روح القدس

به نقل از خبرگزاریها در مورد روح القدس : مهر نوشت: قاسم سلیمانی با فرماندهان گردان قسام و القدس در نوار غزه تلفنی گفتگو کرد. انتخاب به نقل از القدس العربی نوشت: رئیس کمیته بین المللی دومای روسیه، لئونید اسلوتسکی، پیشنهاد ایران در رابطه با تشکیل ائتلافی بین ایران، پا تان و عراق را نپذیرفته و بر این نکته تاکید کرد که اختلافاتی بین مسکو و تهران پیرامون برخی سیاست ها وجود دارد. پایگاه خبری انتخاب به نقل از القدس العربی نوشت: ایرانی ها که احساس می کنند به اجبار وارد «بحران قطر» شده اند، به علل زیاد چاره ای ندیدند که در کنار قطر قرار گیرند به ویژه که حجم تهاجم تبلیغاتی و گروه چهار جانبه تحریم کننده قطر، زمینه را برای تقویت روابط ایران و قطر فراهم کرد چرا که تهران انگیزه چنین تهاجمی را می داند. اداره کتابخانه های عمومی شهرستان کلات به مناسبت روز قدس و همچنین حوادث ناگوار غزه مسابقه کتابخوانی طریق القدس را از کتاب فلسطین از تا انتفاضه برگزار می نماید. مهلت شرکت در مسابقه تا ۲۰ مردادماه سال ۹۳ می باشد. علاقه مندان جهت شرکت در مسابقه و دریافت منبع آن به کتابخانه علامه جعفری روبروی کاخ خورشید مراجعه نمایند. چشمان خود را ببندید. دنیایی خیالی را فرض کنید. خود را در این دنیا به نظر آورید. این شخص خیالی همان قدر خود شما هستید که این دنیای خیالی، حقیقت دارد. نه شما آن نیستید و نه شما آنید. اگر ی او را ببیند یا بشنود انگار که شما را دیده و شنیده است. آن روح شما است و لی آفریده شماست. صورتی از شما در دنیایی خیالی است. روح القدس صورتی از خدا در دنیای . سلامی به گرمای آفتاب تابستان به تمام دوستان . فقط خواستم بگم ,خ ناکرده گرمای هوای تابستان دوستان را ازحضور حماسی در روز قدس باز نداره. وعده دیدار ما ۱۹تیر۹۴مسیرهای تجلی حضور برای دفاع از تن (فلسطین). القدس لنا شعار همیشگی یادمون باشه ,که میدونم همیشه در ذهن هااست. ""مرگ بر ""مرگ بر اسراییل" ""الموت ل "الموت لاسراییل"" هیچ غلطی نمیتواند د . یکی دیگر از کارهایی که امسال تولید شد، کلیپ "#ناسک_القدس" بود که با همکاری موسسه میم لبنان و دوستان عزیز موسسه #مأوا ( موسسه آوای انقلاب ی ) حاصل شد.
ناسک القدس که به زبان عبری و عربی تولید شده و صحنه هایی از آن مربوط به #قدس شریف و ای # است، حس در #لبنان و سر و صدا به پا کرده.
و این یعنی کار به خوبی دیده شده... ببینید ؛ ان شاالله به زودی کل. رو مه القدس العربی با انتشار کاریکاتوری و رژیم صهیونیستی را دو روی یک سکه معرفی کرد. اعتقاد نامه و ایمان ما من ایمان دارم به خدای پدر قادر مطلق، خالق آسمان و زمین و به پسر یگانه او، خداوند ما عیسی که بواسطه روح القدس در رحم قرار گرفت و از مریم متولد شد و در حکومت پنطیوس پیلاطس الم کشید و مصلوب شده بمرد و مدفون گردید و به عالم ارواح نزول کرد و در روز سوم از مردگان برخاست، به آسمان صعود نموده به دست راست خدای پدر قادر مط. قاسم سلیمانی با فرماندهان گردان قسام و القدس در نوار غزه تلفنی گفتگو کرد. انتخاب به نقل از القدس العربی نوشت: دو روز پیش رئیس جمهور برنامه جدید خود در مورد ایران را اعلام کرد. مجمع پیش وتان جهاد و شهادت جبهه گرد به مناسبت سی و ششمین سالگرد عملیات طریق القدس، بیانیه ای را صادر کرد. شبکه اسکای نیوز در خبری فوری گزارش داد گردان های القدس منطقه اشدود و پایگاه زیکیم را هدف قرار داد.
در همین حال شبکه المیادین گزارش داد از بامداد امروز بیش از 20 فروند موشک به سمت شهرک های صهیونیست نشین مشرف بر باریکه غزه پرتاب شده است.
رسانه های ی هم از پرتاب موشک به شمت شهرک "شاعر هنیگف" خبر دادند. گردهمایی بزرگ ان با عنوان «شکوه مقاومت» و نکوداشت حماسه عملیات طریق القدس همزمان با روز بسیج مستضعفین در مصلای علی(ع) کرمان برگزار شد اجتماع بزرگ شکوه مقاومت و مراسم گرامیداشت عملیات طریق القدس (فتح الفتوح) با حضور آیت الله «سید یحیی جعفری» ولی فقیه و کرمان، سرلشکر پاسدار «محمد علی جعفری » فرمانده کل پاسداران انقلاب ی و شخصیت های کشوری و لشکری، ان و مسئولین استانی در مصلی کرمان برگزار شد. ...... ادامه مطلب القدس العربی در گزارشی نوشت امور خارجه در سفر دوره ای خود به خاورمیانه ش ت سختی را تجربه خواهد کرد. بسم هو من به سرچشمه خورشید نه خود بردم راه ذره ای بودم و مهر تو مرا بالا برد من خسی بی سر و پایم که به سیل افتادم او که می رفت مرا هم به دل دریا برد (علامه عظیم الشأن طباطبایی عزیز) اسئلکم الدعا الطریق الی کربلا ثم من کربلا الی القدس ان شاءالله ... یا علی مدد بسم الله الرحمن الرحیم صادق (ع) فرمودند:اگر شیعیان با تضرع واصرار در دعا فرج مارا بخواهند خداوند فرج مارا می رساند ولی اگر دست روی دست بگذارند وقتی کار به نهایت رسید فرج فرا می رسد. بحارالانوار ج 52 ص 52 حضرت مهدی (عج):برای تعجیل در فرج وظهور من بسیار دعا کنید که همانا فرج وگشایش خود شماست. کمال الدین ج 2 ص 485 احتجاج ج2 ص 284 حضرت المومنین عل. تولّد عیسی چنین بود: مریم مادر او که به عقد یوسف درآمده بود، قبل از آنکه به خانهٔ شوهر برود به وسیلهٔ روح القدس آبستن شد. یوسف که مرد نیکوکاری بود و نمی خواست مریم را در پیش مردم رسوا کند، تصمیم گرفت مخفیانه از او جدا شود. یوسف هنوز در این فکر بود، که فرشتهٔ خداوند در خواب به او ظاهر شد و گفت: «ای یوسف پسر داوود، از بردن مریم به خانهٔ خو. وزارت خارجه پا تان در بیانیه ای اعلام کرد که آباد تصمیم ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن قدس ی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را به شدت محکوم می کند. انتخاب به نقل از القدس العربی نوشت: سخنان تند ولی عهد سعودی مسئولان ایرانی را غافلگیر نکرد، چرا که آنها به خوبی می دانند باید برای مقابله با ی که او را صدامک(صدام کوچک)می نامند، آماده شوند! القدس العربی نوشت ولیعهد جوان سعودی در پی بنیان مرحله چهارم حکومت در عربستان و گرفتن انتقام پدر خود (سلمان) است. به نوشته القدس العربی، مسکو در بحران ایجاد شده در روابط کشورهای عربی با قطر به شکل ضمنی از این کشور حمایت می کند. زیارت نیمه شب رضا(ع) و پیروزی در عملیات طریق القدس! شهید صیاد گزارش مختصری هم در حضور آیت الله صدوقی و واعظ طبسی دادند و عرض د ما مزاحم آقا شدیم تا امشب در حرم دعای مخصوص داشته باشند. خبرگزاری فارس: زیارت نیمه شب رضا(ع) و پیروزی در عملیات طریق القدس سومین شهید محراب آیت الله شیخ محمد صدوقی در سال 1287 هجری شمسی در یزد متولد شد. وی مدت 21 سال در قم به فراگیری علوم ی پرداخت و از آغاز مبارزات چه پیش از قیام 15 داد و چه پس از آن، همواره از یاران و مروجان افکار متعالی بود. او و یزد بود و سرانجام در روز 11 تیر سال 1361 در حالی که جایگاه جمه را ترک می کرد به دست یکی از منافقین کوردل به شهادت رسید. سخنگوی شاخه نظامی جهاد ی فلسطین اعلام کرد این پس از جنگ 51 روزه علیه نوار غزه بار دیگر خود را تجهیز کرده است؛ وی در ادامه بر گزینه مقاومت مسلحانه تأکید کرد. یکی دیگر از کارهایی که امسال تولید شد، کلیپ "#ناسک_القدس" بود که با همکاری موسسه میم لبنان و دوستان عزیز موسسه #مأوا ( موسسه آوای انقلاب ی ) حاصل شد.
ناسک القدس که به زبان عبری و عربی تولید شده و صحنه هایی از آن مربوط به #قدس شریف و ای # است، حس در #لبنان و سر و صدا به پا کرده.
و این یعنی کار به خوبی دیده شده... ایرنا نوشت: محمد البسیونی دبیرکل حزب الکرامه و یکی از ان تشکیل دموکراتیک مصر که جبهه مخالفان در این کشور است به القدس العربی گفت: مطلع شدن مردم مصر از دیدار عبدالفتاح السیسی با نخست رژیم صهیونیستی و افشای آن از سوی یک رو مه صهیونیستی یک رسوایی است. مرکز م ع حقوق فلسطینیان و «القدس» اعلام کرد رژیم صهیونیستی سال ۲۰۱۷، صد و سی و دو ساختمان و خانه متعلق به فلسطینیان را در شهر قدس و حومه آن ت یب کرده است. انتخاب به نقل از القدس العربی نوشت: سخنان تند ولی عهد سعودی مسئولان ایرانی را غافلگیر نکرد، چرا که آنها به خوبی می دانند باید برای مقابله با ی که او را صدامک(صدام کوچک)می نامند، آماده شوند! ... ایسنا نوشت: در مقابل همگرایی بزرگی که در حال حاضر میان ترکیه و روسیه وجود دارد و قرارداد اخیر ید سامانه موشکی s-۴۰۰ در راس آن قرار دارد، دو طرف همچنان در مورد برخی مسائل در بحران اختلافاتی با یکدیگر دارند. عملیات«طریق القدس»۲ بلافاصله بعد از عملیات«ثامن الائمه»۳ که ش ت حصر آبادان بود، صورت گرفت، طولانی شدن عملیات ثامن الائمه که حدود ۳ ماه بود، باعث خستگی نیروها شده بود. فرمانده ولی عصر(عج) خوزستان عملیات ظفرمند طریق القدس معروف به فتح الفتوح را مقدمه پیروزی های بعدی رزمندگان در 8 سال دفاع مقدس عنوان کرد. حضور نیروهای تیپ قدس به جهت حمایت از پیشروی های قریب الوقوع به سوی دیرا ور است. جلسه شورای هماهنگی پایگاه به همراه سایر ان پایگاه مقاومت طریق القدس در مورخه 20/8/94 روز چهارشنبه بعد از اقامه ظهر در سالن جلسه سازمان با حضور تعداد 65 نفر برگزار گردید. تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید زینت بخش مجلس بود ، بعد از آن آقای علی محمودی فرمانده پایگاه طریق القدس سازمان ضمن تشکر از حضور ان عزیز درهمه صحنه ها و خصوصاً در دعوت نامه های جلسات پایگاه مطالبی در مورد کانون تخصصی بسیج ایراد نمودند . وی با اشاره به اینکه کانون تخصصی تشکیل شده است و پایگاه مقاومت ح تخصصی پیدا خواهد کرد افزود تمامی ان در قالب تخصص خود به فعالیت خواهند پرداخت .در ادامه جلسه آقای عدیل سروی رییس محترم سازمان جهاد کشاورزی از زحمات فرمانده پایگاه و کلیه ان قدردانی نموده و با بیان نکاتی از عاشورا به بیان نکته هایی در خصوص امر به معروف و نهی از منکر پرداخته و خلاصه ای از عملکرد و رشد 6/5% در بخش کشاورزی در استان را بیان نمودند. آقای سیفی زاده مربی حلقه شجره طیبه صالحین نیز با بیان این که در اجرای امر به معروف باید حریم ها را رعایت کرد افزود باید تفکیک کنیم و بایدها و نبایدها را رعایت نماییم. وی با اشاره به مراتب امر به معروف و نهی از منکر به توضیح مختصری در موردماده 104 قانون مجازات ی پرداخت . مراسم راس ساعت 13:30 با نثار صلوات بر روح پاک و ملکوتی حضرت «ره» و شهیدان انقلاب ی و شهیدان هشت سال دفاع مقدس و نیز سلامتی ی به پایان رسید

سلیمانی خاری در چشم دشمن شده و همه به نقش این مجاهد در عراق و اذعان دارند
نیوز: فرمانده کل تأکید کرد: قاسم سلیمانی خاری در چشم دشمن شده و امروز دوست و دشمن به نقش این مجاهد کرمانی در عراق و اذعان دارند.
به گزارش نیوز؛ سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده کل پاسداران انقلاب ی صبح امروز چهارشنبه در اجتماع شکوه مقاومت و همچنین سالگرد عملیات طریق القدس که در مصلی علی(ع) شهر کرمان برگزار شد، با گرامی داشت یاد و خاطره ی عملیات طریق القدس به هفته بسیج اشاره کرد و گفت: هفته بسیج، سالگرد صدور فرمان تاریخی (ره) بر تشکیل 20 میلیونی در سال 58 و بعد از تسخیر لانه جاسوسی بود که همین امر موجب تضمین امنیت کشور در مقابل دشمن شده است.


امروز مورخه 94/05/05 نشست تخصصی در خصوص اقتصادمقاومتی پایگاههای مقاومت طریق القدس سازمان جهادکشاورزی و شهرستانهای استان وادارات تابعه واعضای شورای پایگاه از ساعت 10/5 صبح با تلاوت آیات از قرآن در سالن جلسه سازمان جهادکشاورزی استان اردبیل جسله شروع شده وحجت ال ولمسلیمن حاج آقا اکبری محترم ولی فیقه در سازمان جهادکشاورزی خیرمقدم گفت. وسپس معاون محترم برنامه ریزی واموراقتصادی وجانشین ریاست محترم سازمان پس از خیرمقدم گویی به مهمانان عزیز از عملکرد سازمان توضیح داده اند .وبعداز حاج آقا پرتوی صحرایی رئیس اداره روابط عمومی سازمان پیام ریاست محترم سازمان را قرائت نمودندوسپس فرمانده پایگاه جناب آقای علی محمودی پس از خیرمقدم گویی در در خصوص تعداد نیروهای واز عملکرد پایگاه استان توضیحات لازم را ارئه نمود.
جواب: رشد روندی است که طی آن بیشتر و بیشتر می توان شبیه شد. وقتی ما ایمانمان را بر روی می گذاریم، روح القدس مراحلی را در ما شروع می کند که بیشتر شبیه او شده بشکل او دربیاییم. احتمالا بهترین جایی که رشد را توضیح می دهد 2 پطرس 1 : 3-8 است که به ما می گوید با قدرت خدا ما آنچه برای یک زندگی خداگونه لازم داریم، که هدف رشد ست، در اختیار داریم. . پایگاه خبری انتخاب به نقل از القدس العربی نوشت: بعد از تصمیم عربستان سعودی به محاصره قطر که یکی از شش کشور عضو شورای همکاری خلیج [فارس] است، این شورا با سرنوشت مبهمی رو به روست. این شورا ٣٦ سال پیش با هدف ایجاد مقابله اعضا با پیامدهای انقلاب ی ایران تأسیس شد که در آن زمان در اوج جوش و وش انقل بود. نیروهای عراقی خود را برای پا ازی مناطق مهمی از جمله « القدس و المهموز» آماده می کنند؛ نیروهای عراقی در هشت روز گذشته موفق شده اند حدود ۸۰ درصد از مساحت های ی را در کرکوک پا ازی کنند. در میان ی خوزستانی در عملیات طریق القدس، شهیدی به نام « صالحی» بود که گمان می کردیم ماست. همه اهل خانواده، گریان و عزادار شدیم که بعد چند روز پیگیری دیدیم سالم است و فقط تشابه اسمی بوده است. موقعی که به سلامت از جبهه آمد، همه او را در آغوش گرفتند و بعضی از همرزمانش شعار می دادند که «شهید زنده! خوش آمدی». با نگاهی به فرقه های مختلف ی متوجه می شویم که تعمید گرفتن انواع و اَشکال مختلف دارد. برخی کلیساها افراد را غسل تعمید می دهند و به طور کامل در آب فرو می برند، و برخی دیگر صرفاً بر آن ها آب می پاشند. ببینیم کتاب مقدس در این باره چه تعلیم می دهد؟ کتاب مقدس در این باره که ایمانداران را دقیقاً به چه صورت باید تعمید داد دستور صریحی نمی دهد. ب. متی باب ۲۸
۱۸ آنگاه عیسی جلو آمد و به ایشان فرمود: «تمام اختیارات آسمان و زمین به من داده شده است . ۱۹ پس بروید و تمام قومها را شاگرد من سازید و ایشان را به اسم پدر و پسر و روح القدس غسل تعمید دهید؛ ۲۰ و به ایشان تعلیم دهید که تمام دستوراتی را که به شما داده ام ، اطاعت کنند. مطمئن باشید هر جا که بروید، حتی دورترین نقطه دنیا باشد، من هم. مردم تهران در قالب گروهها و دسته هایی با سر دادن شعارهای مرگ بر ، مرگ بر ، روز جهانی قدس یوم الله یوم الله، بنیانگذار امروز روح الله روح الله و با در دست داشتن پرچم هایی با مضامین القدس النا و نصرمن الله و فتح قریب اوج انزجار خود از رژیم صهیونیستی را بیان کرده و از مردم غزه دفاع می کنند. بیداری ؛ احیا شدن محبت نخستین مان نسبت به است.
بیداری ؛ به معنی سلوک در نور همراه با عیسی است.
بیداری ؛ نیز به این معنی است که به او اجازه بدهیم که در ما زندگی کند.
بیداری ؛ به معنی بازگشت به ح سلامت پس از یک دوران ضعف و رکود است.
بیداری ؛ به معنی تصدیق گناهانمان و در خواست از عیسی به جهت آمرزش و پاک شدن است .
بیداری ؛ ب. ۱۸ امّا ولادت عیسی چنین بود که چون مادرش مریم به یوسف نامزد شده بود، قبل از آنکه با هم آیند، او را از روح القدس حامله یافتند. ۱۹ و شوهرش یوسف چونکه مرد صالح بود و نخواست او را عبرت نماید، پس اراده نمود او را به پنهانی رها کند. ۲۰ اما چون او در این چیزها تفکر میکرد، ناگاه فرشته خداوند در خواب بر وی ظاهر شده ، گفت : «ای یوسف پسر داود، از گرفتن زن خویش مریم مترس ، زیرا که آنچه در وی قرار گرفته است ، از روح القدس است . ۲۱ و او پسری خواهد زایید و نام او را عیسی خواهی نهاد، زیرا که او امت خویش را از گناهانشان خواهد رهانید.» ۲۲ و این همه برای آن واقع شد تا کلامی که خداوند به زبان نبی گفته بود، تمام گردد ۲۳ «که اینک آبستن شده پسری خواهد زاییـد و نـام او را عمانوئیـل خواهنـد خوانـد که تفسیـرش ایـن است : خـدا با مـا.» ۲۴ پـس چـون یوسف از خواب بیدار شد، چنانکه فرشته خداونـد بـدو امر کـرده بود، بعمـل آورد و زن خویش را گرفت ۲۵ و تا پسر نخستین خود را نزاییـد، او را نشنـاخت ؛ و او را عیسـی نام نهـاد. ‏فرشته به یوسف ظاهر می شود ۱۸ امّا ولادت عیسی چنین بود که چون مادرش مریم به یوسف نامزد شده بود، قبل از آنکه با هم آیند، او را از روح القدس حامله یافتند. ۱۹ و شوهرش یوسف چونکه مرد صالح بود و نخواست او را عبرت نماید، پس اراده نمود او را به پنهانی رها کند. ۲۰ اما چون او در این چیزها تفکر میکرد، ناگاه فرشته خداوند در خواب بر وی ظاهر شده ، گفت : «ای یوسف پسر داود، از گرفتن زن خویش مریم مترس ، زیرا که آنچه در وی قرار گرفته است ، از روح القدس است . ۲۱ و او پسری خواهد زایید و نام او را عیسی خواهی نهاد، زیرا که او امت خویش را از گناهانشان خواهد رهانید.» ۲۲ و این همه برای آن واقع شد تا کلامی که خداوند به زبان نبی گفته بود، تمام گردد ۲۳ «که اینک آبستن شده پسری خواهد زاییـد و نـام او را عمانوئیـل خواهنـد خوانـد که تفسیـرش ایـن است : خـدا با مـا.» ۲۴ پـس چـون یوسف از خواب بیدار شد، چنانکه فرشته خداونـد بـدو امر کـرده بود، بعمـل آورد و زن خویش را گرفت ۲۵ و تا پسر نخستین خود را نزاییـد، او را نشنـاخت ؛ و او را عیسـی نام نهـاد.‏ احتمال بیعت شیخ فتنه لبنان با نشریه القدس العربی از احتمال بیعت "احمد الاسیر" شیخ سلفی تندروی جنوب لبنان،با خبر داد. به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، نشریه القدس العربی چاپ لندن به نقل از منابع امنیتی نوشت که به زودی "امارت" خود را در لبنان ایجاد و شیخ احمد الاسیر، شیخ تندروی سنی مذهب سلفی، را به عنوان " " خود در این کشور منصوب می کند.

این نشریه افزود: نه تنها طرح های امنیتی بلکه برنامه های نظامی برای لبنان در سر دارد و قصد دارد به عنوان مقصد بعدی، سیطره نفوذ خود را تا این کشور ادامه دهد.

از سوی دیگر شادی المولوی در حساب کاربری خود در توییتر اعلام کرد که اردوگاه عین الحلوه را ترک کرده و این کار را فقط به منظور توقف ریختن خون مسلمانان انجام داده است.

گروه تروریستی طی حدود ی ال گذشته بخشی های از خاک عراق و را با انجام جنایت های بیشمار علیه مردم ، تصرف کرده و همچنان به فعالیت های ضد ی در این مناطق ادامه می دهد. این گروه به ی ابوبکر البغدادی از تروریست های جداشده از شبکهٔ القاعده تأسیس شده است. سرتیپ شاهین تقی خانی که از اردیبهشت ماه سال جاری سخنگوی ایران شده است، در نخستین روز از هفته دفاع مقدس مهمان کافه خبر خبرآنلاین بود تا ابعادی از جنگ 8 ساله تحمیلی را تشریح کند. همراهی و در طول جنگ بویژه در عملیات ثامن الائمه، طریق القدس، فتح المبین و بعد بیت المقدس و بخش‎های روایت نشده ای از جنگ همچون ساعتها یت خلبانی شهید بابایی در. حمدی محمدی گفت: به دنبال تعلیق سفرهای عمره، استقبال مردم از سفرهای عتبات افزایش یافته، از این رو در راستای تامین نیاز زائران ایجاد بسته های متنوع سفر عتبات با تعداد روزها و خدمات متفاوت در برنامه قرار گرفته است. عید صعود به آسمان و نزول روح القدس بر کلیس ا پس از اینکه عید باشکوه رستاخیز خداوندمان عیسی را جشن گرفتیم و از برکات آن بهره مند گشتیم ، اکنون کلیسای مقدس ما را جهت برگزاری دو عید بزرگ دیگر دعوت می نماید : عید صعود به آسمان و نزول روح القدس بر کلیسا . رویداد صعود به آسمان که بر طبق کتاب اعمال رسوالن چهل روز پس از رستاخیز وی انجام گرفت )ب. با عرض سلام و ارادت خدمت همه دوستان نازنین روجینی جلسهٔ این هفته انجمن روجین مورخ 96/03/20 در مرکز ساری شناسی بشرح ذیل برگزار شد. 1- قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید 2- ارائه موضوع لیلة القدر و روح القدس توسط آقاى رشیدی 3-بحث گروهی درباره موضوع لیلة القدردر پناه خدواند سبحان باشید.  معنای "روح القدس " در قرآن چیست؟! روح القدس واژه «رُوحُ القُدُس» چهار بار در قرآن مجید آمده که گاه درباره حضرت عیسى (علیه السلام) و گاه درباره (صلى الله علیه وآله) است. در مورد حضرت (علیه السلام) مى فرماید: «وَآتَیْنَا عِیسَى ابْنَ مَرْیَمَ الْبَیِّنَاتِ وَأَیَّدْنَاهُ بِرُوحِ الْقُدُسِ»: (و به عیسى بن مریم دلایل روشن دادیم; و او را با روح القدس تایید کردیم).(سوره بقره، آیه 87) در مورد سخن گفتن عیسى (علیه السلام ) در گاهواره، مى فرماید: «ذْ أَیَّدتُّکَ بِرُوحِ الْقُدُسِ تُکَلِّمُ النَّاسَ فِی الْمَهْدِ وَکَهْلًا »: (به خاطر آور زمانى که تو را با "روح القدس" تأیید ; که در گاهواره و نیز در حال میانسالى، با مردم سخن مى گفتى).(سوره مائده، آیه 110) و درباره (صلى الله علیه وآله) مى خوانیم: «قُلْ نَزَّلَهُ رُوحُ الْقُدُسِ مِن رَّبِّکَ بِالْحَقِّ»: (بگو: "روح القدس آن را از جانب پروردگارت بحق نازل کرده").(سوره نحل، آیه 102) مفسّران براى «رُوحُ القُدُس» عمدتاً دو تفسیر ذکر کرده اند: یکى فرشته وحى جبرئیل، و دیگرى نیروى مرموز غیبى خاصّى که با انبیاء بوده است. آیه مربوط به (صلى الله علیه وآله) با معناى اول تناسب دارد ولى آیات مربوط به حضرت (علیه السلام) متناسب با معناى دوم است و همان بود که را تأیید مى کرد تا در گاهواره سخن بگوید و یا مردگان را زنده نماید. این روح مقدّس و پاک منبع الهام بخش بزرگى براى انبیاء بوده و حتّى از بعضى از تعبیرات احادیث استفاده مى شود که روح القدس با افراد با ایمان (طبق سلسله مراتب ایمانى) نیز همراه است، و همان است که گویندگان متعهّد و شاعران با ایمان را در گفتن و سرودن نثر و نظم هاى بلیغ تأیید مى نموده، و مومنان راسخ را در تصمیم گیرى هاى مهم تقویت مى کرده است. از روایات فراوانى بر مى آید که روح القدس حقیقتى بوده است در انبیاء و ائمه معصومین (علیهم السلام) که با آن حقایق بسیارى را درک مى کرده اند از جمله در روایات متعددى آمده است که ان معصوم (علیهم السلام) به هنگام قضاوت و داورى از روح القدس مدد مى گرفتند. منظور از تأیید حضرت عیسی (علیه السلام) توسط روح القدس ! موضوع تأیید و کمک عیسی بن مریم (علیه السلام) توسط روح القدس، چندین بار در قرآن آمده است:
1. «وَلَقَدْ آتَیْنَا مُوسَى الْکِتَابَ وَقَفَّیْنَا مِن بَعْدِهِ بِالرُّسُلِ وَآتَیْنَا عِیسَى ابْنَ مَرْیَمَ الْبَیِّنَاتِ وَأَیَّدْنَاهُ بِرُوحِ الْقُدُسِ ... ». [1]
2. «تِلْکَ الرُّسُلُ فَضَّلْنَا بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ مِّنْهُم مَّن کَلَّمَ اللّهُ وَرَفَعَ بَعْضَهُمْ دَرَجَاتٍ وَآتَیْنَا عِیسَى ابْنَ مَرْیَمَ الْبَیِّنَاتِ وَأَیَّدْنَاهُ بِرُوحِ الْقُدُسِ ... ».[2] 3. «إذْ قَالَ اللّهُ یَا عِیسى ابْنَ مَرْیَمَ اذْکُرْ نِعْمَتِی عَلَیْکَ وَعَلَى وَالِدَتِکَ إِذْ أَیَّدتُّکَ بِرُوحِ الْقُدُسِ تُکَلِّمُ النَّاسَ فِی الْمَهْدِ وَکَهْلًا ... ». [3] این روح مقدّس و پاک منبع الهام بخش بزرگى براى انبیاء بوده و حتّى از بعضى از تعبیرات احادیث استفاده مى شود که روح القدس با افراد با ایمان (طبق سلسله مراتب ایمانى) نیز همراه است، و همان است که گویندگان متعهّد و شاعران با ایمان را در گفتن و سرودن نثر و نظم هاى بلیغ تأیید مى نموده، و مومنان راسخ را در تصمیم گیرى هاى مهم تقویت مى کرده است در آیه اول و دوم نام حضرت عیسی (علیه السلام) بعد از ذکر کلمه ان آمده است. علت این ذکر خاص بعد از عام، به خصوص در آیه اول تأکید بر نام عیسی (علیه السلام) بوده که شریعت جدیدی را بعد از موسی (علیه السلام) آورده است، البته این ان مقام بالایی داشته اند، اما بعد از موسی (علیه السلام)، قطعاً عیسی (علیه السلام) دارای شریعت جدید بوده و دین موسی را نسخ کرده و این علت ذکر خاص عیسی(علیه السلام) است. [4]
مفسران «بیّنات» در دو آیه اول را نیز به معنای معجزات عیسی (علیه السلام)؛ مانند زنده مردگان، شفا دادن مریض ها و ... ذکر کرده اند. [5]
بحث در مورد روح القدس به دو صورت می تواند تقریر شود: اول این که، روح القدس به صورت کلی چه معنایی در قرآن دارد؛ در این مورد بحث های مفصلی جریان دارد که نیازی به ذکر آنها در این جا نیست. [6] دوم: روح القدس در این آیات، چه معانی دارد؛ در این آیات، احتمالاتی پیرامون روح القدس وجود دارد که برخی از آنها معتقدانی نیز دارد و برخی تنها در حد احتمال ذکر شده اند. این احتمالات از این قرارند:
1. تعدادی از مفسّران روح القدس در این آیات را به مانند آیات دیگر قرآن به جبرئیل تفسیر کرده اند. 2. برخی از مفسّران روح القدس را به انجیل تعبیر کرده اند؛ به این معنا که خداوند به وسیله انجیل حقانیت عیسی (علیه السلام) را بر مردم آن زمان اثبات کرد و وجود انجیل، تأیید و کمکی بر عیسی شد. [7]
3. روح القدس، همان اسم اعظمی است که عیسی (علیه السلام) توسط آن مردگان را زنده می کرد و با این اسم بود که حقانیت عیسی بر همگان آشکار شد.
4. منظور از روح در این عبارت؛ روح عیسی (علیه السلام) است و منظور از «القدس» خداوند باری تعالی تعبیر می کند، اما در این که چرا خداوند، روح عیسی (علیه السلام) را به خود نسبت داده، به نظر می رسد برای بزرگ و گرامی داشتن عیسی (علیه السلام) بوده است.[8]
اینها احتمالاتی بود که در تفسیر های مختلف ذکر شده است؛ برخی از مفسّران یکی را انتخاب کرده اند.
پی نوشت ها:
[1]. بقره، 87: «ما به موسى کتاب دادیم و در پى او انى فرستادیم و به عیسى بن مریم معجزاتى دادیم و او را با روح القدس تأیید کردیم ... ».
[2]. بقره، 253: «از آن فرستادگان برخى را بر برخى برترى بخشیدیم. از آنان ى است که خدا با او سخن گفت، و برخى از آنان را درجات و مراتبى بالا برد. و عیسى بن مریم را دلایل و نشانه‏هاى روشن دادیم، و او را به وسیله روح القدس توانایى بخشیدیم ... ».
[3]. مائده، 110: «[یاد کنید] هنگامى که خدا فرمود: اى عیسى بن مریم! نعمتم را بر خود و بر مادرت یاد کن، آن گاه که تو را به وسیله روح القدس توانایى بخشیدم، که با مردم در گهواره [به اعجاز] و در میان سالى [به وحى‏] سخن گفت ... ».
[4]. ف الدین رازی، ابوعبدالله محمد بن عمر، مفاتیح الغیب، ج 3، ص 595، دار احیاء راث العربی، بیروت، چاپ سوم، 1420ق.
[5]. فیض کاشانی، ملامحسن، تفسیر الصافی، تحقیق: اعلمی، حسین، ج 1، ص 157، انتشارات الصدر، تهران، چاپ دوم، 1415ق.
[6]. برای اطلاعات بیشتر ر.ک: 5973: روح در قرآن و علت عدم توضیح بیشتر در مورد ماهیت آن.
[7]. از جمله انی که این قول را مطرح کرده است: محمد رشید بن علی رضا (رشید رضا)، تفسیر المنار، ج 1، ص 312، الهیئة المصریة العامة للکتاب، مصر، 1990م.
[8]. این قول به برخی از بزرگان منسوب است که در برخی از تفاسیر نقل شده است: مفاتیح الغیب ، ج 3، ص 596. فرآوری: محمدی بخش قرآن تبیان منابع: سایت کوئست سایت ای شبهه