داد زمان گوش زمین برده است

به نقل از خبرگزاریها در مورد داد زمان گوش زمین برده است :
ارزش ده سال را، از زوج هائی بپرس که تازه از هم جدا شده اند. ارزش چهار سال را، از یک فارغ حصیل بپرس. ارزش یک سال را، از دانش آموزی بپرس که در امتحان نهائی مردود شده است ارزش یک ماه را، از مادری بپرس که کودک نارس به دنیا آورده است. ارزش یک هفته را، از ویراستار یک مجله هفتگی بپرس. ارزش یک دقیقه را، از ی بپرس که به قطار، اتوبوس یا هواپیما نرسیده است. ارزش یک ثانیه را، از ی بپرس که از حادثه ای جان سالم به در برده است. ارزش یک میلی ثانیه را، از ی بپرس که در مسابقات المپیک، مدال نقره برده است. زمان برای هیچ صبر نمی کند. قدر هر لحظه خود را بدانید. کوروش ، یکی از مروجین اصلی برده داری در ایران باستان
هخا ان (بخش549)
همانطور که در قسمتهای قبل آوردیم ، بانک های اگیبی و موراشو ، که در زمان حکومت کوروش و هخا ان فعالیت می د ، برده دار و برده فروش بوده ، و تعاملات و شراکت فراوانی هم با کوروش و هخا ان داشتند . اکنون مشخص شد که صاحبان این بانک ها ، یهودی بوده اند :
" ... چون از مراجعت ا. ۱۵۵ سال پیش در چنین روزی، شانزدهمین رئیس جمهور ایالات متحده به بیش از دو قرن برده داری در این کشور خاتمه داد، رمان تحسین شده «ریشه ها» رنج های بی شمار سیاه پوستان را در دوران سیاه برده داری به تصویر می کشد. رسمیت برده داری در عصر هخا / دادن بچه به عنوان مالیات و هدیه به حکومت (برای بهره کشی)
هخا ان (بخش864)
" بابل و آسور (سالانه) 1000 تالان نقره و 500 خواجه ی جوان می دادند (بعنوان مالیات) . (1)"
حسن پیرنیا ، ایران باستان ، جلد دوم ، انتشارات افراسیاب ، چاپ نهم ، ص 1318 " ... این حبشی ها مانند هندی های کالان تی تخم می کارند و در خانه های زیرزمینی س. معاون فردوسی مشهد گفت: پروژه انتقال آب از چابهار به مشهد مقدس ۲۰ سال زمان برده و برای هم اکنون باید روی مدیریت مصرف تمرکز داشت. خاتمی : بسیار وقیحانه است، مشکلی در جامعه به وجود می آید، عده ای سریعاً در مقام مقایسه جامعه فعلی با رژیم گذشته بر می آیند و می گویند در زمان شاه ملعون چنین نبود، واقعیت این است که در آن زمان دین در سطح حاکمیت، استقلال و وجود نداشت، ایران برده و فضای خفقان بر کشور حاکم بود. برده داری در عصر هخا / اردشیر دوم تعدادی غلام (برده) به تیما هدیه داد
هخا ان (بخش636)
" ... در اینجا پلوتارک موردی را از بذل و بخشش های اردشیر نسبت به یونانی ها حکایت می کند که احوال روحی بعض یونانی ها را در این زمان نشان می دهد . مورخ مذکور گوید : "تیما (موقعی) که در دربار شاه بود توسط خود بلوریس سری را به شاه اطلاع داد و اردشیر ده هزار د. مولودی زیبای (دل برده ای از انس و ملک) به مناسبت عید غدیر با صدای میثم مطیعی منتشر شد.
گاف جدید ترامپ؛ این بار درباره رئیس جمهور برده دار !دونالد ترامپ، رئیس جمهور ، در اظهارات خود درباره «اندرو ج ون»، رئیس جمهور اسبق این کشور در قرن نوزدهم، مرتکب اشتباهی بزرگ شد.
ترامپ در سخنرانی خود درباره جنگ های داخلی ، ادعا کرد ج ون از وقوع این جنگ ها خشمگین بود. این در حالی است که ج ون، 16 سال پیش از آغاز جنگ های داخلی مرده بود.
ترامپ که پیشتر نیز در سخنان خود درباره تاریخ مرتکب اشتباهاتی شده بود، درباره جنگ های داخلی این کشور گفت نمی داند چرا از وقوع این جنگ ها جلوگیری نشد.
وی در ادامه گفت در صورتی که ج ون، اندکی بیشتر رئیس جمهور می بود آنگاه جنگ های داخلی این کشور دیگر رخ نمی داد.
ترامپ افزود: «ج ون از آنچه که در خصوص جنگ های داخلی مشاهده می کرد، واقعا خشمگین بود.»
این در حالی است که ج ون در سال 1845 مُرد. تاریخ شروع جنگ های داخلی نیز 16 سال پس از مرگ ج ون، یعنی سال 1861 بود. ج ون در فاصله سال های 1829 تا 1837 رئیس جمهور بود.
ج ون یکی از برده داران بزرگ در بود که شمار زیادی برده در زمین های کشاورزی وی کار می د. وی نقش اصلی را در جابجایی قبایل بومی یی از جنوب شرق این کشور ایفا کرد. او در زمان مرگ، مالک حدود 150 برده بود که در مزارع وی کار می د.
کاخ سفید تاکنون به درخواست های مطرح شده برای اظهار نظر درباره این سخنان ترامپ، واکنشی نشان نداده است. دست بر سرگذاشتن هنگام بردن نام زمان -عج- و یا سلام بر آن حضرت نوعی احترام و تعظیم برای ایشان و نیز اعلام تسلیم بودن برای آن حضرت و آماده بودن برای خدمت به ایشان و پا در رکاب بودن ایشان است . آنچه به عنوان مستند برای بلند شدن هنگام ذکر نام حضرت نقل شده ، روایتی است از رضا(ع)که: نام «قائم» نزد آن حضرت برده شد حضرت ایستادند و دست خود را بر ب. مائوریسیو پوچتینو، مربی آرژانتینی باشگاه تاتنهام از صعود کشورش به جام جهانی ابراز خوشحالی کرد. هر زمان از سفته بازی، موج سواری و نوسان گیری در بورس تهران نام برده می شود عده ای وجود دارند که این موارد را جزء لاینفک معاملات بازارهای سهام در کل دنیا می دانند. در تمامی بازارهای سهام فعالان بازار به دنبال ب بیشترین سود در کمترین زمان ممکن هستند. درهزاران سال پیش برده داری درکشورهای زیادی مرسوم بود وپادشاهان وثروتمندان برای خودشان برده داشتندتا امورات نسبی خود رابا آنان بگذرانند ولی جالب بدونید این برده داری الأهم وجود داره منتها به شکل وشمایل جدید ومدرن ترفقط ظاهرشان است که آنهارا ازبرده های گذشته متمایز کرده آنهاسیاه وقوی هیکل بودند اینها زرد وضعیف هستند. مهر نوشت: سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس با اشاره دلمشغولی های غیر فوتبالی خود در ایران از لذتی که از کنسرت شهرام ناظری و پسرش برده صحبت کرد و از رس های کار هنری و ورزشی گفت. این زن جوان از دست یک م فرار کرده و به دو نفر دیگر پناه برده ، اما آنها هم به جای کمک و رساندن او به پلیس، او را به یک مکان خلوت برده و مورد آزار قرار داده اند. سی ان ان در گزارشی به پیدا شدن شواهدی پرداخت که معمای ۱۵۰ ساله دانشمندان درباره برده داری را برملا می کند. در تاریخ ۱۵/۲/۹۳ دانش آموزان دبستان بنت الهدی به شهر محلات جهت اردوی تفریحی برده شده اند. اه این اردو در راستای تشویق دانش آموزان داشته اند در این اردو دانش آموزان ابتدا به محل آبگرم و است س وشیده برده شده اند و سپس به محل سرچشمه شهر محلات برده شدند و پس از صرف ناهار و بازی و تفریح به روستای خود باز گردانده شدند. کره زمین از روز ازل تاکنون محل زندگی انسان ها بوده و اغلب رویدادها بر روی سطح زمین بوده است، اما در این بین عده ای بوده اند که به زیر زمین پناه برده و باعث پدید آمدن ای نامرئی در دنیا شده اند. اقتصاد فرانسه گفت:اتحادیه اروپا باید مقاومت بیشتری را از خود در برابر در حفظ از خود نشان دهد و نباید شبیه برده از پیروی کند. برده داری در عصر هخا / مالیات بر برده !
هخا ان (بخش409)
" ... هرودوت تنها ی است که درباره درآمدهای مالیاتی سرزمین های شاهنشاهی هخا گزارش می دهد . او در گزارش خود فهرستی می آورد که دربرگیرنده ی 20 ساتراپی است . در حالی که در حقیقت هشت یا نه ساتراپی بیش از آنکه ذکر کرده ، داشته ایم . در مقام مقایسه ، مفیدترین بخش گزارش او درباره مالیات های. ● مقدمه

رباتیک علمی است که با هدف راحتی انسان و افزایش وقت مفید او به وجود آمده است . متاسفانه در کشور ما آن طور که شایسته است شناخته نشده است .
وقتی حرف از ربات می شود همه به فکر یه چیزی می افتند که دست و پاه داره و یه سری کار انجام می دهد، باید بگم که امروزه کار کرد های ربات فرا تر از این چیز هاست
امروزه در دنیای نانو تکنولو. مدیر اداره امور ایزدیان در عراق، آ ین آمار دختران و ن ربوده شده ایزدی و آنهایی که در بازار برده های ید و فروش شدند یا همچنان می شوند را اعلام کرد. قلم حرمت نگاه دار قلم !
تند می روی.....!
آن عهدها که بسته ای ، از یاد برده ای
خود را به دست هر و نا س ای
روزی به دستِ پاکِ پیام آوران حق
از نور گفته ای
ز جنّت نوشته ای
إنذار کرده ای
بشارت بداده ای
هرگز قرار نبود که پست و زبون شوی !
مغلوب خودنمایی دنیای دون شوی !
هرگز قرار نبود ببندد دهان تو !
جرئت کند ی که کند قصد جان تو !
هرگز قرار نبود ، ولی شد.......چرا قلم ؟
از غیرت و شجاعتت گشتی جدا قلم !
خواهان راحتی شدی
غیرت ز کف بداده ای
آن عهدها که بسته ای ، از یاد برده ای
خود را به دست هر و نا س ای
هان ای عزیز کرده ی خالق به خود بیا !
بر خیز و در زمین و زمان ردّ خون ببین !
پستی ببین !
ذلّت نگر !
زخم جنون ببین !
دیگر بس است ماندنِ در بندِ نام و ننگ !
إنذار کن !
بشارت رضوان بده !
از بهر حق بجنگ !
شمشیر شو مقابل هر نا زبون !
حُرّ شو !
برون بیا ز یزیدِ دون !
مکتوب کن شریعت پیغمبران حق !
با دست پرصلابت یاریگران حق !
گویا نما ز بهر حقیقت زبانمان !
خطی ز نور رسم نما بر جهانمان !
و....عاقبت، جهان به کف مؤمنون ببین !
" نون و القلم " نگر !
" و ما یسطرون " ببین ! پ . ن : ((ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ)) آیه 1 ، سوره قلم
پ . ن : روز قلم گرامی باد. تومهمونی بودیم. ملیحه و تربچه ها هم بودن یکی گفت ایشالا توام دوقلو بیاری گفتم من دیگه نمیارم.رسمو ملیحه برده یهو سعیده از پشت پیداش شد.گفت مریم تو ی. یعنی چی رسمو یکی برده به من نمیرسه برده داری در عصر هخا / داریوش سوم دست کم 329 برده ی زن داشت
هخا ان (بخش390)
" ... اسکندر (پس از نبرد دوم با داریوش سوم) ، پارمنیون را به دمشق فرستاد . او به طور اتفاقی به نزدیکان شاهنشاه (=داریوش سوم) دست یافت . پارمنیون گزارش داد : " من بر این ان دست یافتم : 329 کنیز که خنیاگران داریوش بودند ؛ 46 مرد ، که فقط تاج گل ها و جام ها را برای بزم ها تهی. برده داری در عصر هخا / فرنکه ( دربار داریوش) 300 برده داشت
هخا ان (بخش400)
" ... یکی از الواح ایلامی خزانه ی دربار نشان دهنده ی قدرت فراوان دربار است . فرنکه در میان اطرافیانش 300 غلام داشت . "
و ر هینتس ، داریوش و ایرانیان ، ترجمه پرویز رجبی ، نشر ماهی، چاپ دوم ، ص 286
تذکر : اینها تنها بخشی کوچک از خیل کثیر بردگان هخا ان و در قلمرو آنان. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتشار پستی در اینستاگرامش نوشت که به تروریست های ورش ته پناه برده است؛ جنایتکارانی که با بعثی های عراق و صدام، هم به ملت ایران خسارت زیادی زدند. هواداران فوتبال روز یک فوریه 2019 می توانند شاهد بالا رفتن جامی باشند که طراحی آن 450 ساعت زمان برده است. غریب آبادی معاون امور بین الملل دبیر ستاد کشورمان با بیان اینکه اکنون زمان آن است که به ادبیات و محتوای ی جنبه فراملی ببخشیم، گفت: در این زمینه تولیدات و محتواهای بسیاری داریم و… بعد از حادثه یازدهم سپتامبر که منجر به فرو ریختن برج های دو قلوی تجارت جهانی در شد، یک شرکت جلسه ایی ترتیب داد و از بازماندگان شرکت های دیگری که افرادش از این حادثه جان سالم به در برده بودند دعوت کرد تا انی که از این مهلکه جان سالم به در برده و در آن انفجار غایب بوده اند دلیل خود را ذکر کنند. در صبح روز ملاقات ، مدیر واحد امنیت داستان ز. بعد از حادثه یازدهم سپتامبر که منجر به فرو ریختن برج های دو قلوی تجارت جهانی در شد، یک شرکت جلسه ایی ترتیب داد و از بازماندگان شرکت های دیگری که افرادش از این حادثه جان سالم به در برده بودند دعوت کرد تا انی که از این مهلکه جان سالم به در برده و در آن انفجار غایب بوده اند دلیل خود را ذکر کنند. در صبح روز ملاقات ، مدیر واحد امنیت داستان ز. سراپا اگر زرد و پژمرده ایم ولی دل به پاییز نس ایم چو گلدان خالی لب پنجره پر از خاطرات ترک خورده ایم اگر داغ دل بود ما دیده ایم اگر خون دل بود ما خورده ایم اگر دل دلیل است آورده ایم اگر داغ شرط است ما برده ایم اگر دشنه ی دشمنان گردنیم! اگر خنجر دوستان گرده ایم! دلی سربلند و سری سر به زیر ازاین دست عمری به سر برده ایم قیصر امین پور زمان شارژ شدن دستگاه شما (یعنی از ۰% به ۱۰۰% رسیدن) معیاری است که معمولا پشت قدرت باتری پنهان شده سپس نادیده گرفته می شود. زمان شارژ شدن از یک اسمارتفون به اسمارتفون دیگر متفاوت بوده و امروزه قرار دادن یک شارژر قدرتمند درون جعبه دستگاه از اهمیت برخوردار است. یک شارژر قوی باعث می شود که زمان شارژ کمتر شود. در مطلب زیر ۱۰ تا از سریعترین اسمارتفونها از نظر زمان شارژ شدن نام برده شده اند. با ما همراه باشید. ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه هرجا نامی از برده می شود، باید خفه شود، گفت: با این سوابق جنایتکارانه چگونه مدعی است و ایران را برای تحریم می کند. terra ناسا در زمان خورشیدگرفتگی حلقوی ۸ اسفند ۹۵ ع شگفت انگیزی ثبت کرده است. در این ع زمین و ابرها و بخشی از سایه ی ماه روی زمین مشخص است. مردم شاهین دژ و میاندوآب گفت: تحلیل سخنان نخست بریتانیا در سفر به نشان می دهد که برگزیت لندن را به برده ترامپ تبدیل کرده است.

زمین مسجد مقدس جمکران متعلق به حسن بن مسلم نبوده است از آنجا که به حسن بن مثله می فرماید: «برو به حسن بن مسلم بگو: تو، چند سال است که این زمین را عمارت می کنی و ما اب می کنیم، پنج سال زراعت کردی و امسال دیگر باره شروع کردی، عمارت کنی. رخصت نیست که تو دیگر در این زمین زراعت کنی، باید هر چه از این زمین منفعت برده ای، بر گردانی تا در این موضع مسجد بنا کنند.
و به حسن بن مسلم بگو: این جا، زمین شریفی است و حق تعالی این زمین را از زمین های دیگر برگزیده و شریف کرده است، تو آن را گرفته به زمین خود ملحق کرده ای خداوند دو پسر جوان از تو گرفت و هنوز هم متنبه نشده ای: اگر از این کار برحذر نشوی، نقمت خداوند، از ناحیه ای که گمان نمی بری بر تو فرو می ریزد».(2)
پاورقی:
1. نوری، میرزا حسین، نجم الثاقب، تهران، انتشارات علمیه، بی تا، ص213.
2. مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، بیروت، موسسه الوفاء، 1403ق، ج53، ص230. یزدی حائری، شیخ علی، ا ام الناصب فی اثبات الحجه الغائب، بی جا، بی تا، ج2، ص51.

زمان چیز عجیبی است می دود... جلو می رود... و دوست داشتنی ترین آدم های زندگیت را یا کهنه می کند یا عوض بعضی ها یا تغییر می کنند یا حقیقت درونشان مشخص می شود زمان دیر یا زود به تو ثابت خواهد کرد که کدامشان ماندنی اند و کدامشان رفتنی... من دعا می کنم زمان بگذرد و دنیا پر شود از آدم های واقعی... آدم هایی که نه زمان آن ها را عوض می کند نه زمین... پسر بچه 5 ساله ای که دل همه را برده ! + ع پسر بچه 5 ساله ای که دل همه را برده ! + ع


به گزارش جام کشکول؛ معمولا بچه های 5 ساله عاشق پوشیدن ترکیبی از لباس های رنگارنگ و عجیب و غریب هستند و نتیجه ی نهایی آن برایشان اصلا مهم نیست ولی آلونسو متیو اصلا شبیه هم سن و سالانش نیست.

پسر بچه 5 ساله ای که دل همه را برده ! + ع
او با لبخند و نگاه کاریزماتیک، ژست های حرفه ای و سبک خاص خود، یک مینی مدل لباس بی عیب و نقص به حساب می آید به گونه ای که تقریبا هر ع ی از او در اینترنت بارگزاری شود به صورت ویروسی بر روی سایت ها و شبکه های اجتماعی پخش می شود.

پسر بچه 5 ساله ای که دل همه را برده ! + ع
هزاران نفر از طرفداران آلونسو او را یک مرد مینیاتوری می نامند.
لوییزا فرناندا اسپینوزا مادر این پسر بچه 5 ساله می گوید: آلونسو عاشق لباس های شیک و جوان پسند است. او از 3 سالگی شروع به پرسیدن سوال راجع به لباس کرد و اکنون به یکی از مدل های لباس تبدیل شده که بیش از 130 هزار طرفدار دارد.

پسر بچه 5 ساله ای که دل همه را برده ! + ع پسر بچه 5 ساله ای که دل همه را برده ! + ع پسر بچه 5 ساله ای که دل همه را برده ! + ع پسر بچه 5 ساله ای که دل همه را برده ! + ع پسر بچه 5 ساله ای که دل همه را برده ! + ع پسر بچه 5 ساله ای که دل همه را برده ! + ع
جام نیوز


جهت سلامتی و تعجیل در فرج عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) صلواتی هدیه نمایید...

"اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم" __________________
پسر بچه 5 ساله ای که دل همه را برده ! + ع
آنچنان از دوری ات افسرده امزنده ام. اما تو گویی مرده ام
هر چه را دارم گرفتی یک به یکخون دل هر قدر دادی خورده ام
برده غم هایت مرا تا ناکجامن کجا شکوا از این غم برده ام
از شبِ طولانیِ گیسوی تو...گرچه دل شادم ولی آزرده ام
باغبان کی یادی از گل می کند؟بعدِ پاییزی که من پژمرده ام؟...
خسته ام. یا خود بیاور مرگ رایا که بردار عشق ر. محمد حسین همراه ی مشهد به مشهد رفت همراه آنها در حرم رضا برده شد،وقتی به بهشت رضا برده می شود. برده داری ناسا در مریخ چند روزی است که ادعای جنجالی برده داری ناسا در مریخ ، تیتر نخست بسیاری از رسانه ها شده است. آیا ک ن در مریخ، برده های ثروتمندان هستند؟ با وجود آنکه امروزه انتشار و دست به دست شدن خبرهای عجیب و غریب و گاه دروغین، در شبکه های اجتماعی به امری معمول تبدیل شده است، اما باز هم ... نوشته ادعای جنجالی برده داری ناسا در مریخ ؛ آیا ناسا ک ن را به کلونی انسانی در مریخ برده است؟! اولین بار در گجت نیوز پدیدار شد. سراپا اگر زرد و پژمرده ایم

ولی دل به پاییز نس ایمچو گلدان خالی لب پنجره

پر از خاطرات ترک خورده ایماگر داغ دل بود، ما دیده ایم

اگر خون دل بود، ما خورده ایماگر دل دلیل است، آورده ایم

اگر داغ شرط است، ما برده ایماگر دشنۀ دشمنان، گردنیم

اگر خنجر دوستان. من عاشق عشقم ولی , او جان ما را برده است در حیرت عشق بوده ام , سامان ما را برده است تا بنگرم من کیستم , اینجا برای چیستم هستم به عشقی نیستم جانان ما را برده است تا آمدم سر خوش شوم از عشق دشمن کش شوم از "دیده" از بی مهریّش باران ما را برده است جانا به جان جایم کنی ؟ زنجیر عشق پایم کنی ؟ از عشق رسوایم کنی ؟ آسان ما را برده است !!! " یوسف " قوانین مینی بسکتبال مینی بسکتبال ورزشی است که براساس بازی بسکتبال و برای بازیکنان ۱۱ و ۱۲ سال طرح ریزی شده است هر تیم شامل ۱۲ بازیکن، یک مربی و یک س رست خواهد بود اندازه زمین ۲۶ در ۱۴ متر می باشد. خطوط زمین مینی بسکتبال با آنچه در زمین بسکتبال ترسیم می شود مشابه است با این تفاوت که در مینی بسکتبال خط پرتاب ۳ امتیازی وجود ندارد تخته ه. تشابه میان زمان و حضرت وجه تشابه میان زمان و حضرت  این بود که هر دو بزرگوار حجت خداوند روی زمین هستند و آن چه موجب غیبتشان شد، وجود فسادی بوده است که زمین و آسمان ها را در برگرفته بود.  تشابه میان زمان و حضرت تشابه میان زمان و حضرت تشابه میان زمان و حضرت در متون تاریخی مسلمانان آمده است که حضرت (ع) پس از توطئه قتلی که یهودیان بر. نمیدونم سر و کله فضای مجازی چطور تو زندگی همه پیدا شد.....پیر زن پیر مرد هم اسیر خودش کرده!!!!!انگار همه برده ی تلگرام و اینستاگرام و....اینها شدیمقدیم ها از خواب بیدار میشدم سجده شکر بجا میاوردم که خدا بهم یه فرصت دیگه دادهو بعد زیارت عاشورا و تعقیبات میخوندم....الان از خواب که بیدار میشم اول تلگرام و اینستاگرام و چک میکنم هامم رونقی ندا. نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: یکی از صنایعی که اشتغال ایجاد می کند مسکن است و ت سالی ۶ درصد مسکن مهر را پیش برده و می توانست در سال اول اجرا شود. تهران گفت: ت به زمین و زمان بد ار هست. به خیلی از سازمان ها بد ار است؛ شما آگهی کنید تعداد پیمان کارانی که از ت طلبکار هست را جویا شوید. خواهید دید که چقدر می آیند. اگر بانک مرکزی مشکلی ندارد چرا طلب هایش را نمی دهد؟ نه زمین شناسم نه آسمان پرداز گرفتارم گرفتار چشم های تو یک نگاه به زمین یک نگاه به زمان زندگی من از همین گرفتاری شروع می شود سبز آبی کبود من چشم های تو معنای تمام جمله های ناتمامی ست که عاشقان جهان دستپاچه در لحظه ی دیدار فراموشی گرفتند و از گفتار بازماندند کاش می توانستم ای کاش خودم را در چشم های تو حلق آویز کنم....