میرزای هورامی

به نقل از خبرگزاریها در مورد میرزای هورامی :
تهران-ایرنا- یک خانم حدود 35 ساله به دلیل ورود عامدانه و به حریم ریلی در ایستگاه میرزای واقع…
میرزا محمدشفیع کدکنی مشهور به میرزای عالمیان شاه عباس اول صفوی در گیلان، مازندران، ری، قزوین و اسان بود. متأسفانه تاکنون پژوهشی دقیق و مستقل درباره این شخصیت تاریخی به نگارش درنیامده بود از این رو این جانب(رضا نقدی) دست به کار شد و زندگی این مقتدر کدکنی را بازسازی و همراه چند سواد سندی که از ایشان باقی مانده بود به نگارش در آورد. متاسفانه تاکنون به صورت علمی و آکادمیک در در خصوص زبان و فرهنگ کهن هورامی زبانان کار نشده که امید است بیشتر کار شود.در مورد هویت هورامی ها تردیدهای فراوانی وجود دارد خیلی ها معتقد هستند که هورامی ها شباهت های بسیاری از لحاظ نژادی و زبانی با لرها دارند و هویتی لری دارند,کردها انها را کرد میدانند و عده ای هم هورامی ها را قومی مستقل میدانند که دارای فرهنگ و تاریخ غنی میباشند. در اینجا نظر تنی چند از صاحبنظران و شرق شناسان خالی از لطف نمی باشد:
نویسنده کتاب جامعه شناسی مردم کرد درباره ایشان می گوید: « نان هورامان که هنوز به یکی از گویش های گورانی سخن می گویند و در آغاز سده کنونی هنوز خود را مردمی جدا از مردم کرد می دانستند روایتی در میانشان جاری بود که می گفت از مناطق جنوب غربی دریای خزر به این منطقه آمده اند اکنون کم کم خود را کرد می دانند اما این جریان هنوز کامل نیست.
صاحبنظران اروپایی عموما بر این باورند که زبان هورامی کردی نیست و مردمی که بدان سخن می گویند کرد نیستند. در ادامه همین مطالب اشاره می گردد: این مطالب همه به ظاهر حکایت از این دارد که این منطقه در گذشته ای دور جایگاه مردمی پیشرفته و گورانی زبان بوده و بعدها معروض امواج تهاجم کردهای چادرنشین و خشن بازی واقع شده که در میانشان اقامت گزیدند و زبان و حکم خود را برایشان تحمیل د.
در سال 1921 شاهد کار مشترکی از (ئاکریستنسن و م.بینیدیکتیسن)بودیم که کار تحقیقاتی آنها نیز در آ به این رسیده بود که هورامی کردی نیست و از دسته زبان های ایرانی بوده که در یک اقلیم ن بوده اند اما به واسطه هجوم کردها پخش و پلا شده اند. درهمین مورد (ئی. سونیس) اشاره می کند: اغلب دیالکتیک گورانی را در فهرست کردی قرار می دهند؛در حالی که واقعیت چیز دیگری است. خاصیت دستوری و لغات کردی هیچ ارتباطی با گورانی ندارند. تسنیم نوشت: اشکال وارد شده در تأسیسات ایستگاه تقلیل فشار گاز شماره ۳ تهران موجب نشت گاز در بخش گسترده ای از خیابان میرزای شده بود که با حضور به موقع نیروهای امدادی، این مشکل برطرف شد. زبان هورامی- گورانی زبان هورامی- گورانی تا قبل از قرن نوزدهم زبان ادبی و حکومتی بخش بزرگی از جنوب کردستان (امروز کردستان و کردستان عراق) بوده است. قدیمی ترین متن موجود به این زبان که احتمالا مربوط به به حدورد هشتصد سال پیش است ، بقایای اندک اشعار پیر شالیار است. پس از آن کتاب مقدس آیین یارسان است که پردیوری نام دارد و حدود ششصد سال قد.

تحلیلی از مجموعه داستان های کوتاه از کتاب میرزای بزرگ علوی گرد
تحلیلی-از-مجموعه-داستان-های-کوتاه-از-کتاب-میرزای-بزرگ-علوی-گرد تحلیلی از مجموعه داستان های کوتاه از کتاب میرزای بزرگ علوی گرد، در قالب word و در 27 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحلیل: ادبیات ک ن و نوجوانان: 1384: سبک عیار (تحلیل و تلخیص سبک عیار)، انتشارات کانون پرورش فکری ک ن و فایل

پیر شالیار یکی از (99) پیر اورامان به شمار می رود که در میان مردم کُرد به ویژه مردم اورامان از قداست و وجهه اسطوره ای و آیینیِ ویژه ای برخوردار است ، به گفته بعضی از مورخان پیرشالیار از مغان زردشت بوده، کتابش را به ی نشان نمی داده و سخنانش در نزد مردم ضرب المثل بوده است. در افواه مردم از دو تا پیر شالیار (پیر شهریار) نام برده می شود ، هر ک. پیر شالیار یکی از (99) پیر اورامان به شمار می رود که در میان مردم کُرد به ویژه مردم اورامان از قداست و وجهه اسطوره ای و آیینیِ ویژه ای برخوردار است ، به گفته بعضی از مورخان پیرشالیار از مغان زردشت بوده، کتابش را به ی نشان نمی داده و سخنانش در نزد مردم ضرب المثل بوده است. در افواه مردم از دو تا پیر شالیار (پیر شهریار) نام برده می شود ، هر ک. به جهت زیارت عاشوراء به این مقام رسید در شب 26 ماه صفر 1236 در نجف اشرف در خواب حضرت عزرائیل ملک الموت (ع) را دیدم پس از سلام پرسیدم از کجا می آیی ؟
فرمود: از شیراز می آیم و روح میرزا ابراهیم محلاتی را قبض .
گفتم : روح او در برزخ در چه حال است ؟
فرمود: در بهترین حالات و در بهترین باغهای عالم برزخ و خداوند هزار ملک موکل او کرده است که . جشن پیرشالیار؛ (جَژنَوْ پیری، ježnew piri) در آیینه فرهنگ مردم هورامان چکیده: کُردستان از تاریخی کهن و باستانی برخوردار است، روح همگرا و اص (آریایی بودن)، آنان را با دیگر فرهنگ های منطقه مرتبط ساخته است. به همان قیاس هورامان در کُردستان به خاطر دیرینه بودن فرهنگ آن به قیاس سایر جاهای کُردستان ایران منحصر به فردتر است. زبان کُردی هورامی . حاصل بیش از 40 سال شعر سرودن و به نظم درآوردن ِ تخیلات و واقعیات و خوشی و ناخوشی ها و رویدادهای اطراف و اکناف ، اوراق زیادی بود که در گوشه و کنار و کتابخانه ی شخصی مشد آن ها را پیدا کرد! مجموعه ای از این کاغذها در سال 1362به صورت دیوان شعر در تهران چاپ شد که ظاهرا به مذاق ادب دوستان خوش آمده بود، از این رو ماموستا هیمن و حواری نسب و بابامرد. بزرگداشت ماموستا عثمان هورامی اسطوره موسیقی کردی در سینما بهمن سنندج برگزار شد. بەراورکاریی شێعری ئاوانگارد و چەن هەڵوێستەیێک لە سەر شێعری ئێستای هورامی وەڵامەکەی پێشووی من تەنیا کرۆکیەک بوو بۆ پرسەکەی ڕێزدار ڕاڤە؛ لێرەدا باسەکە کراوەتر دەورووژێنم و ئاماژە دەدەمە جیاوازیی هەندێ سەردێڕی ئاوانگاردی تێئۆرێزەکراو ئاخێزگە فەرانسەوییەکەی و هەوڵدانەکەی خۆمان بۆ موتوربە ی ئەم دەستەواژە و خەسار ناسی و بەراورد . ریجاب یکی از ۵۰ منطقه نمونه گردشگردی استان کرمانشاه است.زبان اغلب اهالی این شهر، کردی (کردی سورانی و هورامی) می باشد. ریجاب دارای رودخانه الوند،قبر سلطان سی قلی،برج خاموشی،زندان دوناب و ده ها اثر ملموس و ناملموس بکر و استثنایی تاریخی و طبیعی دیگر است


کتاب «وه سیه ت په ی مه زهه ری» با زبان اورامی منتشر شد/
6 عنوان کتاب توسط انتشارات (ڕێباز) مریوان به زودی رونمایی می شود
مریوان-کتاب «وه سیه ت په ی مه زهه ری"» نوشته همایون محمدنژاد نویسنده اورامی به همراه 6 عنوان کتاب فرهنگی و ادبی دیگر که توسط انتشارات ریباز(ڕێباز)مریوان منتشر شده به زودی در مراسمی دراین شهر رونمایی می شوند. به گزارش خبرگزاری کردپرس چند عنوان کتاب فرهنگی و ادبی که سه کتاب از این مجموعه به زبان شیرین اورامی نگارش شده و از سوی انتشارات ریباز (ڕێباز) مریوان به چاپ رسیده در هفته اول اسفندماه سال جاری طی مراسمی با حضور مسئولان فرهنگی مریوان،نویسندگان و ادباء کردستانی در شهر مریوان رونمایی می شود. کتاب «وه سیه ت په ی مه زهه ری» اثری از احمد نعمتی است و منظومه شعری پند آموز تربیتی، دینی و اخلاقی است که توسط نویسنده و شاعر هورامی زبان همایون محمدنژاد به زبان شیرین هورامی نوشته شده که به همراه دیگر کتاب های منتشر شده در این آیین رونمایی وارد بازار فرهنگ و ادب هورامی می شود. این کتاب دومین اثر همایون محمدنژاد بعد از کتاب داستانی سه فه ره کێ گالیوێری «سفرهای گالیور» است که به زبان هورامی ترجمه شده است. کتاب سفرهای گالیور سومین شا ار ادبی جهان توسط همایون محمدنژاد پیشتر به هورامی ترجمه و از سوی انتشارات ئه وین مریوان چاپ و به بازار کتاب و فرهنگ و ادب عرصه شده است. همایون محمدنژاد نویسنده و شاعر جوان هورامانی از فعالان عرصه فرهنگ، زبان و ادب کُردی به ویژه فرهنگ و ادب اورامان می باشد که هم اکنون در آموزش و پرورش مریوان مشغول به خدمت بوده و در انجمن های ادبی و اجتماعی حضور مؤثر داشته و در هفته نامه ها و مجلات منطقه ده ها مقاله و یادداشت در مورد فرهنگ و زبان کردی و هورامی نگارش کرده است. منبع خبر:خبرگزاری کردپرس هه ورامان هانه به رچه م در قرن اخیر یک پوست درنواحی سلیمانیه به خط پهلوی که متن به زبان هورامی بسیار نزدیک است بدست آمده است که درآن چند بیت شعر به صورت مرثیه نوشته شده است.

این اشعار براین دل دارد که کردها و بویژه هورامیها درآغاز آیین زردشتی داشته اند و اهورامزدا را پرستش نموده اند.

در این اشعار حمله اعراب را به خاک کردستان به تصویر می کشد که ا. یک و نیم قرن پیش و پس از رحلت شیخ مرتضی انصاری، زعامت شیعیان به میرزای محول شد و این عالم مجاهد با تحریم تنباکو، ضربه سختی بر استعمار انگلیس وارد آورد. اورامان نیوز: هنرمند پرآوازه کرد(هورامی)دربیمارستان سیدال ء سنندج بستری شد. این گزارشات حاکیست که محمد حسین خالدی هنرمند پیش وت ،مشهور به حمه حسین کمینه ای به علت بیماری در بیمارستان سیدال ء سنندج بستری شد. محمد حسین خالدی مشهور به حمه حسین کیمنه ای از هنرمندان پر آوزاه و برجسته سروآبادی است که بیش از چندین دهه است که با فعالیت در ع. در زمان میرزای ، طلبه ای بالباس کهنه بر درخانه اش آمد و گفت میرزا را کاردارم مردم گفتند میرزا بر مجتهدین وقت ندارد آن موقع تو آمده ای و میگویی میرزا را کار دارم؟ گفت عیبی ندارد من میروم اما به میرزا بگویید فلانی آمده بود. خبر به میرزای رسید ناگهان میرزا سرو پای دوید و طلبه را درآغوش گرفت دفتردار میرزا تعجب کرد، آن طلبه رفت. میرزا گفت. به دنبال نشت گاز در یکی از لوله های انتقال گاز عبوری از خیابان میرزای تهران و امکان بروز حادثه و انفجار، جلوگیری از تردد مردم و پا ازی محل آغاز شده است. فاطمیه
پیشنهاد
روضه ی فوق العاده حضرت زهرا (س)
به همراه استفاده از متن مقاتل عربی
حجت ال میرزای محمدی
رنگ پاییز به دیوار بهاری افتاد


[لطفاً برای دریافت مداحی و مشاهده متن به ادامه مطلب بروید...] ادامه مطلب میرزای قمی نویسنده کتاب «قوانین الاصول» می گوید: من با علامه بحر العلوم با هم در درس وحید بهبهانی شرکت می کردیم و در مباحثاتی که من با ایشان داشتم اغلب من تقریر کرده و درس را توضیح می دادم تا اینکه من به ایران آمدم و سید بحر العلوم در نجف ماند میرزای قمی سپس ادامه داد: بعدها وقتی شهرت علمی سید بحرالعلوم به من رسید تعجب می که این نباید تا این حد از حیث علمی قوی شده باشد تا اینکه من برای زیارت عتبات عالیات وارد نجف اشرف شده و سید را ملاقات ، با اینکه میرزای قمی، خود از بزرگان به شمار می رفت، می گوید: من دیدم سید بحر العلوم همانند دریای مواج و عمیقی از دانش هاست سپس از او پرسیدم: ما در یک درجه ای از علم بودیم لذا شما در این حد نبودی و چطور شد که به این معارف دست یافتی؟ سید رو به من کرد و گفت: میرزا این از اسرار است اما من آن را به تو می گویم به شرطی که تا زنده هستم به ی نگویی! علامه بحر العلوم ادامه داد: چگونه این طور نباشم در حالی که آقایم حجت بن الحسن(ع) شبی مرا در مسجد کوفه به مبارک خود چسباند .
منبع : عقیق

مکان ثابت جدید هیأت واقع در شیخ طوسی غربی - اول خیابان میرزای - جنب دندانپزشکی شهروند. اول کوی ک ار
سیدی که زمان او رادر آغوش کشید میرزای قمی نویسنده کتاب «قوانین الاصول» می گوید: من با علامه بحر العلوم با هم در درس وحید بهبهانی شرکت می کردیم و در مباحثاتی که من با ایشان داشتم اغلب من تقریر کرده و درس را توضیح می دادم تا اینکه من به ایران آمدم و سید بحر العلوم در نجف ماند. میرزای قمی سپس ادامه داد: بعدها وقتی شهرت علمی سید بحرالعلوم به من رسید تعجب می که این نباید تا این حد از حیث علمی قوی شده باشد تا اینکه من برای زیارت عتبات عالیات وارد نجف اشرف شده و سید را ملاقات ، با اینکه میرزای قمی، خود از بزرگان به شمار می رفت، می گوید: من دیدم سید بحر العلوم همانند دریای مواج و عمیقی از دانش هاست سپس از او پرسیدم: ما در یک درجه ای از علم بودیم لذا شما در این حد نبودی و چطور شد که به این معارف دست یافتی؟
رئیس حوزه علمیه اصفهان گفت: انی که همانند میرزای افراد شایسته ای را تربیت و تحویل جامعه می دهند در ثواب اعمال نیکوی آن ها شریک هستند. میرزا هاشم قزوینی بیان می کند: اگر انسان، انسان شد، عالم در تسخیر اوست، اینکه یخ است، اول باید بتوانی خطورات ذهنی خودت را کنترل کنی، آن موقع است که اعمال درست می شود، این حدیث را شنیدی که فرمود: «انما الاعمال بالنیات»؟ بیوگرافی (عادل محمدپور) نویسنده و رو مه نگار *در یکی از روزهای پاییزی سال1336 (والدین به یاد نمی آورند که کدام روز بوده) در روستای دزلی از توابع هورامان به دنیا آمده در همان روستا تا کلاس ششم ابت ( آ ین دوره نظام قدیم)درس خوانده، سپس جهت ادامه تحصیل به شهر مریوان آمده و دوره ی دبیرستان را تا پایان کلاس ششم در رشته ی طبیعی آن هنگام به پایا. حمد و ثنای فراوان شایسته آن بی همتای مهربان و درود بر رحمت عالمیان و صفوت آدمیان(ص). جناب آقای ( محمدامین میرزای هورامی)با سلامی از وفا و تحیتی با صفا به حضور شما سرور انور که از پرتو هنرتان ؛قدربین و صدرشین گشته اید ،و با ایجاز و اعجاز کلام مایه ی بهجت و مسرت دلهای انام شده اید . به راستی که هنر چشمه ی زاینده است و ت یابنده.گیرنده های ع. ئانه چی شاهو بی ده نگو ساته ن/راکی مارانی هوهو سوره گول چی کشو ما ته ن
هه راله بره می چی رنگش زردن/چیش بیه ن مزه ی به رزاش بردن
شنه ی بای شمال هه والش ئارده ن/یادی یاره که ی هورامان
چنور وه ش بیه ن شوبو چی مردن/ریواو چی پاسه بالاش ن
شه تاو چی سه وای جارانش نیه ن/ژره ژ چی قابکه ش چون جاران نیه ن آفرین بر عقل و بر انصاف باد (نگاهی انتقادی به کتاب ئاوری ئارگا) رضا قنبری عبدالملکی یار و عضو هیأت علمی دامغان چکیده «ئاوری ئارگا» نخستین مجموعۀ شعر حامی نیکبخت عبدالملکی است که شعرهای 1382 تا 1393 این شاعر را در خود جای داده و به وسیلۀ انتشارات «زانا» روانۀ بازار کتاب شده است. حامی در سرودن اشعار این کتاب از گویشِ کردی که از مهمترین ار. فتحعلی شاه دید جوانی بسیار با ادب از آن ها پذیرایی می کند، از میرزا پرسید: این جوان چه نسبتی با شما دارد؟! میرزا گفت: پسر من است، فتحعلی شاه که شیفته جمال و کمال جوان شده بود، به میرزا گفت: دختری دارم، دوست دارم همسر پسر شما شود! به گزارش فارس، پانزدهم جمادی الثانی سال ۱۲۳۱ هجری قمری مرجع تقلید تشیع در شهر قم به دیار حق شتافت، میرزا اب. مرکز نوسود برنامه اصلی و محوری تابستان خود را برمبنای معرفی هر چه بهتر فرهنگ و ادبیات غنی منطقه قرار داده است. کلیه فضاسازی مرکز منطبق با موضوع انجام گرفته و فعالیتهای جاری مرکز از قصه گویی، معرفی کتاب،شعر خوانی و ... در راستای تحقق همین هدف است. قرار است اعضا در طول فصل تابستان با کمک مربیان خود به جمع آوری ضرب المثل ها و شعرها و داستان های هورامی می پردازند و آن را در بورد مخصوص خود می چسبانند. مربیان نیز برای آشنایی هرچه بیشتر اعضا کتاب شعرهایی را به زبان کردی تهیه کرده اند و درجلسات مختلف با این شعرها را با اعضا کار می کنند. تصاویری از برنامه: مسابقات فوتسال مقطع ابت منطقه کالپوش با شرکت 8تیم در محل سالن ورزشی سوداغلن در تاریخ 95/1/24برگزار گردید که در پایان تیم فوتسال دبستان میرزای نردین به مقام قهرمانی این دوره از مسابقات دست یافت و تیم شهید تند گویان تلوبین به مقام دوم این دوره از مسابقات دست یافت و در پایان از تیم های برتر تقدیر به عمل آمد یاهو یادداشتهای من اخیراً به دعوت یکی از دوستان دلسوز و خوبم (آقای ابراهیم شمس) پیشنهاد د که سفری به زادگاهش (شرکان) برویم و بنده با کمال میل در حضور و خدمت ایشان ، که گویا مجلس و تعدادی از مشاورین وزراء میایند ، قبول ، تعدادی از مسئولین و مشاورین وزارتخانه ها و مجلس در مسجد روستا جمع شدند و از ای مشکلات صحبت گردید ، در ادامه جناب آقا. مسئولین شهرستان تلاش بیشتری در زمینه اتمام بیمارستان و سد میرزای کوار نمایند تا مردم از لحاظ درمان و آب آشامیدنی و کشاورزی در فشار قرار نگیرند. دیروز شهرستان کوار با حضور گسترده مردم و مسئولین به ت حجت ال مه رور موقت شهرستان برگزار گردید. وی ضمن دعوت همگان به تقوای الهی و تبریک نیمه شعبان، مطالبی را پیرامون اخلاص در عمل عنوان نمود. . که رگێ هێڵه تڵه ینه رێڤ جه رڤا، ژه ن و شوو بێنێ که یڵێ وه نه ژیوێنێ ئاذێ ژیوه یوی وه ش شا بێ و بهفه رێحه روژگاری ویرنێ نێ ، چوون که رگێ وه شا بێ هێڵێ تڵه ینێ که رێ .که رگێ هێڵه تڵه ینه،چن روێ جارێو هێڵو که رێ و پیاکه به فه رێحه وه هێڵه که ی به رێ په ی بازاریو وره شش ، شۆ نیشه ره به پووڵه که یش هه ر چێو شا گه ره ک بیا یا ئه سانێ و ئارێوه په ی7 ی. %d8%a8%db%8c%d8%a7%d9%86+%d9%86%d8%b1%d9%85+%d9%85%d8%b7%d8%a7%d9%84%d8%a8%d8%a7%d8%aa+%d8%a7%d8%b2+%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d9%87+%d9%87%d8نشست هم شی توسعه و عمران شفت با حضور فعالین فرهنگی ، اجتماعی و این شهرستان در سالن میرزای شفتی فرمانداری برگزار شد. ادامه: بیان نرم مطالبات از آموزه های قرآن کریم است شیخ فضل الله نوری ، پرچمدار مشروعیت مشروطه
شیخ فضل الله نوری ، پرچمدار مشروعیت مشروطه
حاج شیخ فضل الله نوری از بزرگترین علمای متنفذ ایران در قرن 13 و 14 ق. است.
شیخ فضل الله نوری فرزند ملاعباس کجوری بود و ذیحجه 1258ق در تهران به دنیا آمد. دروس مقدماتی را در تهران خواند و برای ادامه تحصیلات عازم عتبات گردید. وی از درس شیخ راضی استفاده برد و سپس به همراه اش ـ محدث نوری ـ و در 1292ق به سامرا رفت و چند سال از درس میرزای استفاده کرد، تقریرات او را نوشت و از شاگردان بارز میرزا به شمار می رفت .
شیخ فضل الله پس از 1300ق به تهران بازگشت و به تدریس و حل مشکلات مردم پرداخت. و به زودی از علمای برجسته تهران شد.
شیخ فضل الله نوری در ضدانگلیسی تنباکو ـ 1309ق ـ ، به ی میرزای ، شرکت داشت . پس از درگذشت میرزای (شعبان 312ق )، و احتمال مرجعیت وی و میرزا حسن آشتیانی که خطری برای انگلستان محسوب می شد، شبنامه هایی در ذیقعده 1312ق توسط وابستگان انگلیس پخش شد. شیخ فضل الله پس از درگذشت میرزای آشتیانی (جمادی الاول 1319ق )، عالم و مجتهد اول تهران شد.
وی در شوال 1319ق از راه گیلان و استانبول عازم حج شد و پس از انجام مناسک در 2 محرم 1320ق از راه جبل به نجف رفت و سپس به ایران بازگشت. در 1323ق. و در پی اعتراض های حزبی که علیه ت صورت گرفت و به تحصن در حضرت عبدالعظیم (ع ) انجامید، علی رغم تأکید آیت الله طباطبایی و بهبهانی ، در تحصن شرکت نکرد، زیرا مخالفت ها را به تحریک جناح های رقیب در حکومت می دانست . به همین دلیل در این دوره به جرم عدم شرکت در این تحصن آماج حملات و هتاکی های شبنامه نویس ها قرار داشت .
وی جزو نخستین علمای تهران بود که با سیدعبدالله بهبهانی و سیدمحمد طباطبایی در اعتراض به استبداد عین ال ه همصدا شد و حرکت ضداستبدادی آنان را تقویت کرد و سپس در مهاجرت دسته جمعی و اعتراض آمیز علما و گروه زیادی از صنوف مردم به قم که به مهاجرت کبری مشهور شد، شرکت کرد.
در جریان این مهاجرت ، شاه و دربار در برابر عظیم مردمی عقب نشینی کرد و به دنبال آن برای نخستین بار مجلسی تشکیل شد تا با تدوین قانون اساسی ، حدود اختیارات شاه و ت و مردم ، و تکالیف متقابل آنان را نسبت به یکدیگر مشخص کند. شیخ فضل الله نوری که کمی پیش از پیروزی به اه مشروطه خواهان غربگرا بدگمان شده بود، پس از بازگشایی مجلس و شروع جلسات و مذاکرات درباره نظامنامه (قانون اساسی ) و اظهارنظرات برخی نمایندگان متنفذ، یقین کرد که عناصر مؤثر مشروطه خواه ، به دنبال ایجاد نظام دموکراسی غربی همانند نظام های کشورهای اروپایی در ایران هستند. جوهر و روح این نظام ها که براساس قوانین موضوعه و عرفی بود در بسیاری موارد، با قوانین ی در تعارض بود. شیخ فضل الله با حضور در جلسات کمیسیون تدوین ، می کوشید تا روح قانون اساسی را براساس شریعت ی بنا کند و یا از موارد متعارض آن جلوگیری نماید، اما مقاومت او بامخالفت سرسختانه برخی از مشروطه خواهان غربزده و بی دین مواجه شد و مطبوعات متعدد مشروطه خواه تهران و سایر شهرستانها به او حمله د. شیخ پس از چند روزی از مشروطه طلبان جدا شد، زیرا مشروطه را با شریعت سازگار ندانست و خواستار حکومت مشروطه مشروعه شد. او گفته بود: «مشروطه ای را که از دیگ پلوی سفارت انگلیس سردرآورد، نمی خواهد.» از این پس اختلافات بین مشروطه خواهان و شیخ فضل الله و طرفدارانش آغاز شد، به طوری که طرح ترور شیخ ریخته شد و در 16 ذی الحجه 1336ق توسط کریم دواتگر به وی سوءقصد شد و گلوله ای به پای شیخ اصابت کرد. ضارب نیز هنگام دستگیری گلوله ای به گلوی خود شلیک کرد و مجروح شد ولی پس از مدتی که در زندان به سر برد شیخ ضارب خود را بخشید.
در این دوره جنگ بین مشروطه خواهان و مستبدین با فتح تهران توسط قوای بختیاری و مجاهدین گیلانی پایان یافت و محمدعلی شاه از سلطنت خلع و احمدمیرزا ولیعهد بر تخت سلطنت تکیه زد. به شیخ فضل الله پیشنهاد شد تا برای تأمین جانی ومالی به سفارت روس پناهنده شود، اما وی نپذیرفت و شهادت را بر توسل به بیگانه ترجیح داد.
جمعی از مغرضان و بی دینان به منزل شیخ رفته او را دستگیر د و به میدان توپخانه بردند. وی در محکمه انقل که دادستانش شیخ ابراهیم زنجانی بود به محکوم شد و یپرم خان ارمنی که ریاست نظمیه را به عهده داشت حکم را به اجرا درآورد و شیخ به دار آویخته شد.
مرحوم شیخ فضل الله که برترین علمای آن دوره بود، تألیفاتی چند نیز از جمله : تذکره الغافل و ارشاد الجاهل و صحیفه مهدویه و غیره دارد. وی شعر نیز می سرود، و چندین قصیده در مدح ان و اهل بیت (ع ) به خط و انشای وی موجود است . در مرحله پایانی مسابقات فوتسال مقطع ابت منطقه میامی که با شرکت تیم های مدارس منتخب منطقه در تاریخ 1395/2/5در سالن ورزشی انقلاب ی میامی برگزار گردید در پایان تیم فوتسال دبستان شهید طاهری میامی به مقام قهرمانی این دوره از مسابقات دست یافت و تیم دبستان میرزای نردین و سرحدات به ترتیب مقامهای دوم و سوم این دوره از مسابقات را ب نمودند لازم . زنگ اول : آقای بنی کریم دبیر دینی درس 12 را درس دادند و درس 11 را از دانش آموزان پرسیدند. زنگ دوم : آقای بزرگمهر دبیر رایانه اطلاعاتی درباره کار عملی به دانش آموزان گفتند و آقای میرزای مدیر مدرسه درباره نرم افزار ا ل و پاو وینت اطلاعاتی به دانش آموزان گفتند. زنگ سوم : آقای نصرتی دبیر ریاضی صفحاتی از گل واژه را با دانش آموزان حل نمودند و آ. ابوتراب اصفهانی اَبوتُرابِ اِصْفَهانی، متخلص به تُرابا (ح 989-1072ق/1581-1662م)، خوشنویس قلم نستعلیق و شاعر. وی در یک خانوادۀ بزرگ و توانگر اصفهانی زاده شد (ایرانی، 123). در منابع از تاریخ تولد او سخنی نرفته، اما از آنجا که به نوشتۀ میرزای سنگلاخ (ج 2، احوال میرزا ابوتراب) به هنگام مرگ 83 ساله بوده، می بایست در 989ق به دنیا آمده باشد. در جوانی «مدتی به مقتضای سن به هرزه گردی» مشغول بود و سپس به تزکیۀ نفس پرداخت و در این راه کوشش بسیار کرد. او در خوشنویسی نخست ملاعلی فایضی (د 1036ق) بود (نصرآبادی، 208)؛ بعد از او از میرعماد سیفی قزوینی تعلیم خط گرفت. او خود چگونگی پیوستنش به میرعماد را چنین نقل می کند: «روزی در قهوه خانه نشسته بودم که مرحوم میرعماد به اتفاق رشید همشیره زاده اش، از در قهوه خانه گذشت. به خاطر فقیر رسید که اگر میرصفای باطن دارد، به قهوه خانه می آید. با اینکه چند قدم رفته بود، برگشته به قهوه خانه آمد، قهوه خورد و برخاسته گفت که در خانۀ ما هم اینها می باشد. فقیر کتنبه شده، روز دیگر به منزل ایشان رفته و در بالاخانه ای که بر سر در بود مکان ساخته، دوازده سال حرکت ن ، چنانکه گلیمی که در زیر من بود، جای پای من سوراخ شد» (همانجا). ابوتراب از محضر میر بهرۀ بسیار برد و شیوۀ خط او را به خوبی آموخت و از ان کتابت قلم نستعلیق و برجسته ترین شاگرد میر شد. نصرآبادی (همانجا) می نویسد: «خط جوانیهای او هیچ کم از مشاهیر نیست». وی تا پایان زندگی میز در خدمت وی به سر برد و خلیفۀ مکتب او بود و میر او را «فرزندی» خطاب می کرد (میرزای سنگلاخ، ج 1، احوال میرعماد، ج 2، احوال میرزا ابوتراب). پس از کشته شدن میرعماد (1024ق) که ان او از بیم ممتواری شدند. ابوتراب تنها ی بود که جرأت کرد به کفن و دفن جسد بر خاک ماندۀ ش اقدام کند، اما سنگی که او برای آرامگاه میر تدارک دیده بود، همچنان بر جای ماند تا بر گور خود او نهادند (همو، ج 1، احوال میرعماد). با قتل میر، ابوتراب جانشین او شد. نوشته اند «دست مبارکی داشت، هر از او تعلیم گرفت. خوشنویس شد» (نصرآبادی، همانجا) و این به سبب توانایی او در خوشنویسی و آگاهی بر آداب و روش تعلیم و نیک سرشتی و حسن رفتار او بوده است (بیانی، احوال و آثار، 1/25). وجود فرزندانی چون نورالدین و محمدصالح اصفهانی و شاگردی چون محمد محسن ی (همان، 3/767، 831، 948)، نوشتۀ نصرآبادی و سخن مؤلف ریاض الشعرا را که می گوید: «شاگردانش از مشاهیر خوشنویسان شدند» (نک : واله داغستاانی، ذیل «ترابا»)، تأیید می کند. اوتراب در اصفهان درگذشت و در مسجد للنبان به خاک س شد (میرزای سنگلاخ، ج 2، احوال میرزا ابوتراب). وی به شیوۀ متقدمان شعر می سرود، شعر را خوب می فهمید و ترابا تخلص می کرد. از اشعار او یک دوبیتی در تذکرۀ نصرآبادی (همانجا) و دوبیتی دیگری در مرآه العالم (بختاورخان، 2/448) نقل شده، اما میرزای سنگلاخ (ج 2، احوال میرزا ابوتراب، ج 1، احوال میرعماد) قصیده ای در سوک میرعماد با مطلع زیر: دهر پرفتنه و پرمشغله و پرغوغاست شرح این ماتم و این سوک کراخودیار است و قطعات و غزلیات دیگری نیز به او نسبت می دهد. آثار شناخته شدۀ او عبارتند از: قطعه ای به قلم چهار دانگ و دو دانگ عالی با رقم «ذرۀ بی مقدار ترایا...» در کتابخانۀ سلطنتی پیشین ایران (بیانی، فهرست نمونۀ خطوط، 148، 247)؛ قطعه ای به قلم دو دانگ خوش با رقم و تاریخ (ابوتراب 1052) از مجموعۀ پیشین مهدی بیانی در موزۀ هنرهای تزیینی تهران (همو، احوال و اثار، 1/26؛ مرقع رنگین، «الواح»)؛ همچنین قطعه ای به قلم دو دانگ خوش با رقم و تاریخ «ابوتراب 1051» در موزۀ رضا عباسی تهران و نیز یک نسخۀ سبحه الابرار جامی به قلم کتابت خوش نیز در کتابخانۀ پیشین سلطنتی نگاهداری می شود که در پایان نسخه، کتابت آن به ابوتراب نسبت داده شده و به شیوۀ خط او نیز هست «و مستبعد نیست که خط ابوتراب اصفهانی» باشد (بیانی، فهرست ناتمام، 319، 320). میرزای سنگلاخ به روش همیشگی خود به او نیز چون دیگر خوشنویسان لقب بخشیده و وی را «رئیس الخطاطین» خوانده و کتابت دیوانهای شماری از شعرای نامدار و گمنام و مرقعات نفیس متعدد موجود در «ایران و روم» و قطعات خط بسیار به او نسبت داده (ج 2، احوال میرزا ابوتراب) که هیچ یک از این آثار تاکنون دیده نشده است. عباس حاجیها خدایا از مال حرام حفظمان کن. جامعه مان به قهقرا میره. چرا؟ به خاطر اینکه شکم هامان از مال حرام پره.
حسین(ع) روز عاشورا وقتی برای لشگر یزید سخنرانی کرد شروع داد و بیداد . حسین(ع)بهشان گفت شما نمیشنوین چون شکماتان مملو از مال حرامه.
روزی میرزای فتوا داد تنباکو حرامه همه قایاناشانه ش تن.امروز آقای جوادی آملی هرچه میگه بانکداری ماربا.
اولین بار ابوالفتح گیلانی (متوفی ۱۵۸۸) پزشک ایرانیِ دربار اکبر اول، سلطان مغول هند بود که دود تنباکو را از یک ظرف آب عبور داد تا آن را خالص تر و سرد نماید و از این طریق قلیان که در شبه قاره به حقّه معروف است را ابداع نمود.

قلیان کشیدن در ایران از چه زمانی آغاز شد؟
مورخان می گویند احتمالاً کشیدن قلیان که اختراع هندی – ایرانی اس. ایشون «عزت ملک خانم» نخستین خانم خبرنگار ایرانی هستند دختر قلی میرزای عمادال ه تشاهی، پسر محمد علی میرزا تشاه، فرزند فتحعلی شاه قاجار که از سال۱۳۰۶ ملقب به «اشرف السلطنه» شدند.  «عزت ملک خانم» نخستین خانم خبرنگار ایرانی رئیس جمهور اسبق کشورمان در سفر به زادگاه خود اردکان، با تعدادی از مسئولین استان و شهرستان، اعضاء شورای ی شهر و تنی چند از اقشار مختلف مردم، دیدارهای جداگانه ای داشت.

به گزارش سایت خبری - تحلیلی پیک امید - سید محمد خاتمی در سخنانی، ضمن اشاره به عمل جراحی موفقیت آمیز ی، برای سلامتی ایشان دعا نمود. همچنین از نگارش و ارسال نامه ای.

کودک آزاری که این روزها درکوچه و خیابان ، وای وای و آخ آخی را راه انداخته ، اتفاق نو و تازه و چیزی نیست که عاملش فقط همین خانم باشد.....
و البته چیزی که هیچ وقت اشاره نشد ، این بود که فمینیست ها فهمیدند که یک زن هم می تواند دگرآزاری کند....وقتی ی دائما خویش را قربانی بپندارد ، حتما قربانی برای قربانی خواهد یافت ، تا انتقامی ناخوداگاه را تجربه کند....
عامل این کودک آزاری جامعه و مردمی هستند که اتفاقا ایرانی هم هستند و همگی فرزندان کوروش و البته دروغ گویی هم در آنها کم نیست .....جامعه ای که دائما در پی دروغ گفتن و کتمان حقیقت هستند....
خانواده هایی که فکر می کنند ، تنها راه خوشبخت فرزندانشان گران ترین مدرسه ها و معلم ها و ها ست....
جامعه ای که آموزش انسانیت بر فرزندش را به فراموشی س و تنها راه رستگاری فرزندش را فرستادنش به ، کلاس موسیقی ، یادگیری زبان خارجی و پول زیاد می داند....
جامعه ای که فراموش کرده ، ایران روزی مهد معرفت های بی پایان بوده....
جامعه ای که با سوادهایش مولانا و شمس را دو خل و دیوانه و شیرین عقل وگاهی هم جنس باز می پندارند و سعدی را یک هم جنس گرا !
.....
شیدن به اینکه ، این اتفاق فقط در همان مهد کودک رخ می دهد و هیچ جای دیگر امکان رخ دادن ندارد به نظرم ساده شی بیش نیست....
کودک آزاری در جان و تن فرهنگ ایران زمین ، ریشه ای دیرینه داشته است ، از همان هنگامی که عاقلان ما خوردن چوب توسط معلمین را یک ا ام می پنداشتند و میرزای مکتب هم خداوندگاری بود که حق به فلک کشیدن را داشت......
فکر نمی کنم در آن دوران طبقهء پایین دست جامعه ک نش را به مکتب خانه می فرستاد ، آنها هدایای چرب و نرم فرهیختگان آن دوران به میرزای مکتب بودند....
ایرانی همیشه علاقهء عجیبی به انکار و کتمان هر چیزی داشته و البته یکی از اولین و بهترین راه های برخوردش با مشکلات همین مکانیزم بوده....انکار !

تا وفتی فرهنگ یک گوهر گمشده برای این مرزو بوم باشد فرهنگ ( فر = نور ، هنگ = آهنگ ) دیگر ، آهنگ نور و معنای بیرونی نخواهد داشت .... معرفی آقای همایون محمدنژاد نویسنده و شاعر و وبلاگ نویس هورامان متولد روستای دزآور(زاوه ر)ازتوابع بخش نوسود شهرستان پاوه(هورامان لهون) درشهریور1351 دوران ابت وراهنمایی رادر روستای دزآور وشه اوه دوره متوسطه رادرشهرمریوان گذرانده اند. اخذ فوق دیپلم ادبیات فارسی درسال 1371-سنندج/ اخذ کارشناسی مدیریت وبرنامه ریزی آموزشی درسال1378-مریوان فعالیت ها واقدامات فرهنگی وآثار: 1-ترجمه دوبیتی هایی از باباطاهرهمدانی به زبان هورامی درسال1369 2-تألیف کتاب(سرزمین من؛هورامان)درسال1371 که درآذرماه1384به اتمام رسیده وباتوجه به تغییر جغرافیای هورامان درمناطق تخت وژاورد ای سنندج وکامیاران وسروآباد؛درحال اصلاح مرزهای ا ومناطق یادشده بوده که درآینده نزدیک به چاپ می رسد. 3-شرکت درهمایش ها وکنگره ها وهمایش های کردستان وهورامان در ای سنندج-مریوان-پاوه-سروآباد-کامیاران-هورامان تخت-نوسود ونودشه و ارائه مقالات درارتباط با زبان وفرهنگ وجغرافیای هورامان به زبان های فارسی وهورامی. 4-شرکت درهمایش ها وفستیوال های داخلی ا وروستاهای هورامان وارائه مطلب ومقاله ازجمله:همایش هورامان شناسی انجمن فرهنگی-ادبی- روجیاردرسال 1384(ازاعضای اصلی وفعالان این انجمن می باشند)-مراسم انجمن فرهنگی –ادبی روجیار درشهرک کانی دینار مریوان درسال1385-کنگره هورامان شناسی شهرستان کامیاران درسال1385-مراسم تجلیل ازنویسنده فقید هورامان مرحوم محمدمصطفی زاده دراسفندماه1391مریوان-مراسم نوروز روستای چشمیدر1392-مراسم تجلیل ازشاعروتاریخ نویس هورامان؛ باو زا هشمیزی درروستای هشمیز ژاورودسنندج1392-مراسم تجلیل ازفعالان کلاس زبان هورامی روستای ژیوار در تابستان1392-شرکت درکلاس وهمایش های مربوط به کلاس زبان هورامی دانشجویان پیام نورمریوان درسال1389-همایش داستان کوتاه هورامی درشهرنودشه درمردادماه1392-شرکت درهمایش تجلیل ازماموستاملا احمد نودشی درشهرنودشه درسال 1391- شرکت درهمایش های تجلیل ازبزرگمردهنرآوازهورامان عثمان هورامی به دعوت انجمن وژین درسال1391-شرکت درهمایش تجلیل ازآقایان احمد محمدی وملااحمد نظیری درسال1391-مریوان 5-چاپ یکی ازمقالات درنشریه دانشجویان(دانشجومعلم)شهرسنندج درسال1371-به نام هورامان؛دریک نگاه -مکاتبه با مجله (سروه)شماره 87به تاریخ مهرماه 1372--چاپ مقاله دررو مه منتشرشده(تیشک)درسال1374مریوان -ارائه مقالات ادبی وفرهنگی دراکثروبلاگ ها وسایت های کردستان وهورامان ازسال1389تاکنون-ارائه داستان کودک آواره جنگی به مدرسه راهنمایی دخترانه رس مدرسه که این داستان درسال1376رتبه اول مسلبقات فرهنگی-هنری مریوان را ب کرده وبه مرحله استانی راه یافت (دبیرادبیات همان سال درمدرسه راهنمایی دخترانه رس ). 6-عضوانجمن ها وموسسات(انجمن فرهنگی-ادبی-روجیار-داوطلبان هلال احمر-موسسه قلم هورامان)ازسال های1384تااکنون (درحال حاضرایشان مسئول اطلاع رسانی وروابط عمومی انجمن فرهنگی-ادبی-روجیارمی باشند.) 7-مدیر وبلاگ هایی که درارتباط بازبان وفرهنگ وهنروتاریخ وجغرافیای هورامان درعرصه فضای مجازی ازفعالان وبلاگنویس می باشندکه ازمهم ترین آنها هورامان هانه به رچه م وکتابخانه هه ورامان(یانه وکتێبووهۆ رامانی)بوده که ازپربازدیدترین ومشهورترین وبلاگهای هورامان محسوب می شوند؛وآقای محمدنژاد وفعالیت ایشان برای اکثرمناطق کردستان و هورامان درعرصه فرهنگ وادب شناخته شده است. 8-یکی ازمدیران انتشارات ڕێباز درمریوان که به تازگی افتتاح شده ودرجهت چاپ وانتشارکتاب فعالیت خودرا آغازکرده است. 9-مصاحبه اختصاصی رادیوهای استان کردستان سنندج و مریوان(بخش زبان هورامی)درموردهورامان وروستای دزآورباایشان درسال1378-مصاحبه رادیویی رادیومریوان؛به تعدادبیش از10بار ازسال های1373تااکنون درباره موضوع های-هورامان-معرفی وبلاگ هورامان هانه به رچه م –معرفی روستای دزآور-هورامان وفعالیت های فعالان برای زبان وادبیات هورامی-روزجهانی زبان مادری(برنامه 1ساعته). 10-آثاروکتابهای دردست چاپ:1-ترجمه داستان های گالیوربه زبان هورامی-2روستای تاریخی زاوه ر(دزآور)-3-داستان هورامی(روچنوو ئاواتی)-4--گردآوری مقالات وارائه مطالب ادبی وفرهنگی وتاریخی دریک کتاب..


هه ورامان هانه به رچه مسه فه ره کێ گالیوێری

هورامان هانه به رچه م

سرزمین من؛هورامان(دردست چاپ)منبع:http://www.salampaveh.ir/وب سایت سلام پاوهدرضمن این مطلب درسایت ها و وبلاگ های زیرمنتشرشده است:http://www.sarkav.ir دانشنامه وهه ورامانی/http://www.jarchi.irوبسایت نوریاو(نوریاب) /http://evinebook. /کتێبخانه ی کوردی ئه وین /http://nowdeshehcloop.ir/وبسایت نودشه کلوپhttp://haneberchem.mihanblog.com/هورامان هانه به رچه م/وبسایت نیریز/وبسایت شهرباینگان/وبسایت شاهوصالحیhttp://hawramanktab.mihanblog.com/کتابخانه هه ورامان؛یانه وکتێبووهۆ رامانی /http://eqra1392. قاریان هورامان/ علامه میرزا حسین سبزواری؛ فیلسوفی برجسته و حکیمی فراموش شده! است که به همراه صهبای قمشه ای، علی آقا حکیم و میرزای جلوه معروف به حکمای اربعه ی مکتب فلسفی تهران می باشد. شرح حالی از وی در ادامه خواهد آمد. البته غیر از برخی اصلاحات جزئی که توسط هفته نامه در مقاله صورت گرفته، تصویر مرحوم آیت الله میرزا حسین فقیه سبزواری توسط هفته نامه ب.
اَبوتُرابِ اِصْفَهانی، متخلص به تُرابا (ح 989-1072ق/1581-1662م)، خوشنویس قلم نستعلیق و شاعر. وی در یک خانوادۀ بزرگ و توانگر اصفهانی زاده شد (ایرانی، 123). در منابع از تاریخ تولد او سخنی نرفته، اما از آنجا که به نوشتۀ میرزای سنگلاخ (ج 2، احوال میرزا ابوتراب) به هنگام مرگ 83 ساله بوده، می بایست در 989ق به دنیا آمده باشد. در جوانی «مدتی به مقتضای س. شیخی که معروف به«شیخ ارده شیر»بود یک شب در زمستان در میان مقبره میرزای قمی در قبرستان شیخان خو د. صبح که برای بلند شد دید برف زیادی آمده و پشت در را محکم گرفته. شیخ هر کاری کرد در باز نشد و در میان مقبره ماند. آیت الله مرعشی می فرمودند:در قم شیخی بود معروف به شیخ ارده شیره. جهت معروف شدن به این نام بود که او به ارده شیره بسیار علاقه داشت. آدم فقیری بود و خانه و منزلی نداشت. در حقیقت تارک دنیا بود.یک شب در زمستان در میان مقبره میرزای قمی در قبرستان شیخان خو د. صبح که برای بلند شد دید برف زیادی آمده و پشت در را محکم گرفته. شیخ هر کاری کرد در باز نشد و در میان مقبره ماند.از طرفی وسیله وضو حتی وسیله تیمم هم نبود چون مقبره با گچ و سیمان و سایر مصالح ساختمان پوشیده شده بود.نزدیک طلوع آفتاب شد دید ش قضا می شود با همان حال بدون وضو و تیمم صحیح را خواند.بعد از رو کرد به طرف آسمان و دست ها را بلند نمود و به شوخی به خداوند عرض کرد: خدایا تا به حال تو به من هر چه دادی من چیزی نگفتم قبول .گاهی نان و پنیر دادی قبول . گاهی نان و ارده شیره دادی شُکر گاهی هم نان دادی اصلا خورش ندادی باز هم قبول پس خدایا تو هم امروز این یک بی طهارت مرا قبول کن و مرا مواخذه نکن.
بعد از وفات شیخ یکی از دوستان صالحش او را در خواب دید و پرسید خدا با تو چگونه رفتار کرد؟
گفته بود: خدا مرا به واسطه همان یک بخشید.
هر چه را که خدا مقدر کرده، خوب یا بد، تلخ یا شیرین، کم یا زیاد، سیری و گرسنگی، غم و شادی، داری و نداری همه را باید قبول کرد و شکر کرد نه این که با کم و زیادش ح تغییر کند باکوچکترین صدمه با خدا سر جنگ پیدا کنی.