واردات مستقیم و پخش پوشاک ترکیه

به نقل از خبرگزاریها در مورد واردات مستقیم و پخش پوشاک ترکیه : علی علی آبادی فراهانی، مدیرکل دفتر مقررات واردات و صادرات وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه ای به معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران، ضمن اعلام اسامی واردکنندگان مجاز پوشاک اعلام کرد: واردات پوشاک تنها از… محر از اجرای دستورالعمل نعمت زاده برای واردات پوشاک خبر داد و گفت : از این پس واردات پوشاک به کشور تنها توسط اخذ نمایندگی رسمی با شرایط این دستورالعمل امکان پذیر است. رئیس اتحادیه پوشاک با بیان اینکه بعد از اجرای دستورالعمل واردات، ترکیه ای ها بازار پوشاک را قبضه کرده اند، گفت: پیش تر فقط تولیدکنندگان از وضعیت بد بازار ناله می د اما اکنون فروشندگان هم به ناله افتاده اند. مدیر کل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح علت اختلاف فاحش آمار واردات پوشاک توسط یونیدو، گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، شمال غرب و جنوب ایران را به عنوان مبادی اصلی غیرقانونی واردات پوشاک اعلام کرد. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] رئیس مرکز پژوهش های اتحادیه صنف پوشاک با بیان اینکه حجم صادرات پوشاک از ترکیه سالانه 5 میلیارد دلار است، گفت: این در حالی است که براساس آمار رسمی گمرک حجم صادرات پوشاک ترکیه به ایران سالانه حدود 50 میلیون دلار است. مدیرکل دفتر مقررات واردات و صادرات وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه ای به گمرک ایران، اعلام کرد: واردات پوشاک از سوی دارندگان گواهی فعالیت نمایندگی شرکتهای خارجی مورد تائید امکان پذیر است. مشاور صنعت در امور نساجی با اشاره به روش شرکت های ترکیه ای برای واردات ارزان قیمت پوشاک به ایران گفت: برخی واردکنندگان، پوشاک ۱۵ هزار تومانی را به قیمت ۶۷ هزار تومان عرضه می کنند. مروج حسینی با اشاره به اینکه 65 درصد پوشاک وارداتی به ایران به صورت غیرقانونی وارد می شودگفت:از3 ماه گذشته نظارت ها شدت گرفته و سبب کاهش میزان واردات پوشاک قاچاق شده است. معاون امور اقتصادی و دارایی گفت : گمرک ایران برای ساماندهی واردات و جلوگیری از قاچاق پوشاک در کشور پیشنهاد دارد و واردات پوشاک باید از طریق نشان تجاری (برند) صورت گیرد. معاون فنی و امور گمرکی گمرک اعلام کرد: واردات پوشاک به صورت فردی ممنوع است و برای انجام این کار تن ها شرکت های ثبت شده و نمایندگی های مجاز می توانند اقدام کنند. علی ابراهیمی: اجرای طرح ساماندهی واردات و برندهای خارجی پوشاک به مشکلات فنی و اقتصادی خورد و تا کنون هیچ یک از برندهای مجاز پوشاک خارجی، تعهدی برای سرمایه گذاری و تولید محصولاتشان در ایران، به وزارت صنعت… معاون فنی و امور گمرکی گمرک اعلام کرد: واردات پوشاک به صورت فردی ممنوع بوده و برای انجام این کار تنها شرکت های ثبت شده و نمایندگی های مجاز می توانند اقدام کنند. دبیر کمیسیون هماهنگی شورای نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان گفت: واردات پوشاک، پتو و کفش از محل معافیت از اول دی ماه اجازه ورود به این استان را ندارد. برنامه پیک بامدادی رادیو ایران به موضوع آمارهای مختلف و عجیب از میزان واردات پوشاک به ایران  پرداخته است.
در حال که سازمان ملل متحد میزان واردات پوشاک به ایران را یک میلیارد دلار اعلام کرده است، آمارهای گمرک رقم 61 میلیون دلاری را ثبت کرده اند. اما فعلان بازار پوشاک میگویند رقم واقعی واردات پوشاک به کشور 2 میلیارد و 700 میلیون دل. دبیر شورای مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان با بیان اینکه واردات پوشاک منوط بر داشتن مجوز است، گفت: واردات پارچه، پتو، پوشاک و کفش از مرزهای کولبری استان با هدف حمایت از تولید از اول دی امسال ممنوع شد. حسین جوادی، یکی از اعضای شورای پلاسکو گفت: پلاسکو سد بزرگی جلوی واردات بی رویه پوشاک بود ولی الان همه این تولیدی ها یا از بین رفته اند یا بسیار کم رنگ شده و بخش زیادی از پوشاک ما از بنگلادش و ترکیه وارد می شود. ما آن قدر خاک بر سر شده ایم که اجازه بدهیم بنگلادش اجناس خودش را وارد کشور ما کند؟ این تفکر که باید از تولید و کالای داخلی حمای. محمد جعفر گفت: از کف فروشگاه و نحوه قیمت گذاری پوشاک مشخص است که اقدام های گمرک تأثیر گذاشته و نظارت ها روی واردات بیشتر شده تا تولید داخل با قدرت بیشتری بتواند کار خود را ادامه دهد. «خبرجنوب» نوشت: قیمت بالای پارچه و نبود تسهیلات موجب کاهش تولید پوشاک در شیراز شده است. واردات کالای خارجی آنهم توسط ت یازدهم براحتی نشان می دهد که نگاه ت به حمایت از تولید داخل به ویژه پوشاک چیست؟! عسگری گفت: هرگونه واردات پوشاک به کشور به صورت تجاری صرفاً از طریق دریافت گواهی فعالیت، در ایران مجاز است در غیر این صورت قاچاق تلقی و برابر مقررات با آن برخورد خواهد شد. نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به کشف پوشاک مشکوک در ویلای آموزش و پرورش گفت: مردم نگران واردات پوشاک از سوی آموزش و پروش هستند. واردات رسمی و غیر رسمی پوشاک آسیب های سنگینی به این بخش وارد می کند و ادامه این روند در ابتدا واحدهای کوچک را از گردانه رقابت حذف و پس از آن واحدهای بزرگ را درگیر می کند. در حالیکه بسیاری از تولیدکنندگان پوشاک داخل اذعان دارند که با حمایت ها تی می توانند کالای باکیفیت صادراتی را تولید کنند، اما واردات بی رویه هنوز مانع رشد محسوس این صنعت در کشور است. صباغان، همان رنگرزان هستند که با هنر و خلاقیت خود به نخ ها و پارچه ها رنگ و لعاب می بخشند. در گذشته این حرفه در رسته مشاغل پررونق جای می گرفت، اما این روزها فعالان این حرفه حال و هوای خوبی را تجربه نمی کنند.
کارشناسان اتحادیه صباغان و گ نان بر این باورند که واردات بی رویه پوشاک، بر فعالیت و ب وکار آنها تاثیر مستقیم گذاشته و ادی بازا. رئیس اتحادیه صنف بافندگان کارگاه های نساجی استان اصفهان گفت: واردات نساجی از چین و ترکیه بزرگ ترین ضربه را به صنعت نساجی و در همه بخش های پارچه، پوشاک و تریکو وارد می کند و این واردات بی رویه در قالب قاچاق و غیرقاچاق انجام می شود. براساس آمار گمرک در سال 95، بیش از 3 هزار و 393 تن پوشاک از کشورهای مختلف جهان وارد ایران شده است. طبق آمار گمرک در سال ۹۵ بیش از ۳۳۹۳ تن انواع پوشاک وارد کشور شده است. ایسنا به نقل از رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک از کاهش حجم قاچاق پوشاک خبر داد. رئیس اتحادیه پیراهن دوزان و پیراهن فروشان گفت: عدم حمایت از بنگاه های کوچک تولیدی و واردات قاچاقی پوشاک، بنگاه های تولیدی این بخش را به نابودی کشانده است. در پی امضای تفاهم نامه همکاری بین گمرک ایران و شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، سهمیه واردات پوشاک و کالای همراه مسافر مناطق آزاد هفت گانه کشور تا پایان سال ۹۶ اعلام شد. عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات پوشاک کشور گفت: وضعیت پوشاک کشور به دلیل واردات بی رویه بسیار نابه سامان بود و گزارش هایی در این زمینه به گمرک داده شد که خوشبختانه صدای ما را شنیدند و بخشی از مشکلات حل شد. طبق دستورالعمل ثبت نمایندگی برندهای پوشاک خارجی آنها باید در دو سال اول فعالیت خود در ایران معادل ۲۰ درصد ارزش واردات خود را در ایران تولید و ۵۰ درصد آنرا صادر کنند. به گفته معاون صنعت، معدن و تجارت به نمایندگانی که این دستورالعمل را رعایت نکرده اند از ابتدای سال جاری اجازه ثبت سفارش و واردات داده نشده است. رئیس اتحادیه پیراهن دوزان و پیراهن فروشان گفت: واردات بی رویه پوشاک به کشور از مناطق متعددی است که ترکیه و چین از سهم بالایی در این زمینه برخوردارند. تولید پوشاک ایرانی این روزها به بدترین وضع خود طی سه دهه اخیر رسیده و رشد روزافزون واردات بی رویه و قاچاق ، این صنعت را به ورطه نابودی کشانده است. واردات کالای خارجی آنهم توسط ت یازدهم براحتی نشان می دهد که نگاه ت به حمایت از تولید داخل به ویژه پوشاک چیست؟! در پی امضای تفاهم نامه همکاری بین گمرک ایران و شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، سهمیه واردات پوشاک و کالای همراه مسافر مناطق آزاد هفت گانه کشور تا پایان سال ۹۶ اعلام شد. صنعت پوشاک ایران در سال های اخیر به علت واردات گسترده و قاچاق، لطمه شدیدی دیده است و ظرفیت اشتغال زایی آن بشدت کاهش یافته، به طوری که 400ـ300 هزار نفر بیکار شده اند. رییس مرکز پژوهش های صنف اتحادیه پوشاک گقت: ساعتی 6 کانتیر و روزانه 137 کانتینر پوشاک از ترکیه وارد کشور می شود که نشان دهنده حجم وحشتناک ورود پوشاک از این کشور است. رئیس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران با اشاره به ناشناخته بودن برندهای ارزشمند تولید پوشاک در کشور نسبت به تداوم وضعیت کنونی هشدار داد و گفت: چنانچه بسرعت به وضعیت اورژانسی این صنف رسیدگی نشود، در آینده نزدیک بازار پوشاک کشور بصورت کامل، جای خود را به واردات تولیدات خارجی خواهد داد. 

[ادامه مطلب را در این. صنعت، معدن و تجارت در همایش برند گفت: چرا باید پارچه و پوشاک ما از خارج بیاید و این امر نشانه کم کاری است. یک مقام آگاه در واکنش به اظهارات دادگستری مبنی بر قانونی و رسمی بودن واردات پوشاک خانه ت یازدهم گفت: هیچ رکورد اطلاعاتی در سامانه جامع گمرکی برای واردات مربوطه وجود ندارد. یک مقام آگاه در واکنش به اظهارات دادگستری مبنی بر قانونی و رسمی بودن واردات پوشاک خانه ت یازدهم، گفت: هیچ رکورد اطلاعاتی در سامانه جامع گمرکی برای واردات مربوطه وجود ندارد. معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به را ارهای وزارت صنعت برای جلوگیری از واردات پوشاک قاچاق گفت: ما معتقدیم که یکی از راه های نشت کالای قاچاق به ویژه پوشاک به سرزمین اصلی، مناطق آزاد است. «طرح ممنوعیت واردات کالای مشابه تولید داخل در کمیسیون صنایع مجلس تصویب نشد. نگاه نمایندگان این بود که این گونه ممنوعیت ها فضای رقابت را از بین می برد و تولیدکنندگان داخلی به دلیل آن که محصولشان در بازار رقیب ندارد قیمت محصولات خود را افزایش می دهند».

این جملات بخشی از سخنان عبدالله رضیان، عضو محترم کمیسیون صنایع و معادن مجلس. مدیر کل دفتر صنایع نساجی و پوشاک با اشاره به نیاز ۵۱۰ هزارتنی سالانه کشور به پوشاک گفت: حدود ۳۱۰ هزارتن از نیاز کشور به پوشاک در داخل تولید و ۲۰۰ هزارتن دیگر از طریق واردات رسمی یا قاچاق تامین می شود.افسانه محر افزود: ارزش پوشاک مورد نیاز کشور در سال 32 هزار میلیارد تومان برآورد می شود که فقط 22 هزار میلیارد تومان معادل 70 درصد آن در داخ. در پی اظهارات چندی پیش سخنگوی قوه قضاییه مبنی بر کشف یک محموله پوشاک در خانه یکی از ان در تهران، شائبه قاچاق بودن این محموله با استفاده از رانت و نظایر آن که پیش از آن در برخی رسانه ها با حداکثر قوا بدان پرداخته شده بود قوت گرفت. یک مقام آگاه در واکنش به اظهارات دادگستری مبنی بر قانونی و رسمی بودن واردات پوشاک خانه ت یازدهم گفت: هیچ رکورد اطلاعاتی در سامانه جامع گمرکی برای واردات مربوطه وجود ندارد. ایسنا نوشت:طبق دستورالعمل ثبت نمایندگی برندهای پوشاک خارجی آنها باید در دو سال اول فعالیت خود در ایران معادل ۲۰ درصد ارزش واردات خود را در ایران تولید و ۵۰ درصد آنرا صادر کنند. عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با تاکید بر اینکه آمار دقیقی از واردات پوشاک و البسه کودک و بزرگسال به کشور در دست نیست، گفت: قاچاق پوشاک به کشور سالانه فرصت های اشتغال بسیاری را می سوزاند. سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت در مبارزه با واردات پوشاک قاچاق کافی نبوده است، گفت: سالانه 2.5 میلیارد دلار پوشاک قاچاق به کشور وارد می شود.