عاشورا

به نقل از خبرگزاریها در مورد عاشورا : اطلاق کلمه «عاشورا» بر دهم ماه محرم، پس از به شهادت رسیدن حضرت حسین و یاران آن حضرت، صورت پذیرفته است و در دوره پیش از بر دهم ماه محرم عاشورانمیگفتند.کاروان اباعبدالله الحسین علیه السلام در روز دوم محرم به سرزمین مقدس کربلا فرود آمد و تا روز عاشورا در آن سرزمین بودند به لحاظ آن که حوادث مهم کربلا در روز نهم و دهم ماه محرم الحرام اتف. جانشین فرمانده کل گفت: انقلاب ی و جهاد ما در هشت سال دفاع مقدس انبساط یافته ظهر عاشورا است، و به تعبیر ی جنگ ما قطره ای در مقابل سختی ها و مصیبت های عاشورا بود. دبیر شورای نگهبان در دیدار امت در و هیئت همراه گفت: توصیه من به شما این است که برادران و خواهران ما در را با حسین(ع) و اهل بیت حسین(ع) و همچنین عاشورا و مکتب عاشورا آشنا کنید. ادامه: مسلمانان را با حضرت سید ال (ع) و عاشورا آشنا کنید عاشورا صدای دُهلی بود که از ۵۰ سال قبلِ آن نواخته شده بود؛ عاشورا یک حادثه نیست، بلکه یک فرهنگ است که در گذر زمان به وجود آمده است؛ بنابراین باید به جمله «کُلُّ یَوْمٍ عَاشُورَا و کُلُّ أَرْضٍ کَرْبَلاء»… سخنگوى سازمان انتقال خون با بیان اینکه همه مراکز اهداى خون در تاسوعا و عاشورا فعال هستند، گفت: مردم نذر خون را محدود به تاسوعا و عاشورا نکنند. فضیلت زیارت عاشورا حضرت صادق (ع) فرمودند : مداوامت داشته باشید در خواندن زیارت عاشورا و زیارت کنید بواسطۀ آن ابا عبداللّه الحسین (ع) را به درستی که من از سوی خداوند استجابت آن را تضمین می نمایم . وهر این زیارت را چه از راه دور و چه از نزدیک بخواند ،زی قبول است و حاجتش برآورده می شود .(ان شاءا...) خداوند عز وجل قسم خورده به ذات مقدس خود که ه. مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در عاشورا گفت: منطق و پاسداران همانند منطق مکتب عاشورا و حسین بر مبنای ایثار فداکاری ومقاومت استوار است که خلاصه ی آن در شعارهیهات من الذله نمایان است. بافق گفت: به برکت قیام عاشورا نظام ی در اقتدار است. حرم علی ابن موسی الرضا (ع) در شب عاشورا میزبان عزاداران حضرت اباعبدالله الحسین (ع) است. روزهای تاسوعا و عاشورا روزه گرفتن نفی شده و خواندن های مستحبی سفارش می شود. روز عاشورا روز اندوه اهل بیت (ع) و روزی است که عالم هستی بر مصیبت سیدال ء(ع) می گرید. «سفری از عاشورا تا اربعین؛ به ضمیمه شرح زیارت های عاشورا و اربعین»، موضوع عاشورا را از ابعاد و زوایای تاریخی، اعتقادی و عرفانی مورد مطالعه و پژوهش قرار داده است. نگارنده در آغاز راجع به اه قیام عاشورا و وجوه و جنبه های اجتماعی و بحث کرده و نیز به بعد عاطفی و احساسی و هدایتی و تربیتی این واقعه مهم تاریخی اشاره می کند. شهردار کلانشهر کرج همزبان با فرارسیدن سالروز شهادت حسین (ع) و یاران وفادارش عنوان کرد: عاشورا، یک روز در جغرافیای خاص نیست. گستره عاشورا چنان وسیع است که تاریخ، ظرفیت آن را ندارد.عاشوراست که "رس " را از "اسارت" باز می شناساند و "حیات" را از "ممات" می باوراند. مداح اهل بیت (ع) شهر بجنورد گفت:یکی از اه نهضت عاشورا زنده نگه داشتن فرهنگ شهادت است. بسمه تعالی
السلام علیک یا اباعبدالله الحسین (ع) جماعت
سخنرانی از ساعت 5:20 الی 5:40
( توسط حاج آقا پور محمدی جماعت محترم)
مداحی و قرائت زیارت عاشورا از ساعت 5:50 الی 6:30
لیست اسامی ذاکرین مراسم زیارت عاشورا 1394 هجری شمسی

مجلس نام مداح روز ایام هفته
زیارت عاشورا برادران حمیدحسن وحسین جواد اول محرم پنج شنبه
زیارت ع. اگر عزاداری میکنیم باید شورمان به شعور مجهز باشد ، هر عاشورائی بر عرفه ای تکیه دارد ، آیت الله محی الدین حائری : حضرت حسین (ع) در شب عاشورا یک جور سخن گفت و در روز عاشورا یک جور دیگر : شب عاشورا ، سخن از ( نمیخواهم ، احتیاج ندارم ، بروید ، بیعتم را برداشتم ) بود ، روز عاشورا میگوید : بیائید به من کمک کنید ، آیا یاور و مددکاری هست ؟ هل من ناص. سخنرانی الهی قمشه ای درباره واقعه عاشورا و آنچه در صحنه کربلا رخ داد را در «تابناک» می بینید. ایلنا نوشت: یک عضو ارشد مجمع ون مبارز با بیان اینکه "حرکت حسین (ع) در روز عاشورا برای احیای ارزش های بعثت بوده است"، گفت: ارزش های بعثت، عاشورا و انقلاب از یک مقوله است اما با کمال تأسف از ارزش های انقلاب فاصله گرفته ایم. حضرت رضا(ع) می فرماید: « ی که در روز عاشورا از انجام کارهای مورد نیاز خویش پرهیز نماید، خداوند، حوائج دنیا و آ ت او را برآورده کند. محمدرضا سنگری در نشست خبری دومین دوره جایزه کتاب سال عاشورا، به دست آوردن تصویری واقعی از آثار عاشورایی مکتوب،کشف حفره ها و حوزه های کمتر کارشده، نقد آثار و معرفی آثار برتر حوزه عاشورا به جامعه را از مهمترین… س رست سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه در ایام تاسوعا و عاشورا 14 هزار نیروی اورژانس در ح آماده باش هستند، گفت: 33 بالگرد در کل کشور مراسم تاسوعا و عاشورا را پوشش می دهند. مراسم عزاداری و سوگواری سیدال (ع) همزمان با روز عاشورا در تمامی ای کشورمان در حال برگزاریست. روز عاشورا در کربلا سلام و لعنت بین مردم تقسیم می شود. این بر اساس رفتار افراد در این روز و در این مکان است. عاشورا کل زمان است و کربلا کل مکان جغرافیایی. می شود گفت که هر ی چقدر از سلام و لعنت این روز در این مکان سهم می برد. آیا رفتار من می تواند وارث عاشورا بشود؟ اگر نه، چه کاری باید کرد و قبل از آن چه کاری نباید کرد که وارث عاشورا شد؟ د. رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار با اشاره به اهمیت بازشناسی قیام عاشورا، نگاه فقهی را مهم ترین و اصلی ترین نگاه به قیام عاشورا ذکر کرد. "عصر عاشورا" هنوز هم عشق را سرازیر می کند؛ ماندگارترین اثر که دنیایی از حرفی را که عاشورا در خود داشت در بازگشت اسبی خسته از پیکار، خونین و بی سوار نشان می دهد.
عزاداری عصر عاشورا 1393 مسجد جامع دانسفهان همراه با پخش زنده از شبکه استانی قزوین و شبکه های سراسری وبین المللی ایران مانند: شبکه خبر .العالم. پرس تی وی.شما. شبکه 3. و ...دانسفهان مسجد جامع عصر عاشورا 1393
دانسفهان مسجد جامع عصر عاشورا 1393

دانسفهان مسجد جامع عصر عاشورا 1393دانسفهان مسجد جامع عصر عاشورا 1393
مهدی فرخ زاد از شهر دانسفهانکیک بو ینگ دانسفهان حوزه و در قم گفت: امروز افرادی که به عنوان ی م ع حرم بوده، حاصل انتقال فرهنگ عاشورا در طول سال های متمادی به بشریت هستند. ادامه: ی م ع حرم حاصل فرهنگ عاشورا هستند برای من تمام شدن ظهر عاشورا پایان نیست ، آغازی است برای یک دوره سیصد و شصت و پنج روز دیگر که روزگار عاشقی را رقم میزند . پایان عاشورا برای مهمان هایی است که تنها یک دهه به مهمانی حسین علیه السلام آمده اند ولی برای عشاق یک دهه میزبانی بود و بعد روز از نو ...روزی نوکری از نو. برای همه دعا برای شمایی که محتاج دعا بودید....یا علی گروه معارف: آزاد ی ساری، اظهار کرد: زیارت عاشورا زیارتی است که در جاى جاى آن چگونه زیستن را نشان مى دهد و چگونه مردن را ارج مى نهد. ادامه: زیارت عاشورا بیانگر چگونه زیستن و چگونه مردن است بجنورد- موقت بجنورد گفت: انقلاب ی در نهضت عاشورا ریشه دارد و پرچم عاشورا به دست ان انقلاب است. ادامه: ریشه انقلاب در نهضت عاشورا است/۱۵۸۰ بیمار سرطانی در اسان شمالی مسئول نمایندگی ولی فقیه در عاشورا گفت: منطق و شیوه پاسداران انقلاب ی برگرفته از مکتب عاشورا و نهضت حسینی (ع) است. گردشگران خارجی در یزد با فرهنگ عاشورا و دلیل از خود گذشتگی حسین (ع) آشنا شدند. مراسم عزادارای ظهر عاشورا دوران قاجاریه میدان توپخانه ⁧تهران ظهر عاشورا با حضور گسترده عزاداران حسینی در حرم مطهر شاهچراغ (ع) برگزار شد. عضو مجلس خبرگان ی گفت: هیچ نقطه ضعفی در اصحاب حسین(ع) در واقعه عاشورا نبود و آن ها در اوج مقام تسلیم قرار داشتند. توصیه آیت الله حق شناس درباره چگونگی چله نشینی زیارت عاشورا را در این گزارش بخوانید. ظهر عاشورا با حضور پرشور عزاداران حسینی (ع) در سراسر استان چهارمحال و بختیاری اقامه شد. هیئت جوانان عاشورایی طبق سنت هر ساله ، بعد از صبح روز عاشورا نذری خود را بین مردم تقسیم د . گفتنی است پس از آمادگی در روز تاسوعا؛ از بعد از ظهر این روز ، درب های این مکان به روی همگان باز بود تا در ثواب این امر خیر شریک شوند و دیگ های های حلیم را هم زده و حاجات خود را از خدا خواسته و نذر کنند. عاشورا هیئت جوانان عاشورایی" src="http://buinnews.ir/wp-content/themes/wp-max/scripts/phpthumb/phpthumb.php?src=/wp-content/uploads/2014/11/img_6166.jpg&w=250&h=auto&zc=t&q=95" alt="نذری حلیم روز عاشورا هیئت جوانان عاشورایی" /> زابل گفت: همه ما وظیفه داریم قیام عاشورا را درک کنیم و انتظار حسین(ع) از خودمان را متوجه باشیم. حسین(ع) با ب ایی نهضت عاشورا خطی ترسیم کرد که نشان داد حقیقی باید از کدام مسیر عبور کند و این قیام عمیق ترین تاثیر را بر تاریخ بشریت گذاشته است. وزارت کشور عراق از هلاکت اعضای یک گروه تروریستی وابسته به که برای هدف قرار دادن کاظمین واقع در شمال بغداد در روز عاشورا برنامه ریزی می کرد، خبر داد. ظهر عاشورا همزمان با دهم ماه محرم و عاشورای حسینی در اهواز و دیگر ای خوزستان بر پا شد. روز عاشورا برای هندی ها از جایگاه بالایی برخوردار است و هرساله عزاداری باشکوهی در این کشور برگزار می شود. أعمال شب عاشورابسیار شایسته است که شیعیان و محبّان آن حضرت، به وی اقتدا کرده و این شب عظیم و عزیز را زنده نگه دارند و با عبادات، ادعیه، مناجات و سوگواری سالار شهیدان و سایر ی کربلا، به استقبال روز عاشورا بشتابند.

در اینجا به برخی از اعمال عبادی این شب شریف اشاره می کنیم:

۱- احیای شب عاشورا و بیدار ماندن تا طلوع فجر.
اکر. همشهری آنلاین: یک زن روز یکشنبه ۹ مهرماه ۱۳۹۶ در روز عاشورا در م آباد پس مراسم گل به بدن که در لرستان «خَه رَّه گیری» نامیده می شود، در آتش ایستاده است. عزاداران حضرت اباعبدالله الحسین(ع) جماعت ظهر عاشورا را در حرم مطهر رضا(ع) اقامه د. بسمه تعالی علیک یا ابا عبدالله عاشورا، روز شهادت حماسه سازان و اربعین، روز زیارت مرقد عاشورا سازان است. عاشورا، وش خون حسین واربعین، پژواک این فریاد ظلم شکن است. عاشورا و اربعین، نقطه ابتدا و انتهای عشق نیست؛ بلکه چله عارفانه تشیع سرخ علوی است. عاشورا تا اربعین، نقطه اوج عشق حسینی است و در این چهل روز، حسین علیه‏السلام تنها سخن مح. با توجه به تلاش برخی از کشورها جهت ثبت روز عاشورا به عنوان روز فرح و شادمانی ، جبهه ی فرهنگی انقلاب ی در نظر دارد با جمع آوری حداقل بیست میلیون امضاء روز عاشورا را به عنوان (روز جهانی یادمان جنایات جنگی عاشورا) در سازمان ملل متحد به ثبت برساند . لذا با مراجعه به سایت(www.ashoora.org) به عضویت افتخاری مستشهدین عاشورا ناءل شده و از میراث جاوید عاشورا حمایت کنید. مشاور فرهنگی رییس جمهوری در یادداشتی نوشت: عاشورا واقعیتی تاریخی و مراسمی آیینی است؛ پژوهشگران، در پی کشف وجه تاریخی عاشورا هستند؛ حال آن که مردم چهره فرهنگی آن را هر ساله می آفرینند. رئیس جمهور گفت: هم فداکاری حسین(ع) در تاریخ بی نظیر است و هم مظلومیت (ع). باید همه ابعاد فرهنگ عاشورا و کربلا برای مردم تبیین شود.