خودشناسی

به نقل از خبرگزاریها در مورد خودشناسی : خودشناسي و شناخت کمک می کند که ما "خودمان" باشیم، خلاق باشیم، بیافرینیم و سخن تازه بزنیم. این در حالی است که افرادی که خودشناسي نمی کنند، از روزمرگی خسته و بی حوصله می شوند و سخنان دیگران را تکرار می کنند.
تفاوت اساسی ی که خودشناسي و خ وی می کند با ی که از روی عادت و بر اساس "مقایسه" و یا تن دادن به رعایت قوانین موجود زندگی می کند در د. خودشناسي و شناخت کمک می کند که ما "خودمان" باشیم، خلاق باشیم، بیافرینیم و سخن تازه بزنیم. این در حالی است که افرادی که خودشناسي نمی کنند، از روزمرگی خسته و بی حوصله می شوند و سخنان دیگران را تکرار می کنند.
تفاوت اساسی ی که خودشناسي و خ وی می کند با ی که از روی عادت و بر اساس "مقایسه" و یا تن دادن به رعایت قوانین موجود زندگی می کند در د. ۱۲ تمرین <font style=خودشناسي که موفقیت شما را تضمین می کند" style="margin-bottom: 15px;" srcset="http://chetor.com/wp-content/uploads/2017/02/42137-150x150.jpg 150w, http://chetor.com/wp-content/uploads/2017/02/42137-220x220.jpg 220w" sizes="(max-width: 150px) 100vw, 150px" /> یک ضرب المثل آفریقایی می گوید: «در صورتی که دشمن درونی وجود نداشته باشد، دشمنان بیرونی نمی توانند به شما آسیب برسانند.» خودشناسي یکی از مهم ترین مهارت های موفقیت […] نوشته ۱۲ تمرین خودشناسي که موفقیت را تضمین می کند اولین بار در چطور پدیدار شد. مدیر مدرسه علمیه خواهران اردستان گفت: خداشناسی و خودشناسي از اصول اولیه مطرح در زندگی انسان مسلمان است؛ بالطبع تمام دروس حوزه حول محور این هدف قرار دارند. یکی از گام‏های نخستین در راه اصلاح نفس وتهذیب اخلاق و پرورش ملکات والای انسانی، خودشناسي است. انسان از طریق خودشناسي به کرامت نفس و عظمت خلقت بزرگ الهی و اهمیت روح آدمی که پرتوی از انوار الهی است، پی می برد و از همین راه خالق خویش را شناخته و مسیر عبودیتش را طی می نماید.
(ص) فرمودند: «من عرف نفسه فقد عرف ربه»؛ ی که خود را بشناسد، تحقیقاً پروردگارش را می شناسد.

اما منظور از خودشناسي در این حدیث چیست؟ اینکه اگر انسان خودش را بشناسد، خدا را خواهد شناخت، به چه معنا است؟
اختصاصی از فایلکو پروژه معارف ی - اهمیت خودشناسي از دیدگاه قرآن و احادیث با و پر سرعت .
 پروژه معارف ی - اهمیت <font style="color:red;background-color:#FFFF9F;">خودشناسي</font> از دیدگاه قرآن و احادیث
 پروژه معارف ی - اهمیت <font style=خودشناسي از دیدگاه قرآن و احادیث " src="../prod-images/696600.jpg" border="0">   موضوع: اهمیت خودشناسي از دیدگاه قرآن و احادیث  نوع فایل های ضمیمه:   word (قابل ویرایش)      تعداد صفحه:      12توضیحات: این مطلب شامل مباحثی پیرامون خودشناسي، اهمیت آن، آیات قرآنی و روایاتی در این زمینه می باشد. قیمت (تومان):       3000  با توجه به محدودیت بانک ملی برای پرداخت های اینترنتی کمتر از 5000 تومان لطفا برای ید از کارت های صادر شده توسط بانک ملی ایران استفاده نفرمایید.
با
پروژه معارف ی - اهمیت خودشناسي از دیدگاه قرآن و احادیث
این مرد با کارهای عجیب و غریبش به دنبال خودشناسي است. باطلاع می رساند از اواسط فروردین سال آتی(سال نو مبارک!) تا حدود اوا تابستان، جلسات خودشناسي با استفاده از شرح و تفسیر داستانهای مثنوی معنوی مولانا جلال الدین خان بلخی را در اصفهان قرار است برگزار کنیم. چند نکته دربارهٔ این دوره: + این جلسات برای افرادی خواهد بود که خودشناسي را از صفر و نیز از حد متوسط می خواهند شروع کنند. از پایه و اساس مفاهیم خودشناسي را بزبان مثنوی معنوی کار می کنیم. + ویژگی این دوره از جلسات، تمرین های عملی ست که به اعضاء داده می شود. و از آنها خواسته می شود این تمرین ها را در زندگی خود اجرا کنند و نتیجه را گزارش دهند. بنابراین کار بصورت فردی ست. مباحث خودشناسي، خواندن و شرح داستان های مثنوی معنوی، انجام تمرین و لم های خودشناسي(به فراخور هر عضو). صرف شنیدن مباحث و به جلسه آمدن مطلوب نیست. اگر جدیتی در عضوی دیده نشود و تنبلی کند، عذرش خواسته خواهد شد و باقی هزینه ثبت نامش به او برگردانده می شود. + اعضاء باید جدیت و همت داشته باشند. اگر فکر می کنید ندارید، لطفاً ثبت نام نکنید و وقت خود و ما را تلف نکنید. + جلسات بدلایلی موجه متاسفانه مجانی نیست. + تعداد نفراتی که می گیریم محدود است. و اولویت با انی ست که زودتر ثبت نام کرده اند. + ثبت نام برای عموم آزاد است. + جلسات بصورت هفتگی یا دو هفته یکبار برگزار می شود. + اگر ظرفیت پر شود امکان اضافه برایمان وجود ندارد. + تلفن ثبت نام: 09389393633 خانم صبا لطفا این تست رو بزنین تا خودتون رو بیشتر بشناسین www.khodshenas.ir/archetype/test + فروزان :( - بعععله ؟ + یک ساعت پاشو بیا پیشمون دلمون باز شه ، اعصاب نداریم :( - من دارم ادامه تحصیل میدم نمیشه که در جوار ِ شما نابابان باشم ! + پاشو بیاااااا ! - والله این چند روز معذورم ، باور کن! + من این چیـــــــزاااا حالییییم نییییس !!!! - خب ، اینبار رو استثنا قائل میشم برای زیارتت یه توکِ پا میام چون به مقام خودشناسي رسیدی و اعتراف کرد. خودسازی از خودشناسي آغاز می‏شود. نخست باید خود را شناخت تا بتوان خود را ساخت؛ چرا که با خودشناسي، خداشناسی تحقّق می‏یابد و اگر خدا را شناختیم، خود را ساخته‏ایم. در آغاز باید دید چرا پدید آمده‏ایم؟ و هدف از پیدایش و خلقت ما چیست؟ خداوند در قرآن کریم تصریح کرده‏است که: "و ما خلقت الجنّ و الإنس إلاّ لیعبدون؛ من جن و انس را نیاف ، جز برای این که عبادت کنند". در تفاسیر زیادی "لیعبدون" به معنای "لیعرفون" آمده‏است؛ یعنی هدف از خلقت شناخت است و گرنه عبادت فقط و روزه و در سجاده نشستن و خدا را نیایش نیست. و روزه و ...، شعبه‏ای از عبادت است که شاید از عبادت اجتماعی اهمیتش کم‏تر باشد، زیرا در آن جا انسان فقط به خود می‏ شد، و عبادت در معنای گسترده‏تر با دیگران و به دیگران شیدن است. عبادت، دردشناسی و دردز است. عبادت، در جمع زیستن و برای جمع زیستن است پول، آسایش، لو ، زیبایی، رفاه و علم هرگز قابل انکار و توجیه نیست و همه اینها می تواند گام به گام با شعور و درک زندگی همراه باشند. مشکل اینجاست که اینها در خدمت نااهل نباشد، به دست نااهل نیفتد. مشکل اینجاست که اینها همه اش به تنهایی برای سلامتی و خوشبختی کافی نیستند. ذات علم یعنی مدرک درک، سنجش کار انجام شده و انجام نشده ای که اجزائ آن . معرفی کتاب"لطفا گوشفند نباشید"       سرشناسه:نامنی،محمود مشخصات نشر:تهران:نامن،1389 مشخصات ظاهری:672ص موضوع:خودشناسي خودسازی-آزمون های شخصیت   لطفاً نباشید به اهتمام: محمود نامنی

از جمله برترین کتاب های خودشناسي و اصلاح الگوی زندگی شخصی است که در چند سال اخیر نگارش یافته است. خواندن این کتاب را برای همه افرادی که نمی خواهند بمانند توصیه می نماییم.
(انسان نمی تواند به آسمان نین د ،مگر انسان هایی که به چ مشغولند و پوزه در خاک دارند و غرقه در آب و علف اند؛ این ها که ان دو پایند. شریعتی)     چند سالی بود با خودم درگیر بودم که چرا اون اره ولی من نه ؟
چرا اون بتونه ولی من نه ؟ راستش دقت نمی که اون چرا میتونست ولی من نه . جمله ی جالبیه که یو با خودت مقایسه نکن . تک تک ثانیه هامو دادم ارامشمو دادم ، ثانیه ها تبدیل شد به هفته ها به ماه تا بعد فهمیدم که ای دل غافل تمام راز پس تو خود شناسیه ، راستش اینو سر آزمون قلم چی که از شدت نار. سلام امروز با یک تست خودشناسي که بر اساس میوه مورد علاقه تون شخصیتتون رو آشکار می کنه اومدم.امیدوارم خوشتون بیاد... اول میوه مورد علاقتون رو انتخاب کنید و بعد برید ادامه مطلب تا جواب رو ببینید 1.موز 2.سیب 3.پرتقال 4.آلبالو 5.آناناس 6.توت فرنگی 7.گیلاس 8.انار 9.گوجه سبز 10.زرد آلو ... لطفا در نظر سنجی در قسمت امکانات شرکت کنید.باتشکر بیشتر بدبختی ها وسردرگمی های بشردراین دنیا درنحوه ی زیستن اینست که بشریابه بلوغ فکری نرسیده یاهنوزخودرانشناخته ویاازعقل وقدرت شه ی خودکه خدابرایش عطاکرده خبرندارد..زیرافقط خودشناسي منجربه خداشناسی شده وبه خوشبختی بشرمنجرمیشود وانسانی که خود رانشناخته همانادرجاهلیت زندگی خواهدکردوهیچ وقت قوه ی عقلش منجربه خداشناسی نخواهدشد . ما ملتی هستیم که دروغ را تنها هنگامی که ی به ما دروغ می گوید بد می دانیم. در آستانه روز عرفه، روز معرفت به پروردگار متعال و بهترین فرصت برای خودشناسي، نهمین جلد از مجموعه کتاب های «اخلاق ربانی» در های کشور معرفی شد. از خودتان چه خبر؟ خودشناسي یکی از اساسی ترین ضروریات زندگی هر فردی خودشناسي است. برای پرورش اخلاق پسندیده و اجتناب از اخلاق ناپسند فرد باید به خودسازی برسد و برای رسیدن به آن نیز، در اولین گام نیازمند آن است که خود را بشناسد؛ به دیگر سخن، اولین مرحله در برقراری ارتباط انسان با خویش، خودشناسي است. دانستن جایگاه و منزلت خویشتن و شنا. من خودم را دوست دارم.. من بهترین هستم ...من استعدادهای زیادی دارم ...من خلاق هستم.. من مسئول زندگیم هستم ...من شعر میخوانم ...من اواز میخوانم... من میخندم ...من گریه میکنم... من قدم میزنم... من خوش هیکلم ...من چشمان زیبایی دارم... من توانایی بالایی در مدیریت دارم ...من بستنی وانیلی دوست دارم ...من احساساتی هستم ...من راه رفتن روی ج خیابان رو دوست دار. خودشناسي بر اساس مثنوی محمد امین مروتی گفتار هفتم : وجوه تشخیص نفسانیت نفس با مکاری های مختلف ، مانع دیده شدن دستش در پشت اعمال و گفتار ما می شود ؛ لذا شناخت ملاک ها و علائم و نشانه هایی که بر اساس آن ها ، بتوان دست او را روکرد ، اهمیت زیادی دارد. من جمله : 1 ـ حق ناپذیری : مهمترین وجه مشخصه نفسانیت ، حق ناپذیری و عناد است . هویت نفسانی، ز. برای طهارت شه لازم است از تفکر در امور ناپسند پرهیز کنیم و تفکّرات ناب و زیبا را جایگزین آن تفکّرات موهوم کنیم, آیات قرآن ما را به سوی مقدّماتی که باید برای طهارت شه به آن ها رجوع کنیم, راهنمایی میکند که این مبادی عبارتنداز: 1- خودشناسي (سیر انفسی) 2- تفکر در آیات الهی (سیر آفاقی) 3- تفکر در آیات قرآن 4- ذکر دائم خداوند, جلوات و اسمای الهی 1. تا امشب فکر می چیزهای بی بدیلی در خود دارم. امشب فهمیدم گویا همان ها را هم ندارم! چه به تر! هر چی بی غرورتر، سبک بال تر... عشق و تنهایی
معنی و مفهوم تنهایی را فقط انسان های عاشق درک می کنند. انس به تنهایی برای انی که بهره ای از عشق برده اند قابل تحمل است و عاشق شدن نیز مست م "خودشناسي "است.بنابر این انسان های که رو به تنهایی می آورند اگر خود را نشناسند تنهایی موجب وحشت است وپیامد های زیان باری دارد . و در صورتی که با خودشناسي همراه باشد موجب انس محبت است.. نوزدهمین محفل شعر و موسیقی «اتفاق ترانه» روز شنبه هفتم اسفندماه در تماشاخانه مهر حوزه هنری با سخنرانی ضیایی، ابراهیم اسماعیلی اراضی و اجرای موسیقی توسط محمد حشمتی برگزار شد. رسیده ام به خ که اقتباسی نیست
شریعتی که در آن حکم ها قیاسی نیست

خدا ی است که باید به دیدنش بروی
خدا ی که از آن سخت می هراسی نیست

به عیب پوشی و بخشایش خدا سوگند
خطا ن ما غیر ناسپاسی نیست

به فکر هیچ ی جز خودت مباش ای دل
که خودشناسي تو جز خداشناسی نیست

**دل از سیاست اهل ریا ، خود باش
هوای مملکت عاشقان نی. ما ملتی هستیم که برای پیش گیری از یک (به زعم خودمان) گناه، حاضریم چندین گناه دیگر انجام دهیم.

معرفت نفس از دیدگاه ملّاصدرا و افضل الدین کاشانی نویسنده:مصطفی عزیزی علویجه*- صادق لاریجانی**
چکیده متون دینی انسان را به «خودشناسي» و «خودآگاهی» فراخوانده و بر پیوند ژرف میان «خودشناسي» و «خداشناسی» تأکید ورزیده اند. افضل الدین کاشانی (از حکمای قرن هفتم) و ملّاصدرا (پایه گذار «حکمت متعالیه»)، هرکدام براساس مب. یکی از ارکان اصلی سلوک تلاش در جهت خودشناسي است؛ و در مسیر خودشناسي نظاره بر درون و افکار و شه های خویش بسیار ضروری است. چقدر ظاهر ما نشانگر ویژگی های شخصیی و روحی ماست؟ بسیار اندک. پس سالک نباید به رفتارهای ظاهریِ خود دل خوش کند و برای شناخت خود لازم است که درون خویش و افکار و خیال های درون خویش را بسیار مورد مداقه قرار دهد. بسیاری از. 1- کار آمدی در ادراک . 2- خودشناسي . 3- عزت نفس بالا وپذیرش از سوی دیگران . 4- توانایی برقراری ارتباط محبت آمیز . 5- باروری . 6- توانایی درکنترل رفتار اختیاری . 7- داشتن باورهای صحیح به معاد وآموزه های دینی . 8- آثار ایمان در فرد یعنی 1- نشاط روحی .2- امیدواری . 3- مسئولیت پذیری . منبع : اختلالات رفتاری - ابوالقاسم بشیری . خودشناسي، اولین قدم است

ozhan ostovarخود شناسی شروعی برای انتخاب شغل و دیگر تصمیم های مهم زندگی است. ارزش ها، رغبت ها و مهارت های فرد باید در انتخاب شغل در نظر گرفته شوند. شناخت علایق کمک می کند تا مشاغل خاصی را شناسایی کنید که به سلیقه و تفکرتان نزدیک است.

یکی از راه های خودشناسي بررسی فعالیت های روزمره و مهارت های کنونی است. ب. در آستانه روز عرفه، روز معرفت به پروردگار متعال و بهترین فرصت برای خودشناسي، نهمین جلد از مجموعه کتاب های «اخلاق ربانی» در های کشور معرفی شد. اگر در دهه ۲۰ زندگی تان هستید، این سال ها برای بیش تر شما فرصتی طلایی برای خودشناسي، ریسک های کم خطر و البته اشتباه های تجربه ساز است. البته ممکن است بخواهید این سال ها را به شکلی دیگر و روی شغل تان سرمایه گذاری کنید. حضرت انصاریان در سومین جلسه از سخنان خویش در مکتب ا هرا مشهد مطالبی را در مورد اهمیت و جایگاه خودشناسي در سرنوشت انسان و عاقبت سوء افرادی که به این معرفت نایل نشدند بیان نمودند. ایشان با بیان اینکه پیشینه مساله خودشناسي به حدود سه هزار سال قبل از میلاد (علی نبینا و آله و علیه السلام) برمی گردد افزودند: اگر انسان به استعدادها و توانایی های خویش معرفت یابد می تواند به کمال برسد وگرنه در همان مراحل حیوانی و خواهد ماند، همان گونه که صادق علیه السلام فرمود: «یقوم قوم نفسه» و چنین فردی چهره اش شبیه انسان است و باطنش چون حیوانات است، چرا که حضرت علی علیه السلام در نهج البلاغه فرمود: «الصورة صورة انسان و القلب قلب حیوان». این شمند فرهیخته در ادامه به ذکر دو مصداق از جهل و عدم معرفت اهل تسنن به مساله کیفیت وضو و معنای «غسل» و نیز «مسح» در آیه فاغسلوا وجو م و ایدیکم الی المرافق وامسحوا برئوسکم» و نیز به خطای آنان در مساله نحوه طواف خانه خدا در آیه «ولیطوفوا بالبیت العتیق» پرداختند و علت این جهل را عدم ارتباط آنها با منبع عصمت و طهارت اظهار داشتند. وی با نام بردن از کت معتبر که حدود هزار سال قدمت دارد با نام «کامل ا یارات» به اهمیت این کتاب وزین اشاره داشتند و افزودند: علمای شیعه نیازی به بررسی سند افراد در این کتاب نمی بینند و همه آن را معتبر و موثق می دانند. وی با استناد به همین کتاب شریف به برتری زیارت قبر حسین علیه السلام نسبت به زیارت حی و زنده استدلال نمودند و اظهار نمودند: «زیارة قبر الحسین افضل من زیارة حی» و این حاکی از مقام شامخ ی است که پی به عظمت خلقت خویش از راه خودشناسي برده است و به همین دلیل است که بنا بر روایتی از صادق علیه السلام او نزد خدا در عرش الهی حضور دارد. این ارجمند با بیان اینکه خداوند همه چیز را در خدمت انسان قرار داد آن را نشان از عظمت انسان در نزد خدا و جایگاه رفیعش دانست و انسانها باید از همه این نعمات در رسیدن به کمال بهره ببرند «خلق لکم ما فی الارض جمیعا» و اگر از آن در راه نادرست استفاده کنند و فقط در راه تمایلات حیوانی خویش استفاده کنند هرگز در ترازوی سنجش اعمال وزنی نخواهند داشت «لا نقیم لهم و » و معیار سنجش اعمال نیز مطابقت داشتن با سیره مومنان علی علیه السلام و رسول اکرم صلی الله علیه و آله است. ایشان در پایان و در اهمیت بحث خودشناسي به این نکته اشاره د که 2000 سال قبل بر بالای معابد می نوشتند: «خود را بشناس» چرا که در واقع این امر راهی برای خداشناسی است «من عرف نفسه فقد عرف ربه» و اساسا انسان باید خودش را که اشرف موجودات عالم است به نحو احسن بشناسد تا به این کرامت و شرافت خدادادی پاسخ مثبت داده باشد «و لقد کرمنا بنی آدم ... فضلناهم علی کثیر مما خلقنا» و معیار خوب و بد شدن همه انسانها نیز در گرو همین خودشناسي است. موج عشق تو اگر شعله به دل ها بکشدرود را از جگر کوه به دریا بکشد گیسوان تو شبیه است به شب اما نهشب که اینقدر نباید به درازا بکشد خودشناسي قدم اول عاشق شدن استوای بر یوسف اگر ناز زلیخا بکشد عقل یکدل شده با عشق، فقط می ترسمهم به حاشا بکشد هم به تماشا بکشد زخمی کینه ی من این تو و این ی منمن خودم خواسته ام کار به اینجا بکشد یکی از ما دو نفر ک. دهم شهریور: زمانی که یک متن کلاسیک را از نو مطالعه می کنی چیزی در کتاب بیشتر از بار اوّل نمی بینی؛ ولی در وجود خویش چیزی بیشتر از پیش مشاهده می کنی. خودشناسي عملی بسیار ارزشمند است. هر روز به کاووش خود ادامه می دهم و با کشف خوبی ها و بدی های خود بیدارتر می شوم. نشریات یکی از ابزارهای ارزشمند برنامه است که توسط آن به کاووش اعماق وجود خود. اختصاصی از فایلکو مقاله درباره روانشناسی (خودشناسي) با و پر سرعت .
مقاله درباره روانشناسی (<font style="color:red;background-color:#FFFF9F;">خودشناسي</font>)
مقاله درباره روانشناسی (<font style=خودشناسي)" src="../prod-images/993405.jpg" border="0"> لینک پرداخت و در "پایین مطلب" فرمت فایل: word (قابل ویرایش و آماده پرینت) تعداد صفحات:144من، در جهان عشق و پذیرش نم.پذیرشمن، به راحتی می پذیرماگر بخواهم، همان گونه که هستم خود را بپذیرم، پس باید به این راضی باشم که دیگران را نیز، همانطور که هستند بپذیرم. ما همیشه می خواهیم که والدینمان را مثل خودمان بپذیریم و تاکنون نیز نتوانسته ایم آنها را همانگونه که هستند پذیرا باشیم. پذیرش، به خودمان و به دیگران این توانایی را می بخشد که خودمان باشیم. این خودخواهانه است که برای دیگران سنجیده شود. ما می توانیم فقط برای خودمان بسنجیم. و حتی از این پس، می خواهیم که آنها بیشتر شبیه راهنما باشند تا سنجش. هر چه بیشتر بتوانیم خود پذیری را تمرین کنیم، عادت هایی را که نمی توانند برای ما مفید باشند، راحت تر از بین می بریم. و برای ما ساده است که در فضایی عاشقانه پرورش یافته و تغییر کنیم.  من، قدرتم را می طلبم و به آن سوی همة محدودیت ها می روم. اعتیاد من خود را می بخشم و آزاد می نمایم.اعتیاد، عادت عمیق داشتن به چیزهایی است که خارج از موجودیت من است. می توانم به انواع داروها، الکل، س و سیگار اعتیاد داشته باشم؛ به سرزنش ، پیش داوری، بیماری، مقروض بودن، حقارت و بدگمانی نیز معتاد باشم. اما از جهتی، می توانم به فراسوی همة این عادت ها نیز حرکت کنم. اعتیاد، قدرتم را تا حد یک عادت پلید یا یک ذات مقدس پیش می برد. من می توانم قدرتم را پس بگیرم. و این، همان لحظة بازپس گرفتن قدرت است! من انتخاب می کنم که عادت مثبت خود را، که زندگی اینجاست برای من، افزایش دهم. من می خواهم خودم را ببخشم و شروع به حرکت کنم. من، روحی جاودان دارم که همواره با من است و اکنون اینجاست… با من. من، آرام و رهایم، و زیستی دوباره را به خاطر بیاورم آنگونه که عهادت کهنة غلط را از خود دور کنم و عاداتی تازه و روشن را تمرین کنم.  زندگی به من عشق می ورزد و من در امنیت هستم. جوانان من، آزادانه گفتگو می کنم.  من در امنیت و آرامش پرورش یافتم. من، به آموختن، پرورش یافتن و تغییر ، عشق می ورزم و در این میان، احساس امنیت می کنم، زیرا می دانم که تغییر یافتن، قسمتی طبیعی از زندگی است. شخصیت من، قابل انعطاف است و با جریان زندگی حرکت، برایم ساده. وجود درونی من، سازگار است، با این حال در هر حادثه و تجربه ای، در امنیت و آرامشم. وقتی کودکی بیش نبودم، نمی دانستم که آینده برایم چه خواهد آورد. و اکنون نیز که سفرم را به سوی سالمندی آغاز کرده ام، می دانم که فردا یعنی ندانسته ها و اسراری سر به مهر. من این را انتخاب که باور کنم در امنیت و آرامش پرورش یافتم و عهده دار زندگی خود هستم. نخستین فعالیت بزرگسالی ام، آموختن این است که بی چون و چرا به خود عشق بورزم زیرا دیگر می توانم به هر آنچه ممکن است آینده برایم بیامورد، دست بیابم.
با
مقاله درباره روانشناسی (خودشناسي)
زندگی نمایشی !
ما در مرگ دیگران هم ، دنبال نمایش خویش هستیم ! زندگی با آنچه هست !
همیشه ، زندگی مطابق میل ما نمی شود ، ازاین روست که در نهایت ، راهی جز با آنچه هست زیستن ، نداریم !پس با آنچه هست زندگی کنیم ! حقیقت زندگی !
پیروزی و ش ت متعلق به ذهن هایی است که هنوز حقیقت زندگی را درنیافته اند انتظار و زمان ذهنی
برآورده نشدن ان. به نامت یا حی و یا قیووم ... سلام به همه شما.. سال نو بر همگی مبارک...
...
کلی تعریف ی دارم.. اول اینکه هوا فوق العاده لطیف و زیباست...تحسین برانگیزه.. یه خواستگار قاضی هم رفت که بمونه با حوض اش... ... این روزها دنبال خودم میگردم... بین اقوام....نحوه برخوردهاشون باهام...مثلا فلان چطوزی صحبت میکنن و مورد خطابم قرار میدن...یا مثلا عمو... ...دختر ها. خودشناسي، اولین قدم است ozhan ostovarخود شناسی شروعی برای انتخاب شغل و دیگر تصمیم های مهم زندگی است. ارزش ها، رغبت ها و مهارت های فرد باید در انتخاب شغل در نظر گرفته شوند. شناخت علایق کمک می کند تا مشاغل خاصی را شناسایی کنید که به سلیقه و تفکرتان نزدیک است.

یکی از راه های خودشناسي بررسی فعالیت های روزمره و مهارت های کنونی است. به چه کاری بیشتر می پردازید؟ به کدام خبر توجه بیشتری نشان می دهید؟ در چه دوره های آموزشی شرکت کرده اید و چه بازده ای داشته اید؟ چه دوره های کارآموزی را گذرانده اید و چه حسی نسبت به آن کارها داشته اید؟ دیگران شما را چطور می بینند و چه نظری درباره شما دارند؟ بیشتر به کار های پر تحرک علاقه مند هستید یا فعالیت های فکری؟ و ... پاسخ به این سوالات و موارد مشابه می تواند به شما در شناخت خودتان کمک کند. از افرادی که به شما نزدیک تر هستند و ساعات بیشتری را با آنها سپری می کنید نظر خواهی کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که دیگران شناخت کاملی از شما نخواهند داشت و ممکن است نظرات نادرستی بدهند، ولی مجموع نظرات آنها به شما کمک خواهد کرد.همچنین می توانید از یک مشاور کمک بگیرید تا خصوصیات اخلاقی و علایق خود را بهتر بشناسید. یک مشاور با شما صادق تر خواهد بود. او ارزی خود را به شما می گوید و به این نکته که آیا شما از شنیدن آن خوشحال می شوید یا نه توجه کمتری می کند. یکی دیگر از راه های موثر جهت شناخت خود، مطالعه است. خواندن زندگی نامه افراد سرشناس باعث می شود مشتراکاتی بین زندگی خود و آنها مشاهده کنید و در بخش هایی از زندگی خود آنها را الگو قرار دهید. راه هایی که آنها رفته اند و نتایجی که بدست آورده اند را بررسی کنید و از تجربیات آنها بهره ببرید. سقراط می گویید "زمان خود را به بهتر خود، با مطالعه نوشته های دیگران اختصاص دهید. بنابراین شما به سادگی آنچه را بدست می آورید که دیگران سخت برای آن زحمت کشیده اند".
این مطلب ادامه دارد ... نویسنده : اوژن استوار از نظرات و ایمیل های محبت آمیز دوستان در رابطه با مقاله ی پیشین سپاسگزارم، جهت اطلاع از مقالات جدید می توانید عضو خبرنامه شوید. (ستون سمت راست) مقالات پیشین: - چگونه ب و کاری پول ساز، موفق و آنلاین داشته باشیم؟ - زندگی یک موج سینوسی پر هیجان - کجاییم؟! - خودشناسي اولین قدم است - به آنچه دوست دارید بپردازید عمرم تمام گشت ز هجران روی تو ترسم شها به خاک برم آرزوی تو
با آن که روی ماه تو از دیده شد نهان عشاق را همیشه بود دیده سوی تو - آیه شماره 5 از سوره مبارکه ابراهیم // رهایی از تاریکی -حدیث: سجاد(ع):
المُؤمِنُ نُطقُهُ ذِکرٌ ، وصَمتُهُ فِکرٌ ، ونَظَرُهُ اعتِبارٌ. إرشاد القلوب ، ص۸۳
مؤمن ، سخنش ذکر است ،سکوتش شیدن ، و نگاه ش درس گرفتن. http://s7.picofile.com/file/8250952342/p o_2016_05_11_16_08_15.jpg در آن زمان نامی آشنا در تمام راوند بود و جوانان مذهبی و انقل همواره از وجود او ب فیض می د. ایشان هم اکنون در قم مشغول افاده و استفاده هستند. http://s6.picofile.com/file/8250952368/p o_2016_05_11_16_08_40.jpg کتاب بهشت بندگی در عصر ظهور و تمرین بندگی در عصر غیبت، نوشته سید خلیل حسینی به چاپ رسید.

این کتاب که تازه ترین تالیف ایشان است در یازده فصل تدوین شده است که در هر فصلی به گوشه ای از مطالب پیرامون بندگی پرداخته شده؛ از جمله: شکوفایی بندگی در عصر ظهور، تمرین بندگی، طعم و لذت بندگی خدا، انگیزه های بندگی، آفات و دردسرهای بندگی، یاوران راه بندگی، بازگشت به بندگی، آثار عبودیت و بندگی در دنیا، آثار بندگی در آ ت.

در بخشی از مقدمه کتاب بهشت بندگی آمده است:

انسان آنگاه به مقصد نهایی خود می رسد که تمام نیروهای نهفته در وجودش در مسیر بندگی به فعلیت برسد و به کمال بندگی دست یابد و این نیازمند شرایط خاصی است که یکی از آنان دسترسی کامل به ی است که در مسیر حرکت، لحظه به لحظه مراقب انسان بوده، او را دستگیری نماید و این شرایط به طور کامل تنها در عصر ظهور محقق می شود، عصری که عقول انسان ها به کمال رسیده و تمام عوامل موفقیت فراهم است. بدین جهت است که عصر ظهور را عصر کمال بندگی می نامیم....

کتاب بهشت بندگی در عصر ظهور پس از چاپ و انتشار کتاب «بهشت اخلاق» توسط همین نویسنده تألیف شده که با استقبال خوب خوانندگان مواجه بوده است. http://s7.picofile.com/file/8250952384/p o_2016_05_11_16_08_48.jpg به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، این کتاب، برگزیده ای از درس های اخلاق ی است که مولف با دانش پژوهان و طلاب علوم دینی، به گفت وگو و بحث پرداخته و به درخواست آنان به صورت کتاب درآمده است.

اثر حاضر، راه های تزکیه نفس و خودسازی را برای سالکان ارایه و چگونگی تزکیه و خودسازی را تشریح می کند.

کتاب حاضر در هفت فصل به مساله تزکیه و خودسازی پرداخته است. در فصل نخست این اثر با عنوان «خودشناسي» ضرورت خودشناسي بحث و بررسی می شود.

حسینی درباره ضرورت خودشناسي این گونه می نویسد: «انسان موجودی است که خود را دوست می دارد و برای خود، سعادت و خوش بختی می خواهد و در صدد آن است که نیازهای خود را برآورده کند تا از این راه به کمال و خوش بختی برسد. حال جای این سوال است که تا انسان، خود را نشناسد و نیازهای خود را شناسایی نکند و با امکانات و سرمایه های درونی خود آشنا نشود، می تواند برنامه صحیحی در زندگی داشته باشد و به خواسته های خود برسد؟ و آیا چنین برنامه ای از شکل و محتوای صحیحی برخوردار خواهد بود؟
ی که نمی داند چگونه موجودی است و زندگی موقت و محدودی دارد یا برای همیشه زنده خواهد بود، نخواهد توانست برنامه صحیحی برای چگونه زندگی داشته باشد. همچنین ندانستن این که آیا نیاز انسان، طعام خوردن است یا اطعام، او را بر سر دوراهی قرار خواهد داد. آشنا نبودن با امکانات و سرمایه های درونی خود، انسان را از رسیدن به قله های سعادت به کمک این سرمایه ها باز خواهد داشت. خلاصه این که آشنایی با خود است که می تواند هدف صحیحی را در زندگی برای انسان ترسیم و راه درستی را برای رسیدن به آن ارایه کند.
ادیان آسمانی، به ویژه دین مبین ، پیشوایان دین و علمای اخلاق، تاکید فراوان بر خودشناسي داشته اند.»

مولف سپس به بیان مفهوم خودشناسي می پردازد و می نویسد: «مقصود از خودشناسي، نگاه سطحی داشتن به انسان نیست؛ زیرا بدیهی است که انسان، دارای حواس پنجگانه، چشم، گوش، زبان و... است و بر این اساس، نیازهای مادی فراوانی دارد؛ بلکه در این جا مراد، آشنایی با خودی است که او را از سایر موجودات جداکرده، پرونده زندگی اش را برای همیشه باز نگاه می دارد و نیازهای نامحدود و بی پایان او را در مقابل چشمان او قرار می دهد و از او می خواهد که برای رسیدن به کمال و سعادت همیشگی، از آنها یاری بخواهد.»

خودسازی (جهاداکبر)، موانع راه خودسازی، یاوران راه بندگی، کارهای لازم در خودسازی، چگونگی خودسازی و آداب زندگی حسن سلوک با دیگران، عناوین فصول دیگر این اثر را تشکیل می دهند. سخنرانی حجت ال حسینی در ماه محرم الحرام
تست خودشناسي فروید

این یک تست روانشناسی است که توسط زیگموند فروید طراحی شده است.

*فرض کنید که در خانه هستید و پنج اتفاق زیر همزمان پیش می آید:
1. تلفن زنگ می زند.
2. بچه تان گریه می کند.
3. یکی دارد در خانه را میزند و صدایتان می کند.
4. لباس ها را بیرون روی طناب پهن کردید و باران می گیرد.
5. شیر آب را در آشپزخانه ب. اگر آدمی همتی بر خودشناسي نداشته باشد و تلاشی نکند؛ در خطر فراموشی و غفلت است. این غفلت به علت غوطه ور شدن و غرق در لذائذ زودگذر دنیوی است و انسانِ فرورفته در لذت های فانی دنیا در واقع خودِ حقیقی خود را فراموش کرده و به اموری پَست سرگرم شده است. این نوع از خود فراموشی مذموم است. خودشناسي ن" src="http://www.takbook.com/wp-content/themes/wtj-takbook-v1.4/timthumb.php?src=http://www.takbook.com/wp-content/uploads/2014/05/zan.jpg&h=100&w=80&zc=1" alt="" />
خودشناسي ن" src="http://dl.takbook.com/pic3/zan.jpg" alt=" کتاب خودشناسي ن" /> کتاب آزمون شخصیت شناسی ن ، جین شینودا بولن کت است که به ن یاری می رساند که با الگوی رفتارهای غریزی خود یا دیگر ن به صورت سمبلیک آشنا شوند. دلایل غریزی و ریشه ای بسیاری از احساسات درونی و تعاملات فردی و اجتماعی خود را بیابند و بدین طریق بتوانند در جهت دهی احساسات شدت یافته و تقویت صفات برتر درونی، استعدادها و توانمندی های غریزی خود را به نحو بهتری بروز و پرورش دهند. درست است که در نهان و ذات هر زنی درنهایت یک یا دو غریزه یا آرکی تایپ نه فعال تر از بقیه است ولیکن کلیه این صفات غریزی که در این کتاب،به صورت سمبلیک از آنها به عنوان آرکی تایپ یا خدابانو و یا الهه یاد می شود، به نحو توازن یافته ای در شخصیت نهادین هر زنی وجود دارند که به مروز زمان، تغییر شرایط محیطی و اجتماعی، بعضی ازین غرایز در شخصیت زن محو تر و یا بعضی بارزتر می شوند.
یک زن می تواند با انجام تست شینودابولن و امکانات وجودی و شرایط فعلی خود تصمیم بگیرد که کدام بخش از غرایز خود را که تاکنون به خوبی به کار نبسته می بایست فعال تر و کدام بخش را می بایست کمرنگ تر کند و تبعات احساسی این پررنگ و کمرنگ نقش غرایز درونی او چیست؟
لذا اگر با انجام این آزمون به نتیجه رسیدید که مثلا یک آرکی تایپ در وجود شما غالب و دیگر خصوصیات آرکی تایپها، کمرنگ و محو شده اند، این بدان معنی نیست که شما ناچارید تا آ عمر عواقب و تبعات این آرکی تایپ قالب را بپذیرید. بلکه این یک تلنگر و هشدارست به شما تا بتوانید بقیه ی آرکی تایپها و توانمندی های غریزی خود که تا کنون به کار نگرفته اید و یا تحت شرایط محیطی و تربیتی به مرور از دست داده اید و احدودی از شخصیتتان رخت بر بسته اند و یا کمرنگ تر شده اند را در خود بیدار کنید و رشد بدهید.
مثلا اگر زنی دارای فرزند هستید ولی بعد از انجام آزمون خودشناسي شینودابولن ، به این نتیجه رسیدید که آرکی تایپ مادر یا دیمیتر در وجود شما کمرنگتر از میزان مورد تصور شماست، به راحتی می توانید با تقلید از خصوصیات آرکی تایپ دیمیتر یا مادر، آن خصوصیات غریزی را در وجود خود فرا بخوانید و رشد بدهید. کتاب از بخش زیر نویسنده / مترجم : جین شینودا بولن / راشین گوهر شاهی زبان کتاب : فارسی حجم کتاب : 1.4 مگابایت نوع فایل : pdf تعداد صفحه : 81 منبع : takbook.com رمز فایل : www.takbook.com ads
راههای عملی جهت شروع تهذیب نفس چیست ؟اولین راه برای تهذیب نفس، خودشناسي است. یعنی انسان باید بداند کیست؟ و چه جایگاهی در این عالم و بین موجودات دیگر دارد. بداند چگونه و برای چه به این دنیا آمده است و نهایت کارش چیست؟ بنابراین، هر انسانی باید بتواند به پرسشهای فوق که برگرفته از حدیث نبوی است، پاسخ روشن داشته باشد. پس آغاز راه تهذ. بنام خدا خودشناسي هویت الهی وهویت اجتماعی آدمی دوتا هویت درخود احساس میکند:یکی هویت شناسنامه ای یا هویت اجتماعی که همان نام وعنوان شغل وفامیل وفرزند چه ی واهل فلان شهر ودیارو.. استودیگر هویت الهی که اصل حیات ماست وتفویض خدائی است وبه کل عالم وجود بستگی دارد و یگانه ومنحصر بفرد است(این دو هویت رامن حقیقی ومن کاذب و.. هم نامیده اند)عا. پیشنهادی برای خودشناسي انسان می تواند هر روز دریافت تازه و عمیق تری از خود پیدا کند و نفس خود را بهتر بشناسد، به شرط آنکه خود را محاسبه کند. اما اکثر آدم ها خود را نمی شناسند، چون از خود حساب نمی کشند. مثلاً از خود نمی پرسند هر کاری را چرا انجام داده اند. محاسبۀ نفس یکی از مهمترین راههای معرفت نفس است. بنام خدا خودشناسي هویت الهی وهویت اجتماعی آدمی دوهویت درخود احساس میکند:یکی هویت شناسنامه ای یا هویت اجتماعی که همان نام وعنوان شغل وفامیل وفرزند چه ی واهل فلان شهر ودیارو.. استودیگر هویت الهی که اصل حیات ما یا روح الهی است که درانسان دمیده شده (ونفخت فیه من روحی )وبه کل عالم وجود بستگی دارد و یگانه ومنحصر بفرد است ومعمولا گمشده ماس. برای کشف راز،  ابتدا باید خودمان را بشناسیم. این «خودشناسي» زمانی اتفاق می‌افتد که قلم و کاغذ را برداریم و برای خودمان قیمت تعیین کنیم. هیچ مقاومتی از خودتان نشان ندهید و نگویید: «مگر می‌شود آدم روی خودش قیمت بگذارد؟!»