رحمت خداوند

به نقل از خبرگزاریها در مورد رحمت خداوند : بنام خداوند جان و د کزین بر تر از شه بر نگذرد خداوند جای و خداوند ماه. خداوند روزی ده رهنمای امروز ٢٠-٧-٩٤ خدا رو شکر که باز فرصت زندگی داد چند روز دیگه سالگرد سعید -خدایش بیامرزد چند ماهی هم از فوت آقای ص میگزره - خدا همه رو رحمت کنه تو این مراسمات من ی رو دیدم که شاید نباید میدیدم ش خداوند نگهدارش باشه این شعر رو واسه اون نوشتم خیلی دل. استجابت دعا در هنگام بارانبارش باران، یکی از زمان هایی است که به دعا  توصیه شده است استجابت دعا در هنگام باران به دلیل باز شدن درهای رحمت الهی است.  استجابت دعا در هنگام باران  استجابت دعا در هنگام بارانهنگام نزول باران، درهای رحمت خداوند باز می شود. از این رو می گویند در این زمان،دعا اجابت می شود و یکی از زمان هایی است . شرح پرسش:
آیا خداوند حضرت محمّد (ص) را برای رحمت و حضرت مهدی علیه السلام را برای انتقام مبعوث می کند؟ آیا هدف او با هدف رسول خدا مخالف است؟ و بدون این که هدایتگری و تبلیغ کند دست به قتل مردمان و خصوصاً غربی ها می زند؟ با این وجود آیا مردم اشتیاقی به ظهور ایشان دارند؟

پاسخ:
در بیان سیره ی رفتاری عصر علیه السلام بیان روایات . خدا یا
ای رحمت گر مهربان
به هر سو که مینگریم جز رحمت تو نمیبینم!
خونی که در رگ های ماست , به هر سلولی که میرسد خبر از تو میدهد ای رحمت گر مهربان.
چگونه است که نعمت حیات بخشیدی و افتخار شکر گذاری ارزانی نمودی, از عدم آدم آفریدی و حال آنکه بی نیاز ستوده ای و نیاز همچنان ما راست.
ای رحمت گر مهربان
تو را آنگونه که شایسته تو. محبت و اداء امانت و نیز عمل به حق از اموری است که در لسان دین به آن توجه بسیار شده است به گونه ای که هفتم آن را از دلایل رحمت خدا بر اهل زمین می دانند و می فرمایند: عَنِ الْکَاظِمِ ع قَالَ إِنَّ أَهْلَ الْأَرْضِ لَمَرْحُومُونَ مَا تَحَابُّوا وَ أَدَّوُا الْأَمَانَةَ وَ عَمِلُوا بِالْحَق. کاظم علیه السلام فرمودند: اهل زمین تا زمانی ک. وقتی رحمت الهی(باران)قطع شود و چشمه ها و قنات ها بخشکدو کمبود آب پدید آید،برای نزول رحمت الهی و آمدن باران، می خوانند.نام این ، استسقاء،یا باران است.
این نیز،یک درس توحیدی و توجه دادن به قدرت و رحمت الهی است،زیرا در خش الی و قحطی و بی آبی،از دست هیچ ،کاری بر نمی آید،تنها خداست که می تواند با فرستادن ابرهای باران زا،رحمت خویش را بر سر مردم بگسترد.
خداوند می فرماید:
«قل ارایتم ان اصبح ماؤکم غورا فمن یاتیکم بماءمعین؟» (۱) بگو:اگر آب شما بخشکد،چه ی برای شما آب گوارامی آورد؟
بی آبی یک منطقه و نیامدن باران،نشان قهر خدا و گاهی به سبب گناهانی است که مردم جامعه انجام می دهند.پس توجه به خدا و گریه و ماس و توبه و تضرع،سبب می شود خداوند عنایت کند و کم آبی رابر طرف سازد. باران برای جلب رحمت خداوند است.
علت نیامدن باران
همچنانکه اشاره شد،گاهی بی بارانی،نتیجه معاصی مردم و نوعی عقوبت و تنبیه الهی است.
رسول خدا(ص)فرموده است:  رسول اکرم درود و رحمت خداوند بر او، فرمودند: زمانی که شما براى وضو گرفتن بر می خیزید، گناهانتان از جوارح فرو ‏ریزد، وقتى روى به قلب خود متوجه خدا ‏شوید، مانند روزى است که متولد شده اید پاک و مطهر، و اگر بین دو سهوی از شما سرزند، بعدى پاکتان کند، هاى پنجگانه براى امت من حکم نهر جارى را دارد که در خانه واقع باشد، چگونه است وضع ى ک. برای تمام چیزهای منفی که ما بخود می گوییم، خداوند پاسخی مثبت دارد. تو گفتی«آن غیر ممکن است»، خداوند پاسخ داد«همه چیز ممکن است». تو گفتی«هیچ واقعاً مرا دوست ندارد»، خداوند پاسخ داد«من تو را دوست دارم». تو گفتی«من نمی توانم خود را ببخشم»، خداوند پاسخ داد«من تو را بخشیده ام». تو گفتی«من بسیار خسته هستم»، خداوند پاسخ داد«من به تو آرام. خداوند متعال همواره رحمتش، مقدم بر خشم اوست و در همواره رحمت خود را بر موجودات این جهان نازل می کند، اما در برخی موارد، خداوند بر گروهی خشمگین می شود. به هر سمت و سویی که انسان می نگرد، علایم رحمت خدا آشکار و هویدا است.خ که به دنبال فرصتی است که به هر نحوی رحمتش را بر موجودات ارزانی دارد؛ آن هم بدون هیچ منت و سرزنشی.اما در برخی موارد انسان ها نافرمانی را به اوج می رسانند و با اعمال و کردارشان منکر خدا می شوند و این کار را به صورت مداوم انجام می دهند.این گروه ناسپاس به هشدار های خداوند بی اعتنا هستند و پیرو ، دست به گناه و معصیت می زنند.اینجاست که خداوند بر آن گروه خشم می گیرد. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] 1 [مزمور داود] ای جان من خداوند را متبارک بخوان! و هرچه در درون من است نام قدّوس او را متبارک خواند. 2 ای جان من خداوند را متبارک بخوان و جمیع احسانهای او را فراموش مکن! 3 که تمام گناهانت را می آمرزد و همهٔ مرضهای تو را شفا می بخشد؛ 4 که حیات تو را از هاویه فدیه می دهد و تاج رحمت و رأفت را بر سر تو می نهد؛ 5 که جان تو را به چیزهای نی. شفقنا – حجت ال والمسلمین علی اکبر بدیعی در یادداشتی به مناسبت ولادت اکرم (ص) آورده است: مهربانی ، که برگرفته از رحمت و مهربانی خداوند است، بی کرانه است. صفحات تاریخ پر است از مهربانی های او. از این رو، خدایش او را مایه رحمت و مهربانی عالمیان خواند. او همه سربازان جنگ احد را، […] کارشناس علوم قرآنی گفت: ی که کینه ای در دل دارد نیز از رحمت الهی به دور است. خداوند به شدت از ی که کینه به دل دارد بدش می آید اما متاسفانه در جامعه ما رابطه ها به دلیل کینه به دل گرفتن قطع شده است. سوال: اگر دین رحمت است، چرا در آیات فراوانی می فرماید که با مشرکان بجنگید، سران فتنه را بکشید و در قصاص برای شما حیات است و ...؟ البته که دین رحمت است و «اگر» ندارد. خداوند متعال رحمان و رحیم است و رحمتش را حتی بر «عد » خود مسبوق داشته است، چه رسد به عذاب. بدیهی است اگر چنین نبود، نه تنها باب توبه را نمی گشود و فرصت بازگشت را همیشگی قرار . انالله و انا الیه راجعون خانواده محترم آقای شهلایی: خبردار شدیم که پدر بزرگوارتان به رحمت خدا پیوست آرزو می کنیم که وسعت صبر خانواده ی این دوستان عزیز به اندازه ی دریای غمشان باشد با هم دعا کنیم تا خداوند بزرگ روح عزیز از دست رفته را قرین رحمت کند و خوب از این میهمان جدید پذیرایی کند از درگاه خداوند سبحان برای آن مرحومه غفران و رحمت الهی و برای حضرت عالی و دیگر سوگواران صبر و شکیبایی مسئلت می نمایم روحش شاد و یادش گرامی از طرف: اسماعیل عبادی (ب) اشاره به بها خداست (نورانیت و زیبایی خدا)
(س) سین یعنی سنا خداست ( بلندى و رفعت خدا)
( م) مبم یعنی مجد( فروشکوه ملک خدا)
( الله) یعنی معبود ایزد ( هرچه است از خداست)
( رحمن) اشاره به رحمت فراگیر او خدا به همه عالم است
( رحیم) اشاره به رحمت ویژه خداوند به مومنان هست قرآنخدا برایت نامه(قرآن) فرستاده و در آن پانصد و شصت بار تو را به مهربانی اش خوانده، به رحمتش ایمان داشته باش. برگرفته از این لینک یا احد و یا صمد یا مجید /بنده عاصی به تو دارد امید. یا الله.... خداوند به حق این ماه شریف گذشتگان ما را غریق رحمت بی پایانش بگرداند. وما را نیز بر اطاعت وبندگی خود در این ماه رحمت کمک نماید. ای آنکه به ملک خویش پاینده تویی / در ت شب .صبح تویی/ کار من بیچاره قوی بسته شده / بگشای خدایا که گشاینده تویی. یا الله... خدا رحمت مرحوم کربلایی عوض . ذاکر. با سلام آ ین مطلب از مقارنات بحث سلام است. سلام در زبان و ادبیات عرب به معنای درود بوده، و از این باب هم در زمان ملاقات و هم در زمان خداحافظی کاربرد دارد. این سه سلام در احادیث ذکر شده اند، اما ی هرسه اینها را با هم واجب ندانسته است. برای فهم معنای این سلام ها لازم است به ترجمه آنها دقت کنیم: ترجمه: «درود و سلام بر تو ای پیغمبر، و رحمت و برکات خدا بر تو باد». «درود و سلام از خداوند عالم بر ما گزاران و تمام بندگان خوب او». «درود و سلام و رحمت و برکات خداوند بر شما مؤمنین باد». با توجه به این ترجمه مشخص می شود که ضمائر موجود به چه انی برگشت می کند. در باب معنای سلام نیز صادق (ع) فرموده اند: معنای سلام در انتهای ، امان است؛ یعنی ی که امر خداوند و سنت پیغمبر را با اخلاص و خشوع انجام می دهد، برای او از بلای دنیا امان و از عذاب آ ت نجات است. و سلام اسمی از اسمای الاهی است. با درک و تبیین این نکته برای هر فردی در جامعه ی که بداند دین رحمت و آمرزش و بخشش است ، در این مقاله راه های داشتن کشوری یو همراه با ااموزه های دینی در باره رحمت و بخشش در مقابل خشونت را برسی میکنیم. آیا دین خشونت هست؟

در درازای تاریخ ما همواره دو چهره از را می بینیم که یکی رحمت و برکت و نوعدوستی را علم میکند و دیگری خشونت.. رویکرد فقیهانه به دین وجی اش خشونت و دگم شی می باشد و دیگری رویکرد معرفتی به دین که در فلسفه و عرفان متجلی می شود در این رویکرد مهرورزی و ارجگذاری انسان تجلی کرده است.. لَا إِکْرَاهَ فِی الدِّینِ قَدْ تَبَیَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَیِّ فَمَنْ یَکْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَیُؤْمِنْ بِاللَّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَکَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَى لَا انْفِصَامَ لَهَا وَاللَّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ(256، بقره). “اجباری در قبول دین نیست. زیرا که خداوند راه هدایت و ایمان را از راه گمراهی و کفر تبیین کرده است. آن که راه سرکشی نرود و ایمان به خداوند داشته باشد بی تردید به عقیده محکم و وثیق چنگ انداخته است که زوالی در آن نیست. و خداوند شنوا و دانا است”. قران کریم کلام خداوند است که بر قلب مبارک رحمت حضرت محمد مصطفی(ص) نازل شده است. این کتاب الهی و شریف مهمترین منبع احکام و شه معنوی و اجتماعی مسلمانان است. و پیام قدسی آن برای همه زمانها و همه مکانها است. حسن بن علی بن فضال گوید : از رضا (علیه السلام) شنیدم که میفرمود : هر در ماه شعبان هفتاد بار از خداوند طلب مغفرت نماید ، خداوند گناهانش را اگرچه به عدد ستارگان باشد می آمرزد. فضایل ماه رجب ، شعبان رمضان ؛ صفحه 40 (از تالیفات محدث عالیقدر شیخ صدوق رحمت الله علیه ) وقتی روز قیامت شود، خداوند رحمتش را پراکنده سازد، تا آنجا که ابلیس نیز در آن طمع کند. امید فضل به معنی زیادتی است. راغب اصفهانی می گوید: هر عطیه ای که بر معطی لازم نیست فضل گویند یعنی احسان و رحمت و عطائی که خدا بر بندگان می کند بر خداوند لازم نیست بلکه از روی لطف و کرم است لذا به آن فضل گویند که زیادت است و گرنه بندگان حقی در نزد خدا ندارند. نزدیک به 90 مورد در قرآن فضل و رحمت پروردگار آمده است. در هر یک از آیاتی از قرآن که واژه فضل الهی آمده، معنای آن با توجه به قرائن آیه مورد نظر معلوم می شود. در این آیات فضل گاهی به معنی است و گاهی به معنای مقام نبوت و ولایت است. اهمیت و گستردگی رحمت خدا 1. عامل دوری از خسران ا وی: « فَلَولا فَضلُ اللهِ عَلَیکُم وَ رَحمَتُهُ لَکُنْتُمْ مِنَ الخَاسِرینَ»؛ 1 « اگر فضل و رحمت خداوند نسبت به شما نبود هر آینه از زیانکاران بودید.» 2. درخواست از فضل خدا: « وَ اسئَلُوا اللهَ مِنْ فَضلِهِ»؛ 2 « از فضل خدا درخواست کنید.» 3. گستردگی فضل خدا: قال الصادق علیه السلام: « إذا کانَ یومَ القِیامَةِ نَشَرَ اللهُ تَبارَکَ وَ تَعالی رَحمَتَهُ حَتَّی یطمَعَ إبلِیسُ فِی رَحمَتِهِ 3 ؛ وقتی روز قیامت شود، خداوند رحمتش را پراکنده سازد، تا آنجا که ابلیس نیز در آن طمع کند.» من ن خلق تا سودی کنم بلکه تا بر بندگان جودی کنم وقتی رحمت الهی(باران)قطع شود و چشمه ها و قنات ها خشک و کمبود آب پدید آید،برای نزول رحمت الهی و آمدن باران، می خوانند.نام این ، استسقاء،یا باران است. این نیز،یک درس توحیدی و توجه دادن به قدرت و رحمت الهی است،زیرا در خش الی و قحطی و بی آبی،از دست هیچ ،کاری بر نمی آید،تنها خداست که می تواند با فرستادن ابرهای باران زا،رحمت خویش را بر سر م. در زمانى که افسانه ها و جهل و بت پرستی امرى رایج ومعمول بود .در این شرایط خداوند رحمت محمد *صلى الله علیه وسلم*رامبعوث کرد وچون خداوند خواست که رس در جهان منتشر گردد. را به معجزه هایى غیبى عظیمى پشتیبانى کرد... خداوند نور من و نجات من است، از که بترسم؟ خداوند حافظ جان من است؛ از که هراسان شوم؟
حتی اگر لشگری برضد من برخیزد، ترسی به دل راه نخواهم داد! اگر علیه من جنگ ب ا کنند، به خدا توکل خواهم کرد و نخواهم ترسید.
تنها خواهش من از خداوند این است که اجازه دهد تمام روزهای عمرم در حضور او زیست کنم و در خانه او به او تفکر نمایم و جمال او را مشا. آیت الله آقا میرزا جواد آقا تبریزی می نویسد: روایات متعددی درباره عظمت و ویژگی های قدر به ما رسیده که هر کدام نکته ای از اسرار این شب را بازگو می
کنند. در روایتی از (ص) بزرگی این شب در گفت و گوی میان حضرت موسی(ع) با خداوند عنوان شده است.
در این روایت می خوانیم:
« حضرت موسى(ع) عرض کرد: خداى من، نزدیک شدن به تو را خواهانم، فرمود: نزدیکى . ماه رمضان از راه رسید خداوند در تمام سال رحمت خود را بر نان زمین و آسمان گسترانده است اما در ماه رمضان همه به میهمانی خداوند بزرگ دعوت شده ایم خداوندا میدانم که همواره به هر شکل ممکن مهربانیت را بر ما گسترانیده ای میدانم میخواهی در این ماه از غرایز حیوانی فاصله گرفته به خودت ما را نزدیکتر کنی ای خ که بندگانت را بسیار دوست داری دوستت . ماه رمضان از راه رسید خداوند در تمام سال رحمت خود را بر نان زمین و آسمان گسترانده است اما در ماه رمضان همه به میهمانی خداوند بزرگ دعوت شده ایم خداوندا میدانم که همواره به هر شکل ممکن مهربانیت را بر ما گسترانیده ای میدانم میخواهی در این ماه از غرایز حیوانی فاصله گرفته به خودت ما را نزدیکتر کنی ای خ که بندگانت را بسیار دوست داری دوستت . رییس جمهور با تأکید بر اینکه هیچ چیزی بدتر از یأس از رحمت الهی وجود ندارد، اضافه کرد: اگر ی بدترین گناه را مرتکب شده باشد و از بخشش خداوند مأیوس گردد در حقیقت گناه دیگری مرتکب شده است . خداوند را شکر که دو سه روزی در این موقع از سال شاهد بارانهائی پراکنده هستیم همینکه هوا سه چهارساعتی ابری می شود و مردم برای جمع محصولاتشان در این گرما کمی خنک می شوند جای شکرش باقیست و الان هم کم کم باران می بارد و هوا تقریبا خنک است و بهترین موقع برای جمع محصولات کشاورزی مخصوصا زردآلو که در این منطقه زیاد هم هست باران همه را خوشحال می کند و نه تنها کشاورزان و دامداران را ابررحمت گشتی و خشنود کردی مردمان غم مخور پشت و پناهت خالق رحمان بود تائبا باران رحمت برتو با گرفت حقتعالی اینچنین از غیب پشتیبان بود از خداوند خیر و برکت می خواهم و دعا در این باران را ازدست نمی دهم برای صخا آرزوی های بسیار خوبی دارم امیدوارم خداوند با جذب و جلب دلهای دریا و قلبهای شیر کمکم کند تا خدمات راحت و آسان قرض الحسنه ارائه بدهم و همه را شاد و سند نمایم mstr_100.jpg image result for ‫صخا‬‎ mstr_100.jpg پوریا جهانتیغی- آ ین شب از لیالی قدر هم به پایان رسید و هر به فراخور حال خود بهره برد و به خداوند نزدیک تر شد. انی که کوتاهی د و از این شب ها استفاده کافی را نبردند فرصت را از دست دادند و باید یک سال دیگر منتظر قدری دیگر باشند اگر عمری باقی باشد. امسال نیز چون سنوات گذشته دوستداران خاندان اهل البیت عصمت و طهارت(ع) در لیالی قدر در مساجد، . http://www.jamejamonline.ir/media/images/1389/05/02/l00881198083.jpg جلب رحمت خدا طلب یاری از آرامش بازداشتن از ا و منکر همراهی خدا با گزاران ولایت گزاران هدایت برای گزاران انذار برای گزاران رستگاری برای گزاران پاداش امان در سایه ی جلب رحمت خدا خداوند در سوره ی نور می فرماید: وَ اقیمُواالصَّلاةَ وَ اتواا َّکاة وَ اَطیعُواالرَّسوُلَ لعَلکُمْ ترْحَمُونَ. (نور/ 56) " و را بر پا دارید و زکات بدهید و رسول را اطاعت کنید تا مشمول رحمت شوید. " خداوند در این آیه اولین شرط برای داخل شدن در رحمت را ب ایی برمی شمارد. طلب یاری از وَاستعینُوا بِالصَّبْرِ والصَّلاةِ وَ اِنَّها لکبیرِةٌ اِلاّ عَلی الخاشِعینَ. (بقره/ 45) " و از صبر و یاری بجویید و این کار جز از برای خاشعان گران است. " کلمه استعانت به معنای طلب کمک است و این هنگامی است که انسان به تنهایی نمی تواند مشکلی را به دلخواه حل کند. چرا که در حقیقت یاوری جز خدای یگانه وجود ندارد. برای دیدن بقیه ی متن به ادامه ی مطلب برویدــــــــ> گرچه در تمام ها، ماه ها خداوند همواره برکاتش را برای انسان ها ارزانی داشته و تمام ایام پر برکت هستند، اما برخی از روزها و ماه ها از ویژگی و شادی افزون تری برخوردارند، از جمله این ماه ها ماه "ربیع الاول" است که به برکت قدوم حضرت رسول (ص)، ماهی پر خیر و برکت است؛ ماهی که آثار رحمت خداوند آشکار است و ذخایر برکات خداوند و نورهای زیبایی او بر زمین فرود آمده است. معنا و مفهوم صلوات بسم الله الرحمن الرحیم واژه صلاۀ، جمع آن صلوات به معنی خواندن و درود و تحیّت است. صلّی الله علیه، یعنی خداوند بر او درود فرستاد، در «معجم الوسیط» هم صلا به معنای دعا است. در «تفسیر جوان» آمده است که: چنانچه صلوات به خدا نسبت داده شود، به معنی فرستادن رحمت است و هر گاه به فرشتگان و مؤمنان منسوب گردد؛ به معنی طلب رحمت است. 1 معنای صلوات فرستادن خداوند بر صلی الله علیه و آله چیست؟ یعنی وقتی ما می گوییم: الّلهمّ صلّ علی محمّد و آل محمّد»، از خداوند خواسته ایم که چه کاری د؟ مگر آنها در کمال مطلق نیستند؟ بقیه در ادامه مطلب.... در ماه رمضان که ماه رحمت الهی است.خداوند خوان رحمت الهی خود را در جهان هستی پهن میکند و باز رحمت بی کران خود را به جهانیان ثابت میکند. هرچند مندان عالم کم هستند. نکاتی در ماه رمضان برای بهتر بودن. 1- مهربان بودن و اخمو بودن را رها 2- کمک به اطرافیان برای انجام کارهایشان 3- کنترل و مدیرت خودمان در مواقع عصبی شدن. 4- رعایت آنچه که باعث آزار د. در نهج البلاغه جلوه هایی از دو اصل ت و عد در گفتار، رفتار، سیره و عمل اهل بیت(ع) نشان داده می شود و جریان های انحرافی، ساختگی، منافق و بدعت گذار، بازشناسی و نقّادی می شود. نقش و جایگاه ت راستین و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در برابر نقشه ها و دسیسه ها و توطئه ها به طور وضوح تبیین می گردد و جنود حق، یان باطل، ائمه نور و منادیان ظلمت معرفی می گردد. گنجینه زمین و کلید رحمت خداوند چه ی ندای فرشته داعی را لبیک می گوید؟! رسول خدا «صلی ‌الله‌ علیه‌ و آله» می‌فرماید: «خداوند در آسمان هفتم فرشته‌ای را قرار داده که به او «داعی» گویند. چون ماه رجب فرا رسد آن فرشته از سر شب تا صبح ندا سر می‌دهد! خوشا به حال ذاکران و یادآوران خدا، خوشا به حال مطیعان. و خداوند تعالی می‌فرماید: من ه ن ی هستم که ه ن من است، من مطیع ی هستم که مطیع من است، من بخشنده ی هستم که تقاضای بخشش کند. ماه، ماه من، بنده، بنده من، رحمت، رحمت من. هر مرا در این ماه بخواند اجابتش می‌کنم، و هر از من چیزی طلب کند به او عطا کنم و هر از من طلب هدایت کند، او را هدایت می‌کنم. این ماه را ریسمانی بین خود و بین بندگانم قرار دادم، هر بدان چنگ زند به من می رسد.» (مستدرک الوسائل، ج ۷ ، ص 535) 113سوره از114 سوره قرآن کریم با نام رحمنِ رحیمِ آغازشده است.

و دین دین رحمت ومهربانی است.

خداوند به افرادمهربان ودلسوز رحم می کند

و رحمت او به آنها نزدیک است.

(صلّی الله علیه وآله وسلّم) مژده دهنده

رحمت ومهربانی است.

حضرت محمّد(صلّی الله علیه وآله وسلّم) برترین الگوی مهربانی

واخلاق نیک و زیبا ا. از رحمت خدا نا امید نشوید صادق(ع): هر سوره های عنکبوت و روم را در شب بیست و سوم ماه رمضان قرائت نماید به خدا قسم او از اهل بهشت است و پس از گفتن این جمله فرمودند: اینکه قسم یاد هر در این شب این سوره ها را بخواند اهل بهشت است هیچ استثنایی نمی کنم و نمی ترسم که خداوند به خاطر سوگند و عدم استثنای در آن برای من گناهی بنویسد. زیرا مطمئن هستم که این دو سوره نزد خداوند جایگاهی بزرگ دارد. بسم الله الرحمن الرحیم - انسان وقتی توبه می کند خداوند می فرماید من همه گناهانش را می بخشم؛ خیلی عجیب است، یعنی می شود یک عمر انسان گناه کند بعد که توبه کرد بخشیده شود؟ برای ما قابل هضم نیست، اما باید باورمان شود، خدا در قرآن وعده اش را داده است. - حضرت رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم می فرمایند: هیچ چیز برای خدا دوست داشتنی از این نی. به نام خداوند عشق به نام خداوند عشق و خداوند جان ها به نام خداوند شوق و خدای روان ها به نام خداوند مِهر و خدای محبّت به نام خداوند ذرّه ، خدای کلان ها به نام عزیزی که نور جهان است وبینا به نام خداوند نور زمین آسمان ها به نام خداوند راز و خِرَد، عشق و مستی خدای بزرگی به هر چه بشردر زمان ها به نام خدای رحیم و خداوند رحمان خدای توانا که آگ. با تشنگی و گرسنگی خود در آن، گرسنگی و تشنگی روز قیامت را بیاد آورید. به فقیران خود صدقه بدهید؛ بزرگان خود را در آن احترام کنید؛ کوچکترها را مورد رحمت خود قرار دهید و صله رحم بجا آورید. زبانهای خود را حفظ کرده، دیدگان خود را از آنچه نگاه به آن حلال نیست، نگهدارید. با یتیمان مردم مهربانی کنید تا با یتیمان شما مهربانی شود. به درگاه خداون. ماه "ربیع الاول" همانگونه که از اسم آن پیداست بهار ماه ها مى باشد؛ به جهت اینکه آثار رحمت خداوند در آن هویداست . در این ماه ذخایر برکات خداوند و نورهاى زیبایى او بر زمین فرود آمده است . زیرا میلاد رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) در این ماه است و مى توان ادعا کرد از اول آفرینش زمین رحمتى مانند آن به خود ندیده است . حکایاتی از رحمت خداوند

رسول خدا صلی الله علیه و اله فرمودند: زمانی که خداوند ابراهیم را به آسمان برد، چشمش را تقویت کرد تا آنچه در زمین است ببیند.

مرد و زنی را بر ا دید، پس به هلاکت شان نفرین کرد تا هر دو هلاک شدند.

دو نفر دیگر را دید، خواست نفرین شان کند که خدا به او وحی کرد: ای ابراهیم! نفرینت را از بندگان و کنیزانم ب. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم‏ به نام خداوند بخشنده بخشایشگر نام رحمان بعد از نام «اللَّه» گسترده ترین مفهوم را در میان نام های پروردگار دارد.
از آن جا که این سوره بیانگر انواع نعمت ها و مواهب بزرگ الهی است؛ با نام مقدس «رحمان» که رمزی از رحمت واسعه او است، آغاز می شود.

چرا که اگر صفت «رحمانیت» او نبود؛ این چنین خوان نعمت را برای دوست و دشمن نمی گستراند. لذا می فرماید خداوند رحمان، قرآن را تعلیم فرمود: «عَلَّمَ الْقُرْآنَ». به این ترتیب نخستین و مهم ترین نعمت را همان «تعلیم قرآن» بیان می کند و جالب این که بیان نعمت «تعلیم قرآن» را حتی قبل از مسئله «خلقت انسان» و «تعلیم بیان» ذکر کرده است.

در حالی که از نظر ترتیب طبیعی باید نخست اشاره به مسئله آفرینش انسان، و بعد نعمت تعلیم بیان و سپس نعمت تعلیم قرآن شود. اما عظمت قرآن ایجاب کرده که بر خلاف این ترتیب طبیعی نخست از آن سخن گوید.

به هر حال نام رحمان بعد از نام «اللَّه» گسترده ترین مفهوم را در میان نام های پروردگار دارد. زیرا می دانیم خداوند دارای دو رحمت است: «رحمت عام» و «رحمت خاص» نام رحمان اشاره به رحمت عام او است که همگان را شامل می شود و نام رحیم اشاره به رحمت خاص او است که مخصوص اهل ایمان و طاعت است.

شاید به همین دلیل نام رحمان بر غیر خدا هرگز اطلاق نمی شود(مگر این که با کلمه «عبد» همراه باشد) ولی وصف «رحیم» به دیگران نیز گفته می شود؛ چرا که هیچ دارای رحمت عام جز او نیست. اما رحمت خاص هر چند به صورت ضعیف در میان انسان ها و موجودات دیگر نیز وجود دارد.

بنابراین، خداوند سبحان این سوره را افتتاح به این اسم نمود؛ برای این که بندگان بدانند که تمام نعمت هایی که در این سوره توصیف نموده، از رحمتی صادر شده که شامل همه مخلوقات او می شود. و چند آیه ابتدای سوره نیز از جمله آن نعمت ها است که از رحمت واسعه او سرچشمه می گیرد. به همین جهت مناسب آمد که در این سوره نعمت های عمومی را به رخ بکشد. چه نعمت های دنیایی مؤمن وکافر را و چه نعمت های آ تی مؤمن را. چون نام رحمان دل بر رحمت عمومی خدا داشت؛ در اول این سوره واقع شد که در آن انواع نعمت های دنیوی و ا وی که مایه انتظام عالم انس و عالم جن است ذکر شده است.

پی نوشت :
(تفسیر نمونه، ج 23، ص 97؛ ترجمه مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج 24، ص 61) بخشش خداوند بخشنده وقتى روز قیامت شود ، بنده اى از اهل ایمان را حاضر کنند ، خطاب رسد : بنده ى من نعمتم را سربار معصیت ساختى و چندان که نعمت را بر تو افزودم تو بر عصیان افزودى . بنده از خجلت معصیت سر در پیش افکند . از پیشگاه رحمت خطاب رسد : اى بنده ى من سر بردار که همان ساعت که معصیت مى کردى تو را آمرزیدم و قلم عفو بر آن کشیدم . برای استفاده بهینه از زمان، در هنگام رفت و آمد، ذکر بگویید (البته ذکرهای بدون صدا و آرام تا شائبه ریا به وجود نیاید). سعی کنید از مرحله ذکر زبانی به مرتبه توجه به معنای ذکر و ذکر قلبی و یاد واقعی خداوند برسید؛ به طوری که او را حاضر و ناظر بر خود بدانید. ماه رمضان میهمانی خداوند، به معنای اکرام و رحمت خاص الهی بر بندگان است؛ بر اساس روایات، چند موضوع نشان از میهمانی خداوند است که عبارتند از: 1. از شب اول ماه رمضان درهای بهشت باز می شوند و تا شب آ بسته نمی شوند.1 2. از ابتدا تا انتهای ماه رمضان، درهای جهنم بسته می شوند.2 3. شیاطین در بند و زنجیر می شوند تا نتوانند روزه بندگان را اب کنند.3 4. ماه رمضان، ماهی است که اولش رحمت است و وسطش آمرزش گناهان و آ ش از آتش جهنم؛4 یعنی ما با رحمت الهی به میهمانی دعوت می شویم و آمرزیده می شویم و در پایان میهمانی به عنوان جایزه و هدیه یادگار میهمانی، از آتش جهنم آزاد می شویم. 5. شب قدر در این ماه است که ارزش آن از هزار ماه بیشتر است و عبادت در آن، نتایج بسیاری دارد و سرنوشت یک سال بندگان در آن تعیین می گردد.5 به طور کلی برای بهره برداری از ماه مبارک رمضان، هر ی باید متناسب با موقعیت شغلی و وضعیت جسمانی و روانی خویش، برنامه ریزی کند. فصل اول کلیات 1-1-مقدمه بدون شک شروع آفرینش بر پایۀ رحمت بوده و مجموعه هستی و همه مخلوقات ظهور رحمت حق اند و تداوم حیاتشان-چه در مرحلۀ مادی و چه در میدان هدایت و معنویت-به رحمت حضرت اوست.نگریستن به آثار رحمت الهی،شناخت الله را فراهم می کند،ولی گاهی غفلت در زندگی […]
 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] فصل اول کلیات 1-1-مقدمه بدون شک شروع آفرینش بر پایۀ رحمت بوده و مجموعه هستی و همه مخلوقات ظهور رحمت حق اند و تداوم حیاتشان-چه در مرحلۀ مادی و چه در میدان هدایت و معنویت-به رحمت حضرت اوست.نگریستن به آثار رحمت الهی،شناخت الله را فراهم می کند،ولی گاهی غفلت در زندگی […] 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] "این گامی است که مردها را از پسرها جدا مـی کنـد." تفـاوت میان تلاش برای رسیدن به اه ی که خودتان تعیین کرده اید و به آن هدف عالی یعنی خداوند.گفتند ما باید با تمام وجود بخـواهیم کـه هدفمان به سمت کمال باشد. آن لحظه که می گوییم: "نه، هرگـز!".چشمانمان را به روی رحمت خداوند می بندیم. این همـان نقطـه ای است که در آن اه محدودمان را رهـا کـردیم و . وقتی از سخن به میان میاوریم,اغلب اولین کلمه ای که به ذهن میاد صلح است.کلمه از مصدر سلام مشتق شده که همچنین ریشه کلمه سلام,به معن
صلح است. یک روش زندگی که ترویج دهنده؛ کرامت,احترام,صبر,و صلح ,عد و رحمت که همه این ویژگی ها همراه با ارامش و تسلیم در برابر خدا است.شاید بزرگترین این ویژگی ها رحمت است.این یکی از مضوعات مهم در قران است.بیگمان کتاب بزرگی(به نام قران)را برای ایشان فرستاده ایم که با اگاهی(کامل و شامل خدایانه خود از فطرت انسان و سرشت جهان,احکام و معانی)ان را توضیح داده است و تبیین کرده تا مایه هدایت (ایشان به سوی سعادت)و رحمت(خدا در هر دو سرا)برای انی باشد که مومنین(بدان)باشند. رحمت یک ویژگی اسمانی مظهر نجابت,تقوا,مراقبت,توجه,مهربانی,بخشش است.این ویژگی ها صرفا بازت از رحمت خداوند نسبت به خلقت او است که در این جهان قابل مشاهده است.پروردگار متعال می فرماید:محمد(ص) رحمتی نه تنها برای خانواده و دوستان,ملت عرب در قرن خودش بلکه برای تمام خلقت بوده است.همچنین در سوره انبیاء می فرماید(ای ),تو را جزء به عنوان رحمت برای جهانیان نفرستاده ایم. (ص)مظهر رحمت بود محبتش را به تمام انی که دوروبرش بودند ,خانواده,یتیمان,دوستان,غریبه ها و حتی دشمنان نشان میداد ,او حتی به محیط و حیوانات با احترام و محبت رفتار میکرد,او به اصحابش یاد داد که حیوانات قسمتی از مخلوقات خداوند هستند که باید مورد توجه واحترام قرار گیرند.سنت (ص)به ما یادآوری می کند که انسان جانشین خداوند بر روی زمین است ,توجه و مهربانی یکی از مسئولیت هایست که به عهده انسان واگذار شده است .گفتار و رفتار رسول خدا(ص)به ما نشان داده است اذیت وآزار مخلوقات نه تنها قابل قبول نیست بلکه باید در پیش گاه خداوند پاسخ گو باشیم . اگر ی گنجشکی را برای شکار و سرگرمی بکشد,گنجشک در روز قیامت فریاد می زند و می گوید: پروردگارا!آن شخص مرا بیهوده کشته است و مرا برای هدف مقید نکشته اند .