وقت فضیلت

به نقل از خبرگزاریها در مورد وقت فضیلت : ماه ذیقعده الحرام ؛ { اهمّیت / فضیلت . آداب و اعمال . وقایع }
اهمّیت / فضیلت :
این ماه اوّل ماه ‏هاى حرام است که حق تعالى در قرآن مجید ذکر فرموده و سیّد بن طاوس روایتى نقل کرده که ذى القعده در وقت شدّت و در سختی ها، محلّ اجابت دعا است . خصوصیت ماه حرام : شیخ مفید رحمه الله روایت کرده که پیغمبر صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمودند : هر د. فضیلت ماه مبارک رمضان «رمضان» در لغت از «رمضاء» به معناى شدت حرارت گرفته شده و به معناى سوزانیدن مى باشد. [1] چون در این ماه گناهان انسان بخشیده مى شود، به این ماه مبارک رمضان گفته اند.
اکرم(صلى الله علیه وآله) مى فرماید: «انما سمى الرمضان لانه یرمض در بین ماه ها برخی از آنها دارای فضلیت های بسیاری هستند ماه رجب یکی از ماه هایی است که در آن فضیلت زیادی وجود دارد. مقدرات یک سال انسان ها و روزی ها، عمرها و امور دیگر در شب قدر، مشخص می شود. فضیلت قدرشب قدر از مقدس و متبرک ی است. خداوند در قرآن مجید از آن به بزرگی یاد کرده و سوره ای نیز به نام «سوره قدر» نازل فرموده است. در تمام سال، شبی به خوبی و فضیلت شب قدر نمی رسد. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] عبداللّه ابن حماد نقل می کند: روزی صادق (ع) به من فرمود: ای حماد نزد شما فضیلتی هست که مثل آن به احدی داده نشده است. و گمان ندارم آن چنان که باید آن را بشناسید و بر او محافظت نمائید! و قیام به حقّ آن کنید. و از برای آن فضیلت اهلی هست که ایشان را برای آن کار نام برده اند، و به ایشان توفیق عطاء کرده اند، و این رحمتی است که خداوند تعالی به ایش.
بدانکه شب اوّل ماه رجب را لیلة الرَّغائب می گویند و از برای آن عملی از حضرت رسول صَلَّی اللَّهِ عَلِیهِ وَ اله وارد شده با فضیلت بسیار که سیّد در اقبال و علاّمه در اجازه بنی زهره نقل کرده اند از جمله فضیلت او آنکه گناهان بسیار بسبب او آمرزیده شود...

ادامه در ادامه ی مطلب ماه مبارک رجب شرافت و فضایل زیادی دارد و در فضیلت آن ها روایات بسیاری وارد شده است. ماه مبارک رجب شرافت و فضایل زیادی دارد و در فضیلت آن ها روایات بسیاری وارد شده است. فضیلت و اعمال ماه مبارک رجبماه رجب شرافت و فضیلت زیادی دارند و در فضائل  آن روایات بسیاری وارد شده است.  

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] ای مردم بدانید که ماه رجب ماه «اصم » خداوند است و همانا ماهی است بس عظیم و بزرگ و علت نام گذاری این ماه به «اصم » این است که هیچ ماهی از ماه های سال از نظر فضیلت و حرمت نزد خدای تبارک و تعالی، به آن نمی… مهم ترین نشانه عظمت معنوی و مقامات باطنی حضرت عبدالعظیم(ع) برابری فضیلت زیارت مزار آن بزرگوار ، با فضیلت زیارت سیّدال (ع) است. در جمع زائران حسینی تبیین شد؛ فضیلت گریه بر حضرت سیدال سخنران بعثه ی در کربلا در تبیین فضیلت گریه بر حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام گفت: اشک بر مصیبتهای حسین علیه السلام عهد و میثاق با آن حضرت است. به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی حج از کربلای معلا، حجت ال حسین کاردان در مراسم عزاداری بعثه ی که در صحن حرم مطهر حسین عل. با فضیلت‏ ترین شب پس از لیلة القدرکدام شب است؟
باقر(علیه السلام)در پاسخ پرسشی درباره فضیلت شب نیمه شعبان فرمود که با فضیلت‏ ترین شب پس از لیلة القدر شب نیمه شعبان است که خداوند در این شب فضل خویش را بر بندگانش ارزانی می‏ دارد و با منّ و کرم خود آنان را می‏ آمرزد، پس برای به خدای سبحان در این شب بکوشید چون خداوند سوگند یاد کرده اس. ماه رجب و ماه شعبان و ماه رمضان شرافت زیادی دارند و در فضیلت آنها روایات بسیاری وارد شده است. از حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) روایت شده که: ماه رجب ماه بزرگ خدا است و ماهى در حرمت و فضیلت به آن نمى‏رسد و جنگیدن با کافران در این ماه حرام است و رجب ماه خدا است و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است ى که یک روز از ماه رجب را روزه بگ. رسول خدا(ص) نشست و آزار از دوشش افتاد و فرمود: اى على! خدا تو را به چند خصلت فضیلت داده و از فضیلت هاى تو این است که دردها را مطیع تو کرده است و از هر چیزى باز دارى و نهى کنى، به إذن خدا نهى مى شود. بدانکه شب اوّل ماه رجب را لیلة الرَّغائب می گویند و از برای آن عملی از حضرت رسول صَلَّی اللَّهِ عَلِیهِ وَ اله وارد شده با فضیلت بسیار که سیّد در اقبال و علاّمه در اجازه بنی زهره نقل کرده اند از جمله فضیلت او آنکه گناهان بسیار بسبب او آمرزیده شود فضیلت ماه مبارک رمضان اکرم(ص) مى‏فرماید: «ماه رجب ماه خدا و ماه شعبان ماه من و ماه رمضان، ماه امت من است،هر همه این ماه را روزه بگیرد بر خدا واجب است که همه گناهانش را ببخشد، بقیه عمرش را تضمین کند و او را از تشنگى و عطش دردناک روز قیامت امان دهد.» اعمال ماه رجب فضیلت و اعمال ماه مبارک رجب ماه رجب و ماه شعبان و ماه رمضان شرافت زیادی دارند و در فضیلت آنها روایات بسیاری وارد شده است. از حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) روایت شده که: ماه رجب ماه بزرگ خدا است و ماهى در حرمت و فضیلت به آن نمى‏رسد و جنگیدن با کافران در این ماه حرام است و رجب ماه خدا است و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است ى که یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودى خدای بزرگ می گردد و غضب الهى از او دور می گردد و درى از درهاى جهنم بر روى او بسته گردد. ادامه در ادامه مطلب حجت ال کاشانی گفت: وقتی خواستند حضرت را به عراق بیاورند، بر سر قبر المؤمنین رفتند و زیارت غدیریه را خواندند. آن جا ۱۵۰ مورد از فضیلت های المؤمنین (ع) را بیان د. فرق کرامت با فضیلت چیست؟ از مهم ترین و بزرگترین نعمت هایی که خداوند سبحان به انسان بخشیده است، نعمت کرامت و فضیلت انسانی می باشد که از مقام خلافت الهی انسان، سرچشمه می گیرد. کرامت، مربوط به شرافت ذاتی شیء می شود و فضیلت، برتری او را نسبت به غیر بیان می کند جهت دیدن متن کامل از ادامه مطالب دیدن فرمائید دوستان عزیز
همه ما با تسبیحات خانم حضرت زهرا سلام الله علیها و فضیلت آن آشنایی داریم
و احتمالا هیچ یک از ما بدون خواندن این تسبیحات از سر سجاده بلند نمیشیم
اما آیا می دانید که تسبیحاتی داریم به نام تسبیحات المؤمنین علیه السلام که دارای فضیلت بسیااااااااار زیادیه؟؟
و در عین حال خیلیییی راحته!! کیفیت این تسبیحات:
١٠ بار. فضیلت ماه ذی الحجه این ماه از ماههای شریف است و صلحای صحابه و تابعین در این ماه در عبادات خود تلاش وافری می د.دهه اول این ماه همان ایام معنی است که خداوند متعال در آیه 28 سوره حج بر آن تأکید فرموده که : " و خدا را در ایامی معین یاد کنید ". و ده روز اول این ماه در نهایت فضیلت و برکت است و از رسول خدا (ص) روایت شده که : " عمل خیر و عبادت در هیچ ایامی نزد حقتعالی محبوبتر از این همه نیست "
رسول اکرم (ص): هر که راهی رود که در آن دانشی جوید، خدا او را به راه بهشت برد و به راستی فرشتگان برای طالب علم پرهای خو را فرو نهند به نشانه‎ رضایت از او و این محقق است که برای طالب علم، هر که در آسمان و زمین است آمرزش خواهد تا برسد به ماهیان دریا، فضیلت عالم بر عابد چون فضیلت ماه است بر ستارگان در شب چهارده و به راستی علما وارث پیغمبران. فضیلت سوره کهف:
در فضیلت این سوره روایات بسیارى از (ص) و اهل بیت نقل شده که اهمیت فوق العاده محتواى آن را بیان می ‏کند که به چند مورد اشاره می کنیم:
- (ص) فرمود: آیا سوره‏اى را به شما معرفى کنم که هفتاد هزار فرشته به هنگام نزولش آن را بدرقه د و عظمتش آسمان و زمین را پر کرد یاران عرض د آرى؟ فرمود: آن سوره کهف است هر آن را روز بخواند خداوند تا دیگر او را می ‏آمرزد (و طبق روایتى او را از گناه حفظ می ‏کند) ... و به او نورى می ‏بخشد که به آسمان می ‏تابد و از فتنه دجال محفوظ خواهد ماند.
- در حدیث دیگرى از می خوانیم: هر 10 آیه از اول سوره کهف را حفظ کند" دجال" به او زیانى نمی رساند و ى که آیات آ سوره را حفظ کند نور و روشنایى براى او در قیامت خواهد بود.
- از صادق (ع )مى‏خوانیم: ى که در هر شب سوره کهف را بخواند شهید از دنیا مى‏رود، و با ء مبعوث مى‏شود و در روز قیامت در صف ء قرار مى‏گیرد.
فضیلت سوره اعراف
- در تفسیر" عیاشى" از صادق (ع) نقل شده است که فرمود:" هر سوره اعراف را در هر ماه بخواند در روز قیامت، از انى خواهد بود که نه ترسى بر آنها است و نه غمى دارند و اگر در هر بخواند، در روز قیامت از انى مى‏باشد که بدون حساب به بهشت مى‏رود" و نیز فرمود:" در این سوره آیات محکمه‏اى است،" قرائت" و" تلاوت" و" قیام به آنها" را فراموش نکنید، زیرا اینها روز رستاخیز در پیشگاه خدا براى انى که آنها را خوانده‏اند گواهى مى‏دهند"!
نکته‏اى که از این روایات به خوبى استفاده مى‏شود، این است که روایاتى که درباره فضیلت سوره‏ها آمده است به این معنى نیست که تنها قرائت این سوره‏ها داراى آن همه نتائج و ثمرات بزرگ است، بلکه آنچه به این خواندن ارزش نهایى مى‏بخشد همان ایمان به مفاد آنها و سپس عمل بر طبق آن است.
لذا عظمت سوره‏هاى قرآن و آثار معنوى و برکات اخلاقیش بخاطر محتواى آن یعنى ایمان و عمل به آن است. کانون گفتگوی قرآنی - صفحه اصلی منبع : مرکز پاسخگویی به سوالات دینی فضیلت قرائت قرآن از روى قرآن در اصول کافى جلد2 ص613 از اسحاق بن عمار روایت شده که مى گوید: به صادق(علیه السلام) گفتم: فدایت شوم من قرآن را حفظ کرده ام آیا خواندن آن از حفظ بهتر است یا از رو خواندن؟ حضرت فرمود: از رو خواندن بهتر است، آیا نمى دانى که نگاه بر روى قرآن عبادت است؟ فضیلت خواندن قرآن در خانه در اصول کافى جلد2 ص610 صادق(علیه السلام). سلام بر ابوالفضل عباس فرزند مومنان، آن ی که جانش را نثار برادرش کرد. پنج فضیلت از فضائل قمر بنی هاشم علیه السلام در فرازی از زیارت ناحیه مقدسهپنج فضیلت از فضائل قمر بنی هاشم علیه السلام در فرازی از زیارت ناحیه مقدسه آمده است: 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] فضیلت شب و روز (1) جنگ و زن : در فضیلت و اعمال شب و روز بدان که شب و روز را امتیاز تامّ است از سایر لیالى و ایّام بمزید رفعت و شرافت و نباهت از رسول خدا صَلَّى اللَّهِ عَلِیهِ وَاله روایت شده که شب و روز بیست و چهار ساعت است و در هر ساعت حقّ تعالى ششصد هزار را از جهنّم آزاد کند و از حضرت صادق علیه السلام وارد شده که هر که بمیرد ما بین زوال روز پنجشنبه تا زوال روز خدا پناه دهد او را از فشار قبر یکی از مراجع تقلید گفت: حضرت مؤمنان(ع) افتتاح کننده همه میدان های فضیلت و عظمت است و رمز انتخاب او نیز از جانب خداوند متعال برای ت امت در قالب اکمال دین و اتمام نعمت خداوندی همین است. ماه رجب و ماه شعبان و ماه رمضان شرافت زیادی دارند و در فضیلت آنها روایات بسیاری وارد شده است. از حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) روایت شده که: ماه رجب ماه بزرگ خدا است و ماهى در حرمت و فضیلت به آن نمى‏رسد و جنگیدن با کافران در این ماه حرام است و رجب ماه خدا است و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است ى که یک روز از ماه رجب را روزه بگی.

اعمال ماه رجب, فضیلت ماه رجب, اعمال مستحبی ماه رجب, فضائل ماه رجب هفتمین ماه از سال هجری قمری رجب نام دارد که نباید فضیلت آن را به بوته فراموشی سپرد زیرا در میان ماههای دوازده ‏گانه تنها و بدون ائتلاف با ماههای دیگر از حرمت و قداست ‏برخوردار می ‏باشد، در واقع چهار ماه در قرآن کریم با تعبیر «حرم‏» یعنی برخوردار از حرمت ‏یاد شده است که یکی از آنها فرد است که رجب نام دارد و در آن قتال و کشتار حرام می ‏باشد. ادامه مطلب رسول اکرم (ص): هر که راهی رود که در آن دانشی جوید، خدا او را به راه بهشت برد و به راستی فرشتگان برای طالب علم پرهای خو را فرو نهند به نشانه‎ی رضایت از او و این محقق است که برای طالب علم، هر که در آسمان و زمین است آمرزش خواهد تا برسد به ماهیان دریا، فضیلت عالم بر عابد چون فضیلت ماه است بر ستارگان در شب چهارده و به راستی علما وارث پیغمبران. امروز دهم ماه مبارک رمضان، روز وفات حضرت خدیجه(س) است او خدیجه بود؛ طاهره و سیّده نساء قریش و در ، یکی از چهار بانویی که بر همه بانوان بهشت فضیلت و برتری دارند. او برای رسول خدا صلّی الله علیه وآله نعمتی بزرگ و رحمتی از رحمات واسعه خداوند متعال بود. وفات حضرت خدیجه کبری (س) در سال دهم بعثت، این بانو بر همه بانوان بهشت فضیلت و برتری دار. فضیلت زیارت قبر والدین در روز رسول خدا(صل الله علیه و آله): «مَنْ‏ زَارَ قَبْرَ أَبَوَیْهِ‏ أَوْ أَحَدِهِمَا فِی کُلِّ جُمُعَةٍ غُفِرَ لَهُ وَ کُتِبَ بَرّا»؛ ی که قبر پدر و مادر یا یکی از آندو را در هر یکبار زیارت کند خداوند او را می بخشد و او را نیکوکار می نویسد. کنز العمال، ج 16، ص 468. مدیرکل امور بانوان مجمع جهانی تقریب مذاهب ی از ارسال بیش از ۷۰ مقاله به همایش ملی بانوی فضیلت در استان کردستان خبر داد. در فضیلت مبارک رمضان شیخ صدوق به سند معتبره روایت کرده از حضرت رضا (علیه السلام) از پدران بزرگوار خود از حضرت المؤ منین (علیه و على اولاده السلام) که فرمود : خطبه اى خواند براى ما روزى حضرت رسول خدا (صَلَّى اللَّهِ عَلِیهِ وَ آله) پس فرمود : اَیُّها النّاس بدرستى که رو کرده است به سوى شما ماه خدا با برکت و رحمت و آمرزش. ماهى است که نزد خد.

پنج فضیلت از حضرت باقر(علیه‌السلام)


ائمه(علیهم‌السلام) هر کدام دریایی از فضیلت‌ها و خصلت‌های الهی بودند. برای بیان ویژگی‌های آنان باید صدها کتاب نگاشت تا قطره‌ای از آن دریا را بتوان بازگو ساخت. ایام ولادت و شهادت آن پیشوایان راستین زمانی مناسب برای بیان برخی از آن فضیلت‌هاست. صفاتی که پیروی و پیاده سازی آنها گره گشای مشکلات و سختی‌...
ادامه مطلب


فضیلت و اعمال شب نیمه شعبان شب سیزدهم:اوّل لیالى بیض[شبهاى روشن که عبارتند از شبهاى سیزدهم،چهاردهم و پانزدهم]است،و کیفیت شب‏ سیزدهم و دو شب بعد در اعمال ماه رجب بیان شد. شب نیمه شعبان:شب بسیار مبارکى است،از صادق علیه السّلام روایت شده که از باقر علیه السّلام از فضیلت شب نیمه‏ شعبان سؤال شد،ایشان فرمود:این شب پس از شب قدر برترین شب. ماه رمضان ماه عبادت مسلمانان است و در روایات بر عبادت در این ماه تأکید شده است. اعمال و فضیلت های ماه رمضان از جایگاه بسیار والایی برخوردار است. برخی از این اعمال در تمام روزهای ماه رمضان مشترک اند و برای برخی از روزهای خاص نیز اعمالی جداگانه نقل شده است. به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، ماه رمضان ماه عبادت مسلمانان است و در روایات بر عبادت در این ماه تأکید شده است. اعمال و فضیلت های ماه رمضان از جایگاه بسیار والایی برخوردار است. برخی از این اعمال در تمام روزهای ماه رمضان مشترک اند و برای برخی از روزهای خاص نیز اعمالی جداگانه نقل شده است.

فضیلت ها و اعمال ماه رمضان

اهمّیت / فضیلت:
ادامه مطلب فضیلت زیارت عاشورا حضرت صادق (ع) فرمودند : مداوامت داشته باشید در خواندن زیارت عاشورا و زیارت کنید بواسطۀ آن ابا عبداللّه الحسین (ع) را به درستی که من از سوی خداوند استجابت آن را تضمین می نمایم . وهر این زیارت را چه از راه دور و چه از نزدیک بخواند ،زی قبول است و حاجتش برآورده می شود .(ان شاءا...) خداوند عز وجل قسم خورده به ذات مقدس خود که ه. مرحوم شیخ عباس قمی در بیان فضیلت و اعمال ماه رجب در کتاب شریف مفاتیح الجنان می نویسد؛ ماه رجب و ماه شعبان و ماه رمضان در شرافت، کامل و تمام بوده و روایات بسیارى در فضیلت آنها وارد شده است‏. از جمله از رسول خدا صلى اللّه علیه و آله روایت شده که رجب ماه بزرگ خدا است و ماهى در احترام و فضیلت به آن نمى‏رسد و در این ماه جنگ‏ با کافران حرام است!! و رجب ماه خدا و شعبان ماه من و رمضان ماه امّت من است، ى‏که یک روز از ماه رجب را روزه‏ بدارد، مستحقّ خشنودى بزرگ خدا مى‏شود و خشم حق از او دور مى‏گردد و درى از درهاى دوزخ به رویش بسته می شود.از حضرت موسى بن جعفر علیهما السلام روایت شده : هرکه یک روز از ماه رجب را روزه بدارد بهشت بر او واجب مى‏شود. و نیز فرمود: رجب نام نهرى در بهشت که از شیر سپیدتر و از عسل شیرین‏تر است، هرکه یک روز از رجب را روزه بدارد به یقین از آن نهر بیاشامد. و از صادق علیه السّلام نقل شده است که رسول خدا صلى اللّه علیه و آله فرمود: ماه رجب ماه استغفار امّت من است پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزگار و مهربان است و رجب را«اصبّ» [یعنى فروریزنده ‏تر] ‏گویند، زیرا رحمت خدا در این ماه بر امّت‏ من بسیار ریخته مى‏شود، پس بسیار بگویید، استغفر اللّه و اساله ّوبة ابن بابویه به سند معتبر از سالم روایت نموده که گفت: در اوا ماه رجب که چند روزى از آن مانده بود به خدمت صادق علیه السّلام‏ رفتم. چون نظر مبارک آن حضرت بر من افتاد، فرمود: آیا در این ماه روزه گرفته‏اى؟ گفتم: نه به خدا اى پسر رسول خدا. فرمود: آنقدر ثواب از تو فوت شده که اندازه آن را جز خدا ى نمى‏داند، به یقین این ماهى است که خدا آن را بر ماههاى دیگر فضیلت داده و احترام آن را عظیم نموده و گرامى داشتن روزه‏داران این ماه را بر خود واجب کرده!! گفتم: یابن رسول اللّه، اگر در باقیمانده‏ این ماه روزه بدارم آیا به بخشى از ثواب روزه‏داران آن نایل مى‏شودم؟ فرمود:اى سالم هرکه یک روز از آ این ماه را روزه بدارد، خدا او را از سختى سکرات مرگ و از هراس پس از مرگ و از عذاب قبر ایمن مى‏کند، و هرکه دو روز آ این ماه را روزه بدارد، به آسانى از صراط مى‏گذرد، و هرکه سه روز آ این ماه را روزه بدارد از وحشت بزرگ روز قیامت و از سختیها و هولهاى آن روز ایمن مى‏شود و برات آزادى از آتش دوزخ را به او عطا می کنند. در هر صورت براى روزه ماه رجب فضیلت بسیار وارد شده و در روایت آمده: اگر ى قدرت بر روزه ماه رجب را ندارد، هر روز این تسبیحات را صد بار بخواند، تا ثواب روزه ماه رجب را دریابد: « سُبْحَانَ الْإِلَهِ الْجَلِیلِ سُبْحَانَ مَنْ لا یَنْبَغِی َّسْبِیحُ إِلا لَهُ سُبْحَانَ الْأَعَزِّ الْأَکْرَمِ سُبْحَانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزَّ وَ هُوَ لَهُ أَهْلٌ » منزّه است خداى بزرگ، منزّه است آن‏که تسبیح جز براى او سزاوار نیست، منزّه است خداى عزیزتر و گرامى‏تر، منزّه است آن‏که جامه عزّت در پوشید که تنها او براى آن‏جامه شایسته است. شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) –حضرت آیت الله العظمی مکارم به پرسشی درباره سروده امّ المؤمنین خدیجه(س) در فضیلت (ص) پاسخ گفته است. به گزارش شفقنا متن پرسش مطرح شده وپاسخ این مرجع تقلید شیعیان بدین شرح است: پرسش : ام المومنین خدیجه(علیها السلام) در فضیلت (صلى اللهعلیه وآله) چه سروده ای […] اولین فضیلت ناچیزی که به فکرمان می ­رسد یاد دادن پس ­انداز به فرزندان­مان است. یک قلک به آن ها هدیه می ­کنیم و توضیح می ­دهیم که جمع پول ... چقدر زیبا تر از ج ­ است... بنابراین قلک اولین اشتباه ماست، در برنامه­ ی تربیتی­مان یک فضیلت ناچیز برقرار کرده ­ایم ... وقتی که قلک سرانجام ش ته شد و پول ج شد، بچه­ ها احساس تنهایی و غم می ­کنند. دیگر پ. با توجه به آیات سوره قدر می توان به فضیلت های شب قدر پی برد: ۱. قرآن در آن نازل شده است. ۲. عبادت و احیای آن معادل بیش از هزار ماه است. ۳. خیرات و برکات الهی در آن شب نازل می‏شود. ۴. رحمت خاص خدا شامل حال بندگان می‏گردد. ۵. فرشتگان و روح در آن شب نازل می‏گردند. شب قدر از مقدس و متبرک ی است. خداوند در قرآن مجید از آن به بزرگی یاد کرده و سوره ا.
معتقد بود که سرچشمه ی همه ی عیبهای آدمی دو چیز است:
یکی بیکاری و دیگری اعتقاد به افات،
و دو فضیلت نیز بیشتر وجود ندارد:
یکی کار و دیگری د! فضیلت ماه شعبان
شعبان ماه بسیار شریفى است و به حضرت سید انبیاء صَلَّى اللهِ عَلِیهِ وَ آله منسوب است و آن حضرت این ماه را روزه مى گرفت و به ماه رمضان وصل مى کرد و مى فرمود شعبان، ماه من است هر که یک روز از ماه مرا روزه بگیرد بهشت برای او واجب می شود و از حضرت صادق علیه السلام روایت شده است که چون ماه شعبان فرا می رسید زین العابدین علی. فضیلت سوره قدر هر چیز میوه ای دارد و میوه قرآن سوره قدر است، هر چیز گنجی دارد و گنج قرآن سوره قدر است، هر چیز یاریگری دارد و یاریگر ضعیفان سوره قدر است، و هر چیز راه آسانی دارد و راه آسان برای درماندگان سوره قدر است و هر چیز عصمتی دارد و عصمت مؤمنان سوره قدر است و هر چیز هدایتی دارد و هدایت صالحان سوره قدر است، هر چیز سروری دارد و سرور . بعثت پیغمبر (ص) کا ایک مقصد انسانى فضاءل اور اخلاق کى قدروں کو زندہ کرناہے ، آپ (ص) نے اس سلسلہ میں فرمایا:
''انما بعثت لاتمم مکارم اخلاق ''(2)
یعنى ہمارى بعثت کا مقصد انسانى معاشرہ کو معنوى کمالات اور مکارم اخلاق کى بلندى کى طرف لے جاناہے _
اسى وجہ سے آنحضرت (ص) صاحبان فضیلت سے اگر چہ وہ مسلمان نہ بھى ہوں ، اچھے اخلاق سے ملتے او. رکن یمانى محل نزول ملائکه خدا بخصوص جبرئیل امین است. رکن یمانى، در زاویه جنوبى خانه و تقریباً مقابل کشور «یمن» و قبل از رکن حجرالاسود مى ‏باشد. فاصله آن تا رکن اسود ۵۲/ ۱۱ متر است. از این جهت به آن یمانى مى ‏گویند که به سمت یمن بوده و جهت قبله اهل یمن به ناحیه این رکن است.

خلیل خدا، ابراهیم علیه السلام هنگامى که کعبه را بنا کرد، دو رکن بر آن قرار داد؛ نخست «رکن حجرالأسود» و دیگر «رکن‏ یمانى‏» و دیوار کعبه از سوى حجر اسماعیل را به صورت نیم دایره‏ اى ساخت، بطورى‏که زاویه ‏اى بر آن قرار نداد.

از میان چهار رکن کعبه، فضیلت رکن یمانى و رکن اسود از دو رکن دیگر بیشتر است؛ چنان‏که روایات زیادى از شیعه و سنّى درباره فضیلت و اهمیت این دو رکن نقل شده است.
1-محبوبیت در اول وقت

صادق علیه السلام: فضیلت اول وقت بر آ آن مانند فضیلت آ ت بر دنیاست.(کافی ج:3ص:274)

مام صادق (علیه السلام): بهترین اعمال نزد خداوند، اول وقت، نیکی به پدر و مادر و جهاد در راه خدا است. (بحار الانوار، ج 3، ص 85)..... فضیلت ذکر گفتن با تسبیح کربلا فضیلت و آثار و برکاتى که براى تربت حسینى است، براى هیچ تربتى و قطعه‏اى از قطعات زمین نیست. خاک کربلا قطعه‏اى از بهشت است که خداوند قادر متعال به واسطه قدردانى از یک فداکار در راه دین که تمام هستى خود را فدا کرده، در آن خاک، برکت و فضیلت و شفا قرار داده است.
کربلایش قطعه‏اى از جنت است‏ باب نور و باب لطف و رحمت است‏
صادق علیه السلام تاریخچه ی ساختن تسبیح تربت را چنین بیان فرموده اند: «حضرت زهرا علیهاالسلام به عدد تکبیرها ریسمانی از پشم را گره زده بود (34 گره) و با آن ذکر می گفت. پس از شهادت حضرت حمزه سیدال علیه السلام از خاک قبر ایشان تسبیح ساخته می شد. هنگامی که حسین علیه السلام به شهادت رسید مردم به جهت فضیلت و مزیتی که تربت آن گرامی دارا بود، به آن روی آورده و از آن تسبیح ساختند»(مستدرک: ج 1 ص 248 ) خدیجه (ص) اُمّ المؤمنین، حضرت خدیجه کبری(س) نخستین همسر رسول خدا(ص)، از ن شریف، اصیل و نامدار عرب و می باشد. وی با این که در عصر جاهلیت، در مکه معظمه دیده به جهان گشود و در آن شهر قبیله گرا و طایفه مدار رشد و کمال یافت، در عفت، نجابت، طهارت، سخاوت، حسن معا ، صمیمیت، صداقت، مهر و وفا با همسر، کم نظیر بود و وی را در آن عصر، طاهره و سیده نساء قریش می خواندند و در یکی از چهار بانویی که بر تمام بانوان بهشت فضیلت و برتری دارند، شناخته شد و جز دختر ارجمندش حضرت فاطمه زهرا(س)، هیچ بانویی این مقام و فضیلت را نیافت.