طهورا

به نقل از خبرگزاریها در مورد طهورا : من یه خواهر شش ساله کوچیک دارم که بیشتر از جون و آینده ی خودم هم دوسش دارم.همیشه میگم بعداز مامان و بابا و خدا فقط اونو دارم اونم میدونه بعد از مامان و بابا و خدا فقط منو داره!!! جالبه، اونقدر همیدیگه رو دوست داریم که یه لحظه دوری همدیگه رو نمی تونیم تحمل کنیم... خودم دانشجوی تبریزم ، چند بار شده که تو تبریز اتفاق بدی برام افتاده و حال ج. ه همت مؤسسه خیریه طهورا؛ همایش مهارت ها و آداب زندگی ی در شه برگزار شد %d9%87%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d9%85%d9%87%d8%a7%d8%b1%d8%aa%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d9%88-%d8%a2%d8%af%d8%a7%d8%a8-%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c-%d8%a7%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d9%86%d8%af%db%8c%d8%b4%d9%87-%d8%a8%d8%b1%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%d8%af خبرنگاران افتخاری/ زینب عبدی: همایش مهارت ها و آداب زندگی ی همزمان با ایام ماه مبارک رمضان ویژه ن مددجو به همت مؤسسه خیریه طهورای شهر شه برگزار شد. به گزارش خبرنگار افتخاری خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)، زینب عبدی، مدیر مؤسسه خیریه طهورا گفت: همایش مهارت ها و آداب زندگی ی ویژه ن مددجو همزمان با ایام ماه مبارک رمضان در تاریخ 11 تیرماه در فاز یک شه برگزار شد. وی با بیان اینکه در این همایش مددجویان، جمعی از حامیان خیریه و ن کارآفرین حضور داشتند، اظهار کرد: جمع خوانی جزء چهارم قرآن کریم و تفسیر آن، قرائت زیارت عاشورا و ذکر صلوات و دعا از برنامه های این مراسم بود. طهورا ایوبی (انصارا هرا)(رتبه اول) نگاراعظمیان(تربیت) (رتبه اول) یاسمن شرکت العباسیه (ملاصدرا) (رتبه دوم) نازنین فروزنده(تربیت) (رتبه دوم) الهام شاهرجبیان(نرگس جزی)(رتبه دوم) منصوره فاطمی(حضرت زینب) (رتبه دوم) مریم صابریان(نرگس جزی)(رتبه دوم) زهر حیدرزاده(انصارا هرا) (رتبه سوم) پرنیاتقیان(ملاصدرا) (رتبه سوم) فریماه وطن خواه(حجاب) (رتبه سوم. !!کره اسبی نریان اصیل در شوریه به نام (طهورا) به دنیا آمد!! !!نام مالک مصطفی قربانی!! !!ملقب به مصطفی ملاحجی!! تصاویری از زیباترین کره اسب درشوریه در صورت دیدن از نزدیک این کره اسب ۳روزه با شماره زیر تماس حاصل فرمایید ۰۹۱۳۲۲۴۴۰۰۳ مصطفی قربانی طرحهای ویژه ماه رمضان سال ۱۳۹۳–انجمن خیریه طهورا –لیست برنامه های خاص ماه رمضان ردیف نام برنامه اقلام تاریخ اجرا ۱ تامین سبد معیشتی کالای رمضان ۱۷قلم: گوشت –برنج –روغن -حبوبات سه گانه –پنیر – ما –ماکارونی – قند و شکر – تن ماهی –چای –رشته سوپی وآشی – رب ۸/۴/۹۳ ۲ تامین سبد شوینده سهم هر خانوار ۴۰ هزار تومان ۱۱/۴/۹۳ ۳ غذا ی نذری و . اشعاری با اسامی دانش آموزان در کلاس
اولین جلسه،برای حضور و غیاب در کلاس به بچه ها گفتم اسم هر را خواندم بگوید:
« من هستم! من هستم! خانم این جا نشستم.» شعری بود که فی البداهه به ذهنم رسید چون به نظرم آمد باید قدری هیجان به کار بدهم!خوب است برای هر کدام از بچه ها یک شعر کوتاه برانگیزاننده انتخاب کنی که بار مثبت داشته باشد و بچه ها در. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،«مرز خطر» اولین مجموعه نمایش خانگی است که به مسابقه بدلکاران حرفه ای می پردازد. این مجموعه با تهیه کنندگی مشترک طهورا ابوالقاسمی و مهتاب کرامتی به مرحله تدوین رسیده است.

تصویربرداری این مجموعه مدتی پیش در لوکیشن اصلی این کار در حوالی تهران به پایان رسید و به تازگی تدوین ان توسط میثم میرزایی آغاز . خدا می دونم چی میخام بنویسم و این هم می دونم که هرگز اونی که میخام بنویسم در نمیاد! رسیدم به همون موقعایی که با نفیسه می خوندیم و می نوشتیم و قلمامونو چنان به رخ هم می کشیدیم که خودمون هم غرق می شدیم. رسیدم به همون موقعایی که قلم برام تصمیم می گرفت و چه بهتر که بسپرم به خودش تا صد بار با خیال راحت و دور از غرور بنویسه :" همین امروز، دوباره و نه صد باره شیفته مردادی شدم:) از اولِ اولِ اول! انگار لبخند اولی بود که ازش می دیدم...:)" آهنگی که طهورا بهم داده رو میذارم پلی شه تا روون تر بنویسم...آهنگی که وحشتناک یاد "ماهی و گربه" میندازتم! برا طهورا هم و گذاشتم تا اون هم تایید کنه که این و آهنگ چه قدر برای هم ساخته شدن ولی تایید که نکرد هیچ، از دیدن حالش هم بد شد! سرش گیج رفت و نزدیک بود موقع دوییدن زمین بخوره! اصلا همه چیز منو یاد اون میندازه. بهتون پیشنهاد که نه، دستور میدم که هرگز دوبار این و نبینید، با این که اگه من هم نگم و خودتون یه بار و ببینید، حوصله نمی کنین بار دوم حتا سی و بزارین تو سی دی پلیر!! خلاصه که از من به شما نصیحت؛ دوبار دیدنش کل زندگیتونو تحت الشعاع قرار میده، مثل "فروشنده" که تا مدت ها پس ذهن آدم می مونه و نه می تونه قدمی برداره به جلو و نه می تونه سرجاش وایسه و راه برگشت هم که از همون اول بستن!! مثلا این که جعبه کوچیک گل گلی پر از گیره کاغذم که قرار بود ببرم مدرسه و بذارم تو کمدم یه دفه از وسط اتاق غیب شد و دیگه پیدا نشد، یعنی این که یه پیک همین دور و براس...نادیا می گفت کارش پیکه: ینی کارای عجیبی که هر ی نمیتونه ه رو اون انجام میده! یه چیزی شبیه معجزه! و بعد تعریف می کنه که پیک عزیزش وقتی که میخاست باهاش دوست شه، فندک مامانشو برمیداره و هشت سال بعد وقتی مامانش از باباش داره جدا میشه فندکو میندازه جلوی پاش!! چون میدونسته اون الان بیشتر از هرچیزی به سیگار کشیدن احتیاج داره!! جالبی این که دقیقا این دوتا اینقدر روی افکارم اثر گذاشتن و وجه اشتراکشون اینه که: هر دو یه فضای تئاتری عجیبی دارن:)
اینو حتمن بخونین...مصاحبه با آقای شهرام مکری، کارگردان ماهی و گربه:)
شاد.نوشت: کلی حرف برای زدن دارم...اما نه وقتشو دارم و نه جرئتشو! اطلاع.نوشت: در طی تغییرات ظاهر وب، حتمن آدرس هم عوض میشه و به هرکی که باید، داده میشه:)
چرا شیعیان در ، از مُهر استفاده می کنند؟ آیا این کار، نوعی عبادت غیر خدا و بدعت محسوب نمی شود؟ جواب: با این که تمام فقهای اهل سنت مانند فقهای شیعه قائل به آنند که سجده بر خاک صحیح است اما نمی دانیم چرا عده ای اصرار دارند بر این که خواندن با خاک و مهر نوعی بدعت در دین است! ما در اینجا به روایاتی از منابع معتبر اهل سنت که به اثبات سنت بودن سجده بر خاک می پردازد ،اشاره می کنیم: الف) حدیث معروف نبوی در مورد سجده بر زمین این حدیث را شیعه و اهل سنت از پیغمبر اکرم(صلی الله علیه وآله وسلم) نقل کرده اند که فرمود: (جعلتْ لی الاْرْض مسْجدا و طهورا )[1] زمین برای من محل سجده و طهارت (تیمم) قرار داده شده است. می خواستم که از تو بگویم، نفس نبود آتش گرفته بود وُ مرا ، راه ِ پس نبود بعد از هجوم وحشی ِ آن تند باد زشت دور و برم به جز تلی از خار و خس نبود دیدم که از جماعت یاران ِ نیمه راه حتی برای طعنه زدن ، هیچ نبود در، باز بود وُ وسعت پرواز، دلفریب اما مجال ِ پرزدنم از قفس نبود سوزانده بود روح مرا هُرمی از عطش از جام چشم های تو یک جرعه بس نبود شاید. به گزارش روابط عمومی هیات ورزشهای رزمی شهرستان ساری ، سبک تانگ ایل مودو هیات ورزشهای رزمی استان مازندران به مناسبت روز وحجاب و همچنین میلاد حسن مجتبی (ع) مراسمی را در مدرسه قرآنی طهورا ی سبک تانگ ایل مودو برگزار کرد .
در این مراسم افطاری جعفری عضو شورای شهر ساری حضور داشتند و با ایراد سخنانی حمایت خود را از ورزشهای رزمی بخصوص در . سال 1384 ، نمی دونم کدام ماه بود ، شاید مهر ماه آخه متولدین ماه مهر در مهر ، رنگ عشقشان ؛ شبیه مجنون صحراگرد میشه ، اما نگاهشون یوسف وار بدنبال لیلی دله ، .... در کلمات صفحه های دلنوشته ها ؛ بدنبال معشوق جان ، هروله کنان صحرا به صحرا گشته بودم ، سراب های پی در پی مرا فریب می دانند تا ... اما گویی خدا نشسته باشد در نگاهم ... سراب ها نتوانستند ب.
نمایش عروسکی گلدان خالی به کار گردانی خانم طهورا کریم خانی در روز شنبه مورخ96/4/24 در مرکز فرهنگی و هنری نشتارود به اجرا در آمد.در این اجرا که اعضای کودک و نوجوان مرکز همراه با خانواده هایشان حضور داشتند کتاب گلدان خالی از جمله کتابهای معروف و پر خواننده کانون معرفی شد و سپس نمایش عروسکی آن اجرا گردید .اجرای موفق نمایش عروسکی گلدان خالی شور و هیجان زیادی را به اعضا هدیه داد و خانواده ها خواستار اجرای مستمر نمایشهای عروسکی در مرکز شدند. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] روزه داری تو کجا و روزه داری ما کجا؟ افطاری تو کجا و افطاری ما کجا؟و سقیهم ربهم ا طهورا شهادت در چشمانت موج میزد.... ی فکر نمیکرد در پس لبخندهای گونه ات یک دنیا بی قراری پنهان باشد...آن قدر بی هیاهو بودی که سخنت از شهادت را به شوخی می گرفتیم ... حتی این اوا که شدیدا گسسته بودی از دنیا...حالا تو رفتی ...ما مانده ایم و رس زینبی...رمز عبور را به ما هم بگو ...راستی دمی که به خاک سپردنت شب زیارتی حضرت عشق بود ...وچه شب زیارتی مجللی داری امشب...اباعبدالله...عقیله العرب...قمر بنی هاشم... علی اکبر ...قاسم ...خوش به ح ...ما را هم دعا کن... فرزندانت را نیز... تا در مسیر تو قدم بردارند... مسیر ابدیت شهادت غرورآفرین مجاهد سرافراز ، پاسبان انسانیت و مرزهای امت ی ، م ع حریم مان زینب (س) - دادالله شیبانی - به محضر شریف عصر عج ،نائب برحقش و همه پیروان اهل بیت علیهم السلام تبریک و تسلیت باد.

سرکار گل همیشه بهار :  خب من چطوری مطالبی برای شما بنویسم در حالی که پیامتون خصوصی هست و ادرسی از شما برای جوابگویی ندارم.  جناب مامان طهورا : بیشتر از این مقدار وظیفه ای ندارید که جلب رضایت کنید. مطالب دیگه ای هم هست که نمیدونم چطوری به دستتون برسونم. اینجا بنویسم یا جای دیگه این مطالب رو ببینید تا بفهمید چه کلاهی سرتون رفته. 
به گزارش بانی ، مستند «از صفر تا سکو» به نویسندگی و کارگردانی سحر مصیبی و تهیه کنندگی مشترک مهتاب کرامتی و طهورا ابوالقاسمی در حال حاضر در مرحله تصویربرداری قرار دارد. این مستند داستان زندگی شهربانو، سهیلا و الهه منصوریان، سه خواهر قهرمان ووشوی جهان را روایت می کند. روایت مستند از شهرستان سمیرم اصفهان (محل تولد آنها) آغاز و به م. نقیح أن أقسام المائع ثلاثة: ؛ الطهارة 1، ص : 12
......«أحدها»:هومالایمکن إطلاق الماءعلیه لاعلى وجه الحقیقة،ولاعلى وجه المجاز؛الطهارة ،ص: 12
......و«ثانیهما»: المضاف ؛ الطهارة 1، ص : 12
......و«ثالثها»: الماء المطلق ؛ الطهارة 1، ص : 12 أقسام الماء المطلق ؛ الطهارة 1، ص : 12
......طهوریة الماء المطلق ؛ الطهارة 1، ص : 14
.............المناقشات . با سلام امید وارم ح ون خوب بوده باشه و و روضه تون مورد قبولی درگاه حق قرار گرفته باشه... ساعت 30 : 8 بود که رسیدیم حاجی با آقا مجتبی نشسته نشسته بودند بعد صرف افطار همه به درون حیاط آمدند و بعد از اجرای مراسم توسط گروه بچه ها اسم حاجی رو اعلام د و ایشون مراسم رو دور وبر ساعت 10 شروع د ... در ابتدا عید را تبریک گفتند و شروع د بسم االله الرحمان . بسم الله الرحمن الرحیم نصف شبی خسته از ترجمه نه چندان رضایت بخش یک مقاله تخصصی، که هم کند جلو می رفت و هم معادل هایم برای اصطلاحات کلیدی اش حس ناامید کننده بود، به عادت همه استراحت های بین درس این سالها، سرک کشیدم توی دنیای مجازی. بعد خیلی اتفاقی، با یک خاطره، یک یاد، یک کلیک... رسیدم به پیوندهای دست نخورده روزهای پرتقالی که سه چهار س.
اعلام اسامی های مستند جشنواره فجر به گزارش هنرآنلاین، هیئت انتخاب بخش مستند جشنواره فجر متشکل از حبیب احمدزاده، محمد تهامی نژاد، فرشاد فرشته حکمت، لقمان خالدی و سام کلانتری، اسامی ۱۱ راه یافته به این بخش رقابتی را بدین شرح اعلام د: "صفر تا سکو" به کارگردانی سحر مصیبی و تهیه کنندگی مهتاب کرامتی -طهورا ابوالقاسمی "آبی کمرنگ" به کارگردانی و تهیه کنندگی آرش لاهوتی "آوانتاژ" به کارگردانی محمد کارت و تهیه کنندگی محمد کارت - آبان عسکری "بزم رزم" به کارگردانی سید وحید حسینی و تهیه کنندگی مهدی همایونفر - سید وحید حسینی "رئیس الوزراء" به کارگردانی سیدمحمدرضا هاشمیان و تهیه کنندگی محمدرضا هاشمیان-مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی "ناپدید" به کارگردانی فرحناز شریفی و تهیه کنندگی احسان رسول اف "فوق ماراتن" به کارگردانی سعید کشاورز و تهیه کنندگی امید وردی-سعید کشاورز "انحصار ورثه" به کارگردانی محمدعلی شعبانی و تهیه کنندگی محمدعلی شعبانی-حسین افشار "متهمین دایره بیستم" به کارگردانی و تهیه کنندگی حسام ی "آهستگی" به کارگردانی و تهیه کنندگی یاسر خیر "کویرس کوچک" به کارگردانی سعید صادقی و تهیه کنندگی مرتضی شعبانی سی و پنجمین جشنواره فجر به دبیری محمد حیدری بهمن ماه ۹۵ برگزار می شود. دلیل سجده شیعیان بر مُهر چیست؟ شیعیان سجده بر زمین و آن چه از آن میروید را به شرط آن که خوراکی و پوشاکی نباشد جایز میدانند.اما غیر شیعه سجده بر همه چیز را روا دانسته و شیعیان را به بت پرستی متهم میکنند. افراطیهای از غیر شیعه می گویند: سجده بر خاک نه تنها مستحب و یا واجب نیست بلکه حرام است و هر از روی عمد مرتکب آن شود مشرک است. دلیل ما برای سجده بر مهر آن است که : اولاً، شیعه و سنی به اتفاق، این روایت را نقل کرده اند که حضرت رسول اکرم (ص) چنین فرمودند: «جعلت لی الأرض مسجدا و طهورا : زمین برای من سجده گاه و از عوامل طهارت قرار داده شده است» با این حدیث اصل جواز سجده بر زمین اثبات میشود. ثانیا، آن که (ص) جز بر زمین یا حصیر و آن چه که مثل آن از زمین می روید سجده ن د، که این مطلب در روایت اهل تسنن نیز آمده است: «کان لا یسجد الا علی الارض». http://www.axgig.com/images/17481205741068232645.gif http://falshbaner.persiangig.com/image/nazar/40.gif http://www.axgig.com/images/36601894443849488579.jpg نسبت سنجی میان روایات تنجس مطلق آب در اثر برخورد با نجاست در صورتی که تغییر کند و روایات عدم تنجس آب کر در اثر برخورد با نجاست مطلقا موضوع روایات دسته اول: مجموعه آب هایی که با نجاست برخورد کرده و تغییر کرده اند حکم : تنجس موضوع روایات دسته دوم: مجموعه آب های کر که با نجاست برخورد کرده اند اعم از آنها که تغییر کرده اند و آنها که تغییر ن. ( منــم طهـــورا ) نویسنده : mansi1982
 ( منــم طهـــورا ) جـا وا - پر نیـا ن
جـا وا - کـتـا بچـه
جـا وا - اف بــوک
آ نـد ر و یـــــد
آیفـــون - تـبـلـت - آندروید - آیپاد
پی دی اف image jar1jar2jar3apkepubpdf
6 سرور کمکی - مستقیم
jar1jar2jar3apk epub pdf
jar1jar2jar3apkepubpdf jar1jar2jar3apkepubpdf jar1jar2jar3apkepubpdf jar1jar2jar3apkepubpdf jar1jar2jar3apkepubpdf تـــو جـــه : کتابهای جاوا در سه قالب ساخته شده و برای قرار داده شده ( لینکهای جاوا که بالا مشاهده میکنید از سمت راست به ترتیب عبارتند از : پرنیان - کتابچه اف بوک image lمنم طهورا jar جاوا - پرنیان 1# 2# 3#
jar جاوا - کتابچه 1# 2# 3#
jar jad جاوا - اف بوک 1# 2# 3#
apk آندرویـــد 1# 2# 3#
epub آیفون - تبلت - آندروید 1# 2# 3#
pdf پی دی اف ا1# 2# 3#

مقدمه کتاب
منم طهورا دختر اریایی نسلی از کوروش کبیر اماده ام برای... انتقام
انتقام خون پدر انتقام خون مادر و انتقام خون برادر
چشمامو برای چند ثانیه روی هم می زارم باید تمرکز داشته باشم لنز دوربین قناصه را تنظیم می کنم
حالا مورد تو تیر راس منه یاد حرف پدر م می افتم که می گفت
طهورا ....یه قناصه زن قبل از شلیک یه نفس عمیق بدون بازدم می کشه به هیچ چیز فکر نمی کنه
چون فکرت که درگیر باشه دستات می لرزه
پس نفسمو تو ام حبس می کنم فکرمو ازاد می کنم ازاده .....ازاد دستم رو ماشه است
نمی لرزه حال وقتشه 3...2..1....... بنـــــگ
هدف افتاد اینقد دلتنگ طاهام که دیگه حد نداره.کاش قبول نمی که این هفته پیشم نیاد ولی خب از طرف دیگه من اصلا و اصلا دوست ندارم که مادرشوهرم حس بدی نسبت بهم پیدا کنه.مادرجون در حق من مثل دخترش رفتار میکنه و هیچوقت بین من و طهورا فرق نزاشته. کلا مادرشوهرم خانوم فهمیده و بی ازاری هستش و من نمیخوام که با کارهای بچگونم اونو از خودم برنجونم.پس به همین . اگر در روزه به همه شرایط و احکام ظاهری و باطنی آن عمل شود و روزه به معنی کلمه روزه باشد یعنی علاوه برام از خوردن و آشامیدن و دیگر مفطرات روزه ، همه اعضاء و جوارح ظاهری و همه قوای باطنی و فکر و دل هم روزه باشد ، آنچه بنده را عاید می شود در تصور نمی آید در چنین روزه ای بنده در ظل حضرت معبود و در ضیافت جناب اوست و پیداست که در این ضیافت آنچه. ادله مطهریت اب ازخبث : ایه وانزلنا من السماء ماءا طهورا: طهور دراین ایه بمعنای مطهراست وبخاطراطلاق مطهریت ،دل برمطهریت ازحدث وخبث دارد. دلیل برمعنای مطهریت :انچه ازاستعمال لفظ طهور درلسان شارع ملاحظه میشود اینست که شارع مقدس این لفظ را بمعنای مطهراستعمال کرده که بدل زامی برطهارت هم دل میکند: راب احد الطهورین:اگرطهوربمعنای طاهربو. متاسفانه مرورگر شما، ق لت پخش فایل های صوتی تصویری را در قالب 5 دارا نمی باشد.
توصیه ما به شما استفاده از مروگرهای رایج و بروزرسانی آن به آ ین نسخه می باشد
با این حال ممکن است مرورگرتان توسط پلاگین خود قابلیت پخش این فایل را برای تان فراهم آورد.
دریافت ♦بسم الله الرّحمن الرّحیم♦
الحمدلله ربّ العالمین
— مثنوی نجوا با شهیدان — شهیدان بی خبران عین خبرند. شهیدان جلیس حقّند و انیس ربّ.
حیرت در عظموت جلال هوی مطلق و شرب مدام « اً طهورا » رزق عندیت شهیدان است که خویش را عُقر راهِ هو نموده اند. .
شهیدان خود را به او فروختند و او را یدند که او شدند.
همه از دست شد و او شده است
انا و انت و هو، هو شده است . . ادامه مطلب سالـ❤ــروز پاکترینــــ❤ـــ، زل رینـــ❤ـــــ، شادترین و مقدســـ❤ــــــ ترینـــــ❤ــــــ پیوند هستیــــ❤ـــــــ مبارکباد . . .❤❤ چه صاف و ساده شروع شد ❤ چه عاشقونه و زیبا
حکایت دو تا عاشق ❤ حکایت دو تا دریا
میباره نقره ستاره ❤ از آسمون شبستون
فرشته ریسه میبنده ❤ تو کوچه و تو خیابون
زلال آینه نور ❤ نگین آیه نوره
همون که مهریه اش آبه ❤ همون که سنگ صبوره
برکت این زندگی تا ابد موندگاره ❤ آیه به آیه محبت تو سفره میباره
آسمون خونه امشب ❤ عجب نوری داره
بارون بارون ستاره ❤ دامن خورشید و ماه رو گرفته فرشته
دست خدا این دو یارو برای هم نوشته ❤ ساقی و کوثر که باشن
همونجا بهشته ❤ این بهترین سرنوشته
سبوی سبز جهازش ❤ پر طهورا
بلور شاخه نباش ❤ هزارتا شاخه طوبی
شب کرامت ماهه ❤ شب سخاوت خورشید
عروس خونه ی مولا ❤ لباس عروسشو بخشید برکت این زندگی تا ابد موندگاره ❤ آیه به آیه محبت تو سفره میباره آسمون خونه امشب عجب نوری داره ❤ بارون بارونه ستاره getresizedimage.aspx 1 300x2052 اس ام اس تبریک سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه سری دوم سلااااام متن و معرفی سریال رهاااا http://www.up3.98ia.com/images/ymh0qg0a83cpa3ybpiz.jpg درچشم باد
محصول سال1388شبکه اول سیما
کارگردان=مسعودجعفری جوزانی
بازیگران=پارساپیروزفر.کامبیزدیرباز.ماهچهره خلیلی.سام درخشانی
درباره سام درخشانی=سام درخشانی دربرنامه حس مشترک میگوید امضای کوچکی در این سریال زدم.اودرچندقسمت ازاین سریال بیشترحضورندارد اما گاهی یک نقش کوتاه هم درخاطره ها باقی میماند اگر به خوبی نقشت را در مقابل دوربین کارگردان بزرگی بازی کنی.دراولین سکانسهایی که با او در این سریال اشنا میشنویم شاید دوستش نداشته باشیم.بنظرمان جوانی شعارزده می اید.اما وقتی دراولین پلان دربخش جنگی سریال با صورت سیاه شده اش درمقابل پارساپیروزفر دیده میشود به سرعت با مخاطب ارتباط برقرارمیکند.ازجوان شعارزده ابتدای سریال دیگر خبری نیست.دوست داری نقش اول سریال پارساپیروزفر زودتر با سام درخشانی همراه شود.سکانس شهادت حسین( سام درخشانی) از غم انگیزترین سکانسهای کل این سریال بزرگ و پرستاره و پر ج است.بازی سام درخشانی دراین سکانس فوق العاده تاثیرگذاربود. صورت خونین او و ا ین دیالوگهایی که بسختی میگوید تاثیری عمیق بر بیننده میگذارد. امضای کوچک سام درخشانی در این سریال که با اشک بیننده درهنگام شهادت او همراه میشود تبدیل به یکی ازبهترین های او در کارنامه هنری اش میشود _____________________________________ بچه ها ببینید غیر این اسم هایی که میگم ی دیگه هست ع فرستاده باشه و من حواسم نباشه!! اسم ها به ترتیب نیست قاطی میگم asaliiii...سارا...آناهیتا...نیکان...فاطمه وب کلبه عاشقان...فاطمه اینستاگرام...بهار...سمیرا...پانی...نیکی...فاطمه م... ستاره...طناز...پرند...فرمانده رها...زهرا جلاد...یاسمن...گلناز...مهشاد...شکیلا...محدثه...شیدا...شادی 2014...مائده...شادی...بیتا...مرضیه...سروناز...فاطی...بهار اینستاگرام ....نیاز...سپید...سارا سه ستاره... صدف....دوست بی نام....raha....طهورا....مهلا....یگان ویجه و مرمر...مهناز...فاطمه ss....بنفشه...صدف ...ستیلا...پریسا(ندا)...مریم دی جی...شیرین...raha ی جا مونده ایا؟؟؟ سحر جان ع شما هم باز نمیشه.. ________________________ و می مونه ساعت تولد که هماهنگ کنیم چه ساعتی همه بیایم وب..همه پیشنهاد بدید لطفا تا یه ساعت خوب انتخاب کنیم که همه باشن...البته در کنار نقد ساعتم پیشنهاد بدید:))
روزی نگذرد که نه از عالم بینهایت این ندای می آید که ای ما ترا خواسته و تو روی از ما بگردانیده، ای ما ترا بامداد و شبانگاه با دلت صحبت خوانده و تو قدم از کوی ما بازگرفته ، ناگزیرت مائیم، با ما بنسازی با که سازی؟!« وجوه یومئذ ناضره الی ربها ناظره»- رویهای مومنان و مطیعان، رویهای صدیقان، رویهای عاشقان و مشتاقان، چون آفتاب درخشان و . اختصاصی از ژیکو مقاله کامل درباره نقش آب در امور تشریعی و معنوی با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 23 نقش آب در امور تشریعی و معنویفقیهان شیعه، مجموعه علم فقه رابه سه بخش کلی تقسیم می نمایندکه شامل عبادات،معاملات وسیاسات می گردد.بخش اول بیشترمتضمن اعمال ورفتاری است که میان انسان وخالق وجود دارد وگسترده ترین بخش فقه می باشد. درابتدا وسرآغاز بخش عبادات ، فقیهان کتاب طهارت را مطرح می کنند وبه بررسی احکام( میاه) یعنی آب ها می پردازند ومباحثی چون آب مطلق ،جاری ،کر،قلیل وآب چاه وچشمه وآب مضاف وتغییرصفات داده وامثال آن مطرح می شود که این خود نشان دهنده اهمیت این موضوع می باشد ومی توان گفت مدخل وسرآغازمباحث فقهی با روشنی وطراوت آب شاد می یا بد. یکی ازبخش های مهم کتاب طهارت، بحث اقسام طهارت است که دارای دو تقسیم بندی کلی است.◄ طهارت مائیه◄ طهارت تر ه یعنی طهارت باآب وخاک ؛ چون این دوازعمده ترین مطهرا ت وپاک کنندگان می باشند، درمقام استدلال برای طهارت آب به آیه شریفه ذیل اشاره می شود وهوالذی ارسل الریاح بشرا بین یدی رحمته وانزلنا من السما ماء طهورااو ی است که بادها رابشارتگرانی پیش ازرحمتش فرستاده وازآسمان آبی پاک کننده نازل کردیم. کلمه طهوربروزن فعول است واین وزن معنای اسم دارد. (طهور)  یعنی ( مایطهربه) ، هرچه باآن تطهیر وطهارت به عمل می آید یعنی سبب وعامل طهارت یعنی خداوند آب راعامل وابزاراصلی طهارت قرار داده است یاآن که می فرماید: ... وینزل علیکم من السماءماء لیطهرکم به ویذهب عنکم رجزال ولیربط علی قلوبکم ویثبت به الاقدام... وآبی ازآسمان برایتان فرستاد، تا شما را با آن پاک کند؛ وپلیدی را ازشما دور سازد؛ ودلهایتان رامحکم وگامها را با آن استوار دارد. دراین آیه نیزبه نقش پاکیزگی وطهارت بخشی آب توام با تاکید اشاره می شود. ازسویی دیگر همان گونه که می دانیم متکامل ترین عبادتی که درتمام ادیان الهی روح همه عبادت ها است، (صلاه) می باشد. عبادتی که رکن اصلی دینداری ورا ارعمده ارتباط خلق وخالق است. سیر وسلوکی که به تمام ان الهی وپیروان ایشان تکلیف شده است معیا ذیرش وعدم پذیرش دیگراعمال نیز معرفی گردیده است: 
با
مقاله کامل درباره نقش آب در امور تشریعی و معنوی
باسمه تعالی روال طبیعی بحث وجود مفهوم آلودگی دربین عقلا(آلوده و آلوده کننده) و پرهیز از آن مفهوم طهارت و نحوه پاک کنندگی اش را هم عرف می دانسته است و شرع به آن تصریح نمود جعل مصادیق و احکامی خاص توسط شارع برای مفهوم قذر و نجس دوری و پاک بودن نسبت به آن عرفا : فی الجمله هر چیزی با ملاقات و تماس با نجس و آلودگی ، دچار نجاست می شود عرفا مگ. یکی از تزویرهای صوفیان تأویل سخنان غیر عقلانی و سخیفی است،که در ح عادی و غیر عادی در قالب شعر و شطح بر زبان یا قلم آورده اند. این توجیه و تأویل ها برای پوشاندن عقاید ی است،که با فطرت و عقل آدمی هماهنگی ندارد. ناگفته نماند که عقاید غیر عقلانی و کفر آمیز صوفیان تنها به آنان اختصاص ندارد،بلکه همان عقاید در فلسفه ی صدرایی نیز همراه صدها .
گل لیلا به جم صلوات به جبین وخط وخ صلوات یا علی اکبر خوش آمدی مولا ۲ ** ** ** ** تو همــــان کتاب حسن احـــمـدی تو همــــــان وجه خدای سرمـدی تـــــو همـــــــــــان آینۀ محــمدی به جمال بی مثــا لت صلـــــوات به جبین وخط و خــ صلوات یا علی اکبر خوش آمــــدی مولا ۲ ** ** ** ** ای ولــــــیّ حق وفـــرزند علــی جدّ ه ات فاطمه جدّ تــــــو علی چــــــهره ات آینـــــۀ لم یزلـــی به چنین قـــدر وجل صلـــوات به جبین وخط وخ صـلـــــوات یا علـــی اکبر خــــوش آمدی مولا۲ ** ** ** ** شب میـــــــــلاد تو دل نور گــرفت ملک از شوق وشعف شور گــرفت لب خــــندان دل مسرور گـــــرفت به سرور وشورو ح صلــــوات به جبین وخط وخــ صلـــــوات یا علـــی اکبر خــــوش آمدی مولا۲ ** ** ** ** ای رخت شمـــــــع رۀ هـــاشمیان آفتـــــــاب سپــــــــۀ هــــاشمیــــان گفت عبــــــّـاس مــــــۀ هاشمـــیان به دو ابــــروی هـــل صلــوات به جبین وخط وخ صـلـــــوات یا علـــی اکبر خــــوش آمدی مولا۲ ** ** ** ** ای همــــه عشق مـــن وتاب وتـــبم ای ثنـــــایت سخـــن روز وشبـــــم گـــــل لبخند وصــــــ به لـــــبم به گلستـــــــــان وص صلـــوات به جبین وخط وخ صـلــــــوات یا علـــی اکبر خــــوش آمدی مولا۲ ** ** ** ** به جمـــال تـــو قـــمر مبهوت است بـــه دعــــای تــو سحـرمبهوت است بـــــه کمـال تــــوپــدر مبهوت است بـــه تــو واوج کمـــ صلـــــوات به جبین وخط وخــ صـلـــــوات یا علـــی اکبر خــــوش آمدی مولا۲ ** ** ** ** امشب به زمین خُلد مخلد شده پیدا نادیده رخ خالق سرمد شده پیدا در بیت ولا روی محمد شده پیدا با خلق بگوئید که احمد شده پیدا حق داده به شاه دسته گل امشب تبریک بگوئید به ختم رسل امشب *****
خیزید که حورا غزل عشق سروده آئید که از کعبه علی جلوه نموده فرزند حسین بن علی چهره گشوده دل از پدر و زینب و عباس ربوده پیداست در او جلوه ی پیغمبر و آلش گلبوسه گرفته حسن از ماه ج *****
بر ، داد به هستی شجر عصمت لیلا حورا ز بهشت آمده بر خدمت لیلا انداخت گل از وجد و شعف طلعت لیلا لبخند زند فاطمه بر صورت لیلا با آمنه گوئید عروست پسر آورد سر تا بقدم مثل تو پیغامبر آورد *****
در ظلمت شب مرغ سحر خوش خبری کرد خورشید حسین بن علی جلوه گری کرد بیرون شد و بر نسل جوان راهبری کرد طفلی که به مخلوق دو عالم پدری کرد بر خلق صفا داد صفا داد صفا داد هر درد شفا داد شفا داد شفا داد *****
او باقی و خوبان دو عالم همه فانیش پیران همه مرهون عنایت به جوانیش تا آن سوی عالم اثر لطف نهانیش صد باغ بهار است به یک برگ خزانیش او قلب نبی عشق علی جان حسین است جانش نتوان گفت که جانان حسین است *****
زینب شده مبهوت به سیمای نکویش لیلا زده از پنجه ی دل شانه به مویش با خنده گشودند همه دیده به سویش ازبوسه ی عباس گل انداخته رویش تا دید پدر طلعت نورانی او را بوسید سر و صورت و پیشانی او را *****
این است که رخ رنگ شد از خون خدایش این است که بوسند سر و رو ، یش این است که جان همه عالم بفدایش این است که گفته است معاویه ثنایش نامش علی و اشبه مردم به رسول است ریحانه ی ریحانه ی زهرای بتول است *****
این یوسف لیلاست که یوسف شده ماتش پیوسته فرستاده ز کنعان صلواتش هم محو کمال آمده هم محو صفاتش آثار محمد متجلی است ز ذاتش یعقوب اگر صورت زیباش ببیند از شوق دگر در بر یوسف ننشیند *****
ای خیل ملائک ز سما لاله فشانید امشب شب عید است همه مدح بخوانید عیدی خود از یوسف زهرا بستانید از جام طهورا همگان را بچشانید با شادی و با خنده و با امشب تبریک بگوئید به زهرا و به زینب *****
ای سایه ای از قامت و قد تو قیامت وی موکب دل را سر کوی تو اقامت ز زخم بدنت یافت سلامت زیباست بر اندام تو دیبای ت لطفی که به سوی حرمت راه بپوئیم میلاد ترا پیش تو تبریک بگوئیم *****
تو مهر فروزان سماوات هدائی تو مثل عمو چشم و چراغ ئی تو زنده به عشقی و در این راه فدائی تو خون خدا و پسر خون خدائی
گل لیلا به جم صلوات به جبین وخط وخ صلوات یا علی اکبر خوش آمدی مولا ۲ ** ** ** ** تو همــــان کتاب حسن احـــمـدی تو همــــــان وجه خدای سرمـدی تـــــو همـــــــــــان آینۀ محــمدی به جمال بی مثــا لت صلـــــوات به جبین وخط و خــ صلوات یا علی اکبر خوش آمــــدی مولا ۲ ** ** ** ** ای ولــــــیّ حق وفـــرزند علــی جدّ ه ات فاطمه جدّ تــــــو علی چــــــهره ات آینـــــۀ لم یزلـــی به چنین قـــدر وجل صلـــوات به جبین وخط وخ صـلـــــوات یا علـــی اکبر خــــوش آمدی مولا۲ ** ** ** ** شب میـــــــــلاد تو دل نور گــرفت ملک از شوق وشعف شور گــرفت لب خــــندان دل مسرور گـــــرفت به سرور وشورو ح صلــــوات به جبین وخط وخــ صلـــــوات یا علـــی اکبر خــــوش آمدی مولا۲ ** ** ** ** ای رخت شمـــــــع رۀ هـــاشمیان آفتـــــــاب سپــــــــۀ هــــاشمیــــان گفت عبــــــّـاس مــــــۀ هاشمـــیان به دو ابــــروی هـــل صلــوات به جبین وخط وخ صـلـــــوات یا علـــی اکبر خــــوش آمدی مولا۲ ** ** ** ** ای همــــه عشق مـــن وتاب وتـــبم ای ثنـــــایت سخـــن روز وشبـــــم گـــــل لبخند وصــــــ به لـــــبم به گلستـــــــــان وص صلـــوات به جبین وخط وخ صـلــــــوات یا علـــی اکبر خــــوش آمدی مولا۲ ** ** ** ** به جمـــال تـــو قـــمر مبهوت است بـــه دعــــای تــو سحـرمبهوت است بـــــه کمـال تــــوپــدر مبهوت است بـــه تــو واوج کمـــ صلـــــوات به جبین وخط وخــ صـلـــــوات یا علـــی اکبر خــــوش آمدی مولا۲ ** ** ** ** امشب به زمین خُلد مخلد شده پیدا نادیده رخ خالق سرمد شده پیدا در بیت ولا روی محمد شده پیدا با خلق بگوئید که احمد شده پیدا حق داده به شاه دسته گل امشب تبریک بگوئید به ختم رسل امشب *****
خیزید که حورا غزل عشق سروده آئید که از کعبه علی جلوه نموده فرزند حسین بن علی چهره گشوده دل از پدر و زینب و عباس ربوده پیداست در او جلوه ی پیغمبر و آلش گلبوسه گرفته حسن از ماه ج *****
بر ، داد به هستی شجر عصمت لیلا حورا ز بهشت آمده بر خدمت لیلا انداخت گل از وجد و شعف طلعت لیلا لبخند زند فاطمه بر صورت لیلا با آمنه گوئید عروست پسر آورد سر تا بقدم مثل تو پیغامبر آورد *****
در ظلمت شب مرغ سحر خوش خبری کرد خورشید حسین بن علی جلوه گری کرد بیرون شد و بر نسل جوان راهبری کرد طفلی که به مخلوق دو عالم پدری کرد بر خلق صفا داد صفا داد صفا داد هر درد شفا داد شفا داد شفا داد *****
او باقی و خوبان دو عالم همه فانیش پیران همه مرهون عنایت به جوانیش تا آن سوی عالم اثر لطف نهانیش صد باغ بهار است به یک برگ خزانیش او قلب نبی عشق علی جان حسین است جانش نتوان گفت که جانان حسین است *****
زینب شده مبهوت به سیمای نکویش لیلا زده از پنجه ی دل شانه به مویش با خنده گشودند همه دیده به سویش ازبوسه ی عباس گل انداخته رویش تا دید پدر طلعت نورانی او را بوسید سر و صورت و پیشانی او را *****
این است که رخ رنگ شد از خون خدایش این است که بوسند سر و رو ، یش این است که جان همه عالم بفدایش این است که گفته است معاویه ثنایش نامش علی و اشبه مردم به رسول است ریحانه ی ریحانه ی زهرای بتول است *****
این یوسف لیلاست که یوسف شده ماتش پیوسته فرستاده ز کنعان صلواتش هم محو کمال آمده هم محو صفاتش آثار محمد متجلی است ز ذاتش یعقوب اگر صورت زیباش ببیند از شوق دگر در بر یوسف ننشیند *****
ای خیل ملائک ز سما لاله فشانید امشب شب عید است همه مدح بخوانید عیدی خود از یوسف زهرا بستانید از جام طهورا همگان را بچشانید با شادی و با خنده و با امشب تبریک بگوئید به زهرا و به زینب *****
ای سایه ای از قامت و قد تو قیامت وی موکب دل را سر کوی تو اقامت ز زخم بدنت یافت سلامت زیباست بر اندام تو دیبای ت لطفی که به سوی حرمت راه بپوئیم میلاد ترا پیش تو تبریک بگوئیم *****
تو مهر فروزان سماوات هدائی تو مثل عمو چشم و چراغ ئی تو زنده به عشقی و در این راه فدائی تو خون خدا و پسر خون خدائی  بارورسازی ابرها در بسیاری از کشورها گزینه ای برای افزایش بارش های محلی است در ایران از این روش برای مقابله با خش الی استفاده می شود. این روش نتیچه بخش است؟   طهورا شهبازی: در سال های اخیر که خش الی سرنوشت منابع آبی ایران شد روش های مختلف مبارزه با آن روی میز های مسوولان چیده شد تا با آنها به جنگ خش الی بروند. باروری ابرها یکی از همین روش هایی بود که در سال های اخیر چندین بار از طرف مسوولان برای مقابله با کم آبی مطرح شد. طرحی که برای اولین بار در سال ۱۳۵۳به اجرا درآمده بود. اما بر اساس تجربه های کشورهای مختلف در این زمینه باروری ابرها را نمی توان روش مناسبی برای مقابله با خش الی حساب کرد.

بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس، فناوری باروری ابرها یکی از روش های مدرن استحصال آب و به عنوان یکی از را ارهای جبران کمبود آب در آینده شناخته شده است و در بسیاری از کشورهای دنیا به عنوان یک روش مرسوم برای افزایش استحصال آب مورد استفاده قرار گرفته. روسی ها در باروری ابرها برای اولین بار پیشقدم شده و اولین کشوری بودند که ایده ایجاد بارش از طریق باروری ابرها را مطرح د. یی ها اما قدم را فراتر برداشته و بیشترین پروژه های باروری ابرها و پژوهش در این زمینه را متعلق به خود د. بر اساس ج زیر کشورهای عربی مانند عربستان، عراق، ، امارات و غیره نیز در ردیف بارورکنندگان ابر هستند که تقریبا اکثر آنها سابقه ای بیش از ۱۰سال در اجرای این پروژه ها دارند؛ کشور سال آغاز پروژه الجزایر ۱۹۵۲ لیبی ۱۹۷۱ مراکش ۱۹۸۳ اردن ۱۹۸۶ عراق ۱۹۸۹ عربستان سعودی ۱۹۹۰ ۱۹۹۱ امارات متحده عربی ۲۰۰۰ طرح باروری ابرها در ایران سال ۱۳۵۳ و توسط وزارت نیرو به اجرا درآمد که میزان افزایش بارندگی در این طرح ۱۸.۵ درصد گزارش شد و سال های بعد نیز به صورت پراکنده این کار انجام شد اما به طور رسمی از سال ۱۳۷۶ مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها در یزد آغاز به کار کرد. پیش نیاز باروری ابرها مجموعه ای از عوامل طبیعی است که یکی از این آنها میانگین سالانه بارندگی است. مناطقی برای عملیات بارورسازی ابر مناسب اند که حداقل بارش میانگین سالانه در حدود ۳۰۰میلیمتر را داشته باشند. میانگین بارندگی سالانه کشور حدود 250 میلیمتر است که این عدد کمتر از میانگین بارندگی آسیا و حدود یک سوم میانگین بارندگی سالانه جهان است؛ یکی از پیش شرط های دیگر مستعد بودن ذاتی ابرها در بارش است. از طرف دیگر همانگونه که در کشورهای مختلف تجربه شده است بارورسازی ابر به هیچ وجه را اری برای مقابله با خش الی ها، رفع کم بارشی، حل مشکل کم آبی در یک منطقه و خشک شدن دریاچه ها و رودخانه ها نیست و در هیچ جای جهان از این روش برای چنین اه ی استفاده نمی شود. از طرف دیگر در سال های اخیر ادعاهایی مبنی بر اینکه بارورسازی ابرها در کشور ترکیه بر کاهش بارش در ایران تاثیر گذاشته است مطرح شده بود که نتیجه بررسی ها بر اساس مدارک و بررسی های موجود نشان می دهد که موضوع بارورسازی ابرها توسط کشور ترکیه و اثر آن بر میزان بارش ایران به طور کلی بر مبنای اصول صحیح علمی و مستندات کافی مطرح نشده است و همچنین مدارک و مستندات علمی موجود داخلی و بین المللی چنین تاثیری را تایید نمی کند. باروری ابرها در مقطع زمانی پیرامون ۲۰سال پیش در کشور ترکیه در محدوده حوضه آبریز دریاچه وان صورت پذیرفته است که برخی از دست اندرکاران موفقیت این طرح را به میزان ۱۰درصد افزایش بارندگی بیان کرده اند. از طرفی ناهنجاری هواشناسی بارزی بین مناطق غربی کشور با شرق ترکیه مشاهده نمی شود. بنابر این عملیات بارورسازی ابرها توسط کشور ترکیه تاثیر چشمگیری بر بارش های جوی و منابع آب کشور نداشته است.  خبر آنلاین کلیپ های رضوی نواهنگ های رضوی تصاویر ویژه رضوی گالری حریم رضوی حرم از گذشته تا حال موبایل ی پیامک های تبریک نرم افزارهای رضوی محصولات ویژه مشترکین ایرانسل قفسه کتابخانه رضوی کتابشناسی رضوی رایگان کتاب بانک جامع مقالات پایگاه های اینترنتی رضوی مقالات در آسمان هشتم رضا علیه السلام و سه خلیفه عباسی پرتویی از شخصیت رضا علیه السلام داستان واره هایی از دیوان خدا هشت پرتوی نور از آفتاب هشتم گفتمان عقلانی رضا علیه السلام(گفتگو با علامه سید جعفر مرتضی عاملی) حماسه حجاب در سنگر گوهرشاد ادب بر آستان ملکوت پای صحبت قدیمی ترین گنید شوی حرم داستان ضامن آهو قاب خاطره زلال قلم رستاخیز عشق هلهله فرشته ها نقطه پرگار عشق به پای بوس نگاهت مُشک هدایت مرا تا خدا ببر بهشت خاک زیارت مدح خورشید ای ذکر دخیل بستنم یا آقا بی‏سر و سامان فرصت برای بال بهشت با بهانه بیستون عشق اً طهورا مضمون بکر بحر طویل پنجره ملکو ت پخش مستقیم از حرم مطهر ویژه نامه های پیشین ستاره هشتم نسیم رضوان آشنای غریب رئوف تهیه و تنظیم: ابوالفضل صالح صدر- بخش عترت و سیره سایت تبیان طراح و گرافیست: محبوبه همتی تیتراژ صوتی: رضا عرب امشب افطاری خونه کوچیکه دعوت داشتیم. یک اتفاق هایی افتاد که محمدصادق شروع کرد گریه . آروم هم نمی شد. یک سیب پلاستیکی افتاده بود زیر دست و پا. برش داشتم. «بچه ها به نظرتون این سیبه واقعیه یا واقعی نیست؟ محمدصادق به نظرت واقعیه؟» به سیب نگاه می کرد و گریش بند اومده بود و به هق هق افتاده بود. «واقعیه!». مطهره-دختر - یک دفعه گفت: «الکیه!». زی. اهل تسنن چنین پنداشته اند که سجده بر خاک یا تربت به معنای پرستش خاک است و نوعی شرک محسوب می شود در حالی که فرق بین «السجود لله» و «السجود علی الارض» را متوجه نشده اند. خیلی روشن است که معنای اولی این است که سجده برای خداست و معنای دومی این است که سجده بر روی زمین است. باید گفت اصولا تمام مسلمانان جهان بر روی چیزی سجده میکنند. در حالی که. کارگردان: سامان مقدمس رست نویسندگان: امید سهر نویسندگان: علی دلگشائی - آذردخت بهرامی - رضا فرهادیکارگردان تلویزیونی: افشین ارب تصویربرداران: شامل تافته - محمد خیاطان - هادی شلالوندآهنگساز: توسلیکمانچه: مهدی باقریسه تار و دف: رهام سبحانینی و تنبک: کاوه سروریقیچک - تار و دوتار: شهرام غلامپورویلن و ویلن و: میثم مروستیضبط و می و مسترینگ: رامین مظاهریدستیار صدابردار: پویا بشروتنیتدوین: رضا مطهریدستیاران تدوین: مریم نفریه - احسان واثقیمدیر برنامه ریزی و دستیار اول کارگردان: آلاله هاشمیطراح نور و مشاور فنی پروژه: مرتضی غفوریگروه نور: سیروس کفاش - محمد جوزی - مهدی نیک چهر - امید دانش - مهرداد مربیانکارشناس اجتماعی و روانشناسی: حسین لطف آبادی - سیدسهیل رضائیصدابردار: ناصر انتظاریدستیاران صدابردار: احسان حصاری - سهیل حسین خانیصداگذار: مهدی رستمیطراح گریم: ایمان امیدواریدستیاران گریم: مریم متقیان - هلیا رشقی - احسان رشیدی - محراب شاپورزادهطراح صحنه: محسن نصرالهیدستیار اول طراح صحنه: حسن حاجی ابراهیمیمدیر صحنه: فرشید فارسی جانیدستیار دوم: مجید ضیاییطراح لباس: گلناز گلشندستیاران لباس: نوروزی - پرهوده جمالها - سعیده بازیار - کیوان احمدزادهخیاط: کاظم قاهری صحنه: گلنوش انتظامیدستیار دوم کارگردان: فواد محجوب مقدسدستیار سوم کارگردان: آرش خیاطانتنظیم فنی تصویر(نودال): بهزاد عطاخانیتیتراژ: ساسان توکلی فارسانیطراح لوگو: بهزاد جوانبخت - حمید شوارعانعکاس: بابک برزویه - سیما محمدیپشتیبانی فنی تولید: فریدون وهمیان - حمیدرضا حکیم الهیدستیاران فنی: محمدرضا اصفهانی - فرهاد بهشت سپندمسئول هنروران: بهمن قوامیتدارکات: فرید خضرایی - سعید فرهادی - رمضان جوکار - حسین شهسواری - حسن افشار - یعقوب جعفری - علی عارف - مرتضی نوروزی - حیدر اسحاقی - هومر یارمحمدیامور اداری: رضا مددی مهر - احسان قدیمی - بهروز کریمی - مریم بشارت - آرمان محمدی - محمد سعیدی همه رشامور مالی: علیرضا ملک محمدی - سارا هاشم پورحمل و نقل: محمدجعفر براتی - محمد مرادی - مجید نامنی - فرهاد حسینی - محمد محمدی - حمیدرضا کاظمی - زرگر - حسین نوید - امید دانش - هادی نوری - احسان نجف زاده - علی اکبر شیانپور - حسین امینی - رمضان جوکار - حمید مرادی - مصطفی کشاورز - مسعود چراغ پور نیکو - بهمن صدیقجانشین تولید: سحر مصیبیمدیر تولید: طهورا ابوالقاسمیمجری طرح: حنان (موسسه فرهنگی هنری)تهیه کننده: رامین عباسی زادهبازیگران: هانیه توسلی - رویا تیموریان - مسعود رایگان - مرجانه گلچین - ملیکا شریفی نیا - حسین رستمی - ندا مقصودی - ارژنگ فضلی - فرهاد آئیش - مهرانه مهین تر - حسین کریم خان زند - مهدی دانائی مقدم .بازیگران مهمان: امین حیایی - سروش صحت - نیما شاهرخشاهی - مجید مشیری - تورج منصوری - کامران تفتی - مریم جلالی - نیما بانکی - علی قربانزاده - کورش تهامیمحصول: ۱۳۸۸ شبکه دو سیمالیلا دختری است لجباز و استقلال گرا که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارد، در هنگام جشن عروسی شکور، پدر لیلا در اثر خوردن شیرینی (بیماری دیابت) فوت می کند، او پیش ازین وصیت نامه ای را به همراه خواهر خود شمسی (مهرانه مهین تر ) تنظیم می کند که طبق آن اگر لیلا با خواستگار مورد نظر ایشان در میان 12 نفر ازدواج کند، تمام شمس العماره به او می رسد. لیلا ازاینکه این یک نفر شخص "نشان شده" کدام است بی خبر است و با این داستان پای خواستگارهای مختلف به خانه باز می شود. نام های زیبای قرآنی و ی   مبینا =آشکار و روشن،از اسامی کلام وحی   نور =معنیش روشه،از اسامی خدا(نور آسمانها و زمین)   نورا=درخشان ،تابان(از نور میاد)   مهنا(mohanna) =گوارا و خوش   حنیفا= حق ،راست(لقب ادیان توحیدی و مسلک حضرت ابراهیم)   حنیفه=حق ،راست(لقب ادیان توحیدی و مسلک حضرت ابراهیم)   مهدی(مهدا خونده میشه،دخترونست)=هدای. شوّالیه 94 ... برای اطلاع عزیزانی که سال قبل مشابه آن را نخوانده اند عرض می کنم که مطلب شوّالیه روایتی است مبتنی بر حاشیه و نه متن با زاویه دیدی متفاوت از اقامه عید سعید فطر در بندرانزلی ... ساعت از هفت و سی گذشته بود که به مصلّی رسیدم. باران مثل سال قبل نم نمک می بارید، صحنه بسیار جالبی بود، نه در داخل مصلّی و نه در محوطه بیرونی جایی برای پارک پیدا نمی شد حتی برخی از سر اجبار اتومبیل خود را بر روی پل قدیم غازیان پارک کرده بودند. از فضای آزاد محوطه مصلّی که رد می شوی بغضی فرو ه و چندین ساله گلویت را می فشارد که چرا پس از این همه سال هنوز این بنا نیمه کاره است و دیگر به بنایی تاریخی تبدیل شده و زنگار گذر زمان بر پیکر آهنینش مشهود است. مگر غیر این است که مصلّی یک شهر باید برجسته ترین نماد مذهبی آن باشد؟ حال آن که در بندرانزلی جز آهن زنگ زده و یک گنبد مظلوم هیچ نمی بینی. برای شهری با این همه بنیه مالی ادارات کل استانی، غریبی مصلّی و عدم اراده جدی شهری برای به سامان رساندن آن به هیچ وجه زیبنده نیست. تا به کی باید ائمه ادوار شهرمان فریاد برآورند و هیچ پاسخ نشنوند؟ بگذریم سخن بسیار است و فرصت کوتاه. داخل مصلّی که شدم قبل از کندن کفش ها یک دفعه یکی گفت سلام؛ هم کلاس دوران راهنمایی که مثل هر سال زحمت تراکت های توضیحات و قنوت را می کشید. بماند که این وسط با پلاستیک کفش های در دست داخل مصلّی میانه خوبی ندارم و می دانم محترم نیز در صورت همراهی مردم و مسئولان علاقه مند به اجرای طرح کفشداری مصلّی هستند. داخل که شدم هنوز جمعیت آنچنان زیاد به نظر نمی رسید و شاید دلیل اتومبیل های فراوان، بیشتر بارش نعمت الهی بود. یک راست تا انتهای مسیر رفتم و با اعتماد به نفس در ردیف پنجم ششم نشستم. علیرضا را دیدم و روبوسی و تبریک، علیرضا بابایی که مشوق نگارش این خطوط پس از ی ال است. مثل همیشه چشمان کنجکاوم به دنبال سوژه می گشت تا این که اولین چیز توجهم را به خود جلب کرد، بنر تبریک روز تاسیس شورای نگهبان از سوی ستاد بازرسی و نظارت بر انتخابات شورای نگهبان بندرانزلی که بی اختیار انتخابات سال جاری مجلس شورای ی و وم شرکت حماسی مردمان همیشه در صحنه ایران ی را در ذهن تداعی می کرد. راستی از آن پارچه نوشته زنگ زده سال قبل خبری نبود و بنرهای تبریک شکیل و نو و آذین های مختلف، رنگ و لع دیگر داشتند، شاید اقناع سال قبل با امید به اقتصادی پویاتر در سال جاری همراه شده باشد. تراکت ها تنوع بیشتری پیدا کرده بودند گویا سایر سازمان ها هم خواستند از این غافله تقدیم هدیه عید عقب نمانند. محوطه خواهران هم نسبت به سال گذشته که گله بسیار بانوان را نیز به همراه داشت وسیع تر شده بود. راستی یادم رفت کاشی کاری کف صحن سبب شده تا دیگر از ناهمواری ها و دشواری آن به هنگام خبری نباشد. این وسط مجری مراسم دایماً تاکید داشت گزاران جدیدالورود به سمت راست بیایند تا فضای خالی پر شود. به راستی اگر همین جمله راست رفتن و راه راست را عملی کنیم همه مشکلات آدمی حل می شود. ساعت به هشت نزدیک می شد و جمعیت نیز افزون. کمی به وقت موعود مانده بود که گفتند محبوب شهرمان در حال ورود هستند، این وقت شناسی را از ملاقات با ایشان که قبلا نصیبم شده بود سراغ داشتم. با این که تقریبا فضا پر شده بود کماکان در این لحظات پایانی مردم وارد مصلّی می شدند، گویا دقیقه نودی بودن بخشی از فرهنگ ما ایرانیان شده است. در این میان دیدم ردیف جلو یک جای خالی هست؛ فوری مثل اتومبیل لایی کشیدم و یک ردیف را پشت سر گذاشتم! یک قدم رو به جلو را برداشتم، ای کاش که با خلوص نیت باشد تا پاسخی شگرف از پروردگارم نصیب گردد، آمین یا رب العالمین. به ت حجة ال والمسلمین شمس الدین آغاز شد و با رسیدن به قنوت ها دل ها یکنوا شدند و صداها آزاد. خدا را قسم دادیم به این روز که عید است که همچون محمد (ص) و آل او به خیر وارد شویم و از هر شر و بدی برون آییم. چه جملات زیبایی بود و قطعا این دعاهای جمعی زودتر مستجاب می شوند. یاد شعار زنده یاد مرتضایی فر گرامی که قنوت و اعلان عید فطر او برایمان خاطره ساز است. در رکعت دوم فکر این که خواندن قنوت عید سال دیگر نیز نصیبمان می شود یا که خیر به ذهنم چنگ می زد. فقط اکنون که این سطور را می خوانید نگویید که این خواند یا حواسش جای دیگری بود! ساعت اه خانواده شهید صیاد ر ر، هشت و بیست و پنج دقیقه را نشان می داد که به پایان رسید و خطبه ها آغاز شد. خطبه اول از شبیه ترین بودن روز عید فطر به قیامت از زبان حضرت علی (ع) فرمودند، از زندگی دوباره، خوف و رجا و البته رحمت پروردگار. خطبه دوم نیز بحث تهذیب نفس و استکبارستیزی و این که در این برهه زمانی کمک به ملت های مظلوم لازم است. خطبه ها نیز به پایان رسیدند، هنگام وج، باران رحمت الهی بود که با شدت و بی منت بر سر مردمی می بارید که پس از یک ماه روزه داری شوّال را آغاز می د. شاید قرار بود این باران رحمت پس از مدت ها گناهان ریز و درشت باقی بر جانمان را بزداید، باشد که در روح و جان از نو متولد شده باشیم. عید آمد و ماه بندگی گشت تمام شوّال شد و بعدِ سه ده روز صیام از جام طهورا قدحی لطف نما تا زنده شود دوباره این بنده ی رام میلاد سلطانی آزاد - بندرانزلی اول شوّال المعظم 1436 هجری قمری سرّ نامگذارى به ((رمضان ))
شهر رمضان الّذى اءنزل فیه القرآن (1250)
ماه رمضان ماهى است که هم بشوید، هم بسوزد. بشوید به آب توبه دل هاى مجرمان ، بسوزد به آتش گرسنگى تن هاى بندگان . اشتقاق رمضان یا از رمضاء به معناى سنگ گرمى است که بر هر چه بنهند، بسوزد یا از رمض به معناى باران است که بر هر چه رسد، آن را بشوید.
از اکرم صلّى اللّه علیه و آله پرسیدند که رمضان چه باشد؟ فرمود: اءرمض اللّه فیه ذنوب المؤ منین و غفر اللّه لهم . على علیه السلام مى فرماید: اگر خداوند مى خواست که امت اکرم علیه السلام را عذاب کند، ماه رمضان را به آن ها نمى داد.(1251)
فضیلت ماه مبارک رمضان
ماه رمضان از دو جهت احترام دارد: یکى مربوط به خود ماه مبارک رمضان و دیگرى مربوط به قرآن کریم . همچنین در این ماه دو نوع حفظ و صیانت وجود دارد: یکى مربوط به حفظ انسان از وسوسه هاى ، دیگرى حفظ انسان از گرفتارى به عذاب الهى و نیز در این ماه نیز دو نعمت وجود دارد: گشوده شدن درهاى بهشت و آرامش جان و روح انسان .
در این ماه دو هدیه به انسان ها داده مى شود: خواب روزه دار عبادت شمرده مى شود و سکوت و خاموشى او تسبیح قلمداد مى گردد و در دو زمان فرح و شادمانى از آن روزه داران است : هنگام صرف افطار، دیگرى هنگام ملاقات با پروردگار متعال .(1252)
-فضل الهى در حکم روزه
کتب علیکم الصّیام کما کتب على الّذین من قبلکم لعلّکم تتّقون (1253)
خداوند در حکم روزه ، نهایت فضل و رحمت خودش را روشن ساخته است . چون اولا فرمود: امم سابق نیز مشمول حکم صوم بوده اند و هنگامى که عبادت سختى مانند روزه همگانى شد، تحمل آن آسان مى شود. ثانیا: حکمت وجوب صوم را که تحصیل تقواست ، بیان کرده است . ثالثا فرمود: این حکم وجوب صوم منحصر به ایام محدودى است که اگر براى همیشه یا در اکثر ایام و اوقات آن را واجب مى کرد، مشقت بزرگى پدید مى آید.
رابعا: حکم وجوب صوم را در ماه پر فضیلت رمضان قرار داد که ماه نزول قرآن کریم است . خامسا: مشقت و زحمت وم روزه را از مسافر و مریض برطرف کرد که در حال مرض و سفر روزه واجب نیست .(1254)
شب قدر
إ نّا اءنزلناه فى لیلة القدر(1255)
در کلام خداوند متعال آیه اى که بیان کند شب قدر چه شبى است ، دیده نمى شود، به جز آیه ى : شهر رمضان الّذى انزل فیه القرآن (1256)، قرآن یکپارچه در ماه رمضان نازل شده و با انضمام آن به آیه ى فوق ، معلوم مى شود شب قدر یکى از شب هاى ماه رمضان است ، اما این که کدام یک از شب هاى آن است ، در قرآن کریم بیان نشده و تنها از روایات استفاده مى شود.
سرّ این که شب نزول قرآن را شب قدر نامیده ، آن است که قدر به معناى اندازه گیرى است و شب قدر شب اندازه گیرى است که خداوند در آن شب حوادث یک سال را از آن شب تا شب قدر سال آینده تقدیر مى کند. زندگى ، مرگ ، رزق و ضیق آن ، سعادت و شقاوت و چیزهاى دیگر.
آیه ى فیها یفرق کل امر حکیم (1257) که در وصف شب قدر است ، بر این دل دارد که در آن شب هر حادثه اى که باید واقع شود، و خصوصیاتش مشخص و محدود مى گردد و از این آیه استفاده مى شود که شب قدر منحصر در شب نزول قرآن و آن سالى نیست که قرآن در آن شب نازل شد، بلکه با تکرار سنوات ، آن شب هم تکرار مى شود. مانند عید قربان که در هر سال تکرار مى شود بخلاف عید غدیر که در یک روز بیشتر نبوده اما سال هاى بعد بزرگداشت آن روز است . پس ، در هر ماه رمضان از هر سال شب قدر هست که در آن شب امور سال آینده تا شب قدر سال بعد، اندازه گیرى و مقدر مى شود.(1258)
تفاوت منزلت روزه داران
بسا فرق است میان روزه داران در روز قیامت آن انى که به نفس روزه داشته اند، قرآن مى فرماید: ملائکه آن ها را سیراب مى کنند؛ و یسقون فیها کاءسا کان مزاجها زنجبیلا(1259)، اما انى که جان آن ها روزه بود، قرآن کریم مى فرماید: و سقاهم ربّهم ا طهورا(1260)
روزه سه مرتبه دارد:
1 روزه ى عوام ؛ نگهدارى جسم از مفطرات مانند غذا خوردن و آشامیدن و ... .
2 روزه ى خواص ؛ نگهدارى چشم و گوش و زبان و دست و پا و سایر جوارح از گناه . ازاین رو، صادق علیه السلام مى فرماید: إ ذا صمت فلیصم سمعک و بصرک و شعرک و جلدک و عدَّدَ أ شیاء غیر هذا و قال : لا ی یوم صومک کیوم فطرک .
3 روزه خاص الخاص ؛ از نگهداشتن فکر و قلب از افکار دنیوى و به تعبیر دیگر نگهداشتن نفس از تفکر و شه در ما سوى اللّه .(1261) منبع :پژوهش و نگارش : اکبر دهقان از سایت http://ketab9. / اختصاصی از اینو دیدی ضرورت و توسعه روشهای آبیاری تحت فشار در آبیاری فضای سبز با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 47 وانزلنا من السمآء مآء طهوراواز آسمان آبی آب طاهر و مطهر برای شما نازل کردیمما به قداست آب پی برده ایم دانش فنی و ابزار مدرن را به خدمت گرفتیم تا طبیعت و صنعت را به توازن برسانیم همانا در نیل به این هدف سخت می کوشیم.بخش کشاورزی در ایران یکی از مهمترین بخشهای اقتصادی می باشد و این در حالی است که کمبود آب اصلی ترین عامل محدود کننده تولید محصولات کشاورزی و غذایی است.استفاده بهینه از آب در کشوری چون ایران که از نظر اقلیمی دارای وضعیت خشک تا نیمه خشک است از اهمیت فراوانی بخصوص در گسترش و توسعه فعالیتهای کشاورزی برخوردار است . بهره برداری بهینه از منابع آبی برای این منظور جز با توجه کامل به معیارهای اقتصادی و اجتماعی ممکن نیست و توجه به هزینه ها و فوائد اجتماعی در تخصیص منابع آب ودر بهبود عملکرد اقتصادی بخش آب .حایزاهمیت است.استان اسان که خشکی و پراکنش نامناسب زمانی و مکانی بارندگی واقعیت گری پذیرآن است،نیزازاین مقوله مستثنا نبوده و استفاده بهینه ازآب و منابع آبی در تولید بخش کشاوزی آن بسیار حایز اهمیت می باشد .لذااعمال مدیریت صحیح و بکارگیری تکنیکهای پیشرفته همچون استفاده ازسیستمهای آبیاری تحت فشاربه منظور حفظ ذخیره رطوبتی خاک وافزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک از جمله اقدامات موثر برای افزایش راندمان آبیاری ودرنتیجه بهبودبهره برداری از منابع محدود آبی می باشد.در این طرح سیستم آبیاری تحت فشار بارانی و قطره ای تواما"با توجه به معیارها و استانداردهای گزینش سیستم آبیاری تحت فشارانتخاب شده است تا با اعمال آن و ارایه مدیریت منطقی و صحیح بتوان از منبع آب موجود بهرهبیشتری گرفته، شاهد تامین و حفظ رطوبت مطلوب درختان بوده ، از رویش علفهای هرز جلوگیری نموده، در نیروی انسانی و کارگری ومصرف انرﮊی صرف جویی نموده و در نهایت راندمان و بازده آبیاری که نسبت آب ذخیره شده در ناحیه ریشه در خاک به آب تأمین شده از منبع اصلی آبیاری را نمایان می کندرا تا ۹۵درصد بالا برد.ضرورت و توسعه روشهای آبیاری تحت فشار در آبیاری فضای سبز:توسعه یک سیستم در دو بخش کمی و کیفی امکان پذیر است و سیستمی موفق خواهد بود که همزمان در دو بخش یاد شده پیشرفت داشته باشد.توسعه اراضی آبی ، با میزان مصرف فعلی آب و رساندن سطح فضای سبز به حد مناسب با منابع آب محدود عملی نخواهدشد. لذا تغییر الگوی مصرف و کنترل آب در محل مصرف و افزایش سطح زیرکشت فضای سبز میتواند بسیاری از مشکلات را بر طرف نماید.کنترل آب، صرفه جویی و بالا بردن راندمان آبیاری در روشهای سنتی موجود ، احتیاج به صرف وقت و هزینه زیادی دارد.تبدبل روش آبیاری غرف با راندمان پایین به روش آبیاری شیاری با راندمان بالا احتیاج به تسطیح دقیق دارد و این روش در اراضی شیبدار و با توپوگرافی نا مناسب امکان پذیر نخواهد بود.در چنین شرایطی بهترین روش بالا بردن راندمان آبیاری ، توسعه روشهای آبیاری تحت فشار میباشد. اجرای این روشها در زمان کوتاه صورت گرفته و بازده تولید در ازاء واحد حجم آب مصرفی با مدیریت مناسب ، میتواند افزایش یابد.از عواملی که موجب توسعه کمی روشهای آبیاری تحت فشار در کشور شده است ، می توان کمبود منابع آب ، محدود بودن زمین مناسب در بعضی نقاط ، مکانیزه عملیات زراعی ، تسریع در عملیات آبیاری و مهمتر از آنانعطاف پذیری روش آبیاری تحت فشار با برنامه ریزی آبیاری درطول فصل کشت و افزایش راندمان را نام برد.برای کاهش تلفات و جلوگیری از هدر رفتن منابع محدودآب درمناطق مستعد بایستی سیستم های تحت فشاراجراشوند .بطور کلی روشهای آبیاری به سه دسته تقسیم می شوند:۱- روشهای آبیاری سنتی۲- روشهای مدرن آبیاری سطحی۳- روشهای آبیاری تحت فشاربدیهی است که انتخاب هر کدام از این روشها بستگی به شرایط توپوگرافی زمین ، خاک ، گیاه ، آب و هوا ، شرایط اقتصادی- اجتماعی و فرهنگی جامعه دارد.آبیاری تحت فشار:بطور کلی به هر روش آبیاری که در آن آب با فشار بیش از یک اتمسفر (فشارنسبی) درسطح اراضی بوسیله لوله توزیع شود آبیاری تحت فشار گفته می شود. در یک نوع تقسیم بندی ساده ، روشهای آبیاری به دو نوع آبیاری ثقلی و آبیاری تحت فشار تقسیم خواهد شد.آبیاری تحت فشار نیز به دو نوع آبیاری بارانی و قطره ای قابل تفکیک است .آبیاری بارانی :آبیاری بارانی روشی است که آب با فشار بیش از یک اتمسفر در درون لوله ها جریان پیدا کرده و در روی گیاه به صورت باران توسط نازلهایی که به آب پاش معروفند پاشیده می شود.آبیاری بارانی یکی از روشهای نوین آبیاری در جهان به شمار می رود که استفاده از آن در ۴۰ سال اخیر بیشتر متداول شده است . بطور کلی می توان گفت که آبیاری بارانی از زمانی که لوله های سبک با اتصالات سریع و آسان به بازار عرضه شد ، توسعه یافته است.در این روش آب با سرعتی مساوی و یا کمتر از نفوذ پذیری خاک ، به صورت باران بر سطح زمین پخش می شود تاخاک فرصت نفوذ پیدا کند . چنانچه شدت بارش بیش از سرعت نفوذ باشد در سطح مزرعه رواناب ایجاد شده وراندمان آبیاری کم خواهد شد. بطور کلی آبیاری به روش بارانی را در اغلب شرایط مانند مناطق شیبدار ، خاکهای سبک ، سنگین و شرایطی که آبیاری به طریق ثقلی امکان پذیر نیست ، می توان اجرا نمود.مزایا و معایب آبیاری بارانی:هر نوع روش آبیاری دارای یک سری معایب و مزایایی است که با در نظر گرفتن مجموعه این معایب و مزایا باید اقدام به انتخاب و طراحی روش آبیاری نمود.محاسن آبیاری بارانی:- حذف عملیات تسطیح و کاهش هزینه های آماده سازی اراضی- بدلیل امکان آبیاری با عمق کم ، این روش برای اراضی با بافتهای بسیار سبک یا بسیار سنگین مناسب خواهد بود.- تهویه خاک به راحتی انجام میشود.- مبارزه با یخبندان ، آفات و انگل ها میسر است.- هزینه نیروی کارگری در مقایسه با روسهای آبیاری سطحی کمتر است.- تلفات بصورت رواناب و فرسایش خاک در این روش به حداقل می رسد.- راندمان آبیاری در مقایسه با روشهای سنتی بیشتر است.- بازده محصولات آبیاری در اغلب موارد بیشتر از آبیاری سطحی است.- زمین کمتری برای مسیر انتقال آب هدر میرود.- امکان آبیاری در اراضی کم عمق وجود دارد.- در اغلب محصولات آبیاری بارانی باعث افزایش رشد می شود.- امکان آبیاری در اغلب خاکها وجود دارد.- امکان آبیاری در اراضی شیبدار وجود دارد.- امکان آبیاری در اغلب شرایط آب و هوایی وجود دارد.معایب آبیاری بارانی :- نیاز به سرمایه گذاری اولیه نسبتا" زیادی دارد.- در صورت وجود باد یکنواختی توزیع کاهش می یابد.- کمبود توان فنی در مناطق دور افتاده وجود دارد.- شدت تبخیر در مناطق گرم و خشک زیاد بوده لذا تلفات در این مناطق زیاد است.- در مناطقی که باد شدید است تلفات آب زیاد است.- به دلیل خسارت زدن به برگ محصولات ، در این روش استفاده از آبهای با کیفیت پایین ممکن نیست.شرایطی که آبیاری بارانی توصیه میشود:- برای آبیاری گیاهانی که دارای ریشه کم عمق هستند.- در اراضی با شیب زیاد و عمق کم خاک زراعی- در اراضی با نفوذ پذیری زیاد
با
ضرورت و توسعه روشهای آبیاری تحت فشار در آبیاری فضای سبز
باسمه تعالی

مقایسه انسانها

افراد تمایزشان با توجه به میزان معرفت آنها است
.داشتن ظاهر ی ان، دلیل بر ی ان بودن افراد نیست.نمی توان باتوجه به ظاهر قضاوت کرد.برای مثال زنبور عسل و زنبورسمی هر دو بر گل می نشینند ولی یکی عسل و دیگری زهر تو لید می کند،اگر چه هر دو زنبور و از یک گل تغذیه می کنند.
مثال دیگر آهوها از دو نوع هستند،. باسمه تعالی

مقایسه انسانها

افراد تمایزشان با توجه به میزان معرفت آنها است
.داشتن ظاهر ی ان، دلیل بر ی ان بودن افراد نیست.نمی توان باتوجه به ظاهر قضاوت کرد.برای مثال زنبور عسل و زنبورسمی هر دو بر گل می نشینند ولی یکی عسل و دیگری زهر تو لید می کند،اگر چه هر دو زنبور و از یک گل تغذیه می کنند.
مثال دیگر آهوها از دو نوع هستند،. در قرآن: در مورد موضوع تیمم و احکام آن دو آیه در قرآن وجود دارد: یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَقْرَبُوا الصَّلاةَ وَ أَنْتُمْ سُکارى‏ حَتَّى تَعْلَمُوا ما تَقُولُونَ وَ لا جُنُباً إِلاَّ عابِری سَبیلٍ حَتَّى‏ تَغْتَسِلُوا وَ إِنْ کُنْتُمْ مَرْضى‏ أَوْ عَلى‏ سَفَرٍ أَوْ جاءَ أَحَدٌ مِنْکُمْ مِنَ الْغائِطِ أَوْ لامَسْتُم. ١ . دعاى مخصوص روز بیست و سوّم: «سبحان الّذى ینشىء السّحاب الثّقال، و یسبّح الرّعد بحمده، و الملائکة من منزّه باد خدایى که ابرهاى سنگین را پدید مى آورد و آذرخش همراه با ستایش او، و نیز فرشتگان از بیم او، او خیفته، و یرسل الصّواعق فیصیب بها من یشاء، و یرسل الرّیاح بشرا بین را به پاکى مى ستایند و آذرخش ها را مى فرستد و هر را که بخواهد د. باسمه تعالی

مقایسه انسانها

افراد تمایزشان با توجه به میزان معرفت آنها است
.داشتن ظاهر ی ان، دلیل بر ی ان بودن افراد نیست.نمی توان باتوجه به ظاهر قضاوت کرد.برای مثال زنبور عسل و زنبورسمی هر دو بر گل می نشینند ولی یکی عسل و دیگری زهر تو لید می کند،اگر چه هر دو زنبور و از یک گل تغذیه می کنند.
مثال دیگر آهوها از دو نوع هستند،. در آرزوی تو باشم 1- در آن نفس که بمیرم در آرزوی تو باشم /// بدان امّید دهم جان که خاک کوی تو باشم در آن نفس که بمیرم: کنایه از دم مرگ معنی: در آ ین لحظات زندگی، دم مرگ، هم با یاد تو و آرزوی دیدار تو جان می سپارم و به این امید تسلیم مرگ می شوم که تمام ذرّات وجودم غبار رهگذرت گردد؛ تمام آرزوی عاشق این است که خاک رهگذر دوست باشد. 2- به وقت صبح قی. نشانه هاى ظهور زمان (عج)
هر رویکرد جهانى که در عرصه ى گیتى تحقق یافته و مى یابد ناگزیر از نشانه هایى است. بویژه رخدادهایى که توسط ان الاهى خبر داده شده است. در این میان حرکت جهانى عصر ـ ارواحنا فداه ـ از این قانون مستثنى نبوده و از نشانه هایى برخوردار است تا بشریت متوجه نزدیک شدن و یا فرا رسیدن آن شوند.
از وحى پیرامون زمان دقیق ظهور زمان ـ ارواحنا فداه ـ سخنى نرسیده است بلکه دستور داده اند که هرگاه ى زمانى را تعیین کرد، او را تکذیب کنید لیکن براى آمدن آنحضرت نشانه هایى بیان فرموده اند که برخى از آن علائم حتمى شمرده است. به این معنا که پس از تحقق این امور ظهور زمان (عج) قطعى است که پنج علامت مى باشند. برخى اندکى پیش از ظهور، برخى چند ماه بعد از آمدن آنحضرت و برخى اندکى پیش از قیام نجات بخش آنحضرت پدیدار مى شود.
مؤمنان على ـ علیه السلام ـ فرموده اند: آنچه که بطور حتم پیش از قیام قائم تحقّق خواهد یافت، بپا خاستن سفیانى و فرو رفتن گروهى در زمین بیدا و کشته شدن نفس زکیه و فریادى که از آسمان بلند شده و وج فردى از یمن است.
سایر علائمى که در این مورد بیان شده قابل تغییرند حتّى پر شدن زمین از ظلم. اگر چه تحقّق این مطلب قریب به حتم است امّا روایاتى از معصومین ـ علیهم السلام ـ وارد شده که اگر همه ى مردم دعا کنند امر غیبت به انتهاء (پر شدن زمین از ظلم و جور) نمى رسد. این خود حکایت از غیر حتمى بودن این نشانه ها دارد.
ممکن است چنین تصور شود که آمدن سفیانى دربرگیرنده ى ظلم و جور فراوانى است! در جواب مى گوییم: این در صورتى است که مدّت سلطنت او طبق روایات نُه ماه طول بکشد ولیکن نُه ماه طول کشیدن حکومت وى نیز غیر حتمى است و ممکن است در آن بداء شده([1]) و زمان حکومتش یک ماه یا کمتر طول بکشد و آنچه حتمى است تنها قیام است. بلکه برخى در مورد محتوم بودن همین پنج علامت نیز بیانى دارند که وقوع این رویدادها حتمى نیست بلکه علامت بودن آنها براى ظهور زمان (عج) حتمى است. بدین معنى که اگر اینها واقع شود حتماً ظهور و قیام آنحضرت را در پى داشته و این امر تخلّف ناپذیر است ولى ممکن هست اینها نیز اتّفاق نیفتد و در اصل وقوع اینها بداء حاصل شود چنانچه حضرت جواد ـ علیه السلام ـ حتمى بودن وج سفیانى را تأیید نموده و سپس بداء را در آن ممکن مى شمارد([2]) و از دیگر سوى روایاتى اشاره به ناگهانى بودن امر فرج کرده و هم چنین شیعه را به انتظار لحظه بلحظه فرا مى خواند، که مى بایست تحقّق این امر در هر لحظه حتى در صورت عدم به وقوع پیوستن نشانه هاى حتمى، امکان پذیر باشد.
وج سفیانى
همانگونه که ذکر شد پدید آمدن سفیانى از نشانه هاى حتمى ظهور مى باشد باقر ـ علیه السلام ـ در تفسیر آیه شریفه (ثمّ قضى أجلا وأجل مسمى عنده) فرمودند:
انّهما أجلان، أجل محتوم لا ی غیره، أجل موقوف للّه فیه المشیّه لا واللّه انّ أمر السفیانی من المحتوم([3]).
آن دو مهلت است یکى حتمى و دیگر غیر حتمى که مشیت الهى در آن کارگر خواهد بود. به خدا قسم کار سفیانى حتمى است.در بین حدیث شناسان اتفاق نظر وجود دارد که این فرد از فرزندان ابو سفیان است و به همین جهت او را سفیانى مى گویند.
المؤمنین على ـ علیه السلام ـ مى فرمایند:
ی ج ابن آکله الأکباد من الوادی الیابس وهو رجل رَبْعه وحش الوجه ضخم الهامه بوجهه أثر جدری إذا رأیته حسبته أعور اسمه عثمان وأبوه عنبسه وهو من ولد أبی سفیان حتّى یأتی ذات قرار و معین فیستوى على منبرها([4]).
فرزند زن جگرخوار از بیابان خشک وج مى کند و او مردى چهارشانه با چهره اى وحشتناک است. داراى سرى بزرگ و در چهره اش نشان زخمى چرکین دیده مى شود وقتى او را مى نگرى گویى یک چشم ندارد. نامش عثمان و پدرش عنبسه و از فرزندان ابو سفیان است. حرکتش را تا سرزمینى که داراى آرامش و آب خوش گوار ]کوفه[ است ادامه مى دهد و بر فراز منبر آن مى نشیند.
وج سفیانى قبل از قیام ـ ارواحنا فداه ـ واقع مى شود.
عن جابر الجعفى قال: سألت أبا جعفر الباقر ـ علیه السلام ـ عن السفیانی، فقال انّی لکم بالسفیانی حتّى ی ج قبله الشیصبانی ی ج من أرض کوفان ینبع کما ینبع الماء فیقتل وفدکم، فتوقعوا بعد ذلک السفیانی و وج القائم ـ علیه السلام ـ([5]).
جابر جعفى از باقر ـ علیه السلام ـ درباره سفیانى مى پرسد. او مى فرماید: شما را با سفیانى چکار؟! پیش از او شیصبانى از کوفه وج مى کند و چون آب از زمین مى جوشد و گروه شما را به خاک و خون مى کشد پس از وى منتظر وج سفیانى و پس از او قیام قائم ـ علیه السلام ـ باشید.
رضا ـ علیه السلام ـ فرمودند:
قبل هذا الأمر السفیانی والیمانی والمروانی وشعیب بن صالح فکیف یقول هذا هذا؟([6])
قبل از امر فرج، سفیانى و یمانى و مروانى و شعیب بن صالح پدیدار خواهند شد!! چگونه مى گوید این همان (مهدى) است (در حالى که هیچ یک پدیدار نشده اند).
شخصیّت سفیانى (تفکّرات، رفتار)
نام او عثمان بن عنبسه و از نژاد امویان است مردى سفاک و خون آشام که انسانها را مانند پشه به آسانى مى کشد هر حرامى را حلال نموده و به هر جنایتى دست مى یازد. در احادیث پیرامون تفکرات وى به گونه اى سخن رفته که گویى هیچ اعتنایى ندارد اگر چه تظاهر به مى کند لیکن صلیبى از طلا بر گردن آویخته است. از کارهاى سفیانى و جنایات هولناک او نیز بسیار سخن رفته است او سنگدلترین انسانهاست که عاطفه در قاموس زندگیش وجود ندارد و مهر و رحم در آن دیده نمى شود. او و یارانش دلهایى مالامال از کینه و نفرت، نسبت به خاندان ـ صلّى اللّه علیه وآله وسلّم ـ دارند.
در این زمینه اکتفا مى کنیم به حدیثى از وجود مقدس حضرت ختمى مرتبت محمّد ـ صلّى اللّه علیه وآله وسلّم ـ که درباره ى وى مى فرمایند:
أشدّ خلق اللّه شرّاً وأکثر خلق اللّه ظلماً شَرِسٌ، قاسی القلب، یجمع له ولجیشه من کافّه الأقطار ال یه فیهزمهم ویقتلهم وینادی شعار له فی حروبه هو: یا ربّ ثاری ثمّ النّار یا ربّ النّار ولا العار([7]).
شر او از همه بندگان خدا بیشتر و سختتر است و بیش از همه ى مردم ستم مى کند. بد خلق و سنگ دل مى باشد از تمام کشورهاى ى علیه او بسیج مى شوند آنگاه همگى را ش ت داده و به خاک و خون مى کشد و شعارش در جنگها این است، اى خدا! انتقام و سپس آتش. خدایا! آتش آرى! اما عار و ننگ هرگز.
و نمونه اى از کشتار او در کلام المؤمنین ـ علیه السلام ـ در خطبه ى بیان این چنین ترسیم شده است.
فیقتل با وراء سبعین ألفاً ویبقر بطون ثلاثمأه امرأه حامل. ([8])
آنگاه در شهر زوراء هفتاد هزار نفر را به خاک و خون مى کشد و شکم سیصد زن حامله را مى درد.
فتنه گرى سفیانى
نشانه ى وج سفیانى، پدیدار شدن سه پرچم و شعلهور شدن آتش جنگ بین آنهاست. پرچمى از سوى غرب حرکت کرده و وارد مصر مى شود و در آنجا دست به جنایات بسیارى مى زند و پرچمى از بحرین از جزیره ى (اُوال) از منطقه ى فارس به اهتزاز در مى آید. و پرچمى دیگر نیز از شام.
این ماجرا یک سال ادامه خواهد یافت و پس از آن مردى از فرزندان عبّاس وج مى کند و اهل عراق مى گویند: گروه پابرهنگان یا بیدادگران و صاحبان نظرهاى گوناگون آمدند. اهل شام و فلسطین دچار ترس و واهمه مى گردند و بسوى سردمداران شام و مصر روى مى آورند و به آنان گفته مى شود: شما بروید و پسر فرمانروا (یعنى سفیانى) را بخواهید و او را به یارى طلبید. آنان سفیانى را دعوت مى کنند و او با خواست آنان موافقت مى نماید و در نقطه اى از دمشق بنام حرستا فرود مى آید و دایى ها و وابستگان فکرى خویش را در آنجا جمع مى نماید. در بیابان خشک که منطقه اى در دمشق است، گروههاى متعددى طرفدار دارد که به او مى پیوندند. سفیانى دعوت آنان را اجابت مى کند و روز به همراه همه ى آنان در دمشق به مسجد مى رود و براى نخستین بار بر فراز منبر رفته و در نخستین منبر آنان را دعوت به جهاد مى کند و آنان نیز با شنیدن سخنانش با او بیعت مى کنند.
سپس به نقطه اى بنام غوطه مى رود و همه ى مردم بر گرد او اجتماع مى کنند و اینجاست که سفیانى در رأس گروههایى از مردم شام وج مى کند و سه گروه با یکدیگر درگیر مى شوند.
1 ـ پرچم از ترک و عجم که سیاهرنگ است.
2 ـ پرچم زرد رنگ که پرچم فرزند عباس است.
3 ـ پرچمى از سفیانى و او.
در نقطه اى بنام بطن ارزق پیکار سختى در میان آنان رخ مى دهد و شصت هزار کشته بر زمین مى ماند و سفیانى پیروز مى شود و مردم بسیارى را قتل عام مى کند و سرزمین و مراکز قبایل را تصرف کرده و در میان آنان نخست عادلانه رفتار مى کند به گونه اى که مى گویند: هر آنچه از بیدادگرى سفیانى به ما گزارش شده بى اساس است . . .
به هر حال مدتى کوتاه با آنان خوشرفتارى مى کند و سپس نخستین حرکت خود بسوى حمص را آغاز مى کند و از آنجا به دروازه ى مصر مى رسد و در نقطه اى که قریه سبا نام دارد رخداد عظیم و پیکار سهمگین خواهد داشت که خبر آن همه جا منتشر مى گردد و دلها ـ از خشونت و شقاوت او ـ لبریز از ترس و دلهره مى گردد و ا یکى پس از دیگرى در مقابل او سقوط مى کند و سپس مستانه و مغرور به دمشق باز مى گردد([9]).
سفیانى در عراق
وقتى سفیانى با پیروزیهاى متعدد در دمشق مستقر شد ى را بسوى عراق گسیل مى دارد آنها وارد سرزمین بابل که همان شهر نفرین شده ى بغداد است، فرود مى آیند و بیش از سه هزار نفر را مى کشد و بیش از صد زن را به زور تصاحب و هتک حرمت مى کنند و سیصد نفر از چهره هاى مهمّ بنى عبّاس([10])را نابود مى سازد و بعد از آن به کوفه سرازیر مى شوند و خانه هاى اطراف آن را ت یب مى کنند و پس از آن بسوى شام باز مى گردد امّا در بین راه پرچم نجات و هدایتى در کوفه به اهتزاز در مى آید و در راه به آنها مى رسد و ضمن پیکار شدیدى همه را نابود مى سازد بگونه اى که یک نفر از سفیانى باقى نمى ماند تا خبر ش ت لشکر را به سفیانى باز گوید([11]).
سفیانى در حجاز
مقارن با گسیل بسوى عراق، سفیانى ى عظیم بسوى سرزمین حجاز یعنى مکّه گسیل مى دارد او به مدینه وارد شده و سه شبانه روز آن را غارت مى کند پس از آن بسوى مکّه روى آورده تا به بیابانى مى رسند، خداوند جبرئیل را بسوى آنان مى فرستد و دستور مى دهد که برود و آنان را نابود سازد و جبرئیل با پاى خود ضربتى بر آن زمین فرود مى آورد و زمین به فرمان خدا همه آنان را مى بلعد و جز دو نفر ى باقى نمى ماند.
این دو برادرند که به نامهاى بشیر و نذیر معرفى شده اند و جبرئیل به صورت آنها سیلى مى زند بگونه اى که صورتهاى آنها به عقب بر مى گرددو به همان حال مى ماند و به نذیر مى گوید: تو برو به دمشق و سفیانى را به ظهور مهدى ـ ارواحنا فداه ـ انذار کن و به او بگو که خدا اش را در بیداء هلاک کرد. و به بشیر مى گوید: برو بسوى مهدى ـ ارواحنا فداه ـ در مکه و او را بهلاک ظالمین بشارت بده و بر دست او توبه کن که او توبه تو را مى پذیرد. و او خدمت حضرت مى آید حضرت دستان مبارک خود را بصورت او مى کشد و دوباره به حال اول باز مى گردد و با او بیعت مى کند و در رکاب آنحضرت مى ماند([12]).
سفیانى و نداى آسمانى
مؤمنان ـ علیه السلام ـ فرموده اند:
بعد از برگشت مغرورانه و مستانه ى سفیانى به شام، او در نقطه اى براى نوشیدن و ارتکاب گناه و معصیت مى نشیند و یاران و پیروان خویش را نیز به انجام گناه و جنایت فرمان مى دهد. از مجلس گناه بر مى خیزد و در حالیکه در دست سلاحى دارد دستور مى دهد و به یارانش مى گوید با ن مرتکب ا گردند، آنگاه شکم ن را کنند و ک ن را از رحمها بیرون مى کشند و آنها مرتکب چنین شقاوتها مى گردند و هیچ توان باز داشتن آنان را از این پلیدیها در خود نمى بیند. اینجاست که فرشتگان، پریشان حال مى شوند و خدا فرمان ظهور قائم آل محمّد را که از نسل من مى باشد، صادر مى کند بى درنگ خبر ظهور او در سراسر گیتى پخش مى گردد و جبرئیل در آن هنگام بر فراز ص ه اى در بیت المقدس فرود مى آید و خطاب به جهانیان مى گوید:
جاء الحقّ وزهق الباطل انّ الباطل کان زهوقا.
حق فرا رسید و باطل از میان رخت بربست. همانا باطل همیشه نابود است.
یا عباد اللّه! اسمعوا ما أقول: انّ هذا مهدیّ آل محمّد خارج من أرض مکّه فأجیبوه([13]).
اى بندگان خدا! گوش فرا دهید آنچه را که مى گویم: این مهدى آل محمّد است که از سرزمین مکّه وج کرده او را اجابت کنید.
ش ت سفیانى
پس از آنکه خبر فرو رفتن لشکر عظیم سفیانى بین مدینه و مکه به او مى رسد و مى فهمد که حضرت مهدى ـ ارواحنا فداه ـ قیام نموده است، از عراق به شام و فلسطین آمده خود را آماده ى رویارویى با آن حضرت مى کند در ملاقاتى که بین او و علیه السلام ـ رخ مى دهد ـ علیه السلام ـ وى را به حضور مى پذیرد و آن گفتگو به بیعت سفیانى با آن حضرت و ایمان آوردن به وى مى انجامد، سپس سفیانى از آنجا به قرارگاه خود باز مى گردد سران ش به او مى گویند چه کردى؟! مى گوید من در برابر منطق محکم او او را پذیرفتم و با او دست بیعت دادم. سران او را ملامت مى کنند بگونه اى که تصمیم جنگ با حضرت را مى گیرد. سحرگاه یکى از روزها پیکار نهایى حق و باطل آغاز مى گردد و خداوند پس از نبردى خونبار میان دو عدل و ظلم، حجّت خدا و یاران او را پیروزى کامل مى بخشد و سفیانى همگى نابود مى شوند([14]).
وج حسنى
در لابه لاى آنچه بیان شد یکى دیگر از نشانه هاى ظهور عصر ـ ارواحنا فداه ـ که بوى حتم و یقین به خود گرفته است، وج فردى به نام سید حسنى است. او جوانمردى از بنى هاشم و از نسل خدا ـ صلّى اللّه علیه وآله وسلّم ـ است و در دست راست او خالى وجود دارد ـ که البته بنا بر برخى روایتها در دست چپ او چنین نشانه اى ست ـ و از اسان حرکت و خود را آغاز مى کند. او شیعه و پیرو خاندان وحى و رس است بر عقیده ى خویش پایبند و استوار و داراى نفوذ گسترده و محبوبیّت در دلهاست او همان ى است که پیش از سفیانى و قتل و غارت آنها وارد کوفه مى شود و همزمان با ورود او یمانى نیز از یمن به وى مى پیوندد و سفیانى را در خارج کوفه از بین مى برند و بعد از آن امر را به زمان ـ ارواحنا فداه ـ تسلیم مى کند و با او بیعت مى کند.
باقر ـ علیه السلام ـ فرمودند:
ی ج شاب من بنی هاشم بکفّه الیمنى خال، ویأتی من اسان برایات سود بین یدیه شعیب بن صالح، یقاتل أصحاب السفیانی فیهزمهم([15]).
باقر ـ علیه السلام ـ فرمودند:
جوانى از نسل هاشم که در دست راست وى خالى هست از طرف اسان با پرچمهاى سیاه وج مى کند فرمانده لشکر او شعیب بن صالح است و او با لشکر سفیانى نبرد کرده و آنان را متلاشى مى نماید.
وج یمانى
یکى از عوامل زمینه ساز ظهور زمان (عج) که در گذشته حتمى الوقوع بودنش را ذکر کردیم وج فردى از یمن است این حرکت هدایت بخش ترین حرکت پیش از ظهور است و نویدبخش مؤمنان منتظر. حضرت رسول ـ صلّى اللّه علیه وآله وسلّم ـ مى فرمایند:
وج الثلاثه: السفیانی وال اسانی والیمانیّ فی سنه واحده فی شهر واحد فی یوم واحد ولیس فیها من رایه اهدى من رایه الیمانی، لأنّه یدعو إلى الحقّ([16]).
سفیانى و اسانى و یمانى در یک سال و یک ماه و یک روز قیام نموده و در میان ایشان پرچمى چون پرچم یمانى به هدایت نزدیکتر نیست.
باقر ـ علیه السلام ـ فرمودند:
ی وج السفیانی من الشام و وج الیمانی من الیمن([17]).
قیام سفیانى از شام و یمنى از یمن است.
در روایات آمده است که: یمنى در پى نبرد سفیانى با وى وارد عراق مى شود. و نیز یمنى با کمک از نیروى اسانى وارد صحنه کارزار با لشکریان سفیانى خواهد شد.
پرچم هاى سیاه در یارى زمان ـ ارواحنا فداه ـ
یکى دیگر از نشانه هاى ظهور زمان (عج) که در روایات بدان اشاره شده است پدیدار شدن پرچم اسانى است البته آنچه که از سخنان معصومان ـ علیهم السلام ـ بدست مى آید این است که پرچم هاى متعددى از شرق یعنى بلاد شرقى ایران تا سر حدّ چین قیام مى کنند که ظاهراً محلّ اجتماع آنها اسان است و اسانى نیز که پرچم مستقلى دارد با کمک آنان حرکت خود را آغاز مى نماید، پرجم اسانى مهمترین آن پرچمهاست. و به این اعتبار از همه ى آنها برایات شرقى تعبیر شده که داراى پرچم هاى سیاه هستند.
نکته ى دیگر اینکه در روایات به سه پرچم از اسان اشاره شده است که در سه مرتبه قیام مى کنند که دو مورد از آنها تحقق یافته یکى بیرقهاى سیاه ابو مسلم اسانى که براى تشکیل ت بنى العباس بوده است و دوم پرچم مغول که از ناحیه اسان آمد و ت بنى العباس را بر هم زد لیکن سوم باقیمانده و اوست که متصل به ظهور زمان ـ ارواحنا فداه ـ خواهد بود و با سفیانى خواهد جنگید. حضرت باقر ـ علیه السلام ـ فرمود:
آنگاه که لشکر سفیانى در کوفه مشغول قتل و غارت باشند بیرقهایى از طرف اسان برسند که منزلها را بسرعت طى کنند و با ایشان چند نفر از اصحاب قائم ـ ارواحنا فداه ـ باشد([18]).
قال رسول اللّه ـ صلّى اللّه علیه وآله وسلّم ـ :
انّا أهل البیت، اختار اللّه لنا الآ ه على الدنیا وانّه سیلقى أهل بیتی من بعدی تطریداً وتشریداً حتّى ترفع رایات سود من المشرق فیسألون الحقّ فلا یعطون فیقاتلون فینصرون فیعطون الذی سألوا فمن أدرکهم منکم أو من أبنائکم فلیأتهم ولو حبواً على الثلج، فانّها رایه الهدى یدفعونها إلى رجل من أهل بیتی یملأ الأرض قسطاً وعدلاً بعدما ملئت جوراً وظلماً([19]).
براى ما اهل بیت خداوند آ ت را بر دنیا برگزیده است. همانا پس از من دودمانم آواره و مطرود مردم واقع خواهند شد تا آنگاه که پرچمهاى سیاه از سوى مشرق پدیدار شود پس آنان حق را طلب کنند لیکن به ایشان داده نشود پس مى رزمند و پیروز مى شوند پس هر از شما و یا نسل شما ایشان را درک کرد باید خود را به آنان رساند اگر چه بر روى یخها بخزد آنان امر را به مردى از خاندان من مى سپارند که زمین را از عدل و داد لبریز مى سازد پس از آنکه از ظلم و جور مالامال شود.
وف و خسوف
یکى دیگر از نشانه هاى ظهور مهدى ـ ارواحنا فداه ـ رخداد دو پدیده نابهنگام و غیر عادى وف و خسوف است. اگر چه این دو پدیده از رخدادهاى طبیعى ست لیکن تحقق آنها منوط به شرائط ویژه نجومى مى باشد که در غیر این صورت امر غیر عادى خواهد بود.
باقر ـ علیه السلام ـ فرمودند:
پیش از این امر ـ ظهور قائم آل محمّد ـ علیهم السلام ـ ـ ماه در 25 ماه رمضان و خورشید در نیمه آن ماه گرفته مى شود آنگاه است که حساب منجمان بر هم مى خورد.
گرفتن خورشید و ماه، پدیده ى جدیدى نیست. ولى آنچه که مهمّ است این است که همیشه وف در اوائل ماه و خسوف در اوا ماه رخ مى دهد. و این قانونى است که تا بحال نقضى به آن وارد نشده ولیکن قبل از ظهور آنحضرت ماه در 25 و خورشید در 15 ماه رمضان مى گیرد و این از آیات الهى است که به گفته ـ علیه السلام ـ از آنهنگام حساب منجّمین نیز به هم مى خورد([20]).
در این باب احادیث دیگرى ست که مى توان بدان رجوع نمود([21]).
پر شدن زمین از ظلم و جور
در روایات فراوانى آمده است که مهدى ـ ارواحنا فداه ـ ظهور مى کنند و زمین را از عدل و داد لبریز مى سازد بعد از آنکه زمین از ظلم و جور پر شده است. مرحوم کلینى این مضمون را این گونه روایت مى کند.
هو المهدی الذی یملأ الأرض عدلاً وقسطاً کما ملئت جوراً وظلما.([22])
او مهدى ست که زمین را از عدل و داد لبریز ساخته پس از آنکه از ظلم و ستم مالامال شود.
و روایات به این تعبیر از سنّى و شیعه بسیار نقل شده است. لیکن علامت بودن این نشانه حتمى است ولى وقوعش حتمى نیست. یعنى اگر زمین از ظلم و جور لبریز شد آن هنگام بى تردید زمان ظهور زمان (عج) است ولیکن اینطور نیست که حتماً این شرائط مى بایست تحقق یابد چرا که ممکن است در یک زمانى همه ى انسانها با هم یکدل شده و همه یکصدا از خداوند آن حضرت را طلب نمایند که طبق روایات در این صورت غیبت پایان یافته و خداوند ـ ارواحنا فداه ـ را براى هدایت انسانها ظاهر مى کند بدون اینکه ظلم و جور زمین را پر سازد.
شهادت نفس زکیّه
نفس زکیّه لقب فردى از دودمان رسول خدا ـ صلّى اللّه علیه وآله وسلم ـ است وى پس از ظهور و قبل از قیام حضرت بقیّه اللّه ـ ارواحنا فداه ـ مظلومانه به شهادت مى رسد. در روایات از او به غلام تعبیر شده که شاید حکایت از نوجوان یا جوان بودن وى دارد. نفس زکیّه نیز او را نامیده اند زیرا بدون هیچ جرمى، تنها به خاطر رساندن پیام شفاهى حضرت مهدى ـ ارواحنا فداه ـ به مردم مکه کشته مى شود.
از حضرت باقر ـ علیه السلام ـ روایت شده است:
قائم به یاران خود مى فرماید: مکّه طالب من نیستند لکن من نزد آنان ى را خواهم فرستاد تا با ایشان احتجاج کند . . . آنگاه یکى از یاران خود را مى طلبد و به وى مى فرماید: نزد مردم مکه برو و به ایشان بگو! . . . من پیام آور ـ مهدى ـ نزد شمایم. او مى گوید: ما خاندان رحمت و مرکز رس و خلافتیم. ما دودمان محمّد و فرزند ان هستیم. همانا ـ در طول زمان ـ بر ما ظلمها روا شده و ما را پایمال کرده و بر ما قهر نموده اند و حق ما را از زمان رحلت ـ صلّى اللّه علیه وآله وسلّم ـ تا حال به ستم گرفته اند. ما اینک شما را به یارى مى طلبیم! ما را یارى کنید!چون این جوان پیام را مى رساند او را گرفته و بین رکن و مقام سر مى برند و او نفس زکیه است([23]).
صادق ـ علیه السلام ـ فرمود:
ولیس بین قیام قائم آل محمّد وبین قتل النفس ا کیّه إلاّ خمس عشره لیله([24]).
بین قیام قائم آل محمّد و شهادت نفس زکیه جز 15 شب فاصله نیست.
غریو آسمانى
نداى آسمانى از روشنترین علامتها براى ظهور زمان- ارواحنا فداه ـ و حرکت جهان شمول اوست.واقعیّت این است که رخداد پرشکوهى چون ظهور زمانـ ارواحنا فداه ـ پیش از رخ دادن یک اعلام جهانى آنهم در روشنترین معنا و مفهوم مى طلبد و از آنجا که این حرکت جهانى بوده و براى تمام جهان بشریت است مى بایست همه در یک زمان از نزدیک شدن و قریب الوقوع بودن آن باخبر شوند از صادق ـ علیه السلام ـ آمده است که یسمعه کل قوم بألسنتهم هر قومى به زبان خود آنرا مى شنود.
حال بجاست که به برخى احادیث در این باره اشاره کنیم:
از مجموع روایات چنین بدست مى آید که این فریادها متعدد است اولین ندا در ماه رجب و دوم در ماه رمضان و سوم در ماه محرم شنیده مى شود. رضا ـ علیه السلام ـ فرموده اند:
ینادون فی رجب ثلاثه أصوات من السماء صوتاً منها: ألا لعنه اللّه على الظالمین والصوت الثانی: ازفت الآزفه یا معشر المؤمنین . . . والصوت یرى بدن فی قرن الشمس یقول: انّ اللّه بعث فلاناً فاسمعوا له وأطیعوا([25]).
مردم در ماه رجب سه فریاد از آسمان خواهند شنید نخست آنکه: همانا لعنت خدا بر ظالمان. فریاد دوم: اى مؤمنان! قیامت فرا رسید. و فریاد دیگر اینکه در کنار قرص خورشید بدنى را مشاهده مى کنند که فریاد مى زند: خداوند فلانى ( عصر ـ ارواحنا فداه ـ ) را برانگیخته است به فرمانش گوش فرا دهید و بر اطاعتش گردن نهید.
امّا پیرامون ندایى که در ماه رمضان در شب بیست و سوم توسط جبرئیل در آسمان طنین مى افکند این است.
باقر ـ علیه السلام ـ فرمودند:
ینادی مناد من السماء . . . باسم القائم ـ علیه السلام ـ فیسمع مَن بالمشرق ومَن بالمغرب، لا یبقى راقدٌ إلاّ استیقظ، ولا قائم إلاّ قعد ولا قاعِد إلاّ قام على رِجْلَیه، فَزَعاً مِن ذلک الصوت، فرحم اللّه من اعتبر بذلک الصوت فأجاب فإنَّ الصوت الأول هو صوت جبرئیل الروح الأمین.
ثمّ قال ـ علیه السلام ـ : الصوت فی شهر رمضان، فی لیله ، لیله ثلاث وعشرین، فلا تشکّوا فی ذلک واسمعوا وأطیعوا.
وفی آ النهار، صوت الملعون إبلیس، ینادی: ألا! إنّ فلاناً قُتل مظلوماً. لیشکّک النّاس ویفتنهم، فکم فی ذلک الیوم مِن شاکّ مُتحیّر قد هوى فی النّار.
فإذا سمعتم الصوت فی شهر رمضان، فلا تشکُّوا فیه، إنّه صوت جبرئیل وعلامه ذلک أنّه ینادی باسم القائم وإسم أبیه حتّى تسمعه العذراء فی خِدرها، فتحرّض أباها وأخاها على ال وج.ثمّ قال ـ علیه السلام ـ : لابدّ مِن هذین الصورتین قبل وج القائم ـ علیه السلام ـ .([26])
نداکننده اى از آسمان بنام قائم آل محمّد ـ صلّى اللّه علیه وآله وسلم ـ ندا مى دهد و همه انى که در شرق و غرب عالم هستند مى شنوند، ه اى نمى ماند جز اینکه بیدار مى گردد و ایستاده اى جز اینکه مى نشیند و نشسته اى جز اینکه وحشت زده بپا مى خیزد.
پس درود خدا بر انى که از آن نداى آسمانى پند و اندرز گیرند چرا که نداگر اوّل جبرئیل است و ندا، نداى اوست.
آنگاه فرمود: این ندا، در ماه مبارک رمضان، شب و در شب 23 ماه خواهد بود از اینرو در آن تردید نکنید، آن را بشنوید و اطاعت کنید. و در پایان روز نداى ابلیس طنین مى افکند که مى گوید: بهوش باشید که فلانى مظلوم کشته شده. تا بدینوسیله بذر تردید بیافشاند و مردم را به فتنه افکند و آن روز، تردیدکنندگان حیرت زده اى که به آتش دوزخ سقوط کنند، بسیارند.بنابراین، هنگامى که نداى آسمانى را در ماه رمضان شنیدید، در آن تردید نکنید چرا که نداى فرشته ى امین است و علامت آن این است که بنام قائم ـ علیه السلام ـ و پدر گرانقدرش ندا مى دهد، ندایى که دوشیزگان در سرا ى خویش آن را مى شنوند و پدران و برادران خویش را براى حرکت از خانه و پیوستن به مهدى ـ علیه السلامـ تشویق مى نمایند.و امّا ندایى که در ماه محرّم به گوش مى رسد و آن ماهى است که حضرت بقیه اللّه ـ ارواحنا فداه ـ از مکّه وج مى کنند و روز اوّل قیام آن حضرت است که جبرئیل بر ص ه اى از بیت المقدس فرود مى آید (در آن هنگام که سفیانى مشغول بدترین جنایات خود در ملأ عام است) و ندا مى دهد:
یا عباد اللّه! اسمعوا ما أقول انّ هذا مهدی آل محمّد خارج من أرض مکّه فأجیبوه([27]).
اى بندگان خدا! آنچه مى گویم بشنوید این مهدى آل محمّد است که از مکّه ظهور کرده او را پاسخ گویید و فرمانش را اطاعت کنید.
وقوع جنگ هاى بزرگ
انبوهى از احادیث با صراحت از نابودى مردم در اثر گرسنگى و قحطى و بیمارى و قتل و کشتار خبر مى دهند. آیا این به معناى جنگ جهانى است که میلیونها انسان را در هم مى کوبد و یا چیز دیگرى است. آنچه از روایات استفاده مى شود اینکه جنگهاى ویرانگرى واقع خواهد شد.
از المؤمنین ـ علیه السلام ـ آورده اند که فرمود:
لا ی ج المهدی حتّى یقتل ثلث ویموت ثلث ویبقى ثلث([28]).
و نیز از آن حضرت آورده اند که فرمود:
بین یدی المهدی موت أحمر وموت أبیض . . . فأمّا الموت الأحمر: فالسیف وأمّا الموت الأبیض: فالطاعون([29]).
قبل از ظهور مهدى مرگ سرخ و سفید خواهد بود . . . مرگ سرخ جنگ و خونریزى است و مرگ سفید طاعون است.
بنابراین بسیارى در اثر جنگ و خونریزى از بین مى روند.
حوادث طبیعى
پیرامون رخدادهاى طبیعى که پیش از ظهور زمان ـ ارواحنا فداه ـ روى مى دهد، روایات بسیارى در دست است که به برخى از آنها اشاره مى کنیم:
تهاجم ملخها:
بین یدی المهدی موت أحمر وموت أبیض وجراد فی حینه وجراد فی غیر حینه أحمر کالدم . . .([30]).
پیش از ظهور مهدى مرگ سرخ و سفید و حمله ملخها در هنگام و نابهنگام که چون خون قرمزند خواهد بود.
طاعون:
فأمّا الموت الأحمر فالسیف وأمّا الموت الأبیض فالطاعون([31]).
مرگ سرخ کشته شدن به شمشیر و مرگ سفید طاعون است.
ز له:
در حدیثى آمده است که سال ظهور سال پیدایش ز له ها و سرماى شدید است.
عن أمیرالمؤمنین ـ علیه السلام ـ قال: رجفه ت بالشام یهلک فیها أکثر من مائه ألف، یجعلها اللّه رحمه للمؤمنین وعذاباً على الکافرین([32]).
از مؤمنان ـ علیه السلام ـ نقل شده است: زمین لرزه اى در شام رخ خواهد داد که بیش از صد هزار نفر کشته مى شوند و آن را خداوند رحمت براى مؤمنان و عذاب براى کافران قرار داده است.
مسجد شدن قبرستانها:
یکى دیگر از نشانه هایى که براى ظهور زمان ـ ارواحنا فداه ـ به صورت کلى مطرح شده است، تبدیل گورستانها به مسجد است در این باره به حدیثى از رسول خدا ـ صلّى اللّه علیه وآله وسلّم ـ توجه نمایید:
در حدیث معراج آمده است:
یا محمّد از جمله عطاهایى که بر تو مرحمت فرمودیم آن که آشکار خواهم کرد از نسل تو یازده که همه ایشان از نسل دختر تو فاطمه اند و آ ین ایشان مردیست که عیسى بن مریم در عقب سر او خواهد خواند و پر مى کند زمین را از عدل و داد بعد از آنکه از ظلم و جور لبریز شود.
آنگاه رسول خدا ـ صلّى اللّه علیه وآله وسلّم ـ به درگاه الهى عرضه داشت:
در چه زمانى خواهد بود.
جواب فرمود:
یا محمّد هنگامى که علم از بین رود و ظاهر شود جهل و کشتار بسیار گردد و کم شوند علماء و فقهاء حقیقى و بسیار شوند شاعران و امّت تو گورستانها را مسجد سازند([33]).
سیلاب رود فرات:
یکى از نزدیک ترین نشانه هاى ظهور مهدى آل محمد ـ علیهم السلام ـ جارى شدن سیلاب فرات در شهر کوفه است.
عن أبی عبداللّه ـ علیه السلام ـ : سنه الفتح ینشق الفرات حتّى یدخل ازقه الکوفه([34]).
صادق ـ علیه السلام ـ فرمودند: در سال ظهور آب فرات طغیان کرده به گونه اى که وارد کوچه هاى تنگ کوفه مى شود.
قال ابن عباس: یا أمیرالمؤمنین ما اقترب الحوادث الدالّه على ظهوره؟ فدمعت عیناه وقال: إذا فتق بثق فی الفرات فبلغ ازقه الکوفه فلیتهیأ شیعتنا للقاء القائم([35]).
ابن عباس مى گوید: به مؤمنان ـ علیه السلام ـ عرض : نزدیک ترین حادثه که حکایت از ظهور زمان (عج)خواهد داشت چیست؟ پس آنگاه چشمانش اشک آلود شد و فرمود: هرگاه شکافى بر کنار رود فرات ایجاد شود و به کوچه هاى کوفه رسد، آنگاه شیعیان ما آماده ملاقات قائم باشند.
نزول بارانهاى پیاپى:
هر انسان با ایمانى در این واقعیّت، ذرّه اى تردید به خود راه نمى دهد که قطرات باران به اراده و خواست و طبق قانون خدا بر زمین فرو مى بارد و این فرمان فرماى هستى است که قوانین طبیعى را چنین تدوین نموده است:
(وهو الذی أرسل الرّیاح بشراً بین یدی رحمته وأنزلنا من السماء ماءً طهورا)([36]).
او ى است که بادها را بشارت دهندگان از رحمت خویش مى فرستد و ما از آسمان آب پاک نازل مى کنیم.لکن این قوانین در واکنش به کردارهاى ناهنجار چهره اى دیگر به خود گرفته و به فرمان خداوند در صدد تنبیه برمىآیند. از آن جمله تغییر در نطام بارش و وزش هاست. که در آ ا مان دستخوش تحولاتى میشوند. که در روایات بدان اشاره شده است؛ ما نیز برخى از آنها اشاره میکنیم:
یکى از نشانه هاى ساعه (ظهور زمان ارواحنا فداه) آن است که باران گرم میبارد([37])
بیاید بر مردم زمانى که آسمان ببارد و زمین نروید([38])
ب ا نشودساعه (ظهور) تا ببارد بر مردم بارانی که خانه هاى گلى باقى نماند و گل خانه هاى موئین شسته شود ـ چادرهاى صحرائیان ـ ([39])
البته تذکر این نکته ضرورى است که منظور از ساعه زمان ظهور زمان ارواحنا فداه است که در روایات بدان تصریح شده است.
پیدایش مدعیان ى و ت
اعتقاد به نبوت و ت در جامعه ى مسلمین همیشه به عنوان یک عقیده ى راسخ از زمان و ان نور ـ علیهم السلام ـ مطرح بوده است و آنقدر معروف و مشهور بوده که ى از مسلمانان هیچ گاه جرأت انکار آن را نداشته است به خاطر استوارى این واقعیت عقیدتى و دینى در جامعه ى ى بود که در تاریخ ، از یک سو با شخصیتهایى روبرو مى شویم که طرفداران افراطى آنان براى پیشرفت دنیوى و سیاست خویش، آنان را به عنوان مهدى نجات بخش یا پیغمبر خدا مطرح ساخته اند و از دگر سوى با عناصرى آشنا مى شویم که بر اثر انگیزه هاى جاه طلبانه و خیال قدرت و شهرت، به دروغ ادّعاى مهدویّت و نبوّت نموده اند شمار این افراد با توجه به آمارها به بیش از 50 نفر رسیده است که بیشتر آنها ادّعاى مهدویّت داشته اند و گفته اند مائیم همان مهدى موعود که قرآن نوید آمدنش را مى دهد و چون اکثر آنان ادّعاى مهدویّت و ت داشته اند ما در این زمینه سخن مى گوئیم انى که در تاریخ بدین عنوان شهرت یافته اند به اعتبارى بر سه گروه قابل تقسیم اند.
1 ـ انى که دیگران بر اساس انگیزه هاى خاص آنان را مهدى نجات بخش خواندند مانند محمّد حنفیّه فرزند مؤمنان ـ علیه السلام ـ و زید فرزند سجّاد ـ علیه السلام ـ و محمّد بن عبداللّه محض فرزند سجاد ـ علیه السلام ـ .
2 ـ انى که با انگیزه هاى جاه طلبى و قدرت خواهى چنین ادّعایى نموده اند و این گروه بسیارند از جمله ى آنها، مهدى عبّاسى فرزند منصور دوانیقى است.
3 ـ انى که طبق نقشه ى استعمار و به اشاره ى بیدادگران، به چنین ترفندى دست یازیدند و بى شرمانه خود را مهدى نجات بخش معرفى د از جمله ى آنها بنیانگذار بهائیّت، على محمّد باب را مى توان نام برد.
تفاوتهاى علایم ظهور و شرایط ظهور زمان (عج)
شرایط ظهور زمان (عج)با علایم ظهور داراى تفاوتهایى است که عبارتند از: وابستگى ظهور به شرایط، یک نوع وابستگى واقعى است، ولى وابستگى به نشانه ها و علایم از جهت کشف و اعلام است، نه به عنوان یک امر واقعى و ارتباط حقیقى.
علایم ظهور عبارتند از چندین رویداد و حادثه است که گاهى نیز به ظهور پراکنده پدید آمده و تنها ارتباط واقعى در بین آنهاو ظهور تحقق همه آنها پیش از ظهور مى باشد، اما شرایط ظهور به اعتبار برنامه ریزى طولانى الهى با ظهور ارتباط واقعى داشته و سبب پیدایش آن مى باشند.
نشانه ها ومى ندارد حتماً در یک زمان با یکدیگر واقع شوند بلکه یک نشانه در یک زمان پدید مى آید و پایان مى پذیرد. البته گاهى هم به طور تصادفى در یک زمان چندین نشانه با هم پدید مى آیند اما شرایط باید با یکدیگر مرتبط باشند و در آ کار موجب ظهور شوند و بتدریج ایجاد شده و آنچه وجود مى یابد استمرار داشته و از بین نرود.
تمامى علامات پیش از ظهور پدید آمده و از بین مى رود لیکن شرایط به طور کامل به وجود نمى آید، مگر نزدیک ظهور و یا هنگام وقوع آن و ممکن نیست که از بین بروند، علایم ظهور را مى توان شناسایى کرد و مى توانیم بفهمیم کدام یک از آنها موجود شده و کدامیک هنوز موجود نگشته است اما به شرایط نمى توان کاملا و در یک زمان پیش از ظهور دست یافت ویا آنهارا حاصل کرد زیرا برخى از آن شرایط وجود تعداد کافى از افراد آزموده و با اخلاص در سطح جهان بوده و بررسى درست و شناسایى آن براى اشخاص عادى امکان پذیر نیست.منبع:www.aviny.com
--------------------------------------------------------------------------------
پی نوشت ها:
1]. بداء به معناى آن است که خداوند تدبیرى بر خلاف تدبیر ظاهرى دیگرى را به جریان آورد که البته این بحث از مباحث پیچیده کلامى است که مى بایست به کتب معتبر و ان فرزانه این رشته مراجعه کرد.
[2]. بحارالانوار،ج 52 ، ص 250.
[3]. غیبت نعمانى، ص 161.
[4]. کمال الدین، ج 2، ص 651 .
[5]. غیبت نعمانى ، ص 302.
[6]. غیبت نعمانى ،ص 253.
[7]. غیبت نعمانى، ص 164.
[8]. ا ام الناصب ، ج 2 ص 197.
[9]. ا ام الناصب، ج 2، ص 180.
[10]. بعید به ذهن نمى رسید که این تعبیر کنایه از بزرگان حکومتى بوده که در سایه دین بر مردم در آن دوران حکومت مى کنند چنانچه بنى عباس نیز چنین بودند.
[11]. بحارالانوار، ج 52، ص 186.
[12]. معجم ملاحم و فتن، ج 3، ص 25 و 26.
[13]. ا ام الناصب، ج 2، ص 180 (با اندکى تصرّف).
[14]. بحارالانوار، ج 52، ص 388.
[15]. ملاحم ابن طاوس، ص 77 عقد الدرر، ص 128، باب 5.
[16]. ارشاد شیخ مفید، ص 339 بحارالانوار، ج 52، ص 210.
[17]. ا ام الناصب، ص 67.
[18]. بحارالانوار: 52 / 237.
[19]. دلائل ال ه: 235.
[20]. غیبت نعمانى: 271.
[21]. کمال الدین: 655 بحارالانوار: 52 / 207 منتخب الانوار: 178 العدد القویه: 66.
[22]. کافی ،ج1 ص338
[23]. بحارالانوار: 52 / 307.
[24]. بحارالانوار، ج 52، ص 203 کمال الدین، ج 2، ص 649.
[25]. غیبت طوسى، ص 439 بحار الانوار ، ج 52، ص 289.
[26]. غیبت نعمانی ،ص 254
[27]. غیبت نعمانى، ص 254، باب 14، روایت 13 عقد الدرر، ص 105 بحارالانوار، ج 52، ص 230.
[28]. عقد الدرر، ص 65 ؛ غیبت طوسی ، ص 267.
[29]. غیبت طوسى ، ص 438.
[30]. عقد الدرر، ص 65.
[31]. غیبت طوسى، ص 438.
[32]. غیبت نعمانى، ص305.
[33]. کفایه الموحدین ، ج 3 ، ص 847.
[34]. اثبات الهداه، ج 3، ص 733.
[35]. معجم ملاحم و فتن، ج 3، ص 170 صراط مستقیم، ج 2 ص 258.
[36]. سوره ی فرقان، 48.
[37]. کنز العمال، 14 ، ص 224 و 241
[38]. کنز العمال ، 14 ، ص 243
[39]. بحار الانوار ، 52، 212، غیبت طوسى ، 269 و کشف الغمه، 2، 460