حائری حائری الله حائری الله حائری

به نقل از خبرگزاریها در مورد حائری حائری الله حائری الله حائری : حضرت آیت الله معظم انقلاب ی طی پیامی درگذشت آیت الله حائری عضو سابق مجلس خبرگان ی را تسلیت گفتند. مقتنیات الدرر اثر سید علی (1270 - 1353 ق) فرزند سید حسین لاریجانی حائری مشهور به حائری، از ائمه فتوی و مفسرین یه. تفسیر مورد بحث به زبان عربی و تمامی قرآن کریم در دوازده جلد است. مـؤلـف پـس از ذکـر آیه شریفه قرآن به تفسیر آیه می پردازد و عمده شرح و بیانات وی مستند به روایات و احادیث ائمه اطهار (ع) می باشد و از تفسیرهای کهن و نقل اقوال ابن عباس بهره گرفته است. این تفسیر در الذریعة سهوا تفسیر فارسی معرفی گردیده است که جلد اول آن در 1337 ش آغاز و جـلـد دوازدهم یعنی تمامی دوره در 1341 ش توسط دارالکتب ال ی از چاپ خارج گشته است. نام کامل آن (مقتنیات الدرر و ملتقطات الثمر) است. حائری دارای تفسیر دیگری به فارسی است که برای شاگردان خود در تهران بیان نموده و اکنون مخطوط می باشد. مـنابع : الذریعة، 22/35؛ معجم الدراسات القرآنیة، عند الشیعة ال یه، 286؛ مؤلفین کتب چاپی فارسی و عربی، 4/178؛ نقباء البشر، 4/1422. تمثال سید علی آقا حائری لاریجانی سید علی آقا مفسر حائری محمود رجبی گفت: آیت الله حائری با توجه به موقعیتی که داشتند، به هیچ وجه اهل خود نمایی و بزرگ بینی نبودند و پیوسته سعی می د نسبت به سایرین رأفت داشته باشند. رئیس مجلس شورای ی در سفر به قم ضمن شرکت در مراسم عزاداری حسینی بیوت آیات عظام، از آیت الله حائری نیز عیادت کرد. مبارز و انقل آیت الله حاج شیخ محی الدین حائری در طول عمر با برکت خود آثار متعددی را به نگارش درآورده و فعالیتهای مهمی در عرصه های داشته است. آیت الله محی الدین حائری گفت: پزشکان می گویند سیگار برای سلامتی زهر است؛ سئوال اینجاست که چرا آقایان مجتهد درباره عدم استعمال آن فتوا نمی دهند. کشور در پیامی تسلیتی گفت: آیت الله حائری عمر شریف خود را صرف اعتلا و سربلندی نظام مقدس ، حوزه های علمیه و مدارس علوم دینی نمود. موقت شیراز گفت: آیت الله حائری با سخنرانی ها و نامه های خود علیه سران فتنه به روشنگری پرداخت. مراسم تشییع پیکر پاک عالم وارسته آیت الله حائری در قم آغاز شد و میت بر پیکر ایشان توسط آیت الله شبیری زنجانی اقامه شد. آیت الله محی الدین حائری در گفت وگویی منتشر نشده درباره مسائل مختلفی از جمله موضوع انتخابات سال ۸۸ صحبت کرده است. معاون اول رئیس جمهور در پیامی، ارتحال مبارز و انقل آیت الله حاج شیخ محی الدین حائری ولی فقیه در استان فارس و سابق شیراز را تسلیت گفت.
حائری
سابق مردم شیراز در مجلس خبرگان به دیار باقی شتافت. دقایقی پیش آیت الله محی الدین حائری سابق شیراز در مجلس خبرگان ی و سابق این شهر، دعوت حق را لبیک گفت.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین در پیامی درگذشت آیت الله حائری را تسلیت گفت. به گزارش لی ، عبد الحسین حائری کتاب شناس، فهرست نگار، مصحح نسخ خطی و پژوهشگر نسخ خطی پس از عمری تلاش و کوشش در راه معرفی مواریث فرهنگی و مکتوب ایران و ب به دیار باقی شتافت. عبدالحسین حائری یزدی تیرماه ۱۳۰۶ در شهر قم به دنیا آمد. پدرش آقا میرزا احمد حائری از علمای روزگار خود بود و پدربزرگش (پدر مادرش) آیت الله حاج شیخ عبدالکریم حائری ی. پیکر آیت الله حائری صبح امروز از مسجد حسن عسکری (ع) شهر قم به سمت حرم مطهر حضرت معصومه (س) تشییع شد. از کتاب «حکومت جهانی خدا» جدیدترین اثر آیت الله حائری سابق ولی فقیه در فارس رونمایی شد. اطلاعات در پیامی رحلت عالم ربانی و برجسته اخلاق حضرت آیت الله حاج شیخ محی الدین حائری را تسلیت گفت. حضرت آیت الله معظم انقلاب ی طی پیامی درگذشت آیت الله حائری عضو سابق مجلس خبرگان ی را تسلیت گفتند. آیت الله حائری که چهارشنبه هفته گذشته ۲۹ آذر ماه به دیار باقی شتافت، سال ها در کفشداری حرم مطهر حضرت معصومه به عنوان خادم افتخاری فعالیت می کرد. رئیس دفتر رئیس جمهوری در تماسی تلفنی با فرزند آیت الله محی الدین حائری سابق شیراز و پیشین ولی فقیه در استان فارس، ضمن ابلاغ سلام رییس جمهوری، برای ایشان آرزوی سلامتی و بهبودی کرد. حوزه علمیه قم با بیان اینکه اقتصاد ربوی، اقتصاد سالمی نیست، گفت: مبارزه با ربا یکی از دغدغه های آیت الله حائری بود. اقامه بر پیکر آیت الله حائری توسط آیت الله شبیری زنجانی حضرت آیت الله حائری نسبت به عملکرد ربوی بانکهای کشور، با اظهارات تکان دهنده ای واکنش نشان داد. در پی درگذشت آیت الله حائری ، محمدرضا عارف، رییس فرا یون امید در پیامی این ضایعه را تسلیت گفت. مراسم تشییع پیکر پاک عالم وارسته آیت الله حائری در قم آغاز شد و میت بر پیکر ایشان توسط آیت الله شبیری زنجانی اقامه شد. قائم مقام معاون درمان علوم پزشکی شیراز از بهبود شرایط سلامت آیت الله حائری سابق شیراز خبر داد. تصویری از عالم متفکر مرحوم حجت ال والمسلمین حائری در کنار انقلاب رئیس مجلس شورای ی دقایقی پیش با حضور در منزل آیت الله حائری از وی عیادت کرد. آیت الله حائری به دیار باقی شتافت
به گزارش تسنیم، آیت الله حائری سابق شیراز و از اعضای پیشین مجلس خبرگان ی از مدتی پیش به علت بیماری در بیمارستان علی ابن طالب (ع) قم بستری شده بود.
دقایقی پیش آیت الله محی الدین حائری سابق شیراز در مجلس خبرگان ی و سابق این شهر، دعوت حق را لبیک گفت.
این عالم انقل در سال 1314 در شهر شیراز دیده به جهان گشود. وی در محضر بزرگانی همچون آیت الله بروجردی، و آیت الله اراکی ب فیض کرد. وی در دوران مبارزه علیه رژیم ستم شاهی بارها توسط عمال رژیم منحوس پهلوی بازداشت و شکنجه شد.

آیت الله حائری پس از انقلاب ی با حکم حضرت (به) به ت شیراز منصوب شد.وی که از چندی پیش، به علت بیماری در بیمارستان بستری بودند، ظهر امروز در 81 سالگی دعوت حق را لبیک گفتند.

از مردم قدرشناس ایران ی بخصوص اهالی قم و فارس دعوت می شود در مراسم تشییع معظم له، فردا صبح ساعت 9.30 از مسجد حسن عسکری (ع) به سمت حرم مطهر حضرت معصومه (س) حضور به هم رسانند.
شیراز - وضعیت جسمانی آیت الله محی الدین حائری بار دیگر وخیم شد. در پیام تسلیت جامعه ت مبارز به مناسبت ارتحال آیت الله حائری آمده است: بی شک فقدان چنین ستارگانی ضایعه جبران ناپذیر برای امت ی است که امیدواریم شاگردان و دوستداران این عبد صالح راه او را تداوم بخشند. رئیس سازمان اوقاف در سفر به شیراز، برای عیادت از آیت الله حائری به بیمارستان ی رفت. شفقنا- گزارش تصویری: مراسم عزاداری شب عاشورا در بیت ایت الله حائری یزدی ع : محمد محسن زاده آیت الله اراکی
آیت الله محمدعلی اراکی، فقیه، مرجع تقلید شیعه و از ائمه در ۲۴ جمادی‌الثانی ۱۳۱۲ ـ ۱۲۷۳ در شهر اراک به دنیا آمد. او داماد حاج محمد ابراهیم خوانساری و باجناق آیت الله عبدالکریم حائری یزدی نیز هست. وی پس از مهاجرت عبدالکریم حائری یزدی به قم از اراک به قم رفت و تا پایان عمر در حوزه علمیه قم ماند. او در اوا عمر به شیخ ا. سید علی گرمارودی در مقاله «چنین د نیکان زندگانی» می نویسد: رییس حوزه علمیه قم، آیت الله العظمی حائری - مهرجردی میبدی یزدی - س رستی معنوی هر گروه از طلاب را به اعتبار این که از کدام منطقه کشور می بودند به یک تن از مشاهیر منطقه س بود و اینان با فعل و عمل و قول و سخن خویش، مردانی بزرگ تربیت می د.. از جمله این بزرگان مرحوم آیت الله حاج شیخ ع. آیت الله حائری، شخصیتی بود که سیاست را با فقه و اخلاق و عرفان ممزوج کرده بود. پایبند به حرام و حلال و حتی مکروه و مستحب در رفتار بود. تولد آیت الله کمالوند در سال 1319 هجری قمری در شهر م آباد و در خانواده ای کشاورز دیده به جهان گشود. پدر بزرگوارش او را روح الله نامید بدان امید که زندگانی اش خ باشد. روزها شتابان سپری شد و عشق و علاقه روح الله به ت هر روز فزونی یافت این حقیقت که پدران آن بزرگوار، با دو واسطه، از علماء مشهور م آباد بودند، در علاقه او به فراگیری علوم ی بسیا. اگر اشتباه نکنم آیت الله مرعشی مرحوم آیت الله حائرى را در خواب دیدند و از ایشان درباره ی قبر و قیامت پرسیدند.آیت الله حائری گفتند که وقتی مرا در قبر گذاشتند و همه رفتند...دو ملک به من نزدیک میشدند..زبانم از ترس باز نمیشد.دو ملک همانطور که نزدیک میشدند میپرسیدند : من إمامک؟ ( تو کیست؟) اما من از ترس دهانم باز نمیشد به سخن...در همان حال نوری از بالا ظاهر شد و فرمود: ش من هستم کاری با او نداشته باشید...آیت الله حائری میگویند که در آنجا زبانشان به سخن باز شد و پرسیدند:شما کی هستید؟ نور فرمود: من علی ابن موسی الرضا هستم... به آقای حایری فرمودند: "تو 70 بار به زیارت من آمدی و این یک بار بود که من به دیدن تو آمدم و در 69 منزل دیگر نیز به دیدارت خواهم آمد..." ایشون که آیت الله حائری بودند...وای به حال من گنا ار...یا رضا (ع) قربانتان شوم دست مارا هم در هنگام مرگ ودر قبر و قیامت بگیرید...نگذارید تنها شویم...شاید ما لیاقت نداشته باشیم اما شما آنقدر مهربان و با بخشش و سخاوت هستید ک گرفتن دست ما در معرفت شما هست.... یا رضا(ع)...
آیت الله حائری از آن دست علمایی بود که علمش برای جامعه کاربرد داشت و فقهش فراتر از دایره درس و بحث و کلاس و مدرس، راهگشای مردم بود. علم و فضایل او هیچ گاه دستاویز چنبره دورقابچین های منفعت ظلب و کیسه دوز قرار نگرفت. را برای خوشآمد اغیار و شیرین کاری نزد حاکمان، وارونه جلوه نداد. حائری از آن دست علمایی بود که در جوامع علمی غیرحوزوی نیز. آیت الله حائری گفت: طلاب باید خود را وقف راه خدا کنند، زیرا معنی واقعی طلبه شدن این است که انسان خود و استعدادها و توانایی های خود را وقف راه خدا کند و علامت قبولی طلبگی این است که انسان رشد یابد و نسبت به طلبگی رغبت و حوصله پیدا می کند. به گزارش صفی آباد نیوز آیت الله محی الدین حائری در گفتگو با رسا اظهار داشت: نمی شود که ما نظامی داشته باشیم که اساسا در آن منتقدی نباشد! البته منتقدی که در اصول کلان با ما مشترک باشد، اما در اداره کشور نظرات و سلایق متفاوت خود را بگوید. الان ریاست جمهوری از دست اصولگراها به دست گروه مقابل افتاده است، آسمان به زمین آمده است؟ مثلا آنها . معظم انقلاب در پی درگذشت عالم متفکر حجت ال والمسلمین حائری پیام تسلیتی را صادر د. سابق ولی فقیه در استان فارس با بازی سلامت خود از بیمارستان ی شیراز مرخص شد. عقل اجتماعی یعنی فات به عواقب و لوازم یک تصمیم. دعوت مردم به آرام در پاریس و لندن با عقل اجتماعی سازگار است؛ چون آنجا خاورمیانه نیست و مردم قرن هاست با حقوق اجتماعی خود زندگی می کنند. نامه آیت الله حائری به علی مطهریسایت الف نوشت: آیت الله حائری پیرو مواضع اخیر علی مطهری نامه ای خطاب به وی نوشت. متن این نامه به شرح زیر است: «بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای مطهری محترم مجلس سلام علیکم چون دیدم شما از دعوت مردم به خیابان در سال ۸۸ دفاع می کنید، به دلیل حسن ظنی که باید به مؤمنین داشته باشیم، نظر شما را به یک مطلب عقلانی که راحل (ره) به آن تأکید داشته جلب می نمایم. راحل بین مزایای علمی و تقوی و عقل اجتماعی، محور اصلی را عقل اجتماعی می دانست و می فرمود کاستی های علم و تقوی را می توان با عقل اجتماعی جبران نمود اما کاستی عقل اجتماعی به وسیله علم و تقوی جبران پذیر نیست و به همین دلیل افراد شاخص در عقل اجتماعی را ستون کارها قرار می داد و در دفاع از استوانه های عقل اجتماعی، خود سنگ تمام می گذاشت و برای امنیت آنها از برخورد با نزدیک ترین دوستان خود کوتاه نمی آمد. ادامه مطلب روایت خاک سپاری یک شهید در بیان آیت الله حائری ؛ آیت الله حائری در لحظه تلقین شهید چه دید؟ در اولین روزهای پس از فتح مشهر پیکر 25 تن از ی عملیات آزادسازی مشهر را به شیراز آورده بودند. پس از این که جمعیت حزب الله بر اجساد مطهر این شهیدان خواندند؛ علمای شهر، مسؤولیت تلقین را بر عهده گرفتند. هنگامی که من به درون قبر یکی از این عزیزان رفتم و شروع به خواندن تلقین نمودم با صحنه ای بس عجیب و تکان دهنده مواجه شدم، تا جایی که تلقین را نیمه کاره رها و از قبر بیرون آمدم، ماجرا از این قرار بود که . . . روایت خاک سپاری یک شهید در بیان آیت الله حائری ؛ آیت الله حائری در لحظه تلقین شهید چه دید؟ در اولین روزهای پس از فتح مشهر پیکر 25 تن از ی عملیات آزادسازی مشهر را به شیراز آورده بودند. پس از این که جمعیت حزب الله بر اجساد مطهر این شهیدان خواندند؛ علمای شهر، مسؤولیت تلقین را بر عهده گرفتند. هنگامی که من به درون قبر یکی از این عزیزان رفتم و شروع به خواندن تلقین نمودم با صحنه ای بس عجیب و تکان دهنده مواجه شدم، تا جایی که تلقین را نیمه کاره رها و از قبر بیرون آمدم، ماجرا از این قرار بود که . . . آیت الله حائری : پول توی جیبتان هم #ربوی است، چون #نظام_پولی دنیا ربوی است خوب؛ شما الآن چطور قرض می دهی؟ اگر از او پول اضافه بگیری به او ظلم کردی؛ اگر هم تو متولی کاهش ارزش پول باشی به خودت ظلم کردی؛ اگر اضافه بگیری به او ظلم کردی و اگر نگیری به خودت ظلم کردی؛ هیچ کدامش قرض ی نیست.
هرجا پول متغیر شد قرض غیرممکن می شود؛ وقتی قرض غیرمم.
حائری سابق مردم شیراز در مجلس خبرگان به دیار باقی شتافت. دقایقی پیش آیت الله محی الدین حائری سابق شیراز در مجلس خبرگان ی و سابق این شهر، دعوت حق را لبیک گفت.
شناسنامه : به عنوان یکی از اعضای مجلس خبرگان ی، مسیر این مجلس را چگونه می بینید؟آیت الله حائری : هر ی با آقای هاشمی رقابت کرد، ش ت خورد؛ آقای جنتی آمد نشد دیگران آمدند نشد. آقای مهدوی نیز به دلیل این که آقای هاشمی به احترام آمدن ایشان ک د نشد، برگزیده شد.آقای مهدوی در نطق افتتاحیه خود گفت آقای هاشمی این منصب را به من تفویض د.شناسنامه: نقل قول هایی بر این مبنا شده است که آقای هاشمی گفته اند اگر افرادی که از دید من ناصالح هستند نامزد شوند من نیز نامزد می شوم؛ آقای علم الهدی گفتند مگر در خبرگان فرد ناصالح وجود دارد؛ به نظر شما چنین برخوردهایی چه مضراتی دارد؟آیت الله حائری : آقای علم الهدی باید بدانند که ناصالح برای خبرگان به معنای ناصالح نیست. ممکن است فرد بسیار صالح باشد ولیکن صالح بودن برای ریاست خبرگان باید ی هم وزن آقای مهدوی باشد؛ نباید سخنان یکدیگر را به گونه ایی معنا کرد که اعتراض بر آن وارد شود. حائری سابق مردم شیراز در مجلس خبرگان به دیار باقی شتافت. دقایقی پیش آیت الله محی الدین حائری سابق شیراز در مجلس خبرگان ی و سابق این شهر، دعوت حق را لبیک گفت.