محب الرضا علیه السلام

به نقل از خبرگزاریها در مورد محب الرضا علیه السلام : زندگینامه علی بن موسی الرضا (علیه السلام) مقدمه: علی بن موسی الرضا (علیه السلام) هشتمین شیعیان از سلاله پاک رسول خدا و هشتمین جانشین مکرم می باشند. ایشان در سن 35 سالگی عهده دار مسئولیت ت و ی شیعیان گردیدند و حیات ایشان مقارن بود با خلافت خلفای عباسی که سختی ها و رنج بسیاری را بر رواداشتند و سر انجام مأمون عباسی ایشان را در سن 55 سالگی به شهادت رساند. در این نوشته به طور خلاصه، بعضی از ابعاد زندگانی آن حضرت را بررسی می نماییم. زندگینامه علی بن موسی الرضا (علیه السلام) مقدمه: علی بن موسی الرضا (علیه السلام) هشتمین شیعیان از سلاله پاک رسول خدا و هشتمین جانشین مکرم می باشند. ایشان در سن 35 سالگی عهده دار مسئولیت ت و ی شیعیان گردیدند و حیات ایشان مقارن بود با خلافت خلفای عباسی که سختی ها و رنج بسیاری را بر رواداشتند و سر انجام مأمون عباسی ایشان را در سن 55 سالگی ب. یک فرد شایسته همواره در این فکر و شه است و تا جایی که می تواند تلاش کند، خواسته های مشروع خانواده ی خود را برآورده سازد و از تک روی و تحمیل دیدگاه خود بر دیگران پرهیز دارد و افزون بر آن، خود را در مشکلات فراوانی گرفتار می سازد، تا خانواده اش بیشتر بهره مند شوند. ابراهیم بن عباس گوید: هیچ گاه علی بن موسی الرضا علیه السلام را ندیدم که به . ب ولادت باسعادت اقا رضا ضامن آهو امید و محرم خلوت عاشقانه تک تک ایرانیان را به شما دانشجویان عزیزم تبریک عرض می کنم. و از آقا زمان و علی ابن موسی الرضا می خواهم به حرمت این روز عید برکت و سلامت در زندگی تک تک شما جاری و به برکت دعاهای خیر شما و آقا رضا بنده نیز مخاطب مهر آقا رضا مانند قبل باشم انشالله. السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا . محمد شجاعی در نشست اخیر خانواده آسمانی گفت : رفتار خود انسانهاست که باعث قرب و بُعد از حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) و اهل بیت می شود. ممکن است فردی دانسته و نادانسته قَدَری را انتخاب کند که قضای آن دوری از حضرت باشد. اگر ی موجب اذیت و آزار شیعه و محب رضا (علیه السلام) شود، بنا بر قانون خلقت مشمول دوری آن حضرت می شود.... قال مولانا علی بن موسی الرضا علیه السلام: قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه و آله: رَأْسُ الْعَقْلِ بَعْدَ الْإِیمَانِ بِاللَّهِ َّوَدُّدُ إِلَى النَّاسِ وَ اصْطِنَاعُ الْخَیْرِ إِلَى کُلِّ بَرٍّ وَ فَاجِرٍ.
در این حدیث شریف‏‏‏، ریشه و پایه عقل و به تعبیر دیگر، اولین ادراک عقل را بعد از معرفت الهی و ایمان به خداوند، . روایاتی پیرامون مقام و عظمت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها 1- عن سعد بن سعد قال سألت ابا الحسن الرضا علیه السلام عن فاطمة بنت موسی بن جعفر علیهما السلام فقال من زارها فله الجنة. . 2- قال الجواد علیه السلام : من زار قبر عمتی بقم فله الجنة 3- و روی سعد فی روایة ا ی عن ابا الحسن الرضا علیه السلام ، قال: عندکم لنا قبر. قلت جعلت فداک بنت موسی. شیخ صدوق رضوان الله علیه در دو کتاب "عیون اخبار الرضا" و "معانی الاخبار" چنین می نویسد:


حدثنا عبد الواحد بن محمد بن عبدوس النیسابوری العطار رضی الله عنه قال: حدثنا علی بن محمد بن قتیبة النیسابوری عن حمدان بن سلیمان عن عبد السلام بن صالح الهروی قال: سمعت أبا الحسن علی بن موسى الرضا علیه السلام یقول: رحم الله عبدا أحیا أمرنا فقلت . . السلام ای حضرت سلطان عشق یا علی موسی الرضا ای جان عشق. السلام ای بهر عاشق سرنوشت السلام ای تربتت باغ بهشت. دراین شب هاى قدر ماروفراموش نکنید ماس دعا....... مقدمه: علی بن موسی الرضا (علیه السلام) هشتمین شیعیان از سلاله پاک رسول خدا و هشتمین جانشین مکرم می باشند. ایشان در سن 35 سالگی عهده دار مسئولیت ت و ی شیعیان گردیدند و حیات ایشان مقارن بود با خلافت خلفای عباسی که سختی ها و رنج بسیاری را بر رواداشتند و سر انجام مأمون عباسی ایشان را در سن 55 سالگی به شهادت رساند. در این نوشته به طور خلاصه، ب. زندگینامه علی بن موسی الرضا علیه السلام مقدمه : علی بن موسی الرضا علیه السلام هشتمین شیعیان از سلاله پاک رسول خدا و هشتمین جانشین مکرم می باشند. ایشان در سن 35 سالگی عهده دار مسئولیت ت و ی شیعیان گردیدند و حیات ایشان مقارن بود با خلافت خلفای عباسی که سختی ها و رنج بسیاری رابر رواداشتند و سر انجام مامون عباسی ایشان رادرسن 55 سالگی به شهادت رساند.دراین نوشته به طور خلاصه, بعضی ازابعاد زندگانی آن حضرت را بررسی می نماییم. لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب بروید... در حدیثی شریفی حضرت رضا علیه السلام در خصوص روحیات افراد می فرماید: عن الرّضا علیه السلام :
خمـسٌ مـن لـم تکـن فیه فلا تـرجـوه لشـىءٍ مـن الـدنیـا و الاخـرة من لم تعرف الوثاقة فى ارومته و الکرم فى طباعه والرصانة فى خلقه والنبل فى نفسه و المخافة لربّه
رضا علیه السلام فرمود:
پنج صفت است که در هر نباشد امید چیزى از دنیا و آ ت به او نداشته باشید:
ـ ى که در نهادش اعتماد نبینى
ـ ى که در سرشتـش کرم نیابـى
ـ ـى که در آفرینشـش استـوارى نبینى
ـ ى که در نفسش نجابت نیابى
ـ ى که از خدایش بیمناک نباش مقدمه: علی بن موسی الرضا (علیه السلام) هشتمین شیعیان از سلاله پاک رسول خدا و هشتمین جانشین مکرم می باشند. ایشان در سن 35 سالگی عهده دار مسئولیت ت و ی شیعیان گردیدند و حیات ایشان مقارن بود با خلافت خلفای عباسی که سختی ها و رنج بسیاری را بر رواداشتند و سر انجام مأمون عباسی ایشان را در سن 55 سالگی به شهادت رساند. در این نوشته به طور خلاصه، ب. از حضرت علـى بـن مـوسـى الرضا(علیه السلام) روایات متعددى در باره مقام و جـایگـاه رفیع حضـرت فـاطمه(س) شده است.روایت متعددی درباره مقام و جایگاه رفیع حضرت فاطمه (س) از حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام)نقل شده است.اگر علـى(علیه السلام) نبـود، همسرى براى فاطمه(س) یافت نمـى شد حضرت رضا(علیه السلام) از پدران بزرگـوار خـود از علـى(ع) نقل . .. الرّضا علیه السلام

لیـس شـَىء مِـن اْلاعْمـالِ عنـد الله

عزّوجلّ بعدَالفـرائض أفضل مِن إدْخـالِ السُّرور علَى المؤمن

رضا علیه السلام فرمود

بعد از انجام و اجبات،

کارى بهتر از ایجاد خـوشحالى براى مومن، نزد خداوند بزرگ نیست

بحارالانوار, ج ۷۸,ص ۳۴۷ افسران - اللهّمَ صَلّ عَلی عَلی بنْ موسَی الرّضا المرتَضی نظر آیت الله بهجت درباره زیارت رضا(ع)

1-زیارت شما قلبی باشد. در موقع ورود اذن بخواهید، اگر حال داشتید به حرم بروید. هنگامی که از حضرت رضا علیه السلام اذن می طلبید و می گویید:
«أأدخل یا حجة الله: ای حجت خدا، آیا وارد شوم؟»
زیارت رضا علیه السلام از زیارت حسین علیه السلام بالاتر است، چرا که بسیاری از مسلمانان به زیارت حسین علیه السلام می روند. ولی فقط شیعیان اثنی عشری به زیارت حضرت رضا علیه السلام می آیند. ۲- به قلبتان مراجعه کنید و ببینید آیا تحولی در آن به وجود آمده و تغییر یافته است یا نه؟ اگر تغییر حال در شما بود، حضرت علیه السلام به شما اجازه داده است. اذن حضرت سیدال ء علیه السلام گریه است، اگر اشک آمد حسین علیه السلام اذن داده اند و وارد شوید. ابو الحسن على بن موسى الرضا علیهما السلام روز یازدهم ماه ذیقعده سال 148 هجرى در مدینه در خانه‏ى موسى بن جعفر (ع) فرزندى چشم به جهان گشود (1) که بعد از پدر تاریخساز صحنه‏ى ایمان و علم و ت‏شد.او را«على نامیدند و در زندگى ‏«رضا»معروف گشت.مادر گرامى او«نجمه‏» (2) نام دارد،و در دمندى و ایمان و تقوى از برجسته‏ترین بانوان بود (3) ، اصولا ان پاک ما همگى جان نثارمهدی زهرااز نسل برترین پدران بودند و در دامان پاک و پر فضیلت گرامى‏ترین مادران پرورش یافتند. رضا علیه السلام در سال 183 هجرى،پس از شهادت کاظم (ع) در زندان هارون،در سن سى و پنج‏سالگى بر مسند الهى ت تکیه زد و عهده دار پیشوایى امت‏شد. ت آن گرامى همانند سایر ائمه‏ى معصومین علیهم السلام،به تعیین و تصریح رسول خدا صلى الله علیه و آله،و با معرفى پدرش کاظم (ع) بود، کاظم علیه السلام پیش از دستگیرى و زندان،مشخص کرده بود که هشتمین راستین و حجت‏خدا در زمین پس از او کیست،تا پیروان و حقجویان در ظلمت نمانند و به کجروى و گمراهى نیفتند. «مخزومى‏»مى‏گوید: موسى بن جعفر علیهما السلام‏ما را احضار فرمود و گفت:-آیا مى‏دانید چرا شما را طلبیدم؟ -نه! -خواستم تا گواه باشید که این....درادامه مطلب یاعلی ابن موسی الرضا...

اصلا بهانه هاست که ما را می آورد


با دادن بهانه،بها نیز داده شد....

هرجا اگر به خواسته ها لطف می شود

در این حرم نخواسته ها نیز داده شد...

از بس کریم بود در هم ید و رفت

در ازدحام حاجت ما نیز داده شد

السلام علیک یا علی بن موسی الرضا علیه السلام [احتجاج على بن موسى الرضا ع بر مأمون خلیفه عباسى‏]
از علىّ بن الجهم منقول و مرویست که من روزى در خدمت مأمون الرّشید بواسطه أمر ضرور حاضر شدم.
حضرت الاکرم أبى الحسن الرّضا علیه سلام الملک الودود در آن مجلس حاضر بود مأمون در آن ساعت از آن ولىّ ایزد بی چون از أحوال انبیا و عصمت ایشان از ذنوب و عصیان استعلام نمود و گفت: یا ابن رسول . هوالمحبوب سلام علیکم امروز بنر السلام علیک یا علی بن موسی الرضا رو که توسط یکی از کاربران طراحی و برای بنده ارسال شده رو خدمت شما تقدیم می کنم. امیدوارم از این تصویر بهترین بهره رو ببرید. ان شاء الله تعالی… برای دریافت تصویر، یک صلوات برای تعجیل در ظهور زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بفرستید. بنر السلام علیک یا علی بن موسی الرضا بنر السلام علیک یا علی بن موسی الرضا برای دریافت تصویر در ابعاد اصلی روی تصویر بالا و یا اینجا کلیک کنید. هر گونه استفاده از تصاویر (در قالب بنر ، پوستر و یا امور تجاری) که موجب نشر فرهنگ ی می شود موجب خوشحالی و رضایت ماست. یا علی مدد شهادت هشتمین اختر تابناک ت وولایت حضرت علی ابن موسی الرضا علیه آلاف حیة والثناء راتسلیت عرض می نمائیم السلام علیک یا الرئوف!
بر در دوست به امید پناه آمدهایم
همره خیل غم و حسرت و آه آمده ایم
چون ندیدیم پناهى به همه مُلک جهان
ل سوى رضا بهر پناه آمده ایم ع ‏‎alireza kafaee‎‏ قال علی اب موسی الرضا علیه السلام:کانَ أبی إذا دَخَلَ شَهرُ المُحَرَّمِ لایُرى ضاحِکا . . . فَإذا کانَ یَومُ العاشِرِ کانَ ذلِکَ الیَومُ یَومَ مُصیبَتِهِ و حُزنِهِ و بُکائِهِ؛ رضا علیه السلام فرمود : چون ماه محرّم مى‏ رسید، ى پدرم را خندان نمى ‏دید... چون روز دهم فرا مى‏ رسید آن روز، روز سوگوارى و اندوه و گریه او بود.وسائل ج۵ص۵۰۵ توصیه هایی از مرحوم آیة الله بهجت در باب زیارت رضا(ع) زیارت رضا علیه السلام از زیارت حسین علیه السلام بالاتر است، چرا که بسیاری از مسلمانان به زیارت حسین علیه السلام می روند. ولی فقط شیعیان اثنی عشری به زیارت حضرت رضا علیه السلام می آیند.

1- زیارت شما قلبی باشد. در موقع ورود اذن بخواهید، اگر حال داشتید به حرم بروید،هنگامی که از. اختصاصی از هایدی تحقیق در مورد زندگینامه علی بن موسی الرضا علیه السلام 21 ص با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 21 زنـدگینام لاس پنجم تهیه کننده : ابراهیم اکبریزندگینامه علی بن موسی الرضا علیه السلاممقدمه : علی بن موسی الرضا علیه السلام هشتمین شیعیان از سلاله پاک رسول خدا و هشتمین جانشین مکرم می باشند.ایشان در سن 35 سالگی عهده دار مسئولیت ت و ی شیعیان گردیدند و حیات ایشان مقارن بود با خلافت خلفای عباسی که سختی ها و رنج بسیاری رابر رواداشتند و سر انجام مامون عباسی ایشان رادرسن 55 سالگی به شهادت رساند.دراین نوشته به طور خلاصه, بعضی ازابعاد زندگانی آن حضرت را بررسی می نماییم.نام ،لقب و کنیه :نام مبارک ایشان علی و کنیه آن حضرت ابوالحسن و مشهورترین لقب ایشان "رضا" به معنای "خشنودی" می باشد. محمدتقی علیه السلام نهم و فرزند ایشان سبب نامیده شدن آن حضرت به این لقب را اینگونه نقل می فرمایند :" خداوند او را رضا لقب نهاد زیرا خداوند در آسمان و رسول خدا و ائمه اطهار در زمین از او خشنود بوده اند و ایشان را برای ت پسندیده اند و همینطور ( به خاطر خلق و
با
تحقیق در مورد زندگینامه علی بن موسی الرضا علیه السلام 21 ص
زندگینامه علی بن موسی الرضا (علیه السلام) مقدمه: علی بن موسی الرضا (علیه السلام) هشتمین شیعیان از سلاله پاک رسول خدا و هشتمین جانشین مکرم می باشند. ایشان در سن 35 سالگی عهده دار مسئولیت ت و ی شیعیان گردیدند و حیات ایشان مقارن بود با خلافت خلفای عباسی که سختی ها و رنج بسیاری را بر رواداشتند و سر انجام مأمون عباسی ایشان را در سن 55 سالگی به شهادت رساند. در این نوشته به طور خلاصه، بعضی از ابعاد زندگانی آن حضرت را بررسی می نماییم . . . آغاز هقته دفاع مقدس بر بزرگ مردان این عرصه وشهیدانی که خونشان رخسار انقلاب را رنگین نمود مبارک به احادیثی دراین باره توجه فرمایید: اکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند: إنَّ اللَّهَ یُبغِضُ رجُلاً یُدخَلُ عَلَیهِ فی بَیتِهِ و لایُقاتِلُ. خداوند دشمن می دارد مردی را که در خانه اش بر او حمله کنند و او نجنگد. عیون أخبار الرّضا علیه السل. با عرض سلام و تبریک ایام دهه کرامت خدمت شما دوستان عزیز امیدوارم که در این ایام همه دل خوش داشته باشین و قسمت همه دوستان زیارت شهر قم و شهر مشهد بشه
من بعنوان ی دوست برای همه در شهر مشهد و حرم رضا(علیه السلام) نایب ا یارتون هستم  رجعت حسین علیه السلام
یکی از رجعت های ممتاز و پرحادثه، رجعت حسین (علیه السلام) است که در روایات فراوان و زیارتنامه های زیادی به آن اشاره شده است.
صادق (علیه السلام) فرمود:
أوّلُ مَنث تَنشَقُّ عنهُ الاَرضُ وَ یَرجِعُ إلَی الدُّنیا، الحُسَینُ بنُ علیٍّ (علیه السلام).(1)
اولین ی که زمین بر او شکافته می شود و به دنیا باز می گردد حسین بن علی (علیه السلام) است. ای به قـربـان صفـایت یــا علی موسی الرضا (ع)
جـان مـن بـاشد فدایت یا علی موسی الرضا (ع) بــا تمــام جـان زبـان گشتم ، شدم لـبـریـز اشک
می کنم از جان صدایت یا علی موسی الرضا (ع) مـن کـجـــا و ذره ای از لـطـف بـــی پــایــانـتـــان
ضامنم شو به خدایت یــا علی موسی الرضا (ع) ایـن دلـم پـروانه گشته میـل مشـهــد مـی کنـد
می کشم پر در هوایت یا علی موسی الرضا (ع) کن به من لطفی و نطقم بـازکن جـان جــواد(ع)
دائمـا گـویـم ثنـایـت یــــا علی موسی الرضا (ع) عباس حاتمی 28 مرداد 94 علی بن موسی الرضا از پدرش از صادق از پدرش از سجاد از پدرش نقل میکند که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) به علی بن طالب علیه السلام فرمود : ((( ای علی (علیه السلام) ! تو بهترین انسان هستی ، در این حقیقت شک ندارد مگر کافر )))
ترجمه کتاب مناقب المومنین(علیه السلام) (تالیف : ابن شاذان قمی ره ) صفحه 131 . انتشارات طوبای محبت  رضا در کلام یاساس کار وجود مقدس على بن موسى الرّضا(علیه الصّلاةوالسّلام) کار فرهنگى و تبلیغى بوده است؛ در این سفر حضرت به اسان هم ببینید چقدر مباحثات و مناظرات انجام گرفته است.

على بن موسى الرضا (علیه آلاف حیةوالثناء) با یک سیاست الهى به جنگ دشمن رفت.
روز اول محرم : مسلم ابن عقیل علیه السلام
روز دوم محرم : ورود کاروان به کربلا ( ورودیه )
روز سوم محرم : حضرت رقیه علیها السلام
روز چهارم محرم : حضرت حر و اصحاب علیهم السلام - طفلان زینب علیهما السلام
روز پنجم محرم : اصحاب و عبدالله ابن الحسن علیهم السلام
روز ششم محرم : حضرت قاسم ابن الحسن علیه السلام
روز هفتم محرم : روضه عط. الإمامُ الرِّضا علیه‏السلام :
خداوند را حرام فرمود ؛ زیرا تباهى مى‏آورد ، عقل خواران را دگرگون مى‏کند و آنان را به انکار خداوند عز و جل و دروغ و تهمت بستن به او و ش وا مى ‏دارد و دیگر اعمالى چون تب ارى و قتل که از خواران سر مى‏ زند .

منبع: عیون أخبار الرضا علیه‏السلام : 2 / 98 / 2 منتخب میزان الحکمة : 186 فایل لایه باز تصاویر با کیفیت از حرم رضا (ع) هوالمحبوب سلام علیکم به مناسبت فرارسیدن روز زیارتی مخصوص رضا (علیه السلام) سه تصویر دیگر طراحی که خدمت شما گرامیان تقدیم می کنم. برای این تصاویر از ع های نسبتا با کیفیت ضریح و گنبد حرم رضا (علیه السلام) استفاده شده و تصاویر به عبارت زیبای السلام علیک یا علی موسی الرضا المرتضی مزین شده اند. ضمنا فایل لایه باز تصاویر رو هم برای استفاده شما عزیزان قرار دادم که امیدوارم از آنها بهترین بهره رو ببرید. ان شاء الله تعالی… برای دریافت تصاویر، یک صلوات برای تعجیل در ظهور زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بفرستید. السلام علیک یا علی بن موسی الرضا السلام علیک یا علی بن موسی الرضا برای دریافت تصویر در ابعاد اصلی روی تصویر بالا و یا اینجا کلیک کنید. برای دریافت فایل لایه باز (psd) تصویر بالا اینجا کلیک کنید. السلام علیک یا علی بن موسی الرضا السلام علیک یا علی بن موسی الرضا برای دریافت تصویر در ابعاد اصلی روی تصویر بالا و یا اینجا کلیک کنید. السلام علیک یا علی بن موسی الرضا السلام علیک یا علی بن موسی الرضا برای دریافت تصویر در ابعاد اصلی روی تصویر بالا و یا اینجا کلیک کنید. برای دریافت فایل لایه باز (psd) دو تصویر بالا اینجا کلیک کنید. هر گونه استفاده از تصاویر (در قالب بنر ، پوستر و یا امور تجاری) که موجب نشر فرهنگ ی می شود موجب خوشحالی و رضایت ماست. یا علی مدد باوجوداین چهارعلی دین خداوندپا برجاست آنها چه خصوصیتی دارند؟ 1_حضرت علی علیه السلام خط شیعه را از دیگر فرقه ها جداکرد. 2_علی بن الحسین علیه السلام مارا باعاشورا آشنا کرد. 3-علی بن موسی الرضا علیه السلام خودش به این سرزمین آمد وبعدازایشان فرقه دیگری ساخته نشد. 4_علی بن محمدالهادی علیه السلام شبکه سازی وکادرسازی را برای آماده سازی جامعه شیعیان درمساله ظهوربرعهده گرفت. واین نام علی است که حب وبغض این نام معیارایمان است... مردم به آن خدا که مرا آفریده است دنیا به خود شبیه علی را ندیده استنتیجه تصویری برای علی روزى ابو حنیفه - یکى از پیشوایان و ان اهل سنّت - به همراه عدّه اى از دوستانش به مجلس جعفر صادق علیه السلام وارد شد و اظهار داشت :

یابن رسول اللّه ! فرزندت ، موسى کاظم علیه السلام را دیدم که مشغول بود و مردم از جلوى او رفت و آمد مى د؛ و او آن ها را نهى نمى کرد، با این که رفت و
آمدها مانع معنویّت مى باشد؟!

صادق علیه السلام فرز. از یونس بن عبدالرحمن (ازیاران رضا علیه السلام)نقل شده که: عَنْ مَوْلانا أَبى الْحَسَنِ عَلِیّ بْنِ مُوسَى الرِّضا علیه‏ السلام: أنَّهُ کانَ یَأْمُرُ بِالدَّعاءِ لِلْحُجَّةِ صاحِبِ ا َّمانِ علیه‏ السلام. على بن موسى الرضا علیهماالسلام ما را همواره به دعاء بر زمان علیه‏ السلام امر مى ‏نمودند. بحارالانوار 95: 33 ح 4 و 332 ح 5 رضا (علیه السلام):
لَا یَخَافُ عَبْدٌ إِلا ذَنْبَهُ وَ لَا یَرْجُو إِلا رَبَّهُ‏
بنده نباید بترسد مگر از (عقوبت) گناهش و نباید امید ببندد مگر به (رحمت) خدایش.
عیون أخبار الرضا علیه السلام، ج۲، ص۴۴

دل بر دو سه دم گرمی بازار مبند
امید به هیچ به جز یار مبند
از غیر گناه خود ز چیزی نهراس
دل جز به خدای حی دادار مبند

#علی _ اص. 1- پایه ‏هاى
قال الباقر علیه السلام: بنى ال على خمسة اشیاء، على الصلوة و ا کاة و الحج و الصوم و الولایه.

باقر علیه السلام فرمود: بر پنج چیز استوار است، بر و زکات حج و روزه و ولایت ( ى ى).فروع کافى، ج 4 ص 62، ح 1

2- فلسفه روزه
قال الصادق علیه السلام: انما فرض الله الصیام لیستوى به الغنى و الفقیر.

صادق علیه السلام فرمود: خداوند روزه را واجب کرده تا بدین وسیله دارا و ندار (غنى و فقیر) مساوى گردند.

من لا یحضره الفقیه، ج 2 ص 43، ح 1

3-روزه آزمون اخلاص
قال المومنین علیه السلام: فرض الله ... الصیام ابتلاء لاخلاص الخلق‏ على علیه السلام فرمود: خداوند روزه را واجب کرد تا به وسیله آن اخلاص خلق را بیازماید.

نهج البلاغه، حکمت 252

4-روزه یاد آور قیامت
قال الرضا علیه السلام: انما امروا بالصوم لکى یعرفوا الم الجوع و العطش فیستدلوا على فقر الا .

رضا علیه السلام فرمود: مردم به انجام روزه امر شده‏اند تا درد گرسنگى و تشنگى را بفهمند و به واسطه آن فقر و بیچارگى آ ت را بیابند. 5- در ادامه مطلب.... صلى‏ الله‏علیه ‏و ‏آله : سَیَأتی زَمانٌ عَلى اُمَّتی یأکُلونَ شَیئا اسْمُهُ البَنجُ ، أنا بَریءٌ مِنهُم و هُم بَریئُونَ مِنّی ؛ [ مستدرک الوسائل ، ج ۱۷ ، ص ۸۵ .] صلى‏ الله ‏علیه ‏و ‏آله :زمانى فرا میرسد که امّت من چیزى به نام «بنگ» استفاده میکنند . من از این گروه بیزارم و آنان از من دورند . صلى‏الله ‏علیه‏ و‏آله : مَنِ احتَقَرَ ذ. جهان پس ازحاکمیت حسین (علیه السلام) در عصر رجعت

این سؤال مهم در پیش روی ماست که پس از حکومت طولانی حسین (علیه السلام)، جهان در چه وضعیتی قرار خواهد گرفت؟ شش احتمال ذیل می تواند مطرح باشد:
1- حاکمیت رسول خدا (صلی الله علیه و آله).
2- حاکمیت المؤمنین (علیه السلام).
3- حاکمیت ائمه (علیه السلام).
4- حکومت حضرت مهدی (علیه السلام).
5- بازگشت به وضعیت پیش از ظهور.
6- ب ایی قیامت. اى صلوات قدسیان صحبت و ذکر خیر تو
دو گشوار عرش حق ، شبر تو شبیر تو
ى که دلبرش توئى ، دل ندهد به غیر تو
خدا کند یکى شود سلوک ما و سیر تو
که بگذریم از فنا ببویه بقا على علیه السلام
سزد خدا به عشق تو خلقت اب و گل کند
جرم و خطاى خلق را ببخشد و بهل کند
جز تو ندیده ام ى به چاره درد دل کند
دشمن جان خویش را به لطف خود خجل کند
هماى رح. على (علیه السلام ) مى فرماید: روزى رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم در مسجد قبا نشسته بود و جمعى از اصحاب گرد او حلقه زده بودند در این حال من وارد مسجد شدم ، تا نگاه رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم به من افتاد چهره اش شکفته شد و خنده بر لبهایش نشست به طورى که برق سفیدى دندانهایش را دیدم . سپس فرمود: على (علیه السلام ) نزد من بیا. على (عل. على (علیه السلام ) مى فرماید: روزى رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم در مسجد قبا نشسته بود و جمعى از اصحاب گرد او حلقه زده بودند در این حال من وارد مسجد شدم ، تا نگاه رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم به من افتاد چهره اش شکفته شد و خنده بر لبهایش نشست به طورى که برق سفیدى دندانهایش را دیدم . سپس فرمود: على (علیه السلام ) نزد من بیا. على (عل.
فقط کافیست دلت بلرزد و دلتنگش شوی....

چشمانت را که ببندی،دست دلت را میگیرد و میبرد درست روبروی ایوان طلا....

آرام چشمانت را بگشا!

تو حالا روبروی ایوان طلایی!

اگر هنوز در بهت و حیرتی،

دستت را روی بگذار و آرام کن

"السلام علیک یا علی بن موسی الرضا"

صدای گرمِ پاسخِ میزبان از حیرت رهایت میکند... حضرت علىّ بن موسى الرّضا به فرموده پدران بزرگوار خویش صلوات اللّه علیهم ، حکایت نماید: روزى از روزها یکى از دوستان المؤ منین ، علىّ علیه السلام حضرت را جهت میهمانى به منزل خود دعوت کرد.
حضرت علیه السلام فرمود: من با سه شرط دعوت تو را مى پذیرم ، میزبان گفت : آن سه شرط چیست ؟ علىّ علیه السلام اظهار نمود:
اوّل : آن که چیزى از بیرون من. ابن صباغ مالکی درباره حضرتش می نویسد: «حضرت از مناقبی والا و صفاتی پسندیده برخوردار است. نفس شریفش پاک، هاشمی نسب و از نژاد پاک نبوی است.» بعد از جریان ولایتعهدی، روزی عبدالله بن مطرف بن هامان بر مأمون وارد شد. حضرت رضا(علیه السلام) نیز در مجلس حضور داشت. خلیفه رو به عبدالله کرد و گفت: درباره ابوالحسن علی بن موسی الرضا چه می گویی؟
ع. سالروز ولادت باسعادت ابن الرضا جواد الائمه محمدتقی علیه السلام وهمچنین ولادت باسعادت نازدانه حسین علیه السلام،باب الحوائج حضرت علی اصغر علیه السلام برتمام دوستداران وشیعیان آن حضرت مبارک باد. وَ قالَ الْجَوادُ علیه السلام :
لَؤْکانَتِ السَّمواتُ وَالْأرْضُ رَتْقَا عَلى عَبْدٍ ثُمَّ اتَّقىَ اللّه َ تَعالى لَجَعَلَ مِنْها مَخْـرَجا.
الفصول المهمة 274/285 *****
جواد علیه السلام فرمود:
اگر آسمانها و زمین بر شخصى بسته باشد، ولى تقـواى الهى پیـشه کـند، خداوند گشایشى از آنها برایش قرار مى دهد. سلیم ۶۸ موضوع: خدا نور آسمان ها و زمین است اما در خلق نیست! عمران صابئ یکی از علمای بسیار بزرگ و متبحر در زمان رضا علیه السلام بود. او در  جلسه مامون حضور یافت و با اشاره رضا علیه السلام وارد بحثی مودبانه با گردید. در اثنای سخنشان این کلمات تبادل گردید: لبخند...(در ادامه مناظره توحیدی) عمران صابئ از رضا علیه السلام سوال کرد: ...پس خدا را با چه چیزی شناختیم؟ فرمود: به غیر خدا! عمران پرسید: غیر خدا چیست؟ رضا علیه السلام فرمود: مشیت او و اسم او و صنف او و مانند اینها که همه اش حادث و مخلوق و تدبیر شده هستند. عمران پرسید: پس خدا چیست؟ رضا علیه السلام فرمود: او نور است به این معنا که هدایتگر مخلوقات آسمانی و زمینی است. توحیدی که بر تو واجب است بیش از توحیدی که بر من واجب است نمی باشد... (یعنی این سخن نهایت چیزیست که توحید باید از آن استنباط گردد.) در ادامه پس از تبادل چند جمله ، عمران می پرسد: پس آیا خدا در خلق است یا خلق در خداست؟ فرمود: خداوند اجل از آن است. نه او در خلق است و نه خلق در اوست. خداوند بالاتر از این است. اکنون چیزی را به تو تعلیم میدهم که این مساله برایت روشن گردد. به من بگو که (وقتی به آینه نگاه میکنی) آیا تو در آینه هستی یا آینه در توست؟ اگر هیچ کدام در دیگری نیستید پس با چه چیز استدلال میکنی که (تصویر آینه) خودت هستی؟  عمران پاسخ داد: با نوری که بین من و اوست. فرمود: آیا از نور در آینه چیزی بیشتر از آن نور که در چشمت هست میبینی؟ گفت: آری. فرمود: نشانمان بده. لکن عمران پاسخی نداشت که بدهد. ادامه داد: من نور را نمیبینم جز این که تو و آینه را به هم دل نموده است بی آن که در هیچ یک از شما باشد.  و برای این مساله مثال های فراوانی هست و مثل اعلی مخصوص الله است. (توحید شیخ صدوق ص ۴۳۵) لبخندقال عمران: فبأی شئ عرفناه؟  قال علیه السلام: بغیره،  قال: فأی شئ غیره؟ قال الرضا علیه السلام: مشیته واسمه وصنفه وما أشبه ذلک، وکل ذلک محدث مخلوق مدبر. قال عمران: یا سیدی فأی شئ هو؟  قال علیه السلام: هو نور، بمعنى أنه هاد لخلقه من أهل السماء وأهل الأرض، ولیس لک علی أکثر من توحیدی إیاه... ...قال عمران: ... ألا تخبرنی یا سیدی أهو فی الخلق أم الخلق فیه؟  قال الرضا علیه السلام: جل یا عمران عن ذلک، لیس هو فی الخلق ولا الخلق فیه، تعالى عن ذلک، وسأعلمک ما تعرفه به ولا حول ولا قوة إلا بالله، أخبرنی عن المرأة أنت فیها أم هی فیک؟!فإن کان لیس واحد منکما فی صاحبه فبأی شئ استدللت بها على نفسک؟!  قال عمران: بضوء بینی وبینها،  فقال الرضا علیه السلام: هل ترى من ذلک الضوء فی المرآة أکثر مما تراه فی عینک؟  قال: نعم،  قال الرضا علیه السلام: فأرناه، فلم یحر جوابا، قال الرضا علیه السلام: فلا أرى النور إلا وقد دلک ودل المرآة على أنفسکما من غیر أن ی فی واحد منکما، ولهذا أمثال کثیرة غیر هذا لا یجد الجاهل فیها مقالا، ولله المثل الأعلى. (توحید شیخ صدوق ص ۴۳۵) السلام علیک یا سلطان عشق علی بن موسی الرضا علیه السلام اکرم صلی الله وعلیه وآله : مَن أحَبَّ أن یَلقَى اللَّهَ ضاحِکاً مُستَبشِراً فَلیَتَوَلَّ عَلِیَّ ابنَ مُوسَى الرِّضا(ع).

ى که دوست دارد خندان و با روى گشاده خداوند را دیدار کند، باید از محبّت و ولایت على بن موسى الرضّا(ع) بهره‏ مند باشد. بحار الأنوار(ط-بیروت) ج 36 ، ص296