قلمستان شه

به نقل از خبرگزاریها در مورد قلمستان شه :
مراسم آتش زدن خیمه ( به تصویر کشیدن صحرای کربلا و بی خانمان شدن اولاد حسین (ع) توسط ظالمان آن زمان ) توسط جوانان پر شور و حسینی در هیئت عشاق المهدی قلمستان در ظهر عاشورا

برای روی لینک فایل کلیک کنید ن
لینک فایل حجم فایل 00034.flv18834.370 kb

----------------------------------------------------------------------------

_____________________________________________________. اختصاصی از فایلکو تحقیق و بررسی در مورد جنگلل وفراورده های آن با و پر سرعت .
تحقیق و بررسی در مورد جنگلل وفراورده های آن
تحقیق و بررسی در مورد جنگلل وفراورده های آن لینک پرداخت و *پایین مطلب* فرمت فایل:word (قابل ویرایش و آماده پرینت) تعداد صفحه 12برخی از فهرست مطالب***فهرست*** مقدمه                                         ..............................................................................................................................2پیدایش جنگل وطبقه بندی آن          ...............................................................................................................................4پراکنش جنگل ها                          ...............................................................................................................................6پیدایش                                       .............................................................................................................................7بوم شناسی جنگل ها                       .............................................................................................................................8ت یب جنگلها                              .............................................................................................................................9جنگل های بارانی کاج ی شمالی  .........................................................................................................................10جنگل های  شمالی                          .......................................................................................................................10     مقدمهجنگل منطقه وسیعی پوشیده از درختان ، درختچه ها و گونه های علفی است که همراه با جانوران وحشی نوعی اشتراک حیاتی گیاهی و جانوری را تشکیل داده و تحت تاثیر عوامل اقلیمی و خاکی قادر است تعادل طبیعی خود را حفظ کند.
حداقل سطحی که برای تشکیل جنگل از نظر علمی لازم است بسته به نوع گونه درختی ، شرایط محیطی و غیره تغییر می کند. این مساحت در شرایط معمولی حداقل 3/0 تار  ( 3 هزار متر مربع ) است. واژه « جنگل » از زبان سنسکریت است و به اکثر زبانهای اروپایی نیز وارده شده است و معنای جنگل طبیعی و بکر را می دهد. جنگل بسته به نوع پیدایش آن و خصوصیات ساختاری به جنگل بکر ، جنگل طبیعی ، جنگل یا جنگل دست کاشت طبقه بندی می شود.
جنگل بکر یا جنگل دست نخورده ، جنگلی است که بدون دخ انسان بوجود آمده است و ترکیب گونه های درختی و درختچه ای و علفی آن طوری است که وضعیت کاملاً طبیعی را نشان می دهد .چوب و سایر فرآورده های تولید شده در جنگل بکر در همان سیستم طبیعی تجزیه شده و به خود جنگل بر می گردد. بعبارت دیگر از جنگل بکر هیچ گونه موادی ( زنده یا غیر زنده ) به خارج از آن حمل نمی شود.
رویش چوبی جنگلهای بکر که به ح تعادل رسیده باشند عملاً صفر است ، یعنی همان قدر که چوب و سایر مواد آلی تولید می شود همان قدر هم تجزیه می شود و یا می پوسد. بعبارت دیگر چرخه رفت و بازگشت مواد در یک جنگل بکر چرخه ای بسته است.
در جنگل بکر بین تولید کنندگان ( گیاهان ) ، مصرف کنندگان ( جانوران ) و تجزیه کنندگان ( جانوران ریز ) یک اشتراک حیاتی متقابل و پایدار برقرار است . جنگل های بکر از تنوع زیستی بالایی برخوردارند و دارای اطلاعات ژنتیکی ارزشمندی هستند که تا به امروز بسیاری از این اطلاعات کشف نشده است . امروزه ارزش جنگلهای بکر بسیار زیاد است هر چند که متاسفانه روند ت یب کمی و کیفی آنها در دنیا روبه افزایش است.
امروزه سعی بر این است که جنگلهای بکر باقی مانده بر روی کره زمین را حفظ و از آنها بعنوان ذخیره گاههای اطلاعات ژنتیکی و تنوع زیستی استفاده شود. امروزه تبدیل جنگلهای بکر به جنگلهای صنعتی قابل توجیه نیست و نگهداری آنها حتی از نظر اقتصادی نیز قابل توجیه است.
جنگل طبیعی ، جنگلی است که بدون دخ انسان به وجود آمده است ولی انسان به طور مستقیم یا غیر مستقیم در آن دخ ( بهره برداری ) کرده است .
جنگلهای بکر دست خورده و بهره برداری شده تبدیل به جنگلهای طبیعی می شوند. بعبارت دیگر جنگلهای طبیعی جنگلهای بکر دست خورده هستند. ترکیب درختان و سن آنها و تنوع گونه های گیاهی و جانوری در یک جنگل طبیعی با جنگل بکر متفاوت است و عموماً جنگل طبیعی از نظر زیست محیطی فقیرتر از جنگل بکر است.با وجود این جنگلهای طبیعی قادرند چشم اندازهای طبیعی هر منطقه را حفظ کرده و در اکثر موارد از جنگلهای یا دست کاشت غنی تر و پایدارتر باشند.
جنگلهای یا دست کاشت یا جنگل انسان ساخت جنگلی است که به دست انسان و با هدف مشخصی ایجاد شده است و هدف از ایجاد آن تولید چوب، ایجاد مناظر طبیعی ، حفظ آب و خاک ، ایجاد مناطق تفریحی و تفرجی و غیره است.
جنگل معمولاً به صورت نهالکاری (درختکاری) به وجود می آید، هر چند این جنگلها را می توان با کاشت بذر نیز به وجود آورد. تجربه نشان داده است جنگلهای که با این روش به وجود آمده اند پایدار و نزدیک تر به جنگلهای طبیعی هستند. جنگل که با قلمه ایجاد شده ، قلمستان نامیده می شود ( مثل قلمستان های صنوبر در بسیاری از نقاط کشور ) البته باید متذکر شد که قلمستان ها در اکثر نقاط دنیا از نظر حقوقی جزو جنگلها محسوب نمی شوند.
با
تحقیق و بررسی در مورد جنگلل وفراورده های آن
سال ۱۳۸۵ فارغ از تمامی رخدادهای طبیعی و غیرطبیعی که در آن رخ داده است، سال تولید یک مجموعه فا داستانی پیرامون زندگانی اهل بیت سلام الله علیهم اجمعین می باشد. در این سال اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگی جهان انتخاب شده بود و به همین مناسبت ستاد نکوداشت این مناسبت فرهنگی، سفارش مجموعه داستانی زندگانی ۱۴ معصوم علیهم السلام را به مرکز آفرینشهای ادبی قلمستان می دهد. نام کلی این مجموعه «چهارده خورشید و یک آفتاب» می شود و برای هر کتاب نام مجزایی به فراخور آن آفتاب، انتخاب می شود. پیرامون زندگانی اهل بیت (ع) و سیره آنان کتب مختلف و به زبانهای مختلف نوشته شده و در دسترس می باشد. اما علت فراگیر نشدن آنان شامل موارد متعددی می شود که باید در جای خود به نقد و بررسی آنان پرداخت، اما در این مجال اشاره به یک موردِ آن خارج از این معرفی نیست و آن «داستانی» نبودن این آثار است. به هر میزان که اثری برای عامه جامعه نوشته شود و اکثر افراد را مخاطب خود قرار دهد، با زبانی روانتر و با مثالهایی قابل لمس بیان می شود. به نظر من رمز موفقیت این مجموعه رعایت این دو نکته در قالب داستان می باشد. ج برنامه هیات ها در ایام دهه فاطمیه اول هیئت سخنران مداح مکان و زمان مرکز تهران صنف لباس فروشان حجت ال ملکی حاج خیابان سعدی جنوبی حسینیه صنف لباس فروشان از 5 لغایت پنج شنبه 14 اسفند از ساعت 6 صبح مسجد ارک آیات عظام سید احمد علم الهدی و سید رضا تقوی حجج رئیسی، قاسمیان و حسن پور حاج خیابان 15 داد، چهارراه گلوبندک از شنبه 9 لغایت چهارشنبه 1. اختصاصی از فایلکو تحقیق سیر مراحل تصویب مستشیات و اراضی ملی با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 180 «مرکز امور مشاوران حقوقی وکلا و کارشناسان قوه قضائیه»نام و نام خانوادگی کارآموز: عباس بلادی شماره پرونده آموزشی: 3463رشته کارشناسی: محیط زیستسیر مراحل تصویب مستثنیات و اراضی ملیالف- محدوده مورد نظر توسط ت (اداره منابع طبیعی) آگهی می گردد و اعلام می شود که جز مستثنیات موجود در عرصه مورد آگهی (اینها هم اعلام می گردد) باقیمانده اراضی ملی می شود. در صورتیکه در فرجه قانونی که قبلاً یک ماه بوده و الان 6 ماه شده است ی به جایی از عرصه ملی اعتراض داشته باشد آنرا بصورت کتبی به اداره منابع طبیعی اعلام می کند تا مورد بررسی قرار گیرد.اراضی مورد آگهی به جزء مستثنیات اشخاص که اعم و بالاخص متشکل از:1- اراضی زراعی دیم و آتش 2- اراضی مزروعی آبی3- باغات و قلمستان 4- اعیان موجود در پلاکبقیه اراضی ملی شده پس از تهیه نقشه و تفکیک مستثنیات به اداره ثبت جهت صدور سند مالکیت، اجرای مادتین 18 و 39 ارسال می گردد.ضمناً کلیه شناسایی اراضی ذینفع مالکین از نظر احقاق حقوق اشخاص به عهده اداره ثبت منطقه مربوطه می باشد. لکن اگر در محدوده آن اعتراضی بعمل آید توسط کمیسیون ماده واحده که جایگزین کمیسیون اجرای ماده 56 می باشد اراضی مورد اعتراض مجددا نقشه برداری می شود و قطعات نقشه برداری شده در هئیت کمیسیون ماده واحده بررسی و پس از صدور رای قطعی از طرف هئیت مربوطه موقعیت اراضی ملی و مستثنیات دقیقا با این حکم قطعی می گردد.در صورت صدور رای از سوی هئیت مذکور (هئیت ماده واحده) بعضا افراد جهت ابطال این آراء به دادگاه های حقوقی عمومی مراجعه و تقاضای نقض آرای صادره را می نمایند که معمولاً در این موارد دادگاه رسیدگی کننده به جهت تعیین وضعیت این گونه اراضی از جهت زراعی بودن، دایر، بایر و یا موات بودن و بررسی وضعیت خاک منطقه، سابقه احیاء و کشت و احداث اعیانی و وجود درختان مثمر موضوع را به احدی از کارشناسان دادگستری ارجاع می نماید که معمولاً در این موارد کارشناسان خبره در امور منابع طبیعی با بررسی نقشه های اجرای مقررات موجود در این ادارات و تطبیق نقشه منطقه با این نقشه ها و با بررسی خاک و احیانا شناسایی گونه های گیاهی مرتعی نسبت به اظهارنظر قطعی مبنی بر ملی و یا مستثنیات بودن این گونه اراضی نتیجه تحقیقات و بررسیهای خود را به دادگاه بررسی کننده منع می نمایند.چنانچه نظریه مذبور به ضرر هریک از طرفین دعوا باشد طرف می تواند با تنظیم لایحه اعتراض به نظریه کارشناس
با
تحقیق سیر مراحل تصویب مستشیات و اراضی ملی

عبدالله ریاحی د ردی فرزند غلام حسین طبیب، در اوا دوره ی قاجاریه در سال 1279 شمسی در خانواده ای مذهبی و فرهنگ دوست در شهرکرد چشم به جهان گشود. او تحصیلات مکتبی سنتی اولیه را در مکتب خانه ی محل زادگاهش و از جمله زیر نظر پدر بزرگوارش غلام حسین طبیب گذرانده بود و علاوه بر آن تعلیمات ابت و حوزوی اولیه را در مدارس معروف «علمیه یه» و «بختی.
مناقصه اجرای ساختمان اداری آتش نشانی - نوبت دوم / مناقصه , مناقصه اجرای ساختمان اداری آتش نشانی نوبت دوم
مناقصه بهره برداری، نگهداری و تعمیرات سیستم مدیریت هوشمند / آگهی مناقصه عمومی , مناقصه بهره برداری، نگهداری و تعمیرات سیستم مدیریت هوشمند
مزایده سند مالکیت ششدانگ پلاک 5615 مساحت 1008متر / مزایده,مزایده سند مالکیت ششدانگ پلاک. http://s5.picofile.com/file/8139131134/44444.jpg به مناسبت دهه کرامت و میلاد شمس الشموس و میلاد رضا (ع) به معرفی کتبی درباره این همام به منظور آشنایی خوانندگان عزیز پرداخته ایم: 1. اقیانوس مشرق نویسنده: مجید پورولی کلشتری انتشارات: عصر داستان صفحات: 232 قیمت: 7000 تومان رمانی که در زمان حضور در طوس اتفاق می افتد. شخصیت اصلی داستان جوانی که به دنبال چشمه آب حیات است، در بیایانی گرفتار می آید و به عنایت رضا ع از بیابان نجات پیدا کرده و با پیرمردی از شیعیان آشنا می شود. در مسیری با پیرمرد همراه می شود و با او و دیگران درباره رضا علیه السلام و مسئله ت گفت و گو می کند. ماجراها و حادثه هایی که در رمان اتفاق می افتد گفت و گوها را زیبا کرده و آنها را از ح تصنعی خارج کرده است. این رمان را که بر پایه کتب حدیثی معتبری چون کافی، ارشاد و ... بناشده است. خواندن این رمان فوق العاده را از دست ندهید. 2. ولادت نویسنده: سعید تشکری انتشارات:نیستان صفحات: 366 قیمت: 9200 تومان دو شبان اسانی که یکی کاتب و دیگری صحاف است فرزند خوانده های خود را که در ویرانه های شوش دانیال پس از دیدار با مولای خود موسی کاظم (ع) در پی کشتاری که عباسیان برای تاراج پارسیان انجام داده اند می یابند و آنها را از بدو طفولیت در وصیتی مکتوب به نام هم می خوانند. لیلا و هاتف اکنون پس از سال ها و مرگ این کاتب و صحاف می خواهند با هم ازدواج کنند، اما پرسش ساده آنها از خود این است: ما که هستیم؟ و چرا فرزند مولای پدرانشان ولیعهد تازه عباسیان است؟ لیلا و هاتف برای یافتن پاسخ خود و ازدواج با یکدیگر به مدینه می روند تا حقیقت هشتم شیعیان را بیابند و زندگی خود را آغاز کنند. 3. دخیل عشـق نویسنده: مریم بصیری انتشارات: عصر داستان صفحات: 276 قیمت: 13000 تومان «دخیل عشق» داستان دختر بهیاری است که در نوجوانی در جبهه ها حضور داشته و با خود نذر کرده است که یک جانباز ازدواج کند. و برای برآورده شدن نذرش به درگاه رضا علیه السلام متوسل شده است. داستان ماجرای برآورده شدن حاجت صبوره است، نه آنچنان که خود انتظار دارد .... 4. آفتاب هشتمین نویسنده: لیلا شمس انتشارات: قلمستان صفحات: 107 قیمت: 1500 تومان عرفه شد. آن موقع ولی عهد بود. از خانه که بیرون رفت، همه چیز داشت. وقتی برمی گشت هیچ چیز نداشت. همه را تقسیم کرده بود بین فقرا. فضل گفت:«ضرر کردید اباالحسن.» گفت:«تو نمی دانی. معامله با خدا سود بزرگی است، نه ضرر.» این کتاب نیز از داستانک های کوتاهی از تولد تا شهادت رضا علیه تشکیل شده است که به زیبایی در کنار هم قرار داده شده است. لازم به ذکر این کتاب از یک مجموعه چهارده جلدی است که هر جلد آن به یک معصوم اختصاص دارد. 5. قرآن حکیم از منظر رضا علیه السلام نویسنده: آیت الله جوادی آملی انتشارات: اسرا صفحات: 374 قیمت: 3000 تومان از بهترین زمینه هایی که می توان به هماهنگی ثقل اکبر و اصغر، راه یافت، این است که قرآن را از زبان عترت و عترت را از زبان قرآن بی م. کتاب ارزشمند «قرآن حکیم از منظر رضا (علیه السلام)» در راستای این هدف تألیف شد و در مباحث وزین خویش در یک مقدمه، یک روضه و چهار جنت به آشنایی با حقیقت قرآن، قرآن علمی و عینی، راه و شرایط شناخت قرآن، موانع شناخت قرآن، تفاوت تدبر در قرآن و استنطاق آن، تشویق قرآن به تحصیل برهان عقلی و دریافت شهود قلبی، جایگاه شهود قلبی در قرآن و… می پردازد. 6. زرین نامه تصحیح تدبیر الابدان نویسنده: عبدالمنعم فتونی انتشارات: امینیان صفحات: 176 قیمت: 6000 تومان رضا علیه السلام رساله‏ای در طب در پاسخ مأمون نوشته‏اند، که به رساله ذهبیه مشهور شده است. این کتاب ترجمه و شرح رساله ذهبیه رضا علیه السلام است. 7. پنچره فـولاد نویسنده: صادقی انتشارات: کتاب دانشجویی صفحات: 96 قیمت: 1500 تومان بر سر سفره که می نشست، دستور می داد تا سینی ای برایش بیاورند. بعد بهترین غذایی که روی سفره بود، نگاه می کرد، از هر غذا مقداری برمی داشت و در سینی می گذاشت؛ سپس سینی را می داد تا برای بینوایان ببرند. کتاب «پنجره فولاد» علی رغم حجم کمش سه دسته مطلب را در کنار هم در خود جای داده است. اولی که متن اصلی کتاب هم هست روایت هایی کوتاه است از زندگی و زمانه غریب از مدینه تا مرو. روایت هایی بسیار کوتاه و زیبا که می شود در مسیر و راه خواند و لذت برد. دسته دوم احادیثی است که در بالای روایت های داستانی آمده است. کوتاه و دل نشین. و در آ کتاب هم راهنمایی گردآوری شده است برای آشنایی با حرم رضوی که خواندنش جالب و به درد بخور است، مخصوصا برای آنهایی که جَلد حرم هستند! 8. بی تو یک سال است نویسنده: نجمه کتابچی انتشارات: کتاب دانشجویی صفحات: 72 قیمت: 850 تومان این کتاب داستانی است از حیات نورانی حضرت معصومه (س) به انضمام داستانی از حیات حضرت بی بی شهربانو (س). اختصاصی از هایدی تحقیق سیر مراحل تصویب مستشیات و اراضی ملی با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 180 «مرکز امور مشاوران حقوقی وکلا و کارشناسان قوه قضائیه»نام و نام خانوادگی کارآموز: عباس بلادی شماره پرونده آموزشی: 3463رشته کارشناسی: محیط زیستسیر مراحل تصویب مستثنیات و اراضی ملیالف- محدوده مورد نظر توسط ت (اداره منابع طبیعی) آگهی می گردد و اعلام می شود که جز مستثنیات موجود در عرصه مورد آگهی (اینها هم اعلام می گردد) باقیمانده اراضی ملی می شود. در صورتیکه در فرجه قانونی که قبلاً یک ماه بوده و الان 6 ماه شده است ی به جایی از عرصه ملی اعتراض داشته باشد آنرا بصورت کتبی به اداره منابع طبیعی اعلام می کند تا مورد بررسی قرار گیرد.اراضی مورد آگهی به جزء مستثنیات اشخاص که اعم و بالاخص متشکل از:1- اراضی زراعی دیم و آتش 2- اراضی مزروعی آبی3- باغات و قلمستان 4- اعیان موجود در پلاکبقیه اراضی ملی شده پس از تهیه نقشه و تفکیک مستثنیات به اداره ثبت جهت صدور سند مالکیت، اجرای مادتین 18 و 39 ارسال می گردد.ضمناً کلیه شناسایی اراضی ذینفع مالکین از نظر احقاق حقوق اشخاص به عهده اداره ثبت منطقه مربوطه می باشد. لکن اگر در محدوده آن اعتراضی بعمل آید توسط کمیسیون ماده واحده که جایگزین کمیسیون اجرای ماده 56 می باشد اراضی مورد اعتراض مجددا نقشه برداری می شود و قطعات نقشه برداری شده در هئیت کمیسیون ماده واحده بررسی و پس از صدور رای قطعی از طرف هئیت مربوطه موقعیت اراضی ملی و مستثنیات دقیقا با این حکم قطعی می گردد.در صورت صدور رای از سوی هئیت مذکور (هئیت ماده واحده) بعضا افراد جهت ابطال این آراء به دادگاه های حقوقی عمومی مراجعه و تقاضای نقض آرای صادره را می نمایند که معمولاً در این موارد دادگاه رسیدگی کننده به جهت تعیین وضعیت این گونه اراضی از جهت زراعی بودن، دایر، بایر و یا موات بودن و بررسی وضعیت خاک منطقه، سابقه احیاء و کشت و احداث اعیانی و وجود درختان مثمر موضوع را به احدی از کارشناسان دادگستری ارجاع می نماید که معمولاً در این موارد کارشناسان خبره در امور منابع طبیعی با بررسی نقشه های اجرای مقررات موجود در این ادارات و تطبیق نقشه منطقه با این نقشه ها و با بررسی خاک و احیانا شناسایی گونه های گیاهی مرتعی نسبت به اظهارنظر قطعی مبنی بر ملی و یا مستثنیات بودن این گونه اراضی نتیجه تحقیقات و بررسیهای خود را به دادگاه بررسی کننده منع می نمایند.چنانچه نظریه مذبور به ضرر هریک از طرفین دعوا باشد طرف می تواند با تنظیم لایحه اعتراض به نظریه کارشناس منتخب اولیه تقاضای ارجاع امر به هئیت سه نفره کارشناسان رسمی دادگستری را بنماید که تبعات این اعتراض در صورت پذیرش دادگاه حتی به هیئت 7 یا 9 نفره کارشناسی نیز خواهد رسید. ضمناً اعضای هیئت کارشناس از طرف دادگاه رسیدگی کننده و با بررسی کتابچه کارشناسان به قید قرعه خواهد بود.ازجمله قوانین منابع طبیعی که در پرونده های مطالعه شده به آنها استناد گردیده است:قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها و مراتع کشورماده 53:«دادسرااه و دادگاهها موظفند پرونده های جزایی (اعم از خلافی و غیره) ارسال شده از طرف سازمان جنگلبانی و واحدهای تابع را خارج از نوبت رسیدگی نماید.»ماده 55: «هر به قصد تصرف به منابع ملی مذکور در ماده 1 قانون ملی شدن جنگلهای کشور کند به یک سال تا سه سال حبس تادیبی محکوم خواهد شد.» این قانون دارای دو تبصره می باشد.ماده 56:«تشخیص منابع ملی شده و مسثتنیات ماده 2 قانون ملی شدن جنگلها و مراتع با رعایت تعاریف مذکور در این قانون با وزارت منابع طبیعی است و …» این قانون هم دارای چهار تبصره می باشد.اعضای کمیسیون ماده 56 عبارت بودند از:1- فرماندار منطقه 2- رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان3- رئیس دادگاه شهرستان و یا یکی از نمایندگان اینهاقانون تعیین تکلیف اراضی اختلافی موضوع اجرای ماده 56 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها و مراتع (مصوب 22/6/1367 مجلس شورای ی)ماده واحده – زارعین صاحب اراضی نسقی و مالکین و صاحبان باغات و تاسیسات در خارج از محدوده قانون ا و حریم روستا ها، سازمانها و موسسات تی که به اجرای ماده 56 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها و مراتع کشور مصوب 1346و اصلاحیه های بعدی آن اعتراض داشته باشند می تواندن به هیات مرکب از:1- مسئول اداره جنگلداری (منابع طبیعی) 2- مسئول اداره جهاد کشاورزی3- عضو هیات واگذاری زمین 4- یک نفر قاضی دادگستری5- گاهی کارشناس اداره کل منابع طبیعی تهران6- برحسب مورد دو نفر از اعضای شورای ی روستا یا عشایر محل مربوطهاینها اعضای کمیسیون ماده واحده بوده و جایگزین کمیسیون ماده 56 می باشند.این قانون همراه با توضیحات دیگر و شش تبصره می باشد.اصول از قانون اساسی در خصوص منابع طبیعیاصل چهل و پنجم
با
تحقیق سیر مراحل تصویب مستشیات و اراضی ملی
اختصاصی از ژیکو تاریخچه چنگلکاری در ایران با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 10 تاریخچه چنگلکاری در ایرانبشر از ابتدای خلقت که از مواهب طبیعت استفاده می کرده، در مورد جنگل سه مرحله را پشت سر گذاشته است. در مراحل اولیه که زندگی بدوی داشته برای احتیاجات خود به نابود جنگل ها به صورت بی رویه پرداخته، و در مرحله شبانی برای چرای دام و ایجاد زمین زراعتی به قطع درخت اقدام نموده و در آ ین مرحله که اهمیت این سرمایه خدادادی بر آن مسجل شده به بهره برداری اصولی از آن پرداخته است و در این مرحله گاهی احساس نموده که با کاشت درخت و جنگلکاری می تواند اشتباهات گذشته را جبران نماید و یا به دلایل اقتصادی اقدام به جنگل کاری نموده است در کشور ما نیز آئین درخت کاری یکی از سنت های باستانی بوده و حکام ایران فرامینی برای درختکاری و حمایت از آن صادر می د. ولی بعد از طی زمان و هجوم طوایف بیگانه به این سرزمین مجالی برای اقدام به این اصل انسانی باقی نمانده، تا آنجا که اقوام بیشماری در طی قرون گذشته از شرق و غرب به تاخت و تاز در این سرزمین پهناور پرداخته اند و بدون هیچ گونه دلسوزی به قطع اشجار اقدام نمودند، شواهد تاریخ نشان می دهد که قسمت عمده ای از مملکت از جنگل پوشیده بوده ولی امروزه آثاری از آن باقی نیست و به استثناء شیب شمالی البرزکه از برکت رطوبت دریای خزر برخوردار است، در سایر نقاط ایران کمبود رستنی به معنی واقعی به چشم می خورد حتی در استانهای مرکزی پیشروی کویر به طرف ا، بودن خاک مسئله بزرگی است و فرسایش خاک به حد اعلاء صورت می گیرد، در نقاط عاری از جنگل فقط وجود قلمستانهای تبریزی نام جنگل را به خود می گیرند، و این کشت در ایران از نظر تاریخچه قدمت قابل توجهی دارد، به ویژه آنکه بستر رودخانه ها همیشه محل مناسبی برای قلمستان به حساب می آمده است. مهار کوه هاو جنگلکاری در سطح وسیع همیشه در بوته فراموشی بوده تا اینکه در نیم قرن اخیر درختکاری صورت جدی تری به خود گرفته و با تاسیس سازمانهای مسئول این امرکار خود را آغاز نمود و با لنتیجه، بنگاه جنگل ها و سازمان جنگلبانی در گذشته و بالا ه وزارت کشاورزی و سازمان جنگل ها اقدام همه جانبه ای در امر جنگلکاری در ایران صورت داده اند تا اینکه امروزه با وارد نمودن سوزنی برگان سریع الرشد و گونه های مختلف صنوبر جنگلکاری در سطح وسیع انجام شده و همچنین به منظورتثبیت خاک و احداث پارکهای جنگلی و موارد عدیده دیگر باید جنگلکاری عملی گردد، بویژه آنکه سطح وسیعی از مملکت را مناطق استپی و خشک پوشانیده و ایجاد جنگل به منظور متعدد لازم به نظر می رسد، زیرا محصولات جنگلی همیشه جای عمده ای در اقتصاد کشور خواهد داشت.اصولاً اراضی حاصلخیز همیشه در اختیار کارهای کشاورزی گذاشته می شود و برای جنگلکاری اراضی فقیر انتخاب می گردد و بر حسب معمول زمین های شیب دار را برای این منظور در نظر می گیرند، وجود بادشکن ها برای ایجاد های حفاظت کننده در مقابل شن های متحرک ضرورت دارند، لذا اکنون چند سالی است که مسائل مورد توجه سازمانهای تی بوده و دانشکده منابع طبیعی تهران دراین اقدام مفید نیز سهمی دارد.هدف جنگلکاری:در اغلب کشورهای جهان به منظورهای خاصی به عمل جنگلکاری مبادرت می ورزند و بطور خلاصه هدف ها عبارت اند از:از نقطه نظر اقتصادی: به منظور تامین چوب صنعتی و سوخت برای اهالی مناطقی که دور از جنگل طبیعی زندگی می کنند این جنگلکاری اغلب به وسیله سازمانهای تی صورت می گیرد.از نقطه نظر کشاروزی: ایجاد بادشکن ها و همچنین تثبیت خاک به منظور جلوگیری از فرسایش انجام می پذیرد.گاه نیز جنگلکاری را به منظور احداث پارک های جنگلی و گردشگاههای عمومی برای سلامت مردم به وجود می آورند. بطور کلی زمین های مناسب برای کشاورزی همیشه در اختیار کشاورزان گذاشته می شود و مناطقی را که تا اندازه ای برای فلاحت مناسب نیستند برای جنگلکاری اختصاص می دهند. بنابراین دشت های حاصلخیز به امر کشاورزی س می شود و زمین های شیب دار را جهت جنگلکاری در نظر می گیرند. اهمیت جنگل و جنگلکاری بطوری محسوس گردیده که در تمام نقاط دنیا امروزه برنامه های وسیعی برای تکثیر آن تدوین می نمایند. بخصوص که در امر کشت سوزنی برگان توجه خاصی مبذول می گردد، چنانچه در بعضی مناطق دنیا سطح وسیعی به وسیله جنگلکاری پوشیده شده و برای مثال کشت اکالیپتوس در شمال افریقا؟ و کاج دریائی در مغرب فرانسه را می توان نام برد. در کشور ما ایران فقط چند سالی است که نهضت جنگلکاری به وجود آمده بویژه آنکه به کشت انواع سوزنی برگان اقدام می نمایند، با اینکه کشت درختان جنگلی به منظور ایجاد یک جنگل از دست رفته و یا واکاری نقاط تهی در داخل جنگل صورت می گیرد ولی گاهی هم بدلیل عامل اقتصادی موقعیت ایجاب می نماید تا به منظورهای خاصی از وجود گونه های سریع الرشد استفاده نمایند بنابراین به کشت گونه های مناسب داخلی و خارجی اقدام می کنند در کشور ما جنگل های سرسبز در شیب های شمالی البرز واقع شده اند، ولی در سنوات اخیر به علت بهره برداری های بی رویه از این سرمایه خدادادی قسمت عمده ای از جنگل ها دستخوش نابودی قرار گرفتند و برای ترمیم آن شاید جایز باشد پا را از جنگل شناسی کلاسیک فراتر گذاشته و در روش جنگل شناسی مردن به کاشت گونه های مناسب اقدام نمائیم لذا اکنون باید هدف را مشخص ساخت و آنگاه به انتخاب گونه پرداخت و بعد از اینکه هدف کاملاً مشخص گردید در مرحله دوم انتخاب گونه
با
تاریخچه چنگلکاری در ایران
اختصاصی از رزفایل تحقیق درمورد تاریخچه چنگلکاری در ایران 10 ص با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 10 تاریخچه چنگلکاری در ایرانبشر از ابتدای خلقت که از مواهب طبیعت استفاده می کرده، در مورد جنگل سه مرحله را پشت سر گذاشته است. در مراحل اولیه که زندگی بدوی داشته برای احتیاجات خود به نابود جنگل ها به صورت بی رویه پرداخته، و در مرحله شبانی برای چرای دام و ایجاد زمین زراعتی به قطع درخت اقدام نموده و در آ ین مرحله که اهمیت این سرمایه خدادادی بر آن مسجل شده به بهره برداری اصولی از آن پرداخته است و در این مرحله گاهی احساس نموده که با کاشت درخت و جنگلکاری می تواند اشتباهات گذشته را جبران نماید و یا به دلایل اقتصادی اقدام به جنگل کاری نموده است در کشور ما نیز آئین درخت کاری یکی از سنت های باستانی بوده و حکام ایران فرامینی برای درختکاری و حمایت از آن صادر می د. ولی بعد از طی زمان و هجوم طوایف بیگانه به این سرزمین مجالی برای اقدام به این اصل انسانی باقی نمانده، تا آنجا که اقوام بیشماری در طی قرون گذشته از شرق و غرب به تاخت و تاز در این سرزمین پهناور پرداخته اند و بدون هیچ گونه دلسوزی به قطع اشجار اقدام نمودند، شواهد تاریخ نشان می دهد که قسمت عمده ای از مملکت از جنگل پوشیده بوده ولی امروزه آثاری از آن باقی نیست و به استثناء شیب شمالی البرزکه از برکت رطوبت دریای خزر برخوردار است، در سایر نقاط ایران کمبود رستنی به معنی واقعی به چشم می خورد حتی در استانهای مرکزی پیشروی کویر به طرف ا، بودن خاک مسئله بزرگی است و فرسایش خاک به حد اعلاء صورت می گیرد، در نقاط عاری از جنگل فقط وجود قلمستانهای تبریزی نام جنگل را به خود می گیرند، و این کشت در ایران از نظر تاریخچه قدمت قابل توجهی دارد، به ویژه آنکه بستر رودخانه ها همیشه محل مناسبی برای قلمستان به حساب می آمده است. مهار کوه هاو جنگلکاری در سطح وسیع همیشه در بوته فراموشی بوده تا اینکه در نیم قرن اخیر درختکاری صورت جدی تری به خود گرفته و با تاسیس سازمانهای مسئول این امرکار خود را آغاز نمود و با لنتیجه، بنگاه جنگل ها و سازمان جنگلبانی در گذشته و بالا ه وزارت کشاورزی و سازمان جنگل ها اقدام همه جانبه ای در امر جنگلکاری در ایران صورت داده اند تا اینکه امروزه با وارد نمودن سوزنی برگان سریع الرشد و گونه های مختلف صنوبر جنگلکاری در سطح وسیع انجام شده و همچنین به منظورتثبیت خاک و احداث پارکهای جنگلی و موارد عدیده دیگر باید جنگلکاری عملی گردد، بویژه آنکه سطح وسیعی از مملکت را مناطق استپی و خشک پوشانیده و ایجاد جنگل به منظور متعدد لازم به نظر می رسد، زیرا محصولات جنگلی همیشه جای عمده ای در اقتصاد کشور خواهد داشت.اصولاً اراضی حاصلخیز همیشه در اختیار کارهای کشاورزی گذاشته می شود و برای جنگلکاری اراضی فقیر انتخاب می گردد و بر حسب معمول زمین های شیب دار را برای این منظور در نظر می گیرند، وجود بادشکن ها برای ایجاد های حفاظت کننده در مقابل شن های متحرک ضرورت دارند، لذا اکنون چند سالی است که مسائل مورد توجه سازمانهای تی بوده و دانشکده منابع طبیعی تهران دراین اقدام مفید نیز سهمی دارد.هدف جنگلکاری:در اغلب کشورهای جهان به منظورهای خاصی به عمل جنگلکاری مبادرت می ورزند و بطور خلاصه هدف ها عبارت اند از:از نقطه نظر اقتصادی: به منظور تامین چوب صنعتی و سوخت برای اهالی مناطقی که دور از جنگل طبیعی زندگی می کنند این جنگلکاری اغلب به وسیله سازمانهای تی صورت می گیرد.از نقطه نظر کشاروزی: ایجاد بادشکن ها و همچنین تثبیت خاک به منظور جلوگیری از فرسایش انجام می پذیرد.گاه نیز جنگلکاری را به منظور احداث پارک های جنگلی و گردشگاههای عمومی برای سلامت مردم به وجود می آورند. بطور کلی زمین های مناسب برای کشاورزی همیشه در اختیار کشاورزان گذاشته می شود و مناطقی را که تا اندازه ای برای فلاحت مناسب نیستند برای جنگلکاری اختصاص می دهند. بنابراین دشت های حاصلخیز به امر کشاورزی س می شود و زمین های شیب دار را جهت جنگلکاری در نظر می گیرند. اهمیت جنگل و جنگلکاری بطوری محسوس گردیده که در تمام نقاط دنیا امروزه برنامه های وسیعی برای تکثیر آن تدوین می نمایند. بخصوص که در امر کشت سوزنی برگان توجه خاصی مبذول می گردد، چنانچه در بعضی مناطق دنیا سطح وسیعی به وسیله جنگلکاری پوشیده شده و برای مثال کشت اکالیپتوس در شمال افریقا؟ و کاج دریائی در مغرب فرانسه را می توان نام برد. در کشور ما ایران فقط چند سالی است که نهضت جنگلکاری به وجود آمده بویژه آنکه به کشت انواع سوزنی برگان اقدام می نمایند، با اینکه کشت درختان جنگلی به منظور ایجاد یک جنگل از دست رفته و یا واکاری نقاط تهی در داخل جنگل صورت می گیرد ولی گاهی هم بدلیل عامل اقتصادی موقعیت ایجاب می نماید تا به منظورهای خاصی از وجود گونه های سریع الرشد استفاده نمایند بنابراین به کشت گونه های مناسب داخلی و خارجی اقدام می کنند در کشور ما جنگل های سرسبز در شیب های شمالی البرز واقع شده اند، ولی در سنوات اخیر به علت بهره برداری های بی رویه از این سرمایه خدادادی قسمت عمده ای از جنگل ها دستخوش نابودی قرار گرفتند و برای ترمیم آن شاید جایز باشد پا را از جنگل شناسی کلاسیک فراتر گذاشته و در روش جنگل شناسی مردن به کاشت گونه های مناسب اقدام نمائیم لذا اکنون باید هدف را مشخص ساخت و آنگاه به انتخاب گونه پرداخت و بعد از اینکه هدف کاملاً مشخص گردید در مرحله دوم انتخاب گونه
با
تحقیق درمورد تاریخچه چنگلکاری در ایران 10 ص
اختصاصی از هایدی تحقیق و بررسی در مورد درس حقوق مدنی با و پر سرعت .
تحقیق و بررسی در مورد درس حقوق مدنی
تحقیق و بررسی در مورد درس حقوق مدنی لینک پرداخت و *پایین مطلب* فرمت فایل:word (قابل ویرایش و آماده پرینت) تعداد صفحه 24برخی از فهرست مطالب  فهرست :1- آیا از دیدگاه کاتوزیان  حق حبس یک قاعده است یا یک استثنا می باشد ؟2- آیا مفاهیم line  و with holding performance از نظر کاتوزیان تفکیک شده اند یا خیر ؟3- آیا این مواد مربوط به حق العمل کاری یا نکاح از دیدگاه کاتوزیان به عنوان یک قاعده به این ها استناد شده است یا خیر؟4- مخارج و منافع مبیع در هنگام حق حبس به عهده کیست ؟5- آیا قاعده ضمان معاوضی با حق حبس تخصیص می خورد یا خیر ؟6 - اگر یک طرف اجل داشته باشد و به هر حال طرفی که باید زودتر تسلیم کند یعنی حال تحویل دهد تاخیر کند تا این زمان ها به هم برسد آیا حق حبس دارد؟7- اگر هر دو اجل داشته باشند آیا حق حبس وجود دارد یا خیر ؟8- در قراردادهای تدریجی (مثل پیمانکاری) آیا حق حبس وجود دارد ؟9- این حق حبس تا کی ادامه دارد ؟10 - اگر بایع می خواهد مبیع را تحویل دهد باید با تمام اجزاء و شرایط تحویل دهد تا حق حبس باشد یا خیر ؟11- در مورد انجام شرط آورده شده در قرارداد و انجام آن و به دنبال آن حق فسخ قرارداد (م 238 ق.م) آیا کاتوزیان معتقد به وجود قاعده در این مورد هستند یا خیر؟12- آیا از دیدگاه کاتوزیان ماده 380 ق.م مربوط به خیار تفلیس است یا خیر؟13 - در مورد عدم تسلیم ثمن برای بایع در م 406 خیار تأخیر ثمن وجود دارد حال اگر بایع مبیع را  تسلیم نکرد یا در تسلیم آن تأخیر کرد مشتری چه کاری می تواند انجام دهد ؟14- در عقد  مزارعه  اگر مزارع زمین را تحویل ندهد چه اتفاقی می افتد ؟ در مورد کشاورز م534 ق.م را داریم. 15- نظر کاتوزیان در مورد شرط تقصیر در مسئولیت قراردادی چیست ؟    10 مورد از مواردی که  در آن نقض قرارداد مدنی ضمانت اجرای کیفری دارد :1)  ق . مجازات عاملین متخلف در امر حمل و نقل کالا مصوب 23/1/67 م 111 : متصدی شرکت ها ، موسسات ، بنگاه های حمل و نقل و رانندگانی که مسئول حمل کالا به مقصد می باشند چنان چه عمدا آن را به مقصد نرسانند علاوه بر جبران خسارت وارده به صاحب کالا به حبس از 2 ماه تا 5 سال یا جریمه نقدی معادل 10 تا 20 برابر قیمت کالا محکوم می شوند.2)  ق . ت «م370» : اگر حق العمل کار نادرستی کرده و مخصوصا در موردی که به حساب آمر قیمتی علاوه بر قیمت ید و یا کمتر از قیمت فروش محسوب دارد مستحق حق العمل نخواهد بود به علاوه در دو صورت اخیر آمر می تواند خود حق العمل کار را یدار یا فروشنده محسوب کند.تبصره: دستور فوق مانع از اجرای مجازاتی که برای خیانت در امانت مقرر است نیست.3)  م 34 ق . وک مصوب 25/11/1315: دریافت هر وجه یا مالی از موکل یا گرفتن سند رسمی یا غیر رسمی از او علاوه بر میزان مقرره به عنوان حق الوکاله و علاوه بر مخارج لازمه به هر عنوان که باشد ممنوع است .... در صورتی که این عمل را به طور حیله انجام دهد .... کلاهبردار محسوب و مورد تعقیب جزایی قرار می گیرد.4)  م 642 ق . م . ا : هر با داشتن استطاعت مالی نفقه ی زن خود را در صورت تمکین ندهد یا از تادیه نفقه سایر اشخاص واجب النفقه امتناع نماید دادگاه او را از سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس محکوم می نماید5)  م 647 ق . م . ا : چنان چه هر یک از زوجین قبل از عقد ازدواج طرف خود را به امور واهی از قبیل داشتن تحصیلات عالی ، تمکن مالی ، موقعیت اجتماعی ، شغل و سمت خاص ، تجرد و امثال آن فریب دهد و عقد بر مبنای هر یک از آن ها واقع شود مرتکب به حبس تعزیری از شش ماه تا دو سال محکوم می گردد.6)  م 673 ق . م . ا : هر از سفید مهر یا سفید امضایی که به او س شده است یا به هر طریق به دست آورده سوء استفاده نماید به یک تا سه سال حبس محکوم خواهد شد .7)  م 674 ق . م . ا : هر سایر  اشیای منقول متعلق به دیگری را آتش بزند به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.8) م 690 ق . م . ا : هر به وسیله صحنه سازی از قبیل پی کنی ، دیوار کشی، تغییر حد فاصل، امحای مرز، کرت بندی، نهر کشی، حفر چاه ، غرس اشجار و زراعت و امثال آن به تهیه آثار تصرف در اراضی مزروعی اعم از کشت شده یا در آیش زراعی ، جنگل ها و مراتع ملی شده ، کوهستان ها ، باغ ها، قلمستان ها ، منابع آب ، چشمه سارها ، انهار طبیعی و پارک های ملی ، تاسیسات کشاورزی و دامداری و دامپروری و کشت و صنعت و اراضی موات و بایر و سایر اراضی و املاک متعلق به ت یا شرکت های وابسته به ت یا شهرداری ها یا اوقاف و همچنین اراضی و املاک و موقوفات و محبوسات و اثاث باقیه که برای مصارف عام المنفعه اختصاص یافته یا اشخاص حقیقی یا حقوقی به منظور تصرف یا ذیحق معرفی خود یا دیگری ، مبادرت نماید یا بدون اجازه سازمان حفاظت محیط زیست یا مراجع ذیصلاح دیگر مبادرت به عملیاتی نماید که موجب ت یب محیط زیست و منابع طبیعی گردد یا اقدام به هرگونه و تصرف عدوانی یا ایجاد مزاحمت یا ممانعت از حق در موارد مذکور نماید به مجازات  یک ماه تا یک سال حبس محکوم می شود .دادگاه موظف است حسب مورد رفع تصرف عدوانی یا رفع مزاحمت یا ممانعت از حق یا اعاده وضع به حال سابق نماید.9) م 656 ق . م . ا : در صورتی که سرقت جامع شرایط حد نباشد و مقرون به یکی از شرایط زیر باشد مرتکب به حبس از شش ماه تا سه سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم می شود :1- سرقت در جایی که محل سکنی یا مهیا برای سکنی یا در توابع آن یا در محل های عمومی از قبیل مسجد و و غیر اینها واقع شده باشد.2-سرقت در جایی واقع شده باشد که به واسطه درخت یا بوته یا پرچین یا نرده محرز بوده و حرز را ش ته باشد.3-در صورتی که سرقت در شب واقع شده باشد.4- ین دو نفر یا بیشتر باشند.5- مستخدم بوده و مال مخدوم خود را یده یا مال دیگری را در منزل مخدوم خود یا منزل دیگری که به اتفاق مخدوم به آن جا رفته یا شاگرد یا کارگر بوده و یا محلی که معمولا محل کار وی بوده از قبیل خانه ، دکان ، کارگاه ، کارخانه و انبار سرقت نموده باشد.6- هرگاه اداره کنندگان هتل و مسافرخانه و کاروان سرا و کاروان و به طور کلی انی که به اقتضای شغل اموالی در دسترس آنان است تمام یا قسمتی از آن را مورد دستبرد قرار دهند.10) قانون راجع به بدهی واردین به مهمانخانه ها و پانسیون ها مصوب شهریور 1382هر در مهمانخانه یا در رستوران و جاهایی ما
با
تحقیق و بررسی در مورد درس حقوق مدنی
مناقصه اجرای ساختمان اداری آتش نشانی - نوبت دوم / مناقصه , مناقصه اجرای ساختمان اداری آتش نشانی نوبت دوممناقصه بهره برداری، نگهداری و تعمیرات سیستم مدیریت هوشمند / آگهی مناقصه عمومی , مناقصه بهره برداری، نگهداری و تعمیرات سیستم مدیریت هوشمند مزایده سند مالکیت ششدانگ پلاک 5615 مساحت 1008متر / مزایده,مزایده سند مالکیت ششدانگ پلاک 5615 مسا. با نام «بارعام غدیر خم» با حضور شاعران و هنرمندان موسیقی به همت انجمن ادبی چکامه سرا اصفهان در باغ ناژوان برگزار شد. بارعام به معنای مجلس جشن و شادمانه ویژه بزرگان در زبان پارسی است. فضل الله شیرانی متخلص به سخا و دبیر شورای شعر استان اصفهان با رباعی :عید است و جهانست به کامم سـاقی/ پر کن زخم غـدیر جامم سـاقی/سرمستی من از می انگوری نیست/ از عشق علی، مست مدامم سـاقی » از شاعران برای شعرخوانی دعوت کرد.
رضا رضایی شاعر پیش وت و پدر شهید محمد رضایی با تخلص بی ریای اصفهانی شعرخوانی خود را با یک رباعی در وصف غدیر خم آغاز کرد :سردست نبی در وادی خم شد علم حیدر/لوای مقت را گرفت از دست پیغمبر / از آن ابلاغ تاریخی که شد روز غدیر خم /مسلم شد علی باشد زبعد مصطفی . سپس قصیده ایی با مطلع :بده ساقی مرا ساغر که خوش عید غدیر آمد /بزن مطرب دف و نی را که شادی را بشیر آمد/سپهر دین احمد را به حق بدری منیر امد/در این عالم پیمبر را ز سوی حق امد/علی مولای دین پرور به ملک دین آمد؛قرائت کرد. محمود عندلیب شاعر پیش وت اصفهان با تخلص عندلیب ترجیع بندی در وصف واقعه غدیر با این مطلع خواند:در آن دم فکر کشتیبان پریشان است و بی تاب است / چه خواهد شد بدین کشتی که در توفان گرداب است غم از آینده دریا نجات جان احباب است/ تمام فکر پیغمبر در این محور و در این باب است/ به ناگه وحی بر قلب رسول الله نازل شد/ تمام نقشه های کفر با این وحی باطل شد/به فرمانش المومنین میر قبایل شد/ ز سوی حق ندا امد که دین امروز کامل شد. در ادامه علی نصر اصفهانی شاعر جوان اصفهانی متخلص به ساطع غزلی عاشقانه قرائت کرد .آنکه چشم از پی او بود ز ره باز آمد/ نغمه پرداز و به همراه دوصد راز آمد/لب فروبسته و خاموش و رفت شبی / مست و بی و غزلخوان و خوش آواز آمد. در ادامه آیت الله دشتچی از شاعران پیش وت با تخلص آیت با خواندن دو رباعی به شعرخوانی پرداخت.تا هست مرا به هر نفس تاب و توان/ جز نام علی مرا نیاید به زبان/ از آتش دوزخم نباشد باکی/ چون مهر علی بود در دل و جان.و «روشن ز ولایت علی محفل ماست/ با عشق علی سرشته آب و گل ماست /مارا چه غم از آتش دوزخ باشد / عمریست محبت علی در دل ماست. . آیت در ادامه غزلی با مطلع : یا علی دانم که جن و انس را فرمانروایی/ هم دوای درمندانی و هم مشکل گشایی شعرخوانی خود را در این بخش به پایان رساند. حسین قلع ریز مدیر انجمن ادبی چکامه سرا با خواندن رباعی:از عین علی عیون ما بینا شد /وز لام علی لسان ما گویا شد /در یای علی نور خدا می بینم/زان نور محمد و علی پیدا شد؛ گفت:امسال نهمین سال برگزاری بارعام غدیرخم با حضور شاعران و هنرمندان موسیقی اصفهان است .وی افزود:در این رویداد هنری شاعران پیش وت و جوان سروده های خود را در موضوع غدیر و حضرت علی (ع) خوانش می کنند . ندا واشیانی پور عضو هیات رییسه شورای شهر اصفهان در این مراسم با اشاره به نقش ادبیات به ویژه شعر در فرهنگ اصفهان پایتخت فرهنگ و تمدن ی گفت:شورای شهر تلاش کرده زمینه ظهور استعدادهای شعری در بین جوانان با ایجاد خانه های فرهنگ و گسترش مرکز آفرینش های ادبی قلمستان در سطح شهر فراهم کند. غلامرضا خوشحال پور س رست گروه شاهنامه خوانی بستور با خواندن مطلع شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی چکامه خوانی را آغاز کرد .وی همچنین خطبه غدیریه صغیر اصفهانی در غالب شعری بحر طویل با مطلع «حمد بیرون ز حد آن قادر فرد احدی را که به یک لفظ کُن افراخت ز هستی، علم انگیخت وجود از عدم، آمیخت عناصر به هم، آورد پدید ارض و سما، نور و ضیاء، شمس و قمر، ابر و مطر، رمل و حجر، بحر و بر و چشمه و کوه و دره، اشجار و نباتات و جمادات و تر و خشک و شب و روز و مه و سال و ... »برنامه خود را به پایان برد. در ادامه این مراسم رضا شیرانی شاعر پیش وت اصفهانی متخلص به صحّت با این رباعی شعرخوانی خود را آغاز کرد:سرجوش بهارعالم نور علیست/ لبریز می سحر، یم نور علیست/ آیینه اش از زلال معنا سرشار/ میخانه عشق و زمزم نور علیست.همچنین مثنوی غدیریه با این مطلع، مجلس شعرا را مهمان ساخت : نمای جاده رنگ ک شان داشت/زمین آنجا شکوه آسمان داشت/ سحر از یک بهارآیینه سرشار/ طنین شوق در دلهای بیدار/درون کاروان سالار پرجوش/ چو توفانی وشان لیک خاموش. همچنین مهدی ملکی غزل سرای برجسته اصفهانی و صاحب دو دفتر شعر به نام های « به عمق ماتم تهمینه و درست مثل ش تن» غزلی عاشقانه و عارفانه خواند : کمی اردیبهشت آغاز کن ماه اهورایی/ که تو نیلوفری , من تشنه آیین بو / تمام صبح در چشم شما آیینه می بندد/ تمام عشق در قلب شما کرده شکوفایی/ تو پاک پاک حتا پاک تر از دامن مریم/ جهان چون شام آ مملو از مکر یهو .
عجم ملک زاده از شاعران شهر اصفهان در ادامه این بارعام مثنوی با مطلع :چون که خورشید محمد شد عیان/ دورکامل زد همه چرخ زمان ؛ به شعرخوانی پرداخت. درادامه بهنام دودی نیا با خواندن غزل «عاقلان دست چو بر طره جانانه زدند/ چه گره ها که به کار دل دیوانه زدند/ امشب از عشق مگر آمده حرفی به میان/ کاتش اندر دل شمع و پر پروانه زدند » و همچنین مثنوی لیلی و مجنون«یکی شب مجنون ش را ش ت/ بی وضو در کوچه لیلی نشست »برنامه یی جذاب اجرا کرد .
رزیتا کریمی از شاعران طنز پرداز با تخلص آبجی با لهجه اصفهانی شعر طنزی با مطلع «غلومی آسید جلال... » »لبخندی بر لبان شرکت کنندگان جاری ساخت . پروین اسحاقی شاعره اصفهانی با تخلص پروین دیگر شاعری بود که با خواندن چند رباعی به شعرخوانی پرداخت .«مشکن دل عاشقی که دیوانه توست/ دلباخته نگاه مردانه توست/از من مگریز و بی پناهم مگذار/ حالا که پناهگاه من شانه توست. محمدرضا افتخاری دیگر شاعر اصفهانی متخلص به شورش اصفهانی در ادامه این مراسم غزلی با مطلع «عید است بزن مطرب دل را به شعف آور/ من سوز دل آوردم برخیز تو دف آور/وقتی که دل آشوبم یک گام عقب بر گرد/ سیمی بکش از تاری شوری به طرف آور » قرائت کرد میثم ایاز دیگر شاعر جوانی اصفهان با ترجیع بند غدیریه به چکامه خوانی پرداخت. ظهر است بر جهاز شتر آفتاب کن/ خود را بیین به صفحه آب و ثواب کن / این برکه را به ع ی از آن رخ کن/ از بین جمع یک دو ذبیح انتخاب کن.مطلع این ترجیع بند بود . پروین اکبریان دیگر شاعره اصفهانی با خواندن مثنوی کاروان به شعرخوانی پرداخت.کاروان می رفت با جوش و وش / اشتران در راه و محمل ها به دوش/ موج و ریگ صحرای مجاز / پیچ باد و زان آوای ساز و .... سخای اصفهانی در ادامه برنامه با غزلی عاشقانه فضای جشن غدیر را عاشقانه ساخت : وقتی لبت به غنچه باز می شود/ در من بهار دیگری آغاز می شود/ می آورد پیام دلت برای من / رازی که در نگاه تو ابراز می شود. در پایان این مراسم حمیدرضا بهزادی فرد خواننده و نوازنده ساز الکترونیکی به اجرای برنامه پرداخت .تمام ح ق 110 عکاسی مدلینگ پرتره کودک عروس فشن اسپرت => آتلیه شرق تهران تهرانپارس سراج دلاوران فرجام منطقه ۴ + چهارممجموعه تیم استودیو حمید با بکارگیری تیمی مجرب از مختخصصین تحصیل کرده رشته های مرتبط نظیر : کارگردانی ، تصویربرداری ، عکاسی ، گرافیک ، نرم افزار با در اختیار داشتن تجهیزات نوین سعی بر این مهم دارد عروسی را همانند پروژه های سینمایی . در کشور پا تان برای رشد بانکداری ی سه استراتژی مهم در دستورکار قرار گرفته است. بانکداری ی در پا تان فرایند ی شدن بانک ها در پا تان در سا ل های ۱۹۷۹ـ۱۹۸۰ و به صورت تدریجی آغاز شد. پا تان با فراهم بستر تنظیمی برای بانک های ی آغوش خود را بر روی فرآیند ی شدن گشود. در این راستا، ت نیز متعهد به ایجاد یک سیستم اقتصادی ی در پا تان و انجام تمام اقدامات لازم در این زمینه بود. طبق بخشنامه ۲ ژوئن ۱۹۸۴، ت پا تان، برای تغییر تدریجی روش های مالی که شامل بانک های تجاری و تخصصی و نیز مؤسسات مالی غیر بانکی می شد، برنامه ای برمبنای خط مشی های ذیل اعلام کرد:[۱]

۱- از اول ژانویه ۱۹۸۵ کلیه اعتبارات اعطایی به ت مرکزی، حکومت های ای ی، مؤسسات تی و شرکتهای سهامی خصوصی از طریق روش های ی خواهد بود.

۲- از اول آوریل ۱۹۸۵ کلیه تسهیلات مالی به تمام اشخاص و مؤسسات به روش های مشخص محدود گردید و پس از آن تمام بانک های ی بایستی بر اساس قواعد مشخص شده در چارچوب شریعت به اداره نظام بانکی خود می پرداختند.

۳- روش های اعطای تسهیلات ی باید با توافق طرفین بر اساس اصول مشارکت، اجاره به شرط تملیک و مضاربه تحقق پذیرد.

۴- از اول ژوئن ۱۹۸۵ هیچ بانکی حق قبول پس انداز براساس بهره را نخواهد داشت و بجز پس انداز هایی که به صورت حسابهای جاری قرض الحسنه بدون سود دریافت می شود، کلیه پس انداز ها براساس تقسیم سود و زیان بانک تحصیل خواهد شد.

به طور کلی، در کشور پا تان برای رشد بانکداری ی سه استراتژی تأسیس بانک های کاملاً ی نوپا با مشارکت بخش خصوصی، ایجاد بانک های تجاری به عنوان مکمل بانک های ی و ایجاد یک باجه مخصوص عملیات بانکداری ی در تمام شعب بانک های تجاری، در دستورکار قرار گرفت و قواعدی که توسط این بانک ها برای اعطای تسهیلات پذیرفته شده است عبارتند از اصل تسهیم سود و زیان، اصل مبتنی بر هزینه و دستمزد، اصل خدمات بدون بهره و اصل تابعه کمی.

۱- روش های تجهیز منابع پولی در بانکداری ی پا تان

حساب های جاری، س های پس انداز، س های ثابت، سرمایه گذاری و سایر انواع س ها شیوه هایی هستند که برای تجهیز منابع پولی در پا تان به کار می روند. س های سرمایه گذاری مهمترین منبع مالی برای بانک ها هستند. این گونه س ها بیشتر به سهام شرکت ها شباهت دارند تا به س های معمولی مدت دار و پس انداز. بانکی که س های سرمایه گذاری را ارائه می کند، هیچ گونه تضمینی برای ارزش یا مبلغ اسمی س ها در نظر نمی گیرد و نرخ بازده ثابتی نیز برای آنها تعیین نمی کند. در عوض با س گذار به شیوه ای رفتار می شود که گویی سهامدار بانک است و لذا استحقاق آن را دارد که در سود به دست آمده برای بانک سهیم شود. س های معاملاتی نوع دیگری از س ها هستند که همان طور که از نامشان مشهود است مستقیماً به معاملات و پرداخت ها مربوط می شوند و آنها را می توان معادل س های دیداری در نظام های بانکداری سنتی دانست. اگر چه بانک ارزش یا مبلغ اسمی این نوع س را تضمین می نماید لیکن به دلیل شکل بدهی، بهره ای بابت آن پرداخت نمی کند. بانک ها باید خدمات متنوعی را به صاحبان س های معاملاتی عرضه کنند که مهمترین آنها تسهیلات استفاده از چک است. به طور کلی، منابع مالی که از این طریق تجهیز می گردد نمی تواند برای سرمایه گذاری سودآور توسط بانک ها مورد استفاده قرار گیرد. از این رو بانک ها باید کارمزدی بابت عرضه این گونه خدمات به منظور پوشش هزینه های اداری نگهداری این نوع حساب ها از صاحبان س دریافت کنند. در پا تان، بانک مرکزی دامنه سود بانک ها و موسسات اعتباری تخصصی که باید در عملیات وام دهی خود بر پایه روشهای تأمین مالی در امور تجاری و سرمایه گذاری عمل نمایند را تعیین می کند.[۲]

۲- روش های تخصیص منابع در بانکداری ی پا تان

شیوه های تأمین مالی در نظام بانکداری پا تان عبارتند از مشارکت، گواهی مدت دار مشارکت، مشارکت سهمی، مضاربه، مشارکت در اجاره (این قراردادها در چارچوب اصل تسهیم در سود و زیان[۳] صورت می پذیرد) و ید دین، ید اوراق تجاری، قرارداد بیع متقابل، فروش اقساطی، تأمین مالی اجاره، اجاره به شرط تملیک، تأمین هزینه توسعه، وام های بدون بهره با کارمزد (این قراردادها بر اساس اصل مبتنی بر هزینه و دستمزد[۴] صورت می پذیرد) و قرض الحسنه (بر اساس اصل خدمات بدون بهره[۵]).

نمودار۲: سهم وامهای اعطایی به تفکیک عقود ی در سیستم بانکداری ی کشور پا تان (۲۰۱۲)
source: state bank of pakistan (the central bank)
بر اساس آمار بدست آمده در سال ۲۰۱۲، حدود ۸۰ درصد از روش های تأمین مالی در بانکداری ی پا تان از طریق مرابحه و مشارکت کاهنده، حدود ۱۱ درصد از طریق اجاره و ۵ درصد از طریق عقد استصناع صورت می پذیرد. (نمودار ۲). در ادامه توضیحاتی را در مورد مهمترین روش ها ارائه خواهیم کرد.

ـ مضاربه

به طور کلی در این نوع معامله منابع آزاد توسط صاحب سرمایه در اختیار عامل قرار می گیرد؛ تا در یک فعالیت اقتصادی، در مقابل درصد از پیش تعیین شده سودی که به دست می آید، سرمایه گذاری شود. در طول مدت طرح، وام دهنده منحصراً صاحب طرح محسوب می شود و وام گیرنده مدیر طرح خواهد بود. سود حاصل ـ بر خلاف مورد س های سرمایه گذاری ـ بین وام دهنده و وام گیرنده تقسیم خواهد شد. در این حال، در صورت بروز زیان، یک عدم تقارن وجود دارد. در مورد مضاربه، زیان های مالی صرفاً به عهده وام دهنده تأمین کننده مالی است. به این ترتیب وام گیرنده فقط وقت و زحمت صرف شده در طرح را از دست خواهد داد. لذا این گونه ترتیبات سرمایه انسانی را عملاً در حد سرمایه مالی قرار می دهد.

ـ مشارکت

در قرارداد مشارکت تأمین کنندگان منابع مالی بیش از یک نفر می باشد؛ که تمام آنها با نسبت های متفاوت سرمایه گذاری می کنند و دقیقاً به نسبت سرمایه تأمین شده در سود شریک می شوند. تفاوت اساسی بین این دو نوع تأمین مالی ـ مضاربه و مشارکت ـ تعداد شرکای معامله است. اسناد مربوط به عقود مشارکت، قابل انتقال نمی باشند و در بازار سرمایه نمی تواند مورد معامله قرار گیرند.

ـ گواهی های مدت دار مشارکتی (ptcs)[۶]

گواهی های مدت دار مشارکت، اسناد قابل انتقال شرکت ها هستند، که دارای سررسیدی تا حداکثر ۱۰ سال می باشند و به منظور مبادرت در امر مشارکت موقت ـ یا مشارکت ـ مورد استفاده قرار می گیرند، در حال حاضر، هیچ گونه تعریف قانونی برای معاملات گواهی های مدت دار مشارکتی متصور نیست؛ لکن می توان آن را به منزله یک توافق مالی تلقی نمود که بین یک مؤسسه مالی و شرکت تجاری، بر اساس مشارکت در سود و زیان طی مدت سررسید گواهی انجام شود.[۷]

عملیات مربوط به مضاربه و گواهی های مدت دار در امر مشارکت (ptcs) عمدتاً توسط مؤسسات اعتباری تخصصی شامل: مؤسسه سرمایه گذاری بانک ها با مسئولیت محدود (the bankers equity ltd) و شرکت سرمایه گذاری پا تان صورت می پذیرد.[۸]

ـ مشارکت سهامی[۹]

این نوع مشارکت در واقع همان سرمایه گذاری در سرمایه سهامی است و تأمین مالی از طریق مشارکت سهامی در حقیقت شباهت با یک بازار سهام دارد که در آن، سهام توسط مردم، بانک ها ـ حتی بانک مرکزی ـ و ت قابل ید است.

ـ اجاره و اجاره به شرط تملیک

بانک می تواند محصولی را یداری نماید و آن را به وام گیرنده در ازای مبلغ معین و مدت زمان مشخص اجاره دهد. روش اجاره خصوصاً برای تأمین مالی میان مدت و بلندمدت مفید است، در روش اجاره به شرط تملیک بانک ها و سایر مؤسسات مالی می توانند وجوه مورد نیاز برای ید دارایی های ثابت را تأمین کنند. این دارایی ها می توانند کلاً در مالکیت تأمین کننده وجه یا مالکیت مشترک بانک و مشتری باشند؛ گرچه استفاده و مراقبت از دارایی های ثابت منحصراً به عهده مشتری است.

ـ فروش اقساطی و ید دین

هنگامی که وام دهی بر اساس مشارکت در سود و زیان به دلیل مشکلات مربوط به تعیین سود و یا کوتاه بودن مدت سررسید وجوه مورد نیاز عملی نباشد، بانک ها مجاز به وام دهی بر اساس سود متعارف می باشند. تحت چنین ضوابطی، حد تغییرات سود متعارف و یا منفعت فروشنده، از قبل مورد توافق یدار و فروشنده قرار می گیرد. بانک اقدام به ید کالای مورد درخواست مشتری می نماید و آن را بر اساس قیمت به وی می فروشد. پرداخت را می توان با تأخیر یا به صورت کلی و یا به اقساط ـ در مدت زمان مشخص ـ انجام داد. تعیین سود متعارف با توافق طرفین صورت می گیرد؛ لیکن باید بین حداکثر و حداقل نرخ های تعیین شده بانک مرکزی پا تان باشد، این روش متداول ترین روش اعطای تسهیلات در پا تان است؛ و با توجه به اطلاعات مربوط به ترکیب دارایی بانک های تجاری، درمی ی م که حدود ۸۰ درصد دارایی های بانک را دارایی های کوتاه مدت ـ یعنی فروش اقساطی و ید دین ـ تشکیل می دهد. ید دین یا تنزیل بیشتر در مورد بروات صادراتی و وارداتی و اسناد داخلی به کار گرفته می شود.

«در روش بیع متقابل، بانک ها می توانند کالاها و یا اوراق بهادار را براساس قیمت توافق شده از مشتریان خود یداری کنند؛ سپس، به طور همزمان بانک ها با مشتریان مزبور وارد قرارداد دیگری می شوند که به موجب آن، مشتری کالاها و یا اوراق بهادار مورد نظر را با قیمتی که از قیمت یدار بانک بالاتر بوده و وجه آن نیز در زمان آینده (موعددار) پرداخت خواهد شد، از بانک یداری می کنند.

۳- سازوکارهای تعیین کارمزد خدمات و تسهیلات

قوانین شرع مقدس به وام دهنده اجازه می دهد که هزینه های عملیاتی خویش را - علاوه بر اصل مبلغ ـ از وام گیرنده دریافت کند. بنابراین، بانک ها می توانند بابت وام هایی که می دهند، کارمزد یا کمیسیون دریافت کنند؛ همچنین، در مواردی که آنها در مقام امین عمل می کنند، برای اینکه کمیسیون یا کارمزد با بهره معادل نشود، مبلغ کارمزد را بر حسب حجم وام از طرف مقابل تعیین نمی نمایند. «هدف از عملیات توسعه ای با کارمزد ـ یا هزینه توسعه ـ اعطای اعتبارات بلندمدت برای عملیات سرمایه ای است که به موجب آن، با منابع بانک عملیات زیربنایی ـ از قبیل: تسطیح و آماده سازی زمین برای زراعت، احیاء جنگل، باغداری، ایجاد قلمستان، و احیاء منابع آب ـ انجام می پذیرد و به مشتری تحویل گردیده و بهای تمام شده به اضافه کارمزدی که به صورت سهمی از هزینه های بانک می باشد، در مدت مناسبی به وسیله مشتری به بانک پرداخت می گردد.» [۱۰]

پرداخت وام قرض الحسنه در پا تان تنها توسط دفتر مرکزی بانک ها انجام می شود و این روش تأمین مالی در شعب بانکی رایج نیست. نظام بانکی در پا تان وام های قرض الحسنه را به محصلین بی بضاعت برای به اتمام رساندن تحصیلاتشان و همچنین مداوای بیماران و انجام ازدواج اختصاص می دهند.

۴- منابع و مآخذ

بانکداری بدون ربا در پا تان، ترجمه و تدوین عباس پورآزاد، تهران: بانک ملی ایران، بی تا ـ ص۱۰.
حسن زاده، علی (۱۳۸۵). بررسی تطبیقی کارایی و عوامل مؤثر بر آن در نظام بانکداری ی، پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی ایران.
خواجویی، علی اکبر، بانکداری ی در پا تان، تهران: بانک کشاورزی، بی تا، ص ۸.
شمع ریزی، سید حمید (۱۳۷۰). بانکداری بدون ربا در پا تان، پایان نامه کارشناسی ارشد، صادق.
میرجلیلی، سید حسین (۱۳۷۴). ارزی بانکداری بدون ربا، وزارت امور اقتصادی و دارایی.
هدایتی، رضا (۱۳۷۷). مروری بر اجرای بانکداری ی، برگرفته از سلسله مقالاتی پیرامون بانکداری ی، ص۷، ۱۳۷۷.
www.sbp.org.pk (state bank of pakistan)
[۱]رضا هدایتی (۱۳۷۷).
[۲] state bank of pakistan علی حسن زاده (۱۳۸۵) و
[۳] profit and loss sharing.
[۴] fees based
[۵] free service
[۶] participation time certificates
[۷] سید حمید شمع ریزی (۱۳۷۰).
[۸] سید حسین میرجلیلی (۱۳۷۴).
[۹] equity participation
[۱۰] علی اکبر خواجویی (۱۳۸۵).
آ چطور می شود که شما 40 کیلو متر وارد خاک دشمن بشوید، بکشید و بگیرید، بدون حتی یک کشته؟ دستی به ته ریش چند روزه صورتش کشید و لبانش را به خنده باز کرد، صدای مردانه و پر هیبتش در گوشمان پیچید: «این کار من است. من یک افسر نیروی مخصوص هستم، انجام عملیات نفوذی و ضربه زدن به دشمن در خاک خودش با حداقل نفرات و تلفات جزو وظایف من است. من کاری بیشتر از وظیفه خودم انجام نداده ام.» تصویر تکاوری که «شیر صحرا» بود +ع  سرلشکر حسن آبشناسان از یک قالب فکری باز برخوردار بود که کمتر سراغ داریم و به همین دلیل خلاق بود، رفتارهایش هنجارساز بود و می توانست برای آن چیزی که عامه مردم فکر می کنند، راه باز کند.از سوی دیگر او در یک عالم معنوی خاصی سیر می کرد و در ارتباط ویژه ای با حضرت حق قرار داشت. مرگ از او فرار می کرد و با وجودی که فرمانده قرارگاه بود اما در عملیات ها در خط مقدم قرار داشت.آبشناسان مانند بسیاری از مردان بزرگ در طول تاریخ، در زمان حیات خویش ناشناخته ماند و پس از شهادتش نیز ابعاد کمی از شخصیت و عظمت روحی او برای افراد جامعه مشخص شد.سرلشکر حسن آبشناسان، عارف شب زنده دار و شیر میدان های نبرد، مقلد صادق و مخلص و عاشق ایران، از شهیدانی است که مظلوم و گمنام به سوی حق شتافت و با آگاهی و شناخت عمیق به راه و زندگی کرد. او انسانی بسیار مصمم و جدی بود و روحی بسیار بزرگ وعظیم داشت.افسری منضبط، ورزیده، باسواد، پرکار، علاقه مند، دلسوز و بسیار شجاع و جسور بود که در انجام وظیفه، هیچ چیز را جز رضای خداوند بزرگ در نظر نداشت.


شهید آبشناسان در کنار شهید بروجردی و شهید کاوه
حسن سال 1315 در زاده یحیی، نزدیک نازی آباد به دنیا آمد. چون تولدش چند روز قبل از شهادت حسن (ع) بود، مادرش اسمش را گذاشت «حسن.» سال 1335 تصمیم گرفت برود افسری، اما احتیاج به ی داشت که ضمانتش را د. مادرش گفت می رویم نزد عمویم.سرهنگ «زنده نام» احترام زیادی برای آبشناسان ها قائل بود. هر چند هیچ وقت به زبان نمی آورد، اما حسن را خیلی دوست داشت. خوشش می آمد که روح مذهبی داشت.شاید به خاطر این که پدر خودش هم سال ها حوزه علمیه تحصیل کرده بود، اما ملبس نبود. سرهنگ، حسن را نصیحت کرد و گفت: حرفی ندارد ضامنش بشود، اما اگر می رود باید خودش را فراموش نکند و آدم ها و محیط اطرافش را تحت تأثیر قرارش ندهد. حسن سرهنگ را دوست داشت، آن موقع دلش می خواست مثل او قوی و بااراده بشود. ، از می کوبید یه، خیابان قلمستان، منزل سرهنگ و بعد از شام از حرف می زد. می گفت فقط دو نفر هستیم که می خوانیم. او از تمرین های سخت دوره «رنجری» می گفت. ع هایش را در حال پرش از روی سرنیزه ها در حال چتربازی و کوهنوردی نشان می داد. همه انگشت به دهان نگاهش می د. دست هایش بزرگ و قوی شده بودند. چنان قد کشیده بود که ی باور نمی کرد این همان حسن یکی- دو سال پیش است. وقتی حرف می زد، سرهنگ یک گوشه می نشست و به او خیره می شد و رفتارها و حرکاتش را زیر نظر می گرفت.بعد از حضور خوزستان، در سال 50 به استان فارس منتقل شد و حدود 10 سال در شیراز بود. در این مدت دوره تکمیلی چتربازی و تکاور کوهستان را در داخل کشور و کشور اسکاتلند گذراند و به زبان انگلیسی مسلط شد.

او در تمامی لحظات عمرش از اوان جوانی به ورزش و تحرک پایبند بود و در طول خدمت درجات پایین تر همواره در سمت افسر ورزش یگان انجام وظیفه می کرد. به ورزش باستانی علاقه وافر داشت و همواره در منزل و محل کار و حتی در یت ها به این ورزش می پرداخت و همواره با ذکر نام مولی المومنین (ع)، الگوی جوانمردان بود و با یاد حق به پالایش تن و روان می پرداخت.حسن در آ ین روزهای عمر شریف خود نیز با وجود 48 سال سن به گواهی همرزمانش هر روز صبح در محل کار به ورزش و آماده جسم خود می پرداخت و همیشه این شعر در دفتر کارش نقش بسته بود و هم اکنون نیز زینت بخش سنگ مزارش است که ما زنده به آنیم که آرام نگیریم / موجیم که آسودگی ما عدم ماست.آبشناسان علاوه بر این، در ورزش های دوو میدانی، والیبال، بسکتبال، پینگ پنگ،شنا، سوارکاری و جودو، صاحب مهارت های بالایی بود و در رشته کوهنوری نیز در مسابقه ای که در سال 1357 در کشور اسکاتلند در بین تکاوران برگزیده های چندین کشور دنیا برگزار شده بود، همراه با همکاران دیگر خود به مقام اول دست یافت و قدرت خود و ایران را به رخ کشورهای صاحب نام کشاند.او به رغم جدیت و قاطعیت، ازخلق و خوی بسیار رئوف و مهربان برخوردار بود، افراد کم کار و ضعیف از او ناراضی بودند و افراد زحمتکش و پر کار او را به عنوان سمبل و الگوی خود پذیرفته بودند، او هیچ گاه بیکار نمی ماند و هنگامی که در منطقه عملیات بود و یا در مدت کوتاه استراحت، به مطالعه و تفکر مشغول بود.وی به شهید مطهری بسیار علاقه مند بود و بیشتر کتب و جزوات شهید را مطالعه و یادداشت برداری کرده بود.او در کارهای خود همواره به خدا توکل می کرد و آنجا که به یقین می رسید، دیگر کوچکترین شکی به خود راه نمی داد، را در اول وقت اقامه می کرد و برای جماعت اهمیت بسیاری قائل بود و با تشویق و تاکید فراوان کارکنان خود را به جماعت دعوت می کرد.او بر سر یک سفره با سربازان و دیگر کارکنان غذا می خورد و تاکید داشت: بعد از جماعت همه افراد در خانه و سر یک سفره و از یک غذا میل کنند. آبشناسان در انجام مسئولیت های نظامی نیز همچون دیگر فرماندهان دلاور خود را وقف خدمت به میهن ی کرد و با ویژگی های شخصیتی خود، عنصری تعیین کننده در صحنه مقابله با دشمنان و دفاع از تمامیت ارضی کشور به شمار می رفت.او که خود در وت نیروهای ویژه متخصص جنگ های چریکی بود، در عملیات های نفوذی فراوان، ضربات بسیاری بر دشمن وارد آورده بود. به حرفه خود به شدت علاقه داشت و معتقد بود که در جنگ های چریکی نسبت به عملیات منظم، اگر حساب شده و دقیق عمل شود، با امکانات کمتر و تلفات و ضایعات ناچیز می توان تلفات و ضایعات زیادی به دشمن وارد ساخت و دشمن را از درون و برون متلاشی کرد.آبشناسان در اوایل جنگ تحمیلی، مسئولیت یکی از تیپ های لشکر 21 حمزه را به عهده داشت اما با تشکیل ستاد جنگ های نامنظم به آن ستاد پیوست و با تعدادی معدود از ان داوطلب، عملیات چریکی خودرا در منطقه دشت عباس شروع کرد و در مدت کوتاهی، تلفات سنگینی به نیروهای عراقی وارد کرد.او در یک عملیات، نیروهای دشمن را در عمق مواضع پ ندی شان به کمین انداخت و تعداد بسیاری از آنان را به هلاکت رساند و چندین نفر را نیز به اسارت درآورد.وجود آبشناسان شهید در هر منطقه، دشمن را مضطرب و نگران می ساخت و در برابر آن آرامش وامنیت خاطری را برای روستاییان آن منطقه فراهم می کرد و خاطره دلاوری های او همچنان در ذهن بسیاری از آنان باقی است. در سال 1362 به فرماندهی قرارگاه حمزه سیدال ء، منصوب شد.او به سرعت به سازماندهی نیروهای و همت گماشت و در کنار دلاورمردی دیگر از پاسداران انقلاب ی یعنی شهید بروجردی با هماهنگی کامل و در حد اعلاء و با پشتکارو تلاش شبانه روزی و استقرار واحدهای نظامی در مناطق تردد و نفوذ ضدانقلاب، از هرگونه تحرک آنان ممانعت به عمل آورد. در پی آن، عملیات پا ازی شهر بوکان از وجود ضدانقلاب نیز با موفقیت انجام گرفت و سپس محور سردشت- پیرانشهر که از جنگل های انبوه «آلواتان» و کوه های سر به فلک کشیده و تنگه های پر پیچ وخم و نهرهای متعدد عبور می کنند، با تلاش وی، شهید بروجردی، شهید ناصر کاظمی و جمعی دیگر از رزمندگان و پا ازی و بازگشایی شد. بازگشایی این محور، منطقه وسیع و بسیار حساسی را از لوث وجود ضدانقلاب پاک کرد و ضربه محکمی را بر دشمن وارد آورد و در حقیقت طومار کثیف آنان را درهم پیچید. به دنبال این پیروزی درخشان، حضرت (ره) نیز پیام بسیار مهمی را برای رزمندگان در منطقه عملیاتی قرارگاه حمزه سیدال ء (ع) ارسال فرمودند.آبشناسان در سال 1364 به فرماندهی لشکر 23 نیروهای ویژه هوابرد منصوب شد. او در مدت کوتاه فرماندهی خود در این لشکر، تحولات بزرگی به وجود آورد واین یگان را منشا، خدمات بسیاری ساخت.

سرانجام روح بزرگ والهی حسن آبشناسان روز هشتم مهر ماه 1364 در عملیات قادر به آسمان شتافت و به شهادت رسید.«شهید صحرا» لقبی بود که اهالی دشت عباس به او داده بودند. شهید سرلشکر حسن آبشناسان ، فرمانده قرارگاه حمزه سیدال و لشکر 23 نیروهای مخصوص مصداق کاملی از زاهد شب و شیر روز بود. البته این فرمانده شجاع به دلیل کارهای دلیرانه و نبوغ نظامی اش در میان همرزمان و فرماندهان به «شیر صحرا» مشهور شد.یکی از همرزمان سرلشکر شهید روایت می کند:«باور نمی کنید، اگر بگویم 40 کیلومتر پیشروی کردیم. مطمئن هستم که باور نمی کنید. خود ما هم باور نمی کردیم، اما سرهنگ(آبشناسان) بی توجه به اضطراب ما و موقعیت دشمن تا آنجا جلو رفته بود. طی یک کمین در محور دشت عباس، دو خودرو عراقی را منهدم کردیم و حدود 15 نفر از نیروهای عراق را اسیر کردیم و برگشتیم عقب. در تمام طول راه، سرهنگ با نقشه راه را کنترل می کرد که گم نشویم. وقتی برگشتیم و سرهنگ گزارش کار را ارائه کرد، دهان فرماندهان از تعجب باز مانده بود، این کار را با هیچ قاعده ای جور درنمی آمد و سرهنگ با طرح و فکر خودش آن را به انجام رسانده بود، بدون دادن حتی یک نفر تلفات. یکی از افسران جلو آمد و با ح ی ناباورانه که عمق حیرت و بهت او را آشکار می کرد: پرسید: جناب سرهنگ، من اصلا متوجه نمی شوم، آ چطور می شود که شما 40 کیلومتر وارد خاک دشمن بشوید، بکشید و بگیرید، بدون حتی یک کشته؟.دستی به ته ریش چند روزه صورتش کشید و لبانش را به خنده باز کرد، صدای مردانه و پر هیبتش در گوشمان پیچید: این کار من است. من یک افسر نیروی مخصوص هستم، انجام عملیات نفوذی و ضربه زدن به دشمن در خاک خودش با حداقل نفرات و تلفات جزو وظایف من است. من کاری بیشتر از وظیفه خودم انجام نداده ام. " جام جم "