رحمت خداوند

به نقل از خبرگزاریها در مورد رحمت خداوند : بنام خداوند جان و د کزین بر تر از شه بر نگذرد خداوند جای و خداوند ماه. خداوند روزی ده رهنمای امروز ٢٠-٧-٩٤ خدا رو شکر که باز فرصت زندگی داد چند روز دیگه سالگرد سعید -خدایش بیامرزد چند ماهی هم از فوت آقای ص میگزره - خدا همه رو رحمت کنه تو این مراسمات من ی رو دیدم که شاید نباید میدیدم ش خداوند نگهدارش باشه این شعر رو واسه اون نوشتم خیلی دل. استجابت دعا در هنگام بارانبارش باران، یکی از زمان هایی است که به دعا  توصیه شده است استجابت دعا در هنگام باران به دلیل باز شدن درهای رحمت الهی است.  استجابت دعا در هنگام باران  استجابت دعا در هنگام بارانهنگام نزول باران، درهای رحمت خداوند باز می شود. از این رو می گویند در این زمان،دعا اجابت می شود و یکی از زمان هایی است . شرح پرسش:
آیا خداوند حضرت محمّد (ص) را برای رحمت و حضرت مهدی علیه السلام را برای انتقام مبعوث می کند؟ آیا هدف او با هدف رسول خدا مخالف است؟ و بدون این که هدایتگری و تبلیغ کند دست به قتل مردمان و خصوصاً غربی ها می زند؟ با این وجود آیا مردم اشتیاقی به ظهور ایشان دارند؟

پاسخ:
در بیان سیره ی رفتاری عصر علیه السلام بیان روایات . خدا یا
ای رحمت گر مهربان
به هر سو که مینگریم جز رحمت تو نمیبینم!
خونی که در رگ های ماست , به هر سلولی که میرسد خبر از تو میدهد ای رحمت گر مهربان.
چگونه است که نعمت حیات بخشیدی و افتخار شکر گذاری ارزانی نمودی, از عدم آدم آفریدی و حال آنکه بی نیاز ستوده ای و نیاز همچنان ما راست.
ای رحمت گر مهربان
تو را آنگونه که شایسته تو. محبت و اداء امانت و نیز عمل به حق از اموری است که در لسان دین به آن توجه بسیار شده است به گونه ای که هفتم آن را از دلایل رحمت خدا بر اهل زمین می دانند و می فرمایند: عَنِ الْکَاظِمِ ع قَالَ إِنَّ أَهْلَ الْأَرْضِ لَمَرْحُومُونَ مَا تَحَابُّوا وَ أَدَّوُا الْأَمَانَةَ وَ عَمِلُوا بِالْحَق. کاظم علیه السلام فرمودند: اهل زمین تا زمانی ک. وقتی رحمت الهی(باران)قطع شود و چشمه ها و قنات ها بخشکدو کمبود آب پدید آید،برای نزول رحمت الهی و آمدن باران، می خوانند.نام این ، استسقاء،یا باران است.
این نیز،یک درس توحیدی و توجه دادن به قدرت و رحمت الهی است،زیرا در خش الی و قحطی و بی آبی،از دست هیچ ،کاری بر نمی آید،تنها خداست که می تواند با فرستادن ابرهای باران زا،رحمت خویش را بر سر مردم بگسترد.
خداوند می فرماید:
«قل ارایتم ان اصبح ماؤکم غورا فمن یاتیکم بماءمعین؟» (۱) بگو:اگر آب شما بخشکد،چه ی برای شما آب گوارامی آورد؟
بی آبی یک منطقه و نیامدن باران،نشان قهر خدا و گاهی به سبب گناهانی است که مردم جامعه انجام می دهند.پس توجه به خدا و گریه و ماس و توبه و تضرع،سبب می شود خداوند عنایت کند و کم آبی رابر طرف سازد. باران برای جلب رحمت خداوند است.
علت نیامدن باران
همچنانکه اشاره شد،گاهی بی بارانی،نتیجه معاصی مردم و نوعی عقوبت و تنبیه الهی است.
رسول خدا(ص)فرموده است:  رسول اکرم درود و رحمت خداوند بر او، فرمودند: زمانی که شما براى وضو گرفتن بر می خیزید، گناهانتان از جوارح فرو ‏ریزد، وقتى روى به قلب خود متوجه خدا ‏شوید، مانند روزى است که متولد شده اید پاک و مطهر، و اگر بین دو سهوی از شما سرزند، بعدى پاکتان کند، هاى پنجگانه براى امت من حکم نهر جارى را دارد که در خانه واقع باشد، چگونه است وضع ى ک. برای تمام چیزهای منفی که ما بخود می گوییم، خداوند پاسخی مثبت دارد. تو گفتی«آن غیر ممکن است»، خداوند پاسخ داد«همه چیز ممکن است». تو گفتی«هیچ واقعاً مرا دوست ندارد»، خداوند پاسخ داد«من تو را دوست دارم». تو گفتی«من نمی توانم خود را ببخشم»، خداوند پاسخ داد«من تو را بخشیده ام». تو گفتی«من بسیار خسته هستم»، خداوند پاسخ داد«من به تو آرام. خداوند متعال همواره رحمتش، مقدم بر خشم اوست و در همواره رحمت خود را بر موجودات این جهان نازل می کند، اما در برخی موارد، خداوند بر گروهی خشمگین می شود. به هر سمت و سویی که انسان می نگرد، علایم رحمت خدا آشکار و هویدا است.خ که به دنبال فرصتی است که به هر نحوی رحمتش را بر موجودات ارزانی دارد؛ آن هم بدون هیچ منت و سرزنشی.اما در برخی موارد انسان ها نافرمانی را به اوج می رسانند و با اعمال و کردارشان منکر خدا می شوند و این کار را به صورت مداوم انجام می دهند.این گروه ناسپاس به هشدار های خداوند بی اعتنا هستند و پیرو ، دست به گناه و معصیت می زنند.اینجاست که خداوند بر آن گروه خشم می گیرد. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] 1 [مزمور داود] ای جان من خداوند را متبارک بخوان! و هرچه در درون من است نام قدّوس او را متبارک خواند. 2 ای جان من خداوند را متبارک بخوان و جمیع احسانهای او را فراموش مکن! 3 که تمام گناهانت را می آمرزد و همهٔ مرضهای تو را شفا می بخشد؛ 4 که حیات تو را از هاویه فدیه می دهد و تاج رحمت و رأفت را بر سر تو می نهد؛ 5 که جان تو را به چیزهای نی. شفقنا – حجت ال والمسلمین علی اکبر بدیعی در یادداشتی به مناسبت ولادت اکرم (ص) آورده است: مهربانی ، که برگرفته از رحمت و مهربانی خداوند است، بی کرانه است. صفحات تاریخ پر است از مهربانی های او. از این رو، خدایش او را مایه رحمت و مهربانی عالمیان خواند. او همه سربازان جنگ احد را، […] در بخشی از دعای روز نهم ماه مبارک رمضان از خداوند درخواست رحمت واسعه می کنیم؛ موضوعی که حتی خداوند در آیات قرآن هم به آن اشاره کرده است. قرآن خدا برایت نامه(قرآن) فرستاده و در آن پانصد و شصت بار تو را به مهربانی اش خوانده، به رحمتش ایمان داشته باش. برگرفته از این لینک سوال: اگر دین رحمت است، چرا در آیات فراوانی می فرماید که با مشرکان بجنگید، سران فتنه را بکشید و در قصاص برای شما حیات است و ...؟ البته که دین رحمت است و «اگر» ندارد. خداوند متعال رحمان و رحیم است و رحمتش را حتی بر «عد » خود مسبوق داشته است، چه رسد به عذاب. بدیهی است اگر چنین نبود، نه تنها باب توبه را نمی گشود و فرصت بازگشت را همیشگی قرار . یکی از بزرگواران سوال کرده بودند: "قلب گسترده تر از رحمت حضرت حق  است یا ماجرا بالع است یا نسبت تساوی برقرار است؟"
محی الدین در عبارتی از فص شعیبی تصریح می کند که قلب عارف وُسعِ حضرت حق را دارد و تصریح می کند که قلب گسترده تر از رحمت حضرت حق است. از سوی دیگر، محی الدین در ادامه همین فص تصریح می کند که "رحمت وسیع تر و گسترده تر از قل. یا احد و یا صمد یا مجید /بنده عاصی به تو دارد امید. یا الله.... خداوند به حق این ماه شریف گذشتگان ما را غریق رحمت بی پایانش بگرداند. وما را نیز بر اطاعت وبندگی خود در این ماه رحمت کمک نماید. ای آنکه به ملک خویش پاینده تویی / در ت شب .صبح تویی/ کار من بیچاره قوی بسته شده / بگشای خدایا که گشاینده تویی. یا الله... خدا رحمت مرحوم کربلایی عوض . ذاکر. آثار و پاداش گزاران جلب رحمت خدا طلب یاری از آرامش بازداشتن از ا و منکر همراهی خدا با گزاران ولایت گزاران هدایت برای گزاران انذار برای گزاران رستگاری برای گزاران پاداش امان در سایه ی جلب رحمت خدا خداوند در سوره ی نور می فرماید: وَ اقیمُواالصَّلاةَ وَ اتواا َّکاة وَ اَطیعُواالرَّسوُلَ لعَلکُمْ ترْحَمُونَ. (نور/ 56) " و را بر پا دارید . تو گفتی «آن غیر ممکن است»، خداوند پاسخ داد «همه چیز ممکن است» تو گفتی «هیچ واقعاً مرا دوست ندارد»، خداوند پاسخ داد «من تو را دوست دارم»، تو گفتی «من بسیار خسته هستم»، خداوند پاسخ داد «من به تو آرامش خواهم داد»، تو گفتی «من توان ادامه دادن ندارم»، خداوند پاسخ داد «رحمت من کافی است»، تو گفتی «من نمی توانم مشکلات را حل کنم»، خداوند پا. قرآنخدا برایت نامه(قرآن) فرستاده و در آن پانصد و شصت بار تو را به مهربانی‌اش خوانده، به رحمتش ایمان داشته باش.
برگرفته از این لینک


حسن بن علی بن فضال گوید : از رضا (علیه السلام) شنیدم که میفرمود : هر در ماه شعبان هفتاد بار از خداوند طلب مغفرت نماید ، خداوند گناهانش را اگرچه به عدد ستارگان باشد می آمرزد. فضایل ماه رجب ، شعبان رمضان ؛ صفحه 40 (از تالیفات محدث عالیقدر شیخ صدوق رحمت الله علیه ) وقتی روز قیامت شود، خداوند رحمتش را پراکنده سازد، تا آنجا که ابلیس نیز در آن طمع کند. امید فضل به معنی زیادتی است. راغب اصفهانی می گوید: هر عطیه ای که بر معطی لازم نیست فضل گویند یعنی احسان و رحمت و عطائی که خدا بر بندگان می کند بر خداوند لازم نیست بلکه از روی لطف و کرم است لذا به آن فضل گویند که زیادت است و گرنه بندگان حقی در نزد خدا ندارند. نزدیک به 90 مورد در قرآن فضل و رحمت پروردگار آمده است. در هر یک از آیاتی از قرآن که واژه فضل الهی آمده، معنای آن با توجه به قرائن آیه مورد نظر معلوم می شود. در این آیات فضل گاهی به معنی است و گاهی به معنای مقام نبوت و ولایت است. اهمیت و گستردگی رحمت خدا 1. عامل دوری از خسران ا وی: « فَلَولا فَضلُ اللهِ عَلَیکُم وَ رَحمَتُهُ لَکُنْتُمْ مِنَ الخَاسِرینَ»؛ 1 « اگر فضل و رحمت خداوند نسبت به شما نبود هر آینه از زیانکاران بودید.» 2. درخواست از فضل خدا: « وَ اسئَلُوا اللهَ مِنْ فَضلِهِ»؛ 2 « از فضل خدا درخواست کنید.» 3. گستردگی فضل خدا: قال الصادق علیه السلام: « إذا کانَ یومَ القِیامَةِ نَشَرَ اللهُ تَبارَکَ وَ تَعالی رَحمَتَهُ حَتَّی یطمَعَ إبلِیسُ فِی رَحمَتِهِ 3 ؛ وقتی روز قیامت شود، خداوند رحمتش را پراکنده سازد، تا آنجا که ابلیس نیز در آن طمع کند.» من ن خلق تا سودی کنم بلکه تا بر بندگان جودی کنم آپلود ع ماه مبارک رمضان ماه میهمانى خداوند است. میهمانى خداوند، به معناى اکرام و رحمت خاص الهى بر بندگان است زیرا بندگان- اعم از مؤمن و کافر در سراسر زندگى خود، در سر سفره اکرام و رحمت الهى نشسته ‏اند. اما میهمانى در ماه رمضان، اکرام و رحمت خاص براى روزه داران است. بر اساس روایات، چند موضوع نشان از میهمانى خداوند است: 1 از شب اول ماه رمضان، درهاى بهشت باز مى‏شود و تا شب آ بسته نمى ‏شود(1) 2 از ابتدا تا انتهاى ماه رمضان، درهاى جهنم بسته مى‏ شود(2) 3 شیاطین در بند و زنجیر مى‏ شوند تا نتوانند روزه بندگان را اب کنند همان 4 ماه رمضان، ماهى است که ابتداى آن رحمت، وسطش آمرزش گناهان و پایان آن، آزادى از آتش جهنم است‏(3) یعنى، با رحمت الهى به میهمانى دعوت و آمرزیده مى‏ شویم و در پایان میهمانى به عنوان هدیه، از آتش جهنم آزاد مى‏ گردیم. 5 وجود شب قدر در این ماه است که ارزش آن، از هزار ماه بیشتر است و عبادت در آن، نتایج بسیارى دارد و سرنوشت یک سال بندگان در آن تعیین مى‏ گردد(4) (1) بحارالانوار، ج 96، ص 344 میزان‏ الحکمه، ج 5، ص. 2132
(2) میزان‏ الحکمه، ج 5، ص. 2132
(3) همان.
(4) همان. در زمانى که افسانه ها و جهل و بت پرستی امرى رایج ومعمول بود .در این شرایط خداوند رحمت محمد *صلى الله علیه وسلم*رامبعوث کرد وچون خداوند خواست که رس در جهان منتشر گردد. را به معجزه هایى غیبى عظیمى پشتیبانى کرد... خداوند نور من و نجات من است، از که بترسم؟ خداوند حافظ جان من است؛ از که هراسان شوم؟
حتی اگر لشگری برضد من برخیزد، ترسی به دل راه نخواهم داد! اگر علیه من جنگ ب ا کنند، به خدا توکل خواهم کرد و نخواهم ترسید.
تنها خواهش من از خداوند این است که اجازه دهد تمام روزهای عمرم در حضور او زیست کنم و در خانه او به او تفکر نمایم و جمال او را مشا. #چهارشنبه_ها_شرح حدیث -امید به رحمت الهی
#بیان_و_تفسیر_روایات 23
#محتوای_تبلیغی
#مقام_معظم_ ی

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین

دریافت http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/30404/13940214_5295.3gp

عَن أَبِی حَمزَةِ الثِّمالِی قالْ قالَ الصّادِقُ جَعفَرُ بنُ محمدٍ علیهماالسلام أُرْجُ اللهَ رَجاءً لَا یُجَرِّئُکَ عَلَی مَعَاصِیه (۱)
[به خداوند امید داشته باش؛ امیدی که تو را بر نافرمانی خداوند جرئت نبخشد.]
پس اولاً رجاء لازم است. امید به رحمت الهی، به مغفرت الهی، به عون الهی، اینها لازم است؛ تا جایی که یکی از گناهان کبیره را «یأس عن روح الله» (۲) دانسته اند.
پس رجاء را باید همیشه داشت؛ یعنی این ارتباط بین دل شما و خدای شما همیشه باید برقرار باشد؛ بدانید که می توانید از او جلب رحمت کنید، جلب تفضل کنید، این باید باشد. منتها این رجاء و امید به نحوی نباشد که ما را گستاخ کند بر انجام معصیت.

وَ خَفِ اللهَ خَوْفاً لَا یُؤْیِسُکَ مِنْ رَحمَتِه
[و از خداوند بیم داشته باش، بیمی که تو را از رحمت خداوند ناامید نگرداند.]
از آن طرف هم خوف لازم است. خوف از خدای متعال لازم است، که این خوف لازمه ی معرفت است. ی که معرفت [به خداوند] داشته باشد، خوف [از او هم] پیدا می کند. هر چه معرفت انسان بیشتر باشد، خوف او بیشتر است.

۱) الامالی شیخ صدوق، صفحه ی ۶۵ ۲) «ناامید شدن از مشمول رحمت الهی قرار گرفتن» که از گناهان کبیره است و در آیه ی ۸۷ از سوره ی مبارکه ی یوسف تأکید شده است که:
یَا بَنِیَّ اذْهَبُواْ فَتَحَسَّسُواْ مِن یُوسُفَ وَ أَخِیهِ وَ لاَ تَیْأَسُواْ مِن رَّوْحِ اللّهِ إِنَّهُ لاَ یَیْأَسُ مِن رَّوْحِ اللّهِ إِلاَّ الْقَوْمُ الْکَافِرُونَ
اى پسران من! بروید و از یوسف و برادرش جست وجو کنید و از رحمت خدا نومید نشوید، که از رحمت خداوند جز کافران نومید نمی شوند.
ماه رمضان از راه رسید خداوند در تمام سال رحمت خود را بر نان زمین و آسمان گسترانده است اما در ماه رمضان همه به میهمانی خداوند بزرگ دعوت شده ایم خداوندا میدانم که همواره به هر شکل ممکن مهربانیت را بر ما گسترانیده ای میدانم میخواهی در این ماه از غرایز حیوانی فاصله گرفته به خودت ما را نزدیکتر کنی ای خ که بندگانت را بسیار دوست داری دوستت . ماه رمضان از راه رسید خداوند در تمام سال رحمت خود را بر نان زمین و آسمان گسترانده است اما در ماه رمضان همه به میهمانی خداوند بزرگ دعوت شده ایم خداوندا میدانم که همواره به هر شکل ممکن مهربانیت را بر ما گسترانیده ای میدانم میخواهی در این ماه از غرایز حیوانی فاصله گرفته به خودت ما را نزدیکتر کنی ای خ که بندگانت را بسیار دوست داری دوستت . صلوات، از جانب خداوند رحمت است و از سوی فرشتگان پاک گناهان و از طرف مردم دعا است . خداوند را شکر که دو سه روزی در این موقع از سال شاهد بارانهائی پراکنده هستیم همینکه هوا سه چهارساعتی ابری می شود و مردم برای جمع محصولاتشان در این گرما کمی خنک می شوند جای شکرش باقیست و الان هم کم کم باران می بارد و هوا تقریبا خنک است و بهترین موقع برای جمع محصولات کشاورزی مخصوصا زردآلو که در این منطقه زیاد هم هست باران همه را خوشحال می کند و نه تنها کشاورزان و دامداران را ابررحمت گشتی و خشنود کردی مردمان غم مخور پشت و پناهت خالق رحمان بود تائبا باران رحمت برتو با گرفت حقتعالی اینچنین از غیب پشتیبان بود از خداوند خیر و برکت می خواهم و دعا در این باران را ازدست نمی دهم برای صخا آرزوی های بسیار خوبی دارم امیدوارم خداوند با جذب و جلب دلهای دریا و قلبهای شیر کمکم کند تا خدمات راحت و آسان قرض الحسنه ارائه بدهم و همه را شاد و سند نمایم mstr_100.jpg image result for ‫صخا‬‎ mstr_100.jpg خداوند آقای پاشایی رو رحمت کند. خداوند به پدرش صبر بده. خداوند به آنهایی که فکر د اگر با به تصویر کشیدن مراسم ایشان، برای نظام خطری ایجاد می شود، عقل بده. خداوند به آنهایی که نخواستند با بزرگ این مراسم و دامن زدن به آن، مروج موسیقی پاپ باشند، اجر بده. خداوند به ما هم عقل بده، مرتضی الان مثل هر ی که از دنیا می رود، آرزو دارد که بازگردد و. اینکه شب قدر، بین سه یا دو شب عنوان شده یا هر سه شب، شب قدر عنوان شده است براى
این است که عبادت شب قدر افضل از عبادت هزار ماه است که هشتاد و سه سال و چهار ماه
است. شب قدر، شب رحمت خاص خداوند است. ویژگی‏ هایی که شب قدر دارد، شب‏ های دیگر ندارد، مانند نزول فرشتگان رحمت و «روح» (که فرشته بزرگ و با عظمت الهی است). همچنین برتری آن بر هزار ماه. به واسطه این ویژگی ‏ها، اعمال انسان در این شب از عظمت خاصی برخوردار می ‏شود.عبادات در قالب‏ های گوناگون، واسطه ‏های فیض الهی اند. بشر توسط عبادت مستحق پاداش می شود و به خاطر گناه سزاوار عذاب می ‏شود.خداوند دارای صفات کمال است و براساس صفات کمال، فیض او بر تمام موجودات هستی و از جمله انسان نازل می شود. یکی از صفات خداوند، رحمت است. چون هر یک از صفات الهی از طریق اسباب و واسطه سرازیر می شود، صفت رحمت او نیز از راه‏ های خاص بر انسان و موجودات نازل می شود.
شب قدر یکی از مجاری فیض رحمت الهی است. در این شب خداوند رحمت خود را بر بندگان جاری نموده است، همان گونه که در بسیاری اوقات دیگر مانند ماه مبارک رمضان، اعیاد و روزهای خاصی که به عنوان «ایام الله» ذکر می‏ شوند، رحمت بی شمار نازل می شود و یا توبه و وجود ان و ان معصوم، مجاری فیض و رحمت الهی شناخته می شوند.
خدا بنا به حکمت و مصلحت و از همه مهم‏تر لطف خود، هر ساله چنین شبی را در مسیر انسان‏ ها قرار داد تا به خود آیند و فرصت توبه و جبران گناهان را داشته باشد.از طرف دیگر چون رحمت الهی بی پایان است، ی که متصل به آن شود، از فواید و برکات آن برخوردار می شود. یکی از فواید آن محو تمام گناهان است، چرا که رحمت نامتناهی و بی پایان می‏ تواند گناهان انسان را که مطمئناً به اندازه رحمت خداوند نیست، از بین ببرد. ( ادامه مطلب) ماه رمضان که فرا می رسد ، فضای شهر را عطر خدا فرا می گیرد. هر در حد و اندازه خویش ، در تلاش است تا شاید اندکی به خدا نزدیک شود. مردم حضور خدا بیش از گذشته در کنار خویش احساس می کنند. گناهان کم میشود. جرائم کاهش می یابد. طنین ربنا در سراسر شهر می پیچد و این نمونه ای بسیار ساده از رحمت و لطف خداوند در حق بندگاندش می باشد. پس بیایم از آ ین لحظ. حضرت خضر (ع) و ماجرای زندگی او
حضرت خضر (ع) / حضرت خضر (ع) و ماجرای زندگی او
در قرآن مجید به صراحت نامی از حضرت خضر - علیه السلام - نیامده، ولی طبق روایات متعدد، منظور از آیه 65 سوره کهف (که مربوط به داستان موسی و مرد عالم است و قبلاً در زندگی موسی - علیه السلام - ذکر شد) حضرت خضر - علیه السلام - است، که خداوند او را در آیه مذکور چنین توصیف. [درخصوص مومنان] هر بدنی که چهل روز آسیبی به آن وارد نشود، ملعون است و دور از رحمت خداوند. یونس ابن یعقوب از صادق علیه السلام نقل کرده است: [درخصوص مومنان] هر بدنی که چهل روز آسیبی به آن وارد نشود، ملعون است و دور از رحمت خداوند. گفتم: واقعا ملعون است؟ فرمود: بله. گفتم: واقعا؟ باز فرمود: بله. پس چون علیه السلام سنگینی مطلب برای من را مشاهد. حضرت محمد (ص): اول وقت خشنودی خداوند و آ وقت ؛عفو خداوند است . صادق (ع): خداوند از هر یک ویا یک کار نیک را قبول کند ؛عذابش نمی نماید. حضرت محمد (ص): دعا ,کلید رحمت ؛وضو ؛کلید و ؛کلید بهشت است. 113سوره از114 سوره قرآن کریم با نام رحمنِ رحیمِ آغازشده است.

و دین دین رحمت ومهربانی است.

خداوند به افرادمهربان ودلسوز رحم می کند

و رحمت او به آنها نزدیک است.

(صلّی الله علیه وآله وسلّم) مژده دهنده

رحمت ومهربانی است.

حضرت محمّد(صلّی الله علیه وآله وسلّم) برترین الگوی مهربانی

واخلاق نیک و زیبا ا. ماه "ربیع الاول" همانگونه که از اسم آن پیداست بهار ماه ها مى باشد؛ به جهت اینکه آثار رحمت خداوند در آن هویداست . در این ماه ذخایر برکات خداوند و نورهاى زیبایى او بر زمین فرود آمده است . زیرا میلاد رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) در این ماه است و مى توان ادعا کرد از اول آفرینش زمین رحمتى مانند آن به خود ندیده است . سوره "الرحمن" را عروس قرآن گفته اند، زیر هر چیز زیبا و با منظره ای را عروس می نامند و سوره الرحمن به خاطر برشمردن نعمت های فراوان الهی با اسلوب خاص خود یکی از سوره های بسیار زیبا و جالب قرآن است. در حدیث (ص) آمده است: "هر چیزی عروسی دارد، و عروس قرآن سوره الرحمن است.در روایات ی سوره "یس" قلب قرآن نامیده شده است.معنی):بخشنده. (علت نامگذاری):. بسم الله الرحمن الرحیم - انسان وقتی توبه می کند خداوند می فرماید من همه گناهانش را می بخشم؛ خیلی عجیب است، یعنی می شود یک عمر انسان گناه کند بعد که توبه کرد بخشیده شود؟ برای ما قابل هضم نیست، اما باید باورمان شود، خدا در قرآن وعده اش را داده است. - حضرت رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم می فرمایند: هیچ چیز برای خدا دوست داشتنی از این نی. با تشنگی و گرسنگی خود در آن، گرسنگی و تشنگی روز قیامت را بیاد آورید. به فقیران خود صدقه بدهید؛ بزرگان خود را در آن احترام کنید؛ کوچکترها را مورد رحمت خود قرار دهید و صله رحم بجا آورید. زبانهای خود را حفظ کرده، دیدگان خود را از آنچه نگاه به آن حلال نیست، نگهدارید. با یتیمان مردم مهربانی کنید تا با یتیمان شما مهربانی شود. به درگاه خداون. به بهانه توهین به ساحت مقدس اکرم صلی الله علیه و اله لطفا در این بحث شرکت کرده و نظر بدهید قران کریم این بزرگوار را رحمت برای تمام عالمیان حتی کفار و غیر مسلمانان قرار داد چنانچه در قران کریم آیه 107 سوره «انبیاء» به رحمت عامه وجود (صلى الله علیه وآله) اشاره کرده و مى فرماید: و ما ارسلناک الا رحمه للعالمین- ما تورا نفرستادیم مگر به عنو. ماه برکت ماه رحمت ماه قرآن داره تموم میشه ولی من و ما شما چه کردیم آیا ریسمون خودمون رو محکم بافتیم یا نه به امید سال دیگه ایم نمی دونم شماها نظرتون چیه ولی من میگم بیچاره ترین این کره خاکی منم که نتونستم اون جور که باید از این دریای رحمت خداوند عالم ماهی بگیرم ....خدا کمکم کن غروب روز هفتم فوت مهربانمان بود که با خانواده سوار ماشین شدیم که از اساس بسمت ساری راه بیافتیم ، متوجه مشتی رحمت شدم که از دکانش بسمت خانه اش می رفت، و قتی به بنده رسید نکته ای را در باب تصرف زمینی راه از باب تذکر به بنده فرمود تا به شخص مورد نظر انتقال دهم و در نهایت گفت: " مه عمر سر بهیه ، من شه حرف ره زمبه اسا این آقا خوانه چیکار هاکنه. حضرت علی علیه السلام حساب و رزق را در جمیع آثار و شئون ، شبیه هم دانسته اند.

از المؤمنین علیه السلام پرسیدند: چگونه با وجود کثرت مخلوقات خداوند از آنها حساب می کشد؟ حضرت فرمودند : همانطوری که با وجود کثرتشان ، آنها را روزی می دهد».
«پرسیدند: چگونه خداوند از آنها حساب می کشد و مردم خدا را نمی بینند؛ حضرت فرمود همانطوری که آنان ر. برای استفاده بهینه از زمان، در هنگام رفت و آمد، ذکر بگویید (البته ذکرهای بدون صدا و آرام تا شائبه ریا به وجود نیاید). سعی کنید از مرحله ذکر زبانی به مرتبه توجه به معنای ذکر و ذکر قلبی و یاد واقعی خداوند برسید؛ به طوری که او را حاضر و ناظر بر خود بدانید. ماه رمضان میهمانی خداوند، به معنای اکرام و رحمت خاص الهی بر بندگان است؛ بر اساس روایات، چند موضوع نشان از میهمانی خداوند است که عبارتند از: 1. از شب اول ماه رمضان درهای بهشت باز می شوند و تا شب آ بسته نمی شوند.1 2. از ابتدا تا انتهای ماه رمضان، درهای جهنم بسته می شوند.2 3. شیاطین در بند و زنجیر می شوند تا نتوانند روزه بندگان را اب کنند.3 4. ماه رمضان، ماهی است که اولش رحمت است و وسطش آمرزش گناهان و آ ش از آتش جهنم؛4 یعنی ما با رحمت الهی به میهمانی دعوت می شویم و آمرزیده می شویم و در پایان میهمانی به عنوان جایزه و هدیه یادگار میهمانی، از آتش جهنم آزاد می شویم. 5. شب قدر در این ماه است که ارزش آن از هزار ماه بیشتر است و عبادت در آن، نتایج بسیاری دارد و سرنوشت یک سال بندگان در آن تعیین می گردد.5 به طور کلی برای بهره برداری از ماه مبارک رمضان، هر ی باید متناسب با موقعیت شغلی و وضعیت جسمانی و روانی خویش، برنامه ریزی کند. فصل اول کلیات 1-1-مقدمه بدون شک شروع آفرینش بر پایۀ رحمت بوده و مجموعه هستی و همه مخلوقات ظهور رحمت حق اند و تداوم حیاتشان-چه در مرحلۀ مادی و چه در میدان هدایت و معنویت-به رحمت حضرت اوست.نگریستن به آثار رحمت الهی،شناخت الله را فراهم می کند،ولی گاهی غفلت در زندگی […]
 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] فصل اول کلیات 1-1-مقدمه بدون شک شروع آفرینش بر پایۀ رحمت بوده و مجموعه هستی و همه مخلوقات ظهور رحمت حق اند و تداوم حیاتشان-چه در مرحلۀ مادی و چه در میدان هدایت و معنویت-به رحمت حضرت اوست.نگریستن به آثار رحمت الهی،شناخت الله را فراهم می کند،ولی گاهی غفلت در زندگی […] 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] به نام خداوند رحمان و رحیم.ما این قرآن عظیم الشان را(که رحمت واسع و حکمت جامع است) در شب قدر نازل کردیم و تو چه مى‏دانى شب قدر چیست؟ شب قدر(در مقام و مرتبه)از هزار ماه بهتر و بالاتر است در این شب فرشتگان و روح(یعنى جبرئیل)به اذن خدا از هر فرمان(و دستور الهى و سرنوشت‏خلق) نازل مى‏شوند این شب رحمت و سلامت و تهنیت است تا صبحگاه اینجانب با تأثر و اندوه، به داغداران و مصیبت زدگان عرض تسلیت و همدردی میکنم و صبر و آرامش قلبی آنان را از خداوند مسألت مینمایم و رحمت و مغفرت برای جان باختگان می طلبم. لازم است هیچ تأخیر و سستی در ادای این وظیفه نشود. و امیدوارم خداوند لطف و تفضل و کمک خود را شامل حال مصیبت دیدگان و کمک کاران فرماید. قرآن کریم کت ساده و معمولی نیست تا انسان بتواند بر اثر آشنایی با قواعد عربی و مانند آن به همه ی معارفش دست یابد، کت است که ریشه در اوج آسمان دارد و از علم خداوند سرچشمه گرفته و درک معارف بی انتهای آن بدون نردبان تقوا و ارتباط با خدا، امکان پذیر نیست. خدای سبحان برای فهم قرآن، قلب پاک و طاهر را لازم می داند؛ چنانکه می فرماید «إِنَّهُ ل.