وبلاگ یا رسول الله صلی الله علیه و آله

به نقل از خبرگزاریها در مورد وبلاگ یا رسول الله صلی الله علیه و آله : قال رسول الله (صلى الله علیه و آله)

لو یعلم العبد ما فى رمضان لود ان ی رمضان السنة

رسول خدا (صلى الله علیه و آله) فرمود:

اگر بنده «خدا» مى‏دانست که در ماه رمضان چیست [چه برکتى وجود دارد] دوست مى‏داشت که تمام سال، رمضان باشد.

بحار الانوار، ج 93، ص 346 پس از غزوه ی احد، گروهی از دو قبیله ی عضل و قاره به نزد رسول الله صلی الله علیه و آمده و عرض د: ای رسول الله... همانا ما مسلمان شده ایم... گروهی از یارانت را با ما بفرست تا ما را از مسائل دین آگاه سازند... و قرائت قرآن را به ما آموزش دهند... جعفر صادق (علیه السلام) مى فرماید:
روزى رسول الله (صلى الله علیه و آله و سلم) در بقیع تشریف داشتند. در این حال المؤمنین على (علیه السلام) به خدمت شان شرفیاب شده و سلام نمود.
حضرت رسول (صلى الله علیه و آله و سلم) فرمود: بنشین.
حضرت على (علیه السلام) اطاعت امر نموده و سمت راست (صلى الله علیه و آله و سلم) نشست، چند لحظه بعد جعفر بن ابى . وعن ابن عباس قال قال رسول الله صلى الله علیه وسلم المسلمون شرکاء فی ثلاث الماء والکلأ والنار . رواه أبو داود وابن ماجه . ترجمه: از ابن عباس رض روایت است که رسول الله صلى الله علیه وسلم فرمودند: همه ی مسلمانان درسه چیز شریک اند آب ، گیاه و آتش ( ومنابع آتش مانند نفط وگاز و..). زهرانی ائتمه خونجگر یا رسول الله
هجروندن اوللام دیده ­تر یا رسول الله
آه و واویلا
محزوندی زهرا سن ای رسول مهربان عزّ و جاهیم سن
دنیاده اللهدان سورا تکیه ­گاهیم سن
چشم امیدیم سن بابا سن پناهیم سن سن­سیز کیمیم واردی مگر یا رسول الله سندن سورا بابا دوشر غملره باشیم
غملردن القانه دؤنر گؤزده گؤزیاشیم
یوخدی آنام .
ش ت ارکان هستی درعزایت یارسول الله
دعاکردی اجابت شد دعایت یارسول الله
مدینه شهر غمها بعد تو خاموش می گرید
دریغا نشنود دیگر صدایت یا رسول الله
سیه پوشیده کعبه درعزای داغ جانسوزت
بگرید دخترت زهرا برایت یا رسول الله
نشسته منتظربهرت حرا هم باسکوت خود
دلش در حسرت یک ربنایت یا رسول الله
علی آهسته جسمت رابشوید ب. در سال ششم هجری رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم برای انجام مناسک عمره به طرف مکه حرکت د ولی با مخالفت سران مکه مواجه شدند و در انتها به قرارداد صلحی فیم ن مسلمانان و کفار مکه منجر گردید.در این بین عمر در مخالفت با رسول الله صلی الله علیه و اله و سلم معرکه گردانی میکرد... 1 عَنْ رَسُولِ اللّه صلی الله علیه و آله: مَنْ اَمَرَ بَالْمَعْرُوفِ وَ نَهى عَنْ المُنْکَرِ فَهُو خَلیفَةُ اللّه ِ فى أَرْضِهِ و خَلیفَةُ رَسُولِ اللّه ِ.
رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: ى که امر به معروف و نهى از منکر کند جانشین خدا و در روى زمین است.
3 عَنْ أَمیرِالمُؤمِنین علیه السلام: اَلاَْمْـرُ بِـالْمَعْـرُوفِ . دروغ 1- خیر دنیا و آ ت
صلى الله علیه و آله:
إِنَّ رَجُلاً أَتى سَیِّدَنا رَسولَ اللّه صلى الله علیه و آله فَقالَ: یا رَسولَ اللّه عَلِّمنى خُلقا یَجمَعُ لى خَیرَ الدُّنیا وَالخِرَةِ فَقالَ صلى الله علیه و آله : لاتَکذِب؛
مردى به رسول خدا صلى الله علیه و آله عرض کرد: به من اخلاقى بیاموزید که خیر دنیا و آ ت در آن جمع باشد، حضرت . پیاده روی اربعین قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم : ان لقتل الحسین علیه السلام حراره فی قلوب المومنین لا تبرد ابدا . اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود : برای شهادت حسین علیه السلام حرارت و گرمایی در دلهای مومنان است ، که هرگز سرد و خاموش نمی شود . جامع احادیث الشیعه ، جلد 12 ، ص 556 روزی مردی فقیر، با ظرفی پر از انگور، نزد رسول الله آمد و به او هدیه داد، رسول الله آن ظرف را گرفت و شروع کرد به خوردن انگور و با خوردن هر دانه انگور تبسمی میکرد و آن مرد از خوشحالی انگار بال در آورده و پرواز میکرد، اصحاب رسول الله بنابه عادت منتظر این بودند که آنها را در خوردن شریک نماید و رسول الله همه انگورها را خورد و به آنها تعارفی. مردی از انصار خدمت پیغمبر صلی الله علیه و آله آمد و عرض کرد: یا رسول الله ! من طاقت فراق شما را ندارم . هنگامی که به خانه می روم به یاد شما می افتم ، از روی محبت و علاقه ای که به شما دارم ، دست از کار و زندگی برداشته ، به دیدارتان می آیم ، تا شما را از نزدیک ببینم ، آن گاه به یاد روز قیامت می افتم که شما وارد بهشت می شوید در والاترین جایگاه . b مردى از اهل حبشه نزد رسول خدا صلوات الله علیه و آله آمد وگفت : یا رسول الله ! گناهان من بسیار است. آیا در توبه به روى من نیز باز است ؟ (ص) فرمود : آرى ، راه توبه بر همگان ، هموار است. تو نیز از آن محروم نیستى. مرد حبشى از نزد (ص) رفت. مدتى نگذشت که بازگشت و گفت : یا رسول الله ! آن هنگام که معصیت مى ‏ ، خداوند ، مرا مى ‏دید ؟ (ص) فرمود : آرى ، مى ‏. بسم الله الرحمن الرحیم

بعد از قرآن مجید که آ ین کتاب آسمانى است ، راهنماى ما سنت رسول اکرم (صلى الله علیه و اله ) و ائمه معصوم (علیهم السلام ) است و این همان دو گوهر ارزشمند است که بعد از رحلت (صلى الله علیه و آله و سلم) به یادگار مانده ، و با چنگ زدن به این دو هرگز گمراه نخواهیم شد. در این باره از طرف گرامى و ائمه هدى صلوات الله علی. أن عبد الله بن عباس کان یقول : کان رسول الله صلى الله علیه و سلم أجود الناس وکان أجود ما ی فی رمضان حین یلقاه جبریل وکان جبریل یلقاه فی کل لیلة من رمضان فیدارسه القرآن قال فرسول الله صلى الله علیه و سلم حین یلقاه جبریل أجود من الریح المرسلة ، رواه نسایی حضرت ابن عباس رضی الله عنهما میفرماید رسول الله صلی الله علیه وسلم سخاوتمندترین . پس از آنکه حضرت علی به پیشنهاد ابوبکر و عمر رضی الله عنهما برای خواستگاری فاطمه خدمت رسول خدا صلی الله علیه وسلم شرفیاف شد و از جانب وی جواب مثبت شنید. رسول اکرم صلی الله علیه وسلم به علی رضی الله عنه فرمود: «ای علی برخیز و زره ات را برای تهیه ج ة فاطمه بفروش برسان،» حضرت علی زره را به بازار برد و به عثمان ذی النورین فروخت و قیمتش را به رسول خدا صلی الله علیه وسلم داد. صلی الله علیه وسلم مبلغی از آن پول را به بلال داد تا برای فاطمه رضی الله عنها عطر و غیره ب د. و مبلغی هم به ابوبکر صدیق داد تا برای فاطمه رضی الله عنها لباس و لوازم خانگی ب د، شیخ ابوجعفر طوسی ـ از علمای شیعه ـ این واقعه را از علی کرم الله وجهه در کتاب «امالی» نقل کرده است، گزیده ای از آن خدمت خوانندگان آورده می شود. ادامه مطلب بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ
المؤ منین (علیه السلام ) در مورد مشاهدات قلبى خود در آغاز بعثت صلى الله علیه و آله و سلم مى فرمایند:
ارى نور الوحى و الرسالة و اشم و ریح النبوة ... در آن هنگام نور وحى و رس را مى دیدم و بوى نبوت را (از رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم ) استشمام مى .
از این سخن (علیه السلام ) معلوم مى شود که هر انسا. بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ
وقتى على (علیه السلام ) از رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم راجع به فاطمه (علیه السلام ) خواستگارى کرد. صلى الله علیه و آله و سلم مسرور و شادمان تبسم نموده و فرمود: آیا براى این امر چیزى دارى ؟
على (علیه السلام ) عرض کرد پدر و مادرم فداى شما یا رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم ، من چیزى را از ش. رسول الله صل الله علیه و اله :
آن که خود را پیشوای مسلمانان قرار دهد، در صورتی که میداند در میان آنان ی برتر از او وجود دارد، به خدا و رسول خدا و به مسلمانان خیانت کرده است.

عن رسول الله صل الله علیه و آله:
من تقدّم علی المسلمین و هو یری أنّ فیهم من هو افضل منه، فقد خان اللّه و رسوله و المسلمین
«الغدیر» 291/8


بهشت و باب روزه دارن
قال رسول الله صلی الله علیه و آله
ان للجنة بابا یدعی الریان لا یدخل منه الا الصائمون.
رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:
برای بهشت دری است بنام (ریان) که از آن فقط روزه داران وارد می شوند.
وسائل الشیعه، ج 7 ص 295، ح 31.
معانی الاخبار ص 116 امّ سلمة می گوید: «هرگاه فاطمه (سلام الله علیها) خدمت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) می رسید، حضرت (صلی الله علیه و آله) به پا بر می خواست و دخترش را می بوسید و به او خوش آمد می گفت و دستش را می… وصیت رسول اکرم صلی الله علیه و آله به ابى ذر رضى الله عنه از فضیل بن یسار ... از ابو الاسود الدئلى. ابو الاسود گوید: به ربذه بر ابى ذر (رضی الله عنه) وارد شدم، ابو ذر برایم حدیث کرد که روزى‏ اول وقت در مسجد بر رسول اکرم (ص) وارد شدم که هیچ جز رسول اکرم و على (ع) که در کنار او نشسته بود در مسجد دیده نمیشد، از خلوت مسجد استفاده و عرضه داشتم: یا. زندگینامه اجمالی ام البنین سلام الله علیها ازدواج المؤمنین على علیه السلام با ام البنین سلام الله علیها پس از آنکه المؤ منین على بن ابى طالب علیه السلام به سوگ تن و ریحانه رسول خدا محمد بن عبد الله صلى الله علیه و آله یعنى سرور ن عالمیان حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیه شهیده راه ولایت و ت نشست ، برادرش عقیل بن ابى طالب علیه السلام را . بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ
هنگامى که على (علیه السلام ) به سن حدود شش سالگى رسید، قحطى و کمبود سراسر مکه و اطراف آن را فرا گرفت ، ابوطالب پدر على (علیه السلام ) که مرد آبرومند و عیالوار بود در مضیقه سختى قرار گرفت ، خویشان ابوطالب تصمیم گرفتند س رستى بعضى از فرزندان او را به عهده بگیرند رسول اکرم صلى الله علیه و آله و سلم . 1. بالاترین نیکیها قال رسول الله صلی الله علیه و آله : فوق کل ذی بر بر حتی یقتل فی سبیل الله فاذا قتل فی سبیل الله فلیس فوقه بر. رسول خدا(ص) می فرماید : بالاتر از هر کار خیری، خیر و نیکی دیگری است تا آنکه فردی در راه خدا کشته شود، و بالاتر از کشته شدن در راه خدا خیر و نیکی نیست. وسائل الشیعه، ج11، ص10، حدیث 21 ------- 2. برترین مرگها قال رسول الله صلی الله علیه و آله : اشرف الموت قتل الشهاده رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود : شهادت برترین مرگهاست. بحارالانوار، ج67، ص8، حدیث4 ------- 3. مرگ برتر قال المومنین علیه السلام : ان الموت طالب حثیت لایفوته المقیم و لا یعجزه الهارب ان اکرم الموت القتل. حضرت علی علیه السلام فرمود : مرگ، با شتاب و تعقیب کننده است((همه را دریابد)) نه ماندگان از دست برهند و نه فراریان او را بازدارند، گرامی ترین مرگ، کشته شدن است. نهج البلاغه، خطبه123 طبرانی از ابوهریره روایت کرده که عشا را با رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم می خو م و چون به سجده می رفت ، حسن و حسین بر پشت حضرت می پ د و هنگامی که سر از سجده بر می داشت ، آنها را با ملایمت می گرفت و به زمین می نهاد. بار دیگر که سر به سجده می گذاشت ، همین عمل از آنها سر می زد، پس از آن که صلی الله علیه وآله وسلم سلام می دادند، آنها را بر زا. قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم: ان لقتل الحسین علیه السلام حرارة فی قلوب المؤمنین لا تبرد ابدا. اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دلهای مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.جامع احادیث الشیعه، ج 12، ص .556 افسران - یا رسول الله ! zohoor14اوضاع این زمانه اب است یا رسول الله !

ماندن در این ابه عذاب است یا رسول الله !

برگرد ! کعبه تشنه ی فتحی دوباره است

آنجا پر از فریبِ سراب است یا رسول الله !

بر منبرت نشسته بتان در حریم دوست

فتوای کفرشان چه جواب است یا رسول الله ؟

خون عدو حرام به فتوایشان ولی

کشتار مسلمین ، ثواب است یا رسول الله !

این زخم کهنه که عمری است بر تن دین است

بوی تعفن چرکش عذاب است یا رسول الله !

هر ملتی که بخوابد به وقت نبرد

بیداری اش به وقتِ عِقاب است یا رسول الله !

باید شوند امت ، متحد

باور کنند؛ تفرقه ناصواب است یا رسول الله !

تأخیر بیش از این که نمودیم جایز نیست

درمان این قبیله ، شتاب است یا رسول الله !

حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) به عیادت جوان بیماری رفت. حال جوان را منقلب دید و دانست که آ عمر را می گذراند. به او فرمودند: بگو « لا اله الا الله» آن جوان یارای تکلم نداشت و نگفت. حضرت دوباره و سه باره به او امر کرد که «لا اله الا الله » بگوید ولی نتوانست. رسول خدا به زنی که در آنجا حضور داشت فرمودند: این جوان مادر دارد؟ گفت: بلی یا رسول الله، من مادر وی هستم. فرمودند: مگر تو نسبت به فرزندت خشمناکی؟ گفت: بلی اکنون شش سال است که با فرزندم حرف نزده ام، فرمودند: من از تو می خواهم که از وی راضی شوی، عرض کرد: خدا از او راضی شود. پس از اظهار رضایت، زبان آن جوان باز شد و گفت: «لا اله الا الله ) (بحارالانوار، ج 81، ص 232) نتایج: 1- اعمال انسان در هنگام مرگ در برابرش مجسم می شود. 2- ممکن است انسان در جوانی بمیرد. 3- اکرم صلی الله علیه و آله به عیادت بیماران می رفتند. 4- حضور صلی الله علیه و آله در سرنوشت جوان تأثیرگذار بوده. 5- جوانان باید رعایت احترام والدین را داشته باشند وگرنه حتی به عقائد آنان ضربه می خورد. 6- بسیاری از گرفتاری های زندگی به خاطر عدم احترام به والدین است. بسم الله الرحمن الرحیم عارف کامل و عالم ربانی حضرت علامه طهرانی رحمة الله علیه می فرمودند: از رسول اکرم صلّى الله علیه و آله و سلّم روایت شده است: کُلُّ نَعِیمٍ مَسؤُولٌ عَنْهُ صَاحِبُهُ، إلَّا مَا کَانَ فِى غَزْوٍ أَوْ حَجٍّ. «از نعمت هر صاحب نعمتى پرسش میشود، مگر آن نعمتى را که در راه جهاد فى سبیل الله و یا در راه حجّ بیت الله الحر.
1- دعا و استغفار در ماه رمضان
قال على علیه السلام:
علیکم فى شهر رمضان بکثرة استغفار و الدعاء فاما الدعا فیدفع عنکم به البلاء و اما الاستغفار فتمحى به ذنوبکم. (امالى شیخ صدوق، ص 61)
بر شما باد در ماه رمضان به استغفار و دعاى زیاد. اما دعاهاى شما ع بلا از شماست. و اما استغفار شما از بین برنده گناهان است.
2- ماه رمضان
قال رسول . فضیلت های ماه مبارک رمضان خداوند متعال برای روزه اجر و پاداش بسیار بزرگ و بخشش زیادی قرار داده است همانطور که در سوره احزاب آیه ۳۵ می فرمایند: ﴿… وَالصَّائِمِینَ وَالصَّائِمَاتِ﴾ و در دنباله آیه می فرمایند: ﴿أَعَدَّ اللَّهُ لَهُم مَّغْفِرَةً وَأَجْراً عَظِیماً﴾.

ترجمه: « ن و مردان روزه دار… برای همه آنها خداوند متعال مغفرت وپاداش بسیار بزرگی مهیا ساخته است».

رسول الله -صلى الله علیه و سلم- می فرمایند: «ما من عبد یصوم یوماً فی سبیل الله إلا باعد الله بذلک وجهه عن النار سبعین یفاً».

فرموده رسول اکرم -صلى الله علیه و سلم- است که: (هر ی که فقط بخاطر خداوند روزه می گیرد خداوند آتش جهنم را از او ۷۰ سال دور می سازد).

روزی أبو ه به نزد -صلى الله علیه وسلم- آمدند و از ایشان سؤال د یا رسول الله مرا از انجام دادن کاری که باعث داخل شدنم به بهشت می شود با خبر ساز ؟

رسول الله -صلى الله علیه وسلم- در جواب فرمودند: «علیک بالصوم، فإنه لامثل له».

ترجمه: (روزه بگیر، چرا که اجر و پاداش هیچ چیز مثل آن نیست).


ادامه متن در ادامه مطلب.. بستن طناب تا در مسجد و حضور در صف جماعت مرد ن نایى به محضر رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله و سلّم شرف یاب شد و عرض کرد: ((یا رسول اللّه، چشمانم دید ندارد و چه بسا پیش آمده که اذان مسجد را مى شنوم ولى ى پیدا نمى شود که دستم را بگیرد و براى اقامه جماعت در کنار شما مرا به مسجد بیاورد.)) صلّى اللّه علیه و آله و سلّم به او فرمود: ((طنابى به در منزل. علاّمه مجلسى در حدیثى به نقل از صادق آل محمّد صلوات اللّه علیهم ، آورده است :
روزى الهى در منزل خویش نشسته بود؛ که خواهر رضاعى آن حضرت بر ایشان وارد شد.
چون حضرت رسول صلّى اللّه علیه و آله ، نگاهش به وى افتاد از دیدار او شادمان گشت و رو انداز خود را براى او پهن کرد تا خواهرش بر روى آن بنشیند.
پس از آن ، رسول خدا صلوات اللّه علیه . ماه ربیع الاول تقویم ماه
شب اوّل: این شب به نام «لیلة المبیت» مزیّن است، در این شب یک حادثه مهمّ تاریخى واقع شد و آن این که در سال سیزدهم بعثت، رسول خدا(صلى الله علیه وآله) از مکّه به قصد هجرت به سوى مدینه، از شهر خارج شد و در «غار ثور» پنهان گردید و مؤمنان على(علیه السلام) براى اغفال دشمنان، فداکارانه در بستر رسول خدا(صلى الله علیه وآله) خو د و مشرکان قریش که خانه رسول خدا(صلى الله علیه وآله) را محاصره کرده بودند، به گمان آن که رسول خدا(صلى الله علیه وآله) در بسترش آرمیده است، تا صبح منتظر ماندند و چون صبحگاهان با شمشیرهاى به منزل آن حضرت هجوم بردند تا رسول اللّه(صلى الله علیه وآله) را بکشند، على(علیه السلام) را دیدند که از آن بستر برخاست! بدین سان، رسول خدا(صلى الله علیه وآله) در فرصتى مناسب خود را از چنگال مشرکان قریش نجات داد و على(علیه السلام) نیز با این فداکارى، عشق و علاقه و برادرى خود را نسبت به رسول خدا(صلى الله علیه وآله)نشان داد; این در حالى بود که هر زمان ممکن بود ى را که در بستر خو ده به قتل برسانند.
آیه شریفه «وَ مِنَ النّاسِ مَنْ یَشْرِى نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللّهِ وَ اللّهُ رَءُوفٌ بِالْعِبادِ; بعضى از مردمِ (با ایمان و فداکار) جان خود را در برابر خشنودى خدا مى فروشند; و خداوند نسبت به بندگان مهربان است»(1) در حقّ آن حضرت نازل شد.(2)
سال هجرت رسول خدا(صلى الله علیه وآله) مبدأ تاریخ مسلمانان است و تحوّلى عظیم در جهان روى داد. همزمان با آغاز هفته وحدت اثر «یا رسول الله(ص)» توسط گروه محمد رسول الله(ص) منتشر شد. على (علیه السلام ) مى فرماید: روزى رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم در مسجد قبا نشسته بود و جمعى از اصحاب گرد او حلقه زده بودند در این حال من وارد مسجد شدم ، تا نگاه رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم به من افتاد چهره اش شکفته شد و خنده بر لبهایش نشست به طورى که برق سفیدى دندانهایش را دیدم . سپس فرمود: على (علیه السلام ) نزد من بیا. على (عل. مؤمنان علی علیه السلام فرمودند: «اربعة من قصور الجنة فی الدنیا: المسجد الحرام و مسجد الرسول صلی الله علیه و آله و مسجد بیت المقدس و مسجد الکوفة; (1) چهار بنا در روی زمین از کاخهای بهشتی است: مسجدالحرام، مسجد رسول الله صلی الله علیه و آله، مسجد بیت المقدس و مسجد کوفه .>> وسائل الشیعه، ج 5، ص 283
المؤ منین (علیه السلام ) فرمود: رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم ضمن وصیت خود به من فرمود: یا على هر که همسر خود را اطاعت کند خداوند او را به رو در آتش افکند. على (علیه السلام ) عرض کرد: این اطاعت در چه مواردى است ؟ رسول اکرم صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: ى که به همسر خود اجازه دهد به هاى بیرون از خانه و یا مجالس عروسى و مجالس نوحه سر. رسول الله (صلی الله علیه وسلم ) می فرماید: « ما من أیام العمل الصالح فیها أحب إلى الله من هذه الأیام»، یعنی أیام العشر ، قالوا : یارسول الله ولا الجهاد فی سبیل الله ؟ قال « ولا الجهاد فی سبیل الله إلا رجل ج بنفسه وماله فلم یرجع من ذلک بشىء » ( هیچ یک از روزها عمل صالح نزد خداوند دوست داشتنی تر از این روز ها نمی باشد ، یعنی روزهای دهگانه ، . گروه محمد رسول الله(ص) در جدید ترین اثر خود با عنوان «سرالله» به وصف علی(ع) پرداخت. روزی اعظم صلی الله علیه و آله و مؤمنان علی علیه السلام در میان نخلستان نشسته بودند که زنبور عسلی دور پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله شروع به چرخیدن کرد. پیغمبر صلی الله علیه و آله فرمود: «یا علی! می دانی این زنبور چه می گوید؟» حضرت علی علیه السلامعرض کرد: «خیر.» رسول اکرم صلی الله علیه و اله فرمود: این زنبور ما را مهمان کرده و می گوید: یک مقدار عسل در فلان محل گذاشتم. مؤمنان علیه السلام را بفرستید تا آن را از آن محل بیاورد. مؤمنان علیه السلام بلند شد و عسل را از آن محل آورد. حضرت رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: «ای زنبور! غذای شما که از شکوفه گل تلخ است، به چه علّتی آن شکوفه به عسل شیرین تبدیل می شود؟» زنبور گفت: «یا رسول اللّه ! شیرینی این عسل از برکت وجود مقدّس شما و (آل) شماست. چون هر وقت از شکوفه استفاده می کنیم ، همان لحظه به ما الهام می شود که سه بار بر شما صلوات بفرستیم. وقتی که می گوییم: «اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد» به برکت صلوات بر شما عسل ما شیرین می شود.» ( کنزالعمال،ج 1، 2219) بسم الله امروز که به روایتی با سال روز شهادت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) دختر مظلومه ی رسول خدا(صلی الله علیه واله) هم زمان است، این ستون را به بخش کوتاهی از یکی از یادداشت های چند سال قبل کیهان اختصاص می دهیم؛
***
آن شب، وقتی مولای مظلوم ما، علی مرتضی علیه السلام، دور از چشم این و آن فاطمه(سلام الله علیها) را به خاک سپرد و آن گونه . روزى از محلى مى گذشت ، مشاهده کرد گروهى از جوانان سرگرم مسابقه وزنه بردارى هستند. آنجا سنگ بزرگى بود که هر کدام آن را به قدرى توانایى خود بلند مى د. رسول خدا صلى الله علیه و آله پرسیدند: چه مى کنید؟ گفتند:- زورآزمایى مى کنیم تا بدانیم کدام یک از ما نیرومندتر است ؟ فرمود: مایلید من بگویم کدامتان از همه قویتر و زورمندتر است ؟عرض د: بلى ! ی. رسول اکرم صلی الله علیه و اله و سلم رحمه للعالمین است. چقدر عجیب است این دعا(یا نفرین) حضرت در حق قاتلین اباعبد الله الحسین علیه السلام: لا انالهم الله شفاعتی... خداوند شفاعت مرا نصیب آنان نکند!!! الله اکبر. رحمت خدا بر همه چیز وسعت دارد. در دعای کمیل می خوانیم: اللهم انی اسئلک برحمتک ی وسعت کل شیئ   اگر به طور اتفاقی رهگذری از کوی این . حضرت على علیه السلام فرمودند: با رسول خدا صلى الله علیه و آله به انتظار وقت در مسجد نشسته بودیم ، در این بین ، مردى برخاست و گفت : اى رسول خدا! من گناهى کرده ام ، براى آمرزش آن چه باید م ؟ صلى الله علیه و آله روى از او برگرداند. هنگامى که تمام شد، همان مرد برخاست و سخن خود را تکرار کرد. صلى الله علیه و آله در پاسخ فرمود: آیا هم اینک با ما نگزاردى ، و براى آن به خوبى وضو نگرفتى ؟ عرض کرد: بلى ، چنین . فرمود: همین ، کفاره و سبب آمرزش گناه تو خواهد بود. قال رسول الله صل الله علیه و آله وسلم : زیّنوا مجالسکم بذکر علیِّ طالب. قال رسول الله صل الله علیه و آله وسلم : خلق الله من نور وجه علیّ بن طالب سبعین الف ملک یستغفرون له و لمحبیه الی یوم القیامة . قال رسول الله صل الله علیه و آله وسلم : یاعلیّ ! لو انّ عابدا عبَدَ الله عزّ وجلّ مِثلَ ما قام نوح فی قومه و کان له مثلُ جبل احد ذهبا فأنفقه فی. 1-پاداش روزه
قال رسول الله صلی الله علیه و آله: قال الله تعالی: الصوم لی و انا اجزی به
رسول خدا فرمود خدای تعالی فرموده است : روزه برای من است و من پاداش آن را می دهم.
وسائل الشیعه ج 7 ص 294، ح 15 و 16 ; 27 و 30 -------------------------------------------------------- 2-جرعه نوشان بهشت
قال رسول الله صلی الله علیه و آله
من منعه الصوم من طعام یشتهیه کان حقا علی . ما به و کارگران سراسرکشور ایران ی توهین روز نامه حقیر فرانسوی رابه ساحت مقدس رحمت و رئفت ، حضرت ختمی مرتبت اکرم محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله) را به شدت محکوم می نماییم و به همه مسلمانان تسلیت عرض مینماییم. و به روح وروان پاک رسول اکرم (ص) صلوات می فرستیم. اهانت به ساحت مقدس حضرت رسول اکرم صلوات الله علیه رابشدت محکوم می نماییم " لبیک یا رسول الله،لبیک یا صاحب ا مان" براى خدا صلى الله علیه و آله دو شتر بزرگ آوردند. حضرت به اصحاب فرمود: آیا در میان شما ى هست دو رکعت بخواند که در آن هیچ گونه فکر دنیا به خود راه ندهد، تا یکى از این دو شتر را به او بدهم . این فرمایش را چند بار تکرار فرمود. ى از اصحاب پاسخ نداد. المؤ منین علیه السلام به پا خواست و عرض کرد: یا رسول الله ! من مى توانم آن دو رکعت را بخوانم . صلى .