج اسفندیار خان جمشیدی فردی دانشمند پاک دامن و متعبد بودند بطوریکه تمامی سوره های قرآن کریم و ادعیه های مذهبی را از حفظ بودند و اعتقاد راسخی به شریعت و مذهب داشتند.روایت هست زمان محمد رضاشاه پهلوی خوانین جنوب ایران به کاخ نیاوران دعوت شدند و میهمانی باشکوهی ترتیب داده شد و مجلس آراسته شده بود به انواع تشریفات و نوشیدنیها و..مرحوم حاج اسفندیار جمشیدی سفره را ترک گفته و به شاه می گوید خانه کدام سمت است ؟ مرکز فرماندهی و ی ایل دشمن زیاری قلاع تاریخی و باستانی کلات و قلعه دختر بودند و سبب نامیدن قلعه دختر که قدمت آن به زمان شاپور ساسانی برمی گردد از آن رواست که هیچ مهاجمی نتوانست آن را فتح کند و تا کنون بکر مانده(مانند دختر ) . مرحوم حاج اسفندیار جمشیدی دشمن زیاری با تدبیر ایل دشمن زیاری را از بحران خارج و به اوج شکوه و عظمت رساندند . بی تردید ایشان محبوب ترین این ایل بزرگ بوده چرا که در مراسم تشیع پیکر ایشان در شهر دهدشت و در سال ۱۳۷۶شاهد بزرگترین اجتماع انسانی و مردمی بودیم. . کی خسرو جاودان ( کلانتر ایل دشمن زیاری) حاج اسفندیار جمشیدنژاد شادروان حاج اسفندیار جمشیدی دشمن زیاری(ره) بزرگمرد و کلانتر ایل بزرگ دشمن زیاری از چهره های سرشناس و بزرگان ایلات جنوبی ایران می باشند. وی در منطقه دشمن زیاری (کهگیلویه) تولد یافتندتحصیلات دوران ابتدائی خود را در قلعه رئیسی مرکز بخش چاروسا در ایل طیبی و نزد اش بی بی نازی همسر علیمراد خان فتحی (بزرگ خان ایل طیبی) سپری نمودو به لحاظ نبوغ و استعدادی که داشت دوران راهنمایی را نیز خیلی سریع فراگرفت. ایشان به همراه خسرو خان بویراحمدی (فرزند شکرالله خان ضرغام ال ه) جزو تنها بزرگانی بودند که به علم و دانش و آگاهی اهمیت می دادند. پدر حاج اسفندیار جمشیدی دشمن زیاری قلی خان دشمن زیاری ُ مردی شجاع و متهور و در عین حال آگاه و دانشمند بود که سابقه درخشانی در مبارزه با استبداد رضاخان داشتند . وی توان و امان را از یان رضاخان و نیروهای انگلیسی گرفته بود. قلی خان دشمن زیاری اولین خان استان کهگیلویه و بویراحمد بود که به خاطر دفاع از حیثیت و کشورش با انگلیسیها در جنوب ایران قیام کرد. ایشان به مدت ۵ سال در داراب (از ای استان فارس) و درقلعه یان رضاخان حبس شدندسپس به شیراز انتقال یافتند و در زندان کریم خان شدند. پیکر این بزرگمرد را در مکان نامعلومی خا پاری دو در حالی که ایشان بی بی شهناز همسر خان قشقایی و دختر خداکرم خان بویراحمدی حاضرشد تمام اموال و دارایی های خود را به یان انگلیس و ایران تحویل دهد اما آنها جسد را تحویل ندادند.( قلی فرزند نصیر خان دشمن زیاری وبی بی کتا ضرغامپور دختر خداکرم خان ضرغام ال ه می باشند) درحالی که فشارها و بحرانهای و نظامی ایل دشمن زیاری را تا مرز نابودی کشانده بود مردان و ن ایل با ارسال طومار و در نهایت با زور و اجبار و اصرار فراوان اسفندیار خان دشمن زیاری را که در شهر بهبهان در حال تحصیل در مقطع دبیرستان بود ُبه منطقه دشمن زیاری آوردند و او را به ی خود برگزیدند. حاج اسفندیار خان جمشیدی فردی دانشمند پاک دامن و متعبد بودند بطوریکه تمامی سوره های قرآن کریم و ادعیه های مذهبی را از حفظ بودند و اعتقاد راسخی به شریعت و مذهب داشتند.روایت هست زمان محمد رضاشاه پهلوی خوانین جنوب ایران به کاخ نیاوران دعوت شدند و میهمانی باشکوهی ترتیب داده شد و مجلس آراسته شده بود به انواع تشریفات و نوشیدنیها و..مرحوم حاج اسفندیار جمشیدی سفره را ترک گفته و به شاه می گوید خانه کدام سمت است ؟ مرکز فرماندهی و ی ایل دشمن زیاری قلاع تاریخی و باستانی کلات و قلعه دختر بودند و سبب نامیدن قلعه دختر که قدمت آن به زمان شاپور ساسانی برمی گردد از آن رواست که هیچ مهاجمی نتوانست آن را فتح کند و تا کنون بکر مانده(مانند دختر ) . مرحوم حاج اسفندیار جمشیدی دشمن زیاری با تدبیر ایل دشمن زیاری را از بحران خارج و به اوج شکوه و عظمت رساندند . بی تردید ایشان محبوب ترین این ایل بزرگ بوده چرا که در مراسم تشیع پیکر ایشان در شهر دهدشت و در سال ۱۳۷۶شاهد بزرگترین اجتماع انسانی و مردمی بودیم. دبستان رو که تعطیل کنند مگر دیگه از خدا چه می خواستیم ؟ تا ممکن بود به پیش تانکها و نفربرها و جیپ های ی ها می رفتیم و هزاران سئوالی که در ذهن های مشتاق مان بود از آنها می پرسیدیم . آنها هم گاهی برای اینکه ما را از سرشان باز کنند جوابهای پرت و پلائی می دادند و ما را از خود می راندند ! مثلا از یکی شان در مورد تفنگی که دستش بود پرسیدم گفت : این را ژ سه می گویند و 200 گلوله میخورد و با رگبار می توان 200 نفر را کشت ! البته شاید میخواست مردم را بیش از پیش بترساند و ... خلاصه ایام خوشی بود از صبح تا شب در خیابانها پرسه می زدیم و بازی میکردیم و گاهی هم اطلاعات نظامی از ی ها بدست می آوردیم و یا پوکه های گلوله های شلیک شده را پیدا و شادی میکردیم ! شب ها از ساعت 10 شب حکومت نظامی بود و هیچ حق نداشت در خیابانها تردد کند چه پیاده و چه سواره ! اما من و بچه های کوچه و یا گاها بچه های محل در کوچه ی سام جمع می شدیم و مشغول فنگ بازی و استخوان بازی و بزن بزن و ... می شدیم . خانواده ها هم عمرا حریف مان بشوند . اما خوب هوشیار بودیم تا صدای تانک یا خودروهای در خیابان اصلی کیان می آمد فورا بازی تعطیل و همه مخفی می شدیم و یا بر روی زمین دراز کش می م م تا آن خودرو یا تانک رد بشود ! هیچوقت یادم نمی رود آن شبی که مشغول فنگ بازی بودیم که غفلت کردیم و نفربر ی وارد کوچه شد ! کاملا غافلگیر شده بودیم . من و جعفر و بابک و مسعود مجبور شدیم بر زیر خودرو پیکانی که در خیابان پارک بود برویم ! خیلی دلهره داشتیم و لحظات به سختی و به کندی می گذشت ! خودرو کمی توقف کرد و آرام آرام از کنارمان رد شد ... شاید هم ما را دیده بود ولی نخواست تا تیراندازی یا برخوردی نماید ! کلا به خیر گذشت و تا از محل ما مقدار مناسبی دور شد همه با ناباوری از زیر پیکان بیرون آمدیم و بطرف خانه هامان گریختیم ! یکی از همسایگان ما آقای حاج حسین گل بالا نام داشت که منزلش چند باب مغازه خالی داشت . یادش بخیر فقط یکی از مغازه ها را مش جعفر حلیم میفروخت خدا رحمتش کند پر بود ولی مابقی مغازه ها خالی بود . او مغازه هایش را در اختیار سربازان فراری چون عموجواد بیاتی و اخوی ارشد حاج احمد و فرزندانش حسن آقا و عمو فریدون و عمو پرویز و سایر جوانان انقل محل گذاشته بود و آنها که از پادگانها بفرمان امت فرار کرده بودند به انقل ون پیوسته و شبها تا صبح در این مغازه ها پست میدادند و خانواده ی گل بالا از آنها پذیرائی می د . چوب آتش می زدند و چائی درست می د و گپ می زدند اما بدستور مراقب اوضاع و احوال محیط بودند ... شب پیروزی انقلاب عمو جواد با اسلحه ی ژ سه ای که با خود از پادگان آورده بود یک خشاب کامل در کوچه شلیک کرد و به همه نوید پیروزی داد و همه ی همسایگان خوب مان هر چه داشتند از خانه ها بیرون آوردند و شیرینی دادند و شادی ها د ... یاد درگذشتگان کوچه ی ما : مرحوم پدر . حاج حسین گل بالا . حاج علیمراد و همسرش . ننه جواد و مش جعفر شاد و هم نشین مولا باد ... انشالله نشست شماری از اعضای رسانه ی فرهنگی خبری تشان با شهردار محترم تشان و جناب ولی اله شجاع پوریان امروز، پنجشنبه، پنجم فروردین ۱۳۹۵ با تلاش و پیگیری های محمود طیّب مدیر و مؤسس رسانه ی فرهنگی خبری تشان، شماری از اعضای رسانه ی فرهنگی خبری تشان با شهردار تشان و با حضور ولی اله شجاع پوریان و حاج تقی شجاعی نشستی صمیمانه در تنگ بن برگزار د. در این نشست، ابتدا آقای شجاع پوریان از فعالیت نخبگان تشانی ابراز امیدواری د و توضیحاتی پیرامون تلاش هایشان در دوره ی حضور در مجلس شورای ی در رابطه با شهرستان بهبهان و حومه ارائه دادند و تلاش های نصیریان برای رشد و پیشرفت تشان را ستودند.مشروح صحبت های شجاع پوریان متعاقباً منتشر خواهد شد. پس از آن آقای نصیریان به بیان فعالیت های مجموعه ی شهرداری تشان و موانع موجود در راه خدمت رسانی به منطقه پرداختند و از حمایت های آقای شجاع پوریان و حاج تقی شجاعی در جهت پیشرفت و خدمتگزاری به مردم تشان تشکر و قدردانی ویژه د. در ادامه، گفتگوی صمیمانه ی شهردار با نخبگان تشانی انجام شد و دوستان به بیان نظرات خود به صورت کوتاه پرداختند. تصاویری از این جلسه تقدیم دوستان می شود: نشست شماری از اعضای رسانه ی فرهنگی خبری تشان با شهردار محترم تشان و جناب ولی اله شجاع پوریاناز راست، حاج تقی شجاعی، ولی الله شچاع پوریان، علیمراد نصیریان نشست شماری از اعضای رسانه ی فرهنگی خبری تشان با شهردار محترم تشان و جناب ولی اله شجاع پوریاننشست شماری از اعضای رسانه ی فرهنگی خبری تشان با شهردار محترم تشان و جناب ولی اله شجاع پوریان
نشست شماری از اعضای رسانه ی فرهنگی خبری تشان با شهردار محترم تشان و جناب ولی اله شجاع پوریاننشست شماری از اعضای رسانه ی فرهنگی خبری تشان با شهردار محترم تشان و جناب ولی اله شجاع پوریان
نشست شماری از اعضای رسانه ی فرهنگی خبری تشان با شهردار محترم تشان و جناب ولی اله شجاع پوریاننشست شماری از اعضای رسانه ی فرهنگی خبری تشان با شهردار محترم تشان و جناب ولی اله شجاع پوریاننشست شماری از اعضای رسانه ی فرهنگی خبری تشان با شهردار محترم تشان و جناب ولی اله شجاع پوریان نشست شماری از اعضای رسانه ی فرهنگی خبری تشان با شهردار محترم تشان و جناب ولی اله شجاع پوریاننشست شماری از اعضای رسانه ی فرهنگی خبری تشان با شهردار محترم تشان و جناب ولی اله شجاع پوریان اختصاصی از فایل هلپ قرارداد خودروی ال 90 با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 8 ال 90قرارداد خودروی ال-۹۰ و تأسیس «رنو پارس» در آ ین روزهای سال ۸۲ نهایی شد. این طرح به طور کلی از سوی کارشناسان مناسب و مثبت ارزی شده است، اما برخی ابهاماتی را نیز درباره آن مطرح کرده اند. رنو تمام نیروی خود را برای تبدیل شدن به چهارمین قدرت خودروسازی جهان، کنار زدن رقیب دیرینه خود پژو در ایران و خاورمیانه و همچنین در اختیار گرفتن بازار غرب آسیا، به وسیله طرح ال-۹۰ در ایران به کار گرفته است. البته رنو با این اقدام غیرقابل پیش بینی، به دلیل این که با ید سهام نیسان، سامسونگ موتور و داکیای رومانی متحمل بدهی شده، ریسک یک سرمایه گذاری بزرگ در ایران را نیز پذیرفته است. از سوی دیگر به گفته اغلب کارشناسان، این قرارداد در صورت اجرا شدن درست، سبب جهش صنعت خودروی ایران می شود. ویسه این قرارداد را سبب بیمه شدن صنعت خودرو ایران در مواجهه با جهانی سازی می داند. وی چندی پیش در توضیح درباره این قرارداد به خبرنگار ایسنا، گفته بود: «تکنولوژی ساخت خودرو و پلات فورم که ۶۵ درصد آن را تشکیل می دهد؛ در طرح ال-۹۰ به ایران انتقال می یابد. در این طرح از همان ابتدا کار انتقال تکنولوژی صورت می پذیرد، از ویژگی های مهم این طرح که در طرح های قبلی وجود نداشت، انتقال ی خودرو به داخل کشور است.» ویسه گفت: «دانش طراحی خودرو و پلات فورم در طرح وانت ال-۹۰ که یکی از خودروهای مجموعه x90 در ایران است، در این طرح به کشور انتقال خواهد یافت.» رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع کشور تأکید کرد: «در این طرح حدود ۳۵ تا ۴۰ قطعه ساز اروپایی با قطعه سازان ایرانی جهت تولید قطعات ال-۹۰ در ایران مشارکت می کنند و از این طریق دانش ساخت قطعات خودرو به ایران انتقال می یابد و بیش از یک میلیارد دلار در بخش قطعه سازی کشور سرمایه گذاری خواهد شد.» همچنین علیمرادلو، رئیس هیأت مدیره شرکت رنو پارس، نیز در توضیح بیشتر درباره قرارداد ال-۹۰ به خبرنگار ایسنا گفت: «در طرح خودروی ال-۹۰، ۱۵۰ هزار نفر اشتغا ایی در واحدهای خودروسازی، قطعه سازی و ی ایجاد می شود.» وی افزود: « در طرح ال-۹۰ حدود ۱۴۰ هزار نفر در بخش قطعه سازی اشتغال ایجاد خواهد شد و ۱۵ هزار نفر نیز در شرکت خودروسازی وابسته به رنو پارس و ایران خودرو- سایپا مشغول به کار می شوند. حدود ۶۰۰ نفر نیز در بخش های ی رنو پارس مشغول به فعالیت می شوند.» وی گفت: «در گام اول قطعات بدنه، بلوکه موتور و تزئینات داخلی در ایران ساخته می شود و در پایان طرح موتور و سیستم انتقال قدرت و شاسی به طور کامل ساخت داخل می شود.» وی وظیفه شرکت رنو پارس را طراحی قالب و ساخت قالب، سرمایه گذاری برای ابزار مخصوص، ایجاد خطوط مونتاژ و کارهای ی طرح و همچنین راه اندازی خودروسازی نیوکو دانست. علیمرادلو ادامه داد: «رنو پارس در کارهای ی و کیفیت، بازاری و خدمات پس از فروش ال-۹۰ نیز فعالیت انجام می دهد. گروه های ی رنو پارس برای تولید و انتقال دانش فنی و ساخت قطعات این خودرو در ایران شامل یک گروه ی موتور و سیستم انتقال قدرت و دو گروه در بخش گروه ی خودرو برای تولید و ایجاد خطوط مونتاژ این خودرو خواهد بود.» وی گفت: «در ساخت بدنه هم از بدنه سازی هایی مانند سایپاپرس برای تولید بدنه استفاده می کنیم بدنه در کارخانه های قطعه سازی در ایران تولید و برای مونتاژ نهایی و اتصال به هم به کارخانجات ارسال می شود، البته بسیاری از بدنه سازی ها باید توسعه یابند.» وی درباره تهیه قطعات و انجام کارهای ی قطعه سازی در رنو پارس گفت: «تیم های ی در رنو پارس در حال شکل گیری است و سیستم تأمین قطعه کاملاً متفاوت از سیستم سابق در ایران خواهد بود.» وی تأکید کرد: «در این طرح شرایط سختی بر قطعه سازان حاکم خواهد بود و تنها قطعه سازی در این طرح از آنها استفاده می شود که قطعه را به موقع تحویل دهند و براساس استاندارد کیفیت و قیمت که شرکت رنو فرانسه می خواهد تولید قطعه کند.» همچنین جعفری علم و صنعت، درباره از بین رفتن احتمالی بعضی از قطعه سازان در طرح ال-۹۰ گفت:«پژو جی. ال. ای در سال های آینده با قیمت ۸ میلیون و پراید با قیمت ۴ میلیون تومان به بازار عرضه می شود. در این بازار رقابتی با این جامعه قطعه ساز و با این قیمت ها، اگر شیشه بالابر چینی ارزان تر از ایرانی بود، رنو پارس از او می د.» وی ادامه می دهد: «البته این ابهام وجود دارد که اگر فرانسوی ها می خواهند مدیریت کنند آیا این ۲ هزار قطعه ساز ایرانی را می توانند تحمل کنند یا خیر؟ برای پشتیبانی خطوط تولید پلات فورم مشترک ایران خودرو و سایر خودروسازان آمادگی را برای این فعالیت اقتصادی انجام داده اند؛ آنانی که قطعه سازان زی له ای را ارتقا دادند و سیستم بخشیدند برای این پلات فورم مشترک چه می کنند؟ باید به این فکر بود اگر رنو- نیسان این دو هزار قطعه ساز ما را حذف د چه به دست آورده و چه از دست می دهیم. به همین دلیل باید دید برای چهار عامل کیفیت، سرعت، خدمات و قیمت که زنجیره تأمین ما باید به نمایش بگذارد مدیریت پلات فورم چه شه و چه راهبردی را در نظر گرفته است؟»منافع مشترک ایران و فرانسه در قرارداد ال -90قرارداد خودروی ال-90 و تاسیس رنو پارس در آ ین روزهای سال 82 نهایی شد. این طرح به طور کلی از سوی کارشناسان مناسب و مثبت ارزی شده است، اما برخی ابهاماتی را نیز درباره آن مطرح کرده اند. رنو تمام نیروی خود را برای تبدیل شدن به چهارمین قدرت خودروسازی جهان، کنار زدن رقیب دیرینه خود پژو در ایران و خاورمیانه و همچنین در اختیار گرفتن بازار غرب آسیا، به وسیله طرح ال-90 در ایران به کار گرفته است. البته رنو با این اقدام غیرقابل پیش بینی، به دلیل اینکه با ید سهام نیسان ، سامسونگ موتور و داکیای رومانی متحمل بدهی شده، ریسک یک سرمایه گذاری بزرگ در ایران را نیز پذیرفته است. از سوی دیگر به گفته اغلب کارشناسان، این قرار داد در صورت اجرا شدن درست، سبب جهش صنعت خودروی ایران می شود. ویسه این قرار داد را سبب بیمه شدن صنعت خودروی ایران در مواجهه با جهانی سازی می داند. وی چندی پیش در توضیح درباره این قرارداد، گفته بود: تکنولوژی ساخت خودرو و پلت فرم که 65 درصد آن را تشکیل می دهد، در طرح ال-90 به ایران انتقال می یابد. در این طرح از همان ابتدای کار انتقال تکنولوژی صورت می پذیرد، از ویژ گی های مهم این طرح که در طرح های قبلی وجود نداشت، انتقال ی خودرو به داخل کشور است. ویسه گفت: دانش طراحی خودرو و پلت فرم در طرح وانت ال-90 که یکی از خودروهای مجموعه x90 در ایران است، در این طرح به کشور انتقال خواهد یافت. رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع کشور تاکید کرد: در این طرح حدود 35 تا 40 قطعه ساز اروپایی با قطعه سازان ایرانی جهت تولید قطعات ال-90 در ایران مشارکت می کنند و از این طریق دانش ساخت قطعات خودرو به ایران انتقال می یابد و بیش از یک میلیارد دلار در بخش قطعه سازی کشور سرمایه گذاری خواهد شد. همچنین علیمراد لو، رییس هیات مدیره شرکت رنو پارس، نیز در توضیح بیشتر درباره قرارداد ال-90 گفت: در طرح خودروی ال-90، 150 هزار نفر اشتغا ایی در واحدهای خودروسازی، قطعه سازی و ی ایجاد می شود. وی افزود: در طرح ال-90 حدود 140 هزار نفر در بخش قطعه سازی اشتغال ایجاد خواهد شد و 15 هزار نفر نیز در شرکت خودروسازی وابسته به رنو پارس و ایران خودرو- سایپا مشغول به کار می شوند. حدود 600 نفر نیز در بخشهای ی رنو پارس مشغول به فعالیت می شوند. وی گفت: در گام اول قطعات بدنه، بلوکه موتور و تزئینات داخلی در ایران ساخته می شود و در پایان طرح
با
قرارداد خودروی ال 90
اختصاصی از اینو دیدی مقاله کامل درباره قرارداد خودروی ال 90 با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 8 ال 90قرارداد خودروی ال-۹۰ و تأسیس «رنو پارس» در آ ین روزهای سال ۸۲ نهایی شد. این طرح به طور کلی از سوی کارشناسان مناسب و مثبت ارزی شده است، اما برخی ابهاماتی را نیز درباره آن مطرح کرده اند. رنو تمام نیروی خود را برای تبدیل شدن به چهارمین قدرت خودروسازی جهان، کنار زدن رقیب دیرینه خود پژو در ایران و خاورمیانه و همچنین در اختیار گرفتن بازار غرب آسیا، به وسیله طرح ال-۹۰ در ایران به کار گرفته است. البته رنو با این اقدام غیرقابل پیش بینی، به دلیل این که با ید سهام نیسان، سامسونگ موتور و داکیای رومانی متحمل بدهی شده، ریسک یک سرمایه گذاری بزرگ در ایران را نیز پذیرفته است. از سوی دیگر به گفته اغلب کارشناسان، این قرارداد در صورت اجرا شدن درست، سبب جهش صنعت خودروی ایران می شود. ویسه این قرارداد را سبب بیمه شدن صنعت خودرو ایران در مواجهه با جهانی سازی می داند. وی چندی پیش در توضیح درباره این قرارداد به خبرنگار ایسنا، گفته بود: «تکنولوژی ساخت خودرو و پلات فورم که ۶۵ درصد آن را تشکیل می دهد؛ در طرح ال-۹۰ به ایران انتقال می یابد. در این طرح از همان ابتدا کار انتقال تکنولوژی صورت می پذیرد، از ویژگی های مهم این طرح که در طرح های قبلی وجود نداشت، انتقال ی خودرو به داخل کشور است.» ویسه گفت: «دانش طراحی خودرو و پلات فورم در طرح وانت ال-۹۰ که یکی از خودروهای مجموعه x90 در ایران است، در این طرح به کشور انتقال خواهد یافت.» رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع کشور تأکید کرد: «در این طرح حدود ۳۵ تا ۴۰ قطعه ساز اروپایی با قطعه سازان ایرانی جهت تولید قطعات ال-۹۰ در ایران مشارکت می کنند و از این طریق دانش ساخت قطعات خودرو به ایران انتقال می یابد و بیش از یک میلیارد دلار در بخش قطعه سازی کشور سرمایه گذاری خواهد شد.» همچنین علیمرادلو، رئیس هیأت مدیره شرکت رنو پارس، نیز در توضیح بیشتر درباره قرارداد ال-۹۰ به خبرنگار ایسنا گفت: «در طرح خودروی ال-۹۰، ۱۵۰ هزار نفر اشتغا ایی در واحدهای خودروسازی، قطعه سازی و ی ایجاد می شود.» وی افزود: « در طرح ال-۹۰ حدود ۱۴۰ هزار نفر در بخش قطعه سازی اشتغال ایجاد خواهد شد و ۱۵ هزار نفر نیز در شرکت خودروسازی وابسته به رنو پارس و ایران خودرو- سایپا مشغول به کار می شوند. حدود ۶۰۰ نفر نیز در بخش های ی رنو پارس مشغول به فعالیت می شوند.» وی گفت: «در گام اول قطعات بدنه، بلوکه موتور و تزئینات داخلی در ایران ساخته می شود و در پایان طرح موتور و سیستم انتقال قدرت و شاسی به طور کامل ساخت داخل می شود.» وی وظیفه شرکت رنو پارس را طراحی قالب و ساخت قالب، سرمایه گذاری برای ابزار مخصوص، ایجاد خطوط مونتاژ و کارهای ی طرح و همچنین راه اندازی خودروسازی نیوکو دانست. علیمرادلو ادامه داد: «رنو پارس در کارهای ی و کیفیت، بازاری و خدمات پس از فروش ال-۹۰ نیز فعالیت انجام می دهد. گروه های ی رنو پارس برای تولید و انتقال دانش فنی و ساخت قطعات این خودرو در ایران شامل یک گروه ی موتور و سیستم انتقال قدرت و دو گروه در بخش گروه ی خودرو برای تولید و ایجاد خطوط مونتاژ این خودرو خواهد بود.» وی گفت: «در ساخت بدنه هم از بدنه سازی هایی مانند سایپاپرس برای تولید بدنه استفاده می کنیم بدنه در کارخانه های قطعه سازی در ایران تولید و برای مونتاژ نهایی و اتصال به هم به کارخانجات ارسال می شود، البته بسیاری از بدنه سازی ها باید توسعه یابند.» وی درباره تهیه قطعات و انجام کارهای ی قطعه سازی در رنو پارس گفت: «تیم های ی در رنو پارس در حال شکل گیری است و سیستم تأمین قطعه کاملاً متفاوت از سیستم سابق در ایران خواهد بود.» وی تأکید کرد: «در این طرح شرایط سختی بر قطعه سازان حاکم خواهد بود و تنها قطعه سازی در این طرح از آنها استفاده می شود که قطعه را به موقع تحویل دهند و براساس استاندارد کیفیت و قیمت که شرکت رنو فرانسه می خواهد تولید قطعه کند.» همچنین جعفری علم و صنعت، درباره از بین رفتن احتمالی بعضی از قطعه سازان در طرح ال-۹۰ گفت:«پژو جی. ال. ای در سال های آینده با قیمت ۸ میلیون و پراید با قیمت ۴ میلیون تومان به بازار عرضه می شود. در این بازار رقابتی با این جامعه قطعه ساز و با این قیمت ها، اگر شیشه بالابر چینی ارزان تر از ایرانی بود، رنو پارس از او می د.» وی ادامه می دهد: «البته این ابهام وجود دارد که اگر فرانسوی ها می خواهند مدیریت کنند آیا این ۲ هزار قطعه ساز ایرانی را می توانند تحمل کنند یا خیر؟ برای پشتیبانی خطوط تولید پلات فورم مشترک ایران خودرو و سایر خودروسازان آمادگی را برای این فعالیت اقتصادی انجام داده اند؛ آنانی که قطعه سازان زی له ای را ارتقا دادند و سیستم بخشیدند برای این پلات فورم مشترک چه می کنند؟ باید به این فکر بود اگر رنو- نیسان این دو هزار قطعه ساز ما را حذف د چه به دست آورده و چه از دست می دهیم. به همین دلیل باید دید برای چهار عامل کیفیت، سرعت، خدمات و قیمت که زنجیره تأمین ما باید به نمایش بگذارد مدیریت پلات فورم چه شه و چه راهبردی را در نظر گرفته است؟»منافع مشترک ایران و فرانسه در قرارداد ال -90قرارداد خودروی ال-90 و تاسیس رنو پارس در آ ین روزهای سال 82 نهایی شد. این طرح به طور کلی از سوی کارشناسان مناسب و مثبت ارزی شده است، اما برخی ابهاماتی را نیز درباره آن مطرح کرده اند. رنو تمام نیروی خود را برای تبدیل شدن به چهارمین قدرت خودروسازی جهان، کنار زدن رقیب دیرینه خود پژو در ایران و خاورمیانه و همچنین در اختیار گرفتن بازار غرب آسیا، به وسیله طرح ال-90 در ایران به کار گرفته است. البته رنو با این اقدام غیرقابل پیش بینی، به دلیل اینکه با ید سهام نیسان ، سامسونگ موتور و داکیای رومانی متحمل بدهی شده، ریسک یک سرمایه گذاری بزرگ در ایران را نیز پذیرفته است. از سوی دیگر به گفته اغلب کارشناسان، این قرار داد در صورت اجرا شدن درست، سبب جهش صنعت خودروی ایران می شود. ویسه این قرار داد را سبب بیمه شدن صنعت خودروی ایران در مواجهه با جهانی سازی می داند. وی چندی پیش در توضیح درباره این قرارداد، گفته بود: تکنولوژی ساخت خودرو و پلت فرم که 65 درصد آن را تشکیل می دهد، در طرح ال-90 به ایران انتقال می یابد. در این طرح از همان ابتدای کار انتقال تکنولوژی صورت می پذیرد، از ویژ گی های مهم این طرح که در طرح های قبلی وجود نداشت، انتقال ی خودرو به داخل کشور است. ویسه گفت: دانش طراحی خودرو و پلت فرم در طرح وانت ال-90 که یکی از خودروهای مجموعه x90 در ایران است، در این طرح به کشور انتقال خواهد یافت. رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع کشور تاکید کرد: در این طرح حدود 35 تا 40 قطعه ساز اروپایی با قطعه سازان ایرانی جهت تولید قطعات ال-90 در ایران مشارکت می کنند و از این طریق دانش ساخت قطعات خودرو به ایران انتقال می یابد و بیش از یک میلیارد دلار در بخش قطعه سازی کشور سرمایه گذاری خواهد شد. همچنین علیمراد لو، رییس هیات مدیره شرکت رنو پارس، نیز در توضیح بیشتر درباره قرارداد ال-90 گفت: در طرح خودروی ال-90، 150 هزار نفر اشتغا ایی در واحدهای خودروسازی، قطعه سازی و ی ایجاد می شود. وی افزود: در طرح ال-90 حدود 140 هزار نفر در بخش قطعه سازی اشتغال ایجاد خواهد شد و 15 هزار نفر نیز در شرکت خودروسازی وابسته به رنو پارس و ایران خودرو- سایپا مشغول به کار می شوند. حدود 600 نفر نیز در بخشهای ی رنو پارس مشغول به فعالیت می شوند. وی گفت: در گام اول قطعات بدنه، بلوکه موتور و تزئینات داخلی در ایران ساخته می شود و در پایان طرح
با
مقاله کامل درباره قرارداد خودروی ال 90
اختصاصی از یاری فایل بسط فرایند ریسک برای اداره فرصتها با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 13 بسط فرایند ریسک برای اداره فرصتهامولف/مترجم: مترجمان: علی ابدالی و علیمراد ناصریموضوع: مدیریت ریس ال انتشار(میلادی): 2003وضعیت: تمام متنمنبع: ماهنامه تدبیر-سال چهاردهم-شماره136تهیه و تنظیم: پایگاه مقالات مدیریتwww.system.parsiblog.comچکیده:دیدگاه رایج و سنتی درمورد ریسک، یک دیدگاه منفی است که تداعی کننده خسارت، تلفات، ، زیان و پیامدهای مضر است. ولی بعضی از دستورالعملها و استانداردهای امروزی امکان ریسک فراسوی (upside) یا فرصت را مطرح می کنند. منظور عدم اطمینانهایی است که می توانند تاثیر سودمندی درجهت نائل شدن به اه سازمان داشته باشند. علی رغم این تئوری، بیشترین کاربردهای فرایند ریسک هنوز بر مدیریت تهدیدات متمرکز است و روشهای مدیریت فرصتهـا هنوز به صورت ناجور و واکنش دار (reactive and patchy) باقی مانده است. به نظر می رسد ابزارها و تکنیکهای قابل دسترس برای کاربران ریسک تنها برجنبه منفی ریسک تاکید دارند. این مقاله حوزه فرایند ریسک را تا جایی بسط می دهد که مدیریت فرصتها را نیز دربر بگیرد.1 - مقدمهتنها تعداد کمی از مدیران این مطلب را انکار می کنند که «در تمام پروژه ها عدم اطمینان وجود دارد». عدم اطمینانی که منشاهای مختلفی دارد که می توان به مسائل تکنیکی، مدیریتی، بازرگانی و مسائل داخلی و خارجی مرتبط با طرح اشاره کرد. همچنین این مسئله کاملاً به رسمیت شناخته شده و پذیرفته شده است که مدیریت موفق عدم اطمینانها درنهایت با موفقیت پروژه ارتباط دارد، همانند یک مدیریت پویا که دائماً در تلاش برای هدایت پروژه درجهت دستی به اه مطلوب سازمان است. این مسئله بیانگر این واقعیت است که سیمای مدیریت ریسک به سوی محبوبیت عــــامه سوق یافته و به نظر می رسد یک روش نظام مندی را برای اداره نامطمئن ها ارائه دهد. همچنین روشن است که اگــر زمانی عدم اطمینان تشدید یابد می تواند یک گستره ای از پیامدها را در دستی به اه پروژه موجب شود، از یک فاجعه اساسی گرفته تا یک نتیجه خوشایند غیرمنتظره. علی رغم این، فرایند سنتی مدیریت ریسک که توسط اکثر مدیران تجربه شده است صریحاً بر اثرات منفی تردیدها (نامطمئنی ها) متمرکز است. درنتیجه این نگرش، تلاش قابل توجهی روی تشخیص و اداره تهدیدها صرف شد، درحالی که فرصتها به فراموشی س شدند. این مقاله استدلال می کند که یک روش ترکیبــی برای مدیریت تهدیدات و فرصتها، می تواند در آن واحد به حداقل رسیدن نتایج منفی ناخوشایند و همین طور به حداکثر رساندن شانس استفاده از نتایج مثبت خوشایند را تضمین کنند.2 - یک تعریف یا دو تعریف؟این پیشنهـــــاد که «یک فرایند مشترک می تواند برای اداره فرصتها و تهدیدها به کار برود» از جنبه های مثبت تعریفات اخیر از ریسک است. این موضوع به نوبه خود بحثهای داغی را میان جامعه کاربران ریسک با گروههای موافق و مخالف با آن به جریان انداخته است. بحث این است که واژه ریسک باید مشتمل برفرصتها و تهدیدها باشد یا اینکه ریسک صرفاً یک واژه منفی است و با فرصت از لحاظ کیفی تفاوت دارد. دو گزینه وجود دارد:1 - «ریسک» یک واژه پوششی است، با دو متغیر:- فرصت یک ریسک با نتایج مثبت است.- تهدید یک ریسک با نتایج منفی است.2 - «عدم اطمینان» یک واژه اساسی است با دو متغیر:- ریسک منحصراً مربوط به تهدید می شود یعنی عدم اطمینان با اثرات منفی.- فرصت عدم اطمینان است با اثرات مثبت.شکی نیست که منظور مردم از استعمال لغت ریسک فقط بـــه جنبه منفی آن مربوط می گردد. اگر از یک فرد در خیابان سوال کنید آیا او دوست دارد یک واقعه همراه با ریسک داشته باشد، در اغلب موارد یک جواب منفی می شنوید: «ریسک برای شما بد است». این مسئله بازتاب تعاریف سنتی از لغت ریسک هم در لغت نامه های استاندارد و هم در بعضی از لغت نامه های تخصصی است. به هرحال بعضی از صاحبنظران و سازمانها تدریجاً تعریف خود را از ریسک متحول می کنند طوری که تعریف جدید هم «ریسک فراسوی و هم ریسک فروسوی(downside risk) » را شامل می گردد. در بسیاری از تعاریف ارائه شده توسط صاحبنظران ماهیت اثر ناشناخته است و هرکدام به طور ضمنی تاثیرات مثبت و منفی را در تعریف خود می گنجانند، مابقی در نامیدن فرصتها و تهدیدها در تعاریف خود صریح هستند. آ ین استانداردهای تعریف ریسک که فرصتها و تهدیدها را شامل شود در آ ین سری از نشریه (the project mana ent body of know ledge)pmbok توسط «انستیتو مدیریت پروژه» در دسامبر 2000 منتشر شد که قید می کند: «ریسک یک رویداد نامعلومی است که اگر رخ دهد یا تاثیر مثبت یا منفی بر اه پروژه دارد... ریسک هم تهدیدات اه و هم فرصتهای بهبود اه را دربرمی گیرد.به نظر نگارنده یک تعریف از ریسک که هر دوی فرصتهای و تهدیدها را دربرگیرد، یک بیان روشن برای منظور موردنظر است. پذیرفتن اینکه این دو به یک اندازه مهم هستند در موفقیت پروژه تاثیر می گذارد و هر دو نیاز به اداره پویا دارند. این استدلالی است براینکه فرصتها و تهدیدها در کیفیت، ذاتاً متفاوت نیستند زیرا هر دو شامل عدم قطعیت می گردند که پتانسیل بالایی برای تاثیر بر اه پروژه دارد. درنتیجه هر دو می توانند با فرایندهای مشابهی اداره شوند، اگرچه به خاطر رفتار موثر با فرصتها ممکن است ی ری اصلاحات برای استانداردساختن روش مدیریت ریسک لازم باشد.3 - یک فرایند یا دو فرایند؟در ادامه بحث درمورد تعریفهای ریسک، گفتمان هم راستا با آن درباره فرایندهاست. انی که ریسک را کاملاً منفی معنی می کنند و فرصت را یک چیــزی ذاتاً متفاوت با ریسک می بینند، خواهان جدا مدیریت ریسک و مدیریت فرصت هستند. انی که ریسک را یک واژه مشترک شامل هم فرصتها و هم تهدیدها می بینند، پذیرفته اند که اداره هر دوی آنها با یک روش ترکیبی - ازطریق یک فرایند عمومی - امکانپذیر است. به عنوان مثال، نشریه انستیتو مدیریت پروژه، مدیریت ریسک را «فرایند سیستماتیک شناسایی ، تجزیه و تحلیل و ع العمل نشان دادن به ریسک پروژه» تعریف می کنند. آن یعنی به حداکثررسانیدن احتمال وقوع رخدادهای مثبت و پیامدهای حاصله و به حداقل رساندن احتمال وقوع رخدادهای منفی و پیامدهای ناشی از آن در راستای اه پروژه است.علی رغم این دامنه روشن، فرایند مدیریت ریسک که در نشریه یادشده، شرح داده شده، هنوز متمایل به مدیریت تهدیدات است، که این مسئله بازتاب تجربیات آن دسته از کاربران ریسک است که به جای جستجو برای مزیتهای پنهان یا فراسوی ریسک (فرصتها)، مشکلات و خطرات بالقوه ریسک را موردتوجه قرار دادند. دیگر فرایندهای مدیریت ریسک که مدعی اند هم تهدیدها و هم فرصتها را در فرایندهای خود لحاظ می کنند، بیشتر شبیه به نوعی دوگانگی برای مدیریت فرصت به نظر می رسند، که این ضعف، در سازگار نشدن تعریف جامع آنها با یک فرایند - که صریحاً هر دو نوع ریسک را شامل شود - آشکار می شود.علاوه براین، از نقطه نظر تئوریکی، اینکه فرصت و تهدید دو متغیر از جنس واحد هستند و آنها باید با هم اداره گردند، باعث می شود که استفاده از یک فرایند مشترک مزیتهای عملی فراوانی داشته باشد.
با
بسط فرایند ریسک برای اداره فرصتها
اختصاصی از یارا فایل ارسطو 32 ص با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 35 ارسطو  ت: مردتولد و وفات: ( ... )س سیزدهم و چهاردهم قمریمحل تولد: مشخص نیست.شهرت علمی و فرهنگی: خطاطوی از ش ته نویسان است. به خط وی قطعه ای است به قلم کتابت خفی خوش که چنین رقم دارد: "...ارسطو در طهران تحریر کرد در ح. اختصاصی از ژیکو تحقیق و بررسی در مورد ارسطو 32 ص با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 35 ارسطو  ت: مردتولد و وفات: ( ... )س سیزدهم و چهاردهم قمریمحل تولد: مشخص نیست.شهرت علمی و فرهنگی: خطاطوی از ش ته نویسان است. به خط وی قطعه ای است به قلم کتابت خفی خوش که چنین رقم دارد: "...ارسطو در طهران تحریر کرد در ح افسردگی و دلتنگی در منزل...نور چشم مکرم میرزا علی اکبر در قورخانهٔ مبارکه محض یادگاری قلمی شد ، الراجی ارسطو ، ۱۳۱۳".ارسطو و طرحطرح از نظر ارسطو آینده ای از روح و احساس است که بر کالبد آثار ادبی دمیده می شود.ارسطو معتقد است در نمایشنامه ها تعدد شخصیت های مختلف نمی تواند در روند شکل گیری و حرکت بخشی اثر تاثیر بگذارد. از نظر او می توان حتی با یک یا دو شخصیت نمایشنامه ای را به صحنه برد لیکن خلق حوادث متنوع و بی شمار لازم و غیرقابل اجتناب است. به عبارت ساده تر ارسطو برحضور عنصر حادثه در داستان و نمایشنامه ها بیشتر از حضور و نقش شخصیت ها معتقد است. البته او تراژدی را به جای آن که یکی از شاخه های نمایشنامه در نظر بگیرد، یکی از انواع و قالب های ادبی می دانست. به همین دلیل صحنه های نمایشنامه ها را جزیی از اجرای نمایشنامه به حساب می آورد:«یک تراژدی بدون تماشاچی و هن یشه هم می تواند تاثیر برانگیز باشد.»معمولاً در یک نمایشنامه جنبه های مختلفی چون کنش و گفت وگو وجود دارد که تنها برای اجرا شدن به روی صحنه مناسب است و ارزش آن تنها بر روی صحنه مشخص می شود.ارسطو به ماهیت نمایشنامه بیش از روش ارایه و القای آن، به تماشاچیان اهمیت می داد. برای او مهم ترین مساله در نمایش شرح حوادث با توجه به رابطه علی و توالی زمانی است. به همین دلیل از نظر ارسطو طرح نمایشنامه نباید کوتاه و خلاصه باشد. او می گفت که یک نمایشنامه باید به تفصیل ارایه شود و اگر کوچکترین تغییری در طرح آن داده شود دیگر اثر قابل قبولی نخوهد بود. پس طبق نظریه ارسطو طرح نمایشنامه های ش پیر که غالباً از داستان ها و افسانه های کهن ایتالیایی اقتباس شده بود فاقد ارزش هستند؛ چرا که ش پیر طرح اولیه آثار خود را از آن ها اقتباس کرده بود و در طرح آن ها دست برده بود؛ هرچند که طرح اقتباس شده با اصل آن شباهت های زیادی دارد، اما نمایشنامه هایی که ش پیر خالق آن است از لحاظ تکنیکی و ادبی از ارزش والایی برخوردار هستند. طبق نظریه ارسطو نمی توان ش پیر را یکی از بزرگترین نمایشنامه نویسان جهان محسوب کرد، به همین ترتیب طرح نمایشنامه های «سوفوکلس» نیز طبق نظریه ارسطو قابل قبول نیستند، چون او نیز بنای آثار خود را اساطیر یونان و روم قرار داده است.طرح در نمایشنامه همچون دانه های زنجیری است که حوادث را به هم متصل می سازد و آن ها را به سوی پایان نمایشنامه هدایت می کند. در این ح خاص طرح روح تراژدی است آن چنان که روح یک رمان است. در حالی که در رمان های امروزی بیشتر برای عنصر شخصیت و ذهنیت او ارزش قایل هستند. نویسندگان معاصر می خواهند بیشتر ذهنیت شخصیت های خود را درشت نمایی کنند؛ البته آن ها به خود شخصیت ها علاقه مند نیستند، بلکه شخصیت های داستانی را به خاطر روح و روانشان و مشخص گوشه های مبهم و تاریک ذهن بشر دوست دارند. آن ها می خواهند حتی تجربیات خاص خود را از طریق ذهن شخصیت ها مطرح سازند. به همین دلیل در بسیاری از داستان های جدید، نویسنده تمایل به تک گویی پیدا می کند. چنین مساله ای در قرن نوزدهم نیز یک بار به وجود آمد. در قرن ۱۹ در اروپا نمایشنامه نویسان غیرمتحرک، شخصیت های نمایش را به تک گویی واداشتند. آشکار است که بین رمان های جدید و نمایشنامه های قدیم تناوب چشمگیری وجود دارد. به همین دلیل نظرات ارسطو را به طور کامل نمی توان به تمامی قالب های ادبی تعمیم داد. به طور مثال رمان «اِما» نوشته جین آستین شباهتی با تراژدی سوفوکلس ندارد. ش پیر در نمایشنامه هاملت کلیه مفاهیم اخلاقی و مسایل مختلف را از طریق حادثه و کنش های داستانی نشان داده است. در صورتی که در رمان های جدید چون «اولیس» نوشته جیمزجویس فردیت و ذهنیت شخصیت ها مطرح است. ارسطو عناصر اصلی نمایشنامه را به ترتیب اهمیت این گونه ارایه داده است. او ابتدا طرح را مهم ترین عنصر قلمداد کرده است بعد از آن شخصیت از نظر ارسطو دارای اهمیت است و پس از آن تفکر و ایده موجود در نمایشنامه. در مرحله آ ارسطو به نثر و شیوه نگارش اثر توجه دارد او تنها بر این چند عنصر اشاره کرد و از نحوه شکل گیری و ارتباط منطقی بین آن ها سخنی نگفته است. در حقیقت ارسطو طرح را تعریف کرده است ولی از جنبه تخصصی اجزای آن را مورد بررسی قرار نداده است. ارسطو می گوید تراژدی تقلید از یک حادثه ناگوار است. او تراژدی را به سه بخش عمده شروع وسط و پایان تقسیم کرده است. از نظر او شروع، یک نمایشنامه تراژدی بخشی است که وجودش لازم به وجود بخش دیگری نیست. ارسطو شروع یک نمایشنامه را متکی بر خود می داند و می گوید شروع داستان هیچ ارتباطی با دیگر بخش های داستان ندارد.بخش وسط حتماً باید بعد از بخش اول بیاید و تکمیل کننده آن باشد.بخش پایان در حقیقت نتیجه گیری و پایان نمایشنامه است. طبق گفته او یک طرح منسجم نباید در هر لحظه و هر مکانی شروع شود و به پایان رسد، بلکه باید طبق قانون از پیش تعیین شده باشد. اندازه یک اثر باید مشخص باشد و تا آن جایی داستان پیش رود که در حافظه بماند. البته ارسطو درباره طولانی بودن نمایشنامه بر این اصل نیز معتقد بود که شخصیت اصلی باید از موقعیت خوب به بد و یا برع برسد و تا زمانی که تغییری بزرگ در زندگی اش رخ نداده نمایشنامه نباید به پایان رسد.ارسطو در ایرانحکایت ترجمه فارسی آثار ارسطو با ترجمه رساله «درباره نفس» او توسط افضل الدین کاشانی (بابا افضل)، در قرن هفتم هجری آغاز می شود. افضل الدین کاشانی تلخیصی از یکی از شروحی که بر ترجمه عربی اسحق بن حنین از این رساله نوشته شده بود را به فارسی نقل کرده است. البته این ترجمه همیشه با اصل کلام ارسطو مطابق نیست و قطعاتی از شرح را نیز دربرمی گیرد. افضل الدین کاشانی همچنین رساله دیگری منسوب به ارسطو را با عنوان «کتاب فاحه» یا «تفاحیه» از منابع عربی به فارسی برگردانده است. قدما بر این باور بودند که این رساله حاصل بحث و گفت وگوهایی است که ارسطو در آ ین لحظات عمر خود، در بستر بیماری با شاگردانش انجام داده است. این رساله در قرون وسطای میلادی با عنوان «سیب نامه» شهرت داشته است، اما امروزه آن را منحول (مجعول) می دانند. هر دو رساله در مجموعه مصنفات بابا افضل کاشانی، به تصحیح آقایان مجتبی مینوی و یحیی مهدوی در سال ۱۳۳۷ به طبع رسیده است. اما ترجمه صحیح و امروزین درباره نفس در سال ۱۳۴۹ به قلم علیمراد داوودی منتشر شده است.اما سرآغاز ترجمه های امروزین آثار ارسطو، ترجمه کتاب «سیاست» او توسط حمید عنایت در سال ۱۳۳۷ بود. در همان ایام، «فن شعر» (بوطیقا)، با سه ترجمه مختلف از آقایان سهیل افنان (محقق و شناس ترکیه ای تبار)، فتح الله مجتبایی و عبدالحسین زرین کوب انتشار یافت. در سال ۱۳۴۳ نیز «اصول حکومت آتن» را محمدابراهیم باستانی پاریزی ترجمه کرد. «اخلاق نیکوماخوسی» مهمترین اثر اخلاقی ارسطو، به طور کامل در سال ۱۳۵۶ توسط ابوالقاسم پورحسینی ترجمه شد. اما بخش هایی از این کتاب نیز حدود یک دهه پیشتر، در سه اثر مستقل، توسط صلاح الدین سلجوقی (چاپ کابل) و ع. احمدی در کتاب «فلسفه اجتماعی» و هوشنگ آذری ترجمه شده بودند که بعضاً از ترجمه پورحسینی دقیق تر هم بودند. «فیزیک» (سماع طبیعی) ارسطو با عنوان «طبیعیات» در سال ۱۳۶۳ ترجمه شد.«متافیزیک» (مابعدالطبیعه) نیز در سال ۱۳۶۶ با ترجمه شرف الدین اسانی از روی متن یونانی انتشار یافت. محمدحسن لطفی این سه اثر سترگ پیش گفته ارسطو (اخلاق نیکوماخوسی، فیزیک و متافیزیک) را یک بار دیگر در سال ۱۳۷۸ به فارسی برگرداند. گفتنی است مقاله نخست
با
تحقیق و بررسی در مورد ارسطو 32 ص
انتظار مردم گیلان در ساماندهی واردات خودرو با پلاک منطقه آزاد خودروهای وارداتی از منطقه آزاد انزلی فاقد استاندارد جهانی یورو 4 و متولیان جدی خدمات پس از فروش است. از طرفی وضعیت آپشن ها، آلیاژ بکار رفته در خودروهای مذکور بر حسب سفارش تجار ایرانی، هندی، افغانی و .. صورت می گیرد. در صورتیکه خودروهای شرکتی که به سرزمین اصلی وارد می شون. سرزمین پاپی در شرق لرستان قرار گرفته و از شمال به قلمرو ایل سگوند، از شرق به رودخانه دز (سِزار) و خاک بختیاری، از غرب به قلمرو بهاروند و قلاوند و از جنوب به سرزمین قلاوند محدود، و منطقه ای کاملاً کوهستانی است . ایل پاپی در بخش پاپی از توابع م آباد است که مرکز آن سپیددشت که حدود ۱۳۰۶ کیلومتر مربع مساحت دارد و در جنوب شرق لرستان وااقع شده است. تاریخچه:  تا پیش از دورة قاجار نامی از ایل پاپی به میان نیامده است در این دوره پاپی مراد بنیانگذار و جد هفتم خوانین پاپی برای اولین بار شماری از تیره ها و طوایف این منطقه را متحد کرد و به صورت ایلی واحد درآورد. پس از پاپی مراد ایل پاپی بین فرزند و برادرزاده اش تقسیم شد. براساس قراردادی در 1228 (پاپی ص 182ـ183) ایل پاپی بین پاپی یوسف خان فرزند پاپی مراد و پاپی باقرخان برادرزاده اش فرزند محمد تقسیم شد که براساس آن طایفه های کشوری مدهونی (مدهنی ) ما یری دوزقی سهم پاپی یوسف خان وطایفه های گیمد ی وند یاقون (یعقوب وند) گگ احمدی درشوند نخود سهم پاپی باقرخان شد. چهار طایفه از این طوایف هشتگانه یعنی کشوری یعقوب وند مدهنی و دوزقی در اصل از پاپیها نبوده اند و تنها چهار گروه دیگر معتقدند که «پاپی » اصلی اند. نکتة دیگر آن که در آن زمان بسیاری از طوایف و تیره های این منطقه چون ادریسی و کرناسی و لیریائی مستقل زندگی می کرده اند. به بیان دیگر نان این منطقه بتدریج زیر سلطة تیره پاپی مراد درآمده یا متفرق گردیده اند. 
با وجود معاهدة یادشده میان احفاد پاپی یوسف خان و پاپی باقرخان رقابت درگرفت تا اینکه سرانجام علی مراد نوة یوسف خان در شبیخونی که بر اسد (نوة باقرخان ) و دارودسته اش زد آنها را قتل عام کرد و بدینسان ریاست ایل در دست تبار پاپی مراد تثبیت شد. در زمان حسینقلی خان (حسین قلی خو) جانشین علی مراد ایل پاپی به دو شعبة مناصر (محمدناصر) به ی حسینقلی خان و شعبة هادی به ی میرزا علی تقسیم شد که شعبة اول نام خود را از مناصر جد حسینقلی خان و شعبة دوم نام خود را از هادی جد بزرگ میرزاعلی اقتباس کرده بود (امان اللهی بهاروند ص 186). 

در 1303 ش نبرد سختی میان و ایلات لرستان رخ داد که حسینقلی خان با دیگر سران ایلات بالاگریوه در آن شرکت داشتند اما سرتیپ شاه بختی با میانجیگری میرزارحیم خان معین السلطنه (چاغروند م آبادی ) از کارگزاران تی اوا قاجار و شیرمحمدخان ایلخانی سگوند (شعبة عالیخانی ) با بعضی از سران بالاگریوه چون حسینقلی خان پاپی و حسین خان بهاروند (دیر د) ارتباط نزدیک برقرار کرد که در نتیجة آن جنگ را رها کرده تسلیم شدند (شاه بختی ص 20ـ21 27ـ 28 63 105). پس از استقرار ت در لرستان در حدود 1308 ش ایل پاپی همانند دیگر ایلات لرستان به دستور ت یکجانشین شد اما سران ایل به عنوان رابط بین ت و ایل موقعیت خود را حفظ د. محدودة ایل پاپی درزمان حکمرانی پهلوی گسترش یافت چنانکه حسینقلی خان با حمایت ت منطقة گریت را که قبلا در تصرف سگوندها بود بازستاند و منطقة طاف نیز که قبلا متعلق به طافیها (شعبه ای از دیر د) بود سرانجام به خوانین پاپی فروخته شد. افزون بر این خوانین پاپی یعنی حاج احمدخان و حاج صید محمدخان فرزند میرزا علی (شعبة هادی ) با پشتیبانی یکی از ملاکین با نفوذ دزفول به نام قطب در منطقة تنگوان که متعلق به ایل قلاوند (شعبه ای از دیر د) بود مستقر شدند. این رویداد به هنگام احداث سد دز در دهة 1330 ش اتفاق افتاد. هر چند قطب به وسیلة محمدعلی خان بزرگی از خوانین قلاوند به قتل رسید با این حال خوانین پاپی با حمایت ت در تنگوان ماندگار و افراد ایل در تأسیسات سد به مشاغل گوناگون هرچند در رده های پایین گمارده شدند.   س تگاه س تگاه اصلی ایل، بخش پاپی در جنوب شهرستان م‌آباد است. از دیگر س تگاه‌های ایل پاپی خارج از محدوده استان لرستان می‌توان به بخش الوار گرمسیری در شمال شهرستان مشک اشاره کرد. سرزمین پاپی در شرق لرستان قرار گرفته و از شمال به قلمرو ایل سگوند، از شرق به رودخانه دز (سِزار) و خاک بختیاری، از غرب به قلمرو بهاروند و قلاوند و از جنوب به سرزمین قلاوند محدود، و منطقه ای کاملاً کوهستانی است . ایل پاپی در بخش پاپی از توابع م آباد است که مرکز آن سپیددشت که حدود ۱۳۰۶ کیلومتر مربع مساحت دارد و در جنوب شرق لرستان وااقع شده است. مهمترین مناطق پاپی از شمال به جنوب گِریت ، کاشَرَف ، سپیددشت ، گازِه ، طاف ، کِشْوَر، سیرُم ، و منطقه مازو است . در تقسیمات جدید بخشهایی از منطقه جنوبی پاپی جدا، و به بخش الوار گرمسیری اضافه شده است. سرزمینی که ایل پاپی در آن رفت و آمد می کنند نسبتاً وسیع است. فاصله جنوبی تا شمالی آن بیش از ۷۰کیلومتر و فاصله شرقی تا غربی آن در بعضی جاهابه ۳۰ کیلومتر می رسد.
پس از اصلاحات ارضی مالکیت سنتی و ساختار سنتی ایل دگرگون شد. اکنون خوانین امتیازات گذشته را از دست داده و بسیاری از آنها منطقه را ترک کرده اند. اقتصاد سنتی ایل پاپی نیز دچار دگرگونی گردیده است زیرا بسیاری از آنها به شهر م آباد (در منطقة ییلاقی ) و مشک (منطقة گرمسیری ) مهاجرت کرده اند و به مشاغل غیرسنتی اشتغال ورزیده اند. طرح آبخیزداری در ارتباط با سد دز که در منطقة وسیعی از سرزمین پاپیها به مرحلة اجرا درآمد مانع فعالیتهای سنتی خانوارهایی شد که در امتداد رودخانة دز زندگی می د. در نتیجه این خانوارها در طول دهة 1350 ش منطقه را ترک د. افزون بر این به سبب کوهستانی بودن سرزمین ایل پاپی اراضی قابل کشاورزی آن اندک است . بدین جهت در بین سالهای 1350 تا 1360 ش پاپیها دیار خود را ترک کرده راهی ا شدند. بعد از پیروزی انقلاب ی (بهمن 1357) نیز تعداد قابل توجهی از پاپیها به م آباد مهاجرت د. 

تقسیمات سنتی ایل پاپی . ایل پاپی همانند سایر ایلات لرستان به دو قسمت خوانین و همساها (رعیتها و وابستگان ) تقسیم می شد. خوانین از طایفة پاپی مراد بودند که هستة اصلی ایل پاپی را تشکیل می داد و حکومت تمامی طوایف و تیره های ایل را در دست داشت . این طایفه به دو شاخة اصلی مناصر و هادی تقسیم می شد که تیرة هادی شامل دو زیر تیرة مجافری (محمد جعفری ) و مصادقی (محمدصادقی ) بود. تیرة مناصر نیز از سه زیر تیرة علی مراد زهره (این گروه به اسم مادرشان نامگذاری شده اند) و حیدرخانی تشکیل می شد. دو تیرة کوچک دیگر یعنی نصیری و مهدی خانی نیز از طایفة مراد محسوب می شوند. همساها که اکثریت جمعیت ایل پاپی را تشکیل می دادند شامل طوایف و تیره های گوناگونی بودند که منشأ واحدی نداشتند. منابع پیشین (چاغروند م آبادی ص 187 احتس ان ص 262 رزم آرا ص 196ـ 198 ی ص 201) نیز اطلاعات نادرستی از تقسیم بندی ایل پاپی ارائه کرده اند. اصولا همساها به دو گروه پاپی و غی اپی تقسیم می شوند که در این میان غی اپیها بیشترین جمعیت را دارند. گروه اول که خود را منتسب به پاپاانار می داند از چند تیره و طایفة کم قدرت چون درش وند نخود ما یری ملا بگری و گیمدی وند تشکیل شده است . گروه دوم یعنی غی اپیها از چند طایفة بزرگ و قدرتمند چون یاقون گراوند مدهنی لیریائی (قبلا ایل مستقلی بوده است ) دوزقی کشوری و تیره هایی چون سادات بک بک سیرمی للری تووه ای تشکیل شده است و خوانین ایل پاپی در سده ی گذشته علیمراد خان- حسین قلی خان- میرزا علی خان -حاج صید محمد خان-حاج احمد خان-حاج خانجان رضایی بوده اند(نیز ((ر.ک.ب)) امان اللهی بهاروند ص 155ـ156). اکنون تقسیمات سنتی و ساختار ایل دگرگون گردیده است و تیره ها و طوایف هریک به صورت واحد مستقلی درآمده اند. نام تیره و طوایف ایل این ایل شامل ۲۴ طایفه است که به دو جمعیت کلی  .۱شعبه ی هادی : شامل طوایف یاقوند و خدمه می باشد که وابسته به خوانین هادی و زیر آنان اداره می شدند. الف)طایفه یاقوند: شامل تیره های: ملکعلی وند،سوز علی وند،چپ،قاسم علی ،سراوی
ب)طایفه خدمه: شامل تیره های: تاجدی وند، سیدوند،بلبون،خیزوند  . ۲شعبه ی مناصر: بزرگتر از شعبه ی هادی بوده است و شامل طوایف :مدهنی،لیریایی،گراوند،کشوری و مال زری می باشد
الف)طایفه مدهنی : شامل تیره های:جمال ،ملا ،داراوند
ب)طایفه ی لیریایی: شامل تیره های:خورشیدوند،منجری ،رگی
ج) طایفه ی گراوند: شامل تیره های:پسیر و شوادر میباشد
د) طایفه ی کشوری شامل تیره های:رئیسو و شهر میر میباشد
هـ) طایفه ی مال زری : شامل تیره های:درشوند وتاوه ای ۳٫ اقلیت‌های غیر لر: (سادات)نظام ایل پاپی امزوره دگرگون شده است و ایل به عنوان یک واحد دارای کاربرد نمی‌باشد .در حال حاضر هر تیره به صورت مستقل وبدون دخ خان امور خود را اداره می کنند .

منابع : احمد احتس ان جغرافیای نظامی ایران ] بی جا بی تا. [ سکندر امان اللهی بهاروند کوچ نشینی در ایران : پژوهشی دربارة عشایر و ایلات تهران 1367ش مراد حسین پاپی شناخت ایل پاپی قم 1371ش جغرافیای لرستان : پیشکوه و پشتکوه چاپ سکندر امان اللهی بهاروند م آباد 1370ش رحیم چاغروند م آبادی جغرافیای لرستان چاپ ایرج افشار و احمد شعبانی در شقایق سال 1 ش 3 و 4 (پاییز و زمستان 1376) هنری کرزیک راولینسون سفرنامة راولینسون : گذر از زهاب به خوزستان ترجمة سکندر امان اللهی بهاروند تهران 1362 ش علی رزم آرا جغرافیای نظامی ایران : لرستان تهران 1320 ش محسن روستایی «ایلات و طوایف لر: گزارش 1306 خورشیدی » شقایق سال 1 ش 1 (بهار 1376) علی محمد ی جغرافیای تاریخی و تاریخ لرستان م آباد ?] 1343 ش [ محسن ستارمنش «جغرافیای نظامی و عشایری منطقة گروهان ژاندارمری ملاوی جمعی هنگ لرستان » نامة ماهانة ژاندارمری سال 6 ش 7 (شهریور 1333) محمد شاه بختی عملیات لرستان : اسناد سرتیپ محمد شاه بختی 1303 و 1306شمسی چاپ کاوه بیات تهران ] 1373ش [ کارل گونار فیلبرگ ایل پاپی : کوچ نشینان شمال غرب ایران ترجمة اصغر کریمی تهران 1369ش مرکز آمار ایران مساحت تقریبی شهرستان بخش و دهستانهای کشور بر اساس قانون تقسیمات کشوری در مهرماه 1365 تهران 1366ش الف همو یافته های مهم سرشماری اجتماعی ـ اقتصادی عشایر کوچندة ایران ( مرحلة اول طرح ) تهران ] 1366ش  جدیدترین فهرست اسامی کشته شدگان ز له استان کرمانشاه پزشکی قانونی فهرست اسامی 357 جانباخته ز له استان کرمانشاه را منتشر کرد. جدیدترین فهرست اسامی کشته شدگان ز له استان کرمانشاهبه گزارش خبرنگار حوزه حوادث و انتظامی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ پزشکی قانونی اسامی 357 نفر از جانباختگان ز له یکشنبه شب در ثلاث باباجانی، س ل ذهاب، ازگله، شهر کرمانشاه، آباد غرب،کرند و قصر شیرین را به شرح زیر اعلام کرد.  در شهر ثلاث باباجانی خورشید احمدی فررزند محمودخاتون فیضی فرزند فرجمهیار بدری فرزند غریبپوریا ملکی فرزند بهرامتارا رضایی فرزند عابدفلاح میریخاصیه مرادی فرزندد رحیمعزیز مریدی فرزند مصطفیحسن ی   در  شهر س ل ذهاب   زینب فرضی —مانیسا ویسی — فرزند منصورفریدون سلطانی — فرزند یداللهابراهیم رمضانی میراحمدی — فرزند محمد رشیدحدیث کرمیمیثم کرمیسید توران البتکین — فرزند سید سیفوریداله زارعی - فرزند کاکاحسنپیمان شکری —هما رضایی— فرزند رضااکبر دامن خورشید فرزند حیدرفریده اسماعیلی فرزند امان الهاکرم سنج — فرزند حسینجبرئیل جامع — فرزند عبدالهانور یوسفی — فرزند محمدمحمدمتین رحمتی نظرآبادی — فرزند حسینآیلین مرادیان فرزند مسلمظفر عطایی فرزند عبدالهفریده رضایی - فرزند علی حسنمحمدرضا اسماعیلی - فرزند پیمانعبدالحسین احسان - فرزند اسدالهصمد دار - فرزند سیاوشمحمد طاها دار - فرزند صمدمحمد یاسین دار - فرزند صمد 25- زهرا رضایی 26- صورت حیدری - فرزند نورمحمد 27- روژین کرمی - فرزند یاسین 28- روژان کرمی - فرزند یاسین 29- علی محمدی  - فرزند محمود 30- سلیمان کریمی - فرزند یارکرم 31- زینب محمدی - فرزند نادر 32- حسین رضایی - فرزند میثم 33- حوری زاد بالانی جانی - فرزند عبدالعلی  خفگی 34- حسین علی خانی علی خفگی 35- حسین علی بالانی - فرزند 36- محمدرضا شمیری - فرزند جهانگرد 37- جلیل فریضه - فرزند عبداله 38- هستی احمدی - فرزند ابراهیم 39- محیا احمدی - فرزند ابراهیم 40- فهیمه بابایی - فرزند 41- سیف علی 42- لیدا شامهاری - فرزند بهمن 43- کوروش زارعی - فرزند یداله 44- جواد نوی نژاد - فرزند محمد 45- فاطمه محمودی - فرزند عبدالعزیز 46- یداله بساط زاده - فرزند شیرخان 47- مازیار مراد بیگی - فرزند 48- شیلا مراد بیگی - فرزند مازیار 49- فرحناز مرادی - فرزند محمد 50- مبین یاری - فرزند جهانبخش 51- مبینا یاری - فرزند جهانبخش 52- علی اشرف کرم زاده - فرزند سلیمان 53- علی اکبر پحرک - فرزند مرادخان 54- سلیمان پحرک - فرزند 55- محمد مصطفایی - فرزند معارف 56- امان رستمی - فرزند علی 57- لیلا کمانگیر - فرزند صفیار 58- طوطی الماسی - فرزند گلمراد 59- شهاب محمدی - فرزند سیاوش 60- گلندام محمدی - فرزند حسن 61- آمینه گوهر مهر - فرزند کرم 62- زرین تاج احمد ی میرصار - فرزند عبدالعزیز 63- شیرخوار بنیامین صارمی - فرزند مهران 64- فاطمه شریف زاده - فرزند ابراهیم 65- شایان شریف نیا - فرزند احمد 66- پدرام امینی - فرزند اسماعیل 67- جهانبخش کرمی - فرزند رستم 68- کریم - فرزند فرد 69- عزیرام ویس 70- شیرین کرمی - فرزند رمضان 71- آرمان کرمی - فرزند رحمان 72- کاوه مرادی - فرزند مصطفی 73- آرسام مرادی - فرند کاوه 74- فرحناز عبدلی - فرزند حسین 75- کوروش الماسی - فرزند صوفی 76- آرش الماسی - فرزند کوروش 77.فریما زارعی - فرزند جمال 78.صوریه عزیزی - فرزند محمد 79- پرستو - فرزند کریم 80- آران - فرزند کریم 81- اختر چراغی - فرزند مراد 82- خاور صیدی - فرزند سید احمد 83- حسن مرادی فرند محمد 84- جبار مراد بیگی 85- طوبی منصوری - فرزند شمس اله 86- کیان مرادبیگی - فرزند کامران 87- ریحان صمدی - فرزند احمد 88- ژیلا ناصری نژاد - فرزند انور 89- عبدالحسین احسانی - فرزند اسداله 90- آرمین امین زاده - فرزند مجید 91- احترام رستمی - فرزند علی زمان 92- زینب محمدی - فرزند رضا حسین 93- قباد اکبری - فرزند فرخ 94- قبر فلاح - فرزند اکبر 95- علی محمد رضایی 96- غزاله خدایاری - فرزند بابا 97- نیر الیاس نزول 98- حدیثه الیاس نزول - فرزند 99- جلیل الیاسی - فرزند حسن 100- فرهاد الیاسی برزلاق - فرزند علی حسن 101- الهام خوش گفتار - فرزند رضا 102- لیلا مرادی - فرزند کرم رضا 103- ژوان صالحی - فرزند فاضل 104- طاوس منصوری - فرزند شیرزاد 105- خدیجه سر جنابنگی فرزرند خداداد 106- فریده اسماعیلی - فرزند امان 107- حسین علی خان - فرزند علی 108- الهه کهری - فرزند جبار 109- جواد مرادبیگی - فرزند - فرزند جهانبخش 110- توران الپتکین - فرزند سیفور 111- کیومرث بن خشت - فرزند احمد 112- افسانه اختر شناس - فرزند 113- فرشته عسگری - فرزند خسرو 114- علی رنجبر - فرزند مهدی 115- آشام امینی - فرزند معارف 116- مهناز طاهری - فرزند 117- فاطمه اخگر - فرزند علی اکبر 118- مینا پاکرو - فرزند بابا 119- مادیار اخگر - فرزند 120- حسین اخگر - فرزند بابا مراد 121- زرینه الیاسی - فرزند احمد 122- ناصر رضایی - فرزند محمود 123- پروین عبادی - فرزند احمد 124- حوریزاد رستمی - فرزند لطیف 125- نزاکت بهرامی - فرزند علی مراد 126- پرنیا الپکتین - فرزند سیاوش 127- تینا ناصری فر زند عبداله 128- آقا مراد اقدر - فرزند کاکامراد 129- فتاحی - فرزند مراد علی 130- گل چین مرادی - فرزند بیردار 131- برانا ویس فرند علی جان 132- سجاد فلاح - فرزند قبره 133- مرادیان - فرزند سهراب 134- یزدان محمدی تپه کلی - فرزند محمد 135- رسول محمدی تپه گلی - فرزند محمد 136- شکوفه برامی - فرزند کمال 137- عبدالرحیم عزیزی - فرزند علی سجاد 138- مهدی رحمتی - فرزند رضوان 139- بسطام صحرایی - فرزند عبداله 140- نرمین کرمی - فرزند 141- جریان یاری - فرزند محمود 142- فریدون سلطانی مرام - فرزند 143- پرهام اسفندیاری - فرزند داریوش 144- زینب فرخی - فرزند ابونظر 145- النا زارعی - فرزند ستار 146- آرزو غلاف - فرزند احمد 147- آتنا یادگاری - فرزند ایثار 148- امان کشتنمد - فرزند ابوالفضل 149- علی احمد باقری - فرزند علی بان 150- طوبی ماپیری - فرزند علی 151- تیما کرم پور - فرزند وهاب 152- علی قاضی پور - فرزند رضا 153- میثم کرمی - فرزند علی 154- عبدالرضا نظری - فرزند فاتحان 155- ظفر عطایی - فرزند عبداله 156- آرینا رستمی - فرزند حجت 157- تورج نوروزی - فرزند علی داد 158- مهین کیوان تبار - فرزند حمید 159- زهرا پالانی جافی - فرزند 160- صلاح الدین مصطفی - فرزند شهباز 161- تربت نظری - فرزند احمد 162- کیومرث فریادی - فرزند فرهاد 163- مینو مرادی - فرزند شاپور 164- ریحانه راستی - فرزند خدانظر 165- قدرت یزدانی - فرزند قاسم 166- اکبر دامن خورشید - فرزند 167- ابراهیم محمدیان - فرزند عزیز 168- متین رحمتی - فرزند حسین 169- ماردین ی - فرزند تورج 170- صدیقه ویس - فرزند احمد 171- احمد علی احمدی - فرزند درویشعلی 172- مراد حاصل ی - فرزند سبحانی 173- حسن محمد ی فرزد صالح 174- شریف کاکایی - فرزند حسین علی 175- نرمین کاکایی - فرزند حسین علی 176- نسرین کرمی - فرزند شمشا 177- انصار قنبری کلاش  - فرزند سامان 178- لیلی همه ویس - فرزند عبداله 179- نیلوفر رحیمی - فرزند نادر 180- علی بابا یوری - فرزند علی بگ 181- پرویز مریدی - فرزند مجید 182- یوسف حیدری - فرزند حسن 183- خانم رمضانی - فرزند امین 184- الدبنفش شمس - فرزند کلبعلی 185- عزیز صفری - فرزند فارض 186- مصیب مراد بیگی - فرزند جبار 187- نسرین احمدی - فرزند میزرا 188- عصرین آسپری - فرزند علی 189- روزین اسپری - فرزند علی 190- یوسف اسپری - فرزند علی 191- نرگس اسپری - فرزند قباد 192- نگار اسپری - فرزند قباد 193- ایوب اسپری - فرزند حسین 194- بتول حسن خانی فرند حسن 195- ناهید مرادبیگی - فرزند جهانبخش 196- فروزان ملکی - فرزند مکرم بیگ 197- فرزانه یادگاری - فرزند احمد 198- هاجر رحیمی - فرزند حجت 199- عابدین مرادی - فرزند اسفندیار 200- ت - فرزند علی مراد 201- محمد سهر - فرزند رئوف 202- نرگس پالانی فرند ولی 203- مرضیه حسین - فرزند سید ابراهیم 204- آرمیتا حسین - فرزند سید ابراهیم 205- شاهین عنیفی - فرزند قسطه 206- سهیل حسین - فرزند ابراهیم 207- فرشته نظری - فرزند کاکاخاص 208- تانیا نظری - فرزند تیمور 209- الماس نظری - فرزند مجید 210- ابراهیم احمدی - فرزند میرزا مراد 211- فهیمه محمودی - فرزند کریم 212- راد فریفته - فرزند جلیل 213- راحله بخشی - فرزند محمد مراد 214- محمد پارسا احمدی - فرزند علی 215- اسداله مرادی - فرزند مراد 216- النا کرم - فرزند مهدی 217- احمد پالانی جاقی - فرزند عبدالکریم 218- خسرو قادری - فرزند عبدارحمان 219- جوهر برک - فرزند روضان 220- مهناز ویس - فرزند شمس اله 221- شیما محمد - فرزند شاهپور 222- شکر مرادی - فرزند عبداله 223- فاطیما رضایی - فرزند میثم 224- پگاه رستمی فرزن کویار 225- علی محر - فرزند حسن 226- سهیلا عباسی - فرزند حبیب 227- هستی الیاس - فرزند حاجی مراد 228- حسام الیاسی - فرزند حاجی مراد 229- حمزه الیاسی فزند فاضل 230- عماد زارع - فرزند حبیب 231- حمیدرضا بی بیانی - فرزند احمد اور 232- عبدالرضا نظری - فرزند فاجان 233- سعداحمدی فرند جواد 234- زینب ابراهیم - فرزند احسان 235- بدا قادری - فرزند ابراهیم 236- قباد محمدعلی  - فرزند محمد علی 237- شیرزاد ناصری - فرزند شیرخان 238- فرشته رسندف - فرزند ایاز 239- آراد ناصری - فرزند شهمیرزاد 240- یونس شکر بیگی - فرزند جهانبخش 241- آرتمیس ویس - فرزند 242- عبداله الیاس 243- آگار الیاس - فرزند عبداله 244- احمد رحمانی 245- عصمت سهر - فرزند رستم 246- باربد دانایی طوس - فرزند مراد 247- مینا قهرمانی - فرزند فارس 248- مریم حسین قادری - فرزند مائد 249- غزاله صمدی - فرزند کاکاعبداله 250- شوکت بادپران - فرزند حیدر 251- میثم شفیعی - فرزند علیجان 252- جلیل قدمی - فرزند کاکامراد 253- رضا شهسواری - فرزند همه مراد 254- ربابه حیانی - فرزند ایمانی 255- مهتاب خدادادی - فرزند علی داد 256- عبداله رحیم یاراحمدی - فرزند عبدالقادر 257- بگ زاده حیدری - فرزند ملک علی 258- سیروس سیری - فرزند علی 259- محمد پارسا بسطامی 260- محمد طاهابسطامی 261- مهسا بسطامی 262- محسن نقدی - فرزند حسین 263- هزار بابایی - فرزند محمدعلی 264- دیا بابایی - فرزند یوش 265- فاطمه مومنی - فرزند محسن 266- وهاب کرم پور 267- فاطمه جاودان 268- طوبی باهری 269- زیبا جاری - فرزند عبداحمد 270- مهیداعزیزی خدایار 271- پژمان عزیزی - فرزند بیرام 272- دانا حسین قادر - فرزند حبیب الله 273- گرمی یالانی - فرزند علی 274- شهی زنگنه - فرزند بگ محمد 275- داراب دار - فرزند جهانبخش 276- جبرئیل جامع - فرزند عبداله 277- انور جوفی - فرزند 278- شیما محمدی - فرزند شاپور 279- داریوش راوینی وند - فرزند احمد 280- امین راوی 281- هاجر 282- بندا مرادی 283- اسوه مرادی - فرزند امین 284- علی احمدی - فرزند عبداوهاب 285- عبدالوهاب - فرزند احمد 286- علی احمدی - فرزند اسحاق 287- فرشته دانشته - فرزند محی الدین 288- کوکب دار - فرزند مصطفی 289- رستمی - فرزند سلیم 290- حسین ایراندوست - فرزند احمد 291- احمد ایراندوست - فرزند نادر 292- نگار ایراندوست - فرزند حسین 293- سمیه ایراندوست - فرزند حسین 294- صورت ایراندوست - فرزند 295- برزو کرمی - فرزند نادر 296- علوه کرمی - فرزند برزو 297- فاطمه عزیزی - فرزند ابر 298- رئوف محمد ی 299.پروانه جوانیری - فرزند خداد 300- ارشیا ویس 301- کرم ویس 302- لیمو خان لری   در شهر کرند   1.زینب خیری - فرزند باباعلی 2.سید گودرز حسینی - فرزند سید فریدون 3.سارا کرمی - فرزند رضا 4.رمضان پالانی 5.وحید قنبری - فرزند پرویز 6.زرین تاج نیکدل 7.پروانه نیکدل 8.ستایش نیکدل 9.محمدمهدی پیرمرادی 10.لیلا عثمانی 11.قاسم خیره دست - فرزند محمد 12.رنگینه خیره دست 13.سالار خیره دست 14.مینا کریمی - فرزند سید شفیع   در شهر ازگله   خداکرم ده بالایی — فرزند محمدباقررشید صوفیمانی صوفی — فرزند رشیدعطیه رسولیان یوسفیعبداله محمودی — فرزند فتاح   در شهر  کرمانشاه   مینا زارع فرزند قدرت اله - شهر کرمانشاه   در شهر آباد غرب   1- خاور ویسی 2- سمیرا پورمحمدی — فرزند اسد 3- سید قاسم ساداتی — فرزند سید صفر 4- منظر یاری قره بلاغی — فرزند رستم 5- والیه مرادی — فرزند طاهر 6- معصومه فتاحی — فرزند خسرو 7- گلاویژ حسین — قادری فرزند حاتم 8- بهزاد صادقی ده ابراهیمی — فرزند حبیب 9- مبینا رضایی — فرزند علی میت 10- ثریا محمدی — فرزند 11- بردیا باقری — فرزند مجتبی 12- انا میرزایی — فرزند داود بخش 13- فاضل غلامی — فرزند محمد 14- سید سپهر حسینی — فرزند سید گودرز 15- سیده کوثر حسینی — فرزند سی گودرز 16- نرگس زارع — فرزند عبداله 17- الهی کرمی 18- صدیقه قنبری   در شهر قصر شیرین   شریف نوروزی - فرزند محمدخانحسن مرادی - فرزند خدامرادداریوش مرادی وند - فرزند احمدفاطمه نعیمی جگرلویی - فرزند علیمرادقمرناز نوروزی- فرزند جاسماسداله مرادی - فرزند مرادفرامرز حبیبی - فرزند ملک گفتنی است تا این لحظه، آمار سازمان پزشکی قانونی از جانباختگان ز له استان کرمانشاه، 432 نفر است.   انتهای پیام/ اسامی کشته های ز له کرمانشاه seda012.jpg ساعت باید چهار می شد. چهار شنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۹۳ ، اما عقربه ها ساعت سه و نیم بعد از ظهری نیمه تابستانی را به رخ می کشند. با یکی از دوستان صاحب قلم ، مثل مجنونانی که به دنبال لیلایشان بگردند ، کوچه پس کوچه های «پردیس» کرمانشاه را می گردیم .مسیری را اشتباهی آمده ایم . باید دور بزنیم و برگردیم . بر می گردیم و پس از دقایقی به سالن «انتظار» می رسیم ، بی که ی انتظاری بکشد . وارد فضا که می شویم، تازه شیرین گویی های رفیق گل می کند و با شاد بیشتری قدم در مسیری می گذاریم که به تالار می رسد . برخی با عجله این سو و آن سو می روند و برخی با بی خیالی محض، پاهایشان را بر موزائیک های نیمه تاریک ورودی تالار می گذارند. فعلا همه چیز عادی است . آرامش ، حاکم مطلق فضایی است که بی اجازه ی ما حکومت می کند . در گوشه ی سمت چپ یکی از درهای ورودی ، میز چوبی قهوه ای رنگی سفره ی دلش را با کتابهایی گشوده که از دور می گویند : «گیلان غربی هستیم». ساده تر بگویم حدود ۳۰ جلد کتاب ، اثر شعرا و نویسندگان گیلان غربی به طرز ساده ای روی میز چیده شده اند . یکی دو دختر جوان نیز ناظر اعمال بازدیدکنندگان از آن نمایشگاه کتاب! هستند. دستانی که به گرمی فشرده می شوند ساعت باید چهار می شد . چهار شنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۹۳ که مراسم آغاز شود. اندک اندک جمع مشتاقان می رسند. در میان آنان چهره های نام آشنای شعر و ادبیات کُردی جلوه ای خاص دارند . پرویز بنفشی در آستانه ی هفتاد سالگی همچنان به موهایش می رسد.درست مثل جوانی بیست و پنج یا سی ساله که این خود نشان از طراوت مردی دارد که سالهاست با شعر و شعور همراه و همگام است . کت و شلوار قهوه ای روشن ، کیف سامسونت قهوه ای و دستی که مدام بر سبیلی مرتب کشیده می شود و لبخندی که نشان از نشاط دارد، همگی معرف مردی است که او را به عنوان پیشگسوت شعر کُردی در شهرمان-گیلان غرب- می شناسیم. دستانمان را به گرمی می فشارد و از این آغاز نشان می دهد که با شوق آمده است . باوند پور رئیس اداره ی ارشاد گیلان غرب نیز از دیدار با مهمانان خوشحال است و به گرمی خوش آمد می گوید. آنقدر دویده است که اگر او را به مسابقات ماراتن ببرند ، می توانی به قهرمانی اش دل ببندی ! سعید عبادتیان نیز به جمعمان اضافه می شود. با قیافه ای که کمی در «دکورش» دست برده و ریش به اصلاح پروفسوری اش را با رنگ تند مشکی صفایی تازه داده است. مدتی است که او را ندیده ام . قیافه اش کمی تکیده تر از پیش است . اما هنوز آن صفای کُردی اش را در نی نی چشمانش می توان دید. حامد شب شاعر جوان گیلان غربی نیز با سری تراشیده متفاوت از همیشه وارد جمع صمیمی مان می شود . رضا جمشیدی شاعر خوب س ل ذه و همچنین احمد الماسی از شاعران با انگیزه ی کُرد کرماشان، محمود شاه محمدی نویسنده ی خوب کرمانشاهی و بهزاد خالوندی از نام آشنایان اهالی رسانه وارد راهروی سالن می شوند . اینجا بیش از هر ص صدای شعر کُردی بلند است ساعت باید چهار می شد. چهارشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۹۳ که مراسم آغاز شود. اما از چهار کمی گذشته و صدای موسیقی تندی که هیچ تناسبی با برنامه ی گیلان غربی ها ندارد ، کمی دل آزاری می کند. اما این صدا در صمیمیت دیدارها گم می شود. محسن صفاریان در گوشه ای مرا مهمان صدای دلنشین حسین صفا منش می کند. با حمزه ی کرمی نیز به یاد خاطره ای می افتیم و می خندیم. خنده ای از ته دل و از سر شوق. شاعران و اهالی هنر آباد غرب نیز از راه می رسند. مسعود قنبری، کیومرث رضایی، جواد شریفی و... به جمع مان اضافه می شوند . علیرضا یعقوبی ، فرهاد عزتی زاده ، سجاد جهانفرد ، فؤاد گودرزی ، صید محمد پرور و کمی بعد ایوب پارسا پور و چند پارسا پور دیگر نیز فضا را دل نشین تر می کنند.چند تن از خانم های هنرمند آبادی را هم می بینم. از هواخواهان شعر کُردی که خود نیز صاحب ذوقند و با آتیه ای امیدوار کننده. آری امروز و در اینجا بیش از هر ص صدای شعر کُردی بلند است کلیپی خاطره انگیز از گذشته های تلخ جنگ و خون و آتش در گیلان غرب ساعت باید چهار می شد. چهارشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۹۳ که مراسم آغاز شود. دوباره مدیر ارشاد گیلان غرب با استرسی که در نگاهش نیز خود نمایی می کند ، جمعیتِ پرسه زن را به درون تالار هدایت می کند . از دست اندرکاران می خواهم که من و رضا موزونی را از لیست شعر خوانان حذف کنند. چون قبلا با هم توافق کرده بودیم که به احترام همشهریان گیلان غربی مان تریبون را در اختیار آنان قرار دهیم . مراسم با تأخیر برگزار می شود . این از رسوم غلطی است که سالهاست در این «نیشتمان» مرسوم است. کلیپ خاطره انگیزی از گذشته های تلخ جنگ و خون و آتش در گیلان غرب نمایش داده می شود . برای بسیاری از مخاطبان قابل تأمل است . این شروع خوب، انتظار مخاطبان را از مراسم بالا می برد. مجری برنامه ، شهبازپور است. وی سالهاست مجری خوب مراسمات مختلف در گیلان غرب است . صدای رسا و انرژی متفاوتش می تواند برنامه را گرم تر از معمول گرداند. (البته باید در اجراهای بعدی کم گوید و گزیده گوید ) رسمی که باید برچیده شود آقایان باور کنید که سخنرانی فن است و همگان بر این فن مسلط نیستند. سالهاست در این جغرافیا رسم بر این است که هر ی مسئول شد، باید سخنرانی کند. بر این اساس فرماندار محترم گیلان غرب دعوت می شود تا بهترین دقایق آغازین برنامه را پُر کند. اکبری در بین ون چهره ای شناخته شده است. با متانت خاصی شروع به صحبت می کند. اما انگار چنین تصور شده که همگان برای سخنرانی او دعوت شده اند. صحبت هایش با آن همه دراز دامنی حرف تازه ای ندارد و مخاطبانی که تشنه ی هنرند در همین آغازین دقایق د ده می شوند. اینجا روی سخنم با همه ی گردانندگان مراسمات است : از مسئولین توقع کارهای مهمی در حوزه های مسئولیت خود داشته باشیم و سخنرانی را به متخصصین حوزه ی سخن بسپاریم و رسم غلطی که چند دهه است جا افتاده، برچینیم. گیلان غرب یکی از کانون های جوشان فرهنگ و هنر کرمانشاه است مدیر کل فرهنگ و ارشاد ی نیز دقایقی چنین می گوید: گیلان غرب یکی از کانون های جوشان فرهنگ و هنر کرمانشاه است . متأسفانه مطالبات فرهنگی مردم از مسئولین در اولویت نیست. هنرمندان گیلان غربی مطالبات خود را از مسئولین فرهنگی بخواهند. رحیمی با چند جمله ی کوتاه دیگر سخنانش را پایان می دهد و می رود تا اولین شاعر گیلان غربی به روی سن دعوت شود. مهوش سلیمانپور از پرویز بنفشی به شکلی ویژه قدردانی می کند. اولین و دومین غزلش را می خواند . اولی را به یاد برادرش سروده که یکی دو سال پیش او را از دست داده است:هاوار و سه د هاوارمه له ئی دل خه م بارمه جور ئاگری سزانیه ئد گیان بی قه رامه ... در حین خواندن بغض می کند و به گریه می افتد که جمعیت نیز متأثر می شوند . شعرهایش به مخاطبان می گوید که می توانند به این مراسم با شوق بیشتر دل ببندند. مجری ، پرویز بنفشی را به پشت تریبون فرا می خواند شاعر کتابهای شنه ی شمال ، تریوسکه و دنگ دل ابتدا از دست اندرکاران قدر دانی می کند و سپس از خانم سلیمانپور تشکر می کند . شعر معروفش را با این شروع زیبا به مخاطبان تقدیم می کند: ئه ێ سه وڵْ سه ونزْ لۊ تیه نی ریک و ڕه نگین چۊ گوڵوه نی مه هشه ر ده می وه ختێ خه نی ده سم وه داواند مه چوو... شعر دیگری نیز می خواند و می رود در ذهن مخاطبان طنین « ده سم و داواند مه چوو » ادامه یابد . اعلام همایش « جایزه ی سال شعر جوان کُردی» از سوی هفته نامه ی صدای قرار نبود که روی سن بروم اما مجری مرا نیز دعوت می کند تا چند دقیقه با جمعیت مشتاق حرف بزنم . همانجا خبر جایزه ی سال شعر جوان کُردی را اعلام می کنم و مخاطبان استقبال می کنند . قرار است از طرف هفته نامه ی صدای و سایت فرهنگی بلوط هر ساله جایزه ای تحت عنوان مذکور در نظر گرفته شود . مجری گروه موسیقی را به روی سن دعوت می کند . اما در میانه ی این دعوتها وقت زیادی تلف می شود . انگار ی باید این همه زمان تلف را جمع و جور می کرد تا مخاطبان خسته نمی شدند . گروه آماتوری (احتمالا) روی سن به اجرای موسیقی می پردازند . اگر هنر موسیقی در گیلانغرب با این نمایندگان معرفی می شود ، کار متولیان فرهنگی در این شهر دشوار خواهد بود و برنامه ریزان باید برای احیا و رونق موسیقی تلاش ویژه ای داشته باشند. سفیران فرهنگی موفق گیلان غرب در کرمانشاه سعید عبادتیان شاعر نام آشنای کلهر به جای پشت تریبون رفتن مسیر بهتری انتخاب می کند . او به سراغ صندلی و میکروفن های بازمانده از گروه موسیقی می رود و سه شعر نیمه بلند می خواند که با استقبال مخاطبان مواجه می گردد. عبادتیان علاوه بر جوهر ناب شاعرانه صدای دلنشنی نیز در هنگام اجرای شاعرانه هایش دارد . ابتدا گلایه آمیز از عدم توجه مسئولین به هنرمندان می گوید و سپس می خواند . شعرهایی که هر بار می شنوی تر و تازه است حتی اگر بارها خوانده و یا شنیده باشی . رضا موزونی نیز به روی سن خوانده می شود . او که این سالها در حوزه های مختلف شعر و داستان به توفیقات فراوانی دست یافته و به تازگی یکی از داستانهایش به زبان اسپانیولی ترجمه شده ، اکنون پشت تریبون رفته تا به عنوان یکی دیگر از سفیران فرهنگی گیلان غرب با مخاطبان دقایقی را بگذراند.او نیز از دست اندر کاران تشکر می کند و ضمن اشاره ای به موفقیت های شعر کردی در این سالها، شاعران گیلان غربی را در این حوزه سرآمد می داند . تجلیلی که همواره باید تکرار شود فرنگیس حید ور نماد زن مقاوم کُرد است . زنی که با غیرتی مثال زدنی توانست نام و نشان نیاکانی اش را در تاریخ این مرز و بوم ماندگار کند . فرنگیس مهمان متفاوت جلسه است . مهمانی که می تواند راوی خاطراتی عمیق و رنج آور از مبارزات مردمانی صبور ، مقاوم و استوار باشد . از ابتدای همایش تا انتها صبورانه همراه برنامه های متنوع فرهنگی است و در اواسط برنامه نیز از او تجلیل می شود .تجلیلی که همواره باید به پاس رشادت این شیرزن تکرار شود طنزی عامه گرا با شگردهای مفهومی منسوخ علیمراد پرهوده و خلیل پرواز دو هوره خوان نام آشنا در دیار گیلان غرب می خواهند فضا را متفاوت نمایند اما انگار بین آنها و مجری برنامه، گپی رد و بدل نمی شود و آماده نیستند . صدایشان شنیدنی است اما به عنوان یک مخاطب هوره انتظار بیشتری از آنها دارم . کمی دستپاچه به نظر می رسند و در نهایت بی آنکه صدایشان به نقطه ی پایانی در اذهان مخاطبان برسد ، به ناگاه هوره خوانی را قطع می کنند .از مدیر ارشاد گیلان غرب تشکر کرده و به پایین سن می روند . دختر جوانی با یک دسته گل از یکی از آنها(پرواز) استقبال می کند این سالها ناآگاهانه در بازی های نمایشی طنز، دو شخصیت در مقابل هم نقش آفرینی می کنند که یکی از آنها حتما باید کُرد باشد و با پوششی کُردی «خنگ بازی » در بیاورد و و به ظاهر مغلوب شود و ی که لباسی مرتب دارد و حتما هم فارسی حرف می زند ، باید با پرستیژ ، خوش کلام ، خوش پوش و... باشد و تنازعی کلامی که بین این دو بوجود می آید ،باید اسباب خنده باشد . این کار توهینی عمیق به مخاطبان فهیم کُرد است که در این جغرافیا این افکار ناکارآمد را باید تحمل کنند. آقایان ! روزگار این نوع طنزها گذشته است . توهین به شعور مردم کُرد این جغرافیا بس است . دو بازیگر خوب گیلانغربی که در هنرشان شکی ندارم ، مخاطبان را وادار به دیدن و شنیدنی می کنند که نباید ببینند و نباید بشنوند.علاوه بر این ، وقت زیادی را نیز تلف می کنند تا خستگی بیشتری بر مجموعه ی سالن سایه بیندازد . کاری که نباید تکرار شود علیرضا یعقوبی با حسی سرشار غزلی زیبا با ردیف بلوط می خواند . او دلواپس بلوط است و با بیان جملاتی در این حوزه ، اهالی فرهنگ را متوجه خطراتی می کند که این درخت مقاوم را تهدید می نماید . شعر پایانی او نیز مثنوی زیبایی است که در پست های پیشین سایت بلوط با صدای شاعر می توانید بشنوید . سالهاست که اکثر مسئولین وقتی وارد جلسه ای می شوند و سخنی در موضوع و مخاطب پسند یا در هوا و مخاطب گزند می گویند ، اواسط جلسه حتما باید وقفه ای در جریان طبیعی مراسم بیندازند و مراسم را ترک کنند. تازه ممکن است توقع داشته باشند که رسما از آنان تقدیر ویژه شود و با افتخار جلسه را به هم بریزند . این کار از جانب دو مسئول حاضر در مراسم پسندیده نبود . به ویژه وقتی که مراسم مراسمی فرهنگی است ، از اهالی فرهنگ انتظار بیشتری می رود . همین مسئله می تواند اخلالی جدی در همایش ها و نشست ها ایجاد نماید . موسیقی گیلان غرب در ابتدای راه و نیازمند تحولی جدی یک اجرای نیم بند موسیقی نتوانست مخاطبان را با موسیقی گیلانغرب آشتی دهد . باید بپذیریم که این استان یکی از قطب های مهم موسیقی است و ذائقه ی مخاطبان با مخاطبان دیگر استانها متفاوت است و بایستی بسیار حرفه ای تر عمل کرد .پس به یقین باید گفت : موسیقی گیلان غرب در ابتدای راه است و نیازمند تحولی جدی است. سه شاعر دیگر هم باید در اوا برنامه آثارشان را ارائه کنند . حالا حدود سه ساعت و یا بیشتر از زمان همایش گذشته است . بسیاری از مخاطبان خسته اند و دو سوم سالن نیز خالی شده است. آذر ولی زاده پشت تریبون می رود . خوب آغاز می کند و شیوا سخن می گوید و شعر سپید کُردی زیبایی می خواند که از ته دل تحسینش می کنم و به اشعار آزادش امیدوار می شوم . حامد شب شاعر خوشنام گیلان غربی که این سالها از مجریان خوب صدای کرمانشاه نیز هست، در این دقایق آ ین پشت تریبون می رود و شعرهای ن می خواند . او بزودی کتاب «هناس » را که گلچینی از شعر های کُردی است به عنوان اولین مجموعه شعرش منتشر می کند. جای خالی برخی از اهل هنر در حوزه های مختلف ادبیات و هنر بسیاری از ان می توانستند بیایند و تأثیر بگذارند. . مثلا در عرصه ی موسیقی هنرمندان خوبی بودند که می توانستند موسیقی گیلان غرب را بهتر معرفی کنند . در حوزه های ادبیات و به ویژه شعر جاهایی خالی بود. ای کاش در این برنامه ها آنهایی هم که دعوت نشده بودند ، به عنوان مخاطبان هنرمندان شهر خود ، حضور می یافتند و رونق برنامه ها می شدند . فراموش نمی کنیم ! آ ین شاعر ، شاعر کتاب زیبای «پژاره» است .صید محمد پرور هم در حوزه ی طنز نام آشنا است و هم در اشعار جدی کارهایی ماندگار دارد . پشت تریبون که می رود بی با انتقاد آغاز می کند : پنج ساعت است که این جماعت در گیر و دار این جلسه اند و خسته اند و من هم خسته تر از همه . و... ابتدا غزلی زیبا می خواند و سپس شعری دیگر که اگر چه مخاطبان خسته نمی توانند با زیبایی های شعر کاملا ارتباط برقرار کنند، اما این اشعار حسن ختامی بر مراسمی است که پس از سالها با تلاش مسئولین شهرستانی( لطف الله باوند پور و همکاران تلاشگرش) و با برنامه ریزی درست مدیریت فرهنگی استانی شکل گرفته و گیلانغربی های پر شور را به فضایی فرهنگی در کرمانشاه کشانده است . فراموش نمی کنیم که نام گیلان غرب با شاعران تلاشگرش در حوزه ی ادبیات گرانسنگ کُردی ماندگار خواهد بود   پایان جشنواره دهم  شامگاه ۱۹ اسفندماه، مراسم پایانی دهمین دوره جشنواره بین‌المللی پویانمایی در سالن شهید بهنام محمدی مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری با حضور جمعی از مدیران و هنرمندان داخلی و خارجی برگزار شد. 
 
بخشی از آیین پایانی این جشنواره به تجلیل از علی‌اکبر صادقی از پیش‌ وتان هنر انیمیشن ایران اختصاص یافت. 
 
برگزاری ۲۵ نمایشگاه انفرادی و گروهی در عرصه ملی و بین‌المللی،تألیف هفت کتاب و ساخت هفت انیمیشن و دریافت ده‌ها جایزه ملی و بین‌المللی بخشی از کارنامه علی‌اکبر صادقی است. 
 
محمدمهدی حاجیان‌زاده مدیرعامل کانون در بخشی از متن لوح قدردانی از صادقی بیان کرده بود: کشور ایران بر خود می‌بالد که ان و هنرمندان پاک نهاد و نی رشتی چون شما به پشتوانه دانایی و توانایی توشه گرفته از عرق ملی و میهنی در سودای اعتلای فرهنگ و هنر ایران زمین مجدانه تلاش می‌ورزند. به پاس نیم قرن حضور موثر و به حرمت دستان نقش آفرین‌تان در عرصه نقاشی، مجسمه‌سازی و پویانمایی این مرز و بوم از شما صمیمانه تقدیر می‌شود. امید است تا حرمت بزرگی شه و صلابت اراده شما همواره بر فراز یاد و خاطر ما اسطوره بماند. 
 
در این مراسم مدیرعامل کانون  همچنین با تاکید بر ضرورت انسجام صنفی و پویایی درونی جامعه‏ی انیمیشن ایران گفت: کانون پرورش فکری ک ن و نوجوانان، ضمن آرزوی موفقیت و دوام صنف انیمیشن سازان ایران، آمادگی خود را برای همکاری و حمایت از این صنف اعلام، و در عین حال به جامعه‏ی هنر انیمیشن ایران این توصیه را می‏‌کند که از سرمایه‏‌ها و اندوخته‏‌های نهادی خود، چه در قالب صنف، چه در قالب آسیفا یا هر شکل دیگری، کمال استفاده را ببرند. 
 
در ادامه این مراسم، کوتاهی که به یاد زنده‌یاد عباس کیارستمی از سوی کانون در خصوص این ‌ساز، تولید شده بود، به نمایش درآمد. 
 
نمایش نماهنگ یادبود شهید حسین فهیمی جانباز ۷۰ درصد و عضو هیات علمی سوره که سال‌ها در عرصه ‌سازی و پژوهش هنر فعالیت داشت و ۲۶ آذر ۱۳۹۵ به مقام شهادت نائل شد بخش دیگری از این آیین بود. 
 
همچنین پس از اهدای جوایز، موسیقی «بهادر» از آثار عبدالله علیمراد برای حضار به نمایش درآمد. 
 
جایزه ویژه آسیفا ایران در مراسم پایانی دهمین جشنواره دوسالانه بین‌المللی پویانمایی تهران به «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» به مدیریت «محمدمهدی طباطبایی‌نژاد» اهدا شد. 
 
داوران بخش آسیفا ایران متشکل از ابوالفضل رازانی، سعید توکلیان، بهرام عظیمی و روانبخش صادقی این جایزه را به دلیل برنامه‌ریزی مدبرانه و آگاهانه در تولید آثار هنری انیمیشن، شناسایی و حمایت از ‌سازان هنرمند و نیز توجه به اموری چون همایش‌ها و نشریات تخصصی در حوزه انیمیشن به مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اهدا د. 
 
معرفی برگزیدگان بین‌الملل 
 
هیات داوران بخش بین‌الملل دهمین جشنواره پویانمایی، شش تندیس طلا به برگزیدگان این بخش اهداء کرد. 
 
هیأت داوران بخش بین‌الملل متشکل از «ماریا کارمن سانتوس» از اسپانیا، «میکاییل آلدوشین» از روسیه، «پیر هبرت» از کانادا، «رایموند کرومه» از آلمان و ناصر گل‌محمدی از ایران تندیس طلایی بهترین پویانمایی این بخش را به «جیانگ داهی‌» کارگردان کره‌ای از فرانسه برای «تهی» به خاطر ارتباط ایده‌ال بین تکنیکی ساده و بیان داستانی لطیف و رویاگونه اهدا کرد. 
 
همچنین تندیس نقره‌ای دومین پویانمایی به «گئورگس اشویتزگبل» برای «شاه ارل» از سوئیس، تندیس برنزی سومین پویانمایی به «دمیتری ویسوتسکی» برای «پیک پیک پیک» از روسیه تعلق گرفت. 
 
در همین حال تندیس طلایی «بهترین پویانمایی با موضوع» به «وینی آن بوس» برای «شماره قهوه‌ای شما چنده؟» از هند، تندیس طلایی بهترین پویانمایی دانشجویی به «دینا ولیک وسکایا» برای «درباره یک مادر» از روسیه و تندیس طلایی بهترین تولید تلویزیونی به بابک نکویی و بهنود نکویی برای « وس‌خون» از ایران به خاطر وجه سرگرمی قوی، اکشن بالا و پتانسیل تبدیل شدن به یک مجموعه بلند تلویزیونی اختصاص یافت. 
 
بر همین اساس تندیس طلایی بهترین پویانمایی تبلیغاتی به «کومار سورش اریات» برای «لوگوی شرکت گردشگری راجستان» از هند، تندیس نقره‌ای بهترین جلوه‌های ویژه به محمدجواد مطوری برای «ترن» از ایران و تندیس نقره‌ای بهترین گرافیک‌ متحرک به «کارمل جوی گاچالیان» از برای «چگونه در حیات وحش جان سالم به در ببریم» اهدا شد. 
 
همچنین دیگر جوایز این بخش شامل جایزه ویژه هیات داوران به «مارک ریبا» و «آنا سولاناس» برای «اسب‌های مرده» از اسپانیا، دیپلم افتخار به «سئورو اوه» برای «کلاس بعد از ظهر» از کره جنوبی، گرافیک خلاقانه و داستانی اصیل، دیپلم افتخار به «گیولیا مارتینلی» و «مارتا گناری» برای «شنل قرمزی» از ایتالیا و دیپلم افتخار به «گاتان بورد» برای «افسانه کراب فار» از فرانسه تعلق گرفت. 
 
«حواصیل مادر» برگزیده سیفژ 
 
سازمان بین‌المللی برای کودک و نوجوان (سیفژ) نیز با داوری آثار بخش بین‌الملل جشنواره پویانمایی تهران برگزیده یا برگزیدگانی را معرفی و به آن‌ها جایزه می‌دهد. 
 
امسال نیز داوران این بخش متشکل از «ماریا کارمن سانتوس»، «پیر هبرت» و «ابراهیم فروزش» جایزه خود را به «مارینا کا ووا» برای «حواصیل مادر» از کشور روسیه به خاطر کیفیت بالا و همچنین نمایش ارزش‌هایی همچون سخاوت، عشق و مهربانی اهدا د. 
 
جایزه ویژه دبیر 
 
در آیین پایانی جشنواره  دو جایزه ویژه دبیر این رویداد از سوی محمدرضا کریمی‌صارمی (دبیر جشنواره) به صورت ویژه اهدا شد. 
 
او در بیانیه خود جشنواره پویانمایی تهران را گنجینه ارزشمند و موثرترین بستر برای ترسیم زیبایی‌ها، ارزش‌ها، سرمایه‌ها و توانمندی‌ها و نیز کم و کاستی‌های صنعت پویانمایی ایران عنوان کرد. 
 
دبیر جشنواره در بخش مسابقه ایران جایزه خود را مشتمل بر لوح تقدیر و تندیس طلایی به خاطر تلاش متعهدانه و دلسوزانه بیش از دویست نفر از هنرمندان جوان کشور که با استفاده از ابزارهای نوین رسانه‌ای به خلق آثار ارزشی در حوزه انقلاب ی دست یافته‌اند، به مجموعه آثار خانه انیمیشن اهداء کرد. این جایزه‌ را محمدامین همدانی مدیرعامل خانه انیمیشن دریافت کرد. 
 
پس از آن پیر هبرت کارگردان سرشناس کانا به دعوت دبیر جشنواره به روی صحنه رفت و این جایزه را در بخش بین‌الملل دریافت کرد. 
 
کریمی صارمی در متن بیانیه خود و در معرفی این هنرمند خارجی آورده است: با کمال افتخار و اشتیاق، تندیس طلایی جشنواره را که به ظاهر گویی است قرمز و ساده ولی مسلما نشانه‌ی علاقه و دوستی مردم این سرزمین است به مردمان سایر ملل، به نمایندگی از جامعه پویانمایی ایران به همراه یک تخته فرش نفیس که تکامل یافته ذهن و روح متعالی مردم هنردوست ایران است به ی که بیش از نیم قرن با خلق آثار شگفت انگیز و بی‌بدیل پویانمایی و به عنوان ساز و هنرمند مستقل خدمات شایان توجهی به ارتقاء هنر – صنعت پویانمایی کرده است، به پی ت تقدیم می‌کنم. 
 
بخش مسابقه ایران 
 
هیات داوران بخش مسابقه ایران دهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران شامل محمدعلی شامانی، حسن ن ، مریم کشکولی‌نیا، سحرخیز و حسین صافی برگزیدگان این بخش را در آیین پایانی این رویداد هنری معرفی د. 
 
بر این اساس انیمیشن «پیشخدمت» به کارگردانی فرنوش عابدی تندیس طلایی اول را دریافت کرد و تندیس نقره‌ای بهترین دوم به مهدی میان برای «سوزن‌بان»  و تندیس برنزی سوم به معین صمدی برای «جمشید؛ مرثیه‌ای بر یک اسطوره» تعلق گرفت. 
 
هیات داوران همچنین تندیس طلایی بهترین اثر بلند را به علی نوری‌اسکویی برای «رهایی از بهشت»، تندیس طلایی بهترین اثر تلویزیونی را به بابک نکویی و بهنود نکویی برای « وس‌خون»، تندیس طلایی بهترین اثر تبلیغی را به بهمن دادفر برای «ایران یک شهر دارد» و تندیس طلایی بهترین ‌نامه را به هاجر مهرانی و مریم چالش برای «داش‌آکل» اهدا کرد. 
 
در همین حال تندیس طلایی بهترین پویانما (انیماتور) نیز به حسین ملایمی، سعید الوندی و آزاد معروفی برای «بدو رستم بدو»، تندیس طلایی بهترین فضاسازی به فراز شانیار و معین صمدی برای «جمشید؛ مرثیه‌ای بر یک اسطوره»، تندیس طلایی بهترین موسیقی به آرمین برای «او بعلاوه آب» و تندیس طلایی بهترین صداگذاری به آرش قاسمی برای «رهایی از بهشت» اهدا شد. 
 
همچنین دو تندیس نقره‌ای بهترین جلوه‌های بصری به مهدی میان برای «سوزن‌بان» و بهترین تجربی به نگاره حلیمی و امین ملکیان برای «حوض نقاشی» اختصاص یافت. 
 
هیات داوران یک جایزه ویژه نیز به «داش آکل» و به خاطر به تصویر کشیدن جلوه‌های رنگ و ادب ایران به هاجر مهرانی و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اهدا کرد. 
 
گروه داوری مسابقه سینمای ایران هیچ اثری را به‌عنوان بهترین با موضوع کودک و نوجوان شایسته دریافت تندیس جشنواره ندانست و با تاکید بر این‌که هنرمندان انیمیشن توجه بیشتری به این حوزه داشته باشند در عین حال  «وقت خوابه» به کارگردانی مهناز یزدانی را شایسته دریافت یک دیپلم افتخار شناخت. 
 
سه «still life» به کارگردانی محمد مهدی شیری نیز به‌خاطر نگاه تجربه‌گرا در حوزه‌ی هنرهای تجسمی و ارتباط آن با پویانمایی، «من، گربه و بچه» به کارگردانی فاطمه گودرزی به‌خاطر استفاده خیال‌انگیز از انیمیشن در یک اثر مستند و «درخت پرتقالی» به کارگردانی هوشنگ معینی به‌خاطر فضاسازی مناسب و شاعرانه و شاعرانگی در نگاه موفق به دریافت دیپلم افتخار شدند. 
 
اسامی برگزیدگان بخش‌های دانشجویی، پایان‌نامه‌ و گرافیک 
 
هیات داوران دو بخش مسابقه دانشجویی و پایان‌نامه‌های دهمین جشنواره پویانمایی تهران با معرفی برگزیدگان این بخش بر حساسیت و تمرکز بیشتر بر مضمون و محتوا به عنوان تکمیل‌کننده گام‌های خلاقانه دانشجویان و ورود به حوزه‌های مطالعاتی جدید تاکید د. 
 
هیات داوران بخش مسابقه دانشجویی متشکل از محمدعلی صفورا، سارا خلیلی و کیارش زندی تندیس طلایی بهترین کارگردانی در بخش دانشجویی را به ‌همراه یک جایزه نقدی ۳۰‌میلیون ریالی به سیّدمسلم طباطبایی برای «لایت سایت» اهدا کرد. 
 
در آیین پایانی این جشنواره، همچنین تندیس طلایی بهترین ‌نامه در بخش دانشجویی به همراه ۳۰‌میلیون ریال به پرستو کاردگر برای «ایکی» و تندیس طلایی بهترین انیماتور به همراه ۳۰‌میلیون ریال به الهام طرقی برای «هیچ » اختصاص یافت. 
 
برگزیدگان بخش دینی و ارزش‌های انقلاب ی 
 
هیات داوران بخش دینی و ارزش‌های انقلاب ی، تندیس طلایی بهترین در بخش دینی را به مهدی آقاجانی برای «مجلس آینه» به خاطر نگاه نو به هنر تعزیه و روایت دینی اهدا کرد. 
 
در کنار سه تندیس اه بهترین ، بهترین کارگردانی بخش دینی و کارگردانی بخش ارزش‌های انقلاب ی، مبلغ ۴۰‌میلیون ریال نیز به هر یک از این برگزیدگان اهدا شد. 
 
هیئت داوران آثار دینی و ارزش‌های انقلاب ی متشکل از نورا حق‌پرست، حسین مرادی و احمد سفلایی در بیانیه خود علاوه بر این تندیس، تندیس طلایی بهترین کارگردانی بخش دینی را به هادی محمدیان برای «مردی که خودش را کشت» به خاطر روایت جسورانه و استفاده صحیح از فن‌آوری دیجیتال در بیان یک روایت دینی و تندیس طلایی بهترین کارگردانی را در بخش ارزش‌های انقلاب ی به محمد خیر ش برای «دم جنبونک‌ها» به خاطر کارگردانی دقیق و استفاده مناسب از درام برای پیش‌برد داستان اختصاص داد. 
 
در این بخش از ایده خلاقانه «روزی روزگاری، ایران در برابر » به کارگردانی مصطفی کاظم‌خانی و «در تاریکی» به کارگردانی زهره فیضی نیز تقدیر شد. 
 
حمایت معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری از ‌های انیمیشن 
 
ستاد توسعه فن‌آوری‌های نرم و هویت ساز و معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری با اهدای سه جایزه در جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران از فرآیند تجاری‌سازی ایده‌های برتر پویانمایی حمایت کرد. 
 
این سه جایزه با هدف توسعه اقتصاد دانش بنیان در زمینه فن‌آوری‌های نرم و هویت ساز در کشور و حمایت از آثار برتر در زمینه تجاری‌سازی فن‌آوری و در صورت عقد قرارداد به ارزش یک ششم قرارداد تا سقف صد، هفتاد و پنجاه میلیون تومان تسهیلات کم بهره تعلق می‌گیرد. 
 
سید محمدحسین سجادی‌نیری، دبیر این ستاد در آیین پایانی دهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران جایزه ۱۰۰میلیون تومان تسهیلات بهترین اثر را به «دنیای کیف‌ها» به کارگردانی حمید نخعی اهدا کرد. 
 
تسهیلات ۷۰ میلیون تومانی به «لیما» به کارگردانی افشین روشن‌بخت و تهیه‌کنندگی وحید جعفری و تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی به «زادگاه زندگی» به نویسندگی و کارگردانی علی نیکوکار تعلق گرفت.    نگاه ایدئولوژیک از انیمیشن برداشته شود مهدی آقاجانی، انیمیشن‌ساز و از شرکت‌کنندگان در دهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران در مورد اثر خود که به این جشنواره ارسال کرده است، گفت: عنوان کارم که امسال به جشنواره ارسال " مجلس آینه " است. در نظر داشتیم داستا‌ن‌های مذهبی را وارد انیمیشن کنیم. جذ ت کار در این بود که در انیمیشن تعزیه و شبیه‌خوانی را در نظر بگیریم. قرار بر این بود در هر اپیزود یکی از تعزیه ها را به صورت انیمیشن داشته باشیم. " مجلس آینه " برای گروه سنی نوجوان در نظر گرفته شده است.   آقاجانی با بیان اینکه امسال پنجمین بار است که در جشنواره پویانمایی تهران شرکت می کنم، عنوان کرد: "مجلس آینه " که در بخش دینی دهمین جشنواره بین المللی پویانمایی تهران پذیرفته شد، داستان ضامن آهو است که با یک سری از داستان های دیگر تلفیق شده و مخاطب را به مکان ها و زمان های مختلف می برد. ساخت انیمیشن " مجلس آینه " که 20 دقیقه است، حدود یک سال طول کشید.   این انیمیشن ساز جشنواره بین المللی پویانمایی تهران را جشنواره ای مهم و معتبر دانست و افزود: این جشنواره واقعا باعث ایجاد انرژی و هیجان بین انیمیشن سازها می شود. ای کاش امکانات بیشتری در اختیار این جشنواره قرار بگیرد. برگزارکنندگان و دبیر جشنواره پویانمایی تهران تلاش های زیادی می کنند اما مشخص است که دست آنها تنگ است و با سختی کار می کنند. امیدوارم انی که انیمیشن را مهم می دانند با برگزارکنندگان این همایش همکاری کنند.   وی خاطرنشان کرد: متاسفانه انیمیشن ها با موضوع مذهبی به سمت شعاری و کلیشه می روند. در کار کودک حتما باید جنبه سرگرمی در نظر گرفته شود، در غیر این صورت به کار ضربه می زند. باید انیمیشن ساز حداقل در لایه های رویی کار از شعار و آشکارسازی مضمون بپرهیزد. باید تعصب را کنار بگذاریم تا دست ساز باز باشد و دچار کلیشه نشود. " مجلس آینه " از نظر فرمی تنوع دارد و توانسته است کلیشه ها را کنار بزند.   آقاجانی اظهار داشت: در انیمیشن های مذهبی شعارزدگی و عدم جذ ت را شاهدیم. ساخت انیمیشن مذهبی کار دشواری است به عنوان مثال اگر بخواهیم انیمیشنی مذهبی با باب اسفنجی بسازیم، دچار تناقض می شویم. در تولید چنین یا سرگرمی کم می شود یا احساس می شود که مسئله مذهبی در جای درست قرار ندارد و یک محصول بی خاصیت تولید می شود.   وی با بیان اینکه نگاه به انیمیشن تی شده است، اظهار داشت: متاسفانه نگاه به انیمیشن موضوعی و ایدئولوژی شده است و این باعث می شود جذ ت انیمیشن از بین برود. در انیمیشن باید دنیایی از تخیل پیاده شود اما مشاهده می شود که بعضی انیمیشن ها جدی و خشک می شوند. برخی موضوعات نمی توانند در کنار جذ ت بصری خود را نشان دهند.   این انیمیشن ساز که در نهمین جشنواره بین المللی پویانمایی تهران دو تندیس زرین به خاطر انیمیشن " گل و بلبل پشت و رو نداره"   ب کرده است، گفت: حدودا سالی 5-6 انیمیشن بلند تولید می شود اما به زورد می شود یکی را نمایش داد زیرا جذ ت ندارند. نگاه ایدئولوژی از انیمیشن باید برداشته شود. باید به سازان اجازه دهند دغدغه های خود را داشته باشند. به هر حال هر ساز اخلاق و عقاید خود را دارد که در ش منع می شود اما اگر بخواهیم تمهید و اجبار داشته باشیم، کیفیت کار پایین می آید.  حال انیمیشن ایران خوب نیست !     به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، کارگردان انیمیشن-رئال مبارک با حضور در غرفه حوزه هنری در دهمین جشنواره بین المللی پویانمایی تهران گفت: حال انیمیشن ایران به دلیل عدم حمایت از آن خوب نیست؛ در حالی که در سراسر دنیا به انیمیشن بها داده و آن را مورد حمایت خود قرار می دهند. 

وی در پاسخ به این سوال که در این شرایط سخت چرا انیمیشن-رئال «مبارک» را ساختید، گفت:  «مبارک» با کمک حوزه هنری، صداوسیما و... در شرایط سختی ساخته شد اما خوب دیده شد و امیدوارم که مسئولین از سایر انیمیشن ها نیز حمایت کنند. 
 
ی اظهار کرد: ساختن انیمیشن در ایران ریسک پذیر است و ما ریسک کردیم؛ چون عشق داشتیم؛ وگرنه  کار انیمیشن در ایران بسیار دشوار است و به دلیل عدم حمایت هایی که می شود گاهی آدم رغبت به فعالیت نمی کند. 
 
وی در ادامه از حمایت علی ی برادر خویش در این کار سخن گفت و بیان داشت: برادرم در این عرصه بسیار مرا حمایت کرد و شاید اگر ایشان در این کار بنده را حمایت نمی کرد من هم مانند بسیاری دیگر از کارگردان های انیمیشن در اواسط راه دست از کار می کشیدم! 
 
محمدرضا ی از فروش خوب انیمیشن «مبارک» در سینماها نیز خبر داد و افزود: با توجه به اینکه به عید نوروز نزدیک می شویم و مردم مشغول ید عید و... هستند اما با این حال فروش بسیار خوبی تا الان داشتیم؛ اما باید متذکر شوم که نیت ما بیشتر بحث باو ذیری و دیده شدن کار خوب در دنیای انیمیشن است؛ چرا که هدف ما ترویج فرهنگ در آن سوی مرز های دنیا بود. 
 
کارگردان انیمیشن-رئال «مبارک» در پایان سخنان خود از حمایت خوب حوزه هنری گفت و اظهار کرد: در این مدت که با حوزه هنری آشنا شدم، تجربه‌های بسیار مفید و خوبی داشتم و باید بگویم که حوزه هنری بهترین موسسه ای است که می تواند دنیای انیمیشن را حمایت کند.  ای داد...