طهورا

به نقل از خبرگزاریها در مورد طهورا : من یه خواهر شش ساله کوچیک دارم که بیشتر از جون و آینده ی خودم هم دوسش دارم.همیشه میگم بعداز مامان و بابا و خدا فقط اونو دارم اونم میدونه بعد از مامان و بابا و خدا فقط منو داره!!! جالبه، اونقدر همیدیگه رو دوست داریم که یه لحظه دوری همدیگه رو نمی تونیم تحمل کنیم... خودم دانشجوی تبریزم ، چند بار شده که تو تبریز اتفاق بدی برام افتاده و حال ج. ه همت مؤسسه خیریه طهورا؛ همایش مهارت ها و آداب زندگی ی در شه برگزار شد %d9%87%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d9%85%d9%87%d8%a7%d8%b1%d8%aa%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d9%88-%d8%a2%d8%af%d8%a7%d8%a8-%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c-%d8%a7%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d9%86%d8%af%db%8c%d8%b4%d9%87-%d8%a8%d8%b1%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%d8%af خبرنگاران افتخاری/ زینب عبدی: همایش مهارت ها و آداب زندگی ی همزمان با ایام ماه مبارک رمضان ویژه ن مددجو به همت مؤسسه خیریه طهورای شهر شه برگزار شد. به گزارش خبرنگار افتخاری خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)، زینب عبدی، مدیر مؤسسه خیریه طهورا گفت: همایش مهارت ها و آداب زندگی ی ویژه ن مددجو همزمان با ایام ماه مبارک رمضان در تاریخ 11 تیرماه در فاز یک شه برگزار شد. وی با بیان اینکه در این همایش مددجویان، جمعی از حامیان خیریه و ن کارآفرین حضور داشتند، اظهار کرد: جمع خوانی جزء چهارم قرآن کریم و تفسیر آن، قرائت زیارت عاشورا و ذکر صلوات و دعا از برنامه های این مراسم بود. طهورا ایوبی (انصارا هرا)(رتبه اول) نگاراعظمیان(تربیت) (رتبه اول) یاسمن شرکت العباسیه (ملاصدرا) (رتبه دوم) نازنین فروزنده(تربیت) (رتبه دوم) الهام شاهرجبیان(نرگس جزی)(رتبه دوم) منصوره فاطمی(حضرت زینب) (رتبه دوم) مریم صابریان(نرگس جزی)(رتبه دوم) زهر حیدرزاده(انصارا هرا) (رتبه سوم) پرنیاتقیان(ملاصدرا) (رتبه سوم) فریماه وطن خواه(حجاب) (رتبه سوم. !!کره اسبی نریان اصیل در شوریه به نام (طهورا) به دنیا آمد!! !!نام مالک مصطفی قربانی!! !!ملقب به مصطفی ملاحجی!! تصاویری از زیباترین کره اسب درشوریه در صورت دیدن از نزدیک این کره اسب ۳روزه با شماره زیر تماس حاصل فرمایید ۰۹۱۳۲۲۴۴۰۰۳ مصطفی قربانی طرحهای ویژه ماه رمضان سال ۱۳۹۳–انجمن خیریه طهورا –لیست برنامه های خاص ماه رمضان ردیف نام برنامه اقلام تاریخ اجرا ۱ تامین سبد معیشتی کالای رمضان ۱۷قلم: گوشت –برنج –روغن -حبوبات سه گانه –پنیر – ما –ماکارونی – قند و شکر – تن ماهی –چای –رشته سوپی وآشی – رب ۸/۴/۹۳ ۲ تامین سبد شوینده سهم هر خانوار ۴۰ هزار تومان ۱۱/۴/۹۳ ۳ غذا ی نذری و . اشعاری با اسامی دانش آموزان در کلاس
اولین جلسه،برای حضور و غیاب در کلاس به بچه ها گفتم اسم هر را خواندم بگوید:
« من هستم! من هستم! خانم این جا نشستم.» شعری بود که فی البداهه به ذهنم رسید چون به نظرم آمد باید قدری هیجان به کار بدهم!خوب است برای هر کدام از بچه ها یک شعر کوتاه برانگیزاننده انتخاب کنی که بار مثبت داشته باشد و بچه ها در. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،«مرز خطر» اولین مجموعه نمایش خانگی است که به مسابقه بدلکاران حرفه ای می پردازد. این مجموعه با تهیه کنندگی مشترک طهورا ابوالقاسمی و مهتاب کرامتی به مرحله تدوین رسیده است.

تصویربرداری این مجموعه مدتی پیش در لوکیشن اصلی این کار در حوالی تهران به پایان رسید و به تازگی تدوین ان توسط میثم میرزایی آغاز . خدا می دونم چی میخام بنویسم و این هم می دونم که هرگز اونی که میخام بنویسم در نمیاد! رسیدم به همون موقعایی که با نفیسه می خوندیم و می نوشتیم و قلمامونو چنان به رخ هم می کشیدیم که خودمون هم غرق می شدیم. رسیدم به همون موقعایی که قلم برام تصمیم می گرفت و چه بهتر که بسپرم به خودش تا صد بار با خیال راحت و دور از غرور بنویسه :" همین امروز، دوباره و نه صد باره شیفته مردادی شدم:) از اولِ اولِ اول! انگار لبخند اولی بود که ازش می دیدم...:)" آهنگی که طهورا بهم داده رو میذارم پلی شه تا روون تر بنویسم...آهنگی که وحشتناک یاد "ماهی و گربه" میندازتم! برا طهورا هم و گذاشتم تا اون هم تایید کنه که این و آهنگ چه قدر برای هم ساخته شدن ولی تایید که نکرد هیچ، از دیدن حالش هم بد شد! سرش گیج رفت و نزدیک بود موقع دوییدن زمین بخوره! اصلا همه چیز منو یاد اون میندازه. بهتون پیشنهاد که نه، دستور میدم که هرگز دوبار این و نبینید، با این که اگه من هم نگم و خودتون یه بار و ببینید، حوصله نمی کنین بار دوم حتا سی و بزارین تو سی دی پلیر!! خلاصه که از من به شما نصیحت؛ دوبار دیدنش کل زندگیتونو تحت الشعاع قرار میده، مثل "فروشنده" که تا مدت ها پس ذهن آدم می مونه و نه می تونه قدمی برداره به جلو و نه می تونه سرجاش وایسه و راه برگشت هم که از همون اول بستن!! مثلا این که جعبه کوچیک گل گلی پر از گیره کاغذم که قرار بود ببرم مدرسه و بذارم تو کمدم یه دفه از وسط اتاق غیب شد و دیگه پیدا نشد، یعنی این که یه پیک همین دور و براس...نادیا می گفت کارش پیکه: ینی کارای عجیبی که هر ی نمیتونه ه رو اون انجام میده! یه چیزی شبیه معجزه! و بعد تعریف می کنه که پیک عزیزش وقتی که میخاست باهاش دوست شه، فندک مامانشو برمیداره و هشت سال بعد وقتی مامانش از باباش داره جدا میشه فندکو میندازه جلوی پاش!! چون میدونسته اون الان بیشتر از هرچیزی به سیگار کشیدن احتیاج داره!! جالبی این که دقیقا این دوتا اینقدر روی افکارم اثر گذاشتن و وجه اشتراکشون اینه که: هر دو یه فضای تئاتری عجیبی دارن:)
اینو حتمن بخونین...مصاحبه با آقای شهرام مکری، کارگردان ماهی و گربه:)
شاد.نوشت: کلی حرف برای زدن دارم...اما نه وقتشو دارم و نه جرئتشو! اطلاع.نوشت: در طی تغییرات ظاهر وب، حتمن آدرس هم عوض میشه و به هرکی که باید، داده میشه:)
چرا شیعیان در ، از مُهر استفاده می کنند؟ آیا این کار، نوعی عبادت غیر خدا و بدعت محسوب نمی شود؟ جواب: با این که تمام فقهای اهل سنت مانند فقهای شیعه قائل به آنند که سجده بر خاک صحیح است اما نمی دانیم چرا عده ای اصرار دارند بر این که خواندن با خاک و مهر نوعی بدعت در دین است! ما در اینجا به روایاتی از منابع معتبر اهل سنت که به اثبات سنت بودن سجده بر خاک می پردازد ،اشاره می کنیم: الف) حدیث معروف نبوی در مورد سجده بر زمین این حدیث را شیعه و اهل سنت از پیغمبر اکرم(صلی الله علیه وآله وسلم) نقل کرده اند که فرمود: (جعلتْ لی الاْرْض مسْجدا و طهورا )[1] زمین برای من محل سجده و طهارت (تیمم) قرار داده شده است. می خواستم که از تو بگویم، نفس نبود آتش گرفته بود وُ مرا ، راه ِ پس نبود بعد از هجوم وحشی ِ آن تند باد زشت دور و برم به جز تلی از خار و خس نبود دیدم که از جماعت یاران ِ نیمه راه حتی برای طعنه زدن ، هیچ نبود در، باز بود وُ وسعت پرواز، دلفریب اما مجال ِ پرزدنم از قفس نبود سوزانده بود روح مرا هُرمی از عطش از جام چشم های تو یک جرعه بس نبود شاید. به گزارش روابط عمومی هیات ورزشهای رزمی شهرستان ساری ، سبک تانگ ایل مودو هیات ورزشهای رزمی استان مازندران به مناسبت روز وحجاب و همچنین میلاد حسن مجتبی (ع) مراسمی را در مدرسه قرآنی طهورا ی سبک تانگ ایل مودو برگزار کرد .
در این مراسم افطاری جعفری عضو شورای شهر ساری حضور داشتند و با ایراد سخنانی حمایت خود را از ورزشهای رزمی بخصوص در . سال 1384 ، نمی دونم کدام ماه بود ، شاید مهر ماه آخه متولدین ماه مهر در مهر ، رنگ عشقشان ؛ شبیه مجنون صحراگرد میشه ، اما نگاهشون یوسف وار بدنبال لیلی دله ، .... در کلمات صفحه های دلنوشته ها ؛ بدنبال معشوق جان ، هروله کنان صحرا به صحرا گشته بودم ، سراب های پی در پی مرا فریب می دانند تا ... اما گویی خدا نشسته باشد در نگاهم ... سراب ها نتوانستند ب. •وابستگى• چیز عجیبیه! مثلا همین امروز که با طهورا داشتیم در مورد هجرت از تهران به شهراى دیگه ى ایران صحبت میکردیم و از دختر عموش میگفت که تمام زندگیشو منتقل کرده شمال ... یا اون روزى که توى اخبار خوندم تا چند سال دیگه یک گروهى رو میخوان اعزام کنن به مریخ و اسمشو گذاشتن "سفر بى بازگشت" و دو نفر هم ایرانى توى این گروه پذیرفته شدن ... یا اص. نام ریاضی پژوه ترم وسطح نمره(از۱۰۰) حلما غلامی راغیان ۱مقدماتی ۱۰۰ هستی خندان ۱مقدماتی ۹۹ طهورا هادیان ۱مقدماتی ۹۹ فاطمه بهرامی مهنه ۱مقدماتی ۹۹ مهدی ابراهیم زاده ۱مقدماتی ۹۷ شادی نعیمی ۴تکمیلی ۹۵ حسین بهرامی مهنه ۴تکمیلی ۹۴ عسل مومن نصری ۴تکمیلی ۹۳ خسرو ظهیری ۴ تکمیلی ۹۰ دانیال ماهپور ۴تکمیلی ۹۰ پرستو زشکی ۴تکمیلی ۹۳ سیدرضاهاشمی ۵تکمیلی ۹۲ مبینا انارکی ۵تکمیلی ۹۱ صالحه جعفری ۹ المپیادی ۸۵ ریاضی پژوهان عزیز موفق باشید...!

روز هشتم اردیبهشت سینمایی «تیک آف» با حضور مصطفی زمانی، پگاه آهنگرانی، رضا یزدانی، سوگل قلاتیان، محسن شریفیان (س رست گروه موسیقی لیان) و مهتاب کرامتی در سینما ماندانا اکران می شود. خبرآنلاین/ «تِیک آف» نام ی است به کارگردانی و نویسندگی احسان عبدی پور و تهیه کنندگی طهورا ابوالقاسمی با سرمایه گذاری بیمه رازی و مهتاب کرامتی. ی که این روزها روی است و دومین اکران مردمی خود را فردا هشتم اردیبهشت پشت سر می گذارد. مهتاب کرامتی با انتشار تصویری از پوستر این از اکران مردمی آن در سینما ماندانا خبر داد و نوشت: «دومین «تیک آف» در سینما ماندانا ‎پس از استقبال بی نظیر از اولین اکران مردمی در سینما . عوامل سینمایی «تیک آف»، هشتم اردیبهشت ساعت 18 تا 21 در سینما ماندانا همراه با مردم به تماشای می نشینند.»
ادامه خبر سرکار گل همیشه بهار :  خب من چطوری مطالبی برای شما بنویسم در حالی که پیامتون خصوصی هست و ادرسی از شما برای جوابگویی ندارم.  جناب مامان طهورا : بیشتر از این مقدار وظیفه ای ندارید که جلب رضایت کنید. مطالب دیگه ای هم هست که نمیدونم چطوری به دستتون برسونم. اینجا بنویسم یا جای دیگه این مطالب رو ببینید تا بفهمید چه کلاهی سرتون رفته. از . hammihan-201511663712912657081424111438. اینجا عاریه ای ست، اینجا مجازی ست (میدانم میدانی) اما،اینجا،نه من تو را میشناسم نه تو مرا نه تو آن اندازه زیبایی که به نظر می رسد و نه من آنقدر زشتم که تو تصور میکنی نه تو آنقدر خوبی که من دوست دارم و نه من آنقدر بدم که تو میگریزی.. اینجا فقط اینجاست تنها جایی که پول اهرم هیچ چیز نیست تنها جایی که قدرت در دست یک نفر نیست اینجا زندگی جریان دارد، شاید مجازی اما تعلق پذیر است. پس نیازی به این همه نقش آفرینی نیستخودت باش همان که هستی اما دنیای واقعی به تو مجال بودنش را نمیدهدهمان که دوست داشتنی ستهمان که مجازی نیست ... اینجا دنیای مجازی است

http://images2.persianblog.ir/592370_p652v5rg.jpg نقل از بلاک طهورا (فیس نما )

روز هشتم اردیبهشت سینمایی «تیک آف» با حضور مصطفی زمانی، پگاه آهنگرانی، رضا یزدانی، سوگل قلاتیان، محسن شریفیان (س رست گروه موسیقی لیان) و مهتاب کرامتی در سینما ماندانا اکران می‌شود. خبرآنلاین/   «تِیک آف» نام ی است به کارگردانی و نویسندگی احسان عبدی‌پور و تهیه‌کنندگی طهورا ابوالقاسمی با سرمایه‌گذاری بیمه رازی و مهتاب کرامتی. ی که این روزها روی است و دومین اکران مردمی خود را فردا هشتم اردیبهشت پشت سر می‌گذارد. مهتاب کرامتی با انتشار تصویری از پوستر این از اکران مردمی آن در سینما ماندانا خبر داد و نوشت: «دومین «تیک آف» در سینما ماندانا ‎پس از استقبال بی‌نظیر از اولین اکران مردمی در سینما . عوامل سینمایی «تیک آف»، هشتم اردیبهشت ساعت 18 تا 21 در سینما ماندانا همراه با مردم به تماشای می‌نشینند.»   ادامه خبر ..... وارد بحث ویژگیهای عصر ظهور شده بود .همه ی چشم ها به دهانش دوخته شده بود .وقتی که می گفت : هر مریض دارد ، قرض و گرفتاری دارد ، برای خودش دعا نکند . برای آمدن و سلامتی زمانش دعا کند . (عج) که باشد ، همه ی خیر و برکت ها می اید . جمله ها بر قلبها می نشست و دستها برای تمنا و درخواست به سمت آسمان می رفت . دعا ی دلنشین فرج فضای سالن را پر کرد . خدایا این چه دعایی است که هر چقدر می خوانیم ، سیر نمی شویم؟ هر وقت می خوانیم برای بار بعدی ، تازه تر و زیبا تر است . دعای فرج فقط دعای ما نیست ، دعا ی پیوستگی و وحدت دلهای منتظرانش است. خدایا فرجش را برسا ن تا همه ی آلام بشری خاتمه یابد .تا در پرتو دانش و دانایی که به دست با کفایتش تکمیل می شود ، نور و روشنی ، مهربانی و عشق بر جامعه انسانی حاکم شود . خدایا ، ما را به روز هایی متصل کن و برسان که در آن تمام جرخش و گردش ما برای انسانیت و معنویت باشد . ما را به درک ظهورش برسان ، تا نسیم دلنواز حضورش ، دلتنگهایمان را ببرد . با تشکر فراوان از زحمات ارزشمند دانشکده پرستاری مامایی ،مدیریت واطلاع رسانی علوم پزشکی ایران، هیئت رئیسه ، اساتید وکارکنان فهیم دانشکده پرستاری مامایی ، و خانم ذوالقدر که یک راس جهت سلامتی زمان (عج) به خیریه طهورا اهدا فرمودند . امید است خدا ی تعالی با گشایش در برنامه ها ی مشروع این عزیزان ، همه را در زیر سایه با عظمتش موفق بدارد . پزشکی به مناسبت ولادت با سعادت ضامن آهو ، رضا علیه السلام ، اشعاری از شاعران معاصر کشورمون رو برای شما عزیزان آماده کرده ایم که امیدواریم از خواندن اشعار لذت ببرید آهن ربا - عباس احمدی یک روز صبح - رضا جعفری قبله هفتم - رضا اسماعیلی فرصت برای بال - رضا جعفری همت آهو - محمدعلی بهمنی بهشت با بهانه - قاسم صرافان ا طهورا - ژولیده نیشابوری کرم نامه عشق - قاسم نعمتی بیستون عشق - وحید قاسمی مضمون بکر - غلامرضا شکوهی بازار عشق بازی - هادی ملک پور چند رباعی - سید حبیب حبیب پور نقشه صحن بهشت - مهدی نظری سلیمان شهر طوس - وحید قاسمی از باب جبرئیل - محسن عرب خالقی بی سر و سامان - مهدی صفی یاری نُه چشمه از علوم - علی اکبر لطیفیان حسودترین شاعر دنیا - مجید سعدآبادی ای ذکر دخیل بستنم یا آقا - علی اکبر لطیفیان ...با وجود آن که می دانم این وبلاگ مخاطب کمی دارد و افراد بیشتر مشغول وایبر و وات ساپ و پیامک های خود هستند ، اما باز هم اگر یک باز دید کننده داشته باشد ، دلگرم می شوم. دلیلش این است که کار رابرای خود نمایی شروع نکرده ایم . تحسین دیگران خوب است ، اما اگر هم نباشدکار نیک تعطیل نمی شود. مشکلات حسنعلی ده عمدتا رفاهی درمانی است و البته پایین بودن منابع اقتصادی اهالی آن را هم نمی توان نا دیده گرفت . بعضی وقتها فقط یک مخاطب داریم ، شاید هم بقیه می آیند ، اما خاموش و بی صدا . وگاهی هم البته یک تلنگر ی از سر تمس می زنند . اما برای ما همه عزیزند . ما مثل یک خانواده ایم . هر چقدر اختلاف نظر و سلیقه داشته باشیم باز هم کنار هم خواهیم بود دوست عزیز سرکار خانم چایچی شما می توانید به پایگاه اطلاع رسانی انجمن خیریه طهورا مراجعه فرمایید تا در خصوص پیشنهاد تان با شما صحبت شود . کار ها ی بزرگ هم درد سر دارد و هم بی مزد است اما خیلی با ارزش است چون مزدش نزد خدا باقی می ماند . لازمه اش داشتن یک باور درونی برای انجام کارهای عام المنفعه است . zb. [email protected] سلام سلام داستان جدیدم و واستون آوردم امیدوارم بخونید و ازش لذت ببرید احساسم بهم میگه از قبلی قشنگ تره چون هم پر ماجرا تره و هم همه ی پسرا نقش مهمی دارن ریکی البته یکجورایی نقش اول تره normal 0 false false false en-us ko ar-sa /* style definitions */ table.msonormaltable {mso-style-name:"table normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"malgun gothic"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;} لی سویونگ:محدثه ، لیم جونیل:لیا شین هایمی:سویا ،لی کانگجو:جنی بائه سوجین:طهورا، لی سویا:سارا normal 0 false false false en-us ko ar-sa /* style definitions */ table.msonormaltable {mso-style-name:"table normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"malgun gothic"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;} لی سویونگ:محدثه ، لیم جونیل:لیا شین هایمی:سویا ،لی کانگجو:جنی بائه سوجین:طهورا، لی سویا:سارا خبرآنلاین: نخستین شعبه دادسرای ویژه محیط زیست در اردبیل تاسیس شده است که می تواند آغازگر راهی برای رسیدگی بهتر به پرونده های ناقضان قوانین زیست محیطی باشد. طهورا شهبازی: هنوز صدای ناله دو توله س سمیرمی و مادرشان در گوش ها می پیچد. هنگامی که صدای این س ها با شکم های دریده به گوش فعالان محیط زیستی و مردم رسید همگی خواهان اشد مجازات برا. آن حسن حسن ، آن حصن توحید ، آن دژ ولایت ، ف شیعه ، مظهر حکمت متعالیه ، میراث عرفان شیعه ، ولی نبی(ص) و وصی (ع) ، آن خزائن معین ، آن پاسبان حریم ولایت ، حسن حاضر در میقات مجید ، آن یار سبحان ، علامه دوران ، آن ساجد در سجاد(ع) ، آن شیرین کام روضه رضوان ، آن مظهر توحید ، خالص برهان ، آن ذکر صمدی ، بیان عرفان حقیقی ، آن مقام شامخ توحید ، آن دیده ش. اگر در روزه به همه شرایط و احکام ظاهری و باطنی آن عمل شود و روزه به معنی کلمه روزه باشد یعنی علاوه برام از خوردن و آشامیدن و دیگر مفطرات روزه ، همه اعضاء و جوارح ظاهری و همه قوای باطنی و فکر و دل هم روزه باشد ، آنچه بنده را عاید می شود در تصور نمی آید در چنین روزه ای بنده در ظل حضرت معبود و در ضیافت جناب اوست و پیداست که در این ضیافت آنچه. تقدیم به زمان نگار چمن آن پریچهر که چون جام طهورا دارد، در سرا ی غیب اذن اهورا دارد، ملک و انس و زمان ،منتظرند گل نرگس ،به جهان طوق بطوحا دارد_ دل غزل خوان و گر فتار رخ یار بود، باده ی جام تجلی،یوسف چاه بود، مه جبین و ماه رو و دلربا، می مستی و قدح ،منتطر شاه بود آن که جمال چهره اش ،روشنی انجمن است، آتش عشق شررش،مدعی همچو من است، صوفی مس.

چگونه به دیگران کمک کنیم؟
انشاء بچه های مدرسه
باید چیزهایی باشد که آنهارابه هم شی ،دگر شی ،هم زیستی و تعاون در امور اجتماعی آگاه
وتحریک سازد.
بسیاری از ک ن تصور می کنند کمک تنها دراقدامات فیزیکی محدود می شود
ما هم گاهی یادمان می رود،دلجویی از همنوعان، کمک های فکری ،وحتی مهربانی بر پرندگان کمک است.
یادمان باش. آمدم که بنویسم و این حرف ها. چون تقریبا این بهترین فرصتی ست که برای نوشتن پیش آمده و من تنها، با صدای دل انگیز فرو رفتن دکمه های کیبورد، در حال تایپم. دیروز، اولین روز نیمه نیمه نیمه کاری بود. البته واقعا نبود. رفتم مدرسه و با سیما و زهرا و اسماء، دفتر را تمیز کردیم. البته نه که فکر کنید کار کمی بود، ما از 7 و نیم شروع کردیم و من تا 4 آنجا . سالـ❤ــروز پاکترینــــ❤ـــ، زل رینـــ❤ـــــ، شادترین و مقدســـ❤ــــــ ترینـــــ❤ــــــ پیوند هستیــــ❤ـــــــ مبارکباد . . .❤❤ چه صاف و ساده شروع شد ❤ چه عاشقونه و زیبا
حکایت دو تا عاشق ❤ حکایت دو تا دریا
میباره نقره ستاره ❤ از آسمون شبستون
فرشته ریسه میبنده ❤ تو کوچه و تو خیابون
زلال آینه نور ❤ نگین آیه نوره
همون که مهریه اش آبه ❤ همون که سنگ صبوره
برکت این زندگی تا ابد موندگاره ❤ آیه به آیه محبت تو سفره میباره
آسمون خونه امشب ❤ عجب نوری داره
بارون بارون ستاره ❤ دامن خورشید و ماه رو گرفته فرشته
دست خدا این دو یارو برای هم نوشته ❤ ساقی و کوثر که باشن
همونجا بهشته ❤ این بهترین سرنوشته
سبوی سبز جهازش ❤ پر طهورا
بلور شاخه نباش ❤ هزارتا شاخه طوبی
شب کرامت ماهه ❤ شب سخاوت خورشید
عروس خونه ی مولا ❤ لباس عروسشو بخشید برکت این زندگی تا ابد موندگاره ❤ آیه به آیه محبت تو سفره میباره آسمون خونه امشب عجب نوری داره ❤ بارون بارونه ستاره getresizedimage.aspx 1 300x2052 اس ام اس تبریک سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه سری دوم سلااااام متن و معرفی سریال رهاااا http://www.up3.98ia.com/images/ymh0qg0a83cpa3ybpiz.jpg درچشم باد
محصول سال1388شبکه اول سیما
کارگردان=مسعودجعفری جوزانی
بازیگران=پارساپیروزفر.کامبیزدیرباز.ماهچهره خلیلی.سام درخشانی
درباره سام درخشانی=سام درخشانی دربرنامه حس مشترک میگوید امضای کوچکی در این سریال زدم.اودرچندقسمت ازاین سریال بیشترحضورندارد اما گاهی یک نقش کوتاه هم درخاطره ها باقی میماند اگر به خوبی نقشت را در مقابل دوربین کارگردان بزرگی بازی کنی.دراولین سکانسهایی که با او در این سریال اشنا میشنویم شاید دوستش نداشته باشیم.بنظرمان جوانی شعارزده می اید.اما وقتی دراولین پلان دربخش جنگی سریال با صورت سیاه شده اش درمقابل پارساپیروزفر دیده میشود به سرعت با مخاطب ارتباط برقرارمیکند.ازجوان شعارزده ابتدای سریال دیگر خبری نیست.دوست داری نقش اول سریال پارساپیروزفر زودتر با سام درخشانی همراه شود.سکانس شهادت حسین( سام درخشانی) از غم انگیزترین سکانسهای کل این سریال بزرگ و پرستاره و پر ج است.بازی سام درخشانی دراین سکانس فوق العاده تاثیرگذاربود. صورت خونین او و ا ین دیالوگهایی که بسختی میگوید تاثیری عمیق بر بیننده میگذارد. امضای کوچک سام درخشانی در این سریال که با اشک بیننده درهنگام شهادت او همراه میشود تبدیل به یکی ازبهترین های او در کارنامه هنری اش میشود _____________________________________ بچه ها ببینید غیر این اسم هایی که میگم ی دیگه هست ع فرستاده باشه و من حواسم نباشه!! اسم ها به ترتیب نیست قاطی میگم asaliiii...سارا...آناهیتا...نیکان...فاطمه وب کلبه عاشقان...فاطمه اینستاگرام...بهار...سمیرا...پانی...نیکی...فاطمه م... ستاره...طناز...پرند...فرمانده رها...زهرا جلاد...یاسمن...گلناز...مهشاد...شکیلا...محدثه...شیدا...شادی 2014...مائده...شادی...بیتا...مرضیه...سروناز...فاطی...بهار اینستاگرام ....نیاز...سپید...سارا سه ستاره... صدف....دوست بی نام....raha....طهورا....مهلا....یگان ویجه و مرمر...مهناز...فاطمه ss....بنفشه...صدف ...ستیلا...پریسا(ندا)...مریم دی جی...شیرین...raha ی جا مونده ایا؟؟؟ سحر جان ع شما هم باز نمیشه.. ________________________ و می مونه ساعت تولد که هماهنگ کنیم چه ساعتی همه بیایم وب..همه پیشنهاد بدید لطفا تا یه ساعت خوب انتخاب کنیم که همه باشن...البته در کنار نقد ساعتم پیشنهاد بدید:))
روزی نگذرد که نه از عالم بینهایت این ندای می آید که ای ما ترا خواسته و تو روی از ما بگردانیده، ای ما ترا بامداد و شبانگاه با دلت صحبت خوانده و تو قدم از کوی ما بازگرفته ، ناگزیرت مائیم، با ما بنسازی با که سازی؟!« وجوه یومئذ ناضره الی ربها ناظره»- رویهای مومنان و مطیعان، رویهای صدیقان، رویهای عاشقان و مشتاقان، چون آفتاب درخشان و . شعر عالم جلیل القدر زنده یاد حجت ال والمسلمین حاج شیخ حبیب اله عسکری مزینانی به مناسبت میلاد رضا(ع)

تا ز سقّاخانه ات نوشیده ام یک جرعه آب کرده ام احساس مستی و شده حالم اب

هاتفی گفتا که این دیر مُغان دیگری است خوردی از جامِ طهورا ای برادر شُربِ ناب

خلعت خودرا نماسیراب که اینجازمزم است نی غلط گفتم که کوثر هست و ناجی از عذاب

گر وضو داری بگیر باز هم وضوی دیگری تا روانت را کند تنویر و گردد فتحِ باب

گوش جان بسپارکه فاخلع نعلیک رابشنوی موسیِ عِمران خوش آمد گوید آن عالیجناب

تکیه داده بر عصایش در میان کفش کَن دستِ بیضایی او شرمنده ی این آفتاب

عیسیِ محیّ الرّمیم قرآن تلاوت می کند جایِ انجیل دستِ او قرآن بُوَد اُمُّ الکتاب

آیه های صلح و رحمت را کلیسا می برد تا کشیش دشمنِ قرآن را سازد مُجاب

گر دلت بش ت اذنت داده اند بهر حرم حلقه بر در زن نما شادی که بگرفتی جواب

چون تشرف یافتی با چشم دل او را ببین پایین پایش ایستادی با ادب بنما خطاب

این دل ظلمانی ام را کن منور از ولا آن چنان که نور می گیرد ماه از آفتاب

اشک شوق یوسف و یعقوب چقدر زیباستی اشکِ عشق بریوسف زهرا ثوابش بی حساب

ضامن آهوی صحرا ضامنِ هر دو سرا است منجیِِ امروز ما و ضامن یوم ُ العقاب

این کبوترها فراوانند به صحن و گنبدش در فراز و در فرود آیند اما با شتاب

مهبط جبرئیل باشد این حرم با افتخار نازد و شوید به اشک دیده بهتر از گلاب

بی شمارند این ملائک در طواف مرقدش همچو سیّارند و دوّارند بدون خورد و خواب

خادمان در خدمت زوّار و هم صحن و سرا تا قیامت تحت فرمانند همه از شیخ و شاب

گر مخیّر می شوند بین بهشت و این حرم گفته اند کفران بُوَد با این حرم هر انتخاب

گفتمش فرق حرم بر گو چه باشد بابهشت؟ گفت جایی که نَبوَد ؛ بُوَد دار العذاب

در کنارِ گل اگر بلبل بُوَد زیبا بُوَد بوستان بی ت جای جغد است و غُراب

ای سراسر افتخار کشور ایران زمین ملت از تو بیمه گشته همچنان این خاک و آب

یا غیاث الامّتِ پیغمبر آ زمان از تو می خواهیم دعا باشد دعایت مستجاب

ملتهب گردیده این امت زجور مشرکین یک نظر بنما کز آنها دور گردد هاب

در میان فتنه ها بالاترینش تفرقه است کاش از این تفرقه امت نمودی اجتناب

ادعای وظلم و ستم برمسلمین قلب پاک حضرت صاحب شده زین غم کباب

در زیارت وعده دادی بهر زائر از کَرَم زائرش باشی دم مردن صراط و هم حساب

کاش زائر حفظ می کرد این زیارت بهر خود با مرامت زندگی می کرد نه راهِ ناصواب

گر مرام عسکری همواره محبوب شماست وقتِ رفتن از صف م ندارد اضطراب به جمع شاهدان کویرمزینان در تلگرام بپیوندید: https://t.me/shahedanemazinan
برنامه های هفته کتاب، کتابخانه عمومی باقرالعلوم شهرستان صومعه سرا به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی برنامه های متنوعی در کتابخانه عمومی باقرالعلوم برگزار شده که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد: 1- آذین بندی کتابخانه نصب بنر و پوستر و چاپ بروشور و کارت با محوریت هفته کتاب و کتابخوانی 2- بازدید ریاست محترم اداره فرهنگ و ارشاد . یکی از تزویرهای صوفیان تأویل سخنان غیر عقلانی و سخیفی است،که در ح عادی و غیر عادی در قالب شعر و شطح بر زبان یا قلم آورده اند. این توجیه و تأویل ها برای پوشاندن عقاید ی است،که با فطرت و عقل آدمی هماهنگی ندارد. ناگفته نماند که عقاید غیر عقلانی و کفر آمیز صوفیان تنها به آنان اختصاص ندارد،بلکه همان عقاید در فلسفه ی صدرایی نیز همراه صدها . هوالرحمن الرحیم

قرار بود یا مشهد باشد یا قم
تو دلم میگفتم راضی ام به رضای خدا
چه حضرت معصومه دعوت کنن چه آقای رئوفم ...
هرکجا رزقم باشد بساط دل و جسم را آنجا پهن کنم
.
.
خواهرم زنگ زد گفت مشهد نشد نتونستیم جا پیدا کنیم ولی قم چرا
چشم هایم را میبندم
میگویم ممنونم الحمدالله
شاید برای شما که نزدیک قم باشید این دلتنگی عجیب باشد ولی برای ما که 13 ساعت راه
فاصله هست یعنی اوج خوشبختی


از سال 93 که با این وبلاگ همراه بوده باشید رفاقتم را شناخته اید ولی این را خوب میدانم
کلی گردنم حق دارید
وقت میگذارید مطالب رو میخونید
یا ارسال میکنید
یا نظر میگذارید
چطور از لحظه های عمرتون رو که من با نوشتن میگیرم جبران کنم !
راستش را بخواهید از دستم بر نمی آید با کمال و تمام جبران کنم جز آنکه حقیر بتوانم
در تمام حال و لحظه های خوب دعاگوی شما باشم , در تمام مکان های آسمانی نائب ا یاره
شما باشم اینطور شاید بتوانم ذره ای از لطف و محبت و وقتی که از شما گرفتم را جبران کنم
ان شالله به روال دفعات پیش عمری باقی باشه میخوام با کمک خدای مهربانم نائب ا یاره تک تکتون باشم و اسم تک تک شما بزرگواران رو در حرم حضرت معصومه و جمکران یاد کنم و حرم جان به نیابت از شما زیارت نامه بخونم کرامت اونها اونقدر هست که به نیابت از کل عالم هم زیارت کنیم به همون تعداد جدا جدا برامون بنویسند عادتکم الاحسان و سجیتکم الکرم

هدی عزیز *نشانه عزیز * خ که در این نزدی ت عزیز *بهشت زود هنگام *شرح وصال عزیز(دلتنگتم )
* نجمه عزیز * گل بهار , بهار عزیز* طهورا همنفس طلبه عزیز *ساقی عزیز ( طهور ) * زائر بارانی عزیز *یار طلبگی عزیز *همسر سید علی(زن آقا) عزیز
*دلا بانوی عزیز* تب باران عزیز *نرگس عزیز (وبلاگ ایوان )
* عارفه عزیز *پله پله تا خدای عزیز*ملکه عزیز *بی رنگی (سید عزیز )
*مـعبری بهـ آسمان عزیز *قرار گاه عاشقان عزیز
*طلبه پرستار (فهمیه عزیز )*طلبه آینده*تبسمِ عشق عزیز
*کنیز حضرت زهرا*دل مــــــن*طواف عشق
*مد *انار*مهدیه عزیز(وبلاگ دشمن شناسی )
*دریا (گاه نوشت های من )
*سائل ا هرا (عطر خدا )
*لبیک یا زینب
*محترق ا هرا
*مریم عزیز وبلاگ گنبد مینا
*جناب ساقی (سلسبیل)
*جناب رئوف
*مینای عزیز
* تمام اهالی فانوس جزیزه (آقای عباس زاده , جناب رزمنده , جناب صالح , مروه , افسر جنگ نرم ,گل نرگس , چشم به راه , پاسدار سنگر , چشم به راه , راحله سادات , گمنام ...)
*فانوس * فرهنگ پرواز*رنگ خ *جوجه دانشجو*سجاد عنایتی*کوله بار *جناب کاروان
*زندگی یعنی حباب*دل من*جناب سروش الف*جناب گمنام
*مردی به نام شقایق* وبلاگ ابوتراب*جناب محترق ا هرا*جناب احتلال (وبلاگ م عان حرم )
*زائر حرم *گوهر313*شکرانه سادات* خانم الف *خادم الحسین * جناب قاسم صفایی نژاد * حیرانه * جناب قدح
بانوی ادیبهشتی * یک مسلمان * لیمو جیم * بهار تهرانی * دخترک مژده دهنده * دست نویس * حوا * سوره کوثر * یه بنده خدا * فرشته


به بزرگواری خودتون ببخشید اگه ی رو جا انداختم اگه ی هست بگید من بنویسم
راستی حلالم کنید بحق مادرم حضرت زهرا
اگه نیومدم وبلاگ تک تکتون (به قصد نبوده باور کنید بیشتر در خدمت پدر و مادرم هستم )
اگه دیر جواب دادم نظرات رو
اگه حس کردید با مطالب و پست ها وقتتون رو بیهوده هدر دادم
شما رو به خدا حلالم کنید

گل لیلا به جم صلوات به جبین وخط وخ صلوات یا علی اکبر خوش آمدی مولا ۲ ** ** ** ** تو همــــان کتاب حسن احـــمـدی تو همــــــان وجه خدای سرمـدی تـــــو همـــــــــــان آینۀ محــمدی به جمال بی مثــا لت صلـــــوات به جبین وخط و خــ صلوات یا علی اکبر خوش آمــــدی مولا ۲ ** ** ** ** ای ولــــــیّ حق وفـــرزند علــی جدّ ه ات فاطمه جدّ تــــــو علی چــــــهره ات آینـــــۀ لم یزلـــی به چنین قـــدر وجل صلـــوات به جبین وخط وخ صـلـــــوات یا علـــی اکبر خــــوش آمدی مولا۲ ** ** ** ** شب میـــــــــلاد تو دل نور گــرفت ملک از شوق وشعف شور گــرفت لب خــــندان دل مسرور گـــــرفت به سرور وشورو ح صلــــوات به جبین وخط وخــ صلـــــوات یا علـــی اکبر خــــوش آمدی مولا۲ ** ** ** ** ای رخت شمـــــــع رۀ هـــاشمیان آفتـــــــاب سپــــــــۀ هــــاشمیــــان گفت عبــــــّـاس مــــــۀ هاشمـــیان به دو ابــــروی هـــل صلــوات به جبین وخط وخ صـلـــــوات یا علـــی اکبر خــــوش آمدی مولا۲ ** ** ** ** ای همــــه عشق مـــن وتاب وتـــبم ای ثنـــــایت سخـــن روز وشبـــــم گـــــل لبخند وصــــــ به لـــــبم به گلستـــــــــان وص صلـــوات به جبین وخط وخ صـلــــــوات یا علـــی اکبر خــــوش آمدی مولا۲ ** ** ** ** به جمـــال تـــو قـــمر مبهوت است بـــه دعــــای تــو سحـرمبهوت است بـــــه کمـال تــــوپــدر مبهوت است بـــه تــو واوج کمـــ صلـــــوات به جبین وخط وخــ صـلـــــوات یا علـــی اکبر خــــوش آمدی مولا۲ ** ** ** ** امشب به زمین خُلد مخلد شده پیدا نادیده رخ خالق سرمد شده پیدا در بیت ولا روی محمد شده پیدا با خلق بگوئید که احمد شده پیدا حق داده به شاه دسته گل امشب تبریک بگوئید به ختم رسل امشب *****
خیزید که حورا غزل عشق سروده آئید که از کعبه علی جلوه نموده فرزند حسین بن علی چهره گشوده دل از پدر و زینب و عباس ربوده پیداست در او جلوه ی پیغمبر و آلش گلبوسه گرفته حسن از ماه ج *****
بر ، داد به هستی شجر عصمت لیلا حورا ز بهشت آمده بر خدمت لیلا انداخت گل از وجد و شعف طلعت لیلا لبخند زند فاطمه بر صورت لیلا با آمنه گوئید عروست پسر آورد سر تا بقدم مثل تو پیغامبر آورد *****
در ظلمت شب مرغ سحر خوش خبری کرد خورشید حسین بن علی جلوه گری کرد بیرون شد و بر نسل جوان راهبری کرد طفلی که به مخلوق دو عالم پدری کرد بر خلق صفا داد صفا داد صفا داد هر درد شفا داد شفا داد شفا داد *****
او باقی و خوبان دو عالم همه فانیش پیران همه مرهون عنایت به جوانیش تا آن سوی عالم اثر لطف نهانیش صد باغ بهار است به یک برگ خزانیش او قلب نبی عشق علی جان حسین است جانش نتوان گفت که جانان حسین است *****
زینب شده مبهوت به سیمای نکویش لیلا زده از پنجه ی دل شانه به مویش با خنده گشودند همه دیده به سویش ازبوسه ی عباس گل انداخته رویش تا دید پدر طلعت نورانی او را بوسید سر و صورت و پیشانی او را *****
این است که رخ رنگ شد از خون خدایش این است که بوسند سر و رو ، یش این است که جان همه عالم بفدایش این است که گفته است معاویه ثنایش نامش علی و اشبه مردم به رسول است ریحانه ی ریحانه ی زهرای بتول است *****
این یوسف لیلاست که یوسف شده ماتش پیوسته فرستاده ز کنعان صلواتش هم محو کمال آمده هم محو صفاتش آثار محمد متجلی است ز ذاتش یعقوب اگر صورت زیباش ببیند از شوق دگر در بر یوسف ننشیند *****
ای خیل ملائک ز سما لاله فشانید امشب شب عید است همه مدح بخوانید عیدی خود از یوسف زهرا بستانید از جام طهورا همگان را بچشانید با شادی و با خنده و با امشب تبریک بگوئید به زهرا و به زینب *****
ای سایه ای از قامت و قد تو قیامت وی موکب دل را سر کوی تو اقامت ز زخم بدنت یافت سلامت زیباست بر اندام تو دیبای ت لطفی که به سوی حرمت راه بپوئیم میلاد ترا پیش تو تبریک بگوئیم *****
تو مهر فروزان سماوات هدائی تو مثل عمو چشم و چراغ ئی تو زنده به عشقی و در این راه فدائی تو خون خدا و پسر خون خدائی
گل لیلا به جم صلوات به جبین وخط وخ صلوات یا علی اکبر خوش آمدی مولا ۲ ** ** ** ** تو همــــان کتاب حسن احـــمـدی تو همــــــان وجه خدای سرمـدی تـــــو همـــــــــــان آینۀ محــمدی به جمال بی مثــا لت صلـــــوات به جبین وخط و خــ صلوات یا علی اکبر خوش آمــــدی مولا ۲ ** ** ** ** ای ولــــــیّ حق وفـــرزند علــی جدّ ه ات فاطمه جدّ تــــــو علی چــــــهره ات آینـــــۀ لم یزلـــی به چنین قـــدر وجل صلـــوات به جبین وخط وخ صـلـــــوات یا علـــی اکبر خــــوش آمدی مولا۲ ** ** ** ** شب میـــــــــلاد تو دل نور گــرفت ملک از شوق وشعف شور گــرفت لب خــــندان دل مسرور گـــــرفت به سرور وشورو ح صلــــوات به جبین وخط وخــ صلـــــوات یا علـــی اکبر خــــوش آمدی مولا۲ ** ** ** ** ای رخت شمـــــــع رۀ هـــاشمیان آفتـــــــاب سپــــــــۀ هــــاشمیــــان گفت عبــــــّـاس مــــــۀ هاشمـــیان به دو ابــــروی هـــل صلــوات به جبین وخط وخ صـلـــــوات یا علـــی اکبر خــــوش آمدی مولا۲ ** ** ** ** ای همــــه عشق مـــن وتاب وتـــبم ای ثنـــــایت سخـــن روز وشبـــــم گـــــل لبخند وصــــــ به لـــــبم به گلستـــــــــان وص صلـــوات به جبین وخط وخ صـلــــــوات یا علـــی اکبر خــــوش آمدی مولا۲ ** ** ** ** به جمـــال تـــو قـــمر مبهوت است بـــه دعــــای تــو سحـرمبهوت است بـــــه کمـال تــــوپــدر مبهوت است بـــه تــو واوج کمـــ صلـــــوات به جبین وخط وخــ صـلـــــوات یا علـــی اکبر خــــوش آمدی مولا۲ ** ** ** ** امشب به زمین خُلد مخلد شده پیدا نادیده رخ خالق سرمد شده پیدا در بیت ولا روی محمد شده پیدا با خلق بگوئید که احمد شده پیدا حق داده به شاه دسته گل امشب تبریک بگوئید به ختم رسل امشب *****
خیزید که حورا غزل عشق سروده آئید که از کعبه علی جلوه نموده فرزند حسین بن علی چهره گشوده دل از پدر و زینب و عباس ربوده پیداست در او جلوه ی پیغمبر و آلش گلبوسه گرفته حسن از ماه ج *****
بر ، داد به هستی شجر عصمت لیلا حورا ز بهشت آمده بر خدمت لیلا انداخت گل از وجد و شعف طلعت لیلا لبخند زند فاطمه بر صورت لیلا با آمنه گوئید عروست پسر آورد سر تا بقدم مثل تو پیغامبر آورد *****
در ظلمت شب مرغ سحر خوش خبری کرد خورشید حسین بن علی جلوه گری کرد بیرون شد و بر نسل جوان راهبری کرد طفلی که به مخلوق دو عالم پدری کرد بر خلق صفا داد صفا داد صفا داد هر درد شفا داد شفا داد شفا داد *****
او باقی و خوبان دو عالم همه فانیش پیران همه مرهون عنایت به جوانیش تا آن سوی عالم اثر لطف نهانیش صد باغ بهار است به یک برگ خزانیش او قلب نبی عشق علی جان حسین است جانش نتوان گفت که جانان حسین است *****
زینب شده مبهوت به سیمای نکویش لیلا زده از پنجه ی دل شانه به مویش با خنده گشودند همه دیده به سویش ازبوسه ی عباس گل انداخته رویش تا دید پدر طلعت نورانی او را بوسید سر و صورت و پیشانی او را *****
این است که رخ رنگ شد از خون خدایش این است که بوسند سر و رو ، یش این است که جان همه عالم بفدایش این است که گفته است معاویه ثنایش نامش علی و اشبه مردم به رسول است ریحانه ی ریحانه ی زهرای بتول است *****
این یوسف لیلاست که یوسف شده ماتش پیوسته فرستاده ز کنعان صلواتش هم محو کمال آمده هم محو صفاتش آثار محمد متجلی است ز ذاتش یعقوب اگر صورت زیباش ببیند از شوق دگر در بر یوسف ننشیند *****
ای خیل ملائک ز سما لاله فشانید امشب شب عید است همه مدح بخوانید عیدی خود از یوسف زهرا بستانید از جام طهورا همگان را بچشانید با شادی و با خنده و با امشب تبریک بگوئید به زهرا و به زینب *****
ای سایه ای از قامت و قد تو قیامت وی موکب دل را سر کوی تو اقامت ز زخم بدنت یافت سلامت زیباست بر اندام تو دیبای ت لطفی که به سوی حرمت راه بپوئیم میلاد ترا پیش تو تبریک بگوئیم *****
تو مهر فروزان سماوات هدائی تو مثل عمو چشم و چراغ ئی تو زنده به عشقی و در این راه فدائی تو خون خدا و پسر خون خدائی امشب افطاری خونه کوچیکه دعوت داشتیم. یک اتفاق هایی افتاد که محمدصادق شروع کرد گریه . آروم هم نمی شد. یک سیب پلاستیکی افتاده بود زیر دست و پا. برش داشتم. «بچه ها به نظرتون این سیبه واقعیه یا واقعی نیست؟ محمدصادق به نظرت واقعیه؟» به سیب نگاه می کرد و گریش بند اومده بود و به هق هق افتاده بود. «واقعیه!». مطهره-دختر - یک دفعه گفت: «الکیه!». زی. ایران، پنجم جهان شد، البته در بیابان زایی
سالانه ۲میلیارد متر مکعب فرسایش خاک در ایران رخ می دهد. این رقم ۷.۶درصد فرسایش کل خاک در جهان را شامل می شود. بر همین اساس فرسایش خاک در ایران ۳برابر آسیاست. طهورا شهبازی: آرمان رسیدن به خودکفایی در تولید غذا و امنیت غذایی تهدیدی شد تا ایران یکی از هفت کشور آسیایی باشد که بیشترین میزان هدر. سلام به محضر جانم...
آقای ِ شه و روانم
واژه ها کالند!
در نمایش قلیان و شور قلبی ِ من، آنگاه که از ضمیر تا زبانم می جوشد «آقا جانم...» نارسا هستند. آنچه می گویم را نمایش نمی دهند. شما را باید در سکوت چشید، لفظ در محضر جنابتان تقصیر دارد. خوش وقتم و خوش بختم از این که میدانم وحدتی هست میان حب و حبیب و محبوب و جذب متقابلی هست میان عاق. اهل تسنن چنین پنداشته اند که سجده بر خاک یا تربت به معنای پرستش خاک است و نوعی شرک محسوب می شود در حالی که فرق بین «السجود لله» و «السجود علی الارض» را متوجه نشده اند. خیلی روشن است که معنای اولی این است که سجده برای خداست و معنای دومی این است که سجده بر روی زمین است. باید گفت اصولا تمام مسلمانان جهان بر روی چیزی سجده میکنند. در حالی که. رسول خدا(ص) بر خاک و زمین سجده می کرد و در سجده، چیزی را بین پیشانی و زمین حائل قرار نمی داد.(1) او می فرمود :«جعلت لی الارض مسجد و طهورا (2)؛ زمین برای من سجده گاه و پاک کننده، قرار داده شده است». در این باره، علاوه بر سنت ، از شیوه اصحاب نیز می توان یاد کرد. به این موارد دقت کنید: 1- ، مسلمانان را نیز بدین کار امر می کرد؛ روزی یکی از اصحاب خو. شهید صدر درباره آیه و انزلنا من السماء ماء طهورا از دو جهت بحث کرده است یکی موضوع یعنی ماء و دیگری حکم یعنی طهور بعد از پایان بحث می فرمایند دو مسأله باقی مانده است : یکی این که اطلاق ماء برای منظور ما کافی نیست بلکه اطلاق از حیث متعلق نیز لازم است تا مطهریت آب نسبت به تمام نجاسات ثابت شود دوم این که مرحوم خویی فرموده اند احتمال دارد ط.


چون قصد زیارت نمودی ، پیش از آنکه از خانه بیرون روی ، غسل کن و بگو : اللهم طهرنی و طهرلی قلبی و اشرح لی صدری و اجر علی لسانی مدحتک و الثناء علیک فانه لا قوة الا بک اللهم اجعله لی طهورا و شفاءا. و در وقت بیرون رفتن بگو: بسم الله و بالله و الی الله و الی ابن رسول الله حسبی الله توکلت علی الله اللهم الیک توجهت و الیک قصدت و ما عندک اردت پس چون بیرون رفتتی بر در خانه خود بایست و بگو: اللهم الیک وجهت وجهی و علیک خلفت اهلی و مالی و ما خولتنی و بک وثقت فلا تخیبنی یا من لا یخیب من اراده و لا یضیع من حفظه صل علی محمد و ال محمد و احفظنی بحفظک فانه لا یضیع من حفظت چون بسلامت رسیدی انشاالله پس هرگاه خواهی بزیارت بروی غسل کن و بگو: اللهم طهرنی و طهرلی قلبی و اشرح لی صدری و اجر علی لسانی مدحتک و محبتک و الثناء علیک فانه لا قوة الا بک و قد علمت ان قوام دینی سلیم لامرک و الاتباع لسنة نبیک و الشهادة علی جمیع خلقک اللهم اجعله لی شفاء و نورا انک علی کل شیء قدیر پس ببوش باکیزه ترین جامه های خود را و بگو : الله اکبر و لا اله الا الله و سبحان الله و الحمد لله چون داخل روضه منوره شدی بگو : بسم الله و بالله و علی ملة رسول الله صلی الله علیه و اله اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک به و اشهد ان محمدا عبده و رسوله و ان علیا ولی الله پس برو نزد ضریح و بگو : اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له و اشهد ان محمدا عبده و رسوله و انه سید الاولین و الا ین و انه سید الانبیاء و المرسلین اللهم صل علی محمد عبدک و رسولک و نبیک و سید خلقک اجمعین صلوة لا یقوی علی احصائها غیرک اللهم صل علی المؤمنین علی بن طالب عبدک و اخی رسولک الذی النتجبته بعلمک و جعلته هادیا لمن شئت من خلقک و الدلیل علی من بعثته برسالاتک و دیان الدین بعدلک و فصل قضائک بین خلقک و المهیمن علی ذلک کله و السلام علیه و رحمة الله و برکاته اللهم صل علی فاطمة بنت نبیک و زوجة ولیک و ام السبطین الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة الطهرة الطاهرة المطهرة قیة النقیة الرضیة ا کیة سیدة نساء اهل الجنة اجمعین صلوة لا یقوی علی احصائها غیرک اللهم صل علی الحسن و الحسین سبطی نبیک و سیدی شباب اهل الجنة القائمین فی خلقک و الدلیلین علی من بعثت برسالاتک و دیانی الدین بعدلک و فصلی قضائک بین خلقک اللهم صل علی علی بن الحسین عبدک القائم فی خلقک و الدلیل علی من بعثت برسالاتک و دیان الدین بعدلک و فصل قضائک بین خلقک سید العابدین اللهم صل علی محمد بن علی عبدک و خلیفتک فی ارضک باقر علم النبیین اللهم صل علی جعفر بن محمد الصادق عبدک و ولی دینک و حجتک علی خلقک اجمعین الصادق البار اللهم صل علی موسی بن جعفر عبدک الصالح و لسانک فی خلقک الناطق بحکمک و الحجة علی بریتک اللهم صل علی علی بن موسی الرضا المرتضی عبدک و ولی دینک القائم بعدلک و الداعی الی دینک و دین ابائه الصادقین صلوة لا یقوی علی احصائها غیرک اللهم صل علی محمد بن علی عبدک و ولیک القائم بامرک و الداعی الی سبیلک اللهم صل علی علی بن محمد عبدک و ولی دینک اللهم صل علی الحسن بن علی العامل بامرک القائم فی خلقک المخصوص بکرامتک الداعی الی طاعتک و طاعة رسولک صلواتک علیهم اجمعین اللهم صل علی حجتک و ولیک القائم فی خلقک صلوة تامة نامیة باقیة تعجل بها فرجه و تنصره بها و تجعلنا معه فی الدنیا و الا ة اللهم انی اتقرب الیک بحبهم و اوالی ولیهم و اعادی عدوهم فارزقنی بهم خیر الدنیا و الا ة و اصرفعنی بهم شر الدنیا و الا ة و اهوال یوم القیمة السلام علیک یا ولی الله السلام علیک یا حجة الله السلام علیک یا نور الله فی ظلمات الارض السلام علیک یا عمود الدین السلام علیک یا وارث ادم صفوة الله السلام علیک یا وارث نوح نبی الله السلام علیک یا وارث ابراهیم خلیل الله السلام علیک یا وارث اسمعیل ذبیح الله السلام علیک یا وارث موسی کلیم الله السلام علیک یا وارث عیسی روح الله السلام علیک یا وارث محمد رسول الله السلام علیک یا وارث المؤمنین علی ولی الله و وصی رسول ربالعالمین السلام علیک یا وارث فاطمة ا هراء السلام علیک یا وارث الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة السلام علیک یا وارث علی بن الحسین زین العابدین السلام علیک یاوارث محمد بن علی باقر علم الاولین و الا ین السلام علیک یا وارث جعفر بن محمد الصادق البار السلام علیک یا وارث موسی بن جعفر السلام علیک ایها الصدیق الشهید السلام علیک ایها الوصی البار قی اشهد انک قد اقمت الصلوة و اتیت ا کوة و امرت بالمعروف و نهیت عن المنکر و عبدت الله حتی اتیک الیقین السلام علیک یا ابا الحسن و رحمة الله و برکاته اللهم الیک صمدت من ارضی و قطعت البلاد رجاء رحمتک فلا تخیبنی و لا تردنی بغیر قضاء حاجتی و ارحم تقلبی علی قبر ابن اخی رسولک صلواتک علیه و اله ب انت و امی یا مولای اتیتک زائرا وافدا عائذا مما جنیت علی نفسی و احتطبت علی ظهری فکن لی شافعا الی الله یوم فقری وفاقتی عندالله مقام محمود و انت عنده وجیه اللهم انی اتقرب الیک بحبهم و بولایتهم اتولی ا هم بما تولیت به اولهم و ابرء من کل ولیجة دونهم اللهم العن الذین بدلوا نعمتک و اتهموا نبیک و جحدوا بایاتک و س وا ب ک و حملوا الناس علی اکتافال محمد اللهم انی اتقرب الیک باللعنة علیهم و البرائة منهم فی الدنیا و الا ة یا رحمن صلی الله علیک یا اباالحسن صلی الله علی روحک و بدنک صبرت و انت الصادق المصدق قتل الله من قتلک بالایدی و الالسن ****** اختصاصی از نیک فایل تحقیق درمورد ضرورت و توسعه روشهای آبیاری تحت فشار در آبیاری فضای سبز 47 ص با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 46 وانزلنا من السمآء مآء طهوراواز آسمان آبی آب طاهر و مطهر برای شما نازل کردیمما به قداست آب پی برده ایم دانش فنی و ابزار مدرن را به خدمت گرفتیم تا طب. اختصاصی از یارا فایل مقاله کامل درباره ضرورت و توسعه روشهای آبیاری تحت فشار در آبیاری فضای سبز 47 ص با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 46 وانزلنا من السمآء مآء طهوراواز آسمان آبی آب طاهر و مطهر برای شما نازل کردیمما به قداست آب پی برده ایم دانش فنی و ابزار مدرن را به خدمت گرفتیم تا طبیعت و صنعت را به توازن برسانیم همانا در نیل به این هدف سخت می کوشیم.بخش کشاورزی در ایران یکی از مهمترین بخشهای اقتصادی می باشد و این در حالی است که کمبود آب اصلی ترین عامل محدود کننده تولید محصولات کشاورزی و غذایی است.استفاده بهینه از آب در کشوری چون ایران که از نظر اقلیمی دارای وضعیت خشک تا نیمه خشک است از اهمیت فراوانی بخصوص در گسترش و توسعه فعالیتهای کشاورزی برخوردار است . بهره برداری بهینه از منابع آبی برای این منظور جز با توجه کامل به معیارهای اقتصادی و اجتماعی ممکن نیست و توجه به هزینه ها و فوائد اجتماعی در تخصیص منابع آب ودر بهبود عملکرد اقتصادی بخش آب .حایزاهمیت است.استان اسان که خشکی و پراکنش نامناسب زمانی و مکانی بارندگی واقعیت گری پذیرآن است،نیزازاین مقوله مستثنا نبوده و استفاده بهینه ازآب و منابع آبی در تولید بخش کشاوزی آن بسیار حایز اهمیت می باشد .لذااعمال مدیریت صحیح و بکارگیری تکنیکهای پیشرفته همچون استفاده ازسیستمهای آبیاری تحت فشاربه منظور حفظ ذخیره رطوبتی خاک وافزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک از جمله اقدامات موثر برای افزایش راندمان آبیاری ودرنتیجه بهبودبهره برداری از منابع محدود آبی می باشد.در این طرح سیستم آبیاری تحت فشار بارانی و قطره ای تواما"با توجه به معیارها و استانداردهای گزینش سیستم آبیاری تحت فشارانتخاب شده است تا با اعمال آن و ارایه مدیریت منطقی و صحیح بتوان از منبع آب موجود بهرهبیشتری گرفته، شاهد تامین و حفظ رطوبت مطلوب درختان بوده ، از رویش علفهای هرز جلوگیری نموده، در نیروی انسانی و کارگری ومصرف انرﮊی صرف جویی نموده و در نهایت راندمان و بازده آبیاری که نسبت آب ذخیره شده در ناحیه ریشه در خاک به آب تأمین شده از منبع اصلی آبیاری را نمایان می کندرا تا ۹۵درصد بالا برد.ضرورت و توسعه روشهای آبیاری تحت فشار در آبیاری فضای سبز:توسعه یک سیستم در دو بخش کمی و کیفی امکان پذیر است و سیستمی موفق خواهد بود که همزمان در دو بخش یاد شده پیشرفت داشته باشد.توسعه اراضی آبی ، با میزان مصرف فعلی آب و رساندن سطح فضای سبز به حد مناسب با منابع آب محدود عملی نخواهدشد. لذا تغییر الگوی مصرف و کنترل آب در محل مصرف و افزایش سطح زیرکشت فضای سبز میتواند بسیاری از مشکلات را بر طرف نماید.کنترل آب، صرفه جویی و بالا بردن راندمان آبیاری در روشهای سنتی موجود ، احتیاج به صرف وقت و هزینه زیادی دارد.تبدبل روش آبیاری غرف با راندمان پایین به روش آبیاری شیاری با راندمان بالا احتیاج به تسطیح دقیق دارد و این روش در اراضی شیبدار و با توپوگرافی نا مناسب امکان پذیر نخواهد بود.در چنین شرایطی بهترین روش بالا بردن راندمان آبیاری ، توسعه روشهای آبیاری تحت فشار میباشد. اجرای این روشها در زمان کوتاه صورت گرفته و بازده تولید در ازاء واحد حجم آب مصرفی با مدیریت مناسب ، میتواند افزایش یابد.از عواملی که موجب توسعه کمی روشهای آبیاری تحت فشار در کشور شده است ، می توان کمبود منابع آب ، محدود بودن زمین مناسب در بعضی نقاط ، مکانیزه عملیات زراعی ، تسریع در عملیات آبیاری و مهمتر از آنانعطاف پذیری روش آبیاری تحت فشار با برنامه ریزی آبیاری درطول فصل کشت و افزایش راندمان را نام برد.برای کاهش تلفات و جلوگیری از هدر رفتن منابع محدودآب درمناطق مستعد بایستی سیستم های تحت فشاراجراشوند .بطور کلی روشهای آبیاری به سه دسته تقسیم می شوند:۱- روشهای آبیاری سنتی۲- روشهای مدرن آبیاری سطحی۳- روشهای آبیاری تحت فشاربدیهی است که انتخاب هر کدام از این روشها بستگی به شرایط توپوگرافی زمین ، خاک ، گیاه ، آب و هوا ، شرایط اقتصادی- اجتماعی و فرهنگی جامعه دارد.آبیاری تحت فشار:بطور کلی به هر روش آبیاری که در آن آب با فشار بیش از یک اتمسفر (فشارنسبی) درسطح اراضی بوسیله لوله توزیع شود آبیاری تحت فشار گفته می شود. در یک نوع تقسیم بندی ساده ، روشهای آبیاری به دو نوع آبیاری ثقلی و آبیاری تحت فشار تقسیم خواهد شد.آبیاری تحت فشار نیز به دو نوع آبیاری بارانی و قطره ای قابل تفکیک است .آبیاری بارانی :آبیاری بارانی روشی است که آب با فشار بیش از یک اتمسفر در درون لوله ها جریان پیدا کرده و در روی گیاه به صورت باران توسط نازلهایی که به آب پاش معروفند پاشیده می شود.آبیاری بارانی یکی از روشهای نوین آبیاری در جهان به شمار می رود که استفاده از آن در ۴۰ سال اخیر بیشتر متداول شده است . بطور کلی می توان گفت که آبیاری بارانی از زمانی که لوله های سبک با اتصالات سریع و آسان به بازار عرضه شد ، توسعه یافته است.در این روش آب با سرعتی مساوی و یا کمتر از نفوذ پذیری خاک ، به صورت باران بر سطح زمین پخش می شود تاخاک فرصت نفوذ پیدا کند . چنانچه شدت بارش بیش از سرعت نفوذ باشد در سطح مزرعه رواناب ایجاد شده وراندمان آبیاری کم خواهد شد. بطور کلی آبیاری به روش بارانی را در اغلب شرایط مانند مناطق شیبدار ، خاکهای سبک ، سنگین و شرایطی که آبیاری به طریق ثقلی امکان پذیر نیست ، می توان اجرا نمود.مزایا و معایب آبیاری بارانی:هر نوع روش آبیاری دارای یک سری معایب و مزایایی است که با در نظر گرفتن مجموعه این معایب و مزایا باید اقدام به انتخاب و طراحی روش آبیاری نمود.محاسن آبیاری بارانی:- حذف عملیات تسطیح و کاهش هزینه های آماده سازی اراضی- بدلیل امکان آبیاری با عمق کم ، این روش برای اراضی با بافتهای بسیار سبک یا بسیار سنگین مناسب خواهد بود.- تهویه خاک به راحتی انجام میشود.- مبارزه با یخبندان ، آفات و انگل ها میسر است.- هزینه نیروی کارگری در مقایسه با روسهای آبیاری سطحی کمتر است.- تلفات بصورت رواناب و فرسایش خاک در این روش به حداقل می رسد.- راندمان آبیاری در مقایسه با روشهای سنتی بیشتر است.- بازده محصولات آبیاری در اغلب موارد بیشتر از آبیاری سطحی است.- زمین کمتری برای مسیر انتقال آب هدر میرود.- امکان آبیاری در اراضی کم عمق وجود دارد.- در اغلب محصولات آبیاری بارانی باعث افزایش رشد می شود.- امکان آبیاری در اغلب خاکها وجود دارد.- امکان آبیاری در اراضی شیبدار وجود دارد.- امکان آبیاری در اغلب شرایط آب و هوایی وجود دارد.معایب آبیاری بارانی :- نیاز به سرمایه گذاری اولیه نسبتا" زیادی دارد.- در صورت وجود باد یکنواختی توزیع کاهش می یابد.- کمبود توان فنی در مناطق دور افتاده وجود دارد.- شدت تبخیر در مناطق گرم و خشک زیاد بوده لذا تلفات در این مناطق زیاد است.- در مناطقی که باد شدید است تلفات آب زیاد است.- به دلیل خسارت زدن به برگ محصولات ، در این روش استفاده از آبهای با کیفیت پایین ممکن نیست.شرایطی که آبیاری بارانی توصیه میشود:- برای آبیاری گیاهانی که دارای ریشه کم عمق هستند.- در اراضی با شیب زیاد و عمق کم خاک زراعی- در اراضی با نفوذ پذیری زیادآبیاری قطره ای:
با
مقاله کامل درباره ضرورت و توسعه روشهای آبیاری تحت فشار در آبیاری فضای سبز 47 ص
بسمه تعالی به نام خداوند زیبای صبر و استواری. خالق مهربانی که هنرت برای دیدن او به قدر دریچه ای است که سهم چشم های دلت باشد. و چه سخت است اگر خدای عزیز، بنده ای را به بوته آزمونی بزرگ بکشد؛ آن وقت است که باید لذت ببری از رنج های فراوان و گل از گلت بشکفد در اوج پاییز! سعید عزیزم ی ال از ندیدنت گذشت، انگار همین دیروز بود؛ مثل همیشه می آمدی. باسمه تعالی

مقایسه انسانها

افراد تمایزشان با توجه به میزان معرفت آنها است
.داشتن ظاهر ی ان، دلیل بر ی ان بودن افراد نیست.نمی توان باتوجه به ظاهر قضاوت کرد.برای مثال زنبور عسل و زنبورسمی هر دو بر گل می نشینند ولی یکی عسل و دیگری زهر تو لید می کند،اگر چه هر دو زنبور و از یک گل تغذیه می کنند.
مثال دیگر آهوها از دو نوع هستند،. ماه رمضان آمد درآمد ماه رمضان آمد، آن بند دهان آمد زد بر دهن بسته تا لذت لب بیند آمد قدح روزه، بش ت قدحها را تا منکراین ع بی باده طرب بیند سغراق معانی را برمعده خالی زن معشوقه خلوت را،هم چشم عزب بیند (مولوی) زمان درنزد اهل معرفت ودرحقیقتِ خود مضاف به مقام عندیت وقرب خداوند است که آن،آنِ دایم وامتداد حضرت الهیّت ونَفَس رحمانیّت می باش. بررسی احکام فقهی و تطبیق آن با آیات قرآن درباره طهارتهای سه گانه (وضو- غسل- تیمم بدون شک بعثت حضرت محمد(ص) به عنوان رسول خدا از میان قوم جاهل عرب آرمان بزرگ و برجسته ای در بر داشته است و قرنهاست که این آرمان متعالی در سراسر جهان ، متجلی گردیده است دسته بندی معارف ی فرمت فایل doc حجم فایل 106 کیلو بایت تعداد صفحات فایل 109 دریافت فایل بررسی احکام فقهی و تطبیق آن با آیات قرآن درباره طهارتهای سه گانه (وضو- غسل- تیمم فروشنده فایل کد کاربری 8044 تمام فایل ها مقدمه بدون شک بعثت حضرت محمد(ص) به عنوان رسول خدا از میان قوم جاهل عرب آرمان بزرگ و برجسته ای در بر داشته است. و قرنهاست که این آرمان متعالی در سراسر جهان ، متجلی گردیده است. به معنای انقیاد، تسلیم شدن و گردن کجی است در برابر اوامر و نواهی خدا و دستورات رسول خدا (ص). دین ، دین فطرت، پاکیزگی و اجتماع است، جامعه ی را به نظافت و رعایت بهداشت و آداب ی و عبادت تشویق و راهنمایی می کند. فرد مسلمان را موظف می­کند وقتی خود را زیر سایه دید از خود ی مجسم بسازد، خود را الگوی مجسمی از قرار دهد زیرا هیچ سخن، خطبه و موعظه­ای نمی­تواند جانشین شود و اصل و پایه این تجسم نیز ایمان قلبی و عمل به اعمال ی است. در حقیقت تنها دین است که شایسته پیروی بوده و ادامه مسیر آن آدمی را در این جهان فانی نیک­بخت و او را با سعادت ا وی به جهان ابدی می­سپارد. یکی از اه این رس عظیم طهارت و پاکیزگی می باشد، چرا که در دین مکرراً در این باره سفارش شده است: «اِنَّ اللهَ یُحِبُّ َّو نَ وَ یُحِبُّ المُتَطهِرینَ»[1] همانا خداوند توبه کنندگان و تطهیرکنندگان را دوست دارد. طهارت جسمی باعث آرامش روح و روان می گردد. و سلامتی که از نعمات والای خداوند است در سایه پاکیزگی و طاهر بودن بدست می آید. علاوه بر رعایت طهارت غذا، لباس، مکان، حیوانات و ...... بسیار تاکید نموده است. رعایت پاکی هر کدام به دیگری وابسته بوده و عدم طاهر بودن هر کدام، نجاست دیگری را سبب می شود. بنابراین از منظر دین زندگی و حیات یک فرد مسلمان بر پایه پاکی و طهارت می باشد. بر استناد آیات آمده در قرآن و حتی کافرین نیز نجس به شمار می آیند. فقهای بزرگ دینی اعم از شیعه و سنی در باره اصول طهارت و علی الخصوص طهارتهای سه گانه( وضو، غسل و تیمم) نظریات مختلفی دارند. ولی آنچه که مسلم است اعتقاد راسخ همه آنان به پاکی و وجوب رعایت آنها برای زندگی است. و بطور یقین ایمان هر مسلمان با رعایت پاکی کامل میشود. (ص) فرموده است: «النظافهُ مِنَ الایمان. نظافت جزیی از ایمان است. فرمانبرداری از قوانین والای دین بطور حتم انسان را به سوی تعالی و خوشبختی سوق می دهد و بر مسلمان آگاه و دانا واجب است علاوه بر رعایت قوانین الهی و دینی خویش به ترویج و تبلیغ آن نیز بپردازد به امید روزی که دنیا پر از عدل و داد گشته و با انقلاب حضرت مهدی(ع) سایه بر تمامی عالم هستی گسترده باشد. شیوه پژوهش کتابخانه ای و میدانی می باشد و در آن از نظر فقها ی بزرگ اعم از شیعه و سنی ه شده است. فصل اول کلیات 1-1- دردین دونظام وجود دارد: نظام فقهی شیعه ونظام فقهی سنی. فقه شیعه دارای سه شعبه است:فقه شیعی ی،فقه شیعه زیدی وفقه شیعه شیعه اسماعیلیه.فقه سنی دارای چهار شعبه مشهور است:فقه حنفی ،فقه شافعی،فقه مالکی وفقه حنبلی.چند دستگاه فقهی دیگر نیز درمیان اهل سنت پدید آمده است که پیروان زیادی را پیدا نکرده ورسمیت نیافته است،البته ظایریه نیز مشهورند.علم فقه دارای ابواب وفصول بسیار است..مجموعه ابواب فقه تحت چهار عنوان بیان گردیده است.عبارات،عقود،ایفاعات.احکام وسیاسات.درعلم فقه باب منظور کتاب است.به جای باب الصلاة گفته می شود:کتاب الصلاة مجموعه کتاب یا ابواب فقه 48کتاب (باب)است.درخلال این ابواب مسائل وتکالیف عبادی،معاملاتی ،حقوقی وجزایی مطرح است.با توجه به قوانین استنباط ومنابع اولیه فقه امری نیست که درفقه ی برای آن حکمی تنوان یافت.به ویژه باامکان اجتهاد درمذهب شیعه معمول است در تاریخ فقه واجتهاد،مسائل فقهی فراوانی می توان یافت که علی رغم موضوع آن، حکم فقهی آن مسئله به طور ی ان استنباط نگردیده است.این اختلاف نظر میان دوفرقه یه اهل سنت نبوده، بلکه در میان فقیهان یک فرقه نیز مشاهده می شود. اختلاف نظر فقهی در میان مجتهدان و فقیهان از بدوشکل گیری این علم پس از رحلت اکرم (ص) وغیبت عصر امری بدیهی بوده و هیچ گاه درمیان فقیهان مرسوم نبوده است که نظر مخالف با رأی مشهور تحقیر گردید، بلکه فقه شیعه همواره بالندگی خود را مدیون تحقیق، تفحص، اجتهاد وانبساط می داند وتقلید را برای ی که توانایی استنباط احکام فقهی را دارد،حرام می شمارد هرچند درتاریخ فقه شیعه انی بودند که درمسائل فقهی جرات وجسارت مخالفت با قول مشهور فقها را نداشتند. چنانچه حسن بن زیدالدین در کتاب اصول خود[2]، در بحث اجتماع وشهرت فتوائیه به این مسئله اشاره می فرماید: همانا بیشتر فقهای بعد از شیخ طوسی، به دلیل شدت اعتقاد وحسن ظن به او در فتوا دادن از اوپیروی می د از این رو فقهای متا با احکام مشهوری مواجه شدند که شیخ و پیروانش به آن عمل کرده بودند.لذا گمان د که احکام بین علما مشهور است ودر نیافتند که منشا ومنبع این احکام مشهور شیخ طوسی می باشد و این شهرت دراثر پیروی از اوتحقق یافته است. موضوع این رساله،یک موضوع فقهی است. بنابراین با توجه به مبادی علم فقه باید به عنوان یک مسئله فقهی مورد بررسی وبحث قرار گیرد تا حکم فقهی وظیفه مکلف در این رابطه معین وآشکار گردد. مسئولیت این امر خطیر برعهده فقیهان ومتخصصان علم فقه استتاد حکم شرعی این مسئله را بیان فرمایند .لذا به بررسی نظر فقیهان درخصوص طهارت پرداخته وپیرامون تفسیر آیات قرآن وتطبیق آن با احکام بحث می شود. قبل از ورود به بحث اصلی ،به طور مختصر پیرامون معنا ومفهوم نجاست وطهارت مسئله ای ر ان نموده و آنرا تحلیلی کوتاه می نمائیم.
1-2- بیان مسئله : یکی از مسایل مهم نزد مسلمانان ،طهارت وپاکیزگی است.مسلمین طهارت را با ترتیب وقانون خاص رعایت می کنند، به اطفال خود می آموزند .اهل فقه و ایمان و یا محال فقهای دین برای معتبر بودن ودرستی طهارت، شروط وترتیب خاصی را بر طبق آیات قرآن کریم بیان نموده اند .به طوریکه گفته می شود، به درستی که از بین ادیان، دینی که به طهارت اهمیت بسیار می دهد، است و در معانی ذکرشد: طهارت ،رفع آلودگی از نجاست است و بهترین وسیله برای طاهر شدن ،آب پاک است[3].چنانچه که درقرآن آمده است: «وینزلُ علیکُم مِن السماءماءًلِیطهرکُم بِه»[4] «وانزلنا من السماءماءطهورا»[5] طهارت بر دوقسم اند : مائیه:که خود آن بر دوقسم است: وضو وغسل تر ه: که منظور تیمم است. و این دوقسم طهارت درطول هم هستند.که هر کدام درجای خود حائز اهمیت است 1-3- مفهوم طهارت درلغت واصطلاح طهر/طهارة:عبارت است ازپاک ازنجاست وآلودگی خون حیض است.لذ ا«طهر» نقیض «حیض» می باشد. اگر گویند: «طهره المره وهی طاهر» حیض خون وی قطع گردید و پاک شد و هر گاه غسل نماید گوید: تطهرت واطهرت تطهیر: پاک از نجاست ،جنابت، آلایشهای روحی ،گناه وپلیدی[6] ...طهور:پاک کننده الف:معنای ساختارهای مختلف «طهر»درقرآن به صورت فعل 1-پاک شدن ازخون حیض«فاعتزالوایناء فی المحیض ولاتقربو منحتی یطهرن[7]» 2-پاکی جستن، غسل از جنابت و حیض«فاذا تطهرن فاتو من حیث امرکم الله[8]» 3-ادعای پاکی ازپلیدی: پرهیز از عمل زشت ومنافی عفت انهم اناش یتطهرون[9] 4-پاکی جستن از گناه، دور شدن از پلیدیهای ذهن «فیه رجال یحبون ان یتطروا[10] 5-درباب «تفعیل» به دو معنی: الف: پاک از چرک، آلودگی ظاهری، گردوغبار و جنابت.و لکن یرید لیطهرکم ولیتم نعمته علیکم[11] ب: پاک از پلیدی .گناه وآلایشهای رفتاری. وانما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت ویطهرکم تطهیرا ج:برکنارداشتن ازکفر،گناه،دورنگه داشتن ازتهمت یهود[12] اذ ق الملائکه یامریم ان الله اصظفاک وطهرک به صورت اسم: 1- طهور به دو معنی: الف) پاک از نجاست وپاک کننده آن[13] ب) غیر مسکر، پاک، حلال، وسقاهم ربهم ا طهورا[14]) ضد دنیا که ناپاک ومست کنننده است. -به اسم فاعل: الف: «مطهر» دورکننده، برکنار دارنده[15]» انی متوفیک وراتبک الی ومطهروک من الذین کفروا» ب: متطهر: ترک کننده گناه، پاکی جوینده از آلودگیها غسل کننده: «ان الله یحب و ن ویحب المطهرین[16]» -به اسم مفعول(مطهر-مطهرة)به معنای: الف)پاک شده از آلودگیهای ظاهری(حیض،نفاس...) دارای عفت واخلاق نیکو.ولهم فیها ازواج مطهرةوهم فیها خالدون[17]» ب) پاک شده به دور از باطل، شک و شبهه، مس و انات : «فیصحیف مکرمة مرفوعة مطهره[18]) -به اسم تفضیل(اطهر) به دو معنی الف: پاکیزه، پاک کنننده قلب از ریبه، دور کننده از گناه «ذلکم خیرلکم واطهره[19]»حلال، پاک از نظر کردار «قال یاهوم هولا بنای من اطهرلکم [20]» طهارت از حدث یا پاکیزگی از آلودگیهای غیرظاهری .این طهارت در بیان فقها یا از حدث اکبر یعنی –جنابت-است ویا از حدث اصغر ،یعنی عوامل نقص کننده وضو-طهارت مورد نظردر این بخش به یکی از عوامل زیر حاصل میگردد: الف-وضو: ب- غسل ج-تیمم 1-4- مفهوم نجاست درلغت واصطلاح نجس ونجاست درمعنی لغوی عبارت است از مطلق پلیدی. در معنی اصطلاحی وشرعی عبارت است از: پلیدی خاص که برآن احکام معین مترتب می شود ومکلف موظف است طبق حکم ی از چیز نجس دوری نماید و درصورت تماس با آن شرایط خاص طهارت اولی را بدست آورد . مثلا وقتی گفته می شود فکر نجاست، مسلم این است که منظور فکر پلیداست،فکر ی است.[21] ولی وقتی گفته می شود که یا بول نجس است. این یک حکم شرعی است که مسلمانان مکلف باید از تماس با آن خودداری نماید. وچنانچه بدان آلوده گشت باید خود را طاهر نماید. دراین خصوص بحث ونزاعی نیست، بلکه بحث در این است که آیا اطلاق نجاست بدین معنی به عنوان حقیقت شرعیه ثابت است وهنگام استعمال در زبان شارع معنی اصطلاحی وشرعی بر اذهان تبادر مینمود یا چنین نبوده است، بلکه شارع مقدس معنی اصطلاحی وشرعی را با کمک قوانین تفهیم می فرمود و با عدم قرائن و ثبوت آن معنی اصطلاحی آن فهمیده نمی شود. مثلا در هنگام نزول آیه شریفه «انما المشر نجس[22]...» آیا شارع در تفهیم اینکه مشرکان نجس هستند وحکم شرعی نجاست بر آن حمل می شود نیازمند به قرائن بوده است یاخیر[23]؟ بسیاری از فقیهان[24] ادعا نمودند که استعمال نجاست درمعنی اصطلاح و شرعی از زمان – به صورت حقایق شرعیه تحقق یافته است.چنانچه این عده معتقدند[25] که طهارت نیز از حقایق شرعیه است .زیرا وقتی حکمی درخصوص طهارت صادر می شود ،معنی طهارت شرعی ازآن فهمیده می شود. مثل، وضو-غسل- تیمم. یا ح حاصل شده برای متطهر، پس از انجام یکی از اعمال سه گانه فوق. لذا مسلمانان هنگام شنیدن قول خداوند (وانزلنامن السماءمائ طهورا [26] باتوجه به حقیقت شرعیه بودن طهارت درآن زمان ،طهارت شرعیه از حدث وخبث را می فهمیدند[27]عده ای ازفقها معتقدند: به علت فقدان قرینه ای که دال برنجاست شرعیه است، نمی توان معنای نجس را که در آن زمان حقیقت شرعیه نبوده است، حمل بر مفهوم شرعی واصطلاحی نمود. لذا در حکم نجاست مشرکان نمی توان به این آیه شریفه استناد نمود. [28]عده ای ازفقها معتقدند: کلمه «نجس» مصدر است وحمل مصدر برذات درست نمی باشد، مگر با تقدیر گرفتن کلمه «ذو»بنابراین آیه بدین صورت میشود: «انما المشرکین ذو نجس...»همانا مشرکان دارای نجاست هستند. به عبارت دیگر مشرکان ذاتا نجس نیستند،بلکه نجاست امری است عرضی که دراثر عدم رعایت آن با ایشان مقارن است.[29] 1-4-1- معنای لغوی نجاست نجاست به معنی«قذاره» (پلیدی،چرکینی) است و آن دو نوع است: [30]یکی آن که با حواس قابل درک است ودیگری با بصیرت. خداوند مشرکان را با وجه دوم وصف کرده: «انما المشر نجس...»قذر: در لغت به معنای چرکین بودن وضد نظافت و نیز به معنی چرک آمده است. و قذر به فتح قاف و ر ذال .به معنی چرکین وغیر نظیف می باشد. گفته می شود: «نجسه»یعنی اورا پلید کرد، آلوده نمود[31]. .از ریشه «تنجیس» یعنی زدودن و دور ، مانند (تعویذ) که برگردن ک ن می آویختند تا پلیدی از او دور شود. ناجس-نجیس: بیماری که رو به بهبودی ندارد.[32] نظر فرا این است که اعراب هنگامی که واژه نجس را به تنهایی استعمال نمایند. نون و جیم را م ور می کنند. رِجس- نِجس. نَجس با س و حرکت برای تثنیه و جمع، مونث و مذکر به یک صورت آورده می شود. نجس در تمامی صور به معنی ضد طاهر است. نظر صاحب تاج العروس و زمخشری این است که استعمال نجس در آیه( انماالمشر ......) به صورت مجاز بوده است.[33] 1-4-2- لفظ نجس ورجس در آیات قرآن کریم ای انی که ایمان آورده اید ،محققاً بدانید که مشرکان نجس و پلیدند و بعد از این سال (که عهدشان به پایان می رسد ) نباید قدم به مسجد الحرام گذارند و اگر در اثر دور شدن نجاست و ثروت آنها از شما ، از فقر می ترسید (نترسید) که خدا شما را از فضل و رحمت خود از خلق و مشرکان بی نیاز خواهد کرد که او به حوائج شما داناست و در کمال عنایت وحکمت است.[34] همانگونه که از معنی آیه بر می آید : مشرکان نجس قلمداد گردیده اند و خطاب خداوند در این آیه به مردم مؤمن است[35] 2- ای اهل ایمان و وبت پرستی و تیرهای گردنبندی (که درجاهلیت رسم بود) همه اینها پلید و از عمل است، البته از آن دوری کنید تا رستگار شوید.[36]در این آیه هم خطاب به مومنین دارد و اعمال زشت و را جزء نجاسات و پلیدی می داند. و واژه رجس مترادف نجس معنی شده است.[37] 1-3- استعمال طاهر وطهارت درآیات قرآن ای اهل ایمان چون خواهید برای برخیزید، بشویید صورت و دستانتان تا مرفق (آرنج) و مسح کنید سرو پاها را تا برآمدگی پا و اگر جنب هستید، پاکیزه شوید (غسل کنید) و اگر بیمار یا مسافر باشید و یا یکی از شما را قضا حاجتی دست داده و یا با ن مبا کرده اید و آب نی د (یا از استعمال آب ضرر می بینید) در این صورت به خاک پاک و پاکیزه تیمم کنید، با آن خاک صورت ودستها را مسح کنید. خدا در دین هیچ گونه سختی قرار نخواهد داد.از حرج ولیکن می خواهد که شما را پاکیزه گرداند ونعمت رابرای شما تمام کند. باشد که شکر او را به جای آورید[38] از معنی آیه، به خوبی معلوم است که قرآن برطهارت چقدر تاکید نموده و اجرای هر سه مورد طهارت در آیه قرآن ذکر شده است. «فیه رجال یحبون ان یتطهروا والله یحب المتطهرین»[39] مردان پاکی که مشتاق تهذیب نفس خودند، درآینده خدا مردان پاک ومهذب را دوست می دارد. 1-4- تعاریف عملیاتی وضو: این واژه برگرفته از«وضاة[40]» به معنی حٌسن، به هر شست و شو و دست کشیدن به بدن که با نیت قربت باشد، اطلاق می گردد. در اصطلاح فقهی به مجموعه شستنها ودست کشیدن (مسحها)ی خاصی گفته می شود. در فقه ی عمل وضو از دو جهت انجام می گیرد، یکی به جهت عبادات خاصی همچو و طواف که از ناحیه وجوب عقلی مقدمه واجب،وضو نیز واجب می گردد و دیگر آیه جهت انجام اعمال مستحب چون خواندن قرآن و یا حصول نفس طهارت که موجب تقرب به خداوند است غسل: از « َغسَلَ» آمده است. شستن بدن از بالا تا پایین و ترتیب آن در احکام غسل. و انواع غسل جنابت، حیض، نفاس و میت می باشد. که در سه مورد اول شخص شست وشو دهنده فاعل و غاسل است و بدن خود را می شوید و در مورد چهارم شخص مفعول و مغسول است و دیگری[41] باید او را شست و شو دهد. در غسل جنابت تفاوتی با سایر غسلها است که نیاز به گرفتن وضو ندارد.[42] بوسیله غسل بدن از آلودگی پاک شده و طهارت حاصل می گردد. تیمم: در لغت به معنای قصد است. و در اصطلاح به مجموعه اعمالی می گویند که مکلف در مواردی خاص به جای وضو یا غسل انجام دهد. تیمم در موارد خاص جایز است. [43] 1-5- هدف پژوهش دین ، دین پاکیزگی است که آن را به مراتب تاکید نموده است و طهارت و پاکیزگی لازمه تقرب و ایشان به خداوند است. بنابراین پژوهش حاضر قصد دارد تا با بررسی احکام فقهی و تطبیق آن با آیات قرآن درباره طهارتهای سه گانه (وضو- غسل- تیمم) کمال دین را از حیث پاکیزگی بشناساند. 1-6- سوال پژوهش سوالی که در این بحث مطرح می گردد این است که آیا با توجه به آیات قرآن کافران و مشرکان که طهارت های لازمه را اجرا نمی کنند در شمار پاکان قرار می گیرند یا خیر؟ فصل دوم: طهارت در آیات
2- طهارت در آیات طهارت در لغت به معنای پاکیزگی است و از نظر شرع ، عبارت از انجام اعمالی است که موجب اقامه می­شوند (از قبیل وضو، غسل، تیمم و ...)[44] طهارت به معنای پاکیزگی است.[45] خداوند، در سوره آل عمران، آیه 42، خطاب به حضرت مریم فرموده است: ای مریم! خدا تو را برگزید و پاک ساخته است و بر تمام ن جهان برتری داده است. «طَهِّرِکِ». طهارت در اصطلاح شرع[46]، بنابر ثبوت حقیقت شرعیه بکار بردن طهور است، البته مشروط بر اینکه این استعمال همراه با نیت باشد، توضیح اینکه طهور جسمی است که خود طاهر و پاک بوده و نسبت به غیر نیز پاک­کننده است. 2-1- تفسیر آیات 1-1-2- آیه اول[47]: در این آیه شریفه چند مسئله باید بررسی شود. مسئله اول: «یا ایها الذین امنوا» ای انیکه ایمان آورده­اید. به مؤمنین خطاب شده است. پس به نظر می­رسد و لازم می­آید که وجوب وضو و غسل و تیمم به مؤمنین اختصاص داشته باشد. سؤال می­شود: از نظر شیعه وجوب وضو و غسل و تیمم، در نزد کافر نیز یک تکلیف است؟[48] و این گفته نه تنها نزد شیعه، بلکه اکثر شافعیان (ابو حامد الاسفرانی) و اکثر حنفیان[49]، با این گفته مخالف هستند و این مخالفت از نظر شیعه، درست نمی­باشد. و انگیزه اینکه درآیه، مؤمنین ذکر شده است، به آن معنا نیست که طهارت سه­گانه مختص به مؤمنین است، بلکه آنان بر این امر، آمادگی لازم دارند و بر کافرین هم واجب می­باشد. مسئله 2: خداوند در جایی که می­فرماید: «اِذا قُمتُم» هنگامی که به پاخاستید، به پاخاستن برای دو قسم است: 1. اینکه به پا می­خیزد که به مشغول شود. 2. اینکه به پا می­خیزد که خود را آماده سازد تا بخواند. مقصود در آیه قسم دوم است. اگر قسم اول مقصود باشد، لازم می­گردد که وضو بعد از واقع شود (اگر مراد قسم اول باشد، معنای آیه این می­شود: هنگامی که مشغول شدید، وضو بگیرید.) بنابر قسم اول مقصود «اذا قُمتُم» «اذا اَرَدتُم القیام» می­باشد. یعنی کلمه «اراده» در تقدیر است که معنای جمله این است: هنگامی که اراده کردید اشتغال به را. چناچه در آیه: فاِذا قَرأتَ القرآنُ فاستَعذ باللهِ»[50] هنگامی که قرآن می­خوانی از شر به خدا پناه ببر». اراده در تقدیر است، یعنی (هنگامی که اراده کرده­اید تلاوت قرآن را). اراده (فعل) سبب است و خود عمل و کار مسبب می­باشد. در این آیه از اراده فعل به خود فعل، تعبیر آورده شده است. که از باب اطلاق مسبب و اراده سبب است و از تلاوت قرآن، اراده تلاوت منظور است و از قیام ، اراده قیام، مراد است و مانند گفته اهل لسان عرب «کما تدین تُدان» که مراد، اراده دین می­باشد.[51] «قِیام لِلصَّلوه» را به اینکه اراده در تقدیر است، نیاز به دلیل خاص دارد و در اینجا دلیل خاص موجود نمی­باشد. کلمه (الی) در آیه (الی الصَّلوهِ) تا انتهای زمان را بیان می­نماید. هنگامی که به پاخاستید، زمانی را که منتهی به می­شود و کلمه قیام (به پاخاستن) در معنای حقیقی خود و آنچه که باید در تقدیر گرفته شود، کلمه زمان است که هم کلمه «الی» و هم فعل و عمل اقتضای آن را دارند.[52] پس «یا ایها الذین امنوا» ای انیکه ایمان آورده­اید، هنگامی که برای به پاخاستید، هم شامل ی می­شود که در حال به پاخاستن وضو دارد و هم شامل ی است که وضو ندارد و محدث است و می­خواهد وضو بگیرد، شامل این عام نمی­شود.[53] چه آن ی که وضو دارد، می­تواند با آن های متعددی بخواند و اکرم(ص) در روز فتح مکه با یک وضو، پنج را انجام داد. عمر اظهار داشت: کاری بی­سابقه کردی، در جواب فرمودند: با تعمد این کار را تا همه بدانند که با یک وضو می­شود های چندی را بر پا داشت.[54] 2-3- آیه دوم «ای انیکه ایمان آورده­اید در حالی که مست هستید به نزدیک نشوید تا بدانید چه می­گویید و همچنین هنگامی که جنب هستید، مگر مسافر باشید تا غسل کنید و اگر بیمار یا مسافر و به اقتضای حاجت کرده­اید و یا با ن داشته­اید و در این حال آب (برای وضو و غسل) نی د، با خاک پاک تیمم کنید صورت و دستها را مسح کنید، خداوند بخشنده و آمرزنده است.»[55] کلمه (واو) در جمله (وَ اَنتُم سکاری) واو حالیه است و بیانگر ح فردی می­باشد و همچنین علامت نصب (تنوین ً) در «وَ لاَ جُنُباً» بیانگر ح می­باشد. در آیه به طور صریح از نزدیک شدن به نهی و منع شده است، نه از سکر و مستی. از باقر(ع) روایت شده است: درحال مستی به مساجد که محل برگزاری است، نزدیک نشوید)[56] شافعی می­گوید: در حال جنب بودن به مسجد نزدیک نشوید مگر در صورتی که از مسجد فقط عبور کنید، یعنی در ح جنابت، توقف در مساجد ممنوع است و عبور از آن منع ندارد.[57] ابو حنفیه می­گوید: حتی عبور از مسجد برای شخص درحال جنب نیز ممنوع است، مگر در صورت اضطرار که در داخل مسجد آب موجود باشد یا از داخل مسجد راه رفت و آمد بوده باشد.[58] 2-4- تفسیر آیه سوم «وَ ما اُمِروا اِلا لِیَعبُدوُ الله مُخلِصینَ لَهُ الدِّین» در حالیکه به آنان دستوری وارد نشده بود جز اینکه خدا را پرستش کنند با کمال اخلاص و از شرک به توحید بازگردند.[59] استعمال طاهر وطهارت درآیات قرآنبه اسم تفضیل(اطهر) به دو معنینظافت جزیی از ایمان است
    آب در قرآن کریم
آب در قرآن کریم
 
  قرآن کریم، از هنگام نزول تا هم اکنون، سرچشمه پیدایش و سرمایه پرورش بزرگترین و پاکترین روح ها، بلندترین همت ها، استوارترین اراده‌ها، عمیق‌ترین افکار، عالیترین معارف، نغزترین ادبیات و دل‌انگیزترین هنرها در عرصه‌های گسترده و حوزه‌های گوناگون حیات فکری و فرهنگی و علمی و اجتماعی و ادبی و هنری مسلمانان در همه اکناف عالم و در پهنه تاریخ پر افتخار فرهنگ و تمدن ی بوده است.
قرآن کریم برخلاف روشها و شه‌های کلامی و فقهی و فلسفی، که بیش از هزار سال است در جامعه ی رایج و شایع شده‌اند، توجه و عنایت فوق‌العاده‌ای به طبیعت و عناصر طبیعت دارد (در این میان، آب از عمده‌ترین عناصر طبیعت به شمار می‌آید)، به طوری که در میان ادیان الهی هیچکدام به اندازه دین مبین ، به ویژه قرآن کریم، به موضوع «آب» نپرداخته‌اند؛ تنوع موضوعی، تفصیل مباحث آب و تاکیدات قرآن به ارزش و اهمیت آب، بیانگر این حقیقت است که توجه قرآن به طبیعت و بالاخص آب همه سویه بوده است.
واژه «ماء» اصل عبری آن «مُی- میم» و سریانی آن «میا» است که در عربی تغییر شکل داد و «ماء» شد. این لغت در اصل به معنی «هر مایع غیر جامد» است چه آب مطلق باشد یا آبهای مضاف، ولی وقتی به صورت «ماء» مطلق استفاده می‌شود منسوب به آب خالص است.
واژه «ماء» در قرآن کریم 59 بار به مفرد و 4 بار با متصل شدن به ضمائر به کار رفته است. ماء به مفرد در موضوعات گوناگون کاربرد داشته است:
1) ماء به معنای باران: در آیات سوره‌های بقره (آیات 23 و 164)، انعام (آیه 99)، اعراف (آیات 50 و 57)، انفال (آیه 11)، یونس (آیه 24)، رعد (آیه 17)، ابراهیم (آیه 32)، حجر (آیه 22)، نحل (آیات 10 و 65)، کهف (آیه 45)، طه (آیه 53)، حج (آیات 5 و 63)، مؤمنون (آیه 18)، فرقان (آیه 48)، نمل (آیه 60)، عنکبوت (آیه 63)، روم (آیه 24)، لقمان (آیه 10)، فاطر (آیه 27)، زمر (آیه 21)، فصلت (آیه 39)، ز ف (آیه 11)، ق (آیه 9)، قمر (آیه 11)، نبأ (آیه 14) و عبس (آیه 25).
2) ماء به معنای بستر و عرش خداوندی: سوره هود (آیه 7).
3) ماء به معنای آب وضو: سوره نساء (43) و سوره مائده (6).
4) ماء به معنای طوفان و سیل سهمگین:‌ سوره هود (آیات 43 و 44).
5) ماء به معنای مطلق آب: سوره رعد (آیه 4)
6) ماء به معنای منشأ خلقت و ماده اصلی موجودات زنده: سوره انبیاء (آیه 30) و سوره نور (آیه 45).
7) ماء به معنای نطفه در خلقت انسان: سوره‌های طارق (آیه 6)، مرسلات (آیه 20)، سجده (آیه 8) و فرقان (آیه 54).
8) ماء به معنای جوی و نهر آب: در توصیف جویها و نهارهای آب بهشتی.
9) ماء و سراب: در سوره نور (آیه 39) اعمال ناباوران به سر تشبیه شده است.
10) ماء در معنای چشمه‌سارها: سوره نازعات (آیات 30 و 31) و سوره قمر (آیه 12).
11) آب آشامیدنی در جهنم: سوره ابراهیم (آیه 16) و سوره محمد (آیه 15).
12) ماء به معنای چاه آب: سوره‌های قصص (آیه 23)، قمر (آیات 27-28)، ملک (آیه 30) و کهف (آیه 41).
13) آب آشامیدنی جاری در بهشت: سوره واقعه (آیات 27 تا 31).
همچنین بیش از صد آیه به طور متفرق درباره آب در طبیعت وجود دارد که هر کدام به ویژگیها و نقش آب اشاراتی مستوفی دارند و گاه مسائل علمی آن را یادآوری کرده، حتی در برخی موارد نیز به چگونگی تصفیه آبها نیز اشاره می‌کند که بعد از گذشت 14 قرن از این اطلاعات، شگفت‌آور است.
آب در قرآن اهمیتی عمیق دارد. خداوند در آیات متعدد انسان را به تفکر در آب و شکرگزاری این نعمت بزرگ یادآور شده است [1].آب به عنوان برکت خداوندی است که حیات می‌بخشد، حیات را حفظ می‌کند و بشر و زمین را پاکیزه می‌گرداند. عرش خدا بر روی آب و بهشت به صورت باغهایی که نهرهایی زیر آنها جاری است تشریح می‌شود. به نظر می‌رسد که در قرآن آب با ارزش‌ترین آفریده خداوند بعد از انسان می‌باشد. خاصیت «حیات‌دهندگی» آب در آیات متعدد قرآن اشاره شده است (مثلاً آیات 48 و 49 سوره فرقان: و خداوند آب را از ابرها پایین فرستاده و به وسیله آن زمین را پس از مردنش حیات داده است). آب نه تنها حیات می‌بخشد بلکه هر حیاتی اصلش از آب است (ما هر موجود زنده‌ای را از آب آفریدیم)[2]
در قرآن کریم: آب، رزق الهی است و باید از آن بجا استفاده شود؛ پدیدآورنده و نازل‌کنندة آب آشامیدنی خداست؛ اوست که با آب انسانها و حیوانات را سیراب می‌کند؛ خداوند بر انسانها به سبب نازل آب آشامیدنی منّت گذارده؛ وجود چشمه‌سارها را بر روی زمین از آیات الهی معرفی کرده؛ چشمه‌های بهشتی را یکی از بهره‌های متقین در بهشت توصیف کرده؛ جهنمیان را از آب آشامیدنی محروم توصیف کرده، به طوری که از بهشتیان درخواست آب آشامیدنی می‌کنند.
قرآن می‌فرماید خداوند انتقال دهندة آب به سرزمینهای خشک است. ایمان و تقوا و استغفار و توبه و پایداری در راه عقیده را از عوامل فراوانی و برکت آب معرفی کرده است[3]. همچنین قرآن کریم در آیات متعدد آسمان و ابرهایی که به وسیلة باد متراکم می‌شود و چاه و دریا و زمین و کوه‌ها را از منابع تولید و تأمین آب می‌داند.
آب برای مسلمانان اهمیت ویژه‌ای برای استفاده در طهارت، وضو، غسل و غیره دارد. صادق (ع) آب و طهارت را کلید قرب و مناجات با خدا معرفی نموده‌اند: «چون اراده طهارت و وضو نمودی چنان به سوی آب روان شو که گویی به سوی رحمت خدای تعالی می‌روی که خداوند تعالی آب و طهارت را کلید قرب و مناجات خویش و نشانی برای راهنمایی مردم به سوی خوان خویش مقرر فرموده است و چنان که رحمت خداوند گناهان بندگان را پاک می‌کند نجاست‌های ظاهر را جز با آب نمی‌توان پاک کرد. پس چنان که هر نعمت دنیوی را با آب، حیات بخشید به رحمت و فضل خویش حیات قلب باطنی و عبادات را نیز به وسیله آب (که همانا طهارت است) زندگی و کمال بخشید. در صفا، پاکی، شفافیت، فراوانی آن و امتزاج لطیف‌اش با هر چیز بی ش و آن را در تطهیر اعضای بدنت که خدا به تطهیرشان امر فرموده به کار گیر و واجبات و سنن تطهیر را بجای آور که در هر یک از آنها فواید بسیاری نهفته است پس چون آب را گرامی داشته و آن را به کار گیری، به زودی چشمه‌های فواید بسیاری برایت جوشیده خواهد شد».[4]
قرآن کریم دو عبارت صریح راجع به صرفه‌جویی آب و مدیریت تقاضا دارد: اول اینکه منابع آب ثابت (معین) است (و آن خ که از آسمان آبی به قدر و اندازه نازل می‌کند...)[5] و ثانیاً در مصرف آب نباید اسراف شود (از نعمتهای خدا بخورید و بیاشامید و اسراف مکنید که خدا مسرفان را دوست ندارد)[6].
اسراف و زیاده‌روی از صفات زشت و ناپسند و مورد غضب خداوند است[خداوند در آیه 43 سوره مؤمن می‌فرماید: «اسراف‌کنندگان اهل آتش‌اند». به استناد این آیه، اسراف از جمله گناهان کبیره است، زیرا ملاک گناهان کبیره وعده بر عذاب است.]؛
قرآن خاطر نشان می‌کند که برکت آب برای گیاهان نیز می‌باشد: گیاهان از همه نوع[7] و همه رنگ[8] توسط بارانی که خداوند فرو می‌فرستد تغذیه می‌شوند. خداوند در آیه 38 سوره انعام، انسان را با مقایسه وی با حیوانات از حقوق آنها آگاه می‌نماید: «محققاً بدانید که هر جنبنده‌ای در زمین و هر پرنده‌ای که با دو بال در هوا پرواز می‌کند همگی طایفه‌ای مانند شما بشر هستند».
خداوند در آیه 48 سوره روم این مراحل را بیان فرموده‌اند:
اللَّهُ الَّذِی یُرْسِلُ الرِّیَاحَ فَتُثِیرُ سَحَابًا فَیَبْسُطُهُ فِی السَّمَاء کَیْفَ یَشَاء وَیَجْعَلُهُ کِسَفًا فَتَرَی الْوَدْقَ یَخْرُجُ مِنْ خِلَالِهِ فَإِذَا أَصَابَ بِهِ مَن یَشَاء مِنْ عِبَادِهِ إِذَا هُمْ یَسْتَبْشِرُونَ
«خدا آن ی است که بادها را می‌فرستد تا ابرها را در آسمان به حرکت درآورد و سپس آنها را در پهنه آسمان آن‌گونه که بخواهد می‌گستراند و بعد متراکم می‌سازد.. آنگاه قطره‌های باران را می‌بینی که از لابه‌لای آن خارج می‌شود. پس آن را (به کشتزار) هر یک از بندگانش بخواهد می‌رساند تا آنها شادمان گردند»
«خدا آن ی است که بادها را می‌فرستد تا ابرها را در آسمان به حرکت درآورد...»
آیه 48 سوره روم آمده است که ....
«ما بادها را برای بارور ساختن (ابرها و گیاهان) فرستادیم و از آسمان آبی نازل کردیم و شما را با آن آب سیراب ساختیم ...» (حجر 22)
«خداوند ی است که بادها را فرستاد تا ابرهایی را به حرکت درآورند، سپس ما این ابرها را به سوی زمین مرده‌ای ر م و به وسیله آن زمین را پس از مردنش زنده می‌کنیم... » (فاطر 9)
«اگر او اراده کند بادها را ن می‌سازد تا آنها بر پشت دریا بی‌حرکت بمانند. در این نشانه‌هایی است برای هر صبر کننده شکرکزار» (شوری 33)
«... و در تغییر بادها و ابرهایی که میان زمین و آسمان مس ند نشانه‌هایی برای شمندان وجود دارد» (بقره 164)
«و او خ است که بادها را برای بشارت پیشاپیش رحمت خود فرو فرستاد و از آسمان آبی را برای شما آبی نازل کردیم» (فرقان 48)
آیه 43 سوره نور، مراحل تشکیل ابرهای کومولونیمبوس را چنین بیان می‌کند:
أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ یُزْجِی سَحَابًا ثُمَّ یُؤَلِّفُ بَیْنَهُ ثُمَّ یَجْعَلُهُ رُکَامًا فَتَرَی الْوَدْقَ یَخْرُجُ مِنْ خِلَالِهِ وَیُنَزِّلُ مِنَ السَّمَاء مِن جِبَالٍ فِیهَا مِن بَرَدٍ فَیُصِیبُ بِهِ مَن یَشَاء وَیَصْرِفُهُ عَن مَّن یَشَاء یَکَادُ سَنَا بَرْقِهِ یَذْهَبُ بِالْأَبْصَارِ
«آیا ندیدی که خداوند ابرها را به آرامی حرکت می‌دهد، سپس میان آنها پیوند می‌دهد و بعد آن را متراکم می‌سازد؟! در این حال دانه‌های باران را می‌بینی که از لابه‌لای آن خارج می‌شود و از آسمان- از کوه‌هایی که در آن است (ابرهایی که همچون کوه انباشته شده‌اند)- دانه‌های تگرگ نازل می‌کند و هر را بخواهد به وسیله آن زیان می‌رساند و از هر بخواهد این زیان را برطرف می‌کند. نزدیک است درخشندگی آن (ابرها) چشمها را ببرد»
آیه 12 سوره رعد نیز برق را نشانه ابرهای سنگین بیان می‌کند:
هُوَ الَّذِی یُرِیکُمُ الْبَرْقَ خَوْفًا وَطَمَعًا وَیُنْشِیءُ السَّحَابَ الثِّقَالَ
«او ی است که برق را به شما نشان می‌دهد که هم مایه ترس و هم مایه امید است و ابرهای سنگین‌بار ایجاد می‌کند»
خداوند همچنین در آیه 24 سوره روم، نقش رعد و برق را در بارندگی و رشد گیاه بیان می‌فرماید:
وَمِنْ آیَاتِهِ یُرِیکُمُ الْبَرْقَ خَوْفًا وَطَمَعًا وَیُنَزِّلُ مِنَ السَّمَاء مَاء فَیُحْیِی بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَعْقِلُونَ
«و از نشانه‌های دیگر او این است که برق را به شما نشان می‌دهد که هم مایه ترس و هم مایه امید است (ترس از صاعقه و امید به نزول باران) و از آسمان آبی فرو می‌فرستد که زمین را پس از مردنش به وسیله آن زنده می‌کند. در این رابطه برای شمندان نشانه‌هایی وجود دارد»
آیه 11 سوره ز ف
وَالَّذِی نَزَّلَ مِنَ السَّمَاء مَاء بِقَدَرٍ فَأَنشَرْنَا بِهِ بَلْدَةً مَّیْتًا کَذَلِکَ تُخْرَجُونَ
«و آن خ که از آسمان آبی به قدر و اندازه نازل می‌کند و به آن صحرا و دیار مرده خشک را زنده گردانیدیم و همین‌گونه مردگان هم از قبرها بیرون می‌آیند»
در آیات 48 و 49 سوره فرقان خداوند می‌فرماید:
وَهُوَ الَّذِی أَرْسَلَ الرِّیَاحَ بُشْرًا بَیْنَ یَدَیْ رَحْمَتِهِ وَأَنزَلْنَا مِنَ السَّمَاء مَاء طَهُورًا - لِنُحْیِیَ بِهِ بَلْدَةً مَّیْتًا وَنُسْقِیَهُ مِمَّا خَلَقْنَا أَنْعَامًا وَأَنَاسِیَّ کَثِیرًا
«و او خ است که بادها را برای بشارت پیشاپیش رحمت خود فرو فرستاد و از آسمان آبی برای شما نازل کردیم تا با آن باران زمین خشک و مرده را زنده سازیم و آنچه آفریدیم از چها ایان و آدمیان بسیاری را سیراب گردانیم»
در آیه 9 سوره ق چنین آمده است[9]:
وَنَزَّلْنَا مِنَ السَّمَاء مَاء مُّبَارَکًا فَأَنبَتْنَا بِهِ جَنَّاتٍ وَحَبَّ الْحَصِیدِ
«ما از آسمان آب با برکت را نازل کردیم و با آن باغهای میوه و دانه چیده شده روی م»
وَلَهُ الْجَوَارِ الْمُنشَآتُ فِی الْبَحْرِ کَالْأَعْلَامِ
«و او در دریاها چشمه‌های تجدید کننده رشته کوه مانند دارد»[ آیه 24 سوره رحمان]
آیه 40 سوره نور
أَوْ کَظُلُمَاتٍ فِی بَحْرٍ لُّجِّیٍّ یَغْشَاهُ مَوْجٌ مِّن فَوْقِهِ مَوْجٌ مِّن فَوْقِهِ سَحَابٌ ظُلُمَاتٌ بَعْضُهَا فَوْقَ بَعْضٍ إِذَا أَخْرَجَ یَدَهُ لَمْ یَکَدْ یَرَاهَا وَمَن لَّمْ یَجْعَلِ اللَّهُ لَهُ نُورًا فَمَا لَهُ مِن نُّورٍ
«و یا (وضع کافران) مانند تاریکیهای دریای ژرف می‌ماند که در آن موج روی موج و بالای موج ابر پوشانده شده است. تاریکیهائی که روی یکدیگر سوارند. اگر آدم دست خود دربیاورد نمی‌تواند آن را ببیند و آنکه خدا برای وی نوری قرار نداده نوری ندارد».
وَمِنْ آیَاتِهِ الْجَوَارِ فِی الْبَحْرِ کَالْأَعْلَامِ - إِن یَشَأْ یُسْکِنِ الرِّیحَ فَیَظْلَلْنَ رَوَاکِدَ عَلَی ظَهْرِهِ
«از دیگر آیات وی موجهای کوه مانند در دریا است- اگر بخواهد باد را می‌خواباند و آنها در سطح دریا راکد می‌شوند»[ آیات 32 و 33 سوره شوری]
سوره‌های فرقان (آیه 53)، نمل (آیه 61)، فاطر (آیه 12) و رحمن (آیات 22-19)
وَجَعَلَ بَیْنَ الْبَحْرَیْنِ حَاجِزًا
«و میان دو دریا دیوار مانع قرار داد»[ سوره نمل آیه 61]
مَرَجَ الْبَحْرَیْنِ یَلْتَقِیَانِ - بَیْنَهُمَا بَرْزَخٌ لَّا یَبْغِیَانِ
«دو دریائی که به هم وصلند را ترکیب خاص خود داد. میان آنها مرز ناپیدائی است، از حد خود فراتر نمی‌روند»[ آیات 19 و 20 سوره الرحمن].
وَهُوَ الَّذِی مَرَجَ الْبَحْرَیْنِ هَذَا عَذْبٌ فُرَاتٌ وَهَذَا مِلْحٌ أُجَاجٌ وَجَعَلَ بَیْنَهُمَا بَرْزَخًا وَحِجْرًا مَّحْجُورًا
«و اوست که دو دریای مختلف را هر کدام ترکیب خاص خود داده، این یکی شیرین گوارا و این دیگری شور تلخ است. میان آنها مرز ناپیدا و حد فاصل ممنوعه‌ای قرار داد»[ آیه 53 سوره فرقان]
قرآن در این آیه ها به آب‌های زیرزمینی و ذخیره آب باران در زمین اشاره نموده است:
أَلَمْ تـَرَ أَنَّ اللَّهَ أَنْـزَلَ مِـنَ السَّـمـاءِ مـاءً فـَسـَـلَـکـَهُ یَـنابـِیـعَ فِی الاَرْضِ ثُمَّ یُخْرِجُ بِهِ زَرْعًا مُّخْتَلِفًا ...[ 21 سوره زمر]
«آیا نمی‌بینی کـه خـدا از آسمان آبی نـازل گردانید و آن را به شکل چشمه‌هایی وارد زمین ساخت و آنگاه انواع نباتات بدان برویاند ...»
وَأَنْـزَلْـنَـا مِنَ السَّمَاءِ مَاءً بـِقَـدَرٍ فَأَسْـکَـنَّاهُ فِی الْأَرْضِ وَإِنَّا عَلَی ذَهَابٍ بِهِ لَقَادِرُونَ[آیه 18 سوره مؤمنون]
«و از آسمان، آبی به اندازه فرو فرستادیم، پس آن را در زمـیـن جـای ‌دادیم و همانا در برگرداندن آن قـادریـم» (از آیات فوق نکته‌های زیر در مورد ذخیره آب در زیر زمین استفاده می‌شود:
خداوند پوسته رویی زمین را به گونه‌‌ای آفرید که چون باران فرود آید، آب در آن نفوذ می‌کند و در زیر زمین انباشته می‌گردد و به سفره‌های بزرگی از آب تبدیل می‌شود)
- قرآن مجید در ضمن آیه 27 سوره مرسلات به دو راز بزرگ کوه‌ها اشاره نموده و می‏فرماید:
وَ جَعَلْنا فِیها رَوَاسِی شَامِخَاتٍ وَ اَسْقَیْناکُم مَاءً فُراتَاً
«بر روی زمین کوه‏های استوار و بلند آفریدیم و برای شما آب گوارا فراهم ساختیم
وجعلنا من الماء کل شی‏ء حی (و هر موجود زنده‌ای را از آب آفریدیم).
تصریحات دینی که از سرچشمه وحی صادر شده به ما گوشزد می‌کند که اولین پدیده مادی که خدا آفرید آب بود. در احادیث اهل بیت علیه‌السلام، درباره آفرینش آغازین، تعبیرات مختلف وجود دارد:
1. نور مطلق 2. نور محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) 3. نور محمد و علی (علیه السلام) 4. نور محمد، علی و فاطمه (سلام لله علیها) 5. نور محمد و علی و فاطمه و حسن و حسین (علیه السلام) 6. نور چهارده معصوم (علیهم السلام) 7. هوا 8. قلم 9. حروف 10. عرش 11. دره بیضاء 12. آتش و 13. آب (گلستانی در کتاب سرچشمه حیات، درباره هر یک از این موارد، روایاتی را آورده و در پایان به جمع‌بندی و تحلیل آنها پرداخته است).
آیه شریفه: «و او است که آسمان‏ها و زمین را در شش روز آفرید و عرش او بر آب بود»[10] ، شاید دل بر این داشته باشد که پیش از پیدایش جهان هستی، از آسمان‏ها گرفته تا زمین، آب پدید آمده است. قرآن کریم در چند جا اشاره دارد که ریشه زندگی، هم در منشا و پیدایش و هم درصحنه هستی و تداوم حیات، همه از آب است:
وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ کُلَّ شَیْءٍ حَیٍّ
«هر چیز زنده‏ای را از آب پدید آوردیم‏»[11]
وَاللَّهُ خَلَقَ کُلَّ دَابَّةٍ مِن مَّاءٍ
«خدا هر جنبنده‏ای را از آب آفرید»[12]
درباره انسان می‏گوید: «و او است که از آب بشری آفرید»[13]
برکت آب :
  « و نزلنا من السماء ماء مبارکا فانبتنا به جنات و حب الحصید» (ق- 9)
« و از آسمان آبی پر برکت نازل کردیم و بوسیله آن باغها و دانه هایی را که درو می کنند روی م.»
دراین آیه شریفه آب به صفت مبارک توصیف گردیده وخداوند نزولات آسمانی را آب های مبارک نامیده است. کلمه مبارک یعنی برکت یافته و واژه برکت را چنین معنا می کنند: ثبوت الخیر.
طهارت آب:
  « و هو الذی ارسل الریح بشرا بین یدی رحمته و انزلنا من السماء ماء طهورا» (الفرقان- 48)
«او ی است که بادها را بشارتگرانی پیش ازرحمتش فرستاد، و ازآسمان آبی پاک کننده نازل کردیم.»
دراین آیه خداوند عالیترین وصف (که همانا طهارت و پاکیزگی می باشد) را به آب نسبت می دهد، همان وصفی که دارندگان آن محبوب و مورد رحمت خداوند وجود هستند:
«...ان الله یحب و ن ویحب المتطهرین» (البقره- 222)
«...خداوند، توبه کنندگان رادوست دارد، وپاکان را (نیز) دوست دارد.»
آب نیز طاهرومطهر است ومی تواندنزدیک کننده وعامل تقرب یافتن بندگان به مصدر لایزال الهی باشد.
جریان آب:
  « قل أرأیتم ان اصبح ماؤکم غورا فمن یاتیکم بماء معین» (الملک- 30)
« بگو: به من خبردهید اگرآبهای(سرزمین) شما در زمین فرو رود، چه ی می تواند آب جاری و گوارا دردسترس شما قرار دهد؟!»
دراین آیه شریفه خداوند نکته ای جدی و مهم راطرح می کند که مسأله غور الماء وافت منابع آبی کره زمین وبه عبارتی کاهش سطح ایست منابع آب می باشد.
فراوانی آب:
  « والو استقموا علی الطریقه لاسقیناهم ماء غدقا» (الجن-16)
« و اینکه اگر آنها [جن و انس] در راه (ایمان) استقامت ورزند، با آب فراوان سیرابشان می کنیم.»
گوارایی آب:
  « وجعلنا فیها رواسی شامخات و اسقیناکم ماء فراتا» (المرسلات-27)
« و درآن کوههای استواروبلندی قرار دادیم، وآبی گوارا به شما نوش م.»
از جمله صفات آب در قرآن کلمه فرات است. این واژه در لغت عرب به معنای عذب و شیرینی است.
راغب می گوید: «الفرات الماء العذب»
در این آیه ابتدا به کوههای بلند و سربرافراشته اشاره می شود و در پی آن سیراب نمودن انسان ها با آب خوش و شیرین بیان می شود و این از الطاف بزرگ الهی است که آب باران، چشمه ها، نهرها و قنوات را که از جمله منابع آب شرب می باشند را شیرین و فرات قرار داده است، برخلاف آب های اقیانوس ها و دریاها که به تعبیر قرآن « ملح اجاج» است، یعنی شور و نمکین.
ریزش آب:
  « و انزلنا من المعصرات ماء ثجاجا» (النباء-14)
« و از ابرهای باران زا آبی فراوان نازل کردیم،»
صفت دیگری که خداوند برای آب طرح می کند کلمه « ثجاج» است، این واژه از ماده ثج به معنای جریان وریزش است. ماء ثجاج آبی است که جریان و ریزش زیادی دارد. خداوند فرمود از ابرهای فشرده آب ریزان و جاری فرو فرستادیم.
و اضرب لهم مثل الحیوه الدنیا کماء انزلناه من السماء فاختلط به نبات الارض فاصبح هشیما تذروه الریاح و کان الله علی کل شیء مقتدرا(کهف/45)
ای زندگی دنیا را برای آنان به آبی تشبیه کن که ازآسمان فرو می فرستیم وبوسیله آن، گیاهان زمین( سرسبزمی شود ) درهم فرو می رود.اما بعد از مدتی می خشکد؛ و بادها آن را به هر سو پراکنده می کند؛ و خداوند بر همه چیز تواناست.
انما مثل الحیاه الدنیا کماء انزلناه من السماء فاختلط به نبات الارض مما یاکل الناس والانعام حتی اذا اخذت الارض ز فها وازینت و ظن اهلها انهم قادرون علیها اتاها امرنا لیلا او نهارا فجعلناها حصیدا کان لم تغن بالامس کذلک نفصل الایات لقوم یتفکرون(یونس/24)
« مثل زندگی دنیا ،همانند آبی است که ازآسمان نازل کرده ایم ، که در پی آن ، گیاهان ( گوناگون) زمین – که مردم و چها ایان ازآن می خورند – می روید؛ تا زمانی که زمین ،زیبایی خودرا یافته وآراسته می گردد واهل آن مطمئن می شوند که می توانند از آن بهره مند گردند،( ناگهان) فرمان ما، شب هنگام یا در روز،(برای نابودی آن) فرا می رسد؛ (سرما یا صاعقه ای را برآن مسلط می سازیم؛) وآنچنان آن را درو می کنیم که گویی دیروزهرگز (چنین کشتزاری) نبوده است! این گونه،آیات خود رابرای گروهی که می شند، شرح میدهیم.»
ب) نقش محوری آب در حیات و زندگی بشریت موجب گردید که خداوند سبحان خواندن خویش و نحوه خداخوانی را به نوعی به آب تشبیه نماید و باطل جویان و گمراهان را به انی تشبیه سازدکه به سوی آب دست دراز می کنند تا قدری از آن به لبان تشنه خویش رسانند؛ اما هرگزکامشان سیراب نمی گردد و جامی به لبشان نمی رسد.
«له دعوه الحق و الذین یدعون من دونه لایستجیبون لهم بشیء الا کباسط کفیه الی الماء لیبلغ فاه وما هو ببالغه وما دعاء الکافرین الا فی ضلال» (الرعد-14)
«دعوت حق از آن اوست؛ و انی را که (مشرکان) غیر از خدا می خوانند، (هرگز) به دعوت آنها پاسخ نمی گویند. آنها همچون ی هستند که کفهای (دست) خود را به سوی آب می گشاید تا آب به دهانش برسد، و هرگز نخواهد رسید. و دعای کافران، جز در ضلال (و گمراهی) نیست.»
« والذین کفروا اعمالهم راب بقیعه یحسبه الظمان ماء حتی اذا جاءه لم یجده شیئا و وجد الله عنده فوفاه حسابه و الله سریع الحساب » (النور-39)
« انی که کافر شدند، اع ان همچون سر است در یک کویر که انسان تشنه از دور آن را آب می پندارد؛ اما هنگامی که به سراغ آن می آید چیزی نمی یابد، و خدا را نزد آن می یابدکه حساب او را بطور کامل می دهد؛ و خداوندسریع الحساب است.»
آب و خلقت انسان
  «آیا در اول قطره آب نمی نبود (37) و پس از نطفه علقه و سپس آفریده و آراسته گردید
(38) و آنگاه از آن و صنف نر و ماده پدید آورده (39)» (سوره 75/ آیه 37 تا 39)
«آن خ که تو را از هیچ خلق کرد و به صورتی تمام و کامل بیاراست و با اعتدال برگزید (7) بهر صورتی که خواست می تواند خلق کند.» (سوره 82/ آیه 7-8)
• ما انسان را از آب نطفه مختلط خلق کردیم و برای او گوش و چشم قرار دادیم.
(سوره76 / آیه 2)
• سپس آن را نیکو بیاراست و از روح خود در آن بدمید و شما را دارای گوش و چشم و قلب و هوش گردانید باز بسیار اندک شکر و سپاسگزاری حق می کنید. (سوره 32/ آیه 9)
طهارت آب :
  خداوند در مورد این موضوع می فرماید :« و هو الذی ارسل الریح بشرا بین یدی رحمته و انزلنا من السماء ماء طهورا » ( الفرقان- 48) ترجمه:«او ی است که بادها را بشارتگرانی پیش ازرحمتش فرستاد، و ازآسمان آبی پاک کننده نازل کردیم». دراین آیه خداوند عالیترین وصف( که همانا طهارت و پاکیزگی می باشد) را به آب نسبت می دهد، همان وصفی که دارندگان آن محبوب و مورد رحمت خداوند وجود هستند :«... ان الله یحب و ن ویحب المتطهرین » ( البقره - 222) ترجمه:«...خداوند، توبه کنندگان رادوست دارد، وپاکان را (نیز) دوست دارد.»آب نیز طاهرومطهر است ومی تواندنزدیک کننده وعامل تقرب یافتن بندگان به مصدر لایزال الهی باشد .
جریان آب :
  خداوند می فرماید :« قل أرأیتم ان اصبح ماؤکم غورا فمن یاتیکم بماء معین » ( الملک- 30) ترجمه:« بگو: به من خبردهید اگرآبهای(سرزمین) شما در زمین فرو رود، چه ی می تواند آب جاری و گوارا دردسترس شما قرار دهد؟!».
همچنین خداوند در سوره مبارکه رعد می فرماید : « انزل من السماء ماء فس اودیه بقدرها فاحتمل السیل زبدا ر ا و مما یوقدون علیه فی النار ابتغاء حلیه او متاع زبد مثله کذلک یضرب الله الحق و الباطل، فاما ا بد فیذهب جفاء و اما ما ینفع الناس فیمکث فی الارض کذلک یضرب الله الامثال » ( رعد/17)؛ خدا از آسمان آبی نازل کرد که در هر رودی به قدر وسعت و ظرفیتش سیل آب جاری شد و بر روی سیل کفی برآمد چنانچه ف اتی را نیز که برای تحمل و زینت (مانند طلا و نقره) یا برای اثاث و ظروف (مانند آهن و مس) در آتش ذوب کنند مثل آب کفی برآورد، خدا به مثل این (آب و کف و ف ات روی آنها) برای حق و باطل مثل می زند که (باطل چون) آن کف به زودی نابود می شود و اما آن آب و ف که به خیر و منفعت مردم است مدتی در زمین درنگ می کند؛ خدا مثل ها را برای فهم بدین روشنی بیان می کند .
فراوانی آب :
  خداوند در قرآن اشاره می کند :« والو استقموا علی الطریقه لاسقیناهم ماء غدقا » ( الجن-16) ترجمه:«و اینکه اگر آنها [جن و انس] در راه (ایمان) استقامت ورزند، با آب فراوان سیرابشان می کنیم». همان گونه که در بخش قبلی به این آیه اشاره شد، خداوند آب را پاداش و مزد استقامت و پایداری بر صراط حق که بدون شک دشوارتر از آغاز نمودن آن می باشد، قرار داده است
گوارایی آب :
  خداوند می فرماید :« وجعلنا فیها رواسی شامخات و اسقیناکم ماء فراتا » ( المرسلات-27) ترجمه: « و درآن کوههای استواروبلندی قرار دادیم، وآبی گوارا به شما نوش م.» از جمله صفات آب در قرآن کلمه فرات است. این واژه در لغت عرب به معنای عذب و شیرینی است. راغب می گوید : « الفرات الماء العذب ». در این آیه ابتدا به کوههای بلند و سربرافراشته اشاره می شود و در پی آن سیراب نمودن انسان ها با آب خوش و شیرین بیان می شود و این از الطاف بزرگ الهی است که آب باران، چشمه ها، نهرها و قنوات را که از جمله منابع آب شرب می باشند را شیرین و فرات قرار داده است، برخلاف آب های اقیانوس ها و دریاها که به تعبیر قرآن « ملح اجاج » است، یعنی شور و نمکین.ذکر کوه ها در کنار آب مطبوع و گوارا اشاره به این نکته است که کوه ها نیز منبع ذخیره نزولات آسمانی و منابع آبی هستند و بین کوه، باران و آب ارتباط تنگاتنگی برقرار است
ریزش آب :
  خداوند می گوید :« و انزلنا من المعصرات ماء ثجاجا » ( النباء-14) ترجمه:« و از ابرهای باران زا آبی فراوان نازل کردیم،». صفت دیگری که خداوند برای آب طرح می کند کلمه « ثجاج» است، این واژه از ماده ثج به معنای جریان وریزش است. ماء ثجاج آبی است که جریان و ریزش زیادی دارد. خداوند فرمود از ابرهای فشرده آب ریزان و جاری فرو فرستادیم. از مجموع صفاتی که در خصوص آب در قرآن طرح شد می توان به برخی خصوصیات آب شرب و کیفیت آن در قرآن پی برد و گویا حضرت احدیت مشخصات و شاخصه های آب مطلوب و مورد نیاز شرب بشر را درقالب و چهارچوب این صفات برای انسان ها توصیف می فرماید؛ آبی که پاکیزه (عاری از آلودگی های می وشیمیایی)،مفید ومبارک(عاری از آلودگی های فیزیکی و مواد معلق)، در دسترس ( سهولت دستی و هزینه کمتر استحصال) ، خوشگوار ( عاری از طعم و بو و مزه)، شیرین ( وجود املاح و مواد موجود در آب بر اساس آنچه امروزه بشر تحت عنوان استانداردهای املاح موجود آب وضع نموده است) ریزان و جاری باشد. آبی که بشر بدان نیازمند است و باید مورد بهره برداری قرار گیرد دارای چنین مشخصه هایی می باشد .
خداوند در این مورد می فرماید :« ونزلنا من السماء ماء مبارکا فانبتنا به جنات و حب الحصید » ( ق- 9 ) ترجمه:«و از آسمان آبی پر برکت نازل کردیم و بوسیله آن باغها و دانه هایی را که درو می کنند روی م.»دراین آیه شریفه آب به صفت مبارک توصیف گردیده وخداوند نزولات آسمانی را آب های مبارک نامیده است .
وَ قَطَّعْنَاهُمُ اثْنَتَیْ عَشْرَةَ أَسْبَاطاً أُمَماً وَ أَوْحَیْنَا إِلَى مُوسَى إِذِ اسْتَسْقَاهُ قَوْمُهُ أَنِ اضْرِب بِّعَصَاکَ الْحَجَرَ فَانبَجَسَتْ مِنْهُ اثْنَتَا عَشْرَةَ عَیْناً قَدْ عَلِمَ کُلُّ أُنَاسٍ مَّشْرَبَهُمْ وَ ظَلَّلْنَا عَلَیْهِمُ الْغَمَامَ وَ أَنزَلْنَا عَلَیْهِمُ الْمَنَّ وَالسَّلْوَى کُلُواْ مِن طَیِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاکُمْ وَ مَا ظَلَمُونَا وَ لَـکِن کَانُواْ أَنفُسَهُمْ یَظْلِمُونَ (160) الاعراف
آیه های11 و12 سوره قمر
فَفَتَحْنَا أَبْوَابَ السَّمَاء بِمَاء مُّنْهَمِرٍ (11) وَ فَجَّرْنَا الْأَرْضَ عُیُوناً فَالْتَقَى الْمَاء عَلَى أَمْرٍ قَدْ قُدِرَ (12)
خداوند درهای آسمان را گشود تا سیل از آب فرود آید و آبهای درون زمین با شدت از دل زمین بیرون آمد (فجرنا ) تا امر خدا محقق گردد .
آیه 21 سوره زمر و 30 ملک، که از آب به عنوان یکی از نعمت‏های بزرگ الهی که انسان را به خداشناسی رهنمون می‏سازد.
پی نوشت ها :
  [1]- آیا به آبی که می‌نوشید شیده‌اید؟ آیا شما آن را از ابر نازل کرده‌اید یا ما آن را نازل می‌کنیم؟ هر گاه بخواهیم این آب گوارا را تلخ و شور قرار می‌دهیم پس چرا شکر نمی‌کنید؟» (آیات 68 تا 70 سوره واقعه). «بگو: به من خبر دهید اگر آبهای (سرزمین) شما در زمین فرو رود چه ی می‌تواند آب جاری و گوارا در دسترس شما قرار دهد؟» (آیه 30 سوره ملک)
[2]- انبیاء آیه 30
[3]- اگر مردم پاک و پرهیزگار شوند رحمت الهی بیشتر نازل می‌شود و گاهی بر اثر گناهان فراوان بارش کم می‌شود، در آیه 96 سوره اعراف می‌خوانیم: «اگر مردم ن در آبادی‌ها ایمان آورند و تقوا پیشه کنند برکات آسمان و زمین را بر آنان می‌گشاییم». در این که مقصود از برکات آسمان و زمین چیست در میان مفسران اختلاف نظر است، برخی آن را به نزول باران و روییدن گیاهان تفسیر کرده‌اند و برخی به اجابت دعاها و حل مشکلات زندگی و این احتمال نیز وجود دارد که مقصود از برکات آسمانی، برکات معنوی و منظور از برکات زمینی، برکات مادی باشد. ولی با توجه به آیات قبل از این آیه که سخن از مجازات مجرمان به وسیله سیلاب از آسمان یا طغیان چشمه‌ها و یا صاعقه‌ها و ز له‌هاست به نظر می‌رسد تفسیر اول مناسب‌تر باشد و اشاره به این حقیقت است که اگر انسان تقوا پیشه کند و با ایمان باشد به جای عذاب، از آسمان و زمین بر او برکت خواهد بارید و این انسان است که برکات را به بلاها تبدیل می‌کند. آیه 16 سوره جن، نیز استقامت در راه حق را سبب نزول آب بیان می‌نماید: «اگر بر طریقه راست پایداری کنند از آبی فراوان سیرابشان کنیم». علامه طباطبایی نوشته است: مقصود از «طریقه» در آیه 16 سوره جن، راه است که پایداری بر آن موجب وسعت در روزی مادی مردم می‌شود و این آیه به معنی آیه 96 سوره اعراف می‌باشد. ایشان در تفسیر آیه 96 اعراف نیز آورده‌اند که: مقصود از برکات آسمانی، باران و برف و سرما و گرما در وقت خود و مقدار سودمند از آنهاست و مقصود از برکات زمینی گیاه، میوه و ... است.
[4] - مصباح‌الشریعه و مفتاح الحقیقه باب دهم
[5] - ز ف 11
[6] - اعراف 31 و همچنین در آیه 27 سوره اسراء مسرفین و مبذرین، برادران شیاطین و در آیه 43 سوره مؤمن، اسراف‌کنندگان اهل آتش معرفی شده‌اند.
[7] - آیه 99 سوره انعام
[8] - آیه 27 سوره فاطر
[9] - آیات نمل (آیه 60)، حج (آیات 5 و 63)، نحل (آیات 10 و 11)، کهف (آیه 45)، ابراهیم (آیه 32)، یونس (آیه 24)، بقره (آیات 22 و 164)، انعام (آیه99)، سجده (آیه27)، فاطر (آیات 9 و 27)، عنکبوت (آیه63)، نوح (آیه11)، جاثیه (آیه5) و فصلت (آیه39) نیز به این واقعه اشاره کرده‌اند
[10]- «و هو الذی خلق السماوات و الارض فی ستة ایام و کان عرشه علی الماء» - هود 7- علامه طباطبایی در زیر این آیه، می‌نویسد: «هر چه که ما از اشیاء زنده می‌بینیم از آب خلق شده است پس ماده حیات آب است و بودن عرش بر آب کنایه از این است که ملک (حکومت و سلطه و قدرت ) خداوند تعالی در آن روز در این آب که ماده حیات است، مستقل بوده است»
[11]- آیه 30 سوره انبیاء
[12]- آیه 45 سوره نور
[13]- «و هو الذی خلق من الماء بشرا»- فرقان 54 ارسال مقاله توسط کاربر محترم سایت : rohisamadi