نوای شهریار

به نقل از خبرگزاریها در مورد نوای شهریار : ساز عبادی
غزلی زیبا از شهریارتا کی چو باد سربدوانی به وادیم
ای کعبه مراد ببین نامرادیم
دلتنگ شامگاه و به چشم ستاره بار
گویی چراغ کوکبه بامدادیم
چون لاله ام ز شعله عشق تو یادگار
داغ ندامتی است که بر دل نهادیم
مرغ بهشت بودم و افتادمت به دام
اما تو طفل بودی و از دست دادیم
چون طفل اشک دری شیوه تو بود
پنهان نمی. فرزند آقا سید اسماعیل معروف به حاج میر آقا خشکن در سال 1325 هجری قمری (شهریور ماه 1286 هجری شمسی) در بازارچه میرزا نصرالله تبریزی واقع در چای کنار چشم به جهان گشود. در سال 1328 هجری قمری که تبریز آبستن حوادث خونین وقایع مشروطیت بود پدرش او را به روستای قیش قورشان و خشکناب منتقل نمود. دوره کودکی در آغوش طبیعت و روستا سپری شد که منظومه حیدربا. فرمودند : شهریار ما کجاست ؟ شهریار آمد .

حضرت خطاب به شهریار فرمودند: شعرت را بخوان!

شهریار این شعر را خواند :

علی ای همای رحمت تو چه آیتی خدا را
که به ماسوا فکندی همه سایه ی هما را

دل اگر خداشناسی همه در رخ علی بین
به علی شناختم به خدا قسم خدا را

به خدا که در دو عالم اثر از فنا نماند
چو علی گرفته باشد سر چشمه ی بقا را

مگر ای سحاب رحمت تو بباری ارنه دوزخ
به شرار قهر سوزد همه جان ماسوا را

برو ای گدای مسکین در خانه ی علی زن
که نگین پادشاهی دهد از کرم گدا را

بجز از علی که گوید به پسر که قاتل من
چو اسیر تست اکنون به اسیر کن مدارا

بجز از علی که آرد پسری ابوالعجائب
که علم کند به عالم ی کربلا را

چو به دوست عهد بندد ز میان پاکبازان
چو علی که میتواند که بسر برد وفا را

نه خدا توانمش خواند نه بشر توانمش گفت
متحیرم چه نامم شه ملک لافتی را

بدو چشم خون فشانم هله ای نسیم رحمت
که ز کوی او غباری به من آر توتیا را

به امید آن که شاید برسد به خاک پایت
چه پیامها سپردم همه سوز دل صبا را

چو تویی قضای گردان به دعای مستمندان
که ز جان ما بگردان ره آفت قضا را

چه زنم چونای هردم ز نوای شوق او دم
که لسان غیب خوشتر بنوازد این نوا را

«همه شب در این امیدم که نسیم صبحگاهی
به پیام آشنائی بنوازد و آشنا را»

ز نوای مرغ یا حق بشنو که در دل شب
غم دل به دوست گفتن چه خوشست شهریاراآیت الله العظمی مرعشی فرمودند : وقتی شعر شهریار تمام شد از خواب بیدار شدم چون من شهریار را ندیده بودم.
فردای آن روز پرسیدم که شهریار شاعر کیست ؟

گفتند : شاعری است که در تبریز زندگی می کند .
گفتم: از جانب من او را دعوت کنید که به قم نزد من بیاید .

چند روز بعد شهریار آمد . دیدم همان ی است که من او را در خواب در حضور حضرت (علیه السلام) دیده ام.

از او پرسیدم : این شعر «علی ای همای رحمت» را کی ساخته ای ؟ شهریار با ح تعجب از من سوال کرد که شما از کجا خبر دارید که من این شعر را ساخته ام ؟ چون من نه این شعر را به ی داده ام و نه درباره آن با ی صحبت کرده ام .

مرحوم آیت الله العظمی مرعشی به شهریار می فرمایند : چند شب قبل من خواب دیدم که در مسجد کوفه هستم و حضرت المومنین (علیه السلام) تشریف دارند . حضرت , شاعران اهل بیت را احضار فرمودند : ابتدا شاعران عرب آمدند . سپس فرمودند : شاعران فارسی زبان را بگویید بیایند . آنها نیز آمدند . بعد فرمودند شهریار ما کجاست ؟ شهریار را بیاورید ! و شما هم آمدید . آن گاه حضرت فرمودند : شهریار شعرت را بخوان ! و شما شعری که مطلع آن را به یاد دارم خو د .

شهریار فوق العاده منقلب می شود و می گوید : من فلان شب این شعر را ساخته ام و همان طور که قبلا عرض . تا کنون ی را در جریان سرودن این شعر قرار نداده ام .

آیت الله مرعشی فرمودند : وقتی شهریار تاریخ و ساعت سرودن شعر را گفت , معلوم شد مقارن ساعتی که شهریار آ ین مصرع شعر خود را تمام کرده ، من آن خواب را دیده ام .

ایشان چندین بار به دنبال نقل این خواب فرمودند : یقینا در سرودن این غزل , به شهریار الهام شده که توانسته است چنین غزلی به این مضامین عالی بسراید . البته خودش هم از فرزندان فاطمه زهرا (سلام الله علیها) است و خوشا به حال شهریار که مورد توجه و عنایت جدش قرار گرفته است. در میان سروده هایی که در رثای المؤمنین، علی(ع)، به نظم درآمده، یکی از بهترین اشعار مربوط به شعر معروف شهریار با مطلع «علی ای همای رحمت...» است. هرچند در چند سال گذشته نقدهایی بر این غزل شهریار وارد شده و برخی از شاعران و منتقدان شائبه هایی نسبت به آن مطرح د، اما این غزل از شهریار همچون بسیاری دیگر از سروده هایش، قوت شعری شاعر و توانایی. عصر خودرو- مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرداری شهریار گفت: دو خودرو در گاراژی در شهریار در آتش سوختند. شهریار- آب کشاورزان سه روستای شهریار ۲ ماه است که قطع شده و محصولات این کشاورزان در حال خشک شدن است. آموزشگاه زبان های خارجی کبیر شهریار شروع ثبت نام ترم پاییز 93 از شنبه مورخ 93/07/05 لغایت پنجشنبه 93/07/10 دوره های ویژه دسالان و دانش اموزان ابت کلاس های دانش آموزان دبیرستان دوره های مخصوص بزرگسالان پسرانه کبیر: شهریار-خیابان ولیعصر-چهار راه مخابرات-جنب اداره پست-پلاک ۱۲۹ تلفن: ۶۵۲۲۵۰۱۳-۶۵۲۴۰۸۰۲ دخترانه کبیر: شهریار-خیابان ولیعصر-میدان. در وصل هم ز عشق تو ای گل در آتشم عاشق نمی شوی که ببینی چه می کشم با عقل آب عشق به یک جو نمی رود بیچاره من که ساخته از آب و آتشم ب سرم به بالش ناز وصال و باز صبحست و سیل اشک به خون شسته بالشم پروانه را شکایتی از جور شمع نیست عمریست در هوای تو میسوزم و خوشم خلقم به روی زرد بخندند و باک نیست شاهد شو ای شرار محبت که بی غشم باور مکن که طعنه طوفا. شهریار وقتی معشوقه اش رو روز سیزده به در با همسر و بچه به بغل میبینه : سر و همسر نگرفتم که گرو بود سرم تو شدی مادر و من با همه پیری پسرم تو جگر گوشه هم از شیر بریدی و هنوز من بیچاره همان عاشق خونین جگرم منکه با عشق نراندم به جوانی هوسی هوس عشق و جوانیست به پیرانه سرم پدرت گوهر خود تا به زر و سیم فروخت پدر عشق بسوزد که در آمد پدرم عشق و و ح. هنوز هم نوای خوش"شوخوانی"در روستاهای استان سمنان به گوش می رسد و طنینش در گوشه و کنار شهر و روستا یاد آور رمضان است، مثل نوای خوش ربنا با صوت داوودی شجریان که هر بار و در هر فصل سال که بشنوی یاد لحظات ملکوتی پیش از اذان مغرب ماه مبارک رمضان در دلت زنده می شود. شهریار می فرماید:" نیست در این گوشه فراموشتر از منوز گوشه نشینان تو خاموشتر از منهر به خیالیست هم آغوش و ی نیستای گل به خیال تو هم آغوشتر از من"
چقدر زیبا، زندگی هم به شهریار نساخت، عاشق تر از شهریار هم مگه داریم... علی ای همای رحمت تو چه آیتی خدا را
که به ماسوا فکندی همه سایه ی هما را
دل اگر خداشناسی همه در رخ علی بین
به علی شناختم به خدا قسم خدا را
به خدا که در دو عالم اثر از فنا نماند
چو علی گرفته باشد سر چشمه ی بقا را
مگر ای سحاب رحمت تو بباری ارنه دوزخ
به شرار قهر سوزد همه جان ماسوا را
برو ای گدای مسکین در خانه ی علی زن
که نگین پادشاهی دهد از کرم گدا را
بجز از علی که گوید به پسر که قاتل من
چو اسیر تست اکنون به اسیر کن مدارا
بجز از علی که آرد پسری ابوالعجائب
که علم کند به عالم ی کربلا را
چو به دوست عهد بندد ز میان پاکبازان
چو علی که میتواند که بسر برد وفا را
نه خدا توانمش خواند نه بشر توانمش گفت
متحیرم چه نامم شه ملک لافتی را
بدو چشم خون فشانم هله ای نسیم رحمت
که ز کوی او غباری به من آر توتیا را
به امید آن که شاید برسد به خاک پایت
چه پیامها سپردم همه سوز دل صبا را
چو تویی قضای گردان به دعای مستمندان
که ز جان ما بگردان ره آفت قضا را
چه زنم چونای هردم ز نوای شوق او دم
که لسان غیب خوشتر بنوازد این نوا را
«همه شب در این امیدم که نسیم صبحگاهی
به پیام آشنائی بنوازد و آشنا را»
ز نوای مرغ یا حق بشنو که در دل شب
غم دل به دوست گفتن چه خوشست شهریارا
شهریار در تمجید از شعر جاودانه شهریار : چه عجیب شعاری، که سروده شهریارا چه سرودِ جان فزایی، که ستوده است علی را چه لسان غیبِ ن ، به نسیمِ صبحگاهی چه گلاب مُشک فشانی، به لبانِ شهریارا عزیزالهی مرغ زخمی+شهریار شهریار شهریار+گزیده غزل ای جگر گوشه کیست دمسازت با جگر حرف میزند سازت تارو پودم در اهتزاز آرد سیم ساز ترانه پردازت حیف نای فرشتگانم نیست تا کنم ساز دل هم آوازت وای ازین مرغ عاشق زخمی که بنالد به زخمه سازت چون من ای مرغ عالم ملکوت کی ش ته است بال پروازت شور فرهاد و عشوه شیرین زنده کردی به شور و شهنازت نازنینا نیازمند توام عمر اگر بود می کشم نازت سوز و سازت به اشک من ماند که کشد از رخ رازت گاهی از لطف سرفرازم کن شکر سرو قد سرافرازت شهریار این نه شعر حافظ بود که به سرزد هوای شیرازت ی از آلودگی هوا در شهرستان شهریار استان تهران را مشاهده می نمایید. فرماندار شهریار از سفر معاون اول رییس جمهور به این شهرستان خبر داد و گفت: این سفر در روز هفتم فروردین ماه صورت خواهد پذیرفت. در وصل هم ز عشق تو ای گل در آتشم
عاشق نمی شوی که ببینی چه می کشم
با عقل آب عشق به یک جو نمی رود
بیچاره من که ساخته از آب و آتشم
ب سرم به بالش ناز وصال و باز
صبحست و سیل اشک به خون شسته بالشم
پروانه را شکایتی از جور شمع نیست
عمریست در هوای تو میسوزم و خوشم
خلقم به روی زرد بخندند و باک نیست
شاهد شو ای شرار محبت . فرماندار شهرستان شهریار از رشد 300درصدی روند احداث بیمارستان 313 تختخو شهرستان شهریار در دو سال گذشته خبر داد. شرایط و زمان شرکت در پنجمین جشنواره و جایزه نوای ّم اعلام شد. فایل صوتی روضه خوانی دهه اول محرم با نوای حسن خلج قابل دریافت است. بایاری خدا و همت پیام آوران مهربانی یازدهمین نانوایی با عطر مهربانی در شهرستان شهریار، وحیدیه ، خیابان ،خیابان رحمانی جنب مسجدجامع وحیدیه نانوایی بربری شروع به کار کرد
✔سپاس ویژه از پیام آور مهربانی آقای علیحسین شاهعلیان که زحمت هماهنگی نانوایی های شهریار و سبز دشت با ایشون بود
و سپاس از نانوای شهریار آقا یوسف لطیفی که نا. رئیس حوزه هنری استان آذربایجان شرقی از انتشار 13 عنوان کتاب با محوریت شهریار با عنوان مجموعه کتب « شهریار شعر ایران» خبر داد. 13 عنوان کتاب با محوریت شهریار (سید محمدحسین بهجت تبریزی) با عنوان مجموعه کتب «شهریار شعر ایران» توسط سوره مهر منتشر شد. «واحد اعتباری شرکت تعاونی روستایی شباهنگ شهریار» و «واحد اعتباری شرکت تعاونی روستایی انقلاب شهریار»، بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی و به صورت غیرقانونی مبادرت به عملیات بانکی کرده اند. شهردار منطقه 5 تبریز گفت: با توافق بین شهردار تبریز، مدیر عامل بنیاد شهریار شناسی و مدیر موزه (ره) فرهنگسرای کوی ولی امر به نام محمدحسین شهریار نام گذاری شد. علی ای همای رحمت تو چه آیتی خدا را که به ماسوا فکندی همه سایه ی هما را دل اگر خداشناسی همه در رخ علی بین به علی شناختم به خدا قسم خدا را به خدا که در دو عالم اثر از فنا نماند چو علی گرفته باشد سر چشمه ی بقا را مگر ای سحاب رحمت تو بباری ارنه دوزخ به شرار قهر سوزد همه جان ماسوا را برو ای گدای مسکین در خانه ی علی زن که نگین پادشاهی دهد از کرم. علی ای همای رحمت تو چه آیتی خدا را که به ماسوا فکندی همه سایه ی هما را دل اگر خداشناسی همه در رخ علی بین به علی شناختم به خدا قسم خدا را به خدا که در دو عالم اثر از فنا نماند چو علی گرفته باشد سر چشمه ی بقا را مگر ای سحاب رحمت تو بباری ارنه دوزخ به شرار قهر سوزد همه جان ماسوا را برو ای گدای مسکین در خانه ی علی زن که نگین پادشاهی دهد از کرم گدا را بجز از علی که گوید به پسر که قاتل من چو اسیر تست اکنون به اسیر کن مدارا بجز از علی که آرد پسری ابوالعجائب که علم کند به عالم ی کربلا را چو به دوست عهد بندد ز میان پاکبازان چو علی که میتواند که بسر برد وفا را نه خدا توانمش خواند نه بشر توانمش گفت متحیرم چه نامم شه ملک لافتی را بدو چشم خون فشانم هله ای نسیم رحمت که ز کوی او غباری به من آر توتیا را به امید آن که شاید برسد به خاک پایت چه پیامها سپردم همه سوز دل صبا را چو تویی قضای گردان به دعای مستمندان که ز جان ما بگردان ره آفت قضا را چه زنم چونای هردم ز نوای شوق او دم که لسان غیب خوشتر بنوازد این نوا را «همه شب در این امیدم که نسیم صبحگاهی به پیام آشنائی بنوازد و آشنا را» ز نوای مرغ یا حق بشنو که در دل شب غم دل به دوست گفتن چه خوشست شهریارا شهریار عصر ایران نوشت: دادستان پارس آباد گفت: یکی از اعضای شورای شهر پارس آباد که موقع ت یب تندیس شهریار در میدان شهریار پارس آباد اردبیل حضورداشت جهت توضیحات احضار شد. کد پیشواز همراه اول شهریار ابراهیمی من احساسیم
کد پیشواز شهریار ابراهیمی اهنگ من احساسی ام برای همراه اول
کد اوای انتظار من احساسیم
ﺪ ﺸﻮﺍﺯ ﺷﻬﺮﺎﺭ ﺍﺑﺮﺍﻫﻤ ﺍﻫﻨ ﻣﻦ ﺍﺣﺴﺎﺳﺎﺗﻢ ﺑﺮﺍ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺍﻭﻝ
کد آهنگ پیشواز ایرانسل من احساسی ام از شهریار ابراهیمی
اوای انتظار همراه اول شهریار ابراهیمی
کد پیشواز من احساسیم
. رکنا: فرمانده انتظامی شهرستان شهریار از دستگیری آدم ربایان در کمتر از ۲۴ ساعت خبر داد. علی شهریار فوتبال ایران در فصل ۹۸-۹۷ در آرمنیا بیلفلد بازی می کرد. نوشته تصویری از شهریار فوتبال ایران در سال های دور اولین بار در پارس فوتبال خبرگزاری فوتبال ایران parsfootball پدیدار شد. شهریار ساری دربی شمالی هفته بیستم لیگ برتر فوتبال ساحلی را از ملوان بندرگز برد. وجود یک چاله عمیق در وسط اتوبان کرج – شهریار باعث آسیب رساندن به تعداد زیادی خودرو شده است. چه شعبده است که در چشمکان آبی تو
نهفته اند شب ماهتاب دریا را

کمند زلف به دوش افکن و به صحرا زن
که چشم مانده به ره آهوان صحرا را   شهریار همونطور که به همه ی شما عزیزانم قول دادیم بعد از ماه صفر و به محض انتشار آلبومهای جدید با چند فرمت و کیفیت عالی در نوای لری برای شما عزیزام قرار میدیم نوای ترکی «برگ روی شاخه» را با صدای اوزگار بیکان و عرفان سیهان و در «تابناک» می بینید و می شنوید. نوای الغوث الغوث گیلانیان مومن و روزه دار در آ ین شب از قدر در مساجد گیلان جلوه ای زیبا از عبودیت و بندگی بود. فایلهای صوتی ویژه اربعین حسینی با نوای حاج قابل دریافت است. همزمان با روز ملی شعر و ادب و با حضور فرهنگ و ارشاد ی و جمعی از مسئولان کشوری و استانی مزار شهریار در مقبره الشعرای تبریز گلباران شد.
مقبره الشعرای تبریز در طول چند سال گذشته که روز ملی شعر و ادب به نام شهریار شاعر برجسته آذربایجان نامگذاری شده است توسط مسئولان کشوری و استانی و اصحاب فرهنگ و ادب گلباران می شود.
همایش بین المللی . تسنیم نوشت: فرمانده شهریار، خبرهای منتشره درباره اقدامات احتمالی یک تروریست در شهریار را تکذیب کرد. از زنــدگــانیــــم گــــله دارد جــوانیــــــم----- شرمنده ی جوانـــی از این زندگانیـم دارم هـــوای صحبت یــــاران رفتـــــه را -----یاری کن ای اجل که به یاران رسانیم پروای پنج روز جهان کی کنم که عشق----- داده نویــــــد زندگــــی جــاودانیـــــم شهریار به گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شهریار به مناسبت پنجم ذی القعده روز ملی تکریم و بزرگداشت زادگان طی مراسمی ویژه آیین غبار روبی و عطر افشانی و اهداء گل در آستان مقدس زاده اسماعیل (ع) شهریار توسط جمعی از خانواده های معظم و جانبازان و ایثار گران شهرستان شهریار با حضور ریاست اداره اوقاف و امور خیریه - و فرماندار محترم شهریار جمعی از ون و جمعی از اعضای شورای شهر شهریار و مدیران شهری برگزار گردید. http://awghaf.persiangig.com/amazadegan/img_5137.jpg آلبوم «شهریار عشق» با آهنگسازی مازیار شاهی و خوانندگی علیرضا گلبانگ به زودی از سوی موسسه فرهنگی هنری «آوای چکاد» روانه بازار نشر موسیقی می شود. ادامه: شعر " شهریار" برای آیت الله هاشمی رئیس اداره تبلیغات ی شهریار گفت: برای بهبود هر چه بیشتر اقدامات فرهنگی و دینی در ماه مبارک رمضان، تاکنون برای مساجد، حسینیه ها و مراکز فرهنگی شهریار بیش از 450 مبلغ و همچنین 250 مبلغه اعزام شده است. تیم شهریار ساری تنها مازندران در رقابتهای لیگ برتر فوتبال ساحلی باشگاههای کشور، فصل جدید این دوره از مسابقات را با یک پیروزی خانگی آغاز کرد. رئیس شورای شهر شهریار گفت: مکان های مقاوم و امن شهرستان شهریار برای اسکان مردم آماده شده است. محسن میرزایی: تصور می کنم شهریار؛ غزل سرای نامدار معاصر را همه می شناسند و نیازی به معرفی او نیست ولی به احتمال زیاد نسل حاضر، شخصی به نام پرفسور شاندو را نمی شناسد. زندگی نامه شهریار شهریار
سید محمدحسین بهجت تبریزی (۱۲۸۵-۱۳۶۷) متخلص به شهریار (پیش از آن بهجت) شاعر ایرانی اهل آذربایجان بود که به زبان های فارسی و ترکی آذربایجانی شعر سروده است. وی در تبریز به دنیا آمد و بنا به وصیتش در مقبرة الشعرای همین شهر به خاک س شد. در ایران روز درگذشت این شاعر معاصر را «روز شعر و ادب فارسی» نام گذاری کرده اند.

مهم ترین اثر شهریار منظومه حیدربابایه سلام (سلام به حیدربابا) است که از شا ارهای ادبیاتترکی آذربایجانی به شمار می رود و شاعر در آن از اص و زیبایی های روستا یاد کرده است.

شهریار در سرودن انواع گونه های شعر فارسی -مانند قصیده، مثنوی، غزل، قطعه، رباعی و شعر نیمایی- نیز تبحر داشته است. از جمله غزل های معروف او می توان به علی ای همای رحمت و «آمدی جانم به قربانت» اشاره کرد. شهریار نسبت به علی بن طالب ارادتی ویژه داشت و همچنین شیفتگی بسیاری نسبت به حافظ داشته است.
ادامه مطلب
روزی چند تن از اساتید تبریز بدیدن شهریار می روند در منزل شهریار مجلس گرمی ب ا می شود ٬ حاضران از تقاضای شعر می کنند شهریار جواب نمی دهد و در عالم خود غوطه می خورد .مجلسیان که منتظر مانده بودند یکوقت می بیند ایشان دستش به قلم رفت و این شعر را که نام اساتید در آن بود سرود :به شهر ماست اساتید فحل که بحر در بر پهنای شان تنگ استیکی معلم ا. شهریار شاعر در بیان حسرت آدمی زبان و بیانی گویا و پر قدرت در شعرهایش دارد؛ حسرت آدمی از چیزهایی که از دست داده؛ حسرت انسان بخاطر کارهایی که میخواسته انجام دهد و به دلایلی نتوانسته است. بیان شهریار در توصیف حسرت فرصتهای از دست رفته بسیار زیبا، تأثیر گذار و گاه بسیار غم انگیز و سو ک است. این موضوع در شعر بلند "حیدر بابا" و در بسیاری از ا.