کاکتوس

به نقل از خبرگزاریها در مورد کاکتوس : کاکتوس ها،این جانداران پُر تیغی که اگر به روی شان دست بکِشید،دستتان را سریع پَس میزند تا زخمی نشوید... گیاهان کوچکی که گوشه ی حیاط،کنار پنجره یا روی میز جا خوش کرده اند و کاری به هیچ چیز ندارند. هیچوقت از هیچ چیز شکایت نمیکنند و شاید اینطور بنظر میرسد. خیلی دیر گُل میدهند یا اصلا نمیدهند.میدانید حوصله شان نمیکشد،در خودشانند و فکرشان. یک اصفهانی خوش ذوق با استفاده از کاکتوس اقدام به کارآفرینی کرده است. در گزارش زیر تصاویری از چراغ خواب‎ های خلاقانه را مشاهده می کنید که وقتی روشن می شوند نوری به شکل کاکتوس را بر روی دیوار منع می کنند. اول بلوار کشاورز می فروخت کاکتوس هایش را . مرد میانه سال کُرد، تند تند کاکتوس های کوچولو را که گلدان هر کدام اندازه ی یک استکان بود، از توی جعبه در آورد. کاکتوس ها قد یک بند یا دو بند انگشت بودند. خانم ها زود جمع شدند. قربان صدقه ی کاکتوس ها رفتند. - وای خدای من، چه نازه! - اینو ببین، فینقیلی! - همه شون خوشگلن، چطوری انتخاب کنم؟ و انگار که . برخی از میوه ها دارای خواص درمانی منحصربفرد و اعجاب انگیزی هستند. یکی از این میوه های دارویی مربوط به کاکتوس است که گنجینه ای ارزشمند درون خود دارد. با خواندنِ این پست اول دلم برای جوجه تیغی سوخت که گفت هیچ من را دوست ندارد و همه از من می ترسند اما به انتهای ماجرا که رسیدم یکباره دلم خواست بروم کاکتوسِ کوچکِ لبِ طاقچه ام را سفت بغل کنم (بماند که این نوشته هیچ ربطی به موضوعِ مطرح شده توسط کرو جان ندارد) احساس کاکتوس ها خیلی تنها هستند و خیلی مظلومند.. هیچ آن ها را دوست ندارد، هیچ عا. کاکتوس ها گیاهان جالب توجهی هستند که برخی از مردم تصور می کنند به دلیل خار دار بودن، گل یا میوه نمی دهند. اما این طور نیست، برخی از گونه های این گیاهانِ به ظاهر خشن، گل های زیبا و خوشرنگی دارند که در بازه زمانی مشخصی شکوفه داده و روی گیاه خودنمایی می کنند. گیاه کاکتوس به دلیل داشتن مقاومت بالا و قیمت مناسب، طی دو - سه سال اخیر با استقبال چشمگیری مواجه شده که این امر افزایش واردات قاچاقی این محصول به ویژه از عراق را رقم زده است؛ قاچاقی که ممکن است حامل آلودگی باشد و محیط زیست و نباتات کشور را نیز تهدید کند. میوه کاکتوس که بیضی شکل و به رنگ قرمز بنفش و سطح آن پوشیده از خارهای ریز است، موجب کاهش قند خون می شود.

میوه کاکتوس خوردنی و به دلیل داشتن فیبر بالا و آنتی ا یدان ها در بسیاری از نقاط جهان به ویژه ی لاتین محبوب مردم بومی است. کاکتوس مصارف پزشکی نیز دارد و برای درمان دیابت، کلسترول بالا، چاقی، کولیت و اسهال استفاده می شود. این میوه همچنین دارای خواص ضد ویروسی و ضد ه است. برخی از میوه ها دارای خواص درمانی منحصربفرد و اعجاب انگیزی هستند. یکی از این میوه های دارویی مربوط به کاکتوس است که گنجینه ای ارزشمند درون خود دارد. میوه کاکتوس همان گل این میوه زیبای مناطق بیابانی است که اکثر افراد تنها ظاهر خشک و پر از تیغ آن را می بینند، غافل از اینکه این گیاه شگفت انگیز سرشار از خواص درمانی است. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] بی پولی یه دیلدوی الگوبرداری شده از کاکتوس به طولِ چهل و قطرِ هفت سانتی متره که تا دسته توی ماتحتِ آدمه و اگه از یه آدمِ بی پول بخواید بشینه و لبخند بزنه یه دیلدوی الگوبرداری شده از کاکتوس به طولِ چهل و قطرِ هفت سانتی مترِ ماتحتی شده تا دسته می ره توی دهن تون. :کاکتوس ژیمنوکالیسیوم
این کاکتوس های کوچک قرمز و زرد رنگ اخیرا به تعداد زیادی به فروش می رسند. دلیل این امر شکل ظریف و زیبای آنها است. یدار معمولا تصور می کند گیاهی گل دار را یداری کرده است که به آسانی می تواند آن را نگهداری کند، حال آنکه چنین نیست. قسمت کروی شکل فوقانی در حقیقت گل نیست بلکه نوعی کاکتوس است که بر ساقه نوعی دیگر از ک.

میوه کاکتوس خوردنی و به دلیل داشتن فیبر بالا و آنتی ا یدان ها در بسیاری از نقاط جهان به ویژه ی لاتین محبوب مردم بومی است. کاکتوس مصارف پزشکی نیز دارد و برای درمان دیابت، کلسترول بالا، چاقی، کولیت و اسهال استفاده می شود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، این میوه همچنین دارای خواص ضدویروسی و ضد ه است.
میوه کاکتوس، بیضی شکل به رنگ قرمز بنفش و سطح آن پوشیده از خارهای ریز است.

مطالعات اولیه نشان می دهد که میوه کاکتوس می تواند سطح قندخون را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کاهش دهد. میوه این گیاه منبع غنی از ترکیباتی موسوم به بتالین ها است که فیتو های منحصربه فرد در میوه هایی به رنگ قرمز - بنفش مثل میوه کاکتوس و چغندر هستند. بتالین ها در واقع گلیکوزیدهایی هستند که به کاهش قندخون کمک می کنند. در مطالعه پزشکی که در سال 1990 انجام گرفت معلوم شد این میوه برای دیابتی ها مفید است.

همچنین خاصیت آنتی ا یدانی بتالین ها برای حفاظت از بافت جداره عروق خونی و سیستم لنفاوی بدن مفید است. «سیتروئن سی 4 کاکتوس / citroen c4 cactus» خودرویی با ظاهری نسبتاً عجیب ولی جذاب است که جای آن در دسته خودروهای کراس اوور کوچک خالی بود. تولید و عرضه این خودرو از سال 2014 آغاز شده است و علیرغم ح انقل که حداقل در ظاهر آن وجود دارد، فروش نسبتاً خوبی هم در اروپا داشته است که این نشان می دهد مشتریان این نوع خودرو بیشتر به دنبال تنوع و تازگی هستند. در.
موضوع کلی ما درباره ی کاکتوس ها و چگونه مراقبت از انهاست و...... بس روی ادامه مطلب کلیک کنید. ادامه مطلب مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلخال از تولید سالانه 150 هزار شاخه گل رز هلندی و کاکتوس در گلخانه های شهرستان خلخال خبر داد. ب اومدم خونه امین دیدم دوتا ازکاکتوسهام شفته شدن یکیشون اونی بود که امین اولین بار بهم هدیه داده بود. بعد دیدم انقد مادرشوهرم بهشون آب داده که زیرگلدونی ها پر آبن. پارسالم همه ی کاتوسهام شفته شدن. ولی هزارتا فکر کردیم جز این. گفتیم شاید تو راه پله سردشونه.یا تو راه پله آفتاب نمیگیرن.یا گلدونش پلاستیکیه و باید سفالی باشه یا خاکش پر ک. اولین کاکتوس پیوندی که از نمایشگاه یدم. کله ی قرمزی روی ساقه ی سبزش بود. ماه های بعد جوانه هایی از کنار ریشه شروع به رشد د. و به قول مادر شبیه به هشت پایی شده است که جرأت تعویض گلدانش را ندارم. امسال همان اتفاقی که برای سبزک افتاد کله قرمزی را بی نصیب نگذاشت و آن کله قرمز زیبا به خاطر گوگرد سیاه و اب شد.
کاکتوس است و مقاوم در برابر بی دقتی های من. زیباترین لحظه برای ی که از کاکتوس مراقبت می کند وقتی است که فصل بهار می رسد و گل های زیبای آن ها را می بیند. ادامه مطلب زیباترین <font style=کاکتوس جهان, کاکتوس به شکل گل رز" width="600" height="481" data-mce-src="http://cdn.tasvirezendegi.com/uploads/2017/05/tasvirezendegi-ir-57213865.jpg" style="border: 0px;" />کاکتوس ها به دلیل سخت جان بودن ، یکی از بهترین گیاهان برای نگهداری روی میز کار یا در خانه به شمار می روند. البته، تنوع شکل و اندازه و رنگ های این گیاه نیز در این محبوبیت بی تاثیر نیست.

 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] بعد از چند مطلب لازمه دوباره برگردم به موضوع آرام بخش کاکتوس!!   یکی از کارهای جالب در مورد نگهداری کاکتوس ، درست یه کلونی از کاکتوس است. اینکار یه مقداری شجاعت میخواد ؛ همین! به ع زیر نگاه کنید:     در این ع کاکتوسهای هاماتو رو که دارای گل زرد رنگ هستند میبینید. کاکتوسهایی که پشت اینها هستند هم هاماتواند اما بریده شده اند. بخشی که با این برش از کاکتوس جدا میشه ، برای پیوند زدن مورد استفاده قرار میگیره که در نوع خودش زیباست. اما زیبایی بیشتر در قسمت باقیمونده (که شامل ریشه و یه مقدار جسم کاکتوس میشه) نهفته است.   بعد از برش باید دقت کنیم که تا حدود یکی دو هفته روی بخش برش خورده آب ریخته نشه. پس این مدت ، به اصطلاح زخم برش بسته و خشک میشه. حدود 1 ماه بعد اتفاق جالبی رخ میده ؛ جوشهایی در گرداگرد قسمت برش خورده پدیدار میشه و شروع به رشد میکنه.     هر کدوم از این جوشها خیلی زود تبدیل به یه بچه هاماتو میشن. این بچه ها وقتی کمی بزرگ میشن فضای بین همدیگه رو پر میکنند
  و با قدری صبر و حوصله ، مدتی بعد میشه چنین کلونیهای زیبایی رو از انواع کاکتوسها درست کرد     جالب بود ، نه؟   من هم این آموزش رو از جناب آقای درخشانی فرا گرفتم و 9 کاکتوسم رو به سلاخی بردم!! نتایج حاصله رو تا چند وقت دیگه گزارش میکنم! البته من با 5 کاکتوس کوچک و 4 کاکتوس کمی بزرگ اینکار رو انجام دادم.
اما دو گل دیگه که توی گلخونه ی نقلی ما خودنمایی میکنند:     این یه مدل مامیلاریا است به نام بوکاسانا. گلدونش کلا" 6 سانتی متر قطر داره. گلهای کوچکی هستند.     این هم گل بسیار زیبایی است به نام بیلبرژیا. این گل بزرگی است و طول ساقه ی گل بیش از نیم متر میشه که بصورت آویز قرار میگیره دیروز من پیشنهاد گل خونه رفتن دادم و مورد استقبال واقع شدرفتیم گل خونه خیابان جیچقدر انرژی مثبت دارن گل ها کلی حالم خوب شد و لذت بردیمبه مستر میگم بیا همین امروز گل رو برام ب چون اون موقع همین گل ها رو کلی گرون میدنگفت باشه عزیزمبعد ی چرخ که زدم دیدم اصلا گلی که مناسب باشه ندارنمعمولا روز گل های رز خیلی قشنگی میارنکه دیروز اصلا گل رز. با یک بغل پر از کاکتوس با آن گلدان های فسقلی و رنگارنگشان که سیر نمیشدی از تماشایشان وارد اتوبوس شدم، اتوبوس شلوغ نبود ولی در نگاه اول خبری هم از صندلی خالی نمینمود، دنبال جایی میگشتم کارتن کاکتوس ها را که روی دستم سنگینی میکرد بر زمین بگذارم، داشتم اتوبوس را برای یک کنج دنج برانداز می که پسر بچه ی ده دوازده ساله ای از جایش برخاست و . در اینجا قصد داریم روشی تقریبا متفاوت با روش های معمول کاشت بذر کاکتوس را به شما ارائه دهیم.این شیوه توسط آقای craig بارها بر روی جنس های مختلفی از کاکتوس ها مانند استروفیتوم ،مامیلاریا و آریوکا وس آزمایش شده و نتیجه ی رضایت بخشی به همراه داشته است.قبل از شروع آموزش به انی که برای اولین بار قصد کاشتن بذر کاکتوس را دارند پیشنهاد می کنیم از بذر هایی استفاده کنند که کشت آسانتری دارند مانند استروفیتوم که هم بذرهای درشتی دارد و هم زود جوانه می زنند.در این آموزش از astrophytum ornathum v.glabrescens استفاده شده است. گزارش های تصویری هفتم فروردین را در این بسته مشاهده کنید. ن معمولی و سطحی، مرد ها را
تنها در سیبیل های تاب خورده
شانه های عریض،جیب پر از پول،بازوهای قوی
لبخند دلفریب،چشمان گیرا و نگاه نافذ می بینند
اما ن باهوش و عاقل،
به تنها چیزی که اهمیت میدهند
همان چیزیست که در مردها میتپد
چون به درستی این را میدانند
که تنها سرمایه یک زن،در پایان هر داستانی
قلب عاشق مردی ست که
میتواند تا ابدیت تنها برای آنها بتپد...

یک گل کاکتوس قشنگ داشتم،اوایل بهش میرسیدم قشنگ بود و جوان،کم کم فهمیدم با همه بوته هام فرق داره خیلی قوی بود،صبور بود،اگر چند روز بهش نور و آب نمیرسید هیچ تغییری نمیکرد منم واسه همین خیلی حواسم بهش نبود بخاطر اینکه خیلی قوی بود.هر گلی که اب میشد،میگفتم کاکتوس چقدرخوبه هیچیش نمیشه،اما باز هم بهش رسیدگی نمی .تا اینکه یه روز رفتم سراغش دیدم خیلی وقته که خشک شده،ریشه اش از بین رفته و فقط ساقه هاش ظاهرشو حفظ کرده بود.قویترین گلم را از دست دادم چون فکر می خیلی قویه و مقاوم...مواظب قویترین های زندگی مان باشیم،ما رفتنشونو نمی فهمیم چون همیشه یه ظاهر خوب دارند
ن معمولی و سطحی، مرد ها را
تنها در سیبیل های تاب خورده
شانه های عریض،جیب پر از پول،بازوهای قوی
لبخند دلفریب،چشمان گیرا و نگاه نافذ می بینند
اما ن باهوش و عاقل،
به تنها چیزی که اهمیت میدهند
همان چیزیست که در مردها میتپد
چون به درستی این را میدانند
که تنها سرمایه یک زن،در پایان هر داستانی
قلب عاشق مردی ست که
میتواند تا ابدیت تنها برای آنها بتپد...
یک گل کاکتوس قشنگ داشتم،اوایل بهش میرسیدم قشنگ بود و جوان،کم کم فهمیدم با همه بوته هام فرق داره خیلی قوی بود،صبور بود،اگر چند روز بهش نور و آب نمیرسید هیچ تغییری نمیکرد منم واسه همین خیلی حواسم بهش نبود بخاطر اینکه خیلی قوی بود.هر گلی که اب میشد،میگفتم کاکتوس چقدرخوبه هیچیش نمیشه،اما باز هم بهش رسیدگی نمی .تا اینکه یه روز رفتم سراغش دیدم خیلی وقته که خشک شده،ریشه اش از بین رفته و فقط ساقه هاش ظاهرشو حفظ کرده بود.قویترین گلم را از دست دادم چون فکر می خیلی قویه و مقاوم...مواظب قویترین های زندگی مان باشیم،ما رفتنشونو نمی فهمیم چون همیشه یه ظاهر خوب دارند
روز آ ، قبل از رفتنش، کاکتوسی برایم ید.
میدانست چقدر کاکتوسها را دوست دارم. بلاهای زیادی بر سر این کاکتوس آمد: دوبار گلدانش برگشت، یکبار گلدانش عوض شد، چندبار بدون آب ماند اما هربار دوام آورد. همیشه در دلم میگفتم، روزی که با پشیمانی برگردد کاکتوس را میدهم دستش برود. او پشیمان هست، اما... برنگشته. من رهایش کرده ام و حال کاکتوس اصلا خ. citroen c۴ cactus conceptفرانکفورت 2013: بعد از معرفی c4 pic o حالا عضو جدیدی وارد خانواده c4 سیتروئن شده؛ یک خودروی مفهومی که براساس همان c-cactus سابقی طراحی شده که سال 2007 میلادی برای نخستین بار به جهانیان معرفی شد . . .citroen cactus concept citroen cactus conceptدر طرفین بدنه کاکتوس از airbumps استفاده شده که با کپسول های هوای جاسازی شده بر روی درب ها تاحدودی می تواند از شدت ضربات وارده به خودرو را بکاهد. یکی دیگر نکات جالب توجه کاکتوس اینست که سیتروئن کلاس آنرا هاچبک جمع و جور می داند درحالیکه از هر طرفی به او نگاه کنیم به کراس اور شباهت بیشتری دارد تا هاچبک!هنوز اطلاعات دقیقی از جزییات فنی کاکتوس نیست؛ ماهم فقط همین نکته را می دانیم که نسل جدید hybrid air سیتروئن برای آن درنظر گرفته شده که مصرف ترکیبی آنرا به کمتر از 3 لیتر می رساند؛ همچنین به لطف پیشرانه puretech که دیگر نیازی به پکیج باطری ها ندارد، مصرف شهری کاکتوس نیز تا 45% کمتر از پیشرانه های مشابه اش خواهد بود.ابعاد این خودرو عبارتند از:4.21 متر طول.1.75 متر عرض.1.53 متر ارتفاع.21 سانتیمتر ارتفاع کف خودرو تا زمین.درون ک ن کاکتوس بجای صفحه کیلومتر از یک نمایشگر هفت اینچی استفاده شده، در کنسول هم نمایشگر هشت اینچی لمسی دیگری بجای ادوات و دکمه های متعدد بکار رفته؛ همچنین ایربگ سرنشین درون سقف قرار گرفته و اهرم دنده نیز حذف شده است.لینک : - تو محوطه ورودی شرکت یه باغچه کوچیک هست که کلی کاکتوس جورو واجور توش کاشته شده. ی ری ازین کاکتوس ها وقتی برگاشون میفته رو زمین دوباره ریشه میزنن و مجموعه ی جدید دیگه ای رو تشکیل میدن. سر صبحی که داشتم تو محوطه قدم میزدم این ع رو گرفتم. برگه برای خودش یه خانواده ی جدیدی تشکیل داده بود.طبیعت کار خودش رو خوب بلده خیلی خوبه ما هم یاد بگیریم چطوری زندگی کنیم.خ ش باید امید و انگیزه رو ازین برگه یاد گرفت. هرگز برای عاشق شدن دنبال باران و بابونه نباش گاهی در انتهای خارهای یک کاکتوس به غنچه ای می رسی که زندگیت را روشن میکتد.    خارهای گیاه کاکتوس ممکن است وارد پوست گردد که ایجاد آسیب مکانیکی مستقیم پوست می کند. بیمار عمدتأ از درد و تحریک در محل ورود خار شاکی است. برخلاف دیگر مواد خارجی (مثل شیشه) که خنثی هستند خارهای گیاه کاکتوس حاوی مواد پروتئینی است و باید خارج گردد. زمانیکه تعداد زیادی خار کوچک بداخل پوست فرو رفته است می توان از چسب مایع در محل ورود خارها ریخت و با خشک شدن چسب، خارها به آن چسبیده و همگی یکجا خارج می شود. عوارض این خارها تشکیل گرانولوما و بروز عفونت است. اما این عوارض ناشایع است. اگر ی به اندازه ای که دوستش دارید دوستتان ندارد!
رابطه تان را تا نا کجا ادامه ندهید...
به خودتان امید ندهید،
که بالا ه روزی دوستم خواهد داشت!
اینکه گاهی از طرف او پذیرفته میشوید
وگاهی نمی شوید کلافه تان خواهد کرد.
گویی در جا می دوید هر چقدر تلاش میکنید،
به جایی نمی رسید!
این نرسیدن دایمی خسته تان میکند،
خشمگین .   خارهای گیاه کاکتوس ممکن است وارد پوست گردد که ایجاد آسیب مکانیکی مستقیم پوست می کند. بیمار عمدتأ از درد و تحریک در محل ورود خار شاکی است. برخلاف دیگر مواد خارجی (مثل شیشه) که خنثی هستند خارهای گیاه کاکتوس حاوی مواد پروتئینی است و باید خارج گردد. زمانیکه تعداد زیادی خار کوچک بداخل پوست فرو رفته است می توان از چسب مایع در محل ورود خارها ریخت و با خشک شدن چسب، خارها به آن چسبیده و همگی یکجا خارج می شود. عوارض این خارها تشکیل گرانولوما و بروز عفونت است. اما این عوارض ناشایع است. اختصاصی از نیک فایل تکثیر کاکتوس ها 6ص با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 6 تکثیر کاکتوس هابدست اوردن قلمه مناسب نیاز به حسن انتخاب دارد کاکتوس ها از راه قلمه زدن به راحتی تکثیر می شوند.ولی این عمل بیشتر از کاکتوس های جزء جزء صورت می گیرد.زیرا به گیاه اسیب کمتری می زند.از جوانه هایی استفاده کنید که سطح تماس کمتری با گیاه دارند.از گرفتن قلمه از پایه گیاه خودداری کنید.رطوبت این قسمت از گیاه بیشتر است و خطر گندیدگی گیاه مادر بیشتر است.اگر این کار را کردید و پایه گیاه شروع به فاسد شدن کرد سریعا قسمت گندیده را جدا کرده و گیاه مادر را یک هفته خارج از خاک قرار داده و سپس به گلدان انتقال دهید.انواع تکثیر کاکتوس ها غیر بعضی از کاکتوس ها نظیر مامیلاریا گل دهی منظم هر ساله دارند. بذر سیاه رنگ کوچک تولید می کنند. بعضی دیگر از کاکتوس ها نظیر زیئو کاکتوس که گل های بسیار کم دوامی دارند تولید بذر کمتری می کنند.تکثیر بذری کاکتوس هاعموم کاکتوس ها بذرهای بسیار ریز با قوه نامیه نسبتاً کوتاه دارند. نکات مهم در کشت بذری کاکتوس:- بذرها قوه نامیه مناسبی داشته باشند؛ یعنی تعداد جوانه زنی گیاه در زمان معین به اندازه قابل قبول باشد؛نحوه کشت طوری باشد که بذرهای ریز بتوانند جوانه بزنند.بنابراین کاکتوس ها را در سبدهای پلاستیکی کم عمق با یک خاک بسیار سبک (ترجیحا پیت ماس) کشت می کنند. آبیاری بسترهای کشت در پای گیاه انجام می گیرد، یا اینکه سبدها را در ظرف های آبی قرار داده که بتدریج آب را جذب می کند و گیاه و بذرها مرطوب شده و بعد جوانه می زنند. مثل هر گیاه دیگر بذرکاری باعث طولانی شدن زمان رشد و نمو و بلوغ گیاه می شود.تکثیر بذری کاکتوس هاعموم کاکتوسها بذرهای بسیار ریز با قوه نامیه نسبتا کوتاه دارندنکات مهم در کشت بذری کاکتوسبذرها قوه نامیه مناسبی داشته باشند یعنی تعداد جوانه زنی گیاه در زمان معین به اندازه قابل قبول باشد نحوه کشت طوری باشد که بذرهای ریز بتوانند جوانه بزنند بنابراین کاکتوسها را در سبدهای پلاستیکی کم عمق با یک خاک بسیار سبک (ترجیحا پیت ماس) کشت می کنند.آبیاری بسترهای کشت در پای گیاه انجام می گیرد یا اینکه سبدها را در ظرفهای آبی قرار داده که بتدریج آب را جذب می کند و گیاه و بذرها مرطوب شده و بعد جوانه می زنند مثل هر گیاه دیگر بذرکاری باعث طولانی شدن زمان رشد و نمو و بلوغ گیاه می شود.تکثیر رویشی کاکتوسعمده ترین تکثیر رویشی کاکتوس ها روش کاتینگ cutting یا قلمه زدن است. قلمه زدن در کاکتوس به فصل بستگی دارد و بهترین فصل برای آن اوایل تابستان می باشد. بطوری که آن ها را در یک بستر سبک و محیط با رطوبت کافی با آبیاری منظم کشت می کنند.اما قبل از اینکه قلمه ی کاکتوس مخصوصاً کاکتوس های گوشتی نظیر سرئوس ها وارد بسترهای کشت شوند باید شیرابه گیاه را قطع کرد. برای انجام چنین عملی قبلاً قطعات جدا شده یا قلمه های کاکتوس را به مدت چندین ساعت در معرض تابش مستقیم آفتاب در تابستان قرار می دادند تا اینکه جریان شیرابه قطع می شد و سپس اقدام به کشت آن می د. اما امروزه با توجه به اینکه ریشه دار گیاهان ر کمترین در زمان حائز اهمیت است قلمه ها را در آب ولرم حدود 45 درجه سانتی گراد قرار می دهند. که در نتیجه جریان شیرابه قلمه ها قطع می شود.سپس آنها زا در بستر کاشت قرار می دهند وکار دیگری که بیشتر بعنوان یک هنر به نظر می رسد عمل پیوند یا گرافتینگ grafting در کاکتوس است. آنچه مسلم است سرئوس ها یا کاکتوس های م وطی، پایه های بسیار خوبی برای بیشتر مامیلاریاها یا اوپنسیه ها هستند.کاکتوس هاآ سانسیوریا روش تکثیر آ :تکثیر آ از طریق جدا پاجوش صورت مى گیرد.روش های تکثیر سانسیوریا :تکثیر آنها از طریق تقسیم بوته و قلمهٔ برگ در بهارصورت مى گیرد. قلمه هاى برگ به طول ۱۰ تا ۱۵ سانتى متر در ماسه شسته زده مى شود، در حرارتى حدود ۱۸ تا ۲۰ درجه، قلمه ها در ظرف یکى دو ماه ریشه دار مى شوند و جوانه هائى از کنارهٔ برگ ها شروع به رشد و نمو مى کنند و برگ هاى جدید ظاهر مى گردند.تکثیر کاکتوسها:
با
تکثیر کاکتوس ها 6ص
اختصاصی از ژیکو تکثیر کاکتوس ها با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 6 تکثیر کاکتوس هابدست اوردن قلمه مناسب نیاز به حسن انتخاب دارد کاکتوس ها از راه قلمه زدن به راحتی تکثیر می شوند.ولی این عمل بیشتر از کاکتوس های جزء جزء صورت می گیرد.زیرا به گیاه اسیب کمتری می زند.از جوانه هایی استفاده کنید که سطح تماس کمتری با گیاه دارند.از گرفتن قلمه از پایه گیاه خودداری کنید.رطوبت این قسمت از گیاه بیشتر است و خطر گندیدگی گیاه مادر بیشتر است.اگر این کار را کردید و پایه گیاه شروع به فاسد شدن کرد سریعا قسمت گندیده را جدا کرده و گیاه مادر را یک هفته خارج از خاک قرار داده و سپس به گلدان انتقال دهید.انواع تکثیر کاکتوس ها غیر بعضی از کاکتوس ها نظیر مامیلاریا گل دهی منظم هر ساله دارند. بذر سیاه رنگ کوچک تولید می کنند. بعضی دیگر از کاکتوس ها نظیر زیئو کاکتوس که گل های بسیار کم دوامی دارند تولید بذر کمتری می کنند.تکثیر بذری کاکتوس هاعموم کاکتوس ها بذرهای بسیار ریز با قوه نامیه نسبتاً کوتاه دارند. نکات مهم در کشت بذری کاکتوس:- بذرها قوه نامیه مناسبی داشته باشند؛ یعنی تعداد جوانه زنی گیاه در زمان معین به اندازه قابل قبول باشد؛نحوه کشت طوری باشد که بذرهای ریز بتوانند جوانه بزنند.بنابراین کاکتوس ها را در سبدهای پلاستیکی کم عمق با یک خاک بسیار سبک (ترجیحا پیت ماس) کشت می کنند. آبیاری بسترهای کشت در پای گیاه انجام می گیرد، یا اینکه سبدها را در ظرف های آبی قرار داده که بتدریج آب را جذب می کند و گیاه و بذرها مرطوب شده و بعد جوانه می زنند. مثل هر گیاه دیگر بذرکاری باعث طولانی شدن زمان رشد و نمو و بلوغ گیاه می شود.تکثیر بذری کاکتوس هاعموم کاکتوسها بذرهای بسیار ریز با قوه نامیه نسبتا کوتاه دارندنکات مهم در کشت بذری کاکتوسبذرها قوه نامیه مناسبی داشته باشند یعنی تعداد جوانه زنی گیاه در زمان معین به اندازه قابل قبول باشد نحوه کشت طوری باشد که بذرهای ریز بتوانند جوانه بزنند بنابراین کاکتوسها را در سبدهای پلاستیکی کم عمق با یک خاک بسیار سبک (ترجیحا پیت ماس) کشت می کنند.آبیاری بسترهای کشت در پای گیاه انجام می گیرد یا اینکه سبدها را در ظرفهای آبی قرار داده که بتدریج آب را جذب می کند و گیاه و بذرها مرطوب شده و بعد جوانه می زنند مثل هر گیاه دیگر بذرکاری باعث طولانی شدن زمان رشد و نمو و بلوغ گیاه می شود.تکثیر رویشی کاکتوسعمده ترین تکثیر رویشی کاکتوس ها روش کاتینگ cutting یا قلمه زدن است. قلمه زدن در کاکتوس به فصل بستگی دارد و بهترین فصل برای آن اوایل تابستان می باشد. بطوری که آن ها را در یک بستر سبک و محیط با رطوبت کافی با آبیاری منظم کشت می کنند.اما قبل از اینکه قلمه ی کاکتوس مخصوصاً کاکتوس های گوشتی نظیر سرئوس ها وارد بسترهای کشت شوند باید شیرابه گیاه را قطع کرد. برای انجام چنین عملی قبلاً قطعات جدا شده یا قلمه های کاکتوس را به مدت چندین ساعت در معرض تابش مستقیم آفتاب در تابستان قرار می دادند تا اینکه جریان شیرابه قطع می شد و سپس اقدام به کشت آن می د. اما امروزه با توجه به اینکه ریشه دار گیاهان ر کمترین در زمان حائز اهمیت است قلمه ها را در آب ولرم حدود 45 درجه سانتی گراد قرار می دهند. که در نتیجه جریان شیرابه قلمه ها قطع می شود.سپس آنها زا در بستر کاشت قرار می دهند وکار دیگری که بیشتر بعنوان یک هنر به نظر می رسد عمل پیوند یا گرافتینگ grafting در کاکتوس است. آنچه مسلم است سرئوس ها یا کاکتوس های م وطی، پایه های بسیار خوبی برای بیشتر مامیلاریاها یا اوپنسیه ها هستند.کاکتوس هاآ سانسیوریا روش تکثیر آ :تکثیر آ از طریق جدا پاجوش صورت مى گیرد.روش های تکثیر سانسیوریا :تکثیر آنها از طریق تقسیم بوته و قلمهٔ برگ در بهارصورت مى گیرد. قلمه هاى برگ به طول ۱۰ تا ۱۵ سانتى متر در ماسه شسته زده مى شود، در حرارتى حدود ۱۸ تا ۲۰ درجه، قلمه ها در ظرف یکى دو ماه ریشه دار مى شوند و جوانه هائى از کنارهٔ برگ ها شروع به رشد و نمو مى کنند و برگ هاى جدید ظاهر مى گردند.تکثیر کاکتوسها:قلمه: در بهار و تابستان قلمه زده می شود که باید در محلی سایه خشک شود و سپس کاشته می شود.پاجوش: از کنار ساقه کاکتوس جدا و کشت می شود.
با
تکثیر کاکتوس ها
این گیاهان شاداب «greenovia dodrentalis» نام داشته و دارای گلبرگ های منحنی لایه لایه هستند که باعث می شود درست مثل گل رز به نظر برسند. این گل بیشتر در جزایر قناری یافت می شود. به این روش با کاکتوس های زیبا و کوچک، تابلوهای کاکتوسی بسازید. همشهری دو - زینب خزایی : «چه خوب! اینا رو چیکارشون کردی که این طوری شدن؟» این پرسش متداولی است که دست کم هر کدام از ما بعد از دیدن چند گلدان کاکتوس پیوندی زیبا در منزل دوست، آشنا یا در گلخانه ها از صاحب گلدان می پرسیم. حس تک درختی در بیابون رو دارم که ی در اوج خستگی اومد زیر سایش تا یکم خستگیش درومد سایه ی کاکتوسی کج و کوله رو به طمع جرعه آب ج درونش به سایه تک درخت ترجیح داد و رفت آهای تو که به طمع جرعه آبی رفتی بدان که برای استفاده از سایه کاکتوس باید تیغ هایش را به جان ب ی و حواست نیست ساعتی دیگر که خورشید جایش را با ماه عوض کرد و سرمای بیابان شروع شد این شاخه های خشکیده بی آب من بود که میتوانست شعله ای آتش برایت مهیا کند و زنده نگهت دارد بدان شب که گرگان گرسنه برای شکار بیایند در م ن تنه من میتوانستی پناه بگیری و صد هیهات که بالا رفتن از کاکتوس به قیمت جانت تمام خواهد شد برو ، برو که شب که شد اگر از گرگ و تیغ کاکتوس جان سالم به در ببری همین سایه من در شب و صدای زوزه باد بین شاخه خشکیده من ترس را بر تو مستولی می کند چنان که گویی قالب تهی کردی کانال تلگرامی وبلاگ:https://telegram.me/delefarhad اینستاگرام : farhad_zero_one نادر قاضی پور مجلس در برنامه کاکتوس حضور پیدا کرد و صحبت هایی را در مورد شجریان و اتفاقات اخیر مطرح کرد. داداشم هر جای دنیا که باشه و با هر مشغله ای و با هر سرعتی که رانندگی کنه اما بالا ه حتما جلوی یکی از این گل باغ های خوش آب و رنگی که جلوی درش یه عالمه گل و گلدون سفالی و کلی گیاه آپارتمانی و یه عالمه سرسبزی باشه ترمز میکنه و میگه بیاید یه نگاهی بندازیم و یه گلدون ب یم :)) ب هم از اون شبا بود خودش میخک ید و اصرار داشت که منم یه گلدون انتخاب کنم مثل همیشه عاشق اون کاکتوس های فینگیلی شدم اما فکر اگه باز کاکتوس ب م متهم میشم به اینکه روحیه ی لطیفی ندارم :دی


در نهایت شمعدونی برداشتم از اوناییش که هنوز یه عالمه غنچه ی باز نشده داره الان گذاشتمش روی پله ها، نشستم و توی سکوت بعد از ظهر و آفتاب دلچسبش و به غنچه ی باز شده ش نگاه میکنم ، نمیدونم لازمه بگم بوی عید حس غوغا میکنه یا نه ؟ :)
ملکه شب؛ نوعی نادر از کاکتوس ارکیده است که در باغ گیاه شناسی سن پترزبورگ روییده به خاطر زیبایی کمیاب بودنش بسیار مورد توجه بازدیدکنندگان و گردشگران قرار گرفته است. نکته جالب گل این است که در شب می شکفد و هر از چند سال یکبار گل می دهد. امروز با دوستانم قرار گذاشتم که جایی بریم اما بخاطر رگبار شدید بهاری وعده رو کنسل . این دومین بار است که طی چند روز اخیر این وضعیت پیش میاد. یکی از دوستان خوش ذوق برام نوشت که: هر چی میتونید از این برنامه ها هماهنگ کنید. بحمدالله مشکل کم آبی داره برطرف میشه!!   بعد از ظهر برای ید چند کاکتوس پایه نقره ای خدمت یکی از دوستان گرامی رسیدم. هر بار که به دیدن ایشون رفتم مورد لطف و محبت قرار گرفتم. امروز یکی از گلهایی رو که خیلی دوست دارم و خودم اون رو از طریق کاشت بذر پرورش میدم خدمت ایشون تقدیم ؛ گل زیبای کالندرینیا که بتازگی اسمش رو در فهرست ولنتها دیدم.   امروز درسهای متعددی در مورد آبیاری و تکثیر و قلمه زدن و پیوند زدن کاکتوس یاد گرفتم و چند کاکتوس و پیوندک دریافت . با اومدن به خونه دوباره دست بکار شدم و نرم نرمک 20 پیوند کاکتوس زدم. اگه فرصت بشه فردا غروب یه گزارش تصویری از نحوه کارم در پیوند زدن کاکتوس آماده میکنم و در این کلبه درویشی قرار میدم. کار جالب و لذتبخشی است.   تصمیم دارم در مورد نگهداری کاکتوس مطالب بیشتری رو اینجا قرار بدم. استان اصفهان با مشکل کم آبی و خش الی مواجه است و به نظر میرسه شرایط هر سال داره بدتر از سال قبل میشه. در این شرایط برای انی که علاقمند به نگهداری گل و گیاه هستند ، نگهداری کاکتوس بدلیل اینکه روشهای ساده تری داره ، آبیاری بسیار کمتری میخواد و تنوع بسیار زیادی داره ، میتونه جذاب و اقتصادی باشه و ضمنا" در مصرف آب هم خیلی خیلی صرفه جویی میشه.   این ع گیاهی است از خانواده ولنتها. ولنتها تیره ای از گیاهان هستند که دارای برگها ، ساقه و ریشه گوشتی بوده و به همین دلیل قادر به ذخیره آب در این بافتها و تحمل کم آبی میباشند. بر اساس این تعریف کاکتوسها رو هم میشه ولنت نامید با این تفاوت که هر کاکتوسی قطعا" ولنت است اما هر ولنتی ا اما" کاکتوس نیست (خیلی فلسفی شد!!چشمک). برای سهولت کار بهتره مثل همه این دو وازه رو با هم مخلوط نکنیم و بگیم ولنتها عموما" دارای برگهای گوشتی بوده و بجز چند مورد استثناء ، فاقد تیغ و خار (از نوعی که در کاکتوسها دیده میشه) هستند.   این ع یه ولنت بسیار زیبا است که چند سال پیش و وقتی که فقط 3-2 سانتی متر قطر داشت یدمش و الان ماشاءالله مردی (و یا خانومی) شده برای خودش! لبخند نام این ولنت sempervivum calcareum است. خودتون رو زیاد برای حفظ این نام اذیت نکنید. توی ایران به این ولنت خیلی راحت میگن " لب ماتیکی" و یا "لب قرمز"!! نیشخند بسیار زیبا است و از طریق پاجوشها قابل تکثیر است.   یک طراح خارجی چراغ خواب های خلاقانه زیبا به شکل کاکتوس را تولید کرد. پسره ﺍﮔﻪ یه ﮐﭙﯽ ﺍﺯ ﻗﯿﺎﻓﺸﻮ ﺑﺒﺮﻩ ﺑﺎﻧﮏ ﮐﺸﺎﻭﺭﺯﯼ
ﺑﻬﺶ ﻭﺍﻡ ﺧﺸﮑﺴﺎﻟﯽ ﺗﻌﻠﻖ ﻣﯿﮕﯿﺮﻩ
ﺍﻭﻧﻮﻗﺖ ﺗﻮ ﭘﺮﻭﻓﺎﯾﻠﺶ ﻧﻮﺷﺘﻪ :
ﭼﺸﺎﺗﻮ ﺑﺒﻨﺪ ﻣﻨﻮ ﺗﺼﻮﺭ ﮐﻦ ، ﻣــــــــــﺎﻫﺘﻮ ﺩﯾﺪﯼ؟
یعنی کاکتوس اعتماد به نفس اینو داشت
سالی سه بار هلو میداد . کنارم نشسته وبا حوصله به کاکتوس بزرگی  نگاه میکنه که دارم  پاجوش هاش رویکی یکی جدا میکنم وهرکدوم روبه گلدون کوچکی انتقال میدم. دقایقی بعد کاکتوس مادر میمونه با  پوستی چروکیده و پراز لکه های زرد...واطرافش بچه هایی با خونه هایی رنگارنگ:زرد،بنفش،سرخ ...
 با ص که نگرانی تهش موج میزنه میپرسه : پس تکلیف این چی میشه؟
 -اون د. به نام خدا
همیشه تو این ۱۲سالی که رو به کاکتوسها اوردم بفکر این بودم که چطور میشه راهی پیدا کرد که کاکتوسها را شاداب و باطراوت نگهداشت….چطوری برخی کاکتوسها مثل ماه میدرخشند؟تو این مدت برحسب تجربه و ازمون وخطا کاکتوسهای زیادی را از دست دادم و چه تاوان سنگینی ازبابت کم تجربگی ام پرداخت …داشتن کاکتوس خیلی راحت تر از نگهداری انها.  یه حس خاص و خوب و زندگی با کاکتوس         این ع از دریچه تلفن همراه گرفتم 96/01/30   این کاکتوس بعد از سی روز تمام گلهایش شکفته شد    نوشته  : دخترعاشق جدا از سریال های خاطره انگیزی مثل «کاکتوس» و «زیر تیغ» محمدرضا هنرمند برای بسیاری از آثار کمدی درخشانش در سینما که طعم جدیدی در ساخت آثار طنز ایجاد کرد، بهترین گزینه ای است که می توان از شرایط حال حاضر سینمای کمدی ایران با او صحبت کرد و تحلیل های جالبی شنید.  از شاگردام ی جزوه عربی 2 پارسالشون و ی زبان فارسی امسال رو گرفتم!همینجور پیش بره کل جزوه هام جور میشه!!
دیروز رفتیم ی چند تا خونه دیدیم یکی از یکی بدتریکی خونش خوب بود جاش بد بودیکی خونش خوب بود جاش خوب بود  قیمتش اصلا به اون خونه نمی خوردیکی جاش خوب بود محلش خوب بود قیمتش خوب بود میگفت همین امروز صبح کرایه دادم!امروز هم باز می.