میرزای هورامی

به نقل از خبرگزاریها در مورد میرزای هورامی : 1ئاڤۆ ئاڤ وازی ، پێسه نه گۆشتوو به رازی2ئه ڎا وینه کناچێ بوازه 3ئاڤۆ رۆخانه ی مدرۆ تۆ نه مدری4ئینه گرڎ زه نگۆڵ زلێنێ من بلوو په ی یانه و وه یوێ5برا وه ش بۆ په ی براژه نێ ، واڵێ بنیشۆ سه ی ته وه نی6با هه ر تووته گه فۆ مانگه شه وێ7ئاساو به دڵوو وێش هاڕۆ چه قچه قه سه ره و وێش ماڕۆ8به ئاڤۆ زه مزه می پشۆره ش پاکیش نمه ی9براییما بره ی ، کیسه ما جیه .
میرزا محمدشفیع کدکنی مشهور به میرزای عالمیان شاه عباس اول صفوی در گیلان، مازندران، ری، قزوین و اسان بود. متأسفانه تاکنون پژوهشی دقیق و مستقل درباره این شخصیت تاریخی به نگارش درنیامده بود از این رو این جانب(رضا نقدی) دست به کار شد و زندگی این مقتدر کدکنی را بازسازی و همراه چند سواد سندی که از ایشان باقی مانده بود به نگارش در آورد. متاسفانه تاکنون به صورت علمی و آکادمیک در در خصوص زبان و فرهنگ کهن هورامی زبانان کار نشده که امید است بیشتر کار شود.در مورد هویت هورامی ها تردیدهای فراوانی وجود دارد خیلی ها معتقد هستند که هورامی ها شباهت های بسیاری از لحاظ نژادی و زبانی با لرها دارند و هویتی لری دارند,کردها انها را کرد میدانند و عده ای هم هورامی ها را قومی مستقل میدانند که دارای فرهنگ و تاریخ غنی میباشند. در اینجا نظر تنی چند از صاحبنظران و شرق شناسان خالی از لطف نمی باشد:
نویسنده کتاب جامعه شناسی مردم کرد درباره ایشان می گوید: « نان هورامان که هنوز به یکی از گویش های گورانی سخن می گویند و در آغاز سده کنونی هنوز خود را مردمی جدا از مردم کرد می دانستند روایتی در میانشان جاری بود که می گفت از مناطق جنوب غربی دریای خزر به این منطقه آمده اند اکنون کم کم خود را کرد می دانند اما این جریان هنوز کامل نیست.
صاحبنظران اروپایی عموما بر این باورند که زبان هورامی کردی نیست و مردمی که بدان سخن می گویند کرد نیستند. در ادامه همین مطالب اشاره می گردد: این مطالب همه به ظاهر حکایت از این دارد که این منطقه در گذشته ای دور جایگاه مردمی پیشرفته و گورانی زبان بوده و بعدها معروض امواج تهاجم کردهای چادرنشین و خشن بازی واقع شده که در میانشان اقامت گزیدند و زبان و حکم خود را برایشان تحمیل د.
در سال 1921 شاهد کار مشترکی از (ئاکریستنسن و م.بینیدیکتیسن)بودیم که کار تحقیقاتی آنها نیز در آ به این رسیده بود که هورامی کردی نیست و از دسته زبان های ایرانی بوده که در یک اقلیم ن بوده اند اما به واسطه هجوم کردها پخش و پلا شده اند. درهمین مورد (ئی. سونیس) اشاره می کند: اغلب دیالکتیک گورانی را در فهرست کردی قرار می دهند؛در حالی که واقعیت چیز دیگری است. خاصیت دستوری و لغات کردی هیچ ارتباطی با گورانی ندارند. تسنیم نوشت: اشکال وارد شده در تأسیسات ایستگاه تقلیل فشار گاز شماره ۳ تهران موجب نشت گاز در بخش گسترده ای از خیابان میرزای شده بود که با حضور به موقع نیروهای امدادی، این مشکل برطرف شد. زبان هورامی- گورانی زبان هورامی- گورانی تا قبل از قرن نوزدهم زبان ادبی و حکومتی بخش بزرگی از جنوب کردستان (امروز کردستان و کردستان عراق) بوده است. قدیمی ترین متن موجود به این زبان که احتمالا مربوط به به حدورد هشتصد سال پیش است ، بقایای اندک اشعار پیر شالیار است. پس از آن کتاب مقدس آیین یارسان است که پردیوری نام دارد و حدود ششصد سال قد.

تحلیلی از مجموعه داستان های کوتاه از کتاب میرزای بزرگ علوی گرد
تحلیلی-از-مجموعه-داستان-های-کوتاه-از-کتاب-میرزای-بزرگ-علوی-گرد تحلیلی از مجموعه داستان های کوتاه از کتاب میرزای بزرگ علوی گرد، در قالب word و در 27 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحلیل: ادبیات ک ن و نوجوانان: 1384: سبک عیار (تحلیل و تلخیص سبک عیار)، انتشارات کانون پرورش فکری ک ن و فایل

پیر شالیار یکی از (99) پیر اورامان به شمار می رود که در میان مردم کُرد به ویژه مردم اورامان از قداست و وجهه اسطوره ای و آیینیِ ویژه ای برخوردار است ، به گفته بعضی از مورخان پیرشالیار از مغان زردشت بوده، کتابش را به ی نشان نمی داده و سخنانش در نزد مردم ضرب المثل بوده است. در افواه مردم از دو تا پیر شالیار (پیر شهریار) نام برده می شود ، هر ک. از تمام دوستان اهل قلم تشکر می کنم که مرتباً با نوشتن کلمات هورامی، حقیر را در جمع آوری فرهنگ لغت هورامی یاری داده و یاری می دهند و یقین دارم این همراهی و همکاری شما صدقه ی جاریه ای برای فردای قیامت خواهد بود. ده ستا وه ش بؤ. ده س و په نجه تا ره نگین بؤ. قه له متا ره وانوو شیرین بؤ. براتا عه دنان پاییز ۱۳۹۳ پیشکه شتا بؤ فواد معصوم هورامی رئیس جمهور عراق شد.

فواد معصوم که متولد کویه است از دوستان دوران کودکی مام جلال ی اولین رئیس جمهور عراق بعد از سقوط صدام میباشند,ایشان دارای مدرک ای فلسفه از قاهره هستند. ریاست جمهوری عراق طبق توافقهای انجام شده همواره متعلق به کردهاست جشن پیرشالیار؛ (جَژنَوْ پیری، ježnew piri) در آیینه فرهنگ مردم هورامان چکیده: کُردستان از تاریخی کهن و باستانی برخوردار است، روح همگرا و اص (آریایی بودن)، آنان را با دیگر فرهنگ های منطقه مرتبط ساخته است. به همان قیاس هورامان در کُردستان به خاطر دیرینه بودن فرهنگ آن به قیاس سایر جاهای کُردستان ایران منحصر به فردتر است. زبان کُردی هورامی . حاصل بیش از 40 سال شعر سرودن و به نظم درآوردن ِ تخیلات و واقعیات و خوشی و ناخوشی ها و رویدادهای اطراف و اکناف ، اوراق زیادی بود که در گوشه و کنار و کتابخانه ی شخصی مشد آن ها را پیدا کرد! مجموعه ای از این کاغذها در سال 1362به صورت دیوان شعر در تهران چاپ شد که ظاهرا به مذاق ادب دوستان خوش آمده بود، از این رو ماموستا هیمن و حواری نسب و بابامرد. بەراورکاریی شێعری ئاوانگارد و چەن هەڵوێستەیێک لە سەر شێعری ئێستای هورامی وەڵامەکەی پێشووی من تەنیا کرۆکیەک بوو بۆ پرسەکەی ڕێزدار ڕاڤە؛ لێرەدا باسەکە کراوەتر دەورووژێنم و ئاماژە دەدەمە جیاوازیی هەندێ سەردێڕی ئاوانگاردی تێئۆرێزەکراو ئاخێزگە فەرانسەوییەکەی و هەوڵدانەکەی خۆمان بۆ موتوربە ی ئەم دەستەواژە و خەسار ناسی و بەراورد . ریجاب یکی از ۵۰ منطقه نمونه گردشگردی استان کرمانشاه است.زبان اغلب اهالی این شهر، کردی (کردی سورانی و هورامی) می باشد. ریجاب دارای رودخانه الوند،قبر سلطان سی قلی،برج خاموشی،زندان دوناب و ده ها اثر ملموس و ناملموس بکر و استثنایی تاریخی و طبیعی دیگر است


کتاب «وه سیه ت په ی مه زهه ری» با زبان اورامی منتشر شد/
6 عنوان کتاب توسط انتشارات (ڕێباز) مریوان به زودی رونمایی می شود
مریوان-کتاب «وه سیه ت په ی مه زهه ری"» نوشته همایون محمدنژاد نویسنده اورامی به همراه 6 عنوان کتاب فرهنگی و ادبی دیگر که توسط انتشارات ریباز(ڕێباز)مریوان منتشر شده به زودی در مراسمی دراین شهر رونمایی می شوند. به گزارش خبرگزاری کردپرس چند عنوان کتاب فرهنگی و ادبی که سه کتاب از این مجموعه به زبان شیرین اورامی نگارش شده و از سوی انتشارات ریباز (ڕێباز) مریوان به چاپ رسیده در هفته اول اسفندماه سال جاری طی مراسمی با حضور مسئولان فرهنگی مریوان،نویسندگان و ادباء کردستانی در شهر مریوان رونمایی می شود. کتاب «وه سیه ت په ی مه زهه ری» اثری از احمد نعمتی است و منظومه شعری پند آموز تربیتی، دینی و اخلاقی است که توسط نویسنده و شاعر هورامی زبان همایون محمدنژاد به زبان شیرین هورامی نوشته شده که به همراه دیگر کتاب های منتشر شده در این آیین رونمایی وارد بازار فرهنگ و ادب هورامی می شود. این کتاب دومین اثر همایون محمدنژاد بعد از کتاب داستانی سه فه ره کێ گالیوێری «سفرهای گالیور» است که به زبان هورامی ترجمه شده است. کتاب سفرهای گالیور سومین شا ار ادبی جهان توسط همایون محمدنژاد پیشتر به هورامی ترجمه و از سوی انتشارات ئه وین مریوان چاپ و به بازار کتاب و فرهنگ و ادب عرصه شده است. همایون محمدنژاد نویسنده و شاعر جوان هورامانی از فعالان عرصه فرهنگ، زبان و ادب کُردی به ویژه فرهنگ و ادب اورامان می باشد که هم اکنون در آموزش و پرورش مریوان مشغول به خدمت بوده و در انجمن های ادبی و اجتماعی حضور مؤثر داشته و در هفته نامه ها و مجلات منطقه ده ها مقاله و یادداشت در مورد فرهنگ و زبان کردی و هورامی نگارش کرده است. منبع خبر:خبرگزاری کردپرس هه ورامان هانه به رچه م 1 جمادی الاول سال 1309 قمری: تحریم تنباکو «الیوم استعمال تنباکو و توتون بای نحو کان. در حکم محاربه با زمان علیه السلام است. حرره الاقل محمد حسن حسینی » همین عبارت کوتاه ، تومار قرار داد تنباکو را در هم پیچید. و به قول (ره) « همان نصف سطر میرزای رضوان الله تعالی علیه ، مملکت ما را از توی حلقوم خارجی ها بیرون کشید.» قراردادی که در زمان سومین سفر قاجار به فرنگ با یک شرکت انگلیسی بسته شد تا پول سفر سلطان صاحبقران جمع شود. در این قرار داد به مدت 50 سال امتیاز ید و فروش توتون و تنباکو که 200هزار ایرانی در آن صنعت مشغول کار بودند ، به انگلیسی ها واگذار شد . توتون و تنباکو در روزهای که خبری از نفت نبود ، از صنایع اصلی ما بود . میرزای 25 سال مرجع اول شیعیان بود. او 120 سال پیش در چنین روزهایی (15 بهمن 1273) شمسی درگذشت. پیکرش را در حرم علی (ع) ، در نجف به خاک سپردند. اورامان نیوز: هنرمند پرآوازه کرد(هورامی)دربیمارستان سیدال ء سنندج بستری شد. این گزارشات حاکیست که محمد حسین خالدی هنرمند پیش وت ،مشهور به حمه حسین کمینه ای به علت بیماری در بیمارستان سیدال ء سنندج بستری شد. محمد حسین خالدی مشهور به حمه حسین کیمنه ای از هنرمندان پر آوزاه و برجسته سروآبادی است که بیش از چندین دهه است که با فعالیت در ع. اشکال وارد شده در تأسیسات ایستگاه تقلیل فشار گاز شماره ۳ تهران موجب نشت گاز در بخش گسترده ای از خیابان میرزای شده بود که با حضور به موقع نیروهای امدادی، این مشکل برطرف شد و خطر از بیخ گوش اهالی منطقه 6 تهران رد شد.


په ی کاکه هۆمایون محه مه دنژادی :شێعرێوه جه مامۆسا میرزای هه ورامی یا نامێ خودای چادرکه وه ی په ی کاکه هۆمایون محه مه دنژادی سڵامێ پێسه بوڵبۆلوو چڵی بوڵبوڵی بێ باڵ، تۆریا جه گوڵی گوڵی ژاکیاو ته یمان ته ن کریا یا په ی دیواخان ، زاڵما بریا پێسه زوڵاڵی ئاوه کی بڵی یا زگار دیاو ئاواتوو دڵی ده ساوێژوو من، په ی برا واڵه ی ساحیبوو ده م و قه ڵه م و ناڵه ی به تایبه ت ئانێ ده رد ئاشنه ینێ پێسه هه ناراو ناوێ یاوه ینێ پێسه ئا به قا قاسپنا جه کۆ لرناوه که پر و هه واره که و تۆ ماچا یانه که ت نیشتمانوو تۆن تفاقوو پاییز و زمسانیت چکۆن؟ مرۆ ئا که سه تفاق نه ژناسا ڕۆ ویار،هه ر په ی دز به رده ی خاسا ئه غڵه ب ئینه نێ ئوونێ دزاشا مجیۆشا چه کمه یچ نه رمیش کڵاشا ئه ی واڵه وبراڵه ی هه ورامانی من مایه ی سه باڕۆی کامه رانی من جه میتا یانێ زه وقتا جمان بێ زه وق،نائۆمێد،هه ر وه ره و و دمان زه وق و ئۆمێدا په ی ئێمه، ئارۆ چی ووشکه ساڵی حه وت ته به ق وارۆ جه حه وت کتیبا په رده لا ده یمێ یانی(خه سره وا) ها ئێمه یچ مه یمێ عه سری هومایون ڕێبازی شیرین ئانه ن شیرینی ، که راش ئافه رین جه ئه وجه و گلکێن که مانگه بنریۆ شیرین ئا که سه ن زانۆ چێش دزێۆ ئه ر ئاوه ز و زه وق شعوور ڕاوه بۆ ئێشوو ئارۆ لای دزراوه بۆ حه وت بۆ به حه فتا وهه شتایچ ئه ولاته ر باڵێ که رمێوه ، نه فجۆق که مه ر چڕمێ ده ینه وه ر بیستوون سه ێڵ عه ره ب وعه جه م که رمێ گه شت وگێڵ پیر هه ورامین و جوان هه ورامین تۆز ته کن کریا ، گه وهه رۆ کانین ئه ده ب قاسم خان فه رهه نگ چوون شه رام نان هه ر هه ورامین، باقی والسلام
میرزای هه ورامی 1394/3/20 فاطمیه
پیشنهاد
روضه ی فوق العاده حضرت زهرا (س)
به همراه استفاده از متن مقاتل عربی
حجت ال میرزای محمدی
رنگ پاییز به دیوار بهاری افتاد


[لطفاً برای دریافت مداحی و مشاهده متن به ادامه مطلب بروید...] ادامه مطلب میرزای قمی نویسنده کتاب «قوانین الاصول» می گوید: من با علامه بحر العلوم با هم در درس وحید بهبهانی شرکت می کردیم و در مباحثاتی که من با ایشان داشتم اغلب من تقریر کرده و درس را توضیح می دادم تا اینکه من به ایران آمدم و سید بحر العلوم در نجف ماند میرزای قمی سپس ادامه داد: بعدها وقتی شهرت علمی سید بحرالعلوم به من رسید تعجب می که این نباید تا این حد از حیث علمی قوی شده باشد تا اینکه من برای زیارت عتبات عالیات وارد نجف اشرف شده و سید را ملاقات ، با اینکه میرزای قمی، خود از بزرگان به شمار می رفت، می گوید: من دیدم سید بحر العلوم همانند دریای مواج و عمیقی از دانش هاست سپس از او پرسیدم: ما در یک درجه ای از علم بودیم لذا شما در این حد نبودی و چطور شد که به این معارف دست یافتی؟ سید رو به من کرد و گفت: میرزا این از اسرار است اما من آن را به تو می گویم به شرطی که تا زنده هستم به ی نگویی! علامه بحر العلوم ادامه داد: چگونه این طور نباشم در حالی که آقایم حجت بن الحسن(ع) شبی مرا در مسجد کوفه به مبارک خود چسباند .
منبع : عقیق

مکان ثابت جدید هیأت واقع در شیخ طوسی غربی - اول خیابان میرزای - جنب دندانپزشکی شهروند. اول کوی ک ار
سیدی که زمان او رادر آغوش کشید میرزای قمی نویسنده کتاب «قوانین الاصول» می گوید: من با علامه بحر العلوم با هم در درس وحید بهبهانی شرکت می کردیم و در مباحثاتی که من با ایشان داشتم اغلب من تقریر کرده و درس را توضیح می دادم تا اینکه من به ایران آمدم و سید بحر العلوم در نجف ماند. میرزای قمی سپس ادامه داد: بعدها وقتی شهرت علمی سید بحرالعلوم به من رسید تعجب می که این نباید تا این حد از حیث علمی قوی شده باشد تا اینکه من برای زیارت عتبات عالیات وارد نجف اشرف شده و سید را ملاقات ، با اینکه میرزای قمی، خود از بزرگان به شمار می رفت، می گوید: من دیدم سید بحر العلوم همانند دریای مواج و عمیقی از دانش هاست سپس از او پرسیدم: ما در یک درجه ای از علم بودیم لذا شما در این حد نبودی و چطور شد که به این معارف دست یافتی؟
رئیس حوزه علمیه اصفهان گفت: انی که همانند میرزای افراد شایسته ای را تربیت و تحویل جامعه می دهند در ثواب اعمال نیکوی آن ها شریک هستند. میرزا هاشم قزوینی بیان می کند: اگر انسان، انسان شد، عالم در تسخیر اوست، اینکه یخ است، اول باید بتوانی خطورات ذهنی خودت را کنترل کنی، آن موقع است که اعمال درست می شود، این حدیث را شنیدی که فرمود: «انما الاعمال بالنیات»؟ بیوگرافی (عادل محمدپور) نویسنده و رو مه نگار *در یکی از روزهای پاییزی سال1336 (والدین به یاد نمی آورند که کدام روز بوده) در روستای دزلی از توابع هورامان به دنیا آمده در همان روستا تا کلاس ششم ابت ( آ ین دوره نظام قدیم)درس خوانده، سپس جهت ادامه تحصیل به شهر مریوان آمده و دوره ی دبیرستان را تا پایان کلاس ششم در رشته ی طبیعی آن هنگام به پایا. دفتر ساختمانی ذنوبی مجری پوششهای صنعتی و ساختمانی کنیت ، رول ، skg، جوتن، مولتی کالر، کفپوش سه بعدی ترات ، دکوراتیو، بلکا، ترافیکی، اپو ی، پرایمر،… تلفن: 07136361557 موبایل: 09173030400 آدرس: شیراز- بلوار میرزای (تاچارا) روبروی رستوران زیتون ئانه چی شاهو بی ده نگو ساته ن/راکی مارانی هوهو سوره گول چی کشو ما ته ن
هه راله بره می چی رنگش زردن/چیش بیه ن مزه ی به رزاش بردن
شنه ی بای شمال هه والش ئارده ن/یادی یاره که ی هورامان
چنور وه ش بیه ن شوبو چی مردن/ریواو چی پاسه بالاش ن
شه تاو چی سه وای جارانش نیه ن/ژره ژ چی قابکه ش چون جاران نیه ن آفرین بر عقل و بر انصاف باد (نگاهی انتقادی به کتاب ئاوری ئارگا) رضا قنبری عبدالملکی یار و عضو هیأت علمی دامغان چکیده «ئاوری ئارگا» نخستین مجموعۀ شعر حامی نیکبخت عبدالملکی است که شعرهای 1382 تا 1393 این شاعر را در خود جای داده و به وسیلۀ انتشارات «زانا» روانۀ بازار کتاب شده است. حامی در سرودن اشعار این کتاب از گویشِ کردی که از مهمترین ار. فتحعلی شاه دید جوانی بسیار با ادب از آن ها پذیرایی می کند، از میرزا پرسید: این جوان چه نسبتی با شما دارد؟! میرزا گفت: پسر من است، فتحعلی شاه که شیفته جمال و کمال جوان شده بود، به میرزا گفت: دختری دارم، دوست دارم همسر پسر شما شود! به گزارش فارس، پانزدهم جمادی الثانی سال ۱۲۳۱ هجری قمری مرجع تقلید تشیع در شهر قم به دیار حق شتافت، میرزا اب. اوج گیری تنش میان حزب دموکرات کردستان عراق و پ.ک.ک یکی از اعضای ی حزب دموکرات کردستان خطاب به پ.ک.ک گفت: شنگال بخشی از اقلیم کردستان است و بهتر است پ.ک.ک برود و مناطقی از کردستان واقع در ترکیه را آزاد سازد. http://www.kurdpress.com/fa تاریخ: ۱۳۹۳/۶/۱۶ ساعت: ۱۳ : ۲۸ به گزارش خبرگزاری کردپرس، هیمن هورامی در یکی از برنامه های شبکه تلویزیونی کُردی زبان nrtبا موضوعیت روابط حزب دموکرات کردستان و احزاب کُرد منطقه اعلام کرد: در این مقطع زمانی، حزب دموکرات کردستان عراق بر وم اتحاد ملی تأکید دارد. وی درباره روابط حزب دموکرات کردستان عراق و پ.ک.ک گفت: حزب دموکرات کردستان عراق با یکی از جناح های پ.ک.ک هیچ مشکلی ندارد، اما در پ.ک.ک جناحی حضور دارد که ضد ملی گرایی است. هیمن هورامی تأکید کرد که در اظهارنظرها باید مشخص شود که حزب دموکرات کردستان با کدام جناح پ.ک.ک مشکل دارد، چرا که ما معتقدیم شخصیت ها و جریانی ملی گرا و واقع بین در صفوف پ.ک.ک وجود دارند، اما جناحی تندرو نیز در این حزب فعالیت می کند که هیچ اعتقادی به ملی گرایی ندارد. وی در خصوص حضور شاخه نظامی پ.ک.ک در شنگال گفت: شنگال بخشی از اقلیم کردستان عراق است و بهتر است پ.ک.ک برود و در کردستان ترکیه اقدام به آزادسازی مناطق د. وی با تأکید بر اینکه در این مقطع تبعات ش ت حزب دموکرات کردستان دامنگیر شهروندان اقلیم کردستان می شود اعلام کرد که هرگونه توطئه چینی علیه حزب دموکرات کردستان، اتحادیه میهنی و یا تغییر به ضرر کُردها خواهد بود. یاهو یادداشتهای من اخیراً به دعوت یکی از دوستان دلسوز و خوبم (آقای ابراهیم شمس) پیشنهاد د که سفری به زادگاهش (شرکان) برویم و بنده با کمال میل در حضور و خدمت ایشان ، که گویا مجلس و تعدادی از مشاورین وزراء میایند ، قبول ، تعدادی از مسئولین و مشاورین وزارتخانه ها و مجلس در مسجد روستا جمع شدند و از ای مشکلات صحبت گردید ، در ادامه جناب آقا. پایگاه خبری رویداد های لارستان بزرگ:مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در ارتباط با هجرت آیت الله لاری از نجف به لار مطالب زیادی بیان شده است، چرا که ایشان ستون محکم نجف بودند، خود میرزای به لاری گفتند که با رفتن شما به لار، نجف را به لار می برند!

به گزارش رویداد های لارستان بزرگ، هم شی علمی «میراث فکری و معنوی آیت الله مرحوم سید عبدالحسین لاری» به بهانه رحلت سیده مجاهد زهرا آیت اللهی آ ین بازمانده مرحوم آیت الله لاری، عصر امروز (چهارشنبه 16 مهرماه) مهرماه در پژوهشگاه فرهنگ و شه ی برگزار شد. در این مراسم، علی محمد بشارتی، سجاد چیت فروش ، سجاد هجری، وحید کارگر جهرمی و تعدادی از اقوام آیت الله عبدالحسین حائری با دبیری حسین احمدی سخنرانی د. در بخش از این مراسم بشارتی مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با نگاهی به کارنامه کاربردی آیت الله عبدالحسین لاری و با ابراز سندی از ب ایی کنگره بزرگداشت ایشان مقارن عید ولایت و ت عنوان کرد: پیش از شناخت مرحوم آیت الله لاری باید آیت الله میرزای را بشناسیم که فتوای تاریخ تحریم تباکو را در دوره مشروطه دادند. همزمان با هفته ت و براساس قرارداد منعقده بین پست بانک ایران و شرکت کارگزاری نو شان بازار سرمایه، باجه های ید و فروش سهام با حضور مسئولان شرکت بورس و اوراق بهادار بطور همزمان در شعب شوش شرقی، بلوار آفریقا، میرزای و کارگر تهران افتتاح و عملیات ید و فروش سهام شرکت ها از طریق شعب این بانک به صورت آزمایشی آغاز شد. در ادامه مطلب بخوانید. سالها پیش مردی هنگام مسافرت پول خودشو به حاج جعفر امین شهر... داد و موقع برگشت فهمید حاج جعفر فوت کرده ناراحت شد و به خدمت میرزای رسید
میرزا گفت :
برو به قبرستان وادی سلام و بین طلوعین این دعا را بخوان ببخشید ایه مربوطه یادم نیست
او طبق گفته میرزا عمل کرد ولی جو نشنید و پیش میرزا برگشت و ماجرا را تعریف کرد.
میرزا خیلی منق. شخصی از اهل شیروان قفقاز آمده و خدمتگذار مقبره مرحوم میرزا بود و هیچ گونه توقع مادی نداشت. یک روز از او سؤال د که: چه انگیزه ای تورا وادار کرده که در این مزار مجانی خدمت می کنی؟ گفت: عظمت و تقرب صاحب این قبر درنزد مولایم علی(ع) . بعد از آن افزود: من یکی از ثروتمندان شیروان بودم و مال زیادی داشتم. به قصد زیارت خانه خدا ازشهر خودم حرکت کرده و به مکه و مدینه مشرف شدم و بعد به قصد زیارت عتبات عالیات درعراق حرکت . هنگامی که می خواستم سوار کشتی شوم تمام موجودی ام ، که دریک بسته کیف مانندی بود ، در دریا افتاد. درآن حال امیدم از همه جا قطع شده و حیران ماندم که چه کنم. به ناچار بعضی از وسائلی را که همراهم بود فروخته و خود را به شهر مقدس نجف رساندم و به حضرت علی (ع) متوسّل شدم . بعد از مدتی توسل و گریه و زاری شبی حضرت را درخواب دیدم. آن بزرگوار به من فرمود: غمگین نباش! برو در قم و بسته وجوهات نقدی خود را ازعالم جلیل میرزا ابوالقاسم قمی بگیر! بعد از بیداری درفکر فرو رفتم و با تعجب به خودم گفتم ، پول های من به دریا افتاده چه طور آن را در قم از میرزای قمی بخواهم!؟ با توکل به خدا به سوی قم روانه شده و به درب منزل دانشمند جلیل القدر جناب میرزای قمی رفتم. خادم میرزا به من گفت:آقا الان درخواب است صبرکن تا از خواب بیدارشود. گفتم: من مردی مسافر و غریبم و می خواهم بروم. خادم ناراحت شده و گفت: خودت در را بزن، چون حلقه دررا کوبیدم. ازداخل منزل صدای میرزا بلند شد و فرمود: ای فلانی صبرکن الان آمدم . وقتی مرا با اسم صداکرد، تعجب من زیادتر شد و هم چنانکه من در تعجب غوطه ور بودم درباز شد و جناب میرزای قمی بیرون آمده و بسته مرا عیناً از زیر عبایش بیرون آورد و به من پس داد و فرمود : برو به ولایت خود! و تا زنده هستم نباید از این ماجرا ی را آگاه کنی. من هم بسته را گرفته و دستش را بوسیده و به شیروان رفتم . یک روز قصه را به مناسبتی برای همسرم نقل . او از این حادثه شگفت زده شد و با لحنی سرزنش آمیز به من گفت: اگرچنین شخص بزرگواری رادیده ای باید تا آ عمر او را خدمت کنی، چرا او را رها کرده و آمده ای؟ من از این سخن متأثر شده و راه قم را پیش گرفتم ولی با کمال تاسف به من گفتند: که آن بزرگوار از دنیا رحلت کرده است و من هم با خود عهد که همیشه خادم قبر شریف آن عزیز باشم. تا شاید مولایم علی (ع) به من عنایتی کند منبع:آموزه های وحی در قصه های تربیتی ، عبدالکریم پاک نیا ، قصه22 برگرفته از وبلاگ به سوی کمال:http://agamoallem. /post-13.aspx شیخ فضل الله نوری ، پرچمدار مشروعیت مشروطه
شیخ فضل الله نوری ، پرچمدار مشروعیت مشروطه
حاج شیخ فضل الله نوری از بزرگترین علمای متنفذ ایران در قرن 13 و 14 ق. است.
شیخ فضل الله نوری فرزند ملاعباس کجوری بود و ذیحجه 1258ق در تهران به دنیا آمد. دروس مقدماتی را در تهران خواند و برای ادامه تحصیلات عازم عتبات گردید. وی از درس شیخ راضی استفاده برد و سپس به همراه اش ـ محدث نوری ـ و در 1292ق به سامرا رفت و چند سال از درس میرزای استفاده کرد، تقریرات او را نوشت و از شاگردان بارز میرزا به شمار می رفت .
شیخ فضل الله پس از 1300ق به تهران بازگشت و به تدریس و حل مشکلات مردم پرداخت. و به زودی از علمای برجسته تهران شد.
شیخ فضل الله نوری در ضدانگلیسی تنباکو ـ 1309ق ـ ، به ی میرزای ، شرکت داشت . پس از درگذشت میرزای (شعبان 312ق )، و احتمال مرجعیت وی و میرزا حسن آشتیانی که خطری برای انگلستان محسوب می شد، شبنامه هایی در ذیقعده 1312ق توسط وابستگان انگلیس پخش شد. شیخ فضل الله پس از درگذشت میرزای آشتیانی (جمادی الاول 1319ق )، عالم و مجتهد اول تهران شد.
وی در شوال 1319ق از راه گیلان و استانبول عازم حج شد و پس از انجام مناسک در 2 محرم 1320ق از راه جبل به نجف رفت و سپس به ایران بازگشت. در 1323ق. و در پی اعتراض های حزبی که علیه ت صورت گرفت و به تحصن در حضرت عبدالعظیم (ع ) انجامید، علی رغم تأکید آیت الله طباطبایی و بهبهانی ، در تحصن شرکت نکرد، زیرا مخالفت ها را به تحریک جناح های رقیب در حکومت می دانست . به همین دلیل در این دوره به جرم عدم شرکت در این تحصن آماج حملات و هتاکی های شبنامه نویس ها قرار داشت .
وی جزو نخستین علمای تهران بود که با سیدعبدالله بهبهانی و سیدمحمد طباطبایی در اعتراض به استبداد عین ال ه همصدا شد و حرکت ضداستبدادی آنان را تقویت کرد و سپس در مهاجرت دسته جمعی و اعتراض آمیز علما و گروه زیادی از صنوف مردم به قم که به مهاجرت کبری مشهور شد، شرکت کرد.
در جریان این مهاجرت ، شاه و دربار در برابر عظیم مردمی عقب نشینی کرد و به دنبال آن برای نخستین بار مجلسی تشکیل شد تا با تدوین قانون اساسی ، حدود اختیارات شاه و ت و مردم ، و تکالیف متقابل آنان را نسبت به یکدیگر مشخص کند. شیخ فضل الله نوری که کمی پیش از پیروزی به اه مشروطه خواهان غربگرا بدگمان شده بود، پس از بازگشایی مجلس و شروع جلسات و مذاکرات درباره نظامنامه (قانون اساسی ) و اظهارنظرات برخی نمایندگان متنفذ، یقین کرد که عناصر مؤثر مشروطه خواه ، به دنبال ایجاد نظام دموکراسی غربی همانند نظام های کشورهای اروپایی در ایران هستند. جوهر و روح این نظام ها که براساس قوانین موضوعه و عرفی بود در بسیاری موارد، با قوانین ی در تعارض بود. شیخ فضل الله با حضور در جلسات کمیسیون تدوین ، می کوشید تا روح قانون اساسی را براساس شریعت ی بنا کند و یا از موارد متعارض آن جلوگیری نماید، اما مقاومت او بامخالفت سرسختانه برخی از مشروطه خواهان غربزده و بی دین مواجه شد و مطبوعات متعدد مشروطه خواه تهران و سایر شهرستانها به او حمله د. شیخ پس از چند روزی از مشروطه طلبان جدا شد، زیرا مشروطه را با شریعت سازگار ندانست و خواستار حکومت مشروطه مشروعه شد. او گفته بود: «مشروطه ای را که از دیگ پلوی سفارت انگلیس سردرآورد، نمی خواهد.» از این پس اختلافات بین مشروطه خواهان و شیخ فضل الله و طرفدارانش آغاز شد، به طوری که طرح ترور شیخ ریخته شد و در 16 ذی الحجه 1336ق توسط کریم دواتگر به وی سوءقصد شد و گلوله ای به پای شیخ اصابت کرد. ضارب نیز هنگام دستگیری گلوله ای به گلوی خود شلیک کرد و مجروح شد ولی پس از مدتی که در زندان به سر برد شیخ ضارب خود را بخشید.
در این دوره جنگ بین مشروطه خواهان و مستبدین با فتح تهران توسط قوای بختیاری و مجاهدین گیلانی پایان یافت و محمدعلی شاه از سلطنت خلع و احمدمیرزا ولیعهد بر تخت سلطنت تکیه زد. به شیخ فضل الله پیشنهاد شد تا برای تأمین جانی ومالی به سفارت روس پناهنده شود، اما وی نپذیرفت و شهادت را بر توسل به بیگانه ترجیح داد.
جمعی از مغرضان و بی دینان به منزل شیخ رفته او را دستگیر د و به میدان توپخانه بردند. وی در محکمه انقل که دادستانش شیخ ابراهیم زنجانی بود به محکوم شد و یپرم خان ارمنی که ریاست نظمیه را به عهده داشت حکم را به اجرا درآورد و شیخ به دار آویخته شد.
مرحوم شیخ فضل الله که برترین علمای آن دوره بود، تألیفاتی چند نیز از جمله : تذکره الغافل و ارشاد الجاهل و صحیفه مهدویه و غیره دارد. وی شعر نیز می سرود، و چندین قصیده در مدح ان و اهل بیت (ع ) به خط و انشای وی موجود است . معرفی اجمالی خاندان ها خاندان معروف وشاخص فقاهت و مرجعیت در طی 150 سال اخیر بوده اند که در ادوار مختلف، به تربیت افراد و شخصیت هایی نظیر؛ آیت الله سیدمحمد حسن معروف به میرزای و صاحب فتوای مشهور تحریم تنباکو، آیت الله میرزا محمدتقی مقابله با عراق توسط انگلیس، آیت الله حاج سیدعلی ، آیت الله سیداسماعیل ، آیت الله سیدعبدالهادی و در نها. ریشه ی باستانی فعل «بافتن» در زبان کُردی نوشتار حاضر در باب ریشه ی ایرانی باستانی فعل «بافتن» در زبان کردی است. معادل ایرانی باستانی این فعل ریشه ی «وَف-» (waf-) می باشد. این ریشه در اوستایی به صورت «vaf-» و در معنای مجازی «سرودن» به کار رفته است (قیاس کنید با فارسی نوین «بافتن» در معنای «حرف درآوردن، سخن دروغ گفتن»). در زبان های ایرانی م. ابوتراب اصفهانی اَبوتُرابِ اِصْفَهانی، متخلص به تُرابا (ح 989-1072ق/1581-1662م)، خوشنویس قلم نستعلیق و شاعر. وی در یک خانوادۀ بزرگ و توانگر اصفهانی زاده شد (ایرانی، 123). در منابع از تاریخ تولد او سخنی نرفته، اما از آنجا که به نوشتۀ میرزای سنگلاخ (ج 2، احوال میرزا ابوتراب) به هنگام مرگ 83 ساله بوده، می بایست در 989ق به دنیا آمده باشد. در جوانی «مدتی به مقتضای سن به هرزه گردی» مشغول بود و سپس به تزکیۀ نفس پرداخت و در این راه کوشش بسیار کرد. او در خوشنویسی نخست ملاعلی فایضی (د 1036ق) بود (نصرآبادی، 208)؛ بعد از او از میرعماد سیفی قزوینی تعلیم خط گرفت. او خود چگونگی پیوستنش به میرعماد را چنین نقل می کند: «روزی در قهوه خانه نشسته بودم که مرحوم میرعماد به اتفاق رشید همشیره زاده اش، از در قهوه خانه گذشت. به خاطر فقیر رسید که اگر میرصفای باطن دارد، به قهوه خانه می آید. با اینکه چند قدم رفته بود، برگشته به قهوه خانه آمد، قهوه خورد و برخاسته گفت که در خانۀ ما هم اینها می باشد. فقیر کتنبه شده، روز دیگر به منزل ایشان رفته و در بالاخانه ای که بر سر در بود مکان ساخته، دوازده سال حرکت ن ، چنانکه گلیمی که در زیر من بود، جای پای من سوراخ شد» (همانجا). ابوتراب از محضر میر بهرۀ بسیار برد و شیوۀ خط او را به خوبی آموخت و از ان کتابت قلم نستعلیق و برجسته ترین شاگرد میر شد. نصرآبادی (همانجا) می نویسد: «خط جوانیهای او هیچ کم از مشاهیر نیست». وی تا پایان زندگی میز در خدمت وی به سر برد و خلیفۀ مکتب او بود و میر او را «فرزندی» خطاب می کرد (میرزای سنگلاخ، ج 1، احوال میرعماد، ج 2، احوال میرزا ابوتراب). پس از کشته شدن میرعماد (1024ق) که ان او از بیم ممتواری شدند. ابوتراب تنها ی بود که جرأت کرد به کفن و دفن جسد بر خاک ماندۀ ش اقدام کند، اما سنگی که او برای آرامگاه میر تدارک دیده بود، همچنان بر جای ماند تا بر گور خود او نهادند (همو، ج 1، احوال میرعماد). با قتل میر، ابوتراب جانشین او شد. نوشته اند «دست مبارکی داشت، هر از او تعلیم گرفت. خوشنویس شد» (نصرآبادی، همانجا) و این به سبب توانایی او در خوشنویسی و آگاهی بر آداب و روش تعلیم و نیک سرشتی و حسن رفتار او بوده است (بیانی، احوال و آثار، 1/25). وجود فرزندانی چون نورالدین و محمدصالح اصفهانی و شاگردی چون محمد محسن ی (همان، 3/767، 831، 948)، نوشتۀ نصرآبادی و سخن مؤلف ریاض الشعرا را که می گوید: «شاگردانش از مشاهیر خوشنویسان شدند» (نک : واله داغستاانی، ذیل «ترابا»)، تأیید می کند. اوتراب در اصفهان درگذشت و در مسجد للنبان به خاک س شد (میرزای سنگلاخ، ج 2، احوال میرزا ابوتراب). وی به شیوۀ متقدمان شعر می سرود، شعر را خوب می فهمید و ترابا تخلص می کرد. از اشعار او یک دوبیتی در تذکرۀ نصرآبادی (همانجا) و دوبیتی دیگری در مرآه العالم (بختاورخان، 2/448) نقل شده، اما میرزای سنگلاخ (ج 2، احوال میرزا ابوتراب، ج 1، احوال میرعماد) قصیده ای در سوک میرعماد با مطلع زیر: دهر پرفتنه و پرمشغله و پرغوغاست شرح این ماتم و این سوک کراخودیار است و قطعات و غزلیات دیگری نیز به او نسبت می دهد. آثار شناخته شدۀ او عبارتند از: قطعه ای به قلم چهار دانگ و دو دانگ عالی با رقم «ذرۀ بی مقدار ترایا...» در کتابخانۀ سلطنتی پیشین ایران (بیانی، فهرست نمونۀ خطوط، 148، 247)؛ قطعه ای به قلم دو دانگ خوش با رقم و تاریخ (ابوتراب 1052) از مجموعۀ پیشین مهدی بیانی در موزۀ هنرهای تزیینی تهران (همو، احوال و اثار، 1/26؛ مرقع رنگین، «الواح»)؛ همچنین قطعه ای به قلم دو دانگ خوش با رقم و تاریخ «ابوتراب 1051» در موزۀ رضا عباسی تهران و نیز یک نسخۀ سبحه الابرار جامی به قلم کتابت خوش نیز در کتابخانۀ پیشین سلطنتی نگاهداری می شود که در پایان نسخه، کتابت آن به ابوتراب نسبت داده شده و به شیوۀ خط او نیز هست «و مستبعد نیست که خط ابوتراب اصفهانی» باشد (بیانی، فهرست ناتمام، 319، 320). میرزای سنگلاخ به روش همیشگی خود به او نیز چون دیگر خوشنویسان لقب بخشیده و وی را «رئیس الخطاطین» خوانده و کتابت دیوانهای شماری از شعرای نامدار و گمنام و مرقعات نفیس متعدد موجود در «ایران و روم» و قطعات خط بسیار به او نسبت داده (ج 2، احوال میرزا ابوتراب) که هیچ یک از این آثار تاکنون دیده نشده است. عباس حاجیها
اولین بار ابوالفتح گیلانی (متوفی ۱۵۸۸) پزشک ایرانیِ دربار اکبر اول، سلطان مغول هند بود که دود تنباکو را از یک ظرف آب عبور داد تا آن را خالص تر و سرد نماید و از این طریق قلیان که در شبه قاره به حقّه معروف است را ابداع نمود.

قلیان کشیدن در ایران از چه زمانی آغاز شد؟
مورخان می گویند احتمالاً کشیدن قلیان که اختراع هندی – ایرانی اس. حوادث خونین ن در تهران و کرجحوادث خونین ن در تهران و کرج , در ساعات اخیر خبر وقوع سه رویداد تلخ و خونین روی وجی خبرگزاری ها قرار گرفتکه در یک چیز مشترک بودند؛ قرار داشتن یک زن در کانون حادثه؛نقطه اشتراکی که تلخی این رویدادها را دوچندان می کند.هرچند آمار و ارقام، حکایت از حضور پررنگ تر مردان در جرایم و جنایات در کشورمان دارندو جامعه ش. آیت‏ اللَّه سیدحسن مدرس در حدود سال 1249 ش در قریه "سرابه کچو" از توابع زواره اردستان در استان اصفهان دیده به جهان گشود. سیدحسن در 14 سالگی به اصفهان عزیمت کرد و ده سال تمام در آنجا به بحث و تحقیق پرداخت. وی در سال 1272ش به نجف اشرف هجرت نمود و به مدت هفت سال از محضر حضرات آیات علامه سیدمحمدکاظم یزدی، اسانی و نیز میرزای بزرگ استفاده نمود و به درجات بالای علمی دست یافت.

کودک آزاری که این روزها درکوچه و خیابان ، وای وای و آخ آخی را راه انداخته ، اتفاق نو و تازه و چیزی نیست که عاملش فقط همین خانم باشد.....
و البته چیزی که هیچ وقت اشاره نشد ، این بود که فمینیست ها فهمیدند که یک زن هم می تواند دگرآزاری کند....وقتی ی دائما خویش را قربانی بپندارد ، حتما قربانی برای قربانی خواهد یافت ، تا انتقامی ناخوداگاه را تجربه کند....
عامل این کودک آزاری جامعه و مردمی هستند که اتفاقا ایرانی هم هستند و همگی فرزندان کوروش و البته دروغ گویی هم در آنها کم نیست .....جامعه ای که دائما در پی دروغ گفتن و کتمان حقیقت هستند....
خانواده هایی که فکر می کنند ، تنها راه خوشبخت فرزندانشان گران ترین مدرسه ها و معلم ها و ها ست....
جامعه ای که آموزش انسانیت بر فرزندش را به فراموشی س و تنها راه رستگاری فرزندش را فرستادنش به ، کلاس موسیقی ، یادگیری زبان خارجی و پول زیاد می داند....
جامعه ای که فراموش کرده ، ایران روزی مهد معرفت های بی پایان بوده....
جامعه ای که با سوادهایش مولانا و شمس را دو خل و دیوانه و شیرین عقل وگاهی هم جنس باز می پندارند و سعدی را یک هم جنس گرا !
.....
شیدن به اینکه ، این اتفاق فقط در همان مهد کودک رخ می دهد و هیچ جای دیگر امکان رخ دادن ندارد به نظرم ساده شی بیش نیست....
کودک آزاری در جان و تن فرهنگ ایران زمین ، ریشه ای دیرینه داشته است ، از همان هنگامی که عاقلان ما خوردن چوب توسط معلمین را یک ا ام می پنداشتند و میرزای مکتب هم خداوندگاری بود که حق به فلک کشیدن را داشت......
فکر نمی کنم در آن دوران طبقهء پایین دست جامعه ک نش را به مکتب خانه می فرستاد ، آنها هدایای چرب و نرم فرهیختگان آن دوران به میرزای مکتب بودند....
ایرانی همیشه علاقهء عجیبی به انکار و کتمان هر چیزی داشته و البته یکی از اولین و بهترین راه های برخوردش با مشکلات همین مکانیزم بوده....انکار !

تا وفتی فرهنگ یک گوهر گمشده برای این مرزو بوم باشد فرهنگ ( فر = نور ، هنگ = آهنگ ) دیگر ، آهنگ نور و معنای بیرونی نخواهد داشت .... به مانند کنگره های پیشین اما این بار کمی زودتر منطقه گرایی و یارگیری پیش از کنگره 16 در حدکا آغاز شده است. معضلی که سالهاست گریبانگیر حزب است و از کارکرد و کیفیت آن کاسته است. اسم دیگر منطقه گرایی جنگ قدرت و منفعت طلبی است. نام دیگر آن طایفه گرایی است. انگار نه انگار که برای کار حزبی دور هم جمع شده اند. حزب تبدیل شده به چند نفر مشخص. هر در هر منصبی که رأی می آورد یا برگزیده می شود یا با پول حزب به خارج می رود و... حتماً باید نسبتی با چند نفر مشخص (محمد نظیف قادری، کاوه بهرامی، هجری، شاهو حسینی و... ) داشته باشد. هر اتحادیه یا انتخاباتی که برگزار می شود افراد منصوب به این نفرات رأی می آروند. یادشان رفته برای کار دمکراتیک (باصطلاح دور هم جمع شده اند. نزدیک انتخابات کنگره ها که می شود این روباه های پیر گاهی ائتلاف سوری باهم دیگر دارند تا طرف مقابل را به زمین بزنند. محمد نظیف قادری و کاوه بهرامی علیرغم اختلافات زیاد، به هم نزدیک شده و به دنبال یارگیری و تقویت جناح هورامی ها می باشند و از بعضی اعضای مطرح خواسته اند به آنها بپیوندند. چکو بنابر ویژگی کارش با محافظه کاری خاص و با زیرکی و مخفیانه با این طیف در تقابل با هجری همکاری می کند اما در عین حال مواظب است روابط با هجری مخدوش نشود تا در صورت پیروزی وی کماکان در مرکزیت ابقا شود. برای چکو خیلی سنگین تمام شد دور قبل افراد کم سابقه ای از قبیل کریم پرویزی به دفتر راه یافتند اما او نتوانست راه بیابد. حسن شرفی نیز از حامیان این طیف است. بنابراین حمه نظیف و کاوه این بار نامی از هورامی نبرده اند تا طیف وسیع تری از افراد را جذب نمایند. میرو علیار بیچاره با فریب هجری از اروپا آمد و این بار از جانب همه طیف ها طرد شده چرا که به باندهای قدرت وصل نیست و گمان می کرد مناسبات دمکراتیک حزبی گرایی به مانند اروپا در عراق نیز حاکم است. رستم جهانگیری نگران عدم دستی به جایگاه فعلی خود در مرکزیت حزب است چراکه این روزها اصلاً به تنها کاری که نمی پردازد امورات حزبی است. هر چند هجری قول اروپا را به وی داده است کریم پرویزی بر این موضوع واقف شده و تحرکات آنها را نشانی بر ضعفشان قلمداد نموده است. حسن شرفی در این هیاهو اما بازنده این داستان است چرا که نه هجری و نه قادری تمایلی به ادامه جانشینی این فرد ندارند. باند اپوزیسیون هجری این بار سعی دارند یکی از خودشان را به عنوان جانشین معرفی نمایند. چرا که امیدی به دبیرکلی نداشته و معتقدند مجدداً با بازی با قوانین و اساسنامه هجری مجدداً دیکتاتوری و سیطره خود بر حزب را تثبیت خواهد کرد. شایان ذکر است حزب اعضای مطرح تر، باسوادتر و برجسته تری در اروپا (نظیر عبداله حجاب، خسرو بهرامی و ...) دارد که می توانند جانشین هجری باشند اما وی اجازه قدرت گیری به دیگری را نخواهد داد. منبع:دیار و نادیار محسن تهمتن داندانپزشک ارتودنسی - tabibyab.blog.ir
تخصص: دندانپزشک
استان: فارس
شهر: شیراز
آدرس: شیراز - بلوار میرزای کوچه 17 پ 48
تلفن مطب: -
اَبوتُرابِ اِصْفَهانی، متخلص به تُرابا (ح 989-1072ق/1581-1662م)، خوشنویس قلم نستعلیق و شاعر. وی در یک خانوادۀ بزرگ و توانگر اصفهانی زاده شد (ایرانی، 123). در منابع از تاریخ تولد او سخنی نرفته، اما از آنجا که به نوشتۀ میرزای سنگلاخ (ج 2، احوال میرزا ابوتراب) به هنگام مرگ 83 ساله بوده، می بایست در 989ق به دنیا آمده باشد. در جوانی «مدتی به مقتضای س. نگاره ای از سید حسن مدرس.jpg زندگی
سیدحسن مدرس در سال ۱۲۴۹ برابر ۱۲۸۷ (قمری) در روستای سرابه اردستان از توابع استان اصفهان متولد شد. در شش سالگی به همراه پدرش به قمشه(شهرضا) رفت و نزد پدر بزرگش میر عبدالباقی درس خواند و پس از درگذشت میر عبدالباقی در شانزده سالگی برای ادامه تحصیلات به اصفهان رفت.[۱] او تحصیل خود را در علوم ی دراصفهان نزد علامه شیخ مرتضی ریزی، جهانگیر خان قشقایی و سامرا و نجف ادامه داد. در نجف نزد مراجعی چون میرزای ، اسانی و سید محمدکاظم یزدی به تحصیل پرداخت. وی تحصیلات حوزوی اش را تا درجه اجتهاد ادامه داد؛ آنگاه به اصفهانبازگشت و مشغول تدریس فقه و اصول شد.[۲] اص سیدحسن مدرس به روستای سرابه برمیگردد زیرا میرعبدالباقی قبلاً از اردستان به قمشه مهاجرت کرده و در این شهر به فعالیتهای علمی و تبلیغی مشغول بود (رسائل الفقهیه که به کوشش ابوالفضل شکوری بتازگی انتشار یافته است).
هه ورامان هانه به رچه م هورامان هانه به رچه م وه ڵامێک بۆ کاک له تیف سوڵتانی:هۆمایون محه مه دنژاد به ناوی مه زن ناو و تاقانه سڵاو کاک له تیف مامۆستای دڵسۆزی کورده وار له سه ر داواکاری ئێوه ئه م باسه یه له ماڵپه ره که بلاومان کرده وه. سڵاو رێز بۆ ئێوه ی ئازیز و خۆشه ویست له ڕاستیدا ئێمه تان شه رمه نده کرد ئێمه یچ به شانازی په یوه ندی له گه ڵ ئێوه ی ئازیزدا به ده رفه تێکی مه زن و زۆرگرینگ ده زانین.وتاره که تان سه باره ت به کتێبی سه فه ره کێ گالیوێری گه لێک جوان و رازاوه بۆ؛و له چاپی به شی2و3و4فه رهه نگۆکێک بۆ مه عنای وشه کان دا ده نین و بۆ کڕینی چه ندکتێب له کتێبی(سه فه ره کێ گالیوێری)و خوێندنی چه ند به رگێک بۆ قوت یه کانت نیشانه ی حۆرمه ت و ئه ده ب و خۆشه ویستی جه نابت بۆ خویندنی زمانی هه ورامی و بۆ رێزگڕتنی هه موو زمان و که لتوور و فه رهه نگ و خاک و نیشتمانی کوردستان هه یه. پێشنیار و ڕه خنه کان زۆر به نرخ بوون؛ له هێندێ وشه و وتاره کانت ئه مه وه ڵامی ئێمه یه: به رێز کاک له تیف ئێمه هه ورامی زمان به ئه وپه ری شانازی خۆمان به کورد ده زانین و بۆ کوردبوونمان شانازی بێ حه دوئه نداز ده که ین و هه ر وه ها بۆ زوانی هه ورامی وه کوو کوردبوونمان شانازی و ئێفتخار ده که ین.نه ته وه ی کورد زمان و زار و زاراوه و بن زاراوه ی هه یه.به ڵام هه ورامی وه کوو زمانێک له زمانه کانی کوردی ده زانین نه ک زاراوه یابن زاراوه؛ئه ڵبه ت زمان و زاراوه له عێلمی زوان ناسی و به شی فۆنیتیک باسی لێ ده کرێ و له نه زه ری فره یێک له پسپۆرانی زمان و زمان ناسی؛هه ورامی زمان و ڕێزمانی تایبه تی هه یه و زمانێک بۆوه که مێعیار و توانای بوونی سه ربه خۆ ده زانن. گۆران نێوی خێل و هۆزێک له کرماشان وخانقین و هه ورامان نێوی مه ڵبه ندێک شاخاوای وخێل وهۆزیک له کوردستان و کرماشان و هه ڵه بجه و ته وێڵه و بیاره وشاره زوور و زازا(زازاکی)نێوی خێل و هۆزێک له ئه رسه نجان و ده رسیم وکوردستانی تورکیه ده ژین و زمانی ئه م 3به شه له کورده واری زۆر به یه ک نزیکن و فره یێک له نووسه ران وشاعێران زمانێک به رامبه ر بۆی دا ده نن؛به ڵام له ڕاستیدا هه رکاتێک زمانی هه ورامی هاتووه زمانی شێعر و ئه ده بی مه به ست بۆوه و هه رکات زمانی گۆرانی به کار هێناوه زمانی دینی وئایینی کوردان وه کوو ئایینی یارسان مه به ست بۆوه؛ئه مه که4زمانی سه ره کی کوردی وه کوو:سۆرانی-کورمانجی-هه ورامی- که لهۆری به زمانه کان کوردی دابنین چ گرفتێک پێش دێنێت!؟؛وه ک نه زه ری مه رحوومی دوکتورعه لی ڕۆخزادی که شانازی به رده ستی و قوت ی ئه وان له شاری سنه ده که ین؛ئێمه بۆ زمانی یه کگرتوو وه کوو زمانی ڕه سمی کوردستان هه ر زمانێک بێت ئێحترام وشانازی پێ ده که ین .به ڵام له هه ر نه ته ویک یه ک زمان مه به ست ببێت ئه مه هه ڵه یه ئه بێت له پاڵی ئه و زمانه؛زوان و زاراوه کانی تر که متر خه م نه بن وبۆ پاراستنی زمان و که لتووری باب وباپیر و به گشتی خه ڵکی ئه و ناوچه یه هه وڵ وتێکوشان بکه ن.له سه ر فه رهه نگی وشه زۆر که سن که ئیش وتێکوشان ده که ن به ڵام تا ئێسته وه کوو فه رهه نگێک به ربڵاو؛ بڵاو نه بۆوه و چه ندفه رهه نگۆکێک وه کوو دستورزبان کردی(هه ورامی)کاک فاتێح ڕه حیمی له م ماڵپه ره.ده بینن.ماڵپه ری فێربوونی زمانی هه ورامی: زوانی هه ورامی زوانی هورامی گه شاوه ز(فارسی به هورامی) نویسندگان نثرنویس هورامان تکایه!سرنج بده ن به وتاره کانی ئه م ماڵپه ره سه باره ت به زمانی هه ورامی. هه ورامان هانه به رچه م بـێـــســـاران و هـــۆرامــــــان دووباره سۆپاس-براتان:هۆمایون محه مه دنژاد- مه ریوان سلطان عبدالحمید میرزای فرمانفرما (ناصرال ه) حاکم کرمان، در سفری به بلوچستان، « حسین خان» را دستگیر کرد و به همراه فرزند دسالش به کرمان فرستاد. چند روز بعد فرزند حسین خان در زندان به دیفتری مبتلا شد. هر چه ماس کرد که فرزند بیمارش را از زندان آزاد کنند تا شاید خوب شود، ترتیب اثر ندادند. وی حتی حاضر شد پانصد تومان از تجار قرض کند و به فرم. هجدهمین گفتار از مجموعه گفتارهای "نام آوران شعر و ادب کرمانشاه" را به سید یعقوب ماهیدشتی اختصاص داده ایم. این مجموعه - که ادای دینی به بزرگان ادب و هنر دیارمان است- به پیشنهاد و تشویق آموزگار عزیزم یدالله عاطفی و بذل توجه دوست خوش ذوقم رضا حساس و الطاف رو مة باختر تداوم یافته است. بزرگوارانی که پیش از این از آثار آن ها سخن گفته ایم، ع.