نجوم آسمان

به نقل از خبرگزاریها در مورد نجوم آسمان : شنبه 7 تیرماه قبل از غروب آفتاب پارک جنگلی بودیم در مزار ی گمنام برای مشاهده هلال اول ماه . وقتی آنجا رسیدیم بچه های نجوم دوربینهای خود را به سمت ماه نشانه رفته بودند . نجوم آسمان پر بود از گرد و غبار . ماه نمی توانست از پشت آن همه آلودگی ، رخ بنماید . هوا بقدری خاکی بود که حتی کوهی که قرار بود ماه آرام آرام از پشت آن سرک بکشد نیز دیده نمی شد . نجوم ماه را که ندیدیم اما موفق شدیم آن سوی آسمان، ونوس زیبا را ببینیم با هاله دلربایش و مریخ را . با سپاس از آقای ناظران یک پژوهشگر نجوم باستان گفت: مطالب علمی ما در مسئله درسی بیشتر کپی شده از خارج است و اقدامات دانشمندان نجوم ایرانی اصلاً در دروس به خصوص دروس دبیرستان و لحاظ نشده است. به رهروان راه دانش توصیه می کنم سه علم را نیاموزند،یکی علم نجوم که بدبختی و نکبت می آورد،یکی کیمیا که موجب فقر و تنگدستی است و دیگری علم جدل در مسائل دینی که کفر و عصیان را در پی دارد. آورده اند که منجمی در بالاخانه در حال نجوم بود و همسرش در حال خانه با غریبه ای، گرم ِ معا . ظریفی گفت تو که آن لندهور را نزد زنت نمی بینی ستاره ای در آسما. اعضای مرکز با تهیه نشریه در دومین مسابقه نجومی آسمان پر ستاره شرکت د. قابل ذکر است که این گروه نشریه به همراه جمعی از سایر اعضائ مرکز در هفته قبل بازدیدی از کلاس نجوم مجتمع داشتند و با توضیحات مربی محترم نجوم سرکار خانم شعبانی با فعالیت این کلاس نیز آشنا شدند. کارشناس نجوم به بیان توضیحاتی درمورد ماه گرفتگی امشب در آسمان ایران پرداخت. یازدهمین سالگرد آغاز به فعالیت انجمن نجوم مشهدو یکصد و سی و دومین باشگاه نجوم مشهدما ذره ای از ستارگانیم و هربار که به آسمان نگاه می کنیم به گذشته بسیار دور آفرینش جهان و داستان پیدایش جهان نگاه کرده ایم. به آسمان نگاه کنید... به آسمان شب... عظمت و فواصل بزرگ و شگفتی های ژرف آن، فرصتی است برای تامل بیشتر.فرصتی برای مکاشفه و پویش در دان. مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اعلام کرد که در شامگاه روز یکشنبه هلال ماه شوال با چشم غیرمسلح قابل رصد است. یک دسته یا جمع از هرچیز را هیئت می گویند و در اینجا منظور از هیئت و نجوم مجموعه ستارگان آسمان است و علم هیئت از ماده و ظواهر اجسام سماویه و نسبت آنها به هم و قرب و بعد و مجرا ومحیط و اثرات آنها بحث دارد و هیئت را آسمان شناسی می گویند و از دانشهای کهن است و تاریخ روشنی ندارد ولی قبل از حضرت ابراهیم (ع) سنه 3323 سال بعد از هبوط 2262 ولادت قبل ا. به مناسبت هفته جهانی نجوم و فضا، نمایشگاه نجوم و ستاره شناسی برای نخستین بار در بوکان گشایش یافت. شرح کارگاه نجوم:
فعالیت ھای واحد نجوم را می توان در قالب موارد زیر دستھ بندی کرد:
١. دوره آموزشی مقدماتی و پیشرفتھ نجوم
٢. دوره آموزش نجوم رصدی
٣. دوره آموزش ساخت وسایل رصدی و ابزار آلات نجومی
۴. برگزاری تورھای رصدی .
دوره آموزشی مقدماتی نجوم ( سطح راھنمایی و متوسطه )
این دوره ازکلاس ھا کھ مخصوص دانش آموزان راھنمایی . قریب سه هزار سال قبل از هجرت علم نجوم رواج داشته چانکه قبل از حضرت ابراهیم (ع) با نجوم کار می د و اکثر آنها ستاره پرست بودند و حضرت خلیل الرحمن با استدلال آنها را باطل کرد و کتابهای آسمانی از رصد خانه بهتر خبر می داد و خاتم قریب پانزده قرن قبل به آسمانها رفت و از احوالات عوالم دیگر خبر داد آنوقت فرمود : الهواء فیه خلق ( در هوا مخلوقات اس. در ادامه این مطلب لیست جامع و کاملی از کتاب های نجوم در اختیار شما گذاشته شده است. این کتاب ها در حوزه های گوناگون مرتبط با علم ستاره شناسی و هوا-فضا بوده و به شرح کامل مباحث گوناگون نجوم می پردازند. سیارات، سیاه چاله ها، شکل گیری کیهان، تکامل مواد، جهان ترمودینامیک، اخترفیزیک، نقشه های آسمان، راهنمای ستاره شناسی، ستاره شناسی با کامپیوترهای خانگی، اجرام آسمانی ، حیات فرازمینی، مکانیک سماوی، فیزیک مدرن، عکاسی نجومی، نجوم بنیادی، یت های فضایی، سیستم های هوایی، مبانی پرواز، راکت ها و فضاپیماها، اطلس ماه و کیهان، مجلات و مقالات نجومی، اجرام مسیه، ساخت تلسکوپ ها، دانشنامه و دیکشنری های نجومی... و بسیاری مباحث برجسته دیگر، از جمله عناوینی می باشند که در این کتاب ها خواهید یافت. برای دیدن کتاب ها به ادامه مصلب مراجعه کنید. توجه:برای رایگان هر یک از این کتاب ها می توانید به سایت نجوم ایران مراجعه کنید. دومین جلسه عمومی سرگرههای درسی درمکان دفتر انجمن نجوم کاشان واقع در خیابان برگزار شد.پس از ارائه عملکرد نیمه اول سال تحصیلی گروههای درسی توسط سرگرهها ،فرم نظر خواهی در مورد برگزاری دومین مجامع عمومی به صورت تخصصی مربرط به هر گروه درسی یا برگزاری آن به صورت تجمیع گروهها وبحث پیرامون موضوع عمومی ،در اختیار سرگروههای محترم قرارگرف.
پنجمین دوره کارگاه و نمایشگاه عکاسی جهان در شب twan در تاریخ های 7 تا 9 اسفند ماه امسال در زنجان با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد ی استان، دبیرخانه دائمی توآن و انجمن نجوم ایران برگزار خواهد شد. توان پروژه‎ای بین‎المللی و غیرانتفاعی است که با همکاری اخترشناسان و عکاسان سرشناس آسمان شب در بیش از20 کشور جهان زیرنظر انجمن بین‎الملل. شاتر: برترین ع های نجوم دنیا در سال ۲۰۱۴ هرسال رصدخانه ی سلطنتی گرینویچ شگفت انگیزترین ع های نجوم سال را انتخاب و به بعضی از آن ها جایزه می دهد. در این مقاله ۱۲ تصویر فوق العاده زیبا از فضا و نجوم را که موفق به دریافت جایزه شده اند مشاهده خواهید کرد و با کلیک بر روی هرکدام می توانید آن ها را در سایز اصلی دریافت کنید. اموزش نجوم مقدماتی در جنوب استان فارس توسط انجمن نجوم هلال نو زرقان و با اجرای سرکار خانم کوه بر. روز جهانی نجوم در ارومیه، دیروز با استقبال پرشور عموم مردم افتتاح گردید. عصر اگر فرصتی دارید به سراغ نزدیک ترین مراکز نجومی و یا مکان های عمومی که این برنامه در سراسر ایران برگزار می شود بروید و دقایقی خود را غرق لذت جهانی کنید که ما را در برگرفته است.روز جهانی نجوم، بزرگ ترین جشنواره ترویج علم در ایران به شمار می رود که 14 سال پیش در رصدخانه زعفرانیه تهران آغاز شد. امسال در سراسر ایران این روز بهانه ای بر. دوره آموزش نجوم در سازمان دانش آموزی جیرفت برگزار می شود. سلام امیدوارم ح ان خوب باشد :) پس از تلاش های فراوان (:دی) بالا ه وبلاگ گروه نجوم علامه طباطبایی هم افتتاح شد ! واسه ی خود ما هم سوال بود که چطور بهترین گروه المپیاد نجوم کشور هنوز یه وبلاگ نداره که بتونه فعالیت هاشو در اون بروز بده ولی خب زین پس می تونید فعالیت های این گروه اعم از سوالات ، درسنامه ها ، گزارشات برنامه ها ، دل نوشته ، توصی. مدیر انجمن نجوم اهواز با تشریح نوروز ملی از دیدگاه نجومی گفت: در زمان نقطه اعتدال بهاری یا لحظه تحویل سال نو، خورشید در میل مداری صفر درجه و بُعد صفر ساعت قرار می گیرد. یک کارشناس نجوم از وقوع پدیده نجومی در آسمان ایران، صبح بیستم بهمن ۹۶ خبر داد. "همراه ستاره ها" پنج شنبه 12 شهریور ماه از ساعت 7 عصر اعضا و والدین در مرکز شماره دو جمع شدند برای دیدار با ستاره ها، در این برنامه جناب آقای طباطبایی (منجم آماتور، مدرس نجوم در مراکز علمی پژوهشی) در دوبخش کودک و بزرگسال سخنرانی خود را با محور نجوم و اهمیت آشنایی با نجوم. ارائه د. در ادامه جناب آقای اسماعیل پوری ( منجم آماتور ، موسس انجمن نجوم مهاباد) رصد زحل و صورفلکی تابستان را با تلسکوپ برای والدین و اعضا انجام دادند. آسمان را بهتر بشناسیم... ما فقط یک زمین داریم 7 میلیارد جمعیت، 7 میلیارد آرزو...و تنها یک زمین...در این دنیای بی کران...ما کجا هستیم یک نقطه ی ناچیز در هستی... اختصاصی از یارا فایل تحقیق و بررسی در مورد نجوم با و پر سرعت .
تحقیق و بررسی در مورد نجوم
تحقیق و بررسی در مورد نجوم لینک پرداخت و *پایین مطلب* فرمت فایل:word (قابل ویرایش و آماده پرینت) تعداد صفحه 19برخی از فهرست مطالب تاریخچه نجوم   چگونه علم نجوم بوجود آمدنقش گالیلئو گالیله ستاره شناسیشهابوارها چرا ستارگان می درخشندتقسیمات ستاره شناسی رنگهای ستارگان جرم ستاره درخشندگی ستاره داشت، نورش با آن شدت مشاهده می شد. چرخه های حیات ستارگان ماده میان ستاره ای محیط میان ستاره ای ک شاننجوم ی علم نجوم در ایران نجوم مطالعه مواد و مقدمه ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین است که این جهان ، آسمان و گوی آسمان را از اتمهای کوچک تا گیتی وسیع شامل می شود. منجمان اجرام آسمانی مانند سیارات ، ستاره ها ، ستاره های دنباله دار ، ک شانها ، سح ها و مواد بین ک شانها را مطالعه می کنند. برای اینکه چگونگی تشکیل شدن ، چگونگی بوجود آمدن و منسب هر کدام را مشخص می کنند و اینکه چگونه بر یکدیگر تأثیر می گذارند و چه اتفاقی ممکن است برای آنها بیفتد.بخشی از جهان ما ، زمین و آنچه در آن اتفاق می افتد اختر شناسی را شامل می شود، در واقع زمین آزمایشگاه ماست و هر چه که درباره جهان می دانیم از آنچه از زمین می توانیم ببینیم و دری م و یا تصور کنیم سرچشمه گرفته است.
با
تحقیق و بررسی در مورد نجوم
مدیر انجمن نجوم اهواز گفت: از امشب تا صبح روز اول اردیبهشت می توان بارش شه شلیاقی را با چشم مسلح در سراسر ایران مشاهده و رصد کرد. کارگاه علمی و عملی نجوم و رصد ستارگان در مرکز علمی کاربردی نگین برگزار شد. هات آپ آپلود , آپلود فایل ، آپلود ع ، آپلود ع با به همت امور دانشجویی - فرهنگی مرکز و با همکاری انجمن ترویج نجوم سپهر این کارگاه شبانه به منظور رصد زیبایی هایی آسمان شب و معرفی اجرام و صور فلکی به وسیله تلسکوپ با حضور دانشجویان و پرسنل مرکز برگزار گردید.این برنامه به لحاظ موقعیت مناسب مرکز از ساعت 18 الی 24 در محل مرکز برگزار و آقای افضلی مدیر عامل و مربی این انجمن توضیحات مبسوطی ارائه نمودند. این برنامه در شبهای مناسب به صورت مستمر برگزار می شود و دانشجویان علاقه مند سایر مراکز نیز می توانند در این برنامه حضور داشته باشند. اختصاصی از یاری فایل جزوه نجوم ژئودتیک با و پر سرعت .
جزوه نجوم ژئودتیک نجوم ئودزی طبق تعریف [ mueiler ,1769] هنر و علم تعیین موقیت نقاط بر سطح زمین و آزیموت خطوط ژئودتیکی که این نقاط را به یکدیگر وصل مینماید به وسیله مشاهدات نجومی میباشد.این کتاب در اصل برای آموزش نجوم ژئودزی  برای دانشجویان دوره لیسانس ی نقشه برداری نوشه شده که با حذف ای از مطالب میتواند برای دانشجویان دوره های پائین تر مورد استفاده قرار گیرد. نیاز ان نقشه بردار به آگاهی بر نجوم ژئودزی امری است واضح ولی برای آشنایی با نقشی که نجوم ژئودزی به عنوان جزئی از ژئودزی در ارتباط با سایر شاخه های نقشه برداری داراست در جزوه زیر ذکر گردیده است.
با
جزوه نجوم ژئودتیک
یک کارشناس نجوم با بیان اینکه شب یلدا یک انقلاب زمستانی است، گفت: در انقلاب زمستانی خورشید به پایین ترین نقطه ممکن در آسمان می رسد. گروه نجومی استرال به مناسبت روز جهانی نجوم تقدیم می کند
ویژه برنامه ی روز جهانی نجوم در شیراز به همت دبیر اجرایی این برنامه محمدصادق در شیراز برگزار می شود.این برنامه با همکاری گروه نجومی استرال بصورت نجوم رصدی در دروازه قران برگزار میشود. در این برنامه کارشناسان نجوم توسط چندین دستگاه تلسکوپ و دوربین دو چشمی برای عموم مردم اجر. دومین همایش نجوم و قرآن با حضور دانش آموزان یزدی در دبیرستان فرزانگان یزد برگزار شد. میزان نوشت: رئیس انجمن نجوم آماتور ایران گفت: در 10 روز گذشته که زمان برداری آستارا است ی در مورد این صدا صحبتی نکرده است. دانش آموزان تیم نجوم و اختر فیزیک ایران با ب ۵ مدال مقام سوم جهانی را در المپیاد جهانی نجوم ۲۰۱۷ تایلند بدست آوردند. نجوم... یه دوره ای یه علم مردمی بود... اما کمی بعد ها تلسکوپ های قوی در بالای کوه ها نصب شدند مراکز تحقیقات نجوم در مناطق ممنوعه مثل آریا 51 و هادرون شروع به فعالیت و نجوم پشت دیوار های بلند ها موند و مردم عامه دسترسیشون قطع شد. اما از یه دوره ای که زیاد نمیخوام تاریخیش کنم بنا بر این شد که بعد از 15 آوریل تربیع اول ماه( یعنی نیمه راست ماه روشن بشه و نیمه چپش تاریک) به عنوان روز جهانی نجوم نام گذاری بشه. تو روز جهانی نجوم و هفته نجوم به طور کلی تلسکوپ رو بر میدارن و میرن تو پارک ها و ملت رو تشویق میکنن بیان به ماه نگاه کنن از تو تلسکوپ و سوال های نجومیشونو بپرسند.اما... یه نگاه به ماه بندازید از تو تلسکوپم(الکی مثلا) تا بقیشو بگم ماه اندر تلسکوپ البته این بزرگنمایی زیادی نیست و میشه بهتر از این دید خوب هوای تبریز همچین ساز نیست با ما منجمای آماتور و همش ابریه معمولا ثانیا نمیدونم به خاطر آلودگیه یا چیه از تو پارک های تبریز که سهله از 20 کیلومتری بیرون شهر تبریز هم رصد حال نمیده یعنی هیچی دیده نمیشه تو آسمون(اینجاست که میگم کاش یزدی بودم) خوب دوستان هفته نجومتون مبارک اگه سوالی راجب نجوم و کیهان شناسی بود واقعا خوشحال میشم اگه دونستم جوابشو بهتون بگم ایام بکام منتظر نظراتتان هستم منجمان سراسر دنیا حوالی اردیبهشت ماه هفته ای که ماه موقعیت مناسب برای رصد دارد را جشن میگیرند .
انجمن نجوم خیام نیز به رسم هر ساله ۱۵ اردیبهشت ۹۶ را در کانون پرورش فکری ک ن با برگزاری جشنواره ای کوچک جشن گرفت .
توضیحات بیشتر در ادامه مطلب .
nojumday
ادامه مطلب پایتخت نجوم ایران کجاست؟
پایتخت نجوم ایران که یکی از ۱۰ شهر تاریخی نیز محسوب می‌شود از زیباترین ای ایران بوده که هر گردشگری آن را می‌تواند در برنامه سفر خود قراردهد. پدر نجوم کرمان گفت : به زودی تلسکوپ خورشیدی به رصد خانه شهید باهنر کرمان می آید. شفقنا- ع های سطح خورشید همواره جذاب بوده اند و توجه علاقمندان به آسمان و نجوم را جلب کرده اند؛ در ادامه تصاویر ناسا از سطح خورشید و انفجارهای آن را خواهید دید. کارشناس نجوم با بیان اینکه امروز طولانی ترین روز سال است، گفت: امروز خورشید به حداکثر ارتفاع خود در آسمان می رسد که انقلاب تابستانی رخ می دهد. یک کارشناس نجوم از رصد ۳ سیاره و هلال صبحگاهی خبر داد و گفت: ماه و ۳ سیاره را می توان در کنار یکدیگر با چشم غیر مسلح دید. مهد گردشگری نجوم ایران کجاست؟
گردشگری نجوم چیست؟ یکی از مهم‌ترین سایت‌های تاریخی گردشگری ایران با داشتن تیمی متخصص، عنوان مهد گردشگری نجومی ایران را به خود اختصاص داده است. با آن آشنا شوید. مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گزارشی در خصوص مشخصات رویت پذیری هلال ماه شوال 1438 گفت: این هلال شامگاه روز یکشنبه چهارم تیر ماه 96 در تمام پهنه ایران با چشم غیر مسلح قابل رصد است. کتاب نجوم به زبان قرآن توسط دانش آموز دببرستان نمونه به رشته تحریر در آمده است وی کوشیده است تا نشان دهد که آیات قرآنی با علم نجوم تناظر دارند. این دانش آموز تلاشگر با بیان ساده و گویا توانسته آیات نورانی کتاب آسمانی را با علم نجوم جهان و دستاوردهای خیره کننده آن توضیح دهد . این کتاب امسال با تیراژ1000 نسخه در حال بهره برداری است. مبین . یک ای اخترفیزیک گفت: کمبود امکانات علمی و پژوهشی جوانان را از ادامه تحصیل در رشته نجوم بازمی دارد و آن ها را دلسرد می کند. تیم ملی دانش آموزی ایران با ب یک طلا، ۳ نقره و یک برنز توانست در المپیاد جهانی نجوم و اختر فیزیک در جایگاه سوم قرار گیرد. گروه موسیقی نجوم اهواز به منظور اجرای موسیقی محلی خوزستان در دو زبان عربی و فارسی به کشور لبنان می رود. همایش بزرگ نجوم در تبریز، روز پنج شنبه 16 شهریورماه در مجموعه ائل گلی تبریز برگزار می شود.
روز گذشته پردیس علوم پزشکی قم میزبان جشنی با شکوه و پر از حس «مهربانی» و «انسانیت» برگزار شد که نظیرش تاکنون در تاریخ این اتفاق نیفتاده بود.
به گزارش کانال رسمی باشگاه آسمان شب، عصر دیروز پنجشنبه دوم دی ماه 1395 کانون نجوم علوم پزشکی قم با مشارکت کانون خیریه و نشریه در حاشیه جشن شب یلدا را برای ک ن بی س رست برگزار کرد که با استقبال بسیار خوبی مواجه شد. برنامه ای شامل نمایش انیمیشن، نقاشی و مسابقات دیگر برای بچه ها که البته به دلیل شرایط نامساعد هوا امکان رصد آسمان فراهم نگردید. شایان ذکر است که در این برنامه از بنر بزرگ تبلیغاتی کانون نجوم با تصویر منظره ای از ک شان راه شیری رونمایی شد که بسیاری از مهمانان برنامه با آن ع یادگاری گرفتند.

بسم الله الرحمن الرحیم یا مقلب القلوب والابصار یا مدبر اللیل و النهار یا محول الحول والاحوال حول حالنا الی احسن الحال سلام بر میهمانان و هموطنان عزیز و تبریک به مناسبت رسیدن بهار وسال نو در رابطه با نجوم وبروج نجومی در آسمان کتابهای زیادی نوشته شده و توضیحاتی را داده اند لذا با توجه به اینکه به بحث طالع وقت خیلی کم پرداخته شده و ار. تیم ملی المپیاد نجوم و اختر فیزیک ایران برای شرکت در نهمین المپیاد جهانی نجوم روز 2 مرداد ماه تهران را به مقصد اندونزی ترک کرد. ایرنا نوشت: اعضای این تیم را آقایان سعید حجتی نژاد، سید مرتضی سادات، محمدهادی ستوده، آرمان وثیق زاده انصاری و خانم فاطمه زرگرباشی اعضای تیم یک و آقایان علیرضا ارجمند شکوری، علی چگینی، علی زارع، پارسا نورو. بسم الله الرحمن الرحیم یا مقلب القلوب والابصار یا مدبر اللیل و النهار یا محول الحول والاحوال حول حالنا الی احسن الحال سلام بر میهمانان و هموطنان عزیز و تبریک به مناسبت رسیدن بهار وسال نو در رابطه با نجوم وبروج نجومی در آسمان کتابهای زیادی نوشته شده و توضیحاتی را داده اند لذا با توجه به اینکه به بحث طالع وقت خیلی کم پرداخته شده و ار.