ghazal

به نقل از خبرگزاریها در مورد ghazal : کلیپ های تصویری مراسم عزاداری هیئت خادم الرضا
پایگاه بسیج دانشجویی شهید ضیایی - جامع علمی کاربردی مرکز قوچان

تیزر مراسم - مشاهده و دریافت - حجم: 19.8 مگابایت
واحد؛ فارسی عربی «محسن پلداغی» - مشاهده و دریافت - حجم: 45.2 مگابایت
واحد؛ شا اری زیبا «محمد تارکی» - مشاهده و دریافت - حجم: 21.3 مگابایت
غزل؛ شا ار «محمد تارکی» - مشاهده و دریافت - حجم: 18.9 مگابایت
شور؛ «پلداغی و تارکی» - مشاهده و دریافت - حجم: 22.2 مگابایت
غزل پایانی؛ «محمد تارکی» - مشاهده و دریافت - حجم: 9.8 مگابایت
من دارم ریسک میکنم. شاید هیچ ادم عاقلی هرگز همچین کاری نکنه. اما من عاقل نیستم. ریسک نه برای امنیت خودم برای امنیت اون. اونی که به طرز غیر باوری انگار اومده تا معجزه زندگی من باشه. تا با تمام نقص ها درد ها رنج ها خوشبختی رو نشونم بده. اما انگار خیلی چیزا میخواد دست به دست بده که جلومونو بگیره تا با هم بودنمونو اب کنه. و من که تمام شجاعتم.   و اکنون کلامی با شما که عزیزترین بودید و هستید و الی الابد تازنده ام خواهید بود . باشد که بزودی به شما ملحق شویم . فیا لیتنی کنت ‏معکم فافوز معکم‏
وَ إنّا إنْ شاءَ اللهُ بِکُمْ لاحِقُونَ یادشان گرامی و راهشان مستدام و پررهرو باد   غزل شمارهٔ ۲۲۳   حافظ » غزلیات   هرگزم نقش تو از لوح دل و جان نرود هرگز از یاد من آن سرو امان نرود از دماغ من سرگشته خیال دهنت به جفای فلک و غصه دوران نرود در ازل بست دلم با سر زلفت پیوند تا ابد سر نکشد و از سر پیمان نرود هر چه جز بار غمت بر دل مسکین من است برود از دل من و از دل من آن نرود آن چنان مهر توام در دل و جان جای گرفت که اگر سر برود از دل و از جان نرود گر رود از پی خوبان دل من معذور است درد دارد چه کند کز پی درمان نرود هر که خواهد که چو حافظ نشود سرگردان دل به خوبان ندهد و از پی ایشان نرود سحرگاهان که مخمور شبانه گرفتم باده با چنگ و چغانه نهادم عقل را ره توشه از می ز شهر هستیش روانه نگار می فروشم عشوه‌ای داد که ایمن گشتم از مکر زمانه ز ساقی کمان ابرو شنیدم که ای تیر ملامت را نشانه نبندی زان میان طرفی کمروار اگر خود را ببینی در میانه برو این دام بر مرغی دگر نه که عنقا را بلند است آشیانه که بندد طرف وصل از حسن شاهی که با. غم از چه می آید که به مثال هم نمی گنجد. که با "هیچ" هم قیاس نمی شود. چه رسد به رنگ، به بو، به ماده.. چه رسد به آدمیزاد. اصلن غم چه به آدمیزاد؟ چه دخلی است بین این دو که نه ردی از هم در هم دارند و نه از هم فارق اند. که آدمیزاد هم به مثال نمی گنجد. فرشته است؟ نه، آدمیزاد است. ابلیسیان است؟ نه، آدمیزاد است. بله آدمیزاد است. که آدمیزاد بی غم میشود . آهنگ جدید سالار عقیلی به نام خون غزل با کیفیت بالا ghazal.jpg" alt="سالار عقیلی" width="500" height="500" />سالار عقیلی آهنگ با کیفیت 320 نشسته ام و گنجور را زیر و رو میکنم. فرقی هم نیست که به پای حافظ بنشینم یا مولوی.سعدی را از نظر رد کنم یا ناصر خسرو را،وحشی بخوانم یا بیدل دهلوی.
اما به غزل شماره ی صد و شصت و یک که می رسم،از خوانش سهیل قاسمی که می گذرد،محسن هاشمی شروع به خوانش "کی شعر تر انگیزد" حافظ می کند با موسیقی لطیفی که روی خوانشش سوار شده است. یک آن احساس میکنم ک.
<font style=ghazal رمان غزال nia12 کاربر نودهشتیا (pdf و موبایل)" src="http://dl2.98ia.com/pic/ghazal.jpg" style="border: 1px solid black;" cl ="aligncenter" /> 1 رمان غزال nia12 کاربر نودهشتیا (pdf و موبایل) نام رمان : غزال
2 رمان غزال nia12 کاربر نودهشتیا (pdf و موبایل) نویسنده : nia12 کاربر انجمن نودهشتیا 3 رمان غزال nia12 کاربر نودهشتیا (pdf و موبایل) حجم کتاب : ۱٫۱ (پی دی اف) – ۰٫۱ (پرنیان) – ۰٫۶ (کتابچه) – ۰٫۱ (epub) – اندروید ۰٫۶ (apk)
11 رمان غزال nia12 کاربر نودهشتیا (pdf و موبایل) ساخته شده با نرم افزار : پی دی اف ، پرنیان ، کتابچه ، اندروید ، epub ، apk 4 رمان غزال nia12 کاربر نودهشتیا (pdf و موبایل) تعداد صفحات : ۹۹
14 رمان غزال nia12 کاربر نودهشتیا (pdf و موبایل) خلاصه داستان :
این داستان، داستانیه از دنیای غزال… غزال قصه ما با یک تصادف حافظشو از دست میده و حالا اونه و یک ذهن خالی و یک زندگی پر از معما… غزال به خاطر از دست دادن حافظه ش ، عوض شده و اطرافیانشو شگفت زده کرده .
البته خودش این تغییراتو نمی بینه…
غزال که از نظر شخصیتی و مذهبی فوق العاده عوض شده کم کم واقعیت هایی از گذشتشو می فهمه و…   در دیاری که در او نیست ی یار ی
کاش یارب که نیفتد به ی کار ی
هر آزار من زار پسندید ولی
نپسندید دل زار من آزار ی
آ ش محنت جانکاه به چاه اندازد
هر که چون ماه برافروخت شب تار ی
سودش این بس که بهیچش بفروشند چو من
هر که با قیمت جان بود یدار ی
سود بازار محبت همه آه سرد است
تا نکوشید پی گرمی بازار ی
من به بیداری ا. دل و دینم شد و دلبر به ملامت برخاست گفت با ما ن کز تو سلامت برخاست که شنیدی که در این بزم دمی خوش بنشست که نه در آ صحبت به ندامت برخاست شمع اگر زان لب خندان به زبان لافی زد پیش عشاق تو شب‌ها به غرامت برخاست در چمن باد بهاری ز کنار گل و سرو به هواداری آن عارض و قامت برخاست مست بگذشتی و از خ ان ملکوت به تماشای تو آشوب قیامت برخاست پیش رفتار تو پا برنگرفت از خجلت سرو سرکش که به ناز از قد و قامت برخاست حافظ این قه بینداز مگر جان ببری کاتش از قه سالوس و کرامت برخاست گنجور - حافظ » غزلیات - غزل شمارهٔ ۲۱ دلنوشته‌ امروز صبح همسر «آیت الله»: آشیخ اکبر! مست بگذشتی و از خ ان ملکوت... پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (entekhab.ir) : دلنوشته‌ امروز صبح عفت مرعشی برای مرحوم آیت‌الله هاشمی؛ آشیخ اکبر! مست بگذشتی و از خ ان ملکوت... خانم عفت مرعشی همسر آیت الله هاشمی(ره) به رسم ۵٨ سال زندگی مشترک، امروز نیز هنگام صبحانه یاد ایشان را گرامی داشتند.
 
به گزارش انتخاب، همسر آیت الله در دلنوشته ای کوتاه این جملات را روی کاغذ نوشت:
 
به عادت هر روز صبح بشق برایش روی میز صبحانه گذاشتم. نگاهش . آشیخ اکبر آقا چهره اش امروز از همیشه نورانی تر بود.
 
ناگهان این بیت شعر را بی اختیار :
مست بگذشتی و از خ ان ملکوت
به تماشای تو آشوب قیامت برخاست غزل شمارهٔ ۳۶۳   حافظ حافظ » غزلیات   دردم از یار است و درمان نیز هم دل فدای او شد و جان نیز هم این که می‌گویند آن خوشتر ز حسن یار ما این دارد و آن نیز هم یاد باد آن کو به قصد خون ما عهد را بش ت و پیمان نیز هم دوستان در می‌گویم سخن گفته خواهد شد به دستان نیز هم چون سر آمد ت شب‌های وصل بگذرد ایام هجران نیز هم هر دو عالم یک فروغ روی اوست گفتمت پیدا و پنهان نیز هم اعتمادی نیست بر کار جهان بلکه بر گردون گردان نیز هم عاشق از قاضی نترسد می بیار بلکه از یرغوی دیوان نیز هم محتسب داند که حافظ عاشق است و آصف ملک سلیمان نیز هم image result for ‫هردو عالم یک فروغ روی اوست‬‎ آهنگ هجران با صدای سید حسام الدین سراج لینک موزیک تفسیر عرفانی
1. درد عشقم از معشوق است و درمان آن نیز به دست اوست و دل و جانم هم فدای او شد.
2. اینکه صاحب نظران و عاشقان می گویند:«آن»از جمال و زیبایی بالاتر است، یار ما هم آن جلوه و جمال وصف ناپذیر را دارد و هم کمال و هم جاذبه را.
3. یادش به خیر باد آن ی که به قصد کشتن و ریختن خون ما عهد و پیمان دیرینه ی خود را که بسته بود، ش ت.
4. ای یاران! پوشیده و در سخن خواهم گفت، گر چه می دانم که این قصّه و حکایت در محافل و مجالس مختلف با نغمه و آهنگ نیز گفته خواهد شد که همه از آن با خبر شوند و در نماند.
5. همان طور که اقبال نیک و سعادت و خوشی وصل و دیدار گذشت و به پایان رسید، روزگار ناموفق و ناخوش ج و فراق هم به سر خواهد آمد و پایان خواهد یافت.
6. در نظر عاشق، همه ی خوبی ها و لذت های دو جهان، یک جلوه و تجلّی از رخ زیبا و دلآرای اوست. این رازی بود که آشکارا و پنهانی برایت بازگو .
7. نه تنها بر کار دنیای فانی و زودگذر، بلکه بر گردن آسمان و ستارگان نیز اعتمادی نیست؛ به خوشی ها و لذت های ناپایدار این دنیا نباید دل بست و امیدوار بود.
8. بیاور تا بنوشیم و مست و سرخوش گردیم که عاشق و شیدا نه تنها از قاضی بلکه از بازخواست دستگاه حکومت و دیوان جزا نیز باکی ندارد.
9. محتسب و آصف ملک سلیمان ( زمان)می دانند که حافظ، عاشق است و کاری به او ندارند.   درد و درمان هر دو جاری می شوند
وصل و هجران نیش ماری می شوند
خاطرات و درد …گر درمان شوند
بی کلک دان ، آنچه خواهی می شوند
درد و درمان با من ِ گوشه نشین
بازی با دل می کنند رافت و کین
دوستان در می گویند سخن
از من و سوز و گداز ِ انجمن
عاشق دلداده را این زندگی
چون حصار است، زنده باد پویندگی
از جمادی مُردَم و من نامیم
وز نما مُردَم به حیوان راضیم
بعد حیوان بین که من آدم شدم
جفت بدحالان و خوش¬حالان شدم
آ این سیر را در بندگی
تو بپندار سیرم من از زندگی
من ز مردن باز بالا می روم
سوی رب ِ لایزالَم می روم
بشنو از نی این حکایت های ماست
عاشق رب شو ولی بی کم و کاست (ر.یوسفی) yesterday 11:53 am zendegim...man nafamidam chi shod asan :( bnazaram enghaaaaadr kare zeshtiam nakardam k intori shodi yeho! :( vali june mohsen man bahashun aslan samimi nisam :( eykash sms am bt berese...divune man duset daram :( alan mundam to cheghad dusam dashti k ba in mozoo enghad bham rikhti!! vaela harki ba harki harkari e k age mhm nabashe k enghad bham nmirize taraf! azizam bkhoda nafamidam asan chi shod!! ye lahze ete h oftad..vaghean bbakhshid :( asan indafe tu rue kourosh migam nemikham ba gf et bbinamet :( duset daram :( .. az tahe tahe ghalbam..tori k donyam nakhan man bat bas. خیلی صدای خووووبی داره حامد همایون
صداش خوبه
saji
96/03/06 9:15
00
خیلی صداوووو اهنگاشوووو دوست دارممم نایس ا لنت
ساناز
96/03/06 8:59
11
لاییییک♥♥عالللیه
تک درخت
96/03/06 8:54
11
زنده باشی وموفق روحم تازه میشه با صداش
☜☆☞najme☜☆☞
96/03/05 23:57
11
کارت درسته
دخی استقلالی
96/03/05 23:46
12
ایول
آرمیتا 86
96/03/05 23:44
11
واقعا حاکم . پست 4914: دامنهٔ روح2 لیف روح 186 چون طهارت نبود کعبه و بتخانه یکی ست نبود خیر در آن خانه که عصمت نبود حافظا علم و ادب ورز که در مجلس شاه هر که را نیست ادب لایق صحبت نبود (حافظ؛ غزل 209) دست از طلب ندارم تا کام من برآید یا تن رسد به جانان یا جان ز تن برآید بگشای تربتم را بعد از وفات و بنگر کز آتش درونم دود از کفن برآید بنمای رخ که خلقی واله شوند و حیران بگشای لب که فریاد از مرد و زن برآید جان بر لب است و حسرت در دل که از لبانش نگرفته هیچ کامی جان از بدن برآید از حسرت دهانش آمد به تنگ جانم خود کام تنگدستان کی زان دهن برآید. آهنگ جدید عمرقادیری و زهال غزل بنام همراز new omar qadiry & zohal ghazal called hamraz ادامه مطلب پست 4372 : دامنهٔ کویر. کویریات دامنه 100 صدُمین کویریات دامنه فردا که پیشگاه حقیقت شوَد پدید شرمنده رَهرُوی که عمل بر مَجاز کرد (بیت هفتم غزل 133 حافظ) ع از محمد عبدی سنه کوهی به دامنه خانه شعر کهن > خسرو دهلوی خسرو دهلوی دسترسی به مجموعه آثار خسرو دهلوی قصائد خسرو دهلوی غزلیات خسرو دهلوی هشت بهشت خسرو دهلوی خسرو و شیرین خسرو دهلوی مجنون و لیلی خسرو دهلوی مثنویات خسرو دهلوی مطلع الانوار خسرو دهلوی آیینه اسکندری خسرو دهلوی من کلاس چهارم هستم. وقتی به دنیا آمدم شانزده سال از پایان جنگ گذشته بود. من از زبان معلم هایم جنگیدن رزمندگان را شنیده ام اما بر روی مزار شهیدان گریه کرده ام. مثل وقتی دستم بریده است. زخم های آنها را خوب احساس میکنم. ب با خودم فکر می ، کاش درسال های جنگ بودم و برای رزمنده ها نامه ای می نوشتم اما بابایم گفت: تو هنوز هم می توانی برای بعضی از آنها نامه بنویسی هنوز بعضی از آنها به خانه برنگشته اند قلم را برداشتم واین نامه را نوشتم: سلام... من غزل هستم، یک کودک که هم وطن شماست. هرچند پدر و مادرت خیلی انتظارت را کشیدند تا بیایی و تو نیامدی حالا پدر و مادرت نیستند اما من انتظار آنها را ادامه می دهم. آن قدر در پشت پنجره ها صبر میکنم تا قاصدک ها خبر آمدنت را بیاورند من با قاصدک ها دوست هستم. می دانم از تو برایم خبر می آورند قاصدک هایی که من می شناسم، دل دانش آموزان دبیرستان را نمی شکند راستی تا یادم نرفته است بگویم، من برای مدرسه که تازه دارد شروع می شود مداد و دفتر یده ام چتر و کیف یده ام و به بابا گفته ام برایم قمقمه ای ب د که شبیه قمقمه ی شماست. ما دانش آموزان کلاس چهارم، آبی را می نوشیم که بوی شربت شهادت می دهد. دوست دار همه شهیدان ==> غزل مرادی. ghazal.jpg" alt="نامه ای برای " align="right" /> انتهای پیام/ خانه شعر کهن > اوحدی مراغه ای اوحدی مراغه ای دسترسی به مجموعه آثار اوحدی مراغه ای قصائد اوحدی مراغه ای غزلیات اوحدی مراغه ای جام جم اوحدی مراغه ای منطق العشاق اوحدی مراغه ای رکن الدین اوحدی مراغه ای یا اوحدی اصفهانی شاعر سده هفتم و هشتم ایران است. او در شهرستان مراغه زاده شد ولی پدرش از اهالی اصفهان بود و خود او نیز مدتی در اصفهان مقیم بود و بنابراین نامش اوحدی اصفهای نیز ذکر شده است. اوحدی معاصر ایلخان مغول سلطان ابوسعید بود و آرامگاه او در مراغه است. هم اکنون یک موزه دائمی در مقبره اوحدی در مراغه دایر میباشد. پست 4929 : دامنهٔ کویر2، کویریات دامنه قسمت 110 اولین غزلی که در سال 1396 از حافظ (غزل 284) خواندم هاتفی از گوشه میخانه دوش گفت ببخشند گنه می بنوش لطف الهی د کار خویش مژده رحمت برساند سروش این د خام به میخانه بَر تا می لعل آوردش خون به جوش گر چه وصالش نه به کوشش دهند هر قدر ای دل که توانی بکوش لطف خدا بیشتر از جرم ماست نکته سربسته چه دانی خ. نمایش صندوق جادویی در پانزدهمین جشنواره بین المللی تهران مبارک کارگردان:ریحانه باغبادی نمایش عروسکی سنتی صندوق بازی....صندوق جادویی...اجراشده در جشنواره تهران مبارک....به دبیریه مرضیه برومند عروسک مبارک و بچه ها نمایش گلناز وغول صورتی در سومین جشنواره شمسه...کارگردان:ریحانه باغبادی نمایش عروسکی سایه غزال زرین پا درسیزدهمین جشنواره بین المللی تهران مبارک....کارگردان :ریحانه باغبادی ghazal.gif" alt="" width="496" height="372" /> ghazal4555.jpg" alt="" width="500" height="375" /> نمایش عروسکی دختری بابالهای آّبی در جشنواره عروسکی دانشجویی..کارگردان:ریحانه باغبادی بسم الله الرحمن الرحیم
386) سوره قیامت (75) آیه 28 
وَ ظَنَّ أَنَّهُ الْفِراقُ


ترجمه

و گمان کرد که آن همان [وقت] ج است؛

حدیث

1) باقر ع (در ادامه حدیث1 جلسه قبل) درباره آیه «و گمان کرد که آن همان [وقت] ج است» فرمودند:

منظور فراق خانواده و دوستان در آن هنگام [هنگام مرگ] است.

الأمالی( للصدوق)، ص307؛ الکافی ، ج‏. نمیدونم به فال حافظ اعتقاد دارین یا نه. من هم تا حد زیادی اعتقاد نداشتم تا اینکه شب یلدای امسال رسید.شاید رنج سنی من پردغدغه ترین رنج سنی باشه. اینو به این خاطر نمیگم که چون خودم تو این سنم. بلکه اینطوری فکر میکنم که سن من شروع زندگیه. البته یه نظرم این خاصیت اکثر مردم ایرانه. فکر میکنم متاسفانه سن شروع زندگی و شروع انتخاب برای خیلی از. کاک عه باسی که مه ندی 1- گول چنوری
2- گوله که م نه خشانم
3- تو چاوت نه یشی 4- سه وزه هه ی سه وزه 5- گولی زه ردو سور 6- به هار 7- نه باته ن شیرین 8- چه م سیاو 9- چراغم شه و بو 10- کوردستان خوشه 11- نه توری تو نه توری 12- به هار و سه یران 13- گه لاویژ 14- سنجانه 15- به رزه 16- ئاسکی سوک 17- مه یلی جیایی 18- گوله گه لواخی 19- کله به ی 20- په ر وه ر ده ی ناز 21- ده سره ب. بیا که ترک فلک خوان روزه غارت کرد هلال عید به دور قدح اشارت کرد ثواب روزه و حج قبول آن برد که خاک میکده عشق را زیارت کرد مقام اصلی ما گوشه ابات است خداش خیر دهاد آن که این عمارت کرد بهای باده چون لعل چیست جوهر عقل بیا که سود ی برد کاین تجارت کرد در خم آن ابروان محر ی کند که به خون جگر طهارت کرد فغان که نرگس جماش شیخ شهر امروز نظر به دردکشان از سر حقارت کرد به روی یار نظر کن ز دیده منت دار که کار دیده نظر از سر بصارت کرد حدیث عشق ز حافظ شنو نه از واعظ اگر چه صنعت بسیار در عبارت کرد
منبع : گنجور   خوابم نمی بره؛دارم به «حجاب» فکر می کنم و اینکه چقدر «دوست اش» دارم.خوب که به گذشته ام فکر می کنم، حتی اون وقت هایی که داشتم صحبت از بحث های دگر شانه تاریخی و فقهی حجاب پیش دوستام می ، ته دلم هیچ وقت راضی راضی نبود به نبودش.و الان از ته ته دلم دوست دارم که همسفر مسیر زندگی ام دختری باشه که برای حیا و حجاب در همه اشکالش(پوشش، رفتار و گفت.     دیوان اشعار حضرت (ره) غزل رباعی قصیده مسمّط ترجیع بند قطعات و اشعار پراکنده برگرفته از سایت شهید آوینی بسم الله الرحمن الرحیم
393) سوره قیامت (75) آیه 35 
ثُمَّ أَوْلی‏ لَکَ فَأَوْلی


ترجمه

سپس سزاوارتر است برای تو، و سزاوارتر؛

شهادت باب‌الحوائج موسی بن جعفر علیه‌السلام بر تمامی شیعیان و دوستداران و دلسوختگان مصیبت‌های ایشان تسلیت باد

حدیث

1) ابن‌ ‌الحدید نامه‌ای از المومنین ع خطاب به معاویه ر. بسم الله الرحمن الرحیم

توجه

آیه 2 سوره قیامت «وَ لا أُقْسِمُ بِالنَّفْسِ اللَّوَّامَةِ» قبلا در جلسه 136 مورد بحث و تدبر واقع شد. برای مطالعه آن می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

http://yekaye.ir/al-qiyamah-075-02/367) سوره قیامت (75) آیه 3
أَ یَحْسَبُ الْإِنْسانُ أَلَّنْ نَجْمَعَ عِظامَهُ


ترجمه

آیا ان. هنرنمایی سفیران فرهنگی ایران در قلب هنر جهان انجمن آسیایی «نیویورک» میزبان کیهان کلهر شد ghazal%20ensemble/kayhan%20kalhor%20heydari_0007.jpg"> پرویز براتی . نیما توسلی قلب هنر جهان همچنان برای هنر ایران می تپید؛ باوجود بی مهری های گاه به گاه حاکمان آن. نیویورک این روزها همچنان میزبان برنامه های متنوعی است که موزه انجمن آسیایی این شهر به افتخار هنر ایران تدارک دیده. هرچند سیاستمداران یی رویکرد مشخص و ثابتی در قبال ایران در پیش نگرفته اند؛ اما موزه ها، مراکز فرهنگی و گالری های این کشور همچنان میزبان پیام صلح طلبی هنرمندان ایرانی اند. نیمه شهریور بود که موزه انجمن آسیایی واقع در خیابان هفتادم نیویورک میزبان بیش از یکصد اثر از 26هنرمند ایرانی در قالب نمایشگاهی تحت عنوان «ایران مدرن» شد؛ نمایشگاهی با هدف روشن زوایای کمترشناخته شده هنر ایرانی. این نمایشگاه در حالی تا ژانویه 2014 ادامه دارد که برنامه هایی جنبی ولی مهم برای معرفی وجوه دیگر فرهنگ ایرانی از سوی مسوولان موزه تدارک دیده شده است؛ از سخنرانی و داستان خوانی گلی ترقی، نویسنده نام آشنای ایرانی گرفته تا اجرای کنسرت کیهان کلهر، نوازنده چیره دست کمانچه. به این برنامه ها باید نمایش مستندهای کامران شیردل، چندین گفت وگوی هنری، نمایش ، ب ایی سمپوزیوم و جلسات بحث را هم اضافه کرد.
هنرنمایی سفیر فرهنگی موسیقی ایران
کیهان کلهر را «سفیر فرهنگی» موسیقی ایران نامیده اند؛ از آن رو که با ساز خود موجبات ملت ها را فراهم کرده. او هفته گذشته در حالی در انجمن آسیایی روی صحنه رفت که بلیت های اجرای مشترک وی و علی بهرامی فرد (نوازنده سنتور) پیش فروش شده بود. کلهر و بهرامی فرد در این کنسرت به اجرای موسیقی از آ ین آلبومشان، «تنها نخواهم ماند» پرداختند. این آلبوم، بازت از مرحله دشوار زندگی کلهر است که باعث شد او احساس تنهایی و انزوا کند. از این رو در این اجرا، تاریکی و خشونت جهان اطراف مشهود بود. به گزارش روابط عمومی انجمن آسیایی، این دوره، یکی از دوره های سخت زندگی کلهر بوده که به تجدیدنظر او درمورد رابطه اش با موسیقی منجر شد؛ اینکه او چگونه می تواند درهای امید را از نو بگشاید. عنوان آلبوم نیز به این معناست که او می خواهد موسیقی، راهی برای ارتباط با دیگران باشد. این کنسرت، با هدف نمایش صداهای خلاقانه در آسیای مسلمان نشین، برگزار شد و تحت حمایت و پشتیبانی «بنیاد دوریس دوک» در ارتباط با هنر ی قرار داشت. از دیگر حامیان برنامه «ایران مدرن» می توان به «بنیاد رابرت استرلینگ کلارک»، «بنیاد دبلیو ال اس» و «انستیتو یی مطالعات ایرانی» اشاره کرد.
پرتلند؛ مقصد بعدی
کلهر هفته جاری در پرتلند هم روی صحنه می رود. برنامه کلهر بخشی از برنامه بزرگی است که طی آن قرار است ژانرهای گذشته و حال موسیقی به طور همزمان اجرا شود. کنسرت کلهر امروز شنبه 23نوامبر برگزار می شود. او درواقع میهمان ویژه این ار تر است. این ار تر قصد دارد در برنامه های موسیقایی این هفته خود، کنسرت باروک مربوط به ار تر سمفونیک پرتلند، شامل تعدادی از قدیمی ترین و عاشقانه ترین موسیقی های کلاسیک، به همراه تعدادی واریسیون مدرن ملهم از تم های باستانی را روی صحنه ببرد. به گزارش رسانه های پرتلند، کلهر موسیقیدانی کرمانشاهی است که از تاثیرگذارترین و خلاق ترین چهره ها در موسیقی امروز جهان به شمار می رود. او سبک موسیقی سنتی ایرانی را به شیوه ای قاطی روی صحنه می برد و از این رو طرفدارانی بسیار دارد. از همین رو است که نامزد جایزه معروف «گرمی» شده است. کلهر نقشی بسیار مهم در معرفی موسیقی ایرانی به جهانیان داشته است. تلاش های این موسیقیدان برای نزدیک ملت ها از طریق موسیقی، خصوصا همکاری او با شجاعت حسین خان، نوازنده سیتار هندی همواره با تمجید هنردوستان همراه است.
قلب خاندان «راکفلر» برای هنر ایران می تپد
انجمن آسیایی نیویورک 57سال پیش توسط خاندان پرنفوذ و قدرتمند «راکفلر» تاسیس شد. موزه این انجمن هرسال پذیرای نمایشگاه های بسیار مهمی با محوریت هنر شرق دور، هند و خاورمیانه می شود. ملیسا چیو، مدیر موزه این انجمن که یک بار هم به ایران آمده و با هنرمندان ایرانی ملاقات داشته، در گفت وگو با «شرق» درباره برنامه های مرتبط با ایران می گوید: «اگر از موضوعات حال حاضر جهان بگذریم، نمایشگاه هایی مانند هنر مدرن ایران، برای پرورش ذهن ها در مفاهمه بهتر از تاریخ ایران، اقدامی حیاتی محسوب می شود.» او درباره هنر ایران بعد از انقلاب سال 1357 اضافه می کند: «هرچند نمایشگاه ایران مدرن روی هنر ایران 57 تمرکز دارد، با این حال این انجمن به طور منظم و هدفمند قصد دارد آثار هنرمندان معاصر در آسیا، چه هنرمندان جدید و چه هنرمندان نوظهور یا هنرمندانی را که به نظر می رسد در حال پدیدارشدن هستند به نمایش بگذارد. من شخصا بسیار امیدوارم که در آینده ای نزدیک بتوانیم آثار هنرمندان نسل جدید ایران را به نمایش بگذاریم تا رس انجمن آسیایی در زمینه معرفی هنر کشورهای آسیا را به پیش ببریم.» چیو که از اجرای گذشته کلهر و بهرامی فرد در نیویورک بسیار لذت برده در پایان می گوید: «کماکان علاقه مندم برای توسعه شناخت هنر ایران در سطح جهانی، به ایران سفر و با هنرمندان معاصر نیز باب آشنایی های تازه ای را باز کنم.» رو مه شرق از قرار معلوم امروز بیست و یکم فوریه است و سوم اسفند ماه، روزی که در شرق و غرب عالم به روز زبان مادری مشهور است. از این رو به نظرم رسید که به این مناسبت از بلاگران و دوستان دعوت کنم تا دست به قلم شده و این بار یک پست به زبان مادری خودمان بنویسیم. برای اینکه متن پست ها زیاد پیچیده نباشد و نخواهیم به این فکر کنیم که خب "چه بنویسیم!؟" یکی از . بسم الله الرحمن الرحیم

 
454) سوره مزّمّل (73) آیه 9
رَبُّ الْمَشْرِقِ وَ الْمَغْرِبِ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ فَاتَّخِذْهُ وَکیلاً
27 رمضان 1438
ترجمه
پروردگار مشرق و مغرب، خ جز او نیست، پس او را بگیر.
فردا روز قدس است
برخی گمان می‌کنند مساله هیچ ربطی به دین و دینداری و آ ت انسانها ندارد؛
در حالی که کنار هم گذاشتن دو آ. بسم الله الرحمن الرحیم
340) سوره بلد (90) آیه 11   
فَلاَ اقْتَحَمَ الْعَقَبَةَ


ترجمه

ولی نخواست آن گردنه را درنوردد.

ایام شهادت مظلومترین بانوی عالم، که یار مظلومترین مقتدر عالم بود، تسلیت باد

در شهر اگر هیچ ی را غم دین نیست                 تا فاطمه زنده است، علی خانه نشین نی. بــ ـه سَلآمتــے تُو...
بــ ـه سَلآمتــے تُو...
تویــ ـــے کــه الانـ پُشتــ مآنیــتور قوز کَردیتویـــ ـے کـــه الآنـ כلت وآسـه یه بـے مَعرفتــ تَنگـ ـه...

تویـ ـــے کــه بغضتـو جلو همــه قورتـ میـכے کــه یه وقتـ گِریــه نکنـــے...
تویـــ ــے کــه هَر آهنگــے گوش میــכے فقط یآכهــ یـــ1ــه نفَر میــفتـے...
تویــ ــے کــه تآ میآے حرفـ بزنــے و کارے کنــے
سریــع میگـے: ← بیــــخیـــآل...

تویــ ـے کــ ـه شبآ از فرط تنهآیـــے و بـے رویآ بوכنـ هــכفونـ تو گوش میخوابــے...
تویــ ــے کـــه اینروزآ تو כنیآے مَجآزے غَرق شُــכے...
تویـ ــــے کـه حتــے تو כنیآے مجآزے هَــم خوכتــو گُم کَرכے...
تویــ ـــے کــه حتــے כیگـه نمیـכونــے چه مرگتـه
و چـه ریختـے بآیــכ خوכتو خآلــے کُنــے...
تویــ ـــے کــه خیانتــ از عشق و رفیـقتـ دیــכے و فقط سکوتــ
کرכے وبغض و نِگآهــ...

تویــ ـــے کــه نامرכے رو כرحقتـــ تمومــ کَرכنــ
و هنــوزمـכلتـــ بلـــכ نیــستــ نبخشتشونـــ...
ــآرِهــ رَفیــق...
بِــه سلآمتـے تویــے کـه حآل و روزِتـــ مثل مــَن√
طـــوفآنــیه...! ****
مـیــدونــیــن دلــــم چـــی مـــیـــخـــواد

خــــــدا بــــیــــاد بـــهـــم بــــگــــه

دیـــــوونــــم کــــردی بـــیــــا ایــنــــم هــــمــونــی کـــه مـــیــخــــواســــتـــــی *****
وقتى با یک دست
نقاب هایشان را نگه داشته اند
و با دست دیگر
کلاه بر سرم مى گذارند
انتظار زیادیست
که بخواهم نوازشم کنند*****
تا حالا به ار تر دقت کردی …؟
پشتش رو به همه میکنه و با تمام وجودش کارشو انجام میده

یه وقتایی تو زندگی
باید پشتتو به همه کنی و با تمام وجودت کاری که درسته رو انجام بدی

مطمئن باش آ ش همه به احترامت بلند میشن و تشویقت میکنن *** شبیه برگ پاییزی ، پس از تو قسمت بادم
خداحافظ ، ولی هرگز نخواهی رفت از یادم
خداحافظ ، و این یعنی در اندوه تو می میرم
در این تنهایی مطلق ، که می بندد به زنجیرم
و بی تو لحظه ای حتی دلم طاقت نمی آرد
و برف نا امیدی بر سرم یک ریز می بارد
چگونه بگذرم از عشق ، از دلبستگی هایم ؟
چگونه می روی با اینکه می دانی چه تنهایم ؟
خداحافظ ، تو ای همپای غزل خوانی
خداحافظ ، به پایان آمد این دیدار پنهانی
خداحافظ ، بدون تو گمان کردی که می مانم؟
خداحافظ ، بدون من یقین دارم که می مانی!!!ghazal/1sdt1k.jpg" border="0" /> خداحافظ گل لادن .تموم عاشقا باختن
ببین هم گریه هام از عشق .چه زندونی برام ساختن
خداحافظ گل پونه .گل تنهای بی خونه
لالایی ها دیگه خو به چشمونم نمی شونه
یکی با چشمای نازش دل کوچیکمو لرزوند
یکی با دست ناپاکش گلای باغچمو سوزوند
تو این تو در تو . خداحافظ گل شب بو
هنوز آوار تنهایی داره می باره از هر سو
خداحافظ گل مریم .گل مظلوم پر دردم
نشد با این تن زخمی به آغوش تو برگردم
نشد تا بغض چشماتو به خواب قصه بسپارم
از این فصل سکوت و شب غم بارونو بردارم
نمی دونی چه دلتنگم از این خواب زمستونی
تو که بیدار بیداری بگو از شب چی می دونی
تو این رویای سر در گم .خداحافظ گل گندم
تو هم بازیچه ای بودی . تو دست سرد این مردم از قرار معلوم امروز بیست و یکم فوریه است و سوم اسفند ماه، روزی که در شرق و غرب عالم به روز زبان مادری مشهور است. از این رو به نظرم رسید که به این مناسبت از بلاگران و دوستان دعوت کنم تا دست به قلم شده و این بار یک پست به زبان مادری خودمان بنویسیم. برای اینکه متن پست ها زیاد پیچیده نباشد و نخواهیم به این فکر کنیم که خب "چه بنویسیم!؟" یکی از . از قرار معلوم امروز بیست و یکم فوریه است و سوم اسفند ماه، روزی که در شرق و غرب عالم به روز زبان مادری مشهور است. از این رو به نظرم رسید که به این مناسبت از بلاگران و دوستان دعوت کنم تا دست به قلم شده و این بار یک پست به زبان مادری خودمان بنویسیم. برای اینکه متن پست ها زیاد پیچیده نباشد و نخواهیم به این فکر کنیم که خب "چه بنویسیم!؟" یکی از . بسم الله الرحمن الرحیم
418) سوره انبیاء (21) آیه 111 
وَ إِنْ أَدْری لَعَلَّهُ فِتْنَةٌ لَکُمْ وَ مَتاعٌ إِلی‏ حینٍ

ترجمه
و چه می‌دانم؟! شاید این فتنه‌ای [= آزمون و ابتلایی] برای شما باشد و متاعی محدود [= مایه بهره‌وری‌ای تا زمانی معین]        
نکات ترجمه‌
«فِتْنَة» از ماده «فتن» .