164 هزار تار از اراضی دریاچه ارومیه مستعد فرسایش خاک است

به نقل از خبرگزاریها در مورد 164 هزار تار از اراضی دریاچه ارومیه مستعد فرسایش خاک است : معاون جهاد کشاورزی گفت: حدود ۸۰۰ هزار تار از اراضی خوزستان در معرض فرسایش هستند که ۳۴۵ هزار تار از آنها اولویت اول برای مقابله تعیین شده است. ارومیه (پانا) - مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان غربی گفت: ۵۰۰ کیلومتر مربع از دریاچه ارومیه پس از انجام مطالعات لازم به سبب مستعد بودن جنوب دریاچه به پارک حیات وحش یا پارک طبیعی تغییر کاربری می یابد. مدیر کل منابع طبیعی استان قزوین گفت: در حال حاضر ۲۴۰ هزار تار از اراضی استان مستعد بیابانی شدن است که از این میزان ۱۰۰ هزار تار در شرایط بحرانی قرار دارد. استاندار آذربایجان غربی گفت: متاسفانه در پی کم آبی و کاهش میزان آب ورودی به دریاچه ارومیه مساحت آبی این زیست بوم با ارزش بین المللی به 750 کیلومتر مربع کاهش یافته است.وی از ت ژاپن و سازمان ملل به خاطر همکاری با ایران در زمینه احیای دریاچه تشکر و قدردانی کرد. وی با بیان اینکه مدیریت بهینه کشاورزی باعث احیای دریاچه ارومیه طی یک دوره 10 س. معاون جهاد کشاورزی در مهاباد گفت: سهم شهرستان مهاباد از این میزان سه هزار تار است. رابطه ها فی نفسه مستعد فرو ریختن اند، چون آدم ها مستعد رفتن اند! یکی مستعد این که از سر تنوع طلبی برود با یکی دیگر که زیباتر است یا حتی زشت تر است و فقط جدیدتر، یکی مستعد اینکه از مهربانی زیاد دلش زده شود، یکی مستعد اینکه شک کند گیر بدهد گند بزند به هر چه داشته است، یکی مستعد اینکه بگوید چرا پشت سرمان حرف است و چرا مثلا مادرت به من چپ ن. نیرو با اشاره به فعالیت های انجام شده برای احیاء دریاچه ارومیه گفت: برای احیاء دریاچه ارومیه بیش از هزار میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است. مطالبه احیا و حمایت از دریاچه ارومیه در تمامی اقشار جامعه از نکات بارز همایش تقدیر از هنرمندان و دوستداران دریاچه ارومیه میتوان به رونمایی ابطال وامضای تمبر دریاچه ، رونمایی از پیراهن ورزشی با لوگوی حمایت از دریاچه ؛ پخش کلیپ با صدای شاعران دریاچه ، پخش کوتاه "اینام" ساخته علیرضا سلمانپور، تقدیر از چندین دوستدار دریاچه ، نمایشگاه ع دریاچه و نمایشگاه هنرهای تحسمی با موضوع زیست محیطی و پخش کلیپهای مختلف برای نمایش وضعیت گذشته و حال دریاچه ارومیه و انواع برنامه های فرهنگی دیگراشاره کرد. همشهری آنلاین: سعیدی با انتقاد از وضعیت وخیم دریاچه ارومیه گفت: تصفیه پساب ها ای اطراف دریاچه و انتقال آب از زاب باید در اولویت هزینه کرد اعتبار ۸ هزار میلیارد ریالی مصوبه ت قرار گیرد. ت با اختصاص مبلغ 8 هزار و 207 میلیارد ریال در مرحله دوم تخصیص اعتبار برای طرح ها و پروژه های مصوب کارگروه نجات دریاچه ارومیه در سال 1395 موافقت کرد. فرماندار شهرستان نیمروز گفت: این شهرستان با دارا بودن ۲۰۰ هزار تار اراضی مستعد ظرفیت استثنایی برای تولید ۲ هزار م ات انرژی نو از طریق باد را دارد. توسعه زمینهای کشاورزی توسط کشاورزان ترک زبان در اطراف دریاچه ارومیه که با مدیریت مسئولان محلی این مناطق همراه است باعث خشک شدن بزرگ ترین دریاچه ایران شده است.

به اعتقاد نیرو، دلیل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه توسعه زمین های کشاورزی در این منطقه است، او با ارائه آماری در این خصوص اعلام کرد: "هم اکنون ۴۸۰ هزار تار زمین کشاورزی در منطقه دریاچه ارومیه وجود داشته که بالغ بر ۳ میلیارد متر مکعب آب سهم دریاچه ارومیه را مصرف می کنند." مدیر کل طرح های اقتصادی و خودکفایی کمیته امداد (ره) گفت: در حال حاضر 93 هزار مددجوی کمیته امداد مستعد اشتغال شناسایی شده اند.

لینک خبر


طبق اطلاعات و گزارش های به دست آمده، در طول 50 سال گذشته، جریان ورودی رودخانه به دریاچه آرال، که چهارمین دریاچه بزرگ جهان شناخته می شود، 4.5 مرتبه کاهش یافته، اما سطح آب دریاچه 8 برابر کاهش یافته است. سطح آب دریاچه 26 متر سقوط کرده، پیشروی خشکی در آب به 100 تا 120 کیلومتر رسیده است. شوری آب دریاچه از 10 به 120 تولیتر افزایش یافته، اما در ناحیه . معاون باغبانی جهاد کشاورزی در یاسوج گفت:با صدور مجوزهای لازم 500 هزار تار از اراضی شیبدار کشور که کانون فرسایش و سیلاب های ویرانگر هستند به باغ تبدیل می شوند. همشهری آنلاین: رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: دریاچه ارومیه و تالاب های ا ی آن در زمان حاضر زیستگاه ۳۵ هزار فلامینگو است که حدود ۱۰ هزار بال از آنها در مرحله جوجه آوری قرار دارند. ایسنا نوشت: س رست دفتر امور تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست از افزایش چهار سانتیمتری تراز دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: در حال حاضر دو پنجم دریاچه ارومیه آب دارد اما دریاچه کم عمق است. در حالی که در اردیبهشت ماه سال جاری عنوان کرد وضعیت دریاچه ارومیه تثبیت شده است، آ ین گزارش های ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز از وخیم تر شدن اوضاع این دریاچه خبر می دهد. سلام حال من خوب است تو بخند ! نه این که بی رگ و پی باشم نه اتفاقا تکه تکه ی دوست داشتن دلم درد میکند اما تو بخند نه این که اندوهگین باشم نه شادم شادم به خدا به شادمانی نگاه تو شادم کمی بخند... نگذار خنده هات یادم برود نگذار تیغ اندوهت بر دلم نشیند که مستعد بی ت ام مستعد دل تنگی که تو خوب می شناسی ام نه اصلا ساخته شدم تا هزار باره بمیرم تا ه. همشهری آنلاین: رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان این که مساحت دریاچه ارومیه به یک هزار و ۶۹۸ کیلومتر رسیده است، گفت: مساحت نگین آبی آذربایجان در ۲ هفته گذشته حدود ۳۶ کیلومتر کاهش یافته است. مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به وضعیت نامساعد دریاچه ارومیه بر اثر کم بارشی های ماه های گذشته نسبت به ضرورت مدیریت منابع آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه تاکید کرد و گفت:… داد 1392 و سه روز قبل از انتخابات بود که در جمع مردم ارومیه حاضر شد و با بیان اینکه نخواهیم گذاشت دریاچه ارومیه خشک شود، گفت: «شما گفتید دریاچه ارومیه را با اشک چشمتان پر می کنید؟ من به فدای چشم های شما». همشهری آنلانی: مدیر دفتر برنامه ر یزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به بارش های خوب امسال در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، از عمیق شدن این دریاچه خبر داد. تصاویر زیر وضعیت دریاچه ارومیه در اوا آذرماه سال ۱۳۹۴ را ترسیم می کند. این ع ها از حوالی پل شهید کلانتری،روستای گوورچین قلعه و بندر شرفخانه تهیه شده است.
تصاویر هوایی از دریاچه ارومیه

تصاویر هوایی از دریاچه ارومیه

تصاویر هوایی از دریاچه ارومیه

تصاویر هوایی از دریاچه ارومیه

تصاویر هوایی از دریاچه ارومیه

تصاویر هوایی از دریاچه ارومیه

تصاویر هوایی از دریاچه ارومیه

تصاویر هوایی از دریاچه ارومیه

تصاویر هوایی از دریاچه ارومیه

تصاویر هوایی از دریاچه ارومیه

تصاویر هوایی از دریاچه ارومیه

تصاویر هوایی از دریاچه ارومیه

تصاویر هوایی از دریاچه ارومیه

تصاویر هوایی از دریاچه ارومیه

تصاویر هوایی از دریاچه ارومیه

تصاویر هوایی از دریاچه ارومیه

تصاویر هوایی از دریاچه ارومیه

تصاویر هوایی از دریاچه ارومیه

تصاویر هوایی از دریاچه ارومیه

تصاویر هوایی از دریاچه ارومیه همشهری آنلاین: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برای ادامه اجرای برنامه های احیای دریاچه ارومیه به ۲۰۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است در حالی که با محدودیت منابع مالی روبرو هستیم. مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: بیش از 50 طرح در مناطق مختلف استان در دست مطالعه و اجراست که با بهره برداری از آنها 50 هزار تار از اراضی مستعد این مناطق آبیاری خواهد شد. مردم ارومیه در مجلس شورای ی با اشره به افتتاح راه آهن ارومیه تا آبان۹۶ ،گفت: ع هوایی جدیدی که از دریاچه ارومیه گرفته شده است نشان می دهد اطراف دریاچه به دلیل نمک، سفید و وسط آن قرمز است که می توان گفت این دریاچه انگار خون گریه می کند. در جلسه هیات ت به ریاست ، مرحله دوم اعتبارات مربوط به طرح های مصوب کار گروه نجات دریاچه ارومیه اختصاص یافت. طبق آ ین آمار تا هشتم فروردین ماه سال جاری، تراز دریاچه ارومیه برابر با یک هزار و ۲۷۰.۷۰ بوده است که حدود چهار متر از تراز نرمال پایین تر است. در مقایسه با اول سال آبی ۹۵_۹۶، تراز سطح آب دریاچه حدود ۴۰ سانتی متر افزایش یافته که افزایش ۴۰ میلی متری بارندگی در این میان بی تاثیر نبوده است. میزان نوشت: مدیردفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: ستاد احیای دریاچه ارومیه هیچ برنامه ای برای انتقال آب دریاچه وان به دریاچه ارومیه ندارد. با صحبت های اخیر عیسی کلانتری باورمان شد دیگر آبی از تمردان برای دریاچه ارومیه گرم نمی شود و ظنز تلخ این است که هر کدام از شهروندان یک سطل آب برده و به دریاچه ارومیه بریزند تا شاید این گونه دریاچه ارومیه احیا شود.
قرمز شدن دریاچه ارومیه نشانه حیات در آن است مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت:قرمزی دریاچه ارومیه نشان از2 وضعیت دارد که یکی بازگشت حیات به این دریاچه و دیگری تبخیر زیاد به علت افزایش دما است که اولی خوب و دومی شوری را بالا می برد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،مسعود تجریشی افزود: قرمز شدن دریاچه نشان می دهد که باکتری ها، جلبک ها و آرتمیای موجود در این حوضه حیات گرفته اند.
وی به میزان تبخیر در دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: سالانه یک متر از آب دریاچه تبخیر می شود که معمولا در 700 درصد آن از داد تا آ شهریورماه اتفاق می افتد.
وی اظهار کرد: قبلا هم اعلام کرده بودیم تا آ شهریورماه سطح دریاچه به حدود هزار و 800 کیلومتر مربع خواهد رسید در حالی که اکنون حدود دو هزار و 200 کیلومتر مربع است.
مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه افزود: همچنین اکنون حدود دو میلیارد متر مکعب آب در دریاچه موجود است که تا آ شهریورماه به حدود یک و نیم میلیارد متر مکعب کاهش خواهد یافت.
وی دامه داد : این دریاچه ها از نظر محیط زیستی دریاچه هایی هستند که وابستگی زیادی به آب باران دارند، در تابستان هم بارندگی بسیار کاهش می یابد بنابراین عملا از اردیبهشت ماه تا داد دیگر آب بارانی وارد دریاچه نمی شود و هر چه هست تبخیر است.
مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: اکنون سطح دریاچه ارومیه حدود دو هزار کیلومتر مربع است بنابراین اگر در سال یک متر تبخیر شود سالانه حدود دو میلیارد متر مکعب از آب تبخیر می شود که در صوورت عدم تزریق آب ، دریاچه از دست می رود .

منبع:سلامت نیوز اعتبارات احیای دریاچه ارومیه در گیرو دار بروکراسی کلانتری:اعتبارات احیای دریاچه ارومیه در گیرو دار بروکراسی.دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: هنوز با گذشته ماه ها از تصویب اعتبار مورد نیاز برای احیای دریاچه ارومیه ریالی از این بودجه پرداخت نشده است. به گزارش خبرنگار آنسو عیسی کلانتری در گفت وگویی گفت: در سالجاری و برای نجات این دریاچه 14 هزار و 670 میلیارد ریال اعتبار ... دریاچه ی ارومیه یکی از مشهورترین جاذبه های طبیعی کشورمان می باشد و به عنوان بزرگترین دریاچه ی داخلی ایران و دومین دریاچه ی آب شور جهان شناخته می شود، با این حال امروز این دریاچه با مرگ دست و پنجه نرم می کند. مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد دریاچه ارومیه گفت: دریاچه ارومیه، تال است که با سیلاب پر می شود به همین دلیل از اردیبهشت و داد تراز آن کاهش پیدا می کند. وقتی سابقه دریاچه ارومیه را هم نگاه می کنیم می بینیم از اردیبهشت و داد تا اوا تابستان تراز کم می شود. ت با اختصاص مبلغ 8 هزار و 207 میلیارد ریال در مرحله دوم تخصیص اعتبار برای طرح ها و پروژه های مصوب کارگروه نجات دریاچه ارومیه در سال 1395 موافقت کرد. عیسی کلانتری گفت: با منابع داخلی دریاچه ارومیه و محیط زیست کشور احیا نمی شود. در دنیا ۱۲ هزار میلیارد دلار پول سرگردان وجود دارد که به دنبال محلی برای سرمایه گذاری است. رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه دریاچه ارومیه وضعیت بدی نداشته و تراز آب این دریاچه پنج سانتیمتر بالاتر از سال گذشته است، گفت: اگر منابع مالی تامین شود تا دو سال دیگر آب رودخانه زاب به دریاچه ارومیه باز خواهد گشت. همشهری آنلاین: مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با اشاره به اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه در ت تدبیر و امید گفت: حدود یک میلیارد و ۵۷۱ میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعب آب از سدهای ا ی این استان به این دریاچه منتقل شده است. شهروند نوشت: گزارشی از آنچه دریاچه ارومیه را خشکاند و فعالیت های ستاد احیای دریاچه ارومیه برای بازگرداندنش به زندگی 1. رئیس جمهور :فرهنگ سازی اولین گام برای حل چالش های محیط زیست است چیتا: ببخشید جناب رئیس جمهور، بعد از چند هزار گام به مبارزه با زمین خواری و کوه خواری و جنگل خواری و... می رسیم.!!! * 2.دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه: دریاچه ارومیه می تواند در مدت زمان ۱۰ سال احیا شود. چیتا: اگر بعضی ها بگذارند....!!! * 3.معصومه ابتکار: دوره انکار مشکلات محیط زی. محمدرضا مروارید در آیین کلنگ زنی اجرای طرح آبیاری نوین در 30 هزار تار اراضی عین خوش افزود: با برنامه ریزی های انجام شده این میزان از اراضی کشاورزی استان به این سیستم مجهز می شود.

وی افزود: از این میزان 50 هزار تار در شهرستان دهلران و 60 هزار تار دیگر در حدفاصل میان شهرستان مهران تا دهلران است که جهاد کشاورزی دشت ها را مشخص شد که ام. مدیر دفتربرنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه از افزایش تراز دریاچه ارومیه بعد از سیل های اخیر خبر داد. مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی از تخصیص ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار به دریاچه ارومیه خبر داد. شعار " دریاچه ارومیه ، اولویت اول ما" زینت بخش تندیس های جشنواره این شعار توسط جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی در اولین روزهای تصدی مسئولیتشان مطرح شد و پس از شروع کار شورای استانی فرهنگی اجتماعی ستاد احیای دریاچه به عنوان نماد این شورا مطرح شد. طرح این لوگو توسط " مجید رحمانی مقذم" یکی از فعالان زیسنت محیطی استان و دبیر کمیته مردم نهاد شورای استانی ستاد احیای دریاچه طراحی و تقدیم ستاد شده است. همایش تقدیر از هنرمندان و دوستداران دریاچه ارومیه به همت سازمان غیر تی همیاران زیست سبزو با حمایت طرح حفاظت از تالابهای ایران و همکاری شورای استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه و سازمانهای تی و غیر تی آذربایجان شرقی برگزار شد. مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان شرقی گفت: تبخیر آب و افزایش غلظت نمک عامل قرمز رنگ شدن دریاچه ارومیه است و فصل تابستان تهدیدی بزرگ برای دریاچه ارومیه محسوب می شود. مدیر کل حوضه های آب ریز دریاچه خزر و ارومیه می گوید: با انتقال آب از دریاچه خزر و وان ترکیه نمی توانیم مشکل دریاچه ارومیه را به صورت پایدار حل کنیم. این روش ها تنها یک مسکن کوتاه مدت است و تنها راه حیات پایدار بزرگترین دریاچه شور کشور کاهش مصرف از درون خود حوضه است. فرماندار بناب در مراسم آغاز برداشت زعفران از مزارع بناب با اعلام این مطلب گفت: در برنامه ستاد احیای دریاچه ارومیه و طرح ب اشت ، زعفران بهترین جایگزین برای کشت پیاز و سایر محصولات پرنیاز به آب می باشد . فرج الهی با اشاره به اینکه برای تولید هر کیلو پیاز 500 لیتر آب نیاز است گفت: محصول زعفران به 3 نوبت آبیاری نیاز دارد که این امر نقش عمده ای در حفظ منابع آبی حاشیه دریاچه ارومیه دارد. مدیر جهادکشاورزی رزن با بیان اینکه بیش از 91 هزار تار از اراضی رزن زیر کشت غلات است گفت: مبارزه علیه آفت سن مادر و پوره سن در حدود 50 هزار تار از اراضی غلات رزن انجام می گیرد. رهاسازی و انتقال ۱۵۷۱ میلیون مترمکعب آب از سدهای مخزنی به دریاچه ارومیه، لایروبی و اجرای طرح اتصال زرینه رود به سیمینه رود یکی از عوامل مهم تثبیت و افزایش تراز آبی دریاچه ارومیه است.